MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Glory Days Invitational
Glory Days Invitational History
Hosted By:
Manassas, Virginia
2011-10-01

Results from Milestat.com

Glory Days Grill Invitational
Seeded Boys

Glory Days 2011 Seeded Boys

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    367  Sean McGorty          Chantilly                                 15:28  4:59/M        
    2      2    369  Logan Miller          Chantilly                                 15:38  5:03/M        
    3      3   1085  Patrick Joseph        Loudoun County                            15:39  5:03/M        
    4  (< 5)   1501  Dylan Morgan          South County                              16:09  5:13/M        
    5      4    841  Patrick Spahn         James W. Robinson                         16:12  5:14/M        
    6      5   2002  Brady Corum           West Potomac                              16:13  5:14/M        
    7      6    562  Andrew Gaiser         Forest Park                               16:13  5:14/M        
    8      7   1585  Sam Dodge             St. Albans School                         16:23  5:17/M        
    9      8    375  Faris Sakallah        Chantilly                                 16:25  5:18/M        
   10      9   1584  Tai Dinger            St. Albans School                         16:31  5:20/M        
   11  (< 5)   1758  Jack McAlister        Thomas Edison                             16:31  5:20/M        
   12     10    564  Jordan Green          Forest Park                               16:32  5:20/M        
   13  (< 5)   1185  Gregory Petruncio     Oakton                                    16:32  5:20/M        
   14     11    837  Nathan Schulte        James W. Robinson                         16:35  5:21/M        
   15     12    421  Justin Ahalt          Eleanor Roosevelt High School             16:40  5:23/M        
   16     13    582  Thomas Rabago         Forest Park                               16:42  5:23/M        
   17     14    840  Luke Sharkey          James W. Robinson                         16:42  5:23/M        
   18     15   1215  Nick Causey           Osbourn Park                              16:43  5:24/M        
   19     16   1108  Josh Showalter        Loudoun County                            16:44  5:24/M        
   20     17    366  Peter Malander        Chantilly                                 16:45  5:24/M        
   21  (< 5)   1186  Pratik Singh          Oakton                                    16:46  5:25/M        
   22     18   1242  Daniel Rimkus         Osbourn Park                              16:49  5:25/M        
   23     19   1237  Andrew Natour         Osbourn Park                              16:52  5:26/M        
   24     20   1365  Grant Deker           Potomac Falls                             16:53  5:27/M        
   25     21    235  John Walker           Bowie High School                         16:56  5:28/M        
   26     22   1388  Ethan Pacifico        Potomac Falls                             16:56  5:28/M        
   27     23   1823  Andrew O'Shea         Thomas Jefferson S&T                      16:56  5:28/M        
   28     24   1370  Jordan Ferbrache      Potomac Falls                             16:57  5:28/M        
   29     25   1540  Nicholas Deatley      South Lakes                               17:00  5:29/M        
   30     26   2098  Jeffrey Edmondson     Westfield                                 17:00  5:29/M        
   31     27   1828  Chris Rom             Thomas Jefferson S&T                      17:01  5:29/M        
   32     28    676  Jacob Miller          Hayfield                                  17:01  5:29/M        
   33     29   1704  Gregory Hadley        The Heights School                        17:04  5:30/M        
   34     30    378  Andris Sturans        Chantilly                                 17:06  5:31/M        
   35     31   1553  Ashkan Mohammadi      South Lakes                               17:07  5:31/M        
   36     32   2017  Corey Rosenberg       West Potomac                              17:08  5:32/M        
   37     33   1094  Bruce McIntosh        Loudoun County                            17:12  5:33/M        
   38     34   2092  Max Chambers          Westfield                                 17:12  5:33/M        
   39     35    651  Kirubel Akililu       Hayfield                                  17:13  5:33/M        
   40     36   1080  Ben Heberling         Loudoun County                            17:15  5:34/M        
   41     37    844  John Tolbert          James W. Robinson                         17:16  5:34/M        
   42     38   1599  Miles Graham          St. Albans School                         17:16  5:34/M        
   43     39    846  Leif Van Acker        James W. Robinson                         17:16  5:34/M        
   44     40    816  David Janas           James W. Robinson                         17:18  5:35/M        
   45     41   2007  Luca Halladay         West Potomac                              17:18  5:35/M        
   46     42   1555  Luis Rivas            South Lakes                               17:18  5:35/M        
   47     43    680  Christopher Page      Hayfield                                  17:18  5:35/M        
   48     44   1838  Michael Wattendorf    Thomas Jefferson S&T                      17:19  5:35/M        
   49     45   1818  Daniel Matson         Thomas Jefferson S&T                      17:20  5:35/M        
   50     46   1220  Nicholas Geleta       Osbourn Park                              17:20  5:35/M        
   51     47    368  Ryan McGorty          Chantilly                                 17:21  5:36/M        
   52     48    234  Alan Ottenstein       Bowie High School                         17:22  5:36/M        
   53     49   1783  Greg Anderson         Thomas Jefferson S&T                      17:22  5:36/M        
   54     50    229  Gerardo Amaya         Bowie High School                         17:27  5:38/M        
   55     51   1830  Elliot Simon          Thomas Jefferson S&T                      17:27  5:38/M        
   56     52   1078  Matt Gambogi          Loudoun County                            17:27  5:38/M        
   57     53   1705  Alex Hadley           The Heights School                        17:28  5:38/M        
   58     54    473  Dylan Freeman         Falls Church                              17:30  5:39/M        
   59     55    437  Adam Snyder           Eleanor Roosevelt High School             17:30  5:39/M        
   60     56   2117  Steven Mitchell       Westfield                                 17:33  5:40/M        
   61     57   1212  Alex Bannan           Osbourn Park                              17:33  5:40/M        
   62     58   1607  Alexander Jalota      St. Albans School                         17:34  5:40/M        
   63     59   1286  Nate Morrison         Paul VI Catholic                          17:35  5:40/M        
   64     60   1362  Zawad Chowdhury       Potomac Falls                             17:35  5:40/M        
   65     61   2112  Thomas Lazor          Westfield                                 17:37  5:41/M        
   66     62   1236  Matthew Natour        Osbourn Park                              17:38  5:41/M        
   67     63    563  Joaquin Garcia        Forest Park                               17:38  5:41/M        
   68     64    673  Connor Maguder        Hayfield                                  17:40  5:42/M        
   69     65    579  Patrick Palermo-Re    Forest Park                               17:40  5:42/M        
   70  (< 5)   1956  Jordan Ricker         Washington-Lee                            17:40  5:42/M        
   71     66   2021  Kyle Swords           West Potomac                              17:40  5:42/M        
   72     67   1290  Andrew Stepka         Paul VI Catholic                          17:42  5:43/M        
   73     68   1082  Caleb Hoehner         Loudoun County                            17:43  5:43/M        
   74     69   1022  Steven Swayne         Langley                                   17:44  5:43/M        
   75     70    681  Andrew Pfaff          Hayfield                                  17:45  5:44/M        
   76     71    805  Jordan Buzzell        James W. Robinson                         17:47  5:44/M        
   77     72    357  Adam Huff             Chantilly                                 17:48  5:45/M        
   78     73   1841  Jacob Zucker          Thomas Jefferson S&T                      17:49  5:45/M        
   79  (> 7)   1808  Dylan Keightley       Thomas Jefferson S&T                      17:51  5:45/M        
   80     74   1552  Michael Mchugh        South Lakes                               17:51  5:45/M        
   81     75   1356  George Buenafe        Potomac Falls                             17:53  5:46/M        
   82     76    557  Daniel Camacho        Forest Park                               17:54  5:46/M        
   83     77   1253  Dylan Zeigler         Osbourn Park                              17:54  5:46/M        
   84     78   1371  Adam Forester         Potomac Falls                             17:55  5:47/M        
   85     79   1997  Crispin Bernier       West Potomac                              17:56  5:47/M        
   86     80    669  Gabriel Larios        Hayfield                                  17:57  5:47/M        
   87     81   1626  Kieran Pasco          St. Albans School                         18:01  5:49/M        
   88     82   2001  Ethan Chaney          West Potomac                              18:02  5:49/M        
   89     83   1020  Eswar Sriram          Langley                                   18:03  5:49/M        
   90     84   2119  Nick O'Connell        Westfield                                 18:05  5:50/M        
   91     85    685  Stephen Redmon        Hayfield                                  18:08  5:51/M        
   92     86   1543  Jacob Grundahl        South Lakes                               18:14  5:53/M        
   93     87   1578  Sam Cavanaugh         St. Albans School                         18:18  5:54/M        
   94     88   1618  Grant Mcclure         St. Albans School                         18:18  5:54/M        
   95     89   1360  Stephen Cathey        Potomac Falls                             18:20  5:55/M        
   96     90   2088  James Blersch         Westfield                                 18:20  5:55/M        
   97     91   1696  Philip Allen          The Heights School                        18:21  5:55/M        
   98     92    231  Sean Clayton          Bowie High School                         18:26  5:57/M        
   99     93    568  Josh Hawkins          Forest Park                               18:28  5:57/M        
  100     94   2109  Jaemin Kim            Westfield                                 18:33  5:59/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     95   1001  Steven Byrne          Langley                                   18:33  5:59/M        
  102     96   1708  James Herrick         The Heights School                        18:35  6:00/M        
  103  (< 5)   1691  Roy Seitz-Mcleese     The Field School                          18:36  6:00/M        
  104     97    494  Christian Quezada     Falls Church                              18:40  6:01/M        
  105     98   1010  Kristian Hutschinson  Langley                                   18:43  6:02/M        
  106     99   1009  Josh Hulett           Langley                                   18:50  6:05/M        
  107    100   1015  J.t. Meyer            Langley                                   18:53  6:05/M        
  108    101   1285  Trey Mastaler         Paul VI Catholic                          18:54  6:06/M        
  109    102    478  Philip Kane           Falls Church                              18:56  6:06/M        
  110    103   1559  Michael Uhrig         South Lakes                               18:56  6:06/M        
  111  (< 5)   1673  Adam Augustsson       The Field School                          18:59  6:07/M        
  112    104    232  Donnell Davis         Bowie High School                         18:59  6:07/M        
  113    105   1277  Matt Danisewicz       Paul VI Catholic                          19:00  6:08/M        
  114    106    440  Chris Wolfe           Eleanor Roosevelt High School             19:05  6:09/M        
  115    107    230  Kidus Amelga          Bowie High School                         19:11  6:11/M        
  116    108    485  Evan Massaro          Falls Church                              19:17  6:13/M        
  117    109   1289  Aaron Skouby          Paul VI Catholic                          19:26  6:16/M        
  118    110   1720  Luke Soltero          The Heights School                        19:38  6:20/M        
  119    111    495  Matthew Rhodes        Falls Church                              19:42  6:21/M        
  120    112    488  Neil Mendonca         Falls Church                              19:49  6:24/M        
  121    113    483  Angel Lopez           Falls Church                              19:54  6:25/M        
  122    114   1284  Mikey Kvartunas       Paul VI Catholic                          19:55  6:25/M        
  123    115   1007  Jack Flatley          Langley                                   20:10  6:30/M        
  124  (< 5)   1680  Harrison Fallon       The Field School                          20:11  6:31/M        
  125    116    429  Ryan LaTourneau       Eleanor Roosevelt High School             20:19  6:33/M        
  126    117   1096  Jack Notar            Loudoun County                            20:20  6:34/M        
  127    118    435  Clayton Roush         Eleanor Roosevelt High School             20:34  6:38/M        
  128  (< 5)   1675  Adam Banker           The Field School                          20:41  6:40/M        
  129    119    427  Brian Jollie          Eleanor Roosevelt High School             21:37  6:58/M        
  130    120    424  Sumit Dalsania        Eleanor Roosevelt High School             23:12  7:29/M        
Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Chantilly                              58               1   2   8  17  30  47  72         
        Top  5 Times: 1:21:24
        Average Time: 16:16

    2 James W. Robinson                     105               4  11  14  37  39  40  71         
        Top  5 Times: 1:24:03
        Average Time: 16:48

    3 Loudoun County                        140               3  16  33  36  52  68 117         
        Top  5 Times: 1:24:19
        Average Time: 16:51

    4 Osbourn Park                          155              15  18  19  46  57  62  77         
        Top  5 Times: 1:25:19
        Average Time: 17:03

    5 Forest Park                           157               6  10  13  63  65  76  93         
        Top  5 Times: 1:24:47
        Average Time: 16:57

    6 Thomas Jefferson S&T                  188              23  27  44  45  49  51  73         
        Top  5 Times: 1:26:01
        Average Time: 17:12

    7 St. Albans School                     193               7   9  38  58  81  87  88         
        Top  5 Times: 1:25:48
        Average Time: 17:09

    8 Potomac Falls                         201              20  22  24  60  75  78  89         
        Top  5 Times: 1:26:15
        Average Time: 17:15

    9 West Potomac                          223               5  32  41  66  79  82             
        Top  5 Times: 1:26:17
        Average Time: 17:15

   10 Hayfield                              240              28  35  43  64  70  80  85         
        Top  5 Times: 1:27:00
        Average Time: 17:24

   11 South Lakes                           258              25  31  42  74  86 103             
        Top  5 Times: 1:27:32
        Average Time: 17:30

   12 Westfield                             261              26  34  56  61  84  90  94         
        Top  5 Times: 1:27:29
        Average Time: 17:29

   13 Bowie High School                     315              21  48  50  92 104 107             
        Top  5 Times: 1:29:12
        Average Time: 17:50

   14 The Heights School                    379              29  53  91  96 110                 
        Top  5 Times: 1:31:08
        Average Time: 18:13

   15 Eleanor Roosevelt High School         407              12  55 106 116 118 119 120         
        Top  5 Times: 1:34:10
        Average Time: 18:50

   16 Paul VI Catholic                      441              59  67 101 105 109 114             
        Top  5 Times: 1:32:38
        Average Time: 18:31

   17 Langley                               444              69  83  95  98  99 100 115         
        Top  5 Times: 1:31:54
        Average Time: 18:22

   18 Falls Church                          472              54  97 102 108 111 112 113         
        Top  5 Times: 1:34:07
        Average Time: 18:49

 Inc. Oakton                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. South County                         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. The Field School                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Thomas Edison                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Washington-Lee                       1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 



