MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC Championship
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: St. Stephens and St. Agnes
Alexandria, Virginia
2013-05-18

Licensed to Father Timing - Contractor License            HY-TEK's Meet Manager
         2013 IAC Track & Field Championships - 5/17/2013 to 5/18/2013         
                            St Stephens & St Agnes                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Bradley, Adam                St Albans Fo        12-00.00   12-02.00  
  2 Symington, Duncan            St Albans Fo        11-00.00   11-00.00  
  3 Marshall, Jordan             Landon               9-06.00    9-06.00  
  4 Curto, Ryan                  Landon               9-00.00    9-06.00  
  5 Nosov, Vitaliy               Bullis               8-06.00    9-00.00  
  6 Herbets, Alex                Bullis               7-00.00    8-06.00  
  7 Irion, Liam                  St Albans Fo        11-06.00    8-06.00  
  8 Paravano, Jonathan           Georgetown P                    8-00.00  
 -- Williams, Devonte            Bullis                               NH  
 -- Cherner, Michael             Landon               8-00.00         NH  
 
Event 2  Boys High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Wiles, Austin                Episcopal            6-04.00    6-04.00q 
  2 Grunewald, Nick              Georgetown P         6-00.00    6-02.00q 
  3 Fullum, Anthony              Landon               5-06.00    6-00.00q 
  4 Sims, Roderick               Episcopal            5-10.00    6-00.00q 
  5 Manora, Darius               St Stephens          5-10.00    5-10.00q 
  6 Thompson, Anthony            Bullis               5-06.00    5-08.00q 
  7 Bader, Phillip               St Albans Fo         5-08.00    5-08.00q 
  7 Jarvis, Justin               St Albans Fo         5-10.00    5-08.00q 
  9 Armstrong, Lamonte           Bullis               5-08.00    5-06.00  
  9 Kirtley, Christopher         Landon               5-04.00    5-06.00  
  9 Sniezek, Matt                St Albans Fo         5-08.00    5-06.00  
 12 Holland, Adam                Bullis                          5-00.00  
 -- Smith, Kamal                 St Stephens          5-08.00         NH  
 -- Walcott, Rohan               St Stephens          5-06.00         NH  
 
Event 2  Boys High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Wiles, Austin                Episcopal            6-04.00    6-04.00  
  2 Grunewald, Nick              Georgetown P         6-02.00    6-02.00  
  3 Sims, Roderick               Episcopal            6-00.00    6-00.00  
  4 Fullum, Anthony              Landon               6-00.00    6-00.00  
  5 Manora, Darius               St Stephens          5-10.00    5-10.00  
  6 Thompson, Anthony            Bullis               5-08.00    5-08.00  
  7 Bader, Phillip               St Albans Fo         5-08.00    5-08.00  
  7 Jarvis, Justin               St Albans Fo         5-08.00    5-08.00  
  9 Armstrong, Lamonte           Bullis               5-06.00    5-06.00  
  9 Kirtley, Christopher         Landon               5-06.00    5-06.00  
  9 Sniezek, Matt                St Albans Fo         5-06.00    5-06.00  
 12 Holland, Adam                Bullis               5-00.00    5-00.00  
 -- Smith, Kamal                 St Stephens                          NH  
 -- Walcott, Rohan               St Stephens                          NH  
 
Event 3  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marshall, Jordan             Landon              20-09.00   21-09.00  
  2 Grunewald, Nick              Georgetown P        21-07.00   20-10.00  
  3 Armstrong, Lamonte           Bullis              19-09.00   20-09.50  
  4 Muhammad, Yusef              Bullis              18-00.50   20-02.50  
  5 Gallahan, Sam                St Stephens         19-03.00   20-02.25  
  6 Jones, Arthur                St Albans Fo        19-00.00   20-01.00  
  7 Marshall, Romare             Landon              18-04.50   19-09.00  
  8 Li, Rujun (James)            Bullis              17-11.50   19-08.25  
  9 Njinkeu, Armel               Georgetown P        18-07.00   19-05.50  
 10 Yungu, Christian             St Albans Fo        18-07.00   19-03.00  
 11 Larson, Michael              St Albans Fo        19-00.00   19-00.00  
 11 Howard, Josh                 Episcopal           19-07.50   19-00.00  
 13 Seagears, Dominique          Landon              18-03.00   18-10.00  
 14 Myatt, CJ                    Episcopal           17-06.75   18-04.00  
 15 Tribue, Jourdan              Episcopal           18-05.00   17-04.50  
 -- Walcott, Rohan               St Stephens         17-04.50         ND  
 -- Smith, Kamal                 St Stephens         17-00.75         ND  
 
