MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




HoCo Spring Classic
Howard County Invitational Outdoors History
Hosted By: Reservoir
Fulton, Maryland
2012-04-28

Results from hocorunning.com
Licensed to Hocorunning Timing & Data Services - Contractor License
                                                          HY-TEK's Meet Manager
                           2012 Ho Co Track Classic                            
                                   Reservoir                                   
                            Fulton, MD  - 4/28/2012                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 14.50  5/3/2003    Aajah Showell, MC DONOUGH                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shaner, Laura                Leonardtown              16.28q  1 
  2 Hagwood, Breana              Joppatowne               16.37q  5 
  3 Austin, Willie               Edgewood                 16.42q  6 
  4 Butler, Diarra               Huntingtown              16.43q  4 
  5 Kelly, Megan                 Middletown               16.47q  3 
  6 Wichhart, Maja               Catonsville              16.57q  2 
  7 Taylor, Brittany             Urbana                   17.04q  6 
  7 Evans, Jennifer              River Hill               17.04q  5 
  9 Stallings, Ashleigh          Maryvale Pre             17.44   6 
 10 Bullen, Aqilah               Overlea                  17.48   5 
 11 Silva, Sabrina               Winston Chur             17.55   5 
 12 Smith, Erin                  Middletown               17.67   1 
 13 Moore, Dasia                 Reservoir                17.80   3 
 14 Anderson, Casey              Sherwood                 17.89   2 
 15 Ruiz, Kayla                  Leonardtown              18.02   4 
 16 McCormick, Kahla             Seton Keough             18.15   2 
 17 Amegashie, Anavi             Urbana                   18.27   2 
 18 Chen, Fanny                  Winston Chur             18.48   1 
 19 Powell, Robin                Chesapeake-A             18.58   6 
 20 Evans, McKay                 Atholton                 18.66   4 
 21 Creese, Samantha             Glenelg                  18.82   5 
 22 Powell, Becky                Chesapeake-A             18.86   3 
 23 Stark, Kristen               River Hill               19.08   4 
 24 Curtis, Janel                Glen Burnie              19.15   2 
 25 Monroe, Mara                 Rockville                19.31   6 
 26 Payne, Natalie               Huntingtown              19.88   1 
 27 Mbai, Adam                   Kennedy                  20.16   6 
 28 Stallings, Alicca            Northeast-AA             20.39   2 
 29 Kelly, Maggie                Northeast-AA             20.41   4 
 30 Palin, Natasha               Mount Hebron             20.45   3 
 31 Baskerville, Debra           Glen Burnie              20.60   1 
 32 McCoach, Annie               Maryvale Pre             21.13   5 
 33 Brown, Victoria              Mount Hebron             22.52   2 
 -- Henry, Mikhala               Catonsville                DNF   1 
 -- Dukes, Kierra                Kennedy                     DQ   3 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
 MEET RECORD: ! 14.50  5/3/2003    Aajah Showell, MC DONOUGH                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Austin, Willie               Edgewood                 15.44  
  2 Hagwood, Breana              Joppatowne               15.49  
  3 Shaner, Laura                Leonardtown              15.85  
  4 Kelly, Megan                 Middletown               15.95  
  5 Wichhart, Maja               Catonsville              16.19  
  6 Butler, Diarra               Huntingtown              16.26  
  7 Taylor, Brittany             Urbana                   16.93  
  8 Evans, Jennifer              River Hill               17.10  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 14.54  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Darrian             Severna Park             14.99q  3 
  2 Fanshawe, Garrett            Severna Park             15.65q  1 
  3 Rollow, Russell              Wilde Lake               15.96q  4 
  4 Thomas, Jalen                Reservoir                16.13q  2 
  5 Roth, Michael                Urbana                   16.60q  3 
  6 Banks, Alan                  Wootton                  16.67q  4 
  7 Gavett, Will                 Sherwood                 16.75q  1 
  8 Tian, Aaron                  Wootton                  16.77q  2 
  9 Jackson, Chris               Urbana                   16.83   1 
 10 Alluisi, Patrick             Perry Hall               16.92   3 
 11 Shin, Justin                 River Hill               17.32   2 
 12 Jankel, Noah                 Winston Chur             17.41   4 
 13 Qiu, Eric                    River Hill               17.65   3 
 14 Sarver, Andrew               Sherwood                 17.94   4 
 15 Gibson, Kion                 Aberdeen                 18.06   2 
 16 Lewis, Daniel                Pikesville               18.40   1 
 17 Hicks, Myles                 Howard                   18.61   1 
 18 Parker, Shareif              Wilde Lake               18.70   3 
 19 Davis, Travis                Catonsville              19.01   2 
 20 Anderson, Nick               Overlea                  19.20   3 
 21 Wright, Brian                Overlea                  19.26   4 
 22 Salzano, Chris               Rockville                19.28   3 
 22 Walker, Miles                Atholton                 19.28   2 
 24 Bowlan, Evan                 Calvert                  19.58   3 
 25 Brown, Will                  Joppatowne               20.74   2 
 26 Monday-Miller, Tyler         Northeast-AA             22.01   2 
 -- Duffy, Ian                   Atholton                   DNF   1 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
 MEET RECORD: ! 14.54  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Johnson, Darrian             Severna Park             14.77  
  2 Fanshawe, Garrett            Severna Park             15.68  
  3 Thomas, Jalen                Reservoir                15.95  
  4 Banks, Alan                  Wootton                  16.31  
  5 Gavett, Will                 Sherwood                 16.34  
  6 Roth, Michael                Urbana                   16.42  
  7 Tian, Aaron                  Wootton                  16.65  
 -- Rollow, Russell              Wilde Lake                 DNF  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 11.00  5/3/2008    Nicole Peterson, Gaitersburg                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 McCluskey, Jimmia            Aberdeen                 12.73q  8 
  2 Bond, Kiersten               Aberdeen                 13.19q  7 
  3 Freeland, Zanae              Huntingtown              13.22q  5 
  4 McLean, Jaina                Glen Burnie              13.29q  3 
  5 Tuakli, Foluke               River Hill               13.36q  8 
  6 Clay, Sierra                 Reservoir                13.37q  3 
  7 Amstad, Kathleen             Centennial               13.38q  2 
  8 johnson, kiara               Severna Park             13.44q  4 
  9 Francois, Jahan              Urbana                   13.51   7 
 10 Wallace, Amani               Seton Keough             13.61   6 
 10 Ahearn, Kim                  Wootton                  13.61   2 
 12 Walker, Kimara               Mount Hebron             13.71   8 
 13 Cluster, Morgan              Chesapeake-A             13.78   5 
 14 Ejimofor, Thelma             Perry Hall               13.79   2 
 15 Abell, Cassie                Leonardtown              13.82   5 
 16 Lawrence, Jhanez             Reservoir                13.87   8 
 17 Tilghman, Taylor             Glen Burnie              13.97   4 
 18 Janey, Khadijah              Annapolis                14.00   1 
 19 Byles, Hallie                Wootton                  14.03   6 
 20 Dombrowski, Cheryl           Mount Hebron             14.09   6 
 20 Jones, Sydney                Pikesville               14.09   3 
 22 Elicker, Katherine           Howard                   14.11   1 
 23 Abtahi, Kimia                River Hill               14.18   4 
 24 Jones, Morgan                Pikesville               14.21   1 
 25 Parker, Leea                 Huntingtown              14.25   2 
 25 Blount, Jayda                McDonough                14.25   3 
 27 Tzamaras, Dema               Sherwood                 14.42   1 
 27 Harrison, Jacinta            Northeast-AA             14.42   6 
 29 Lee, Alison                  Winston Chur             14.44   1 
 30 Wells, Crysten               Joppatowne               14.47   4 
 31 Moss, Danielle               Howard                   14.48   5 
 32 Pugh, Sydney                 Urbana                   14.49   6 
 33 Laws, Lisa                   Seton Keough             14.51   8 
 34 Ferrans, Morgan              Maryvale Pre             14.55   3 
 35 Hamilton, Tyler              Edgewood                 14.57   3 
 35 Olorunsola, Ayodoyin         Perry Hall               14.57   5 
 37 Ikheloa, Omaluse             Sherwood                 14.63   7 
 38 Monroe, Mara                 Rockville                14.64   1 
 39 Myers, Nicole                Joppatowne               14.65   8 
 40 Wu, Isabella                 Winston Chur             14.67   2 
 41 Palmer, Mecalia              Rockville                14.70   4 
 41 McQuitty, Cara               Maryvale Pre             14.70   7 
 43 Senatore, Brooke             Leonardtown              14.74   7 
 44 Whitlock, Katie              Northeast-AA             14.92   5 
 45 Creek, Markeisha             Calvert                  14.94   4 
 45 Reyes, Vickie                Severna Park             14.94   2 
 47 Coleman, Jessica             Edgewood                 14.97   4 
 48 Cannon, Allison              Kennedy                  15.13   5 
 49 Davidson, Dejah              Wilde Lake               15.18   5 
 50 Collins, Jordan              Chesapeake-A             15.35   7 
 51 Cole, L\'Nayah               Annapolis                15.59   2 
 52 Cooper, Erin                 Southern AA              15.65   1 
 53 Amaker, Samaria              Overlea                  16.28   6 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
================================================================
 MEET RECORD: ! 11.00  5/3/2008    Nicole Peterson, Gaitersburg                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 McCluskey, Jimmia            Aberdeen                 12.56  
  2 Freeland, Zanae              Huntingtown              12.86  
  3 Bond, Kiersten               Aberdeen                 12.90  
  4 Amstad, Kathleen             Centennial               13.07  
  5 Clay, Sierra                 Reservoir                13.11  
  6 McLean, Jaina                Glen Burnie              13.21  
  7 Tuakli, Foluke               River Hill               13.26  
  8 johnson, kiara               Severna Park             13.36  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 10.83  5/1/2010    Seun Oyewole, Long Reach                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lane, DeAndre                Catonsville              11.35q  8 
  2 Hassani, Justin              Wootton                  11.39q  4 
  3 Jackson, Antoine             Glen Burnie              11.42q  1 
  4 Ndukwe, Fyne                 Overlea                  11.46q  6 
  5 Motta, Mike                  Reservoir                11.48q  5 
  6 Cheatham, Chavez             Aberdeen                 11.55q  2 
  7 Chase, Jourdan               Overlea                  11.65q  3 
  8 Brown, Jalen                 McDonough                11.68q  8 
  9 Duvall, Darion               Leonardtown              11.72   5 
 10 Reyes, Jose                  Severna Park             11.74   1 
 11 Tatum, James                 Atholton                 11.75   2 
 12 Vaughn, Raamah               River Hill               11.76   7 
 13 Sheriff, Gibrill             Reservoir                11.78   6 
 14 Spencer, Noel                Edgewood                 11.82   1 
 15 Lumpkin, Cameron             Wilde Lake               11.94   2 
 16 Givens, Todd                 Centennial               11.98   6 
 17 Clark, Trey                  Howard                   12.00   4 
 18 Jones, John                  Pikesville               12.02   4 
 19 Nwokeji, Richard             Perry Hall               12.05   1 
 20 Whittington, Orlando         Southern AA              12.06   7 
 21 Jones, CJ                    Huntingtown              12.13   8 
 22 Ellis, Anthony               Rockville                12.20   3 
 23 Brent, Jesse                 Rockville                12.23   7 
 24 Wade, David                  Glenelg                  12.25   4 
 25 Walker, Kyle                 Howard                   12.27   6 
 26 Jaffe, Brian                 Perry Hall               12.30   5 
 27 Parker, Brandon              Huntingtown              12.34   7 
 28 Cepero, J                    River Hill               12.35   4 
 28 Bonsall, Austin              Aberdeen                 12.35   7 
 30 Shoop, Alex                  Sherwood                 12.38   1 
 31 Williams, Malik              Annapolis                12.42   4 
 32 Flannigan, Terrell           Pikesville               12.43   7 
 33 Agbormbai, Ndiebnso          Wheaton                  12.44   8 
 34 Bergeron, Roger              Northeast-AA             12.49   8 
 35 Thomas, Datavious            Calvert                  12.50   2 
 36 Hamelin, Juwan               Winston Chur             12.52   3 
 37 Jones, Kardell               Annapolis                12.54   1 
 38 Monroe, Deshawn              Glenelg                  12.56   5 
 39 Belt, Jared                  Glen Burnie              12.58   6 
 40 Kalantary, Quemarse          Sherwood                 12.60   2 
 41 Claggett, Kenney             Northeast-AA             12.64   4 
 42 Beatty, JT                   Chesapeake-A             12.71   2 
 43 Baker, Matthew               Mount Hebron             12.74   6 
 44 Myles, Addison               Southern AA              12.76   5 
 45 Porter, Tyson                Mount Hebron             12.80   3 
 46 Diaz, Christian              Urbana                   12.81   5 
 47 Berlin, Warren               Wootton                  12.88   2 
 48 Harris, Malik                McDonough                12.89   7 
 49 McLeod, Dominic              Edgewood                 12.97   2 
 50 Goode, Albert                Joppatowne               13.26   7 
 51 Lewis, Marquette             Winston Chur             13.32   6 
 52 N\'Gambwa, Ben               Kennedy                  13.51   1 
 53 Lattimore, Maurice           Kennedy                  13.60   8 
 54 Turkson, Marcus              Urbana                   13.67   1 
 55 Matthews, Michael            Joppatowne               14.01   3 
 -- Bartosiewicz, Mike           Severna Park                FS   5 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================
 MEET RECORD: ! 10.83  5/1/2010    Seun Oyewole, Long Reach                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jackson, Antoine             Glen Burnie              11.12  
  2 Hassani, Justin              Wootton                  11.14  
  3 Chase, Jourdan               Overlea                  11.16  
  4 Lane, DeAndre                Catonsville              11.20  
  5 Motta, Mike                  Reservoir                11.32  
  6 Cheatham, Chavez             Aberdeen                 11.37  
  7 Ndukwe, Fyne                 Overlea                  11.52  
  8 Brown, Jalen                 McDonough                11.65  
 
