MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




ISL/MAC Championship
ISL MAC Championships Outdoors History
Hosted By: Holton Arms
Bethesda, Maryland
2014-05-10


Licensed to ISL/MAC Track Championship HY-TEK's Meet Manager 5/10/2014 03:43 PM
       2014 ISL MAC Track & Field Champsionships - 5/9/2014 to 5/10/2014       
                              Holton Arms School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Discus Throw
=======================================================================
 4 Throws - Held at Bullis School Thursday May 9
        Meet: # 151-02  2000        Summers, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Voeks, Grant                 POTOMAC SCHO            147-01   10   
  2 Palmer, Neville              GEORGETOWN D            128-10    8   
  3 Booth, Ed                    POTOMAC SCHO            108-07    6   
  4 Kartalian, Derek             POTOMAC SCHO            101-06    4   
  5 Zeitler, Jeremy              MARET                   100-00    2   
  6 Peltier, Alex                MARET                    96-07    1   
  7 Kohli, Luke                  FLINT HILL               90-07  
  8 Singleton, Drew              ST. ANDREW'S             86-03  
  9 Augustine, Jonathan          GEORGETOWN D             78-03  
 10 Sams, James                  SIDWELL FRIE             78-01  
 11 Voorhees, Simon              SIDWELL FRIE             72-08  
 12 Jackson, Nathaniel           SIDWELL FRIE             71-03  
 13 Eustice, Michael             GEORGETOWN D             59-06  
 
Event 2  Girls Discus Throw
=======================================================================
 Minimum Distance - 60'00
        Meet: # 116-11  2009        S. Dillard, Episcopal                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gunter, Taylor               SANDY SPRING             91-04   10   
  2 Nwabunnia, Toulia            MADEIRA                  89-03    8   
  3 Isiaq, Aminah                GEORGETOWN D             86-01    6   
  4 Wilson, Kiamani              EPISCOPAL                85-00    5   
  5 Augustine, Madisyn           GEORGETOWN D             75-09    4   
  6 Matin, Aaliyah               POTOMAC SCHO             75-07    3   
  7 Moten, Lawrencia             BULLIS                   72-06    2   
  8 Moten, Leilani               BULLIS                   72-04    1   
  9 Curry, Taylor                MADEIRA                  69-06  
 10 Asante, Akua                 EPISCOPAL                68-06  
 11 Howard, Sky                  HOLTON-ARMS              64-00  
 12 Keyes, Abby                  MARET                    63-05  
 13 Cresanti, Katja              GEORGETOWN V             63-00  
 14 Diallo, Youme                ST. ANDREW'S             62-06  
 15 Gillespie, Holly             GEORGETOWN V             60-06  
 16 King, Elizabeth              HOLTON-ARMS              59-08  
 17 Leep-Lazar, Julia            STONE RIDGE              57-04  
 18 Jones, Kennedy               NATIONAL CAT             53-04  
 19 Thomas, Kia                  GEORGETOWN D             51-09  
 20 Porter, Kirby                BULLIS                   45-05  
 21 Hayward, Justine             HOLTON-ARMS              35-06  
 
Event 3  Girls Triple Jump
=======================================================================
 Minimum distance  25-0
        Meet: # 38-05  2007        B. Williams, Holton Arms                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fish, Jeryne                 NATIONAL CAT          37-04.00   10   
  2 Moore, Maya                  STONE RIDGE           33-07.50    8   
  3 Lespere, Kali                EPISCOPAL             33-04.50    6   
  4 Griffith, Moira              GEORGETOWN V          33-00.00    5   
  5 Harding, Carol               SIDWELL FRIE         J33-00.00    4   
  6 Cogdell, Julia               BULLIS                32-10.50    3   
  7 Fairfax, Regina              GEORGETOWN D          32-09.50    2   
  8 Bryant, Chandler             BULLIS                32-09.00    1   
  9 Oseni, Tola                  HOLTON-ARMS           32-01.50  
 10 Troxell, Meg                 GEORGETOWN V          31-01.00  
 11 Sloter, Andrea               HOLTON-ARMS           30-11.00  
 12 Wynn, Taylor                 STONE RIDGE           30-09.50  
 13 Knowles, Lulu                MARET                 30-08.50  
 14 Maves, Morgan                ST STEPHENS           30-04.00  
 15 Chen, Sam                    FLINT HILL            30-01.00  
 16 Tappan, Lauren               GEORGETOWN D          30-00.00  
 17 Mullaney, Elizabeth          SIDWELL FRIE          29-06.50  
 18 Eder, Grace                  GEORGETOWN V          29-06.00  
 19 Gordon, Dinah                MARET                 28-07.00  
 20 Atkins, Adrienne             ST STEPHENS           28-05.50  
 21 Burris, Taylor               BULLIS                28-01.00  
 22 Feldman, Lulu                GEORGETOWN D          27-10.50  
 23 Butler, Haley                HOLTON-ARMS           27-08.50  
 24 Robinson, Malia              SIDWELL FRIE          26-11.00  
 25 Peace, Bria                  POTOMAC SCHO          26-07.50  
 
Event 4  Boys Triple Jump
=======================================================================
 4 Jumps
        Meet: # 46-01  5/11/2012   Anthony Campbell, Georgetown D              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rust-Tierney, Erin           GEORGETOWN D          43-03.50   10   
  2 Hicks, Maurice               MARET                 42-09.00    8   
  3 Palmer, Evan                 GEORGETOWN D         J42-09.00    6   
  4 Ford, Cameron                MARET                 38-09.00    4   
  5 Loughney, Matt               POTOMAC SCHO          36-10.00    2   
  6 Cowan, Noah                  GEORGETOWN D          36-09.00    1   
  7 Santry, Richie               POTOMAC SCHO          35-05.00  
  8 Hemus, James                 POTOMAC SCHO          34-11.00  
  9 Danao-Schroeder, Adrian      SIDWELL FRIE          34-10.00  
 10 Ellis, Walter                SIDWELL FRIE          30-02.50  
 11 Lloyd, Marwan                SIDWELL FRIE          29-09.50  
 
Event 5  Girls High Jump
=======================================================================
 Opening Height 4-2
        Meet: #  5-09  2002        N. Meriweather, Sidwell Friends             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Haley                HOLTON-ARMS            5-00.00   10   
  2 Maves, Morgan                ST STEPHENS            4-10.00    8   
  3 Haley, Caroline              EPISCOPAL              4-08.00    6   
  4 Lewis, Lindsay               BULLIS                J4-08.00    5   
  5 Ameer, Simone                GEORGETOWN D          J4-08.00    4   
  6 Thomas, Amita                MARET                 J4-08.00    3   
  7 Harmon, Jarena               ST. ANDREW'S          J4-08.00    2   
  8 Berthiame, Lea               HOLTON-ARMS            4-06.00    0.50
  8 Fairfax, Regina              GEORGETOWN D           4-06.00    0.50
 10 Lindsay, Margaret            GEORGETOWN V          J4-06.00  
 11 McCormick, Kayleigh          HOLTON-ARMS            4-04.00  
 11 Knowles, Lulu                MARET                  4-04.00  
 11 Chen, Sam                    FLINT HILL             4-04.00  
 14 Fink, Harriet                GEORGETOWN V           4-02.00  
 14 Atkins, Adrienne             ST STEPHENS            4-02.00  
 14 Postell, Alexis              BULLIS                 4-02.00  
 14 Cole, Grace                  SANDY SPRING           4-02.00  
 -- Douglas, Madelyn             SIDWELL FRIE                NH  
 -- Horton, Mia                  POTOMAC SCHO                NH  
 -- Durojaye, Odunayo            SANDY SPRING                NH  
 -- Hynds, Sarah                 GEORGETOWN V                NH  
 -- Cogdell, Julia               BULLIS                      NH  
 -- Isiaq, Aminah                GEORGETOWN D                NH  
 -- Mitchell, Shelby             SIDWELL FRIE                NH  
 -- Alawode, Kemi                SIDWELL FRIE                NH  
 
Event 6  Boys High Jump
=======================================================================
 Opening Height 5-0
        Meet: #  6-03  2000        A.Jenkins, Sidwell Friends                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Palmer, Evan                 GEORGETOWN D           6-00.00   10   
  2 Barnes, Jalen                MARET                  5-08.00    8   
  3 Williams, Nick               MARET                  5-04.00    6   
  4 Ward, Ian                    GEORGETOWN D           5-02.00    4   
  5 Haidar, Zein                 ST. ANDREW'S           5-00.00    1.50
  5 Augustine, Jonathan          GEORGETOWN D           5-00.00    1.50
 -- Santry, Richie               POTOMAC SCHO                NH  
 -- Ford, Cameron                MARET                       NH  
 
