MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




ISL/MAC B Meet
ISL MAC Championships Outdoors History
Hosted By: Potomac
McLean, Virginia
2012-05-07

Licensed to The Potomac School         HY-TEK's Meet Manager 5/13/2012 08:13 PM
                     ISL/MAC "B" Championships - 5/7/2012                      
                              Potomac School, VA                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Evans, Connor                Flint Hill               17.7h   10   
  2 Miller, Solomon              Georgetown D             20.3h    8   
 
Event 2  Women 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Maxwell, Emily               Stone Ridge              20.1h   2  10   
  2 Parker, Paris                Stone Ridge              20.3h   2   8   
  3 Williams, Katarina           St Stephens              20.3h   2   6   
  4 Donohue, Kendall             St Stephens              20.5h   2   5   
  5 Pomper, Anna                 Maret                    21.0h   2   4   
  6 Hunt, Meg                    Georgetown V             21.5h   1   3   
  7 Murray, Ashleigh             Connelly Sch             21.7h   1   2   
  8 Gwynn, Liv                   Stone Ridge              21.7h   1   1   
  9 Armstrong, Katie             St Stephens              22.0h   1 
 10 Cotto, Nina                  St Stephens              25.4h   1 
 11 Donohue, Lindsey             St Stephens              27.6h   2 
 
Event 4  Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                    11:17.7h   10   
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                      11:24.5h    8   
  3 Holton-Arms  'A'                                   12:43.0h    6   
  4 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                12:44.4h    5   
  5 Georgetown Visitation Prep  'B'                    13:30.5h    4   
 
Event 5  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Day  'A'                                   48.3h   10   
  2 Maret  'A'                                            51.1h    8   
  3 Sidwell Friends  'A'                                  52.9h    6   
 
Event 6  Women 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Holton-Arms  'A'                                      56.1h   2  10   
  2 National Cathedral Sch for Gir  'A'                   56.4h   3   8   
  3 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                   57.9h   2   6   
  4 Episcopal  'A'                                        58.0h   3   5   
  5 Georgetown Visitation Prep  'A'                       58.2h   3   4   
  6 Maret  'A'                                            58.6h   2   3   
  7 St Stephens and St Agnes  'A'                         58.7h   3   2   
  8 St Stephens and St Agnes  'B'                       1:00.1h   2   1   
  9 Georgetown Visitation Prep  'C'                     1:00.5h   1 
 10 St Stephens and St Agnes  'C'                       1:02.3h   1 
 11 Georgetown Visitation Prep  'D'                     1:02.9h   1 
 12 Georgetown Visitation Prep  'B'                     1:03.7h   2 
 13 Madeira  'A'                                        1:03.9h   3 
 14 Georgetown Visitation Prep  'E'                     1:04.6h   1 
 15 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'B'                 1:05.7h   1 
 
Event 7  Men 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Monheim, Liam                Georgetown D           4:51.1h   10   
  2 Brown, Gabe                  Sidwell Frie           4:52.9h    8   
  3 Blackwell, Tommy             Flint Hill             5:08.7h    6   
  4 Cohen, Zeke                  Georgetown D           5:09.2h    5   
  5 Lansdale, Patrick            Sidwell Frie           5:13.7h    4   
  6 James, Alex                  Sidwell Frie           5:14.5h    3   
  7 Kensinger, Mark              Potomac Scho           5:18.2h    2   
  8 Brennan, Peter               Potomac Scho           5:19.1h    1   
  9 Zhang, Daniel                Georgetown D           5:19.7h  
 10 Albrittain, Liam             Georgetown D           5:25.6h  
 11 Mccaffrey, Jack              Flint Hill             5:30.1h  
 12 Fraeters, Gorka              Georgetown D           5:32.3h  
 13 Cashin, Ben                  Potomac Scho           5:36.5h  
 14 Kobayashi, Parker            Potomac Scho           5:36.9h  
 15 Mould, David                 Georgetown D           5:38.1h  
 16 Cullen, Will                 Georgetown D           5:42.5h  
 17 Stevens, Ben                 Sidwell Frie           5:43.4h  
 18 Haffenreffer, Peter          Maret                  5:49.0h  
 19 Leonard, Skyler              Flint Hill             5:50.8h  
 20 McIsaac, Duncan              Georgetown D           5:51.2h  
 21 Klein, Sam                   Georgetown D           6:00.9h  
 22 Hentoff, Hugo                Maret                  6:05.8h  
 23 Letowt, Ben                  Flint Hill             6:06.1h  
 24 Dell, Nick                   Flint Hill             6:14.4h  
 25 Breen, William               Flint Hill             6:16.3h  
 26 Samaha, Alexander            Georgetown D           6:23.4h  
 27 Gosselin, Jake               Sidwell Frie           6:31.6h  
 28 Dittersdorf, Matthew         Maret                  6:41.9h  
 
