MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Maymont XC Classic
Maymont XC Festival History
Hosted By:
Richmond, Virginia
2012-09-29

Results from Milestat.com

Maymont X-Country Festival - Girls Invitational
September 28, 2012
Last updated on September 29, 2012
Maymont X-Country Festival

September 28, 2012

Results Mettle Events Mettle Events
Table of Contents

Finish List - Girls - Girls Invitational Division
Team Summary - Girls - Girls Invitational Division
Team Detail - Girls - Girls Invitational Division
Top
Overall Finish List - Girls

Girls Invitational Division

Girls 5000 Meter Run

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1      1   1346  Sophie Chase          Lake Braddock                          17:54.38  5:46/M    12
    2      2   2862  Caroline Alcorta      West Springfield                       18:11.79  5:52/M    11
    3      3   1354  Hannah Christen       Lake Braddock                          18:30.75  5:58/M    11
    4      4   2410  Jennifer Flack        Thomas Edison                          18:32.94  5:59/M    12
    5      5    672  Emily Kaplan          Georgetown Visitation Preparatory S    18:34.43  5:59/M    10
    6      6   1355  Katie Roche           Lake Braddock                          18:46.22  6:03/M    11
    7      7   1583  Rachel Galton *       Maggie Walker                          19:02.30  6:08/M    12
    8      8   2855  Maddie Wittich        West Springfield                       19:25.82  6:16/M    12
    9      9    564  Michelle Myland       Downingtown West                       19:40.52  6:21/M    11
   10     10   1384  Katy Kunc             Lake Braddock                          19:44.98  6:22/M    11
   11  (< 5)   2036  Rachel Byrd           Powhatan High School                   19:48.61  6:23/M    12
   12     11   2751  Caroline Elmendorf    Walt Whitman High School               19:50.39  6:24/M    12
   13     12   1475  Kennadee Williams     Lee's Summit West High School          19:51.56  6:24/M    11
   14     13   1002  Amanda Swaak          James Madison                          19:51.85  6:24/M    10
   15     14   1479  Kourtney West         Lee's Summit West High School          19:55.83  6:25/M    9 
   16     15   1474  Kiersten West         Lee's Summit West High School          19:57.25  6:26/M    11
   17     16   1473  Samantha Phillips     Lee's Summit West High School          19:57.52  6:26/M    10
   18     17   1476  Elizabeth Nolke       Lee's Summit West High School          20:00.45  6:27/M    11
   19     18   1939  Nicole Park           Ocean Lakes                            20:00.62  6:27/M    11
   20     19    104  Chloe Bavin *         Atlee                                  20:02.50  6:28/M    10
   21     20   1477  Annika Sisson         Lee's Summit West High School          20:04.36  6:28/M    11
   22     21   1606  Willa King            Maggie Walker                          20:05.23  6:29/M    9 
   23  (< 5)   1662  Bethany King*         Matoaca High School                    20:07.52  6:29/M    11
   24     22   2868  Katie Kennedy         West Springfield                       20:10.77  6:30/M    11
   25     23   1351  Misha Suresh          Lake Braddock                          20:11.39  6:31/M    12
   26     24    994  Margaret Stonerock    James Madison                          20:14.61  6:32/M    12
   27     25    563  Tabitha Loftus        Downingtown West                       20:17.75  6:33/M    11
   28     26   1003  Laura Sullivan        James Madison                          20:20.35  6:34/M    10
   29     27    568  Jayne Hickey          Downingtown West                       20:21.02  6:34/M    9 
   30     28    560  Jodi Wrzosek          Downingtown West                       20:26.76  6:35/M    12
   31  (< 5)    251  Jorden Thornton       Cabell Midland                         20:27.24  6:36/M    12
   32     29   2857  Erin Falk             West Springfield                       20:28.33  6:36/M    12
   33     30    911  Taylor Zelman         Heritage (Leesburg)                    20:28.96  6:36/M    10
   34     31    566  Hailey Barnhill       Downingtown West                       20:30.28  6:37/M    10
   35     32   1587  Daisy Banta *         Maggie Walker                          20:31.13  6:37/M    11
   36     33    990  Anna Stone            James Madison                          20:31.30  6:37/M    12
   37     34   1196  Haley Armentrout      King George                            20:32.42  6:37/M    12
   38     35   1584  Jessica Lull *        Maggie Walker                          20:34.50  6:38/M    12
   39     36   1480  Cori Persinger        Lee's Summit West High School          20:36.55  6:39/M    9 
   40     37    101  Katt Grasberger *     Atlee                                  20:39.01  6:40/M    11
   41     38    559  Abbey Farrell         Downingtown West                       20:40.65  6:40/M    12
   42     39   2625  Courtney Wallace      Ursuline Academy                       20:42.51  6:41/M    10
   43     40   1603  Emma Call             Maggie Walker                          20:46.49  6:42/M    9 
   44     41   1356  Anne Johnson          Lake Braddock                          20:48.61  6:43/M    11
   45     42    907  Ally Cabrey           Heritage (Leesburg)                    20:51.15  6:44/M    10
   46     43     67  Colleen Carney        Archmere Academy                       20:51.43  6:44/M    --
   47     44   2404  Rachel Tinsley        Thomas Edison                          20:56.17  6:45/M    10
   48     45   1205  Kristen Hornbaker     King George                            20:58.09  6:46/M    10
   49     46   1612  Celia Wilson          Maggie Walker                          20:58.50  6:46/M    9 
   50     47    904  Marisa Ohngemach      Heritage (Leesburg)                    20:59.70  6:46/M    12
   51     48    565  Brenna McNamee        Downingtown West                       21:02.83  6:47/M    11
   52     49   1364  Grace Kristin         Lake Braddock                          21:03.44  6:47/M    10
   53     50    905  Alayna Bigalbal       Heritage (Leesburg)                    21:08.66  6:49/M    12
   54     51    666  Maria Aukward         Georgetown Visitation Preparatory S    21:10.08  6:50/M    12
   55     52    667  Katie Daniels         Georgetown Visitation Preparatory S    21:10.11  6:50/M    12
   56     53   1942  Erica Jackson         Ocean Lakes                            21:10.15  6:50/M    10
   57     54    102  Scarlett Bavin *      Atlee                                  21:10.67  6:50/M    11
   58     55    992  Christina Galiano     James Madison                          21:11.16  6:50/M    12
   59     56    671  Jubilee Marshall      Georgetown Visitation Preparatory S    21:11.84  6:50/M    10
   60     57   2285  Eileen Nakahata       T.C. Williams                          21:15.95  6:51/M    12
   61     58   1949  Rachel Boyce          Ocean Lakes                            21:17.55  6:52/M    9 
   62     59     99  Paige Harrar *        Atlee                                  21:18.41  6:52/M    12
   63  (< 5)    889  Ashley Brown          Henrico                                21:19.43  6:53/M    9 
   64     60   2762  Nicole Ihrie          Walt Whitman High School               21:19.98  6:53/M    10
   65     61   1945  Madison Lee           Ocean Lakes                            21:20.47  6:53/M    10
   66     62     68  Emily Bradford        Archmere Academy                       21:20.78  6:53/M    --
   67     63   2411  Paige Collins         Thomas Edison                          21:23.40  6:54/M    12
   68     64   1951  Amanda Libasci        Ocean Lakes                            21:24.07  6:54/M    9 
   69     65    668  Marie Therese Kane    Georgetown Visitation Preparatory S    21:25.76  6:55/M    11
   70     66   1206  Anna Kniceley         King George                            21:27.88  6:55/M    11
   71     67   1072  Avery Gillem          Jamestown                              21:30.23  6:56/M    10
   72     68   1941  Nicole Clanton        Ocean Lakes                            21:32.53  6:57/M    11
   73     69    908  Zoe Foxhall           Heritage (Leesburg)                    21:33.29  6:57/M    10
   74     70   2755  Elizabeth Zeichner    Walt Whitman High School               21:35.01  6:58/M    11
   75     71   2859  Jessica Simmons       West Springfield                       21:35.88  6:58/M    11
   76     72   1211  Ashley Perkins        King George                            21:36.88  6:58/M    10
   77     73   2866  Ana Suarez            West Springfield                       21:38.07  6:59/M    10
   78     74     51  Leigh Henjes          Archmere Academy                       21:38.43  6:59/M    12
   79  (< 5)   2954  Hanna Morgan          Cabell Midland                         21:41.65  7:00/M      
   80     75    106  Kaitlyn Mason         Atlee                                  21:44.42  7:01/M    10
   81     76   2624  Drew Sanclemente      Ursuline Academy                       21:44.47  7:01/M    10
   82     77    281  Ally Moraschi         Cherokee HS                            21:44.88  7:01/M    11
   83     78   1066  Lauren Simonsen       Jamestown                              21:45.09  7:01/M    11
   84     79     53  Camryn Hicks          Archmere Academy                       21:50.10  7:03/M    11
   85     80   2858  Abbie Walker          West Springfield                       21:50.88  7:03/M    12
   86     81    105  Julia Fraser *        Atlee                                  21:51.40  7:03/M    11
   87     82   1067  Haley Simonsen        Jamestown                              21:51.71  7:03/M    11
   88     83    277  Melanie Sands         Cherokee HS                            21:51.96  7:03/M    12
   89  (< 5)   2981  Erin O'Connor         Walt Whtman                            21:53.91  7:04/M      
   90     84   1610  Katie Pokorny         Maggie Walker                          21:56.08  7:05/M    9 
   91     85   2763  Elyssa Feuer          Walt Whitman High School               21:57.01  7:05/M    10
   92     86   2290  Hannah Smythe         T.C. Williams                          21:59.90  7:05/M    10
   93     87   2289  Ava Scott             T.C. Williams                          22:03.46  7:07/M    10
   94     88    285  Gabriella Vassalotti  Cherokee HS                            22:07.48  7:08/M    10
   95     89    914  Sarah Smith           Heritage (Leesburg)                    22:07.94  7:08/M    9 
   96     90   1001  Allison Moody         James Madison                          22:09.63  7:09/M    12
   97     91    912  Georgie MacKenzie     Heritage (Leesburg)                    22:14.01  7:10/M    9 
   98     92   1947  Taylor Brunke         Ocean Lakes                            22:19.79  7:12/M    10
   99     93     49  Teresa Ceballos       Archmere Academy                       22:20.44  7:12/M    12
  100     94   2754  Laura Elmandorf       Walt Whitman High School               22:24.89  7:14/M    12

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

  101     95     56  Meghan O'Keefe        Archmere Academy                       22:27.72  7:15/M    12
  102  (< 5)    145  Makayla Walker        Bethel                                 22:28.53  7:15/M      
  103     96   1092  Lorisabel Santos-De JeJamestown                              22:28.68  7:15/M    11
  104     97   1198  Tabitha Kim           King George                            22:30.98  7:15/M    12
  105  (< 5)   2971  Sarah Friedman        Walt Whtman                            22:34.04  7:17/M      
  106  (< 5)    250  Alex Ellis            Cabell Midland                         22:34.99  7:17/M    12
  107     98    991  Ginger Collier        James Madison                          22:37.54  7:18/M    12
  108     99   1197  Lindsey Armentrout    King George                            22:41.09  7:19/M    12
  109    100     54  Clee Malfitano        Archmere Academy                       22:44.34  7:20/M    11
  110    101    280  Melissa Kulcyk        Cherokee HS                            22:58.16  7:25/M    12
  111    102    670  Jessie Foster         Georgetown Visitation Preparatory S    23:00.62  7:25/M    11
  112    103   2282  Isabel Jones          T.C. Williams                          23:06.06  7:27/M    10
  113    104    669  Morgan Zeiss          Georgetown Visitation Preparatory S    23:06.52  7:27/M    11
  114    105   1202  Nicole Brem           King George                            23:17.41  7:31/M    10
  115    106   2630  Mallory Blow          Ursuline Academy                       23:30.91  7:35/M    10
  116    107   1062  Jane Winthrop         Jamestown                              23:35.22  7:36/M    12
  117    108   1078  Jordan Gravelle       Jamestown                              24:06.17  7:46/M    10
  118    109   2291  Jada Toote            T.C. Williams                          24:36.53  7:56/M    12
  119    110   2401  Nicole Lyon           Thomas Edison                          24:40.93  7:57/M    12
  120    111    278  Jess Chmielinski      Cherokee HS                            24:44.70  7:59/M    12
  121    112   2622  Emma Field            Ursuline Academy                       24:46.89  7:59/M    11
  122  (< 5)    886  Olivia Cosby*         Henrico                                24:52.21  8:01/M    11
  123    113   1069  Laura Bryant          Jamestown                              24:52.96  8:01/M    10
  124    114   2405  Callie Hagerman       Thomas Edison                          25:05.38  8:05/M    10
  125    115   2286  Emmy Freedman         T.C. Williams                          25:40.30  8:17/M    12
  126    116   2952  Caroline Bullock      Ursuline Academy                       25:55.00  8:22/M    9 
  127    117   2626  Rebecca Bussard       Ursuline Academy                       26:36.56  8:35/M    10
Top
Team Summary Report - Girls

Girls Invitational Division


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lake Braddock                          43               1   3   6  10  23  41  49         
        Top  5 Times: 1:35:07.72

    2 Lee's Summit West High School          74              12  14  15  16  17  20  36         
        Top  5 Times: 1:39:42.61

    3 Downingtown West                      120               9  25  27  28  31  38  48         
        Top  5 Times: 1:41:16.33

    4 West Springfield                      132               2   8  22  29  71  73  80         
        Top  5 Times: 1:39:52.59

    5 Maggie Walker                         135               7  21  32  35  40  46  84         
        Top  5 Times: 1:40:59.65

    6 James Madison                         151              13  24  26  33  55  90  98         
        Top  5 Times: 1:42:09.27

    7 Georgetown Visitation Preparatory S   229               5  51  52  56  65 102 104         
        Top  5 Times: 1:43:32.22

    8 Heritage (Leesburg)                   238              30  42  47  50  69  89  91         
        Top  5 Times: 1:45:01.76

    9 Atlee                                 244              19  37  54  59  75  81             
        Top  5 Times: 1:44:55.01

   10 Ocean Lakes                           254              18  53  58  61  64  68  92         
        Top  5 Times: 1:45:12.86

   11 King George                           314              34  45  66  72  97  99 105         
        Top  5 Times: 1:47:06.25

   12 Walt Whitman High School              320              11  60  70  85  94                 
        Top  5 Times: 1:47:07.28

   13 Thomas Edison                         335               4  44  63 110 114                 
        Top  5 Times: 1:50:38.82

   14 Archmere Academy                      351              43  62  74  79  93  95 100         
        Top  5 Times: 1:48:01.18

   15 Jamestown                             430              67  78  82  96 107 108 113         
        Top  5 Times: 1:51:10.93

   16 T.C. Williams                         442              57  86  87 103 109 115             
        Top  5 Times: 1:53:01.90

   17 Ursuline Academy                      449              39  76 106 112 116 117             
        Top  5 Times: 1:56:39.78

   18 Cherokee HS                           460              77  83  88 101 111                 
        Top  5 Times: 1:53:27.18

 Inc. Bethel                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Cabell Midland                       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Henrico                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Matoaca High School                  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Powhatan High School                 1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Walt Whtman                          2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top
Detail Team Results - Girls

Girls Invitational Division

Archmere Academy    Finish Position -    14

  Team Score (places): 351  Team Score (times): 1:48:01.18   Average Time: 21:36.24

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1     67  Colleen Carney         --      43           43    20:51.43   20:51.43            
    2     68  Emily Bradford         --      62          105    21:20.78   42:12.21            
    3     51  Leigh Henjes           12      74          179    21:38.43 1:03:50.64            
    4     53  Camryn Hicks           11      79          258    21:50.10 1:25:40.74            
    5     49  Teresa Ceballos        12      93          351    22:20.44 1:48:01.18            
    6     56  Meghan O'Keefe         12      95          446    22:27.72 2:10:28.90            
    7     54  Clee Malfitano         11     100          546    22:44.34 2:33:13.24            

Atlee    Finish Position -     9

  Team Score (places): 244  Team Score (times): 1:44:55.01   Average Time: 20:59.00

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    104  Chloe Bavin *          10      19           19    20:02.50   20:02.50            
    2    101  Katt Grasberger *      11      37           56    20:39.01   40:41.51            
    3    102  Scarlett Bavin *       11      54          110    21:10.67 1:01:52.18            
    4     99  Paige Harrar *         12      59          169    21:18.41 1:23:10.59            
    5    106  Kaitlyn Mason          10      75          244    21:44.42 1:44:55.01            
    6    105  Julia Fraser *         11      81          325    21:51.40 2:06:46.41            

Bethel    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    145  Makayla Walker              Less Than  5          22:28.53   22:28.53            

Cabell Midland    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    251  Jorden Thornton        12   Less Than  5          20:27.24   20:27.24            
    2   2954  Hanna Morgan                Less Than  5          21:41.65   42:08.89            
    3    250  Alex Ellis             12   Less Than  5          22:34.99 1:04:43.88            

Cherokee HS    Finish Position -    18

  Team Score (places): 460  Team Score (times): 1:53:27.18   Average Time: 22:41.44

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    281  Ally Moraschi          11      77           77    21:44.88   21:44.88            
    2    277  Melanie Sands          12      83          160    21:51.96   43:36.84            
    3    285  Gabriella Vassalotti   10      88          248    22:07.48 1:05:44.32            
    4    280  Melissa Kulcyk         12     101          349    22:58.16 1:28:42.48            
    5    278  Jess Chmielinski       12     111          460    24:44.70 1:53:27.18            

Downingtown West    Finish Position -     3

  Team Score (places): 120  Team Score (times): 1:41:16.33   Average Time: 20:15.27

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    564  Michelle Myland        11       9            9    19:40.52   19:40.52            
    2    563  Tabitha Loftus         11      25           34    20:17.75   39:58.27            
    3    568  Jayne Hickey           9       27           61    20:21.02 1:00:19.29            
    4    560  Jodi Wrzosek           12      28           89    20:26.76 1:20:46.05            
    5    566  Hailey Barnhill        10      31          120    20:30.28 1:41:16.33            
    6    559  Abbey Farrell          12      38          158    20:40.65 2:01:56.98            
    7    565  Brenna McNamee         11      48          206    21:02.83 2:22:59.81            

Georgetown Visitation Preparatory S    Finish Position -     7

  Team Score (places): 229  Team Score (times): 1:43:32.22   Average Time: 20:42.44

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    672  Emily Kaplan           10       5            5    18:34.43   18:34.43            
    2    666  Maria Aukward          12      51           56    21:10.08   39:44.51            
    3    667  Katie Daniels          12      52          108    21:10.11 1:00:54.62            
    4    671  Jubilee Marshall       10      56          164    21:11.84 1:22:06.46            
    5    668  Marie Therese Kane     11      65          229    21:25.76 1:43:32.22            
    6    670  Jessie Foster          11     102          331    23:00.62 2:06:32.84            
    7    669  Morgan Zeiss           11     104          435    23:06.52 2:29:39.36            

Henrico    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    889  Ashley Brown           9    Less Than  5          21:19.43   21:19.43            
    2    886  Olivia Cosby*          11   Less Than  5          24:52.21   46:11.64            

Heritage (Leesburg)    Finish Position -     8

  Team Score (places): 238  Team Score (times): 1:45:01.76   Average Time: 21:00.35

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    911  Taylor Zelman          10      30           30    20:28.96   20:28.96            
    2    907  Ally Cabrey            10      42           72    20:51.15   41:20.11            
    3    904  Marisa Ohngemach       12      47          119    20:59.70 1:02:19.81            
    4    905  Alayna Bigalbal        12      50          169    21:08.66 1:23:28.47            
    5    908  Zoe Foxhall            10      69          238    21:33.29 1:45:01.76            
    6    914  Sarah Smith            9       89          327    22:07.94 2:07:09.70            
    7    912  Georgie MacKenzie      9       91          418    22:14.01 2:29:23.71            

James Madison    Finish Position -     6

  Team Score (places): 151  Team Score (times): 1:42:09.27   Average Time: 20:25.85

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1002  Amanda Swaak           10      13           13    19:51.85   19:51.85            
    2    994  Margaret Stonerock     12      24           37    20:14.61   40:06.46            
    3   1003  Laura Sullivan         10      26           63    20:20.35 1:00:26.81            
    4    990  Anna Stone             12      33           96    20:31.30 1:20:58.11            
    5    992  Christina Galiano      12      55          151    21:11.16 1:42:09.27            
    6   1001  Allison Moody          12      90          241    22:09.63 2:04:18.90            
    7    991  Ginger Collier         12      98          339    22:37.54 2:26:56.44            

Jamestown    Finish Position -    15

  Team Score (places): 430  Team Score (times): 1:51:10.93   Average Time: 22:14.19

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1072  Avery Gillem           10      67           67    21:30.23   21:30.23            
    2   1066  Lauren Simonsen        11      78          145    21:45.09   43:15.32            
    3   1067  Haley Simonsen         11      82          227    21:51.71 1:05:07.03            
    4   1092  Lorisabel Santos-De Jes11      96          323    22:28.68 1:27:35.71            
    5   1062  Jane Winthrop          12     107          430    23:35.22 1:51:10.93            
    6   1078  Jordan Gravelle        10     108          538    24:06.17 2:15:17.10            
    7   1069  Laura Bryant           10     113          651    24:52.96 2:40:10.06            

King George    Finish Position -    11

  Team Score (places): 314  Team Score (times): 1:47:06.25   Average Time: 21:25.25

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1196  Haley Armentrout       12      34           34    20:32.42   20:32.42            
    2   1205  Kristen Hornbaker      10      45           79    20:58.09   41:30.51            
    3   1206  Anna Kniceley          11      66          145    21:27.88 1:02:58.39            
    4   1211  Ashley Perkins         10      72          217    21:36.88 1:24:35.27            
    5   1198  Tabitha Kim            12      97          314    22:30.98 1:47:06.25            
    6   1197  Lindsey Armentrout     12      99          413    22:41.09 2:09:47.34            
    7   1202  Nicole Brem            10     105          518    23:17.41 2:33:04.75            

Lake Braddock    Finish Position -     1

  Team Score (places):  43  Team Score (times): 1:35:07.72   Average Time: 19:01.54

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1346  Sophie Chase           12       1            1    17:54.38   17:54.38            
    2   1354  Hannah Christen        11       3            4    18:30.75   36:25.13            
    3   1355  Katie Roche            11       6           10    18:46.22   55:11.35            
    4   1384  Katy Kunc              11      10           20    19:44.98 1:14:56.33            
    5   1351  Misha Suresh           12      23           43    20:11.39 1:35:07.72            
    6   1356  Anne Johnson           11      41           84    20:48.61 1:55:56.33            
    7   1364  Grace Kristin          10      49          133    21:03.44 2:16:59.77            

Lee's Summit West High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  74  Team Score (times): 1:39:42.61   Average Time: 19:56.52

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1475  Kennadee Williams      11      12           12    19:51.56   19:51.56            
    2   1479  Kourtney West          9       14           26    19:55.83   39:47.39            
    3   1474  Kiersten West          11      15           41    19:57.25   59:44.64            
    4   1473  Samantha Phillips      10      16           57    19:57.52 1:19:42.16            
    5   1476  Elizabeth Nolke        11      17           74    20:00.45 1:39:42.61            
    6   1477  Annika Sisson          11      20           94    20:04.36 1:59:46.97            
    7   1480  Cori Persinger         9       36          130    20:36.55 2:20:23.52            

Maggie Walker    Finish Position -     5

  Team Score (places): 135  Team Score (times): 1:40:59.65   Average Time: 20:11.93

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1583  Rachel Galton *        12       7            7    19:02.30   19:02.30            
    2   1606  Willa King             9       21           28    20:05.23   39:07.53            
    3   1587  Daisy Banta *          11      32           60    20:31.13   59:38.66            
    4   1584  Jessica Lull *         12      35           95    20:34.50 1:20:13.16            
    5   1603  Emma Call              9       40          135    20:46.49 1:40:59.65            
    6   1612  Celia Wilson           9       46          181    20:58.50 2:01:58.15            
    7   1610  Katie Pokorny          9       84          265    21:56.08 2:23:54.23            

Matoaca High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1662  Bethany King*          11   Less Than  5          20:07.52   20:07.52            

Ocean Lakes    Finish Position -    10

  Team Score (places): 254  Team Score (times): 1:45:12.86   Average Time: 21:02.57

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1939  Nicole Park            11      18           18    20:00.62   20:00.62            
    2   1942  Erica Jackson          10      53           71    21:10.15   41:10.77            
    3   1949  Rachel Boyce           9       58          129    21:17.55 1:02:28.32            
    4   1945  Madison Lee            10      61          190    21:20.47 1:23:48.79            
    5   1951  Amanda Libasci         9       64          254    21:24.07 1:45:12.86            
    6   1941  Nicole Clanton         11      68          322    21:32.53 2:06:45.39            
    7   1947  Taylor Brunke          10      92          414    22:19.79 2:29:05.18            

Powhatan High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2036  Rachel Byrd            12   Less Than  5          19:48.61   19:48.61            

T.C. Williams    Finish Position -    16

  Team Score (places): 442  Team Score (times): 1:53:01.90   Average Time: 22:36.38

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2285  Eileen Nakahata        12      57           57    21:15.95   21:15.95            
    2   2290  Hannah Smythe          10      86          143    21:59.90   43:15.85            
    3   2289  Ava Scott              10      87          230    22:03.46 1:05:19.31            
    4   2282  Isabel Jones           10     103          333    23:06.06 1:28:25.37            
    5   2291  Jada Toote             12     109          442    24:36.53 1:53:01.90            
    6   2286  Emmy Freedman          12     115          557    25:40.30 2:18:42.20            

Thomas Edison    Finish Position -    13

  Team Score (places): 335  Team Score (times): 1:50:38.82   Average Time: 22:07.76

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2410  Jennifer Flack         12       4            4    18:32.94   18:32.94            
    2   2404  Rachel Tinsley         10      44           48    20:56.17   39:29.11            
    3   2411  Paige Collins          12      63          111    21:23.40 1:00:52.51            
    4   2401  Nicole Lyon            12     110          221    24:40.93 1:25:33.44            
    5   2405  Callie Hagerman        10     114          335    25:05.38 1:50:38.82            

Ursuline Academy    Finish Position -    17

  Team Score (places): 449  Team Score (times): 1:56:39.78   Average Time: 23:19.96

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2625  Courtney Wallace       10      39           39    20:42.51   20:42.51            
    2   2624  Drew Sanclemente       10      76          115    21:44.47   42:26.98            
    3   2630  Mallory Blow           10     106          221    23:30.91 1:05:57.89            
    4   2622  Emma Field             11     112          333    24:46.89 1:30:44.78            
    5   2952  Caroline Bullock       9      116          449    25:55.00 1:56:39.78            
    6   2626  Rebecca Bussard        10     117          566    26:36.56 2:23:16.34            

Walt Whitman High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 320  Team Score (times): 1:47:07.28   Average Time: 21:25.46

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2751  Caroline Elmendorf     12      11           11    19:50.39   19:50.39            
    2   2762  Nicole Ihrie           10      60           71    21:19.98   41:10.37            
    3   2755  Elizabeth Zeichner     11      70          141    21:35.01 1:02:45.38            
    4   2763  Elyssa Feuer           10      85          226    21:57.01 1:24:42.39            
    5   2754  Laura Elmandorf        12      94          320    22:24.89 1:47:07.28            

West Springfield    Finish Position -     4

  Team Score (places): 132  Team Score (times): 1:39:52.59   Average Time: 19:58.52

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2862  Caroline Alcorta       11       2            2    18:11.79   18:11.79            
    2   2855  Maddie Wittich         12       8           10    19:25.82   37:37.61            
    3   2868  Katie Kennedy          11      22           32    20:10.77   57:48.38            
    4   2857  Erin Falk              12      29           61    20:28.33 1:18:16.71            
    5   2859  Jessica Simmons        11      71          132    21:35.88 1:39:52.59            
    6   2866  Ana Suarez             10      73          205    21:38.07 2:01:30.66            
    7   2858  Abbie Walker           12      80          285    21:50.88 2:23:21.54            

Walt Whtman    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2981  Erin O'Connor               Less Than  5          21:53.91   21:53.91            
    2   2971  Sarah Friedman              Less Than  5          22:34.04   44:27.95         

	
	
Maymont X-Country Festival - Boys Invitational
September 28, 2012
Last updated on September 29, 2012
Maymont X-Country Festival

September 28, 2012

Results Mettle Events Mettle Events
Table of Contents

Finish List - Boys - Boys Invitational Division
Team Summary - Boys - Boys Invitational Division
Team Detail - Boys - Boys Invitational Division
Top
Overall Finish List - Boys

