MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Whitman, B-CC at Churchill
Churchill HS Home TF Meets History
Hosted By: Winston Churchill
Potomac, Maryland
2014-05-01

Licensed to Winston Churchill High School        HY-TEK's Meet Manager 5/5/2014
                   B-CC and Whitman at Churchill - 4/30/2014            
                 Winston Churchill High School (Potomac, Md.)           
                      Dual Meet Scores - Through Event 36               

                                     Women                              
          Bethesda-Chevy Chase   94.00     48.00 Walt Whitman           
          Bethesda-Chevy Chase   73.00     69.00 Winston Churchill      
             Winston Churchill   85.00     52.00 Walt Whitman           

                                      Men                               
          Bethesda-Chevy Chase  115.00     26.00 Walt Whitman           
          Bethesda-Chevy Chase   91.00     50.00 Winston Churchill      
             Winston Churchill   91.00     36.00 Walt Whitman           
Licensed to Winston Churchill High School
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/5/2014 12:52 AM
                   B-CC and Whitman at Churchill - 4/30/2014            
                 Winston Churchill High School (Potomac, Md.)           
                                    Results                             

Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
Finals
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                          10:05.00
  2 Walt Whitman  'A'                                  10:08.90
  3 Winston Churchill  'A'                             11:09.60
  4 Walt Whitman  'B'                                  11:30.70

Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           8:42.00
  2 Winston Churchill  'A'                              9:14.40

Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ismail, Laila                Bethesda-Che             15.2h   1
  2 Veator, Sydney               Winston Chur             16.2h   1
  3 Teramoto, Elaina             Winston Chur             16.5h   2
  4 Dorsu, Sisan                 Bethesda-Che             16.5h   1
  5 Silva, Gabriella             Winston Chur             16.7h   1
  6 Koytcheva, Maria             Winston Chur             18.1h   2
  6 Kan, Elisabeth               Winston Chur             18.1h   2
  8 Fraser, Julia                Walt Whitman             19.0h   1
  9 Rosenthal, Emily             Walt Whitman             19.9h   1
 10 Faccone, Isabella            Bethesda-Che             20.0h   2
 11 Chatterji-Len, Milani        Walt Whitman             20.3h   2
 12 Pourahmad, Lily              Winston Chur             20.5h   2

Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jankel, Noah                 Winston Chur             15.9h   1
  2 Pinder, Orlando              Bethesda-Che             17.1h   1
  3 Liu, Ethan                   Winston Chur             17.9h   1
  4 Kelly, Brendan               Walt Whitman             18.3h   1
  5 Richardson, Will             Bethesda-Che             18.4h   2
  6 Jones, Conrad                Bethesda-Che             18.6h   1
  7 Beck, Lucas                  Bethesda-Che             19.4h   2
  8 Nakasaka, Kyle               Bethesda-Che             20.2h   2
  9 Solloso, Marcos              Walt Whitman             20.4h   1
 10 Sultan, Noah                 Bethesda-Che             20.5h   2
 11 Messinger, Jonah             Bethesda-Che             22.9h   2

Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Coleman, Emma                Winston Chur             11.9h   1
  2 Luo, Zeya                    Walt Whitman             12.6h   1
  3 Lilienfield, Charli          Winston Chur             13.1h   2
  4 Lee, Alison                  Winston Chur             13.4h   3
  5 Fernandez, Isabel            Walt Whitman             13.5h   2
  6 Robinson, Mya                Bethesda-Che             13.5h   2
  6 Alfonso, Alyssa              Bethesda-Che             13.5h   1
  8 Arend, Tatiana               Bethesda-Che             13.5h   1
  9 Liu, Evangeline              Winston Chur             13.5h   3
 10 Bruegmann, Sarah             Walt Whitman             13.6h   1
 11 Faccone, Isabella            Bethesda-Che             13.7h   2
 11 Liles, Emma                  Walt Whitman             13.7h   2
 11 Hahn, Victoria               Winston Chur             13.7h   2
 11 Wu, Isabella                 Winston Chur             13.7h   5
 15 Teramoto, Elaina             Winston Chur             13.8h   1
 15 Janis, Daryn                 Winston Chur             13.8h   2
 17 Frank, Madison               Winston Chur             13.9h   4
 18 Abnet-Holden, Clara          Bethesda-Che             14.1h   3
 19 Sickels, Danielle            Winston Chur             14.2h   4
 19 Johnson, Jordan              Walt Whitman             14.2h   3
 21 Chatterji-Len, Milani        Walt Whitman             14.3h   4
 21 Hassan, Esraa                Winston Chur             14.3h   3
 23 Akinyoyenu, Maria            Walt Whitman             14.4h   6
 23 Bandak, Hanan                Winston Chur             14.4h   5
 25 Okyere, Whitney              Walt Whitman             14.6h   5
 25 Van Rossum, Marieke          Walt Whitman             14.6h   3
 27 Bruno, Sofia                 Winston Chur             14.9h   4
 27 Fraser, Julia                Walt Whitman             14.9h   2
 27 Horn, Tess                   Winston Chur             14.9h   4
 30 McGuire, Anna                Walt Whitman             15.0h   6
 30 Rosenthal, Emily             Walt Whitman             15.0h   4
 32 Robinson, Mattie             Walt Whitman             15.1h   5
 32 Amjadi, Atessa               Walt Whitman             15.1h   5
 34 Sweat, Margo                 Walt Whitman             15.4h   6
 35 Haque, Jennah                Walt Whitman             15.5h   4
 35 Khasin, Emma                 Winston Chur             15.5h   5
 37 Korn, Leora                  Walt Whitman             15.6h   6
 37 Singer, Abby                 Walt Whitman             15.6h   5
 39 Glass, Kelsie                Walt Whitman             15.7h   6
 40 Zitner, Emily                Walt Whitman             15.8h   6
 41 Mema, Kelly                  Walt Whitman             16.1h   6
 42 Quijada, Odaimi              Walt Whitman             17.0h   3
 43 Lyon, Jessica                Walt Whitman             17.1h   3

Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lewis, Marquette             Winston Chur             10.9h   1
  2 McUmber, Keenan              Bethesda-Che             11.1h   1
  3 Mixon, Chaz                  Winston Chur             11.4h   1
  4 Tanenbaum, Aaron             Walt Whitman             11.5h   1
  4 Schloss, Benjamin            Walt Whitman             11.6h   1
  5 Ndubisi, Somto               Bethesda-Che             11.6h   1
  6 Gobern, Joshua               Bethesda-Che             11.6h   2
  6 Valentine, Sean              Bethesda-Che             11.6h   2
  9 Zhu, Wesley                  Winston Chur             11.7h   3
  9 Zuckerman, Andrew            Winston Chur             11.7h   2
 11 Assimaidou, Oda              Winston Chur             11.8h   4
 11 Robinson, Sam                Bethesda-Che             11.8h   4
 13 Manzoor, Zeshawn             Winston Chur             11.9h   4
 13 Bennett, Derrion             Bethesda-Che             11.9h   2
 13 Silber, Matthew              Winston Chur             11.9h   4
 16 Walcott, Ariel               Winston Chur             12.0h   2
 17 Clark, Taevon                Winston Chur             12.1h   3
 17 Madden, Dylan                Walt Whitman             12.1h   2
 19 Dennis, Jon-Michael          Winston Chur             12.2h   5
 19 Asaba, Alain                 Bethesda-Che             12.2h   4
 19 Bryant, Zawadi               Winston Chur             12.2h   6
 22 Messinger, Jonah             Bethesda-Che             12.3h   3
 23 Gorman, Michael              Walt Whitman             12.4h   2
 23 Morton, Zack                 Walt Whitman             12.4h   3
 23 Arnold, Ry                   Winston Chur             12.4h   6
 23 Penzes, Andre                Winston Chur             12.4h   3
 27 Feigin, Jack                 Walt Whitman             12.5h   3
 28 Solloso, Marcos              Walt Whitman             12.6h   4
 28 Mehdizadeh, Spencer          Winston Chur             12.6h   6
 28 Putnam, Ethan                Walt Whitman             12.6h   4
 31 Sultan, Noah                 Bethesda-Che             12.7h   3
 32 Isaacs, David                Walt Whitman             12.8h   4
 33 Matus-Bond, Tobias           Walt Whitman             13.0h   5
 33 Kelly, Brendan               Walt Whitman             13.0h   2
 35 Mbeng, Caleb                 Winston Chur             13.1h   5
 36 Nordheimer, Ryan             Walt Whitman             13.2h   6
 37 Mohammad, Ferzam             Walt Whitman             13.3h   3
 37 Thomasian, Robert            Winston Chur             13.3h   5
 39 Christy, Victor              Winston Chur             13.6h   5
 40 Hearn, Jesse                 Walt Whitman             13.9h   6

Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 McUmber, Nora                Bethesda-Che           5:16.60
  2 Reicin, Julia                Winston Chur           5:39.60
  3 Woods, Olivia                Walt Whitman           5:41.90
  4 Clem, Rebecca                Winston Chur           5:43.80
  5 Ellis, Katherine             Bethesda-Che           5:44.80
  6 Haass, Victoria              Winston Chur           5:48.60
  7 Hill, Bailey                 Winston Chur           5:57.40
  8 Zeichner, Elizabeth          Walt Whitman           6:04.30
  9 Ward, Sarah                  Bethesda-Che           6:06.80
 10 Feuer, Elyssa                Walt Whitman           6:07.50
 11 Gaines, Megan                Walt Whitman           6:11.40
 12 Rabade, Paula                Winston Chur           6:13.70
 13 Kronheim, Lauren             Bethesda-Che           6:16.60
 14 Srour, Isabel                Winston Chur           6:17.10
 15 Lee, Sophie                  Walt Whitman           6:18.50
 16 Wolf, Renee                  Winston Chur           6:18.70
 17 Dehareng, Elisabeth          Walt Whitman           6:23.10
 18 Dosik, Jaclyn                Winston Chur           6:24.80
 19 Ding, Jessica                Winston Chur           6:26.70
 20 Lee, Samantha                Winston Chur           6:27.70
 21 Boden, Rebecca               Bethesda-Che           6:28.10
 22 Zeleznik, Olga               Walt Whitman           6:36.40
 23 Baker, Lauren                Walt Whitman           6:39.00
 24 Greenstein, Leah             Walt Whitman           6:45.30
 25 Friedman, Rachel             Walt Whitman           6:47.30
 26 Wesley, Emma                 Walt Whitman           6:47.90
 27 Ashe, Hannah                 Winston Chur           6:54.30
 28 Wang, Cathelyn               Winston Chur           6:58.30
 29 Doran, Olivia                Walt Whitman           7:06.60

Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Horton, Peter                Bethesda-Che           4:34.00
  2 Murray, Andrew               Walt Whitman           4:34.90
  3 Grant, Jacob                 Winston Chur           4:37.40
  4 Gersch, Ben                  Walt Whitman           4:44.10
  5 Ryba, William                Walt Whitman           4:53.30
  6 Fagan, Brendan               Winston Chur           4:53.80
  7 Assamenew, Leul              Bethesda-Che           4:54.20
  8 Woodward-Montes, Arturo      Winston Chur           4:55.20
  9 Goldsmith, Matthew           Winston Chur           4:56.60
 10 Riishojgaard, Alex           Bethesda-Che           5:00.50
 11 Shefferman, Jason            Winston Chur           5:01.50
 12 Scherr, Preston              Walt Whitman           5:02.40
 13 Zarynow, Alexander           Winston Chur           5:03.00
 14 Madden, Dylan                Walt Whitman           5:03.40
 15 Hyman, Jacob                 Winston Chur           5:07.50
 16 Heinzerling, Lucas           Bethesda-Che           5:10.80
 17 Rubin, Andrew                Walt Whitman           5:13.30
 18 Swaminathan, Arjun           Winston Chur           5:17.80
 19 Boden, Matthew               Bethesda-Che           5:18.10
 20 Rosenblum, Jonah             Bethesda-Che           5:19.50
 21 Winkert, Thomas              Winston Chur           5:20.00
 22 Lamas Lopez, Rodrigo         Winston Chur           5:24.90
 23 Kannapell, Dylan             Bethesda-Che           5:25.80
 24 Donohue, Mark                Winston Chur           5:29.60
 25 Adams, Spencer               Walt Whitman           5:31.00
 26 Yi, Justin                   Winston Chur           5:32.60
 27 Levine, Joseph               Bethesda-Che           5:33.40
 28 Anderson, Adam               Winston Chur           5:34.40
 29 Ward, Jack                   Bethesda-Che           5:37.00
 30 Haskins, Grant               Winston Chur           5:46.80
 31 Murren, Ian                  Winston Chur           6:12.60
 32 Bernard, Shai                Walt Whitman           6:25.80
 33 Miele, Alec                  Walt Whitman           6:31.10
 34 Fedowitz, Reed               Walt Whitman           6:36.40

Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Walt Whitman  'A'                                   1:49.80
  2 Winston Churchill  'A'                              1:50.60
  3 Winston Churchill  'B'                              1:56.90
 -- Bethesda-Chevy Chase  'A'                                DQ

Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           1:33.10
  2 Winston Churchill  'A'                              1:33.10
  3 Unattached  'A'                                     1:38.50

