MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




NXN Southeast Regional
NXN Southeast Regional History
Hosted By: Nike
Cary, North Carolina
2011-11-26

Results from Milesplit
RaceTab 3 by MileSplit                    

                         NXN Southeast Regional - 11/26/2011                         
                          WakeMed Soccer Complex, Cary, NC                           

                        Championship Boys 5000 Meter Run                         
=================================================================================
    Name                      Yr Team                      Pace/M      Time   Pts
=================================================================================
  1 Elliot Clemente           Sr Miami Magis-FL            4:49.1  14:58.50     1
  2 Adam Visokay              Sr Albemarle 5 Guys and Girl 4:52.8  15:10.00     2
  3 Sam Roberson              Sr Capital Distance Club     4:54.4  15:14.90     3
  4 Mike Crozier              Sr DC XC Club-DC             4:54.9  15:16.50     4
  5 Matthew Schwartzer        Sr UNA-VA-VIRGINI-SCHWARTZER 4:56.0  15:20.00    --
  6 Sam Parsons               Sr Wilmington XC-DE          4:58.6  15:28.10     5
  7 Daniel Peters             Sr Unattached                4:59.2  15:29.90    --
  8 Braden Bruning            Sr Linganore XC Club-MD      4:59.4  15:30.40     6
  9 Ryan Gousse               Sr Moose Cru-FL              4:59.6  15:31.00     7
 10 Avery Lopez               Jr Miami Magis-FL            5:00.2  15:32.90     8
 11 Morgan Malanoski          Sr Snellville XC Club-GA     5:00.6  15:34.40     9
 12 Sage Kosiorek             Sr UNA-SC-BOILING_S-KOSIOREK 5:01.0  15:35.60    --
 13 Nathan Thomas             Sr Brentwood XC Club-TN      5:02.2  15:39.30    10
 14 Patrick Duboyce           Jr Linganore XC Club-MD      5:02.5  15:40.00    11
 15 Nick Link                 Jr Blacksburg XC Club-VA     5:02.7  15:40.80    12
 16 Stephen Garrett           Fr Wilmington XC-DE          5:03.1  15:41.90    13
 17 Conner Sheryak            Jr St. Xavier XC Club-KY     5:03.2  15:42.30    14
 18 William Conway            Sr Potomac RC-MD             5:03.3  15:42.70    15
 19 Alec Thomas               Sr Brentwood XC Club-TN      5:04.4  15:46.00    16
 20 Bakri Abushouk            Jr UNA-NC-CARY-DOTSON        5:04.7  15:47.10    --
 21 Steven Phillips           Sr Diocese of Raleigh XC Clu 5:05.2  15:48.50    17
 22 Matthew McKenna           Sr Ramsey Farm Team-DE       5:05.3  15:48.70    18
 23 Alex Giacco               Jr Wilmington XC-DE          5:05.4  15:49.20    19
 24 Aaron Templeton           So Hardin Valley X Club-TN   5:05.4  15:49.20    20
 25 Tony Morales              So CrossOver Athletics-SC    5:05.6  15:49.70    21
 26 Ryan Thomas               So Albemarle 5 Guys and Girl 5:05.7  15:50.00    22
 27 Fabian Tomas              So Miami Magis-FL            5:05.7  15:50.00    23
 28 Zack Langston             So CrossOver Athletics-SC    5:06.2  15:51.70    24
 29 Michael Magoulas          So Miami Magis-FL            5:06.3  15:52.10    25
 30 Blake White               Jr CrossOver Athletics-SC    5:06.7  15:53.10    26
 31 Michael Wegner            Fr Loyola Blakefield XC Club 5:07.0  15:54.20    27
 32 Ben Deal                  Sr Albemarle 5 Guys and Girl 5:07.1  15:54.50    28
 33 Jack Riely                Sr Good Counsel XC Club-MD   5:07.2  15:54.70    29
 34 Will Templeton            Sr Hardin Valley X Club-TN   5:07.6  15:56.00    30
 35 Francisco Tejidor         Sr Miami Magis-FL            5:07.6  15:56.10    31
 36 Weston Carvalho           Jr UNA-MD-WESTMINST-CARVALHO 5:07.7  15:56.40    --
 37 Paul Stuart               Sr Brentwood XC Club-TN      5:08.2  15:58.00    32
 38 Bryan Fitzsimmons         Jr Pilot Flying J-TN         5:08.6  15:59.00    33
 39 Joey Castagnaro           Sr Wickham Road Runners-FL   5:08.8  15:59.60    34
 40 Josh Ellis                Sr Bethesda XC-MD            5:08.8  15:59.60    35
 41 Taylor Caldwell           So Brentwood XC Club-TN      5:09.2  16:01.00    36
 42 Greg Bohmke               Sr Stafford XC Club-VA       5:09.2  16:01.00    37
 43 Evan Hardy                Sr Williamsport XC Club-MD   5:09.5  16:01.90    --
 44 Guy Shelby                Sr Trinity Episcopal XC Club 5:09.7  16:02.50    38
 45 Will Meadows              Sr UNA-MD-BALTIMORE-MEADOWS  5:09.7  16:02.50    --
 46 Collin Crilly             So Good Counsel XC Club-MD   5:09.9  16:03.30    39
 47 Matthew McClintock        Jr Snellville XC Club-GA     5:10.0  16:03.40    40
 48 Scott Sheehan             Sr Bethesda XC-MD            5:10.3  16:04.30    41
 49 Ian MacLeod               Jr Stafford XC Club-VA       5:10.4  16:04.70    42
 50 Hassan Omar               Sr Frederick XC Club-MD      5:10.5  16:05.10    --
 51 Gabriel Gomez             Sr Snellville XC Club-GA     5:10.8  16:05.80    43
 52 Nick Reader               Jr St. Xavier XC Club-KY     5:10.9  16:06.30    44
 53 Kevin Corbusier           Sr Loyola Blakefield XC Club 5:11.3  16:07.40    45
 54 Aaron Thomas              So Brentwood XC Club-TN      5:11.7  16:08.60    46
 55 Zachary Hopkins           Sr UNA-MD-WESTMINSTE-HOPKINS 5:12.0  16:09.80    --
 56 Tristan Kattenberg        Jr Wickham Road Runners-FL   5:12.1  16:09.90    47
 57 Sam Lewis                 Jr St. Xavier XC Club-KY     5:12.8  16:12.30    48
 58 Sam Klockenkemper         Jr UNA-TN-NASH-KLOCKENKEMPER 5:13.1  16:13.00    --
 59 Reider Strehler           Jr Trinity Episcopal XC Club 5:13.2  16:13.30    49
 60 Arman Rehmann             Jr Norcross PHD RC-GA        5:13.4  16:13.90    50
 61 Zachary Weinstein         Sr Potomac RC-MD             5:13.5  16:14.20    51
 62 William Roberson          So Capital Distance Club     5:13.5  16:14.40    52
 63 Daniel Moore              Sr Wickham Road Runners-FL   5:13.5  16:14.40    53
 64 Sean Helmke               Sr Kellam XC Club-VA         5:13.6  16:14.70    --
 65 Nick Delguercio           Jr Norcross PHD RC-GA        5:13.7  16:15.00    54
 66 Matt Barudin              Sr Snellville XC Club-GA     5:14.9  16:18.70    55
 67 Ben Freed                 So Frederick XC Club-MD      5:15.0  16:19.10    --
 68 Kisean Smith              Sr Unattached                5:15.0  16:19.10    --
 69 Chris Steenkamer          Sr Unattached                5:15.1  16:19.40    --
 70 Daniel Linares            Jr Hellions-FL               5:15.5  16:20.60    56
 71 Kenny Castro              So Hellions-FL               5:15.6  16:21.00    57
 72 Nathan Staub              Sr Capital Distance Club     5:15.7  16:21.10    58
 73 Payton Ballard            Jr Magic City Slolrusses-AL  5:15.7  16:21.10    59
 74 Nick Tyrey                Jr Diocese of Raleigh XC Clu 5:15.9  16:21.90    60
 75 James Sauro               Sr Bethesda XC-MD            5:16.3  16:23.10    61
 76 Austin Hayslette          Sr Frederick County RC-MD    5:16.4  16:23.40    --
 77 Sean Willard              Jr Midlothian TC-VA          5:16.5  16:23.60    62
 78 Jack Miller               Sr Magic City Slolrusses-AL  5:16.7  16:24.40    63
 79 David Fitzgerald          Fr Potomac RC-MD             5:16.9  16:25.00    64
 80 Noah Combs                Fr Blacksburg XC Club-VA     5:17.0  16:25.10    65
 81 Michael Fitzgerald        Sr Good Counsel XC Club-MD   5:17.2  16:25.70    66
 82 Allen Meringolo           Sr Good Counsel XC Club-MD   5:17.2  16:25.80    67
 83 Jon Luckin                Jr Hereford RC-MD            5:17.3  16:26.20    68
 84 Joseph Buda               Sr Unattached                5:17.4  16:26.50    --
 85 Brandon Hinton            Sr Stafford XC Club-VA       5:17.6  16:27.00    69
 86 Diego Rojo                Jr Miami Magis-FL            5:17.7  16:27.40    70
 87 Manny Garcia              Sr Hellions-FL               5:17.8  16:27.70    71
 88 Alex Brown                Jr Wickham Road Runners-FL   5:17.9  16:28.10    72
 89 James Duncan              Jr Bethesda XC-MD            5:18.2  16:29.00    73
 90 Thomas Connelly           So UNA-DE-GREENVILL-CONNELLY 5:18.3  16:29.30    --
 91 Ryan Peterson             Sr Midlothian TC-VA          5:18.3  16:29.40    74
 92 Asher Smith-Rose          So Capital Distance Club     5:18.4  16:29.60    75
 93 Skyler Winchester         Sr Pilot Flying J-TN         5:18.5  16:29.90    76
 94 Mark Johnson              Jr St. Xavier XC Club-KY     5:18.5  16:30.00    77
 95 Julian Rivera             Jr Hereford RC-MD            5:18.6  16:30.20    78
 96 Drew Vander Wood          Sr Snellville XC Club-GA     5:18.8  16:30.90    79
 97 Chris Springer            Sr Albemarle 5 Guys and Girl 5:18.9  16:31.20    80
 98 Scott Davis               Sr Ramsey Farm Team-DE       5:19.0  16:31.30    81
 99 Sam Goldberg              Sr Moose Cru-FL              5:19.1  16:31.60    82
100 Sam Todd                  Jr Norcross PHD RC-GA        5:19.2  16:31.90    83
101 Nathan Thompson           Sr DC XC Club-DC             5:19.3  16:32.30    84
102 Daniel Salas              Jr Moose Cru-FL              5:19.6  16:33.20    85
103 Sam Miner                 Jr UNA-NC-CHAPEL_HILL-MINER  5:19.7  16:33.60    --
104 Robert Keim               Jr MuDRunners RC-MD          5:19.8  16:34.00    86
105 Jimmy Kazunas             Sr Good Counsel XC Club-MD   5:20.3  16:35.50    87
106 Zach Beavin               Sr St. Xavier XC Club-KY     5:20.4  16:35.70    88
107 Michael Spak              So Bethesda XC-MD            5:20.4  16:35.80    89
108 Thomas Griffith           Sr The Force-DE              5:20.5  16:36.00    90
109 Nick Adams                Sr UNA-MD-BETHESDA-ADAMS     5:20.6  16:36.50    --
110 Max Mudd                  So St. Xavier XC Club-KY     5:20.8  16:37.10    91
111 Jack Monaghan             Sr Magic City Slolrusses-AL  5:21.0  16:37.50    92
112 Patrick Hally             So Ramsey Farm Team-DE       5:21.2  16:38.40    93
113 Neil Rasband              Sr Linganore XC Club-MD      5:21.3  16:38.70    94
114 Alexander Isaac           So Miami Magis-FL            5:21.3  16:38.70    95
115 Chapin Baxter             Sr Stafford XC Club-VA       5:21.3  16:38.70    96
116 Stephen Spidell           Jr Hardin Valley X Club-TN   5:21.5  16:39.30    97
117 Jose Zavala               Sr UNA-DE-NEWARK-LEE         5:21.6  16:39.50    --
118 Logan Jones               Sr UNA-MD-FREDERICK-JONES    5:21.6  16:39.60    --
119 Sushen Thiyagarajan       Sr Potomac RC-MD             5:21.9  16:40.40    98
120 Vincent Stephen           Sr St. Xavier XC Club-KY     5:22.7  16:42.90    99
121 Patrick Wolf              Sr Diocese of Raleigh XC Clu 5:22.9  16:43.50   100
122 RYAN HUMBLE               Sr Walton Raiders-GA         5:23.4  16:45.00   101
123 Kevin Collins             Jr Hereford RC-MD            5:23.8  16:46.40   102
