MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Bullis Meet
Bullis HS Home TF Meets History
Hosted By: Bullis
Potomac, Maryland
2012-04-11

RaceTab 3 by MileSplit  Registered to: Scott McLeod, St. Stephen's & St Agnes School

                        Bullis Home - 4/11/2012 2:33:04 PM
                          The Bullis School, Potomac, MD

                        Varsity Boys 100 Meter Dash
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Daniel Miller                Georgetown Day School        12.04  1    6
  2 Lamonte Armstrong            The Bullis School            12.48  3    4
  3 Clifford Samuels            Edmund Burke School          12.68  3    3
  4 Yusef Muhammad              The Bullis School            12.79  2    2
  5 Jordan Waite                St. Stephen's & St. Agnes    12.96  2    1
  6 Lukas Andreasson            Edmund Burke School          13.73  2
  7 Rujun (James) Li            The Bullis School            13.83  1
  8 Haytham Hashem              Edmund Burke School          14.02  2
  9 Noah Cowan                  Georgetown Day School        14.10  1
10 Zhenyu (Ted) Gu              Georgetown Day School        15.05  1

                        Varsity Boys 200 Meter Dash
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Lukas Thimm                  Georgetown Day School        25.00  5    6
  2 Khalil Jones                Georgetown Day School        25.14  4    4
  3 Carl Leacock                The Bullis School            25.64  5    3
  4 Harrison Wilton              Georgetown Day School        25.71  4    2
  5 Neville Palmer              Georgetown Day School        25.85  4    1
  6 Michon Sobers                St. Stephen's & St. Agnes    26.42  1
  7 Clifford Samuels            Edmund Burke School          26.55  5
  8 Corey Hughes                Edmund Burke School          26.74  5
  9 Nigel Bullard                St. Stephen's & St. Agnes    26.81  3
10 Danny Klain                  Georgetown Day School        27.14  4
11 Miguel Arrate                St. Stephen's & St. Agnes    27.61  3
12 Tom Coward                  St. Stephen's & St. Agnes    28.17  4
13 Philip Graden                St. Stephen's & St. Agnes    28.80  4
14 Alex Collins                St. Stephen's & St. Agnes    29.23  1
15 Haytham Hashem              Edmund Burke School          29.29  3
16 Yusef Muhammad              The Bullis School            29.64  1
17 Scott Eustice                Georgetown Day School        29.95  3
18 Daniel Lewis                Georgetown Day School        30.96  3
19 Noah Cowan                  Georgetown Day School        31.09  3
20 Daniel Miller                Georgetown Day School        31.17  1

                        Varsity Boys 400 Meter Dash
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Tyamonee Johnson            The Bullis School            53.50  4    6
  2 Lukas Thimm                  Georgetown Day School        54.73  4    4
  3 Dylan Nunn                  Edmund Burke School          56.68  3    3
  4 Aires Reyes                  St. Stephen's & St. Agnes    57.55  4    2
  5 Riley Selig-Addiss          Georgetown Day School        57.78  3    1
  6 Areke Walcott                St. Stephen's & St. Agnes    58.02  4
  7 Alex Herbets                The Bullis School          1:00.97  2
  8 Yusef Muhammad              The Bullis School          1:01.40  2
  9 Jared Machlin                Edmund Burke School        1:03.65  1
10 Ayinde Calhoun              The Bullis School          1:05.37  3
11 Noah Cowan                  Georgetown Day School      1:07.33  2
12 Corey Hughes                Edmund Burke School        1:08.58  4
13 Scott Eustice                Georgetown Day School      1:09.05  2
14 Daniel Lewis                Georgetown Day School      1:11.03  1
15 Adam Dettelbach              Georgetown Day School      1:12.22  2

