MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




NW, SV at Poolesville
Poolesville HS Home TF Meets History
Hosted By: Poolesville
Poolesville, Maryland
2014-04-08

Boys		

110 HH				Time
1. Shyeim Wright	NW	14.4
2. E. Maxwell		SV	15.2
3. Reagan Zamena	NW	15.4
4. L. Robinson		SV	16.2
5. Chuk Anya		NW	18.1
6. A. Gibbs		SV	18.8
7. CedricAze		NW	20.3
8. I. Douglas		NW	22.5
		
4x800	Time	
1. Northwest		9:01.7	
2. Poolesville		9:25.8	
3. Seneca Valley	9:58.5	
		
100m			School	Time
1. Jalen Walker		NW	10.9
2. D. Roeve		SV	10.9
3. Davino Frazier	NW	11.0
4. N. Jackson		SV	11.2
5. Josh Cocker		P	11.4
6. Matthew Watson	NW	11.6
7. W. Harris		SV	12.0
8. Dacial Toee		NW	12.0
9. O. Robinson		SV	12.0
10. Devon Robb		P	12.4
11. Jonathan Garagiola	P	12.5
12. Noah Blaker		P	12.9
		
1600m			School	Time
1. Diego Zarate		NW	4:21.5
2. Sam Weingord		NW	4:48.6
3. Matt Psaltakis	P	4:52.7
4. Andrew White		P	5:11.4
5. J. Bolou		NW	5:11.4
6. John Hartwell	P	5:52.6
		
4x200	Time	
1. Northwest A			1:34.9	
2. Seneca Valley A		1:38.1	
3. Northwest B			1:42.3	
4. Poolesville A		1:44.6	

400m			School	Time
1. D. Rowe		SV	51.6
2. Matthew Watson	NW	51.8
3. Diego Zarate		NW	53.0
4. K. Platt		SV	54.2
5. Elan Guzman		P	56.5
6. N. Jackson		SV	57.6
7. Kyle Berger		P	58.3
8. C. Rivera		SV	1:01.7
9. P.Acheampong		NW	1:02.9
10. Grant Escobar	NW	1:03.1
11. Andrew Kocur	P	1:03.5
12. Alex Hsu		P	1:03.6
		
Long Jump		School 	Distance
1. Anthony Duruji	NW	18-3
2. Austin Castleberry	NW	17-0
3. Jonathan Garagiola	P	16-7
4. Rodney Snider	NW	15-10
5. Aidan Shea		P	15-2
6. Destin Mkinzy	NW	14-6
7. Alex Hsu		P	13-9
8. Kyle Berger		P	13-6
9. Paparjaw Acheamong	NW	11-0
		
High Jump		School	Height
1. Rodney Snider	NW	6-0
2. Anthony Dungi	NW	5-8
3. Chuk Anya		NW	5-4
4. Joe Jang		SV	5-4
5. Josh Nazaire		SV	5-0
		
Triple Jump		School 	Distance
1. Anthony Duruji	NW	40-6
2. Austin Castleberry	NW	39-5
3. Pacom		SV	39-4
4. Beckett		SV	38-6
5. Rodney Snider	NW	38-2
6. Noah Blaker		P	30-5

3200m			School 	Time
1. Brendan Rhoderick	NW	10:38.9
2. Komlan Attiogeb	NW	11:12.3
3. Elton Quansah	NW	11:30.7
4. Rory O'Neill		NW	11:31.2
5. Alex Merchlinsky	P	11:55.5
6. C. Hrenko		SV	15:05.7
		
300m H			School	Time
1. Shyheim Wright	NW	41.2
2. E. Maxwell		SV	43.1
3. Reagan Zamena	NW	43.2
4. Chuk Anya		NW	44.4
5. A. Gibbs		SV	46.4
6. Cedric Aze		NW	47.8
7. I. Douglas		NW	49.1
		