124 Nick Halbach              Jr Magic City Slolrusses-AL  5:23.9  16:46.70   103
125 JT Klimek                 Fr Diocese of Raleigh XC Clu 5:24.0  16:46.90   104
126 Jordan Herbert            Sr Norcross PHD RC-GA        5:24.0  16:47.10   105
127 Luke Phillips             Jr Blacksburg XC Club-VA     5:24.3  16:47.80   106
128 James Ertel               Sr UNA-MD-ROCKVILLE-ERTEL    5:24.6  16:48.80    --
129 David Lowery              Jr UNA-TN-NASHVILLE-LOWERY   5:25.1  16:50.50    --
130 Mac Strehler              Jr Trinity Episcopal XC Club 5:25.4  16:51.40   107
131 Kevin Payne               Jr Hereford RC-MD            5:25.5  16:51.60   108
132 Tyler Spear               So Loyola Blakefield XC Club 5:25.7  16:52.20   109
133 Chase Hilton              So Pilot Flying J-TN         5:25.7  16:52.30   110
134 Justin Casanova           Sr Wilmington XC-DE          5:25.9  16:52.80   111
135 David Gregory             Jr UNA-VA-VIRGINIA_B-GREGORY 5:25.9  16:53.00    --
136 Franklin Floresca         So Bethesda XC-MD            5:26.0  16:53.20   112
137 Andrew Gorsuch            Jr Midlothian TC-VA          5:26.4  16:54.30   113
138 Hayes Griffin             Jr Pilot Flying J-TN         5:26.5  16:54.70   114
139 Reese McCall              Jr Magic City Slolrusses-AL  5:26.7  16:55.20   115
140 James Kasper              Sr UNA-VA-SALEM-KASPER       5:26.7  16:55.40    --
141 John Lynagh               Sr Good Counsel XC Club-MD   5:26.8  16:55.60   116
142 Derek Alban               Jr UNA-MD-ABINGDON-ALBAN     5:27.1  16:56.70    --
143 Patrick Jones             Jr MuDRunners RC-MD          5:27.3  16:57.20   117
144 Drew Buckley              Sr MavRunners-NC             5:27.3  16:57.30    --
145 Baylor McKay              Jr Slicc Eagle XC Club-TN    5:27.4  16:57.40   118
146 Andrew Fix                Sr Magic City Slolrusses-AL  5:27.6  16:58.30   119
147 Jack Byrnes               Sr UNA-DE-WILMINGTON-BYRNES  5:27.7  16:58.60    --
148 Kevin Marsh               Sr Snellville XC Club-GA     5:27.8  16:58.80   120
149 Erik Wendt                Jr CrossOver Athletics-SC    5:28.0  16:59.50   121
150 Joseph Casini             Jr Ramsey Farm Team-DE       5:28.1  16:59.80   122
151 Willl Hunt                Sr Albemarle 5 Guys and Girl 5:28.2  16:59.90   123
152 Patrick Cabrera           Jr Hellions-FL               5:28.2  17:00.00   124
153 Christopher Jones         Jr MuDRunners RC-MD          5:28.2  17:00.10   125
154 Cavender Salvadori        Jr UNA-DE-WILMINGT-SALVADORI 5:28.6  17:01.40    --
155 Liam Magerr               Jr Ramsey Farm Team-DE       5:28.8  17:01.90   126
156 Patrick Lynch             So Wilmington XC-DE          5:28.8  17:02.00   127
157 Malcolm Peacock           Sr UNA-MD-TIMONIUM-PEACOCK   5:28.9  17:02.30    --
158 Chris Cantone             Sr Trinity Episcopal XC Club 5:29.1  17:02.80   128
159 Matt Sturgill             Sr Pilot Flying J-TN         5:29.1  17:02.90   129
160 Ryan Johnson              Sr Loyola Blakefield XC Club 5:29.2  17:03.20   130
161 Chase McCord              So Diocese of Raleigh XC Clu 5:29.5  17:03.90   131
162 Paul Reggentin            So Moose Cru-FL              5:29.5  17:04.00   132
163 Joey Abbatiello           So Stafford XC Club-VA       5:29.6  17:04.30   133
164 Jacob Winters             Jr Norcross PHD RC-GA        5:29.6  17:04.40   134
165 Daniel Hamm               Jr Brentwood XC Club-TN      5:29.6  17:04.40   135
166 Brown Bailey              Jr Slicc Eagle XC Club-TN    5:29.7  17:04.70   136
167 Kenny Poole               Sr Blacksburg XC Club-VA     5:29.7  17:04.80   137
168 Daniel Fernandez          Jr Hellions-FL               5:30.0  17:05.70   138
169 Tanner Wentlandt          So Stafford XC Club-VA       5:30.5  17:07.10   139
170 Noah Fatsi                Sr Midlothian TC-VA          5:30.7  17:07.90   140
171 Nicholas Schofer          So UNA-GA-LILBURN-SCHOFER    5:30.7  17:07.90    --
172 Matthias Arauco-Shapiro   Sr Ramsey Farm Team-DE       5:30.8  17:08.20   141
173 Andrew Caccaitore         Fr Wickham Road Runners-FL   5:31.1  17:09.00   142
174 Ben Roberson              Fr Slicc Eagle XC Club-TN    5:31.1  17:09.10   143
175 Garrett Wilson            Jr Slicc Eagle XC Club-TN    5:31.3  17:09.80   144
176 Cody Earles               Sr Blacksburg XC Club-VA     5:31.4  17:09.90   145
177 Gabriel Rivera            Jr Hereford RC-MD            5:31.5  17:10.30   146
178 Bryce Prior               Jr Slicc Eagle XC Club-TN    5:31.7  17:10.80   147
179 Kieran Tuntivate          Fr The Force-DE              5:31.7  17:10.90   148
180 Austin Veith              Sr Snellville XC Club-GA     5:31.9  17:11.60   149
181 Coleman Churitch          So Brentwood XC Club-TN      5:32.0  17:11.70   150
182 Jack Hagood               So Wilmington XC-DE          5:32.0  17:11.90   151
183 Will Delay                Jr Bethesda XC-MD            5:32.1  17:12.00   152
184 Allen Lawrence            Jr Capital Distance Club     5:32.2  17:12.50   153
185 Ryan Hazelgren            Jr Stafford XC Club-VA       5:32.2  17:12.50   154
186 Kyle Dow                  Sr Midlothian TC-VA          5:32.4  17:13.10   155
187 Daniel Sonnenfeldt        Jr Hardin Valley X Club-TN   5:32.6  17:13.80   156
188 Matt Gatti                Sr DC XC Club-DC             5:32.7  17:13.90   157
189 Cole Oliver               Jr Wickham Road Runners-FL   5:32.9  17:14.60   158
190 Nathan Brockett           Sr Good Counsel XC Club-MD   5:33.1  17:15.30   159
191 Erik Hancock              Sr Hardin Valley X Club-TN   5:33.3  17:16.00   160
192 MICHAEL WARRICK           Sr Walton Raiders-GA         5:33.5  17:16.50   161
193 Pedro Ortega              Jr Hellions-FL               5:33.7  17:17.10   162
194 Davis Kelly               So Magic City Slolrusses-AL  5:33.9  17:17.60   163
195 Justin Ahalt              Sr UNA-MD-COLLEGE_PARK-AHALT 5:34.0  17:17.90    --
196 Dan Beck                  So Linganore XC Club-MD      5:34.1  17:18.30   164
197 Robert Taylor             Sr UNA-VA-VIRGINIA_BE-TAYLOR 5:34.4  17:19.20    --
198 Crew Kosiorek             So UNA-SC-BOILING_S-KOSIOREK 5:34.9  17:20.90    --
199 Conor Waller              Sr Loyola Blakefield XC Club 5:34.9  17:20.90   165
200 Corley Webb               Jr UNA-TN-NASHVILLE-WEBB     5:35.1  17:21.50    --
201 Pedro Hernandez           Fr Hellions-FL               5:35.1  17:21.60   166
202 Taylor Payne              Sr Wilmington XC-DE          5:35.6  17:23.00   167
203 Matthew Sutton            Jr Norcross PHD RC-GA        5:35.7  17:23.40   168
204 Carus Cookman             Sr UNA-MD-COCKEYSVIL-COOKMAN 5:35.9  17:23.80    --
205 Nolan O'Connor            Jr The Force-DE              5:36.0  17:24.40   169
206 Tyler Perdue              So MuDRunners RC-MD          5:36.5  17:25.70   170
207 Luke Kastel               So Linganore XC Club-MD      5:36.5  17:25.80   171
208 Nick Lindsay              Sr DC XC Club-DC             5:36.7  17:26.50   172
209 Daniel Valero             Sr Potomac RC-MD             5:37.0  17:27.50   173
210 Zach Binder               Sr The Force-DE              5:37.2  17:28.10   174
211 Elijah Wilson             Jr Unattached                5:37.5  17:28.80    --
212 LANDRY SHAFFER            Sr Walton Raiders-GA         5:38.5  17:32.10   175
213 Ben Gross                 Sr Trinity Episcopal XC Club 5:38.9  17:33.30   176
214 Matthew Pasier            Jr Blacksburg XC Club-VA     5:39.0  17:33.70   177
215 Christian Eisinger        Sr Linganore XC Club-MD      5:39.2  17:34.10   178
216 Zach Gentry               Fr Albemarle 5 Guys and Girl 5:39.4  17:34.70   179
217 Sam Millson               So Moose Cru-FL              5:39.9  17:36.30   180
218 Cory Oegema               Jr Pilot Flying J-TN         5:40.3  17:37.60   181
219 Collin Hahan              Fr Midlothian TC-VA          5:40.6  17:38.50   182
220 William Sandin            Fr Capital Distance Club     5:40.6  17:38.70   183
221 Matthew Garcia-Lynn       Jr CrossOver Athletics-SC    5:41.1  17:40.10   184
222 Aaron Elder               Jr Albemarle 5 Guys and Girl 5:42.1  17:43.30   185
223 CONNOR KILCH              So Walton Raiders-GA         5:42.6  17:44.70   186
224 Wes Banker                Jr Hardin Valley X Club-TN   5:43.1  17:46.40   187
225 Martin Kelley             Sr DC XC Club-DC             5:43.2  17:46.70   188
226 Micheal Carter            So Blacksburg XC Club-VA     5:43.6  17:47.80   189
227 Gordon Pace               Jr Moose Cru-FL              5:44.2  17:49.60   190
228 Keene Waller              Sr Loyola Blakefield XC Club 5:45.1  17:52.50   191
229 Ted Raymond               So Hardin Valley X Club-TN   5:45.5  17:53.80   192
230 Jesse Millson             8t Moose Cru-FL              5:45.6  17:54.00   193
231 Jake Wilkes               Jr Trinity Episcopal XC Club 5:45.6  17:54.10   194
232 Zach Trim                 Sr CrossOver Athletics-SC    5:46.0  17:55.40   195
233 Luke Jensen               Sr UNA-GA-LILBURN-JENSEN     5:46.2  17:55.90    --
234 Jake Zawada               So Diocese of Raleigh XC Clu 5:46.3  17:56.20   196
235 Michael Fassulo           Sr Ramsey Farm Team-DE       5:46.6  17:57.10   197
236 Henry Meyerson            Sr DC XC Club-DC             5:46.6  17:57.20   198
237 Seth Coomer               Jr Slicc Eagle XC Club-TN    5:48.8  18:04.00   199
238 Matthew Kogan             Sr Potomac RC-MD             5:50.0  18:07.80   200
239 Matt Feely                Sr Unattached                5:50.2  18:08.50    --
240 Peter Millsaps            Fr Capital Distance Club     5:51.1  18:11.10   201
241 Alex Hoffman              Sr Wickham Road Runners-FL   5:51.2  18:11.60   202
242 Markus Tarjamo            Sr MuDRunners RC-MD          5:51.4  18:12.20   203
243 Drew Sands                Fr UNA-GA-ATLANTA-SANDS      5:52.5  18:15.50    --
244 KENAN FARMER              So Walton Raiders-GA         5:53.0  18:17.20   204
245 Justin Dejausserand       Sr MuDRunners RC-MD          5:54.8  18:22.70   205
246 Jon Wood                  Sr Unattached                5:56.4  18:27.50    --
247 Ben Kemper                Jr Unattached                5:56.7  18:28.50    --
248 Jonathan Shankles         Jr Pilot Flying J-TN         6:02.5  18:46.60   206
249 Darien Sorouri            So The Force-DE              6:02.6  18:46.80   207
250 Colin Humble              So Walton Raiders-GA         6:04.3  18:52.10   208
251 Joshua Land               So MuDRunners RC-MD          6:04.8  18:53.80   209
252 Bryan Hugen               Sr Linganore XC Club-MD      6:07.9  19:03.40   210
253 Thomas Harris             So CrossOver Athletics-SC    6:08.5  19:05.10   211
254 Sam Dever                 Sr The Force-DE              6:21.2  19:44.60   212
255 Luke Shannon              Sr Potomac RC-MD             6:23.9  19:53.00   213