Glory Days Grill Invitational
Seeded Girls

<< Back

Glory Days 2011 Seeded Girls

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)   1119  Kaila Blackburn*      Monacan                                   18:29  5:58/M        
    2      1    791  Macey Schweikert      James W. Robinson                         18:31  5:58/M        
    3      2   1894  Isabel Amend          Washington-Lee                            18:41  6:02/M        
    4      3   1993  Sarah Jane Underwood  West Potomac                              18:57  6:07/M        
    5      4   1775  Katherine Sheridan    Thomas Jefferson S&T                      19:13  6:12/M        
    6      5   1321  Sarah Dillistin       Potomac Falls                             19:15  6:13/M        
    7      6   1977  Dale Lescher          West Potomac                              19:20  6:14/M        
    8      7    318  Kendall Cowne         Chantilly                                 19:33  6:18/M        
    9      8   1209  Brandy Wybersky       Osbourn Park                              19:34  6:19/M        
   10  (< 5)    223  Charde Barnes         Bowie High School                         19:34  6:19/M        
   11      9   1205  Kelly Russell         Osbourn Park                              19:35  6:19/M        
   12     10    982  Mary Fouse            Langley                                   19:37  6:20/M        
   13     11    537  Allyson Bodmer        Forest Park                               19:44  6:22/M        
   14  (< 5)   1258  Meghan Blackstone     Paul VI Catholic                          19:52  6:25/M        
   15     12   1975  Katie Genuario        West Potomac                              19:57  6:26/M        
   16     13   1183  Polly Terzian         National Cathedral                        20:00  6:27/M        
   17     14   1192  Jillian Everly        Osbourn Park                              20:02  6:28/M        
   18     15   1035  Kathryn Eder          Loudoun County                            20:03  6:28/M        
   19     16   1987  Sophia Passacantando  West Potomac                              20:04  6:28/M        
   20     17   1971  Colleen Boyle         West Potomac                              20:06  6:29/M        
   21     18   1780  Grace Zeng            Thomas Jefferson S&T                      20:10  6:30/M        
   22  (< 5)   1413  Sydney Cogswell       Sidwell Friends  School                   20:11  6:31/M        
   23     19    314  Carolyn Carlson       Chantilly                                 20:14  6:32/M        
   24     20    553  Natalie Young         Forest Park                               20:14  6:32/M        
   25     21   1772  Taylor Reffett        Thomas Jefferson S&T                      20:15  6:32/M        
   26     22   1318  Kaeley Brady          Potomac Falls                             20:17  6:33/M        
   27     23   1058  Ana Valdez            Loudoun County                            20:18  6:33/M        
   28     24   1768  Sarah Nielsen         Thomas Jefferson S&T                      20:25  6:35/M        
   29     25   1315  Mackenzie Barclay     Potomac Falls                             20:26  6:35/M        
   30     26   1201  Rachel LaBella        Osbourn Park                              20:26  6:35/M        
   31     27   1765  Christin Mayuga       Thomas Jefferson S&T                      20:32  6:37/M        
   32     28   1519  Molly Clough          South Lakes                               20:32  6:37/M        
   33     29   1194  Jessica Gray          Osbourn Park                              20:33  6:38/M        
   34     30    335  Nora Raher            Chantilly                                 20:33  6:38/M        
   35     31    333  Natalie Plummer       Chantilly                                 20:34  6:38/M        
   36     32    541  Teresa Gregory        Forest Park                               20:35  6:38/M        
   37     33   1778  Sarah Stites          Thomas Jefferson S&T                      20:36  6:39/M        
   38     34    539  Erin Bullard          Forest Park                               20:38  6:39/M        
   39     35   1981  Sami Miller           West Potomac                              20:39  6:40/M        
   40     36   1199  Kylie Knudsen         Osbourn Park                              20:40  6:40/M        
   41     37   1759  Elizabeth Ellor       Thomas Jefferson S&T                      20:41  6:40/M        
   42     38    977  Allison Brady         Langley                                   20:45  6:42/M        
   43     39   1198  Sarah Karalus         Osbourn Park                              20:46  6:42/M        
   44     40    782  Erina Ishita          James W. Robinson                         20:47  6:42/M        
   45     41    328  Samantha Lull         Chantilly                                 20:47  6:42/M        
   46     42   1923  Jordan Selby          Washington-Lee                            20:49  6:43/M        
   47     43   1173  Bethany Leidl         National Cathedral                        20:50  6:43/M        
   48     44   1524  Virginia McGiboney    South Lakes                               20:52  6:44/M        
   49     45   1165  Carolyn Gigot         National Cathedral                        20:52  6:44/M        
   50     46    545  Brianna Krumholz      Forest Park                               20:52  6:44/M        
   51     47   1046  Anna Nordseth         Loudoun County                            20:54  6:45/M        
   52     48    316  Patricia Cason        Chantilly                                 20:58  6:46/M        
   53     49   1342  Kristin Ritchey       Potomac Falls                             21:00  6:46/M        
   54     50    417  Elizabeth Voigt       Eleanor Roosevelt High School             21:01  6:47/M        
   55     51   1340  Katie Palmer          Potomac Falls                             21:04  6:48/M        
   56     52   1901  Perrin Falkner        Washington-Lee                            21:05  6:48/M        
   57     53   1172  Satowa Kinoshita      National Cathedral                        21:08  6:49/M        
   58     54   1166  Annie Graham          National Cathedral                        21:11  6:50/M        
   59     55    993  Jessica Miles         Langley                                   21:12  6:50/M        
   60     56   1330  Theresa Gibney        Potomac Falls                             21:18  6:52/M        
   61     57   1534  Kelly Jean Watkins    South Lakes                               21:23  6:54/M        
   62     58   1317  Corey Bolyard         Potomac Falls                             21:27  6:55/M        
   63  (< 5)   1269  Alaina Patrick        Paul VI Catholic                          21:29  6:56/M        
   64     59   1162  Ellie Forman          National Cathedral                        21:30  6:56/M        
   65     60    786  Katelyn Mueller       James W. Robinson                         21:31  6:56/M        
   66     61    994  Blair Purdy           Langley                                   21:31  6:56/M        
   67  (< 5)    444  Emily Grabauskas      Falls Church                              21:43  7:00/M        
   68     62   1532  Sasha Sprei           South Lakes                               21:44  7:01/M        
   69     63   1521  Valentina Golac       South Lakes                               21:45  7:01/M        
   70     64    336  Megan Rhoads          Chantilly                                 21:51  7:03/M        
   71     65   1517  Alli Carone           South Lakes                               21:52  7:03/M        
   72  (< 5)   1407  Zuwena Johnson        Riverdale Baptist                         21:55  7:04/M        
   73     66   1056  Emily Seifert         Loudoun County                            21:56  7:05/M        
   74     67   1164  Sararose Gaines       National Cathedral                        21:58  7:05/M        
   75     68    778  Rachel Gaal           James W. Robinson                         22:00  7:06/M        
   76     69   1520  Grace Gillen          South Lakes                               22:09  7:09/M        
   77     70   1917  Donia Nichols         Washington-Lee                            22:09  7:09/M        
   78     71    779  Ariana Grundvig       James W. Robinson                         22:11  7:09/M        
   79  (< 5)    452  Erin Nunan            Falls Church                              22:13  7:10/M        
   80     72    978  Devon Clark           Langley                                   22:14  7:10/M        
   81     73    542  Heather Haight        Forest Park                               22:18  7:12/M        
   82     74   1048  Chloe Passarello      Loudoun County                            22:19  7:12/M        
   83     75    413  Veronica Handunge     Eleanor Roosevelt High School             22:21  7:13/M        
   84     76    409  Mary Commings         Eleanor Roosevelt High School             22:24  7:14/M        
   85     77    538  Julie Brassel         Forest Park                               22:25  7:14/M        
   86     78    411  Anne Dickerson        Eleanor Roosevelt High School             22:27  7:15/M        
   87     79   1903  Jasmine Herndon       Washington-Lee                            22:34  7:17/M        
   88     80    405  Elise Allen           Eleanor Roosevelt High School             22:43  7:20/M        
   89  (< 5)   1261  Nora Cox              Paul VI Catholic                          22:55  7:24/M        
   90     81   1908  Taylor Leonard        Washington-Lee                            22:57  7:24/M        
   91  (< 5)   1274  Megan Turcol          Paul VI Catholic                          23:02  7:26/M        
   92  (< 5)    400  Nalo Fauntroy         Dunbar High School                        23:17  7:31/M        
   93     82    991  Caroline Mahoney      Langley                                   23:21  7:32/M        
   94  (< 5)   1408  Kayla Tucker          Riverdale Baptist                         23:33  7:36/M        
   95  (< 5)    401  Kelahni Hargrove      Dunbar High School                        24:45  7:59/M        
   96  (< 5)    447  Charlotte Louden      Falls Church                              24:57  8:03/M        
   97  (< 5)    226  Maya Perry            Bowie High School                         25:06  8:06/M        
Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 West Potomac                           54               3   6  12  16  17  35             
        Top  5 Times: 1:38:26
        Average Time: 19:41

    2 Osbourn Park                           86               8   9  14  26  29  36  39         
        Top  5 Times: 1:40:13
        Average Time: 20:02

    3 Thomas Jefferson S&T                   94               4  18  21  24  27  33  37         
        Top  5 Times: 1:40:38
        Average Time: 20:07

    4 Chantilly                             128               7  19  30  31  41  48  64         
        Top  5 Times: 1:41:44
        Average Time: 20:20

    5 Forest Park                           143              11  20  32  34  46  73  77         
        Top  5 Times: 1:42:06
        Average Time: 20:25

    6 Potomac Falls                         152               5  22  25  49  51  56  58         
        Top  5 Times: 1:42:03
        Average Time: 20:24

    7 National Cathedral                    208              13  43  45  53  54  59  67         
        Top  5 Times: 1:44:03
        Average Time: 20:48

    8 Loudoun County                        225              15  23  47  66  74                 
        Top  5 Times: 1:45:32
        Average Time: 21:06

    9 Langley                               236              10  38  55  61  72  82             
        Top  5 Times: 1:45:21
        Average Time: 21:04

   10 James W. Robinson                     240               1  40  60  68  71                 
        Top  5 Times: 1:45:01
        Average Time: 21:00

   11 Washington-Lee                        245               2  42  52  70  79  81             
        Top  5 Times: 1:45:20
        Average Time: 21:04

   12 South Lakes                           254              28  44  57  62  63  65  69         
        Top  5 Times: 1:46:19
        Average Time: 21:15

   13 Eleanor Roosevelt High School         359              50  75  76  78  80                 
        Top  5 Times: 1:50:59
        Average Time: 22:11

 Inc. Bowie High School                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Dunbar High School                   2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Falls Church                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Monacan                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Paul VI Catholic                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Riverdale Baptist                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Sidwell Friends  School              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 




Glory Days Grill Invitational
Varsity B Boys

<< Back

Glory Days 2011 Varsity B Girls

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    269  Rebecca Vinter        Centreville                               19:33  6:18/M        
    2      2   1475  Mary Cate Scully      South County                              19:36  6:19/M        
    3      3   2045  Leidy Arias           Westfield                                 20:19  6:33/M        
    4      4   1988  Lauren Price          West Potomac                              20:28  6:36/M        
    5      5    642  Abigail Power         Hayfield                                  20:30  6:37/M        
    6  (< 5)    162  Scarlett Bavin *      Atlee                                     20:33  6:38/M        
    7      6    921  Misha Suresh          Lake Braddock                             20:34  6:38/M        
    8      7    895  Courtney Lawson       Lake Braddock                             20:39  6:40/M        
    9      8   2072  Elise Orloff          Westfield                                 20:41  6:40/M        
   10      9    237  Joanna Ahn            Centreville                               20:47  6:42/M        
   11  (< 5)    163  Julia Fraser          Atlee                                     20:49  6:43/M        
   12     10    625  Anna Bishop           Hayfield                                  20:50  6:43/M        
   13     11   2084  Reagan Warrington     Westfield                                 21:03  6:47/M        
   14     12   1467  Felecia Majors        South County                              21:06  6:48/M        
   15     13   1980  Allison Mcnulla       West Potomac                              21:07  6:49/M        
   16     14   1983  Katie Murray          West Potomac                              21:13  6:51/M        
   17     15   2073  Megan Owens           Westfield                                 21:17  6:52/M        
   18     16    598  Katie Daniels         Georgetown Visitation Preparatory S       21:18  6:52/M        
   19     17    606  Marie Therese Kane    Georgetown Visitation Preparatory S       21:18  6:52/M        
   20     18   1972  Mackenzie Cate        West Potomac                              21:23  6:54/M        
   21     19   1462  Emily Lamontagne      South County                              21:26  6:55/M        
   22     20   2155  Madeline Pages        Yorktown                                  21:30  6:56/M        
   23     21    602  Jessie Foster         Georgetown Visitation Preparatory S       21:30  6:56/M        
   24     22   1207  Hailey Sylvester      Osbourn Park                              21:32  6:57/M        
   25     23    341  Sydney Strub          Chantilly                                 21:33  6:57/M        
   26     24   1986  Katie Panagopoulos    West Potomac                              21:40  6:59/M        
   27     25    329  Hannah Lull           Chantilly                                 21:44  7:01/M        
   28     26   2141  Catherine Freund      Yorktown                                  21:44  7:01/M        
   29     27    646  Melanie Trammell      Hayfield                                  21:46  7:01/M        
   30     28    332  Sydney Pereira        Chantilly                                 21:47  7:02/M        
   31     29    340  Alexandra Sieder      Chantilly                                 21:48  7:02/M        
   32     30   1736  Alex Pancake          The Potomac School                        21:50  7:03/M        
   33  (< 5)   1423  Quinn Weinberg        Sidwell Friends  School                   21:51  7:03/M        
   34     31   1206  Alex Starnes          Osbourn Park                              21:53  7:04/M        
   35     32    703  Callie Pfeffer-hahn   Herndon                                   21:54  7:04/M        
   36     33   1187  McKenzie Blot         Osbourn Park                              21:55  7:04/M        
   37     34   2062  Lauren Hicks          Westfield                                 21:58  7:05/M        
   38     35    701  Noelle Muha           Herndon                                   22:00  7:06/M        
   39     36   2052  Megan Dobbins         Westfield                                 22:08  7:08/M        
   40     37    641  Chelsea Pixa          Hayfield                                  22:08  7:08/M        
   41     38   1208  Maria Tabarez         Osbourn Park                              22:09  7:09/M        
   42     39   1200  Rachel Kronlein       Osbourn Park                              22:09  7:09/M        
   43     40    698  Ashley Grupenhoff     Herndon                                   22:13  7:10/M        
   44     41    620  Morgan Zeiss          Georgetown Visitation Preparatory S       22:14  7:10/M        
   45     42   2137  Molly Crum            Yorktown                                  22:16  7:11/M        
   46     43    914  Maggie Ruud           Lake Braddock                             22:21  7:13/M        
   47     44   1985  Megan Panagopoulos    West Potomac                              22:25  7:14/M        
   48     45    242  Kylie Cuomo           Centreville                               22:27  7:15/M        
   49     46    706  Jessica Ya            Herndon                                   22:29  7:15/M        
   50     47   1202  Emily Maitland        Osbourn Park                              22:31  7:16/M        
   51     48   2078  Taylor Schwenke       Westfield                                 22:34  7:17/M        
   52  (< 5)   1414  Amalia Gomez-Rexrode  Sidwell Friends  School                   22:36  7:17/M        
   53     49   2161  Katherine Spaeth      Yorktown                                  22:38  7:18/M        
   54     50    589  Maria Aukward         Georgetown Visitation Preparatory S       22:43  7:20/M        
   55     51    261  Sydney Pryor          Centreville                               22:47  7:21/M        
   56     52    631  Yvonne Fox            Hayfield                                  22:57  7:24/M        
   57  (< 5)   1412  Nora Catlin           Sidwell Friends  School                   22:57  7:24/M        
   58     53    344  Virginia Walsh        Chantilly                                 23:00  7:25/M        
   59     54   1740  Tory Yeonas           The Potomac School                        23:01  7:25/M        
   60     55    881  Lizzie Callahan       Lake Braddock                             23:02  7:26/M        
   61     56   1851  Emily Rector          Trinity Christian School                  23:06  7:27/M        
   62     57   1468  EnNijah Majors        South County                              23:07  7:27/M        
   63     58    238  Leilani Boren         Centreville                               23:08  7:28/M        
   64  (< 5)    459  Elizabeth Sullivan    Falls Church                              23:14  7:30/M        
   65     59    622  Alisha Bhambhami      Hayfield                                  23:17  7:31/M        
   66     60   1454  Tara Dalrymple        South County                              23:20  7:32/M        
   67     61    700  Olivia Leshock        Herndon                                   23:23  7:33/M        
   68     62    876  Hasini Bandara        Lake Braddock                             23:24  7:33/M        
   69     63    327  Jennifer Loh          Chantilly                                 23:27  7:34/M        
   70     64   2159  Sophia Sither         Yorktown                                  23:29  7:35/M        
   71     65    629  Hannah Fielder        Hayfield                                  23:38  7:37/M        
   72     66    618  Meg Troxell           Georgetown Visitation Preparatory S       23:42  7:39/M        
   73     67   1731  Julia Keller          The Potomac School                        23:44  7:39/M        
   74     68   1846  Abbey Fahnestock      Trinity Christian School                  23:45  7:40/M        
   75     69    926  Macy Trump            Lake Braddock                             23:46  7:40/M        
   76  (< 5)    979  Mara Detrani          Langley                                   23:47  7:40/M        
   77     70   2153  Erin Mumma            Yorktown                                  23:54  7:43/M        
   78     71    696  Kat Faraday           Herndon                                   24:01  7:45/M        
   79     72   1979  Camille McMullen      West Potomac                              24:01  7:45/M        
   80     73    246  Elizabeth Ellis       Centreville                               24:05  7:46/M        
   81     74   1852  Katrina Schwien       Trinity Christian School                  24:22  7:52/M        
   82     75    257  Kimberly Ona          Centreville                               24:29  7:54/M        
   83  (< 5)    988  Sabrina Lamonte       Langley                                   24:33  7:55/M        
   84  (< 5)   1420  Rachel Sandri         Sidwell Friends  School                   24:34  7:55/M        
   85     76   1735  Kate O'Brien          The Potomac School                        24:38  7:57/M        
   86  (< 5)   1667  Yana Mazurkevich      The Field School                          24:47  8:00/M        
   87  (< 5)    987  Catherine Kiess       Langley                                   24:54  8:02/M        
   88  (< 5)    450  Stacy Muriel          Falls Church                              25:16  8:09/M        
   89     77   2151  Hannah Morris         Yorktown                                  25:19  8:10/M        
   90  (< 5)    995  Ava Shomaker          Langley                                   25:20  8:10/M        
   91     78   1728  Gingy Dixon           The Potomac School                        25:21  8:11/M        
   92  (< 5)    441  Preethi Chaudhari     Falls Church                              25:54  8:21/M        
   93     79   1842  Korey Beckwith        Trinity Christian School                  26:01  8:24/M        
   94     80   1849  Katherine Kolton      Trinity Christian School                  26:17  8:29/M        
   95     81   1741  Amy Zhang             The Potomac School                        26:59  8:42/M        
Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Westfield                              71               3   8  11  15  34  36  48         
        Top  5 Times: 1:45:20
        Average Time: 21:04

