MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC Varsity B Meet
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: St. Stephens and St. Agnes
Alexandria, Virginia
2013-05-14

Licensed to Father Timing - Contractor License            HY-TEK's Meet Manager
                             I.A.C. Varsity B Meet                             
                St. Stephen's & St. Agnes School   - 5/14/2013                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 St Albans For Boys  'A'                             46.14      47.19  
  2 Georgetown Prep  'A'                                48.14      47.26  
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                       46.14      47.94  
  4 Episcopal  'A'                                      47.74      48.07  
  5 Landon  'A'                                         48.14      51.91  
 
Event 2  Boys 1600 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Drake, Evan                  St Albans Fo         5:14.00    4:59.34   2 
  2 Mullery, Patrick             Georgetown P         5:06.40    5:06.80   2 
  3 Crafton, Chris               St Albans Fo         5:00.00    5:09.26   2 
  4 Garvey, Thomas               St Albans Fo         5:13.00    5:18.58   2 
  5 Viscuso, Sebastian           St Albans Fo         5:27.00   x5:20.73   2 
  6 Sweeney, Jon                 St Stephens          5:14.41    5:21.40   2 
  7 Truitt, James                St Albans Fo         5:36.00   x5:26.45   1 
  8 Fu, Weibu                    Episcopal                       5:28.20   1 
  9 Broder, Kieran               Georgetown P         5:24.77    5:29.15   2 
 10 Waller, Wick                 Episcopal            5:44.20    5:32.76   1 
 11 Paravano, Jonathan           Georgetown P         5:34.00    5:33.52   2 
 12 Giles, Logan                 Landon               5:53.20    5:41.35   1 
 13 Leonard, Dylan               Georgetown P         5:51.36   x5:47.02   1 
 14 Czerner, Mark                St Stephens          5:35.00    5:47.73   1 
 15 Dennis, Sam                  Georgetown P         5:48.00   x5:47.96   1 
 16 Pugh, Evan                   Landon               5:57.80    5:55.65   1 
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wilbon, Azaan                St Albans Fo           19.24      19.80  
  2 Kudiwu, Eric                 Georgetown P           20.35      20.45  
  3 Liu, Michael                 Georgetown P           22.16      20.58  
  4 Wilbon, Jabari               St Albans Fo           19.24      20.60  
  5 Edwards, Jordan              St Albans Fo           20.24      24.78  
 
Event 4  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tampubolon, Carlo            St Stephens            56.04      54.86   3 
  2 Bruce, Colin                 St Albans Fo           58.94      55.68   3 
  3 Coward, Tom                  St Stephens            56.66      55.89   3 
  4 Graves, Anthony              Georgetown P           58.14      57.96   3 
  5 Austin, Carlos               St Albans Fo           57.14      58.99   3 
  6 Reed, Joshua                 St Stephens          1:01.84      59.89   2 
  7 Hollister, Will              Episcopal            1:02.55    1:00.84   2 
  8 Smith, Kameron               St Albans Fo         1:05.35    1:01.16   1 
  9 Youngkin, Grant              St Albans Fo           59.14   x1:03.13   2 
 10 Haynes, Coby                 St Albans Fo         1:04.14   x1:04.30   2 
 11 Wells, Justin                Georgetown P         1:04.64    1:04.59   1 
 11 Harrison, Areohn             St Albans Fo         1:00.63   x1:04.59   2 
 13 Lin, Joseph                  Episcopal            1:05.14    1:05.33   1 
 