                  Championship Boys 5000 Meter Run Team Scores                   
=================================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================================
  1 Miami Magis-FL              88      1    8   23   25   31   70   95  
      1     Elliot Clemente            14:58.50
      8     Avery Lopez                15:32.90
      23    Fabian Tomas               15:50.00
      25    Michael Magoulas           15:52.10
      31    Francisco Tejidor          15:56.10
      70    Diego Rojo                 16:27.40*
      95    Alexander Isaac            16:38.70*
      Total Time: 1:18:010      Average: 15:37.92      1-5 Split: 58
  2 Brentwood XC Club-TN        140    10   16   32   36   46   135  150 
      10    Nathan Thomas              15:39.30
      16    Alec Thomas                15:46.00
      32    Paul Stuart                15:58.00
      36    Taylor Caldwell            16:01.00
      46    Aaron Thomas               16:08.60
      135   Daniel Hamm                17:04.40*
      150   Coleman Churitch           17:11.70*
      Total Time: 1:19:33      Average: 15:54.58      1-5 Split: 29
  3 Snellville XC Club-GA       226     9   40   43   55   79   120  149 
      9     Morgan Malanoski           15:34.40
      40    Matthew McClintock         16:03.40
      43    Gabriel Gomez              16:05.80
      55    Matt Barudin               16:18.70
      79    Drew Vander Wood           16:30.90
      120   Kevin Marsh                16:58.80*
      149   Austin Veith               17:11.60*
      Total Time: 1:20:33      Average: 16:06.64      1-5 Split: 57
  4 Albemarle 5 Guys and Girl   255     2   22   28   80   123  179  185 
      2     Adam Visokay               15:10.00
      22    Ryan Thomas                15:50.00
      28    Ben Deal                   15:54.50
      80    Chris Springer             16:31.20
      123   Willl Hunt                 16:59.90
      179   Zach Gentry                17:34.70*
      185   Aaron Elder                17:43.30*
      Total Time: 1:20:26      Average: 16:05.12      1-5 Split: 1:50
  5 St. Xavier XC Club-KY       271    14   44   48   77   88   91   99  
      14    Conner Sheryak             15:42.30
      44    Nick Reader                16:06.30
      48    Sam Lewis                  16:12.30
      77    Mark Johnson               16:30.00
      88    Zach Beavin                16:35.70
      91    Max Mudd                   16:37.10*
      99    Vincent Stephen            16:42.90*
      Total Time: 1:21:07      Average: 16:13.32      1-5 Split: 53
  6 Wilmington XC-DE            275     5   13   19   111  127  151  167 
      5     Sam Parsons                15:28.10
      13    Stephen Garrett            15:41.90
      19    Alex Giacco                15:49.20
      111   Justin Casanova            16:52.80
      127   Patrick Lynch              17:02.00
      151   Jack Hagood                17:11.90*
      167   Taylor Payne               17:23.00*
      Total Time: 1:20:54      Average: 16:10.80      1-5 Split: 1:34
  7 Good Counsel XC Club-MD     288    29   39   66   67   87   116  159 
      29    Jack Riely                 15:54.70
      39    Collin Crilly              16:03.30
      66    Michael Fitzgerald         16:25.70
      67    Allen Meringolo            16:25.80
      87    Jimmy Kazunas              16:35.50
      116   John Lynagh                16:55.60*
      159   Nathan Brockett            17:15.30*
      Total Time: 1:21:25      Average: 16:17.00      1-5 Split: 41
  8 Bethesda XC-MD              299    35   41   61   73   89   112  152 
      35    Josh Ellis                 15:59.60
      41    Scott Sheehan              16:04.30
      61    James Sauro                16:23.10
      73    James Duncan               16:29.00
      89    Michael Spak               16:35.80
      112   Franklin Floresca          16:53.20*
      152   Will Delay                 17:12.00*
      Total Time: 1:21:32      Average: 16:18.36      1-5 Split: 36
  9 Capital Distance Club       341     3   52   58   75   153  183  201 
      3     Sam Roberson               15:14.90
      52    William Roberson           16:14.40
      58    Nathan Staub               16:21.10
      75    Asher Smith-Rose           16:29.60
      153   Allen Lawrence             17:12.50
      183   William Sandin             17:38.70*
      201   Peter Millsaps             18:11.10*
      Total Time: 1:21:33      Average: 16:18.50      1-5 Split: 1:58
 10 Wickham Road Runners-FL     348    34   47   53   72   142  158  202 
      34    Joey Castagnaro            15:59.60
      47    Tristan Kattenberg         16:09.90
      53    Daniel Moore               16:14.40
      72    Alex Brown                 16:28.10
      142   Andrew Caccaitore          17:09.00
      158   Cole Oliver                17:14.60*
      202   Alex Hoffman               18:11.60*
      Total Time: 1:22:01      Average: 16:24.20      1-5 Split: 1:09
 11 CrossOver Athletics-SC      376    21   24   26   121  184  195  211 
      21    Tony Morales               15:49.70
      24    Zack Langston              15:51.70
      26    Blake White                15:53.10
      121   Erik Wendt                 16:59.50
      184   Matthew Garcia-Lynn        17:40.10
      195   Zach Trim                  17:55.40*
      211   Thomas Harris              19:05.10*
      Total Time: 1:22:14      Average: 16:26.82      1-5 Split: 1:50
 12 Stafford XC Club-VA         377    37   42   69   96   133  139  154 
      37    Greg Bohmke                16:01.00
      42    Ian MacLeod                16:04.70
      69    Brandon Hinton             16:27.00
      96    Chapin Baxter              16:38.70
      133   Joey Abbatiello            17:04.30
      139   Tanner Wentlandt           17:07.10*
      154   Ryan Hazelgren             17:12.50*
      Total Time: 1:22:16      Average: 16:27.14      1-5 Split: 1:03
 13 Potomac RC-MD               401    15   51   64   98   173  200  213 
      15    William Conway             15:42.70
      51    Zachary Weinstein          16:14.20
      64    David Fitzgerald           16:25.00
      98    Sushen Thiyagarajan        16:40.40
      173   Daniel Valero              17:27.50
      200   Matthew Kogan              18:07.80*
      213   Luke Shannon               19:53.00*
      Total Time: 1:22:30      Average: 16:29.96      1-5 Split: 1:45
 14 Diocese of Raleigh XC Clu   412    17   60   100  104  131  196   -  
      17    Steven Phillips            15:48.50
      60    Nick Tyrey                 16:21.90
      100   Patrick Wolf               16:43.50
      104   JT Klimek                  16:46.90
      131   Chase McCord               17:03.90
      196   Jake Zawada                17:56.20*
      Total Time: 1:22:45      Average: 16:32.94      1-5 Split: 1:15
 15 Norcross PHD RC-GA          426    50   54   83   105  134  168   -  
      50    Arman Rehmann              16:13.90
      54    Nick Delguercio            16:15.00
      83    Sam Todd                   16:31.90
      105   Jordan Herbert             16:47.10
      134   Jacob Winters              17:04.40
      168   Matthew Sutton             17:23.40*
      Total Time: 1:22:52      Average: 16:34.46      1-5 Split: 51
 16 Magic City Slolrusses-AL    432    59   63   92   103  115  119  163 
      59    Payton Ballard             16:21.10
      63    Jack Miller                16:24.40
      92    Jack Monaghan              16:37.50
      103   Nick Halbach               16:46.70
      115   Reese McCall               16:55.20
      119   Andrew Fix                 16:58.30*
      163   Davis Kelly                17:17.60*
      Total Time: 1:23:05      Average: 16:36.98      1-5 Split: 34
 17 Ramsey Farm Team-DE         440    18   81   93   122  126  141  197 
      18    Matthew McKenna            15:48.70
      81    Scott Davis                16:31.30
      93    Patrick Hally              16:38.40
      122   Joseph Casini              16:59.80
      126   Liam Magerr                17:01.90
      141   Matthias Arauco-Shapiro    17:08.20*
      197   Michael Fassulo            17:57.10*
      Total Time: 1:23:00      Average: 16:36.02      1-5 Split: 1:13
 18 Hellions-FL                 446    56   57   71   124  138  162  166 
      56    Daniel Linares             16:20.60
      57    Kenny Castro               16:21.00
      71    Manny Garcia               16:27.70
      124   Patrick Cabrera            17:00.00
      138   Daniel Fernandez           17:05.70
      162   Pedro Ortega               17:17.10*
      166   Pedro Hernandez            17:21.60*
      Total Time: 1:23:15      Average: 16:39.00      1-5 Split: 45
 19 Linganore XC Club-MD        446     6   11   94   164  171  178  210 
      6     Braden Bruning             15:30.40
      11    Patrick Duboyce            15:40.00
      94    Neil Rasband               16:38.70
      164   Dan Beck                   17:18.30
      171   Luke Kastel                17:25.80
      178   Christian Eisinger         17:34.10*
      210   Bryan Hugen                19:03.40*
      Total Time: 1:22:33      Average: 16:30.64      1-5 Split: 1:55
 20 Pilot Flying J-TN           462    33   76   110  114  129  181  206 
      33    Bryan Fitzsimmons          15:59.00
      76    Skyler Winchester          16:29.90
      110   Chase Hilton               16:52.30
      114   Hayes Griffin              16:54.70
      129   Matt Sturgill              17:02.90
      181   Cory Oegema                17:37.60*
      206   Jonathan Shankles          18:46.60*
      Total Time: 1:23:19      Average: 16:39.76      1-5 Split: 1:04
 21 Hardin Valley X Club-TN     463    20   30   97   156  160  187  192 
      20    Aaron Templeton            15:49.20
      30    Will Templeton             15:56.00
      97    Stephen Spidell            16:39.30
      156   Daniel Sonnenfeldt         17:13.80
      160   Erik Hancock               17:16.00
      187   Wes Banker                 17:46.40*
      192   Ted Raymond                17:53.80*
      Total Time: 1:22:54      Average: 16:34.86      1-5 Split: 1:27
 22 Blacksburg XC Club-VA       465    12   65   106  137  145  177  189 
      12    Nick Link                  15:40.80
      65    Noah Combs                 16:25.10
      106   Luke Phillips              16:47.80
      137   Kenny Poole                17:04.80
      145   Cody Earles                17:09.90
      177   Matthew Pasier             17:33.70*
      189   Micheal Carter             17:47.80*
      Total Time: 1:23:08      Average: 16:37.68      1-5 Split: 1:29
 23 Loyola Blakefield XC Club   476    27   45   109  130  165  191   -  
      27    Michael Wegner             15:54.20
      45    Kevin Corbusier            16:07.40
      109   Tyler Spear                16:52.20
      130   Ryan Johnson               17:03.20
      165   Conor Waller               17:20.90
      191   Keene Waller               17:52.50*
      Total Time: 1:23:18      Average: 16:39.58      1-5 Split: 1:27
 24 Moose Cru-FL                486     7   82   85   132  180  190  193 
      7     Ryan Gousse                15:31.00
      82    Sam Goldberg               16:31.60
      85    Daniel Salas               16:33.20
      132   Paul Reggentin             17:04.00
      180   Sam Millson                17:36.30
      190   Gordon Pace                17:49.60*
      193   Jesse Millson              17:54.00*
      Total Time: 1:23:16      Average: 16:39.22      1-5 Split: 2:05
 25 Trinity Episcopal XC Club   498    38   49   107  128  176  194   -  
      38    Guy Shelby                 16:02.50
      49    Reider Strehler            16:13.30
      107   Mac Strehler               16:51.40
      128   Chris Cantone              17:02.80
      176   Ben Gross                  17:33.30
      194   Jake Wilkes                17:54.10*
      Total Time: 1:23:43      Average: 16:44.66      1-5 Split: 1:31
 26 Hereford RC-MD              502    68   78   102  108  146   -    -  
      68    Jon Luckin                 16:26.20
      78    Julian Rivera              16:30.20
      102   Kevin Collins              16:46.40
      108   Kevin Payne                16:51.60
      146   Gabriel Rivera             17:10.30
      Total Time: 1:23:45      Average: 16:44.94      1-5 Split: 44
 27 Midlothian TC-VA            544    62   74   113  140  155  182   -  
      62    Sean Willard               16:23.60
      74    Ryan Peterson              16:29.40
      113   Andrew Gorsuch             16:54.30
      140   Noah Fatsi                 17:07.90
      155   Kyle Dow                   17:13.10
      182   Collin Hahan               17:38.50*
      Total Time: 1:24:08      Average: 16:49.66      1-5 Split: 50
 28 DC XC Club-DC               605     4   84   157  172  188  198   -  
      4     Mike Crozier               15:16.50
      84    Nathan Thompson            16:32.30
      157   Matt Gatti                 17:13.90
      172   Nick Lindsay               17:26.50
      188   Martin Kelley              17:46.70
      198   Henry Meyerson             17:57.20*
      Total Time: 1:24:16      Average: 16:51.18      1-5 Split: 2:30
 29 Slicc Eagle XC Club-TN      688    118  136  143  144  147  199   -  
      118   Baylor McKay               16:57.40
      136   Brown Bailey               17:04.70
      143   Ben Roberson               17:09.10
      144   Garrett Wilson             17:09.80
      147   Bryce Prior                17:10.80
      199   Seth Coomer                18:04.00*
      Total Time: 1:25:32      Average: 17:06.36      1-5 Split: 13
 30 MuDRunners RC-MD            701    86   117  125  170  203  205  209 
      86    Robert Keim                16:34.00
      117   Patrick Jones              16:57.20
      125   Christopher Jones          17:00.10
      170   Tyler Perdue               17:25.70
      203   Markus Tarjamo             18:12.20
      205   Justin Dejausserand        18:22.70*
      209   Joshua Land                18:53.80*
      Total Time: 1:26:09      Average: 17:13.84      1-5 Split: 1:38
 31 The Force-DE                788    90   148  169  174  207  212   -  
      90    Thomas Griffith            16:36.00
      148   Kieran Tuntivate           17:10.90
      169   Nolan O'Connor             17:24.40
      174   Zach Binder                17:28.10
      207   Darien Sorouri             18:46.80
      212   Sam Dever                  19:44.60*
      Total Time: 1:27:26      Average: 17:29.24      1-5 Split: 2:11
 32 Walton Raiders-GA           827    101  161  175  186  204  208   -  
      101   RYAN HUMBLE                16:45.00
      161   MICHAEL WARRICK            17:16.50
      175   LANDRY SHAFFER             17:32.10
      186   CONNOR KILCH               17:44.70
      204   KENAN FARMER               18:17.20
      208   Colin Humble               18:52.10*
      Total Time: 1:27:36      Average: 17:31.10      1-5 Split: 1:32