Event 7  Girls Long Jump
=======================================================================
 Minimum Distance 12-0
        Meet: # 18-00  5/10/2014   Jeryne Fish, National Cat                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fish, Jeryne                 NATIONAL CAT          18-00.00#  10   
  2 Barrow, Lisa-Anne            HOLTON-ARMS           17-07.50    8   
  3 Sabharwal, Izabella          NATIONAL CAT          16-04.50    6   
  4 Glenn, Simone                BULLIS                16-03.50    5   
  5 Natanson, Hannah             GEORGETOWN D          16-01.50    4   
  6 Tappan, Lauren               GEORGETOWN D          15-08.50    3   
  7 Harding, Carol               SIDWELL FRIE          15-07.00    2   
  8 Fairfax, Regina              GEORGETOWN D          15-03.50    1   
  9 Harmon, Jarena               ST. ANDREW'S          15-03.00  
 10 Cogdell, Julia               BULLIS                14-10.00  
 10 Nguyen, Michelle             MARET                 14-10.00  
 12 Bryant, Chandler             BULLIS                14-09.00  
 12 Griffith, Moira              GEORGETOWN V          14-09.00  
 14 Murray, Jillian              GEORGETOWN V          14-06.00  
 15 Robinson, Malia              SIDWELL FRIE          14-02.00  
 16 Mullaney, Elizabeth          SIDWELL FRIE          14-01.50  
 17 Schissler, Jenna             ST. ANDREW'S          14-01.00  
 17 Moore, Maya                  STONE RIDGE           14-01.00  
 19 Lathrop, Heyward             EPISCOPAL             13-11.00  
 20 Thomas, Amita                MARET                 13-09.50  
 21 Eder, Grace                  GEORGETOWN V          13-09.00  
 22 Alexander, Tamika            FLINT HILL            13-08.00  
 23 Oseni, Tola                  HOLTON-ARMS           13-07.00  
 24 Peace, Bria                  POTOMAC SCHO          13-06.50  
 25 Phoenix, Niara               MADEIRA               13-04.50  
 26 Robinson, Sydney             POTOMAC SCHO          13-03.00  
 27 Chen, Sam                    FLINT HILL            13-01.50  
 27 Lespere, Kali                EPISCOPAL             13-01.50  
 29 Yang, Anne                   MADEIRA               12-11.00  
 30 Wilkins, Georgie             EPISCOPAL             12-10.50  
 31 Wynn, Taylor                 STONE RIDGE           12-09.50  
 32 Leeser, Alexia               SANDY SPRING          12-09.00  
 33 Sloter, Andrea               HOLTON-ARMS           12-07.50  
 34 Barnes, Andrea               ST STEPHENS           12-06.50  
 35 Horton, Mia                  POTOMAC SCHO          11-11.00  
 36 Johnson, Alex                MARET                 11-10.50  
 37 Carolina, Maya               SANDY SPRING          11-07.00  
 38 Atkins, Adrienne             ST STEPHENS           11-05.50  
 39 Huang, Grace                 MADEIRA               11-00.50  
 40 Schumacher, Anya             SANDY SPRING          10-01.50  
 
Event 8  Boys Long Jump
=======================================================================
 4 Jumps
        Meet: # 21-09.75  5/12/2012   Matthew Seifu, Sidwell Frie              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ware, Anthony                MARET                 21-07.50   10   
  2 Rust-Tierney, Erin           GEORGETOWN D          21-01.50    8   
  3 Palmer, Evan                 GEORGETOWN D          20-02.00    6   
  4 Jones, Ahmad                 GEORGETOWN D          19-10.00    4   
  5 Jamison, Sim                 FLINT HILL            19-07.00    2   
  6 Calhoun, Bryan               FLINT HILL            19-02.50    1   
  7 Facey, Ricardo               SIDWELL FRIE          18-07.50  
  8 Popkin, Zach                 MARET                 18-05.50  
  9 Barnes, Jalen                MARET                 18-04.00  
 10 Hemus, James                 POTOMAC SCHO          17-06.50  
 11 Carrington-Fair, Matt        POTOMAC SCHO          17-02.00  
 12 Gamble, Alexander            SIDWELL FRIE          16-10.00  
 13 Harris, LinDon               SIDWELL FRIE          16-01.50  
 
Event 9  Girls Shot Put
=======================================================================
 Minimum Distance 22-0
        Meet: # 39-05  1993        A. Shen, Sidwell Friends                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gunter, Taylor               SANDY SPRING          34-01.50   10   
  2 Wilson, Kiamani              EPISCOPAL             33-05.75    8   
  3 Moten, Leilani               BULLIS                32-11.50    6   
  4 Lewis, Kyla                  BULLIS                32-06.00    5   
  5 Isiaq, Aminah                GEORGETOWN D          32-02.00    4   
  6 Timmons, Hannah              ST STEPHENS           30-04.00    3   
  7 Asante, Akua                 EPISCOPAL             30-00.50    2   
  8 DeLeonibus, Ashley           BULLIS                28-11.25    1   
  9 Diallo, Youme                ST. ANDREW'S          28-07.25  
 10 Curry, Taylor                MADEIRA               26-06.00  
 11 Matin, Aaliyah               POTOMAC SCHO          26-00.75  
 11 Nwabunnia, Toulia            MADEIRA               26-00.75  
 13 Leep-Lazar, Julia            STONE RIDGE           26-00.00  
 14 Augustine, Madisyn           GEORGETOWN D          25-10.50  
 15 Jones, Kennedy               NATIONAL CAT          25-08.25  
 16 Howard, Sky                  HOLTON-ARMS           24-08.50  
 17 Mitchell, Shelby             SIDWELL FRIE          24-03.75  
 18 Cresanti, Katja              GEORGETOWN V          23-04.00  
 19 Austin, Ariel                MARET                 22-08.00  
 20 Nesbitt, Malayna             GEORGETOWN D          21-04.50  
 21 Gillespie, Holly             GEORGETOWN V          20-05.50  
 22 Willis-Hogan, Nai'ya         SANDY SPRING          19-04.50  
 23 King, Elizabeth              HOLTON-ARMS           18-05.75  
 