Boys Invitational Division


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1      1    235  Jacob Burcham         Cabell Midland                         15:28.46  4:59/M    12
    2      2   1290  Nick Tuck             Lake Braddock                          15:38.96  5:03/M    12
    3      3    254  Shawn Wilson          Cherokee HS                            15:41.20  5:04/M    12
    4      4     75  Nathaniel Hall *      Atlee                                  15:43.01  5:04/M    11
    5      5   1483  Patrick Joseph        Loudoun County                         15:46.44  5:05/M    12
    6      6   2370  Louis Colson          Thomas Edison                          15:53.87  5:07/M    11
    7      7   2871  David Taylor          Western Albemarle                      16:05.55  5:11/M    12
    8      8   1232  Kurtis Steck          Lafayette                              16:10.29  5:13/M    12
    9      9    543  Joey Steadman         Downingtown West                       16:11.14  5:13/M    12
   10     10    425  Matthew Novak*        Deep Run                               16:16.55  5:15/M    10
   11     11   1150  Billy Boros           Kellam                                 16:19.21  5:16/M    12
   12     12   1814  Christopher Jones     North Point High School                16:19.38  5:16/M    12
   13  (< 5)   2056  Walker Mogen          Radford High School                    16:21.63  5:16/M    12
   14     13   1243  Jason Menzies         Lafayette                              16:22.17  5:17/M    11
   15     14    480  Ronnie Calkins*       Douglas Freeman                        16:22.63  5:17/M    12
   16     15    240  Avery Campbell        Cabell Midland                         16:23.89  5:17/M    12
   17     16   1149  David Gregory         Kellam                                 16:24.04  5:17/M    12
   18     17   2077  Sam Pershall          Severna Park                           16:25.20  5:18/M    12
   19     18   2079  Jimmy Shipley         Severna Park                           16:25.39  5:18/M    12
   20     19   2078  Ben Cambon            Severna Park                           16:27.36  5:18/M    12
   21     20    921  Micah Ellington       Hickory High School                    16:27.39  5:18/M    11
   22     21    541  Kenny Leidal          Downingtown West                       16:31.60  5:20/M    12
   23     22   2838  William Rabil         West Springfield                       16:35.22  5:21/M    12
   24     23   2080  Ryan Forsyth          Severna Park                           16:39.89  5:22/M    11
   25     24   1301  Alex Corbett          Lake Braddock                          16:41.80  5:23/M    10
   26     25     32  John Mascioli         Archmere Academy                       16:43.70  5:24/M    12
   27     26    483  Ian McDonald*         Douglas Freeman                        16:46.13  5:25/M    12
   28     27   2258  Anteneh Girma         T.C. Williams                          16:46.66  5:25/M    10
   29     28   2914  Dawson Connell        York                                   16:46.93  5:25/M    11
   30     29   2367  Eyasu Yirdaw          Thomas Edison                          16:47.02  5:25/M    12
   31     30   2145  Austin Stewart        Smiths Station                         16:47.64  5:25/M    12
   32     31    548  Ryan Mucha            Downingtown West                       16:49.71  5:25/M    11
   33     32   2840  John Amann            West Springfield                       16:49.97  5:25/M    12
   34     33   1914  John Will             Ocean Lakes                            16:50.94  5:26/M    11
   35     34   1236  Simon Watrous         Lafayette                              16:51.37  5:26/M    12
   36     35    315  Eric Bianchi *        Clover Hill                            16:52.89  5:26/M    12
   37     36    427  Alexander Varon*      Deep Run                               16:53.15  5:27/M    11
   38     37   2147  Reid McClenny         Smiths Station                         16:53.19  5:27/M    12
   39     38   2730  Evan Woods            Walt Whitman High School               16:54.45  5:27/M    10
   40     39   1020  Chris Crowder         Jamestown                              16:54.93  5:27/M    12
   41     40    238  Jeremy Waugh          Cabell Midland                         16:56.56  5:28/M    12
   42     41     92  Tre Fields            Atlee                                  16:56.90  5:28/M    10
   43     42   2081  Dillon Cooley         Severna Park                           16:58.52  5:28/M    11
   44     43   2083  Clayton Whitney       Severna Park                           16:58.92  5:28/M    10
   45     44   2842  Michael Muskett       West Springfield                       17:01.23  5:29/M    12
   46     45   2084  J.p. Hussey           Severna Park                           17:02.16  5:30/M    --
   47     46    544  Keegan Flagg          Downingtown West                       17:03.92  5:30/M    12
   48     47   2854  Joey Spaziani         West Springfield                       17:04.03  5:30/M    12
   49     48   1816  Robert Keim           North Point High School                17:04.46  5:30/M    12
   50     49    247  Andrew Short          Cabell Midland                         17:05.71  5:31/M    9 
   51     50   1304  Forrest Isenhour      Lake Braddock                          17:05.76  5:31/M    11
   52     51    490  Sam O'Connor*         Douglas Freeman                        17:09.65  5:32/M    11
   53     52   2238  Adugna G'Mariam       T.C. Williams                          17:11.82  5:33/M    12
   54     53   1023  Andrew Richards       Jamestown                              17:14.65  5:34/M    12
   55     54   2848  Matt Blackburn        West Springfield                       17:14.82  5:34/M    10
   56     55    241  Brian Lawhon          Cabell Midland                         17:16.11  5:34/M    12
   57     56   2382  Jeffrey Gibson        Thomas Edison                          17:16.30  5:34/M    10
   58     57    486  Kevin McCarthy*       Douglas Freeman                        17:17.06  5:35/M    12
   59     58   2374  John Rangel           Thomas Edison                          17:17.99  5:35/M    11
   60     59     39  Colton Takata         Archmere Academy                       17:18.75  5:35/M    11
   61     60   1815  Patrick Jones         North Point High School                17:20.37  5:35/M    12
   62     61    249  Nick Salmons          Cabell Midland                         17:21.16  5:36/M    9 
   63     62    915  Gabe Wolstenholme     Hickory High School                    17:21.77  5:36/M    12
   64     63   1489  Austin Gilbert        Loudoun County                         17:21.80  5:36/M    10
   65     64    264  Kaleb Bruch           Cherokee HS                            17:21.82  5:36/M    --
   66     65   2237  Nick Brown            T.C. Williams                          17:22.32  5:36/M    11
   67     66   1259  Andrew Loper          Lafayette                              17:22.50  5:36/M    10
   68     67    920  Andrew Eason          Hickory High School                    17:23.12  5:36/M    11
   69     68   2143  Kyle Britt            Smiths Station                         17:23.36  5:36/M    11
   70     69   1824  Tyler Perdue          North Point High School                17:24.89  5:37/M    11
   71     70   1299  Ben Fogg              Lake Braddock                          17:25.24  5:37/M    9 
   72     71    236  David Jobe            Cabell Midland                         17:25.89  5:37/M    12
   73     72   2841  Bryce Wason           West Springfield                       17:25.95  5:37/M    11
   74     73     40  Chris Deely           Archmere Academy                       17:26.75  5:37/M    10
   75     74   1253  James Hart            Lafayette                              17:27.73  5:38/M    10
   76     75   1928  Calhoun Stirling      Ocean Lakes                            17:28.20  5:38/M    10
   77     76   2731  Alex Roederer         Walt Whitman High School               17:28.48  5:38/M    10
   78     77    547  Sam Jaffe             Downingtown West                       17:30.38  5:39/M    11
   79     78   2372  Kyle Brown            Thomas Edison                          17:30.89  5:39/M    11
   80     79     72  Bizz Alidost *        Atlee                                  17:31.25  5:39/M    12
   81     80    550  Matt Farrell          Downingtown West                       17:31.76  5:39/M    10
   82     81   2376  Karim Gharbi          Thomas Edison                          17:32.21  5:39/M    11
   83     82   1484  Ben Heberling         Loudoun County                         17:32.55  5:39/M    12
   84     83   1818  Garrett Davis         North Point High School                17:33.19  5:40/M    12
   85     84    435  Brandon Von KannewurffDeep Run                               17:33.32  5:40/M    11
   86     85    919  Austin Wozniak        Hickory High School                    17:33.80  5:40/M    11
   87     86   1312  Kevin Minogue         Lake Braddock                          17:33.80  5:40/M    10
   88     87   2922  Max Weidman           York                                   17:33.98  5:40/M    9 
   89     88   2873  Mac Outlaw            Western Albemarle                      17:35.21  5:40/M    12
   90     89     87  Dylan Richeson        Atlee                                  17:36.13  5:41/M    11
   91     90   1027  Michael Connell       Jamestown                              17:37.67  5:41/M    12
   92     91   1917  Daniel Read           Ocean Lakes                            17:39.20  5:42/M    11
   93     92   2884  Trevor Stutzman       Western Albemarle                      17:39.56  5:42/M    9 
   94     93   1246  Derek Holdsworth      Lafayette                              17:40.08  5:42/M    11
   95     94     35  Evan Guerin           Archmere Academy                       17:40.56  5:42/M    12
   96     95    545  Ryan Markle           Downingtown West                       17:42.55  5:43/M    12
   97     96     33  Tom Porth             Archmere Academy                       17:42.65  5:43/M    12
   98     97   1915  Brendan Wiles         Ocean Lakes                            17:43.17  5:43/M    11
   99     98    497  Stone Dyson           Douglas Freeman                        17:43.97  5:43/M    10
  100     99   2721  Eyal Hanfling         Walt Whitman High School               17:44.56  5:43/M    12

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

  101    100    316  Christian Davison *   Clover Hill                            17:45.18  5:44/M    12
  102    101    319  Josh Willard *        Clover Hill                            17:46.97  5:44/M    11
  103    102   2144  Antonio Morgan        Smiths Station                         17:49.23  5:45/M    12
  104    103   1486  Caleb Hoehner         Loudoun County                         17:50.21  5:45/M    12
  105    104    421  Brice Hornsby         Deep Run                               17:50.33  5:45/M    12
  106    105    311  Jonathan Lee *        Clover Hill                            17:50.64  5:45/M    12
  107    106    496  Peyton Artz           Douglas Freeman                        17:51.88  5:45/M    10
  108    107   1238  Gage Moreno           Lafayette                              17:52.91  5:46/M    11
  109    108   1926  Max Fullmer           Ocean Lakes                            17:53.14  5:46/M    10
  110    109   1287  Jj Pitrelli           Lake Braddock                          17:54.69  5:46/M    12
  111    110    252  Matt Decker           Cherokee HS                            17:56.01  5:47/M    12
  112    111   2837  Paul Lampazzi         West Springfield                       17:56.34  5:47/M    12
  113    112    257  Justin Detone         Cherokee HS                            17:57.73  5:47/M    10
  114    113     73  Michael Spagnolo *    Atlee                                  17:59.23  5:48/M    12
  115    114    509  Matt Heinicke-Peart   Douglas Freeman                        17:59.62  5:48/M    10
  116    115   2239  Brendan Kerwin        T.C. Williams                          18:00.92  5:48/M    11
  117    116   1152  Jacob Cunningham      Kellam                                 18:01.41  5:49/M    10
  118    117   2874  Cy Webb               Western Albemarle                      18:01.52  5:49/M    11
  119  (< 5)    880  Calvin Wood*          Henrico                                18:05.29  5:50/M    12
  120    118   2908  Ben Kempton           York                                   18:07.04  5:51/M    11
  121    119   2879  Henry Cohen           Western Albemarle                      18:07.06  5:51/M    11
  122    120   2247  Jonathan Forbes       T.C. Williams                          18:07.77  5:51/M    12
  123    121    323  Christian Colwell     Clover Hill                            18:10.32  5:52/M    10
  124    122    917  Domenico Giardina     Hickory High School                    18:10.88  5:52/M    12
  125    123   1487  David Clark           Loudoun County                         18:11.56  5:52/M    10
  126    124   1922  Daniel Austin         Ocean Lakes                            18:13.66  5:53/M    10
  127    125   2148  Kyle Currington       Smiths Station                         18:14.43  5:53/M    11
  128    126   2146  Trevor Britt          Smiths Station                         18:14.90  5:53/M    10
  129    127   1019  Greg Modzelewski      Jamestown                              18:15.24  5:53/M    12
  130    128     82  Andrew Franco         Atlee                                  18:16.63  5:54/M    10
  131    129   2380  Brandon Rockers       Thomas Edison                          18:17.57  5:54/M    10
  132    130   1032  Tristan Goering       Jamestown                              18:20.01  5:55/M    10
  133    131    261  Robert Harper         Cherokee HS                            18:21.58  5:55/M    --
  134    132   2878  Kyle Mahoney          Western Albemarle                      18:22.54  5:55/M    12
  135    133    916  Zach Cadieux          Hickory High School                    18:23.74  5:56/M    12
  136    134   1303  Bryan Bergan          Lake Braddock                          18:23.92  5:56/M    10
  137    135     34  Will McCarthy         Archmere Academy                       18:25.09  5:56/M    12
  138    136    317  Jacob Novak *         Clover Hill                            18:26.38  5:57/M    11
  139    137   1488  Alex Lanham           Loudoun County                         18:27.21  5:57/M    10
  140    138   2911  Mitchell Hesse        York                                   18:27.54  5:57/M    12
  141    139   1925  Kyle Manetz           Ocean Lakes                            18:30.35  5:58/M    10
  142    140   2722  David Bloch           Walt Whitman High School               18:30.71  5:58/M    11
  143    141    439  Tyler Krickovic       Deep Run                               18:38.21  6:01/M    9 
  144    142   2745  T J. McPhaul          Walt Whitman High School               18:40.83  6:01/M    11
  145    143   1025  Gabe Modzelewski      Jamestown                              18:46.10  6:03/M    11
  146    144   1153  Ryan Zarkowski        Kellam                                 18:46.82  6:03/M    10
  147    145   1154  Ryan Drew             Kellam                                 18:47.80  6:04/M    9 
  148    146    265  Phillip-Robert Cercia Cherokee HS                            18:48.02  6:04/M    --
  149    147   1155  David Neubert         Kellam                                 18:49.41  6:04/M    11
  150    148   1823  Justin Golba          North Point High School                18:49.65  6:04/M    11
  151    149     69  Matthew Peery *       Atlee                                  18:50.17  6:05/M    12
  152    150   2149  Kole Kellerman        Smiths Station                         18:50.36  6:05/M    9 
  153    151   1024  Levi Rees             Jamestown                              18:51.83  6:05/M    11
  154    152   2250  Grant Raycroft        T.C. Williams                          18:53.67  6:05/M    12
  155    153    430  Jonathan Lee          Deep Run                               18:55.68  6:06/M    11
  156    154   2725  Austin Lesch          Walt Whitman High School               19:02.91  6:08/M    11
  157    155   1485  Ben Spencer           Loudoun County                         19:04.62  6:09/M    12
  158    156    918  Josh Halsted          Hickory High School                    19:06.41  6:10/M    12
  159    157   2907  Scott Kramer          York                                   19:08.03  6:10/M    12
  160    158     41  Trent Dinardo         Archmere Academy                       19:10.67  6:11/M    10
  161    159   1817  Joshua Land           North Point High School                19:11.63  6:11/M    12
  162  (< 5)   2969  Ben Gersch            Walt Whtman                            19:24.06  6:15/M      
  163    160   2252  Eyob Achemy           T.C. Williams                          19:26.89  6:16/M    12
  164    161    258  James Transue         Cherokee HS                            19:55.24  6:25/M    10
  165    162   1151  Aran Grieser          Kellam                                 19:55.37  6:25/M    11
  166    163    422  Patrick Anderson      Deep Run                               20:04.40  6:28/M    12
  167    164   2917  Philip Cragg          York                                   20:06.04  6:29/M    12
  168  (< 5)    882  Solomon Yirga*        Henrico                                21:10.71  6:50/M    10
  169  (< 5)    884  Marc Beauchamp        Henrico                                21:32.09  6:57/M    9 
  170    165   2910  Louis Murray          York                                   22:10.34  7:09/M    12
  171  (< 5)    881  Sam Swanlund*         Henrico                                24:47.75  8:00/M    10
Top
Team Summary Report - Boys

Boys Invitational Division


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Severna Park                          119              17  18  19  23  42  43  45         
        Top  5 Times: 1:22:56.36

    2 Cabell Midland                        160               1  15  40  49  55  61  71         
        Top  5 Times: 1:23:10.73

    3 Downingtown West                      184               9  21  31  46  77  80  95         
        Top  5 Times: 1:24:06.75

    4 Lafayette                             195               8  13  34  66  74  93 107         
        Top  5 Times: 1:24:14.06

    5 West Springfield                      199              22  32  44  47  54  72 111         
        Top  5 Times: 1:24:45.27

    6 Thomas Edison                         227               6  29  56  58  78  81 129         
        Top  5 Times: 1:24:46.07

    7 Lake Braddock                         232               2  24  50  70  86 109 134         
        Top  5 Times: 1:24:25.56

    8 Douglas Freeman                       246              14  26  51  57  98 106 114         
        Top  5 Times: 1:25:19.44

    9 North Point High School               272              12  48  60  69  83 148 159         
        Top  5 Times: 1:25:42.29

   10 Atlee                                 326               4  41  79  89 113 128 149         
        Top  5 Times: 1:25:46.52

   11 Archmere Academy                      347              25  59  73  94  96 135 158         
        Top  5 Times: 1:26:52.41

   12 Hickory High School                   356              20  62  67  85 122 133 156         
        Top  5 Times: 1:26:56.96

   13 Smiths Station                        362              30  37  68 102 125 126 150         
        Top  5 Times: 1:27:07.85

   14 Deep Run                              375              10  36  84 104 141 153 163         
        Top  5 Times: 1:27:11.56

   15 Loudoun County                        376               5  63  82 103 123 137 155         
        Top  5 Times: 1:26:42.56

   16 T.C. Williams                         379              27  52  65 115 120 152 160         
        Top  5 Times: 1:27:29.49

   17 Ocean Lakes                           404              33  75  91  97 108 124 139         
        Top  5 Times: 1:27:34.65

   18 Cherokee HS                           420               3  64 110 112 131 146 161         
        Top  5 Times: 1:27:18.34

   19 Western Albemarle                     423               7  88  92 117 119 132             
        Top  5 Times: 1:27:28.90

   20 Kellam                                432              11  16 116 144 145 147 162         
        Top  5 Times: 1:28:19.28

   21 Jamestown                             439              39  53  90 127 130 143 151         
        Top  5 Times: 1:28:22.50

   22 Clover Hill                           462              35 100 101 105 121 136             
        Top  5 Times: 1:28:26.00

   23 Walt Whitman High School              495              38  76  99 140 142 154             
        Top  5 Times: 1:29:19.03

   24 York                                  528              28  87 118 138 157 164 165         
        Top  5 Times: 1:30:03.52

 Inc. Henrico                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Radford High School                  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Walt Whtman                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top
Detail Team Results - Boys

Boys Invitational Division

Archmere Academy    Finish Position -    11

  Team Score (places): 347  Team Score (times): 1:26:52.41   Average Time: 17:22.48

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1     32  John Mascioli          12      25           25    16:43.70   16:43.70            
    2     39  Colton Takata          11      59           84    17:18.75   34:02.45            
    3     40  Chris Deely            10      73          157    17:26.75   51:29.20            
    4     35  Evan Guerin            12      94          251    17:40.56 1:09:09.76            
    5     33  Tom Porth              12      96          347    17:42.65 1:26:52.41            
    6     34  Will McCarthy          12     135          482    18:25.09 1:45:17.50            
    7     41  Trent Dinardo          10     158          640    19:10.67 2:04:28.17            

Atlee    Finish Position -    10

  Team Score (places): 326  Team Score (times): 1:25:46.52   Average Time: 17:09.30

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1     75  Nathaniel Hall *       11       4            4    15:43.01   15:43.01            
    2     92  Tre Fields             10      41           45    16:56.90   32:39.91            
    3     72  Bizz Alidost *         12      79          124    17:31.25   50:11.16            
    4     87  Dylan Richeson         11      89          213    17:36.13 1:07:47.29            
    5     73  Michael Spagnolo *     12     113          326    17:59.23 1:25:46.52            
    6     82  Andrew Franco          10     128          454    18:16.63 1:44:03.15            
    7     69  Matthew Peery *        12     149          603    18:50.17 2:02:53.32            

Cabell Midland    Finish Position -     2

  Team Score (places): 160  Team Score (times): 1:23:10.73   Average Time: 16:38.15

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    235  Jacob Burcham          12       1            1    15:28.46   15:28.46            
    2    240  Avery Campbell         12      15           16    16:23.89   31:52.35            
    3    238  Jeremy Waugh           12      40           56    16:56.56   48:48.91            
    4    247  Andrew Short           9       49          105    17:05.71 1:05:54.62            
    5    241  Brian Lawhon           12      55          160    17:16.11 1:23:10.73            
    6    249  Nick Salmons           9       61          221    17:21.16 1:40:31.89            
    7    236  David Jobe             12      71          292    17:25.89 1:57:57.78            

Cherokee HS    Finish Position -    18

  Team Score (places): 420  Team Score (times): 1:27:18.34   Average Time: 17:27.67

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    254  Shawn Wilson           12       3            3    15:41.20   15:41.20            
    2    264  Kaleb Bruch            --      64           67    17:21.82   33:03.02            
    3    252  Matt Decker            12     110          177    17:56.01   50:59.03            
    4    257  Justin Detone          10     112          289    17:57.73 1:08:56.76            
    5    261  Robert Harper          --     131          420    18:21.58 1:27:18.34            
    6    265  Phillip-Robert Cercia  --     146          566    18:48.02 1:46:06.36            
    7    258  James Transue          10     161          727    19:55.24 2:06:01.60            

Clover Hill    Finish Position -    22

  Team Score (places): 462  Team Score (times): 1:28:26.00   Average Time: 17:41.20

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    315  Eric Bianchi *         12      35           35    16:52.89   16:52.89            
    2    316  Christian Davison *    12     100          135    17:45.18   34:38.07            
    3    319  Josh Willard *         11     101          236    17:46.97   52:25.04            
    4    311  Jonathan Lee *         12     105          341    17:50.64 1:10:15.68            
    5    323  Christian Colwell      10     121          462    18:10.32 1:28:26.00            
    6    317  Jacob Novak *          11     136          598    18:26.38 1:46:52.38            

Deep Run    Finish Position -    14

  Team Score (places): 375  Team Score (times): 1:27:11.56   Average Time: 17:26.31

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    425  Matthew Novak*         10      10           10    16:16.55   16:16.55            
    2    427  Alexander Varon*       11      36           46    16:53.15   33:09.70            
    3    435  Brandon Von Kannewurff*11      84          130    17:33.32   50:43.02            
    4    421  Brice Hornsby          12     104          234    17:50.33 1:08:33.35            
    5    439  Tyler Krickovic        9      141          375    18:38.21 1:27:11.56            
    6    430  Jonathan Lee           11     153          528    18:55.68 1:46:07.24            
    7    422  Patrick Anderson       12     163          691    20:04.40 2:06:11.64            

Douglas Freeman    Finish Position -     8

  Team Score (places): 246  Team Score (times): 1:25:19.44   Average Time: 17:03.89

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    480  Ronnie Calkins*        12      14           14    16:22.63   16:22.63            
    2    483  Ian McDonald*          12      26           40    16:46.13   33:08.76            
    3    490  Sam O'Connor*          11      51           91    17:09.65   50:18.41            
    4    486  Kevin McCarthy*        12      57          148    17:17.06 1:07:35.47            
    5    497  Stone Dyson            10      98          246    17:43.97 1:25:19.44            
    6    496  Peyton Artz            10     106          352    17:51.88 1:43:11.32            
    7    509  Matt Heinicke-Peart    10     114          466    17:59.62 2:01:10.94            

Downingtown West    Finish Position -     3

  Team Score (places): 184  Team Score (times): 1:24:06.75   Average Time: 16:49.35

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    543  Joey Steadman          12       9            9    16:11.14   16:11.14            
    2    541  Kenny Leidal           12      21           30    16:31.60   32:42.74            
    3    548  Ryan Mucha             11      31           61    16:49.71   49:32.45            
    4    544  Keegan Flagg           12      46          107    17:03.92 1:06:36.37            
    5    547  Sam Jaffe              11      77          184    17:30.38 1:24:06.75            
    6    550  Matt Farrell           10      80          264    17:31.76 1:41:38.51            
    7    545  Ryan Markle            12      95          359    17:42.55 1:59:21.06            

Henrico    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    880  Calvin Wood*           12   Less Than  5          18:05.29   18:05.29            
    2    882  Solomon Yirga*         10   Less Than  5          21:10.71   39:16.00            
    3    884  Marc Beauchamp         9    Less Than  5          21:32.09 1:00:48.09            
    4    881  Sam Swanlund*          10   Less Than  5          24:47.75 1:25:35.84            

Hickory High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 356  Team Score (times): 1:26:56.96   Average Time: 17:23.39

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    921  Micah Ellington        11      20           20    16:27.39   16:27.39            
    2    915  Gabe Wolstenholme      12      62           82    17:21.77   33:49.16            
    3    920  Andrew Eason           11      67          149    17:23.12   51:12.28            
    4    919  Austin Wozniak         11      85          234    17:33.80 1:08:46.08            
    5    917  Domenico Giardina      12     122          356    18:10.88 1:26:56.96            
    6    916  Zach Cadieux           12     133          489    18:23.74 1:45:20.70            
    7    918  Josh Halsted           12     156          645    19:06.41 2:04:27.11            

Jamestown    Finish Position -    21

  Team Score (places): 439  Team Score (times): 1:28:22.50   Average Time: 17:40.50

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1020  Chris Crowder          12      39           39    16:54.93   16:54.93            
    2   1023  Andrew Richards        12      53           92    17:14.65   34:09.58            
    3   1027  Michael Connell        12      90          182    17:37.67   51:47.25            
    4   1019  Greg Modzelewski       12     127          309    18:15.24 1:10:02.49            
    5   1032  Tristan Goering        10     130          439    18:20.01 1:28:22.50            
    6   1025  Gabe Modzelewski       11     143          582    18:46.10 1:47:08.60            
    7   1024  Levi Rees              11     151          733    18:51.83 2:06:00.43            

Kellam    Finish Position -    20

  Team Score (places): 432  Team Score (times): 1:28:19.28   Average Time: 17:39.86

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1150  Billy Boros            12      11           11    16:19.21   16:19.21            
    2   1149  David Gregory          12      16           27    16:24.04   32:43.25            
    3   1152  Jacob Cunningham       10     116          143    18:01.41   50:44.66            
    4   1153  Ryan Zarkowski         10     144          287    18:46.82 1:09:31.48            
    5   1154  Ryan Drew              9      145          432    18:47.80 1:28:19.28            
    6   1155  David Neubert          11     147          579    18:49.41 1:47:08.69            
    7   1151  Aran Grieser           11     162          741    19:55.37 2:07:04.06            

Lafayette    Finish Position -     4

  Team Score (places): 195  Team Score (times): 1:24:14.06   Average Time: 16:50.81

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1232  Kurtis Steck           12       8            8    16:10.29   16:10.29            
    2   1243  Jason Menzies          11      13           21    16:22.17   32:32.46            
    3   1236  Simon Watrous          12      34           55    16:51.37   49:23.83            
    4   1259  Andrew Loper           10      66          121    17:22.50 1:06:46.33            
    5   1253  James Hart             10      74          195    17:27.73 1:24:14.06            
    6   1246  Derek Holdsworth       11      93          288    17:40.08 1:41:54.14            
    7   1238  Gage Moreno            11     107          395    17:52.91 1:59:47.05            

Lake Braddock    Finish Position -     7

  Team Score (places): 232  Team Score (times): 1:24:25.56   Average Time: 16:53.11

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1290  Nick Tuck              12       2            2    15:38.96   15:38.96            
    2   1301  Alex Corbett           10      24           26    16:41.80   32:20.76            
    3   1304  Forrest Isenhour       11      50           76    17:05.76   49:26.52            
    4   1299  Ben Fogg               9       70          146    17:25.24 1:06:51.76            
    5   1312  Kevin Minogue          10      86          232    17:33.80 1:24:25.56            
    6   1287  Jj Pitrelli            12     109          341    17:54.69 1:42:20.25            
    7   1303  Bryan Bergan           10     134          475    18:23.92 2:00:44.17            

Loudoun County    Finish Position -    15

  Team Score (places): 376  Team Score (times): 1:26:42.56   Average Time: 17:20.51

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1483  Patrick Joseph         12       5            5    15:46.44   15:46.44            
    2   1489  Austin Gilbert         10      63           68    17:21.80   33:08.24            
    3   1484  Ben Heberling          12      82          150    17:32.55   50:40.79            
    4   1486  Caleb Hoehner          12     103          253    17:50.21 1:08:31.00            
    5   1487  David Clark            10     123          376    18:11.56 1:26:42.56            
    6   1488  Alex Lanham            10     137          513    18:27.21 1:45:09.77            
    7   1485  Ben Spencer            12     155          668    19:04.62 2:04:14.39            

North Point High School    Finish Position -     9

  Team Score (places): 272  Team Score (times): 1:25:42.29   Average Time: 17:08.46

