MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A West Region Championship
3A West Regional XC History
Hosted By: Watkins Mill
Gaithersburg, Maryland
2013-10-31

RaceTab 3 by MileSplit       Registered to: Eric DaSilva, Albert Einstein High School

The top 22 girls advanced, based on 86 girls starting the race.
The top 25 boys advanced, based on 98 boys starting the race.

The top 7 teams in each race advanced based on 14 complete boys' teams and 13 complete girls' teams being entered.

                     3A West Region Meet - 10/31/2013 6:59:32 PM                     
                     Watkins Mill High School, Gaithersburg, MD                      

                  Varsity Girls 5000 Meter Run                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maria Carberry        SO Urbana                20:10.00     1
  2 Emily Mulhern         JR Urbana                20:16.00     2
  3 Emily Ward            SR North Hagerstown      20:26.00     3
  4 Hailey Johnson        SR Thomas Johnson        20:34.00     4
  5 Abby Pinto            FR Thomas Johnson        20:50.00     5
  6 Olivia Deyaert        FR Linganore             20:56.00     6
  7 Kelly Winklbauer      JR Urbana                21:03.00     7
  8 Alexis Doon           SO Northwood             21:08.00     8
  9 Mia Ford              JR Frederick             21:14.00     9
 10 Tasha Freed           JR Thomas Johnson        21:28.00    10
 11 Brighid Hobson        FR Linganore             21:35.00    11
 12 Ayress Stewart        FR Frederick             21:44.00    12
 13 Lauren Logan          SR Einstein              21:46.00    13
 14 Mahlet Bauerle        SO Einstein              21:51.00    14
 15 Halcyon Ruskin        JR Einstein              21:55.00    15
 16 Alyssa Hayslett       JR Linganore             22:02.00    16
 17 Lisa Franco           SO Watkins Mill          22:05.00    --
 18 Gaby Urso             FR Urbana                22:08.00    17
 19 Brittany Appleby      SR North Hagerstown      22:16.00    18
 20 Jamee Hood            SR Einstein              22:20.00    19
 21 Elizabeth Lambert     SO Einstein              22:26.00    20
 22 Leigh Rankin          SO Linganore             22:30.00    21
 23 Victoria Cabellos     SO Einstein              22:32.00    22
 24 Caroline Abel         SO Urbana                22:41.00    23
 25 Sydney Garwood        JR Linganore             22:42.00    24
 26 Laura Nieman          SR Frederick             22:43.00    25
 27 Carolyn Landry        SR Rockville             22:46.00    26
 28 Diana Narvaez         SO Urbana                22:49.00    27
 29 Kara O'Neill          SO Urbana                22:53.00    28
 30 Alexis Faccone        SR Damascus              22:57.10    29
 31 Eileen Morocho        JR Rockville             22:57.70    30
 32 Samantha Brown        FR Northwood             23:16.00    31
 33 Natalie Strassberger  SO South Hagerstown      23:26.00    32
 34 Valerie Coblentz      FR Linganore             23:32.00    33
 35 Gabriella Armonda     FR Northwood             23:48.00    34
 36 Cicely Davy           SO Einstein              23:54.00    35
 37 Rebekah Rhodes        SO North Hagerstown      24:02.00    36
 38 Erin OHagan           SO Thomas Johnson        24:05.00    37
 39 Natalie Sanino        SR Frederick             24:08.00    38
 40 Jessica Miller        SO South Hagerstown      24:10.00    39
 41 Madeline Canning      SO Thomas Johnson        24:12.00    40
 42 Adrianne Jacobs       JR Tuscarora             24:19.00    41
 43 Allegra James         JR North Hagerstown      24:23.00    42
 44 Elena Nicoll          JR Linganore             24:29.00    43
 45 Lillian Zenner        SO Frederick             24:30.00    44
 46 Ella Boege            FR Damascus              24:40.00    45
 47 Abby Siever           SO Damascus              24:49.00    46
 48 Clare OConnor         SR Thomas Johnson        24:59.00    47
 49 Autumn Gill           JR South Hagerstown      25:06.00    48
 50 Mary-Ellen Davis      SO Damascus              25:13.00    49
 51 Rocio Mejia           JR Frederick             25:14.00    50
 52 Alexis Nettles        SR Rockville             25:16.00    51
 53 Brody Harkless        SO Northwood             25:22.50    52
 54 Theresa Moriarty      SR Thomas Johnson        25:22.70    53
 55 Omolola Sanusi        FR Seneca Valley         25:24.00    54
 56 Caroline O'Reilly     SO South Hagerstown      25:26.00    55
 57 Catie Lee             FR Frederick             25:29.00    56
 58 Mariah McLane         JR Seneca Valley         25:32.00    57
 59 Hannah Moore          FR South Hagerstown      25:33.00    58
 60 Natalie Cruz          JR Northwood             25:38.00    59
 61 Nicole Manfredo       JR Tuscarora             25:51.00    60
 62 Michaela Hepp         SO South Hagerstown      25:53.00    61
 63 Adrianna Campher      SO North Hagerstown      26:07.00    62
 64 Jessica Forte         SR Tuscarora             26:10.60    63
 65 Olivia Shoop          SR South Hagerstown      26:10.80    64
 66 Natilie Mchale        SO North Hagerstown      26:16.00    65
 67 Emily Shaughnessy     SR Seneca Valley         26:17.00    66
 68 Sara Durr             FR Watkins Mill          26:19.00    --
 69 Manpreet Dayal        FR Northwood             26:20.00    67
 70 Vershonn Majett       SO Tuscarora             26:27.00    68
 71 Abigail Noll          SR Rockville             26:49.00    69
 72 Jessica White         SO Seneca Valley         26:59.00    70
 73 Danielle Garth        SO North Hagerstown      27:03.00    71
 74 Jennifer Hernandez    JR Damascus              27:05.00    72
 75 Laura Goldman         JR Northwood             27:22.00    73
 76 Akari Kumagai         JR Rockville             27:34.00    74
 77 Mecalia Palmer        JR Rockville             27:43.00    75
 78 Abigail Guise         FR Seneca Valley         27:51.00    76
 79 Sophie Aguirre        SR Tuscarora             27:54.00    77
 80 Damaris Tolentino     SR Rockville             28:25.00    78
 81 Shinel Mullings       FR Watkins Mill          28:51.00    --
 82 Julia Knapp           SR Tuscarora             29:14.00    79
 83 Amy Lai               FR Seneca Valley         29:38.00    80
 84 Elizabeth Monroe      SR Watkins Mill          30:15.00    --