Event 10  Boys Shot Put
=======================================================================
 4 Throws
        Meet: # 51-05.50  5/10/2014   Grant Voeks, Potomac Scho                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Voeks, Grant                 POTOMAC SCHO          51-05.50#  10   
  2 Palmer, Neville              GEORGETOWN D          43-10.50    8   
  3 Zeitler, Jeremy              MARET                 41-07.50    6   
  4 Peltier, Alex                MARET                 40-00.50    4   
  5 Carnes, Jason                POTOMAC SCHO          38-11.00    2   
  6 Rust-Tierney, Erin           GEORGETOWN D          38-07.75    1   
  7 Herlihy, Ciaran              MARET                 35-00.75  
  8 Voorhees, Simon              SIDWELL FRIE          34-08.00  
  9 Kohli, Luke                  FLINT HILL            33-06.00  
 10 Jackson, Nathaniel           SIDWELL FRIE          33-01.75  
 11 Hicks, Billy                 POTOMAC SCHO          32-09.50  
 12 Jinich, Alan                 GEORGETOWN D          31-04.00  
 13 Weiner, Eli                  SIDWELL FRIE          25-06.75  
 14 Joyner, John                 ST. ANDREW'S          24-06.50  
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: # 9:36.46  2010        Sidwell Friends, Sidwell Friends          
                         A.Repka, A Gomez-Rexrode, S Cogswell, K.Wilson    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GEORGETOWN DAY  'A'                                 9:37.11   10   
     1) Ameer, Simone                   2) Boyer, Isabel                  
     3) Kaslow-Zieve, Emilia            4) Wilensky, Jadyn                
  2 GEORGETOWN VISITATION PREP  'A'                     9:39.61    8   
     1) Lynott, Elle                    2) Cormier, Lauren                
     3) McGill, Grace                   4) Murray, Jillian                
  3 NATIONAL CATHEDRAL FOR GIRLS  'A'                  10:07.01    6   
     1) Horvath, Hazel                  2) Krasniewski, Linda             
     3) Thoren, Margaret                4) Gaines, Sararose               
  4 POTOMAC SCHOOL  'A'                                10:10.80    5   
     1) Urbany, Natasha                 2) Moses, Grace                   
     3) Rachal, Maria                   4) Dunkelberger, Sophie           
  5 EPISCOPAL  'A'                                     10:13.23    4   
     1) Richardson, Blake               2) Ollson, Maja                   
     3) Oldham, Kate                    4) Buyck, Brooks                  
  6 HOLTON-ARMS  'A'                                   10:49.82    3   
     1) Anderson, Reilly                2) Berthiame, Lea                 
     3) Specht, Clare                   4) Bergamesca, Katie              
  7 ST. ANDREW'S EPISCOPAL  'A'                        11:12.09    2   
     1) Goeke, Meryl                    2) Morgan, Amenah                 
     3) Schissler, Jenna                4) Silbarium, Elyse               
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: # 8:12.57  5/10/2014   Sidwell Friends, Sidwell Frie             
                         B Charo, P Lansdale, J Gosselin, J Campbell       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 SIDWELL FRIENDS  'A'                                8:12.57#  10   
     1) Charo, Ben                      2) Lansdale, Patrick              
     3) Gosselin, Jake                  4) Campbell, Jason                
  2 GEORGETOWN DAY  'A'                                 8:13.22    8   
     1) Klain, Danny                    2) Boardman, Sam                  
     3) Zhang, Daniel                   4) Lerner, Gabriel                
  3 MARET  'A'                                          8:37.98    6   
     1) Hicks, Maurice                  2) Pavosevich, Evo                
     3) Comas, Chris                    4) Olick-Gibson, Josh             
  4 POTOMAC SCHOOL  'A'                                 8:42.02    4   
     1) Brennan, Peter                  2) Terrones, Gianmarco            
     3) Kensinger, Mark                 4) Robinson, Toby                 
  5 ST. ANDREW'S EPISCOPAL  'A'                         9:14.91    2   
     1) Dove, William                   2) Tsintolas, Jack                
     3) Albo, River                     4) Rushford, Kyle                 
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: # 49.48  5/11/2013   Bullis, Bullis                              
                       C Bryant, K Lewis, G Tielman-Fenelus, B Davis     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 NATIONAL CATHEDRAL FOR GIRLS  'A'                     49.83   2  10   
     1) Alcus, Claire                   2) Fish, Jeryne                   
     3) Sabharwal, Izabella             4) Tamen, Rubii                   
  2 BULLIS  'A'                                           50.74   2   8   
     1) Bryant, Chandler                2) Postell, Alexis                
     3) Lewis, Kyla                     4) Cogdell, Julia                 
  3 POTOMAC SCHOOL  'A'                                   51.01   2   6   
     1) Kobayashi, Olivia               2) Horton, Mia                    
     3) Smith, Gabby                    4) Givens, Olivia                 
  4 SIDWELL FRIENDS  'A'                                  51.35   1   5   
     1) Morgan, Shannon                 2) Harding, Carol                 
     3) Mitchell, Shelby                4) Adetu, Dayo                    
  5 STONE RIDGE SCH OF SACRED HEAR  'A'                   51.42   2   4   
     1) Scott, Ari                      2) Mark, Josie                    
     3) Moore, Maya                     4) Young, Lizzy                   
  6 HOLTON-ARMS  'A'                                      51.47   2   3   
     1) Barrow, Lisa-Anne               2) Tanous, Sky                    
     3) Covington, Lindsay              4) Jones, Emily                   
  7 EPISCOPAL  'A'                                        51.71   2   2   
     1) Lespere, Kali                   2) Griffith, Zariah               
     3) Anyanwu, Cristeen               4) Lathrop, Heyward               
  8 GEORGETOWN VISITATION PREP  'A'                       51.93   2   1   
     1) Troxell, Meg                    2) Serrano, Gaby                  
     3) Jimenez-Ontiveros, Ines         4) Clark, Courtney                
  9 ST STEPHENS AND ST AGNES  'A'                         52.58   2 
     1) Miller, Abby                    2) Sweet, Caroline                
     3) Dammann, Paula                  4) Tangherlini, Cassie            
 10 MARET  'A'                                            53.89   1 
     1) Knowles, Lulu                   2) Nguyen, Michelle               
     3) Minnig, Molly                   4) Gordon, Dinah                  
 11 GEORGETOWN DAY  'A'                                   54.13   1 
     1) Augustine, Madisyn              2) Fairfax, Regina                
     3) Isiaq, Aminah                   4) Miller, Elianna                
 12 CONNELLY SCHOOL OF THE HOLY CH  'A'                   54.72   1 
     1) Rios-Brady, Elena               2) Dominick, Kalie                
     3) Suttora, Victoria               4) Collins, Georgia               
 13 SANDY SPRING FRIENDS  'A'                             55.54   1 
     1) Carolina, Maya                  2) Cole, Grace                    
     3) Durojaye, Odunayo               4) Durojaye, Omodele              
 14 MADEIRA  'A'                                          56.37   1 
     1) Zeng, Erica                     2) Smith, Gaelyn                  
     3) Phoenix, Niara                  4) Zeng, Leah                     
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: # 44.10  2009        Sidwell Friends                             
                       J.Chichester, J.Lewis, S.Stebbin, J.Hall          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GEORGETOWN DAY  'A'                                   44.55   10   
     1) Rust-Tierney, Erin              2) Palmer, Neville                
     3) Ward, Ian                       4) Lynn, Ezra                     
  2 SIDWELL FRIENDS  'A'                                  45.28    8   
     1) Facey, Ricardo                  2) Gamble, Alexander              
     3) Adeyi, Nicholas                 4) Flores, Jose                   
  3 ST. ANDREW'S EPISCOPAL  'A'                           45.71    6   
     1) Magalhaes, Eric                 2) McFadden, Cedrick              
     3) Singleton, Drew                 4) Thrower, Matthew               
  4 MARET  'A'                                            45.89    4   
     1) Popkin, Zach                    2) Barnes, Jalen                  
     3) Ware, Anthony                   4) Goddard, Drake                 
  5 POTOMAC SCHOOL  'A'                                   46.33    2   
     1) Atkinson, Connor                2) Carrington-Fair, Matt          
     3) Urbany, Max                     4) Hemus, James                   
 
Event 15  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
        Meet: # 4:56.70  5/11/2013   Emily Kaplan, Visitation                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lindsay, Alison              ST STEPHENS            5:05.91   10   
  2 Foster, Jessie               GEORGETOWN V           5:11.98    8   
  3 Treanor, Katherine           GEORGETOWN D           5:16.06    6   
  4 Bell, Erin                   NATIONAL CAT           5:22.85    5   
  5 Holt, Mandy                  EPISCOPAL              5:25.17    4   
  6 Graham, Annie                NATIONAL CAT           5:25.84    3   
  7 Boyer, Isabel                GEORGETOWN D           5:34.67    2   
  8 Harvey, Ella                 SIDWELL FRIE           5:34.97    1   
  9 Kynoch, Mackenzie            ST. ANDREW'S           5:36.06  
 10 Cunningham, Logan            FLINT HILL             5:47.46  
 11 Lindsay, Margaret            GEORGETOWN V           5:49.01  
 12 Waldman, Charlotte           MARET                  5:53.09  
 13 Smith, Mistaya               POTOMAC SCHO           5:56.57  
 14 Kelly, Katherine             STONE RIDGE            5:58.81  
 15 McGettrick, Yasmeen          MADEIRA                6:03.59  
 16 Boyd, Emma                   NATIONAL CAT           6:03.81  
 17 Warnick, Emma                SANDY SPRING           6:04.73  
 18 Broughton, Mary Ann          EPISCOPAL              6:05.95  
 19 Grunewald, Kelly             STONE RIDGE            6:06.62  
 20 Calogero, Cate               STONE RIDGE            6:07.16  
 21 Bayoumi, Elisa               POTOMAC SCHO           6:14.92  
 22 Walsh-Alker, Emma            SIDWELL FRIE           6:19.70  
 23 Anderson, Reilly             HOLTON-ARMS            6:20.81  
 24 Salvant, Emily               EPISCOPAL              6:22.16  
 25 Winkler, Julia               GEORGETOWN D           6:25.50  
 26 Specht, Clare                HOLTON-ARMS            6:26.48  
 27 Jeppsen, Isabelle            ST. ANDREW'S           6:35.64  
 28 Foster, Eliza                MADEIRA                6:54.84  
 