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1814  Christopher Jones      12      12           12    16:19.38   16:19.38            
    2   1816  Robert Keim            12      48           60    17:04.46   33:23.84            
    3   1815  Patrick Jones          12      60          120    17:20.37   50:44.21            
    4   1824  Tyler Perdue           11      69          189    17:24.89 1:08:09.10            
    5   1818  Garrett Davis          12      83          272    17:33.19 1:25:42.29            
    6   1823  Justin Golba           11     148          420    18:49.65 1:44:31.94            
    7   1817  Joshua Land            12     159          579    19:11.63 2:03:43.57            

Ocean Lakes    Finish Position -    17

  Team Score (places): 404  Team Score (times): 1:27:34.65   Average Time: 17:30.93

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1914  John Will              11      33           33    16:50.94   16:50.94            
    2   1928  Calhoun Stirling       10      75          108    17:28.20   34:19.14            
    3   1917  Daniel Read            11      91          199    17:39.20   51:58.34            
    4   1915  Brendan Wiles          11      97          296    17:43.17 1:09:41.51            
    5   1926  Max Fullmer            10     108          404    17:53.14 1:27:34.65            
    6   1922  Daniel Austin          10     124          528    18:13.66 1:45:48.31            
    7   1925  Kyle Manetz            10     139          667    18:30.35 2:04:18.66            

Radford High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2056  Walker Mogen           12   Less Than  5          16:21.63   16:21.63            

Severna Park    Finish Position -     1

  Team Score (places): 119  Team Score (times): 1:22:56.36   Average Time: 16:35.27

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2077  Sam Pershall           12      17           17    16:25.20   16:25.20            
    2   2079  Jimmy Shipley          12      18           35    16:25.39   32:50.59            
    3   2078  Ben Cambon             12      19           54    16:27.36   49:17.95            
    4   2080  Ryan Forsyth           11      23           77    16:39.89 1:05:57.84            
    5   2081  Dillon Cooley          11      42          119    16:58.52 1:22:56.36            
    6   2083  Clayton Whitney        10      43          162    16:58.92 1:39:55.28            
    7   2084  J.p. Hussey            --      45          207    17:02.16 1:56:57.44            

Smiths Station    Finish Position -    13

  Team Score (places): 362  Team Score (times): 1:27:07.85   Average Time: 17:25.57

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2145  Austin Stewart         12      30           30    16:47.64   16:47.64            
    2   2147  Reid McClenny          12      37           67    16:53.19   33:40.83            
    3   2143  Kyle Britt             11      68          135    17:23.36   51:04.19            
    4   2144  Antonio Morgan         12     102          237    17:49.23 1:08:53.42            
    5   2148  Kyle Currington        11     125          362    18:14.43 1:27:07.85            
    6   2146  Trevor Britt           10     126          488    18:14.90 1:45:22.75            
    7   2149  Kole Kellerman         9      150          638    18:50.36 2:04:13.11            

T.C. Williams    Finish Position -    16

  Team Score (places): 379  Team Score (times): 1:27:29.49   Average Time: 17:29.90

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2258  Anteneh Girma          10      27           27    16:46.66   16:46.66            
    2   2238  Adugna G'Mariam        12      52           79    17:11.82   33:58.48            
    3   2237  Nick Brown             11      65          144    17:22.32   51:20.80            
    4   2239  Brendan Kerwin         11     115          259    18:00.92 1:09:21.72            
    5   2247  Jonathan Forbes        12     120          379    18:07.77 1:27:29.49            
    6   2250  Grant Raycroft         12     152          531    18:53.67 1:46:23.16            
    7   2252  Eyob Achemy            12     160          691    19:26.89 2:05:50.05            

Thomas Edison    Finish Position -     6

  Team Score (places): 227  Team Score (times): 1:24:46.07   Average Time: 16:57.21

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2370  Louis Colson           11       6            6    15:53.87   15:53.87            
    2   2367  Eyasu Yirdaw           12      29           35    16:47.02   32:40.89            
    3   2382  Jeffrey Gibson         10      56           91    17:16.30   49:57.19            
    4   2374  John Rangel            11      58          149    17:17.99 1:07:15.18            
    5   2372  Kyle Brown             11      78          227    17:30.89 1:24:46.07            
    6   2376  Karim Gharbi           11      81          308    17:32.21 1:42:18.28            
    7   2380  Brandon Rockers        10     129          437    18:17.57 2:00:35.85            

Walt Whitman High School    Finish Position -    23

  Team Score (places): 495  Team Score (times): 1:29:19.03   Average Time: 17:51.81

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2730  Evan Woods             10      38           38    16:54.45   16:54.45            
    2   2731  Alex Roederer          10      76          114    17:28.48   34:22.93            
    3   2721  Eyal Hanfling          12      99          213    17:44.56   52:07.49            
    4   2722  David Bloch            11     140          353    18:30.71 1:10:38.20            
    5   2745  T J. McPhaul           11     142          495    18:40.83 1:29:19.03            
    6   2725  Austin Lesch           11     154          649    19:02.91 1:48:21.94            

West Springfield    Finish Position -     5

  Team Score (places): 199  Team Score (times): 1:24:45.27   Average Time: 16:57.05

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2838  William Rabil          12      22           22    16:35.22   16:35.22            
    2   2840  John Amann             12      32           54    16:49.97   33:25.19            
    3   2842  Michael Muskett        12      44           98    17:01.23   50:26.42            
    4   2854  Joey Spaziani          12      47          145    17:04.03 1:07:30.45            
    5   2848  Matt Blackburn         10      54          199    17:14.82 1:24:45.27            
    6   2841  Bryce Wason            11      72          271    17:25.95 1:42:11.22            
    7   2837  Paul Lampazzi          12     111          382    17:56.34 2:00:07.56            

Western Albemarle    Finish Position -    19

  Team Score (places): 423  Team Score (times): 1:27:28.90   Average Time: 17:29.78

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2871  David Taylor           12       7            7    16:05.55   16:05.55            
    2   2873  Mac Outlaw             12      88           95    17:35.21   33:40.76            
    3   2884  Trevor Stutzman        9       92          187    17:39.56   51:20.32            
    4   2874  Cy Webb                11     117          304    18:01.52 1:09:21.84            
    5   2879  Henry Cohen            11     119          423    18:07.06 1:27:28.90            
    6   2878  Kyle Mahoney           12     132          555    18:22.54 1:45:51.44            

York    Finish Position -    24

  Team Score (places): 528  Team Score (times): 1:30:03.52   Average Time: 18:00.70

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2914  Dawson Connell         11      28           28    16:46.93   16:46.93            
    2   2922  Max Weidman            9       87          115    17:33.98   34:20.91            
    3   2908  Ben Kempton            11     118          233    18:07.04   52:27.95            
    4   2911  Mitchell Hesse         12     138          371    18:27.54 1:10:55.49            
    5   2907  Scott Kramer           12     157          528    19:08.03 1:30:03.52            
    6   2917  Philip Cragg           12     164          692    20:06.04 1:50:09.56            
    7   2910  Louis Murray           12     165          857    22:10.34 2:12:19.90            

Walt Whtman    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2969  Ben Gersch                  Less Than  5          19:24.06   19:24.06          


Maymont X-Country Festival - Girls Private School Championship
September 28, 2012
Last updated on September 29, 2012
Maymont X-Country Festival

September 28, 2012

Results Mettle Events Mettle Events
Table of Contents

Finish List - Girls - Girls Private School Champ
Team Summary - Girls - Girls Private School Champ
Team Detail - Girls - Girls Private School Champ
Top
Overall Finish List - Girls

Private School Championships Girls 5000 Meter Run


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1      1   1798  Madeleine King        Norfolk Academy                        20:10.70  6:30/M    8 
    2      2   2671  Morgan Lewis          Veritas Classical Christian School     20:46.25  6:42/M    8 
    3      3   1799  Julia Lambert         Norfolk Academy                        20:54.52  6:45/M    8 
    4      4    217  Eva McNabney          Bryn Mawr School                       21:02.92  6:47/M    10
    5      5   2175  Mackenzie Kynoch      St. Andrew's Episcopal School          21:42.18  7:00/M    --
    6      6   2212  Jackie Clark          St. Mary's Ryken High School           21:45.87  7:01/M    12
    7      7   2532  Emily Rector          Trinity Christian School               22:04.26  7:07/M    12
    8  (< 5)    664  Hannah Brett          Fredericksburg Christian               22:15.83  7:11/M    8 
    9  (< 5)   1811  Ashley Wenz           Norfolk Christian                      22:16.58  7:11/M    10
   10      8   2192  Megan Helbling        St. Gertrude                           22:18.26  7:12/M    11
   11      9   1633  Victoria Sill         Maryvale Prep School                   22:22.43  7:13/M    --
   12     10    229  Elizabeth Dearing     Bryn Mawr School                       22:24.17  7:14/M    --
   13     11    212  Cara Eisenstein       Bryn Mawr School                       22:26.45  7:14/M    11
   14     12   2176  Caroline Bell         St. Andrew's Episcopal School          22:36.02  7:17/M    12
   15     13   1625  Parker Gray           Maryvale Prep School                   22:40.42  7:19/M    11
   16     14    419  Zyanya Otal           Covenant                               22:40.57  7:19/M    12
   17     15   2534  Katrina Schwien       Trinity Christian School               22:42.53  7:19/M    12
   18     16    220  Claire Drigotas       Bryn Mawr School                       22:43.09  7:20/M    --
   19     17   1803  Savannah Yoder        Norfolk Academy                        22:43.30  7:20/M    10
   20     18    160  Clara Frazier         Blessed Sacrament Huguenot             22:50.15  7:22/M    10
   21     19   1626  Alexandra Whelan      Maryvale Prep School                   22:55.76  7:24/M    11
   22     20    414  Alicia Fox            Covenant                               23:00.32  7:25/M    12
   23     21    416  Kathryn Grant         Covenant                               23:00.35  7:25/M    9 
   24  (< 5)    877  Angela Hartung        Greenbrier Christian Academy           23:12.33  7:29/M    7 
   25     22   2211  Laura Paglirulo       St. Mary's Ryken High School           23:13.89  7:29/M    12
   26     23    209  Stephanie Murphy      Bryn Mawr School                       23:15.40  7:30/M    12
   27     24   2179  Meryl Goeke           St. Andrew's Episcopal School          23:17.98  7:31/M    10
   28     25   1800  Justine Kaskel        Norfolk Academy                        23:24.15  7:33/M    8 
   29     26    230  Claire Morton         Bryn Mawr School                       23:32.22  7:35/M    --
   30     27   2219  Amanda Bland          St. Mary's Ryken High School           23:35.53  7:36/M    10
   31     28   2672  Lillian Coward        Veritas Classical Christian School     23:36.53  7:37/M    8 
   32  (< 5)    661  Mary Copeland         Fredericksburg Christian               23:38.62  7:37/M    12
   33     29   2217  Alexandra Ye          St. Mary's Ryken High School           23:39.54  7:38/M    10
   34     30   2662  Elizabeth Franck      Veritas Classical Christian School     23:48.76  7:41/M    11
   35     31   2666  Caroline Coggins      Veritas Classical Christian School     23:52.44  7:42/M    9 
   36     32   2533  Alexis Curcio         Trinity Christian School               23:58.13  7:44/M    12
   37     33    210  Lucy Roland           Bryn Mawr School                       24:02.81  7:45/M    12
   38     34   1623  Colleen Cook          Maryvale Prep School                   24:05.81  7:46/M    11
   39     35   2180  Karla Rivera          St. Andrew's Episcopal School          24:12.24  7:48/M    10
   40     36   1801  Alana Davitt          Norfolk Academy                        24:22.10  7:52/M    10
   41     37   2543  Lexie Ulmer           Trinity Christian School               24:23.65  7:52/M    10
   42     38   2670  Lindsay Kozlowski     Veritas Classical Christian School     24:24.79  7:52/M    8 
   43     39   2214  Landry Griffitt       St. Mary's Ryken High School           24:25.80  7:53/M    10
   44  (< 5)    875  Julia Parks           Greenbrier Christian Academy           24:25.92  7:53/M    9 
   45     40    161  Josephine Realubit    Blessed Sacrament Huguenot             24:26.81  7:53/M    10
   46     41    162  Natalie Realubit      Blessed Sacrament Huguenot             24:27.38  7:53/M    10
   47     42   2667  Christa Schuping      Veritas Classical Christian School     24:31.63  7:55/M    11
   48     43   2535  Abby Fahnestock       Trinity Christian School               24:32.87  7:55/M    12
   49     44   2215  Jessic Gardiner       St. Mary's Ryken High School           24:49.71  8:00/M    10
   50     45   1797  Sophia Woods          Norfolk Academy                        24:55.43  8:02/M    11
   51     46   1624  Cara Fioravante       Maryvale Prep School                   25:01.04  8:04/M    11
   52     47    417  Ellie Sawyer          Covenant                               25:05.67  8:05/M    8 
   53     48   2177  Justine England       St. Andrew's Episcopal School          25:13.73  8:08/M    10
   54     49   2536  Shelby Walker         Trinity Christian School               25:31.95  8:14/M    12
   55     50   2218  Gabrielle Moore       St. Mary's Ryken High School           25:36.14  8:15/M    9 
   56     51    159  Kelsey Talmadge       Blessed Sacrament Huguenot             25:59.54  8:23/M    11
   57     52   1634  Hope Steinitz         Maryvale Prep School                   26:00.34  8:23/M    --
   58     53   2537  Korey Beckwith        Trinity Christian School               26:02.66  8:24/M    12
   59  (< 5)   1813  Ashley Loefke         Norfolk Christian                      26:06.38  8:25/M    8 
   60     54   1630  Zoey Aarons           Maryvale Prep School                   26:10.52  8:26/M    10
   61     55   2193  Mallory McNelis       St. Gertrude                           26:14.93  8:28/M    10
   62     56    420  Liz Llera             Covenant                               26:26.27  8:32/M    --
   63     57    418  Claire Huddleston     Covenant                               26:28.02  8:32/M    9 
   64     58   2188  Payton Saltz          St. Gertrude                           26:33.24  8:34/M    12
   65     59    415  Alley Hogg            Covenant                               26:47.95  8:38/M    12
   66     60    163  Hannah Toler          Blessed Sacrament Huguenot             26:56.97  8:41/M    9 
   67     61   2187  Cannan Keller         St. Gertrude                           27:15.97  8:47/M    11
   68     62   2660  Lexi Kozlowski        Veritas Classical Christian School     27:18.82  8:48/M    11
   69  (< 5)    665  Leah Wardlaw          Fredericksburg Christian               28:05.88  9:04/M    8 
   70     63   2191  Eileen Cunnigham      St. Gertrude                           28:09.33  9:05/M    10
   71  (< 5)    876  Rachel Owens          Greenbrier Christian Academy           28:44.45  9:16/M    11
   72     64   2190  Courtney Graham       St. Gertrude                           28:56.75  9:20/M    12
   73     65   2189  Savannah Bowen        St. Gertrude                           29:23.82  9:29/M    10
   74     66    167  Katie Clarke          Blessed Sacrament Huguenot             32:00.13 10:19/M    12
   75  (< 5)    663  Sarah Cutshaw         Fredericksburg Christian               35:23.83 11:25/M    10
Top
Team Summary Report - Girls

Girls Private School Champ


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bryn Mawr School                       64               4  10  11  16  23  26  33         
        Top  5 Times: 1:51:52.03

    2 Norfolk Academy                        82               1   3  17  25  36  45             
        Top  5 Times: 1:51:34.77

    3 Maryvale Prep School                  121               9  13  19  34  46  52  54         
        Top  5 Times: 1:57:05.46

    4 St. Mary's Ryken High School          123               6  22  27  29  39  44  50         
        Top  5 Times: 1:56:40.63

    5 St. Andrew's Episcopal School         124               5  12  24  35  48                 
        Top  5 Times: 1:57:02.15

    6 Veritas Classical Christian School    129               2  28  30  31  38  42  62         
        Top  5 Times: 1:56:28.77

    7 Trinity Christian School              134               7  15  32  37  43  49  53         
        Top  5 Times: 1:57:41.44

    8 Covenant                              158              14  20  21  47  56  57  59         
        Top  5 Times: 2:00:13.18

    9 Blessed Sacrament Huguenot            210              18  40  41  51  60  66             
        Top  5 Times: 2:04:40.85

   10 St. Gertrude                          245               8  55  58  61  63  64  65         
        Top  5 Times: 2:10:31.73

 Inc. Fredericksburg Christian             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Greenbrier Christian Academy         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Norfolk Christian                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top
Detail Team Results - Girls

Girls Private School Champ

Blessed Sacrament Huguenot    Finish Position -     9

  Team Score (places): 210  Team Score (times): 2:04:40.85   Average Time: 24:56.17

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    160  Clara Frazier          10      18           18    22:50.15   22:50.15            
    2    161  Josephine Realubit     10      40           58    24:26.81   47:16.96            
    3    162  Natalie Realubit       10      41           99    24:27.38 1:11:44.34            
    4    159  Kelsey Talmadge        11      51          150    25:59.54 1:37:43.88            
    5    163  Hannah Toler           9       60          210    26:56.97 2:04:40.85            
    6    167  Katie Clarke           12      66          276    32:00.13 2:36:40.98            

Bryn Mawr School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  64  Team Score (times): 1:51:52.03   Average Time: 22:22.41

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    217  Eva McNabney           10       4            4    21:02.92   21:02.92            
    2    229  Elizabeth Dearing      --      10           14    22:24.17   43:27.09            
    3    212  Cara Eisenstein        11      11           25    22:26.45 1:05:53.54            
    4    220  Claire Drigotas        --      16           41    22:43.09 1:28:36.63            
    5    209  Stephanie Murphy       12      23           64    23:15.40 1:51:52.03            
    6    230  Claire Morton          --      26           90    23:32.22 2:15:24.25            
    7    210  Lucy Roland            12      33          123    24:02.81 2:39:27.06            

Covenant    Finish Position -     8

  Team Score (places): 158  Team Score (times): 2:00:13.18   Average Time: 24:02.64

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    419  Zyanya Otal            12      14           14    22:40.57   22:40.57            
    2    414  Alicia Fox             12      20           34    23:00.32   45:40.89            
    3    416  Kathryn Grant          9       21           55    23:00.35 1:08:41.24            
    4    417  Ellie Sawyer           8       47          102    25:05.67 1:33:46.91            
    5    420  Liz Llera              --      56          158    26:26.27 2:00:13.18            
    6    418  Claire Huddleston      9       57          215    26:28.02 2:26:41.20            
    7    415  Alley Hogg             12      59          274    26:47.95 2:53:29.15            

Fredericksburg Christian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    664  Hannah Brett           8    Less Than  5          22:15.83   22:15.83            
    2    661  Mary Copeland          12   Less Than  5          23:38.62   45:54.45            
    3    665  Leah Wardlaw           8    Less Than  5          28:05.88 1:14:00.33            
    4    663  Sarah Cutshaw          10   Less Than  5          35:23.83 1:49:24.16            

Greenbrier Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    877  Angela Hartung         7    Less Than  5          23:12.33   23:12.33            
    2    875  Julia Parks            9    Less Than  5          24:25.92   47:38.25            
    3    876  Rachel Owens           11   Less Than  5          28:44.45 1:16:22.70            

Maryvale Prep School    Finish Position -     3

  Team Score (places): 121  Team Score (times): 1:57:05.46   Average Time: 23:25.09

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1633  Victoria Sill          --       9            9    22:22.43   22:22.43            
    2   1625  Parker Gray            11      13           22    22:40.42   45:02.85            
    3   1626  Alexandra Whelan       11      19           41    22:55.76 1:07:58.61            
    4   1623  Colleen Cook           11      34           75    24:05.81 1:32:04.42            
    5   1624  Cara Fioravante        11      46          121    25:01.04 1:57:05.46            
    6   1634  Hope Steinitz          --      52          173    26:00.34 2:23:05.80            
    7   1630  Zoey Aarons            10      54          227    26:10.52 2:49:16.32            

Norfolk Academy    Finish Position -     2

  Team Score (places):  82  Team Score (times): 1:51:34.77   Average Time: 22:18.95

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1798  Madeleine King         8        1            1    20:10.70   20:10.70            
    2   1799  Julia Lambert          8        3            4    20:54.52   41:05.22            
    3   1803  Savannah Yoder         10      17           21    22:43.30 1:03:48.52            
    4   1800  Justine Kaskel         8       25           46    23:24.15 1:27:12.67            
    5   1801  Alana Davitt           10      36           82    24:22.10 1:51:34.77            
    6   1797  Sophia Woods           11      45          127    24:55.43 2:16:30.20            

Norfolk Christian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1811  Ashley Wenz            10   Less Than  5          22:16.58   22:16.58            
    2   1813  Ashley Loefke          8    Less Than  5          26:06.38   48:22.96            

St. Andrew's Episcopal School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 124  Team Score (times): 1:57:02.15   Average Time: 23:24.43

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2175  Mackenzie Kynoch       --       5            5    21:42.18   21:42.18            
    2   2176  Caroline Bell          12      12           17    22:36.02   44:18.20            
    3   2179  Meryl Goeke            10      24           41    23:17.98 1:07:36.18            
    4   2180  Karla Rivera           10      35           76    24:12.24 1:31:48.42            
    5   2177  Justine England        10      48          124    25:13.73 1:57:02.15            

St. Gertrude    Finish Position -    10

  Team Score (places): 245  Team Score (times): 2:10:31.73   Average Time: 26:06.35

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2192  Megan Helbling         11       8            8    22:18.26   22:18.26            
    2   2193  Mallory McNelis        10      55           63    26:14.93   48:33.19            
    3   2188  Payton Saltz           12      58          121    26:33.24 1:15:06.43            
    4   2187  Cannan Keller          11      61          182    27:15.97 1:42:22.40            
    5   2191  Eileen Cunnigham       10      63          245    28:09.33 2:10:31.73            
    6   2190  Courtney Graham        12      64          309    28:56.75 2:39:28.48            
    7   2189  Savannah Bowen         10      65          374    29:23.82 3:08:52.30            

St. Mary's Ryken High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 123  Team Score (times): 1:56:40.63   Average Time: 23:20.13

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2212  Jackie Clark           12       6            6    21:45.87   21:45.87            
    2   2211  Laura Paglirulo        12      22           28    23:13.89   44:59.76            
    3   2219  Amanda Bland           10      27           55    23:35.53 1:08:35.29            
    4   2217  Alexandra Ye           10      29           84    23:39.54 1:32:14.83            
    5   2214  Landry Griffitt        10      39          123    24:25.80 1:56:40.63            
    6   2215  Jessic Gardiner        10      44          167    24:49.71 2:21:30.34            
    7   2218  Gabrielle Moore        9       50          217    25:36.14 2:47:06.48            

Trinity Christian School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 134  Team Score (times): 1:57:41.44   Average Time: 23:32.29

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2532  Emily Rector           12       7            7    22:04.26   22:04.26            
    2   2534  Katrina Schwien        12      15           22    22:42.53   44:46.79            
    3   2533  Alexis Curcio          12      32           54    23:58.13 1:08:44.92            
    4   2543  Lexie Ulmer            10      37           91    24:23.65 1:33:08.57            
    5   2535  Abby Fahnestock        12      43          134    24:32.87 1:57:41.44            
    6   2536  Shelby Walker          12      49          183    25:31.95 2:23:13.39            
    7   2537  Korey Beckwith         12      53          236    26:02.66 2:49:16.05            

Veritas Classical Christian School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 129  Team Score (times): 1:56:28.77   Average Time: 23:17.75

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2671  Morgan Lewis           8        2            2    20:46.25   20:46.25            
    2   2672  Lillian Coward         8       28           30    23:36.53   44:22.78            
    3   2662  Elizabeth Franck       11      30           60    23:48.76 1:08:11.54            
    4   2666  Caroline Coggins       9       31           91    23:52.44 1:32:03.98            
    5   2670  Lindsay Kozlowski      8       38          129    24:24.79 1:56:28.77            
    6   2667  Christa Schuping       11      42          171    24:31.63 2:21:00.40            
    7   2660  Lexi Kozlowski         11      62          233    27:18.82 2:48:19.22

Maymont X-Country Festival - Boys Private School Championship
September 28, 2012
Last updated on September 29, 2012
Maymont X-Country Festival

September 28, 2012

Results Mettle Events Mettle Events
Table of Contents

Finish List - Boys - Boys Private School Champ
Team Summary - Boys - Boys Private School Champ
Team Detail - Boys - Boys Private School Champ
Top
Overall Finish List - Boys

Boys Private School Champ


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1      1   2159  Alex Armbruster       St. Andrew's Episcopal School          16:34.11  5:21/M    --
    2      2   2151  Ej Douglass           St. Andrew's Episcopal School          16:35.97  5:21/M    12
    3      3   1778  Grant Wiggins         Norfolk Academy                        17:16.38  5:34/M    11
    4      4   2086  Colin Smith           Sidwell Friends  School                17:22.82  5:36/M    12
    5      5   1806  Peter Eich            Norfolk Christian                      17:52.23  5:46/M    11
    6      6   2087  Derek Levinson        Sidwell Friends  School                17:56.39  5:47/M    12
    7      7   2093  Ben Charo             Sidwell Friends  School                18:07.49  5:51/M    11
    8      8   2095  Jason Campbell        Sidwell Friends  School                18:13.13  5:53/M    11
    9      9   2199  Ryan Braam            St. Mary's Ryken High School           18:13.62  5:53/M    11
   10     10   2200  Matthew Johnson       St. Mary's Ryken High School           18:17.14  5:54/M    11
   11     11    657  James Burtle          Fredericksburg Christian               18:22.62  5:55/M    10
   12     12    148  Jack Toomey           Blessed Sacrament Huguenot             18:25.92  5:56/M    10
   13     13   2558  Cole Shugart          Trinity Episcopal School               18:35.38  6:00/M    9 
   14     14   1780  Alan Salimov          Norfolk Academy                        18:38.56  6:01/M    12
   15     15   2566  Steve Jean            Trinity Episcopal School               18:45.07  6:03/M    9 
   16     16   2085  Chris Dock            Sidwell Friends  School                18:46.91  6:03/M    12
   17     17   2088  Alex James            Sidwell Friends  School                18:53.07  6:05/M    12
   18     18   2150  Harrison Nealley      St. Andrew's Episcopal School          18:54.13  6:06/M    12
   19     19   2518  Jonathan Snider       Trinity Christian School               18:54.36  6:06/M    11
   20  (< 5)    871  Zack Szymanski        Greenbrier Christian Academy           18:55.50  6:06/M    12
   21     20   2551  Chase Shugart         Trinity Episcopal School               18:57.80  6:07/M    11
   22     21   2097  Sam Blazes            Sidwell Friends  School                19:07.51  6:10/M    9 
   23     22    411  John Dyke             Covenant                               19:20.52  6:14/M    9 
   24     23   2155  Campbell Peterson     St. Andrew's Episcopal School          19:24.22  6:15/M    11
   25     24   1805  Josh Pesich           Norfolk Christian                      19:24.50  6:15/M    10
   26     25   2550  Mason Hadley          Trinity Episcopal School               19:26.82  6:16/M    12
   27     26    146  Graham Frazier        Blessed Sacrament Huguenot             19:34.92  6:19/M    12
   28     27    408  Andrew Rapp           Covenant                               19:42.87  6:21/M    8 
   29     28   2154  Eric Magalhaes        St. Andrew's Episcopal School          19:43.33  6:22/M    11
   30     29    654  Christopher Jones     Fredericksburg Christian               19:43.66  6:22/M    11
   31     30   2153  Aidan Herderschee     St. Andrew's Episcopal School          19:44.83  6:22/M    11
   32     31   1808  Mark Rodriguez        Norfolk Christian                      19:45.58  6:22/M    10
   33     32   2163  Brendon Stern         St. Andrew's Episcopal School          19:57.60  6:26/M    11
   34     33   1787  Ben Laderberg         Norfolk Academy                        19:58.83  6:26/M    12
   35     34   2520  Ryan Cranston         Trinity Christian School               20:02.93  6:28/M    9 
   36     35   2505  Michael Amico         Trinity Christian School               20:07.13  6:29/M    10
   37     36   1784  Nik Swarup            Norfolk Academy                        20:11.41  6:31/M    12
   38     37   2563  Luke Fernandez        Trinity Episcopal School               20:14.57  6:32/M    9 
   39     38   2202  Chris Sydnor          St. Mary's Ryken High School           20:35.76  6:38/M    11
   40     39   1779  Jay Shah              Norfolk Academy                        20:38.83  6:39/M    12
   41     40   1786  Carter Little         Norfolk Academy                        20:40.04  6:40/M    10
   42     41   2513  Michael Bagnoli       Trinity Christian School               20:49.36  6:43/M    11
   43     42    412  Cosmo Difazio         Covenant                               21:03.36  6:47/M    10
   44     43    409  Chase Carson          Covenant                               21:08.41  6:49/M    8 
   45     44   2205  Nathan Fechtig        St. Mary's Ryken High School           21:16.59  6:52/M    10
   46     45   2560  Andy Chess            Trinity Episcopal School               21:18.56  6:52/M    10
   47     46    655  Aaron Petitt          Fredericksburg Christian               21:20.27  6:53/M    10
   48     47   1777  Vernon O'Berry       Norfolk Academy                        21:22.64  6:54/M    3 
   49     48    653  Josiah Manry          Fredericksburg Christian               21:29.63  6:56/M    12
   50     49   2523  Sam Neff              Trinity Christian School               21:32.06  6:57/M    9 
   51  (< 5)    872  Patrick Lestyan       Greenbrier Christian Academy           21:35.95  6:58/M    11
   52     50   2198  Daniel Sydnor         St. Mary's Ryken High School           22:01.81  7:06/M    12
   53     51   1807  Alex Heider           Norfolk Christian                      22:03.20  7:07/M    11
   54     52    413  Thomas Roberts        Covenant                               22:08.29  7:08/M    9 
   55     53   2517  Micah Nagel           Trinity Christian School               22:18.21  7:12/M    10
   56  (< 5)    873  Thomas Lestyan        Greenbrier Christian Academy           22:26.29  7:14/M    11
   57     54   2521  Robert Fisher         Trinity Christian School               22:46.83  7:21/M    9 
   58     55   2203  Michael Beckman       St. Mary's Ryken High School           22:53.74  7:23/M    10
   59     56    149  Brian Hammond         Blessed Sacrament Huguenot             22:57.83  7:24/M    10
   60     57    147  Matt Cheseldine       Blessed Sacrament Huguenot             24:09.25  7:47/M    12
   61     58   1810  Brenner Beck          Norfolk Christian                      24:53.67  8:02/M    11
   62     59    150  Ryan Fisher           Blessed Sacrament Huguenot             25:09.21  8:07/M    --
   63     60    659  Eli Cox               Fredericksburg Christian               26:36.55  8:35/M    8 
   64     61    658  Jackson Crews         Fredericksburg Christian               28:09.55  9:05/M    8 
   65     62    155  James Morsch          Blessed Sacrament Huguenot             28:27.94  9:11/M    8 
Top
Team Summary Report - Boys