Event 5  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
 MEET RECORD: ! 9:51.59  5/5/2007    Largo High School, Largo High S           
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount de Sales  'A'                                 9:51.52! 
  2 Wootton  'A'                                       10:07.32  
  3 Severna Park  'A'                                  10:09.24  
  4 Catonsville  'A'                                   10:36.02  
  5 South River  'A'                                   10:40.82  
  6 River Hill  'A'                                    10:48.00  
  7 Sherwood  'A'                                      10:49.40  
  8 Wilde Lake  'A'                                    10:52.56  
  9 Leonardtown  'A'                                   10:57.66  
 10 Urbana  'A'                                        11:05.82  
 11 Chesapeake-AA  'A'                                 11:11.56  
 12 Winston Churchill  'A'                             11:12.62  
 13 Maryvale Prep  'A'                                 11:14.89  
 14 Kennedy  'A'                                       11:43.55  
 15 Howard  'A'                                        11:43.61  
 16 Centennial  'A'                                    11:44.08  
 17 Southern AA  'A'                                   11:54.67  
 18 Middletown  'A'                                    12:17.96  
 19 Northeast-AA  'A'                                  12:28.12  
 -- Mount Hebron  'A'                                        DQ  
 
Event 6  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
 MEET RECORD: ! 8:05.39  5/5/2007    Atholton, Atholton                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wootton  'A'                                        8:14.19  
  2 Severna Park  'A'                                   8:20.98  
  3 Mount Hebron  'A'                                   8:36.55  
  4 Sherwood  'A'                                       8:39.40  
  5 Atholton  'A'                                       8:42.38  
  6 South River  'A'                                    8:42.98  
  7 Leonardtown  'A'                                    8:43.44  
  8 Reservoir  'A'                                      8:48.64  
  9 Pikesville  'A'                                     8:48.87  
 10 River Hill  'A'                                     8:49.68  
 11 Howard  'A'                                         8:51.20  
 12 Perry Hall  'A'                                     8:55.73  
 13 Calvert  'A'                                        8:55.95  
 14 Huntingtown  'A'                                    9:00.96  
 15 Centennial  'A'                                     9:05.18  
 16 Winston Churchill  'A'                              9:05.24  
 17 Edgewood  'A'                                       9:16.11  
 18 Southern AA  'A'                                    9:21.60  
 19 Northeast-AA  'A'                                   9:28.03  
 20 Catonsville  'A'                                    9:28.90  
 21 Wilde Lake  'A'                                     9:31.59  
 22 Kennedy  'A'                                        9:33.96  
 23 Wheaton  'A'                                        9:41.66  
 24 Joppatowne  'A'                                     9:45.47  
 25 Overlea  'A'                                       10:01.22  
 26 Urbana  'A'                                        10:11.22  
 -- Annapolis  'A'                                           DQ  
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 5:00.67  5/5/2007    Liz McCarter, Mount Hebron                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 hayes, ashley                Severna Park           5:06.63  
  2 Nardone, Julia               Glenelg                5:07.00  
  3 Corbett, Grace               Wootton                5:14.36  
  4 Krein, Allison               River Hill             5:14.52  
  5 Askine, Sarah                Urbana                 5:30.92  
  6 Buescher, Karli              Mount Hebron           5:34.88  
  7 Fetsko, Kimmy                South River            5:35.44  
  8 Green, Elise                 Wootton                5:35.91  
  9 nelson, michelle             Severna Park           5:36.50  
 10 Macdonald, Tara              Catonsville            5:37.33  
 11 Miller, Emily                Reservoir              5:38.66  
 12 Sykora, Sarah                Annapolis              5:41.50  
 13 LaBatt, Rachel               Leonardtown            5:42.34  
 14 Lafemina, Tory               Reservoir              5:42.40  
 15 Weiss, Jacqueline            Sherwood               5:48.61  
 16 Hite, Brianna                Calvert                5:49.62  
 17 Rabade, Paula                Winston Chur           5:49.74  
 18 Boggan, Breanna              Winston Chur           5:50.09  
 19 Boswell, Julianne            Glenelg                5:50.13  
 20 Froh, Laura                  Howard                 5:50.66  
 21 Pratt, Melissa               Howard                 5:54.01  
 22 Lappe, Bridgette             Mount de Sales         5:55.06  
 23 Pope, Shannon                Leonardtown            5:56.33  
 24 Mulkerin, Mary               Middletown             6:00.16  
 25 rogers, madison              Atholton               6:03.74  
 26 Macfarland, Sophie           Annapolis              6:05.19  
 27 Mahlmann, Ariel              Sherwood               6:06.54  
 28 Siedlecki, Anna              Mount Hebron           6:07.48  
 29 Blevins, Clara               Chesapeake-A           6:11.52  
 30 Dipino, Francesca            Maryvale Pre           6:12.48  
 31 Guarnera, Samantha           Chesapeake-A           6:12.87  
 32 Skibniewska, Marisia         Atholton               6:14.14  
 33 Goodridge, Rebecca           Centennial             6:14.75  
 34 Harrity, Jenna               Centennial             6:18.70  
 35 Olson, Katelynn              Perry Hall             6:21.70  
 36 Chang, Marina                Wilde Lake             6:33.24  
 37 Poelker, Mackenzie           Calvert                6:36.19  
 38 Reed, Casi                   Northeast-AA           7:06.45  
 39 Barrios-Lopez, Cristina      Glen Burnie            7:10.68  
 40 Sanderson, Julia             Northeast-AA           7:53.03  
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 4:19.14  5/3/2008    Sumanth Kuppalli, Perry Hall H            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ciattei, Vincent             Perry Hall             4:21.98  
  2 Njerakey, Naimbai            Wheaton                4:33.66  
  3 Strouse, Greyson             Urbana                 4:34.25  
  4 Shipley, Jimmy               Severna Park           4:35.45  
  5 Bergman, Eli                 Wootton                4:35.89  
  6 Severynse, Will              Wootton                4:36.24  
  7 Weinstein, Julien            Winston Chur           4:36.98  
  8 Forsyth, Ryan                Severna Park           4:37.11  
  9 Udell, Nathan                Annapolis              4:39.56  
 10 Hayslett, Austin             Urbana                 4:40.22  
 11 Liebler, Will                Leonardtown            4:41.51  
 12 Heydrick, Chris              River Hill             4:42.24  
 13 Smith, Mike                  Mount Hebron           4:43.87  
 14 Tucker, Lenier               Edgewood               4:45.45  
 15 Carrion, Brad                Reservoir              4:45.90  
 16 Kebede, Robel                Sherwood               4:45.96  
 17 Asfaw, Kirubel               Catonsville            4:46.37  
 18 Rau, Daniel                  Howard                 4:46.57  
 19 Gartrell, Adam               Reservoir              4:46.95  
 20 DeLaitsch, Andy              Mount Hebron           4:47.21  
 21 Cruz, Jose                   Perry Hall             4:48.43  
 22 Apter, Ross                  Rockville              4:49.20  
 23 Colby, Harry                 Centennial             4:51.21  
 24 Heron, Matt                  Atholton               4:52.59  
 25 Meister, Ben                 Chesapeake-A           4:53.80  
 26 Valero, Daniel               Winston Chur           4:54.27  
 27 Sterling, Max                Pikesville             4:55.68  
 28 Burns, David                 Huntingtown            4:55.88  
 29 Stitzlein, Matthew           Sherwood               4:56.15  
 30 Lozano, Mike                 South River            4:57.03  
 31 Schofield, Danny             Centennial             4:57.31  
 32 Bernard, Timmy               Atholton               4:57.69  
 33 Tadesse, Binyam              Kennedy                4:57.94  
 34 Perry, Tommy                 Catonsville            4:58.31  
 35 Lang, Jordan                 Rockville              4:59.02  
 36 Stanton, Stephen             South River            4:59.33  
 37 Metz, Miles                  Leonardtown            4:59.49  
 38 Stadler, Reed                River Hill             4:59.64  
 39 Patel, Kirtan                Howard                 5:00.78  
 40 MACCRORY, Alec               Southern AA            5:02.11  
 41 Chandlee, Adam               Huntingtown            5:04.33  
 42 Girgis, Alex                 Glenelg                5:11.49  
 43 Ko, Anthony                  Annapolis              5:12.35  
 44 Thompson, Brendan            Calvert                5:15.40  
 45 Hernandez, Eduardo           Kennedy                5:17.74  
 46 Hobson, John                 Northeast-AA           5:18.31  
 47 Rennert, David               Wheaton                5:21.31  
 48 MacWilliams, Andrew          Calvert                5:26.05  
 49 Ablonczy, Nate               Southern AA            5:30.89  
 50 Robinson, Sharmar            Joppatowne             5:32.42  
 51 Scott, Derien                Joppatowne             5:32.86  
 52 Taylor, Lenny                Glen Burnie            5:35.14  
 53 Ajibola, Tajideen            Overlea                5:36.72  
 54 McCollugh, Ronnie            Northeast-AA           5:39.40  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 1:43.91  5/1/2010    Northwood HS, Northwood HS                
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Joppatowne  'A'                                     1:48.21   4 
  2 Leonardtown  'A'                                    1:48.53   4 
  3 Overlea  'A'                                        1:49.95   4 
