MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Holton Arms Meet
Holton Arms Home TF Meets History
Hosted By: Holton Arms
Bethesda, Maryland
2013-04-04


Licensed to Landon School               HY-TEK's Meet Manager 4/5/2013 05:22 PM
                       Holton-Arms Home Meet - 4/4/2013                        
                    Holton Arrms School, Bethesda, Maryland                    
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Barrows, Lisa-Anne           Holton-Arms              12.70   2   6   
  2 Gill, Dara                   Holton-Arms              12.90   3   4   
  3 Domnick, Kalie               Connelly Sch             13.00   1   3   
  4 Sheppard, Zoe                Stone Ridge              13.50   1   2   
  5 Britt, Tally                 Connelly Sch             13.60   1   0.50
  5 Mark, Josie                  Stone Ridge              13.60   3   0.50
  7 Suttora, Victoria            Connelly Sch             13.70   1   0.33
  7 Murphy, Kali                 Madeira                  13.70   2   0.33
  7 Waddell, Emily               Georgetown V             13.70   1   0.33
 10 Jones, Emily                 Holton-Arms              13.80   3 
 10 Seher, Catherine             Georgetown V             13.80   1 
 12 Panzardi, Veronica           Georgetown V             13.90   1 
 13 Mondoa, Catherine            Stone Ridge              14.10   3 
 14 Langster, Taylor             Madeira                  14.80   3 
 15 Devine, Jessica              Stone Ridge             x14.90   2 
 16 Smith, Gaelyn                Madeira                  15.00   2 
 17 Donatelli, Maggie            Connelly Sch            x15.20   1 
 18 Howard, Sky                  Holton-Arms             x15.70   3 
 19 Duru, Bridget                Madeira                 x16.10   2 
 20 Lee, Madison                 Georgetown V            x16.50   2 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Barrows, Lisa-Anne           Holton-Arms              27.00   1   4   
  2 Young, Lizzy                 Stone Ridge              27.80   1   3   
  3 Gill, Dara                   Holton-Arms              28.00   3   2   
  4 Seher, Catherine             Georgetown V             28.50   1   1   
  4 McGill, Grace                Georgetown V             28.50   1   6   
  6 Holder, Brooke               Madeira                  28.90   3 
  7 Dropulic, Adriana            Georgetown V             29.30   1 
  8 Isreal, Briaun               Madeira                  30.30   2   1   
  9 Spellman, Morgan             Stone Ridge              30.50   1 
 10 Moore, Molly                 Connelly Sch             31.10   2 
 11 Yu, Vivian                   Holton-Arms              31.50   3 
 12 Sheppard, Zoe                Stone Ridge              31.60   1 
 13 Yazgan, Johnna               Madeira                  31.70   3 
 14 Williams, Haley              Connelly Sch             32.20   2 
 15 Howard, Sky                  Holton-Arms             x32.50   2 
 16 Weidinger, Anna              Madeira                 x32.60   3 
 17 Tarver, Cayla                Holton-Arms             x33.00   3 
 18 Cassidy, Kearney             Connelly Sch             34.00   2 
 19 Donatelli, Annie             Connelly Sch            x34.10   1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McGill, Grace                Georgetown V           1:03.20   1   6   
  2 Covington, Lindsay           Holton-Arms            1:05.30   3   4   
  3 Zeng, Leah                   Madeira                1:08.70   2   3   
  4 Adenekan, Oyin               Madeira                1:08.80   3   2   
  5 Elam, Imani                  Holton-Arms            1:09.10   3   1   
  6 Armstrong, Paris             Holton-Arms            1:09.80   3 
  7 Wyckoff, Caroline            Georgetown V           1:10.10   1 
  8 Kan, Elizabeth               Holton-Arms           x1:11.10   3 
  9 Mariano, Lauren              Stone Ridge            1:11.70   2   1   
 10 Wynn, Taylor                 Stone Ridge            1:12.00   1 
 11 Eder, Grace                  Georgetown V           1:13.30   2 
 12 Howard, Juliette             Stone Ridge            1:14.90   2 
 13 Phoenix, Niara               Madeira                1:15.60   3 
 14 Hollenbeck, Lilly            Connelly Sch           1:15.80   1 
 15 Scalia, Megan                Stone Ridge           x1:15.90   2 
 16 Afable, Jessica              Connelly Sch           1:18.20   1 
 17 Lane, Meagan                 Madeira               x1:25.90   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Murray, Jillian              Georgetown V           2:25.30    6   
  2 Foster, Jessie               Georgetown V           2:47.90    4   
  3 McGettrick, Yasmeen          Madeira                2:51.80    3   
  4 Delgado, Allie               Stone Ridge            2:54.20    2   
  5 Hastings, Dorothy            Connelly Sch           2:56.30    1   
  6 Wyckoff, Caroline            Georgetown V           2:59.40  
  7 Smith, Maddie                Stone Ridge            3:05.80  
  8 Huang, Grace                 Madeira                3:09.10    1   
  9 Alpizar, Sophia              Connelly Sch           3:09.50  
