MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Northwest at Seneca Valley
Seneca Valley HS Home TF Meets History
Hosted By: Seneca Valley
Germantown, Maryland
2012-04-24

Licensed to QW Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/24/2012 11:33 PM
                              NW @ SV - 4/24/2012                              
                                   Dual Meet                                   
                                 Seneca Valley                                 
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Torian, Camry                Northwest                         13.07   1   5   
  2 Silas, C'Asia                Northwest                         13.12   2   3   
  3 Knight, Kennedy              Northwest                         13.21   1   1   
  4 Leffers, Jessica             Northwest                        x13.43   2 
  5 Muse, Jordyn                 Northwest                        x13.46   2 
  6 Wellman, Tiara               Northwest                        x13.52   1 
  7 Lake, Katerina               Northwest                        x13.66   2 
  8 Santini, Emily               Northwest                        x13.93   2 
  9 Orr, Sasha                   Seneca Valle                      14.03   1 
 10 Craig, Juanita               Seneca Valle                      14.06   1 
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lake, Katerina               Northwest                         28.11    5   
  2 Mooney, Shyniqua             Seneca Valle                      28.25    3   
  3 Muse, Jordyn                 Northwest                         28.38    1   
  4 Santini, Emily               Northwest                         30.44  
  5 McCarthy, Maya               Northwest                        x31.66  
  6 Putonen, Samantha            Northwest                        x32.62  
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Knight, India                Northwest                       1:02.70   1   5   
  2 Wellman, Tiara               Northwest                       1:03.10   1   3   
  3 Falade, Anita                Seneca Valle                    1:08.90   1   1   
  4 Gary, Erin                   Seneca Valle                    1:09.30   1 
  5 Putonen, Samantha            Northwest                       1:14.17   2 
  6 McCarthy, Maya               Northwest                      x1:16.84   2 
  7 Duffer, Cori                 Seneca Valle                    1:21.17   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sheppard, Naomi              Northwest                       2:46.21    5   
  2 Widmayer, Alexis             Northwest                       2:53.67    3   
  3 Tassbihi, Dale               Northwest                       2:56.24    1   
  4 Gaudon, Holly                Northwest                      x3:00.91  
  5 Marcus, Sara                 Northwest                      x3:02.10  
  6 Austin, Kayleigh             Seneca Valle                    3:14.90  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tassbihi, Dale               Northwest                       6:18.68    5   
  2 Marcus, Sophie               Northwest                       6:32.76    3   
  3 Widmayer, Alexis             Northwest                       6:33.93    1   
  4 Gaudon, Holly                Northwest                      x6:44.22  
  5 Austin, Kayleigh             Seneca Valle                    7:07.66  
  6 Perez-Ayalde, Bianca         Northwest                      x7:37.00  
  7 Spongberg, Katelyn           Northwest                      x7:45.05  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 DiNardo, Brianna             Northwest                      12:34.53    5   
  2 Weingord, Molly              Northwest                      14:44.21    3   
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kyeremeh, Andrea             Northwest                         18.06   10   
  2 Christmas, Andrea            Northwest                         19.12    8   
  3 Henderson, Kamri             Northwest                         20.12    6   
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henderson, Kamri             Northwest                         52.56    5   
  2 Christmas, Andrea            Northwest                         54.01    3   
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest  'A'                                                 52.61    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                             54.27  
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest  'A'                                               1:50.23    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                           1:53.56  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest  'A'                                               4:14.94    5   
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest  'A'                                              11:05.13    5   
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henshaw, Hayley              Northwest                       5-00.00    5   
  2 Silas, C'Asia                Northwest                       4-06.00    3   
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meredith, Kendra             Northwest                      17-02.00    5   
  2 Henshaw, Hayley              Northwest                      16-04.00    3   
  3 Kyeremeh, Andrea             Northwest                      14-06.00    1   