Event 4  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thompson, Anthony            Bullis              40-00.50   43-04.50  
  2 Grunewald, Nick              Georgetown P        42-11.00   41-09.50  
  3 Marshall, Jordan             Landon              41-09.50   41-08.00  
  4 Yungu, Christian             St Albans Fo        40-02.50   41-00.00  
  5 Marshall, Romare             Landon              40-10.50   40-08.50  
  6 Sniezek, Matt                St Albans Fo        38-07.50   38-09.50  
  7 Tribue, Jourdan              Episcopal           39-04.25   38-04.50  
  8 Irion, Liam                  St Albans Fo        38-07.00   36-06.50  
 -- Reese, Raekwon               Bullis                               ND  
 -- Abdul-Jalaal, Billah         Georgetown P        40-07.00         ND  
 -- Li, Rujun (James)            Bullis              36-10.00         ND  
 
Event 5  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Adebiyi, Daniel              Episcopal             139-02     123-02  
  2 Basnes, Gus                  Georgetown P          106-04     118-00  
  3 Holland, Jonathan            Bullis                111-03  113-05.50  
  4 Bryant, Phil                 Bullis                104-05     111-00  
  5 Perry, JP                    St Albans Fo          108-01     109-06  
  6 Ezeagwula-Ebube, Ebube       Episcopal             116-06     106-03  
  7 Roche, Tim                   Georgetown P           97-04     106-00  
  8 Kinnaird, David              St Albans Fo          112-10     105-04  
  9 Kirtley, Christopher         Landon              96-05.50     105-00  
 10 Sobers, Michon               St Stephens           110-09  104-05.50  
 11 Onaghise, Tumi               Landon                108-11      95-00  
 12 Attah, Steven                Bullis                 92-07      93-00  
 13 Galloway, Brandon            St Albans Fo          106-11   92-03.50  
 14 Iloanya, Kelvin              Georgetown P           98-08      91-10  
 15 Polun, Austin                Landon                 96-09      89-08  
 -- Westin, Matthew              St Stephens           113-10         ND  
 
Event 6  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Onaghise, Tumi               Landon              41-05.50   41-02.75  
  2 Murray, Rodrick              St Albans Fo        38-08.75   40-08.00  
  3 Lee, Hyun                    St Albans Fo        41-03.25   40-02.75  
  4 Kilis, Ike                   Episcopal           34-06.00   36-05.00  
  5 Waite, Jordan                St Stephens         36-04.25   36-02.25  
  6 Dabney, Ian                  Landon              37-01.00   36-02.00  
  7 Roche, Tim                   Georgetown P        35-05.00   35-09.00  
  8 Slade, Will                  Episcopal           38-04.00   34-11.50  
  9 Iloanya, Kelvin              Georgetown P        35-00.00   34-03.50  
 10 Bishop, Jake                 St Albans Fo        30-11.00   34-02.50  
 11 Price, Quentin               St Stephens         40-10.00   33-03.50  
 -- Kirtley, Christopher         Landon              34-06.00         ND  
 -- Holland, Jonathan            Bullis              42-01.00         ND  
 -- Armstrong, Lamonte           Bullis              39-11.00         ND  
 -- Attah, Steven                Bullis              39-01.75         ND  
 -- Basnes, Gus                  Georgetown P        35-03.00         ND  
 
Event 7  Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 St Albans For Boys  'A'                           8:06.00    8:20.96  
  2 Georgetown Prep  'A'                                         8:29.74  
  3 Episcopal  'A'                                    8:50.87    8:33.42  
  4 Landon  'A'                                                  9:24.28  
  5 Bullis  'A'                                                 10:23.28  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Landon  'A'                                         42.87      43.35  
  2 St Albans For Boys  'A'                             44.94      44.76  
  3 Episcopal  'A'                                      45.54      45.78  
  4 Georgetown Prep  'A'                                44.64      45.82  
 