Boys Private School Champ


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Sidwell Friends  School                41               4   6   7   8  16  17  21         
        Top  5 Times: 1:30:26.74

    2 St. Andrew's Episcopal School          72               1   2  18  23  28  30  32         
        Top  5 Times: 1:31:11.76

    3 Trinity Episcopal School              110              13  15  20  25  37  45             
        Top  5 Times: 1:35:59.64

    4 Norfolk Academy                       125               3  14  33  36  39  40  47         
        Top  5 Times: 1:36:44.01

    5 St. Mary's Ryken High School          151               9  10  38  44  50  55             
        Top  5 Times: 1:40:24.92

    6 Norfolk Christian                     169               5  24  31  51  58                 
        Top  5 Times: 1:43:59.18

    7 Trinity Christian School              178              19  34  35  41  49  53  54         
        Top  5 Times: 1:41:25.84

    8 Covenant                              186              22  27  42  43  52                 
        Top  5 Times: 1:43:23.45

    9 Fredericksburg Christian              194              11  29  46  48  60  61             
        Top  5 Times: 1:47:32.73

   10 Blessed Sacrament Huguenot            210              12  26  56  57  59  62             
        Top  5 Times: 1:50:17.13

 Inc. Greenbrier Christian Academy         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top
Detail Team Results - Boys

Boys Private School Champ

Blessed Sacrament Huguenot    Finish Position -    10

  Team Score (places): 210  Team Score (times): 1:50:17.13   Average Time: 22:03.43

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    148  Jack Toomey            10      12           12    18:25.92   18:25.92            
    2    146  Graham Frazier         12      26           38    19:34.92   38:00.84            
    3    149  Brian Hammond          10      56           94    22:57.83 1:00:58.67            
    4    147  Matt Cheseldine        12      57          151    24:09.25 1:25:07.92            
    5    150  Ryan Fisher            --      59          210    25:09.21 1:50:17.13            
    6    155  James Morsch           8       62          272    28:27.94 2:18:45.07            

Covenant    Finish Position -     8

  Team Score (places): 186  Team Score (times): 1:43:23.45   Average Time: 20:40.69

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    411  John Dyke              9       22           22    19:20.52   19:20.52            
    2    408  Andrew Rapp            8       27           49    19:42.87   39:03.39            
    3    412  Cosmo Difazio          10      42           91    21:03.36 1:00:06.75            
    4    409  Chase Carson           8       43          134    21:08.41 1:21:15.16            
    5    413  Thomas Roberts         9       52          186    22:08.29 1:43:23.45            

Fredericksburg Christian    Finish Position -     9

  Team Score (places): 194  Team Score (times): 1:47:32.73   Average Time: 21:30.55

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    657  James Burtle           10      11           11    18:22.62   18:22.62            
    2    654  Christopher Jones      11      29           40    19:43.66   38:06.28            
    3    655  Aaron Petitt           10      46           86    21:20.27   59:26.55            
    4    653  Josiah Manry           12      48          134    21:29.63 1:20:56.18            
    5    659  Eli Cox                8       60          194    26:36.55 1:47:32.73            
    6    658  Jackson Crews          8       61          255    28:09.55 2:15:42.28            

Greenbrier Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    871  Zack Szymanski         12   Less Than  5          18:55.50   18:55.50            
    2    872  Patrick Lestyan        11   Less Than  5          21:35.95   40:31.45            
    3    873  Thomas Lestyan         11   Less Than  5          22:26.29 1:02:57.74            

Norfolk Academy    Finish Position -     4

  Team Score (places): 125  Team Score (times): 1:36:44.01   Average Time: 19:20.80

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1778  Grant Wiggins          11       3            3    17:16.38   17:16.38            
    2   1780  Alan Salimov           12      14           17    18:38.56   35:54.94            
    3   1787  Ben Laderberg          12      33           50    19:58.83   55:53.77            
    4   1784  Nik Swarup             12      36           86    20:11.41 1:16:05.18            
    5   1779  Jay Shah               12      39          125    20:38.83 1:36:44.01            
    6   1786  Carter Little          10      40          165    20:40.04 1:57:24.05            
    7   1777  Vernon O'Berry        3       47          212    21:22.64 2:18:46.69            

Norfolk Christian    Finish Position -     6

  Team Score (places): 169  Team Score (times): 1:43:59.18   Average Time: 20:47.84

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1806  Peter Eich             11       5            5    17:52.23   17:52.23            
    2   1805  Josh Pesich            10      24           29    19:24.50   37:16.73            
    3   1808  Mark Rodriguez         10      31           60    19:45.58   57:02.31            
    4   1807  Alex Heider            11      51          111    22:03.20 1:19:05.51            
    5   1810  Brenner Beck           11      58          169    24:53.67 1:43:59.18            

Sidwell Friends  School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  41  Team Score (times): 1:30:26.74   Average Time: 18:05.35

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2086  Colin Smith            12       4            4    17:22.82   17:22.82            
    2   2087  Derek Levinson         12       6           10    17:56.39   35:19.21            
    3   2093  Ben Charo              11       7           17    18:07.49   53:26.70            
    4   2095  Jason Campbell         11       8           25    18:13.13 1:11:39.83            
    5   2085  Chris Dock             12      16           41    18:46.91 1:30:26.74            
    6   2088  Alex James             12      17           58    18:53.07 1:49:19.81            
    7   2097  Sam Blazes             9       21           79    19:07.51 2:08:27.32            

St. Andrew's Episcopal School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  72  Team Score (times): 1:31:11.76   Average Time: 18:14.35

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2159  Alex Armbruster        --       1            1    16:34.11   16:34.11            
    2   2151  Ej Douglass            12       2            3    16:35.97   33:10.08            
    3   2150  Harrison Nealley       12      18           21    18:54.13   52:04.21            
    4   2155  Campbell Peterson      11      23           44    19:24.22 1:11:28.43            
    5   2154  Eric Magalhaes         11      28           72    19:43.33 1:31:11.76            
    6   2153  Aidan Herderschee      11      30          102    19:44.83 1:50:56.59            
    7   2163  Brendon Stern          11      32          134    19:57.60 2:10:54.19            

St. Mary's Ryken High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 151  Team Score (times): 1:40:24.92   Average Time: 20:04.98

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2199  Ryan Braam             11       9            9    18:13.62   18:13.62            
    2   2200  Matthew Johnson        11      10           19    18:17.14   36:30.76            
    3   2202  Chris Sydnor           11      38           57    20:35.76   57:06.52            
    4   2205  Nathan Fechtig         10      44          101    21:16.59 1:18:23.11            
    5   2198  Daniel Sydnor          12      50          151    22:01.81 1:40:24.92            
    6   2203  Michael Beckman        10      55          206    22:53.74 2:03:18.66            

Trinity Christian School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 178  Team Score (times): 1:41:25.84   Average Time: 20:17.17

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2518  Jonathan Snider        11      19           19    18:54.36   18:54.36            
    2   2520  Ryan Cranston          9       34           53    20:02.93   38:57.29            
    3   2505  Michael Amico          10      35           88    20:07.13   59:04.42            
    4   2513  Michael Bagnoli        11      41          129    20:49.36 1:19:53.78            
    5   2523  Sam Neff               9       49          178    21:32.06 1:41:25.84            
    6   2517  Micah Nagel            10      53          231    22:18.21 2:03:44.05            
    7   2521  Robert Fisher          9       54          285    22:46.83 2:26:30.88            

Trinity Episcopal School    Finish Position -     3

  Team Score (places): 110  Team Score (times): 1:35:59.64   Average Time: 19:11.93

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2558  Cole Shugart           9       13           13    18:35.38   18:35.38            
    2   2566  Steve Jean             9       15           28    18:45.07   37:20.45            
    3   2551  Chase Shugart          11      20           48    18:57.80   56:18.25            
    4   2550  Mason Hadley           12      25           73    19:26.82 1:15:45.07            
    5   2563  Luke Fernandez         9       37          110    20:14.57 1:35:59.64            
    6   2560  Andy Chess             10      45          155    21:18.56 1:57:18.20   

Maymont X-Country Festival - Girls JV Red
September 28, 2012
Last updated on September 29, 2012
Maymont X-Country Festival

September 28, 2012

Results Mettle Events Mettle Events
Table of Contents

Finish List - Girls - Girls JV Red
Team Summary - Girls - Girls JV Red
Team Detail - Girls - Girls JV Red
Top
Overall Finish List - Girls

Girls JV Red 5000 Meter Run

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1      1   1131  Hannah Owen           Jefferson Forest                       20:53.64  6:44/M    12
    2  (< 5)   1968  Caroline Marquis      Orange County                          20:56.92  6:45/M    8 
    3      2   2756  Harriet Symington     Walt Whitman High School               21:33.72  6:57/M    11
    4      3    903  Veronique Kouame      Heritage (Leesburg)                    21:36.70  6:58/M    12
    5      4    561  Julia Clements        Downingtown West                       21:46.27  7:01/M    11
    6      5   1590  Julia Kuno *          Maggie Walker                          21:48.31  7:02/M    12
    7      6   2937  Cassidy Clements      York Girls                             21:49.75  7:02/M    11
    8      7   1144  Elizabeth Ruhland     Jefferson Forest                       21:53.59  7:04/M    10
    9      8     64  Kassidy McVey         Archmere Academy                       21:57.71  7:05/M    10
   10      9    562  Emerald Iding         Downingtown West                       21:58.17  7:05/M    12
   11     10    913  Mackenzie Scanlon     Heritage (Leesburg)                    21:58.54  7:05/M    9 
   12     11    997  Hannah Henry          James Madison                          21:59.51  7:05/M    11
   13     12   1883  Imahni Johnson        North Point High School                22:01.02  7:06/M    12
   14     13   2474  Rachel Laveson        Thomas Jefferson S&T                   22:01.45  7:06/M    11
   15     14     65  Laura Williams        Archmere Academy                       22:02.52  7:06/M    9 
   16     15    569  Kelsey Fenimore       Downingtown West                       22:08.37  7:08/M    --
   17     16   2484  Carrie Sun            Thomas Jefferson S&T                   22:11.76  7:09/M    12
   18     17   1599  Kayleigh Meighan *    Maggie Walker                          22:12.48  7:10/M    10
   19     18    558  Erin Barton           Downingtown West                       22:14.03  7:10/M    12
   20     19   1601  Katie Monks *         Maggie Walker                          22:14.70  7:10/M    11
   21     20   1139  Kaitlyn McCauley      Jefferson Forest                       22:17.48  7:11/M    9 
   22     21   1869  Catherine Springer    North Point High School                22:18.25  7:12/M    12
   23     22     59  Alana Bradley         Archmere Academy                       22:20.28  7:12/M    10
   24     23     62  Savvy Quinn           Archmere Academy                       22:20.53  7:12/M    10
   25     24   2980  Justine Wood          Walt Whtman                            22:24.78  7:14/M      
   26     25   2869  Beth Lindenblad       West Springfield                       22:25.55  7:14/M    12
   27     26   2299  Anna Wolz             T.C. Williams                          22:27.01  7:15/M    8 
   28     27   2345  Margaret Hilbert      Thomas Dale                            22:27.76  7:15/M    10
   29     28   1133  Elizabeth Francis     Jefferson Forest                       22:31.25  7:16/M    11
   30     29   1145  Brianna Anderson      Jefferson Forest                       22:34.43  7:17/M    10
   31     30   2939  Sora Edwards-Thro     York Girls                             22:35.14  7:17/M    12
   32     31    556  Emma Bixler           Downingtown West                       22:36.31  7:17/M    12
   33     32   2865  Jordan Farquhar       West Springfield                       22:36.37  7:17/M    10
   34     33   2486  Ana Malhotra          Thomas Jefferson S&T                   22:37.67  7:18/M    10
   35     34   2979  Michelle Sandler      Walt Whtman                            22:38.08  7:18/M      
   36     35   2860  Sam McAnallen         West Springfield                       22:38.45  7:18/M    11
   37     36   2768  Alyson Golub          Walt Whitman High School               22:39.82  7:18/M    10
   38     37     55  Kate Payne            Archmere Academy                       22:41.34  7:19/M    11
   39     38   2864  Kerry Stevens         West Springfield                       22:43.48  7:20/M    10
   40     39   1598  Libby Ebeling *       Maggie Walker                          22:44.49  7:20/M    10
   41     40   2353  Hannah Kvasnicka      Thomas Dale                            22:46.04  7:21/M    10
   42     41   1080  Gaphne Glueck         Jamestown                              22:46.78  7:21/M    9 
   43     42   2951  Aysha Kellicker       York Girls                             22:47.45  7:21/M    10
   44  (< 5)   1940  Chrystine Sampson     Ocean Lakes                            22:53.01  7:23/M    11
   45     43    567  Maddie Olson          Downingtown West                       22:53.78  7:23/M    10
   46     44   2770  Charlotte Fitterman   Walt Whitman High School               22:55.50  7:24/M    11
   47     45     61  Michelle Bolner       Archmere Academy                       22:56.34  7:24/M    10
   48     46   2478  Emily Moschella       Thomas Jefferson S&T                   22:56.57  7:24/M    10
   49     47    993  Abigail Head          James Madison                          22:59.08  7:25/M    12
   50     48    909  Caris Geissler        Heritage (Leesburg)                    23:01.00  7:25/M    10
   51     49    476  Christy Tripp         Dinwiddie                              23:06.83  7:27/M    11
   52     50     52  Sarah Gilroy          Archmere Academy                       23:09.24  7:28/M    12
   53     51   2764  Jordan Brossi         Walt Whitman High School               23:09.71  7:28/M    12
   54  (> 7)     57  Rebecca Peet          Archmere Academy                       23:10.30  7:28/M    11
   55  (< 5)   1276  Morgan Crookston      Lafayette                              23:10.98  7:28/M    11
   56     52   2752  Annie Rice            Walt Whitman High School               23:12.51  7:29/M    12
   57     53    457  Stephanie Dowdy       Deep Run                               23:15.66  7:30/M    10
   58     54   1007  Anna Beucler          James Madison                          23:16.06  7:30/M    10
   59     55    446  Haley Bunting         Deep Run                               23:16.29  7:30/M    12
   60     56   2344  Mikayla Grubbs        Thomas Dale                            23:16.33  7:30/M    10
   61     57   2861  Sam Perlstein         West Springfield                       23:17.92  7:31/M    12
   62  (> 7)     66  Maddy Love            Archmere Academy                       23:20.06  7:32/M    10
   63     58    527  Mary Peyton Baskin    Douglas Freeman                        23:21.02  7:32/M    10
   64     59   2772  Leah Greenstein       Walt Whitman High School               23:21.12  7:32/M    10
   65     60   2468  Emily Barret          Thomas Jefferson S&T                   23:21.52  7:32/M    12
   66     61    296  Isabella Moraschi     Cherokee HS                            23:24.64  7:33/M    --
   67     62   2346  Reilly Fink           Thomas Dale                            23:25.99  7:33/M    10
   68     63    999  Anna Hendricks        James Madison                          23:26.56  7:34/M    11
   69     64   1006  Emma Francois         James Madison                          23:33.77  7:36/M    10
   70     65   1009  Emily Bradner         James Madison                          23:35.33  7:36/M    10
   71     66   1593  Nemo Keller *         Maggie Walker                          23:36.10  7:37/M    12
   72     67   2867  Megan Milonovich      West Springfield                       23:36.13  7:37/M    --
   73     68    998  Amanda Gormsen        James Madison                          23:36.76  7:37/M    11
   74     69   2863  Natalie Steinberg     West Springfield                       23:38.42  7:37/M    11
   75     70    474  Makayla Diamond*      Dinwiddie                              23:38.72  7:37/M    11
   76     71    471  Kaitlynn Shuklis      Dinwiddie                              23:38.92  7:37/M    10
   77     72    522  Reed Gibson*          Douglas Freeman                        23:40.84  7:38/M    11
   78     73   1609  Erin Paasch           Maggie Walker                          23:40.98  7:38/M    9 
   79  (> 7)    995  Ashley Sienicki       James Madison                          23:44.49  7:39/M    11
   80     74    906  Madeline Dann         Heritage (Leesburg)                    23:44.56  7:39/M    11
   81     75   1140  Jimmi Nelson-Reid     Jefferson Forest                       23:47.06  7:40/M    10
   82  (< 5)    110  Emily Loving          Atlee                                  23:47.53  7:40/M    10
   83     76   1617  Caroline Hanes        Maggie Walker                          23:49.69  7:41/M    9 
   84  (> 7)    996  Madison Renshaw       James Madison                          23:50.10  7:41/M    11
   85  (> 7)   2856  Kate Donovan          West Springfield                       23:52.98  7:42/M    12
   86  (< 5)    103  Eryn Donovan *        Atlee                                  23:53.94  7:42/M    11
   87     77    539  Claire Early          Douglas Freeman                        23:56.85  7:43/M    8 
   88     78    534  Ellie Girardi         Douglas Freeman                        23:57.00  7:44/M    9 
   89  (> 7)   1010  Madison Roberts       James Madison                          23:57.25  7:44/M    10
   90  (< 5)    108  Lindsay Lloyd         Atlee                                  23:59.39  7:44/M    10
   91     79    557  Maura Aherne          Downingtown West                       24:00.04  7:45/M    12
   92     80   2769  Rolanda Wang          Walt Whitman High School               24:01.01  7:45/M    11
   93  (< 5)   1281  Summer Chambers       Lafayette                              24:01.11  7:45/M    9 
   94     81   1884  Kendra Bullock        North Point High School                24:02.87  7:45/M    9 
   95     82    520  Catherine Baird*      Douglas Freeman                        24:04.12  7:46/M    11
   96     83    444  Kyra Canning          Deep Run                               24:04.31  7:46/M    11
   97     84    346  Alicia McNulty        Clover Hill                            24:05.21  7:46/M    9 
   98     85   1864  Kerry McLaughlin      North Point High School                24:05.37  7:46/M    12
   99     86    447  Bailey O'Connor       Deep Run                               24:06.13  7:46/M    11
  100  (< 5)   1946  Sam Lord              Ocean Lakes                            24:06.56  7:46/M    11

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

  101  (< 5)   1199  Madison Mading        King George                            24:07.18  7:47/M    11
  102     87    341  Kathleen Shaw         Clover Hill                            24:08.00  7:47/M    12
  103  (> 7)     58  Mercedes Chartier     Archmere Academy                       24:09.54  7:47/M    11
  104     88    455  Maria Deponte         Deep Run                               24:13.90  7:49/M    10
  105  (> 7)   2766  Sophia Glazer         Walt Whitman High School               24:15.45  7:49/M    10
  106  (< 5)   1208  Hayley Gummer         King George                            24:16.89  7:50/M    10
  107  (> 7)   1000  Cynthia Guo           James Madison                          24:17.72  7:50/M    11
  108     89    700  Jenna Bender          Glen Allen High School                 24:18.33  7:50/M    12
  109  (> 7)   1008  Emily Head            James Madison                          24:18.76  7:50/M    10
  110  (> 7)   2758  Beatriz Atsavapranee  Walt Whitman High School               24:19.36  7:51/M    11
  111  (< 5)   1948  Morgan Will           Ocean Lakes                            24:19.72  7:51/M    9 
  112     90    910  Sara Warnquist        Heritage (Leesburg)                    24:21.88  7:51/M    11
  113     91    443  Jessie Renehan        Deep Run                               24:26.81  7:53/M    12
  114     92   1143  Nicole Zalegowski     Jefferson Forest                       24:27.12  7:53/M    10
  115  (< 5)    107  Haleigh Wilkins       Atlee                                  24:34.02  7:55/M    10
  116  (> 7)   2760  Marisa Fried          Walt Whitman High School               24:35.34  7:56/M    11
  117     93   2936  Jess Chandrasekhar    York Girls                             24:40.12  7:57/M    11
  118     94    337  Jenna Dickerson *     Clover Hill                            24:48.45  8:00/M    12
  119     95    453  Kennedy O'Connor      Deep Run                               24:48.94  8:00/M    10
  120     96    516  Leigh Allin           Douglas Freeman                        24:49.79  8:00/M    12
  121  (> 7)    462  Michelle Swanson      Deep Run                               24:51.92  8:01/M    9 
  122  (> 7)   2767  Tot Lee-Shapiro       Walt Whitman High School               24:52.43  8:01/M    11
  123     97   2491  Wendy Sun             Thomas Jefferson S&T                   24:53.12  8:02/M    10
  124  (< 5)   1212  Alexandra Nette       King George                            24:54.14  8:02/M    9 
  125     98   2482  Amanda Lim            Thomas Jefferson S&T                   24:56.61  8:03/M    10
  126     99    695  Emily Young *         Glen Allen High School                 25:00.21  8:04/M    11
  127    100   1097  Taylor Thompson       Jamestown                              25:02.53  8:05/M    11
  128  (< 5)   1285  Amanda Smith          Lafayette                              25:03.38  8:05/M    10
  129    101    519  Amanda Quinn          Douglas Freeman                        25:03.40  8:05/M    12
  130  (> 7)    451  Sarah Stewart         Deep Run                               25:04.45  8:05/M    10
  131  (> 7)   1146  Natalie Hendrickson   Jefferson Forest                       25:09.57  8:07/M    9 
  132    102   2950  Teresa Alvarez        York Girls                             25:10.73  8:07/M    11
  133  (> 7)    521  Kit Allred            Douglas Freeman                        25:12.18  8:08/M    12
  134    103   2947  Brooke Westrater      York Girls                             25:12.23  8:08/M    9 
  135    104    705  Courtney Sheppard     Glen Allen High School                 25:17.28  8:09/M    9 
  136    105   2942  Elaine Santiago       York Girls                             25:17.33  8:09/M    12
  137  (> 7)   2944  Elizabeth Kramer      York Girls                             25:19.49  8:10/M    9 
  138  (< 5)   2643  Abbey Stoneman        Varina                                 25:20.03  8:10/M    11
  139    106    299  Tatyanne Dejesus      Cherokee HS                            25:22.20  8:11/M    10
  140    107   2974  Micha Hinga           Walt Whtman                            25:22.49  8:11/M      
  141  (> 7)   2945  Anne Conner           York Girls                             25:30.48  8:14/M    11
  142  (> 7)   1595  Blaise Barsanti *     Maggie Walker                          25:31.81  8:14/M    10
  143  (> 7)    518  Stephanie Lugbill     Douglas Freeman                        25:33.40  8:15/M    12
  144    108   1886  Khadliah Bland        North Point High School                25:35.58  8:15/M    10
  145    109   1871  Adrienne Milledge     North Point High School                25:36.98  8:15/M    12
  146  (> 7)   2757  Julia Juenemann       Walt Whitman High School               25:37.52  8:16/M    11
  147  (> 7)   1604  Olivia Call *         Maggie Walker                          25:43.65  8:18/M    11
  148  (< 5)   2645  Destiny Jefferson     Varina                                 25:44.45  8:18/M    10
  149    110    343  Lauren Higgins        Clover Hill                            25:46.07  8:19/M    9 
  150    111    475  Gabrielle Gibbs       Dinwiddie                              25:47.28  8:19/M    9 
  151    112   2973  Hannah Greenwood      Walt Whtman                            25:47.31  8:19/M      
  152  (> 7)   1594  Emily Abbey *         Maggie Walker                          25:50.04  8:20/M    11
  153  (> 7)   1615  Elizabeth Ratliff     Maggie Walker                          25:50.97  8:20/M    9 
  154    113    698  Madison White         Glen Allen High School                 26:06.65  8:25/M    11
  155  (> 7)   2750  Julia Brown           Walt Whitman High School               26:13.43  8:27/M    12
  156    114    473  Destiny Rodrigue*     Dinwiddie                              26:15.98  8:28/M    11
  157    115    288  Samantha Digristina   Cherokee HS                            26:18.40  8:29/M    --
  158  (> 7)   2759  Atessa Foroutan       Walt Whitman High School               26:18.85  8:29/M    11
  159    116    829  Novella Somm          Grafton High School                    26:21.75  8:30/M    8 
  160    117   1875  Bethany Bowman        North Point High School                26:25.14  8:31/M    11
  161    118   1071  Hayley Batten         Jamestown                              26:27.04  8:32/M    11
  162  (> 7)   1878  Stephanie McCarter-DadNorth Point High School                26:28.82  8:32/M    10
  163    119    291  Lisa Holman           Cherokee HS                            26:29.17  8:33/M    12
  164    120    348  Charly Sager          Clover Hill                            26:29.62  8:33/M    9 
  165  (> 7)   1885  Alexa Gannon          North Point High School                26:31.31  8:33/M    11
  166    121   2976  Rachel Gillcrist      Walt Whtman                            26:32.93  8:34/M      
  167  (> 7)   1585  Merci Best *          Maggie Walker                          26:41.56  8:36/M    12
  168  (< 5)   1950  Amanda Hackett        Ocean Lakes                            26:42.70  8:37/M    9 
  169    122   1087  Anna Walter           Jamestown                              26:48.67  8:39/M    9 
  170  (> 7)    450  Gabby Levet           Deep Run                               26:51.77  8:40/M    11
  171  (< 5)   1734  Lynsey Harris         New Kent                               26:52.57  8:40/M    10
  172  (> 7)    538  Rachel Varon          Douglas Freeman                        26:52.97  8:40/M    9 
  173  (> 7)    448  Quinn Ackermann       Deep Run                               26:53.22  8:40/M    11
  174    123    279  Emily Przybyszewski   Cherokee HS                            26:54.39  8:41/M    12
  175    124    477  Linzy Sheeder         Dinwiddie                              26:56.26  8:41/M    11
  176    125    818  Annie Maddox          Grafton High School                    26:57.56  8:42/M    11
  177    126   1068  Taylor Horner         Jamestown                              26:57.83  8:42/M    10
  178    127    824  Morgan Kimmel         Grafton High School                    26:58.13  8:42/M    10
  179    128   2347  Morgan Dawson         Thomas Dale                            26:58.17  8:42/M    11
  180    129    826  Aidan Wright          Grafton High School                    26:59.26  8:42/M    10
  181  (> 7)    540  Emma Manring          Douglas Freeman                        27:01.34  8:43/M    8 
  182    130    830  Jasmine Hairston      Grafton High School                    27:07.03  8:45/M    9 
  183    131    352  Kathleen Reid         Clover Hill                            27:07.22  8:45/M    9 
  184  (> 7)   1616  Elizabeth Hayes       Maggie Walker                          27:08.75  8:45/M    9 
  185    132   1082  Gabby Garza           Jamestown                              27:11.49  8:46/M    10
  186  (< 5)   1741  Emily Zayas           New Kent                               27:12.13  8:46/M    10
  187    133    704  Sara Lassiter *       Glen Allen High School                 27:14.36  8:47/M    11
  188  (> 7)   1138  Shannon Laughlin      Jefferson Forest                       27:14.81  8:47/M    10
  189    134    828  Gabrielle Hernandez   Grafton High School                    27:16.48  8:48/M    10
  190  (> 7)   1873  Dionna Finley         North Point High School                27:34.40  8:54/M    12
  191  (> 7)   1877  Emily Ditoto          North Point High School                27:38.34  8:55/M    11
  192  (> 7)    535  Elizabeth ScwarchzchilDouglas Freeman                        27:42.42  8:56/M    11
  193  (> 7)   2941  Ashley Pandolf        York Girls                             27:45.05  8:57/M    12
  194    135    274  Julia Amariti         Cherokee HS                            27:45.91  8:57/M    12
  195    136    825  Taryn Wilson          Grafton High School                    27:46.69  8:57/M    10
  196    137   1083  Feliz Stafford        Jamestown                              27:52.95  8:59/M    9 
  197    138    707  Alex White            Glen Allen High School                 27:55.95  9:00/M    9 
  198    139   2297  Harper Jensen         T.C. Williams                          27:58.86  9:01/M    9 
  199  (> 7)   1088  Yuyi Taylor           Jamestown                              28:07.94  9:04/M    10
  200  (> 7)   1081  Elizabeth Jackson     Jamestown                              28:33.11  9:13/M    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