Event 8  Women 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marshall, Jubilee            Georgetown V           5:41.8h   10   
  2 Aukward, Maria               Georgetown V           5:51.6h    8   
  3 Friberg, Kelsey              National Cat           6:02.4h    6   
  4 Brightbill, Maddie           Georgetown V           6:07.4h    5   
  5 Winkler, Julia               Georgetown D           6:09.1h    4   
  6 Piper, Liz                   Flint Hill             6:16.7h    3   
  7 Malloy, Julia                Georgetown V           6:17.5h    2   
  8 Sullivan, Charlotte          National Cat           6:18.7h    1   
  9 Kington, Emery               Potomac Scho           6:19.1h  
 10 Hwang, Grace                 Stone Ridge            6:24.9h  
 11 Gilbreath, Linda Kate        Potomac Scho           6:25.3h  
 12 Forman, Ellie                National Cat           6:25.8h  
 13 Panzardi, Carolina           Georgetown V           6:30.1h  
 14 Deerin, Lilly                Georgetown V           6:36.5h  
 15 Adams, Alex                  Maret                  6:48.8h  
 16 Bates, Taylor                Holton-Arms            6:49.4h  
 17 Ferenbach, Charlotte         Potomac Scho           6:49.9h  
 18 Pressel, Anastasia           Stone Ridge            6:50.6h  
 19 Loureiro, Chrissie           Stone Ridge            6:51.8h  
 20 Gosnell, Charlotte           Stone Ridge            6:57.6h  
 21 Sader, Michelle              Maret                  7:00.4h  
 22 Rajendiran, Mischa           Flint Hill             7:08.2h  
 23 Holman, Katie                Flint Hill             7:13.1h  
 24 Ryan, Ashley                 Maret                  7:16.1h  
 25 Schulman, Kyra               Georgetown D           7:16.5h  
 26 Thronson, Lauren             Potomac Scho           7:17.6h  
 
Event 9  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wilton, Harrison             Georgetown D             56.9h   2  10   
  2 Eustice, Scott               Georgetown D             57.8h   2   8   
  3 Talaksi, Ali                 Flint Hill             1:00.7h   2   6   
  4 Adamson, Eddie               Maret                  1:01.1h   2   5   
  5 Lewis, Logan                 Maret                  1:02.3h   2   4   
  6 Atkinson, Conner             Potomac Scho           1:02.9h   1   3   
  7 Harrop, Will                 Maret                  1:07.1h   1   2   
 