  4 Reservoir  'A'                                      1:51.72   4 
  5 Wootton  'A'                                        1:52.35   4 
  6 Glen Burnie  'A'                                    1:54.40   3 
  7 River Hill  'A'                                     1:54.55   2 
  8 Maryvale Prep  'A'                                  1:54.79   3 
  9 Mount Hebron  'A'                                   1:56.88   3 
 10 Urbana  'A'                                         1:56.93   2 
 11 Severna Park  'A'                                   1:57.05   3 
 12 Seton Keough  'A'                                   1:57.26   2 
 13 Sherwood  'A'                                       1:57.39   3 
 14 Atholton  'A'                                       1:57.73   2 
 15 Wilde Lake  'A'                                     1:58.30   2 
 16 Edgewood  'A'                                       1:59.70   2 
 17 South River  'A'                                    2:00.05   1 
 18 Centennial  'A'                                     2:00.61   1 
 19 Chesapeake-AA  'A'                                  2:02.14   1 
 20 Northeast-AA  'A'                                   2:04.82   1 
 21 Calvert  'A'                                        2:04.93   4 
 22 Kennedy  'A'                                        2:10.47   2 
 -- Annapolis  'A'                                           DQ   2 
 -- Aberdeen  'A'                                            DQ   4 
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 1:29.44  5/5/2007    Potomac H.S, Potomac H.S                  
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Overlea  'A'                                        1:32.37   4 
  2 River Hill  'A'                                     1:32.83   4 
  3 Severna Park  'A'                                   1:33.56   4 
  4 Huntingtown  'A'                                    1:33.89   4 
  5 Leonardtown  'A'                                    1:35.15   3 
  6 Aberdeen  'A'                                       1:35.78   4 
  7 Pikesville  'A'                                     1:36.33   4 
  8 Centennial  'A'                                     1:36.84   3 
  9 Howard  'A'                                         1:37.48   1 
 10 Perry Hall  'A'                                     1:37.63   2 
 11 Wilde Lake  'A'                                     1:38.04   4 
 12 Sherwood  'A'                                       1:38.95   2 
 13 Mount Hebron  'A'                                   1:39.31   2 
 14 Rockville  'A'                                      1:39.53   1 
 15 Calvert  'A'                                        1:40.26   3 
 16 South River  'A'                                    1:40.50   2 
 17 Northeast-AA  'A'                                   1:41.00   2 
 18 Chesapeake-AA  'A'                                  1:41.11   3 
 19 Annapolis  'A'                                      1:42.96   2 
 20 Urbana  'A'                                         1:44.91   1 
 21 Kennedy  'A'                                        1:46.10   1 
 22 Joppatowne  'A'                                     1:46.29   1 
 23 Wheaton  'A'                                        1:51.59   1 
 -- Atholton  'A'                                            DQ   3 
 -- Edgewood  'A'                                            DQ   4 
 -- Reservoir  'A'                                           DQ   2 
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 56.31  4/30/2011   Xauddina Whittington, Catonsville           
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Collins, Shania              Huntingtown              60.36   5 
  2 Ndukwe, Kim                  Overlea                  62.55   4 
  3 Mitchell, Kayla              Joppatowne               63.12   5 
  4 McCloskey, Erin              Mount de Sales           63.73   5 
  5 Real, Aria                   Aberdeen                 64.20   5 
  5 Huie, Kara                   Wootton                  64.20   5 
  7 Gorman, Kaliyah              Huntingtown              64.63   4 
  8 Harrison, Kiralyn            Wootton                  64.78   5 
  9 Rice, Courtney               Urbana                   64.81   4 
 10 Kraus, Abelina               Aberdeen                 65.12   5 
 11 White, Ana                   Mount de Sales           65.24   4 
 12 Dingle, Katie                Seton Keough             65.31   4 
 13 Brady, Amanda                Leonardtown              65.33   3 
 14 Wang, Amanda                 Perry Hall               66.02   5 
 15 Duggan, Jessica              Atholton                 66.04   4 
 16 Kayani, Syra                 Wilde Lake               66.20   3 
 17 Palmer, Mecalia              Rockville                66.52   3 
 18 Hasty, Jonteal               Glen Burnie              67.24   4 
 19 Pelikan, Katie               Atholton                 67.41   4 
 20 Mayhew, Jillian              South River              67.60   2 
 21 Small, Darrisha              Joppatowne               67.96   4 
 22 Markley, Paige               South River              68.81   2 
 23 Farley, Jamie                Seton Keough             68.99   3 
 24 Finley, Meghan               Urbana                   69.23   3 
 25 Hughes, Sarah                Sherwood                 69.41   3 
 26 Moore, Makala                Annapolis                70.14   1 
 27 Ford, Kaeshelle              Southern AA              70.38   2 
 28 Matharu, Anisha              Winston Chur             70.44   1 
 29 Generette, Le\'Ona           Northeast-AA             70.46   3 
 30 Tzamaras, Haroula            Sherwood                 70.81   2 
 31 Amaker, Samaria              Overlea                  70.92   3 
 32 Plenty, Aleia                Calvert                  71.35   1 
 33 Issa, Sydney                 Maryvale Pre             71.44   2 
 34 Linden, Shannon              River Hill               71.79   1 
 35 Trevizo, Brynn               Howard                   72.42   4 
 35 Amstad, Kathleen             Centennial               72.42   3 
 37 Strauss, Greta               Southern AA              72.73   1 
 38 Garrison, Chloe              River Hill               73.38   1 
 39 Rayner, Gabrielle            Howard                   73.86   3 
 40 Connor, Kendall              Northeast-AA             74.53   1 
 41 Lyles, Daija                 Wilde Lake               74.68   2 
 42 Cash, Alyx                   Chesapeake-A             74.79   3 
 43 Flahive, Anna                Maryvale Pre             74.84   1 
 44 Heller, Toby                 Winston Chur             75.35   2 
 45 Johnson, Kayla               Edgewood                 75.47   2 
 46 Prince, Ammesty              Edgewood               1:28.03   1 
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 49.58  5/3/2003    Dean Lee, MC DONOUGH                        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chase, Brandon               Edgewood                 48.78!  5 
  2 Soetje, Erick                River Hill               50.06   5 
  3 Spain, Brandon               Glen Burnie              50.47   5 
  4 Holloway, Roy                Huntingtown              50.79   5 
  5 Sall, Maury                  Pikesville               51.58   5 
  6 Marano, Kyle                 Atholton                 52.25   5 
  7 Morgan, Deontre              Calvert                  52.62   5 
  8 Crandall, Kyle               Leonardtown              53.19   4 
  9 Chase, Travon                Perry Hall               53.45   5 
 10 Krahe, Eddie                 Centennial               54.04   3 
 11 Daniels, Anton               Pikesville               54.27   5 
 12 Mia, Ben                     Severna Park             54.48   4 
 13 Amihere, Emmanuel            Catonsville              54.58   5 
 14 Proctore, Kevin              Northeast-AA             54.59   4 
 15 McCall, Mitchell             Huntingtown              54.66   4 
 16 Beatty, Chauncey             McDonough                54.83   4 
 17 Bullen, Onaje                Overlea                  54.85   2 
 18 Fink, Brandon                Wootton                  55.05   4 
 19 Phillips, Sylvester          Calvert                  55.14   5 
 20 Martin, Carlos               McDonough                55.29   4 
 21 Dewey, Ben                   Leonardtown              55.51   3 
 22 Howland, Mitch               River Hill               55.69   3 
 23 Quackenbush, Will            Wootton                  56.28   3 
 24 Mitchell, Donte              Reservoir                56.40   4 
 25 Ramirez, Cesar               Rockville                56.43   3 
 26 Stokes, Isaiah               Howard                   56.45   2 
 27 Chung-Campbell, Jasmen       Wilde Lake               56.60   4 
 28 Abernathy, Dakota            Centennial               56.97   3 
 29 Washington, Ashanti          Overlea                  57.06   2 
 30 Guar, Gartee                 Wheaton                  57.11   2 
 31 Tellez, James                Wheaton                  57.41   1 
 32 Wood, Dylan                  Northeast-AA             57.50   3 
 33 Segnatelli, Gabe             South River              57.57   2 
 34 Chaudoin, Will               Severna Park             57.64   3 
 35 Brigman, Spencer             Rockville                57.91   2 
 36 Carrington, Dillon           Atholton                 58.03   3 
 37 Bandini, Vergil              Urbana                   58.19   2 
 38 Walcott, Ariel               Winston Chur             58.34   2 
 39 Mulvaney, Hunter             South River              58.40   2 
 40 Adams, Terrell               Joppatowne               58.80   4 
 41 Thompson, Lionel             Southern AA              58.82   1 
 42 Tejan, Fadil                 Howard                   59.01   3 
 43 Hudgins, Matt                Chesapeake-A             59.65   2 
 44 Thomas, Jahi                 Perry Hall               59.73   1 
 45 Myles, Addison               Southern AA              60.55   1 
 46 Hamilton, Myles              Joppatowne               61.90   1 
 47 Andrews, Aaron               Reservoir                63.00   1 
 48 Anthony, Brenton             Urbana                   63.83   1 
 49 Fenyo, Corey                 Glen Burnie              65.07   1 
 50 gay, Dejuan                  Annapolis                65.10   1 
 