  201    140   2827  Nicole Liberato       West Point                             28:34.80  9:13/M    11
  202  (< 5)   2641  Kiara Charity         Varina                                 28:36.33  9:14/M    12
  203  (> 7)   2753  Helen Rosenthal       Walt Whitman High School               28:36.38  9:14/M    12
  204    141   2287  Jackie Pastore        T.C. Williams                          28:45.15  9:16/M    12
  205  (< 5)   1283  Abby Johnson          Lafayette                              28:46.50  9:17/M    9 
  206  (> 7)    536  Liza Cozens           Douglas Freeman                        28:49.76  9:18/M    9 
  207    142   2832  Alanis Ellingson      West Point                             28:50.17  9:18/M    11
  208  (> 7)   2940  Jennifer Pandolf      York Girls                             28:50.62  9:18/M    12
  209  (> 7)   1608  Zoe Nelson            Maggie Walker                          28:55.65  9:20/M    9 
  210  (> 7)   2948  Kenzie Cornelison     York Girls                             28:55.88  9:20/M    9 
  211    143   2824  Jane Hagen            West Point                             29:01.33  9:22/M    10
  212  (> 7)    458  Gabriella Johnson     Deep Run                               29:02.99  9:22/M    9 
  213    144   2830  Hannah Zwerner        West Point                             29:03.22  9:22/M    10
  214  (> 7)   1089  Sophie Maize          Jamestown                              29:07.48  9:24/M    10
  215  (> 7)   1085  Molly Jacobs          Jamestown                              29:12.02  9:25/M    10
  216  (> 7)   1890  Maren Angela          North Point High School                29:12.22  9:25/M    9 
  217  (> 7)   1607  Caroline Meeks        Maggie Walker                          29:13.62  9:25/M    9 
  218  (> 7)   1075  Lauren Horner         Jamestown                              29:15.93  9:26/M    10
  219    145    709  Jodie Wheeler         Glen Allen High School                 29:22.70  9:28/M    11
  220    146   2978  Emery Dahl            Walt Whtman                            29:23.04  9:29/M      
  221  (> 7)   1605  Abby Good *           Maggie Walker                          29:23.81  9:29/M    10
  222  (> 7)    696  Abby Naughton *       Glen Allen High School                 29:24.88  9:29/M    11
  223  (< 5)   1735  Kassie Holzhauser     New Kent                               29:37.74  9:33/M    11
  224  (> 7)   1887  Mary Arevalo          North Point High School                29:39.86  9:34/M    10
  225  (> 7)   2771  Emily Rosenthal       Walt Whitman High School               29:44.33  9:35/M    11
  226  (> 7)   2943  Abby Hunt             York Girls                             29:50.02  9:37/M    11
  227  (< 5)   1736  Talia Hohman          New Kent                               29:50.09  9:37/M    9 
  228  (> 7)   1888  Alexandra Jeffers     North Point High School                29:54.15  9:39/M    10
  229  (> 7)   2946  Leah Beaver           York Girls                             30:13.94  9:45/M    8 
  230  (< 5)   1523  Mary Zaleski          Louisa County High School              30:19.90  9:47/M    12
  231  (< 5)   1213  Mary Jo Cummings      King George                            30:28.88  9:50/M    11
  232  (> 7)   1090  Lia Weisflog          Jamestown                              30:37.65  9:53/M    10
  233  (> 7)   1879  Sydney Moore          North Point High School                31:16.26 10:05/M    10
  234  (> 7)   1064  Samanth McLaughlin    Jamestown                              31:18.86 10:06/M    --
  235  (> 7)   1613  Kayla Temple          Maggie Walker                          31:22.28 10:07/M    9 
  236    147   2821  Jamie Simpkins        West Point                             31:39.07 10:13/M    11
  237    148   2829  Abby Zwerner          West Point                             31:39.30 10:13/M    10
  238  (> 7)   1894  Lauryn Scriber        North Point High School                31:57.75 10:18/M    9 
  239  (< 5)    956  Leah Jones            J.R. Tucker High School                31:59.52 10:19/M    10
  240    149   2298  Lea Williams          T.C. Williams                          32:01.53 10:20/M    9 
  241    150   2293  Ishrat Azim           T.C. Williams                          32:06.98 10:21/M    9 
  242    151    350  Alexis Soltow         Clover Hill                            32:09.42 10:22/M    9 
  243    152   2836  Meghan Krom           West Point                             32:16.61 10:25/M    8 
  244  (> 7)   2949  Hannah Treacy         York Girls                             32:49.52 10:35/M    10
  245  (< 5)    955  Tanvi Kohli           J.R. Tucker High School                33:52.13 10:55/M    9 
  246  (< 5)    948  Yasmine Malik         J.R. Tucker High School                34:17.70 11:04/M    10
  247  (> 7)    344  Ellen Hanawalt        Clover Hill                            35:00.27 11:17/M    12
  248  (< 5)    957  Alaina Thompson       J.R. Tucker High School                36:01.78 11:37/M    9 
  249  (> 7)   1889  Azalea Marshall       North Point High School                38:15.70 12:20/M    10
Top
Team Summary Report - Girls

Girls JV Red


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Downingtown West                       77               4   9  15  18  31  43  79         
        Top  5 Times: 1:50:43.15

    2 Jefferson Forest                       85               1   7  20  28  29  75  92         
        Top  5 Times: 1:50:10.39

    3 Archmere Academy                      104               8  14  22  23  37  45  50         
        Top  5 Times: 1:51:22.38

    4 Maggie Walker                         146               5  17  19  39  66  73  76         
        Top  5 Times: 1:52:36.08

    5 Thomas Jefferson S&T                  168              13  16  33  46  60  97  98         
        Top  5 Times: 1:53:08.97

    6 Walt Whitman High School              185               2  36  44  51  52  59  80         
        Top  5 Times: 1:53:31.26

    7 West Springfield                      187              25  32  35  38  57  67  69         
        Top  5 Times: 1:53:41.77

    8 Heritage (Leesburg)                   225               3  10  48  74  90                 
        Top  5 Times: 1:54:42.68

    9 James Madison                         239              11  47  54  63  64  65  68         
        Top  5 Times: 1:55:14.98

   10 York Girls                            273               6  30  42  93 102 103 105         
        Top  5 Times: 1:57:03.19

   11 North Point High School               307              12  21  81  85 108 109 117         
        Top  5 Times: 1:58:03.09

   12 Thomas Dale                           313              27  40  56  62 128                 
        Top  5 Times: 1:58:54.29

   13 Deep Run                              365              53  55  83  86  88  91  95         
        Top  5 Times: 1:58:56.29

   14 Douglas Freeman                       367              58  72  77  78  82  96 101         
        Top  5 Times: 1:58:59.83

   15 Walt Whtman                           398              24  34 107 112 121 146             
        Top  5 Times: 2:02:45.59

   16 Dinwiddie                             415              49  70  71 111 114 124             
        Top  5 Times: 2:02:27.73

   17 Clover Hill                           495              84  87  94 110 120 131 151         
        Top  5 Times: 2:05:17.35

   18 Jamestown                             507              41 100 118 122 126 132 137         
        Top  5 Times: 2:08:02.85

   19 Cherokee HS                           524              61 106 115 119 123 135             
        Top  5 Times: 2:08:28.80

   20 Glen Allen High School                538              89  99 104 113 133 138 145         
        Top  5 Times: 2:07:56.83

   21 T.C. Williams                         605              26 139 141 149 150                 
        Top  5 Times: 2:23:19.53

   22 Grafton High School                   627             116 125 127 129 130 134 136         
        Top  5 Times: 2:14:23.73

   23 West Point                            716             140 142 143 144 147 148 152         
        Top  5 Times: 2:27:08.59

 Inc. Atlee                                4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. J.R. Tucker High School              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. King George                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Lafayette                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Louisa County High School            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. New Kent                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Ocean Lakes                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Orange County                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Varina                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top
Detail Team Results - Girls

Girls JV Red

Archmere Academy    Finish Position -     3

  Team Score (places): 104  Team Score (times): 1:51:22.38   Average Time: 22:16.48

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1     64  Kassidy McVey          10       8            8    21:57.71   21:57.71            
    2     65  Laura Williams         9       14           22    22:02.52   44:00.23            
    3     59  Alana Bradley          10      22           44    22:20.28 1:06:20.51            
    4     62  Savvy Quinn            10      23           67    22:20.53 1:28:41.04            
    5     55  Kate Payne             11      37          104    22:41.34 1:51:22.38            
    6     61  Michelle Bolner        10      45          149    22:56.34 2:14:18.72            
    7     52  Sarah Gilroy           12      50          199    23:09.24 2:37:27.96            
    8     57  Rebecca Peet           11   More Than  7          23:10.30 3:00:38.26            
    9     66  Maddy Love             10   More Than  7          23:20.06 3:23:58.32            
   10     58  Mercedes Chartier      11   More Than  7          24:09.54 3:48:07.86            

Atlee    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    110  Emily Loving           10   Less Than  5          23:47.53   23:47.53            
    2    103  Eryn Donovan *         11   Less Than  5          23:53.94   47:41.47            
    3    108  Lindsay Lloyd          10   Less Than  5          23:59.39 1:11:40.86            
    4    107  Haleigh Wilkins        10   Less Than  5          24:34.02 1:36:14.88            

Cherokee HS    Finish Position -    19

  Team Score (places): 524  Team Score (times): 2:08:28.80   Average Time: 25:41.76

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    296  Isabella Moraschi      --      61           61    23:24.64   23:24.64            
    2    299  Tatyanne Dejesus       10     106          167    25:22.20   48:46.84            
    3    288  Samantha Digristina    --     115          282    26:18.40 1:15:05.24            
    4    291  Lisa Holman            12     119          401    26:29.17 1:41:34.41            
    5    279  Emily Przybyszewski    12     123          524    26:54.39 2:08:28.80            
    6    274  Julia Amariti          12     135          659    27:45.91 2:36:14.71            

Clover Hill    Finish Position -    17

  Team Score (places): 495  Team Score (times): 2:05:17.35   Average Time: 25:03.47

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    346  Alicia McNulty         9       84           84    24:05.21   24:05.21            
    2    341  Kathleen Shaw          12      87          171    24:08.00   48:13.21            
    3    337  Jenna Dickerson *      12      94          265    24:48.45 1:13:01.66            
    4    343  Lauren Higgins         9      110          375    25:46.07 1:38:47.73            
    5    348  Charly Sager           9      120          495    26:29.62 2:05:17.35            
    6    352  Kathleen Reid          9      131          626    27:07.22 2:32:24.57            
    7    350  Alexis Soltow          9      151          777    32:09.42 3:04:33.99            
    8    344  Ellen Hanawalt         12   More Than  7          35:00.27 3:39:34.26            

Deep Run    Finish Position -    13

  Team Score (places): 365  Team Score (times): 1:58:56.29   Average Time: 23:47.26

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    457  Stephanie Dowdy        10      53           53    23:15.66   23:15.66            
    2    446  Haley Bunting          12      55          108    23:16.29   46:31.95            
    3    444  Kyra Canning           11      83          191    24:04.31 1:10:36.26            
    4    447  Bailey O'Connor        11      86          277    24:06.13 1:34:42.39            
    5    455  Maria Deponte          10      88          365    24:13.90 1:58:56.29            
    6    443  Jessie Renehan         12      91          456    24:26.81 2:23:23.10            
    7    453  Kennedy O'Connor       10      95          551    24:48.94 2:48:12.04            
    8    462  Michelle Swanson       9    More Than  7          24:51.92 3:13:03.96            
    9    451  Sarah Stewart          10   More Than  7          25:04.45 3:38:08.41            
   10    450  Gabby Levet            11   More Than  7          26:51.77 4:05:00.18            
   11    448  Quinn Ackermann        11   More Than  7          26:53.22 4:31:53.40            
   12    458  Gabriella Johnson      9    More Than  7          29:02.99 5:00:56.39            

Dinwiddie    Finish Position -    16

  Team Score (places): 415  Team Score (times): 2:02:27.73   Average Time: 24:29.55

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    476  Christy Tripp          11      49           49    23:06.83   23:06.83            
    2    474  Makayla Diamond*       11      70          119    23:38.72   46:45.55            
    3    471  Kaitlynn Shuklis       10      71          190    23:38.92 1:10:24.47            
    4    475  Gabrielle Gibbs        9      111          301    25:47.28 1:36:11.75            
    5    473  Destiny Rodrigue*      11     114          415    26:15.98 2:02:27.73            
    6    477  Linzy Sheeder          11     124          539    26:56.26 2:29:23.99            

Douglas Freeman    Finish Position -    14

  Team Score (places): 367  Team Score (times): 1:58:59.83   Average Time: 23:47.97

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    527  Mary Peyton Baskin     10      58           58    23:21.02   23:21.02            
    2    522  Reed Gibson*           11      72          130    23:40.84   47:01.86            
    3    539  Claire Early           8       77          207    23:56.85 1:10:58.71            
    4    534  Ellie Girardi          9       78          285    23:57.00 1:34:55.71            
    5    520  Catherine Baird*       11      82          367    24:04.12 1:58:59.83            
    6    516  Leigh Allin            12      96          463    24:49.79 2:23:49.62            
    7    519  Amanda Quinn           12     101          564    25:03.40 2:48:53.02            
    8    521  Kit Allred             12   More Than  7          25:12.18 3:14:05.20            
    9    518  Stephanie Lugbill      12   More Than  7          25:33.40 3:39:38.60            
   10    538  Rachel Varon           9    More Than  7          26:52.97 4:06:31.57            
   11    540  Emma Manring           8    More Than  7          27:01.34 4:33:32.91            
   12    535  Elizabeth Scwarchzchild11   More Than  7          27:42.42 5:01:15.33            
   13    536  Liza Cozens            9    More Than  7          28:49.76 5:30:05.09            

Downingtown West    Finish Position -     1

  Team Score (places):  77  Team Score (times): 1:50:43.15   Average Time: 22:08.63

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    561  Julia Clements         11       4            4    21:46.27   21:46.27            
    2    562  Emerald Iding          12       9           13    21:58.17   43:44.44            
    3    569  Kelsey Fenimore        --      15           28    22:08.37 1:05:52.81            
    4    558  Erin Barton            12      18           46    22:14.03 1:28:06.84            
    5    556  Emma Bixler            12      31           77    22:36.31 1:50:43.15            
    6    567  Maddie Olson           10      43          120    22:53.78 2:13:36.93            
    7    557  Maura Aherne           12      79          199    24:00.04 2:37:36.97            

Glen Allen High School    Finish Position -    20

  Team Score (places): 538  Team Score (times): 2:07:56.83   Average Time: 25:35.37

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    700  Jenna Bender           12      89           89    24:18.33   24:18.33            
    2    695  Emily Young *          11      99          188    25:00.21   49:18.54            
    3    705  Courtney Sheppard      9      104          292    25:17.28 1:14:35.82            
    4    698  Madison White          11     113          405    26:06.65 1:40:42.47            
    5    704  Sara Lassiter *        11     133          538    27:14.36 2:07:56.83            
    6    707  Alex White             9      138          676    27:55.95 2:35:52.78            
    7    709  Jodie Wheeler          11     145          821    29:22.70 3:05:15.48            
    8    696  Abby Naughton *        11   More Than  7          29:24.88 3:34:40.36            

Grafton High School    Finish Position -    22

  Team Score (places): 627  Team Score (times): 2:14:23.73   Average Time: 26:52.75

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    829  Novella Somm           8      116          116    26:21.75   26:21.75            
    2    818  Annie Maddox           11     125          241    26:57.56   53:19.31            
    3    824  Morgan Kimmel          10     127          368    26:58.13 1:20:17.44            
    4    826  Aidan Wright           10     129          497    26:59.26 1:47:16.70            
    5    830  Jasmine Hairston       9      130          627    27:07.03 2:14:23.73            
    6    828  Gabrielle Hernandez    10     134          761    27:16.48 2:41:40.21            
    7    825  Taryn Wilson           10     136          897    27:46.69 3:09:26.90            

Heritage (Leesburg)    Finish Position -     8

  Team Score (places): 225  Team Score (times): 1:54:42.68   Average Time: 22:56.54

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    903  Veronique Kouame       12       3            3    21:36.70   21:36.70            
    2    913  Mackenzie Scanlon      9       10           13    21:58.54   43:35.24            
    3    909  Caris Geissler         10      48           61    23:01.00 1:06:36.24            
    4    906  Madeline Dann          11      74          135    23:44.56 1:30:20.80            
    5    910  Sara Warnquist         11      90          225    24:21.88 1:54:42.68            

J.R. Tucker High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    956  Leah Jones             10   Less Than  5          31:59.52   31:59.52            
    2    955  Tanvi Kohli            9    Less Than  5          33:52.13 1:05:51.65            
    3    948  Yasmine Malik          10   Less Than  5          34:17.70 1:40:09.35            
    4    957  Alaina Thompson        9    Less Than  5          36:01.78 2:16:11.13            

James Madison    Finish Position -     9

  Team Score (places): 239  Team Score (times): 1:55:14.98   Average Time: 23:03.00

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    997  Hannah Henry           11      11           11    21:59.51   21:59.51            
    2    993  Abigail Head           12      47           58    22:59.08   44:58.59            
    3   1007  Anna Beucler           10      54          112    23:16.06 1:08:14.65            
    4    999  Anna Hendricks         11      63          175    23:26.56 1:31:41.21            
    5   1006  Emma Francois          10      64          239    23:33.77 1:55:14.98            
    6   1009  Emily Bradner          10      65          304    23:35.33 2:18:50.31            
    7    998  Amanda Gormsen         11      68          372    23:36.76 2:42:27.07            
    8    995  Ashley Sienicki        11   More Than  7          23:44.49 3:06:11.56            
    9    996  Madison Renshaw        11   More Than  7          23:50.10 3:30:01.66            
   10   1010  Madison Roberts        10   More Than  7          23:57.25 3:53:58.91            
   11   1000  Cynthia Guo            11   More Than  7          24:17.72 4:18:16.63            
   12   1008  Emily Head             10   More Than  7          24:18.76 4:42:35.39            

Jamestown    Finish Position -    18

  Team Score (places): 507  Team Score (times): 2:08:02.85   Average Time: 25:36.57

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1080  Gaphne Glueck          9       41           41    22:46.78   22:46.78            
    2   1097  Taylor Thompson        11     100          141    25:02.53   47:49.31            
    3   1071  Hayley Batten          11     118          259    26:27.04 1:14:16.35            
    4   1087  Anna Walter            9      122          381    26:48.67 1:41:05.02            
    5   1068  Taylor Horner          10     126          507    26:57.83 2:08:02.85            
    6   1082  Gabby Garza            10     132          639    27:11.49 2:35:14.34            
    7   1083  Feliz Stafford         9      137          776    27:52.95 3:03:07.29            
    8   1088  Yuyi Taylor            10   More Than  7          28:07.94 3:31:15.23            
    9   1081  Elizabeth Jackson      10   More Than  7          28:33.11 3:59:48.34            
   10   1089  Sophie Maize           10   More Than  7          29:07.48 4:28:55.82            
   11   1085  Molly Jacobs           10   More Than  7          29:12.02 4:58:07.84            
   12   1075  Lauren Horner          10   More Than  7          29:15.93 5:27:23.77            
   13   1090  Lia Weisflog           10   More Than  7          30:37.65 5:58:01.42            
   14   1064  Samanth McLaughlin     --   More Than  7          31:18.86 6:29:20.28            

Jefferson Forest    Finish Position -     2

  Team Score (places):  85  Team Score (times): 1:50:10.39   Average Time: 22:02.08

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1131  Hannah Owen            12       1            1    20:53.64   20:53.64            
    2   1144  Elizabeth Ruhland      10       7            8    21:53.59   42:47.23            
    3   1139  Kaitlyn McCauley       9       20           28    22:17.48 1:05:04.71            
    4   1133  Elizabeth Francis      11      28           56    22:31.25 1:27:35.96            
    5   1145  Brianna Anderson       10      29           85    22:34.43 1:50:10.39            
    6   1140  Jimmi Nelson-Reid      10      75          160    23:47.06 2:13:57.45            
    7   1143  Nicole Zalegowski      10      92          252    24:27.12 2:38:24.57            
    8   1146  Natalie Hendrickson    9    More Than  7          25:09.57 3:03:34.14            
    9   1138  Shannon Laughlin       10   More Than  7          27:14.81 3:30:48.95            

King George    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1199  Madison Mading         11   Less Than  5          24:07.18   24:07.18            
    2   1208  Hayley Gummer          10   Less Than  5          24:16.89   48:24.07            
    3   1212  Alexandra Nette        9    Less Than  5          24:54.14 1:13:18.21            
    4   1213  Mary Jo Cummings       11   Less Than  5          30:28.88 1:43:47.09            

Lafayette    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1276  Morgan Crookston       11   Less Than  5          23:10.98   23:10.98            
    2   1281  Summer Chambers        9    Less Than  5          24:01.11   47:12.09            
    3   1285  Amanda Smith           10   Less Than  5          25:03.38 1:12:15.47            
    4   1283  Abby Johnson           9    Less Than  5          28:46.50 1:41:01.97            

Louisa County High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1523  Mary Zaleski           12   Less Than  5          30:19.90   30:19.90            

Maggie Walker    Finish Position -     4

  Team Score (places): 146  Team Score (times): 1:52:36.08   Average Time: 22:31.22

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1590  Julia Kuno *           12       5            5    21:48.31   21:48.31            
    2   1599  Kayleigh Meighan *     10      17           22    22:12.48   44:00.79            
    3   1601  Katie Monks *          11      19           41    22:14.70 1:06:15.49            
    4   1598  Libby Ebeling *        10      39           80    22:44.49 1:28:59.98            
    5   1593  Nemo Keller *          12      66          146    23:36.10 1:52:36.08            
    6   1609  Erin Paasch            9       73          219    23:40.98 2:16:17.06            
    7   1617  Caroline Hanes         9       76          295    23:49.69 2:40:06.75            
    8   1595  Blaise Barsanti *      10   More Than  7          25:31.81 3:05:38.56            
    9   1604  Olivia Call *          11   More Than  7          25:43.65 3:31:22.21            
   10   1594  Emily Abbey *          11   More Than  7          25:50.04 3:57:12.25            
   11   1615  Elizabeth Ratliff      9    More Than  7          25:50.97 4:23:03.22            
   12   1585  Merci Best *           12   More Than  7          26:41.56 4:49:44.78            
   13   1616  Elizabeth Hayes        9    More Than  7          27:08.75 5:16:53.53            
   14   1608  Zoe Nelson             9    More Than  7          28:55.65 5:45:49.18            
   15   1607  Caroline Meeks         9    More Than  7          29:13.62 6:15:02.80            
   16   1605  Abby Good *            10   More Than  7          29:23.81 6:44:26.61            
   17   1613  Kayla Temple           9    More Than  7          31:22.28 7:15:48.89            

New Kent    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1734  Lynsey Harris          10   Less Than  5          26:52.57   26:52.57            
    2   1741  Emily Zayas            10   Less Than  5          27:12.13   54:04.70            
    3   1735  Kassie Holzhauser      11   Less Than  5          29:37.74 1:23:42.44            
    4   1736  Talia Hohman           9    Less Than  5          29:50.09 1:53:32.53            

North Point High School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 307  Team Score (times): 1:58:03.09   Average Time: 23:36.62

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1883  Imahni Johnson         12      12           12    22:01.02   22:01.02            
    2   1869  Catherine Springer     12      21           33    22:18.25   44:19.27            
    3   1884  Kendra Bullock         9       81          114    24:02.87 1:08:22.14            
    4   1864  Kerry McLaughlin       12      85          199    24:05.37 1:32:27.51            
    5   1886  Khadliah Bland         10     108          307    25:35.58 1:58:03.09            
    6   1871  Adrienne Milledge      12     109          416    25:36.98 2:23:40.07            
    7   1875  Bethany Bowman         11     117          533    26:25.14 2:50:05.21            
    8   1878  Stephanie McCarter-Dadz10   More Than  7          26:28.82 3:16:34.03            
    9   1885  Alexa Gannon           11   More Than  7          26:31.31 3:43:05.34            
   10   1873  Dionna Finley          12   More Than  7          27:34.40 4:10:39.74            
   11   1877  Emily Ditoto           11   More Than  7          27:38.34 4:38:18.08            
   12   1890  Maren Angela           9    More Than  7          29:12.22 5:07:30.30            
   13   1887  Mary Arevalo           10   More Than  7          29:39.86 5:37:10.16            
   14   1888  Alexandra Jeffers      10   More Than  7          29:54.15 6:07:04.31            
   15   1879  Sydney Moore           10   More Than  7          31:16.26 6:38:20.57            
   16   1894  Lauryn Scriber         9    More Than  7          31:57.75 7:10:18.32            
   17   1889  Azalea Marshall        10   More Than  7          38:15.70 7:48:34.02            

Ocean Lakes    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1940  Chrystine Sampson      11   Less Than  5          22:53.01   22:53.01            
    2   1946  Sam Lord               11   Less Than  5          24:06.56   46:59.57            
    3   1948  Morgan Will            9    Less Than  5          24:19.72 1:11:19.29            
    4   1950  Amanda Hackett         9    Less Than  5          26:42.70 1:38:01.99            

Orange County    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1968  Caroline Marquis       8    Less Than  5          20:56.92   20:56.92            

T.C. Williams    Finish Position -    21

  Team Score (places): 605  Team Score (times): 2:23:19.53   Average Time: 28:39.91

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2299  Anna Wolz              8       26           26    22:27.01   22:27.01            
    2   2297  Harper Jensen          9      139          165    27:58.86   50:25.87            
    3   2287  Jackie Pastore         12     141          306    28:45.15 1:19:11.02            
    4   2298  Lea Williams           9      149          455    32:01.53 1:51:12.55            
    5   2293  Ishrat Azim            9      150          605    32:06.98 2:23:19.53            

Thomas Dale    Finish Position -    12

  Team Score (places): 313  Team Score (times): 1:58:54.29   Average Time: 23:46.86

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2345  Margaret Hilbert       10      27           27    22:27.76   22:27.76            
    2   2353  Hannah Kvasnicka       10      40           67    22:46.04   45:13.80            
    3   2344  Mikayla Grubbs         10      56          123    23:16.33 1:08:30.13            
    4   2346  Reilly Fink            10      62          185    23:25.99 1:31:56.12            
    5   2347  Morgan Dawson          11     128          313    26:58.17 1:58:54.29            

Thomas Jefferson S&T    Finish Position -     5

  Team Score (places): 168  Team Score (times): 1:53:08.97   Average Time: 22:37.79

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2474  Rachel Laveson         11      13           13    22:01.45   22:01.45            
    2   2484  Carrie Sun             12      16           29    22:11.76   44:13.21            
    3   2486  Ana Malhotra           10      33           62    22:37.67 1:06:50.88            
    4   2478  Emily Moschella        10      46          108    22:56.57 1:29:47.45            
    5   2468  Emily Barret           12      60          168    23:21.52 1:53:08.97            
    6   2491  Wendy Sun              10      97          265    24:53.12 2:18:02.09            
    7   2482  Amanda Lim             10      98          363    24:56.61 2:42:58.70            

Varina    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2643  Abbey Stoneman         11   Less Than  5          25:20.03   25:20.03            
    2   2645  Destiny Jefferson      10   Less Than  5          25:44.45   51:04.48            
    3   2641  Kiara Charity          12   Less Than  5          28:36.33 1:19:40.81            

Walt Whitman High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 185  Team Score (times): 1:53:31.26   Average Time: 22:42.25