Event 10  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Muhammad, Nadia              National Cat           1:06.4h   5  10   
  2 Dammann, Paula               St Stephens            1:06.9h   5   8   
  3 Greenburg, Carolyn           Maret                  1:08.6h   5   6   
  4 Yu, Vivian                   Holton-Arms            1:08.6h   5   5   
  5 Dropulic, Adriana            Georgetown V           1:09.3h   5   4   
  6 Keyes, Abby                  Maret                  1:09.7h   5   3   
  7 Oseni, Tola                  Holton-Arms            1:11.8h   1   2   
  8 Dougherty, Elizabeth         St Stephens            1:12.4h   3   1   
  9 Garland, Bayley              St Stephens            1:12.5h   3 
 10 Slacin, Katie                St Stephens            1:13.7h   4 
 11 Nau, Augusta                 Episcopal              1:14.4h   3 
 12 Scalia, Megan                Stone Ridge            1:15.4h   4 
 13 Fenstermaker, Sydney         Episcopal              1:15.7h   2 
 14 Waller, Millicent            Episcopal              1:16.7h   4 
 15 Maruca, Amanda               Potomac Scho           1:18.1h   3 
 16 Harvey, Catherine            St Stephens            1:19.6h   3 
 17 Lane, Emma                   St Stephens            1:20.5h   2 
 18 Merten, Elizabeth            Episcopal              1:20.7h   2 
 19 Verheggen, Lucy              St Stephens            1:22.5h   2 
 20 Lucas, Amber                 Potomac Scho           1:56.3h   1 
 
Event 11  Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lynn, Ezra                   Georgetown D             12.1h   4  10   
  2 Hopson, Chris                Georgetown D             12.2h   4   8   
  3 Kaufman, David               Maret                    12.6h   4   6   
  4 Hodges, Drew                 Sidwell Frie             12.8h   3   5   
  5 Barr, Jordan                 Maret                    13.0h   3   3.50
  5 Cowan, Noah                  Georgetown D             13.0h   3   3.50
  7 Baly, Jared                  Maret                    13.2h   4   2   
  8 Lessard, Christian           Flint Hill               13.2h   3   1   
  9 Alexander, Ryan              Sidwell Frie             13.3h   4 
 10 Ferenczi, Milo               Maret                    13.5h   3 
 11 Goldsten, Liam               Maret                    13.5h   2 
 12 Dettelbach, Adam             Georgetown D             14.3h   2 
 13 Dawson, Charles              Maret                    14.3h   2 
 14 Shah, Neeraj                 Georgetown D             14.4h   1 
 15 Walker, Jerome               Sidwell Frie             14.4h   2 
 16 Arnholz, Jack                Maret                    15.3h   1 
 17 Patel, Jai                   Flint Hill               17.2h   1 
 
Event 12  Women 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Haywood, Julia               National Cat             13.9h   8  10   
  2 Chapman, Sydney              Holton-Arms              14.1h   1   8   
  3 Omire-Mayor, Diane           Georgetown V             14.3h   9   6   
  4 Russell, Camille             Episcopal                14.4h   8   5   
  5 Yu, Vivian                   Holton-Arms              14.4h   9   3.50
  5 Lathrop, Heyward             Episcopal                14.4h   9   3.50
  7 Clark, Courtney              Georgetown V             14.4h   1   2   
  8 Gordon, Dinah                Maret                    14.5h   9   1   
  9 Robinson, Sydney             Potomac Scho             14.6h   8 
 10 Mack, Shaina                 Flint Hill               14.7h   8 
 11 Colon, Marisa                Potomac Scho             14.8h   8 
 12 daSilva, Marcela             Georgetown D             14.8h   6 
 13 Mondoa, Catherine            Stone Ridge              14.9h   9 
 14 Stiffler, Sydney             Flint Hill               15.0h   6 
 14 Parker, Breanne              National Cat             15.0h   6 
 16 Alexis, Jessica              St Stephens              15.0h   7 
 17 Acheampong, Neda             Stone Ridge              15.1h   6 
 18 Heartfield, Meredith         National Cat             15.2h   6 
 19 Barnes, Andrea               St Stephens              15.2h   7 
 19 McDonough, Anna              Holton-Arms              15.2h   1 
 19 Mazerai, Soraya              Maret                    15.2h   7 
 22 Cox, Diana                   Flint Hill               15.3h   5 
 23 Risolea, Rachel              Georgetown D             15.3h   5 
 24 Johnson, Alex                Maret                    15.4h   7 
 25 Katz, Julia                  Georgetown D             15.4h   7 
 26 Penmetsa, Veda               Georgetown D             15.4h   5 
 27 Murray, Ashleigh             Connelly Sch             15.4h   5 
 28 Smith, Annie                 Holton-Arms              15.5h   1 
 29 Galloway, Jesse              St Stephens              15.6h   5 
 30 Duncan, Susan Clare          St Stephens              15.6h   3 
 31 Kelly, Hannah                Georgetown V             15.8h   7 
 32 Armstrong, Katie             St Stephens              15.9h   4 
 32 Conran, Cat                  Madeira                  15.9h   4 
 32 Ali, Julia                   Stone Ridge              15.9h   4 
 35 Singerling, Hannah           St Stephens              16.0h   3 
 36 McMahon, Anna                Madeira                  16.2h   4 
 37 Dreyer, Sissy                Georgetown V             16.4h   5 
 38 Beatson, Katie               Georgetown V             16.6h   8 
 39 Gomez, Valeria               Connelly Sch             16.7h   3 
 40 Duru, Bridget                Madeira                  16.7h   2 
 41 Uhar, Claire                 Georgetown V             16.87   9 
 42 McGlone, Charlotte           Madeira                  17.2h   4 
 43 Killmer, Mary Grace          St Stephens              17.2h   2 
 44 Smyth, Liz                   Stone Ridge              17.5h   3 
 45 Dhallan, Sarah               Connelly Sch             17.6h   2 
 46 Mansilla, Paula              Connelly Sch             17.8h   2 
 