Event 13  Girls 3200 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 11:20.24  5/2/2009    Becky Yep, Mount Hebron                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Yep, Rachel                  Mount Hebron          11:34.94  
  2 Mattson, Courtney            Calvert               11:43.79  
  3 koffler, julie               Severna Park          11:45.09  
  4 Aris, Hannah                 Calvert               11:46.30  
  5 Winklbauer, Kelly            Urbana                11:48.90  
  6 Young, LeAnne                River Hill            11:58.80  
  7 Alms, Cindy                  Reservoir             12:04.28  
  8 Levenson, Emily              Wootton               12:04.38  
  9 Wilson, Katie                Reservoir             12:05.57  
 10 Rico, Madeline               Wootton               12:08.83  
 11 Moore, Skylar                Perry Hall            12:12.11  
 12 schoener, hannah             Severna Park          12:13.00  
 13 Greenwald, Jill              Atholton              12:24.26  
 14 LaBatt, Rachel               Leonardtown           12:31.05  
 15 Guth, Joanna                 Annapolis             12:35.94  
 16 Nalubola, Shreya             Centennial            12:37.15  
 17 Hessler, Lauren              River Hill            12:37.56  
 18 Malkin, Abby                 Wilde Lake            12:38.38  
 19 Moritz, Jackie               Maryvale Pre          12:44.27  
 20 Garland, Genevieve           Winston Chur          12:44.40  
 21 Taylor, Alyssa               Centennial            12:45.78  
 22 Boone, Emma                  Wilde Lake            12:50.97  
 23 Rilee, Katelyn               Chesapeake-A          12:52.24  
 24 Haden, Caroline              Howard                12:55.45  
 25 Dosik, Jaclyn                Winston Chur          12:56.33  
 26 Stasiowski, Caroline         Seton Keough          12:58.41  
 27 Mahlmann, Ariel              Sherwood              13:11.54  
 28 Wood, Josie                  South River           13:12.03  
 29 Pratt, Melissa               Howard                13:14.11  
 30 Davidson, Roesmary           Atholton              13:20.61  
 31 Sill, Victoria               Maryvale Pre          13:23.54  
 32 Garner, Layla                Northeast-AA          14:06.66  
 33 Morgan, Megan                Chesapeake-A          15:07.46  
 34 Jackson, Britney             Northeast-AA          15:38.15  
 
Event 14  Boys 3200 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 9:32.72  4/30/2011   Hassan Omar, Governor Tho                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cambon, Ben                  Severna Park           9:48.04  
  2 Pershall, Sam                Severna Park           9:52.34  
  3 Levine, David                Wootton                9:58.49  
  4 Smolyak, Gary                Atholton              10:03.83  
  5 Pochettino, Owen             Reservoir             10:04.21  
  6 Chetelat, Luke               Catonsville           10:05.45  
  7 Shpuntoff, Martin            Annapolis             10:07.11  
  8 Tossman, Terry               River Hill            10:12.13  
  9 Rau, Daniel                  Howard                10:13.04  
 10 Alemu, Dereje                Sherwood              10:20.50  
 11 Shuman, Troy                 Urbana                10:21.17  
 12 Vitek, Chris                 Perry Hall            10:27.44  
 13 Siberry, Vik                 Sherwood              10:28.49  
 14 Apter, Ross                  Rockville             10:29.19  
 15 Mills, Austin                Leonardtown           10:30.29  
 16 Solomon, Menelik             Pikesville            10:31.42  
 17 Kruder, Nathaniel            Calvert               10:37.29  
 18 Smart, Eric                  Wilde Lake            10:38.21  
 19 Webster, Richard             Leonardtown           10:38.27  
 20 Keating, Joseph              Wilde Lake            10:39.88  
 21 Jiroun, Zach                 Huntingtown           10:40.33  
 22 Richardson, Ed               Reservoir             10:40.48  
 23 Ward, Brooks                 Catonsville           10:44.67  
 24 Weinstein, Ben               Mount Hebron          10:46.02  
 25 Blankenship, Jordan          Calvert               10:51.14  
 26 Jacobsen, Alex               Huntingtown           10:52.41  
 27 Quinn, Eddie                 Atholton              10:54.86  
 28 Smith, Jake                  Winston Chur          10:57.69  
 29 Bickerstaff, Gordon          South River           11:03.13  
 30 Blum, Alexander              Winston Chur          11:03.60  
 31 Clulow, Wesley               Chesapeake-A          11:08.43  
 32 Demaree, M                   River Hill            11:10.81  
 33 Skiratko, David              Northeast-AA          11:14.42  
 34 Vargas, Jason                Wheaton               11:28.98  
 35 Patton, Caleb                Southern AA           11:31.96  
 36 Snowden, Jonathan            South River           11:33.22  
 37 Wood, Derrick                Northeast-AA          12:14.56  
 38 Spencer, Ralph               Wheaton               12:24.82  
 -- Kirk, Billy                  Rockville                   DQ  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 45.10  5/3/2003    Starema Flood, FREDERICK DOUGLA             
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dorsey, Tiffany              Overlea                  46.29   5 
  2 Kelly, Megan                 Middletown               47.51   5 
  3 Ruiz, Kayla                  Leonardtown              50.99   5 
  4 Bullen, Aqilah               Overlea                  51.14   4 
  5 Dingle, Katie                Seton Keough             51.39   4 
  6 Belcher, Nina                Urbana                   51.42   3 
  7 Moore, Dasia                 Reservoir                51.50   4 
  8 Monroe, Mara                 Rockville                51.60   4 
  9 Silva, Gabriella             Winston Chur             51.91   3 
 10 Powell, Robin                Chesapeake-A             52.00   3 
 11 Brown, Jasmine               Maryvale Pre             52.06   4 
 12 Stark, Kristen               River Hill               52.40   3 
 13 Evans, McKay                 Atholton                 52.70   3 
 14 Bowen, Laura                 Atholton                 52.89   4 
 15 Powell, Becky                Chesapeake-A             53.48   3 
 16 Hughes, Sarah                Sherwood                 54.64   3 
 17 Evans, Jennifer              River Hill               54.83   4 
 18 Payne, Natalie               Huntingtown              56.21   1 
 19 Mbai, Adam                   Kennedy                  56.23   2 
 20 Koytcheva, Maria             Winston Chur             57.74   2 
 21 Curtis, Janel                Glen Burnie              57.78   1 
 22 Clement, Haley               Urbana                   58.38   2 
 23 Palin, Natasha               Mount Hebron             59.98   2 
 24 Dukes, Kierra                Kennedy                  60.12   4 
 25 Harrison, Jacinta            Northeast-AA             65.54   1 
 -- Baskerville, Debra           Glen Burnie                DNF   1 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
 MEET RECORD: ! 38.08  5/3/2008    Ernest Cooper, Wise                         
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Fanshawe, Garrett            Severna Park             40.77   5 
  2 Tian, Aaron                  Wootton                  41.16   5 
  3 Alluisi, Patrick             Perry Hall               41.96   5 
  4 Roth, Michael                Urbana                   42.45   5 
  5 Banks, Alan                  Wootton                  43.00   5 
  6 Thomas, Jalen                Reservoir                43.33   5 
  7 Shin, Justin                 River Hill               43.46   4 
  8 Gavett, Will                 Sherwood                 43.96   4 
  9 Jackson, Chris               Urbana                   44.06   4 
 10 Tolliver, Chris              Pikesville               44.58   5 
 11 Jankel, Noah                 Winston Chur             44.68   4 
 12 Lewis, Daniel                Pikesville               44.70   4 
 13 Qiu, Eric                    River Hill               44.99   3 
 14 Rollow, Russell              Wilde Lake               45.04   4 
 15 Sarver, Andrew               Sherwood                 45.59   3 
 16 Hoffman, Lukas               Severna Park             46.01   3 
 17 Kulick, Stephen              South River              46.82   3 
 18 Carlo, Ruben                 Rockville                47.25   2 
 19 Davis, Travis                Catonsville              47.51   2 
 20 Dean, Hillory                South River              47.63   1 
 21 Hare, John                   Calvert                  47.73   1 
 22 Anderson, Nick               Overlea                  47.83   2 
 23 Robinson, Tre\'Shawan        Northeast-AA             47.85   3 
 24 Kim, Chris                   Atholton                 47.90   3 
 25 Wright, Brian                Overlea                  48.34   2 
 26 Pena, Ricco                  Edgewood                 49.38   3 
 27 Thomas, Chris                Chesapeake-A             49.66   2 
 28 Hernandez, Eduardo           Kennedy                  50.27   2 
 29 McGahagan, Ryan              Northeast-AA             50.86   1 
 30 Goodbee, Kyle                Perry Hall               51.59   1 
 31 Salzano, Chris               Rockville                51.74   2 
 32 Fulcher, Tyler               Southern AA              52.62   1 
 33 Cagle, Devin                 Calvert                  53.56   1 
 34 Carter, Jordan               Catonsville              55.35   2 
 35 Eggleston, Austin            Edgewood                 58.10   1 
 
Event 17  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 24.80  5/3/2003    Shani Boone, FREDERICK DOUGLA               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 McCluskey, Jimmia            Aberdeen                 25.31   8 
  2 Collins, Shania              Huntingtown              25.71   8 
  3 Meads, Brittany              Joppatowne               26.12   8 
  4 Ndukwe, Kim                  Overlea                  26.69   8 
  5 McLean, Jaina                Glen Burnie              26.70   8 
  6 Freeland, Zanae              Huntingtown              26.81   8 
  7 Amstad, Kathleen             Centennial               26.95   8 
  8 Dorsey, Tiffany              Overlea                  27.22   1 
  9 Jones, Sydney                Pikesville               27.39   7 
 10 Tuakli, Foluke               River Hill               27.42   7 
 11 McDowell, Flaime             Catonsville              27.47   7 
 12 Heard, Imoni                 Joppatowne               27.77   6 
 13 Biniak, Sydney               Howard                   27.79   5 
 14 Ebinama, Glory               Atholton                 27.90   6 
 15 Ahearn, Kim                  Wootton                  28.23   5 
 16 Jones, Tynia                 Annapolis                28.31   4 
 17 Abell, Cassie                Leonardtown              28.34   5 
 18 Byles, Hallie                Wootton                  28.38   5 
 18 Omolana, Tayo                Reservoir                28.38   7 
 20 Clay, Sierra                 Reservoir                28.39   7 
 21 Elicker, Katherine           Howard                   28.54   3 
 22 Henry, Joyce                 Seton Keough             28.69   6 
 23 Dombrowski, Cheryl           Mount Hebron             28.84   4 
 24 Liu, Evangeline              Winston Chur             28.99   3 
 25 Moore, Makala                Annapolis                29.02   3 
 26 Ferrans, Morgan              Maryvale Pre             29.30   4 
 27 McQuitty, Cara               Maryvale Pre             29.61   3 
 27 Jones, Morgan                Pikesville               29.61   6 
 29 Creek, Markeisha             Calvert                  29.64   8 
 30 Tzamaras, Dema               Sherwood                 29.67   5 
 31 reyes, vicky                 Severna Park             29.76   2 
 32 Williams, Olivia             Mount Hebron             29.85   4 
 33 Kabelac, Carly               Winston Chur             30.08   3 
 34 MacDonald, Abby              Atholton                 30.31   5 
 35 Tzamaras, Haroula            Sherwood                 30.38   2 
 36 Hamilton, Tyler              Edgewood                 30.39   4 
 37 Tonic, Sydney                Calvert                  30.53   2 
 38 LaMarsh, Sydney              Chesapeake-A             30.55   2 
 39 Porter, Satan                Northeast-AA             30.74   2 
 40 Thompson, Kalene             Chesapeake-A             30.87   2 
 41 Watts, Jameka                Kennedy                  30.92   2 
 42 Heimbrook, Amanda            River Hill               31.37   3 
 43 Tucker, Aria                 Edgewood                 32.27   1 
 