    2 West Potomac                           73               4  13  14  18  24  44  72         
        Top  5 Times: 1:45:53
        Average Time: 21:10

    3 Hayfield                              131               5  10  27  37  52  59  65         
        Top  5 Times: 1:48:13
        Average Time: 21:38

    4 Georgetown Visitation Preparatory S   145              16  17  21  41  50  66             
        Top  5 Times: 1:49:04
        Average Time: 21:48

    5 South County                          150               2  12  19  57  60                 
        Top  5 Times: 1:48:36
        Average Time: 21:43

    6 Chantilly                             158              23  25  28  29  53  63             
        Top  5 Times: 1:49:53
        Average Time: 21:58

    7 Osbourn Park                          163              22  31  33  38  39  47             
        Top  5 Times: 1:49:40
        Average Time: 21:56

    8 Centreville                           164               1   9  45  51  58  73  75         
        Top  5 Times: 1:48:45
        Average Time: 21:45

    9 Lake Braddock                         173               6   7  43  55  62  69             
        Top  5 Times: 1:50:02
        Average Time: 22:00

   10 Yorktown                              201              20  26  42  49  64  70  77         
        Top  5 Times: 1:51:38
        Average Time: 22:19

   11 Herndon                               214              32  35  40  46  61  71             
        Top  5 Times: 1:52:00
        Average Time: 22:24

   12 The Potomac School                    305              30  54  67  76  78  81             
        Top  5 Times: 1:58:35
        Average Time: 23:43

   13 Trinity Christian School              357              56  68  74  79  80                 
        Top  5 Times: 2:03:33
        Average Time: 24:42

 Inc. Atlee                                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Falls Church                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Langley                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Sidwell Friends  School              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. The Field School                     1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 



Glory Days Grill Invitational
Varsity B Boys

<< Back

Glory Days Varsity B Boys

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    294  Chan Young Lee        Centreville                               16:45  5:24/M        
    2      2    712  Bradley Heuer         Herndon                                   16:50  5:26/M        
    3      3   1492  Alec Jones            South County                              17:12  5:33/M        
    4      4   1231  Jonathan Lopacki      Osbourn Park                              17:12  5:33/M        
    5      5   1441  Colin Losey           Sidwell Friends  School                   17:14  5:34/M        
    6      6    847  Chase Anders          John Handley                              17:17  5:35/M        
    7      7    849  Chris Arslan          John Handley                              17:25  5:37/M        
    8      8    761  Henry Lopez           J.E.B. Stuart                             17:29  5:38/M        
    9      9   1757  Cope Whitney          The Potomac School                        17:30  5:39/M        
   10     10   1504  Josh Prosser          South County                              17:37  5:41/M        
   11     11   2186  Ryan Hart             Yorktown                                  17:37  5:41/M        
   12     12   1251  Kyle Weinberg         Osbourn Park                              17:38  5:41/M        
   13     13   1936  Haileye Demsie        Washington-Lee                            17:39  5:42/M        
   14     14   1810  Stephen Kool          Thomas Jefferson S&T                      17:42  5:43/M        
   15     15   2173  Steven Bock           Yorktown                                  17:42  5:43/M        
   16     16    288  Chris Jones           Centreville                               17:44  5:43/M        
   17     17   1859  Joshua Christenson    Trinity Christian School                  17:45  5:44/M        
   18     18    306  Kip Talman            Centreville                               17:46  5:44/M        
   19     19   1426  Jason Campbell        Sidwell Friends  School                   17:51  5:45/M        
   20  (< 5)   1672  Daniel Allen          The Field School                          17:51  5:45/M        
   21     20   1446  Colin Smith           Sidwell Friends  School                   17:53  5:46/M        
   22     21   1438  Patrick Lansdale      Sidwell Friends  School                   17:54  5:46/M        
   23     22    951  Forrest Isenhour      Lake Braddock                             17:55  5:47/M        
   24     23    727  Zach Ward             Herndon                                   17:55  5:47/M        
   25     24    376  Johanan Sowah         Chantilly                                 17:58  5:48/M        
   26     25    720  Jose Patino           Herndon                                   17:59  5:48/M        
   27     26    364  Patrick Linehan       Chantilly                                 17:59  5:48/M        
   28     27   1747  Nick Kensinger        The Potomac School                        17:59  5:48/M        
   29     28   1656  Michael Laskowski     St. Anselm's Abbey School                 18:00  5:48/M        
   30     29   1548  Sebastian Waldschmidt South Lakes                               18:00  5:48/M        
   31     30   1646  Jack Anninos          St. Anselm's Abbey School                 18:01  5:49/M        
   32     31   1216  Josh Clark            Osbourn Park                              18:01  5:49/M        
   33     32    865  Sam Thomson           John Handley                              18:01  5:49/M        
   34     33   1650  Blaise Fortier        St. Anselm's Abbey School                 18:05  5:50/M        
   35     34   2037  Michael Muskett       West Springfield                          18:07  5:51/M        
   36     35    181  Zach Snider *         Atlee                                     18:09  5:51/M        
   37  (< 5)    583  Ryan Ray              Forest Park                               18:09  5:51/M        
   38     36   1752  Adam Moses            The Potomac School                        18:11  5:52/M        
   39     37   1449  Julian Weiss          Sidwell Friends  School                   18:11  5:52/M        
   40     38   1785  Matt Baron            Thomas Jefferson S&T                      18:11  5:52/M        
   41     39    850  Adam Arslan           John Handley                              18:14  5:53/M        
   42     40   1235  Spencer Moore         Osbourn Park                              18:15  5:53/M        
   43     41   1428  Ben Charo             Sidwell Friends  School                   18:16  5:54/M        
   44     42   1788  Kyler Blodgett        Thomas Jefferson S&T                      18:16  5:54/M        
   45     43    182  Michael Spagnolo *    Atlee                                     18:19  5:55/M        
   46     44   2108  Nathan Kiley          Westfield                                 18:21  5:55/M        
   47     45    726  Dante Walker          Herndon                                   18:21  5:55/M        
   48     46    372  Joshua Parshall       Chantilly                                 18:22  5:55/M        
   49     47   2036  Jacob Gumpf           West Springfield                          18:22  5:55/M        
   50     48    867  Noah Vogler           John Handley                              18:24  5:56/M        
   51     49    864  James Thomson         John Handley                              18:25  5:56/M        
   52     50   2195  Michael Person        Yorktown                                  18:26  5:57/M        
   53     51   1756  Eli Ulanet            The Potomac School                        18:26  5:57/M        
   54     52    861  Jean Sergile          John Handley                              18:27  5:57/M        
   55     53   1484  Ben Gautier           South County                              18:28  5:57/M        
   56     54   1645  Jared Allen           St. Anselm's Abbey School                 18:30  5:58/M        
   57     55   1935  Martin Debraine       Washington-Lee                            18:31  5:58/M        
   58     56   1953  Patrick Odlum         Washington-Lee                            18:31  5:58/M        
   59     57   1556  Joey Rugari           South Lakes                               18:31  5:58/M        
   60     58   1558  Nick Tucker           South Lakes                               18:35  6:00/M        
   61     59   1238  Jacob Pangilinan      Osbourn Park                              18:37  6:00/M        
   62     60   1447  David Steinbach       Sidwell Friends  School                   18:37  6:00/M        
   63  (< 5)   1383  Michael Linza         Potomac Falls                             18:38  6:01/M        
   64     61   1961  William Sheahan       Washington-Lee                            18:38  6:01/M        
   65     62    166  Bizz Alidost *        Atlee                                     18:39  6:01/M        
   66     63    362  Miraj Khan            Chantilly                                 18:43  6:02/M        
   67  (< 5)   1309  Matthew O'Neil        Pope John Paul the Great Catholic H       18:43  6:02/M        
   68     64   1224  Kyle Hoffman          Osbourn Park                              18:45  6:03/M        
   69  (< 5)   1112  Ben Spencer           Loudoun County                            18:46  6:03/M        
   70     65   1483  Joe Frech             South County                              18:47  6:04/M        
   71     66   1802  Gordon Hart           Thomas Jefferson S&T                      18:50  6:05/M        
   72     67   2039  Daniel Schlobach      West Springfield                          18:51  6:05/M        
   73     68    370  Daniel Murray         Chantilly                                 18:51  6:05/M        
   74     69    180  Matthew Peery *       Atlee                                     18:54  6:06/M        
   75     70   1511  Zach Stoner           South County                              18:57  6:07/M        
   76     71   2090  Tim Boyles            Westfield                                 18:57  6:07/M        
   77     72   1954  Geoffrey Odlum        Washington-Lee                            18:57  6:07/M        
   78     73    534  Moritz Ruge           Flint Hill School                         19:00  6:08/M        
   79     74   1494  Jacob Lazar           South County                              19:01  6:08/M        
   80     75    302  Fernando Muzo         Centreville                               19:04  6:09/M        
   81     76   1746  Jack Kaplan           The Potomac School                        19:04  6:09/M        
   82     77   2035  Brian Gramp           West Springfield                          19:05  6:09/M        
   83     78   1959  Alex Seff             Washington-Lee                            19:05  6:09/M        
   84     79   1798  Sam Girvin            Thomas Jefferson S&T                      19:08  6:10/M        
   85     80   2101  Jared Gruber          Westfield                                 19:09  6:11/M        
   86  (< 5)   2010  Krishna Korupolu      West Potomac                              19:09  6:11/M        
   87     81    299  Eric Mayer            Centreville                               19:09  6:11/M        
   88     82   1866  Josiah Nagel          Trinity Christian School                  19:10  6:11/M        
   89     83    932  Ryan Boyles           Lake Braddock                             19:11  6:11/M        
   90     84    973  Brian Thompson        Lake Braddock                             19:11  6:11/M        
   91     85   2123  Nicholas Reed         Westfield                                 19:12  6:12/M        
   92     86   2124  Cameron Schultz       Westfield                                 19:12  6:12/M        
   93  (< 5)   1588  John Feest            St. Albans School                         19:13  6:12/M        
   94     87    289  Calvin Jones          Centreville                               19:14  6:12/M        
   95     88    710  Andrew Goldman        Herndon                                   19:14  6:12/M        
   96     89    346  Raaj Bhavsar          Chantilly                                 19:17  6:13/M        
   97  (< 5)   1070  Ryan Coughlin         Loudoun County                            19:18  6:14/M        
   98     90   1755  Tyler Smallwood       The Potomac School                        19:20  6:14/M        
   99  (< 5)   1073  Hunter Day            Loudoun County                            19:20  6:14/M        
  100     91   2043  Luke Toth             West Springfield                          19:21  6:15/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     92   2191  Peter Morris          Yorktown                                  19:21  6:15/M        
  102     93    525  Anthony Lynch         Flint Hill School                         19:22  6:15/M        
  103  (< 5)   1000  Drew Armstrong        Langley                                   19:22  6:15/M        
  104     94    929  Steven Alvarez        Lake Braddock                             19:23  6:15/M        
  105     95   2179  Matthew Deasy         Yorktown                                  19:24  6:15/M        
  106  (< 5)   1101  Michael Peterson      Loudoun County                            19:25  6:16/M        
  107     96    752  Peter Guevara         J.E.B. Stuart                             19:26  6:16/M        
  108     97    174  Tyler Favale *        Atlee                                     19:27  6:16/M        
  109     98   2093  Daniel Coo            Westfield                                 19:30  6:17/M        
  110     99   2196  Zachary Pollock       Yorktown                                  19:32  6:18/M        
  111  (< 5)    999  Ryan Anger            Langley                                   19:33  6:18/M        
  112    100    958  Ted Lorence           Lake Braddock                             19:34  6:19/M        
  113    101   1496  Bradley Magnuson      South County                              19:34  6:19/M        
  114    102    516  Tommy Blackwell       Flint Hill School                         19:38  6:20/M        
  115    103   1542  Stephen Galanti       South Lakes                               19:47  6:23/M        
  116    104   2203  James Walsh           Yorktown                                  19:51  6:24/M        
  117    105   1234  Cameron Moore         Osbourn Park                              19:52  6:25/M        
  118    106   1539  Zachary Chen          South Lakes                               19:58  6:26/M        
  119    107    175  Coleman Gerhart *     Atlee                                     20:08  6:30/M        
  120    108   2034  Austin Farquhar       West Springfield                          20:08  6:30/M        
  121    109    707  Alex Boelcskevy       Herndon                                   20:11  6:31/M        
  122    110    715  Jason Johns           Herndon                                   20:13  6:31/M        
  123  (< 5)   1306  Michael Marsh         Pope John Paul the Great Catholic H       20:14  6:32/M        
  124    111    765  Rustom Pangilinan     J.E.B. Stuart                             20:14  6:32/M        
  125    112    770  Amit Verma            J.E.B. Stuart                             20:16  6:32/M        
  126  (< 5)   1300  Blake Allen           Pope John Paul the Great Catholic H       20:27  6:36/M        
  127    113    759  Sam Lebryk            J.E.B. Stuart                             20:31  6:37/M        
  128    114   1871  Jonathon Snider       Trinity Christian School                  20:42  6:41/M        
  129  (< 5)   1017  Spence Shabshab       Langley                                   20:44  6:41/M        
  130    115   1652  Conor Hearn           St. Anselm's Abbey School                 20:56  6:45/M        
  131  (< 5)   1014  Chris Maloney         Langley                                   20:59  6:46/M        
  132    116   1662  Sam Sherman           St. Anselm's Abbey School                 21:07  6:49/M        
  133    117   1649  Tariq Ford            St. Anselm's Abbey School                 21:10  6:50/M        
  134    118    533  Sean Panayi           Flint Hill School                         21:20  6:53/M        
  135    119    524  Ben Letowt            Flint Hill School                         21:22  6:54/M        
  136    120   1868  Ben Robohn            Trinity Christian School                  21:39  6:59/M        
  137    121    526  Jack Mccaffrey        Flint Hill School                         21:41  7:00/M        
  138    122   1855  Michael Amico         Trinity Christian School                  21:48  7:02/M        
  139    123    772  Nick Young            J.E.B. Stuart                             22:12  7:10/M        
  140    124   1870  Charlie Smith         Trinity Christian School                  22:17  7:11/M        
  141    125   1860  Andrew Coffey         Trinity Christian School                  22:19  7:12/M        
  142  (< 5)   1688  Noah Leavy            The Field School                          22:19  7:12/M        
  143  (< 5)   1351  Connor Adams          Potomac Falls                             25:48  8:19/M        
Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Sidwell Friends  School               102               5  19  20  21  37  41  60         
        Top  5 Times: 1:29:04
        Average Time: 17:48

    2 John Handley                          132               6   7  32  39  48  49  52         
        Top  5 Times: 1:29:25
        Average Time: 17:53

    3 Osbourn Park                          146               4  12  31  40  59  64 105         
        Top  5 Times: 1:29:44
        Average Time: 17:56

    4 Herndon                               183               2  23  25  45  88 109 110         
        Top  5 Times: 1:30:21
        Average Time: 18:04

    5 Centreville                           191               1  16  18  75  81  87             
        Top  5 Times: 1:30:30
        Average Time: 18:06

    6 The Potomac School                    199               9  27  36  51  76  90             
        Top  5 Times: 1:31:12
        Average Time: 18:14

    7 South County                          201               3  10  53  65  70  74 101         
        Top  5 Times: 1:31:02
        Average Time: 18:12

    8 Chantilly                             227              24  26  46  63  68  89             
        Top  5 Times: 1:31:54
        Average Time: 18:22

    9 Thomas Jefferson S&T                  239              14  38  42  66  79                 
        Top  5 Times: 1:32:08
        Average Time: 18:25

   10 Washington-Lee                        257              13  55  56  61  72  78             
        Top  5 Times: 1:32:18
        Average Time: 18:27

   11 St. Anselm's Abbey School             260              28  30  33  54 115 116 117         
        Top  5 Times: 1:33:34
        Average Time: 18:42

   12 Yorktown                              263              11  15  50  92  95  99 104         
        Top  5 Times: 1:32:32
        Average Time: 18:30

   13 Atlee                                 306              35  43  62  69  97 107             
        Top  5 Times: 1:33:30
        Average Time: 18:42

   14 West Springfield                      316              34  47  67  77  91 108             
        Top  5 Times: 1:33:48
        Average Time: 18:45

   15 South Lakes                           353              29  57  58 103 106                 
        Top  5 Times: 1:34:53
        Average Time: 18:58