200m			School	Time
1. D. Rowe		SV	22.4
2. Jalen  Walker	NW	23.1
3. Andrew Daniels	NW	23.6
4. K. Platt		SV	23.7
5. S. Counsel		SV	24.3
6. Jesse Stevens	P	25.2
7. Dacial Toee		NW	25.5
8. Rodney Snider	MW	25.5
9. Jonathan Garagiola	P	25.7
10. Devon Robb		P	26.5
11. Aidan Shea		P	26.9
		
800m			School	Time
1. Diego Zarate		NW	2:01.5
2. Elan Guzman		P	2:07.4
3. S. Weingord		NW	2:07.5
4. Jean Bolou		NW	2:12.7
5. Matt Psaltakis	P	2:13.0
6. Donnie Gaines	NW	2:21.5
		
4x100			Time	
1. Northwest A		45.0	
2. Seneca ValleyA	46.0	
3. Poolesville A	54.0	

4x400			Time	
1. Seneca Valley	3:34.2	
2. Northwest		3:35.3	
3. Poolesville		3:59.2	
		
Discus			School	Distance
1. John Smith-Holmes	NW	132-4.5
2. Noah Blaker		P	113-4
3. Pacom Tsague		SV	110-5
4. Onaje Robinson	SV	110-0
5. Luke Miller		NW	102-4.5
6. Aaron Adato		NW	99-8
7. Seyi Layeni		SV	97-3
8. Levi Guise		SV	89-9
9. Nathan Olayie	P	82-8
10. Wayne Harris	SV	80-6
		
Shot Put		School	Distance
1. Pacom T.		SV	46-7
2. John Smith-Holmes	NW	44-9
3. Seyi Layeni		SV	35-2
4. Wayne Harris		SV	35-0
5. Mike Connaughton	P	34-2
6. Levi Guise		SV	34-1
7. Tyrell Richard	NW	33-7
8. Onaje Robinson	SV	33-5
9. Noah Blaker		P	33-2
		

Girls Results		

100 HH			School	Time
1. HelnSarah Penda	SV	15.0
2. Leondra Correia	NW	15.9
3. Allyson Convers	P	16.6
4. Andrea Christmas	NW	17.8
5. Taylor Bailey	SV	17.8
6. Destiny Black	NW	18.8
7. Elizabeth Staskal	SV	19.9
		
4x800			Time	
1. Northwest		9:41.1	
2. Poolesville		9:45.6	
3. Seneca Valley	11:59.9	
		
100m			School	Time
1. Sandra Aka		SV	12.5
2. Chanel Solomon	NW	12.8
3. Danille Mouellet	SV	12.9
4. Sara Cadenhead	NW	13.1
5. Sayaka Vaules	P	13.2
6. Sarah Onderko	P	13.5
7. Anita Falade		SV	13.5
8. Manisha Sunil	P	13.7
9. Danielle Robinson	NW	14.1
10. Khadisha Bangura	SV	14.1
11. Dymond Frazier	NW	14.5
12. Alyson Huber	P	14.9
		
1600m			School	Time
1. Chelsie Pennello	P	5:30.0
2. Briana Dinardo	NW	5:44.0
3. Julie Skoll		P	6:06.0
4. M. Martinez		NW	6:11.0
5. Sophia Coates	P	6:17.0
6. Paige Gabitzer	NW	6:19.0
7. Morgan Sartschev	P	6:30.0
		
4x200			Time	
1. Seneca Valley A	1:48.9	
2. Northwest A		1:57.1	
3. Poolesville A	2:09.3	
		
400m			School	Time
1. T. Wellman		NW	1:00.9
2. Danielle MouelletSV	1:02.5
3. K. Lake		NW	1:03.1
4. Sayaka Vaules	P	1:05.0
5. Sarah Onderko	P	1:05.7
6. Chanel Solomon	NW	1:05.8
7. Rebecca Basehore	P	1:06.1
8. Rachel Kitchen	P	1:06.5
9. J. Craig		SV	1:12.7
10. Amy Lai		SV	1:14.3
11. K. Kumi		NW	1:15.00
12. Keanna Blue		SV	1:16.9