Event 16  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
        Meet: # 4:20.94  5/10/2014   Alex Armbruster, St. Andrew's             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Armbruster, Alex             ST. ANDREW'S           4:20.94#  10   
  2 Colaizzi, Griffin            GEORGETOWN D           4:25.36    8   
  3 Pillard, Aidan               GEORGETOWN D           4:30.37    6   
  4 Honnold, Evan                SIDWELL FRIE           4:30.65    4   
  5 Sanok, Kyle                  POTOMAC SCHO           4:34.91    2   
  6 Blazes, Sam                  SIDWELL FRIE           4:56.24    1   
  7 Roberts, Christian           SIDWELL FRIE           4:57.35  
  8 Radecki, Bobby               ST. ANDREW'S           4:59.79  
  9 Pavosevich, Evo              MARET                  5:00.82  
 10 Royle, Richard               ST. ANDREW'S           5:00.93  
 11 Gibson, Tucker               POTOMAC SCHO           5:03.48  
 12 Olick-Gibson, Josh           MARET                  5:03.51  
 13 Brennan, Peter               POTOMAC SCHO           5:14.46  
 14 Wertzberger, Josh            FLINT HILL             5:20.59  
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: # 14.2h  1993        K. Thorne, Bullis                           
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Barrow, Lisa-Anne            HOLTON-ARMS              15.40q  4 
  2 Fish, Jeryne                 NATIONAL CAT             15.78q  3 
  3 Ameer, Simone                GEORGETOWN D             16.74q  1 
  4 Postell, Alexis              BULLIS                   16.83q  2 
  5 Alcus, Claire                NATIONAL CAT             16.84q  1 
  6 Tielman-Fenelus, Gabriel     BULLIS                   17.24q  2 
  7 Fishbein, Anna               SIDWELL FRIE             17.43q  4 
  8 Fairfax, Regina              GEORGETOWN D             17.69q  1 
  9 Lewis, Lindsay               BULLIS                   18.07   1 
 10 Luehrs, Tiffany              POTOMAC SCHO             18.21   3 
 11 Alexander, Tamika            FLINT HILL               18.40   4 
 12 Hynds, Sarah                 GEORGETOWN V             18.44   2 
 13 Scott, Ari                   STONE RIDGE              18.46   4 
 14 Green, Hannah                MARET                    18.48   2 
 15 Fredell, Lucy                SIDWELL FRIE             18.71   3 
 16 Jones, Emily                 HOLTON-ARMS              18.79   4 
 17 Parker, Paris                STONE RIDGE              18.94   4 
 18 Feldman, Lulu                GEORGETOWN D             19.52   2 
 19 Durojaye, Omodele            SANDY SPRING             19.69   3 
 20 Fink, Harriet                GEORGETOWN V             19.73   3 
 21 Durojaye, Odunayo            SANDY SPRING             20.00   2 
 22 Armstrong, Paris             HOLTON-ARMS              20.12   1 
 23 Guinee, Emily                NATIONAL CAT             20.79   4 
 24 Berkman, Lauren              SIDWELL FRIE             21.00   1 
 25 Austin, Ariel                MARET                    21.29   3 
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet: # 14.2h  1993        K. Thorne, Bullis                           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Barrow, Lisa-Anne            HOLTON-ARMS              14.88   10   
  2 Fish, Jeryne                 NATIONAL CAT             15.03    8   
  3 Postell, Alexis              BULLIS                   16.32    6   
  4 Alcus, Claire                NATIONAL CAT             16.52    5   
  5 Ameer, Simone                GEORGETOWN D             17.15    4   
  6 Tielman-Fenelus, Gabriel     BULLIS                   17.21    3   
  7 Fishbein, Anna               SIDWELL FRIE             17.60    2   
  8 Fairfax, Regina              GEORGETOWN D             17.81    1   
Preliminaries
  9 Lewis, Lindsay               BULLIS                          
 10 Luehrs, Tiffany              POTOMAC SCHO                    
 11 Alexander, Tamika            FLINT HILL                      
 12 Hynds, Sarah                 GEORGETOWN V                    
 13 Scott, Ari                   STONE RIDGE                     
 14 Green, Hannah                MARET                           
 15 Fredell, Lucy                SIDWELL FRIE                    
 16 Jones, Emily                 HOLTON-ARMS                     
 17 Parker, Paris                STONE RIDGE                     
 18 Feldman, Lulu                GEORGETOWN D                    
 19 Durojaye, Omodele            SANDY SPRING                    
 20 Fink, Harriet                GEORGETOWN V                    
 21 Durojaye, Odunayo            SANDY SPRING                    
 22 Armstrong, Paris             HOLTON-ARMS                     
 23 Guinee, Emily                NATIONAL CAT                    
 24 Berkman, Lauren              SIDWELL FRIE                    
 25 Austin, Ariel                MARET                           
 
Event 18  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Top 7 Advance by Time
        Meet: # 14.9h  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Palmer, Evan                 GEORGETOWN D             16.90q  2 
  2 Greynolds, Dylan             SIDWELL FRIE             17.57q  1 
  3 Friday, Justin               GEORGETOWN D             17.83q  1 
  4 Barnes, Jalen                MARET                    18.20q  1 
  5 Simpson, Christophe          FLINT HILL               18.25q  2 
  6 Logue, Connor                POTOMAC SCHO             18.81q  1 
  7 Marshall, Carlton            GEORGETOWN D             18.82q  2 
  8 Achterman, Sam               FLINT HILL               19.13   2 
  9 Alexander, Ryan              SIDWELL FRIE             20.33   2 
 10 Betts, Mark                  POTOMAC SCHO             20.78   1 
 11 Walker, Jerome               SIDWELL FRIE             21.14   1 
 12 Baly, Jared                  MARET                    21.84   2 
 
Event 18  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet: # 14.9h  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Marshall, Carlton            GEORGETOWN D             16.58   10   
  2 Greynolds, Dylan             SIDWELL FRIE             16.77    8   
  3 Palmer, Evan                 GEORGETOWN D             16.97    6   
  4 Friday, Justin               GEORGETOWN D             17.86    4   
  5 Logue, Connor                POTOMAC SCHO             18.55    2   
  6 Barnes, Jalen                MARET                    19.16    1   
  7 Simpson, Christophe          FLINT HILL               20.11  
Preliminaries
  8 Achterman, Sam               FLINT HILL                      
  9 Alexander, Ryan              SIDWELL FRIE                    
 10 Betts, Mark                  POTOMAC SCHO                    
 11 Walker, Jerome               SIDWELL FRIE                    
 12 Baly, Jared                  MARET                           
 
Event 19  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: # 55.91  2007        L. Adetu, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Glenn, Simone                BULLIS                   59.26q  5 
  2 Lewis, Lindsay               BULLIS                   59.68q  1 
  3 Anyanwu, Cristeen            EPISCOPAL              1:00.72q  1 
  4 Natanson, Hannah             GEORGETOWN D           1:00.94q  3 
  5 Murray, Jillian              GEORGETOWN V           1:01.00q  4 
  6 Goetz, Anneliese             STONE RIDGE            1:01.38q  3 
  7 Griffith, Moira              GEORGETOWN V           1:01.69q  2 
  8 Turner, Gabrielle            FLINT HILL             1:01.72q  5 
  9 Jones, Kennedy               NATIONAL CAT           1:02.19   5 
 10 Griffith, Zariah             EPISCOPAL              1:03.19   4 
 11 Tanous, Sky                  HOLTON-ARMS            1:03.70   2 
 12 Covington, Lindsay           HOLTON-ARMS            1:03.85   4 
 13 Mehari, Falen                ST STEPHENS            1:04.26   3 
 14 Mullaney, Elizabeth          SIDWELL FRIE           1:05.01   1 
 15 Dropulic, Adriana            GEORGETOWN V           1:05.46   1 
 16 Risoleo, Rachel              GEORGETOWN D           1:05.74   5 
 17 Miller, Elianna              GEORGETOWN D           1:05.75   3 
 18 Berthiame, Lea               HOLTON-ARMS            1:06.00   5 
 19 Wynn, Taylor                 STONE RIDGE            1:06.54   2 
 20 Nau, Augusta                 EPISCOPAL              1:06.62   1 
 21 Cole, Grace                  SANDY SPRING           1:06.80   1 
 22 Ragland, Sequoia             MADEIRA                1:06.91   3 
 23 Patton, Catherine            NATIONAL CAT           1:06.93   3 
 24 Robinson, Malia              SIDWELL FRIE           1:07.78   4 
 25 Greenburg, Carolyn           MARET                  1:08.50   2 
 26 Cotto, Nina                  ST STEPHENS            1:08.90   2 
 27 Grant, Caitlin               CONNELLY SCH           1:09.53   4 
 28 Keyes, Abby                  MARET                  1:09.76   5 
 29 Hardt, Julia                 SANDY SPRING           1:11.05   4 
 30 Jiang, Katherine             MADEIRA                1:11.30   5 
 31 Schumacher, Anya             SANDY SPRING           1:16.54   1 
 