Event 11  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dorsu, Sisan                 Bethesda-Che             59.7h   1
  2 Schmidt, Analise             Bethesda-Che           1:01.3h   1
  3 Rhodes, Tara                 Winston Chur           1:02.2h   1
  4 Asbury, Gwenyth              Winston Chur           1:03.6h   1
  5 O'Dowd, Lily                 Bethesda-Che           1:04.9h   1
  6 Boggan, Breanna              Winston Chur           1:05.5h   3
  7 Weinreich, Jessica           Winston Chur           1:06.1h   3
  8 Shaffer, Madison             Bethesda-Che           1:06.8h   3
  9 Kim, Juhee                   Winston Chur           1:08.2h   3
 10 Sterling, Maya               Bethesda-Che           1:08.4h   1
 11 Peterson, Angie              Bethesda-Che           1:08.7h   2
 12 Lewis, Morgen                Winston Chur           1:08.9h   1
 13 Eddy, Grace                  Bethesda-Che           1:09.2h   2
 14 Weinstein, Sydney            Winston Chur           1:09.6h   2
 14 Srour, Meredith              Winston Chur           1:09.6h   2
 16 Bandak, Hanan                Winston Chur           1:09.7h   1
 17 Leggett, Rebecca             Bethesda-Che           1:09.8h   2
 18 Toth, Victoria               Bethesda-Che           1:10.5h   2
 19 Conway, Alexandra            Winston Chur           1:10.6h   2
 20 Bien, Sarah                  Bethesda-Che           1:10.8h   3
 21 Frank, Madison               Winston Chur           1:11.0h   3
 22 Levine, Olivia               Bethesda-Che           1:11.1h   3
 23 Urbina, Dariana              Winston Chur           1:13.8h   2
 24 Kabelac, Carly               Winston Chur           1:13.9h   3
 25 Chapman, Corinne             Bethesda-Che           1:19.4h   3

Event 12  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ebner, Nolan                 Bethesda-Che             51.1h   1
  2 Smith, Edward                Walt Whitman             54.2h   1
  3 Babers, Cameron              Winston Chur             54.4h   1
  4 Zuckerman, Andrew            Winston Chur             55.1h   1
  5 Walcott, Ariel               Winston Chur             56.2h   2
  6 Norris, Kenneth              Bethesda-Che             56.7h   1
  7 Richardson, Will             Bethesda-Che             57.2h   2
  8 Hannan, José                Bethesda-Che             58.0h   3 
  8 Masson, Philippe             Bethesda-Che             58.0h   1
 10 Bae, Steven                  Winston Chur             58.2h   2
 10 Wasserman, Sam               Walt Whitman             58.2h   1
 12 Perlman, Alex                Winston Chur             58.6h   2
 13 Isaacs, David                Walt Whitman             58.7h   2
 14 Morton, Zack                 Walt Whitman             59.0h   2
 15 Arnold, Ry                   Winston Chur           1:00.8h   3
 16 Nakasaka, Kyle               Bethesda-Che           1:01.2h   2
 17 Eticha, Samuel               Winston Chur           1:01.5h   4
 18 Matus-Bond, Tobias           Walt Whitman           1:02.0h   2
 19 Dellafiora, Jack             Winston Chur           1:02.1h   4
 20 Rudolph, Vicente             Winston Chur           1:03.0h   4
 20 Papageorge, Nicholas         Winston Chur           1:03.0h   4
 22 Reitzes, Andrew              Winston Chur           1:03.3h   4
 23 Novak, Max                   Bethesda-Che           1:03.9h   3
 24 Solonsky, David              Walt Whitman           1:05.1h   3
 25 Dennis, Jon-Michael          Winston Chur           1:05.6h   3

Event 13  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Webster, Helen               Bethesda-Che          11:40.20
  2 Peterson, Michaela           Bethesda-Che          12:12.10
  3 O'Connor, Erin               Walt Whitman          12:36.50
  4 Winkler, Nora                Walt Whitman          12:38.50
  5 Kleyman, Paula               Winston Chur          12:47.60
  6 Fagan, Allison               Winston Chur          13:01.50
  7 Fry, Abby                    Bethesda-Che          13:17.80
  8 Clem, Kathryn                Winston Chur          13:36.20
 -- Myers, Griffin               Winston Chur               DNF

Event 14  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Woods, Evan                  Walt Whitman           9:35.60
  2 Khaghani, Amir               Walt Whitman           9:52.60
  3 Baker, Sam                   Bethesda-Che          10:26.50
  4 Kannapell, Dylan             Bethesda-Che          10:26.90
  5 Smith, Jacob                 Winston Chur          10:40.00
  6 Hainbach, Sam                Bethesda-Che          10:45.50
  7 Rains, Jacob                 Bethesda-Che          11:54.40
 -- Perlman, Landon              Walt Whitman                DQ

Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Veator, Sydney               Winston Chur             50.6h   1
  2 Byers, Jadis                 Bethesda-Che             51.6h   3
  3 Faccone, Isabella            Bethesda-Che             54.1h   1
  4 Fraser, Julia                Walt Whitman             54.1h   1
  5 Pourahmad, Lily              Winston Chur             55.0h   2
  6 Schmidt, Analise             Bethesda-Che             56.4h   2
  7 Wickramasinghe, Ayathma      Bethesda-Che             57.9h   3
  8 Kehnemouyi, Yasmine          Winston Chur           1:01.8h   2
  9 Sweat, Margo                 Walt Whitman           1:05.3h   2

Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Pinder, Orlando              Bethesda-Che             43.8h   1
  2 Liu, Ethan                   Winston Chur             44.2h   1
  3 Martinez, Fredys             Bethesda-Che             44.7h   2
  4 Guh, Harrison                Walt Whitman             45.6h   1
  5 Bray, Mason                  Bethesda-Che             47.3h   2
  6 Beck, Lucas                  Bethesda-Che             47.7h   2
  7 Jones, Conrad                Bethesda-Che             47.8h   2
  8 Nakasaka, Kyle               Bethesda-Che             50.0h   2

Event 17  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dorsu, Sisan                 Bethesda-Che             26.1h   1
  2 Ismail, Laila                Bethesda-Che             26.4h   1
  3 Liles, Emma                  Walt Whitman             27.9h   1
  4 Thorpe, Scarlett             Bethesda-Che             28.1h   2
  5 Teramoto, Elaina             Winston Chur             28.2h   2
  6 Wu, Isabella                 Winston Chur             28.5h   2
  6 Asbury, Gwenyth              Winston Chur             28.5h   1
  8 Fernandez, Isabel            Walt Whitman             28.7h   2
  9 Alfonso, Alyssa              Bethesda-Che             28.9h   2
 10 Arend, Tatiana               Bethesda-Che             29.0h   2
 11 Janis, Daryn                 Winston Chur             29.1h   1
 12 Lynch, Cassidy               Walt Whitman             29.2h   1
 13 Robinson, Mya                Bethesda-Che             29.6h   3
 14 Johnson, Jordan              Walt Whitman             30.0h   3
 15 Van Rossum, Marieke          Walt Whitman             30.2h   3
 16 Eddy, Grace                  Bethesda-Che             30.3h   4
 17 Sickels, Danielle            Winston Chur             30.5h   3
 17 Toth, Victoria               Bethesda-Che             30.5h   4
 19 Horn, Tess                   Winston Chur             30.8h   3
 19 Abnet-Holden, Clara          Bethesda-Che             30.8h   3
 21 Rosenthal, Emily             Walt Whitman             31.1h   4
 22 Bandak, Hanan                Winston Chur             31.4h   3
 23 McGuire, Anna                Walt Whitman             32.0h   4
 24 Hassan, Esraa                Winston Chur             32.4h   2
 25 Weinstein, Sydney            Winston Chur             32.6h   3
 26 Zitner, Emily                Walt Whitman             33.0h   4
 27 Mema, Kelly                  Walt Whitman             35.3h   4

Event 18  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Momo, Duc                    Bethesda-Che             22.3h   2
  2 McUmber, Keenan              Bethesda-Che             22.5h   1
  3 Hill, Jalen                  Winston Chur             22.7h   1
  4 Ndubisi, Somto               Bethesda-Che             23.9h   1
  5 Silber, Matthew              Winston Chur             24.0h   2
  6 Gobern, Joshua               Bethesda-Che             24.1h   2
  7 Reid, Michael                Bethesda-Che             24.3h   2
  7 Valentine, Sean              Bethesda-Che             24.3h   4
  9 Martinez, Fredys             Bethesda-Che             24.7h   4
  9 Robinson, Sam                Bethesda-Che             24.7h   4
  9 Clark, Taevon                Winston Chur             24.7h   2
 12 Manzoor, Zeshawn             Winston Chur             24.8h   1
 13 Zhu, Wesley                  Winston Chur             25.0h   4
 14 Wasserman, Sam               Walt Whitman             25.2h   1
 15 Perlman, Alex                Winston Chur             25.5h   3
 16 Goldberg, Nico               Walt Whitman             25.7h   1
 17 Penzes, Andre                Winston Chur             25.8h   4
 17 Tabatabaee, Omid             Walt Whitman             25.8h   4
 19 Asaba, Alain                 Bethesda-Che             25.9h   3
 19 Gorman, Michael              Walt Whitman             25.9h   2
 21 Guh, Harrison                Walt Whitman             26.3h   2
 21 Eticha, Samuel               Winston Chur             26.3h   3
 23 Arnold, Ry                   Winston Chur             26.4h   4
 24 Bryant, Zawadi               Winston Chur             26.5h   5
 25 Kelly, Brendan               Walt Whitman             26.6h   3
 26 Noriega, Davey               Bethesda-Che             26.7h   3
 27 Thomasian, Robert            Winston Chur             27.0h   5
 28 Mbeng, Caleb                 Winston Chur             27.2h   3
 29 Nordheimer, Ryan             Walt Whitman             27.6h   3
 30 Mohammad, Ferzam             Walt Whitman             27.7h   4
 31 Dellafiora, Jack             Winston Chur             28.0h   5
 32 Rudolph, Vicente             Winston Chur             28.1h   5
 33 Reges, Charles               Winston Chur             28.3h   5
 34 Hearn, Jesse                 Walt Whitman             28.4h   3
 35 Papageorge, Nicholas         Winston Chur             29.0h   5
 36 Bernard, Shai                Walt Whitman             29.9h   5