                        Varsity Boys 800 Meter Run
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Jesse Gainsburg              Georgetown Day School      2:15.21  2    6
  2 Adam Frank                  Georgetown Day School      2:22.67  2    4
  3 Zeke Cohen                  Georgetown Day School      2:29.88  2    3
  4 Tyamonee Johnson            The Bullis School          2:29.98  2    2
  5 Daniel Zhang                Georgetown Day School      2:31.10  2    1
  6 Riley Selig-Addiss          Georgetown Day School      2:31.19  2
  7 Jordan Friedleader                                      2:32.13  2
  8 Zach Wood                    The Bullis School          2:32.45  2
  9 Nick Cannon                  Edmund Burke School        2:35.53  1
10 Duncan McIsaac              Georgetown Day School      2:38.64  1
11 Will Cullen                  Georgetown Day School      2:41.71  1
12 Liam Albrittain              Georgetown Day School      2:43.57  1
13 Gorka Fraeters              Georgetown Day School      2:44.98  1
14 Matthew Ray                  St. Stephen's & St. Agnes  2:46.82  1
15 Sam Klein                    Georgetown Day School      2:54.05  1
16 Connor Matijkiw              The Bullis School          3:15.11  1
17 Jack Zhou                    The Bullis School          3:21.13  1
18 Chris Nakamura              Edmund Burke School        3:21.82  1

                      Varsity Boys 1600 Meter Run
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Time  Pts
==========================================================================
  1 Marcelo Jauregui-Volpe      Edmund Burke School        5:05.43    6
  2 Justin Taft-Morales          Edmund Burke School        5:15.50    4
  3 Zeke Cohen                  Georgetown Day School      5:15.58    3
  4 Parr McQueen                St. Stephen's & St. Agnes  5:24.32    2
  5 Philip Sandstrom            Edmund Burke School        5:27.81    1
  6 Jeff Bass                    The Bullis School          5:29.37
  7 Daniel Zhang                Georgetown Day School      5:34.80
  8 Liam Albrittain              Georgetown Day School      5:47.76
  9 Nick Cannon                  Edmund Burke School        5:47.97
10 Gorka Fraeters              Georgetown Day School      5:48.78
11 Will Cullen                  Georgetown Day School      5:51.63
12 Duncan McIsaac              Georgetown Day School      5:52.80
13 Teddy Sullivan              The Bullis School          5:56.96
14 David Harrison              The Bullis School          6:13.49
15 Sam Klein                    Georgetown Day School      6:14.30
16 Matt Peel                    The Bullis School          6:21.54
17 Connor Schultz              The Bullis School          6:53.69
18 Chris Nakamura              Edmund Burke School        6:56.38

                      Varsity Boys 3200 Meter Run
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Time  Pts
==========================================================================
  1 Marcelo Jauregui-Volpe      Edmund Burke School        10:51.0h    6
  2 Justin Taft-Morales          Edmund Burke School        11:48.0h    4
  3 David Mould                  Georgetown Day School      13:02.0h    3
  4 Alexander Samaha            Georgetown Day School      14:18.0h    2

                      Varsity Boys 110 Meter Hurdles
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Alex Schneider              Edmund Burke School          17.68  3    6
  2 Ben Kunst                    Georgetown Day School        18.03  3    4
  3 Daniel Meyer                Georgetown Day School        20.26  2    3
  4 Jerry Lu                    Edmund Burke School          21.10  1    2
  5 Sam Geoghegan                Edmund Burke School          21.27  1    1
  6 Daniel Hunt                  Edmund Burke School          21.38  2
  7 Tariye George-Phillips      Edmund Burke School          21.63  3
  8 Solomon Miller              Georgetown Day School        22.51  2
  9 Steven Xue                  The Bullis School            27.89  1

                      Varsity Boys 300 Meter Hurdles
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Ben Kunst                    Georgetown Day School        43.04  3    6
  2 Alex Schneider              Edmund Burke School          47.45  3    4
  3 Daniel Meyer                Georgetown Day School        48.54  2    3
  4 Solomon Miller              Georgetown Day School        50.85  1    2
  5 Sam Geoghegan                Edmund Burke School          51.86  2    1
  6 Daniel Hunt                  Edmund Burke School          52.68  2
  7 Jerry Lu                    Edmund Burke School          52.77  3
  8 Andrew Stone                The Bullis School            53.12  1
  9 Steven Xue                  The Bullis School            53.96  1
10 Philip Sandstrom            Edmund Burke School          54.44  2