 10 Myrose, Jessie               Stone Ridge            3:21.90  
 11 Gosnell, Charlotte           Stone Ridge           x3:23.70  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wyckoff, Sarah               Georgetown V           5:29.30    6   
  2 Foster, Jessie               Georgetown V           5:36.40    4   
  3 Kelly, Katherine             Stone Ridge            6:30.30    3   
  4 Dickey, Sarah                Stone Ridge            6:31.70    2   
  5 Calogero, Cate               Stone Ridge            6:32.40    1   
  6 Specht, Clare                Holton-Arms            6:34.20  
  7 Hwang, Grace                 Stone Ridge           x6:56.60  
  8 Klaff, Maddie                Madeira                7:00.40  
  9 Peng, Eudora                 Madeira                7:01.90    1   
 10 Beneski, Sophia              Madeira                7:02.30  
 11 Richards, Ali                Holton-Arms            7:09.60  
 12 McMahon, Anna                Madeira               x7:36.40  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lindsay, Margaret            Georgetown V          11:36.00    6   
  2 Torczon, Cassia              Georgetown V          12:05.00    4   
  3 Aukward, Maria               Georgetown V          13:27.00    3   
  4 Krieg, Meredith              Madeira               15:27.00    2   
  5 Beneski, Sophia              Madeira               15:48.00    1   
  6 Peng, Eudora                 Madeira               15:52.00  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Barrows, Lisa-Anne           Holton-Arms              15.80   1   6   
  2 Hynds, Sarah                 Georgetown V             19.20   2   4   
  3 Jones, Emily                 Holton-Arms              19.60   1   3   
  4 Frederique, Danette          Holton-Arms              19.90   1   2   
  5 Scott, Ari                   Stone Ridge              20.30   1   1   
  6 Parker, Paris                Stone Ridge              20.60   2 
  7 Maxwell, Emily               Stone Ridge              20.90   1 
  8 Kan, Elizabeth               Holton-Arms             x21.30   2 
  9 Gwynn, Liv                   Stone Ridge             x24.00   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Waddell, Emily               Georgetown V             50.10    6   
  2 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms              51.50    4   
  3 Hynds, Sarah                 Georgetown V             55.10    3   
  4 Frederique, Danette          Holton-Arms              57.40    2   
  5 Maxwell, Emily               Stone Ridge              58.50    1   
  6 Scott, Ari                   Stone Ridge            1:00.00  
  7 Parker, Paris                Stone Ridge            1:00.30  
  8 Butler, Claire               Madeira                1:13.50    1   
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Holton-Arms  'A'                                      52.70    6   
     1) Gill, Dara                      2) Jones, Emily                   
     3) Tanous, Sky                     4) Barrows, Lisa-Anne             
  2 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                   54.80    4   
     1) Wynn, Taylor                    2) Young, Lizzy                   
     3) Goetz, Anneliese                4) Sheppard, Zoe                  
  3 Georgetown Visitation Prep  'B'                     1:03.80    2   
     1) Tomdio, Shirley                 2) Keating, Katie                 
     3) Cresanti, Katja                 4) Lee, Madison                   
 -- Connelly School Of The Holy Ch  'A'                      DQ  
     1) Suttora, Victoria               2) Donatelli, Maggie              
     3) Domnick, Kalie                  4) Britt, Tally                   
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:14.60    6   
     1) Wyckoff, Sarah                  2) Murray, Jillian                
     3) Griffith, Moira                 4) Waddell, Emily                 
  2 Holton-Arms  'A'                                    4:18.70    4   
     1) Tanous, Sky                     2) Hinnerichs, Natiaha            
     3) Covington, Lindsay              4) Barrows, Lisa-Anne             
  3 Connelly School Of The Holy Ch  'A'                 4:58.70    2   
     1) Diffenderfer, Carly             2) Hollenbeck, Lilly              
     3) Afable, Jessica                 4) Ryan, Jeanne                   
  4 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                 5:06.80  
     1) Wynn, Taylor                    2) Young, Lizzy                   
     3) Scott, Ari                      4) Mariano, Lauren                
  4 Madeira  'A'                                        5:06.80  
     1) Phoenix, Naaila                 2) Zeng, Erica                    
     3) Jiang, Katherine                4) Lane, Meagan                   
  6 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'B'                x5:07.50  
     1) O'Connor, Annie                 2) Friel, Delia                   
     3) Scalia, Megan                   4) Speros, Kayla                  
  7 Madeira  'B'                                       x5:13.70  