Event 19  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: # 55.91  2007        L. Adetu, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Glenn, Simone                BULLIS                   56.79   10   
  2 Murray, Jillian              GEORGETOWN V             58.71    8   
  3 Anyanwu, Cristeen            EPISCOPAL                58.95    6   
  4 Lewis, Lindsay               BULLIS                   59.20    5   
  5 Griffith, Moira              GEORGETOWN V             59.79    4   
  6 Natanson, Hannah             GEORGETOWN D             59.95    3   
  7 Goetz, Anneliese             STONE RIDGE            1:01.14    2   
  8 Turner, Gabrielle            FLINT HILL             1:01.36    1   
Preliminaries
  9 Jones, Kennedy               NATIONAL CAT                    
 10 Griffith, Zariah             EPISCOPAL                       
 11 Tanous, Sky                  HOLTON-ARMS                     
 12 Covington, Lindsay           HOLTON-ARMS                     
 13 Mehari, Falen                ST STEPHENS                     
 14 Mullaney, Elizabeth          SIDWELL FRIE                    
 15 Dropulic, Adriana            GEORGETOWN V                    
 16 Risoleo, Rachel              GEORGETOWN D                    
 17 Miller, Elianna              GEORGETOWN D                    
 18 Berthiame, Lea               HOLTON-ARMS                     
 19 Wynn, Taylor                 STONE RIDGE                     
 20 Nau, Augusta                 EPISCOPAL                       
 21 Cole, Grace                  SANDY SPRING                    
 22 Ragland, Sequoia             MADEIRA                         
 23 Patton, Catherine            NATIONAL CAT                    
 24 Robinson, Malia              SIDWELL FRIE                    
 25 Greenburg, Carolyn           MARET                           
 26 Cotto, Nina                  ST STEPHENS                     
 27 Grant, Caitlin               CONNELLY SCH                    
 28 Keyes, Abby                  MARET                           
 29 Hardt, Julia                 SANDY SPRING                    
 30 Jiang, Katherine             MADEIRA                         
 31 Schumacher, Anya             SANDY SPRING                    
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Top 7 Advance by Time
        Meet: # 49.46  5/10/2014   Austin Holmes, Maret                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Bransford, Cole              POTOMAC SCHO             50.84q  2 
  2 Holmes, Austin               MARET                    51.12q  1 
  3 Hicks, Maurice               MARET                    51.90q  2 
  4 Klain, Danny                 GEORGETOWN D             51.95q  1 
  5 Magalhaes, Eric              ST. ANDREW'S             52.63q  1 
  6 Marshall, Carlton            GEORGETOWN D             53.69q  2 
  7 Gamble, Alexander            SIDWELL FRIE             54.41q  1 
  8 Wooden, Deondre              FLINT HILL               54.60   2 
  9 Pillard, Aidan               GEORGETOWN D             54.75   1 
 10 Peltier, Alex                MARET                    55.52   2 
 11 Thrower, Matthew             ST. ANDREW'S             55.59   1 
 12 Arnold, Mitch                FLINT HILL               58.51   2 
 13 Harris, LinDon               SIDWELL FRIE             59.52   2 
 14 Cheng, Matty                 SIDWELL FRIE           1:01.53   1 
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: # 49.46  5/10/2014   Austin Holmes, Maret                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Holmes, Austin               MARET                    49.46#  10   
  2 Bransford, Cole              POTOMAC SCHO             50.53    8   
  3 Klain, Danny                 GEORGETOWN D             51.11    6   
  4 Magalhaes, Eric              ST. ANDREW'S             51.44    4   
  5 Hicks, Maurice               MARET                    51.62    2   
  6 Marshall, Carlton            GEORGETOWN D             53.21    1   
Preliminaries
  7 Gamble, Alexander            SIDWELL FRIE                    
  8 Wooden, Deondre              FLINT HILL                      
  9 Pillard, Aidan               GEORGETOWN D                    
 10 Peltier, Alex                MARET                           
 11 Thrower, Matthew             ST. ANDREW'S                    
 12 Arnold, Mitch                FLINT HILL                      
 13 Harris, LinDon               SIDWELL FRIE                    
 14 Cheng, Matty                 SIDWELL FRIE                    
 
Event 21  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: # 12.1h  1993        K. Thorne / D Williams, Bullis / SSSAS      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Adetu, Dayo                  SIDWELL FRIE             12.64q  3 
  2 Tappan, Lauren               GEORGETOWN D             12.70q  1 
  3 Lewis, Kyla                  BULLIS                   12.76q  5 
  4 Tielman-Fenelus, Gabriel     BULLIS                   12.86q  4 
  5 Fish, Jeryne                 NATIONAL CAT             13.02q  5 
  6 Glenn, Simone                BULLIS                   13.15q  2 
  7 Tamen, Rubii                 NATIONAL CAT             13.18q  1 
  8 Mark, Josie                  STONE RIDGE              13.20q  2 
  9 Kobayashi, Olivia            POTOMAC SCHO             13.39   4 
  9 Moore, Maya                  STONE RIDGE              13.39   3 
 11 Dominick, Kalie              CONNELLY SCH             13.40   2 
 12 Young, Lizzy                 STONE RIDGE              13.49   5 
 13 Harding, Carol               SIDWELL FRIE             13.55   1 
 14 Chapman, Nicole              GEORGETOWN D             13.65   3 
 15 Adenekan, Oyin               MADEIRA                  13.73   4 
 16 Borthwick, Claire            POTOMAC SCHO             13.76   1 
 17 Serrano, Gaby                GEORGETOWN V             13.77   4 
 18 Clark, Courtney              GEORGETOWN V             13.83   3 
 19 Collins, Georgia             CONNELLY SCH             13.84   2 
 19 Knowles, Lulu                MARET                    13.84   2 
 21 Minnig, Molly                MARET                    13.86   4 
 22 Parker, Breanne              NATIONAL CAT             13.95   1 
 23 Morgan, Shannon              SIDWELL FRIE             13.96   5 
 24 Lathrop, Heyward             EPISCOPAL                13.99   3 
 25 Nguyen, Michelle             MARET                    14.00   5 
 26 Miller, Abby                 ST STEPHENS              14.19   3 
 27 Augustine, Madisyn           GEORGETOWN D             14.20   2 
 28 Zeng, Erica                  MADEIRA                  14.36   5 
 29 McCormick, Kayleigh          HOLTON-ARMS              14.50   4 
 30 Tangherlini, Cassie          ST STEPHENS              14.52   1 
 31 Huang, Grace                 MADEIRA                  14.69   3 
 32 Jobe, Olivia                 SANDY SPRING             15.04   2 
 33 Olick-Gibson, Rachel         HOLTON-ARMS              15.21   3 
 34 Alozie, Lauren               SANDY SPRING             15.31   1 
 35 Hardt, Julia                 SANDY SPRING             15.34   1 
 36 Rios-Brady, Elena            CONNELLY SCH             15.37   2 
 37 Lampkin, Sydney              HOLTON-ARMS              16.91   4 
 
Event 21  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: # 12.1h  1993        K. Thorne / D Williams, Bullis / SSSAS      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lewis, Kyla                  BULLIS                   12.13   10   
  2 Adetu, Dayo                  SIDWELL FRIE             12.46    8   
  3 Tielman-Fenelus, Gabriel     BULLIS                   12.64    6   
  4 Fish, Jeryne                 NATIONAL CAT             12.73    5   
  5 Tappan, Lauren               GEORGETOWN D             12.83    4   
  6 Mark, Josie                  STONE RIDGE              12.98    3   
  7 Glenn, Simone                BULLIS                   13.05    2   
  8 Tamen, Rubii                 NATIONAL CAT             13.07    1   
Preliminaries
  9 Kobayashi, Olivia            POTOMAC SCHO                    
  9 Moore, Maya                  STONE RIDGE                     
 11 Dominick, Kalie              CONNELLY SCH                    
 12 Young, Lizzy                 STONE RIDGE                     
 13 Harding, Carol               SIDWELL FRIE                    
 14 Chapman, Nicole              GEORGETOWN D                    
 15 Adenekan, Oyin               MADEIRA                         
 16 Borthwick, Claire            POTOMAC SCHO                    
 17 Serrano, Gaby                GEORGETOWN V                    
 18 Clark, Courtney              GEORGETOWN V                    
 19 Collins, Georgia             CONNELLY SCH                    
 19 Knowles, Lulu                MARET                           
 21 Minnig, Molly                MARET                           
 22 Parker, Breanne              NATIONAL CAT                    
 23 Morgan, Shannon              SIDWELL FRIE                    
 24 Lathrop, Heyward             EPISCOPAL                       
 25 Nguyen, Michelle             MARET                           
 26 Miller, Abby                 ST STEPHENS                     
 27 Augustine, Madisyn           GEORGETOWN D                    
 28 Zeng, Erica                  MADEIRA                         
 29 McCormick, Kayleigh          HOLTON-ARMS                     
 30 Tangherlini, Cassie          ST STEPHENS                     
 31 Huang, Grace                 MADEIRA                         
 32 Jobe, Olivia                 SANDY SPRING                    
 33 Olick-Gibson, Rachel         HOLTON-ARMS                     
 34 Alozie, Lauren               SANDY SPRING                    
 35 Hardt, Julia                 SANDY SPRING                    
 36 Rios-Brady, Elena            CONNELLY SCH                    
 37 Lampkin, Sydney              HOLTON-ARMS                     
 
