MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Last Track to Philly
Last Track to Philly History
Hosted By: Georgetown Prep
North Bethesda, Maryland
2013-01-26
http://www.woodwardrelays.com

Results from tristaterunnur.com
Licensed to Sherwood High School       HY-TEK's Meet Manager 1/27/2013 02:23 PM
                       LAST TRACK TP PHILLY - 1/26/2013                        
                         GEORGETOWN PREP HANLEY CENTER                         
                                    Results                                    
 
Girls 1 Mile Run B Race
================================================================================
 Meet Record: # 5:31.44  1/29/2011   Katherine Scully, Holten Arms             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
==============================================================================
Finals
  1 Keller, Kiernan              Academy Of T         5:58.00    5:31.89   10   
  2 Treanor, Katherine           Georgetown D         5:48.00    5:38.68    8   
  3 Miller, Naomi                Georgetown D         5:41.00    5:39.19    6   
  4 Elmendorf, Caroline          Walt Whitman                    5:39.20    5   
  5 Tomlinson, Amanda            Sherwood             5:42.10    5:41.54    4   
  6 Curtis, Christina            Walter Johns         5:35.00    5:43.14    3   
  7 Larson, Denise               Poolesville          5:40.00    5:44.67    2   
  8 Smith, Natalie               Middletown           5:42.80    5:46.72    1   
  9 Serafini, Monica             Walter Johns         5:40.00    5:51.09  
 10 Brinker, Jessica             Mt  de Sales         5:46.00    5:53.54  
 11 Blee, Shannon                Mt  de Sales         5:46.70    5:54.48  
 12 Packard, Marie               Mount Hebron         5:52.10    5:54.73  
 13 Gromacki, Alex               John Carroll         5:50.80    5:54.81  
 14 Carroll, Emily               St John's Co         5:50.00    5:55.96  
 15 McNabney, Eva                Bryn Mawr            5:46.00    5:57.26  
 16 Keller, Julia                Potomac Scho         6:09.00    5:57.92  
 17 Peloff, Madeline             Sherwood                        5:58.10  
 18 Conover, Madeline            Woodrow Wils         6:07.33    5:58.43  
 19 Hannah, Alex                 Charles E Sm         5:50.00    5:58.88  
 20 Mordoff, Holly               Clarksburg           5:55.00    5:59.22  
 21 Cohen, Amanda                Bethesda-Che         5:47.00    5:59.55  
 22 Wood, Maggie                 St John's Co         5:50.00    6:03.35  
 23 Safsten, Amy                 Linganore            6:05.00    6:04.07  
 24 Brosnan, Elena               Clarksburg           6:00.00    6:04.29  
 25 Sarro, Maddie                Urbana               5:47.00    6:04.39  
 26 Ludwig, Nicole               Linganore            6:05.00    6:05.16  
 27 Kleyman, Paula               Winston Chur         5:50.00    6:05.93  
 28 Ferenbach, Charlotte         Potomac Scho         6:20.00    6:10.38  
 29 Siedlecki, Anna              Mount Hebron         6:04.40    6:11.84  
 30 Janc, Molly                  Catoctin             6:00.00    6:13.45  
 31 Athey, Breauna               Catoctin             6:00.00    6:14.95  
 32 Hines, Abigail               James Hubert                    6:15.60  
 33 Ramcharan, Tiffany           Tuscarora            6:22.30    6:16.59  
 34 Abdulbarr, Taniyah           Bishop McNam         5:55.00    6:17.17  
 35 Bishop, Courtney             Elizabeth Se         6:23.61    6:18.18  
 36 Toner, Katie                 Academy Of T         6:15.00    6:19.53  
 37 Mendito, Maggie              Woodrow Wils         6:25.00    6:25.03  
 38 Sigman, Kate                 Tuscarora            6:18.16    6:28.45  
 39 Delgado, Allie               Stone Ridge          6:30.00    6:31.29  
 40 Hodge, Rachel                Governor Tho                    6:39.26  
 41 Jefferson, Hailey            Harford Tech         6:15.00    6:43.40  
 42 Steiger, Phoebe              Harford Tech         6:25.00    6:45.03  
 43 Parreira, Noel               St. Mary's R                    6:56.37  
 44 Amaro, Maria                 Col. Zadok M         6:40.00    7:07.82  
 45 Iduma, Elizabeth             James Hubert                    7:11.21  
 46 Munson, Honorine             Our Lady Of          6:00.00    7:11.27  
 47 Tran, Vivian                 Col. Zadok M         6:40.00    7:11.45  
 48 Hwang, Grace                 Stone Ridge          6:30.00    7:11.84  
 49 Allen, Katie                 St. Mary's R                    7:35.06  
 
Girls 1 Mile Run A Race
================================================================================
 Meet Record: # 5:07.64  1/28/2012   Caroline Beakes, Bethesda-Che             
 Meet Record: # 5:07.64  1/26/2013   Caroline Beakes, Bethesda-Che             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beakes, Caroline             Bethesda-Che                    5:07.64#  10   
  2 Griffith, Isabel             Dulaney                         5:12.82    8   
  3 Kaplan, Emily                Georgetown V                    5:13.86    6   
  4 Srour, Lucy                  Winston Chur                    5:22.20    5   
  5 Taylor, Alyssa               Owings Mills                    5:30.20    4   
  6 Pennello, Chelsie            Poolesville                     5:30.20    3   
  7 Schreiber, Regina            Quince Orcha                    5:31.72    2   
  8 Lindsay, Margaret            Georgetown V                    5:32.56    1   
  9 Smiraglia, Karli             Reservoir                       5:33.58  
 10 Seybold, Maggie              McDonogh                        5:33.59  
 11 Meek, Kristin                Dulaney                         5:33.94  
 12 Wilson, Katie                Reservoir                       5:37.30  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 11:18.32  1/28/2012   Ava Farrell, Bethesda-Che                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daley, Abbey                 Clarksburg          11:30.64   11:24.40   10   
  2 Beautz, Claire               Poolesville         11:36.43   11:30.58    8   
  3 Walter, Lela                 Walt Whitman        12:02.30   11:37.25    6   
  4 Nakasaka, Laura              Bethesda-Che        11:41.00   11:40.67    5   
  5 Yep, Rachel                  Mount Hebron        11:30.10   11:43.63    4   
  6 Noall, Lucie                 Clarksburg          11:53.09   11:45.02    3   
  7 Marella, Allison             Damascus            11:55.29   11:46.75    2   
  8 Alms, Cindy                  Reservoir           11:53.40   11:56.90    1   
  9 Powers, Tasha                Atholton            12:20.10   12:13.49  
 10 Hoffmeyer, Amy               Damascus            12:18.46   12:16.38  
 11 Burke, Cassidy               Our Lady Of         12:00.00   12:18.53  
 12 Cook, Colleen                Maryvale Pre        12:18.54   13:08.87  
 13 Daniels, Katie               Georgetown V        12:05.00   13:18.59  
 