RaceTab 3 by MileSplit                    

                         NXN Southeast Regional - 11/26/2011                         
                          WakeMed Soccer Complex, Cary, NC

                        Championship Girls 5000 Meter Run                        
=================================================================================
    Name                      Yr Team                      Pace/M      Time   Pts
=================================================================================
  1 Julie Macedo              Sr The Force-DE              5:28.6  17:01.40     1
  2 Haley Pierce              Sr Wilmington XC-DE          5:31.8  17:11.10     2
  3 Reagan Anderson           Jr Wilmington XC-DE          5:45.3  17:53.20     3
  4 Carolyn Bethel            Jr Hidden Valley TC-VA       5:48.8  18:04.00     4
  5 Kara Dickerson            Jr Midlothian TC-VA          5:50.1  18:08.20     5
  6 Katherine Receveur        So Louisville TC-KY          5:51.3  18:11.70     6
  7 Bailey Davis              So Louisville TC-KY          5:51.7  18:13.10     7
  8 Kieran Hanrahan           Fr Wilmington XC-DE          5:52.8  18:16.50     8
  9 Rebecca Salter            Jr Wilmington XC-DE          5:52.8  18:16.50     9
 10 Erica Amatori             Sr Western Cary TC-NC        5:54.2  18:20.80    10
 11 Sydney Foreman            So UNA-NC-CHARLOTTE-FOREMAN  5:54.8  18:22.80    --
 12 Emily Mulhern             Fr Urbana Legacy-MD          5:55.3  18:24.20    11
 13 Lucy Srour                Fr Potomac RC-MD             5:55.7  18:25.40    --
 14 Nicole Carter             Jr Haymarket TC-VA           5:55.8  18:25.90    --
 15 Skylar Evans              Sr Midlothian TC-VA          5:56.0  18:26.40    12
 16 Caroline Guiot            Sr Whitman XC Club-NC        5:56.2  18:26.90    13
 17 Emily Bean                So Louisville TC-KY          5:56.9  18:29.30    14
 18 Julie Williams            Jr Wilmington XC-DE          5:57.6  18:31.40    15
 19 Kari Johnston             So Midlothian TC-VA          5:58.6  18:34.50    16
 20 Katherine Yost            Jr Norcross PHD RC-GA        5:58.6  18:34.60    --
 21 Hannah Feiten             Jr Hardin Valley X Club-TN   5:59.1  18:35.90    17
 22 Marie Johnston            Jr Midlothian TC-VA          5:59.5  18:37.20    18
 23 Erika Peoples                UNA-TN-BRENTWOOD-PEOPLES  5:59.7  18:37.90    --
 24 Mary Grace Doggett        So Diocese of Raleigh XC Clu 6:01.1  18:42.20    19
 25 Amanda Rickert            Jr The Force-DE              6:01.1  18:42.20    20
 26 Kennedy Wong              So Maintenance Crew XC-DE    6:01.6  18:43.90    21
 27 Barbara Lee Ball          Jr UNA-TN-NASHVILLE-BALL     6:02.0  18:45.10    --
 28 Kate Hastings             Fr Wilmington XC-DE          6:02.8  18:47.40    22
 29 Maura McDonnell           Jr Western Cary TC-NC        6:03.5  18:49.70    23
 30 Ariel Briales             Jr UNA-VA-VIRGINIA_BEA-TAPIA 6:03.9  18:50.90    --
 31 Kate Buss                 Sr Blacksburg XC Club-VA     6:04.8  18:53.70    24
 32 Lauren Colberg            Sr Western Cary TC-NC        6:05.4  18:55.60    25
 33 Sarah Alexander           Sr Western Cary TC-NC        6:05.6  18:56.10    26
 34 Rachel Bartolomeo         So Diocese of Raleigh XC Clu 6:05.7  18:56.60    27
 35 Jessica Rossabi           Sr Western Cary TC-NC        6:05.8  18:56.90    28
 36 Abbey Daley               Jr UNA-MD-CLARKSBURG-DALEY   6:05.8  18:57.00    --
 37 Kenzley Defler            So Louisville TC-KY          6:07.6  19:02.50    29
 38 Caroline McCaslin         Sr Louisville TC-KY          6:08.0  19:03.80    30
 39 Theresa Enright           Fr Western Cary TC-NC        6:10.4  19:11.00    31
 40 Grace Morken              Jr Rock Haven XC-NC          6:10.8  19:12.30    32
 41 Maysa Araba               Fr Rock Haven XC-NC          6:10.8  19:12.40    33
 42 Nora McUmber              Fr Bethesda Pine Trees-MD    6:10.8  19:12.50    34
 43 Helena Harding            So Hidden Valley TC-VA       6:11.3  19:14.00    35
 44 Amanda Vokoun             Sr Louisville TC-KY          6:11.6  19:15.00    36
 45 Courtney Wallace          Fr Maintenance Crew XC-DE    6:11.9  19:15.90    37
 46 Meghan Mulroy             Sr Midlothian TC-VA          6:12.2  19:16.60    38
 47 Allie Castro              So North Lincoln XC Club-NC  6:12.2  19:16.80    --
 48 Helen Morken              Fr Rock Haven XC-NC          6:12.4  19:17.40    39
 49 Allie Worsdale            Jr Western Cary TC-NC        6:12.5  19:17.70    40
 50 Emily Peters              So Unattached                6:13.1  19:19.60    --
 51 Kate Crawford             So Louisville TC-KY          6:13.5  19:20.90    41
 52 Shewit Weldense           Sr Unattached                6:15.6  19:27.20    --
 53 Hannah Brown              Sr Blacksburg XC Club-VA     6:15.8  19:27.90    42
 54 Sarah Askine              Jr Urbana Legacy-MD          6:16.2  19:29.20    43
 55 Charde Barnes             Jr UNA-MD-UPPER_MARLB-BARNES 6:16.2  19:29.20    --
 56 Bonnie Angermeier         Fr Blacksburg XC Club-VA     6:16.2  19:29.30    44
 57 Pegah Kamrani             Jr UNA-NC-CHAPEL_HIL-KAMRANI 6:17.5  19:33.20    --
 58 Lauren Jaeger             Sr Blacksburg XC Club-VA     6:19.2  19:38.50    45
 59 Claire Ewing-Nelson       So Blacksburg XC Club-VA     6:19.8  19:40.30    46
 60 Rachel Rabbitt            Jr Grafton CC Club-VA        6:19.8  19:40.30    47
 61 Lexi Santer               So The Force-DE              6:21.1  19:44.50    48
 62 Ashleigh Torres           Sr Hidden Valley TC-VA       6:21.3  19:45.00    49
 63 Samiiah Wilson            Jr Diocese of Raleigh XC Clu 6:21.5  19:45.80    50
 64 Madeline Rico             Sr UNA-MD-ROCKVILLE-RICO     6:22.1  19:47.40    --
 65 Caitlyn Colo              Sr MavRunners-NC             6:22.9  19:49.90    --
 66 Katie Magee               Jr Diocese of Raleigh XC Clu 6:23.0  19:50.30    51
 67 Hannah Dimmick            Jr UNA-VA-MCLEAN-DIMMICK     6:23.7  19:52.40    --
 68 Megan Cuomo               Sr Diocese of Raleigh XC Clu 6:24.2  19:54.10    52
 69 Laura Nakasaka            Jr Bethesda Pine Trees-MD    6:24.3  19:54.40    53
 70 Rachel Byrd                  UNA-VA-POWHATAN-BYRD      6:26.4  20:00.90    --
 71 Laura Hart                Fr Diocese of Raleigh XC Clu 6:26.6  20:01.50    54
 72 Rachel Bloxom             Fr Grafton CC Club-VA        6:27.1  20:03.00    55
 73 Savannah Fornshell        Sr North Lincoln XC Club-NC  6:27.5  20:04.40    --
 74 Nicole Goff               So Grafton CC Club-VA        6:27.9  20:05.40    56
 75 Camilla Dohlman           Jr Rock Haven XC-NC          6:28.5  20:07.40    57
 76 Samantha Teague           Jr UNA-NC-CHARLOTTE-TEAGUE   6:28.8  20:08.30    --
 77 Drew Sanclemente          Fr Maintenance Crew XC-DE    6:29.2  20:09.50    58
 78 Kyndall Boykin            Sr UNA-NC-RALEIGH-BOYKIN     6:29.4  20:10.20    --
 79 Sydney Teague             Jr UNA-NC-CHARLOTTE-TEAGUE   6:29.8  20:11.40    --
 80 Annie McElvein            Fr Bethesda Pine Trees-MD    6:30.1  20:12.40    59
 81 Sydney Sumner             Sr Blacksburg XC Club-VA     6:31.8  20:17.50    60
 82 Hallie Jester             Sr Bethesda Pine Trees-MD    6:32.2  20:18.80    61
 83 Elizabeth Frank           Sr Whitman XC Club-NC        6:33.0  20:21.40    62
 84 Hannah Aris               So UNA-MD-PORT_REPUBLIC-ARIS 6:33.2  20:21.90    --
 85 Frankie Perone            Sr Rock Haven XC-NC          6:34.1  20:24.90    63
 86 Kat McNeill               Fr Bethesda Pine Trees-MD    6:35.6  20:29.50    64
 87 Risa Grandon              Jr Grafton CC Club-VA        6:36.0  20:30.60    65
 88 Ashley Bruce              Sr Grafton CC Club-VA        6:36.2  20:31.20    66
 89 Kelly Winklbaur           Fr Urbana Legacy-MD          6:37.4  20:34.90    67
 90 Kaitlin Bonaro            Sr MuDRunners RC-MD          6:37.4  20:35.20    68
 91 D'Atra Davis              Jr MuDRunners RC-MD          6:37.5  20:35.50    69
 92 Leslie Weidner            Jr Hidden Valley TC-VA       6:38.3  20:38.00    70
 93 Erin Ford                 So The Force-DE              6:39.0  20:40.10    71
 94 Savannah Lips             So Western Cary TC-NC        6:39.7  20:42.10    --
 95 Alexis Hewitt             Sr Hardin Valley X Club-TN   6:39.9  20:42.90    72
 96 Nicole Pappalardo         Sr MavRunners-NC             6:40.5  20:44.70    --
 97 Caroline Silverman        8t Wilmington XC-DE          6:40.9  20:45.80    73
 98 Greta Weidner             Sr Hidden Valley TC-VA       6:41.5  20:47.90    74
 99 Cat Hollister             Sr Diocese of Raleigh XC Clu 6:43.1  20:52.80    75
100 Erin Hub                  Sr Woodsboro RC-MD           6:43.4  20:53.80    76
101 Caroline Stogner          So UNA-NC-CARY-STOGNER       6:43.6  20:54.30    --
102 Katherine Benson          So Blacksburg XC Club-VA     6:43.9  20:55.30    77
103 Katherine Edwards         So Frederick County RC-MD    6:44.1  20:56.00    78
104 Annie Frasier             Sr Woodsboro RC-MD           6:46.3  21:02.60    79
105 Abby Fry                  Fr Bethesda Pine Trees-MD    6:46.6  21:03.70    80
106 Caroline Elmendorf        Jr Whitman XC Club-NC        6:47.5  21:06.30    81
107 Jessi Lane                So Frederick County RC-MD    6:47.7  21:07.00    82
108 Bre Ullrich               So Frederick County RC-MD    6:49.4  21:12.40    83
109 Meaghan Foley             Sr Maintenance Crew XC-DE    6:50.7  21:16.50    84
110 Megan Burns               So UNA-VA-CHRISTIANSBU-BURNS 6:51.3  21:18.20    --
111 Maria Anderson            So The Force-DE              6:52.4  21:21.60    85
112 Kaitlyn Wagner            Jr Urbana Legacy-MD          6:53.5  21:25.10    86
113 Leigh Caulfield           Sr Woodsboro RC-MD           6:53.8  21:26.00    87
114 Megan Kaczor              Sr Woodsboro RC-MD           6:53.8  21:26.10    88
115 Kyla Pelletier            Sr Hardin Valley X Club-TN   6:54.1  21:26.90    89
116 Rachel Curtis             Jr Grafton CC Club-VA        6:54.3  21:27.60    90
117 Katie Brendli             Jr Midlothian TC-VA          6:54.7  21:28.80    91
118 Amber Kloper              Sr Woodsboro RC-MD           6:55.3  21:30.60    92
119 Elena De La Paz           Sr UNA-MD-BETHESDA-DE LA PAZ 6:56.0  21:32.80    --
120 Deanna Corts              Sr Grafton CC Club-VA        6:56.9  21:35.70    93
121 Sarah Zeichner            Sr Whitman XC Club-NC        6:57.4  21:37.10    94
122 Taylor Sayegh             So Midlothian TC-VA          6:58.5  21:40.50    95
123 Laura Hamon               Sr Rock Haven XC-NC          6:58.5  21:40.70    96
124 Laura Elmendorf           Jr Whitman XC Club-NC        7:00.2  21:46.00    97
125 Caroline Leuba            Jr Bethesda Pine Trees-MD    7:00.4  21:46.40    98
126 Alexus Reese              Jr MuDRunners RC-MD          7:01.3  21:49.20    99
127 Catherine Springer        Jr MuDRunners RC-MD          7:02.2  21:52.20   100
128 Emma Reyes                So The Force-DE              7:02.3  21:52.30   101
129 Heather Mwatanti          So Hidden Valley TC-VA       7:03.3  21:55.40   102
130 Lily Nicoll               Sr Urbana Legacy-MD          7:03.4  21:55.90   103
131 Caroline Su               Sr Potomac RC-MD             7:04.2  21:58.40    --
132 Alexandra Christopoulos   So Hardin Valley X Club-TN   7:06.6  22:05.70   104
133 Sara Correll              Sr UNA-KY-GEORGETOWN-CORRELL 7:09.2  22:13.90    --
134 Kira Bruder               Sr Urbana Legacy-MD          7:11.0  22:19.50   105
135 Kenya Reese               So MuDRunners RC-MD          7:11.0  22:19.60   106
136 Katie Desch               Sr Maintenance Crew XC-DE    7:11.5  22:21.00   107
137 Yinger Karlie             So Hardin Valley X Club-TN   7:13.9  22:28.40   108
138 Brittany Waggoner         Sr Hardin Valley X Club-TN   7:16.7  22:37.30   109
139 Kayla Coleman             Sr Urbana Legacy-MD          7:22.5  22:55.30   110
140 Mae Langrehr              Jr The Force-DE              7:22.6  22:55.60   111
141 Maddy Davis               So Frederick County RC-MD    7:26.1  23:06.30   112
142 Miata Reese               Jr MuDRunners RC-MD          7:31.1  23:21.90   113
143 Alexa Phillips            Jr Rock Haven XC-NC          7:32.2  23:25.50   114
144 Emily Woods               8t Maintenance Crew XC-DE    7:40.8  23:52.00   115
145 Catherine Chambers        Jr Woodsboro RC-MD           7:41.4  23:53.80   116
146 Cori Walters              So Frederick County RC-MD    7:48.5  24:16.10   117
147 Carly Drankiewicz         Jr Frederick County RC-MD    8:06.1  25:10.60   118