   16 Westfield                             366              44  71  80  85  86  98             
        Top  5 Times: 1:34:52
        Average Time: 18:58

   17 Lake Braddock                         383              22  83  84  94 100                 
        Top  5 Times: 1:35:15
        Average Time: 19:03

   18 J.E.B. Stuart                         440               8  96 111 112 113 123             
        Top  5 Times: 1:37:58
        Average Time: 19:35

   19 Trinity Christian School              455              17  82 114 120 122 124 125         
        Top  5 Times: 1:41:06
        Average Time: 20:13

   20 Flint Hill School                     505              73  93 102 118 119 121             
        Top  5 Times: 1:40:45
        Average Time: 20:09

 Inc. Forest Park                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Langley                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Loudoun County                       4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pope John Paul the Great Catholic H  3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Potomac Falls                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. St. Albans School                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. The Field School                     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. West Potomac                         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Glory Days Grill Invitational
Freshmen Boys

<< Back

Glory Days 2011 Frosh Boys

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    936  Alex Corbett          Lake Braddock                             17:15  5:34/M        
    2      2    279  Bobby Dunn            Centreville                               17:34  5:40/M        
    3      3   2033  Evan Fabish           West Springfield                          17:35  5:40/M        
    4      4    690  Riaz Taylor           Hayfield                                  17:51  5:45/M        
    5      5   1008  Max Furman            Langley                                   17:53  5:46/M        
    6      6   1366  John Deker            Potomac Falls                             18:00  5:48/M        
    7      7    938  Adam Dougherty        Lake Braddock                             18:12  5:52/M        
    8      8   1079  Austin Gilbert        Loudoun County                            18:13  5:53/M        
    9      9   2015  Cullen O'boyle        West Potomac                              18:14  5:53/M        
   10     10    939  John Dougherty        Lake Braddock                             18:18  5:54/M        
   11     11   2032  Matt Blackburn        West Springfield                          18:19  5:55/M        
   12     12    931  Bryan Bergan          Lake Braddock                             18:29  5:58/M        
   13     13    829  Patrick Myers         James W. Robinson                         18:29  5:58/M        
   14     14   1787  Christopher Blagg     Thomas Jefferson S&T                      18:33  5:59/M        
   15     15    275  Presley Day           Centreville                               18:34  5:59/M        
   16     16   2022  Eric Turner           West Potomac                              18:34  5:59/M        
   17     17   1087  Alex Lanham           Loudoun County                            18:38  6:01/M        
   18     18   1549  Andrew Mccool         South Lakes                               18:41  6:02/M        
   19     19   1832  Connor Simpson        Thomas Jefferson S&T                      18:42  6:02/M        
   20     20   1593  Joey Gaines           St. Albans School                         18:45  6:03/M        
   21     21   1373  Chris Galloway        Potomac Falls                             18:47  6:04/M        
   22     22   1551  Michael Mcdermott     South Lakes                               18:49  6:04/M        
   23     23    354  Andrew DeLeon         Chantilly                                 18:49  6:04/M        
   24     24   1815  Lucas Lin             Thomas Jefferson S&T                      18:50  6:05/M        
   25  (< 5)   1278  Jack Danisewicz       Paul VI Catholic                          18:53  6:05/M        
   26     25   1104  Connor Phipps         Loudoun County                            18:54  6:06/M        
   27     26    815  Nicolas Hite          James W. Robinson                         18:57  6:07/M        
   28     27   1232  Matt Luiggi           Osbourn Park                              19:02  6:08/M        
   29     28   1217  Ethan Compton         Osbourn Park                              19:03  6:09/M        
   30     29   1375  Derek Hetrick         Potomac Falls                             19:12  6:12/M        
   31     30   2040  Andrew Smith          West Springfield                          19:13  6:12/M        
   32     31    186  Ben Whisnant          Atlee                                     19:13  6:12/M        
   33     32   1719  Jonah Smith           The Heights School                        19:14  6:12/M        
   34     33    300  Carson Mcever         Centreville                               19:15  6:13/M        
   35     34    363  Lucas Kinsey          Chantilly                                 19:16  6:13/M        
   36     35   2013  James Mcnulla         West Potomac                              19:21  6:15/M        
   37     36   2004  Nicholas Cucinotta    West Potomac                              19:22  6:15/M        
   38     37    670  Daniel Larios         Hayfield                                  19:22  6:15/M        
   39     38   1621  Nikolai Medish        St. Albans School                         19:23  6:15/M        
   40     39    296  Marco Lim             Centreville                               19:23  6:15/M        
   41     40    960  Kevin Minogue         Lake Braddock                             19:24  6:15/M        
   42     41   1068  David Clark           Loudoun County                            19:24  6:15/M        
   43     42   1016  Brian Reilly          Langley                                   19:27  6:16/M        
   44     43   1003  Sean Corry            Langley                                   19:29  6:17/M        
   45     44    349  Chancellor Clem       Chantilly                                 19:32  6:18/M        
   46     45    352  Evan Compton          Chantilly                                 19:33  6:18/M        
   47     46    686  Mark Selcik           Hayfield                                  19:34  6:19/M        
   48     47   1541  Andrew Duran          South Lakes                               19:35  6:19/M        
   49     48   2091  Joe Cayere            Westfield                                 19:39  6:20/M        
   50     49   2120  Patrick Owens         Westfield                                 19:40  6:21/M        
   51     50   2106  Sean Keane            Westfield                                 19:41  6:21/M        
   52     51   2184  Michael Francesconi   Yorktown                                  19:44  6:22/M        
   53     52    950  Cy Haukdal            Lake Braddock                             19:47  6:23/M        
   54     53    949  Thomas Haliday        Lake Braddock                             19:50  6:24/M        
   55     54    760  Theodore Lebryk       J.E.B. Stuart                             19:54  6:25/M        
   56     55   1962  Matthew Tatum         Washington-Lee                            19:56  6:26/M        
   57     56   1210  Ryan Arnold           Osbourn Park                              19:57  6:26/M        
   58     57    725  Ryan Wait             Herndon                                   19:58  6:26/M        
   59  (< 5)    565  Dakota Green          Forest Park                               19:58  6:26/M        
   60     58   1402  Jason Tsoi            Potomac Falls                             20:01  6:27/M        
   61  (< 5)    579  Patrick Palermo-Re    Forest Park                               20:03  6:28/M        
   62     59   2018  Jeff Ryscavage        West Potomac                              20:04  6:28/M        
   63     60   2041  Wilson Sullivan       West Springfield                          20:05  6:29/M        
   64     61   1545  Chris Heishman        South Lakes                               20:06  6:29/M        
   65     62   1225  Collin Houtz          Osbourn Park                              20:09  6:30/M        
   66     63   1406  Keegan Wieland        Potomac Falls                             20:10  6:30/M        
   67     64   1604  Philip Hedden         St. Albans School                         20:10  6:30/M        
   68     65    297  Kyle Lyons            Centreville                               20:12  6:31/M        
   69     66   1619  Ethan McGinnis        St. Albans School                         20:13  6:31/M        
   70     67    831  Jimmy O’hara        James W. Robinson                         20:13  6:31/M        
   71     68    653  Jarrett Ashby         Hayfield                                  20:16  6:32/M        
   72     69    291  Nakul Karandikar      Centreville                               20:16  6:32/M        
   73     70   1063  Nathan Anderson       Loudoun County                            20:16  6:32/M        
   74     71    360  Andres Izquierdo      Chantilly                                 20:17  6:33/M        
   75     72   2005  Matthew Dearborn      West Potomac                              20:17  6:33/M        
   76     73   2181  Jacob Dormuth         Yorktown                                  20:18  6:33/M        
   77     74   1951  Isaac Mortimer        Washington-Lee                            20:18  6:33/M        
   78     75   1795  Addison Dunn          Thomas Jefferson S&T                      20:20  6:34/M        
   79     76   1836  Nathan Volbrecht      Thomas Jefferson S&T                      20:20  6:34/M        
   80     77    836  Austin Riggs          James W. Robinson                         20:22  6:34/M        
   81     78   1546  Connor Herron         South Lakes                               20:24  6:35/M        
   82     79   1354  Jordan Brown          Potomac Falls                             20:26  6:35/M        
   83     80    356  Ian Horil             Chantilly                                 20:28  6:36/M        
   84     81    351  Ethan Cohen           Chantilly                                 20:28  6:36/M        
   85     82    298  Brady Madden          Centreville                               20:31  6:37/M        
   86     83   1246  Justin Starnes        Osbourn Park                              20:31  6:37/M        
   87  (< 5)    580  Andrew Payne          Forest Park                               20:31  6:37/M        
   88     84   2174  Reagan Brown          Yorktown                                  20:35  6:38/M        
   89     85    826  Jamie Marshall        James W. Robinson                         20:35  6:38/M        
   90     86   1807  Alec Jessar           Thomas Jefferson S&T                      20:38  6:39/M        
   91  (< 5)   1694  Jack Tobe             The Field School                          20:38  6:39/M        
   92     87   1025  Aidan Toole           Langley                                   20:38  6:39/M        
   93     88    755  Mark Guevara          J.E.B. Stuart                             20:40  6:40/M        
   94     89   1243  Ryan Russell          Osbourn Park                              20:43  6:41/M        
   95     90   1934  Christian Czerewko    Washington-Lee                            20:43  6:41/M        
   96     91   1949  Adam Michalak         Washington-Lee                            20:45  6:42/M        
   97     92   1233  Dillon McEntee        Osbourn Park                              20:48  6:43/M        
   98  (> 7)    969  Ian Smith             Lake Braddock                             20:49  6:43/M        
   99     93   1940  Donald Herndon        Washington-Lee                            20:49  6:43/M        
  100  (> 7)    379  Brian Truong          Chantilly                                 20:53  6:44/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     94   1065  Ryan Chapman          Loudoun County                            20:54  6:45/M        
  102     95   1076  Thomas Flynn          Loudoun County                            20:55  6:45/M        
  103     96   1004  Ben Cross             Langley                                   20:55  6:45/M        
  104     97    750  Samara Ferris         J.E.B. Stuart                             20:56  6:45/M        
  105  (> 7)    972  Andrew String         Lake Braddock                             20:56  6:45/M        
  106     98   2042  Nahom Teshome         West Springfield                          20:56  6:45/M        
  107     99    729  Devon Woycke          Herndon                                   20:59  6:46/M        
  108    100   1012  Dan Kostelancik       Langley                                   21:01  6:47/M        
  109    101   1577  Jonathan Cathapermal  St. Albans School                         21:05  6:48/M        
  110  (> 7)    280  Landon Egbers         Centreville                               21:07  6:49/M        
  111    102   1513  Lorenz Turner         South County                              21:08  6:49/M        
  112    103    719  Jack Morris           Herndon                                   21:15  6:51/M        
  113  (> 7)    952  Alec Johnson          Lake Braddock                             21:16  6:52/M        
  114    104   1385  Ray Massey            Potomac Falls                             21:18  6:52/M        
  115    105   1819  Daniel Mckinney       Thomas Jefferson S&T                      21:19  6:53/M        
  116  (> 7)    270  Brooks Anderson       Centreville                               21:20  6:53/M        
  117  (> 7)   1392  Anthony Rodriguez     Potomac Falls                             21:21  6:53/M        
  118  (> 7)    934  Michael Buontempo     Lake Braddock                             21:22  6:54/M        
  119  (> 7)   1796  Jack Fang             Thomas Jefferson S&T                      21:24  6:54/M        
  120    106    757  Brady Itkin           J.E.B. Stuart                             21:24  6:54/M        
  121  (< 5)   1145  Jerry Norton          Mount Vernon                              21:27  6:55/M        
  122    107   1508  Slayton Speers        South County                              21:29  6:56/M        
  123    108   1641  Alec Ward             St. Albans School                         21:32  6:57/M        
  124    109   1547  Zachary Skeen         South Lakes                               21:36  6:58/M        
  125  (> 7)   1245  Antuan Spence         Osbourn Park                              21:37  6:58/M        
  126    110    652  Robel Ameha           Hayfield                                  21:37  6:58/M        
  127    111    769  Anthony Torrelio      J.E.B. Stuart                             21:37  6:58/M        
  128    112   2202  Andrew Walker         Yorktown                                  21:38  6:59/M        
  129    113   1479  Dean Coffman          South County                              21:40  6:59/M        
  130    114   2016  Lucas Pinney          West Potomac                              21:41  7:00/M        
  131    115    754  Matthew Guevara       J.E.B. Stuart                             21:41  7:00/M        
  132  (> 7)    271  Jack Broadus          Centreville                               21:41  7:00/M        
  133  (> 7)   1834  Erik Song             Thomas Jefferson S&T                      21:43  7:00/M        
  134  (> 7)   1827  Thomas Rogers         Thomas Jefferson S&T                      21:43  7:00/M        
  135    116   1640  Sebastian Viscuso     St. Albans School                         21:44  7:01/M        
  136    117   2177  Orlando Cabrera       Yorktown                                  21:44  7:01/M        
  137  (> 7)    957  Nathan Lockuff        Lake Braddock                             21:46  7:01/M        
  138    118    835  Danny Reed            James W. Robinson                         21:46  7:01/M        
  139  (> 7)   1582  Thomas Davidsen       St. Albans School                         21:47  7:02/M        
  140  (> 7)   1391  Geovanni Rodriguez    Potomac Falls                             21:47  7:02/M        
  141  (> 7)    305  Michael Severance     Centreville                               21:50  7:03/M        
  142    119   1478  Michael Burns         South County                              21:52  7:03/M        
  143    120   1018  Carrick Shannon       Langley                                   21:53  7:04/M        
  144    121    724  Tim Viado             Herndon                                   21:54  7:04/M        
  145    122    185  Jacob Waterman        Atlee                                     21:55  7:04/M        
  146  (> 7)   2011  Phillip Lincoln       West Potomac                              21:56  7:05/M        
  147    123    659  Abraham Castillo      Hayfield                                  21:58  7:05/M        
  148  (> 7)   1609  Will Kelley           St. Albans School                         21:58  7:05/M        
  149  (< 5)   1287  Alex Otten            Paul VI Catholic                          21:59  7:05/M        
  150  (< 5)    213  Dallan Bean           Bishop O'Connell                         21:59  7:05/M        
  151    124   1505  Mark Schultz          South County                              22:01  7:06/M        
  152    125    714  Joe Jasper            Herndon                                   22:02  7:06/M        
  153  (< 5)    480  Tony Le               Falls Church                              22:09  7:09/M        
  154    126   2113  Josh Lesser           Westfield                                 22:09  7:09/M        
  155    127    170  Philip Burns          Atlee                                     22:12  7:10/M        
  156  (> 7)    965  James Porzio          Lake Braddock                             22:19  7:12/M        
  157  (> 7)    282  Jon Galdames          Centreville                               22:24  7:14/M        
  158  (< 5)   1302  Alex Hawley           Pope John Paul the Great Catholic H       22:27  7:15/M        
  159    128   2185  Brandon Peck          Yorktown                                  22:30  7:15/M        
  160    129    713  Sergio Ibarra         Herndon                                   22:31  7:16/M        
  161    130   2183  Kevin Finn            Yorktown                                  22:32  7:16/M        
  162  (> 7)   1820  Jack Morris           Thomas Jefferson S&T                      22:36  7:17/M        
  163  (> 7)    295  Daniel Lee            Centreville                               22:36  7:17/M        
  164    131   1723  Joseph Weber          The Heights School                        22:38  7:18/M        
  165    132   1957  Scott Ricker          Washington-Lee                            22:39  7:18/M        
  166  (> 7)   1579  Thomas Chandler       St. Albans School                         22:39  7:18/M        
  167    133   2121  Connor Pangman        Westfield                                 22:41  7:19/M        
  168    134   1718  Samuel Sechler        The Heights School                        22:42  7:19/M        
  169    135    758  Kenny Le              J.E.B. Stuart                             22:43  7:20/M        
  170    136    730  Joshua Ya             Herndon                                   22:45  7:20/M        
  171  (> 7)   2170  Nicholas Adams        Yorktown                                  22:46  7:21/M        
  172  (> 7)    307  Chan Young Lee        Centreville                               22:53  7:23/M        
  173    137   1560  Andy Zimmerman        South Lakes                               22:58  7:25/M        
  174  (> 7)   1814  Michael Lidwin        Thomas Jefferson S&T                      22:58  7:25/M        
  175    138    817  Patrick Johnson       James W. Robinson                         22:59  7:25/M        
  176  (> 7)    304  Stephen Norod         Centreville                               22:59  7:25/M        
  177    139   1506  Jason Sciacca         South County                              23:00  7:25/M        
  178  (> 7)   1817  Peter Mahoney         Thomas Jefferson S&T                      23:00  7:25/M        
  179    140   1724  Jack Whelan           The Heights School                        23:00  7:25/M        
  180  (> 7)    274  Joseph Cottone        Centreville                               23:06  7:27/M        
  181  (> 7)   1586  Ben Donvan            St. Albans School                         23:10  7:28/M        
  182  (< 5)   1684  Max Guerra            The Field School                          23:17  7:31/M        
  183    141    172  Christian Denmark     Atlee                                     23:20  7:32/M        
  184  (< 5)    489  Neville Mendonca      Falls Church                              23:21  7:32/M        
  185    142    660  Christopher Castillo  Hayfield                                  23:22  7:32/M        
  186  (< 5)    502  Joseph Vu             Falls Church                              23:33  7:36/M        
  187  (> 7)   2200  Kiernan Stroup        Yorktown                                  23:35  7:36/M        
  188    143   2087  Jonathan Bidinger     Westfield                                 23:35  7:36/M        
  189    144    178  Keegan McNulty        Atlee                                     23:50  7:41/M        
  190  (> 7)   1378  William Kilpatrick    Potomac Falls                             23:56  7:43/M        
  191  (> 7)   1601  Seth Harrison         St. Albans School                         23:58  7:44/M        
  192    145   1698  Norman Chan           The Heights School                        24:06  7:46/M        
  193    146   2095  Zac Czekalski         Westfield                                 24:22  7:52/M        
  194  (> 7)   2094  Ben Cook              Westfield                                 24:23  7:52/M        
  195  (< 5)   1149  Maxwell Pessel        Mount Vernon                              24:25  7:53/M        
  196  (> 7)   1999  Thomas Brunt          West Potomac                              24:25  7:53/M        
  197  (> 7)   2099  Chris Fisne           Westfield                                 24:29  7:54/M        
  198    147    176  Trace Johnson         Atlee                                     24:30  7:54/M        
  199  (> 7)   1623  Armin Mortazavi       St. Albans School                         24:34  7:55/M        
  200  (> 7)    654  Salem Barkzai         Hayfield                                  24:35  7:56/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201  (> 7)   1643  Matt Zients           St. Albans School                         24:36  7:56/M        
  202  (> 7)   1072  Matt Crooks           Loudoun County                            24:40  7:57/M        
  203  (> 7)    285  Alex Hendrickson      Centreville                               24:47  8:00/M        
  204  (< 5)    491  Joseph Murphy         Falls Church                              24:51  8:01/M        
  205  (< 5)   1683  Jed Greenberg         The Field School                          24:57  8:03/M        
  206  (< 5)   1687  Matt Lavine           The Field School                          25:02  8:05/M        
  207    148   1716  Kevin Mccormack       The Heights School                        25:03  8:05/M        
  208  (> 7)    722  James Tourtellotte    Herndon                                   25:14  8:08/M        
  209  (> 7)   1615  Joseph Lin            St. Albans School                         25:27  8:13/M        
  210  (> 7)    930  Daniel Becker         Lake Braddock                             25:27  8:13/M        
  211  (> 7)    688  James Stearman        Hayfield                                  25:34  8:15/M        
  212  (> 7)   1642  Humphrey Xu           St. Albans School                         25:35  8:15/M        
  213  (> 7)   2103  Ryan Harpe            Westfield                                 25:44  8:18/M        
  214  (> 7)    974  Justin Toy            Lake Braddock                             25:47  8:19/M        
  215  (> 7)   1580  Noah Clark            St. Albans School                         26:10  8:26/M        
  216  (> 7)   2198  Martin Romero         Yorktown                                  26:15  8:28/M        
  217  (> 7)   2193  Thomas O'Malley       Yorktown                                  26:17  8:29/M        
  218  (> 7)    953  Ryan Kim              Lake Braddock                             26:22  8:30/M        
  219  (< 5)   1143  Marcus Mairn          Mount Vernon                              28:07  9:04/M        
Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lake Braddock                          70               1   7  10  12  40  52  53         
        Top  5 Times: 1:31:39
        Average Time: 18:19