Girls 4x200 Meter Relay A Relays
===================================================================================
 Meet Record: # 1:44.74  1/28/2012   McDonogh, McDonogh                        
                         L Hatcher, T James, A Glossinger, S Hayes         
 Meet Record: # 1:44.74  1/26/2013   McDonogh, McDonogh                        
                         L Hatcher, T James, A Glossinger, S Hayes         
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McDonogh  'A'                                     1:48.10    1:44.74#  2  10   
  2 Bishop McNamara  'A'                              1:44.30    1:46.59   1   8   
  3 Dunbar (Dc)  'A'                                  1:45.90    1:46.59   1   6   
  4 Col. Zadok Magruder  'A'                          1:47.54    1:49.25   2   5   
  5 St John's College  'A'                            1:46.00    1:49.32   1   4   
  6 Woodrow Wilson Senior  'A'                        1:48.00    1:50.14   2   3   
  7 Our Lady Of Good Counsel  'A'                     1:49.00    1:51.32   3   2   
  8 Elizabeth Seton  'A'                              1:48.00    1:51.41   2   1   
  9 Paint Branch  'A'                                 1:49.00    1:51.76   3 
 10 Riverdale Baptist  'A'                            1:48.80    1:51.86   2 
 11 Dulaney  'A'                                      1:53.00    1:51.99   5 
 12 Reservoir  'A'                                    1:52.00    1:52.61   4 
 13 Franklin  'A'                                     1:49.00    1:53.07   3 
 14 Walt Whitman  'A'                                 1:50.97    1:53.35   3 
 15 McKinley Technology  'A'                          1:52.80    1:53.48   4 
 16 Sherwood  'A'                                     1:52.60    1:54.13   4 
 17 Tuscarora  'A'                                    1:53.30    1:54.72   5 
 18 Mt  de Sales  'A'                                 1:51.50    1:54.77   4 
 19 Damascus  'A'                                     1:54.00    1:54.78   6 
 20 Georgetown Day  'A'                               1:56.00    1:55.47   7 
 21 Middletown  'A'                                   1:53.00    1:55.52   5 
 22 James Hubert Blake  'A'                                      1:55.55   9 
 23 Atholton  'A'                                     1:54.20    1:55.77   6 
 23 Winston Churchill  'A'                            1:52.50    1:55.77   4 
 25 Seneca Valley  'A'                                1:55.20    1:56.15   7 
 26 Mount Hebron  'A'                                 1:53.30    1:56.37   5 
 27 Potomac School  'A'                               1:55.00    1:56.38   6 
 28 Bryn Mawr  'A'                                    1:54.00    1:56.43   6 
 29 Maryvale Prep  'A'                                1:58.00    1:57.51   8 
 30 John Carroll  'A'                                 1:54.10    1:57.99   6 
 31 Linganore  'A'                                    1:52.00    1:58.47   4 
 32 Holton-Arms  'A'                                             1:59.06   9 
 33 Quince Orchard  'A'                               1:54.00    1:59.12   5 
 34 Georgetown Visitation Prep  'A'                   1:58.00    1:59.96   8 
 35 Bethesda-Chevy Chase  'A'                         1:53.00    2:00.05   5 
 36 The Field School  'A'                             1:55.00    2:00.08   7 
 37 Governor Thomas Johnson  'A'                      1:57.00    2:00.12   7 
 38 Walter Johnson  'A'                               1:54.00    2:00.21   6 
 39 Clarksburg  'A'                                   2:02.00    2:02.36   8 
 40 Urbana  'A'                                                  2:04.49   9 
 41 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'               2:03.00    2:06.42   8 
 42 Poolesville Sr  'A'                               2:05.00    2:07.15   9 
 43 Catoctin  'A'                                     2:08.00    2:16.68   9 
 -- Harford Tech  'A'                                 1:46.00        DNF   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay B Relays
============================================================================
 Meet Record: # 1:46.82  1/31/2009   Elizabeth Seton, ELS                      
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 McDonogh  'B'                                     1:56.10    1:52.88   2 
  2 Bishop McNamara  'B'                              1:54.00    1:54.42   5 
  3 Elizabeth Seton  'B'                              1:55.00    1:56.55   1 
  4 Mt  de Sales  'B'                                 1:57.50    1:57.70   2 
  5 Damascus  'B'                                     1:56.00    1:58.32   2 
  6 McKinley Technology  'B'                          2:29.10    1:58.74   6 
  7 Walt Whitman  'B'                                 2:00.00    2:00.66   4 
  8 Reservoir  'B'                                    1:58.00    2:01.17   3 
  9 Georgetown Day  'B'                               2:02.00    2:01.56   4 
 10 Potomac School  'B'                               2:01.00    2:02.00   4 
 11 Maryvale Prep  'A'                                           2:03.12   6 
 12 Woodrow Wilson Senior  'B'                        2:05.00    2:03.61   5 
 13 Harford Tech  'B'                                 1:57.00    2:04.26   2 
 14 Riverdale Baptist  'B'                            2:00.20    2:05.29   4 
 15 Walter Johnson  'B'                               2:00.00    2:05.59   3 
 16 Tuscarora  'B'                                    2:00.60    2:05.67   4 
 17 Quince Orchard  'B'                               1:58.00    2:06.47   2 
 18 Winston Churchill  'B'                            2:04.00    2:06.94   5 
 19 Bethesda-Chevy Chase  'B'                         1:58.00    2:07.09   3 
 20 Mount Hebron  'B'                                 1:58.40    2:08.25   3 
 21 Academy Of The Holy Cross  'B'                               2:10.48   7 
 22 Poolesville Sr  'B'                               2:10.00    2:11.81   6 
 23 Col. Zadok Magruder  'B'                          2:09.00    2:12.98   6 
 24 St John's College  'B'                            1:50.00    2:13.12   1 
 25 Holton-Arms  'B'                                             2:14.21   7 
 26 Urbana  'B'                                                  2:15.23   7 
 27 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'B'               2:06.00    2:16.15   6 
 28 Linganore  'B'                                    2:05.00    2:17.45   5 
 29 Catoctin  'B'                                                2:24.41   7 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 4:04.31  1/31/2009   Archbishop Carroll, Archbishop Carroll    
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Middletown  'A'                                   4:23.90    4:12.81   4  10   
  2 Dunbar (Dc)  'A'                                             4:13.03   1   8   
  3 Dulaney  'A'                                      4:17.00    4:13.60   2   6   
  4 Our Lady Of Good Counsel  'A'                     4:15.00    4:13.87   2   5   
  5 St John's College  'A'                            4:12.00    4:15.89   1   4   
  6 Paint Branch  'A'                                 4:19.00    4:17.46   3   3   
  7 McKinley Technology  'A'                          4:20.00    4:18.22   3   2   
  8 Riverdale Baptist  'A'                            4:02.50    4:18.65   1   1   
  9 Linganore  'A'                                    4:20.00    4:20.37   3 
 10 Walt Whitman  'A'                                 4:21.40    4:20.62   3 
 11 John Carroll  'A'                                 4:19.20    4:21.19   3 
 12 Franklin  'A'                                     4:16.00    4:21.26   2 
 13 Damascus  'A'                                     4:36.00    4:21.80   5 
 14 Bishop McNamara  'A'                              4:26.00    4:22.62   5 
 15 Reservoir  'A'                                    4:25.00    4:23.70   4 
 16 Sherwood  'A'                                     4:16.40    4:24.32   2 
 17 Potomac School  'A'                               4:26.00    4:24.56   5 
 18 Mt  de Sales  'A'                                 4:22.00    4:24.82   4 
 19 Atholton  'A'                                     4:15.00    4:28.35   2 
 20 Quince Orchard  'A'                               4:32.00    4:29.73   5 
 21 Georgetown Day  'A'                               4:38.00    4:30.48   6 
 22 Georgetown Visitation Prep  'A'                   4:25.00    4:31.10   4 
 23 Holton-Arms  'A'                                             4:35.41   7 
 24 Maryvale Prep  'A'                                4:42.00    4:36.48   6 
 25 Harford Tech  'A'                                 4:25.00    4:37.63   4 
 26 Bethesda-Chevy Chase  'A'                         4:15.00    4:38.56   2 
 27 Elizabeth Seton  'A'                              4:25.00    4:39.81   4 
 28 Poolesville Sr  'A'                               4:45.00    4:39.97   6 
 29 Walter Johnson  'A'                                          4:40.88   7 
 30 Tuscarora  'A'                                    4:35.00    4:45.61   5 
 31 Governor Thomas Johnson  'A'                      4:38.00    4:50.60   6 
 32 Winston Churchill  'A'                            4:48.00    4:52.75   6 
 33 Col. Zadok Magruder  'A'                          4:44.00    4:57.49   6 
 34 Academy Of The Holy Cross  'A'                    4:56.00    5:07.63   7 
 35 Catoctin  'A'                                                5:14.55   7 
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: # 9:44.65  1/28/2012   Mt  de Sales, Mt  de Sales                
                         K Hrabinski, A White, C Basil, J Harris           
 Meet Record: # 9:44.65  1/26/2013   Mt  de Sales, Mt  de Sales                
                         K Hrabinski, A White, C Basil, J Harris           
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mt  de Sales  'A'                                 9:42.80    9:44.65#  10   
  2 Bethesda-Chevy Chase  'A'                         9:45.00    9:53.56    8   
  3 Georgetown Visitation Prep  'A'                   9:50.00    9:54.22    6   
  4 Atholton  'A'                                     9:52.00   10:00.31    5   
  5 Dulaney  'A'                                     10:14.00   10:11.89    4   
  6 Walt Whitman  'A'                                10:07.01   10:21.03    3   
  7 Winston Churchill  'A'                           10:04.00   10:23.44    2   
  8 Catoctin  'A'                                    10:02.00   10:29.16    1   
  9 Reservoir  'A'                                   10:00.00   10:29.58  
 10 Walter Johnson  'A'                              10:15.00   10:36.18  
 11 Clarksburg  'A'                                  10:35.00   10:58.11  
 12 Elizabeth Seton  'A'                             10:13.80   11:04.91  
 13 Bishop McNamara  'A'                             10:10.00   11:07.47  
 
