MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Saints T&F Showcase
Hosted By: St. Stephen's and St. Agnes
Alexandria, Virginia
2013-04-13


Licensed to Father Timing - Contractor License            HY-TEK's Meet Manager
                         Saints Track & Field Showcase                         
                St. Stephen's & St. Agnes School   - 4/13/2013                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Sidwell Friends  'A'                               10:24.80  
  2 Potomac School  'A'                                10:43.94  
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                      11:54.60  
  4 Potomac School  'B'                                11:59.48  
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Potomac School  'A'                                 9:32.30  
  2 Episcopal  'A'                                     11:21.74  
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nicholson, Helen             St Stephens              18.77   1 
  2 Fishbein, Anna               Sidwell Friends          19.00   2 
  3 Scott, Ari                   Stone Ridge              19.55   1 
  4 Maxwell, Emily               Stone Ridge              20.65   1 
  5 Parker, Paris                Stone Ridge              20.67   1 
  6 Luehrs, Tiffany              Potomac School           20.95   2 
  7 Collingsworth, Camilla       Sidwell Friends          25.15   2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Young, Lizzy                 Stone Ridge              13.28   1 
  2 Afsar, Nina                  Sidwell Friends          13.89   3 
  3 Tangherlini, Cassie          St Stephens              13.94   1 
  4 Lathrop, Heyward             Episcopal                14.01   1 
  5 Wilson, Kiamani              Episcopal                14.24   2 
  6 Sheppard, Zoe                Stone Ridge              14.33   1 
  7 Murray, Erykah               Potomac School           14.60   1 
  8 Colon, Marisa                Potomac School           14.66   2 
  8 Wilkins, Georgie             Episcopal                14.66   3 
 10 Mondoa, Catherine            Stone Ridge              14.74   1 
 11 Alexis, Jessica              St Stephens              14.83   2 
 12 Reagan, Tessa                Sidwell Friends          14.90   2 
 13 Tomenga, Kyra                Sidwell Friends          15.38   3 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Spence, Max                  St Stephens              11.45   1 
  2 Barefoot, Blake              Episcopal                11.75   1 
  3 Blair-May, Eli               Episcopal                12.31   2 
  4 Winbush, Jonathan            St Stephens              12.37   2 
  5 Colclough, Isaiah            Landon                   12.50   1 
  6 Agulanna, Tochi              Episcopal                14.13   2 
  7 Ghassemi, Mateen             Potomac School           14.20   2 
 
Event 7  Girls 1 Mile Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lindsay, Alison              St Stephens            5:32.66  
  2 Dunkelberger, Sophie         Potomac School         5:54.34  
  3 Yeonas, Tricia               Potomac School         5:55.84  
  4 Harvey, Ella                 Sidwell Friends        6:05.05  
  5 Kelly, Katherine             Stone Ridge            6:06.61  
  6 Martin, Eva                  Sidwell Friends        6:11.76  
  7 Nides, Taylor                Sidwell Friends        6:19.97  
  8 Grunewald, Kelly             Stone Ridge            6:33.34  
  9 Ferenbach, Charlotte         Potomac School         6:40.77  
 
Event 8  Boys 1 Mile Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ross, Hale                   Potomac School         4:34.04  
  2 Bruner, Will                 St. Christophers       4:37.81  
  3 Kensinger, Nick              Potomac School         4:41.33  
 
Event 9  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Episcopal  'A'                                        51.71   1 
  2 Potomac School  'A'                                   53.01   2 
  3 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                   54.12   1 
  4 St Stephens and St Agnes  'A'                         54.22   1 
  5 Sidwell Friends  'A'                                  54.83   1 
  6 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'B'                   56.51   2 
  7 Episcopal  'B'                                        57.95   2 
 
Event 10  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                         45.47  
  2 Episcopal  'A'                                        45.85  
  3 Episcopal  'B'                                        47.69  
  4 Landon  'A'                                           50.20  
  5 St Stephens and St Agnes  'B'                         51.01  
 