Event 19  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Severe, Clare                Walt Whitman           2:18.90
  2 McUmber, Nora                Bethesda-Che           2:25.60
  3 Rhodes, Tara                 Winston Chur           2:27.70
  4 Walter, Lela                 Walt Whitman           2:29.00
  5 O'Dowd, Lily                 Bethesda-Che           2:34.00
  6 Clem, Rebecca                Winston Chur           2:36.30
  7 Ellis, Katherine             Bethesda-Che           2:37.40
  8 Woods, Olivia                Walt Whitman           2:39.40
  9 Clem, Kathryn                Winston Chur           2:44.20
 10 Haass, Victoria              Winston Chur           2:44.50
 11 Fagan, Allison               Winston Chur           2:48.60
 12 Ward, Sarah                  Bethesda-Che           2:50.50
 13 Srour, Isabel                Winston Chur           2:51.00
 14 Raab, Emily                  Winston Chur           2:52.70
 15 Kleyman, Paula               Winston Chur           2:55.30
 16 Wickramasinghe, Ayathma      Bethesda-Che           2:56.00
 17 Levine, Olivia               Bethesda-Che           2:56.50
 18 Gaines, Megan                Walt Whitman           2:56.80
 19 Lee, Sophie                  Walt Whitman           2:58.90
 20 Baker, Lauren                Walt Whitman           2:59.40
 21 Ding, Jessica                Winston Chur           2:59.90
 22 Leggett, Rebecca             Bethesda-Che           3:00.60
 23 Wang, Cathelyn               Winston Chur           3:04.10
 24 Boden, Rebecca               Bethesda-Che           3:06.00
 25 Ashe, Hannah                 Winston Chur           3:07.30

Event 20  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Ebner, Nolan                 Bethesda-Che           1:59.90
  2 Smith, Edward                Walt Whitman           2:00.20
  3 Horton, Peter                Bethesda-Che           2:03.80
  4 Grant, Jacob                 Winston Chur           2:05.30
  5 Ryba, William                Walt Whitman           2:07.50
  6 McPhaul, T.J.                Walt Whitman           2:09.20
  7 Goldsmith, Matthew           Winston Chur           2:12.80
  8 Fagan, Brendan               Winston Chur           2:13.50
  9 Assamenew, Leul              Bethesda-Che           2:15.80
 10 Boden, Matthew               Bethesda-Che           2:18.20
 11 Zarynow, Alexander           Winston Chur           2:20.00
 12 Hainbach, Sam                Bethesda-Che           2:20.40
 13 Bray, Mason                  Bethesda-Che           2:21.60
 14 Woodward-Montes, Arturo      Winston Chur           2:22.00
 15 Hannan, José                Bethesda-Che           2:25.50
 16 Winkert, Thomas              Winston Chur           2:26.20
 17 Rosenblum, Jonah             Bethesda-Che           2:27.50
 18 Levine, Joseph               Bethesda-Che           2:29.30
 19 Donohue, Mark                Winston Chur           2:29.60
 20 Kannapell, Jack              Bethesda-Che           2:30.60
 21 Kerestesy, Ryan              Bethesda-Che           2:31.00
 22 Yi, Justin                   Winston Chur           2:31.60
 23 Richardson, Will             Bethesda-Che           2:33.00
 24 Lamas Lopez, Rodrigo         Winston Chur           2:35.30
 25 Rains, Jacob                 Bethesda-Che           2:36.20
 26 Novak, Max                   Bethesda-Che           2:38.90
 27 Bajcsy, Martin               Winston Chur           2:40.00
 28 Ward, Jack                   Bethesda-Che           2:40.40
 29 Swaminathan, Arjun           Winston Chur           2:40.60
 30 Ridings, Eric                Bethesda-Che           2:43.00
 31 Lazarus, Asher               Walt Whitman           2:44.60
 32 Murren, Ian                  Winston Chur           2:57.40
 33 Bernard, Shai                Walt Whitman           2:59.90
 34 Miele, Alec                  Walt Whitman           3:02.40
 35 Fedowitz, Reed               Walt Whitman           3:06.50