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================================
 Meet Record: # 4:12.50  1/28/2012   McDonogh, McDonogh                        
                         A Glossinger, T James, L Hatcher, S Hayes         
 Meet Record: # 4:12.50  1/26/2013   McDonogh, McDonogh                        
                         A Glossinger, T James, L Hatcher, S Hayes         
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McDonogh  'A'                                     4:07.00    4:12.50#  3  10   
  2 Mt  de Sales  'A'                                 4:15.00    4:14.02   1   8   
  3 Dunbar (Dc)  'A'                                  4:04.00    4:23.43   2   6   
  4 Riverdale Baptist  'A'                            4:25.00    4:25.16   2   5   
  5 Dulaney  'A'                                      4:25.00    4:26.60   1   4   
  6 Woodrow Wilson Senior  'A'                        4:30.00    4:29.94   1   3   
  7 Academy Of The Holy Cross  'A'                    4:30.30    4:30.87   2   2   
  8 Linganore  'A'                                    4:30.00    4:31.62   2   1   
  9 John Carroll  'A'                                 4:25.00    4:33.98   1 
 10 Quince Orchard  'A'                               4:45.00    4:35.34   3 
 11 Our Lady Of Good Counsel  'A'                     4:35.00    4:35.63   2 
 12 Bishop McNamara  'A'                              4:30.00    4:36.61   5 
 13 Bethesda-Chevy Chase  'A'                         4:51.00    4:41.70   5 
 14 Elizabeth Seton  'A'                              4:40.00    4:43.06   7 
 15 Damascus  'A'                                     4:30.00    4:46.64   1 
 16 Walt Whitman  'A'                                 4:40.79    4:47.44   3 
 17 Tuscarora  'A'                                    4:40.00    4:47.65   3 
 18 James Hubert Blake  'A'                           5:20.00    4:48.30   7 
 19 Maryvale Prep  'A'                                           4:50.60   6 
 20 Winston Churchill  'A'                            4:50.00    4:52.40   4 
 21 Middletown  'A'                                   4:50.70    4:53.68   4 
 22 Potomac School  'A'                               4:52.00    4:54.93   2 
 23 Atholton  'A'                                     4:35.00    4:55.13   7 
 24 Franklin  'A'                                     4:44.00    4:55.90   3 
 25 Seneca Valley  'A'                                5:00.00    4:56.12   6 
 26 Walter Johnson  'A'                               4:44.00    4:56.49   3 
 27 Georgetown Visitation Prep  'A'                   4:50.00    5:00.56   4 
 28 Governor Thomas Johnson  'A'                                 5:00.82   7 
 29 Georgetown Day  'A'                               4:52.00    5:04.43   5 
 30 Mount Hebron  'A'                                 4:48.20    5:04.79   4 
 31 St John's College  'A'                            4:27.00    5:04.82   1 
 32 Col. Zadok Magruder  'A'                          5:00.00    5:06.13   6 
 33 Urbana  'A'                                       5:10.00    5:08.83   6 
 34 The Field School  'A'                             4:45.00    5:09.25   4 
 35 Poolesville Sr  'A'                               5:20.00    5:14.49   7 
 36 Reservoir  'A'                                    4:50.00    5:17.02   4 
 37 McKinley Technology  'A'                          4:51.00    5:17.97   5 
 38 Sherwood  'A'                                     5:01.50    5:19.61   6 
 39 Holton-Arms  'A'                                             5:28.39   5 
 40 Catoctin  'A'                                     4:59.00    5:42.73   5 
 41 Harford Tech  'A'                                 5:08.00    5:43.26   6 
 
Girls Distance Medley
================================================================================
 Meet Record: # 12:43.64  1/29/2011   Governor Thomas Johnson, Governor Tho    
                          A Powell, B Brownfield, K Galligan, S Plombon     
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                  12:55.00   12:52.74   10   
  2 Walt Whitman  'A'                                12:59.20   12:53.41    8   
  3 Atholton  'A'                                    12:47.00   12:55.02    6   
  4 Catoctin  'A'                                    13:05.00   13:06.14    5   
  5 Academy Of The Holy Cross  'A'                   12:00.00   13:18.41    4   
  6 Mt  de Sales  'A'                                 9:56.70   13:26.21    3   
  7 Georgetown Day  'A'                              13:38.00   13:31.35    2   
  8 Walter Johnson  'A'                              13:13.00   13:40.09    1   
  9 Mount Hebron  'A'                                13:03.20   13:43.05  
 10 Sherwood  'A'                                    13:43.00   13:46.75  
 11 Reservoir  'A'                                   13:15.00   14:08.98  
 12 Bethesda-Chevy Chase  'A'                        13:20.00   14:19.97  
 
Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================================
 Meet Record: # 31.31  1/31/2009   Oxon Hill High School, Oxon Hill            
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Harford Tech  'A'                                   32.00      32.66   1  10   
  2 Winston Churchill  'A'                              35.30      33.59   2   8   
  3 Bishop McNamara  'A'                                38.00      33.64   5   6   
  4 Woodrow Wilson Senior  'A'                          33.00      33.80   1   5   
  5 Middletown  'A'                                     34.40      33.92   1   4   
  6 Tuscarora  'A'                                      34.90      34.61   2   3   
  7 Franklin  'A'                                       35.00      34.71   2   2   
  8 John Carroll  'A'                                   36.00      34.85   3   1   
  9 McKinley Technology  'A'                                       34.93   8 
 10 Mt  de Sales  'A'                                   35.50      35.36   3 
 11 Sherwood  'A'                                       37.80      35.59   5 
 12 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           37.90      35.69   5 
 13 Dulaney  'A'                                                   35.71   8 
 14 Reservoir  'A'                                      35.40      35.73   3 
 15 Atholton  'A'                                       35.20      36.20   2 
 16 Walt Whitman  'A'                                   36.50      36.28   4 
 17 Elizabeth Seton  'A'                                43.00      36.69   7 
 18 Linganore  'A'                                      36.00      36.97   3 
 19 Urbana  'A'                                                    37.11   7 
 20 Damascus  'A'                                       47.00      37.43   7 
 21 Governor Thomas Johnson  'A'                                   37.44   8 
 22 Col. Zadok Magruder  'A'                            36.50      38.17   4 
 23 Georgetown Day  'A'                                 40.00      38.45   6 
 24 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                 40.00      39.26   6 
 25 Poolesville Sr  'A'                                 43.00      39.28   7 
 26 Mount Hebron  'A'                                   41.80      39.63   6 
 -- Our Lady Of Good Counsel  'A'                       36.00         FS   4 
 
Girls High Jump
================================================================================
 Meet Record: #  5-06  2/2/2008    Lacey Schuman, Maryvale Prep                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms          5-02.00    5-02.00   10   
  2 Pyles, Alexus                Clarksburg           5-04.00   J5-02.00    8   
  3 Bonham, Rachel               Woodrow Wils         5-02.00    5-00.00    6   
  4 Janss, Laura                 Damascus             5-02.00   J5-00.00    5   
  5 Dotson, Taylor               Bishop McNam         5-02.00    4-10.00    4   
  6 Alper, Natalie               Atholton             5-04.00   J4-10.00    3   
  7 Tregoning, Delaney           Linganore            5-00.00   J4-10.00    2   
  8 Singleton, Cierra            Harford Tech         5-00.00    4-08.00    0.33
  8 Rhodes, Bryeana              Damascus             4-10.00    4-08.00    0.33
  8 Pelikan, Katie               Atholton             5-02.00    4-08.00    0.33
 11 Kennelly, Liz Anne           Maryvale Pre         5-02.00   J4-08.00  
 12 Paese, Lauren                Sherwood             4-10.00    4-06.00  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: # 10-06  1/29/2011   Emma King, Oakdale                          
 Meet Record: # 10-06  1/26/2013   Erin Smith, Middletown                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Erin                  Middletown          10-03.00   10-06.00#  10   
  2 Gruver, Olivia               Franklin             9-06.00   10-00.00    8   
  3 Panasenkov, Catherine        Quince Orcha         9-00.00    9-06.00    6   
  4 Hoffman, Morgan              Middletown           8-00.00    8-00.00    4.50
  4 Guckert, Alicya              Maryvale Pre         8-06.00    8-00.00    4.50
  6 Kozar, Loren                 Linganore            8-00.00    7-06.00    2.50
  6 Kane, Meghan                 Governor Tho         7-06.00    7-06.00    2.50
  8 Krutz, Katarina katie        Reservoir            7-00.00    7-00.00    1   
 -- Driver, Holly                John Carroll         7-00.00         NH  
 -- Davis, Cassidy               River Hill           7-00.00         NH  
 -- Phillips, Abby               North Harfor         8-00.00         NH  
 -- Delborello, Mia              Damascus             8-06.00         NH  
 -- Johnson, Tess                Linganore            9-00.00         NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
 Meet Record: # 18-09  2/2/2008    Christina Manning, WTA                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rogers, Brielyn              Bishop McNam        17-09.75   17-05.25   10   
  2 Hayes, Sidney                McDonogh            17-01.50   16-10.00    8   
  3 Hill, Jaidlin                Bishop McNam        18-00.00   16-09.25    6   
  4 Rhodes, Bryeana              Damascus            17-02.00   16-08.00    5   
  5 Clarke, Krystal              Tuscarora           18-10.00   16-07.75    4   
  6 Chapman, Simone              Banneker Sen        17-04.00   16-04.50    3   
  7 McNeil, Najatee              Franklin            17-02.00   16-03.00    2   
  8 Janss, Laura                 Damascus            17-00.00   15-00.00    1   
 -- Robertson, Jeida             Col. Zadok M        17-06.00       FOUL  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
 Meet Record: # 40-05.50  2/2/2008    Erin Brooks, Seton Keough                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rogers, Brielyn              Bishop McNam        39-04.75   38-02.50   10   
  2 Robertson, Jeida             Col. Zadok M        35-07.50   34-09.50    8   
  3 Chapman, Simone              Banneker Sen        33-05.50   34-08.75    6   
  4 Johnson, Samantha            Linganore           33-09.00   34-08.00    5   
  5 Wright, Kiana                John Carroll        33-02.50   34-06.25    4   
  6 Francois, Jahan              Urbana              35-06.00   34-04.00    3   
  7 Diggs, Deonna                Woodrow Wils        37-00.00   33-08.75    2   
 
Girls Shot Put
================================================================================
 Meet Record: # 45-04.50  1/31/2009   Emily Vannoy, Thomas Johnson             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ovejera, Tamara              Governor Tho        43-11.00   41-08.00   10   
  2 Chavis, Brittney             Harford Tech        37-10.00   36-06.00    8   
  3 Murphy, Amanda               Franklin            34-03.75   34-02.00    6   
  4 Davis-Young, Regyn           Bishop McNam        37-05.00   33-03.50    5   
  5 Olatunde, Ameerat            Sherwood            34-05.00   32-11.50    4   
  6 Ababio, Justina              Clarksburg          34-06.50   32-10.00    3   
  7 Purtee, Mariah               Linganore           33-07.50   30-07.00    2   
 