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2756  Harriet Symington      11       2            2    21:33.72   21:33.72            
    2   2768  Alyson Golub           10      36           38    22:39.82   44:13.54            
    3   2770  Charlotte Fitterman    11      44           82    22:55.50 1:07:09.04            
    4   2764  Jordan Brossi          12      51          133    23:09.71 1:30:18.75            
    5   2752  Annie Rice             12      52          185    23:12.51 1:53:31.26            
    6   2772  Leah Greenstein        10      59          244    23:21.12 2:16:52.38            
    7   2769  Rolanda Wang           11      80          324    24:01.01 2:40:53.39            
    8   2766  Sophia Glazer          10   More Than  7          24:15.45 3:05:08.84            
    9   2758  Beatriz Atsavapranee   11   More Than  7          24:19.36 3:29:28.20            
   10   2760  Marisa Fried           11   More Than  7          24:35.34 3:54:03.54            
   11   2767  Tot Lee-Shapiro        11   More Than  7          24:52.43 4:18:55.97            
   12   2757  Julia Juenemann        11   More Than  7          25:37.52 4:44:33.49            
   13   2750  Julia Brown            12   More Than  7          26:13.43 5:10:46.92            
   14   2759  Atessa Foroutan        11   More Than  7          26:18.85 5:37:05.77            
   15   2753  Helen Rosenthal        12   More Than  7          28:36.38 6:05:42.15            
   16   2771  Emily Rosenthal        11   More Than  7          29:44.33 6:35:26.48            

West Point    Finish Position -    23

  Team Score (places): 716  Team Score (times): 2:27:08.59   Average Time: 29:25.72

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2827  Nicole Liberato        11     140          140    28:34.80   28:34.80            
    2   2832  Alanis Ellingson       11     142          282    28:50.17   57:24.97            
    3   2824  Jane Hagen             10     143          425    29:01.33 1:26:26.30            
    4   2830  Hannah Zwerner         10     144          569    29:03.22 1:55:29.52            
    5   2821  Jamie Simpkins         11     147          716    31:39.07 2:27:08.59            
    6   2829  Abby Zwerner           10     148          864    31:39.30 2:58:47.89            
    7   2836  Meghan Krom            8      152         1016    32:16.61 3:31:04.50            

West Springfield    Finish Position -     7

  Team Score (places): 187  Team Score (times): 1:53:41.77   Average Time: 22:44.35

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2869  Beth Lindenblad        12      25           25    22:25.55   22:25.55            
    2   2865  Jordan Farquhar        10      32           57    22:36.37   45:01.92            
    3   2860  Sam McAnallen          11      35           92    22:38.45 1:07:40.37            
    4   2864  Kerry Stevens          10      38          130    22:43.48 1:30:23.85            
    5   2861  Sam Perlstein          12      57          187    23:17.92 1:53:41.77            
    6   2867  Megan Milonovich       --      67          254    23:36.13 2:17:17.90            
    7   2863  Natalie Steinberg      11      69          323    23:38.42 2:40:56.32            
    8   2856  Kate Donovan           12   More Than  7          23:52.98 3:04:49.30            

York Girls    Finish Position -    10

  Team Score (places): 273  Team Score (times): 1:57:03.19   Average Time: 23:24.64

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2937  Cassidy Clements       11       6            6    21:49.75   21:49.75            
    2   2939  Sora Edwards-Thro      12      30           36    22:35.14   44:24.89            
    3   2951  Aysha Kellicker        10      42           78    22:47.45 1:07:12.34            
    4   2936  Jess Chandrasekhar     11      93          171    24:40.12 1:31:52.46            
    5   2950  Teresa Alvarez         11     102          273    25:10.73 1:57:03.19            
    6   2947  Brooke Westrater       9      103          376    25:12.23 2:22:15.42            
    7   2942  Elaine Santiago        12     105          481    25:17.33 2:47:32.75            
    8   2944  Elizabeth Kramer       9    More Than  7          25:19.49 3:12:52.24            
    9   2945  Anne Conner            11   More Than  7          25:30.48 3:38:22.72            
   10   2941  Ashley Pandolf         12   More Than  7          27:45.05 4:06:07.77            
   11   2940  Jennifer Pandolf       12   More Than  7          28:50.62 4:34:58.39            
   12   2948  Kenzie Cornelison      9    More Than  7          28:55.88 5:03:54.27            
   13   2943  Abby Hunt              11   More Than  7          29:50.02 5:33:44.29            
   14   2946  Leah Beaver            8    More Than  7          30:13.94 6:03:58.23            
   15   2949  Hannah Treacy          10   More Than  7          32:49.52 6:36:47.75            

Walt Whtman    Finish Position -    15

  Team Score (places): 398  Team Score (times): 2:02:45.59   Average Time: 24:33.12

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2980  Justine Wood                   24           24    22:24.78   22:24.78            
    2   2979  Michelle Sandler               34           58    22:38.08   45:02.86            
    3   2974  Micha Hinga                   107          165    25:22.49 1:10:25.35            
    4   2973  Hannah Greenwood              112          277    25:47.31 1:36:12.66            
    5   2976  Rachel Gillcrist              121          398    26:32.93 2:02:45.59            
    6   2978  Emery Dahl                    146          544    29:23.04 2:32:08.63 

Results Mettle Events Mettle Events
Table of Contents

Finish List - Boys - Boys JV Red
Team Summary - Boys - Boys JV Red
Team Detail - Boys - Boys JV Red
Top
Overall Finish List - Boys

Boys JV Red


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1  (< 5)   2082  Rhys Burgett          Severna Park                           16:54.05  5:27/M    10
    2      1   2633  Darrick Thornhill     Varina                                 17:05.68  5:31/M    11
    3      2    239  Mason Dino            Cabell Midland                         17:21.38  5:36/M    12
    4      3    246  Brandon Atkinson      Cabell Midland                         17:32.27  5:39/M    10
    5      4    552  Will Pelcin           Downingtown West                       17:33.42  5:40/M    10
    6      5   1552  Nathaniel Tombes *    Maggie Walker                          17:37.70  5:41/M    11
    7      6    810  Greg Moore            Grafton High School                    17:37.79  5:41/M    8 
    8      7    551  Tyler Alansky         Downingtown West                       17:38.62  5:41/M    10
    9      8   2846  Evan Fabish           West Springfield                       17:41.34  5:42/M    10
   10      9   2839  Michael Stormo        West Springfield                       17:42.10  5:43/M    12
   11     10    242  Eric Wooten           Cabell Midland                         17:44.61  5:43/M    11
   12     11    542  Nate Liebsch          Downingtown West                       17:48.30  5:45/M    12
   13     12   2424  Chandan Singh         Thomas Jefferson S&T                   17:50.72  5:45/M    11
   14     13    464  Jacob Wardle          Dinwiddie                              17:51.03  5:45/M    10
   15     14    500  Daniel Gilman         Douglas Freeman                        17:55.93  5:47/M    10
   16     15    245  Austin Jarrell        Cabell Midland                         18:01.65  5:49/M    10
   17     16    243  Hunter Adkins         Cabell Midland                         18:01.91  5:49/M    11
   18     17    546  David Fanelli         Downingtown West                       18:02.31  5:49/M    11
   19     18    554  Jason White           Downingtown West                       18:07.40  5:51/M    10
   20     19   2895  Noah Oakland          Western Albemarle                      18:09.05  5:51/M    11
   21     20   1561  Eric Kim *            Maggie Walker                          18:10.05  5:52/M    10
   22     21   1562  Justin Wilck *        Maggie Walker                          18:14.67  5:53/M    10
   23     22   2876  Nathaniel Hashisaki   Western Albemarle                      18:15.01  5:53/M    11
   24     23   2425  Zartosht Ahlers       Thomas Jefferson S&T                   18:16.71  5:54/M    11
   25     24   1556  Matthew Rucker *      Maggie Walker                          18:17.30  5:54/M    10
   26     25    553  Henry Sappy           Downingtown West                       18:18.57  5:54/M    9 
   27     26   2416  Peter Price           Thomas Jefferson S&T                   18:19.18  5:55/M    12
   28     27   2882  Ethan Cole            Western Albemarle                      18:20.54  5:55/M    9 
   29     28    244  Jacob Dillinger       Cabell Midland                         18:20.62  5:55/M    12
   30     29   1533  Michael Lewis *       Maggie Walker                          18:21.30  5:55/M    12
   31     30   2845  Luke Toth             West Springfield                       18:23.13  5:56/M    11
   32     31   1548  Tim Myers *           Maggie Walker                          18:23.79  5:56/M    11
   33     32   2872  Will Rogers           Western Albemarle                      18:25.82  5:56/M    12
   34     33    508  Jacob Harless         Douglas Freeman                        18:26.77  5:57/M    11
   35     34    485  Kevin Williams        Douglas Freeman                        18:27.33  5:57/M    12
   36     35   2368  Alexander Pennie      Thomas Edison                          18:28.16  5:57/M    12
   37     36    504  Charlie Prideaux      Douglas Freeman                        18:30.41  5:58/M    9 
   38     37    555  Ben Ryherd            Downingtown West                       18:31.39  5:58/M    9 
   39     38   1554  Jon Bunting *         Maggie Walker                          18:32.29  5:59/M    12
   40     39   1033  Daniel McKay-Roberts  Jamestown                              18:35.17  6:00/M    11
   41     40   2635  Jordan Fountain       Varina                                 18:35.41  6:00/M    9 
   42     41    503  Harlan Pounders       Douglas Freeman                        18:35.66  6:00/M    9 
   43     42   2423  Luke Kuprenas         Thomas Jefferson S&T                   18:38.03  6:01/M    11
   44     43    484  Luke Paris            Douglas Freeman                        18:40.01  6:01/M    12
   45     44   1038  Ben Szykman           Jamestown                              18:41.53  6:02/M    10
   46     45   2850  Wilson Sullivan       West Springfield                       18:41.95  6:02/M    10
   47     46    900  Jack Zelman           Heritage (Leesburg)                    18:43.98  6:02/M    10
   48     47   2447  Andreas Butler        Thomas Jefferson S&T                   18:47.52  6:04/M    11
   49     48     37  Collin Graf           Archmere Academy                       18:48.23  6:04/M    11
   50     49   2379  Ryan Charlton         Thomas Edison                          18:49.21  6:04/M    10
   51     50   2719  Isaac Rubin           Walt Whitman High School               18:49.79  6:04/M    12
   52     51   2429  Patrick Wang          Thomas Jefferson S&T                   18:50.07  6:05/M    11
   53     52    506  Andrew Smith          Douglas Freeman                        18:50.35  6:05/M    9 
   54     53   2883  Devin Morris          Western Albemarle                      18:50.68  6:05/M    10
   55  (> 7)    494  Gabriel Morgan        Douglas Freeman                        18:51.08  6:05/M    12
   56     54     43  Anthony Brawley       Archmere Academy                       18:51.91  6:05/M    10
   57     55   2364  Caelan Pennie         Thomas Edison                          18:52.53  6:05/M    12
   58  (> 7)    479  Grant Brown*          Douglas Freeman                        18:55.67  6:06/M    12
   59     56   2421  Nichola Haliday       Thomas Jefferson S&T                   18:55.68  6:06/M    12
   60     57   2381  Hunter Vaught         Thomas Edison                          18:56.38  6:06/M    10
   61  (> 7)    501  Noah Griskauskas      Douglas Freeman                        18:56.53  6:06/M    10
   62     58   2851  Nahom Teshome         West Springfield                       18:59.77  6:07/M    10
   63     59   1918  Matthew Burtner       Ocean Lakes                            19:02.11  6:08/M    11
   64  (> 7)    481  Matt Hedrick          Douglas Freeman                        19:02.20  6:08/M    12
   65     60    895  Chase Bontemps        Heritage (Leesburg)                    19:03.15  6:09/M    10
   66     61    898  Riley Van Etten       Heritage (Leesburg)                    19:04.19  6:09/M    12
   67     62   2888  Ryan Jones            Western Albemarle                      19:05.20  6:09/M    10
   68  (> 7)    492  Matt Stopkey          Douglas Freeman                        19:05.49  6:09/M    11
   69     63    237  Jared King            Cabell Midland                         19:06.52  6:10/M    12
   70     64   1919  Aaron Wickard         Ocean Lakes                            19:07.42  6:10/M    11
   71     65   1820  Benjamin Allston      North Point High School                19:07.53  6:10/M    12
   72     66   2853  Chris Holland         West Springfield                       19:09.53  6:11/M    --
   73  (> 7)   1558  Bruce Wenger *        Maggie Walker                          19:10.46  6:11/M    10
   74     67    893  George Stephens       Heritage (Leesburg)                    19:11.73  6:11/M    11
   75  (> 7)    482  Cole Kawugule         Douglas Freeman                        19:12.43  6:12/M    12
   76     68     44  Eddie Leonard         Archmere Academy                       19:13.18  6:12/M    10
   77     69   2843  Matt Pastino          West Springfield                       19:13.38  6:12/M    11
   78     70   2274  Jack Rowden           T.C. Williams                          19:14.53  6:12/M    10
   79  (> 7)   2852  Ishrar Ahmed          West Springfield                       19:15.97  6:13/M    11
   80     71   2720  Thomas Ryba           Walt Whitman High School               19:16.39  6:13/M    12
   81     72   2929  Alasdair Thomson      York                                   19:18.26  6:14/M    8 
   82  (> 7)   1549  Ben Rasich *          Maggie Walker                          19:18.46  6:14/M    11
   83     73   2360  Jacob Ferree          Thomas Edison                          19:18.71  6:14/M    12
   84  (> 7)    495  Mac Wood              Douglas Freeman                        19:19.12  6:14/M    11
   85     74    967  Mark Fertal           James Madison                          19:19.73  6:14/M    10
   86  (> 7)   1559  Benjamin Wong *       Maggie Walker                          19:20.21  6:14/M    10
   87     75    798  Brandon Gestwick      Grafton High School                    19:20.58  6:14/M    10
   88     76   1924  James Hemphill        Ocean Lakes                            19:20.72  6:14/M    10
   89     77    983  Joseph Ritter         James Madison                          19:21.21  6:15/M    10
   90     78   1042  Garret Colorado       Jamestown                              19:21.39  6:15/M    10
   91  (> 7)   2466  Jacob Bulir           Thomas Jefferson S&T                   19:22.71  6:15/M    10
   92  (> 7)   2847  Connor Knowles        West Springfield                       19:23.44  6:15/M    10
   93     79   1933  Griffin Hinkley       Ocean Lakes                            19:23.45  6:15/M    11
   94     80   2726  Matt Digan            Walt Whitman High School               19:23.67  6:15/M    11
   95  (> 7)    488  William Mayer         Douglas Freeman                        19:24.08  6:15/M    11
   96  (> 7)   1579  Nick Row *            Maggie Walker                          19:24.15  6:15/M    11
   97     81    434  Elliot Hansen         Deep Run                               19:25.22  6:16/M    10
   98     82   1835  Marcus Fisher         North Point High School                19:25.60  6:16/M    12
   99     83   2739  Amir Khaghani         Walt Whitman High School               19:26.21  6:16/M    10
  100     84    989  Gavin Hoffman         James Madison                          19:26.23  6:16/M    11

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

  101     85   2749  Andrew Rubin          Walt Whitman High School               19:26.59  6:16/M    10
  102     86   2378  Daniel Caplen         Thomas Edison                          19:26.89  6:16/M    10
  103     87    970  Michael Pedersen      James Madison                          19:27.00  6:16/M    10
  104  (> 7)   1542  Michael Bush *        Maggie Walker                          19:27.82  6:16/M    11
  105     88   2881  Aaron Cole            Western Albemarle                      19:29.35  6:17/M    10
  106  (> 7)    502  Walker Lawson         Douglas Freeman                        19:30.30  6:17/M    10
  107     89   2267  Salim Ajarrag         T.C. Williams                          19:31.07  6:18/M    10
  108     90   1182  Kyle Knepshield       King George                            19:31.84  6:18/M    --
  109  (> 7)   2438  Ashwin Basana         Thomas Jefferson S&T                   19:31.88  6:18/M    11
  110  (> 7)   2448  William Long          Thomas Jefferson S&T                   19:31.94  6:18/M    10
  111     91    683  Matt Lomicka          Glen Allen High School                 19:32.29  6:18/M    10
  112  (> 7)   2875  Dale Savoy            Western Albemarle                      19:32.32  6:18/M    12
  113     92   1655  Anroux Mey            Matoaca High School                    19:32.41  6:18/M    11
  114  (> 7)    507  Quinn Girardi         Douglas Freeman                        19:33.62  6:18/M    9 
  115  (> 7)    487  Thomas Jacobs         Douglas Freeman                        19:33.80  6:18/M    11
  116     93    429  Brian Moore           Deep Run                               19:34.26  6:19/M    11
  117     94   2365  Reese Shaw            Thomas Edison                          19:34.67  6:19/M    12
  118     95     36  Andrew Mascioli       Archmere Academy                       19:34.85  6:19/M    12
  119     96   2242  David Martineau       T.C. Williams                          19:34.92  6:19/M    11
  120     97    981  Tony Lupinacci        James Madison                          19:36.89  6:19/M    10
  121     98   2968  Andrew Murray         Walt Whtman                            19:37.38  6:20/M      
  122     99    792  Edward Bruce          Grafton High School                    19:38.30  6:20/M    11
  123    100   2742  Joshua Sack           Walt Whitman High School               19:38.97  6:20/M    10
  124    101     47  Spencer Lutz          Archmere Academy                       19:40.11  6:21/M    9 
  125  (> 7)   2844  Josh Knight           West Springfield                       19:40.44  6:21/M    12
  126    102    438  Riley Kivett          Deep Run                               19:41.71  6:21/M    10
  127    103   1728  Joey Clark            New Kent                               19:42.22  6:21/M    10
  128    104   1107  Brandon Wooldridge    Jefferson Forest                       19:42.55  6:21/M    12
  129    105    897  Christian Pelenda     Heritage (Leesburg)                    19:42.91  6:21/M    10
  130    106    972  Jackson Schueler      James Madison                          19:43.40  6:22/M    10
  131    107   1516  Joshua Grady          Louisa County High School              19:43.57  6:22/M    10
  132    108   2732  Wes Kendrick          Walt Whitman High School               19:43.71  6:22/M    11
  133    109   2271  Mohamed Khaled        T.C. Williams                          19:44.74  6:22/M    10
  134    110   1234  Nick Swanson          Lafayette                              19:44.85  6:22/M    12
  135    111   1039  Davis Wood            Jamestown                              19:45.30  6:22/M    10
  136    112    809  Samuel Keller         Grafton High School                    19:46.57  6:23/M    10
  137    113   1657  Michael Harkness      Matoaca High School                    19:46.65  6:23/M    9 
  138    114   1929  Logan Sawyer          Ocean Lakes                            19:47.45  6:23/M    9 
  139    115   2957  William Ryba          Walt Whtman                            19:47.85  6:23/M      
  140    116   1654  Ryan O'Connor         Matoaca High School                    19:48.24  6:23/M    9 
  141    117   1935  Noah Riley            Ocean Lakes                            19:48.73  6:23/M    11
  142    118   2240  Daniel Crowley        T.C. Williams                          19:50.94  6:24/M    10
  143    119   2241  Kai Jensen            T.C. Williams                          19:52.27  6:25/M    11
  144  (> 7)   2890  Ethan Sewell          Western Albemarle                      19:52.46  6:25/M    10
  145    120     42  Luke Jordan           Archmere Academy                       19:53.40  6:25/M    10
  146  (> 7)   2366  Shamaal Sheppard      Thomas Edison                          19:53.57  6:25/M    12
  147    121   2932  Sam Wash              York                                   19:54.17  6:25/M    8 
  148    122    803  Dylan Comer           Grafton High School                    19:54.99  6:25/M    9 
  149  (> 7)   1537  Johnny Mac Yates *    Maggie Walker                          19:55.74  6:25/M    12
  150    123    987  Kareem Kebaish        James Madison                          19:56.18  6:26/M    12
  151    124   1833  Zimmie Dickinson      North Point High School                19:56.28  6:26/M    10
  152  (> 7)   2430  Arjun Iyer            Thomas Jefferson S&T                   19:57.14  6:26/M    11
  153  (> 7)   2419  Daniel Anderson       Thomas Jefferson S&T                   19:57.65  6:26/M    12
  154    125    794  Owen Hansen           Grafton High School                    19:57.75  6:26/M    12
  155  (> 7)   1546  Bryan Kaperick *      Maggie Walker                          19:58.13  6:26/M    11
  156    126   1927  Matt Dowdy            Ocean Lakes                            19:58.97  6:26/M    10
  157  (> 7)   2437  Jeff Horrowitx        Thomas Jefferson S&T                   19:59.02  6:27/M    11
  158    127    255  Danny Mintzer         Cherokee HS                            19:59.60  6:27/M    12
  159    128    256  Michael Hare          Cherokee HS                            20:00.11  6:27/M    12
  160    129   1043  Chris Lansford        Jamestown                              20:01.98  6:27/M    10
  161    130   2632  Tyree Miller          Varina                                 20:02.90  6:28/M    11
  162  (> 7)    966  Ryan Sierzega         James Madison                          20:03.61  6:28/M    11
  163  (> 7)    965  Wyatt Bodmer          James Madison                          20:03.65  6:28/M    11
  164  (> 7)   2420  Derek Wu              Thomas Jefferson S&T                   20:03.69  6:28/M    12
  165  (> 7)   2361  Collin Hayes          Thomas Edison                          20:04.90  6:28/M    12
  166    131   2959  Spencer Adams         Walt Whtman                            20:05.21  6:29/M      
  167  (> 7)   2444  Alec Jessar           Thomas Jefferson S&T                   20:05.44  6:29/M    10
  168    132   1505  Stuart Miller         Louisa County High School              20:06.08  6:29/M    10
  169  (> 7)   1916  Matthew Zarkowski     Ocean Lakes                            20:06.45  6:29/M    12
  170  (< 5)   1456  Devin Bennett         Langley                                20:07.38  6:29/M    --
  171    133   1036  Zach Schauffler       Jamestown                              20:07.66  6:29/M    10
  172    134   1106  Tristen Baldwin       Jefferson Forest                       20:08.91  6:30/M    11
  173  (> 7)   2394  Jose Zelaya           Thomas Edison                          20:09.02  6:30/M    12
  174  (> 7)   2737  Max Goldberg          Walt Whitman High School               20:09.19  6:30/M    10
  175  (> 7)   2733  Wes Slaughter         Walt Whitman High School               20:09.29  6:30/M    11
  176    135   1044  Mason Scott           Jamestown                              20:09.38  6:30/M    9 
  177    136    465  Logan Harrison*       Dinwiddie                              20:09.85  6:30/M    11
  178  (> 7)   1560  Nick Jones *          Maggie Walker                          20:10.83  6:30/M    10
  179  (> 7)    968  Andrew Hahne          James Madison                          20:10.95  6:30/M    10
  180    137   1647  Noah Engel            Matoaca High School                    20:13.05  6:31/M    11
  181  (> 7)   2397  Christopher Neuner    Thomas Edison                          20:13.22  6:31/M    11
  182    138   1721  James Giffin          New Kent                               20:13.35  6:31/M    10
  183  (> 7)   2377  Corey Robinson        Thomas Edison                          20:13.46  6:31/M    12
  184    139   2960  Oscar Levine          Walt Whtman                            20:13.87  6:31/M      
  185    140    799  Joshua Ingersoll      Grafton High School                    20:14.93  6:32/M    10
  186    141   1256  Tyler Shaw            Lafayette                              20:15.50  6:32/M    10
  187    142     38  Matt Quinn            Archmere Academy                       20:15.71  6:32/M    11
  188    143   2924  Liam Kempton          York                                   20:15.99  6:32/M    9 
  189  (> 7)   2887  William Halliday      Western Albemarle                      20:16.41  6:32/M    10
  190  (> 7)   2395  Eric Weiler           Thomas Edison                          20:17.25  6:33/M    12
  191    144   1233  Wyatt Webb            Lafayette                              20:17.27  6:33/M    12
  192  (> 7)     46  Ryan Bree             Archmere Academy                       20:18.40  6:33/M    9 
  193    145    253  Freddy Rasmussen      Cherokee HS                            20:18.92  6:33/M    12
  194    146   1722  Bradley Jackowski     New Kent                               20:19.33  6:33/M    11
  195  (> 7)     45  Peter Sabini          Archmere Academy                       20:19.75  6:33/M    9 
  196    147   1127  Ean White             Jefferson Forest                       20:20.73  6:34/M    10
  197  (< 5)   1449  Christopher Maloney   Langley                                20:22.55  6:34/M    11
  198    148   2958  Aiden Pimertel        Walt Whtman                            20:22.77  6:34/M      
  199    149   2245  Timothy Bender        T.C. Williams                          20:23.05  6:35/M    10
  200  (> 7)   2450  Mitch Woodhouse       Thomas Jefferson S&T                   20:23.13  6:35/M    12