    2 Centreville                           154               2  15  33  39  65  69  82         
        Top  5 Times: 1:34:59
        Average Time: 18:59

    3 West Potomac                          155               9  16  35  36  59  72 114         
        Top  5 Times: 1:35:37
        Average Time: 19:07

    4 Loudoun County                        161               8  17  25  41  70  94  95         
        Top  5 Times: 1:35:28
        Average Time: 19:05

    5 Potomac Falls                         177               6  21  29  58  63  79 104         
        Top  5 Times: 1:36:11
        Average Time: 19:14

    6 West Springfield                      202               3  11  30  60  98                 
        Top  5 Times: 1:36:10
        Average Time: 19:14

    7 Thomas Jefferson S&T                  208              14  19  24  75  76  86 105         
        Top  5 Times: 1:36:47
        Average Time: 19:21

    8 Chantilly                             217              23  34  44  45  71  80  81         
        Top  5 Times: 1:37:29
        Average Time: 19:29

    9 South Lakes                           226              18  22  47  61  78 109 137         
        Top  5 Times: 1:37:36
        Average Time: 19:31

   10 Osbourn Park                          256              27  28  56  62  83  89  92         
        Top  5 Times: 1:38:43
        Average Time: 19:44

   11 Hayfield                              265               4  37  46  68 110 123 142         
        Top  5 Times: 1:38:42
        Average Time: 19:44

   12 James W. Robinson                     268              13  26  67  77  85 118 138         
        Top  5 Times: 1:38:39
        Average Time: 19:43

   13 Langley                               273               5  42  43  87  96 100 120         
        Top  5 Times: 1:38:25
        Average Time: 19:41

   14 St. Albans School                     289              20  38  64  66 101 108 116         
        Top  5 Times: 1:39:37
        Average Time: 19:55

   15 Washington-Lee                        403              55  74  90  91  93 132             
        Top  5 Times: 1:42:34
        Average Time: 20:30

   16 Westfield                             406              48  49  50 126 133 143 146         
        Top  5 Times: 1:43:53
        Average Time: 20:46

   17 Yorktown                              437              51  73  84 112 117 128 130         
        Top  5 Times: 1:44:00
        Average Time: 20:48

   18 J.E.B. Stuart                         456              54  88  97 106 111 115 135         
        Top  5 Times: 1:44:34
        Average Time: 20:54

   19 Herndon                               505              57  99 103 121 125 129 136         
        Top  5 Times: 1:46:10
        Average Time: 21:14

   20 South County                          565             102 107 113 119 124 139             
        Top  5 Times: 1:48:12
        Average Time: 21:38

   20 Atlee                                 565              31 122 127 141 144 147             
        Top  5 Times: 1:50:31
        Average Time: 22:06

   22 The Heights School                    582              32 131 134 140 145 148             
        Top  5 Times: 1:51:42
        Average Time: 22:20

 Inc. Bishop O'Connell                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Falls Church                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Forest Park                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mount Vernon                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Paul VI Catholic                     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pope John Paul the Great Catholic H  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. The Field School                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Glory Days Grill Invitational
Freshmen Girls

<< Back

Glory Days 2011 Frosh Girls

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    910  Alyson Robinson       Lake Braddock                             19:26  6:16/M        
    2      2    259  Jackie O'shea         Centreville                               19:38  6:20/M        
    3      3   1762  Katrina Junta         Thomas Jefferson S&T                      20:15  6:32/M        
    4      4   1470  Katy Morgan           South County                              20:39  6:40/M        
    5  (< 5)    164  Kaitlyn Mason         Atlee                                     20:51  6:44/M        
    6  (< 5)    695  Gabby Bustamante      Herndon                                   21:09  6:49/M        
    7      5   1779  Haley Stumvoll        Thomas Jefferson S&T                      21:13  6:51/M        
    8      6   1764  Ana Malhotra          Thomas Jefferson S&T                      21:18  6:52/M        
    9  (< 5)   1295  Denise Gallant        Pope John Paul the Great Catholic H       21:23  6:54/M        
   10      7   1169  Rosalie Hunter        National Cathedral                        21:23  6:54/M        
   11      8   1263  Catherine Framstad    Paul VI Catholic                          21:27  6:55/M        
   12      9   1771  Mary Pollin           Thomas Jefferson S&T                      21:40  6:59/M        
   13     10   2145  Kelly Hart            Yorktown                                  21:45  7:01/M        
   14  (< 5)    985  Jacquelyn Hulett      Langley                                   21:51  7:03/M        
   15     11   1525  Molly Mcgrath         South Lakes                               21:52  7:03/M        
   16     12    266  Mckinsey Smith        Centreville                               21:55  7:04/M        
   17     13    610  Nora Leibold          Georgetown Visitation Preparatory S       21:57  7:05/M        
   18     14   1041  Lauren Littel         Loudoun County                            21:57  7:05/M        
   19     15   2057  Karina Frank          Westfield                                 22:02  7:06/M        
   20     16    253  Christina Makhlouf    Centreville                               22:05  7:07/M        
   21     17    611  Elle Lynott           Georgetown Visitation Preparatory S       22:08  7:08/M        
   22     18   1974  Maura Finn            West Potomac                              22:09  7:09/M        
   23     19   1163  Kelsey Friberg        National Cathedral                        22:10  7:09/M        
   24     20   1767  Emily Moschella       Thomas Jefferson S&T                      22:12  7:10/M        
   25     21   1343  Caroline Ritchey      Potomac Falls                             22:16  7:11/M        
   26     22   1529  Caroline Sartorius    South Lakes                               22:18  7:12/M        
   27     23   1038  Lian Joseph           Loudoun County                            22:19  7:12/M        
   28     24   1968  Nikki Amico           West Potomac                              22:19  7:12/M        
   29     25   1514  Princess Aghayere     South Lakes                               22:19  7:12/M        
   30     26   2162  Elise Stefanou        Yorktown                                  22:28  7:15/M        
   31     27   1760  Charlene Franke       Thomas Jefferson S&T                      22:29  7:15/M        
   32  (< 5)    331  Jessica Peake         Chantilly                                 22:29  7:15/M        
   33     28   1271  Catey Susco           Paul VI Catholic                          22:33  7:16/M        
   34     29    255  Isabella Muzo         Centreville                               22:39  7:18/M        
   35     30   1978  Anna Lorentzen        West Potomac                              22:45  7:20/M        
   36  (< 5)    790  Mackenzie Schuler     James W. Robinson                         22:47  7:21/M        
   37     31   1518  Alexis Cherry         South Lakes                               22:48  7:21/M        
   38  (< 5)   1203  Helena Mulder         Osbourn Park                              22:50  7:22/M        
   39     32   1469  Carly Martin          South County                              22:59  7:25/M        
   40     33   1455  Brooke Docherty       South County                              23:01  7:25/M        
   41     34   1781  Maddie Zug            Thomas Jefferson S&T                      23:03  7:26/M        
   42     35   1970  Gabrielle Bomberg     West Potomac                              23:09  7:28/M        
   43  (< 5)   1293  Emily Conner          Pope John Paul the Great Catholic H       23:11  7:29/M        
   44     36    591  Maddie Brightbill     Georgetown Visitation Preparatory S       23:12  7:29/M        
   45     37   1042  Julia Massey          Loudoun County                            23:15  7:30/M        
   46     38    612  Jubilee Marshall      Georgetown Visitation Preparatory S       23:18  7:31/M        
   47     39    892  Madeline Hunter       Lake Braddock                             23:21  7:32/M        
   48     40   1990  Olena Rapota          West Potomac                              23:26  7:34/M        
   49     41   2055  Tess Edmonds          Westfield                                 23:26  7:34/M        
   50     42   1337  Elizabeth O'Connell   Potomac Falls                             23:26  7:34/M        
   51  (< 5)    546  Kelsea Mensh          Forest Park                               23:26  7:34/M        
   52     43   1256  Hanna Ashby           Paul VI Catholic                          23:27  7:34/M        
   53     44   1267  Shannon Murry         Paul VI Catholic                          23:27  7:34/M        
   54     45    599  Lilly Deerin          Georgetown Visitation Preparatory S       23:29  7:35/M        
   55     46    251  Natalie King          Centreville                               23:32  7:35/M        
   56  (< 5)    552  Lauren Weaver         Forest Park                               23:43  7:39/M        
   57     47   1516  Erin Bidwell          South Lakes                               23:45  7:40/M        
   58  (< 5)    693  Jessica Blystone      Herndon                                   23:46  7:40/M        
   59     48   1992  Kristi Snow           West Potomac                              23:46  7:40/M        
   60     49   1969  Melanie Bomberg       West Potomac                              23:49  7:41/M        
   61     50   1331  Emily Holz            Potomac Falls                             23:50  7:41/M        
   62     51   2071  Katie O'Brien         Westfield                                 23:51  7:42/M        
   63  (< 5)    984  Haley Hamilton        Langley                                   23:53  7:42/M        
   64  (< 5)   1918  Isabelle Quinn        Washington-Lee                            24:03  7:45/M        
   65     52   1324  Hayley Evans          Potomac Falls                             24:09  7:47/M        
   66  (< 5)    315  Caroline Carter       Chantilly                                 24:10  7:48/M        
   67  (< 5)    420  Margaret Yuan         Eleanor Roosevelt High School             24:11  7:48/M        
   68     53    885  Erika Dunn            Lake Braddock                             24:18  7:50/M        
   69     54   1160  Sophie Evans          National Cathedral                        24:19  7:51/M        
   70  (< 5)    199  Amanda Mescaros       Bishop O'Connell                         24:20  7:51/M        
   71     55   2140  Grace Edquist         Yorktown                                  24:21  7:51/M        
   72  (> 7)   1995  Samantha Zuber        West Potomac                              24:21  7:51/M        
   73  (< 5)    313  Katelyn Birchfield    Chantilly                                 24:28  7:54/M        
   74  (< 5)   1124  Lindsey Sopko         Mount Vernon                              24:28  7:54/M        
   75     56   1457  Murrie Grimes         South County                              24:29  7:54/M        
   76     57    607  Frances King          Georgetown Visitation Preparatory S       24:33  7:55/M        
   77     58   1453  Isabella Corigliano   South County                              24:35  7:56/M        
   78  (< 5)    645  Diana Smith           Hayfield                                  24:37  7:56/M        
   79     59    608  Sophie LaViolette     Georgetown Visitation Preparatory S       24:39  7:57/M        
   80     60    903  Olivia Olsen          Lake Braddock                             24:41  7:58/M        
   81  (< 5)   1929  Dakota Wenberg        Washington-Lee                            24:42  7:58/M        
   82  (< 5)    197  Mary Husk             Bishop O'Connell                         24:42  7:58/M        
   83     61   2135  Amelia Blakeslee      Yorktown                                  24:43  7:58/M        
   84     62   2060  Roshni Gill           Westfield                                 24:45  7:59/M        
   85  (< 5)    191  Ria Duffy             Bishop O'Connell                         24:45  7:59/M        
   86  (> 7)   1770  Adeline Park          Thomas Jefferson S&T                      24:46  7:59/M        
   87  (> 7)   1761  Olivia Hsu            Thomas Jefferson S&T                      24:50  8:01/M        
   88     63   1313  Sarah Adams           Potomac Falls                             24:54  8:02/M        
   89  (< 5)   1188  Carly Broadway        Osbourn Park                              25:01  8:04/M        
   90  (< 5)    407  Clara Beckert         Eleanor Roosevelt High School             25:06  8:06/M        
   91  (> 7)    605  Annemarie Gregoire    Georgetown Visitation Preparatory S       25:11  8:07/M        
   92     64    245  Vanessa Doerpinhaus   Centreville                               25:12  8:08/M        
   93     65   2149  Emily Mcgarry         Yorktown                                  25:15  8:09/M        
   94     66   2132  Amy Andrukonis        Yorktown                                  25:15  8:09/M        
   95     67    262  Sahana Rao            Centreville                               25:16  8:09/M        
   96     68   1460  Rachel Kim            South County                              25:17  8:09/M        
   97  (< 5)    980  Melanie Dronfield     Langley                                   25:18  8:10/M        
   98     69   2080  Carolina Sosa         Westfield                                 25:19  8:10/M        
   99  (< 5)   1925  Maya Sterrett         Washington-Lee                            25:24  8:12/M        
  100     70    902  Emily Mudd            Lake Braddock                             25:27  8:13/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     71   1052  Rose Ramey            Loudoun County                            25:36  8:15/M        
  102  (> 7)    601  Harriet Fink          Georgetown Visitation Preparatory S       25:47  8:19/M        
  103  (< 5)    201  Christina Roberts     Bishop O'Connell                         25:47  8:19/M        
  104  (> 7)    613  Kelly Palazzo         Georgetown Visitation Preparatory S       25:49  8:20/M        
  105  (< 5)    320  Hannah Grudi          Chantilly                                 25:51  8:20/M        
  106  (< 5)    543  Michaela Hepfler      Forest Park                               25:51  8:20/M        
  107     72   2074  Rachel Penaranda      Westfield                                 25:52  8:21/M        
  108  (> 7)    600  Adriana Dropulic      Georgetown Visitation Preparatory S       25:53  8:21/M        
  109  (> 7)   1989  Claire Questad        West Potomac                              25:55  8:22/M        
  110  (< 5)   1190  Jennifer Corder       Osbourn Park                              25:58  8:23/M        
  111     73   2065  Kerri Lawlor          Westfield                                 26:00  8:23/M        
  112  (> 7)   2050  Elizabeth Coo         Westfield                                 26:04  8:25/M        
  113  (> 7)   2070  Dominque Ngo          Westfield                                 26:05  8:25/M        
  114  (> 7)   1976  Juliette Lash         West Potomac                              26:10  8:26/M        
  115  (< 5)    540  Celine Gomez          Forest Park                               26:13  8:27/M        
  116     74    923  Natalie Tkac          Lake Braddock                             26:14  8:28/M        
  117  (< 5)   1193  Christina Flear       Osbourn Park                              26:16  8:28/M        
  118  (> 7)   2076  Ameyali Salazar       Westfield                                 26:24  8:31/M        
  119  (> 7)   2058  Tatyana German        Westfield                                 26:24  8:31/M        
  120     75   1264  Maggie Hunter         Paul VI Catholic                          26:36  8:35/M        
  121  (> 7)    594  Mary Cole             Georgetown Visitation Preparatory S       26:45  8:38/M        
  122  (< 5)   1292  Danielle Borneman     Pope John Paul the Great Catholic H       26:46  8:38/M        
  123  (> 7)    609  Lauren LeHanka        Georgetown Visitation Preparatory S       26:49  8:39/M        
  124     76   1260  Courtney Colahan      Paul VI Catholic                          26:51  8:40/M        
  125  (< 5)    702  Cammie Mula           Herndon                                   26:58  8:42/M        
  126  (< 5)   1920  Annika Rhinehart      Washington-Lee                            27:01  8:43/M        
  127     77   1347  Emily Schmid          Potomac Falls                             27:04  8:44/M        
  128  (> 7)    249  Chrissy Jacksta       Centreville                               27:06  8:45/M        
  129     78   1155  Anna Catalanotto      National Cathedral                        27:24  8:50/M        
  130  (> 7)    243  Briana Dava           Centreville                               27:31  8:53/M        
  131     79   2146  Elana Margosis        Yorktown                                  27:36  8:54/M        
  132     80   1028  Hannah Bowman         Loudoun County                            27:40  8:55/M        
  133  (> 7)   2168  Allegra Wham          Yorktown                                  27:45  8:57/M        
  134  (> 7)   2067  Alicia Loebl          Westfield                                 27:46  8:57/M        
  135  (< 5)    705  Amy Spohn             Herndon                                   27:47  8:58/M        
  136  (> 7)   2136  Rachel Branman        Yorktown                                  27:56  9:01/M        
  137  (> 7)    268  Rebecca Spencer       Centreville                               27:59  9:02/M        
  138  (> 7)   2064  Vivian Kim            Westfield                                 28:00  9:02/M        
  139     81   1177  Amina Rahill-Marier   National Cathedral                        28:19  9:08/M        
  140  (> 7)   2133  Caroline Best         Yorktown                                  28:30  9:12/M        
  141  (> 7)   2085  Sarah Worthington     Westfield                                 28:55  9:20/M        
  142  (< 5)   1123  Samantha Snow         Mount Vernon                              29:39  9:34/M        
  143  (> 7)   2165  Jasmine Towner        Yorktown                                  29:49  9:37/M        
  144     82   1344  Zaria Robinson        Potomac Falls                             29:55  9:39/M        
  145     83    897  Sunhee Lee            Lake Braddock                             30:11  9:44/M        
  146  (> 7)   2066  Mia Lenotti           Westfield                                 30:17  9:46/M        
  147  (> 7)    924  Gabriella Troncoso    Lake Braddock                             30:33  9:51/M        
  148  (> 7)    891  Emma Holzer           Lake Braddock                             30:50  9:57/M        
  149     84   1458  Anna Hellwege-Bales   South County                              31:04 10:01/M        
  150  (> 7)   2069  Anna Moon             Westfield                                 31:31 10:10/M        
  151  (< 5)    626  Katelyn Burke         Hayfield                                  31:37 10:12/M        
  152  (> 7)    904  Amanda Patton         Lake Braddock                             32:01 10:20/M        
  153  (> 7)   1464  Rebecca Lebedun       South County                              32:21 10:26/M        
  154  (> 7)    616  Zoe Silsby            Georgetown Visitation Preparatory S       32:21 10:26/M        
  155  (> 7)    614  Kathryn Roche         Georgetown Visitation Preparatory S       32:22 10:26/M        
  156  (> 7)   2134  Claire Blakely        Yorktown                                  33:02 10:39/M        
  157  (> 7)   2154  Tara O'donnell        Yorktown                                  33:11 10:42/M        
  158  (< 5)   1128  Victoria Wilson       Mount Vernon                              33:11 10:42/M        
Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Thomas Jefferson S&T                   43               3   5   6   9  20  27  34         
        Top  5 Times: 1:46:40
        Average Time: 21:20

