MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Maroon and Black Relays
Maroon & Black Classic History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2012-01-13

Licensed to ISL/MAC Track Championship HY-TEK's Meet Manager 1/13/2012 10:49 PM
                       Maroon & Black Relays - 1/13/2012                       
                      Flippin Fieldhouse -Cathcart Track                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put Relay
=======================================================================
 Top 7 Advance for 3 Additional Throws
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rashawn Ince                 EPIS                  40-08.00    5   
  2 Neville Palmer               GDS                   39-02.00    4   
  3 Joe Hatton                   EPIS                  35-07.00    5   
  4 Nick Guthrie                 Gprep                 35-01.00    3   
  5 Jordan Graham                Gprep                 30-07.00    3   
  6 Scott Eustice                GDS                   28-04.50    4   
  7 Timothy Nixon                Lan                   27-11.00  
  8 Daniel Marshall              SSSA                  22-07.00    2   
  9 Torrae Scott                 SSSA                  17-06.50    2   
 
Event 2  Girls Shot Put Relay
=======================================================================
 Top 7 Advance for 3 Additional Throws
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cassandra Nnaji              PVI                   32-02.00    4   
  2 Andrea Hickman               EPIS                  29-07.00    5   
  3 Shirley Tomdio               VISI                  29-05.00    3   
  4 Kiamani Wilson               EPIS                  29-01.50    5   
  5 Isabel Jones                 EPIS                  26-03.00  
  6 Leila Malikyar               SSSA                  26-00.00    2   
  7 Alex Noyes                   VISI                  20-08.00    3   
  8 Natalie Lu                   PVI                   19-10.50    4   
  9 Betty Kuflom                 SSSA                  15-04.50    2   
 
Event 3  Boys Long Jump Relay
=======================================================================
 Open Pit  4:00 - 4:45   4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Grunewald               Gprep                 20-00.25    5   
  2 Bryson Hoover-Hankerson      Gprep                 18-10.50    5   
  2 Randell Mitchell             GONZ                  18-10.50    4   
  4 Rajee Dunbar                 GONZ                  18-09.25    4   
  5 Ben Phillips                 GDS                   18-03.50    3   
  6 Gus Youmans                  EPIS                  16-10.50    2   
  7 Jack Daus                    PVI                   16-07.75    1   
  8 Eric Smith                   EPIS                  16-02.50    2   
  9 Will Nixon                   PVI                   16-02.00    1   
 10 Miguel Arrate                SSSA                  15-11.00    0.50
 11 Aleck Silva-Pinto            GDS                   15-01.00    3   
 12 Nigel Bullard                SSSA                  14-01.00    0.50
 
Event 4  Girls Long Jump Relay
=======================================================================
 Open Pit  5:00 - 5:45  4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackie Bacon                 PVI                   15-01.50    5   
  2 Kayla Sharpe                 PVI                   13-00.25    5   
  3 Diane Omire-Mayor            VISI                  12-06.50    4   
  4 Read McNichols               EPIS                  12-06.25    3   
  5 Adriana Dropulic             VISI                  11-03.00    4   
  6 Tara Laughlin                SSSA                  11-00.50    2   
  7 Harleigh Bean                EPIS                  10-06.75    3   
  8 Sarah Pariser                SSSA                  10-02.75    2   
 
Event 5  Girls High Jump Relay
=======================================================================
 Opening Height 3'8"
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Presley Goode                EPIS                   4-06.00    5   
  1 Caroline Henderson           EPIS                   4-06.00    5   
  3 Read McNichols               EPIS                   4-04.00  
  4 Morgan Zeiss                 VISI                   3-08.00    4   
  4 Sarah Wyckoff                VISI                   3-08.00    4   
 
Event 6  Boys High Jump Relay
=======================================================================
 Opening Height 4'10"
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Grunewald               Gprep                  6-00.00    5   
  2 Bryson Hoover-Hankerson      Gprep                  5-10.00    5   
  3 Maurice Holmes               GONZ                   5-08.00    4   
  4 Will Davy                    EPIS                   5-06.00  
  5 Miguel Arrate                SSSA                   5-02.00  
  5 Randell Mitchell             GONZ                   5-02.00    4   
 -- Gus Youmans                  EPIS                        NH  
 
Event 7  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                    10:30.20   10   
  2 Georgetown Day  'A'                                10:45.20    8   
  3 Paul VI  'A'                                       10:51.40    6   
  4 Episcopal  'A'                                     11:04.80    4   
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                        11:25.70    2   
  6 St Stephens and St Agnes  'A'                      12:34.90    1   
 
Event 8  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                                8:29.80   10   
  2 Paul VI  'A'                                        8:41.70    8   
  3 Georgetown Day  'A'                                 8:43.30    6   
  4 Gonzaga College  'A'                                8:45.40    4   
  5 Episcopal  'A'                                      8:49.00    2   
  6 St. Andrew's Episcopal  'A'                         8:53.10    1   
  7 Landon  'A'                                        10:37.30  
 
Event 9  Girls 55 Meter Hurdles Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackie Bacon                 PVI                       9.64    5   
  2 Mary Pleta                   PVI                      10.04    5   
  3 Lindsey Donohue              SSSA                     11.24    4   
  4 Katie Coulter                SSSA                     12.14    4   
 