Event 11  Girls 1 Mile Run Freshman
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Halm, Ellie                  Episcopal              5:58.56  
  2 Fitzpatrick, Maya            Sidwell Friends        6:20.40  
  3 Maybank, Catherine           Episcopal              6:36.45  
  4 Conlan, Caroline             Stone Ridge            6:50.66  
  5 Klitenic, Amelia             Potomac School         6:51.49  
  6 Covell, Jordan               Stone Ridge            7:45.25  
  7 Stewart, Joy                 Potomac School         7:49.55  
 
Event 12  Boys 1 Mile Run Freshman
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sweeney, Jon                 St Stephens            5:27.14  
  2 Pugh, Evan                   Landon                 5:55.30  
  3 Giles, Logan                 Landon                 5:56.18  
  4 Bahadori, Cyrus              Potomac School         5:59.66  
  5 Kim, Elliot                  Potomac School         6:01.96  
 
Event 15  Girls 400 Meter Dash Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brandon, Kelsey              Potomac School         1:01.60   1 
  2 Mehari, Falen                St Stephens            1:04.14   1 
  3 Goetz, Anneliese             Stone Ridge            1:04.41   1 
  4 Powell, Megan                Sidwell Friends        1:05.24   1 
  5 Dammann, Paula               St Stephens            1:05.32   1 
  6 Mariano, Lauren              Stone Ridge            1:09.46   2 
  7 Broughton, Mary Ann          Episcopal              1:12.37   2 
  8 Wilson, Valentine            Sidwell Friends        1:12.66   2 
  9 Waller, Millicent            Episcopal              1:15.76   2 
 10 Verheggen, Lucy              St Stephens            1:21.01   2 
 
Event 16  Boys 400 Meter Dash Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Reyes, Aires                 St Stephens              51.24   1 
  2 Bransford, Cole              Potomac School           52.13   1 
  3 Kensinger, Nick              Potomac School           52.89   1 
  4 Tanous, Theodore             Landon                   54.65   1 
  5 Walcott, Areke               St Stephens              54.80   1 
  6 Sawhny, Kebron               Landon                   55.86   2 
  7 Coward, Tom                  St Stephens              56.66   2 
  8 Atkinson, Conner             Potomac School           59.53   2 
 
Event 17  Girls 800 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dunkelberger, Sophie         Potomac School         2:34.82  
  2 Gomez-Rexrode, Amalia        Sidwell Friends        2:35.29  
  3 Klineberg, Emily             Sidwell Friends        2:41.40  
  4 Delgado, Allie               Stone Ridge            2:47.21  
  5 Cai, Sophia                  Sidwell Friends        2:50.31  
  6 Hwang, Grace                 Stone Ridge            2:55.82  
  7 O'Brien, Kate                Potomac School         2:56.06  
  8 Felker, Alice                Stone Ridge            3:04.00  
  9 Maruca, Amanda               Potomac School         3:06.67  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sobers, Michon               St Stephens            2:20.53  
  2 Gibson, Tucker               Potomac School         2:22.05  
  3 Ruttenberg, Jacob            Landon                 2:24.01  
  4 Tilch, Zach                  St Stephens            2:27.06  
  5 Ray, Matthew                 St Stephens            2:28.42  
 
Event 19  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Anyanwu, Cristeen            Episcopal                48.91  
  2 Russell, Camille             Episcopal                53.68  
  3 Nicholson, Helen             St Stephens              55.14  
  4 Luehrs, Tiffany              Potomac School           56.05  
  5 Norton, Izzy                 St Stephens            1:00.20  
 