Event 22  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Top 7 Advance by Time
        Meet: # 10.80  2002        A. Julie, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Jones, Ahmad                 GEORGETOWN D             11.62q  1 
  1 Ware, Anthony                MARET                    11.62q  2 
  3 Facey, Ricardo               SIDWELL FRIE             11.66q  1 
  4 Lynn, Ezra                   GEORGETOWN D             11.70q  2 
  5 Rust-Tierney, Erin           GEORGETOWN D             11.89q  2 
  6 Singleton, Drew              ST. ANDREW'S             12.00q  1 
  7 Goddard, Drake               MARET                    12.10q  2 
  8 Carrington-Fair, Matt        POTOMAC SCHO             12.19   1 
  9 Barnes, Jalen                MARET                    12.27   2 
 10 Jamison, Sim                 FLINT HILL               12.34   1 
 11 Lloyd, Marwan                SIDWELL FRIE             12.39   1 
 12 Harris, LinDon               SIDWELL FRIE             12.93   2 
 13 Fybel, Ben                   FLINT HILL               13.01   2 
 
Event 22  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: # 10.80  2002        A. Julie, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ware, Anthony                MARET                    11.19   10   
  2 Facey, Ricardo               SIDWELL FRIE             11.43    8   
  3 Jones, Ahmad                 GEORGETOWN D             11.47    6   
  4 Rust-Tierney, Erin           GEORGETOWN D             11.53    4   
  5 Lynn, Ezra                   GEORGETOWN D             11.60    2   
  6 Singleton, Drew              ST. ANDREW'S             11.74    1   
  7 Goddard, Drake               MARET                    14.86  
Preliminaries
  8 Carrington-Fair, Matt        POTOMAC SCHO                    
  9 Barnes, Jalen                MARET                           
 10 Jamison, Sim                 FLINT HILL                      
 11 Lloyd, Marwan                SIDWELL FRIE                    
 12 Harris, LinDon               SIDWELL FRIE                    
 13 Fybel, Ben                   FLINT HILL                      
 
Event 23  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Waterfall Start
        Meet: # 2:15.95  5/11/2013   Megan Wilson, Sidwell Frie                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Foster, Jessie               GEORGETOWN V           2:23.46   10   
  2 Wilensky, Jadyn              GEORGETOWN D           2:25.87    8   
  3 Gaines, Sararose             NATIONAL CAT           2:26.89    6   
  4 Brouckman, Michelle          POTOMAC SCHO           2:27.14    5   
  5 Lynott, Elle                 GEORGETOWN V           2:28.51    4   
  6 Kaslow-Zieve, Emilia         GEORGETOWN D           2:28.80    3   
  7 Holt, Mandy                  EPISCOPAL              2:28.90    2   
  8 Harvey, Ella                 SIDWELL FRIE           2:30.09    1   
  9 McGill, Grace                GEORGETOWN V           2:30.71  
 10 Buyck, Brooks                EPISCOPAL              2:34.14  
 11 O'Connor, Annie              STONE RIDGE            2:34.22  
 12 Dreux, Gabrielle             MADEIRA                2:34.52  
 13 Krasniewski, Linda           NATIONAL CAT           2:36.39  
 14 Risoleo, Rachel              GEORGETOWN D           2:36.71  
 15 Horvath, Hazel               NATIONAL CAT           2:37.89  
 16 Reiber, Camille              FLINT HILL             2:37.90  
 17 Delgado, Allie               STONE RIDGE            2:38.61  
 18 Sturges, Hannah              SANDY SPRING           2:40.63  
 19 Leeser, Alexia               SANDY SPRING           2:42.13  
 20 Peters, Kate                 POTOMAC SCHO           2:43.20  
 21 Onukwugha, Marliyn           EPISCOPAL              2:43.32  
 22 Michas, Stephanie            MADEIRA                2:47.18  
 23 Specht, Clare                HOLTON-ARMS            2:49.40  
 24 Blomquist, Lilly             CONNELLY SCH           2:52.60  
 25 Anderson, Reilly             HOLTON-ARMS            2:55.17  
 26 Alpizar, Sophia              CONNELLY SCH           2:55.52  
 27 Verner, Emma                 SIDWELL FRIE           2:58.37  
 28 Maynadink, Hannah            HOLTON-ARMS            3:06.42  
 