    2 Centreville                           105               2  12  16  29  46  64  67         
        Top  5 Times: 1:49:50
        Average Time: 21:58

    3 South Lakes                           136              11  22  25  31  47                 
        Top  5 Times: 1:53:03
        Average Time: 22:36

    4 West Potomac                          147              18  24  30  35  40  48  49         
        Top  5 Times: 1:53:49
        Average Time: 22:45

    5 Georgetown Visitation Preparatory S   149              13  17  36  38  45  57  59         
        Top  5 Times: 1:54:06
        Average Time: 22:49

    6 South County                          183               4  32  33  56  58  68  84         
        Top  5 Times: 1:55:46
        Average Time: 23:09

    7 Paul VI Catholic                      198               8  28  43  44  75  76             
        Top  5 Times: 1:57:32
        Average Time: 23:30

    8 Yorktown                              217              10  26  55  61  65  66  79         
        Top  5 Times: 1:58:33
        Average Time: 23:42

    9 Lake Braddock                         223               1  39  53  60  70  74  83         
        Top  5 Times: 1:57:15
        Average Time: 23:27

   10 Loudoun County                        225              14  23  37  71  80                 
        Top  5 Times: 2:00:50
        Average Time: 24:10

   11 Potomac Falls                         228              21  42  50  52  63  77  82         
        Top  5 Times: 1:58:38
        Average Time: 23:43

   12 Westfield                             238              15  41  51  62  69  72  73         
        Top  5 Times: 1:59:25
        Average Time: 23:53

   13 National Cathedral                    239               7  19  54  78  81                 
        Top  5 Times: 2:03:36
        Average Time: 24:43

 Inc. Atlee                                1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Bishop O'Connell                    4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Chantilly                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Eleanor Roosevelt High School        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Forest Park                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Hayfield                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Herndon                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. James W. Robinson                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Langley                              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mount Vernon                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Osbourn Park                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pope John Paul the Great Catholic H  3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Washington-Lee                       4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 