Event 13  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Klain, Danny                 Georgetown D           2:15.3h   10   
  2 Monheim, Liam                Georgetown D           2:20.0h    8   
  3 Kensinger, Mark              Potomac Scho           2:22.0h    6   
  4 Gibson, Tucker               Potomac Scho           2:24.6h    5   
  5 Zhang, Daniel                Georgetown D           2:25.5h    4   
  6 Mould, David                 Georgetown D           2:28.8h    3   
  7 Brennan, Peter               Potomac Scho           2:29.7h    2   
  8 Stevens, Ben                 Sidwell Frie           2:30.7h    1   
  9 Kobayashi, Parker            Potomac Scho           2:32.6h  
 10 Haffenreffer, Peter          Maret                  2:33.0h  
 11 Cullen, Will                 Georgetown D           2:37.2h  
 12 Klein, Sam                   Georgetown D           2:40.6h  
 13 Hentoff, Hugo                Maret                  2:43.7h  
 14 Letowt, Ben                  Flint Hill             2:45.5h  
 15 Breen, William               Flint Hill             2:49.5h  
 16 Gosselin, Jake               Sidwell Frie           2:54.2h  
 17 Dell, Nick                   Flint Hill             2:55.8h  
 18 Dittersdorf, Matthew         Maret                  2:59.5h  
 
Event 14  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aarons, Zoe                  Georgetown D           2:45.3h   10   
  2 Zeiss, Morgan                Georgetown V           2:46.4h    8   
  3 Kinnaird, Joanie             Georgetown V           2:50.7h    6   
  4 Hanley, Elinor               National Cat           2:51.2h    5   
  5 Jones, Eve                   Georgetown D           2:51.7h    4   
  6 Piper, Liz                   Flint Hill             2:52.2h    3   
  7 Bortz, Adelle                Episcopal              2:52.7h    2   
  8 Walsh, Bridget               St Stephens            2:53.6h    1   
  9 Morrissey, Sara              Georgetown V           2:55.3h  
 10 Kim, Teresa                  Episcopal              2:55.8h  
 11 Calogero, Cate               Stone Ridge            2:57.6h  
 12 Cherner, Jessica             Georgetown D           2:59.9h  
 13 Hwang, Grace                 Stone Ridge            3:01.9h  
 14 Nguon, Brittany              Potomac Scho           3:03.4h  
 15 Jeppsen, Charlotte           National Cat           3:04.2h  
 16 Teach, Eliza                 Georgetown D           3:05.2h  
 17 Cafritz, Tessa               Georgetown D           3:06.4h  
 18 Music, Francesca             Stone Ridge            3:08.4h  
 19 Malkie, Claire               St Stephens            3:11.9h  
 20 Catalanotto, Anna            National Cat           3:12.2h  
 21 Cohen, Gaby                  Georgetown D           3:13.1h  
 22 Leontiev, Stephanie          National Cat           3:13.7h  
 23 Hamil, Caroline              St Stephens            3:14.2h  
 24 Novey, Julia                 Georgetown D           3:14.6h  
 25 Bruce, Mary Charlotte        National Cat           3:15.7h  
 26 Rajendiran, Mischa           Flint Hill             3:16.7h  
 27 Kamali-Nafar, Soraya         Georgetown D           3:18.4h  
 28 Pratt, Emilie                Stone Ridge            3:22.5h  
 29 Connolly, Aine               Holton-Arms            3:22.9h  
 30 Holman, Katie                Flint Hill             3:30.9h  
 