Event 9  Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dinger, Tai                  St Albans Fo         4:17.51    4:15.98  
  2 Dodge, Sam                   St Albans Fo         4:28.40    4:22.72  
  3 Gaines, Joey                 St Albans Fo         4:37.14    4:30.53  
  4 Morgan, Greg                 Episcopal            4:45.10    4:36.26  
  5 Ananthanpillai, Raman        Landon               4:44.00    4:37.91  
  6 Kelley, Brian                Bullis               4:49.19    4:38.34  
  7 Talley, Will                 Episcopal            4:59.25    4:55.16  
  8 Morton, Alex                 Georgetown P         5:10.30    4:56.10  
  9 McIntyre, Jackson            Bullis               5:59.90    5:42.43  
 -- Yu, Junda                    Georgetown P         4:37.00         DQ  
 
Event 10  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hightower, Oliver            Landon                 15.66      16.08Q  2 
  2 Harmon, Josh                 St Albans Fo           16.55      16.21Q  1 
  3 Hampton, Austin              St Albans Fo           16.93      16.57q  2 
  4 Brown, Alex                  Bullis                 17.50      17.92q  2 
  5 Armstrong, Lamonte           Bullis                 16.50      18.15q  1 
  6 Bates, Theo                  St Albans Fo           19.64      18.17q  2 
  7 Li, Rujun (James)            Bullis                 21.24      18.45   2 
  8 McGuire, Pat                 Georgetown P           18.78      18.69   1 
  9 Triandafilou, Paul           Georgetown P           18.85      18.71   1 
 10 Satwah, Ishan                Landon                 21.54      21.32   1 
 
Event 10  Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Hightower, Oliver            Landon                 16.08      16.02  
  2 Harmon, Josh                 St Albans Fo           16.21      16.50  
  3 Hampton, Austin              St Albans Fo           16.57      16.84  
  4 Brown, Alex                  Bullis                 17.92      17.35  
  5 Armstrong, Lamonte           Bullis                 18.15      17.57  
  6 Bates, Theo                  St Albans Fo           18.17      17.98  
 
Event 11  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reyes, Aires                 St Stephens            50.27      51.07   2 
  2 Valmon, Travis               Georgetown P           50.80      51.58   2 
  3 Jones, Arthur                St Albans Fo           51.64      51.75   2 
  4 Moore, William               St Albans Fo           52.42      51.76   2 
  5 Howard, Josh                 Episcopal              52.28      52.36   2 
  6 Otoo, Mike                   Episcopal              54.44      52.42   1 
  7 Sniezek, Matt                St Albans Fo           52.24      52.72   2 
  8 Tanous, Theodore             Landon                 53.14      54.59   1 
  9 Walcott, Areke               St Stephens            53.64      54.82   1 
 10 Sawhny, Kebron               Landon                 53.95      56.43   1 
 11 O'Brien, Austin              Georgetown P           58.60      56.67   1 
 
Event 12  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Bostic-Wattley, Malachi      Landon                 10.94      10.93Q  3 
  2 Thompson, Anthony            Bullis                 11.91      11.14Q  2 
  3 Fraser, Chris                St Albans Fo           11.35      11.35Q  1 
  4 Johnson, Johari              Landon                 11.74      11.35q  1 
  5 Fullum, Anthony              Landon                 11.34      11.38q  1 
  6 Spence, Max                  St Stephens            11.44      11.45q  2 
  7 Blarel, Tristan              St Albans Fo           11.84      11.53   3 
  8 Barefoot, Blake              Episcopal              11.34      11.57   2 
  9 Muhammad, Yusef              Bullis                 11.54      11.69   3 
 10 Myatt, CJ                    Episcopal              11.54      11.69   3 
 11 Whitaker, Khaamal            St Stephens            11.84      11.71   3 
 12 Abdul-Jalaal, Billah         Georgetown P           11.60      11.75   2 
 13 Dyer, Jonathan               Bullis                 11.94      11.90   1 
 14 Njinkeu, Armel               Georgetown P           11.70      12.40   1 
 
Event 12  Boys 100 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Bostic-Wattley, Malachi      Landon                 10.93      11.11  
  2 Thompson, Anthony            Bullis                 11.14      11.12  
  3 Fraser, Chris                St Albans Fo           11.35      11.38  
  4 Spence, Max                  St Stephens            11.45      11.43  
  5 Fullum, Anthony              Landon                 11.38      11.54  
  6 Johnson, Johari              Landon                 11.35      11.71  
 