Event 18  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 MEET RECORD: ! 21.99  5/2/2009    Wayne Henry, Henry E. Lac                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chase, Brandon               Edgewood                 21.86!  8 
  2 Motta, Mike                  Reservoir                22.77   8 
  3 Vaughn, Raamah               River Hill               22.78   7 
  4 Soetje, Erick                River Hill               22.81   8 
  5 Johnson, Darrian             Severna Park             23.10   6 
  6 Roberts, Jordan              Centennial               23.59   6 
  7 Chase, Jourdan               Overlea                  23.62   7 
  8 Tatum, James                 Atholton                 23.68   7 
  9 Core, Michael                Huntingtown              23.72   6 
 10 Rhoe, Quadir                 Pikesville               23.80   7 
 11 Reyes, Jose                  Severna Park             23.97   6 
 12 Ndukwe, Fyne                 Overlea                  24.04   8 
 13 Dangerfield, Rickey          Edgewood                 24.06   3 
 14 Brown, Jalen                 McDonough                24.16   7 
 15 Clark, Trey                  Howard                   24.29   5 
 16 Parker, Brandon              Huntingtown              24.32   5 
 17 Porter, Nicholson            Mount Hebron             24.47   5 
 18 Bowes, Gerard                Sherwood                 24.64   4 
 18 Gonzalez, Josh               South River              24.64   1 
 20 Krahe, Eddie                 Centennial               24.68   5 
 21 Whittington, Orlando         Southern AA              24.74   6 
 22 Ellis, Anthony               Rockville                24.77   5 
 23 Bauckman, Daniel             South River              24.81   3 
 24 Jaffe, Brian                 Perry Hall               24.83   5 
 25 Thomas, Datavious            Calvert                  24.86   5 
 26 Thompson, Lionel             Southern AA              25.09   4 
 27 Ferguson, Aaron              Wheaton                  25.17   6 
 28 Dewey, Ben                   Leonardtown              25.21   2 
 29 Littlejohn, Darian           Reservoir                25.23   4 
 30 Okoro, Godwin                Atholton                 25.27   3 
 31 Plenty, Mikhel               Calvert                  25.82   2 
 32 Morris, Kyle                 Rockville                25.91   3 
 33 Belt, Jared                  Glen Burnie              25.92   4 
 34 Johnson, Jawaan              Mount Hebron             25.93   5 
 35 Jones, John                  Pikesville               26.19   6 
 36 Slocum, Khalid               Annapolis                26.23   2 
 37 Proctore, Kevin              Northeast-AA             26.31   4 
 38 Asuquo, Daniel               Kennedy                  26.67   3 
 39 Norman, Justin               Joppatowne               27.80   2 
 40 Turkson, Marcus              Urbana                   27.90   1 
 
Event 19  Girls 800 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 2:15.29  5/5/2007    Liz McCarter, Mount Hebron                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 hayes, ashley                Severna Park           2:16.01  
  2 Corbett, Grace               Wootton                2:20.98  
  3 Sung, Dana                   Wootton                2:26.57  
  4 Askine, Sarah                Urbana                 2:27.26  
  5 Krein, Allison               River Hill             2:27.45  
  6 Macdonald, Tara              Catonsville            2:28.59  
  7 Oliver, Amy                  Reservoir              2:29.61  
  8 Coleman, Kayla               Urbana                 2:29.63  
  9 nelson, michelle             Severna Park           2:29.94  
 10 Smiraglia, Karli             Reservoir              2:30.43  
 11 Smith, Natalie               Middletown             2:32.49  
 12 Alper, Natalie               Atholton               2:33.56  
 13 Gorman, Kaliyah              Huntingtown            2:34.70  
 14 Fetsko, Kimmy                South River            2:35.13  
 15 Menachery, Sherin            River Hill             2:39.44  
 16 Sutherland, Michelle         Leonardtown            2:39.96  
 17 Quigg, Clare                 Mount Hebron           2:40.08  
 18 Sykora, Sarah                Annapolis              2:40.64  
 19 Junge, Paige                 Leonardtown            2:41.37  
 20 Krach, Michelle              Perry Hall             2:41.49  
 21 Froh, Laura                  Howard                 2:41.79  
 22 Boggan, Breanna              Winston Chur           2:42.11  
 23 Reilley, Jennifer            Chesapeake-A           2:42.22  
 24 McLamb, Allie                Howard                 2:45.14  
 25 White, Ana                   Mount de Sales         2:45.49  
 26 Lyons, Kiera                 Southern AA            2:45.88  
 27 Mc Williams, Allie           Maryvale Pre           2:45.94  
 28 Sbrocco, Olivia              Calvert                2:46.77  
 29 Small, Darrisha              Joppatowne             2:48.48  
 30 Herath, Samantha             Kennedy                2:48.65  
 31 Guth, Joanna                 Annapolis              2:50.84  
 32 Collins, Jordan              Chesapeake-A           2:52.58  
 33 Horner, Taylor               Maryvale Pre           2:53.43  
 34 McCormick, Marisa            Calvert                2:54.28  
 35 Sanchez, Victoria            Seton Keough           2:55.35  
 36 Lee, Leshae                  Joppatowne             2:55.93  
 37 Nakamura, Courtney           Sherwood               2:57.20  
 38 Garner, Layla                Northeast-AA           2:59.77  
 39 Simpson, Mary                Centennial             3:01.54  
 40 Anderson, Shayla             McDonough              3:04.23  
 41 Woodham, Caitlyn             Kennedy                3:06.22  
 42 Amaker, Simone               Overlea                3:06.26  
 43 Renes, Megan                 Glen Burnie            3:11.47  
 44 Johnson, Ashanti             Edgewood               3:12.60  
 45 Jackson, Britney             Northeast-AA           3:21.99  
 
Event 20  Boys 800 Meter Run
================================================================
 MEET RECORD: ! 1:54.96  5/3/2008    Antiono Palmer, Gaithersburg              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Trzeciak, Josh               Wootton                1:57.80  
  2 Ciattei, Vincent             Perry Hall             2:00.60  
  3 Holloway, Roy                Huntingtown            2:03.30  
  4 Marano, Kyle                 Atholton               2:03.90  
  4 Tucker, Lenier               Edgewood               2:03.90  
  6 Njerakey, Naimbai            Wheaton                2:04.20  
  7 Morgan, Deontre              Calvert                2:05.10  
  8 Carrion, Brad                Reservoir              2:06.00  
  9 Butler, Tobias               Huntingtown            2:06.60  
 10 Hershfeld, Mikhail           Centennial             2:07.20  
 11 Kostin, Haile                Pikesville             2:07.40  
 11 Udell, Nathan                Annapolis              2:07.40  
 13 Green, Darius                Howard                 2:07.70  
 14 Strouse, Greyson             Urbana                 2:08.00  
 15 Heydrick, Chris              River Hill             2:08.60  
 15 Crandall, Kyle               Leonardtown            2:08.60  
 17 Moody, Mark                  River Hill             2:09.20  
 18 King, Tristan                Reservoir              2:09.50  
 19 Wagner, Michael              Sherwood               2:10.10  
 19 Roe, Nathan                  Severna Park           2:10.10  
 21 Asfaw, Kirubel               Catonsville            2:10.90  
 22 Perry, Tommy                 Catonsville            2:12.10  
 23 Sheridan, Patrick            Wootton                2:12.30  
 24 Guar, Gartee                 Wheaton                2:12.60  
 25 Eastman, Steven              Howard                 2:13.10  
 25 Metz, Miles                  Leonardtown            2:13.10  
 27 Chung-Campbell, Jasmen       Wilde Lake             2:13.60  
 27 Forsyth, Ryan                Severna Park           2:13.60  
 29 Meister, Ben                 Chesapeake-A           2:14.30  
 30 Kalra, Ben                   Mount Hebron           2:14.60  
 31 Adams, Terrell               Joppatowne             2:14.80  
 32 Tadesse, Binyam              Kennedy                2:14.90  
 33 Partlett, Brendan            South River            2:15.10  
 34 Allen, James                 Atholton               2:15.20  
 35 Sham, Jeff                   Centennial             2:15.40  
 36 Lang, Jordan                 Rockville              2:15.70  
 36 Bennion, Blake               South River            2:15.70  
 38 MACCRORY, Alec               Southern AA            2:16.30  
 39 Kirk, Eddie                  Rockville              2:16.90  
 40 Ajibola, Tajideen            Overlea                2:18.50  
 41 Allen, Bart                  Perry Hall             2:19.00  
 42 Robinson, Tre\'Shawan        Northeast-AA           2:19.50  
 43 McCullum, Jacob              Calvert                2:19.60  
 44 Burgee, Jonathan             Southern AA            2:19.70  
 45 Pena, Ricco                  Edgewood               2:22.40  
 46 Huguley, Brandon             McDonough              2:25.30  
 47 Brown, Damon                 McDonough              2:25.40  
 48 Robinson, Sharmar            Joppatowne             2:26.40  
 49 Ko, Anthony                  Annapolis              2:26.80  
 50 Taylor, Lenny                Glen Burnie            2:29.80  
 51 Hobson, John                 Northeast-AA           2:38.20  
 
Event 21  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 49.12  5/5/2007    Largo High School, Largo High S             
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Aberdeen  'A'                                         49.80   4 
  2 Huntingtown  'A'                                      50.50   4 
  3 Urbana  'A'                                           52.20   4 
  4 Wootton  'A'                                          52.80   4 
  5 Reservoir  'A'                                        53.70   4 
  6 Joppatowne  'A'                                       53.80   4 
  6 Maryvale Prep  'A'                                    53.80   4 
  8 Leonardtown  'A'                                      53.90   3 
  9 Centennial  'A'                                       54.90   1 
 10 Severna Park  'A'                                     55.70   3 
 11 Glen Burnie  'A'                                      55.90   3 
 12 Seton Keough  'A'                                     56.20   3 
 13 Winston Churchill  'A'                                56.40   2 
 14 Chesapeake-AA  'A'                                    56.50   1 
 15 Edgewood  'A'                                         56.70   3 
 16 Mount Hebron  'A'                                     57.20   2 
 17 Northeast-AA  'A'                                     57.50   1 
 18 River Hill  'A'                                       58.50   2 
 19 Atholton  'A'                                         58.90   3 
 20 Kennedy  'A'                                          60.40   2 
 -- Wilde Lake  'A'                                          DQ   2 
 