Event 15  Men 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Connor                Flint Hill               46.8h   10   
  2 Miller, Solomon              Georgetown D             48.6h    8   
  3 Harrop, Will                 Maret                    54.9h    6   
  4 Walker, Jerome               Sidwell Frie             55.3h    5   
 
Event 16  Women 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Haywood, Julia               National Cat             52.0h   2  10   
  2 Maxwell, Emily               Stone Ridge              56.9h   2   8   
  3 Heartfield, Meredith         National Cat             57.8h   2   6   
  4 Donohue, Lindsey             St Stephens            1:00.2h   1   5   
  5 Parker, Paris                Stone Ridge            1:00.2h   2   4   
  6 Hunt, Meg                    Georgetown V           1:00.4h   2   3   
  7 Donohue, Kendall             St Stephens            1:03.1h   2   2   
  8 Rosenberg, Louise            Stone Ridge            1:07.7h   1   1   
  9 Speros, Kayla                Stone Ridge            1:11.5h   1 
 10 Shaw, Marian                 St Stephens            1:12.5h   1 
 
Event 17  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lynn, Ezra                   Georgetown D             24.2h   4  10   
  2 Wilton, Harrison             Georgetown D             25.3h   4   8   
  3 Eustice, Scott               Georgetown D             25.8h   4   6   
  4 Kaufman, David               Maret                    26.4h   4   5   
  5 Alexander, Ryan              Sidwell Frie             26.6h   4   4   
  6 Barr, Jordan                 Maret                    27.1h   2   3   
  7 Baly, Jared                  Maret                    27.2h   4   2   
  8 Cowan, Noah                  Georgetown D             27.6h   2   1   
  9 Hodges, Drew                 Sidwell Frie             28.0h   3 
 10 Eustice, Michael             Georgetown D             28.2h   3 
 11 Talaksi, Ali                 Flint Hill               28.5h   3 
 12 Lewis, Daniel                Georgetown D             28.9h   2 
 13 Atkinson, Conner             Potomac Scho             29.1h   2 
 14 Arey, Alex                   Flint Hill               29.1h   2 
 15 Ferenczi, Milo               Maret                    29.2h   1 
 16 Lessard, Christian           Flint Hill               29.3h   3 
 17 Dettelbach, Adam             Georgetown D             29.5h   1 
 18 Goldsten, Liam               Maret                    29.6h   3 
 19 Shah, Neeraj                 Georgetown D             29.6h   1 
 