     1) Holder, Brooke                  2) Rees, Aerryn                   
     3) Zeng, Leah                      4) Garcia, Nadia                  
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Holton-Arms  'A'                                   11:25.40    6   
     1) Richards, Ali                   2) McDonald, Carloine             
     3) Sylvester, Liesl                4) Specht, Clare                  
  2 Georgetown Visitation Prep  'A'                    11:40.30    4   
     1) Brightbill, Maddie              2) Francese, Grace                
     3) Torczon, Cassia                 4) Panzardi, Veronica             
  3 Madeira  'A'                                       11:52.60    2   
     1) McGettrick, Yasmeen             2) Huang, Grace                   
     3) Butler, Claire                  4) Dreux, Gabrielle               
  4 Connelly School Of The Holy Ch  'A'                11:55.50  
     1) Diffenderfer, Carly             2) Blomquist, Lilly               
     3) Peterson, Abby                  4) Hastings, Dorothy              
  5 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                11:58.50  
     1) O'Connor, Annie                 2) Grunewald, Kelly               
     3) Conlan, Caroline                4) Smith, Maddie                  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barrows, Lisa-Anne           Holton-Arms           17-01.25    6   
      15-09.75  14-10.50  17-01.25            
  2 Wyckoff, Sarah               Georgetown V          15-08.25    4   
      15-05.50  15-04  15-08.25            
  3 Young, Lizzy                 Stone Ridge           14-05.00    3   
      14-05  FOUL  14-03           
  4 Murray, Jillian              Georgetown V          14-00.50    2   
      14-00.50  13-07.50  14-00.25            
  5 Britt, Tally                 Connelly Sch          13-09.00    1   
      FOUL  13-09  12-07.50            
  6 Lindsay, Margaret            Georgetown V          13-05.50  
      12-01  13-05.50  13-01            
  7 Felker, Alice                Stone Ridge           13-03.00  
      11-05.50  12-10.50  13-03            
  8 Sloter, Andrea               Holton-Arms           12-00.25    1   
      FOUL  12-00.25  11-06            
  9 Cassidy, Kearney             Connelly Sch          10-08.00  
      10-05  10-05.50  10-08            
 10 Buckingham, Mary             Connelly Sch          10-07.25  
      10-07.25  10-03  FOUL            
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam, Lisa                   Stone Ridge           31-10.00    6   
      30-09.50  27-10.50  31-10            
  2 Tomdio, Shirley              Georgetown V          28-10.50    4   
      28-05  28-08  28-10.50            
  3 Nwabunnia, Antoinette        Holton-Arms           26-10.00    3   
      26-05.50  26-10  26-09            
  4 Nwabunnia, Toulia            Madeira               24-08.00    2   
      24-08  22-06  FOUL         
  5 Curry, Taylor                Madeira               24-05.00    1   
      23-02  24-05  24-01            
  6 Leep-Lazar, Julia            Stone Ridge           24-02.00  
      22-04  21-10  24-02           
  7 Elam, Imani                  Holton-Arms           21-00.00    0.50
      19-07  21-00  18-04            
  7 Houle, Grace                 Stone Ridge           21-00.00    0.50
      16-07  17-11  21-00         
  9 Donatelli, Maggie            Connelly Sch          20-02.00  
      17-11  20-02  FOUL            
 10 Abshire, Sophia              Connelly Sch          20-01.00  
      20-01  17-04.50  18-04            
 11 Howard, Sky                  Holton-Arms           18-10.00  
      12-03  18-10  18-07            
 12 Hayward, Justine             Holton-Arms          x16-03.00  
      15-09  16-03  13-09            
 13 Cassidy, Kearney             Connelly Sch          12-03.00  
      12-03  9-09.50  FOUL            
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam, Lisa                   Stone Ridge              73-01    6   
      FOUL  73-01  70-09            
  2 Tomdio, Shirley              Georgetown V             71-06    4   
      FOUL  71-04  71-06            
  3 Leep-Lazar, Julia            Stone Ridge              67-05    3   
      55-10  67-05  FOUL            
  4 Nwabunnia, Toulia            Madeira               59-10.50    2   
      59-10.50  58-00  FOUL            
  5 Nwabunnia, Antoinette        Holton-Arms              56-07    1   
      56-02.50  56-07  FOUL            
  6 Houle, Grace                 Stone Ridge              53-10  
      49-01.25  53-10  49-03            
  7 Curry, Taylor                Madeira                  50-07  
      48-02  50-07  49-09            
  8 Onyejiaka, Tiffany           Holton-Arms              49-04    1   
      49-04  39-10  FOUL            
  9 Hayward, Justine             Holton-Arms              40-01  
      35-02  40-01  FOUL            
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bostic-Wattley, Malachi      Landon                   10.70    5   
  2 Johnson, Cameron             St Anselm's              11.50    3   
  3 Kpundeh, Stephen             St Anselm's              12.10    1   