Event 22  Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 43.12  5/5/2007    Potomac H.S, Potomac H.S                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Edgewood  'A'                                         43.90   4 
  2 Reservoir  'A'                                        44.10   4 
  2 River Hill  'A'                                       44.10   4 
  4 Overlea  'A'                                          45.00   4 
  5 Leonardtown  'A'                                      45.60   3 
  6 Huntingtown  'A'                                      45.70   3 
  7 Pikesville  'A'                                       46.10   4 
  8 Catonsville  'A'                                      46.40   4 
  9 Severna Park  'A'                                     46.50   3 
  9 Howard  'A'                                           46.50   4 
  9 Atholton  'A'                                         46.50   3 
 12 Perry Hall  'A'                                       46.90   2 
 13 Centennial  'A'                                       47.10   2 
 14 Wootton  'A'                                          47.70   2 
 15 Sherwood  'A'                                         47.80   3 
 16 Chesapeake-AA  'A'                                    47.90   2 
 17 Winston Churchill  'A'                                48.00   1 
 18 Wilde Lake  'A'                                       48.70   3 
 19 Northeast-AA  'A'                                     48.90   1 
 20 Annapolis  'A'                                        49.10   2 
 21 Kennedy  'A'                                          51.60   1 
 22 Joppatowne  'A'                                       52.10   1 
 -- Urbana  'A'                                             DNF   1 
 -- Rockville  'A'                                           DQ   1 
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 4:04.38  5/1/2010    Long Reach, Long Reach                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wootton  'A'                                        4:07.90   2 
  2 Catonsville  'A'                                    4:12.10   2 
  3 Severna Park  'A'                                   4:19.70   2 
  4 Aberdeen  'B'                                      x4:23.00   2 
  4 Joppatowne  'A'                                     4:23.00   2 
  6 River Hill  'A'                                     4:24.80   2 
  7 Overlea  'A'                                        4:25.10   1 
  8 Mount Hebron  'A'                                   4:30.00   1 
  9 Chesapeake-AA  'A'                                  4:35.30   1 
 10 South River  'A'                                    4:35.40   1 
 11 Atholton  'A'                                       4:36.80   2 
 12 Kennedy  'A'                                        4:46.90   1 
 13 Northeast-AA  'A'                                   5:09.40   1 
 14 Edgewood  'A'                                       5:28.50   1 
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
 MEET RECORD: ! 3:24.14  5/3/2003    Frederick Douglass-Pg, FREDERICK DOUGLA   
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Pikesville  'A'                                     3:36.20   3 
  2 Perry Hall  'A'                                     3:37.30   3 
  3 Severna Park  'A'                                   3:39.80   3 
  4 Centennial  'A'                                     3:42.00   2 
  5 Overlea  'A'                                        3:42.30   3 
  6 Wootton  'A'                                        3:43.90   3 
  7 River Hill  'A'                                     3:46.50   2 
  8 Joppatowne  'A'                                     3:55.20   1 
  9 Northeast-AA  'A'                                   3:55.40   2 
 10 Chesapeake-AA  'A'                                  3:58.50   1 
 11 Mount Hebron  'A'                                   3:59.30   1 
 12 Reservoir  'A'                                      3:59.50   3 
 13 Urbana  'A'                                         4:01.50   1 
 14 Wheaton  'A'                                        4:04.10   1 
 15 Kennedy  'A'                                        4:07.80   2 
 16 Atholton  'A'                                       4:08.80   2 
 
Event 25  Girls Discus Throw Minum 60
================================================================
 MEET RECORD: ! 159-03  5/6/2005    Amy Bilmanis, Thomas Stone                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pachner, Madison             Leonardtown             119-05  
  2 Stallings, Ashleigh          Maryvale Pre            118-05  
  3 Bradford, Shawnta            Aberdeen                107-01  
  4 Yuille, Crystal              Urbana                  104-06  
  5 Sullivan, Leigha             Leonardtown             102-09  
  6 Taborn, Brianna              Atholton                 99-03  
  7 Bussard, Paige               Middletown               97-04  
  8 Reid, Amanda                 Northeast-AA             91-00  
  9 Godsey, Jader                Mount Hebron             87-00  
 10 Crosby, Kimberly             Wootton                  85-02  
 11 Holian, Karie                South River              84-01  
 12 Lusk, Amanda                 Chesapeake-A             83-02  
 13 Koenick, Lori                Winston Chur          82-06.50  
 14 Sewell, Rodnet               Calvert                  79-08  
 15 Imoisili, Sowa               Centennial               79-00  
 16 Kozlowski, Sam               Maryvale Pre             78-08  
 17 Ichoku, Ona                  Centennial               78-05  
 18 Lew, Rorie                   Northeast-AA             77-10  
 19 Coates, Rickia               Annapolis             75-08.75  
 20 Hickson, Tyshawn             Reservoir                75-05  
 21 Scaife, Taylor               Howard                   73-11  
 22 burrell, jerrikka            Severna Park             72-05  
 23 Pickens, Jasmine             Reservoir             71-05.50  
 24 Sparks, Madison              Wilde Lake            71-02.50  
 25 Lofties, Tianna              Catonsville              69-09  
 25 jennings, mariah             Severna Park             69-09  
 27 Doermann, Jess               Howard                   68-09  
 28 Tonic, Madison               Calvert                  65-11  
 28 Bair, Carly                  Chesapeake-A             65-11  
 30 Rivera, Christina            Glen Burnie              65-04  
 31 Zinkl, Madeline              South River              64-10  
 31 Mann, Elaine                 River Hill               64-10  
 33 Besch, Erin                  Urbana                63-00.50  
 34 Roberts, Erica               Winston Chur             62-06  
 35 Savoy, Aubree                Joppatowne               61-02  
 36 Emerson, Theresa             Huntingtown              60-09  
 37 Denegal, Nasia               Edgewood                 60-03  
 38 Dennis, Shayla               Wilde Lake            52-08.50  
 39 Fitch, Claire                Wilde Lake              x50-01  
 40 Brown, Zipporah              Overlea                  49-06  
 41 Blodgett, Megan              River Hill               47-05  
 42 Hogberg, Victoria            McDonough                42-07  
 43 Torbert, Gillan              Glen Burnie           41-11.50  
 44 Bentley, Megan               Seton Keough          39-07.50  
 -- Olatunde, Ameerat            Sherwood                  FOUL  
 -- Lynott, Kaitlin              Middletown                FOUL  
 -- Mandour, Sarah               Seton Keough              FOUL  
 -- Scanlon, Elizabeth           Sherwood                  FOUL  
 
Event 26  Boys Discus Throw Minum 80
================================================================
 MEET RECORD: ! 157-05  5/1/2010    Yao Adantor, Reservoir Ga                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kaplan, David                Winston Chur            145-10  
  2 Washington, Mike             Overlea                 134-06  
  3 McKenny, Collin              Huntingtown             131-00  
  4 Davis, Devin                 Reservoir               130-00  
  5 Heavner, Connor              Urbana                  129-01  
  6 Branch, Anthony              Leonardtown             128-08  
  7 Sipe, Colin                  Urbana                  127-09  
  8 Kale, Joey                   Winston Chur            126-08  
  9 Allam, Drew                  Chesapeake-A            126-00  
 10 Collins, Zach                Calvert                 125-02  
 11 Rutten, Brad                 Reservoir               119-00  
 12 Lopitz, Josh                 Leonardtown             116-04  
 13 Salzano, Chris               Rockville               115-11  
 14 Brown, Nicholas              Aberdeen                111-04  
 15 Beavers, Shane               Huntingtown             108-00  
 16 Portes, Logan                Wootton                 106-02  
 17 Cubias, Cesar                Rockville               106-00  
 18 Henry, Tj                    Catonsville             105-05  
 19 Chavis, Bernden              Mount Hebron            104-10  
 20 Costa, Travis                Northeast-AA            103-06  
 21 Ose, Nick                    South River             101-01  
 22 Chinaka, Emmanuel            Overlea                 100-06  
 23 Gassaway, Troy               Severna Park             98-07  
 24 Gladden, Chaz                River Hill               98-04  
 25 Rollow, Russell              Wilde Lake               96-09  
 26 Wallis, Ken                  Southern AA              96-03  
 27 Haase, Nate                  Wilde Lake               94-02  
 27 Ambalavanar, Ram             Centennial               94-02  
 29 Handy, Eric                  Wilde Lake              x93-00  
 30 Blankenship, Tyler           Chesapeake-A             91-05  
 31 Fanelli, Brian               Sherwood                 89-02  
 32 Estrada-Munoz, Jose          McDonough                89-00  
 33 Farasat, Jahan               Pikesville               88-00  
 34 Smith, Nate                  South River              84-07  
 35 Martin, Jacob                Perry Hall               83-08  
 36 Harrison, Ryan               Atholton                 82-07  
 37 Howard, Kevin                Glen Burnie              80-06  
 38 Sherman, Ronnie              Edgewood                 80-02  
 39 Xu, Richard                  Wootton                  79-11  
 40 Sumo, Lance                  Kennedy                  78-03  
 41 Arevallo, Adrian             Sherwood                 76-05  
 42 Fuller, Jeremiah             Southern AA              75-11  
 43 Cooper-Troendale, Austin     Atholton                 71-08  
 44 Johnson, Noah                Howard                   65-00  
 45 Tolliver, Antonio            McDonough                44-06  
 46 Reddi, Ashwin                River Hill                0.75  
 -- Dixon, Brandon               Catonsville               FOUL  
 -- Moorhead, Nick               Northeast-AA              FOUL  
 
Event 27  Girls Shot Put Minum 20
================================================================
 MEET RECORD: ! 41-09.50  5/3/2008    Natalie Baird, Park View Hi              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bradford, Shawnta            Aberdeen              35-04.50  
  2 Taborn, Brianna              Atholton              34-04.00  
  3 Olatunde, Ameerat            Sherwood              34-01.00  
  4 Pachner, Madison             Leonardtown           33-06.50  
  5 Sewell, Rodnet               Calvert               32-09.00  
  6 Stallings, Ashleigh          Maryvale Pre          32-04.50  
  7 Scaife, Taylor               Howard                31-08.00  
  8 Sullivan, Leigha             Leonardtown           31-04.00  
  9 Brunner, Hannah              Middletown            31-00.00  
 10 Porter, Donnisha             Aberdeen              30-02.50  
 11 Reid, Amanda                 Northeast-AA          29-11.75  
 12 Imoisili, Sowa               Centennial            29-07.00  
 13 Coates, Rickia               Annapolis             29-06.50  
 14 Yuille, Crystal              Urbana                29-01.00  
 15 Denegal, Nasia               Edgewood              28-10.00  
 16 jennings, mariah             Severna Park          28-07.00  
 17 Lusk, Amanda                 Chesapeake-A          28-02.50  
 18 Maynor, Keaira               Howard                26-10.50  
 19 Crosby, Kimberly             Wootton               26-09.50  
 20 Hickson, Tyshawn             Reservoir             26-09.00  
 21 Kozlowski, Sam               Maryvale Pre          26-03.50  
 22 Lew, Rorie                   Northeast-AA          26-02.00  
 23 Emerson, Theresa             Huntingtown           25-10.50  
 24 burrell, jerrikka            Severna Park          25-00.00  
 25 Godsey, Jader                Mount Hebron          24-07.00  
 25 Awunti-Kadji, Annissa        Mount Hebron          24-07.00  
 27 Ross, Nina                   Reservoir             24-04.50  
 28 McCloskey, Shannon           Calvert               24-00.00  
 29 Koenick, Lori                Winston Chur          23-09.00  
 30 Dennis, Shayla               Wilde Lake            23-08.00  
 31 Bair, Carly                  Chesapeake-A          23-07.00  
 32 Mann, Elaine                 River Hill            23-05.00  
 33 Fetsko, Kelly                South River           23-04.00  
 34 Bentley, Megan               Seton Keough          23-02.50  
 34 Makell, Chelsea              Southern AA           23-02.50  
 36 Dagalakis, Maria             Winston Chur          23-01.00  
 37 Sommer, Michayla             South River           22-09.00  
 38 Sparks, Madison              Wilde Lake            21-10.00  
 39 Belcher, Nina                Urbana                21-09.50  
 40 Downie, Christin             Centennial            21-08.00  
 41 Mandour, Sarah               Seton Keough          21-07.50  
 42 Jordan, Kayla                Wilde Lake           x21-06.50  
 43 Savoy, Aubree                Joppatowne            20-08.50  
 -- Blodgett, Megan              River Hill                FOUL  
 -- Gadson, Adeana               Glen Burnie               FOUL  
 -- Chambers, Kamaria            Overlea                   FOUL  
 -- Rivera, Christina            Glen Burnie               FOUL  
 