                  Championship Girls 5000 Meter Run Team Scores                  
=================================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================================
  1 Wilmington XC-DE            37      2    3    8    9   15   22   73  
      2     Haley Pierce               17:11.10
      3     Reagan Anderson            17:53.20
      8     Kieran Hanrahan            18:16.50
      9     Rebecca Salter             18:16.50
      15    Julie Williams             18:31.40
      22    Kate Hastings              18:47.40*
      73    Caroline Silverman         20:45.80*
      Total Time: 1:30:09      Average: 18:01.74      1-5 Split: 1:20
  2 Louisville TC-KY            86      6    7   14   29   30   36   41  
      6     Katherine Receveur         18:11.70
      7     Bailey Davis               18:13.10
      14    Emily Bean                 18:29.30
      29    Kenzley Defler             19:02.50
      30    Caroline McCaslin          19:03.80
      36    Amanda Vokoun              19:15.00*
      41    Kate Crawford              19:20.90*
      Total Time: 1:33:00      Average: 18:36.08      1-5 Split: 52
  3 Midlothian TC-VA            89      5   12   16   18   38   91   95  
      5     Kara Dickerson             18:08.20
      12    Skylar Evans               18:26.40
      16    Kari Johnston              18:34.50
      18    Marie Johnston             18:37.20
      38    Meghan Mulroy              19:16.60
      91    Katie Brendli              21:28.80*
      95    Taylor Sayegh              21:40.50*
      Total Time: 1:33:03      Average: 18:36.58      1-5 Split: 1:08
  4 Western Cary TC-NC          112    10   23   25   26   28   31   40  
      10    Erica Amatori              18:20.80
      23    Maura McDonnell            18:49.70
      25    Lauren Colberg             18:55.60
      26    Sarah Alexander            18:56.10
      28    Jessica Rossabi            18:56.90
      31    Theresa Enright            19:11.00*
      40    Allie Worsdale             19:17.70*
      Total Time: 1:33:59      Average: 18:47.82      1-5 Split: 36
  5 Diocese of Raleigh XC Clu   199    19   27   50   51   52   54   75  
      19    Mary Grace Doggett         18:42.20
      27    Rachel Bartolomeo          18:56.60
      50    Samiiah Wilson             19:45.80
      51    Katie Magee                19:50.30
      52    Megan Cuomo                19:54.10
      54    Laura Hart                 20:01.50*
      75    Cat Hollister              20:52.80*
      Total Time: 1:37:09      Average: 19:25.80      1-5 Split: 1:12
  6 Blacksburg XC Club-VA       201    24   42   44   45   46   60   77  
      24    Kate Buss                  18:53.70
      42    Hannah Brown               19:27.90
      44    Bonnie Angermeier          19:29.30
      45    Lauren Jaeger              19:38.50
      46    Claire Ewing-Nelson        19:40.30
      60    Sydney Sumner              20:17.50*
      77    Katherine Benson           20:55.30*
      Total Time: 1:37:010      Average: 19:25.94      1-5 Split: 47
  7 Rock Haven XC-NC            224    32   33   39   57   63   96   114 
      32    Grace Morken               19:12.30
      33    Maysa Araba                19:12.40
      39    Helen Morken               19:17.40
      57    Camilla Dohlman            20:07.40
      63    Frankie Perone             20:24.90
      96    Laura Hamon                21:40.70*
      114   Alexa Phillips             23:25.50*
      Total Time: 1:38:14      Average: 19:38.88      1-5 Split: 1:13
  8 The Force-DE                225     1   20   48   71   85   101  111 
      1     Julie Macedo               17:01.40
      20    Amanda Rickert             18:42.20
      48    Lexi Santer                19:44.50
      71    Erin Ford                  20:40.10
      85    Maria Anderson             21:21.60
      101   Emma Reyes                 21:52.30*
      111   Mae Langrehr               22:55.60*
      Total Time: 1:37:30      Average: 19:29.96      1-5 Split: 4:20
  9 Hidden Valley TC-VA         232     4   35   49   70   74   102   -  
      4     Carolyn Bethel             18:04.00
      35    Helena Harding             19:14.00
      49    Ashleigh Torres            19:45.00
      70    Leslie Weidner             20:38.00
      74    Greta Weidner              20:47.90
      102   Heather Mwatanti           21:55.40*
      Total Time: 1:38:29      Average: 19:41.78      1-5 Split: 2:44
 10 Bethesda Pine Trees-MD      271    34   53   59   61   64   80   98  
      34    Nora McUmber               19:12.50
      53    Laura Nakasaka             19:54.40
      59    Annie McElvein             20:12.40
      61    Hallie Jester              20:18.80
      64    Kat McNeill                20:29.50
      80    Abby Fry                   21:03.70*
      98    Caroline Leuba             21:46.40*
      Total Time: 1:40:08      Average: 20:01.52      1-5 Split: 1:17
 11 Grafton CC Club-VA          289    47   55   56   65   66   90   93  
      47    Rachel Rabbitt             19:40.30
      55    Rachel Bloxom              20:03.00
      56    Nicole Goff                20:05.40
      65    Risa Grandon               20:30.60
      66    Ashley Bruce               20:31.20
      90    Rachel Curtis              21:27.60*
      93    Deanna Corts               21:35.70*
      Total Time: 1:40:51      Average: 20:10.10      1-5 Split: 51
 12 Maintenance Crew XC-DE      307    21   37   58   84   107  115   -  
      21    Kennedy Wong               18:43.90
      37    Courtney Wallace           19:15.90
      58    Drew Sanclemente           20:09.50
      84    Meaghan Foley              21:16.50
      107   Katie Desch                22:21.00
      115   Emily Woods                23:52.00*
      Total Time: 1:41:47      Average: 20:21.36      1-5 Split: 3:37
 13 Urbana Legacy-MD            310    11   43   67   86   103  105  110 
      11    Emily Mulhern              18:24.20
      43    Sarah Askine               19:29.20
      67    Kelly Winklbaur            20:34.90
      86    Kaitlyn Wagner             21:25.10
      103   Lily Nicoll                21:55.90
      105   Kira Bruder                22:19.50*
      110   Kayla Coleman              22:55.30*
      Total Time: 1:41:49      Average: 20:21.86      1-5 Split: 3:32
 14 Whitman XC Club-NC          347    13   62   81   94   97    -    -  
      13    Caroline Guiot             18:26.90
      62    Elizabeth Frank            20:21.40
      81    Caroline Elmendorf         21:06.30
      94    Sarah Zeichner             21:37.10
      97    Laura Elmendorf            21:46.00
      Total Time: 1:43:18      Average: 20:39.54      1-5 Split: 3:19
 15 Hardin Valley X Club-TN     390    17   72   89   104  108  109   -  
      17    Hannah Feiten              18:35.90
      72    Alexis Hewitt              20:42.90
      89    Kyla Pelletier             21:26.90
      104   Alexandra Christopoulos    22:05.70
      108   Yinger Karlie              22:28.40
      109   Brittany Waggoner          22:37.30*
      Total Time: 1:45:20      Average: 21:03.96      1-5 Split: 3:53
 16 Woodsboro RC-MD             422    76   79   87   88   92   116   -  
      76    Erin Hub                   20:53.80
      79    Annie Frasier              21:02.60
      87    Leigh Caulfield            21:26.00
      88    Megan Kaczor               21:26.10
      92    Amber Kloper               21:30.60
      116   Catherine Chambers         23:53.80*
      Total Time: 1:46:19      Average: 21:15.82      1-5 Split: 37
 17 MuDRunners RC-MD            442    68   69   99   100  106  113   -  
      68    Kaitlin Bonaro             20:35.20
      69    D'Atra Davis               20:35.50
      99    Alexus Reese               21:49.20
      100   Catherine Springer         21:52.20
      106   Kenya Reese                22:19.60
      113   Miata Reese                23:21.90*
      Total Time: 1:47:12      Average: 21:26.34      1-5 Split: 1:44
 18 Frederick County RC-MD      472    78   82   83   112  117  118   -  
      78    Katherine Edwards          20:56.00
      82    Jessi Lane                 21:07.00
      83    Bre Ullrich                21:12.40
      112   Maddy Davis                23:06.30
      117   Cori Walters               24:16.10
      118   Carly Drankiewicz          25:10.60*
      Total Time: 1:50:38      Average: 22:07.56      1-5 Split: 3:20