Event 24  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Waterfall Start
        Meet: # 1:55.72  5/10/2014   Alex Armbruster, St. Andrew's             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Armbruster, Alex             ST. ANDREW'S           1:55.72#  10   
  2 Coley, Darron                FLINT HILL             1:57.97    8   
  3 Boardman, Sam                GEORGETOWN D           1:59.47    6   
  4 Lerner, Gabriel              GEORGETOWN D           1:59.92    4   
  5 Campbell, Jason              SIDWELL FRIE           2:00.82    2   
  6 Charo, Ben                   SIDWELL FRIE           2:01.72    1   
  7 Hicks, Maurice               MARET                  2:10.73  
  8 Matoo, Amal                  SIDWELL FRIE           2:11.75  
  9 Comas, Chris                 MARET                  2:14.74  
 10 Tsintolas, Jack              ST. ANDREW'S           2:18.19  
 11 Dove, William                ST. ANDREW'S           2:22.15  
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: # 45.18  2007        L. Lewis, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alcus, Claire                NATIONAL CAT             47.09q  2 
  2 Tielman-Fenelus, Gabriel     BULLIS                   48.21q  1 
  3 Lewis, Lindsay               BULLIS                   48.42q  1 
  4 Natanson, Hannah             GEORGETOWN D             48.73q  3 
  5 Ameer, Simone                GEORGETOWN D             49.15q  2 
  6 Jimenez-Ontiveros, Ines      GEORGETOWN V             49.46q  3 
  7 Troxell, Meg                 GEORGETOWN V             50.60q  2 
  8 Scott, Ari                   STONE RIDGE              51.21q  1 
  9 Green, Hannah                MARET                    51.73   1 
 10 Luehrs, Tiffany              POTOMAC SCHO             51.94   3 
 11 Mitchell, Shelby             SIDWELL FRIE             52.13   2 
 12 Parker, Paris                STONE RIDGE              52.41   3 
 13 Fredell, Lucy                SIDWELL FRIE             52.64   3 
 14 Durojaye, Omodele            SANDY SPRING             52.70   1 
 15 Fishbein, Anna               SIDWELL FRIE             53.61   2 
 16 Feldman, Lulu                GEORGETOWN D             53.76   2 
 17 Barrow, Lisa-Anne            HOLTON-ARMS              54.53   3 
 18 Gordon, Dinah                MARET                    54.84   1 
 19 Jones, Emily                 HOLTON-ARMS              55.13   2 
 20 Armstrong, Paris             HOLTON-ARMS              55.55   1 
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet: # 45.18  2007        L. Lewis, Sidwell Friends                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tielman-Fenelus, Gabriel     BULLIS                   46.46   10   
  2 Alcus, Claire                NATIONAL CAT             46.68    8   
  3 Ameer, Simone                GEORGETOWN D             46.70    6   
  4 Lewis, Lindsay               BULLIS                   46.73    5   
  5 Jimenez-Ontiveros, Ines      GEORGETOWN V             48.14    4   
  6 Natanson, Hannah             GEORGETOWN D             48.44    3   
  7 Troxell, Meg                 GEORGETOWN V             49.53    2   
  8 Scott, Ari                   STONE RIDGE              51.60    1   
Preliminaries
  9 Green, Hannah                MARET                           
 10 Luehrs, Tiffany              POTOMAC SCHO                    
 11 Mitchell, Shelby             SIDWELL FRIE                    
 12 Parker, Paris                STONE RIDGE                     
 13 Fredell, Lucy                SIDWELL FRIE                    
 14 Durojaye, Omodele            SANDY SPRING                    
 15 Fishbein, Anna               SIDWELL FRIE                    
 16 Feldman, Lulu                GEORGETOWN D                    
 17 Barrow, Lisa-Anne            HOLTON-ARMS                     
 18 Gordon, Dinah                MARET                           
 19 Jones, Emily                 HOLTON-ARMS                     
 20 Armstrong, Paris             HOLTON-ARMS                     
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 7 Advance by Time
        Meet: # 39.81  5/11/2012   Jamie Sandel, Sidwell Frie                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Holmes, Austin               MARET                    42.72q  2 
  2 Marshall, Carlton            GEORGETOWN D             43.20q  2 
  3 Atkinson, Connor             POTOMAC SCHO             43.24q  1 
  4 Friday, Justin               GEORGETOWN D             43.62q  2 
  5 Greynolds, Dylan             SIDWELL FRIE             43.71q  1 
  6 Ward, Ian                    GEORGETOWN D             44.31q  1 
  7 Peltier, Alex                MARET                    44.69q  2 
  8 Simpson, Christophe          FLINT HILL               46.09   1 
  9 Logue, Connor                POTOMAC SCHO             46.95   1 
 10 Achterman, Sam               FLINT HILL               47.49   2 
 11 Alexander, Ryan              SIDWELL FRIE             48.59   1 
 12 Betts, Mark                  POTOMAC SCHO             48.94   2 
 13 Walker, Jerome               SIDWELL FRIE             50.41   2 
 14 Baly, Jared                  MARET                    52.99   1 
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet: # 39.81  5/11/2012   Jamie Sandel, Sidwell Frie                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Marshall, Carlton            GEORGETOWN D             41.41   10   
  2 Holmes, Austin               MARET                    42.26    8   
  3 Peltier, Alex                MARET                    42.34    6   
  4 Atkinson, Connor             POTOMAC SCHO             42.99    4   
  5 Friday, Justin               GEORGETOWN D             43.30    2   
  6 Greynolds, Dylan             SIDWELL FRIE             43.46    1   
  7 Ward, Ian                    GEORGETOWN D             44.71  
Preliminaries
  8 Simpson, Christophe          FLINT HILL                      
  9 Logue, Connor                POTOMAC SCHO                    
 10 Achterman, Sam               FLINT HILL                      
 11 Alexander, Ryan              SIDWELL FRIE                    
 12 Betts, Mark                  POTOMAC SCHO                    
 13 Walker, Jerome               SIDWELL FRIE                    
 14 Baly, Jared                  MARET                           
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: # 24.59  5/10/2014   Simone Glenn, Bullis                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Adetu, Dayo                  SIDWELL FRIE             25.86q  3 
  2 Glenn, Simone                BULLIS                   26.08q  5 
  3 Tappan, Lauren               GEORGETOWN D             26.30q  2 
  4 Tamen, Rubii                 NATIONAL CAT             26.78q  5 
  5 Kobayashi, Olivia            POTOMAC SCHO             26.95q  1 
  6 Murray, Jillian              GEORGETOWN V             27.14q  2 
  6 Lewis, Kyla                  BULLIS                   27.14q  4 
  8 Sabharwal, Izabella          NATIONAL CAT             27.46q  5 
  9 Young, Lizzy                 STONE RIDGE              27.54   4 
 10 Cogdell, Julia               BULLIS                   27.56   3 
 11 Chapman, Nicole              GEORGETOWN D             28.13   1 
 12 Horton, Mia                  POTOMAC SCHO             28.26   5 
 13 Serrano, Gaby                GEORGETOWN V             28.29   2 
 14 Dominick, Kalie              CONNELLY SCH             28.33   1 
 15 Covington, Lindsay           HOLTON-ARMS              28.41   4 
 16 Collins, Georgia             CONNELLY SCH             28.47   5 
 17 Sweet, Caroline              ST STEPHENS              28.61   4 
 18 Tanous, Sky                  HOLTON-ARMS              28.68   2 
 19 Nguyen, Michelle             MARET                    28.71   3 
 20 Robinson, Sydney             POTOMAC SCHO             28.74   1 
 21 Parker, Mary                 NATIONAL CAT             28.81   2 
 22 Morgan, Shannon              SIDWELL FRIE             28.89   1 
 23 Minnig, Molly                MARET                    28.93   3 
 24 Phoenix, Niara               MADEIRA                  28.95   4 
 25 Wilensky, Jadyn              GEORGETOWN D             29.06   5 
 26 Miller, Abby                 ST STEPHENS              29.09   3 
 27 Robinson, Malia              SIDWELL FRIE             29.14   4 
 28 Cole, Grace                  SANDY SPRING             29.46   4 
 29 Spellman, Morgan             STONE RIDGE              29.59   4 
 30 Adenekan, Oyin               MADEIRA                  29.62   3 
 31 Sheppard, Zoe                STONE RIDGE              29.65   2 
 32 Alexander, Tamika            FLINT HILL               29.96   5 
 33 Keyes, Abby                  MARET                    30.18   3 
 34 Davis, Erin                  HOLTON-ARMS              30.26   2 
 35 Sturges, Hannah              SANDY SPRING             30.30   1 
 36 de Raet, Emily               CONNELLY SCH             30.48   2 
 37 Carolina, Maya               SANDY SPRING             31.02   1 
 38 Harris, Lindsay              ST. ANDREW'S             32.48   3 
 -- Griffith, Moira              GEORGETOWN V               DNF   1 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: # 24.59  5/10/2014   Simone Glenn, Bullis                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Glenn, Simone                BULLIS                   24.59#  10   
  2 Lewis, Kyla                  BULLIS                   25.30    8   
  3 Adetu, Dayo                  SIDWELL FRIE             25.74    6   
  4 Tappan, Lauren               GEORGETOWN D             26.45    5   
  5 Tamen, Rubii                 NATIONAL CAT             26.75    4   
  6 Murray, Jillian              GEORGETOWN V             26.77    3   
  7 Kobayashi, Olivia            POTOMAC SCHO             26.83    2   
  8 Sabharwal, Izabella          NATIONAL CAT             27.03    1   
Preliminaries
  9 Young, Lizzy                 STONE RIDGE                     
 10 Cogdell, Julia               BULLIS                          
 11 Chapman, Nicole              GEORGETOWN D                    
 12 Horton, Mia                  POTOMAC SCHO                    
 13 Serrano, Gaby                GEORGETOWN V                    
 14 Dominick, Kalie              CONNELLY SCH                    
 15 Covington, Lindsay           HOLTON-ARMS                     
 16 Collins, Georgia             CONNELLY SCH                    
 17 Sweet, Caroline              ST STEPHENS                     
 18 Tanous, Sky                  HOLTON-ARMS                     
 19 Nguyen, Michelle             MARET                           
 20 Robinson, Sydney             POTOMAC SCHO                    
 21 Parker, Mary                 NATIONAL CAT                    
 22 Morgan, Shannon              SIDWELL FRIE                    
 23 Minnig, Molly                MARET                           
 24 Phoenix, Niara               MADEIRA                         
 25 Wilensky, Jadyn              GEORGETOWN D                    
 26 Miller, Abby                 ST STEPHENS                     
 27 Robinson, Malia              SIDWELL FRIE                    
 28 Cole, Grace                  SANDY SPRING                    
 29 Spellman, Morgan             STONE RIDGE                     
 30 Adenekan, Oyin               MADEIRA                         
 31 Sheppard, Zoe                STONE RIDGE                     
 32 Alexander, Tamika            FLINT HILL                      
 33 Keyes, Abby                  MARET                           
 34 Davis, Erin                  HOLTON-ARMS                     
 35 Sturges, Hannah              SANDY SPRING                    
 36 de Raet, Emily               CONNELLY SCH                    
 37 Carolina, Maya               SANDY SPRING                    
 38 Harris, Lindsay              ST. ANDREW'S                    
 -- Griffith, Moira              GEORGETOWN V                    
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Top 7 Advance by Time
        Meet: # 21.88  2009        E. Saleh, Flint Hill                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Coley, Darron                FLINT HILL               22.61q  2 
  2 Holmes, Austin               MARET                    22.91q  1 
  3 Jones, Ahmad                 GEORGETOWN D             23.15q  1 
  4 Lynn, Ezra                   GEORGETOWN D             23.45q  2 
  5 Flores, Jose                 SIDWELL FRIE             23.71q  1 
  6 Singleton, Drew              ST. ANDREW'S             23.73q  1 
  7 Magalhaes, Eric              ST. ANDREW'S             23.98q  2 
  8 Palmer, Neville              GEORGETOWN D             24.39   1 
  9 Adeyi, Nicholas              SIDWELL FRIE             24.82   1 
 10 Urbany, Max                  POTOMAC SCHO             24.89   2 
 11 Calhoun, Bryan               FLINT HILL               25.12   1 
 12 Goddard, Drake               MARET                    25.13   2 
 13 Lloyd, Marwan                SIDWELL FRIE             25.58   2 
 14 Fybel, Ben                   FLINT HILL               26.67   1 
 15 Ware, Anthony                MARET                    27.48   2 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: # 21.88  2009        E. Saleh, Flint Hill                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jones, Ahmad                 GEORGETOWN D             22.98   10   
  2 Singleton, Drew              ST. ANDREW'S             23.30    8   
  3 Holmes, Austin               MARET                    23.38    6   
  4 Lynn, Ezra                   GEORGETOWN D             23.42    4   
  5 Magalhaes, Eric              ST. ANDREW'S             23.53    2   
  6 Coley, Darron                FLINT HILL               23.80    1   
Preliminaries
  5 Flores, Jose                 SIDWELL FRIE                    
  8 Palmer, Neville              GEORGETOWN D                    
  9 Adeyi, Nicholas              SIDWELL FRIE                    
 10 Urbany, Max                  POTOMAC SCHO                    
 11 Calhoun, Bryan               FLINT HILL                      
 12 Goddard, Drake               MARET                           
 13 Lloyd, Marwan                SIDWELL FRIE                    
 14 Fybel, Ben                   FLINT HILL                      
 15 Ware, Anthony                MARET                           
 