Event 21  Girls 200 Meter Dash Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Winner, Kaleigh              UNAT                     27.30   1 
  2 Powell, Megan                Sidwell Friends          28.52   1 
  3 Smith, Gabby                 Potomac School           29.02   1 
  4 Morgan, Shannon              Sidwell Friends          29.10   1 
  5 Harrington, Julia            Stone Ridge              29.43   2 
  6 Sheppard, Zoe                Stone Ridge              29.90   1 
  7 Scott, Ari                   Stone Ridge              30.10   2 
  8 Murray, Erykah               Potomac School           30.29   2 
  9 Lee, Jihyun                  Episcopal                30.44   2 
 10 Colon, Marisa                Potomac School           30.51   2 
 11 Atkins, Adrienne             St Stephens              31.51   3 
 12 Morris, Maddie               Episcopal                32.25   3 
 13 Schwartz, Peyton             Episcopal                32.36   3 
 14 Wilson, Valentine            Sidwell Friends          32.42   1 
 15 Guidry, Aimee                St Stephens              32.44   3 
 
Event 22  Boys 200 Meter Dash Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Howard, Josh                 Episcopal                24.06   1 
  2 Caplin, Bennett              Potomac School           24.70   2 
  3 Walcott, Rohan               St Stephens              24.77   1 
  4 Al-Shafei, Kyle              Episcopal                25.13   2 
  5 Arrate, Miguel               St Stephens              25.27   1 
  6 Dungan, Matt                 Potomac School           25.29   1 
  7 Winbush, Jonathan            St Stephens              25.34   2 
  8 Brennan, Alex                Episcopal                27.56   2 
 
Event 23  Girls 3200 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wilson, Megan                Sidwell Friends       10:58.96  
  2 Granovsky, Rachel            Potomac School        12:44.37  
  3 Coady, Aoife                 Sidwell Friends       13:12.32  
  4 Peartree, Elizabeth          Sidwell Friends       13:32.41  
  5 Dickey, Sarah                Stone Ridge           14:01.48  
 
Event 25  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      4:16.95  
  2 Potomac School  'A'                                 4:30.64  
  3 Sidwell Friends  'A'                                4:35.42  
  4 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:37.16  
  5 St Stephens and St Agnes  'B'                       5:04.45  
 
Event 26  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                       3:37.12  
  2 Potomac School  'A'                                 3:47.33  
  3 Episcopal  'A'                                      3:47.80  
  4 St Stephens and St Agnes  'B'                       4:01.29  
  5 Landon  'A'                                         4:10.12  
 
Event 27  Girls Long Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mullaney, Elizabeth          Sidwell Friends       13-05.00  
      13-02.50  13-05  FOUL  9-10      
  2 Young, Lizzy                 Stone Ridge           13-02.00  
      13-02  FOUL  FOUL  FOUL      
  3 Atkins, Adrienne             St Stephens           12-10.25  
      11-09.50  11-09.50  12-10.25  FOUL      
  4 Felker, Alice                Stone Ridge           12-10.00  
      FOUL  FOUL  12-04.50  12-10      
  5 Lathrop, Heyward             Episcopal             12-05.00  
      11-10.50  12-05  1-09  11-07.50      
  6 Stephens, Jazz               Episcopal             12-00.25  
      FOUL  12-00.25  FOUL  FOUL      
  7 O'Brien, Kate                Potomac School        11-09.00  
      11-07  11-01.50  11-09  11-07.50      
  8 Cotto, Nina                  St Stephens           11-03.50  
      11-03.50  FOUL  11-02  9-07.50       
 -- Obama, Malia                 Sidwell Friends           FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL      
 -- Afsar, Nina                  Sidwell Friends           FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL      
 
Event 28  Boys Long Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Loughney, Matt               Potomac School        18-00.25  
      18-00.25  16-10  FOUL  17-01      
  2 Myatt, CJ                    Episcopal             17-06.75  
      16-06.50  15-11  17-06.75  17-01       
  3 Walcott, Rohan               St Stephens           17-04.50  
      16-07.25  16-08.75  17-04.50  16-02.75       
  4 Arrate, Miguel               St Stephens           16-11.75  
      FOUL  16-07.50  16-03  16-11.75      
  5 Howard, Josh                 Episcopal             16-05.00  
      FOUL  FOUL  16-05  FOUL      
  6 Thompson, Ian                St Stephens           14-06.50  
      14-01  14-06.50  14-05  12-11.50      
 