  Boys 5000 Meter Run                            
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Evan Laratta              12 QOXC-MD                    15:51.00     1
  2 Gurjeet Chinayna          12 NOVA AC-VA                 16:23.80     2
  3 Dominic Collichio         -4 Rock Haven XC-NC           16:33.60     3
  4 Greg Hadley               12 Heights Club-MD            16:40.50     4
  5 Evan Burnham              12 QOXC-MD                    16:48.20     5
  6 Austin Murdaugh           12 Snellville XC Club-GA      16:52.20     6
  7 Jon Grunewald             -4 Ramsey Farm Team-DE        16:52.60     7
  8 Charlie Hammon            -4 St. Xavier XC Club-KY      16:54.10     8
  9 Andrew Fea                -4 North Lincoln XC Club-NC   16:56.00     9
 10 Cameron Vaughn            -4 Hidden Valley TC-VA        16:56.90    10
 11 Andy Fernandez            -4 Miami Magis-FL             16:58.20    --
 12 Will Hodges               -4 Hidden Valley TC-VA        16:59.40    11
 13 Thomas Trott              -4 Frederick XC Club-MD       17:01.10    12
 14 Chris Boyle               -4 North Lincoln XC Club-NC   17:02.50    13
 15 Tommy Templeman           -4 Snellville XC Club-GA      17:03.10    14
 16 Daniel Glover             12 Western Cary TC-NC         17:03.90    15
 17 Chris Saldana             12 St. Xavier XC Club-KY      17:05.20    16
 18 Paige Keller              12 Bethesda XC-MD             17:05.60    17
 19 Mason Holt                -4 UNA-NC-ROCKY_MOUNT-HOLT    17:07.60    --
 20 Jose Navarrete            12 K-Town Runners-NC          17:09.00    18
 21 Anthony Apostolico        -4 Ramsey Farm-B              17:09.50    19
 22 Michael Borten            12 QOXC-MD                    17:10.70    20
 23 Sammy Haugrud             12 Bethesda XC-MD             17:10.80    21
 24 Tomiwa Olufolabi          -4 Rock Haven XC-NC           17:11.40    22
 25 Colin LeNoir              -4 Ramsey Farm Team-DE        17:12.40    23
 26 Jacob Myers               12 Woodsboro RC-MD            17:14.90    24
 27 luke redito               -4 UNA-FL-MELBOURNE-REDITO    17:15.30    --
 28 Alborz Fakhari            12 QOXC-MD                    17:15.40    25
 29 Mark Ciritella            -4 Ramsey Farm Team-DE        17:15.90    26
 30 Michael Jushchuk          12 Rock Haven XC-NC           17:15.90    27
 31 Daniel Pinard             -4 UNA-VA-SALEM-PINARD        17:16.00    --
 32 Noah Long                 -4 Hidden Valley TC-VA        17:17.40    28
 33 John Thompson             12 NOVA AC-VA                 17:18.10    29
 34 Jordan Hand               -4 Snellville XC Club-GA      17:20.00    30
 35 Ryan Shannon              -4 North Lincoln XC Club-NC   17:20.10    31
 36 Alex Hadley               -4 Heights Club-MD            17:20.40    32
 37 Edwin Lu                  12 Blacksburg XC Club-VA      17:21.80    33
 38 Ryan Hughes               -4 Ramsey Farm Team-DE        17:22.20    34
 39 Marvin Zhang              12 Bethesda XC-MD             17:22.70    35
 40 Ben Ramirez               -4 Stafford XC Club-VA        17:23.50    --
 41 Nathanial Reese           -4 Bethesda XC-MD             17:24.20    36
 42 German Perez              12 North Lincoln XC Club-NC   17:25.00    37
 43 Andrew Witcher            12 Rock Haven XC-NC           17:26.80    38
 44 Kendon Corbett            -4 MavRunners-NC              17:27.20    39
 45 Garrett Adams             -4 Snellville XC Club-GA      17:29.10    40
 46 Scott Berryman            -4 Woodsboro RC-MD            17:29.20    41
 47 Ethan Reuse               12 UNA-VA-MIDLOTHIAN-REUSE    17:29.70    --
 48 Nick Wilson               -4 Blacksburg XC Club-VA      17:29.80    42
 49 Alex Roederer             -4 UNA-MD-BETHESDA-ROEDERER   17:30.40    --
 50 Doug Hartley              -4 Hidden Valley TC-VA        17:30.70    43
 51 Thomas Delacour           12 UNA-MD-BETHESDA-DELACOUR   17:32.00    --
 52 Louis Levine              -4 Frederick XC Club-MD       17:32.40    44
 53 Drew Smith                -4 Good Counsel XC Club-MD    17:32.80    45
 54 Corey Colberg             -4 Western Cary TC-NC         17:33.20    46
 55 Dominic Whyte             -4 Blacksburg XC Club-VA      17:33.80    47
 56 Andrew Hayden             12 NOVA AC-VA                 17:33.90    48
 57 Jonathan Ryder            12 Patriot RC-MD              17:34.70    49
 58 David Kwiatkowski         -4 Albemarle 5 Guys and Girl  17:35.50    50
 59 Joey Garrett              -4 Wilmington XC-B            17:35.60    51
 60 Victor Morales            12 Woodsboro RC-MD            17:36.70    52
 61 Bradley Shawen            -4 QOXC-MD                    17:37.30    53
 62 Jon Karczmarek            -4 Frederick XC Club-MD       17:37.40    54
 63 Jimmy Paul                12 St. Xavier XC Club-KY      17:37.60    55
 64 Zach Nerenberg            -4 Loyola Blakefield XC Club  17:38.00    --
 65 Flip Bishop               -4 Blacksburg XC Club-VA      17:39.00    56
 66 Guilloume Bailey          12 Albemarle 5 Guys and Girl  17:40.10    57
 67 Miles Green               -4 Norcross PHD RC-GA         17:40.30    --
 68 Philip Allen              12 Heights Club-MD            17:40.60    58
 69 Eli Harding               -4 Hidden Valley TC-VA        17:40.80    59
 70 David Bloch                  Una-Md-Cabin               17:40.90    --
 71 Dan Foley                 -4 Ramsey Farm Team-DE        17:41.10    60
 72 Jake Brooks               -4 Albemarle 5 Guys and Girl  17:41.60    61
 73 Jordan Kokoska            -4 UNA-NC-APEX-DAUM           17:42.50    --
 74 Tarik Dennie              -4 Snellville XC Club-GA      17:44.70    62
 75 Kevin Pulliam             -4 DC XC Club-DC              17:45.30    63
 76 Nathaniel Rogers          12 Good Counsel XC Club-MD    17:46.60    64
 77 Eliseo Magallon           12 Snellville XC Club-GA      17:47.60    65
 78 Alec Lane                 -4 MavRunners-NC              17:48.60    66
 79 Dominic Collins           12 Ashley Ridge HS-SC         17:48.90    67
 80 Howard Daniels            -4 Wilmington XC-B            17:49.30    68
 81 Logan Staley              -4 Frederick XC Club-MD       17:50.40    69
 82 Christopher Martin        -4 Woodsboro RC-MD            17:50.80    70
 83 James Jushchuk            -4 Rock Haven XC-NC           17:51.40    71
 84 Carter Pennington         -4 MavRunners-NC              17:51.90    72
 85 Jesse Dellea              12 Rock Haven XC-NC           17:51.90    73
 86 Sam Olshansky             -4 St. Xavier XC Club-KY      17:52.80    74
 87 Justin Cerrito            -4 Patriot RC-MD              17:52.90    75
 88 Henry Paul                -4 Wilmington XC-B            17:53.20    76
 89 Ryan Galligan             -4 Frederick XC Club-MD       17:53.60    77
 90 Colin Fleming             -4 Patriot RC-MD              17:53.90    78
 91 McKinley Gray             -4 UNA-NC-NEW_BERN-GRAY       17:54.60    --
 92 Zach Coffaman             12 Albemarle 5 Guys and Girl  17:54.70    79
 93 Marcelo Jauregui-Volpe    -4 UNA-VA-MCL-JAUREGUI-VOLPE  17:55.10    --
 94 Lucas Liriano             12 Woodsboro RC-MD            17:59.00    80
 95 Tyler Baldo               -4 Ramsey Farm-B              17:59.10    81
 96 James Herrick             12 Heights Club-MD            17:59.30    82
 97 Dane Boegner              -4 NOVA AC-VA                 17:59.80    83
 98 Alex Czujko               -4 Good Counsel XC Club-MD    18:00.80    84
 99 Nicholas Johnson          -4 Frederick XC Club-MD       18:00.90    85
100 Sam Gillespie             -4 Albemarle 5 Guys and Girl  18:01.00    86
101 Daniel Sack                  UNA-MD-BETHESDA-SACK       18:01.90    --
102 Wesley O'Connor           -4 Patriot RC-MD              18:02.10    87
103 Dylan Stinner             -4 Good Counsel XC Club-MD    18:02.10    88
104 Justin Mauersberg         12 Patriot RC-MD              18:02.80    89
105 Ryan Hopkins              -4 Moose Cru-FL               18:03.10    --
106 Matthew Brune             -4 Ramsey Farm-B              18:04.00    90
107 Alex Don                  -4 DC XC Club-DC              18:04.80    91
108 Connor Veith              -4 Snellville XC Club-GA      18:04.90    92
109 Enrique Alonzo            -4 Good Counsel XC Club-MD    18:05.70    93
110 Mitch Clements            -4 NOVA AC-VA                 18:05.80    94
111 Michael Jarosz            -4 DC XC Club-DC              18:06.50    95
112 Zach Durand               -4 MavRunners-NC              18:07.10    96