Event 18  Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chapman, Sydney              Holton-Arms              29.4h   8  10   
  2 Omire-Mayor, Diane           Georgetown V             29.5h   8   8   
  3 Dammann, Paula               St Stephens              29.5h   8   6   
  4 Gordon, Dinah                Maret                    29.6h   8   5   
  5 Mack, Shaina                 Flint Hill               30.0h   7   4   
  6 Spellman, Morgan             Stone Ridge              30.2h   7   3   
  7 Robinson, Sydney             Potomac Scho             30.6h   7   2   
  8 daSilva, Marcela             Georgetown D             30.6h   5   1   
  9 Mondoa, Catherine            Stone Ridge              30.7h   7 
 10 Colon, Marisa                Potomac Scho             30.8h   7 
 11 Clark, Courtney              Georgetown V             30.9h   1 
 12 McDonough, Anna              Holton-Arms              31.0h   6 
 13 Bryski, Sasha                National Cat             31.0h   7 
 14 Johnson, Alex                Maret                    31.1h   6 
 15 Mazerai, Soraya              Maret                    31.2h   5 
 16 Parker, Breanne              National Cat             31.3h   6 
 17 Stiffler, Sydney             Flint Hill               31.4h   6 
 18 Slacin, Katie                St Stephens              31.7h   4 
 19 Sliwinski, Emelia            St Stephens              32.1h   4 
 20 Mannix, Felicia              Episcopal                32.2h   6 
 21 Murray, Ashleigh             Connelly Sch             32.5h   5 
 22 Risolea, Rachel              Georgetown D             32.6h   4 
 23 Armstrong, Katie             St Stephens              32.6h   3 
 24 Montz, Erin                  Episcopal                32.6h   5 
 25 Penmetsa, Veda               Georgetown D             32.7h   4 
 26 Singerling, Hannah           St Stephens              33.0h   3 
 27 Harvey, Catherine            St Stephens              33.1h   2 
 28 Cola, Allie                  Stone Ridge              33.4h   5 
 29 Trivisonno, Claire           Georgetown V             33.4h   6 
 30 McMahon, Anna                Madeira                  33.4h   4 
 31 Egan, Kaely                  Georgetown V             33.5h   4 
 32 Trujillo-Lederer, Bella      Stone Ridge              33.7h   3 
 33 Ooi, Li Shen                 Holton-Arms              33.9h   5 
 34 Salvant, Emily               Episcopal                34.0h   3 
 35 Galbreath, Caroline          Georgetown V             34.6h   3 
 36 Guidry, Aimee                St Stephens              34.6h   2 
 37 McGlone, Charlotte           Madeira                  34.7h   2 
 38 Wroblewski, Margaret         Stone Ridge              35.5h   1 
 39 Wall, Natalie                Episcopal                35.6h   2 
 40 Gomez, Valeria               Connelly Sch             36.1h   1 
 41 Duru, Bridget                Madeira                  36.5h   1 
 42 Deresse, Yadell              St Stephens              37.1h   1 
 43 Dhallan, Sarah               Connelly Sch             38.9h   1 
 
Event 19  Men 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Gabe                  Sidwell Frie          11:16.5h   10   
  2 Cohen, Zeke                  Georgetown D          11:34.7h    8   
  3 Blackwell, Tommy             Flint Hill            11:37.5h    6   
  4 Albrittain, Liam             Georgetown D          11:50.1h    5   
  5 James, Alex                  Sidwell Frie          12:06.0h    4   
  6 Fraeters, Gorka              Georgetown D          12:15.8h    3   
  7 Evans, John                  Maret                 12:42.1h    2   
 
Event 20  Women 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aukward, Maria               Georgetown V          13:09.4h   10   
  2 Marshall, Jubilee            Georgetown V          13:19.6h    8   
  3 Hamil, Caroline              St Stephens           15:35.6h    6   
  4 Grimman, Cathleen            Stone Ridge           15:56.6h    5   
 
Event 21  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Day  'A'                                 4:03.6h   10   
  2 Maret  'A'                                          4:16.6h    8   
  3 Sidwell Friends  'A'                                4:16.6h    6   
  4 Georgetown Day  'B'                                 4:23.0h    5   
 
Event 22  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Maret  'A'                                          4:45.6h   10   
  2 Georgetown Day  'A'                                 4:51.3h    8   
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:52.2h    6   
  4 Episcopal  'A'                                      4:53.7h    5   
  5 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                 5:04.1h    4   
  6 Georgetown Visitation Prep  'A'                     5:06.5h    3   
 