Boys 1 Mile Run B Race
================================================================================
 Meet Record: # 4:33.81  1/28/2012   Nick Johnson, Sherwood                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Anderson, Jon                Dulaney              4:43.00    4:43.35   10   
  2 Boardman, Sam                Georgetown D         4:40.00    4:43.68    8   
  3 Bezherano, Itai              Walter Johns         4:40.00    4:46.59    6   
  4 Shawen, Bradley              Quince Orcha         4:40.00    4:46.90    5   
  5 Koech, Victor                Paint Branch         4:42.00    4:46.91    4   
  6 Genuario, Dominic            Mount Saint          4:39.80    4:47.97    3   
  7 Neil, Lorenzo                Paint Branch         4:40.00    4:48.06    2   
  8 Pochettino, Owen             Reservoir            4:45.00    4:49.27    1   
  9 Oxley, Joshua                James Hubert         4:51.00    4:49.70  
 10 Siberry, Vikram              Sherwood             4:43.10    4:51.24  
 11 Fordyce, Dan                 Dulaney              4:43.00    4:52.11  
 12 Smith, Michael               Mount Hebron         4:46.80    4:52.31  
 13 LaFemina, Teddy              Reservoir            4:42.00    4:52.48  
 14 Leber, Brent                 Middletown           4:50.00    4:52.75  
 15 Alban, Derek                 John Carroll         4:43.10    4:53.61  
 16 Hamilton, Corey              Mount Hebron         4:49.60    4:54.03  
 17 Thoms, Ben                   Quince Orcha         4:50.00    4:54.18  
 18 Bassett, Michael             Georgetown D         4:41.00    4:54.85  
 19 Staley, Logan                Governor Tho         4:47.50    4:55.85  
 20 Rosicky, Bryce               Atholton             4:54.00    4:56.01  
 21 Yu, Junda                    Georgetown P         4:52.00    4:58.05  
 22 Lawton, Vince                Archbishop C         4:49.00    4:58.92  
 23 Scott, Ryan                  Wheaton              4:55.00    4:59.89  
 24 Smith, Drew                  Our Lady Of          4:44.00    5:00.23  
 25 Almeida, Lucas               Col. Zadok M         4:55.00    5:00.81  
 26 Hanfling, Eyal               Walt Whitman         5:01.20    5:01.88  
 27 Clink, Jeremy                Clarksburg           4:54.00    5:01.91  
 28 Sander, Chris                Tuscarora            4:46.38    5:02.28  
 29 Winston, Reuben              Charles E Sm         4:55.00    5:02.30  
 30 Morton, Alex                 Georgetown P         4:58.00    5:02.32  
 31 Baker, Sam                   Bethesda-Che         5:00.00    5:04.51  
 32 Athey, Matt                  Catoctin             4:57.00    5:05.06  
 33 Piedramartel, Bryan          Col. Zadok M         5:00.00    5:06.28  
 34 Morris, Justin               Harford Tech         4:50.00    5:08.57  
 35 Glynn, Billy                 Archbishop S         4:59.00    5:08.77  
 36 Albee, Keenan                Franklin             5:02.00    5:11.24  
 37 Athey, Joey                  Middletown           5:27.30    5:11.37  
 38 Mercado-Ruiz, Jefferson      Sherwood             5:15.50    5:11.44  
 39 Lippman, Zachary             Winston Chur         4:55.00    5:13.23  
 40 Horton, DeAndre              H.D. Woodson         4:40.00    5:13.69  
 41 Andjalepou, Christy          Cardozo              5:25.00    5:14.39  
 42 Sauvageau, Isaiah            Littlestown          5:15.00    5:14.91  
 43 Hopkins, Will                John Carroll         5:07.20    5:17.42  
 44 Cory, Kevin                  Urbana               5:15.00    5:19.56  
 45 Nida, Soulihe                Wheaton              5:19.00    5:21.43  
 46 Kensinger, Mark              Potomac Scho         5:12.00    5:23.08  
 47 Greber, Chase                Archbishop S         4:58.00    5:24.77  
 48 Dechter, Logan               James Hubert         5:00.00    5:25.04  
 49 Kinney, Brandon              St John's Co         5:30.00    5:26.28  
 50 Collins, Connor              St John's Co         5:20.00    5:29.30  
 51 Navarro, Luis                Eleanor Roos         5:29.00    5:29.37  
 52 Moran, Tyler                 Harford Tech         5:10.00    5:29.77  
 53 Helmold, Zachary             Tuscarora            5:15.98    5:31.25  
 54 Takemori, Troy               Seneca Valle         5:20.10    5:32.74  
 55 Baker, Irving                DeMatha Cath         5:02.00    5:33.57  
 56 Kassahun, Solomon            Cardozo              5:20.00    5:53.15  
 57 Burke, Brian                 Archbishop C         5:30.00    5:54.99  
 58 Johnson, Matthew             St. Mary's R                    6:10.20  
 59 Hannula, Max                 Potomac Scho         6:25.00    6:34.97  
 
Boys 1 Mile Run A Race
================================================================================
 Meet Record: # 4:24.36  1/28/2012   Joey Chapin, Georgetown P                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Spear, Tyler                 Loyola Blake                    4:31.25   10   
  2 Duboyce, Patrick             Linganore                       4:31.57    8   
  3 Armbruster, Alex             St. Andrew's                    4:35.97    6   
  4 Smolyak, Gary                Atholton                        4:36.81    5   
  5 Kosogof, Daniel              Walter Johns                    4:38.73    4   
  6 Terpos, Ted                  Loyola Blake                    4:39.85    3   
  7 Beck, Dan                    Linganore                       4:40.21    2   
  8 Trott, Thomas                Governor Tho                    4:41.76    1   
  9 Gonzales, James              Dundalk                         4:42.73  
 10 Fitzgerald, David            Winston Chur                    4:43.57  
 11 Balkam, Kyle                 Our Lady Of                     4:44.98  
 12 Michelson, Andrew            McDonogh                        4:48.04  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 9:17.13  2/2/2008    Solomon Haile, Sherwood                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bertrand, William            Clarksburg           9:29.67    9:30.60   10   
  2 Sauvageau, Xavier            Littlestown          9:54.00    9:45.06    8   
  3 Gartrell, Adam               Reservoir            9:57.08    9:52.41    6   
  4 Crilly, Collin               Our Lady Of          9:40.00    9:57.55    5   
  5 Carlacci, Thomas             Damascus            10:04.94   10:00.00    4   
  6 Weinstein, Ben               Mount Hebron         9:50.02   10:01.57    3   
  7 Riishojgaard, Alex           Bethesda-Che        10:07.80   10:02.01    2   
  8 Bezherano, Itai              Walter Johns        10:13.04   10:07.74    1   
 -- Reese, Nathanial             Walter Johns        10:09.27         DQ  
 
Boys 4x200 Meter Relay B Relays
============================================================================
 Meet Record: # 1:39.13  1/28/2012   Quince Orchard, Quince Orcha              
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Bishop McNamara  'B'                              1:44.00    1:39.74   4 
  2 Georgetown Prep  'B'                              1:44.00    1:39.88   4 
  3 St John's College  'B'                            1:40.00    1:41.07   2 
  4 Georgetown Day  'B'                               1:42.00    1:41.29   3 
  5 Paint Branch  'B'                                 1:38.00    1:41.87   1 
  6 Loyola Blakefield  'B'                            1:40.00    1:42.08   2 
  7 Reservoir  'B'                                    1:40.00    1:42.56   3 
  8 Riverdale Baptist  'B'                            1:47.30    1:43.49   5 
  9 Mount Hebron  'B'                                 1:38.20    1:44.75   1 
 10 McKinley Technology  'B'                          1:40.00    1:44.80   3 
 11 Quince Orchard  'B'                               1:38.00    1:45.64   1 
 12 Linganore  'B'                                    1:46.00    1:45.67   5 
 13 Atholton  'B'                                     1:40.20    1:45.90   3 
 14 Winston Churchill  'B'                            1:46.00    1:46.50   5 
 15 Seneca Valley  'B'                                1:42.00    1:47.91   3 
 16 Clarksburg  'B'                                   1:39.00    1:48.52   1 
 17 Archbishop Spalding  'B'                          1:48.00    1:50.02   5 
 17 Sherwood  'B'                                     2:02.00    1:50.02   6 
 19 Walt Whitman  'B'                                 1:45.95    1:50.77   5 
 20 Col. Zadok Magruder  'B'                          1:45.00    1:50.86   4 
 21 Governor Thomas Johnson  'B'                                 1:51.92   7 
 22 Tuscarora  'B'                                    1:41.36    1:53.75   3 
 23 Wheaton  'B'                                      1:50.00    1:54.31   6 
 24 Catoctin  'B'                                     1:50.00    1:54.61   6 
 25 Northwood  'B'                                    1:45.00    1:57.01   4 
 26 Poolesville Sr  'B'                               1:50.00    1:59.14   5 
 27 Middletown  'B'                                   2:01.20    2:02.15   6 
 28 Urbana  'B'                                       2:06.00    2:07.50   7 
 