113 Troy Shuman               -4 Frederick County RC-MD     18:07.40    --
114 Timmy Hall                -4 K-Town Runners-NC          18:10.60    97
115 Phillip Bale              -4 Ramsey Farm-B              18:11.30    98
116 Alex Levine               -4 Albemarle 5 Guys and Girl  18:11.90    99
117 Chris Martin              -4 Oak Ridge RC               18:12.40   100
118 Merrick Blow              -4 Ramsey Farm Team-DE        18:13.20   101
119 Tom Pullano               -4 DC XC Club-DC              18:13.80   102
120 Luke Bader                12 Ramsey Farm Team-DE        18:16.40   103
121 Baxter Wingfield          -4 Hidden Valley TC-VA        18:19.90   104
122 Eric Villeneuve           12 Frederick County RC-MD     18:21.10    --
123 Brian Palmer              -4 UNA-FL-MIAMI-PALMER        18:21.80    --
124 Walker Myers              12 Ashley Ridge HS-SC         18:22.20   105
125 Hugo Ballon               -4 NOVA AC-VA                 18:23.30   106
126 Andy (Inferni) Fleischer  -4 QOXC-MD                    18:23.70   107
127 David Sidibe              12 Bethesda XC-MD             18:25.30   108
128 Hank Secrist              -4 Blacksburg XC-B            18:26.10   109
129 Chris Delguercio          -4 Norcross PHD RC-GA         18:26.40    --
130 Jason Fisher              12 Wilmington XC-B            18:27.90   110
131 Peter Renai               -4 Ramsey Farm-C              18:28.90   111
132 Parker Place              -4 Moose Cru-FL               18:29.80    --
133 Isaac Rubin               -4 UNA-MD-BETHESDA-RUBIN      18:30.10    --
134 Austin Lesch              -4 UNA-MD-BETHESDA-LESCH      18:32.40    --
135 Sachith Gullapalli        -4 Hidden Valley TC-VA        18:32.80   112
136 Max Chandler              -4 K-Town Runners-NC          18:33.20   113
137 Zachary Shea              -4 UNA-NC-ROCKY_MOUNT-SHEA    18:33.20    --
138 Joshua Oldham             12 Wilmington XC-B            18:33.30   114
139 Nick Benenati             -4 Snellville XC-B            18:36.00    --
140 Ted MacCabe               -4 Western Cary TC-NC         18:36.60   115
141 Austin Gusmerrotti        -4 Norcross PHD RC-GA         18:37.40    --
142 Christian Guidash         12 Ramsey Farm-B              18:37.80   116
143 Stefan Weston             -4 DCXC-B                     18:39.80   117
144 Brien Gleason             -4 Ramsey Farm-B              18:40.40   118
145 Jeremy Lewis              12 Frederick County RC-MD     18:41.40    --
146 marcos garcia             -4 UNA-FL-MIAMI-GARCIA        18:41.80    --
147 Ben Young                 -4 Oak Ridge RC               18:42.40   119
148 Parker Manning            -4 Western Cary TC-NC         18:43.60   120
149 Thomas McPhaul            -4 Walt Whitman XC Club-MD    18:44.00    --
150 Alex Wells                -4 Blacksburg XC Club-VA      18:45.90   121
151 Steve Taylor              12 Loyola Blakefield XC Club  18:46.00    --
152 Steven Chevrier           -4 Norcross PHD RC-GA         18:46.00    --
153 Thomas Fergus             12 DCXC-B                     18:50.30   122
154 Josh Mosteller            -4 North Lincoln XC Club-NC   18:52.30   123
155 A.J. Meadows              -4 K-Town Runners-NC          18:52.80   124
156 Daniel Lulli              -4 Heights Club-MD            18:52.90   125
157 Luke Soltero              12 Heights Club-MD            18:53.40   126
158 Justin Golba              -4 MuDRunners RC-MD           18:54.50    --
159 Campbell Toensing         -4 Wilmington XC-C            18:54.90   127
160 McGee Quinn               -4 Ramsey Farm-C              18:55.30   128
161 Peyton Keen               -4 Wilmington XC-C            18:56.10   129
162 Ben Chase                 12 Moose Cru-FL               18:57.70    --
163 Matthew Connor            -4 Blacksburg XC-B            18:58.90   130
164 Derrick Merwin            -4 Frederick XC Club-MD       18:59.10   131
165 Will Wimbish              -4 DCXC-B                     18:59.90   132
166 Colm Gallagher            -4 NOVA AC-VA                 19:00.40   133
167 Peter Sikorsky            -4 DCXC-B                     19:01.10   134
168 Coleman Sperando          -4 Wickham Road Runners-FL    19:01.10    --
169 Taylor Slade              -4 Western Cary TC-NC         19:02.50   135
170 Tommy Faigle              -4 Blacksburg XC-B            19:03.40   136
171 Rhett Anderson            -4 Wilmington XC-B            19:06.70   137
172 Matt Jeanneret            12 Frederick XC Club-MD       19:06.90    --
173 Peyton Gupton             -4 Oak Ridge RC               19:10.40   138
174 Matt Carson               -4 MavRunners-NC              19:11.40   139
175 Matt McQuillen            12 DC XC Club-DC              19:11.80   140
176 Patrick Simons            12 Woodsboro RC-MD            19:13.30   141
177 Brendan Warner            -4 Good Counsel XC Club-MD    19:13.50   142
178 Steven Brennen            -4 Snellville XC-B            19:13.80    --
179 Thomas Ryba               -4 UNA-MD-BETHESDA-RYBA       19:14.10    --
180 Dan Russell               -4 DC XC Club-DC              19:14.90   143
181 Johnny Hodge              -4 K-Town Runners-NC          19:16.20   144
182 Joshua Engle              -4 Woodsboro RC-MD            19:17.20   145
183 Malik Maddox              -4 Wilmington XC-B            19:18.10   146
184 Max Guitan                12 DCXC-B                     19:20.90   147
185 Patrick Marenco           -4 Ramsey Farm-C              19:21.70   148
186 Jacob Madalon             -4 St. Xavier XC Club-KY      19:22.60   149
187 Roy Fulcher               -4 Oak Ridge RC               19:27.30   150
188 Chris Hexter              -4 Frederick XC Club-MD       19:31.20    --
189 Michael Escanilla         12 MuDRunners RC-MD           19:35.20    --
190 Brian Callinan            -4 MavRunners-NC              19:35.60   151
191 Nick Paoli                12 Ramsey Farm-C              19:41.90   152
192 Benjamin Smith            -4 UNA-NC-HILLSBOROUGH-SMITH  19:45.70    --
193 Rob Ray                   -4 UNA-GA-PERRY-RAY           19:46.00    --
194 Jake Veilleux             -4 Western Cary TC-NC         19:52.30   153
195 Alex Bocci                -4 Patriot RC-MD              19:55.50   154
196 Matt Stout                -4 Snellville XC-B            19:56.60    --
197 Daniel Quinn              -4 Blacksburg XC-B            19:57.40   155
198 Richard Mallett           12 Ashley Ridge HS-SC         19:57.60   156
199 Christopher Klemens       12 Wilmington XC-C            19:58.50   157
200 Dru Daubon                -4 Patriot RC-MD              20:01.90   158
201 Sean Duffy                -4 Loyola Blakefield XC Club  20:09.60    --
202 Jeff Knaide               -4 Ramsey Farm-C              20:15.60   159
203 Thomas McGann             -4 Frederick XC Club-MD       20:28.10    --
204 Alex Mahlandt             -4 Frederick XC Club-MD       20:28.50    --
205 David Hughes              -4 Oak Ridge RC               20:32.00   160
206 Nick Cruz-Hope            -4 UNA-NC-STEM-RUMSEY         20:32.30    --
207 Park Lippold              12 UNA-MD-BETHESDA-LIPPOLD    20:32.60    --
208 Steve Mince               12 Loyola Bla-B               20:33.40    --
209 Ian Barclay               -4 Oak Ridge RC               20:33.80   161
210 Evan Campbell             -4 Western Cary-B             20:38.90    --
211 Bryan Konate              -4 Blacksburg XC-B            20:40.60   162
212 Jack Hartley              -4 Blacksburg XC-B            20:46.00   163
213 Frankie Cipollone         12 Heights Club-MD            20:47.50   164
214 Sam Teller                -4 Blacksburg XC-B            21:01.70   165
215 Judson Conrad             12 Western Cary-B             21:01.80    --
216 Michael Bruno             -4 Ashley Ridge HS-SC         21:07.70   166
217 David Cottrell            -4 MavRunners-B               21:12.20    --
218 John Rowan                12 Patriot RC-B               21:13.40    --
219 Morgan Meneker            -4 MavRunners-B               21:22.90    --
220 Matt Agius                -4 Western Cary-B             21:28.70    --
221 Forster Amatori           -4 Western Cary-B             21:31.40    --
222 Alex Weisel               -4 Snellville XC-B            21:38.40    --
223 Brandon Turske            -4 Ashley Ridge HS-SC         21:42.00   167
224 Alex Hopper               -4 Hardin Valley-B            23:25.50    --
225 Ryan Wolfe                -4 Wilmington XC-C            24:34.50   168
226 Ian Edstrom               -4 Wilmington XC-C            24:44.70   169