            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Urbana                 50      1    2    7   17   23   27   28  
      Total Time: 1:46:18      Average: 21:15.60      1-5 Split: 2:31
  2 Linganore              78      6   11   16   21   24   33   43  
      Total Time: 1:49:45      Average: 21:57.00      1-5 Split: 1:46
  3 Einstein               81     13   14   15   19   20   22   35  
      Total Time: 1:50:18      Average: 22:03.60      1-5 Split: 40
  4 Thomas Johnson         96      4    5   10   37   40   47   53  
      Total Time: 1:51:09      Average: 22:13.80      1-5 Split: 3:38
  5 Frederick              128     9   12   25   38   44   50   56  
      Total Time: 1:54:19      Average: 22:51.80      1-5 Split: 3:16
  6 North Hagerstown       161     3   18   36   42   62   65   71  
      Total Time: 1:57:14      Average: 23:26.80      1-5 Split: 5:41
  7 Northwood              184     8   31   34   52   59   67   73  
      Total Time: 1:59:13      Average: 23:50.50      1-5 Split: 4:30
  8 South Hagerstown       232    32   39   48   55   58   61   64  
      Total Time: 2:03:41      Average: 24:44.20      1-5 Split: 2:07
  9 Damascus               241    29   45   46   49   72    -    -  
      Total Time: 2:04:45      Average: 24:56.82      1-5 Split: 4:08
 10 Rockville              250    26   30   51   69   74   75   78  
      Total Time: 2:05:23      Average: 25:04.54      1-5 Split: 4:48
 11 Tuscarora              309    41   60   63   68   77   79    -  
      Total Time: 2:10:42      Average: 26:08.32      1-5 Split: 3:35
 12 Seneca Valley          323    54   57   66   70   76   80    -  
      Total Time: 2:12:03      Average: 26:24.60      1-5 Split: 2:27


