MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Early Bird Invitational
Episcopal Early Bird History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2011-12-09

Licensed to ISL/MAC Track Championship HY-TEK's Meet Manager 12/9/2011 11:12 PM
                Episcopal Early Bird Invitational - 12/10/2010                 
                             Episcopal High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Tomdio, Shirley              Georgetown V          30-07.00q 
  2 Wilson, Kiamani              Episcopal             30-03.00q 
  3 Hickman, Andrea              Episcopal             29-06.00q 
  4 Nnaji, Cassandra             Paul VI               28-11.00q 
  5 Hyacinthe, Vivi              The Mercersb          27-10.00q 
 
Event 1  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Tomdio, Shirley              Georgetown V          31-05.00  
  2 Wilson, Kiamani              Episcopal             30-03.00  
  3 Hickman, Andrea              Episcopal             29-06.00  
  4 Nnaji, Cassandra             Paul VI               29-05.00  
  5 Hyacinthe, Vivi              The Mercersb          27-10.00  
 
Event 2  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Ince, Rashawn                Episcopal             38-01.50q 
  2 Hatton, Joe                  Episcopal             35-03.50q 
  3 Lindsay, Joe                 St Stephens           31-04.50q 
  4 Parham, Josh                 The Mercersb          31-01.00q 
  5 Irving, Walton               Gonzaga Coll          26-04.50q 
  6 Cho, Daniel                  The Mercersb          26-02.50q 
  7 Marshall, Daniel             St Stephens           23-11.50q 
  8 Buckley, Matt                Gonzaga Coll          21-09.00  
 
Event 2  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Ince, Rashawn                Episcopal             39-06.00  
  2 Hatton, Joe                  Episcopal             35-11.00  
  3 Lindsay, Joe                 St Stephens           31-04.50  
  4 Parham, Josh                 The Mercersb          31-01.00  
  5 Cho, Daniel                  The Mercersb          27-04.50  
  6 Irving, Walton               Gonzaga Coll          26-04.50  
  7 Marshall, Daniel             St Stephens           23-11.50  
 
Event 3  Boys Long Jump
================================================================
 4 Jumps   OPEN PIT  4:00 - 4:45
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dunbar, Rajee                Gonzaga Coll          21-04.50  
  2 Mitchell, Randell            Gonzaga Coll          19-04.75  
  3 Yim, Tony                    The Mercersb          17-03.50  
  4 Daus, Jack                   Paul VI               16-08.75  
  5 Tijani, Timi                 The Mercersb          16-04.00  
  6 De La Rosa, Michael          The Mercersb          16-01.50  
  7 Williams, DeAndre            Gonzaga Coll          16-01.00  
  8 Loughney, Matt               Potomac Scho          15-02.00  
  9 McGregor, Michael            Paul VI               14-04.00  
 10 Reed, Joshua                 St Stephens           11-10.00  
 11 Scott, Torrae                St Stephens            7-11.00  
 
Event 4  Girls Long Jump
================================================================
 4 Jumps  OPEN PIT  5:00 - 5:45
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bacon, Jackie                Paul VI               15-04.00  
  2 Sharpe, Kayla                Paul VI               15-02.25  
  3 Hutson, Cali                 Paul VI               14-05.50  
  4 Omire-Mayor, Diane           Georgetown V          13-02.00  
  5 Dropulic, Adriana            Georgetown V          13-00.25  
  6 McNichols, Read              Episcopal             12-09.75  
  7 Kaur, Raven                  The Mercersb          12-03.50  
  8 Swenson, Kendall             St Stephens           12-03.25  
  9 Faust, Emily                 The Mercersb          11-08.00  
 10 Alexis, Jessica              St Stephens            8-01.50  
 -- Pennington, Rosie            The Mercersb              FOUL  
 