Boys 4x200 Meter Relay A Relays
===================================================================================
 Meet Record: # 1:30.76  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                              1:35.00    1:34.42   4  10   
  2 Dulaney  'A'                                      1:34.60    1:35.36   2   8   
  3 Loyola Blakefield  'A'                            1:33.80    1:35.48   1   6   
  4 St John's College  'A'                            1:35.00    1:36.08   3   5   
  5 Linganore  'A'                                    1:36.00    1:36.49   5   4   
  6 Bishop McNamara  'A'                              1:34.00    1:36.51   1   3   
  7 Tuscarora  'A'                                    1:34.55    1:36.59   2   2   
  8 Mount Hebron  'A'                                 1:35.20    1:37.20   4   1   
  9 Reservoir  'A'                                    1:35.00    1:37.22   3 
 10 James Hubert Blake  'A'                                      1:37.36   9 
 11 Mount Saint Joseph  'A'                           1:34.00    1:37.46   2 
 12 DeMatha Catholic  'A'                             1:35.70    1:37.62   4 
 13 McDonogh  'A'                                     1:34.10    1:37.74   2 
 14 Georgetown Day  'A'                               1:36.70    1:37.81   5 
 15 The Field School  'A'                             1:40.00    1:37.93   7 
 16 Paint Branch  'A'                                 1:34.00    1:37.95   1 
 17 Atholton  'A'                                     1:34.40    1:38.11   2 
 18 Riverdale Baptist  'A'                            1:38.00    1:38.12   6 
 19 Seneca Valley  'A'                                1:35.60    1:38.14   4 
 20 Our Lady Of Good Counsel  'A'                     1:34.00    1:38.17   1 
 21 Winston Churchill  'A'                            1:36.80    1:38.26   5 
 22 Quince Orchard  'A'                               1:34.20    1:38.49   2 
 23 Clarksburg  'A'                                   1:35.00    1:38.89   3 
 24 Archbishop Spalding  'A'                          1:37.40    1:39.68   6 
 25 Franklin  'A'                                     1:38.00    1:39.84   6 
 26 Archbishop Curley  'A'                            1:38.00    1:40.06   6 
 27 Governor Thomas Johnson  'A'                      1:36.81    1:40.29   5 
 28 Sherwood  'A'                                     1:39.90    1:40.45   7 
 29 Col. Zadok Magruder  'A'                          1:38.10    1:40.86   6 
 30 Damascus  'A'                                     1:40.00    1:41.03   7 
 31 H.D. Woodson Senior  'A'                                     1:42.17   9 
 32 Walter Johnson  'A'                               1:38.00    1:42.90   6 
 33 McKinley Technology  'A'                          1:38.40    1:43.14   7 
 34 Walt Whitman  'A'                                 1:42.45    1:43.75   8 
 35 Catoctin  'A'                                     1:39.00    1:43.90   7 
 36 Harford Tech  'A'                                 1:39.00    1:45.42   7 
 37 Northwood  'A'                                    1:42.50    1:47.09   8 
 38 Bethesda-Chevy Chase  'A'                         1:45.00    1:47.29   8 
 39 Cardozo  'A'                                      1:43.00    1:49.04   8 
 40 Poolesville Sr  'A'                               1:47.00    1:50.97   8 
 41 Middletown  'A'                                   1:49.28    1:52.42   9 
 42 Potomac School  'A'                               1:47.00    1:54.74   9 
 43 Urbana  'A'                                       2:06.00    2:04.15   9 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 3:23.35  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mount Hebron  'A'                                 3:34.00    3:32.25   1  10   
  2 Dulaney  'A'                                      3:36.30    3:34.22   3   8   
  3 James Hubert Blake  'A'                           3:27.00    3:34.98   1   6   
  4 The Field School  'A'                             3:29.00    3:35.28   1   5   
  5 Tuscarora  'A'                                    3:35.43    3:36.07   2   4   
  6 Bishop McNamara  'A'                              3:36.00    3:37.03   2   3   
  7 St John's College  'A'                            3:35.00    3:38.23   2   2   
  8 DeMatha Catholic  'A'                             3:33.60    3:39.20   1   1   
  9 Linganore  'A'                                    3:45.00    3:40.99   5 
 10 Loyola Blakefield  'A'                            3:37.00    3:41.45   3 
 11 Georgetown Day  'A'                               3:44.00    3:42.56   5 
 12 Archbishop Curley  'A'                            3:40.00    3:42.97   4 
 13 Seneca Valley  'A'                                3:45.10    3:43.10   6 
 14 Atholton  'A'                                     3:40.30    3:43.67   4 
 15 Georgetown Prep  'A'                              3:36.00    3:43.94   2 
 16 Walter Johnson  'A'                               3:43.00    3:46.63   4 
 17 Paint Branch  'A'                                 3:37.00    3:46.75   3 
 18 Governor Thomas Johnson  'A'                      3:45.00    3:48.48   5 
 19 Quince Orchard  'A'                               3:38.00    3:48.87   3 
 20 Riverdale Baptist  'A'                            3:35.00    3:48.89   1 
 21 Sherwood  'A'                                     3:50.00    3:49.20   6 
 22 Our Lady Of Good Counsel  'A'                     3:35.00    3:51.17   2 
 23 Clarksburg  'A'                                   3:43.00    3:56.14   4 
 24 Winston Churchill  'A'                            3:58.00    3:56.76   7 
 25 Harford Tech  'A'                                 3:45.00    3:58.01   5 
 26 McKinley Technology  'A'                          3:52.00    3:58.95   6 
 27 Walt Whitman  'A'                                            3:59.50   6 
 28 Col. Zadok Magruder  'A'                          3:42.00    3:59.61   4 
 29 Catoctin  'A'                                     3:55.00    4:04.83   7 
 30 Archbishop Spalding  'A'                          3:55.00    4:06.45   7 
 31 Middletown  'A'                                   4:02.40    4:09.69   7 
 32 Northwood  'A'                                    3:53.30    4:12.26   6 
 33 Potomac School  'A'                               3:41.00    4:13.83   4 
 34 Bethesda-Chevy Chase  'A'                         4:00.00    4:17.74   7 
 35 Poolesville Sr  'A'                               3:55.00    4:18.78   6 
 36 Urbana  'A'                                                  4:25.60   7 
 -- Reservoir  'A'                                    3:40.00         FS   3 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: # 8:12.12  1/28/2012   Gilman, Gilman                            
                         W Meadows, P Merritt, J Simms, K Chen             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reservoir  'A'                                    8:28.00    8:29.59   10   
  2 Our Lady Of Good Counsel  'A'                     8:20.00    8:35.21    8   
  3 Paint Branch  'A'                                 8:23.30    8:35.30    6   
  4 Catoctin  'A'                                     8:25.00    8:36.08    5   
  5 Potomac School  'A'                               8:29.00    8:39.17    4   
  6 Franklin  'A'                                     8:14.00    8:41.70    3   
  7 Mount Hebron  'A'                                 8:18.00    8:42.70    2   
  8 Mount Saint Joseph  'A'                           8:29.00    8:50.58    1   
  9 Quince Orchard  'A'                               8:25.00    8:54.34  
 