              Varsity Boys 4x100 Meter Relay
============================================================
    Team                                          Time  Pts
============================================================
  1 The Bullis School                            48.44    6
  2 Edmund Burke School                          48.55    4
  3 Georgetown Day School                        49.15    2
  4 Edmund Burke School                          53.06

              Varsity Boys 4x400 Meter Relay
============================================================
    Team                                          Time  Pts
============================================================
  1 Georgetown Day School                      4:00.80    6
  2 St. Stephen's & St. Agnes School          4:03.20    4
  3 The Bullis School                          4:12.57    2
  4 Edmund Burke School                        4:12.67
  5 St. Stephen's & St. Agnes School          4:18.27

                          Varsity Boys High Jump
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Pts
==========================================================================
  1 Anthony Thompson            The Bullis School          5-08.00    6
  2 Aidan Hadley                The Bullis School          5-02.00    4
  3 Stefan Bindley-Taylor        Georgetown Day School      5-02.00    3
  4 Ahmad Jones                  Georgetown Day School      5-00.00    2

                          Varsity Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Pts
==========================================================================
  1 Neville Palmer              Georgetown Day School      41-04.00    6
  2 Lamonte Armstrong            The Bullis School          40-02.00    4
  3 Joe Lindsay              12 St. Stephen's & St. Agnes  32-11.00    3
  4 RuiQi Li                    The Bullis School          31-11.00    2
  5 Sam Thomas                  The Bullis School          31-10.75    1
  6 Steven Attah                The Bullis School          31-05.75
  7 Phil Bryant                  The Bullis School          31-05.50
  8 Tariye George-Phillips      Edmund Burke School        30-03.00
  9 Nigel Bullard                St. Stephen's & St. Agnes  28-07.00
10 Quentin Price            11 St. Stephen's & St. Agnes  28-04.50
11 Jack Metrey                  The Bullis School          26-11.25
12 Max Rosenstein              Edmund Burke School        25-10.50
13 Adam Frank                  Georgetown Day School      25-05.50
14 Kali Wallace-Hoover          Edmund Burke School        25-03.50
15 Scott Eustice                Georgetown Day School      24-11.25
16 Scott Eustice                Georgetown Day School      24-10.00
17 Daniel Lewis                Georgetown Day School      22-10.50
18 Arman Salmasi                The Bullis School          21-00.00

                        Varsity Boys Discus Throw
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Pts
==========================================================================
  1 Neville Palmer              Georgetown Day School        114-08    6
  2 Joe Lindsay              12 St. Stephen's & St. Agnes    112-06    4
  3 Matthew Westin            11 St. Stephen's & St. Agnes    109-08    3
  4 Lamonte Armstrong            The Bullis School            85-11    2
  5 Tariye George-Phillips      Edmund Burke School          83-09    1
  6 Phil Bryant                  The Bullis School            78-11
  7 Adam Frank                  Georgetown Day School        73-05
  8 Sam Thomas                  The Bullis School            68-03
  9 Max Rosenstein              Edmund Burke School          67-03
10 Jack Metrey                  The Bullis School            62-07
11 Scott Eustice                Georgetown Day School        61-06
12 Kali Wallace-Hoover          Edmund Burke School          59-04
13 Daniel Lewis                Georgetown Day School        58-04
14 Michael Eustice              Georgetown Day School        56-09