High Jump		School	Height
1. Rebecca Basehore	P	5-0
2. Stephanie Bateky	NW	4-8
2. Destiny Black	NW	4-8
4. Allyson Convers	P	4-6
		
Triple Jump		School 	Distance
1. Stephanie Bateky	NW	33-3
2. Kendra Meredith	NW	31-9
3. Taylor Bailey	SV	31-8
4. Destiny Black	NW	30-5
		
Discus			School	Distance
1. Courtney Haberman	NW	107-4.5
2. Sayaka Vaules	P	86-9
3. Biamba Tshitenge	NW	80-0
4. Andrea Christmas	NW	66-7
5. Angelia Diggs	SV	65-0
6. Kayla Macon		NW	58-3
7. Chinomso Njelita	NW	56-7
8. Ellen Kang		P	51-8
9. Nancy Morgan		P	44-6

3200m			School 	Time
1. Sofia Zarate		NW	11:47.0
2. Fiona Whitefield	P	12:40.0
3. Dale Tassbihi	NW	13:18.0
4. M. Martinez		NW	13:40.0
5. A. Santini		NW	14:51.0
6. Emma Ross		P	15:05.0
		
300m H			School	Time
1. Leondra Corriea	NW	48.4
2. Biamba Tshitenge	NW	51.8
3. Taylor Bailey	SV	51.9
4. Stephanie Bateky	NW	54.2
5. Andrea Christmas	NW	55.0
6. HelnSarah Penda	SV	59.5
7. Elizabeth Staskal	SV	1:01.7
8. Megan Koutsandreas	P	1:02.2
		
200m			School	Time
1. Sandra Aka		SV	25.7
2. Tiara Wellman	NW	26.4
3. Danille Mouellet	SV	27.5
4. Manisa Sunil		P	28.8
5. Rachel Kitchen	P	29.0
6. Anna Brown		NW	29.6
7. J. Craig		SV	29.6
8. Danielle Robinson	NW	30.0
9. Chinomso Njelita	NW	31.1
10. Alison Huber	P	31.4
11. Khadisha Bangura	SV	32.1
12. Rebecca Wallace	P	32.8
		
800m	School	Time
1. Naomi Sheppard	NW	2:23.2
2. Theresa Nardone	P	2:24.0
3. Gaby Go		NW	2:25.9
4. Claire Beautz	P	2:27.1
5. Anita Falade		SV	2:33.1
6. Denise Larson	P	2:33.8
		
4x100			Time	
1. Seneca Valley A	50.9	
2. Northwest A		52.2	
3. Northwest B		54.0	
4. Poolesville A	55.6	

4x400			Time	
1. Poolesville		4:17.9	
2. Seneca Valley	4:52.8	
		
Long Jump		School 	Distance
1. Lananda Corriea	NW	15-3
2. Leordra Corriea	NW	15-0
3. Kendra Meredith	NW	14-9
4. Sophia Coates	P	14-3
5. Destiny Black	NW	14-0
6. Manisha Sunil	P	13-9
7. Danielle Robinson	NW	12-4
8. Mirion		NW	11-10

Shot Put		School	Distance
1. Biamba Tshitenge	NW	31-9
2. Courtney Haberman	NW	28-10
3. Chinomso Njelita	NW	25-7
4. Maria Beteta		NW	24-4
5. Kayla Macon		NW	19-10
6. Angelia Diggs	SV	19-5
7. Nancy Morgan		P	19-4


Girls Scores	
Poolesville	70
Seneca Valley	60
	
Poolesville	34
Northwest	103
	
Northwest	98
Seneca Valley	38


Boys
Scores		
Poolesville	44	
Seneca Valley	89	
		
Poolesville	14	
Northwest	123
	
Northwest	102
Seneca Valley	35


Return to Top

Email | About