                     Boys 5000 Meter Run Team Scores                      
==========================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 QOXC-MD                     104     1    5   20   25   53   107   -  
      Total Time: 1:24:43      Average: 16:56.52      1-5 Split: 1:47
  2 Ramsey Farm Team-DE         150     7   23   26   34   60   101  103 
      Total Time: 1:26:25      Average: 17:16.84      1-5 Split: 49
  3 Hidden Valley TC-VA         151    10   11   28   43   59   104  112 
      Total Time: 1:26:26      Average: 17:17.04      1-5 Split: 44
  4 Snellville XC Club-GA       152     6   14   30   40   62   65   92  
      Total Time: 1:26:30      Average: 17:17.82      1-5 Split: 53
  5 Rock Haven XC-NC            161     3   22   27   38   71   73    -  
      Total Time: 1:26:20      Average: 17:15.82      1-5 Split: 1:18
  6 North Lincoln XC Club-NC    213     9   13   31   37   123   -    -  
      Total Time: 1:27:36      Average: 17:31.18      1-5 Split: 1:57
  7 Bethesda XC-MD              217    17   21   35   36   108   -    -  
      Total Time: 1:27:29      Average: 17:29.72      1-5 Split: 1:20
  8 Frederick XC Club-MD        256    12   44   54   69   77   85   131 
      Total Time: 1:27:55      Average: 17:34.98      1-5 Split: 53
  9 NOVA AC-VA                  256     2   29   48   83   94   106  133 
      Total Time: 1:27:22      Average: 17:28.28      1-5 Split: 1:42
 10 Woodsboro RC-MD             267    24   41   52   70   80   141  145 
      Total Time: 1:28:11      Average: 17:38.12      1-5 Split: 45
 11 Blacksburg XC Club-VA       299    33   42   47   56   121   -    -  
      Total Time: 1:28:51      Average: 17:46.06      1-5 Split: 1:25
 12 Heights Club-MD             301     4   32   58   82   125  126  164 
      Total Time: 1:28:34      Average: 17:42.74      1-5 Split: 2:13
 13 St. Xavier XC Club-KY       302     8   16   55   74   149   -    -  
      Total Time: 1:28:53      Average: 17:46.46      1-5 Split: 2:29
 14 Albemarle 5 Guys and Girl   333    50   57   61   79   86   99    -  
      Total Time: 1:28:53      Average: 17:46.58      1-5 Split: 26
 15 Good Counsel XC Club-MD     374    45   64   84   88   93   142   -  
      Total Time: 1:29:28      Average: 17:53.60      1-5 Split: 33
 16 Patriot RC-MD               378    49   75   78   87   89   154  158 
      Total Time: 1:29:27      Average: 17:53.28      1-5 Split: 29
 17 Ramsey Farm-B               404    19   81   90   98   116  118   -  
      Total Time: 1:30:02      Average: 18:00.34      1-5 Split: 1:29
 18 MavRunners-NC               412    39   66   72   96   139  151   -  
      Total Time: 1:30:27      Average: 18:05.24      1-5 Split: 1:45
 19 Wilmington XC-B             419    51   68   76   110  114  137  146 
      Total Time: 1:30:20      Average: 18:03.86      1-5 Split: 58
 20 Western Cary TC-NC          431    15   46   115  120  135  153   -  
      Total Time: 1:30:60      Average: 18:11.96      1-5 Split: 1:59
 21 DC XC Club-DC               491    63   91   95   102  140  143   -  
      Total Time: 1:31:23      Average: 18:16.44      1-5 Split: 1:27
 22 K-Town Runners-NC           496    18   97   113  124  144   -    -  
      Total Time: 1:32:02      Average: 18:24.36      1-5 Split: 2:08
 23 DCXC-B                      652    117  122  132  134  147   -    -  
      Total Time: 1:34:52      Average: 18:58.40      1-5 Split: 42
 24 Ashley Ridge HS-SC          661    67   105  156  166  167   -    -  
      Total Time: 1:38:59      Average: 19:47.68      1-5 Split: 3:54
 25 Oak Ridge RC                667    100  119  138  150  160  161   -  
      Total Time: 1:36:05      Average: 19:12.90      1-5 Split: 2:20
 26 Blacksburg XC-B             692    109  130  136  155  162  163  165 
      Total Time: 1:37:07      Average: 19:25.28      1-5 Split: 2:15
 27 Ramsey Farm-C               698    111  128  148  152  159   -    -  
      Total Time: 1:36:44      Average: 19:20.68      1-5 Split: 1:47
 28 Wilmington XC-C             750    127  129  157  168  169   -    -  
      Total Time: 1:47:09      Average: 21:25.74      1-5 Split: 5:50

Girls 5000 Meter Run                           
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Ciera Ulan                -4 Albemarle 5 Guys and Girl  19:24.00    --
  2 Amy Hansen                -4 Tri-City Running Club-KY   19:54.70    --
  3 Olivia Boughey            -4 Louisville TC-KY           20:04.60     1
  4 Mary Alex England         12 Western Cary TC-NC         20:10.20    --
  5 Kayla Manring             12 Capital Distance Club-NC   20:11.20    --
  6 Abbie Wright              -4 Louisville TC-KY           20:16.60     2
  7 Melanie Strothman         12 Louisville TC-KY           20:17.90     3
  8 Rachel McCoy              -4 Blacksburg XC Club-VA      20:18.70    --
  9 Natalie Senninger         12 Louisville TC-KY           20:21.90     4
 10 Jessica Byrd              -4 Louisville TC-KY           20:22.40     5
 11 Karen Cohen               12 UNA-MD-ROCKVILLE-COHEN     20:23.20    --
 12 Lindsay Voltz             -4 Wilmington XC-DE           20:29.70     6
 13 Elsa Jaworski             -4 Vampires-FL                20:31.40    --
 14 Kendra Riley              -4 Wilmington XC-DE           20:34.70     7
 15 Alden Kessenich           -4 MavRunners-NC              20:37.40     8
 16 Sarah Breen               12 Bethesda XC-MD             20:46.50    --
 17 Jenna Hopkins             -4 UNA-VA-MIDLOTHIAN-HOPKINS  20:58.00    --
 18 Natalie Tresslar          12 K-Town Runners-NC          21:00.40     9
 19 Emily Beatty              -4 Blacksburg XC Club-VA      21:01.00    --
 20 Lauren Hayden             -4 Louisville TC-KY           21:01.70    10
 21 Erika Neese               -4 K-Town Runners-NC          21:02.80    11
 22 Ruby Lauman               -4 MavRunners-NC              21:03.10    12
 23 Amy Gaito                 -4 Wilmington XC-DE           21:10.50    13
 24 Jen Carr                  -4 Wilmington XC-DE           21:10.50    14
 25 Emma D'antoni             12 Albemarle 5 Guys and Girl  21:10.70    --
 26 Rachel Zellmen            -4 Patriot RC-MD              21:10.70    15
 27 Rebecca Purkey            -4 Vampires-FL                21:13.30    --
 28 Jackie Male               -4 MavRunners-NC              21:13.90    16
 29 Kirsten Smith             -4 Albemarle 5 Guys and Girl  21:14.50    --
 30 Taylor Reardon            -4 MavRunners-NC              21:15.00    17
 31 Taeylor Futrell           -4 UNA-NC-MAPLE_HILL-FUTRELL  21:17.80    --
 32 Lindsay Parks             -4 Patriot RC-MD              21:19.00    18
 33 Kyndel Guyton             -4 Louisville TC-KY           21:21.50    19
 34 Lee Anna McMillan         -4 Capital Distance-NC        21:23.50    --
 35 Morgan Durand             12 MavRunners-NC              21:24.20    20
 36 Stephanie Stewart         -4 UNA-GA-NORCROSS-STEWART    21:28.30    --
 37 Tasha Freed               -4 Frederick XC-B             21:33.90    --
 38 Leah Chance               -4 Oak Ridge RC               21:35.00    --
 39 Laura Love                12 MavRunners-NC              21:40.70    21
 40 Emily Bedsole             -4 UNA-NC-RALEIGH-BEDSOLE     21:43.80    --
 41 Katie Bamberger           -4 Tri-City Running Club-KY   21:46.80    --
 42 Nicole Foley              -4 Wilmington XC-DE           21:47.40    22
 43 Erin Staver               12 Patriot RC-MD              21:52.10    23
 44 Emma Barnes               -4 The Force-DE               21:53.30    24
 45 Briana Landis             -4 K-Town Runners-NC          21:58.40    25
 46 Emily Smith               -4 Albemarle 5 Guys and Girl  22:08.30    --
 47 Julianne Ogden            -4 Patriot RC-MD              22:13.10    26
 48 Emily Dutton              -4 UNA-VA-MIDLOTHIAN-DUTTON   22:15.00    --
 49 Sofia Reyes               -4 Wilmington XC-DE           22:16.80    27
 50 Katie Surratt             -4 Western Cary TC-NC         22:24.70    --
 51 Emilie Ginn               -4 Wilmington XC-DE           22:28.00    28
 52 Anna K McGough            -4 The Force-DE               22:28.30    29
 53 Eden Elizabeth Phillips   -4 Blacksburg XC Club-VA      22:31.90    --
 54 Rachel Walsh              -4 The Force-DE               22:32.60    30
 55 Emily Moore               -4 The Force-DE               22:37.90    31
 56 Shannon Strong            -4 UNA-NC-RALEIGH-STRONG      22:45.10    --
 57 Sara Borchers             -4 Tri-City Running Club-KY   22:45.20    --
 58 Jenna Saunders            -4 The Force-DE               22:46.50    32
 59 Katia Vela                -4 Louisville TC-B            22:47.40    --
 60 Morgan Alexander          -4 Urbana Legacy-MD           22:47.80    --
 61 Lexie Petty               -4 K-Town Runners-NC          22:51.40    33
 62 Isabella Johnson          12 Frederick XC Club-MD       22:52.10    34
 63 Beida Benitez             -4 K-Town Runners-NC          23:03.40    35
 64 Olivia Reardon            12 MavRunners-NC              23:03.70    36
 65 Natalie Rinschler         -4 The Force-DE               23:08.90    37
 66 Maya Monroe               12 Blacksburg XC Club-VA      23:12.50    --
 67 Emily Riedling            -4 Louisville TC-B            23:14.60    --
 68 Katherine Kowalk          -4 Frederick XC Club-MD       23:16.00    38
 69 Erin Murdock              -4 Urbana Legacy-MD           23:33.10    --
 70 Kerry McLaughlin          -4 MuDRunners RC-MD           23:35.20    --
 71 Olivia Stearn             12 Bethesda XC-MD             23:40.00    --
 72 Becky Morris              12 Tri-City Running Club-KY   24:29.00    --
 73 Leanna Bennett            -4 Patriot RC-MD              24:30.20    39
 74 Rhi Hodge                 -4 Frederick County RC-MD     24:31.80    --
 75 Tara Tragaser             -4 Frederick XC Club-MD       24:41.20    40
 76 Monica Cardenas           12 Urbana Legacy-MD           24:42.70    --
 77 Sydney Tyler              -4 Frederick XC Club-MD       25:02.30    41
 78 Sarah Heiland             -4 Frederick County RC-MD     25:14.50    --
 79 Mallory Blow              -4 UNA-DE-CLAYTON-BLOW        26:42.40    --
 80 Jacy Icard                -4 Frederick XC Club-MD       27:54.40    42



                     Girls 5000 Meter Run Team Scores                     
==========================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Louisville TC-KY            15      1    2    3    4    5   10   19  
      Total Time: 1:41:24      Average: 20:16.68      1-5 Split: 18
  2 Wilmington XC-DE            62      6    7   13   14   22   27   28  
      Total Time: 1:45:13      Average: 21:02.56      1-5 Split: 1:18
  3 MavRunners-NC               73      8   12   16   17   20   21   36  
      Total Time: 1:45:34      Average: 21:06.72      1-5 Split: 47
  4 K-Town Runners-NC           113     9   11   25   33   35    -    -  
      Total Time: 1:49:57      Average: 21:59.28      1-5 Split: 2:03
  5 Patriot RC-MD               121    15   18   23   26   39    -    -  
      Total Time: 1:51:06      Average: 22:13.02      1-5 Split: 3:20
  6 The Force-DE                146    24   29   30   31   32   37    -  
      Total Time: 1:52:19      Average: 22:27.72      1-5 Split: 54
  7 Frederick XC Club-MD        195    34   38   40   41   42    -    -  
      Total Time: 2:03:46      Average: 24:45.20      1-5 Split: 5:03



Return to Top

Email | About