                            Varsity Boys Long Jump
================================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Wind  Pts
================================================================================
  1 Erin Rust-Tierney            Georgetown Day School      18-06.50  NWI    6
  2 Anthony Campbell            Georgetown Day School      18-05.00  NWI    4
  3 Ben Phillips                Georgetown Day School      18-01.00  NWI    3
  4 Jesse Gainsburg              Georgetown Day School      17-05.50  NWI    2
  5 Dylan Nunn                  Edmund Burke School        17-01.50  NWI    1
  6 Andrew Stone                The Bullis School          16-0.25  NWI
  7 Steven Xue                  The Bullis School          15-01.00  NWI
  8 Kali Wallace-Hoover          Edmund Burke School        12-06.50  NWI

                            Varsity Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Wind  Pts
================================================================================
  1 Anthony Campbell            Georgetown Day School      43-0.50  NWI    6
  2 Jesse Gainsburg              Georgetown Day School      40-06.00  NWI    4
  3 Erin Rust-Tierney            Georgetown Day School      40-03.00  NWI    3
  4 Tariye George-Phillips      Edmund Burke School        37-10.00  NWI    2
  5 Ahmad Jones                  Georgetown Day School      36-10.00  NWI    1
  6 Lukas Andreasson            Edmund Burke School        33-06.00  NWI
  7 Steven Xue                  The Bullis School          31-02.00  NWI

                        Varsity Girls 100 Meter Dash
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Kyla Lewis                  The Bullis School            13.06  3    6
  2 Valerie Parker              Edmund Burke School          13.87  3    4
  3 Amala Nixon                  The Bullis School            14.17  3    3
  4 Raven Bolding                St. Stephen's & St. Agnes    14.85  2    2
  5 Gabrielle Tielman-Fenelus    The Bullis School            15.04  3    1
  6 Mackenzie Sumner            Edmund Burke School          15.12  1
  7 FLorence Donaldson          Edmund Burke School          15.21  2
  8 Andrea Barnes                St. Stephen's & St. Agnes    15.22  2
  9 Jessica Alexis              St. Stephen's & St. Agnes    15.56  2
10 Julia Katz                  Georgetown Day School        15.62  1
11 Ginger Mandel                Edmund Burke School          16.13  1
12 Bosede Ajiboye              Edmund Burke School          16.91  1

                        Varsity Girls 200 Meter Dash
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Kyla Lewis                  The Bullis School            28.91  4    6
  2 Lynee Belton                The Bullis School            30.21  4    4
  3 Amma Calhoun                The Bullis School            31.18  3    3
  4 Raven Bolding                St. Stephen's & St. Agnes    31.21  4    2
  5 Jana Martinez                The Bullis School            31.42  4    1
  6 Mackenzie Sumner            Edmund Burke School          32.19  3
  7 Alana Nunn                  Edmund Burke School          32.33  3
  8 Julia Hiemstra              Edmund Burke School          32.99  2
  9 Julia Katz                  Georgetown Day School        33.29  3
10 Rachel Risolea              Georgetown Day School        33.54  2
11 Bayley Garland              St. Stephen's & St. Agnes    33.67  2
12 Mylz Taylor                  Edmund Burke School          34.64  1
13 Bosede Ajiboye              Edmund Burke School          35.64  1

                        Varsity Girls 400 Meter Dash
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Idrienne Walker              The Bullis School          1:06.22  3    6
  2 Gabrielle Tielman-Fenelus    The Bullis School          1:07.74  3    4
  3 Paula Dammann                St. Stephen's & St. Agnes  1:10.40  3    3
  4 Bridget Walsh                St. Stephen's & St. Agnes  1:12.94  2    2
  5 Kaylah Hodge                The Bullis School          1:14.05  2    1
  6 Chandler Bryant              The Bullis School          1:14.17  3
  7 Mollye Lent                  St. Stephen's & St. Agnes  1:15.34  2
  8 Rachel Risolea              Georgetown Day School      1:15.35  2
  9 Julia Katz                  Georgetown Day School      1:15.49  1
10 Julia Hiemstra              Edmund Burke School        1:15.51  1
11 Kaliah Hobbs                The Bullis School          1:16.31  1
12 Bayley Garland              St. Stephen's & St. Agnes  1:16.54  2
13 Marcela daSilva              Georgetown Day School      1:17.13  1
14 FLorence Donaldson          Edmund Burke School        1:20.80  1
15 Lauren Seely                Edmund Burke School        1:21.32  1