Glory Days Grill Invitational
JV Boys Race #1

<< Back

Glory Days 2011 JV Boys I

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1372  Tommy Fort            Potomac Falls                           17:49.1  5:45/M        
    2      2    689  Justin Stewart        Hayfield                                17:57.1  5:47/M        
    3      3   1361  Matt Celsa            Potomac Falls                           18:02.4  5:49/M        
    4      4   1363  Nick Clem             Potomac Falls                           18:02.5  5:49/M        
    5      5   1099  Jack Perales          Loudoun County                          18:04.2  5:50/M        
    6      6   1394  Kevin Ryan            Potomac Falls                           18:08.8  5:51/M        
    7      7   1213  Jacob Black           Osbourn Park                            18:10.0  5:52/M        
    8      8   1249  Ryan Thompson         Osbourn Park                            18:11.7  5:52/M        
    9      9   1398  Alex Sieh             Potomac Falls                           18:17.2  5:54/M        
   10     10   1562  Woody Atwood          St. Albans School                       18:25.8  5:56/M        
   11     11   1240  Joseph Precise        Osbourn Park                            18:31.5  5:58/M        
   12     12   1382  Brandon Lathrop       Potomac Falls                           18:32.2  5:59/M        
   13     13   1581  Vince Cozza           St. Albans School                       18:32.7  5:59/M        
   14     14    684  Ian Reddy             Hayfield                                18:33.6  5:59/M        
   15     15    665  Kaelan Holic          Hayfield                                18:36.4  6:00/M        
   16     16   1566  Taylor Barker         St. Albans School                       18:42.0  6:02/M        
   17     17    303  Sean Nguyen           Centreville                             18:44.3  6:03/M        
   18     18   1563  Philip Bader          St. Albans School                       18:51.9  6:05/M        
   19     19    691  Casey White           Hayfield                                18:52.2  6:05/M        
   20     20   1589  Will Ford             St. Albans School                       18:52.5  6:05/M        
   21     21   1228  Chris Keenan          Osbourn Park                            18:52.5  6:05/M        
   22     22   1222  Robert Hanson         Osbourn Park                            18:52.9  6:05/M        
   23     23   1214  Matthew Byrom         Osbourn Park                            18:55.7  6:06/M        
   24     24   1386  Austin Moore          Potomac Falls                           18:56.6  6:06/M        
   25     25   1089  Dylan Livesay         Loudoun County                          19:03.6  6:09/M        
   26     26   1573  Austin Campbell       St. Albans School                       19:04.1  6:09/M        
   27     27   1095  Patrick McWilliams    Loudoun County                          19:04.8  6:09/M        
   28     28    272  Stephen Broussard     Centreville                             19:05.6  6:09/M        
   29  (> 7)   1357  Daniel Buenafe        Potomac Falls                           19:06.3  6:10/M        
   30     29   1250  Seth Vann             Osbourn Park                            19:08.3  6:10/M        
   31     30   1606  Thomas Hopson         St. Albans School                       19:11.6  6:11/M        
   32  (> 7)   1358  Sean Carney           Potomac Falls                           19:11.8  6:11/M        
   33  (> 7)   1226  Josh Johnson          Osbourn Park                            19:13.6  6:12/M        
   34     31    671  Micah Lucas           Hayfield                                19:14.8  6:12/M        
   35  (> 7)   1613  Fred La Violette      St. Albans School                       19:15.4  6:13/M        
   36     32    677  Rodrigo Montano       Hayfield                                19:19.1  6:14/M        
   37  (> 7)   1627  James Patton          St. Albans School                       19:20.0  6:14/M        
   38  (> 7)   1596  Jamie Gerber          St. Albans School                       19:20.2  6:14/M        
   39  (> 7)   1564  Calvin Baker          St. Albans School                       19:24.3  6:15/M        
   40     33   1710  David Krohn           The Heights School                      19:26.7  6:16/M        
   41  (> 7)   1639  Iason Togias          St. Albans School                       19:28.8  6:17/M        
   42  (> 7)   1368  Ray Duran             Potomac Falls                           19:30.7  6:17/M        
   43  (> 7)   1571  Max Bryski            St. Albans School                       19:33.3  6:18/M        
   44     34    293  Sung Do Kim           Centreville                             19:33.8  6:18/M        
   45     35    309  Steven Yu             Centreville                             19:34.7  6:19/M        
   46     36   1111  Hytham Soueid         Loudoun County                          19:35.4  6:19/M        
   47  (> 7)   1605  Landon Henderson      St. Albans School                       19:35.4  6:19/M        
   48  (> 7)   1397  Peter Scharf          Potomac Falls                           19:35.9  6:19/M        
   49  (> 7)   1608  Chris Jay             St. Albans School                       19:37.9  6:20/M        
   50     37    682  Roland Piocuda        Hayfield                                19:38.5  6:20/M        
   51  (> 7)   1638  Tony Thumpasery       St. Albans School                       19:38.6  6:20/M        
   52  (> 7)   1612  Tommy Kiernan         St. Albans School                       19:40.0  6:21/M        
   53     38    467  Issac Cruz            Falls Church                            19:42.4  6:21/M        
   54     39   1093  Patrick McGrath       Loudoun County                          19:42.8  6:21/M        
   55  (> 7)    683  Ian Reardon           Hayfield                                19:42.8  6:21/M        
   56  (> 7)    657  Christopher Brink     Hayfield                                19:43.7  6:22/M        
   57  (> 7)   1379  Daniel Kim            Potomac Falls                           19:46.1  6:23/M        
   58  (> 7)   1364  Brendan Connelly      Potomac Falls                           19:46.7  6:23/M        
   59     40    283  Kevin Grimm           Centreville                             19:48.0  6:23/M        
   60  (> 7)   1602  John Hassett          St. Albans School                       19:48.3  6:23/M        
   61  (> 7)   1211  Matt Bailey           Osbourn Park                            19:51.8  6:24/M        
   62  (> 7)   1635  Will Stockton         St. Albans School                       19:52.5  6:25/M        
   63  (> 7)    658  Michael Carlson       Hayfield                                19:52.8  6:25/M        
   64  (> 7)   1369  James Farmer          Potomac Falls                           19:53.7  6:25/M        
   65     41    273  Michael Cateriano     Centreville                             19:54.6  6:25/M        
   66     42    219  Alex Mallo            Bishop O'Connell                       19:55.8  6:25/M        
   67  (> 7)   1594  Gabe Gardner          St. Albans School                       19:56.8  6:26/M        
   68     43   1098  Sean O'Neil           Loudoun County                          19:58.6  6:26/M        
   69     44   1721  Joseph Swink          The Heights School                      19:58.7  6:26/M        
   70  (< 5)   1557  Eric Stout            South Lakes                             19:59.1  6:27/M        
   71  (> 7)    674  Carlos Marzana        Hayfield                                19:59.2  6:27/M        
   72     45    301  Esteban Molina        Centreville                             20:00.6  6:27/M        
   73  (> 7)    277  Brian Dinschel        Centreville                             20:02.0  6:28/M        
   74  (> 7)   1241  Sam Provenzano        Osbourn Park                            20:03.6  6:28/M        
   75  (> 7)   1600  Josh Harmon           St. Albans School                       20:05.5  6:29/M        
   76  (> 7)   1230  Jacob Landry          Osbourn Park                            20:08.3  6:30/M        
   77  (> 7)   1355  Kevin Buehler         Potomac Falls                           20:08.7  6:30/M        
   78  (> 7)   1387  Tristan O'Shea        Potomac Falls                           20:09.4  6:30/M        
   79     46    474  Murat Gecer           Falls Church                            20:09.4  6:30/M        
   80  (> 7)    687  Alex Shipe            Hayfield                                20:10.4  6:30/M        
   81  (> 7)   1376  Christopher Hopkins   Potomac Falls                           20:11.8  6:31/M        
   82  (> 7)   1396  Vishal Sangam         Potomac Falls                           20:12.7  6:31/M        
   83     47   1107  Nick Sanders          Loudoun County                          20:13.2  6:31/M        
   84  (> 7)   1252  Ryan Wesdock          Osbourn Park                            20:15.3  6:32/M        
   85  (> 7)    278  Sean Doyle            Centreville                             20:17.3  6:33/M        
   86  (< 5)   1544  Stephen Gurley        South Lakes                             20:19.3  6:33/M        
   87  (> 7)    281  Aleksey Ermolaev      Centreville                             20:23.3  6:35/M        
   88  (> 7)   1622  Lane Miles            St. Albans School                       20:29.6  6:36/M        
   89  (> 7)   1103  Finn Petrides         Loudoun County                          20:29.8  6:36/M        
   90  (> 7)    662  John Fielder          Hayfield                                20:39.3  6:40/M        
   91  (> 7)    668  Brent King            Hayfield                                20:41.5  6:40/M        
   92  (> 7)   1105  Cullen Rombach        Loudoun County                          20:43.5  6:41/M        
   93  (> 7)   1630  Peter Richards        St. Albans School                       20:43.9  6:41/M        
   94     48    220  Justin Munera         Bishop O'Connell                       20:45.4  6:42/M        
   95  (> 7)    667  Manfred Hueskes       Hayfield                                20:47.2  6:42/M        
   96  (> 7)    310  Chris Zempolich       Centreville                             20:49.7  6:43/M        
   97  (> 7)    284  Ian Hargreaves        Centreville                             20:50.6  6:43/M        
   98  (< 5)   1535  Kelly Aghayere        South Lakes                             20:50.9  6:43/M        
   99     49   1703  Anthony Giuntini      The Heights School                      20:52.5  6:44/M        
  100  (> 7)   1634  Reed Srere            St. Albans School                       20:52.9  6:44/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101  (> 7)   1218  Jared Downing         Osbourn Park                            20:58.0  6:46/M        
  102  (> 7)   1352  Haider Bhatti         Potomac Falls                           20:58.4  6:46/M        
  103  (> 7)   1574  Josh Carr             St. Albans School                       21:00.2  6:46/M        
  104  (> 7)    678  Brian Nguyen          Hayfield                                21:01.2  6:47/M        
  105  (> 7)   1114  Jason Thomas          Loudoun County                          21:07.0  6:49/M        
  106  (> 7)   1401  Phil Tsoi             Potomac Falls                           21:09.5  6:49/M        
  107  (> 7)   1227  Mark Johnson          Osbourn Park                            21:11.8  6:50/M        
  108  (> 7)   1598  Misha Goodman         St. Albans School                       21:12.3  6:50/M        
  109  (> 7)   1570  Alex Bredenkamp       St. Albans School                       21:14.0  6:51/M        
  110  (> 7)   1399  Jason Thomas          Potomac Falls                           21:14.9  6:51/M        
  111  (> 7)   1091  Zachary Lynde         Loudoun County                          21:15.2  6:51/M        
  112  (> 7)   1219  Andrew Eitler         Osbourn Park                            21:16.0  6:52/M        
  113  (> 7)   1567  Jackson Biddle        St. Albans School                       21:16.2  6:52/M        
  114     50   1697  Andrew Brubaker       The Heights School                      21:17.8  6:52/M        
  115  (> 7)   1632  Wilson Ricks          St. Albans School                       21:20.9  6:53/M        
  116  (> 7)   1239  Teague Peck           Osbourn Park                            21:21.1  6:53/M        
  117  (< 5)    871  Charles General       KIPP DC: College Prep                   21:22.3  6:54/M        
  118     51    518  Adam Cleland          Flint Hill School                       21:24.0  6:54/M        
  119     52    496  Will Rogers           Falls Church                            21:24.2  6:54/M        
  120  (> 7)    287  Sean (suk) Jo         Centreville                             21:24.4  6:54/M        
  121  (> 7)   1377  Mason Hyde            Potomac Falls                           21:25.4  6:55/M        
  122  (> 7)    661  Christopher Fernandez Hayfield                                21:29.3  6:56/M        
  123     53    215  Conor Chamness        Bishop O'Connell                       21:34.7  6:57/M        
  124  (> 7)   1610  Martin Kellogg        St. Albans School                       21:38.9  6:59/M        
  125     54   1713  Andres Lulli          The Heights School                      21:39.7  6:59/M        
  126  (> 7)   1118  Jack Weber            Loudoun County                          21:42.7  7:00/M        
  127  (> 7)   1115  Mason Tilghman        Loudoun County                          21:43.0  7:00/M        
  128  (> 7)   1616  Alex Loukanov         St. Albans School                       21:44.1  7:01/M        
  129  (> 7)   1066  Scott Chunko          Loudoun County                          21:46.9  7:01/M        
  130  (> 7)   1575  Danny Carroll         St. Albans School                       21:49.2  7:02/M        
  131     55    214  Shane Bean            Bishop O'Connell                       21:51.8  7:03/M        
  132     56    519  Kyle Cooke Gilbert    Flint Hill School                       21:52.6  7:03/M        
  133  (> 7)   1102  Cameron Peterson      Loudoun County                          21:53.5  7:04/M        
  134     57   1722  Andrew Van Roie       The Heights School                      21:54.1  7:04/M        
  135  (< 5)    183  Davin Stancil *       Atlee                                   21:54.2  7:04/M        
  136  (> 7)   1229  Sam Knies             Osbourn Park                            21:59.2  7:05/M        
  137  (> 7)    655  Stephen Berberich     Hayfield                                21:59.6  7:05/M        
  138  (> 7)   1254  Jason Zhang           Osbourn Park                            22:01.1  7:06/M        
  139     58   1857  Michael Bagnoli       Trinity Christian School                22:02.4  7:06/M        
  140  (> 7)    292  Brandon Kim           Centreville                             22:02.8  7:06/M        
  141  (> 7)   1400  Zachary Timmerman     Potomac Falls                           22:04.3  7:07/M        
  142     59   1702  Ned Gidley            The Heights School                      22:05.5  7:07/M        
  143  (> 7)   1393  Zach Rugen            Potomac Falls                           22:06.6  7:08/M        
  144  (> 7)   1709  Michael Kolb          The Heights School                      22:07.3  7:08/M        
  145  (< 5)    177  Will Libby            Atlee                                   22:07.3  7:08/M        
  146  (< 5)    187  Nicholas Winecoff     Atlee                                   22:13.1  7:10/M        
  147     60    536  Alexander Walsh       Flint Hill School                       22:16.8  7:11/M        
  148     61    462  Johnny Au             Falls Church                            22:17.2  7:11/M        
  149  (> 7)   1097  Calvin Oesterblad     Loudoun County                          22:19.9  7:12/M        
  150  (> 7)   1075  Josh Fillmore         Loudoun County                          22:20.2  7:12/M        
  151  (> 7)   1569  Nico Boyajian         St. Albans School                       22:24.0  7:14/M        
  152     62   1682  Brandon Golden        The Field School                        22:27.5  7:15/M        
  153  (> 7)   1592  Jack Gaffney          St. Albans School                       22:33.5  7:16/M        
  154     63   1864  Joshua Jensen         Trinity Christian School                22:34.8  7:17/M        
  155     64   1676  Steven Brenner        The Field School                        22:37.0  7:18/M        
  156  (> 7)   1568  Thomas Boley          St. Albans School                       22:38.5  7:18/M        
  157     65    464  Brandon Charters      Falls Church                            22:39.3  7:18/M        
  158     66    520  Nick Dell             Flint Hill School                       22:43.7  7:20/M        
  159     67    470  Xiang Feng            Falls Church                            22:50.9  7:22/M        
  160  (> 7)   1587  James Dreben          St. Albans School                       22:52.8  7:23/M        
  161     68    388  Qraun Brock-Smith     Don Bosco Cristo Rey High School        22:57.7  7:24/M        
  162     69   1693  Nick Stares           The Field School                        22:57.9  7:24/M        
  163  (< 5)   1307  Alex McKay            Pope John Paul the Great Catholic H     23:09.5  7:28/M        
  164  (> 7)   1367  Brendan Del Prete     Potomac Falls                           23:10.0  7:28/M        
  165  (< 5)   1311  Jack Shofi            Pope John Paul the Great Catholic H     23:10.3  7:28/M        
  166  (> 7)   1576  Henry Casscells       St. Albans School                       23:12.2  7:29/M        
  167     70    395  Derrick Robinson      Don Bosco Cristo Rey High School        23:16.1  7:30/M        
  168  (> 7)   1069  Jacob Collins         Loudoun County                          23:16.8  7:30/M        
  169     71    394  Taysir Omar           Don Bosco Cristo Rey High School        23:17.9  7:31/M        
  170     72    393  Brandon Mustafa       Don Bosco Cristo Rey High School        23:21.6  7:32/M        
  171     73    532  Carson Overholt       Flint Hill School                       23:22.6  7:32/M        
  172  (> 7)    286  Bobby Jacksta         Centreville                             23:22.8  7:32/M        
  173     74    527  Brenden Metz          Flint Hill School                       23:24.1  7:33/M        
  174     75   1690  Will Rossi            The Field School                        23:24.8  7:33/M        
  175  (< 5)   1308  Evan Norman           Pope John Paul the Great Catholic H     23:25.7  7:33/M        
  176     76    482  Andrew Llamas         Falls Church                            23:25.8  7:33/M        
  177  (> 7)    500  Andrew Thai           Falls Church                            23:27.4  7:34/M        
  178  (> 7)    503  Mohammed Waheed       Falls Church                            23:35.9  7:36/M        
  179     77    522  Joey Griffiths        Flint Hill School                       23:37.4  7:37/M        
  180  (> 7)    675  Zachary McCraw        Hayfield                                23:38.4  7:37/M        
  181  (> 7)   1629  James Reston          St. Albans School                       23:41.5  7:38/M        
  182  (> 7)   1113  James Stowell         Loudoun County                          23:42.3  7:39/M        
  183  (> 7)   1637  Toby Thomas           St. Albans School                       23:43.2  7:39/M        
  184  (> 7)   1595  Carl Garvey           St. Albans School                       23:51.2  7:42/M        
  185  (> 7)   1636  Grant Strudwick       St. Albans School                       23:51.9  7:42/M        
  186     78    387  Raul Bravo-Diaz       Don Bosco Cristo Rey High School        23:55.0  7:43/M        
  187  (< 5)   1655  Matt Jones            St. Anselm's Abbey School               24:02.1  7:45/M        
  188  (< 5)    872  Corey Hart            KIPP DC: College Prep                   24:14.2  7:49/M        
  189  (> 7)    517  Brian Clark           Flint Hill School                       24:17.0  7:50/M        
  190  (> 7)   1403  Ivan Ventura          Potomac Falls                           24:18.2  7:50/M        
  191  (> 7)   1359  Jake Carson           Potomac Falls                           24:18.6  7:50/M        
  192     79   1867  Micah Nagel           Trinity Christian School                24:20.6  7:51/M        
  193  (> 7)   1700  Joey Cipollone        The Heights School                      24:23.2  7:52/M        
  194  (< 5)   1647  John Biffl            St. Anselm's Abbey School               24:25.0  7:53/M        
  195  (> 7)    468  Kevin Dang            Falls Church                            24:28.2  7:54/M        
  196  (< 5)    873  Jamari Jackson        KIPP DC: College Prep                   24:33.8  7:55/M        
  197  (> 7)   1110  Aseel Soueid          Loudoun County                          24:35.8  7:56/M        
  198     80   1872  Trevor Telesz         Trinity Christian School                24:45.3  7:59/M        
  199     81   1685  Nick Isaacson         The Field School                        24:53.1  8:02/M        
  200     82    216  Thomas Cocoli         Bishop O'Connell                       25:01.9  8:04/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201     83   1863  Stephen Horton        Trinity Christian School                25:42.1  8:17/M        
  202  (> 7)    535  Justin Sisson         Flint Hill School                       25:52.6  8:21/M        
  203     84   1861  Mitchell Colston      Trinity Christian School                25:52.8  8:21/M        
  204  (> 7)   1714  Jacobo Lulli          The Heights School                      26:52.8  8:40/M        
  205     85    384  Diante Anderson       Don Bosco Cristo Rey High School        27:15.3  8:47/M        
  206  (> 7)   1707  Michae Heinssen       The Heights School                      27:18.2  8:48/M        
  207  (< 5)   1644  Stradis Alimonis      St. Anselm's Abbey School               27:23.7  8:50/M 