Event 28  Boys Shot Put Minum 30
================================================================
 MEET RECORD: ! 56-09.50  5/3/2008    Sean Stanley, Gaithersburg               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pickens, DJ                  Reservoir             47-00.50  
  2 Chavis, Bernden              Mount Hebron          45-00.00  
  3 Washington, Mike             Overlea               44-11.00  
  4 Allam, Drew                  Chesapeake-A          44-07.00  
  5 Beavers, Shane               Huntingtown           43-10.00  
  6 Ose, Nick                    South River           43-01.00  
  7 Branch, Anthony              Leonardtown           42-07.25  
  8 Dixon, Brandon               Catonsville           41-08.00  
  9 Sipe, Colin                  Urbana                40-08.00  
 10 Heavner, Connor              Urbana                40-01.50  
 11 Wallis, Ken                  Southern AA           39-02.50  
 12 McKenny, Collin              Huntingtown           38-11.50  
 13 Pearson, Alex                Catonsville           38-05.00  
 14 Harper, Terry                Reservoir             38-00.00  
 15 Blankenship, Tyler           Chesapeake-A          37-05.00  
 16 Moorhead, Nick               Northeast-AA          37-00.00  
 16 Cummings, Lukas              Howard                37-00.00  
 18 Wilson, Colin                South River           36-09.00  
 19 Johnson, Noah                Howard                35-10.50  
 20 Gassaway, Troy               Severna Park          35-08.50  
 21 Portes, Logan                Wootton               35-05.00  
 22 Hoesch, Bailey               Overlea               35-04.00  
 23 Ndiang, Harry                Wilde Lake            35-02.00  
 24 Kaplan, David                Winston Chur          34-11.00  
 25 Costa, Travis                Northeast-AA          34-08.00  
 26 Agvald, Fred                 Centennial            34-05.00  
 27 Kale, Joey                   Winston Chur          34-02.50  
 28 Guglielmi, Deivid            Wheaton               34-01.00  
 29 Cubias, Cesar                Rockville             33-10.50  
 30 Salzano, Chris               Rockville             33-10.00  
 31 Reddi, Ashwin                River Hill            33-03.00  
 32 Handy, Eric                  Wilde Lake            33-00.00  
 33 Martin, Jacob                Perry Hall            32-11.00  
 34 Xu, Richard                  Wootton               32-06.50  
 35 Pachner, Kade                Leonardtown           32-05.00  
 36 Palmer, Jordan               Atholton              31-02.00  
 37 Vook, Richard                Centennial            31-01.50  
 38 King, Eric                   River Hill            30-11.00  
 39 Waters, Darius               Wilde Lake           x30-00.75  
 -- Tolliver, Antonio            McDonough                 FOUL  
 -- Estrada-Munoz, Jose          McDonough                 FOUL  
 -- Sherman, Ronnie              Edgewood                  FOUL  
 -- Farasat, Jahan               Pikesville                FOUL  
 -- Watson, gavin                Atholton                  FOUL  
 -- Sumo, Lance                  Kennedy                   FOUL  
 -- Belt, Jared                  Glen Burnie               FOUL  
 -- Howard, Kevin                Glen Burnie               FOUL  
 
Event 29  Girls Long Jump Minum 12
================================================================
 MEET RECORD: ! 18-03.50  5/5/2006    Tiffani Long, Long Reach G               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dowling, Casey               Wootton               17-05.50  
  2 Austin, Willie               Edgewood              17-02.50  
  3 Bond, Kiersten               Aberdeen              16-03.50  
  4 McCluskey, Jimmia            Aberdeen              16-00.00  
  5 Cluster, Morgan              Chesapeake-A          15-08.00  
  6 Hughes, Emma                 Wilde Lake            15-08.00  
  7 Rampolla, Maggie             Maryvale Pre          15-05.00  
  8 Harrison, Tamia              Southern AA           15-04.00  
  9 Kelly, Erin                  Leonardtown           15-03.50  
 10 Amegashie, Anavi             Urbana                15-03.00  
 10 Francois, Jahan              Urbana                15-03.00  
 12 Parker, Leea                 Huntingtown           14-07.50  
 13 Biniak, Sydney               Howard                14-07.00  
 13 Riser, Rachel                Leonardtown           14-07.00  
 15 Kelly, Megan                 Middletown            14-00.00  
 16 Newlin, Hannah               Winston Chur          14-00.00  
 17 Wells, Crysten               Joppatowne            13-10.00  
 18 Smith, Tori                  Overlea               13-08.50  
 19 johnson, kiara               Severna Park          13-07.00  
 20 Taylor, Stephanie            Maryvale Pre          13-06.00  
 21 Buie, Destiny                Joppatowne            13-03.00  
 22 Kuan, Michelle               Centennial            13-02.00  
 23 Warrenfeltz, Brianna         Middletown            13-01.00  
 24 Steagall, Gabby              Atholton              13-00.00  
 25 Hershmann, Abby              Atholton              12-10.50  
 26 Pickens, Jasmine             Reservoir             12-10.00  
 27 Wu, Isabella                 Winston Chur          12-09.50  
 28 Anderson, Casey              Sherwood              12-09.00  
 29 Roth, Lauren                 Calvert               12-08.00  
 30 Graves, Tyler                Calvert               12-06.50  
 31 Imoisili, Sowa               Centennial            12-03.00  
 32 Mburu, Naomi                 Mount Hebron          12-02.00  
 33 Connor, Kendall              Northeast-AA          12-01.00  
 34 Burke, Maia                  Huntingtown           11-08.50  
 35 gawitt, valerie              Severna Park          11-08.00  
 36 Bostic, Alyssaa              Northeast-AA          11-00.50  
 -- Coleman, Jessica             Edgewood                  FOUL  
 -- Cannon, Allison              Kennedy                   FOUL  
 -- Downs, Alisha                Overlea                   FOUL  
 -- Stocksdale, Talya            Chesapeake-A              FOUL  
 
Event 30  Boys Long Jump Minium 16
================================================================
 MEET RECORD: ! 22-03.50  4/30/2011   Dante Garner, Wilde Lake                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kaiser, David                River Hill            21-03.00  
  2 Sheriff, Gibrill             Reservoir             20-01.00  
  3 McNamara, Liam               Leonardtown           19-09.00  
  4 Knauff, Brian                River Hill            18-10.00  
  5 Fink, Brandon                Wootton               18-09.00  
  6 Wells, Alex                  Overlea               18-08.00  
  7 Perry, Michael               Overlea               18-06.00  
  8 Nguyen, Loi                  South River           18-05.00  
  9 Spencer, Noel                Edgewood              18-04.00  
 10 Foss, Garrett                Rockville             18-01.00  
 11 Sarver, Andrew               Sherwood              18-00.00  
 12 Amihere, Emmanuel            Catonsville           17-11.00  
 13 Green, Calvin                Severna Park          17-09.00  
 14 Cohen, Sydney                Mount Hebron          17-04.00  
 15 Gonzalez, Josh               South River           17-03.00  
 16 Taylor, Brian                Severna Park          17-00.00  
 17 Ferguson, Aaron              Wheaton               16-10.00  
 17 Lindsay, Mical               Reservoir             16-10.00  
 19 Humm, Andrew                 Mount Hebron          16-07.00  
 20 Lusk, Brady                  Chesapeake-A          16-06.00  
 21 Sutphin, Kyle                Calvert               16-05.00  
 22 Thomas, David                Northeast-AA          16-04.00  
 23 Hollrah, Christopher         Winston Chur          15-08.00  
 24 Abijomaa, Ryan               Rockville             15-07.00  
 25 Stewart, Brandon             Perry Hall            14-01.00  
 -- Kim, Matt                    Atholton                  FOUL  
 -- Massey, Deven                Pikesville                FOUL  
 -- Gross, Kevin                 Calvert                   FOUL  
 -- Alves, Tiago                 Wheaton                   FOUL  
 -- Cohen, Ofer                  Winston Chur              FOUL  
 -- Taylor, Lenny                Glen Burnie               FOUL  
 -- Clemson, Tom                 Chesapeake-A              FOUL  
 
Event 31  Girls Triple Jump Minium 22
================================================================
 MEET RECORD: ! 35-05  5/3/2008    Taylor Butler, Bishop McNam                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dowling, Casey               Wootton               36-08.00! 
  2 Austin, Willie               Edgewood              35-09.25! 
  3 Alleyne, Nia                 Aberdeen              35-03.00  
  4 Francois, Jahan              Urbana                34-10.50  
  5 Wichhart, Maja               Catonsville           33-10.50  
  6 Amegashie, Anavi             Urbana                33-07.00  
  7 Smith, Erin                  Middletown            33-00.75  
  8 Stallings, Ashleigh          Maryvale Pre          32-01.75  
  9 Biniak, Sydney               Howard                31-09.25  
 10 Hughes, Emma                 Wilde Lake            31-06.00  
 11 McCormick, Kahla             Seton Keough          31-01.25  
 12 Bond, Kiersten               Aberdeen              30-10.50  
 13 Davis, Kelly                 River Hill            30-05.25  
 14 Riser, Rachel                Leonardtown           30-03.00  
 14 Erpenstein, Megan            Perry Hall            30-03.00  
 16 Chen, Fanny                  Winston Chur          29-09.75  
 17 Cluster, Morgan              Chesapeake-A          29-07.50  
 18 Grant, Alicia                Edgewood              29-06.00  
 19 Graves, Tyler                Calvert               29-03.25  
 20 Kennelly, Liz Anne           Maryvale Pre          29-01.00  
 21 Atta-Dakwa, Mary             Mount Hebron          28-06.50  
 22 Smith, Tori                  Overlea               28-02.00  
 23 Watts, Jameka                Kennedy               27-04.50  
 24 Imoisili, Sowa               Centennial            27-04.25  
 25 gawitt, valerie              Severna Park          27-00.50  
 25 Owoyemi, Tosin               Howard                27-00.50  
 27 Kabelac, Carly               Winston Chur          27-00.25  
 28 Harrington, Ally             Huntingtown           26-10.00  
 29 guy, maddie                  Severna Park          26-07.00  
 30 Jordan, Sameera              Pikesville            25-10.00  
 -- McNulty, Kelsey              Northeast-AA              FOUL  
 -- Davis, Caitlin               River Hill                FOUL  
 -- Mburu, Naomi                 Mount Hebron              FOUL  
 -- Senatore, Brooke             Leonardtown               FOUL  
 -- Stocksdale, Talya            Chesapeake-A              FOUL  
 