                   Varsity Boys 5000 Meter Run                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Ben Freed             SR Thomas Johnson        16:48.00     1
  2 Dan Beck              SR Linganore             16:57.40     2
  3 Louis Levine          SR Thomas Johnson        17:05.60     3
  4 William Kirk          JR Rockville             17:13.60     4
  5 Jonaton Baginski      SR Rockville             17:15.50     5
  6 Alex Paddison         JR Tuscarora             17:17.10     6
  7 Troy Shuman           SR Urbana                17:20.80     7
  8 Micah Hewitson        FR Linganore             17:32.10     8
  9 Luke Simpson          SR Einstein              17:32.40     9
 10 Logan Staley          SR Thomas Johnson        17:46.20    10
 11 Nick Nobile           SR Urbana                17:49.60    11
 12 Thomas Trott          SR Thomas Johnson        17:53.10    12
 13 Michael Abebe         SO Northwood             17:56.80    13
 14 Andree Di-Reumante    SO Northwood             17:57.30    14
 15 Darren Harmen         SO South Hagerstown      17:57.70    15
 16 Garrett Santis        SO Urbana                17:58.30    16
 17 Beck Kastel           SR Linganore             18:00.80    17
 18 Nico Johnson          JR Thomas Johnson        18:02.70    18
 19 Brad Baker            SR Tuscarora             18:06.90    19
 20 Luke Woodard          SR Einstein              18:09.60    20
 21 Jason Vargas          JR Wheaton               18:14.40    21
 22 Lyle Wilson           JR Einstein              18:16.70    22
 23 Kevin Cory            JR Urbana                18:22.30    23
 24 Ryan Scott            JR Wheaton               18:25.40    24
 25 Marshall Kayda        SR Tuscarora             18:28.90    25
 26 Steven Desaulniers    SR Damascus              18:33.30    26
 27 Greg Dirlik           JR Einstein              18:33.70    27
 28 Ryan Galligan         SR Thomas Johnson        18:35.40    28
 29 Alejandro Arias       SO Einstein              18:39.40    29
 30 Isaiah Merrill        SR South Hagerstown      18:40.30    30
 31 Scott Coblentz        SR Linganore             18:41.50    31
 32 Brennan Henyon        SO Linganore             18:43.40    32
 33 Chris Stubbs          JR Northwood             18:43.90    33
 34 Matthew Hyde          SR Seneca Valley         18:47.60    34
 35 Jack Cummings         SR Einstein              18:48.70    35
 36 Nicholas Danner       JR Urbana                18:49.00    36
 37 Soulihe Nida          SR Wheaton               18:52.00    37
 38 Daniel Lemon          SR Linganore             18:53.10    38
 39 Julian Bandini        SO Urbana                18:54.20    39
 40 Chris Cherrie         SR Wheaton               18:54.80    40
 41 Justin Richmond       SO Linganore             18:56.20    41
 42 Nick Mengle           SR Damascus              19:01.30    42
 43 Mitchell Kavanaugh    SR Frederick             19:06.10    43
 44 Matt Orr              JR Thomas Johnson        19:07.60    44
 45 Andrew VanderWeele    SR Northwood             19:08.60    45
 46 Jordan Wood           SR Tuscarora             19:11.90    46
 47 Magnus Nuako          JR Northwood             19:16.10    47
 48 Tony Rostek           SR South Hagerstown      19:17.80    48
 49 Benjamin VanBloem     SR Frederick             19:18.20    49
 50 Cameron Horst         SO Damascus              19:21.00    50
 51 Cade McCormick        SR Einstein              19:21.30    51
 52 Hunter Hartman        SR South Hagerstown      19:26.70    52
 53 Jason Scott           FR Wheaton               19:29.00    53
 54 Xavier Herrera        SR Seneca Valley         19:29.80    54
 55 Aaron Richards        SR Northwood             19:30.30    55
 56 Zach Helmold          SR Tuscarora             19:31.00    56
 57 Randy Verduguez       SR Wheaton               19:34.70    57
 58 Timmy Witmer          FR South Hagerstown      19:37.60    58
 59 Adam Sarsony          SO Rockville             19:39.10    59
 60 Aaron Lighter         JR South Hagerstown      19:41.20    60
 61 Victor Kyle           JR Wheaton               19:42.80    61
 62 Adrian Saravia-Palaci JR Seneca Valley         19:52.10    62
 63 Ian McReal            SR Frederick             19:53.00    63
 64 Tyler Maggio          SO Damascus              19:56.50    64
 65 Trustin Updegrove     JR Urbana                19:57.30    65
 66 Ryan English          SO Frederick             19:58.90    66
 67 Chagall Coburn        JR South Hagerstown      20:02.00    67
 68 Gavin Prather         SO Tuscarora             20:04.90    68
 69 Tristan Strickland    SR Frederick             20:05.20    69
 70 Ben Baer              SO Damascus              20:10.50    70
 71 Leo Yoon              JR Rockville             20:16.20    71
 72 Thomas Suray          SO Tuscarora             20:17.90    72
 73 Alex Schaeberle       SR Frederick             20:23.60    73
 74 Jackson Fife          SO Damascus              20:51.20    74
 75 Brad Daly             SO Seneca Valley         20:53.20    75
 76 Joel Sigal            JR Rockville             20:54.90    76
 77 Brendon Burkholder-Wa JR North Hagerstown      20:59.00    77
 78 Michael O'Neil        JR Northwood             21:00.40    78
 79 Troy Takemori         JR Seneca Valley         21:05.70    79
 80 Shane Daly            SO Seneca Valley         21:18.70    80
 81 Giresse Achouakong    FR Seneca Valley         21:20.20    81
 82 Carson Izer           JR North Hagerstown      21:20.80    82
 83 Jonathan Vargas       JR Watkins Mill          21:43.30    83
 84 Jake Kercheval        SO North Hagerstown      21:51.90    84
 85 Mekiah James          FR North Hagerstown      22:05.60    85
 86 Davey Creegan         SO Damascus              22:07.60    86
 87 Manuel Suero          JR Rockville             22:45.00    87
 88 Shane Thraikill       JR North Hagerstown      22:45.20    88
 89 Brendan Gage          SO Rockville             23:00.70    89
 90 Evan Izer             FR North Hagerstown      23:00.90    90
 91 Michael Lochner       FR Watkins Mill          23:02.80    91
 92 Michael Tessitore     JR Watkins Mill          24:00.80    92
 93 Daniel Collazo        FR Watkins Mill          24:23.40    93
 94 Sone Penda            JR Watkins Mill          26:09.20    94
 95 Khalid Kamara         JR Watkins Mill          26:10.20    95
 96 Ariel Ortiz           FR Watkins Mill          28:46.00    96



             Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Thomas Johnson         44      1    3   10   12   18   28   44  
      Total Time: 1:27:36      Average: 17:31.12      1-5 Split: 1:15
  2 Linganore              90      2    8   17   31   32   38   41  
      Total Time: 1:29:56      Average: 17:59.04      1-5 Split: 1:46
  3 Urbana                 93      7   11   16   23   36   39   65  
      Total Time: 1:30:20      Average: 18:04.00      1-5 Split: 1:29
  4 Einstein               107     9   20   22   27   29   35   51  
      Total Time: 1:31:12      Average: 18:14.36      1-5 Split: 1:07
  5 Northwood              152    13   14   33   45   47   55   78  
      Total Time: 1:33:03      Average: 18:36.54      1-5 Split: 1:20
  6 Tuscarora              152     6   19   25   46   56   68   72  
      Total Time: 1:32:36      Average: 18:31.16      1-5 Split: 2:14
  7 Wheaton                175    21   24   37   40   53   57   61  
      Total Time: 1:33:56      Average: 18:47.12      1-5 Split: 1:15
  8 South Hagerstown       203    15   30   48   52   58   60   67  
      Total Time: 1:35:01      Average: 19:00.02      1-5 Split: 1:40
  9 Rockville              215     4    5   59   71   76   87   89  
      Total Time: 1:35:20      Average: 19:03.86      1-5 Split: 3:42
 10 Damascus               252    26   42   50   64   70   74   86  
      Total Time: 1:37:03      Average: 19:24.52      1-5 Split: 1:38
 11 Frederick              290    43   49   63   66   69   73    -  
      Total Time: 1:38:22      Average: 19:40.28      1-5 Split: 60
 12 Seneca Valley          304    34   54   62   75   79   80   81  
      Total Time: 1:40:09      Average: 20:01.68      1-5 Split: 2:19
 13 North Hagerstown       416    77   82   84   85   88   90    -  
      Total Time: 1:49:03      Average: 21:48.50      1-5 Split: 1:47
 14 Watkins Mill           453    83   91   92   93   94   95   96  
      Total Time: 1:59:20      Average: 23:51.90      1-5 Split: 4:26


Return to Top

Email | About