Event 10  Boys 55 Meter Hurdles Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kyle Hardy                   SAE                       8.34   2 
  1 Randell Mitchell             GONZ                      8.34   2   5   
  3 Darien Gray                  GONZ                      8.44   2   5   
  4 Ben Kunst                    GDS                       9.24   1   2   
  4 Andrew Kolczynski            Gprep                     9.24   2   3   
  6 Will Nixon                   PVI                       9.34   1   4   
  6 Oliver Hightower             Lan                       9.34   1 
  8 Jeffery Bacon                PVI                       9.64   1   4   
  9 Bryson Hoover-Hankerson      Gprep                    10.04   2   3   
 10 Adam Frank                   GDS                      11.44   1   2   
 
Event 11  Girls 1600 Sprint Medley
=======================================================================
 400-200-200-800   WATERFALL START
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul VI  'A'                                        4:41.30   10   
  2 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:54.80    8   
  3 St. Andrew's Episcopal  'A'                         5:03.20    6   
  4 St Stephens and St Agnes  'A'                       5:06.20    4   
  5 Episcopal  'A'                                      5:13.70    2   
  6 Georgetown Day  'A'                                 5:28.60    1   
 
Event 12  Boys 1600 Sprint Medley
==========================================================================
 400-200-200-800  WATERFALL START
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                                3:55.40   2  10   
  2 Gonzaga College  'A'                                3:55.80   2   8   
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:01.20   1   6   
  4 Episcopal  'A'                                      4:11.10   1   4   
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                         4:13.80   1   2   
  6 Georgetown Day  'A'                                 4:22.30   1   1   
  7 Paul VI  'A'                                        4:37.00   2 
 
Event 13  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 HT 1 Waterfall HT 2&3 2 TURN STAGGER
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Paul VI  'A'                                        1:57.70   3  10   
  2 Episcopal  'A'                                      1:59.00   3   8   
  3 Georgetown Visitation Prep  'A'                     2:00.20   3   6   
  4 Georgetown Day  'A'                                 2:00.90   2   4   
  5 St Stephens and St Agnes  'A'                       2:03.00   2   2   
  6 Episcopal  'B'                                     x2:06.60   1 
  7 St Stephens and St Agnes  'B'                      x2:09.20   1 
  8 Georgetown Visitation Prep  'B'                    x2:09.50   1 
  9 Paul VI  'B'                                       x2:14.20   2 
 
Event 14  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 2 TURN STAGGER
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gonzaga College  'A'                                1:35.30   3  10   
  2 Episcopal  'A'                                      1:38.20   5   8   
  3 Georgetown Prep  'A'                                1:38.60   5   6   
  4 St. Andrew's Episcopal  'A'                         1:39.50   4   4   
  5 Georgetown Day  'A'                                 1:39.90   4   2   
  6 Georgetown Prep  'B'                               x1:41.30   1 
  7 St Stephens and St Agnes  'A'                       1:42.40   4   1   
  8 Episcopal  'B'                                     x1:42.60   1 
  9 Paul VI  'A'                                        1:42.70   3 
 10 Landon  'A'                                         1:43.20   5 
 11 Georgetown Day  'B'                                x1:45.40   3 
 12 Gonzaga College  'B'                               x1:45.80   1 
 13 St Stephens and St Agnes  'B'                      x1:51.90   2 
 14 Paul VI  'B'                                       x1:55.80   2 
 
Event 15  Girls Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                    14:03.90   10   
  2 Paul VI  'A'                                       14:44.50    8   
  3 Episcopal  'A'                                     14:45.20    6   
  4 Georgetown Day  'A'                                14:50.70    4   
 
Event 16  Boys Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                               11:00.00   10   
  2 Georgetown Day  'A'                                11:02.00    8   
  3 Gonzaga College  'A'                               11:08.70    6   
  4 St. Andrew's Episcopal  'A'                        12:06.20    4   
  5 Landon  'A'                                        12:08.40    2   
  6 Paul VI  'A'                                       12:12.30    1   
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Waterfall Start
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:32.60   10   
  2 Episcopal  'A'                                      4:38.00    8   
  3 Georgetown Day  'A'                                 4:49.70    6   
 
Event 18  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Waterfall Start
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gonzaga College  'A'                                3:33.50   2  10   
  2 Georgetown Prep  'A'                                3:41.20   2   8   
  3 Episcopal  'A'                                      3:43.10   2   6   
  4 Paul VI  'A'                                        3:46.80   2   4   
  5 Georgetown Day  'A'                                 3:49.00   1   2   
 
                    Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Visitation Prep  66        2) Paul VI                    62   
    3) Episcopal                   54        4) Georgetown Day             23   
    4) St Stephens and St Agnes    23        6) St. Andrew's Episcopal      8   
 
                     Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Prep             76        2) Gonzaga College            64   
    3) Georgetown Day              37        4) Episcopal                  34   
    5) Paul VI                     23        6) St Stephens and St Agnes   12   
    7) St. Andrew's Episcopal      11        8) Landon                      2   



Return to Top

Email | About