Event 29  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
        Meet: # 10:55.37  5/11/2013   Emily Kaplan, Visitation                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bergamesca, Katie            HOLTON-ARMS           11:24.96   10   
  2 Treanor, Katherine           GEORGETOWN D          11:39.37    8   
  3 Granovsky, Rachel            POTOMAC SCHO          11:42.06    6   
  4 Hupez, Isabelle              NATIONAL CAT          12:00.83    5   
  5 Page, Gillian                GEORGETOWN D          12:08.16    4   
  6 Ernst, Julia                 GEORGETOWN D          12:08.42    3   
  7 Cormier, Lauren              GEORGETOWN V          12:11.54    2   
  8 Light, Page                  EPISCOPAL             12:13.09    1   
  9 Graham, Annie                NATIONAL CAT          12:21.68  
 10 Kynoch, Mackenzie            ST. ANDREW'S          12:42.47  
 11 Lindsay, Margaret            GEORGETOWN V          12:42.84  
 12 Waldman, Charlotte           MARET                 12:58.90  
 13 Cunningham, Logan            FLINT HILL            13:15.05  
 14 Morin, Caroline              NATIONAL CAT          13:25.72  
 15 Warnick, Emma                SANDY SPRING          14:11.61  
 
Event 30  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
        Meet: # 9:37.36  5/10/2014   Griffin Colaizzi, Georgetown D            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colaizzi, Griffin            GEORGETOWN D           9:37.36#  10   
  2 Ross, Hale                   POTOMAC SCHO           9:41.16    8   
  3 Lansdale, Patrick            SIDWELL FRIE           9:56.62    6   
  4 Cohen, Zeke                  GEORGETOWN D          10:00.92    4   
  5 Honnold, Evan                SIDWELL FRIE          10:01.80    2   
  6 Gosselin, Jake               SIDWELL FRIE          10:02.96    1   
  7 Albrittain, Liam             GEORGETOWN D          10:18.68  
  8 Terrones, Gianmarco          POTOMAC SCHO          10:45.28  
  9 Blackwell, Tommy             FLINT HILL            11:11.84  
 10 Hoffman, Cal                 POTOMAC SCHO          11:16.15  
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: # 3:59.36  5/10/2014   Bullis, Bullis                            
                         S Glenn, A Postell, L Lewis, G Tielman-Fenelus    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 BULLIS  'A'                                         3:59.36#  2  10   
     1) Glenn, Simone                   2) Lewis, Lindsay                 
     3) Tielman-Fenelus, Gabrielle      4) Lewis, Kyla                    
  2 GEORGETOWN VISITATION PREP  'A'                     4:03.75   2   8   
     1) Murray, Jillian                 2) Griffith, Moira                
     3) Jimenez-Ontiveros, Ines         4) McGill, Grace                  
  3 POTOMAC SCHOOL  'A'                                 4:05.33   2   6   
     1) Brandon, Kelsey                 2) Tran, Emily                    
     3) Givens, Olivia                  4) Smith, Gabby                   
  4 GEORGETOWN DAY  'A'                                 4:08.28   2   5   
     1) Tappan, Lauren                  2) Ameer, Simone                  
     3) Wilensky, Jadyn                 4) Natanson, Hannah               
  5 NATIONAL CATHEDRAL FOR GIRLS  'A'                   4:11.06   2   4   
     1) Tamen, Rubii                    2) Patton, Catherine              
     3) Gaines, Sararose                4) Jones, Kennedy                 
  6 SIDWELL FRIENDS  'A'                                4:13.22   1   3   
     1) Powell, Megan                   2) Adetu, Dayo                    
     3) Greene, Aral                    4) Mullaney, Elizabeth            
  7 EPISCOPAL  'A'                                      4:13.50   2   2   
     1) Anderson, Kelsey                2) Anyanwu, Cristeen              
     3) Griffith, Zariah                4) Lespere, Kali                  
  8 HOLTON-ARMS  'A'                                    4:16.29   1   1   
     1) Berthiame, Lea                  2) Elam, Imani                    
     3) Tanous, Sky                     4) Covington, Lindsay             
  9 ST STEPHENS AND ST AGNES  'A'                       4:22.24   2 
     1) Lindsay, Alison                 2) Mehari, Falen                  
     3) Maves, Morgan                   4) Sweet, Caroline                
 10 STONE RIDGE SCH OF SACRED HEAR  'A'                 4:22.86   1 
     1) Goetz, Anneliese                2) Wynn, Taylor                   
     3) Scott, Ari                      4) Young, Lizzy                   
 11 ST. ANDREW'S EPISCOPAL  'A'                         4:29.55   2 
     1) Morgan, Amenah                  2) Harmon, Jarena                 
     3) Schissler, Jenna                4) Silbarium, Elyse               
 12 SANDY SPRING FRIENDS  'A'                           4:34.98   1 
     1) Sturges, Hannah                 2) Hardt, Julia                   
     3) Leeser, Alexia                  4) Durojaye, Omodele              
 13 MARET  'A'                                          4:37.17   1 
     1) Keyes, Abby                     2) Greenburg, Carolyn             
     3) Knowles, Lulu                   4) Green, Hannah                  
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: # 3:27.29  5/12/2012   Georgetown Day, Georgetown D              
                         L Thimm, A Campbell, A Silva-Pinto, M Klain       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 ST. ANDREW'S EPISCOPAL  'A'                         3:29.66   10   
     1) Singleton, Drew                 2) Magalhaes, Eric                
     3) Tsintolas, Jack                 4) Armbruster, Alex               
  2 POTOMAC SCHOOL  'A'                                 3:30.07    8   
     1) Atkinson, Connor                2) Bush, Ben                      
     3) Bransford, Cole                 4) Logue, Connor                  
  3 GEORGETOWN DAY  'A'                                 3:31.21    6   
     1) Lynn, Ezra                      2) Klain, Danny                   
     3) Colaizzi, Tristan               4) Jones, Ahmad                   
  4 MARET  'A'                                          3:36.59    4   
     1) Popkin, Zach                    2) Ford, Cameron                  
     3) Holmes, Austin                  4) Williams, Nick                 
  5 SIDWELL FRIENDS  'A'                                3:36.97    2   
     1) Flores, Jose                    2) Charo, Ben                     
     3) Greynolds, Dylan                4) Campbell, Jason                
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Bullis                     122        2) Georgetown Day            103.50
    3) National Cathedral for Gir  97        4) Georgetown Visitation Pre  67   
    5) Episcopal                   48        6) Holton-Arms                45.50
    7) Potomac School              33        8) Sidwell Friends            32   
    9) St Stephens and St Agnes    21       10) Sandy Spring Friends       20   
   11) Stone Ridge Sch Of Sacred   18       12) Madeira                     8   
   13) St. Andrew's Episcopal       4       14) Maret                       3   
   15) Flint Hill                   1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Day             194.50     2) Maret                     106   
    3) Potomac School              72        4) St. Andrew's Episcopal     54.50
    5) Sidwell Friends             54        6) Flint Hill                 12   



Return to Top

Email | About