Event 5  Girls High Jump
================================================================
 Opening Height 3'4"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Davoudian, Lily              Potomac Scho           4-08.00  
  2 Heisey, Ashley               The Mercersb           4-06.00  
  2 Tijani, Lola                 The Mercersb           4-06.00  
  4 Goolsby, Jazana              St Stephens            4-02.00  
  5 Zeiss, Morgan                Georgetown V           4-00.00  
  5 Wyckoff, Sarah               Georgetown V           4-00.00  
  7 Braeuninger, Lena            The Mercersb           3-10.00  
  7 Foster, Jessie               Georgetown V           3-10.00  
 
Event 6  Boys High Jump
================================================================
 Opening Height 4'10"
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Holmes, Maurice              Gonzaga Coll           5-06.00  
  2 Williams, DeAndre            Gonzaga Coll           5-00.00  
  2 Tijani, Timi                 The Mercersb           5-00.00  
  4 Marincic, Nathan             The Mercersb           4-10.00  
 -- De La Rosa, Michael          The Mercersb                NH  
 
Event 7  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                    10:39.47  
     1) Daniels, Katie                  2) Gilmartin, Meaghan             
     3) Lynott, Elle                    4) Wyckoff, Sarah                 
  2 Georgetown Visitation Prep  'B'                    10:54.35  
     1) Aukward, Maria                  2) Zeiss, Morgan                  
     3) Malloy, Julia                   4) Foster, Jessie                 
  3 Episcopal  'A'                                     10:57.99  
     1) Barringer, Sarah Merrill        2) Bickley, Kate                  
     3) Nulsen, Hailey                  4) Carter, Mary Robert            
  4 Paul VI  'A'                                       11:16.70  
     1) Cox, Nora                       2)                                
  5 Episcopal  'B'                                     11:22.18  
     1) Ollson, Maja                    2) Goode, Presley                 
     3) Hunt, Charlotte                 4) Simpson, Jenny                 
  6 Paul VI  'B'                                       11:26.20  
     1) Johnson, Jacquelin              2)                                
  7 The Mercersburg Academy  'A'                       11:31.56  
     1) Colby, Abby                     2) Nelson, Maddie                 
     3) Cook, Leah                      4) Kim, Sally                     
  8 Potomac School  'A'                                11:36.77  
     1) Keller, Julia                   2) Yeonas, Tory                   
     3) Meisel, Caroline                4) Wilson, Allegra                
  9 Potomac School  'B'                                12:03.51  
     1) Chason, Rachel                  2) Johnston, Courtney             
     3) Lynch, Alaine                   4) Dunkelberger, Sophie           
 10 St Stephens and St Agnes  'B'                      12:06.28  
     1) Reardon, Sophie                 2) Smith, Emma                    
     3) Sliwinski, Emelia               4) Lent, Mollye                   
 
Event 8  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Potomac School  'A'                                 8:51.88  
     1) Bush, Ben                       2) Moses, Adam                    
     3) Kensinger, Nick                 4) Kaplan, Jack                   
  2 Episcopal  'A'                                      9:04.10  
     1) Garcia, Sam                     2) McGowan, Gregory               
     3) Driscoll, Chris                 4) Morgan, Greg                   
  3 Potomac School  'B'                                 9:23.13  
     1) Bransford, Cole                 2) Rohrlich, Noah                 
     3) Read, Stuart                    4) Gibson, Tucker                 
  4 St Stephens and St Agnes  'A'                       9:30.12  
     1) Colton, Michael                 2) Frerichs, Luke                 
     3) Holland, Carter                 4) Naidorf, Adam                  
  5 Paul VI  'A'                                        9:30.48  
     1) Mastaler, Trey                  2)                                
  6 Paul VI  'B'                                        9:38.88  
     1) Higginbotham, Ben               2) Powell, Sean                   
     3) Rionda, Nathan                  4)                                
  7 Gonzaga College  'A'                               10:13.38  
     1) Bridges, Keyon                  2) Shepperd, Zachary              
     3) Mata, Fernando                  4) Fielding, Aidan                
 