                      Varsity Girls 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Time  Pts
==========================================================================
  1 Mathilde Arandia            Edmund Burke School          15.12    6
  2 Cami Uechi                  The Bullis School            15.62    4
  3 Emila Kaslow-Zieve          Georgetown Day School        16.13    3
  4 Sophie Reardon              St. Stephen's & St. Agnes    16.91    2
  5 Molly McCabe                Edmund Burke School        2:42.56    1
  6 Sibet Partee                St. Stephen's & St. Agnes  2:59.10
  7 Sarah Holliday              The Bullis School          3:01.26
  8 Morgan Maves                St. Stephen's & St. Agnes  3:04.65
  9 Eve Jones                    Georgetown Day School      3:05.74
10 Olivia Ades-lawlor          Edmund Burke School        3:06.87
11 Caroline Hamil              St. Stephen's & St. Agnes  3:07.43
12 Eliza Teach                  Georgetown Day School      3:08.39
13 Rebecca McClung              Edmund Burke School        3:08.77
14 Jessica Cherner              Georgetown Day School      3:12.29
15 Katie Slacin                St. Stephen's & St. Agnes  3:17.78
16 Claire Malkie                St. Stephen's & St. Agnes  3:22.20
17 Kyra Schulman                Georgetown Day School      3:28.19

                      Varsity Girls 1600 Meter Run
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Time  Pts
==========================================================================
  1 Molly McCabe                Edmund Burke School        5:57.35    6
  2 Mathilde Arandia            Edmund Burke School        6:15.20    4
  3 Eliza Teach                  Georgetown Day School      6:44.10    3
  4 Julia Brady                  The Bullis School          6:51.66    2
  5 Olivia Ades-lawlor          Edmund Burke School        6:52.06    1
  6 Rebecca McClung              Edmund Burke School        6:55.30
  7 Eve Jones                    Georgetown Day School      6:55.95
  8 Jessica Cherner              Georgetown Day School      7:01.21
  9 Soraya Kamali-Nafar          Georgetown Day School      7:33.76
10 Ester Kim                    The Bullis School          7:49.09
11 Julia Novey                  Georgetown Day School      8:32.42

                      Varsity Girls 3200 Meter Run
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Time  Pts
==========================================================================
  1 Caroline Gottllieb          Georgetown Day School      13:33.0h    6
  2 Leah Snider                  Georgetown Day School      14:52.0h    4

                    Varsity Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Time  Pts
==========================================================================
  1 Hannah Natanson              Georgetown Day School        19.29    6
  2 Kate Jentoft-Herr            Edmund Burke School          21.55    4
  3 Julia Ernst                  Georgetown Day School        21.84    3
  4 Kendall Donohue              St. Stephen's & St. Agnes    21.96    2
  5 Faye Loghman-Adham          The Bullis School            22.72    1

                      Varsity Girls 300 Meter Hurdles
=============================================================================
    Name                      Yr Team                          Time H#  Pts
=============================================================================
  1 Hannah Natanson              Georgetown Day School        53.56  2    6
  2 Enti Mooskin                Edmund Burke School        1:03.25  1    4
  3 Lindsey Donohue              St. Stephen's & St. Agnes  1:03.44  2    3
  4 Kendall Donohue              St. Stephen's & St. Agnes  1:05.11  1    2

              Varsity Girls 4x400 Meter Relay
============================================================
    Team                                          Time  Pts
============================================================
  1 St. Stephen's & St. Agnes School          4:42.42    6
  2 The Bullis School                          4:49.05    4
  3 St. Stephen's & St. Agnes School          5:04.04    2
  4 St. Stephen's & St. Agnes School          5:08.27
  5 Edmund Burke School                        5:22.26