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

  201  (> 7)    498  Ben Ellis             Douglas Freeman                        20:23.22  6:35/M    10
  202    150   1169  Kyle Kraisser         King George                            20:23.60  6:35/M    10
  203  (> 7)    969  Zach Hamby            James Madison                          20:24.25  6:35/M    10
  204    151   1175  Jonathan Graham       King George                            20:24.31  6:35/M    10
  205  (> 7)   2893  Sean Sawyer           Western Albemarle                      20:24.31  6:35/M    11
  206  (> 7)    988  Samuel Baxter         James Madison                          20:24.88  6:35/M    10
  207  (> 7)   2362  Nick Brown            Thomas Edison                          20:25.55  6:35/M    12
  208    152   2638  Daniel Dodd           Varina                                 20:26.00  6:35/M    12
  209  (> 7)    491  Nicholas Paraiso      Douglas Freeman                        20:26.24  6:35/M    11
  210  (> 7)   1045  Cameron Coates        Jamestown                              20:26.38  6:35/M    9 
  211  (< 5)   2987  Calvin Tang           Langley                                20:26.47  6:35/M      
  212    153   1860  Bruce Fenderson       North Point High School                20:28.97  6:36/M    12
  213  (> 7)   2251  Tyler Souza           T.C. Williams                          20:30.13  6:37/M    10
  214    154   1118  Eric Smith            Jefferson Forest                       20:30.50  6:37/M    9 
  215    155   1834  Nicholas Summers      North Point High School                20:30.69  6:37/M    9 
  216    156   1250  Tommy Conner          Lafayette                              20:31.24  6:37/M    11
  217  (> 7)   2272  Madison Muldrow       T.C. Williams                          20:31.94  6:37/M    10
  218    157    437  Josh Kaplan           Deep Run                               20:32.28  6:37/M    9 
  219  (> 7)   2246  Ted Crawley           T.C. Williams                          20:32.28  6:37/M    10
  220    158   1644  Dean Landes*          Matoaca High School                    20:32.33  6:37/M    12
  221  (> 7)   1921  David Jones           Ocean Lakes                            20:32.71  6:37/M    11
  222  (> 7)   2734  Harrison Guh          Walt Whitman High School               20:33.96  6:38/M    10
  223  (> 7)   2743  Lucas Weals           Walt Whitman High School               20:34.00  6:38/M    10
  224  (> 7)    802  Ahmed Mohamed Khalil  Grafton High School                    20:34.04  6:38/M    10
  225    159    436  Cole Caminiti         Deep Run                               20:34.59  6:38/M    9 
  226  (> 7)   2738  Andrew Meadows        Walt Whitman High School               20:34.67  6:38/M    10
  227  (> 7)    812  Sam Ehrlich           Grafton High School                    20:35.05  6:38/M    11
  228    160   1501  Jarratt Davis         Louisa County High School              20:37.33  6:39/M    10
  229  (> 7)   1034  Sean Napolitano       Jamestown                              20:38.11  6:39/M    10
  230    161   1111  Tate Dorman           Jefferson Forest                       20:38.45  6:39/M    9 
  231    162   1245  Nick Roselli          Lafayette                              20:38.95  6:39/M    12
  232    163    442  Tom Corbitt           Deep Run                               20:39.46  6:40/M    11
  233  (> 7)   2369  Wilfredo Zelaya       Thomas Edison                          20:39.69  6:40/M    11
  234    164   1725  Ian Schwegal          New Kent                               20:40.07  6:40/M    9 
  235  (> 7)   1051  Anthony Deltufo       Jamestown                              20:40.36  6:40/M    9 
  236  (> 7)   2277  Benjamin Thomas       T.C. Williams                          20:40.63  6:40/M    10
  237    165   1832  Hezekiah Corbin       North Point High School                20:41.05  6:40/M    11
  238  (< 5)   1453  Anthon Verghese       Langley                                20:41.25  6:40/M    10
  239    166   1850  Jonathan Martinez     North Point High School                20:41.47  6:40/M    9 
  240  (> 7)   2986  Zane Wilson           Archmere Academy                       20:44.02  6:41/M      
  241    167   1511  Joshua Lammonds       Louisa County High School              20:46.53  6:42/M    11
  242    168   2912  Sam Hovater           York                                   20:48.17  6:43/M    12
  243    169    466  Tommy Coburn          Dinwiddie                              20:48.48  6:43/M    10
  244  (> 7)   1058  Greg Winchezter       Jamestown                              20:48.62  6:43/M    9 
  245  (> 7)   2746  Benjamin Schloss      Walt Whitman High School               20:49.09  6:43/M    10
  246  (> 7)   1836  Jacob Johnson         North Point High School                20:49.19  6:43/M    9 
  247    170   2913  Cord Zwirner          York                                   20:49.76  6:43/M    12
  248    171    677  Will Goodfellow *     Glen Allen High School                 20:50.54  6:43/M    12
  249  (> 7)    813  Kyle Osmond           Grafton High School                    20:50.76  6:43/M    8 
  250    172   1260  Noor Rahman           Lafayette                              20:51.55  6:44/M    11
  251    173   2804  Peter Barnhardt       West Point                             20:52.53  6:44/M    11
  252  (> 7)     48  Daniel Bondi          Archmere Academy                       20:53.15  6:44/M    9 
  253    174   1517  Brice Linder          Louisa County High School              20:54.39  6:45/M    9 
  254  (> 7)   2384  Jon Westendorff       Thomas Edison                          20:55.40  6:45/M    10
  255  (> 7)   2723  Robbie Gill           Walt Whitman High School               20:56.27  6:45/M    12
  256  (> 7)   1932  Harry Havles          Ocean Lakes                            20:56.56  6:45/M    9 
  257  (> 7)   2727  Nathan Bennet         Walt Whitman High School               20:59.53  6:46/M    11
  258    175    259  Zach Lopresti         Cherokee HS                            21:02.03  6:47/M    11
  259  (> 7)   1540  Tarun Ganesh *        Maggie Walker                          21:03.20  6:47/M    12
  260    176   2637  Desmond Dowling       Varina                                 21:03.84  6:47/M    11
  261  (> 7)    814  Curran Atkinson       Grafton High School                    21:04.69  6:48/M    8 
  262    177   1518  Andrew Perkinson      Louisa County High School              21:04.71  6:48/M    9 
  263    178   1720  Devin Gouldine        New Kent                               21:05.60  6:48/M    12
  264    179   1194  William Stevenson     King George                            21:06.61  6:48/M    8 
  265  (> 7)    493  Henry Wingfield       Douglas Freeman                        21:08.05  6:49/M    11
  266  (> 7)   2393  Eric Schmidtlein      Thomas Edison                          21:09.60  6:49/M    11
  267    180   1180  Killian Wisslead      King George                            21:10.01  6:50/M    10
  268    181    463  Nick Potter*          Dinwiddie                              21:10.51  6:50/M    11
  269    182   1650  Davis Tunnell         Matoaca High School                    21:11.19  6:50/M    10
  270    183   2923  Jacob Cordes          York                                   21:11.31  6:50/M    9 
  271    184    424  Calan Pillow          Deep Run                               21:11.90  6:50/M    10
  272  (> 7)   1830  Devin Brown           North Point High School                21:13.70  6:51/M    10
  273    185   1252  John Gaston           Lafayette                              21:14.40  6:51/M    10
  274  (> 7)   1248  John Wrann            Lafayette                              21:15.38  6:51/M    11
  275  (> 7)   1251  Isaiah Fung           Lafayette                              21:16.36  6:52/M    12
  276  (> 7)   1257  Hunter Sheldon        Lafayette                              21:16.86  6:52/M    12
  277  (> 7)   2724  Jared Frank           Walt Whitman High School               21:17.31  6:52/M    11
  278  (> 7)   1837  Brandon Green         North Point High School                21:19.23  6:53/M    11
  279    186    266  Anthony Marrazzo      Cherokee HS                            21:21.72  6:53/M    --
  280  (> 7)   1555  Nicholas Gruner *     Maggie Walker                          21:24.23  6:54/M    10
  281  (> 7)   1566  Danny Bartle *        Maggie Walker                          21:24.56  6:54/M    12
  282  (< 5)   1956  Josh Browne           Orange County                          21:25.23  6:55/M    11
  283  (> 7)   2235  Daniel Powers         T.C. Williams                          21:25.31  6:55/M    11
  284  (> 7)    505  Jake Sitison          Douglas Freeman                        21:26.17  6:55/M    9 
  285    187   1191  Charles Pasold        King George                            21:27.36  6:55/M    9 
  286    188   1508  Justin Godsey         Louisa County High School              21:28.43  6:55/M    11
  287  (> 7)    514  Walker Thomas         Douglas Freeman                        21:29.04  6:56/M    8 
  288    189   1125  Andrew Nolte          Jefferson Forest                       21:30.06  6:56/M    10
  289    190    687  Nick Hewett           Glen Allen High School                 21:31.38  6:56/M    11
  290    191   1122  Byron Fredericksen    Jefferson Forest                       21:31.43  6:56/M    10
  291  (> 7)    805  Michael Carpenter     Grafton High School                    21:32.03  6:57/M    9 
  292    192   2961  Asher Lazarus         Walt Whtman                            21:33.10  6:57/M      
  293  (> 7)   1115  Jonah Wilgus          Jefferson Forest                       21:35.24  6:58/M    11
  294  (> 7)   1054  Daniel Napolitano     Jamestown                              21:35.38  6:58/M    9 
  295    193   2964  William Sargent       Walt Whtman                            21:37.29  6:58/M      
  296  (> 7)   1247  Colton Wallbillich    Lafayette                              21:38.14  6:59/M    11
  297    194    688  Justin McKinney       Glen Allen High School                 21:38.92  6:59/M    9 
  298  (> 7)    423  Xander Houff          Deep Run                               21:39.92  6:59/M    11
  299  (< 5)   1963  Foxx Early            Orange County                          21:43.66  7:00/M    9 
  300  (> 7)   1827  Thomas Jones          North Point High School                21:46.75  7:01/M    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

  301  (> 7)   1242  Willie Burwell        Lafayette                              21:47.30  7:02/M    11
  302    195   2809  Matthew Neale         West Point                             21:48.54  7:02/M    11
  303    196    689  Chase Pollard         Glen Allen High School                 21:52.46  7:03/M    12
  304  (> 7)   1855  Corey Smith           North Point High School                21:53.75  7:04/M    12
  305  (> 7)   1022  Andrew Tillotson      Jamestown                              21:54.02  7:04/M    11
  306  (> 7)   1126  Noah Peltier          Jefferson Forest                       21:57.39  7:05/M    8 
  307  (> 7)   2262  Alex Castellanos      T.C. Williams                          22:00.30  7:06/M    10
  308  (> 7)   1821  Andre Wallace         North Point High School                22:03.00  7:07/M    12
  309  (> 7)    512  Jacob McGrath         Douglas Freeman                        22:03.31  7:07/M    9 
  310  (> 7)   2253  Surafel Adere         T.C. Williams                          22:04.02  7:07/M    10
  311  (> 7)   2963  Eric Pesson           Walt Whtman                            22:04.36  7:07/M      
  312  (> 7)   1822  Michael Odeyemi       North Point High School                22:04.39  7:07/M    12
  313  (> 7)   1503  Jared Nelson          Louisa County High School              22:05.36  7:07/M    10
  314  (> 7)   1116  Joshua Wilson         Jefferson Forest                       22:05.88  7:07/M    10
  315  (> 7)   1110  Clint Brooks          Jefferson Forest                       22:07.10  7:08/M    10
  316  (> 7)   2747  Geshan Pathirana      Walt Whitman High School               22:07.47  7:08/M    11
  317    197   1726  Blake Johnson         New Kent                               22:08.57  7:08/M    9 
  318  (> 7)   1120  Troy Davis            Jefferson Forest                       22:10.07  7:09/M    10
  319    198   2921  Sam Marcella          York                                   22:10.47  7:09/M    11
  320  (> 7)   1512  Paul Schick           Louisa County High School              22:10.87  7:09/M    10
  321  (> 7)   2909  Kevin Mastracci       York                                   22:12.92  7:10/M    11
  322    199   1729  Cameron Frizzell      New Kent                               22:15.27  7:11/M    8 
  323  (> 7)   1268  Parker Mercer         Lafayette                              22:16.62  7:11/M    11
  324  (> 7)   2919  Ryan Born             York                                   22:20.72  7:12/M    9 
  325  (> 7)   1123  Parker Griffith       Jefferson Forest                       22:20.82  7:12/M    10
  326    200   1183  Robbie Andrews        King George                            22:21.31  7:13/M    --
  327  (> 7)   1165  Jc Sevart             King George                            22:22.69  7:13/M    12
  328  (> 7)   1843  Charles Bryant        North Point High School                22:23.15  7:13/M    9 
  329  (> 7)   2249  Spencer Murphy        T.C. Williams                          22:25.68  7:14/M    11
  330  (> 7)   1124  Juan Kamber           Jefferson Forest                       22:26.65  7:14/M    8 
  331  (> 7)    807  Tanner Dykes          Grafton High School                    22:26.90  7:14/M    10
  332  (> 7)    432  Ryan Kraft            Deep Run                               22:28.36  7:15/M    11
  333  (> 7)   2748  Noah Lee- Shapiro     Walt Whitman High School               22:29.30  7:15/M    11
  334  (> 7)   1838  Ameer Patel           North Point High School                22:29.63  7:15/M    12
  335  (> 7)    811  Matt Carpenter        Grafton High School                    22:32.88  7:16/M    9 
  336  (> 7)   1057  Jonah Wilder          Jamestown                              22:35.41  7:17/M    9 
  337  (> 7)   2965  Angelo Madrikjos      Walt Whtman                            22:36.36  7:17/M      
  338  (> 7)   1117  Carl Wolf             Jefferson Forest                       22:36.46  7:17/M    12
  339  (> 7)    433  David Kraft           Deep Run                               22:36.58  7:17/M    11
  340  (> 7)   2967  James Seevers         Walt Whtman                            22:37.39  7:18/M      
  341  (> 7)    431  Kent Mancini          Deep Run                               22:37.68  7:18/M    10
  342  (> 7)   2970  Landon Perlman        Walt Whtman                            22:38.41  7:18/M      
  343  (> 7)   2728  Jamey Greenbaum       Walt Whitman High School               22:40.36  7:19/M    11
  344  (> 7)    511  James Mayer           Douglas Freeman                        22:40.94  7:19/M    8 
  345  (> 7)   1839  Michael Fray          North Point High School                22:42.32  7:19/M    12
  346  (< 5)   1962  Jacob Woodson         Orange County                          22:47.79  7:21/M    9 
  347    201    676  Kyle Britton *        Glen Allen High School                 23:01.86  7:25/M    12
  348  (> 7)   1239  Mitchell Stauffer     Lafayette                              23:09.30  7:28/M    11
  349  (> 7)   1241  Mark Malecki          Lafayette                              23:13.96  7:29/M    11
  350    202   2816  Daniel Zwerner        West Point                             23:19.89  7:31/M    11
  351  (> 7)   2927  Benjamin Clarke       York                                   23:20.36  7:32/M    9 
  352  (> 7)    489  John O'Connor         Douglas Freeman                        23:21.51  7:32/M    11
  353  (> 7)   1520  Matthew Chaney        Louisa County High School              23:22.38  7:32/M    9 
  354  (> 7)    440  James Stiff           Deep Run                               23:22.80  7:32/M    9 
  355  (> 7)    499  Alex Gilliam          Douglas Freeman                        23:22.84  7:32/M    10
  356    203   2810  Jacob Hagen           West Point                             23:23.80  7:33/M    11
  357  (> 7)   2966  Joe Grant             Walt Whtman                            23:24.28  7:33/M      
  358  (> 7)   2741  Matthew Snow          Walt Whitman High School               23:24.46  7:33/M    10
  359  (> 7)   2398  Michael Carty         Thomas Edison                          23:24.55  7:33/M    --
  360  (> 7)   2744  Karthik Nathan        Walt Whitman High School               23:25.25  7:33/M    10
  361  (> 7)   1506  Cameron Kincheloe     Louisa County High School              23:25.81  7:33/M    10
  362    204    468  Elliott Mills         Dinwiddie                              23:27.03  7:34/M    11
  363  (> 7)   1543  Patrick Casey *       Maggie Walker                          23:33.97  7:36/M    11
  364  (> 7)   1049  Matthew Daniel        Jamestown                              23:35.91  7:36/M    9 
  365  (> 7)   2373  Declan McDonald       Thomas Edison                          23:37.18  7:37/M    11
  366  (> 7)   1185  Zachary Greiber       King George                            23:51.97  7:42/M    9 
  367  (> 7)   1037  Charles Scruggs       Jamestown                              23:56.41  7:43/M    10
  368    205    685  Taylor Ball           Glen Allen High School                 23:58.10  7:44/M    10
  369  (> 7)   1168  Matthew Hunt          King George                            24:01.05  7:45/M    12
  370  (> 7)   1187  Stephen Hunt          King George                            24:01.77  7:45/M    9 
  371  (> 7)   2735  Roger Champagne       Walt Whitman High School               24:06.74  7:46/M    10
  372  (> 7)   1853  D'Adrian Richardson   North Point High School                24:07.83  7:47/M    9 
  373  (> 7)   1514  Deion Wade            Louisa County High School              24:08.09  7:47/M    10
  374  (> 7)   2930  Kyle Mastracci        York                                   24:08.18  7:47/M    8 
  375  (> 7)   1551  Dylan Vrana *         Maggie Walker                          24:08.34  7:47/M    11
  376    206   2805  Jacob Ragsdale        West Point                             24:12.35  7:48/M    11
  377  (> 7)   1048  Robert Clinton        Jamestown                              24:22.88  7:52/M    9 
  378  (> 7)    691  Adam Wheeler          Glen Allen High School                 24:27.58  7:53/M    9 
  379  (> 7)    690  Nick Weber            Glen Allen High School                 24:29.38  7:54/M    8 
  380  (> 7)   1849  David Hooper          North Point High School                24:45.21  7:59/M    12
  381  (> 7)    441  Will Christman        Deep Run                               24:48.26  8:00/M    8 
  382  (> 7)   1851  Edward McNeil         North Point High School                25:07.96  8:06/M    9 
  383  (> 7)   2925  Alexx Hysell          York                                   25:09.40  8:07/M    10
  384  (> 7)   1264  Garrett Marcum        Lafayette                              25:14.31  8:08/M    9 
  385  (> 7)   1840  William McCord        North Point High School                25:19.18  8:10/M    10
  386  (> 7)   2371  Robert Bascope        Thomas Edison                          25:20.40  8:10/M    11
  387  (> 7)   2934  Stephen Hume          York                                   25:20.91  8:10/M    8 
  388  (> 7)    513  Alex Stopkey          Douglas Freeman                        25:22.07  8:11/M    8 
  389  (> 7)   1536  Mikey Valacer *       Maggie Walker                          25:36.49  8:15/M    12
  390  (< 5)    941  Shane Powers          J.R. Tucker High School                25:43.28  8:18/M    12
  391  (> 7)   2928  Sahail Syed           York                                   25:48.51  8:19/M    9 
  392  (> 7)    510  Rett Hill             Douglas Freeman                        25:51.07  8:20/M    8 
  393  (> 7)   1052  Erik Dorst            Jamestown                              25:58.51  8:23/M    9 
  394  (> 7)   1519  Dean Rector           Louisa County High School              26:11.37  8:27/M    9 
  395  (> 7)   2248  Basleal Gessesse      T.C. Williams                          26:17.10  8:29/M    10
  396  (< 5)    943  Eric Sunberg          J.R. Tucker High School                26:17.59  8:29/M    9 
  397  (> 7)    682  Arjun Jeyananthun     Glen Allen High School                 26:30.98  8:33/M    10
  398  (> 7)   1847  Matt Essing           North Point High School                26:44.92  8:37/M    9 
  399  (> 7)   1861  Johnathan Jackson     North Point High School                27:38.67  8:55/M    11
Top
Team Summary Report - Boys

Boys JV Red


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cabell Midland                         46               2   3  10  15  16  28  63         
        Top  5 Times: 1:28:41.82

    2 Downingtown West                       57               4   7  11  17  18  25  37         
        Top  5 Times: 1:29:10.05

    3 Maggie Walker                          99               5  20  21  24  29  31  38         
        Top  5 Times: 1:30:41.02

    4 Thomas Jefferson S&T                  150              12  23  26  42  47  51  56         
        Top  5 Times: 1:31:52.16

    5 West Springfield                      150               8   9  30  45  58  66  69         
        Top  5 Times: 1:31:28.29

    6 Western Albemarle                     153              19  22  27  32  53  62  88         
        Top  5 Times: 1:32:01.10

    7 Douglas Freeman                       158              14  33  34  36  41  43  52         
        Top  5 Times: 1:31:56.10

    8 Thomas Edison                         269              35  49  55  57  73  86  94         
        Top  5 Times: 1:34:24.99

    9 Heritage (Leesburg)                   339              46  60  61  67 105                 
        Top  5 Times: 1:35:45.96

   10 Archmere Academy                      366              48  54  68  95 101 120 142         
        Top  5 Times: 1:36:08.28

   11 Walt Whitman High School              369              50  71  80  83  85 100 108         
        Top  5 Times: 1:36:22.65

   12 Ocean Lakes                           392              59  64  76  79 114 117 126         
        Top  5 Times: 1:36:41.15

   13 Jamestown                             401              39  44  78 111 129 133 135         
        Top  5 Times: 1:36:25.37

   14 Grafton High School                   414               6  75  99 112 122 125 140         
        Top  5 Times: 1:36:18.23

   15 James Madison                         419              74  77  84  87  97 106 123         
        Top  5 Times: 1:37:11.06

   16 T.C. Williams                         482              70  89  96 109 118 119 149         
        Top  5 Times: 1:37:56.20

   17 Varina                                499               1  40 130 152 176                 
        Top  5 Times: 1:37:13.83

   18 North Point High School               579              65  82 124 153 155 165 166         
        Top  5 Times: 1:39:29.07

   19 Deep Run                              592              81  93 102 157 159 163 184         
        Top  5 Times: 1:39:48.06

   20 Matoaca High School                   616              92 113 116 137 158 182             
        Top  5 Times: 1:39:52.68

   21 Walt Whtman                           631              98 115 131 139 148 192 193         
        Top  5 Times: 1:40:07.08

   22 York                                  674              72 121 143 168 170 183 198         
        Top  5 Times: 1:41:06.35

   23 Jefferson Forest                      700             104 134 147 154 161 189 191         
        Top  5 Times: 1:41:21.14

   24 Dinwiddie                             703              13 136 169 181 204                 
        Top  5 Times: 1:43:26.90

   25 Lafayette                             713             110 141 144 156 162 172 185         
        Top  5 Times: 1:41:27.81

   26 New Kent                              729             103 138 146 164 178 197 199         
        Top  5 Times: 1:42:00.57

   27 Louisa County High School             740             107 132 160 167 174 177 188         
        Top  5 Times: 1:42:07.90

   28 King George                           750              90 150 151 179 180 187 200         
        Top  5 Times: 1:42:36.37

   29 Cherokee HS                           761             127 128 145 175 186                 
        Top  5 Times: 1:42:42.38

   30 Glen Allen High School                842              91 171 190 194 196 201 205         
        Top  5 Times: 1:45:25.59

   31 West Point                            979             173 195 202 203 206                 
        Top  5 Times: 1:53:37.11

 Inc. J.R. Tucker High School              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Langley                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Orange County                        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Severna Park                         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top
Detail Team Results - Boys

Boys JV Red

Archmere Academy    Finish Position -    10

  Team Score (places): 366  Team Score (times): 1:36:08.28   Average Time: 19:13.66

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1     37  Collin Graf            11      48           48    18:48.23   18:48.23            
    2     43  Anthony Brawley        10      54          102    18:51.91   37:40.14            
    3     44  Eddie Leonard          10      68          170    19:13.18   56:53.32            
    4     36  Andrew Mascioli        12      95          265    19:34.85 1:16:28.17            
    5     47  Spencer Lutz           9      101          366    19:40.11 1:36:08.28            
    6     42  Luke Jordan            10     120          486    19:53.40 1:56:01.68            
    7     38  Matt Quinn             11     142          628    20:15.71 2:16:17.39            
    8     46  Ryan Bree              9    More Than  7          20:18.40 2:36:35.79            
    9     45  Peter Sabini           9    More Than  7          20:19.75 2:56:55.54            
   10   2986  Zane Wilson                 More Than  7          20:44.02 3:17:39.56            
   11     48  Daniel Bondi           9    More Than  7          20:53.15 3:38:32.71            

Cabell Midland    Finish Position -     1

  Team Score (places):  46  Team Score (times): 1:28:41.82   Average Time: 17:44.36

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    239  Mason Dino             12       2            2    17:21.38   17:21.38            
    2    246  Brandon Atkinson       10       3            5    17:32.27   34:53.65            
    3    242  Eric Wooten            11      10           15    17:44.61   52:38.26            
    4    245  Austin Jarrell         10      15           30    18:01.65 1:10:39.91            
    5    243  Hunter Adkins          11      16           46    18:01.91 1:28:41.82            
    6    244  Jacob Dillinger        12      28           74    18:20.62 1:47:02.44            
    7    237  Jared King             12      63          137    19:06.52 2:06:08.96            

Cherokee HS    Finish Position -    29

  Team Score (places): 761  Team Score (times): 1:42:42.38   Average Time: 20:32.48

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    255  Danny Mintzer          12     127          127    19:59.60   19:59.60            
    2    256  Michael Hare           12     128          255    20:00.11   39:59.71            
    3    253  Freddy Rasmussen       12     145          400    20:18.92 1:00:18.63            
    4    259  Zach Lopresti          11     175          575    21:02.03 1:21:20.66            
    5    266  Anthony Marrazzo       --     186          761    21:21.72 1:42:42.38            

Deep Run    Finish Position -    19

  Team Score (places): 592  Team Score (times): 1:39:48.06   Average Time: 19:57.61

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    434  Elliot Hansen          10      81           81    19:25.22   19:25.22            
    2    429  Brian Moore            11      93          174    19:34.26   38:59.48            
    3    438  Riley Kivett           10     102          276    19:41.71   58:41.19            
    4    437  Josh Kaplan            9      157          433    20:32.28 1:19:13.47            
    5    436  Cole Caminiti          9      159          592    20:34.59 1:39:48.06            
    6    442  Tom Corbitt            11     163          755    20:39.46 2:00:27.52            
    7    424  Calan Pillow           10     184          939    21:11.90 2:21:39.42            
    8    423  Xander Houff           11   More Than  7          21:39.92 2:43:19.34            
    9    432  Ryan Kraft             11   More Than  7          22:28.36 3:05:47.70            
   10    433  David Kraft            11   More Than  7          22:36.58 3:28:24.28            
   11    431  Kent Mancini           10   More Than  7          22:37.68 3:51:01.96            
   12    440  James Stiff            9    More Than  7          23:22.80 4:14:24.76            
   13    441  Will Christman         8    More Than  7          24:48.26 4:39:13.02            

Dinwiddie    Finish Position -    24

  Team Score (places): 703  Team Score (times): 1:43:26.90   Average Time: 20:41.38

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    464  Jacob Wardle           10      13           13    17:51.03   17:51.03            
    2    465  Logan Harrison*        11     136          149    20:09.85   38:00.88            
    3    466  Tommy Coburn           10     169          318    20:48.48   58:49.36            
    4    463  Nick Potter*           11     181          499    21:10.51 1:19:59.87            
    5    468  Elliott Mills          11     204          703    23:27.03 1:43:26.90            

Douglas Freeman    Finish Position -     7

  Team Score (places): 158  Team Score (times): 1:31:56.10   Average Time: 18:23.22

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    500  Daniel Gilman          10      14           14    17:55.93   17:55.93            
    2    508  Jacob Harless          11      33           47    18:26.77   36:22.70            
    3    485  Kevin Williams         12      34           81    18:27.33   54:50.03            
    4    504  Charlie Prideaux       9       36          117    18:30.41 1:13:20.44            
    5    503  Harlan Pounders        9       41          158    18:35.66 1:31:56.10            
    6    484  Luke Paris             12      43          201    18:40.01 1:50:36.11            
    7    506  Andrew Smith           9       52          253    18:50.35 2:09:26.46            
    8    494  Gabriel Morgan         12   More Than  7          18:51.08 2:28:17.54            
    9    479  Grant Brown*           12   More Than  7          18:55.67 2:47:13.21            
   10    501  Noah Griskauskas       10   More Than  7          18:56.53 3:06:09.74            
   11    481  Matt Hedrick           12   More Than  7          19:02.20 3:25:11.94            
   12    492  Matt Stopkey           11   More Than  7          19:05.49 3:44:17.43            
   13    482  Cole Kawugule          12   More Than  7          19:12.43 4:03:29.86            
   14    495  Mac Wood               11   More Than  7          19:19.12 4:22:48.98            
   15    488  William Mayer          11   More Than  7          19:24.08 4:42:13.06            
   16    502  Walker Lawson          10   More Than  7          19:30.30 5:01:43.36            
   17    507  Quinn Girardi          9    More Than  7          19:33.62 5:21:16.98            
   18    487  Thomas Jacobs          11   More Than  7          19:33.80 5:40:50.78            
   19    498  Ben Ellis              10   More Than  7          20:23.22 6:01:14.00            
   20    491  Nicholas Paraiso       11   More Than  7          20:26.24 6:21:40.24            
   21    493  Henry Wingfield        11   More Than  7          21:08.05 6:42:48.29            
   22    505  Jake Sitison           9    More Than  7          21:26.17 7:04:14.46            
   23    514  Walker Thomas          8    More Than  7          21:29.04 7:25:43.50            
   24    512  Jacob McGrath          9    More Than  7          22:03.31 7:47:46.81            
   25    511  James Mayer            8    More Than  7          22:40.94 8:10:27.75            
   26    489  John O'Connor          11   More Than  7          23:21.51 8:33:49.26            
   27    499  Alex Gilliam           10   More Than  7          23:22.84 8:57:12.10            
   28    513  Alex Stopkey           8    More Than  7          25:22.07 9:22:34.17            
   29    510  Rett Hill              8    More Than  7          25:51.07 9:48:25.24            

Downingtown West    Finish Position -     2

  Team Score (places):  57  Team Score (times): 1:29:10.05   Average Time: 17:50.01

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    552  Will Pelcin            10       4            4    17:33.42   17:33.42            
    2    551  Tyler Alansky          10       7           11    17:38.62   35:12.04            
    3    542  Nate Liebsch           12      11           22    17:48.30   53:00.34            
    4    546  David Fanelli          11      17           39    18:02.31 1:11:02.65            
    5    554  Jason White            10      18           57    18:07.40 1:29:10.05            
    6    553  Henry Sappy            9       25           82    18:18.57 1:47:28.62            
    7    555  Ben Ryherd             9       37          119    18:31.39 2:06:00.01            

Glen Allen High School    Finish Position -    30

  Team Score (places): 842  Team Score (times): 1:45:25.59   Average Time: 21:05.12

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    683  Matt Lomicka           10      91           91    19:32.29   19:32.29            
    2    677  Will Goodfellow *      12     171          262    20:50.54   40:22.83            
    3    687  Nick Hewett            11     190          452    21:31.38 1:01:54.21            
    4    688  Justin McKinney        9      194          646    21:38.92 1:23:33.13            
    5    689  Chase Pollard          12     196          842    21:52.46 1:45:25.59            
    6    676  Kyle Britton *         12     201         1043    23:01.86 2:08:27.45            
    7    685  Taylor Ball            10     205         1248    23:58.10 2:32:25.55            
    8    691  Adam Wheeler           9    More Than  7          24:27.58 2:56:53.13            
    9    690  Nick Weber             8    More Than  7          24:29.38 3:21:22.51            
   10    682  Arjun Jeyananthun      10   More Than  7          26:30.98 3:47:53.49            

Grafton High School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 414  Team Score (times): 1:36:18.23   Average Time: 19:15.65

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    810  Greg Moore             8        6            6    17:37.79   17:37.79            
    2    798  Brandon Gestwick       10      75           81    19:20.58   36:58.37            
    3    792  Edward Bruce           11      99          180    19:38.30   56:36.67            
    4    809  Samuel Keller          10     112          292    19:46.57 1:16:23.24            
    5    803  Dylan Comer            9      122          414    19:54.99 1:36:18.23            
    6    794  Owen Hansen            12     125          539    19:57.75 1:56:15.98            
    7    799  Joshua Ingersoll       10     140          679    20:14.93 2:16:30.91            
    8    802  Ahmed Mohamed Khalil   10   More Than  7          20:34.04 2:37:04.95            
    9    812  Sam Ehrlich            11   More Than  7          20:35.05 2:57:40.00            
   10    813  Kyle Osmond            8    More Than  7          20:50.76 3:18:30.76            
   11    814  Curran Atkinson        8    More Than  7          21:04.69 3:39:35.45            
   12    805  Michael Carpenter      9    More Than  7          21:32.03 4:01:07.48            
   13    807  Tanner Dykes           10   More Than  7          22:26.90 4:23:34.38            
   14    811  Matt Carpenter         9    More Than  7          22:32.88 4:46:07.26            

Heritage (Leesburg)    Finish Position -     9

  Team Score (places): 339  Team Score (times): 1:35:45.96   Average Time: 19:09.19