Event 9  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Burg, Brittany               The Mercersb              9.43   1 
  1 Bacon, Jackie                Paul VI                   9.43   2 
  3 Hutson, Cali                 Paul VI                   9.64   2 
  4 Pleta, Mary                  Paul VI                  10.08   1 
  5 Donohue, Lindsey             St Stephens              11.29   2 
  6 Majure, Ellie                St Stephens              11.61   2 
  7 Peterson, Meg                The Mercersb             12.18   1 
  8 Armstrong, Katie             St Stephens              12.46   2 
  9 Faust, Emily                 The Mercersb             12.80   1 
 
Event 10  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mitchell, Randell            Gonzaga Coll              8.46  
  2 Gray, Darien                 Gonzaga Coll              9.12  
  3 Holmes, Maurice              Gonzaga Coll              9.21  
  4 Nixon, Will                  Paul VI                   9.79  
  5 Bacon, Jeffery               Paul VI                   9.91  
 
Event 11  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sharpe, Kayla                Paul VI                   7.63q  2 
  2 Bacon, Jackie                Paul VI                   7.92q  1 
  3 Griswold, Olivia             Episcopal                 7.96q  3 
  4 Waddell, Emily               Georgetown V              7.99q  1 
  5 Miller, Katie                The Mercersb              8.11q  1 
  6 Nnaji, Cassandra             Paul VI                   8.15q  3 
  7 Troxell, Meg                 Georgetown V              8.17   3 
  8 Noyes, Alex                  Georgetown V              8.26   2 
  9 Davoudian, Lily              Potomac Scho              8.27   1 
 10 Tangherlini, Cassie          St Stephens               8.32   2 
 11 Bolding, Raven               St Stephens               8.33   3 
 12 Harper, Abi                  The Mercersb              8.50   1 
 13 Smith, Gabby                 Potomac Scho              8.53   2 
 14 Hodges, Hannah               The Mercersb              8.96   3 
 15 Alexis, Jessica              St Stephens               8.97   2 
 
Event 11  Girls 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Sharpe, Kayla                Paul VI                   7.70  
  2 Bacon, Jackie                Paul VI                   7.98  
  3 Griswold, Olivia             Episcopal                 7.99  
  4 Waddell, Emily               Georgetown V              8.01  
  5 Miller, Katie                The Mercersb              8.02  
  6 Nnaji, Cassandra             Paul VI                   8.11  
 
Event 12  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Dunbar, Rajee                Gonzaga Coll              6.55q  3 
  2 Spence, Max                  St Stephens               7.00q  2 
  3 Dennis, Brandon              Gonzaga Coll              7.11q  1 
  4 Vazquez, Lorenzo             The Mercersb              7.12q  1 
  5 Waston, Hunter               Gonzaga Coll              7.18q  1 
  6 Allen, Marcus                The Mercersb              7.24q  2 
  7 McGregor, Michael            Paul VI                   7.26   1 
  8 Adjibaba, Ayo                The Mercersb              7.30   3 
  9 Smith, Eric                  Episcopal                 7.40   2 
 10 Billingslea, Jeffrey         Potomac Scho              7.44   3 
 11 Gomez-Acebo, Lucas           St Stephens               7.57   2 
 12 Cox, Jeff                    Paul VI                   7.74   1 
 13 Glover, Jack                 Episcopal                 7.79   1 
 14 Holdbein, Luke               Paul VI                   7.82   2 
 15 Thomas, Derek                St Stephens               8.10   3 
 16 Dubose, Blaine               Episcopal                 8.90   3 
 
Event 12  Boys 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Dunbar, Rajee                Gonzaga Coll              6.53  
  2 Dennis, Brandon              Gonzaga Coll              6.87  
  3 Spence, Max                  St Stephens               6.94  
  4 Waston, Hunter               Gonzaga Coll              7.17  
  5 Allen, Marcus                The Mercersb              7.19  
  6 Vazquez, Lorenzo             The Mercersb              7.21  
 
