MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Magruder at Gaithersburg
Gaithersburg HS Home TF Meets History
Hosted By: Gaithersburg
Gaithersburg, Maryland
2013-05-03

Licensed to Gaithersburg High School    HY-TEK's Meet Manager 5/3/2013 07:06 PM
                       Gaithersburg-Magruder - 5/3/2013                        
                                 Gaithersburg                                  
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 White, Bethany               Col. Zadok M                      12.19    5   
  2 Currica, Rebecca             Gaithersburg                      12.78    3   
  3 Hackett, Taylar              Gaithersburg                      13.08    1   
  4 Robertson, Jeida             Col. Zadok M                      13.47  
  5 Ricketts, Nicole             Col. Zadok M                      13.50  
  6 Mitchell, Alexia             Gaithersburg                      15.58  
 
Girls 200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hackett, Taylar              Gaithersburg                      26.41    5   
  2 Currica, Rebecca             Gaithersburg                      27.05    3   
  3 Robertson, Keila             Col. Zadok M                      27.12    1   
  4 Tracey, Maya                 Gaithersburg                      27.49  
  5 Ricketts, Nicole             Col. Zadok M                      29.39  
  6 Rosario, Heather             Col. Zadok M                      29.74  
 
Girls 400 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Plybeah, Alsia               Gaithersburg                    1:00.48    5   
  2 Yeh, Susanna                 Col. Zadok M                    1:07.74    3   
  3 Kumazah, Benedicta           Gaithersburg                    1:11.33    1   
  4 Kumazah, Edinam              Gaithersburg                    1:11.72  
  5 Montgomery, Alise            Gaithersburg                    1:11.95  
  6 Mowlana, Layla               Gaithersburg                    1:12.62  
  7 Anderson, Asha               Col. Zadok M                    1:13.00  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sparks, Trystan              Gaithersburg                    2:29.00    5   
  2 Yeh, Susanna                 Col. Zadok M                    2:33.64    3   
  3 Silva, Paola                 Col. Zadok M                    2:49.30    1   
  4 Montgomery, Alise            Gaithersburg                    2:53.78  
  5 Tran, Vivian                 Col. Zadok M                    3:03.12  
  6 Smith, Amirta                Gaithersburg                    3:07.11  
  7 Lapham, Casey                Gaithersburg                    3:09.41  
  8 Duran, Andrea                Gaithersburg                    3:11.10  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Erb, Mara                    Col. Zadok M                    5:58.00    5   
  2 Perez, Swati                 Col. Zadok M                    6:16.00    3   
  3 Silva, Paola                 Col. Zadok M                    6:26.00    1   
  4 DeSilva, Deena               Col. Zadok M                    6:29.00  
  5 Cho, Esther                  Col. Zadok M                    6:31.00  
  6 Tran, Vivian                 Col. Zadok M                    6:42.00  
  7 Perez, Samantha              Col. Zadok M                    6:59.00  
  8 Stevenson, Florence          Col. Zadok M                    7:06.00  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Erb, Mara                    Col. Zadok M                   13:50.17    5   
  2 Amaro, Maria                 Col. Zadok M                   15:44.25    3   
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Castillo, Lidia              Col. Zadok M                      16.62    5   
  2 Trout, Shelby                Col. Zadok M                      18.22    3   
  3 Ha, Jenny                    Gaithersburg                      18.37    1   
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trout, Shelby                Col. Zadok M                      49.65    5   
  2 Castillo, Lidia              Col. Zadok M                      51.44    3   
  3 Ha, Jenny                    Gaithersburg                      54.93    1   
  4 Nwakibu, Solidad             Gaithersburg                      59.38  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gaithersburg  'A'                                              50.66    5   
  2 Col. Zadok Magruder  'A'                                       52.00  
  3 Col. Zadok Magruder  'B'                                       57.12  
  4 Col. Zadok Magruder  'C'                                     1:01.75  
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gaithersburg  'A'                                            1:49.88    5   
  2 Col. Zadok Magruder  'A'                                     1:59.41  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Col. Zadok Magruder  'A'                                     5:10.12    5   
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Col. Zadok Magruder  'A'                                    12:06.00    5   
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 George, Cairan               Col. Zadok M                    4-02.00    5   
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robertson, Jeida             Col. Zadok M                   16-05.00    5   
  2 Robertson, Keila             Col. Zadok M                   15-04.50    3   
  3 Ha, Jenny                    Gaithersburg                   14-10.00    1   
  4 Castillo, Lidia              Col. Zadok M                   14-05.75  
 -- Montgomery, Jaime            Gaithersburg                         ND  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robertson, Jeida             Col. Zadok M                   35-07.00    5   
  2 Ha, Jenny                    Gaithersburg                   31-01.00    3   
  3 Montgomery, Jaime            Gaithersburg                   30-01.00    1   
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kumazah, Edinam              Gaithersburg                   23-03.00    5   
  2 Mason, Brea                  Gaithersburg                   23-02.00    3   
  3 Baily, Treseheena            Gaithersburg                   17-09.00    1   
  4 Brown, Janel                 Col. Zadok M                       0.25  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Janel                 Col. Zadok M                      92-09    5   
  2 Baily, Treseheena            Gaithersburg                      52-09    3   
  3 Kumazah, Edinam              Gaithersburg                      46-08    1   
  4 Mason, Brea                  Gaithersburg                      45-01  
 