Event 5  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tinubu, Mayowa               Georgetown P           12.74      11.94   6 
  2 Twyman, Robert               St Albans Fo           12.44      12.05   6 
  3 Winbush, Jonathan            St Stephens            11.94      12.10   7 
  4 Al-Shafei, Kyle              Episcopal              12.44      12.17   7 
  5 Chatman, Josh                Georgetown P           12.34      12.43   7 
  6 Blair-May, Eli               Episcopal              12.29      12.46   7 
  7 Van Den Anker, John          St Albans Fo           12.57      12.54   6 
  8 Lieberman, Samuel            Landon                 12.34      12.65   7 
  9 Gerson, Nicholas             St Stephens            13.08      12.76   5 
 10 Randle, Jordan               St Stephens            13.38      12.81   4 
 11 Davis, Cameron               Georgetown P           13.34      12.94   4 
 12 Wells, John                  St Albans Fo           12.81      13.01   5 
 13 Days, Matthew                St Albans Fo           13.74     x13.12   3 
 14 Lowenfeld, Jack              Georgetown P           15.04     x13.22   2 
 14 Fingerhut, Zachary           Landon                 12.75      13.22   5 
 16 Hernandez, Daniel            St Albans Fo           13.34     x13.23   4 
 17 Gallahan, Max                St Stephens            13.22     x13.27   5 
 18 Agulanna, Chino              Episcopal              13.24      13.32   4 
 19 Rumer, Jackson               St Albans Fo           13.22     x13.42   4 
 20 Engermann, Elijah            Landon                 12.54      13.45   6 
 21 Lee, Kuanito                 Georgetown P           13.24     x13.46   4 
 22 Sonekan, Taheeb              St Stephens            13.40     x13.48   3 
 23 Chou, Brian                  Georgetown P           13.44     x13.66   3 
 24 Chen, Brad                   Georgetown P           13.94     x13.80   3 
 25 Sweeney, Zach                Georgetown P           14.64     x14.09   2 
 26 Akile, Yonathan              Georgetown P           13.94     x14.15   3 
 27 Fullard, Nick                Georgetown P           13.94     x14.25   3 
 28 Napolitano, Max              Georgetown P           14.44     x14.40   2 
 29 Busia, Fode                  Georgetown P           14.64     x14.56   2 
 30 Shevchik, Nick               St Albans Fo           15.60     x15.63   1 
 31 Wang, Gavin                  Georgetown P           16.14     x15.71   1 
 32 Scott, Torrae                St Stephens            15.19     x15.81   1 
 
Event 6  Boys 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Rae, Ephrem                  St Albans Fo         2:13.00    2:09.10   2 
  2 Figueroa, Richard            St Albans Fo         2:21.00    2:13.08   2 
  3 Sibisi, Ashley               Episcopal            2:21.00    2:15.36   2 
  4 Abboud, Philip               St Albans Fo         2:14.00    2:18.43   2 
  5 Broder, Kieran               Georgetown P         2:17.00    2:20.16   2 
  6 Thumpasery, Tony             St Albans Fo         2:19.87   x2:20.69   2 
  7 Hedden, Philip               St Albans Fo         2:23.49   x2:20.94   2 
  8 Ford, Hugh                   St Albans Fo         2:25.29   x2:21.00   2 
  9 Sriram, Vasisht              St Albans Fo         2:23.03   x2:22.14   2 
 10 Ray, Matthew                 St Stephens          2:24.44    2:22.86   2 
 11 Sweeney, Jon                 St Stephens          2:19.90    2:22.90   2 
 12 Reston, James                St Albans Fo         2:26.00   x2:23.51   1 
 13 Frydman, Alec                St Albans Fo         2:26.80   x2:25.03   1 
 14 Price, Wesley                St Albans Fo         2:28.53   x2:26.14   1 
 15 Guenther, Jack               St Albans Fo         2:29.00   x2:26.25   1 
 16 Gigot, Nick                  St Albans Fo         2:36.28   x2:31.88   1 
 17 Paravano, Jonathan           Georgetown P         2:31.71    2:32.03   1 
 18 Xu, Humphrey                 St Albans Fo         2:31.54   x2:33.36   1 
 19 Choi, Justin                 Episcopal            2:34.90    2:38.53   1 
 20 Donvan, Ben                  St Albans Fo         2:42.00   x2:40.13   1 
 21 Dennis, Sam                  Georgetown P         2:30.00    2:40.20   1 
 22 Gaffney, Nick                St Albans Fo         2:43.00   x2:42.22   1 
 23 Leonard, Dylan               Georgetown P         2:30.00   x2:47.18   1 
 24 Kadlick, John                Episcopal            2:50.00    2:55.62   1 
 25 Yang, Jess                   Episcopal            3:00.00   x3:05.66   1 
 