Event 13  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Blackstone, Meaghan          Paul VI                5:26.27  
  2 Patrick, Alaina              Paul VI                5:50.41  
  3 Colby, Abby                  The Mercersb           5:52.07  
  4 Rosini, Caroline             Paul VI                5:57.31  
  5 Marshall, Jubilee            Georgetown V           6:19.02  
  6 Agnew, Stuart                Episcopal              6:20.24  
  7 Brightbill, Maddie           Georgetown V           6:31.56  
  8 Smith, Emma                  St Stephens            6:52.65  
  9 O'Brien, Kate                Potomac Scho           6:53.26  
 10 Lent, Mollye                 St Stephens            7:12.54  
 11 Winsor, Devon                Potomac Scho           7:18.91  
 12 Ferrenbach, Charlotte        Potomac Scho           7:19.88  
 -- Sliwinski, Emelia            St Stephens                DNF  
 
Event 14  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Danisewicz, Matt             Paul VI                4:58.88  
  2 Kaplan, Jack                 Potomac Scho           4:59.00  
  3 Stepka, Andy                 Paul VI                4:59.40  
  4 Gibson, Tucker               Potomac Scho           5:28.84  
  5 Miller, Jake                 Gonzaga Coll           5:29.55  
  6 Kempe, Stefan                The Mercersb           5:30.54  
  7 Zawarski, John               The Mercersb           5:32.84  
  8 Read, Stuart                 Potomac Scho           5:35.92  
  9 Gerson, Bucky                St Stephens            5:54.90  
 
Event 15  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
 Waterfall Start
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Burg, Brittany               The Mercersb             45.23   3 
  2 Waddell, Emily               Georgetown V             45.30   2 
  3 Goolsby, Jazana              St Stephens              45.32   5 
  4 Wyckoff, Sarah               Georgetown V             45.53   5 
  5 Nnaji, Cassandra             Paul VI                  47.27   3 
  6 Lu, Natalie                  Paul VI                  49.09   2 
  7 Henderson, Caroline          Episcopal                49.11   2 
  8 Laughlin, Tara               St Stephens              49.23   1 
  9 Hutson, Cali                 Paul VI                  49.75   3 
 10 Laws, Anna                   Potomac Scho             49.94   5 
 11 Warfield, Emily              The Mercersb             51.18   1 
 12 Troxell, Meg                 Georgetown V             51.62   4 
 13 Lee, Jihyun                  Episcopal                51.72   3 
 14 Tarbutton, Mary Helene       Episcopal                52.16   1 
 15 Robinson, Sydney             Potomac Scho             52.43   4 
 15 Brouckman, Michelle          Potomac Scho             52.43   4 
 17 Alpert, Zoe                  The Mercersb             56.42   1 
 18 Pariser, Sarah               St Stephens              56.56   2 
 