Boys 100 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vault, Soloman               Gaithersburg                      11.06    5   
  2 Conteh, Cleon                Gaithersburg                      11.33    3   
  3 Taylor, Aaron                Gaithersburg                      11.91    1   
  4 Obajemu, Michael             Col. Zadok M                      12.24  
  5 Nyandjo, Junior              Col. Zadok M                      12.73  
  6 Akibu, Abdul                 Col. Zadok M                      15.17  
 
Boys 200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bedell, Vicco                Gaithersburg                      22.38    5   
  2 Masanja, Kayuza              Gaithersburg                      23.35    3   
  3 Speight, Donte               Col. Zadok M                      23.91    1   
  4 Taylor, Aaron                Gaithersburg                      24.41  
  5 Gamboa, Jeff                 Col. Zadok M                      25.34  
  6 Martinez, Alberto            Col. Zadok M                      26.14  
 
Boys 400 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Masanja, Kayuza              Gaithersburg                      52.00    5   
  2 Smith, Zach                  Gaithersburg                      52.97    3   
  3 Trang, Ken                   Gaithersburg                      54.56    1   
  4 Al-Rifai, Basem              Gaithersburg                      54.82  
  5 Martinez, Alberto            Col. Zadok M                      56.97  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Belay, Danniel               Gaithersburg                    2:03.20    5   
  2 Escobar, Juan                Col. Zadok M                    2:10.20    3   
  3 Liang, Barry                 Col. Zadok M                    2:17.30    1   
  4 Smith, Zach                  Gaithersburg                    2:23.40  
  5 Belay, Michael               Gaithersburg                    2:25.50  
  6 Hong, Steven                 Col. Zadok M                    2:27.10  
  7 Villanueva, Emanuel          Gaithersburg                    2:29.70  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Escobar, Juan                Col. Zadok M                    5:05.40    5   
  2 Belay, Michael               Gaithersburg                    5:10.90    3   
  3 Nguyen, Michael              Col. Zadok M                    5:12.50    1   
  4 No, Ji-Min                   Gaithersburg                    5:31.40  
  5 Riviello, Collin             Col. Zadok M                    5:48.80  
  6 Manteuffa, Skylar            Gaithersburg                    5:58.60  
  7 Li, Taylor                   Col. Zadok M                    6:10.60  
  8 Pajuelo Arenas, Fabio        Col. Zadok M                    6:17.80  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adum, Eduardo                Col. Zadok M                   11:24.60    5   
  2 Bowman, Christian            Col. Zadok M                   11:27.40    3   
  3 No, Ji-Min                   Gaithersburg                   12:56.40    1   
  4 Manteuffa, Skylar            Gaithersburg                   13:27.28  
  5 Yeh, Malachi                 Col. Zadok M                   16:41.47  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Martinez, Ariel              Gaithersburg                      16.65    5   
  2 McKoy, Chris                 Col. Zadok M                      16.84    3   
  3 Tearney, William             Gaithersburg                      17.03    1   
  4 Small, Quinton               Gaithersburg                      18.51  
  5 Riviello, Collin             Col. Zadok M                      19.54  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McKoy, Chris                 Col. Zadok M                      43.35    5   
  2 Martinez, Ariel              Gaithersburg                      43.94    3   