Event 32  Boys Triple Jump Minium 32
================================================================
 MEET RECORD: ! 45-09  5/3/2008    Warren Gray, Oxon Hill                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 King, Raymond                Edgewood              43-09.00  
  2 Kaiser, David                River Hill            43-00.00  
  3 Simmons, Guillermo           Overlea               42-00.00  
  4 Messina, Mike                Glenelg               41-05.00  
  5 Dentley, Marcus              Northeast-AA          40-06.00  
  6 Palmer, Jordan               Atholton              40-06.00  
  7 Knauff, Brian                River Hill            40-05.00  
  8 Jackson, Evan                Howard                38-08.00  
  9 Rector, Evan                 Reservoir             37-05.00  
  9 Pollard, Andre               Pikesville            37-05.00  
 11 McNamara, Liam               Leonardtown           37-04.00  
 12 Fink, Brandon                Wootton               36-07.00  
 12 Bowes, Gerard                Sherwood              36-07.00  
 14 Jackson, Chris               Urbana                36-04.00  
 15 Taylor, Brian                Severna Park          36-03.00  
 16 Green, Calvin                Severna Park          36-00.00  
 17 Trice, Yazid                 Pikesville            34-08.00  
 18 Lusk, Brady                  Chesapeake-A          33-06.00  
 19 Brown, Rodney                Edgewood              32-09.00  
 20 Rheingold, Evan              Winston Chur          32-07.00  
 21 Foss, Garrett                Rockville             30-02.00  
 22 Kale, Joey                   Winston Chur          27-01.00  
 23 Fenyo, Corey                 Glen Burnie           26-09.00  
 -- Avery, Michia                Calvert                   FOUL  
 -- Alves, Tiago                 Wheaton                   FOUL  
 -- Perry, Michael               Overlea                   FOUL  
 -- Nguyen, Loi                  South River               FOUL  
 -- Anderson, Will               Rockville                 FOUL  
 
Event 33  Girls High Jump Start 4-4
================================================================
 MEET RECORD: !  5-04  5/5/2006    Tiffany McCarty, St. John Col               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taylor, Stephanie            Maryvale Pre           5-02.00  
  2 Baumgarten, Nora             Urbana                 5-00.00  
  3 Hutchinson, Jhanell          McDonough              4-10.00  
  4 Mitchell, Endasia            Perry Hall             4-10.00  
  5 Alleyne, Nia                 Aberdeen               4-10.00  
  6 Superior, Taylor             Leonardtown            4-10.00  
  7 Evans, Jennifer              River Hill             4-08.00  
  7 Brown, Jasmine               Maryvale Pre           4-08.00  
  9 Paese, Lauren                Sherwood               4-08.00  
 10 Pelikan, Katie               Atholton               4-08.00  
 10 Hasty, Jonteal               Glen Burnie            4-08.00  
 12 Taylor, Brittany             Urbana                 4-06.00  
 13 Lee, Shayla                  Edgewood               4-04.00  
 13 Dick, Kristina               Chesapeake-A           4-04.00  
 13 Schroeder, Kirsten           Wootton                4-04.00  
 13 Ridley, Sierra               Leonardtown            4-04.00  
 13 Tonic, Sydney                Calvert                4-04.00  
 18 Harrison, Tamia              Southern AA            4-04.00  
 -- Reese, Nyah                  Aberdeen                    NH  
 -- McKenna, Kiera               Edgewood                    NH  
 -- Smith, Tori                  Overlea                     NH  
 -- McNulty, Kelsey              Northeast-AA                NH  
 
Event 34  Boys High Jump Start 5-4
================================================================
 MEET RECORD: !  6-04  5/3/2003    Michael Wade, RIVER HILL                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Spain, Brandon               Glen Burnie            6-02.00  
  2 Parker, Shareif              Wilde Lake             6-00.00  
  3 Clemson, Tom                 Chesapeake-A           5-08.00  
  4 Jackson, Evan                Howard                 5-08.00  
  5 Johnson, Darrian             Severna Park           5-08.00  
  6 Davenport, Mike              Aberdeen               5-06.00  
  7 Stewart, Brandon             Perry Hall             5-04.00  
  8 Thomas, Datavious            Calvert                5-04.00  
 -- Mulvaney, Hunter             South River                 NH  
 -- Brown, Rodney                Edgewood                    NH  
 -- Thomas, David                Northeast-AA                NH  
 -- Lapcevich, Stefan            Urbana                      NH  
 -- Dean, Hillory                South River                 NH  
 -- Yockman, Matt                Urbana                      NH  
 -- Washington, Ashanti          Overlea                     NH  
 -- Vaughn, Rekem                River Hill                  NH  
 -- Bullen, Onaje                Overlea                     NH  
 -- Munro, Patrick               Wootton                     NH  
 -- Gibson, Kion                 Aberdeen                    NH  
 -- Moody, Mark                  River Hill                  NH  
 -- Vallerie, Michael            Centennial                 DNF  
 
Event 35  Girls Pole Vault Start 7-0
================================================================
 MEET RECORD: ! 10-01  5/1/2010    Megan Wall, Dulaney                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taylor, Sarah                Chesapeake-A          10-00.00  
  2 Davis, Caitlin               River Hill             9-06.00  
  3 staisloff, emma              Severna Park           8-06.00  
  4 Kuan, Michelle               Centennial             8-06.00  
  5 Taylor, Brittany             Urbana                 8-06.00  
  6 Shoemaker, Adrianna          Wilde Lake             8-00.00  
  7 tom, heather                 Urbana                 8-00.00  
  8 Davis, Kelly                 River Hill             8-00.00  
  9 Jones, Morgan                Pikesville             7-06.00  
  9 Jones, Sydney                Pikesville             7-06.00  
  9 Guckert, Alicya              Maryvale Pre           7-06.00  
 12 dannessa, gina               Severna Park           7-00.00  
 12 Thompson, Caroline           South River            7-00.00  
 12 Carter, Lea                  South River            7-00.00  
 -- Ni, Ping                     Winston Chur                NH  
 -- Anderson, Sarah              Catonsville                 NH  
 -- Ford, Kaeshelle              Southern AA                 NH  
 -- Renes, Megan                 Glen Burnie                 NH  
 -- Cannedy, Danae`              Glen Burnie                 NH  
 -- Smith, Erin                  Middletown                  NH  
 -- Yu, Rebecca                  Centennial                  NH  
 -- Olson, Michaela              Perry Hall                  NH  
 -- Rampolla, Maggie             Maryvale Pre                NH  
 
Event 36  Boys Pole Vault Start 9-0
================================================================
 MEET RECORD: ! 14-00  5/3/2008    Shawn Meyers, Perry Hall H                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 DiPaola, Andre               Chesapeake-A          12-00.00  
  2 Pollard, Andre               Pikesville            11-06.00  
  2 Bennett, Lewis               Catonsville           11-06.00  
  4 Dolya, Dan                   Pikesville            11-06.00  
  5 Rector, Evan                 Reservoir             11-00.00  
  6 Benson, Cole                 Chesapeake-A          11-00.00  
  7 Diaz, Christian              Urbana                10-06.00  
  8 Stringer, Danny              Severna Park          10-00.00  
  8 Messina, Mike                Glenelg               10-00.00  
  8 Patrick, Jeff                Severna Park          10-00.00  
 11 Lee, Stephen                 River Hill            10-00.00  
 12 Britcher, Jack               Perry Hall             9-00.00  
 12 Pleyo, Austin                Catonsville            9-00.00  
 -- Stadler, Grant               River Hill                  NH  
 -- Patton, Caleb                Southern AA                 NH  
 -- Pennington, Noah             Perry Hall                  NH  
 -- Beatty, Kyle                 Winston Chur                NH  
 -- Skiratko, David              Northeast-AA                NH  
 -- Sadler, Nate                 Northeast-AA                NH  
 -- Fulcher, Tyler               Southern AA                 NH  
 -- Menon, Akash                 Urbana                      NH  
 -- Keimig, Allen                Centennial                  NH  
 -- Burnett, Zack                Wilde Lake                  NH  
 -- Higgins, Eric                Reservoir                   NH  
 -- Morakinyo, Tola              Wilde Lake                  NH  
 -- Kwon, Andrew                 Centennial                  NH  
 -- Yacynych, David              Mount Hebron                NH  
 -- Owens, Spencer               Mount Hebron                NH  
 -- Shilling, Jacob              Howard                      NH  
 -- Recht, Jason                 Wootton                     NH  
 -- Eichberg, Sam                Wootton                     NH  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Aberdeen                    71.50     2) Wootton                    65.50
    3) Severna Park                44        4) Leonardtown                37   
    5) Huntingtown                 36        6) Joppatowne                 34.50
    7) Urbana                      34        8) Overlea                    33   
    9) Edgewood                    26       10) Maryvale Prep              19.50
   11) River Hill                  17       12) Catonsville                15   
   12) Mount Hebron                15       14) Calvert                    14   
   14) Mount de Sales              14       16) Middletown                 12   
   16) Chesapeake-AA               12       18) Atholton                    9   
   19) Reservoir                    8       19) Centennial                  8   
   19) Glenelg                      8       22) Sherwood                    6   
   22) McDonough                    6       24) Glen Burnie                 4   
   24) Perry Hall                   4       26) Seton Keough                2   
   26) Wilde Lake                   2       28) South River                 1   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Severna Park                74        2) River Hill                 55   
    3) Wootton                     54        4) Reservoir                  50   
    5) Edgewood                    43        5) Overlea                    43   
    7) Perry Hall                  32        8) Glen Burnie                26   
    9) Pikesville                  23        9) Huntingtown                23   
   11) Chesapeake-AA               21       12) Mount Hebron               14   
   13) Urbana                      13       14) Catonsville                12   
   15) Leonardtown                 11       15) Atholton                   11   
   17) Winston Churchill           10       18) Wheaton                     9   
   19) Wilde Lake                   8       20) Sherwood                    6   
   21) Centennial                   5       22) Glenelg                     4   
   22) Howard                       4       24) Aberdeen                    3   
   25) South River                  2       25) Northeast-AA                2   


Return to Top

Email | About