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meredith, Kendra             Northwest                      33-08.00    5   
  2 Henshaw, Hayley              Northwest                      33-03.00    3   
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owusu-Mainoo, Virginia       Seneca Valle                   34-04.00    5   
  2 Mensah, Hillaevi             Northwest                      27-02.50    3   
  3 Beteta, Maria                Northwest                      24-10.00    1   
  4 Powell, Candice              Northwest                      22-05.00  
  5 Clipper, Shawna              Seneca Valle                   20-08.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owusu-Mainoo, Virginia       Seneca Valle                     115-09    5   
  2 Christmas, Andrea            Northwest                      72-03.50    3   
  3 Beteta, Maria                Northwest                         64-03    1   
  4 Clipper, Shawna              Seneca Valle                      50-09  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Walker, Jalen                Northwest                         11.33   1   5   
  2 Dulleh, JB                   Northwest                         11.35   1   3   
  3 McDonald, Josh               Northwest                         11.47   1   1   
  4 Barahona, Victor             Northwest                        x11.63   2 
  5 Wright, Trayvon              Northwest                        x11.66   2 
  6 Joppy II, Kevin              Seneca Valle                      11.81   1 
  7 Fatimehin, Maxwell           Northwest                        x12.03   2 
  8 Platt, Korey                 Seneca Valle                      12.04   1 
  9 Evans-Bonaparte, Nathan      Northwest                        x12.05   2 
 10 Robinson, Michael            Northwest                        x12.14   2 
 11 Lake, Tivon                  Northwest                        x13.29   2 
 12 Dogbe, Koffi                 Northwest                        x13.68   2 
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dulleh, JB                   Northwest                         23.65    5   
  2 Platt, Korey                 Seneca Valle                      24.60    3   
  3 Wright, Trayvon              Northwest                         24.71    1   
  4 Barahona, Victor             Northwest                         25.21  
  5 Grossman, Phillip            Northwest                        x26.65  
  6 Gillum, Denoran              Northwest                        x27.68  
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jahn-Richardson, Dahri       Northwest                         52.79   1   5   
  2 Ofosu-Ameyaw, Kwasi          Seneca Valle                      54.08   1   3   
  3 Hurley, Trae                 Northwest                         55.34   1   1   
  4 Richardson-Jackson, Zach     Seneca Valle                      55.81   1 
  5 Gittleman, Evan              Northwest                         56.17   2 
  6 Robinson, Michael            Northwest                        x57.25   2 
  7 Barahona, Victor             Northwest                        x57.47   1 
  8 Gerdes, Malik                Northwest                        x57.63   2 
  9 Wilson, Manase               Northwest                        x58.40   2 
 10 Gills, Joshua                Northwest                      x1:00.34   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mullings, Tommy              Seneca Valle                    2:11.56    5   
  2 Hanley, Sean                 Northwest                       2:12.02    3   
  3 Castillo, Anthony            Northwest                       2:15.00    1   
  4 Spencer, James               Seneca Valle                    2:24.43  
  5 Wilson, Manase               Northwest                       2:24.50  
  6 Brock, Mickey                Northwest                      x2:25.44  
  7 Douglas, Isaiah              Northwest                      x2:27.83  
  8 Weingord, Sam                Northwest                      x2:30.00  
  9 Romero, Jeffrey              Northwest                      x2:34.00  
 10 Vathupola, Rushkan           Northwest                      x2:36.00  
 11 Leblond, Diego               Northwest                      x2:37.00  
 12 Cress, Joey                  Northwest                      x2:38.00  
 13 Gibbs, Andrew                Seneca Valle                    2:41.00  
 14 Simons, Bryce                Northwest                      x2:43.00  
 15 Studley, Jace                Northwest                      x2:43.10  
 16 Tripp, Adam                  Northwest                      x2:45.00  
 17 Beltran, Ronnie              Northwest                      x2:46.00  
 18 Qaisrani, Ali                Northwest                      x2:47.00  
 -- Takemora, Troy               Seneca Valle                   X2:36.00  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zarate, Diego                Northwest                       5:07.00    5   
  2 Weingord, Sam                Northwest                       5:15.00    3   
  3 Herrera, Xavier              Seneca Valle                    5:21.21    1   
  4 Ser, Tanny                   Northwest                       5:31.00  
  5 Brock, Mickey                Northwest                      x5:37.00  
  6 Cress, Joey                  Northwest                      x5:38.00  
  7 Takemora, Troy               Seneca Valle                    5:49.00  
  8 Hyde, Matthew                Seneca Valle                    5:50.00  