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================================
 Meet Record: # 3:38.10  1/30/2010   Georgetown Prep, GP                       
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McDonogh  'A'                                     3:39.10    3:43.75   1  10   
  2 Paint Branch  'A'                                 3:45.00    3:45.68   1   8   
  3 Quince Orchard  'A'                               3:42.00    3:46.20   1   6   
  4 Mount Saint Joseph  'A'                           3:52.00    3:47.40   3   5   
  5 Georgetown Day  'A'                               3:53.00    3:47.74   3   4   
  6 Dulaney  'A'                                                 3:48.58   8   3   
  7 Archbishop Curley  'A'                            4:00.00    3:50.12   4   2   
  8 Georgetown Prep  'A'                              3:40.00    3:53.49   1   1   
  9 Middletown  'A'                                   4:11.80    3:54.22   6 
 10 DeMatha Catholic  'A'                             3:48.90    3:54.68   1 
 11 Atholton  'A'                                     4:10.00    3:55.77   6 
 12 Urbana  'A'                                       3:10.00    3:56.25   2 
 13 Winston Churchill  'A'                            4:02.00    3:56.93   5 
 14 Loyola Blakefield  'A'                            3:53.00    3:57.93   7 
 15 Bishop McNamara  'A'                              4:00.00    3:58.32   4 
 16 Franklin  'A'                                     3:57.00    3:58.33   4 
 17 Riverdale Baptist  'A'                            3:52.00    3:58.44   2 
 18 Walter Johnson  'A'                               3:49.80    3:59.51   1 
 19 Our Lady Of Good Counsel  'A'                     3:50.00    4:01.24   2 
 20 Mount Hebron  'A'                                 3:50.10    4:02.67   3 
 21 Seneca Valley  'A'                                3:58.00    4:04.32   4 
 22 James Hubert Blake  'A'                           4:08.20    4:04.40   5 
 23 Walt Whitman  'A'                                 4:30.12    4:06.11   7 
 24 Sherwood  'A'                                     4:07.30    4:06.56   5 
 25 Catoctin  'A'                                     3:50.00    4:07.93   2 
 26 Reservoir  'A'                                    4:00.00    4:08.99   5 
 27 H.D. Woodson Senior  'A'                                     4:10.06   8 
 28 Linganore  'A'                                    4:06.00    4:10.33   5 
 29 Northwood  'A'                                               4:10.86   8 
 30 St John's College  'A'                            4:10.00    4:12.71   6 
 31 Bethesda-Chevy Chase  'A'                         3:58.00    4:13.50   4 
 32 Col. Zadok Magruder  'A'                          3:59.00    4:13.55   4 
 33 Archbishop Spalding  'A'                          3:55.00    4:13.94   3 
 34 Clarksburg  'A'                                   3:50.00    4:14.98   2 
 35 Harford Tech  'A'                                 4:05.00    4:17.73   5 
 36 Wheaton  'A'                                      3:55.00    4:25.58   3 
 37 Cardozo  'A'                                      4:15.00    4:30.30   6 
 38 Poolesville Sr  'A'                               4:45.00    4:35.66   7 
 39 Potomac School  'A'                               4:46.00    4:36.30   7 
 40 Governor Thomas Johnson  'A'                      4:15.00    4:39.14   6 
 41 Tuscarora  'A'                                    4:20.36    4:41.82   7 
 42 McKinley Technology  'A'                          3:45.00    5:12.42   2 
 
Boys Distance Medley
================================================================================
 Meet Record: # 10:34.18  1/28/2012   Gilman, Gilman                           
                          K Chen, J McLean, P Merritt, W Meadows            
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Perry Hall  'A'                                  10:43.40   10:39.65   10   
  2 McDonogh  'A'                                    10:45.00   10:40.33    8   
  3 Linganore  'A'                                   10:40.00   10:46.79    6   
  4 Catoctin  'A'                                    10:50.00   10:53.72    5   
  5 Mount Hebron  'A'                                10:51.70   11:09.17    4   
  6 Paint Branch  'A'                                11:02.00   11:10.62    3   
  7 Clarksburg  'A'                                  10:50.00   11:17.80    2   
  8 Our Lady Of Good Counsel  'A'                    11:05.00   11:22.92    1   
  9 DeMatha Catholic  'A'                            11:02.20   11:25.45  
 10 Governor Thomas Johnson  'A'                     10:48.00   11:32.98  
 
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================================
 Meet Record: # 28.60  1/30/2010   McDonogh, McDonogh                          
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mount Saint Joseph  'A'                             31.00      29.00   2  10   
  2 Dulaney  'A'                                        33.60      29.33   5   8   
  3 Tuscarora  'A'                                      36.78      29.43   7   6   
  4 Loyola Blakefield  'A'                              31.00      30.00   1   5   
  5 Archbishop Curley  'A'                              30.00      30.11   1   4   
  6 Clarksburg  'A'                                     32.00      30.52   3   3   
  7 Middletown  'A'                                     31.80      31.38   2   2   
  8 Georgetown Day  'A'                                 32.00      31.42   2   1   
  9 Winston Churchill  'A'                              32.10      31.62   4 
 10 McKinley Technology  'A'                                       31.82   8 
 11 Sherwood  'A'                                       33.10      32.03   5 
 12 Georgetown Prep  'A'                                35.00      32.42   6 
 13 Catoctin  'A'                                       34.78      33.10   6 
 14 Quince Orchard  'A'                                 30.80      33.16   1 
 15 H.D. Woodson Senior  'A'                                       33.57   8 
 16 Col. Zadok Magruder  'A'                            34.00      33.72   5 
 17 Archbishop Spalding  'A'                            33.00      33.73   4 
 18 Walt Whitman  'A'                                              33.96   8 
 19 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           33.00      34.40   5 
 20 Urbana  'A'                                         35.80      34.55   6 
 21 Poolesville Sr  'A'                                 38.00      36.04   7 
 22 Seneca Valley  'A'                                  40.00      36.08   7 
 -- Paint Branch  'A'                                   32.00         FS   3 
 -- Linganore  'A'                                      32.00         DQ   3  4th leg around hurdl
 