                        Varsity Girls High Jump
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Pts
==========================================================================
  1 Dhyamond Crenshaw        11 St. Stephen's & St. Agnes  4-10.00    6
  2 Taylor Jenkins              The Bullis School          4-04.00    4
  3 Sapphire Tubbs            10 St. Stephen's & St. Agnes  4-00.00    3

                          Varsity Girls Shot Put
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Pts
==========================================================================
  1 Lynee Belton                The Bullis School          30-05.50    6
  2 Brianna Graham              The Bullis School          25-06.00    4
  3 Madisyn Augustine            The Bullis School          24-08.00    3
  4 Nia Joynes                  The Bullis School          19-10.00    2
  5 Krista White                Edmund Burke School        19-05.50    1
  6 Dominique Joe                Edmund Burke School        19-04.75
  7 Perri Beach                  The Bullis School          19-02.25
  8 Jioni Tuck                  Georgetown Day School      16-09.50
  9 Alexi Blair                  The Bullis School          16-04.50
10 Rosina Paz-Costillo          Edmund Burke School        16-01.75
11 Ellie Robb                  Edmund Burke School        15-11.25
12 Mollie Leinson              The Bullis School          13-11.25
13 Erin Ford                    Georgetown Day School      13-01.00

                        Varsity Girls Discus Throw
==========================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Pts
==========================================================================
  1 Lynee Belton                The Bullis School            84-03    6
  2 Madisyn Augustine            The Bullis School            64-11    4
  3 Lizzie Bennett              Edmund Burke School          53-09    3
  4 Perri Beach                  The Bullis School            51-00    2
  5 Krista White                Edmund Burke School          45-06    1
  6 Rosina Paz-Costillo          Edmund Burke School          45-05
  7 Jioni Tuck                  Georgetown Day School        44-04
  8 Brianna Graham              The Bullis School            40-07
  9 Ellie Robb                  Edmund Burke School          37-10
10 Dominique Joe                Edmund Burke School          37-09
11 Erin Ford                    Georgetown Day School        37-05
12 Nia Joynes                  The Bullis School            31-09
13 Nailah Shaw                  The Bullis School            30-01

                            Varsity Girls Long Jump
================================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Wind  Pts
================================================================================
  1 Valerie Parker              Edmund Burke School        14-07.25  NWI    6
  2 Amala Nixon                  The Bullis School          14-05.25  NWI    4
  3 Hannah Natanson              Georgetown Day School      14-04.00  NWI    3
  4 Taylor Jenkins              The Bullis School          13-08.00  NWI    2
  5 Chandler Bryant              The Bullis School          13-04.00  NWI    1
  6 Nia Joynes                  The Bullis School          12-08.25  NWI
  7 Alana Nunn                  Edmund Burke School        12-00.00  NWI
  8 Mylz Taylor                  Edmund Burke School        11-09.25  NWI
  9 Victoria Hernandez          Edmund Burke School        11-00.00  NWI

                          Varsity Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                      Yr Team                          Mark  Wind  Pts
================================================================================
  1 Valerie Parker              Edmund Burke School        29-07.00  NWI    6
  2 Mylz Taylor                  Edmund Burke School        27-02.00  NWI    4



                  Varsity Girls Team Scores (14 Events Scored)
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth
=====================================================================
  1 The Bullis School          84    35    6    1    4  38    0
  2 Edmund Burke School        51      4  18    8    0  21    0
  3 St. Stephen's & St. Agnes  35      9    2    7    8    9    0
  4 Georgetown Day School      34      0  16  15    0    3    0


                  Varsity Boys Team Scores (15 Events Scored)
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth
=====================================================================
  1 Georgetown Day School      118    24  22  18    8  46    0
  2 Edmund Burke School        49      6  21  14    4    4    0
  3 The Bullis School          44    15    2    0    8  19    0
  4 St. Stephen's & St. Agnes  19      3    2    0    4  10    0


Return to Top

Email | About