  8 Vathupola, Rushkan           Northwest                      x5:50.00  
 10 Tzou, Hunter                 Northwest                      x5:58.00  
 11 Studley, Jace                Northwest                      x6:01.00  
 11 Leblond, Diego               Northwest                      x6:01.00  
 13 Beltran, Ronnie              Northwest                      x6:02.00  
 14 Qaisrani, Ali                Northwest                      x6:03.63  
 15 Jefferson, Holland           Northwest                      x6:03.71  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zarate, Diego                Northwest                      11:35.26    5   
  2 Weingord, Sam                Northwest                      11:52.43    3   
  3 Herrera, Xavier              Seneca Valle                   12:13.09    1   
  4 Ser, Tanny                   Northwest                      12:40.85  
  5 Hyde, Matthew                Seneca Valle                   12:42.66  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hurley, Trae                 Northwest                         18.56    5   
  2 Howard, Neicco               Seneca Valle                      21.11    3   
  3 Gibbs, Andrew                Seneca Valle                      23.03    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Woodward, Aaron              Northwest                         43.21    5   
  2 Vallely, Tanner              Seneca Valle                      47.63    3   
  3 Howard, Neicco               Seneca Valle                      48.84    1   
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seneca Valley  'A'                                             24.59    5   
  2 Northwest  'A'                                                 45.07  
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest  'A'                                               1:34.57    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                           1:37.87  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest  'A'                                               3:41.96    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                           3:53.15  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest  'A'                                               9:07.85    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                           9:27.66  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gbolie, Colin                Seneca Valle                    5-08.00    5   
  2 Davidson, Ramel              Northwest                       5-06.00    3   
  3 Gillum, Jacoy                Northwest                       5-04.00    1   
  4 Vallely, Tanner              Seneca Valle                    5-00.00  
 -- Douglas, Isaiah              Northwest                            NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Woodward, Aaron              Northwest                      18-02.00    5   
  2 Joaquin, Ephraim             Seneca Valle                   18-00.00    3   
  3 Platt, Kristopher            Seneca Valle                   17-11.00    1   
  4 Wright, Trayvon              Northwest                      17-11.00  
  5 Davidson, Ramel              Northwest                      17-06.00  
  6 Muya, Jacques                Northwest                     x14-06.00  
  7 Gillum, Denoran              Northwest                     x14-00.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davidson, Ramel              Northwest                      38-09.00    5   
  2 Platt, Kristopher            Seneca Valle                   38-00.00    3   
  3 Joaquin, Ephraim             Seneca Valle                   36-05.00    1   
  4 Gbolie, Colin                Seneca Valle                   35-11.00  
  5 Vallely, Tanner              Seneca Valle                  x35-09.00  
  6 Gillum, Jacoy                Northwest                      34-04.00  
  7 Muya, Jacques                Northwest                      33-02.00  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamara, Roland               Northwest                      43-08.00    5   
  2 Quigley, Adam                Seneca Valle                   41-03.00    3   
  3 Vallely, Tanner              Seneca Valle                   38-11.00    1   
  4 Herbert, Austen              Seneca Valle                   33-08.00  
  5 Young, Brandon               Northwest                      33-06.00  
  6 Bell, Anthony                Seneca Valle                  x31-10.00  
  7 Gillum, Jacoy                Northwest                      31-05.00  
  8 Schwartzback, Max            Seneca Valle                  x30-02.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Quigley, Adam                Seneca Valle                     109-03    5   
  2 Gillum, Jacoy                Northwest                         91-08    3   
  3 Kamara, Roland               Northwest                         89-03    1   
  4 Bell, Anthony                Seneca Valle                      84-01  
  5 Gbolie, Colin                Seneca Valle                      81-03  
  6 Young, Brandon               Northwest                         77-09  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Northwest                  134        2) Seneca Valley              14   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Northwest                   89        2) Seneca Valley              48   


Return to Top

Email | About