Event 13  Boys 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Busby, Ron                   Georgetown P         1:56.80    2:03.25   2 
  2 Yu, Junda                    Georgetown P         2:02.49    2:03.35   2 
  3 Bader, Phillip               St Albans Fo         2:00.94    2:03.55   2 
  4 Kerry, Josh                  St Albans Fo         2:02.93    2:05.65   2 
  5 Garba, Saadiq                St Albans Fo         2:06.00    2:05.96   2 
  6 Leonard, Evan                Episcopal            2:08.84    2:06.76   2 
  7 McGowan, Gregory             Episcopal            2:08.90    2:08.89   2 
  8 Kelley, Brian                Bullis               2:09.93    2:13.11   2 
  9 Griffith, Wright             Episcopal            2:22.40    2:18.79   1 
 10 McIntyre, Jackson            Bullis               2:40.30    2:34.14   1 
 
Event 14  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Hightower, Oliver            Landon                 39.94      41.20   2 
  2 Harmon, Josh                 St Albans Fo           43.25      42.00   2 
  3 Brown, Alex                  Bullis                 43.08      42.30   2 
  4 Seagears, Dominique          Landon                 43.85      43.40   2 
  5 Hampton, Austin              St Albans Fo           45.45      44.50   2 
  6 Marshall, Jordan             Landon                 45.00      46.20   2 
  7 McGuire, Pat                 Georgetown P           47.75      47.30   1 
  8 Bates, Theo                  St Albans Fo           48.94      47.40   1 
  9 Triandafilou, Paul           Georgetown P           51.96      48.50   1 
 10 Brennan, Alex                Episcopal              52.27      49.40   1 
 11 Holland, Adam                Bullis                            51.00   1 
 
Event 15  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Bostic-Wattley, Malachi      Landon                 22.94      22.13Q  1 
  2 Busby, Ron                   Georgetown P           22.50      22.30Q  2 
  3 Johnson, Johari              Landon                 23.80      22.89q  1 
  4 Fraser, Chris                St Albans Fo           23.37      23.05q  1 
  5 Fullum, Anthony              Landon                 23.90      23.30q  1 
  6 Barefoot, Blake              Episcopal              23.74      23.65q  2 
  7 Blarel, Tristan              St Albans Fo           24.22      23.76   2 
  8 Bradley, Adam                St Albans Fo           24.44      23.88   1 
  9 Muhammad, Yusef              Bullis                 24.74      23.95   2 
 10 Dyer, Jonathan               Bullis                 24.27      24.13   2 
 
Event 15  Boys 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Bostic-Wattley, Malachi      Landon                 22.13      22.20  
  2 Busby, Ron                   Georgetown P           22.30      22.60  
  3 Fraser, Chris                St Albans Fo           23.05      22.90  
  4 Johnson, Johari              Landon                 22.89      23.30  
  5 Barefoot, Blake              Episcopal              23.65      23.50  
  6 Fullum, Anthony              Landon                 23.30      23.60  
 
Event 16  Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dinger, Tai                  St Albans Fo         9:23.16    9:38.80  
  2 Jauregui-Volpe, Marcelo      St Albans Fo         9:53.36    9:43.50  
  3 Ananthanpillai, Raman        Landon                         10:27.20  
  4 Morgan, Greg                 Episcopal           10:42.40   10:30.90  
  5 Cozza, Vince                 St Albans Fo        11:00.90   10:39.50  
  6 Lawson, Henry                Episcopal           11:01.20   10:46.20  
  7 Morton, Alex                 Georgetown P        10:45.00   11:28.50  
 
Event 17  Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                     3:28.25    3:28.90  
  2 Georgetown Prep  'A'                              3:27.60    3:28.92  
  3 Episcopal  'A'                                    3:35.80    3:31.10  
  4 Landon  'A'                                       3:33.00    3:31.30  
  5 St Albans For Boys  'A'                           3:29.10    3:31.60  
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) St Albans For Boys         163        2) Landon                    122   
    3) Georgetown Prep             86        4) Episcopal                  64   
    5) Bullis                      57        6) St Stephens and St Agnes   30   



Return to Top

Email | About