Event 21  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                             54.5h
  2 Winston Churchill  'A'                                54.6h
  3 Walt Whitman  'A'                                     59.8h

Event 22  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Winston Churchill  'B'                                43.5h
  2 Bethesda-Chevy Chase  'A'                             46.6h
  3 Winston Churchill  'A'                                47.2h
  4 Walt Whitman  'A'                                     51.8h

Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           4:14.70
  2 Bethesda-Chevy Chase  'B'                           4:31.20
  3 Winston Churchill  'A'                              4:45.00
  4 Bethesda-Chevy Chase  'C'                           4:48.00

Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           3:45.50
  2 Bethesda-Chevy Chase  'B'                           3:54.10
  3 Walt Whitman  'A'                                   3:59.40
  4 Winston Churchill  'A'                              4:06.10

Event 25  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Hendricks, Shea              Winston Chur          31-01.00
  2 McCray, Imani                Bethesda-Che          31-00.00
  3 Lyon, Jessica                Walt Whitman          23-00.00
  4 Mukherjee, Nicki             Bethesda-Che          21-01.50
  5 Chatterji-Len, Milani        Walt Whitman          19-05.00
  6 Webster, Helen               Bethesda-Che          17-11.50
  7 Franceski, Sarah             Winston Chur          17-06.00
  8 Fuller, Elanore              Winston Chur          14-06.00
  9 Franceski, Catherine         Winston Chur          14-04.00

Event 26  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Wright, Case                 Bethesda-Che          39-04.00
  2 Bray, Mason                  Bethesda-Che          34-02.50
  3 Fox, Benjamin                Winston Chur          32-09.00
  4 Dunne, Matthew               Winston Chur          32-00.00
  5 Metangmo, David              Bethesda-Che          31-03.00
  6 Kelly, Brendan               Walt Whitman          30-08.00
  7 Ahadpour, Shervin            Winston Chur          29-00.00
  8 Noriega, Davey               Bethesda-Che          27-06.00
  9 Solloso, Marcos              Walt Whitman          25-03.50
 10 Fried, William               Walt Whitman          24-03.50
 11 Goldstein, Reed              Winston Chur          24-00.00

Event 27  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Hendricks, Shea              Winston Chur             78-04
  2 McCray, Imani                Bethesda-Che             78-00
  3 Rosenthal, Emily             Walt Whitman             53-08
  4 Wolf, Renee                  Winston Chur             53-08
  5 Lyon, Jessica                Walt Whitman             52-11
  6 Conway, Alexandra            Winston Chur             50-06
  7 Wickramasinghe, Ayathma      Bethesda-Che             49-03
  8 Bruegmann, Sarah             Walt Whitman             48-02
  9 Franceski, Sarah             Winston Chur             46-09
 10 Chatterji-Len, Milani        Walt Whitman             45-10
 11 Mukherjee, Nicki             Bethesda-Che             44-04
 12 Fuller, Elanore              Winston Chur             40-07
 13 Halabi, Sabrina              Walt Whitman             34-04
 14 Franceski, Catherine         Winston Chur             30-07

Event 28  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Kaplan, David                Winston Chur            147-06
  2 Bray, Mason                  Bethesda-Che            101-00
  3 Fox, Benjamin                Winston Chur             99-01
  4 Wright, Case                 Bethesda-Che             99-00
  5 Dunne, Matthew               Winston Chur             90-01
  6 Ahadpour, Shervin            Winston Chur             82-11
  7 Metangmo, David              Bethesda-Che             75-10
  8 Zarynow, Alexander           Winston Chur             74-11
  9 Noriega, Davey               Bethesda-Che             63-06
 10 Goldstein, Reed              Winston Chur             53-00

Event 29  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Bruegmann, Sarah             Walt Whitman           4-08.00
  2 Conway, Alexandra            Winston Chur           4-06.00
  3 Teixeira, Tatiana            Winston Chur           4-04.00
  4 Wu, Isabella                 Winston Chur           4-04.00
  5 Thorpe, Scarlett             Bethesda-Che           4-04.00
  6 Chapman, Corinne             Bethesda-Che           4-02.00
  7 Sterling, Maya               Bethesda-Che           4-02.00
  8 Shaffer, Madison             Bethesda-Che           4-02.00
  9 Bien, Sarah                  Bethesda-Che           4-00.00