Event 29  Girls High Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Maves, Morgan                St Stephens            4-08.00  
  2 Atkins, Adrienne             St Stephens           J4-08.00  
  3 Jones, Camille               Sidwell Friends        4-06.00  
  4 Davoudian, Lili              Potomac School        J4-06.00  
  5 Goetz, Anneliese             Stone Ridge           J4-06.00  
  6 Conlan, Caroline             Stone Ridge            4-04.00  
  7 Haley, Caroline              Episcopal             J4-04.00  
  8 Fishbein, Anna               Sidwell Friends        4-02.00  
  9 Tangherlini, Cassie          St Stephens           J4-02.00  
 10 Grunewald, Kelly             Stone Ridge            4-00.00  
 
Event 30  Boys High Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wiles, Austin                Episcopal              5-10.00  
  2 Sims, Roderick               Episcopal             J5-10.00  
  3 Manora, Darius               St Stephens           J5-10.00  
  4 Walcott, Rohan               St Stephens            5-04.00  
  5 Arrate, Miguel               St Stephens            5-02.00  
 -- Atkinson, Conner             Potomac School              NH  
 
Event 31  Girls Shot Put Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Melson, Valerie              Sidwell Friends       29-09.50  
      26-06.50  28-07  29-09.50  26-01      
  1 Wilson, Kiamani              Episcopal             29-09.50  
      28-06  28-09.50  29-09.50  27-11      
  3 Asante, Akua                 Episcopal             25-08.00  
      23-01.50  23-10  23-11.50  25-08      
  4 Houle, Grace                 Stone Ridge           22-08.50  
      18-11.50  21-02  21-01  22-08.50      
  5 Mitchell, Shelby             Sidwell Friends       22-06.00  
      21-06  21-06.50  22-06  22-02      
  6 Timmons, Hannah              St Stephens           22-02.00  
      21-07  21-07  22-01  22-02      
  7 Crider, Montana              Episcopal             21-07.00  
      21-07  18-07  FOUL  19-07      
  8 Esworthy, Sammy              St Stephens           20-09.00  
      19-00.50  20-09  20-05  19-06      
  9 Ryan, Kaitlyn                Stone Ridge           18-11.00  
      18-09  18-11  18-08  FOUL      
 10 Kiklis, Katherine            St Stephens           18-07.50  
      18-07.50  17-07  18-03  18-00      
 
Event 32  Boys Shot Put Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Onaghise, Tumi               Landon                39-01.00  
      FOUL  39-01  FOUL  38-10       
  2 Dabney, Ian                  Landon                35-11.00  
      31-02  35-11  35-07  34-05      
  3 Voeks, Grant                 Potomac School        35-08.00  
      34-06  33-06  34-02  35-08      
  4 Price, Quentin               St Stephens           34-03.00  
      33-01  34-03  34-00  32-10      
  5 Frank, Randy                 Potomac School        33-10.00  
      30-02  FOUL  32-03.50  33-10      
  6 Kilis, Ike                   Episcopal             33-08.50  
      33-01  33-08.50  31-08  32-04      
  7 Pinkney, Kobe                St Stephens           33-00.00  
      31-07  31-11  32-01.50  33-00      
  8 Slade, Will                  Episcopal             30-10.00  
      30-10  26-11  29-00  30-08      
  9 Jackson, Campbell            Episcopal             30-00.00  
      FOUL  30-00  FOUL  FOUL       
 10 Polun, Austin                Landon                24-10.00  
      21-10.50  24-06  24-10  24-07      
 11 Gustafason, Patrick          Potomac School        21-07.00  
      20-05  21-06  19-00  21-07      
 