Event 7  Boys 300 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kudiwu, Eric                 Georgetown P           51.34      49.25  
  2 Wilbon, Azaan                St Albans Fo           49.14      50.15  
  3 Wilbon, Jabari               St Albans Fo           49.24      50.59  
  4 Edwards, Jordan              St Albans Fo           49.64      52.88  
  5 Liu, Michael                 Georgetown P           52.64      54.25  
 
Event 8  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Al-Shafei, Kyle              Episcopal              24.54      24.69   6 
  2 Van Den Anker, John          St Albans Fo           25.10      25.22   6 
  3 Graves, Anthony              Georgetown P           25.54      25.57   6 
  4 Bell, Kofi                   St Stephens            26.21      25.71   5 
  5 Lieberman, Samuel            Landon                 26.64      25.82   4 
  6 Blair-May, Eli               Episcopal              25.84      25.87   6 
  7 Chatman, Josh                Georgetown P           25.66      25.90   6 
  8 Fosu, Oli                    Episcopal              26.74      26.12   4 
  9 Ibe, Chimaoge                Georgetown P           25.94      26.14   5 
 10 Gerson, Nicholas             St Stephens            27.96      26.17   3 
 10 Randle, Jordan               St Stephens            26.60      26.17   4 
 12 Casey, Seamus                Georgetown P           28.84     x26.35   2 
 13 Davis, Cameron               Georgetown P           28.24     x26.82   3 
 14 Liu, Louis                   Georgetown P           27.24     x26.96   3 
 15 Lee, Kuanito                 Georgetown P           26.24     x27.32   5 
 16 Hernandez, Daniel            St Albans Fo           28.24      27.53   2 
 17 Gallahan, Max                St Stephens            26.39     x27.85   5 
 18 Chou, Brian                  Georgetown P           27.84     x28.39   3 
 19 Chen, Brad                   Georgetown P           28.84     x28.41   2 
 20 Akile, Yonathan              Georgetown P           29.54     x28.75   1 
 21 Sonekan, Taheeb              St Stephens            26.94     x28.88   4 
 22 Wells, Justin                Georgetown P           28.34     x29.05   2 
 23 Agulanna, Tochi              Episcopal              27.24     x29.56   3 
 24 Fullard, Nick                Georgetown P           29.44     x29.86   1 
 25 Busia, Fode                  Georgetown P           28.84     x30.14   2 
 26 Wang, Gavin                  Georgetown P           33.74     x32.27   1 
 
Event 9  Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mullery, Patrick             Georgetown P        11:11.00   11:44.36  
  2 Giles, Logan                 Landon              12:30.00   12:30.55  
  3 Pugh, Evan                   Landon              12:25.00   13:07.58  
 
Event 10  Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 St Albans For Boys  'A'                           3:48.00    3:55.74  
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                     4:00.00    3:58.98  
  3 Episcopal  'A'                                    3:50.00    4:08.74  
  4 Georgetown Prep  'A'                              4:10.00    4:17.69  
 
Event 11  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dakaud, Noah                 St Albans Fo        16-08.00   16-10.00  
  2 Days, Matthew                St Albans Fo        16-11.00   16-08.00  
  3 Ibe, Chimaoge                Georgetown P        15-00.00   16-07.50  
  4 Twyman, Robert               St Albans Fo        14-03.50   16-05.50  
  5 Sweeney, Zach                Georgetown P        15-00.00   14-07.50  
  6 Napolitano, Max              Georgetown P        14-00.00   14-04.50  
  7 Smith, Gerald                St Albans Fo        13-00.50  x13-08.00  
 