Event 23  Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynn, Ezra                   Georgetown D          15-11.00   10   
 
Event 24  Women Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lathrop, Heyward             Episcopal             13-09.00   10   
  2 Dropulic, Adriana            Georgetown V          13-04.50    8   
  3 Cox, Diana                   Flint Hill            13-03.00    6   
  4 Robinson, Sydney             Potomac Scho          12-09.00    4.50
  4 Barnes, Andrea               St Stephens           12-09.00    4.50
  6 Wiernicki, Caroline          Stone Ridge           12-07.50    3   
  7 Johnson, Alex                Maret                 12-05.00    2   
  8 Wall, Erin                   Georgetown V          12-04.50    1   
  9 Pomper, Anna                 Maret                 12-03.00  
 10 Acheampong, Neda             Stone Ridge           11-11.50  
 11 Hughes, Maggie               St Stephens           11-09.50  
 12 Audant, Rachel               Georgetown V          11-05.50  
 13 Williams, Katarina           St Stephens           11-05.00  
 14 Murray, Ashleigh             Connelly Sch          11-03.50  
 15 Nau, Augusta                 Episcopal              9-04.00  
 
Event 25  Women High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maves, Morgan                St Stephens            4-08.00   10   
  2 Oseni, Tola                  Holton-Arms            4-04.00    8   
  3 Spellman, Morgan             Stone Ridge            4-02.25    5.50
  3 Hughes, Maggie               St Stephens            4-02.25    5.50
  5 Wiernicki, Caroline          Stone Ridge            4-00.25    4   
  6 Dropulic, Adriana            Georgetown V           4-00.00    3   
  7 Zeiss, Morgan                Georgetown V           3-10.00    2   
 -- Barnes, Andrea               St Stephens                 NH  
 -- McIntosh, Laura              Flint Hill                  NH  
 -- Cotto, Nina                  St Stephens                 NH  
 
Event 26  Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barr, Jordan                 Maret                  4-10.00   10   
 -- Ferenczi, Milo               Maret                       NH  
 
Event 27  Women Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gomes, Vicky                 Stone Ridge           21-06.25   10   
  2 Young, Angelica              Flint Hill            20-09.50    8   
  3 Franklin, Destiny            Sidwell Frie          20-06.50    6   
  4 Fisher, Elisabeth            Sidwell Frie          18-11.00    5   
  5 Jacocks, Olivia              Stone Ridge           18-04.00    4   
  6 Rodriguez, Ashley            Potomac Scho          17-09.75    3   
  7 Kaplan, Maddie               Potomac Scho          16-09.25    2   
  8 McIntosh, Laura              Flint Hill            16-07.50    1   
  9 Cohen, Libby                 Flint Hill            16-06.50  
 -- Malikyar, Leila              St Stephens                 ND  
 -- Armstrong, Jasmine           St Stephens                 ND  
 
Event 28  Men Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zavala, Wilson               Flint Hill            34-09.75   10   
  2 Foster, Eric                 Sidwell Frie          31-10.75    8   
  3 McCloud, Brody               Flint Hill            30-04.25    6   
  4 Voorhees, Simon              Sidwell Frie          29-02.00    5   
  5 Davies, Colbey               Flint Hill            26-10.50    4   
  6 Streat, Jon-Jon              Sidwell Frie          26-06.50    3   
  7 Liao, Michael                Potomac Scho          26-04.50    2   
  8 Eustice, Scott               Georgetown D          26-02.75    1   
  9 Bhatia, Amar                 Flint Hill            25-00.50  
 10 Grey, Zane                   Flint Hill            24-11.00  
 11 Sams, James                  Sidwell Frie          24-05.50  
 12 Patel, Jai                   Flint Hill            23-10.50  
 13 Tawney, Michael              Flint Hill            23-09.75  
 14 Meza, Zach                   Potomac Scho          23-07.00  
 15 Lewis, Daniel                Georgetown D          23-06.00  
 16 McCoy, Justin                Sidwell Frie          23-03.50  
 17 Dawson, Charles              Maret                 22-11.00  
 18 Eustice, Michael             Georgetown D          22-06.25  
 19 Weiner, Eli                  Sidwell Frie          22-00.75  
 20 Najera, Peter                Potomac Scho          21-08.75  
 21 Alidina, Zaman               Flint Hill            21-07.50  
 22 Arnholz, Jack                Maret                 16-01.25  
 