  3 Lieberman, Samuel            Landon                   12.10    1   
  3 DeDreuzy, Pierre             St Anselm's              12.10    1   
  6 Fois, Andrew                 St Anselm's             x12.20  
  7 Francois, Jamal              Landon                   12.40  
  8 Fingerhut, Zachary           Landon                  x12.60  
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Seagears, Dominique          Landon                   24.80    5   
  2 Fingerhut, Zachary           Landon                   26.50    3   
  3 Leaver, Nicholas             The Heights              27.10    2   
  4 Hightower, Oliver            Landon                   27.50    1   
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Byrd-Tabscott, Ellis         St Anselm's              57.70    5   
  2 De-Dreuzney, Pierre          St Anselm's              59.60    3   
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ruttenberg, Jacob            Landon                 2:28.90    5   
  2 McCormack, Kevin             The Heights            2:43.70    3   
  3 Rogers, Tajin                St Anselm's            2:46.70    2   
  4 Dalbec, Ryan                 St Anselm's            2:55.10    1   
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Laskowski, Michael           St Anselm's            5:10.75    5   
  2 Krohn, David                 The Heights            5:20.40    3   
  3 Hill, Mickey                 The Heights            6:07.80    2   
  4 Rogers, Tajin                St Anselm's            6:25.30    1   
  5 Korzan, John                 St Anselm's            6:27.30  
  6 Beatty, Danny                The Heights            6:33.70  
  7 Huerta, Matthwe              St Anselm's           x6:35.30  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hightower, Oliver            Landon                   16.70    5   
  2 Satwah, Ishan                Landon                   22.10    3   
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hightower, Oliver            Landon                   44.20    5   
  2 Seagears, Dominique          Landon                   44.90    3   
  3 Girardot, Sam                St Anselm's              54.10    2   
  4 Satwah, Ishan                Landon                   55.90    1   
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St Anselm's Abbey  'A'                                48.90    5   
     1) De-Dreuzney, Pierre             2) Fois, Andrew                   
     3) Paquette, Charlie               4) Kpundeh, Stephen               
 -- Landon  'A'                                              DQ  
     1) Fingerhut, Zachary              2) Lieberman, Samuel              
     3) Engermann, Elijah               4)                                
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon  'A'                                         4:09.50    5   
     1) Engermann, Elijah               2) Hightower, Oliver              
     3) Ruttenberg, Jacob               4)                                
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Girardot, Sam                St Anselm's           16-06.00    5   
  2 Mungai, Chang Wu             St Anselm's           15-09.00    3   
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McGiffin, Paul               The Heights           33-10.00    5   
      33-10  FOUL  33-05            
  2 Polun, Austin                Landon                33-02.00    3   
      33-02  33-01  32-01            
  3 Ebo, Mark                    Landon                33-02.00    2   
      FOUL  33-02  30-05            
  4 Grimes, Ayinde               St Anselm's           32-09.00    1   
      29-00  32-09  32-05            
  5 McCarthy, Francis            St Anselm's           32-03.00  
      31-01  31-06  32-03            
  6 Francois, Jamal              Landon                31-02.00  
      30-08  31-02  FOUL            
  7 Harris, Anthony              Landon               x27-09.00  
      26-06  27-09  25-03            
  8 Clark, William               Landon               x27-02.50  
      27-02.50  25-08  26-10            
  9 Cohen, Eli                   St Anselm's           24-09.50  
      24-09.50  24-02  24-07            
 10 Turner, John Walker          Landon               x23-05.00  
      FOUL  23-01.50  23-05            
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cohen, Eli                   St Anselm's           87-01.50    5   
      82-05  87-01.50  86-05            
  2 McCarthy, Francis            St Anselm's              67-11    3   
      66-11  58-10  67-11            
  3 Grimes, Ayinde               St Anselm's              64-05    2   
      64-05  64-02  58-09            
  4 Harris, Anthony              Landon                   62-01    1   
      FOUL  FOUL  62-01            
  5 Shalloway, George            Landon                   58-09  
      53-06  53-09  58-09            
  6 Shalloway, Eric              Landon                   55-03  
      55-00  54-03  55-03            
 -- McGiffin, Paul               The Heights               FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           



Return to Top

Email | About