Boys High Jump
================================================================================
 Meet Record: #  6-08  1/31/2009   Tristan Benton, NPT                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 O'Keefe, Jack                Quince Orcha         6-00.00    5-10.00   10   
  2 Woods, Josh                  McDonogh             5-10.00    5-08.00    8   
  3 Lyons, Kevin                 H.D. Woodson         5-10.00   J5-08.00    6   
  4 Adedeji, Matthew             Clarksburg           5-10.00    5-06.00    5   
  5 Zellner-Fing, Maxwel         Archbishop S         5-10.00   J5-06.00    3.50
  5 Nedd, Kelsey                 McDonogh             5-10.00   J5-06.00    3.50
 -- Alli, Alex                   Reservoir            5-10.00         NH  
 -- Akinbinu, Olumide            Reservoir            5-10.00         NH  
 -- Foster, Marcus               Tuscarora            6-00.00         NH  
 -- McCloskey, Jack              Clarksburg           5-10.00         NH  
 -- Luthers, Chris               Governor Tho         6-00.00         NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: # 13-06  1/28/2012   Samuel Shipley, Governor Tho                
 Meet Record: # 13-06  1/26/2013   Samuel Shipley, Governor Tho                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shipley, Samuel              Governor Tho        14-02.00   13-06.00#  10   
  2 Markley, Austin              John Carroll        11-00.00   11-06.00    8   
  3 Kontos, Aleko                Middletown          11-06.00  J11-06.00    6   
  4 Rector, Evan                 Reservoir           12-06.00   11-00.00    5   
  5 Linardi, Matt                McDonogh            11-00.00  J11-00.00    4   
  6 Sawitzke, Sean               Governor Tho        11-00.00  J11-00.00    3   
  7 Creighton, Jake              North Harfor        11-06.00   10-06.00    2   
  8 Diaz, Christian              Urbana                        J10-06.00    1   
 -- Meehan, Pete                 North Harfor        11-00.00         NH  
 -- Carroll, Robert              Damascus            12-00.00         NH  
 -- Higgins, Eric                Reservoir           12-06.00         NH  
 -- Jacques, Leonard             Archbishop C        11-00.00         NH  
 -- Richardson, Alex             Archbishop C        11-00.00         NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
 Meet Record: # 22-11.25  1/28/2012   Ian Miles, Mount Saint                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cunningham, Connor           Loyola Blake        21-05.50   20-10.50   10   
  2 Grunewald, Nick              Georgetown P        20-05.00   20-05.50    8   
  3 Brown, Malcolm               Quince Orcha        21-03.75   20-02.75    6   
  4 Harris, Marcus               Riverdale Ba        20-00.50   19-10.00    5   
  5 Majett, Javon                Tuscarora           20-00.50   19-05.00    4   
  6 Davis, Elliott               Quince Orcha        20-02.50   19-02.75    3   
  7 Assoua, Gaston               James Hubert        23-00.00   19-00.25    2   
  8 Moore, Ryan                  Tuscarora           20-04.00   19-00.00    1   
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 Meet Record: # 46-05.25  1/30/2010   Steve Waithe, Loch Raven                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davis, Elliott               Quince Orcha        45-00.00   44-10.00   10   
  2 Palmer, Jordan               Atholton            44-10.00   44-03.25    8   
  3 Hatcher, Landrie             Mount Saint         42-05.00   43-00.00    6   
  4 Cunningham, Connor           Loyola Blake        42-11.00   42-09.50    5   
  5 Nedd, Kelsey                 McDonogh            42-10.75   42-07.50    4   
  6 Sosoo, Bryan                 Reservoir           43-04.00   41-08.50    3   
  7 Assoua, Gaston               James Hubert        43-11.00   40-10.25    2   
  8 Grunewald, Nick              Georgetown P        40-03.50   40-09.75    1   
  9 Markley, Austin              John Carroll        41-10.25   40-04.00  
 10 Green, Clifton               Paint Branch        41-01.00   39-09.25  
 11 Moore, Ryan                  Tuscarora           41-07.50   38-10.00  
 12 Adedeji, Matthew             Clarksburg          41-10.00   37-07.50  
 -- Thompson, Jared              Clarksburg          43-04.75         ND  
 -- Sampson, Todd                Oxon Hill           44-00.00         ND  
 
Boys Shot Put
================================================================================
 Meet Record: # 54-09.75  1/28/2012   Rashad Manning, Riverdale Ba             
 Meet Record: # 54-09.75  1/26/2013   Rashad Manning, Riverdale Ba             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manning, Rashad              Riverdale Ba        55-08.75   54-09.75#  10   
  2 Neary, Doug                  Mount Saint         48-01.25   50-03.75    8   
  3 Mackey, Kevin                North Harfor        49-04.00   49-01.25    6   
  4 Robinson, Andrew             McDonogh            53-05.00   47-08.50    5   
  5 Chavis, Jeffrey              Mount Hebron        47-05.50   46-01.50    4   
  6 Schnarrs, Eric               Middletown          45-11.75   45-01.00    3   
  7 Dunnigan, Ed                 Archbishop C        46-00.00   45-00.00    2   
  8 Johnson, Devonte             Paint Branch        45-06.50   43-02.50    1   
  9 Heavner, Connor              Urbana              45-03.75   42-03.00  
 10 Tyler, Donovan               Quince Orcha        45-11.50   41-03.50  
 
Mixed 1600 Meter Race Walk
================================================================================
 Meet Record: # 7:08.57  1/28/2012   Cliff Tilley, Wooton                      
 Meet Record: # 7:08.57  1/26/2013   Cliff Tilley, Wooton                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tilley, Cliff              M Wooton                          7:08.57# 
  2 Watson, Moses              M Oakdale                         7:20.41  
  3 Fletemyer, Irene           W Quince Orcha                    8:17.26  
  4 McCabe, Cole               M Quince Orcha                    8:40.78  
  5 Fakhari, Alvand            M Quince Orcha                    9:04.21  
  6 Nyborg, Chris              M Quince Orcha                    9:04.60  
  7 Santini, Stefano           M Quince Orcha                    9:11.64  
  8 Wells, Cierra              W Quince Orcha                    9:20.17  
  9 Froh, Alaina               W Quince Orcha                    9:40.79  
 10 Gelman, Teddy              M Quince Orcha                    9:58.24  
 11 Cain, Zoey                 W Quince Orcha                    9:59.24  
 
                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Bishop McNamara             49        2) Middletown                 29.50
    3) McDonogh                    28        4) Clarksburg                 24   
    5) Georgetown Visitation Prep  23        5) Bethesda-Chevy Chase       23   
    7) Walt Whitman                22        7) Dulaney                    22   
    9) Mt  de Sales                21       10) Dunbar (DC)                20   
   11) Woodrow Wilson Senior       19       12) Harford Tech               18.33
   13) Franklin                    18       14) Academy Of The Holy Cross  16   
   14) Georgetown Day              16       16) Winston Churchill          15   
   17) Atholton                    14.33    18) Damascus                   13.33
   19) Poolesville Sr              13       19) Col. Zadok Magruder        13   
   21) Linganore                   12.50    21) Governor Thomas Johnson    12.50
   23) Holton-Arms                 10       24) Banneker Senior             9   
   25) St John's College            8       25) Sherwood                    8   
   25) Quince Orchard               8       28) Our Lady Of Good Counsel    7   
   28) Tuscarora                    7       30) Catoctin                    6   
   30) Riverdale Baptist            6       32) John Carroll                5   
   33) Maryvale Prep                4.50    34) Walter Johnson              4   
   34) Mount Hebron                 4       34) Owings Mills                4   
   37) Urbana                       3       37) Paint Branch                3   
   39) Reservoir                    2       39) McKinley Technology         2   
   41) Elizabeth Seton              1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) McDonogh                    42.50     2) Quince Orchard             40   
    3) Loyola Blakefield           39        4) Dulaney                    37   
    5) Mount Saint Joseph          33        6) Reservoir                  25   
    7) Paint Branch                24        7) Mount Hebron               24   
    9) Georgetown Prep             20        9) Linganore                  20   
    9) Clarksburg                  20       12) Tuscarora                  17   
   13) Riverdale Baptist           15       14) Our Lady Of Good Counsel   14   
   14) Governor Thomas Johnson     14       16) Georgetown Day             13   
   16) Atholton                    13       18) Walter Johnson             11   
   18) Middletown                  11       20) James Hubert Blake         10   
   20) Perry Hall                  10       20) Catoctin                   10   
   23) Littlestown Area             8       23) John Carroll                8   
   23) North Harford                8       23) Archbishop Curley           8   
   27) St John's College            7       28) St. Andrew's Episcopal      6   
   28) Bishop McNamara              6       28) H.D. Woodson Senior         6   
   31) The Field School             5       32) Potomac School              4   
   32) Damascus                     4       34) Archbishop Spalding         3.50
   35) Franklin                     3       36) Bethesda-Chevy Chase        2   
   37) Urbana                       1       37) DeMatha Catholic            1   



Return to Top

Email | About