Event 16  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
 Waterfall Start
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Spence, Max                  St Stephens              39.96   3 
  2 Patrick, Wells               Episcopal                40.04   4 
  3 Mitchell, Randell            Gonzaga Coll             40.11   6 
  4 Adenekan, Toyea              Episcopal                40.29   5 
  5 Gilday, Peter                Gonzaga Coll             40.86   4 
  6 Bacon, Jeffery               Paul VI                  40.98   6 
  7 Otoo, Mike                   Episcopal                41.34   1 
  8 Allen, Marcus                The Mercersb             41.99   5 
  9 Powell, Sean                 Paul VI                  42.48   5 
 10 Dewing, Woody                Episcopal                42.96   2 
 11 Sen, Josh                    Potomac Scho             43.48   2 
 12 Hylton-Dei, Sakyi            The Mercersb             44.20   1 
 13 Yamane, Taku                 The Mercersb             44.80   6 
 14 Ninassi, Michael             Potomac Scho             46.06   2 
 15 Daus, Jack                   Paul VI                  46.29   4 
 16 Carter-Hirt, John            St Stephens              46.59   1 
 17 Loughney, Matt               Potomac Scho             47.77   1 
 18 Williams, Devin              Gonzaga Coll             50.60   3 
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Waterfall Start
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 The Mercersburg Academy  'A'                        4:32.77   2 
     1) Burg, Brittany                  2) Sydnor, Kiersten               
     3) Hodges, Hannah                  4) Miller, Katie                  
  2 Potomac School  'A'                                 4:33.31   2 
     1) Brandon, Kelsey                 2) Bridgeland, Fallon             
     3) Givens, Olivia                  4) Dove, Caroline                 
  3 Paul VI  'A'                                        4:36.33   2 
     1) Rosini, Caroline                2) Cox, Nora                      
     3) Patrick, Alaina                 4)                                
  4 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:39.70   2 
     1) Dammann, Paula                  2) Jones, Ashley                  
     3) Swenson, Kendall                4) Bailey, Abby                   
  5 Episcopal  'A'                                      4:42.09   2 
     1) Taylor, Sallie                  2) Griswold, Olivia               
     3) Stephens, Jazz                  4) McClary, Brooke                
  6 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:42.54   2 
     1) Foster, Jessie                  2) Daniels, Katie                 
     3) Lynott, Elle                    4) Gilmartin, Meaghan             
  7 Georgetown Visitation Prep  'B'                     4:45.98   1 
     1) Aukward, Maria                  2) Marshall, Jubilee              
     3) Dropulic, Adriana               4) Bahret, Elizabeth              
  8 Episcopal  'B'                                      4:51.52   1 
     1) Alford, Ali                     2) Russell, Camille               
     3) Bond, Caroline                  4) Corton, Grace                  
  9 St Stephens and St Agnes  'B'                       4:51.80   1 
     1) Majure, Ellie                   2) Mullen, Haley                  
     3) Garland, Bayley                 4) Reardon, Sophie                
 10 Potomac School  'B'                                 4:58.52   1 
     1) Keller, Julia                   2) Yeonas, Tory                   
     3) Meisel, Caroline                4) Nguon, Brittany                
 11 The Mercersburg Academy  'B'                        5:10.13   1 
     1) Cranston, Emma                  2) Peterson, Meg                  
     3) Warfield, Emily                 4) Zawarski, Ketty                
 
Event 18  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Waterfall Start
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Gonzaga College  'A'                                3:40.21   2 
     1) Gray, Darien                    2) Dennis, Brandon                
     3) Dunbar, Rajee                   4) Waston, Hunter                 
  2 Potomac School  'A'                                 3:42.66   2 
     1) Kensinger, Nick                 2) Steele, John                   
     3) Urbany, Max                     4) Moses, Adam                    
  3 Episcopal  'A'                                      3:47.68   2 
     1) Ashburn, Zach                   2) McDonald, Eric                 
     3) Driscoll, Chris                 4) Vance, Michael                 
  4 Paul VI  'A'                                        3:52.42   2 
     1) Nixon, Will                     2) Danisewicz, Matt               
     3) Daus, Jack                      4) Powell, Sean                   
  5 Episcopal  'B'                                      3:55.48   1 
     1) Weston, Nelson                  2) Youmans, Gus                   
     3) Cindrich, Chris                 4) Barner, Terrance               
  6 The Mercersburg Academy  'A'                        4:03.53   2 
     1) Allen, Marcus                   2) Hylton-Dei, Sakyi              
     3) Vazquez, Lorenzo                4) Yamane, Taku                   
  7 Gonzaga College  'B'                                4:06.25   1 
     1) Roberts, Ajani                  2) Robinson, Maxwell              
     3) Turner, Kevon                   4) Shepperd, Zachary              
  8 Potomac School  'B'                                 4:07.60   1 
     1) Billingslea, Jeffrey            2) Sen, Josh                      
     3) Bransford, Cole                 4) Logue, Connor                  
  9 Paul VI  'B'                                        4:07.91   1 
     1) Stepka, Andrew                  2) Mastaler, Trey                 
 10 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:12.44   2 
     1) Gomez-Acebo, Lucas              2) Phillips, Jack                 
     3) Tampubolon, Carlo               4) Giacoman, Ulises               
 11 The Mercersburg Academy  'B'                        4:16.80   1 
     1) Hackett, Chris                  2) Hess, Austin                   
     3) Lee, Joe                        4) Sant'Anna, Marco               



Return to Top

Email | About