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    900  Jack Zelman            10      46           46    18:43.98   18:43.98            
    2    895  Chase Bontemps         10      60          106    19:03.15   37:47.13            
    3    898  Riley Van Etten        12      61          167    19:04.19   56:51.32            
    4    893  George Stephens        11      67          234    19:11.73 1:16:03.05            
    5    897  Christian Pelenda      10     105          339    19:42.91 1:35:45.96            

J.R. Tucker High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    941  Shane Powers           12   Less Than  5          25:43.28   25:43.28            
    2    943  Eric Sunberg           9    Less Than  5          26:17.59   52:00.87            

James Madison    Finish Position -    15

  Team Score (places): 419  Team Score (times): 1:37:11.06   Average Time: 19:26.21

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1    967  Mark Fertal            10      74           74    19:19.73   19:19.73            
    2    983  Joseph Ritter          10      77          151    19:21.21   38:40.94            
    3    989  Gavin Hoffman          11      84          235    19:26.23   58:07.17            
    4    970  Michael Pedersen       10      87          322    19:27.00 1:17:34.17            
    5    981  Tony Lupinacci         10      97          419    19:36.89 1:37:11.06            
    6    972  Jackson Schueler       10     106          525    19:43.40 1:56:54.46            
    7    987  Kareem Kebaish         12     123          648    19:56.18 2:16:50.64            
    8    966  Ryan Sierzega          11   More Than  7          20:03.61 2:36:54.25            
    9    965  Wyatt Bodmer           11   More Than  7          20:03.65 2:56:57.90            
   10    968  Andrew Hahne           10   More Than  7          20:10.95 3:17:08.85            
   11    969  Zach Hamby             10   More Than  7          20:24.25 3:37:33.10            
   12    988  Samuel Baxter          10   More Than  7          20:24.88 3:57:57.98            

Jamestown    Finish Position -    13

  Team Score (places): 401  Team Score (times): 1:36:25.37   Average Time: 19:17.07

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1033  Daniel McKay-Roberts   11      39           39    18:35.17   18:35.17            
    2   1038  Ben Szykman            10      44           83    18:41.53   37:16.70            
    3   1042  Garret Colorado        10      78          161    19:21.39   56:38.09            
    4   1039  Davis Wood             10     111          272    19:45.30 1:16:23.39            
    5   1043  Chris Lansford         10     129          401    20:01.98 1:36:25.37            
    6   1036  Zach Schauffler        10     133          534    20:07.66 1:56:33.03            
    7   1044  Mason Scott            9      135          669    20:09.38 2:16:42.41            
    8   1045  Cameron Coates         9    More Than  7          20:26.38 2:37:08.79            
    9   1034  Sean Napolitano        10   More Than  7          20:38.11 2:57:46.90            
   10   1051  Anthony Deltufo        9    More Than  7          20:40.36 3:18:27.26            
   11   1058  Greg Winchezter        9    More Than  7          20:48.62 3:39:15.88            
   12   1054  Daniel Napolitano      9    More Than  7          21:35.38 4:00:51.26            
   13   1022  Andrew Tillotson       11   More Than  7          21:54.02 4:22:45.28            
   14   1057  Jonah Wilder           9    More Than  7          22:35.41 4:45:20.69            
   15   1049  Matthew Daniel         9    More Than  7          23:35.91 5:08:56.60            
   16   1037  Charles Scruggs        10   More Than  7          23:56.41 5:32:53.01            
   17   1048  Robert Clinton         9    More Than  7          24:22.88 5:57:15.89            
   18   1052  Erik Dorst             9    More Than  7          25:58.51 6:23:14.40            

Jefferson Forest    Finish Position -    23

  Team Score (places): 700  Team Score (times): 1:41:21.14   Average Time: 20:16.23

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1107  Brandon Wooldridge     12     104          104    19:42.55   19:42.55            
    2   1106  Tristen Baldwin        11     134          238    20:08.91   39:51.46            
    3   1127  Ean White              10     147          385    20:20.73 1:00:12.19            
    4   1118  Eric Smith             9      154          539    20:30.50 1:20:42.69            
    5   1111  Tate Dorman            9      161          700    20:38.45 1:41:21.14            
    6   1125  Andrew Nolte           10     189          889    21:30.06 2:02:51.20            
    7   1122  Byron Fredericksen     10     191         1080    21:31.43 2:24:22.63            
    8   1115  Jonah Wilgus           11   More Than  7          21:35.24 2:45:57.87            
    9   1126  Noah Peltier           8    More Than  7          21:57.39 3:07:55.26            
   10   1116  Joshua Wilson          10   More Than  7          22:05.88 3:30:01.14            
   11   1110  Clint Brooks           10   More Than  7          22:07.10 3:52:08.24            
   12   1120  Troy Davis             10   More Than  7          22:10.07 4:14:18.31            
   13   1123  Parker Griffith        10   More Than  7          22:20.82 4:36:39.13            
   14   1124  Juan Kamber            8    More Than  7          22:26.65 4:59:05.78            
   15   1117  Carl Wolf              12   More Than  7          22:36.46 5:21:42.24            

King George    Finish Position -    28

  Team Score (places): 750  Team Score (times): 1:42:36.37   Average Time: 20:31.27

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1182  Kyle Knepshield        --      90           90    19:31.84   19:31.84            
    2   1169  Kyle Kraisser          10     150          240    20:23.60   39:55.44            
    3   1175  Jonathan Graham        10     151          391    20:24.31 1:00:19.75            
    4   1194  William Stevenson      8      179          570    21:06.61 1:21:26.36            
    5   1180  Killian Wisslead       10     180          750    21:10.01 1:42:36.37            
    6   1191  Charles Pasold         9      187          937    21:27.36 2:04:03.73            
    7   1183  Robbie Andrews         --     200         1137    22:21.31 2:26:25.04            
    8   1165  Jc Sevart              12   More Than  7          22:22.69 2:48:47.73            
    9   1185  Zachary Greiber        9    More Than  7          23:51.97 3:12:39.70            
   10   1168  Matthew Hunt           12   More Than  7          24:01.05 3:36:40.75            
   11   1187  Stephen Hunt           9    More Than  7          24:01.77 4:00:42.52            

Lafayette    Finish Position -    25

  Team Score (places): 713  Team Score (times): 1:41:27.81   Average Time: 20:17.56

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1234  Nick Swanson           12     110          110    19:44.85   19:44.85            
    2   1256  Tyler Shaw             10     141          251    20:15.50   40:00.35            
    3   1233  Wyatt Webb             12     144          395    20:17.27 1:00:17.62            
    4   1250  Tommy Conner           11     156          551    20:31.24 1:20:48.86            
    5   1245  Nick Roselli           12     162          713    20:38.95 1:41:27.81            
    6   1260  Noor Rahman            11     172          885    20:51.55 2:02:19.36            
    7   1252  John Gaston            10     185         1070    21:14.40 2:23:33.76            
    8   1248  John Wrann             11   More Than  7          21:15.38 2:44:49.14            
    9   1251  Isaiah Fung            12   More Than  7          21:16.36 3:06:05.50            
   10   1257  Hunter Sheldon         12   More Than  7          21:16.86 3:27:22.36            
   11   1247  Colton Wallbillich     11   More Than  7          21:38.14 3:49:00.50            
   12   1242  Willie Burwell         11   More Than  7          21:47.30 4:10:47.80            
   13   1268  Parker Mercer          11   More Than  7          22:16.62 4:33:04.42            
   14   1239  Mitchell Stauffer      11   More Than  7          23:09.30 4:56:13.72            
   15   1241  Mark Malecki           11   More Than  7          23:13.96 5:19:27.68            
   16   1264  Garrett Marcum         9    More Than  7          25:14.31 5:44:41.99            

Langley    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1456  Devin Bennett          --   Less Than  5          20:07.38   20:07.38            
    2   1449  Christopher Maloney    11   Less Than  5          20:22.55   40:29.93            
    3   2987  Calvin Tang                 Less Than  5          20:26.47 1:00:56.40            
    4   1453  Anthon Verghese        10   Less Than  5          20:41.25 1:21:37.65            

Louisa County High School    Finish Position -    27

  Team Score (places): 740  Team Score (times): 1:42:07.90   Average Time: 20:25.58

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1516  Joshua Grady           10     107          107    19:43.57   19:43.57            
    2   1505  Stuart Miller          10     132          239    20:06.08   39:49.65            
    3   1501  Jarratt Davis          10     160          399    20:37.33 1:00:26.98            
    4   1511  Joshua Lammonds        11     167          566    20:46.53 1:21:13.51            
    5   1517  Brice Linder           9      174          740    20:54.39 1:42:07.90            
    6   1518  Andrew Perkinson       9      177          917    21:04.71 2:03:12.61            
    7   1508  Justin Godsey          11     188         1105    21:28.43 2:24:41.04            
    8   1503  Jared Nelson           10   More Than  7          22:05.36 2:46:46.40            
    9   1512  Paul Schick            10   More Than  7          22:10.87 3:08:57.27            
   10   1520  Matthew Chaney         9    More Than  7          23:22.38 3:32:19.65            
   11   1506  Cameron Kincheloe      10   More Than  7          23:25.81 3:55:45.46            
   12   1514  Deion Wade             10   More Than  7          24:08.09 4:19:53.55            
   13   1519  Dean Rector            9    More Than  7          26:11.37 4:46:04.92            

Maggie Walker    Finish Position -     3

  Team Score (places):  99  Team Score (times): 1:30:41.02   Average Time: 18:08.20

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1552  Nathaniel Tombes *     11       5            5    17:37.70   17:37.70            
    2   1561  Eric Kim *             10      20           25    18:10.05   35:47.75            
    3   1562  Justin Wilck *         10      21           46    18:14.67   54:02.42            
    4   1556  Matthew Rucker *       10      24           70    18:17.30 1:12:19.72            
    5   1533  Michael Lewis *        12      29           99    18:21.30 1:30:41.02            
    6   1548  Tim Myers *            11      31          130    18:23.79 1:49:04.81            
    7   1554  Jon Bunting *          12      38          168    18:32.29 2:07:37.10            
    8   1558  Bruce Wenger *         10   More Than  7          19:10.46 2:26:47.56            
    9   1549  Ben Rasich *           11   More Than  7          19:18.46 2:46:06.02            
   10   1559  Benjamin Wong *        10   More Than  7          19:20.21 3:05:26.23            
   11   1579  Nick Row *             11   More Than  7          19:24.15 3:24:50.38            
   12   1542  Michael Bush *         11   More Than  7          19:27.82 3:44:18.20            
   13   1537  Johnny Mac Yates *     12   More Than  7          19:55.74 4:04:13.94            
   14   1546  Bryan Kaperick *       11   More Than  7          19:58.13 4:24:12.07            
   15   1560  Nick Jones *           10   More Than  7          20:10.83 4:44:22.90            
   16   1540  Tarun Ganesh *         12   More Than  7          21:03.20 5:05:26.10            
   17   1555  Nicholas Gruner *      10   More Than  7          21:24.23 5:26:50.33            
   18   1566  Danny Bartle *         12   More Than  7          21:24.56 5:48:14.89            
   19   1543  Patrick Casey *        11   More Than  7          23:33.97 6:11:48.86            
   20   1551  Dylan Vrana *          11   More Than  7          24:08.34 6:35:57.20            
   21   1536  Mikey Valacer *        12   More Than  7          25:36.49 7:01:33.69            

Matoaca High School    Finish Position -    20

  Team Score (places): 616  Team Score (times): 1:39:52.68   Average Time: 19:58.54

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1655  Anroux Mey             11      92           92    19:32.41   19:32.41            
    2   1657  Michael Harkness       9      113          205    19:46.65   39:19.06            
    3   1654  Ryan O'Connor          9      116          321    19:48.24   59:07.30            
    4   1647  Noah Engel             11     137          458    20:13.05 1:19:20.35            
    5   1644  Dean Landes*           12     158          616    20:32.33 1:39:52.68            
    6   1650  Davis Tunnell          10     182          798    21:11.19 2:01:03.87            

New Kent    Finish Position -    26

  Team Score (places): 729  Team Score (times): 1:42:00.57   Average Time: 20:24.11

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1728  Joey Clark             10     103          103    19:42.22   19:42.22            
    2   1721  James Giffin           10     138          241    20:13.35   39:55.57            
    3   1722  Bradley Jackowski      11     146          387    20:19.33 1:00:14.90            
    4   1725  Ian Schwegal           9      164          551    20:40.07 1:20:54.97            
    5   1720  Devin Gouldine         12     178          729    21:05.60 1:42:00.57            
    6   1726  Blake Johnson          9      197          926    22:08.57 2:04:09.14            
    7   1729  Cameron Frizzell       8      199         1125    22:15.27 2:26:24.41            

North Point High School    Finish Position -    18

  Team Score (places): 579  Team Score (times): 1:39:29.07   Average Time: 19:53.81

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1820  Benjamin Allston       12      65           65    19:07.53   19:07.53            
    2   1835  Marcus Fisher          12      82          147    19:25.60   38:33.13            
    3   1833  Zimmie Dickinson       10     124          271    19:56.28   58:29.41            
    4   1860  Bruce Fenderson        12     153          424    20:28.97 1:18:58.38            
    5   1834  Nicholas Summers       9      155          579    20:30.69 1:39:29.07            
    6   1832  Hezekiah Corbin        11     165          744    20:41.05 2:00:10.12            
    7   1850  Jonathan Martinez      9      166          910    20:41.47 2:20:51.59            
    8   1836  Jacob Johnson          9    More Than  7          20:49.19 2:41:40.78            
    9   1830  Devin Brown            10   More Than  7          21:13.70 3:02:54.48            
   10   1837  Brandon Green          11   More Than  7          21:19.23 3:24:13.71            
   11   1827  Thomas Jones           10   More Than  7          21:46.75 3:46:00.46            
   12   1855  Corey Smith            12   More Than  7          21:53.75 4:07:54.21            
   13   1821  Andre Wallace          12   More Than  7          22:03.00 4:29:57.21            
   14   1822  Michael Odeyemi        12   More Than  7          22:04.39 4:52:01.60            
   15   1843  Charles Bryant         9    More Than  7          22:23.15 5:14:24.75            
   16   1838  Ameer Patel            12   More Than  7          22:29.63 5:36:54.38            
   17   1839  Michael Fray           12   More Than  7          22:42.32 5:59:36.70            
   18   1853  D'Adrian Richardson    9    More Than  7          24:07.83 6:23:44.53            
   19   1849  David Hooper           12   More Than  7          24:45.21 6:48:29.74            
   20   1851  Edward McNeil          9    More Than  7          25:07.96 7:13:37.70            
   21   1840  William McCord         10   More Than  7          25:19.18 7:38:56.88            
   22   1847  Matt Essing            9    More Than  7          26:44.92 8:05:41.80            
   23   1861  Johnathan Jackson      11   More Than  7          27:38.67 8:33:20.47            

Ocean Lakes    Finish Position -    12

  Team Score (places): 392  Team Score (times): 1:36:41.15   Average Time: 19:20.23

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1918  Matthew Burtner        11      59           59    19:02.11   19:02.11            
    2   1919  Aaron Wickard          11      64          123    19:07.42   38:09.53            
    3   1924  James Hemphill         10      76          199    19:20.72   57:30.25            
    4   1933  Griffin Hinkley        11      79          278    19:23.45 1:16:53.70            
    5   1929  Logan Sawyer           9      114          392    19:47.45 1:36:41.15            
    6   1935  Noah Riley             11     117          509    19:48.73 1:56:29.88            
    7   1927  Matt Dowdy             10     126          635    19:58.97 2:16:28.85            
    8   1916  Matthew Zarkowski      12   More Than  7          20:06.45 2:36:35.30            
    9   1921  David Jones            11   More Than  7          20:32.71 2:57:08.01            
   10   1932  Harry Havles           9    More Than  7          20:56.56 3:18:04.57            

Orange County    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1956  Josh Browne            11   Less Than  5          21:25.23   21:25.23            
    2   1963  Foxx Early             9    Less Than  5          21:43.66   43:08.89            
    3   1962  Jacob Woodson          9    Less Than  5          22:47.79 1:05:56.68            

Severna Park    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2082  Rhys Burgett           10   Less Than  5          16:54.05   16:54.05            

T.C. Williams    Finish Position -    16

  Team Score (places): 482  Team Score (times): 1:37:56.20   Average Time: 19:35.24

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2274  Jack Rowden            10      70           70    19:14.53   19:14.53            
    2   2267  Salim Ajarrag          10      89          159    19:31.07   38:45.60            
    3   2242  David Martineau        11      96          255    19:34.92   58:20.52            
    4   2271  Mohamed Khaled         10     109          364    19:44.74 1:18:05.26            
    5   2240  Daniel Crowley         10     118          482    19:50.94 1:37:56.20            
    6   2241  Kai Jensen             11     119          601    19:52.27 1:57:48.47            
    7   2245  Timothy Bender         10     149          750    20:23.05 2:18:11.52            
    8   2251  Tyler Souza            10   More Than  7          20:30.13 2:38:41.65            
    9   2272  Madison Muldrow        10   More Than  7          20:31.94 2:59:13.59            
   10   2246  Ted Crawley            10   More Than  7          20:32.28 3:19:45.87            
   11   2277  Benjamin Thomas        10   More Than  7          20:40.63 3:40:26.50            
   12   2235  Daniel Powers          11   More Than  7          21:25.31 4:01:51.81            
   13   2262  Alex Castellanos       10   More Than  7          22:00.30 4:23:52.11            
   14   2253  Surafel Adere          10   More Than  7          22:04.02 4:45:56.13            
   15   2249  Spencer Murphy         11   More Than  7          22:25.68 5:08:21.81            
   16   2248  Basleal Gessesse       10   More Than  7          26:17.10 5:34:38.91            

Thomas Edison    Finish Position -     8

  Team Score (places): 269  Team Score (times): 1:34:24.99   Average Time: 18:53.00

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2368  Alexander Pennie       12      35           35    18:28.16   18:28.16            
    2   2379  Ryan Charlton          10      49           84    18:49.21   37:17.37            
    3   2364  Caelan Pennie          12      55          139    18:52.53   56:09.90            
    4   2381  Hunter Vaught          10      57          196    18:56.38 1:15:06.28            
    5   2360  Jacob Ferree           12      73          269    19:18.71 1:34:24.99            
    6   2378  Daniel Caplen          10      86          355    19:26.89 1:53:51.88            
    7   2365  Reese Shaw             12      94          449    19:34.67 2:13:26.55            
    8   2366  Shamaal Sheppard       12   More Than  7          19:53.57 2:33:20.12            
    9   2361  Collin Hayes           12   More Than  7          20:04.90 2:53:25.02            
   10   2394  Jose Zelaya            12   More Than  7          20:09.02 3:13:34.04            
   11   2397  Christopher Neuner     11   More Than  7          20:13.22 3:33:47.26            
   12   2377  Corey Robinson         12   More Than  7          20:13.46 3:54:00.72            
   13   2395  Eric Weiler            12   More Than  7          20:17.25 4:14:17.97            
   14   2362  Nick Brown             12   More Than  7          20:25.55 4:34:43.52            
   15   2369  Wilfredo Zelaya        11   More Than  7          20:39.69 4:55:23.21            
   16   2384  Jon Westendorff        10   More Than  7          20:55.40 5:16:18.61            
   17   2393  Eric Schmidtlein       11   More Than  7          21:09.60 5:37:28.21            
   18   2398  Michael Carty          --   More Than  7          23:24.55 6:00:52.76            
   19   2373  Declan McDonald        11   More Than  7          23:37.18 6:24:29.94            
   20   2371  Robert Bascope         11   More Than  7          25:20.40 6:49:50.34            

Thomas Jefferson S&T    Finish Position -     4

  Team Score (places): 150  Team Score (times): 1:31:52.16   Average Time: 18:22.43

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2424  Chandan Singh          11      12           12    17:50.72   17:50.72            
    2   2425  Zartosht Ahlers        11      23           35    18:16.71   36:07.43            
    3   2416  Peter Price            12      26           61    18:19.18   54:26.61            
    4   2423  Luke Kuprenas          11      42          103    18:38.03 1:13:04.64            
    5   2447  Andreas Butler         11      47          150    18:47.52 1:31:52.16            
    6   2429  Patrick Wang           11      51          201    18:50.07 1:50:42.23            
    7   2421  Nichola Haliday        12      56          257    18:55.68 2:09:37.91            
    8   2466  Jacob Bulir            10   More Than  7          19:22.71 2:29:00.62            
    9   2438  Ashwin Basana          11   More Than  7          19:31.88 2:48:32.50            
   10   2448  William Long           10   More Than  7          19:31.94 3:08:04.44            
   11   2430  Arjun Iyer             11   More Than  7          19:57.14 3:28:01.58            
   12   2419  Daniel Anderson        12   More Than  7          19:57.65 3:47:59.23            
   13   2437  Jeff Horrowitx         11   More Than  7          19:59.02 4:07:58.25            
   14   2420  Derek Wu               12   More Than  7          20:03.69 4:28:01.94            
   15   2444  Alec Jessar            10   More Than  7          20:05.44 4:48:07.38            
   16   2450  Mitch Woodhouse        12   More Than  7          20:23.13 5:08:30.51            

Varina    Finish Position -    17

  Team Score (places): 499  Team Score (times): 1:37:13.83   Average Time: 19:26.77

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2633  Darrick Thornhill      11       1            1    17:05.68   17:05.68            
    2   2635  Jordan Fountain        9       40           41    18:35.41   35:41.09            
    3   2632  Tyree Miller           11     130          171    20:02.90   55:43.99            
    4   2638  Daniel Dodd            12     152          323    20:26.00 1:16:09.99            
    5   2637  Desmond Dowling        11     176          499    21:03.84 1:37:13.83            

Walt Whitman High School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 369  Team Score (times): 1:36:22.65   Average Time: 19:16.53

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2719  Isaac Rubin            12      50           50    18:49.79   18:49.79            
    2   2720  Thomas Ryba            12      71          121    19:16.39   38:06.18            
    3   2726  Matt Digan             11      80          201    19:23.67   57:29.85            
    4   2739  Amir Khaghani          10      83          284    19:26.21 1:16:56.06            
    5   2749  Andrew Rubin           10      85          369    19:26.59 1:36:22.65            
    6   2742  Joshua Sack            10     100          469    19:38.97 1:56:01.62            
    7   2732  Wes Kendrick           11     108          577    19:43.71 2:15:45.33            
    8   2737  Max Goldberg           10   More Than  7          20:09.19 2:35:54.52            
    9   2733  Wes Slaughter          11   More Than  7          20:09.29 2:56:03.81            
   10   2734  Harrison Guh           10   More Than  7          20:33.96 3:16:37.77            
   11   2743  Lucas Weals            10   More Than  7          20:34.00 3:37:11.77            
   12   2738  Andrew Meadows         10   More Than  7          20:34.67 3:57:46.44            
   13   2746  Benjamin Schloss       10   More Than  7          20:49.09 4:18:35.53            
   14   2723  Robbie Gill            12   More Than  7          20:56.27 4:39:31.80            
   15   2727  Nathan Bennet          11   More Than  7          20:59.53 5:00:31.33            
   16   2724  Jared Frank            11   More Than  7          21:17.31 5:21:48.64            
   17   2747  Geshan Pathirana       11   More Than  7          22:07.47 5:43:56.11            
   18   2748  Noah Lee- Shapiro      11   More Than  7          22:29.30 6:06:25.41            
   19   2728  Jamey Greenbaum        11   More Than  7          22:40.36 6:29:05.77            
   20   2741  Matthew Snow           10   More Than  7          23:24.46 6:52:30.23            
   21   2744  Karthik Nathan         10   More Than  7          23:25.25 7:15:55.48            
   22   2735  Roger Champagne        10   More Than  7          24:06.74 7:40:02.22            

West Point    Finish Position -    31

  Team Score (places): 979  Team Score (times): 1:53:37.11   Average Time: 22:43.42

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2804  Peter Barnhardt        11     173          173    20:52.53   20:52.53            
    2   2809  Matthew Neale          11     195          368    21:48.54   42:41.07            
    3   2816  Daniel Zwerner         11     202          570    23:19.89 1:06:00.96            
    4   2810  Jacob Hagen            11     203          773    23:23.80 1:29:24.76            
    5   2805  Jacob Ragsdale         11     206          979    24:12.35 1:53:37.11            

West Springfield    Finish Position -     5

  Team Score (places): 150  Team Score (times): 1:31:28.29   Average Time: 18:17.66

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2846  Evan Fabish            10       8            8    17:41.34   17:41.34            
    2   2839  Michael Stormo         12       9           17    17:42.10   35:23.44            
    3   2845  Luke Toth              11      30           47    18:23.13   53:46.57            
    4   2850  Wilson Sullivan        10      45           92    18:41.95 1:12:28.52            
    5   2851  Nahom Teshome          10      58          150    18:59.77 1:31:28.29            
    6   2853  Chris Holland          --      66          216    19:09.53 1:50:37.82            
    7   2843  Matt Pastino           11      69          285    19:13.38 2:09:51.20            
    8   2852  Ishrar Ahmed           11   More Than  7          19:15.97 2:29:07.17            
    9   2847  Connor Knowles         10   More Than  7          19:23.44 2:48:30.61            
   10   2844  Josh Knight            12   More Than  7          19:40.44 3:08:11.05            

Western Albemarle    Finish Position -     6

  Team Score (places): 153  Team Score (times): 1:32:01.10   Average Time: 18:24.22

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2895  Noah Oakland           11      19           19    18:09.05   18:09.05            
    2   2876  Nathaniel Hashisaki    11      22           41    18:15.01   36:24.06            
    3   2882  Ethan Cole             9       27           68    18:20.54   54:44.60            
    4   2872  Will Rogers            12      32          100    18:25.82 1:13:10.42            
    5   2883  Devin Morris           10      53          153    18:50.68 1:32:01.10            
    6   2888  Ryan Jones             10      62          215    19:05.20 1:51:06.30            
    7   2881  Aaron Cole             10      88          303    19:29.35 2:10:35.65            
    8   2875  Dale Savoy             12   More Than  7          19:32.32 2:30:07.97            
    9   2890  Ethan Sewell           10   More Than  7          19:52.46 2:50:00.43            
   10   2887  William Halliday       10   More Than  7          20:16.41 3:10:16.84            
   11   2893  Sean Sawyer            11   More Than  7          20:24.31 3:30:41.15            

York    Finish Position -    22

  Team Score (places): 674  Team Score (times): 1:41:06.35   Average Time: 20:13.27

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2929  Alasdair Thomson       8       72           72    19:18.26   19:18.26            
    2   2932  Sam Wash               8      121          193    19:54.17   39:12.43            
    3   2924  Liam Kempton           9      143          336    20:15.99   59:28.42            
    4   2912  Sam Hovater            12     168          504    20:48.17 1:20:16.59            
    5   2913  Cord Zwirner           12     170          674    20:49.76 1:41:06.35            
    6   2923  Jacob Cordes           9      183          857    21:11.31 2:02:17.66            
    7   2921  Sam Marcella           11     198         1055    22:10.47 2:24:28.13            
    8   2909  Kevin Mastracci        11   More Than  7          22:12.92 2:46:41.05            
    9   2919  Ryan Born              9    More Than  7          22:20.72 3:09:01.77            
   10   2927  Benjamin Clarke        9    More Than  7          23:20.36 3:32:22.13            
   11   2930  Kyle Mastracci         8    More Than  7          24:08.18 3:56:30.31            
   12   2925  Alexx Hysell           10   More Than  7          25:09.40 4:21:39.71            
   13   2934  Stephen Hume           8    More Than  7          25:20.91 4:47:00.62            
   14   2928  Sahail Syed            9    More Than  7          25:48.51 5:12:49.13            

Walt Whtman    Finish Position -    21

  Team Score (places): 631  Team Score (times): 1:40:07.08   Average Time: 20:01.42

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2968  Andrew Murray                  98           98    19:37.38   19:37.38            
    2   2957  William Ryba                  115          213    19:47.85   39:25.23            
    3   2959  Spencer Adams                 131          344    20:05.21   59:30.44            
    4   2960  Oscar Levine                  139          483    20:13.87 1:19:44.31            
    5   2958  Aiden Pimertel                148          631    20:22.77 1:40:07.08            
    6   2961  Asher Lazarus                 192          823    21:33.10 2:01:40.18            
    7   2964  William Sargent               193         1016    21:37.29 2:23:17.47            
    8   2963  Eric Pesson                 More Than  7          22:04.36 2:45:21.83            
    9   2965  Angelo Madrikjos            More Than  7          22:36.36 3:07:58.19            
   10   2967  James Seevers               More Than  7          22:37.39 3:30:35.58            
   11   2970  Landon Perlman              More Than  7          22:38.41 3:53:13.99            
   12   2966  Joe Grant                   More Than  7          23:24.28 4:16:38.27            

   
   
	


Return to Top

Email | About