Event 30  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Bennett, Derrion             Bethesda-Che           5-06.00
  2 Reid, Michael                Bethesda-Che           5-02.00
 -- Kelly, Brendan               Walt Whitman                NH
 -- Wright, Case                 Bethesda-Che                NH
 -- Silber, Matthew              Winston Chur                NH

Event 31  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Toth, Victoria               Bethesda-Che           6-06.00

Event 32  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Beck, Lucas                  Bethesda-Che          10-00.00
 -- Hannan, José                Bethesda-Che                NH
 -- Johnson, Erik                Winston Chur                NH

Event 33  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Chen, Fanny                  Winston Chur          16-07.25
  2 Matharu, Anisha              Winston Chur          15-06.00
  3 Ismail, Laila                Bethesda-Che          14-11.00
  4 Squeri, Julia                Walt Whitman          14-04.00
  5 Kan, Elisabeth               Winston Chur          14-02.00
  6 Conway, Alexandra            Winston Chur          13-09.50
  7 Oh, Rachel                   Walt Whitman          13-07.75
  8 Thorpe, Scarlett             Bethesda-Che          13-06.00
  9 Rundlet, Sabine              Bethesda-Che          13-03.50
 10 Robinson, Dori               Walt Whitman          12-06.00
 11 Kehnemouyi, Yasmine          Winston Chur          12-02.75
 12 Price, Carolyn               Walt Whitman          12-02.50
 13 McClanahan, Erin             Walt Whitman          11-11.00
 14 Turque, Della                Walt Whitman          11-05.75
 15 Halabi, Sabrina              Walt Whitman          11-04.00
 16 Peters, Darby                Walt Whitman          10-07.50
 17 Byers, Jadis                 Bethesda-Che          10-05.75
 18 Aalemansour, Hannah          Walt Whitman          10-01.00
 18 Wolstein, Hannah             Walt Whitman          10-01.00
 20 Cohen, Callie                Walt Whitman           9-10.50
 -- Wolf, Renee                  Winston Chur              FOUL
 -- Lee, Alison                  Winston Chur              FOUL
 -- Lee-Shapiro, Toti            Walt Whitman              FOUL
 -- Aitken, Charlotte            Walt Whitman              FOUL

Event 34  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Leptoukh, Daniel             Winston Chur          18-01.50
  2 Liu, Ethan                   Winston Chur          17-11.00
  3 Norris, Kenneth              Bethesda-Che          17-07.50
  4 Pinder, Orlando              Bethesda-Che          16-05.75
  5 Noriega, Davey               Bethesda-Che          15-05.00
  6 Bray, Mason                  Bethesda-Che          15-02.75
  7 Zarynow, Alexander           Winston Chur          15-01.25
  8 Zhang, Alex                  Walt Whitman          15-00.50
  9 Kelly, Brendan               Walt Whitman          15-00.25
 10 Goldberg, Nico               Walt Whitman          14-10.25
 11 Mehdizadeh, Spencer          Winston Chur          14-09.50
 12 Hannan, José                Bethesda-Che          12-05.75
 13 Lee-Shapiro, Noah            Walt Whitman          12-03.50
 -- McPhaul, T.J.                Walt Whitman              FOUL

Event 35  Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Matharu, Anisha              Winston Chur          33-06.25
  2 McDermott, Julia             Winston Chur          33-05.50
  3 Squeri, Julia                Walt Whitman          32-06.00
  4 Kan, Elisabeth               Winston Chur          32-04.50
  5 Peterson, Angie              Bethesda-Che          29-06.00
  6 Kabelac, Carly               Winston Chur          27-05.00
  7 Halabi, Sabrina              Walt Whitman          25-09.00
  8 Price, Carolyn               Walt Whitman          25-01.00
 -- Kronheim, Lauren             Bethesda-Che              FOUL
 -- Robinson, Dori               Walt Whitman              FOUL
 -- Cohen, Callie                Walt Whitman              FOUL
 -- Chen, Fanny                  Winston Chur              FOUL
 -- Wolstein, Hannah             Walt Whitman              FOUL

Event 36  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Norris, Kenneth              Bethesda-Che          39-04.75
  2 Leptoukh, Daniel             Winston Chur          38-01.00
  3 Liu, Ethan                   Winston Chur          35-09.25
  4 Pinder, Orlando              Bethesda-Che          35-05.00
  5 McGowan, Liam                Bethesda-Che          34-04.00
  6 Nakasaka, Kyle               Bethesda-Che          34-03.00
  7 Beck, Lucas                  Bethesda-Che          34-02.25
  8 Mehdizadeh, Spencer          Winston Chur          32-06.25
  9 Sultan, Noah                 Bethesda-Che          26-02.00


Return to Top

Email | About