Event 12  Boys High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Austin, Carlos               St Albans Fo         5-06.00    5-04.00  
  2 Edwards, Jordan              St Albans Fo                    5-02.00  
  3 Howell, William              St Albans Fo         5-02.00    5-00.00  
 -- Duplessie, Ashton            Landon               4-02.00         NH  
 -- William, Darren              Georgetown P         4-10.00         NH  
 
Event 13  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Simms, Keith                 St Albans Fo        34-03.50   38-07.00  
  2 Morgan, Kameren              St Albans Fo        30-00.00   34-06.00  
  3 Campbell, Shamir             St Stephens         36-03.00   32-09.00  
  4 Pinkney, Kobe                St Stephens         34-04.00   32-04.00  
  5 Simpson, Walter              Episcopal           25-00.00   31-03.50  
  6 William, Darren              Georgetown P        28-00.00   29-06.50  
  7 Mahmood, Qasim               St Stephens                    29-02.00  
  8 Cochrane, Hayes              Episcopal           25-05.50   27-07.00  
  9 Pack, Alex                   St Albans Fo                   26-09.50  
 10 Haire, Domonic               St Albans Fo                  x26-04.25  
 11 Marshall, Daniel             St Stephens         26-02.00  x25-09.00  
 12 Harris, Anthony              Landon              27-09.00   24-10.50  
 13 Shalloway, Eric              Landon              24-02.00   24-06.50  
 14 Cruz, Lenin                  Episcopal           24-03.00   23-06.00  
 15 Brito, Jason                 Georgetown P        14-08.75   21-11.75  
 16 Shalloway, George            Landon              23-04.00   21-10.75  
 
Event 14  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Morgan, Kameren              St Albans Fo          105-08     102-06  
  2 Makihara, Kazuma             St Albans Fo           94-08      95-09  
  3 Marshall, Daniel             St Stephens            93-10      86-07  
  4 Haire, Domonic               St Albans Fo           65-03      83-07  
  5 Harris, Anthony              Landon                 86-06      82-03  
  6 Kassaw, Natnael              Episcopal              79-06      78-03  
  7 William, Darren              Georgetown P           77-00      77-00  
  8 Pack, Thomas                 St Albans Fo           67-00     x72-08  
  9 Griffith, Paul               St Stephens            66-04      71-02  
 10 Brito, Jason                 Georgetown P           46-10      58-04  
 11 Shalloway, George            Landon                 58-09      57-01  
 12 Hernandez, Sebastian         St Albans Fo                     x56-09  
 13 Shalloway, Eric              Landon                 64-05      56-05   2-3
 14 Purser, Cole                 St Stephens            66-04      55-10  
 15 O'Brien, Charlie             St Stephens            60-01     x51-08  
 16 Pinkney, Kobe                St Stephens            64-06     x49-04  
 
Event 15  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Austin, Carlos               St Albans Fo                   36-07.50  
  2 Dakaud, Noah                 St Albans Fo                   34-09.50  
  3 Twyman, Robert               St Albans Fo        28-11.50   32-07.50  
  4 Ibe, Chimaoge                Georgetown P        31-10.00   31-07.00  
  5 Days, Matthew                St Albans Fo                  x30-04.00  
  5 Sweeney, Zach                Georgetown P        30-00.00   30-04.00  
  7 Napolitano, Max              Georgetown P        30-00.00   29-03.50  
  8 Smith, Gerald                St Albans Fo                  x27-09.00  
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) St Albans For Boys         170        2) Georgetown Prep            65   
    3) St Stephens and St Agnes    39        4) Episcopal                  21   
    5) Landon                      13                                           



Return to Top

Email | About