Event 33  Girls Discus Throw Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Melson, Valerie              Sidwell Friends          85-03  
      81-00  FOUL  70-07  85-03  81-01  77-09
  2 Galloway, Jesse              St Stephens              65-00  
      62-10  61-07  61-09  55-01  62-07  65-00
  3 Flynn, Riley                 St Stephens              60-09  
      50-02  52-02  55-00  58-08  60-09  FOUL
  4 Mitchell, Shelby             Sidwell Friends          57-07  
      45-08  53-00  FOUL  45-02  47-06  57-07
  5 Asante, Akua                 Episcopal                56-08  
      FOUL  52-00  53-00  56-08  52-11  51-07
  6 Houle, Grace                 Stone Ridge              56-04  
      45-01  56-04  47-02  51-02  51-00  50-09
  7 Crider, Montana              Episcopal                53-01  
      53-01  FOUL  FOUL  FOUL  51-04  42-02
  8 McGhee, Hayley               Episcopal                43-07  
      FOUL  FOUL  38-08  FOUL  41-08  43-07
 
Event 34  Boys Discus Throw Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Adebiyi, Daniel              Episcopal               127-04  
      127-04  FOUL  113-00  119-03  124-06  127-00
  2 Voeks, Grant                 Potomac School          110-10  
      106-01  110-10  FOUL  101-07  FOUL  93-06
  3 Onaghise, Tumi               Landon                  107-00  
      105-04  FOUL  100-08  107-00  FOUL  93-06
  4 Sobers, Michon               St Stephens              98-05  
      70-08  FOUL  91-00  81-01  85-00  98-05
  5 Marshall, Daniel             St Stephens              93-10  
      93-10  90-10  FOUL  FOUL  81-03  FOUL
  6 Ezeagwula-Ebube, Ebube       Episcopal                89-02  
      73-08  87-08  89-02  84-10  80-09  85-00
  7 Sanders, Tyler               Potomac School           79-08  
      70-07  71-06  76-00  76-08  79-08  77-04
  8 Booth, Ed                    Potomac School           74-11  
      72-04  69-02  67-08  FOUL  74-11  74-08
  9 Kassaw, Natnael              Episcopal                74-05  
      FOUL  FOUL  FOUL  74-05  71-00  FOUL
 10 Kirtley, Christopher         Landon                   57-09  
      FOUL  57-06  55-09  57-09  FOUL  56-07
 11 Shalloway, George            Landon                   55-10  
      54-02  FOUL  51-10  55-10  FOUL  FOUL
 
Event 35  Girls Triple Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cotto, Nina                  St Stephens           25-11.00  
      25-11  25-02  23-08  FOUL      
  2 Obama, Malia                 Sidwell Friends       24-10.00  
      FOUL  FOUL  24-10  24-08      
  3 Atkins, Adrienne             St Stephens           24-09.00  
      FOUL  24-09  FOUL  FOUL      
 
Event 36  Boys Triple Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tribue, Jourdan              Episcopal             35-09.50  
      FOUL  33-04  35-08  35-09.50      
  2 Loughney, Matt               Potomac School        34-10.50  
      33-04.50  33-06.50  34-00.25  34-10.50       
  3 Engermann, Elijah            Landon                30-09.50  
      28-05  FOUL  29-11.50  30-09.50      
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Sidwell Friends            149        2) St Stephens and St Agnes  121   
    3) Stone Ridge Sch Of Sacred  101        4) Episcopal                  84.50
    4) Potomac School              84.50                                        
 
              Women - Freshman - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   16        2) Sidwell Friends             8   
    2) Stone Ridge Sch Of Sacred    8        4) Potomac School              6   
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) St Stephens and St Agnes   136        2) Episcopal                 110   
    3) Potomac School              99        4) Landon                     57   
    5) St. Christopher's            8                                           
 
                Men - Freshman - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                      14        2) St Stephens and St Agnes   10   
    3) Potomac School               9                                           



Return to Top

Email | About