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gaithersburg  'A'                                              43.64    5   
  2 Col. Zadok Magruder  'A'                                       45.43  
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gaithersburg  'A'                                            1:34.32    5   
  2 Col. Zadok Magruder  'A'                                     1:36.12  
  3 Col. Zadok Magruder  'B'                                     1:48.60  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gaithersburg  'A'                                            3:44.94    5   
  2 Col. Zadok Magruder  'A'                                     3:55.29  
  3 Gaithersburg  'B'                                            4:18.59  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Col. Zadok Magruder  'A'                                     9:11.85    5   
  2 Gaithersburg  'A'                                            9:24.06  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Small, Quinton               Gaithersburg                    5-04.00    5   
  2 Fossett, Malachi             Col. Zadok M                    5-00.00    3   
 -- Kim, Jonathan                Col. Zadok M                         NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blackmon, Imani              Col. Zadok M                   19-05.25    5   
  2 Johnson, Zavae               Col. Zadok M                   18-07.25    3   
  3 Tearney, William             Gaithersburg                   18-00.75    1   
  4 Kim, Jonathan                Col. Zadok M                   17-11.00  
  5 Smith, Marc                  Gaithersburg                   17-03.75  
 -- Small, Quinton               Gaithersburg                         ND  
 -- Obajemu, Michael             Col. Zadok M                         ND  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Small, Quinton               Gaithersburg                   38-08.00    5   
  2 Tearney, William             Gaithersburg                   38-06.25    3   
  3 Liang, Barry                 Col. Zadok M                   37-08.00    1   
  4 Sneed, Jayvon                Col. Zadok M                   36-05.00  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Banks, David                 Col. Zadok M                   43-05.00    5   
  2 Carter, Kamonte              Gaithersburg                   33-07.50    3   
  3 Shaer, Griffin               Col. Zadok M                   32-10.50    1   
  4 Chong, Timmy                 Col. Zadok M                   32-04.50  
  5 Goel, Aniket                 Col. Zadok M                   31-09.00  
  6 Alexander, Jahvon            Gaithersburg                   31-08.00  
  7 Liscomb, Clayton             Gaithersburg                   30-10.50  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Banks, David                 Col. Zadok M                      97-04    5   
  2 Liscomb, Clayton             Gaithersburg                   88-08.50    3   
  3 Goel, Aniket                 Col. Zadok M                   74-04.50    1   
  4 Moorman, Mark                Gaithersburg                   72-03.50  
  5 Shaer, Griffin               Col. Zadok M                   71-05.50  
  6 Carter, Kamonte              Gaithersburg                      71-05  
  7 Alexander, Jahvon            Gaithersburg                      71-03  

    Team Rankings - Through Event 34                        
 
                              Female Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Col. Zadok Magruder                COMA             79  
                2 Gaithersburg                       GASR             53  
 
                               Male Team Scores                                
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Gaithersburg                       GASR             79  
                2 Col. Zadok Magruder                COMA             56 


Return to Top

Email | About