Event 30  Women Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wall, Erin                   Georgetown V          27-11.00   10   
  2 Dropulic, Adriana            Georgetown V          27-04.50    8   
  3 Cotto, Nina                  St Stephens           24-01.00    6   
 
Event 31  Women Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gomes, Vicky                 Stone Ridge           63-00.75   10   
  2 Galloway, Jesse              St Stephens           62-05.25    8   
  3 Fisher, Elisabeth            Sidwell Frie          59-02.50    6   
  4 Flynn, Riley                 St Stephens           53-06.50    5   
  5 Jacocks, Olivia              Stone Ridge           53-01.50    4   
  6 Keyes, Abby                  Maret                 52-06.50    3   
  7 Young, Angelica              Flint Hill            50-05.50    2   
  8 Kuflom, Betty                St Stephens           49-11.50    1   
  9 Boles, Nora                  St Stephens           47-03.50  
 10 Franklin, Destiny            Sidwell Frie          44-08.75  
 11 McIntosh, Laura              Flint Hill               38-01  
 12 Cohen, Libby                 Flint Hill            35-01.50  
 -- Rodriguez, Ashley            Potomac Scho                ND  
 -- Kaplan, Maddie               Potomac Scho                ND  
 
Event 32  Men Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Foster, Eric                 Sidwell Frie          88-11.75   10   
  2 Voorhees, Simon              Sidwell Frie          79-06.75    8   
  3 Whitney, David               Potomac Scho             76-00    6   
  4 Davies, Colbey               Flint Hill               75-07    5   
  5 Weiner, Eli                  Sidwell Frie          73-07.50    4   
  6 Streat, Jon-Jon              Sidwell Frie          69-10.50    3   
  7 Dawson, Charles              Maret                 68-00.50    2   
  8 Ayenew, Lucas                Potomac Scho          67-00.75    1   
  9 Tawney, Michael              Flint Hill            66-06.25  
 10 Eustice, Scott               Georgetown D             65-11  
 11 McCoy, Justin                Sidwell Frie          65-01.50  
 12 Eustice, Michael             Georgetown D             64-10  
 13 McCloud, Brody               Flint Hill            64-02.25  
 14 Zavala, Wilson               Flint Hill               64-01  
 15 Bhatia, Amar                 Flint Hill            63-05.50  
 16 Hentoff, Hugo                Maret                 63-04.50  
 17 Sams, James                  Sidwell Frie          62-08.75  
 18 Lewis, Daniel                Georgetown D             61-02  
 19 Grey, Zane                   Flint Hill            56-10.50  
 20 Arnholz, Jack                Maret                 54-11.50  
 21 Goldsten, Liam               Maret                 51-01.25  
 22 Patel, Jai                   Flint Hill               47-02  
 23 Alidina, Zaman               Flint Hill            41-11.50  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Visitation Prep 136        2) St Stephens and St Agnes   97   
    3) Stone Ridge Sch Of Sacred   95.50     4) National Cathedral Sch fo  56   
    5) Holton-Arms                 52.50     6) Maret                      37   
    7) Episcopal                   30.50     8) Georgetown Day             27   
    8) Flint Hill                  27       10) Sidwell Friends            17   
   11) Potomac School              11.50    12) Connelly School Of The Ho   2   
 
                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Day             172.50     2) Sidwell Friends            97   
    3) Maret                       68.50     4) Flint Hill                 64   
    5) Potomac School              28                                           



Return to Top

Email | About