Glory Days Grill Invitational
JV Boys Race #2

<< Back

Glory Days 2011 JV Boys II

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    866  Simon Vogler          John Handley                              17:50  5:45/M        
    2      2   1425  Gabe Brown            Sidwell Friends  School                   18:01  5:49/M        
    3      3    822  Mark Kozy             James W. Robinson                         18:04  5:50/M        
    4      4    851  Jared Burns           John Handley                              18:10  5:52/M        
    5      5    556  Drew Brandt           Forest Park                               18:11  5:52/M        
    6      6   1998  James Bigler          West Potomac                              18:11  5:52/M        
    7      7   1793  Ned Danyliw           Thomas Jefferson S&T                      18:14  5:53/M        
    8      8   1132  Raymond Chaing        Mount Vernon                              18:25  5:56/M        
    9      9   1839  Matt Wattendorf       Thomas Jefferson S&T                      18:28  5:57/M        
   10     10   1141  Adel Lah Lou          Mount Vernon                              18:29  5:58/M        
   11     11    358  Luke Ivers            Chantilly                                 18:32  5:59/M        
   12     12    584  Zach Shumacer         Forest Park                               18:33  5:59/M        
   13     13   1943  Ryan Jackovich        Washington-Lee                            18:37  6:00/M        
   14     14   1512  Kyle Thompson         South County                              18:37  6:00/M        
   15     15   1825  Peter Price           Thomas Jefferson S&T                      18:39  6:01/M        
   16     16   1800  Nichola Haliday       Thomas Jefferson S&T                      18:39  6:01/M        
   17     17   1831  James Simon           Thomas Jefferson S&T                      18:40  6:01/M        
   18     18   1813  Sebastian Lerner      Thomas Jefferson S&T                      18:41  6:02/M        
   19     19   1439  Derek Levinson        Sidwell Friends  School                   18:42  6:02/M        
   20     20    852  Carl Curameng         John Handley                              18:42  6:02/M        
   21     21    863  Braxton Terry         John Handley                              18:43  6:02/M        
   22     22    806  Brendan Cevasco       James W. Robinson                         18:44  6:03/M        
   23     23   2014  Patrick Murphy        West Potomac                              18:45  6:03/M        
   24     24    377  Austin Stahle         Chantilly                                 18:45  6:03/M        
   25     25    574  Chase Lopez           Forest Park                               18:47  6:04/M        
   26     26   1812  Luke Kuprenas         Thomas Jefferson S&T                      18:47  6:04/M        
   27     27    573  Terry Lee             Forest Park                               18:48  6:04/M        
   28     28   1131  Liam Bourgeois        Mount Vernon                              18:51  6:05/M        
   29     29   1435  Alex James            Sidwell Friends  School                   18:53  6:05/M        
   30     30   1488  Alden Hilton          South County                              18:54  6:06/M        
   31     31   1944  Noah King             Washington-Lee                            18:54  6:06/M        
   32     32    858  Garrett Patnode       John Handley                              18:55  6:06/M        
   33  (> 7)   1833  Chandan Singh         Thomas Jefferson S&T                      18:55  6:06/M        
   34     33    813  Seth Hein             James W. Robinson                         18:59  6:07/M        
   35     34   1503  Michael Murphy        South County                              19:03  6:09/M        
   36     35   1140  Alexander Kerr        Mount Vernon                              19:05  6:09/M        
   37     36    711  Daniel Gurin          Herndon                                   19:12  6:12/M        
   38     37    572  William Krumholz      Forest Park                               19:13  6:12/M        
   39  (> 7)   1824  Connor Phillips       Thomas Jefferson S&T                      19:14  6:12/M        
   40     38    576  Ryan Moore            Forest Park                               19:14  6:12/M        
   41     39   1445  Jamie Sandel          Sidwell Friends  School                   19:16  6:13/M        
   42     40    857  Sylas Mason           John Handley                              19:17  6:13/M        
   43     41    853  William Truban        John Handley                              19:19  6:14/M        
   44  (> 7)   1790  Andreas Butler        Thomas Jefferson S&T                      19:19  6:14/M        
   45     42    575  Greg McKnight         Forest Park                               19:19  6:14/M        
   46     43   2008  Jack Kern             West Potomac                              19:20  6:14/M        
   47     44   1147  Michael Parker        Mount Vernon                              19:23  6:15/M        
   48     45    838  Colin Schumpp         James W. Robinson                         19:25  6:16/M        
   49     46    832  Brendan O'conner      James W. Robinson                         19:26  6:16/M        
   50     47   2199  Crosby Sensibaugh     Yorktown                                  19:26  6:16/M        
   51     48   2000  David Cate            West Potomac                              19:27  6:16/M        
   52     49   1490  Ethan Howard          South County                              19:27  6:16/M        
   53     50    802  Liam Berigan          James W. Robinson                         19:28  6:17/M        
   54     51    827  Alex Min              James W. Robinson                         19:30  6:17/M        
   55  (> 7)    855  Sam Havron            John Handley                              19:31  6:18/M        
   56     52   1481  Stephen Eller         South County                              19:31  6:18/M        
   57  (> 7)   1784  Daniel Anderson       Thomas Jefferson S&T                      19:33  6:18/M        
   58  (> 7)   1804  Nick Hayes            Thomas Jefferson S&T                      19:38  6:20/M        
   59  (> 7)   1811  Varun Kumar           Thomas Jefferson S&T                      19:42  6:21/M        
   60  (> 7)    578  Thomas Obrien         Forest Park                               19:42  6:21/M        
   61     53   2020  Brian Spitnale        West Potomac                              19:42  6:21/M        
   62     54   1486  David Guinee          South County                              19:43  6:22/M        
   63     55   2197  Kyle Roisum           Yorktown                                  19:44  6:22/M        
   64     56   1129  Moses Abraham         Mount Vernon                              19:45  6:22/M        
   65  (> 7)    820  Cameron Keith         James W. Robinson                         19:45  6:22/M        
   66  (> 7)   1782  Mossab Alsadig        Thomas Jefferson S&T                      19:45  6:22/M        
   67  (> 7)   1837  Patrick Wang          Thomas Jefferson S&T                      19:46  6:23/M        
   68     57    355  Evan Horil            Chantilly                                 19:48  6:23/M        
   69     58   1933  Kyle Conway           Washington-Lee                            19:48  6:23/M        
   70  (> 7)    555  Austin Barlow         Forest Park                               19:48  6:23/M        
   71  (> 7)    848  Anthony Andriola      John Handley                              19:51  6:24/M        
   72     59    716  Dylan Justice         Herndon                                   19:52  6:25/M        
   73     60    723  Carlos Vasquez        Herndon                                   19:54  6:25/M        
   74     61    380  Austin Zhou           Chantilly                                 19:56  6:26/M        
   75     62    373  James Penman          Chantilly                                 19:57  6:26/M        
   76     63   1448  Ben Stevens           Sidwell Friends  School                   20:00  6:27/M        
   77     64    717  Charlie Knoll         Herndon                                   20:01  6:27/M        
   78     65   2116  Andrew Merdith        Westfield                                 20:01  6:27/M        
   79     66   1939  Nathan Heinzman       Washington-Lee                            20:02  6:28/M        
   80     67   2126  Ben Smith             Westfield                                 20:02  6:28/M        
   81  (> 7)    567  Dillon Hale           Forest Park                               20:03  6:28/M        
   82     68   1952  Paul Murphy           Washington-Lee                            20:04  6:28/M        
   83     69   1430  Eliot Faust           Sidwell Friends  School                   20:07  6:29/M        
   84     70    964  Brandon Pinince       Lake Braddock                             20:07  6:29/M        
   85  (> 7)   1786  Ashwin Basana         Thomas Jefferson S&T                      20:09  6:30/M        
   86  (> 7)   1840  Derek Wu              Thomas Jefferson S&T                      20:10  6:30/M        
   87     71    937  Kyle Desaultis        Lake Braddock                             20:10  6:30/M        
   88  (> 7)   1789  Will Bradbury         Thomas Jefferson S&T                      20:10  6:30/M        
   89  (> 7)    566  Nate Griffo           Forest Park                               20:10  6:30/M        
   90  (< 5)   1005  Daniel Cunningham     Langley                                   20:11  6:31/M        
   91  (> 7)    859  Jonathon Personius    John Handley                              20:12  6:31/M        
   92     72   1424  Eric Anderson         Sidwell Friends  School                   20:12  6:31/M        
   93  (> 7)   1806  Arjun Iyer            Thomas Jefferson S&T                      20:13  6:31/M        
   94     73   1941  James Hughes          Washington-Lee                            20:13  6:31/M        
   95  (< 5)   1011  Tim Kostelancik       Langley                                   20:13  6:31/M        
   96  (> 7)    570  Ataka Inoue           Forest Park                               20:14  6:32/M        
   97  (> 7)    842  Cory Staton           James W. Robinson                         20:19  6:33/M        
   98     74   2006  Noah Greene           West Potomac                              20:19  6:33/M        
   99     75    721  Ian Paxton            Herndon                                   20:20  6:34/M        
  100  (> 7)    811  Clayton Grundvig      James W. Robinson                         20:20  6:34/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     76   1133  Eugene Coleman        Mount Vernon                              20:21  6:34/M        
  102  (> 7)   1797  Bobby Fontana         Thomas Jefferson S&T                      20:26  6:35/M        
  103  (< 5)   1288  Nathan Rionda         Paul VI Catholic                          20:27  6:36/M        
  104  (> 7)    587  Thomas Vivirito       Forest Park                               20:27  6:36/M        
  105     77   1493  Stephen Karwel        South County                              20:28  6:36/M        
  106     78    971  Edmund Sparrow        Lake Braddock                             20:29  6:36/M        
  107  (< 5)   1281  Ben Higginbotham      Paul VI Catholic                          20:29  6:36/M        
  108     79    348  Walter Carlson        Chantilly                                 20:30  6:37/M        
  109     80   2205  Brett Yepez-O'Boyle   Yorktown                                  20:30  6:37/M        
  110     81   2125  Troy Sevachko         Westfield                                 20:32  6:37/M        
  111  (> 7)   1487  Jose Hercules         South County                              20:32  6:37/M        
  112     82   2169  Griffin Adams         Yorktown                                  20:34  6:38/M        
  113  (> 7)   1480  Vincent Delaurentis   South County                              20:35  6:38/M        
  114     83   2100  Noah Fletcher         Westfield                                 20:37  6:39/M        
  115     84   2192  Robert Morris         Yorktown                                  20:38  6:39/M        
  116  (> 7)    571  Jake Kendrick         Forest Park                               20:38  6:39/M        
  117  (< 5)   1880  Julian Barajas        Wakefield High School                     20:40  6:40/M        
  118  (< 5)    749  Phillip Fennell       J.E.B. Stuart                             20:40  6:40/M        
  119  (> 7)   1498  Max Marosko           South County                              20:41  6:40/M        
  120     85   2086  Sean Alphin           Westfield                                 20:41  6:40/M        
  121  (> 7)   1805  Jeff Horrowitx        Thomas Jefferson S&T                      20:42  6:41/M        
  122     86   2194  Joseph Orttung        Yorktown                                  20:43  6:41/M        
  123     87   2189  Paul Kren             Yorktown                                  20:44  6:41/M        
  124  (> 7)    856  Matt Lee              John Handley                              20:45  6:42/M        
  125     88   2118  Alex Moses            Westfield                                 20:46  6:42/M        
  126  (< 5)   1024  Cameron Thompson      Langley                                   20:46  6:42/M        
  127  (> 7)    581  Stephen Putiyon       Forest Park                               20:46  6:42/M        
  128     89    365  Jacob Lisko           Chantilly                                 20:47  6:42/M        
  129     90   1942  Benjamin Hyde         Washington-Lee                            20:48  6:43/M        
  130  (> 7)    803  Ansel Borhauer        James W. Robinson                         20:53  6:44/M        
  131  (> 7)   2182  Clark Elliott         Yorktown                                  20:53  6:44/M        
  132  (> 7)    810  Thomas Friestad       James W. Robinson                         20:53  6:44/M        
  133  (> 7)    569  Matthew Henriques     Forest Park                               20:54  6:45/M        
  134  (> 7)    814  Steve Hiles           James W. Robinson                         20:56  6:45/M        
  135  (> 7)   1148  Gerardo Perez         Mount Vernon                              20:59  6:46/M        
  136  (> 7)   2176  Sinclair Cabocel      Yorktown                                  21:01  6:47/M        
  137     91    933  James Bruniany        Lake Braddock                             21:03  6:47/M        
  138  (> 7)   1499  Alex Mataloni         South County                              21:04  6:48/M        
  139  (> 7)    586  Nick Vidoli           Forest Park                               21:05  6:48/M        
  140  (> 7)   1442  Noah Nash             Sidwell Friends  School                   21:05  6:48/M        
  141  (> 7)    345  Rohit Baskar          Chantilly                                 21:06  6:48/M        
  142     92   1753  Amir Rachmat-Jones    The Potomac School                        21:08  6:49/M        
  143  (> 7)   1436  Sasha Kalicki         Sidwell Friends  School                   21:08  6:49/M        
  144     93   1750  Thomas Loughney       The Potomac School                        21:08  6:49/M        
  145  (> 7)   1809  Justin Kim            Thomas Jefferson S&T                      21:09  6:49/M        
  146  (> 7)   1950  Dario Mitchell        Washington-Lee                            21:11  6:50/M        
  147  (> 7)   1134  Ben Deneault          Mount Vernon                              21:12  6:50/M        
  148  (> 7)    843  Ben Taitano           James W. Robinson                         21:14  6:51/M        
  149     94   2096  Nathan Daly           Westfield                                 21:15  6:51/M        
  150  (> 7)    353  Graham Connors        Chantilly                                 21:15  6:51/M        
  151     95    940  Bobby Eaton           Lake Braddock                             21:17  6:52/M        
  152  (> 7)    371  Robert Murray         Chantilly                                 21:19  6:53/M        
  153  (> 7)   2114  Austin Ludwig         Westfield                                 21:21  6:53/M        
  154  (> 7)   1136  Devon Franks          Mount Vernon                              21:21  6:53/M        
  155  (< 5)   1276  Paul Armstrong        Paul VI Catholic                          21:22  6:54/M        
  156  (> 7)   2089  Ian Booe              Westfield                                 21:26  6:55/M        
  157  (> 7)   2122  Matthew Penaranda     Westfield                                 21:27  6:55/M        
  158  (> 7)    845  John Turner           James W. Robinson                         21:28  6:55/M        
  159  (> 7)   1146  Michael O'sullivan    Mount Vernon                              21:30  6:56/M        
  160  (> 7)   1433  Evan Honnold          Sidwell Friends  School                   21:32  6:57/M        
  161     96    942  Cole Gallagher        Lake Braddock                             21:37  6:58/M        
  162     97    967  Jake Rieder           Lake Braddock                             21:38  6:59/M        
  163  (> 7)   1930  Christopher Bardo     Washington-Lee                            21:39  6:59/M        
  164  (< 5)   1887  Victor Gomez          Wakefield High School                     21:42  7:00/M        
  165  (> 7)   2115  Mitch McDonald        Westfield                                 21:44  7:01/M        
  166     98   1742  Conner Atkinson       The Potomac School                        21:45  7:01/M        
  167     99   1754  Stuart Read           The Potomac School                        21:45  7:01/M        
  168    100   2019  Cristopher Serrano    West Potomac                              21:46  7:01/M        
  169  (> 7)   2201  Kevin Vikander        Yorktown                                  21:47  7:02/M        
  170  (> 7)   2190  Clark Mccune          Yorktown                                  21:47  7:02/M        
  171  (> 7)   2172  Adrian Blust          Yorktown                                  21:48  7:02/M        
  172  (> 7)   1491  Patrick Hulse         South County                              21:51  7:03/M        
  173  (> 7)   1792  Alex Chen             Thomas Jefferson S&T                      21:53  7:04/M        
  174  (> 7)    959  Glenn May             Lake Braddock                             21:54  7:04/M        
  175  (> 7)   2171  Erik Binczewski       Yorktown                                  21:58  7:05/M        
  176  (> 7)   1489  Andrew Holt           South County                              22:00  7:06/M        
  177  (> 7)   1144  Kevin Ng              Mount Vernon                              22:00  7:06/M        
  178  (> 7)    955  Jimmy Liang           Lake Braddock                             22:03  7:07/M        
  179  (> 7)   1444  Ben Richer            Sidwell Friends  School                   22:03  7:07/M        
  180  (> 7)   2178  Connor Currie         Yorktown                                  22:05  7:07/M        
  181  (> 7)   2107  Matt Keim             Westfield                                 22:05  7:07/M        
  182    101    422  Robert Bass           Eleanor Roosevelt High School             22:06  7:08/M        
  183  (> 7)   2204  Peyton Wilson         Yorktown                                  22:07  7:08/M        
  184  (> 7)   1500  Thomas McPherson      South County                              22:14  7:10/M        
  185  (> 7)   2187  Ryan Hindman          Yorktown                                  22:16  7:11/M        
  186  (> 7)   1151  Tyler Sheppard        Mount Vernon                              22:18  7:12/M        
  187  (> 7)   1137  Axel Hayne            Mount Vernon                              22:20  7:12/M        
  188    102    432  Curtis Perrell        Eleanor Roosevelt High School             22:26  7:14/M        
  189    103    709  Jim Butler            Herndon                                   22:27  7:15/M        
  190  (> 7)   1139  Raymond Jones         Mount Vernon                              22:28  7:15/M        
  191  (> 7)   2128  Dre Von Rintein       Westfield                                 22:28  7:15/M        
  192  (> 7)   1507  Raul Silguero Santos  South County                              22:28  7:15/M        
  193  (< 5)   1889  Michael Keck          Wakefield High School                     22:41  7:19/M        
  194  (> 7)   2023  Grady Walker          West Potomac                              22:43  7:20/M        
  195  (> 7)    834  Soshiant Raeesiam     James W. Robinson                         22:46  7:21/M        
  196    104   1749  Parker Kobayashi      The Potomac School                        22:47  7:21/M        
  197  (< 5)   1282  Frank Hilburger       Paul VI Catholic                          22:49  7:22/M        
  198    105   1743  John Gargan           The Potomac School                        22:51  7:22/M        
  199  (> 7)   2097  Mitch Edmonds         Westfield                                 22:54  7:23/M        
  200  (> 7)    935  Frank Carber          Lake Braddock                             22:55  7:24/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201  (> 7)    860  Dale Marchand         John Handley                              23:00  7:25/M        
  202  (> 7)   2111  Trent Lawlor          Westfield                                 23:14  7:30/M        
  203  (> 7)    956  Todd Lincoln          Lake Braddock                             23:17  7:31/M        
  204  (> 7)   1432  Andrew Hodges         Sidwell Friends  School                   23:19  7:31/M        
  205  (> 7)   1150  David Robinson        Mount Vernon                              23:26  7:34/M        
  206  (> 7)   1434  Peter Hutt-sierra     Sidwell Friends  School                   23:52  7:42/M        
  207  (> 7)   1138  Erik Hill             Mount Vernon                              23:53  7:42/M        
  208  (< 5)   1881  Florian Berlejung     Wakefield High School                     24:01  7:45/M        
  209  (> 7)   1955  Kyle Quinn            Washington-Lee                            24:07  7:47/M        
  210  (> 7)    943  Grant Gallagher       Lake Braddock                             24:08  7:47/M        
  211  (> 7)   1431  Matthew Griffith      Sidwell Friends  School                   24:41  7:58/M        
  212  (> 7)   2206  Le Yi                 Yorktown                                  24:42  7:58/M        
  213  (> 7)   2104  Syed Hussain          Westfield                                 24:53  8:02/M        
  214  (> 7)   1142  Keegan MacDonald      Mount Vernon                              24:58  8:03/M        
  215  (< 5)    766  Daniel Perez          J.E.B. Stuart                             25:03  8:05/M        
  216  (> 7)    976  Noah Woodruff         Lake Braddock                             25:08  8:06/M        
  217  (> 7)   2180  Daniel Donahue        Yorktown                                  25:31  8:14/M        
  218  (> 7)   1130  Muse Alemayehu        Mount Vernon                              25:32  8:14/M        
  219    106    438  Darius Thompson       Eleanor Roosevelt High School             25:40  8:17/M        
  220    107   1751  Matt Loughney         The Potomac School                        25:44  8:18/M        
  221  (> 7)   2188  Patrick Jourdan       Yorktown                                  26:04  8:25/M        
  222  (> 7)   1744  James Hemus           The Potomac School                        28:15  9:07/M        
  223  (< 5)    745  Edwin Almeida         J.E.B. Stuart                             28:42  9:15/M        
  224  (> 7)   1967  Austin Zveare         Washington-Lee                            29:28  9:30/M        
  225    108    439  Andrew Williams       Eleanor Roosevelt High School             30:49  9:56/M        
  226    109    436  Sedrick Smith         Eleanor Roosevelt High School             32:38 10:32/M  



Glory Days Grill Invitational
JV Girls

<< Back

Glory Days 2011 JV Girls

October 01, 2011

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1769  Charlotte Sheridan    Thomas Jefferson S&T                      21:22  6:54/M        
    2      2   1049  Hannah Pearson        Loudoun County                            21:37  6:58/M        
    3      3   2030  Abbie Walker          West Springfield                          21:50  7:03/M        
    4      4   2031  Christine Wittich     West Springfield                          21:55  7:04/M        
    5  (< 5)   1197  Alyssa Johnson        Osbourn Park                              22:04  7:07/M        
    6      5   1329  Maria Gibney          Potomac Falls                             22:04  7:07/M        
    7      6   2024  Shelby Locke          West Springfield                          22:04  7:07/M        
    8      7    254  Maya Munoz            Centreville                               22:07  7:08/M        
    9      8   1336  Whitney Mullen        Potomac Falls                             22:09  7:09/M        
   10      9   2049  Jenny Chau            Westfield                                 22:10  7:09/M        
   11     10   2028  Mary Smith            West Springfield                          22:15  7:11/M        
   12     11   2077  Colleen Saunders      Westfield                                 22:16  7:11/M        
   13     12   1045  Tessa Nester          Loudoun County                            22:16  7:11/M        
   14     13   1763  Rachel Laveson        Thomas Jefferson S&T                      22:20  7:12/M        
   15     14   2056  Catherine English     Westfield                                 22:23  7:13/M        
   16     15   1175  Maria Messick         National Cathedral                        22:24  7:14/M        
   17     16   1533  Haley Vaughn          South Lakes                               22:28  7:15/M        
   18     17   1325  Kendyl Fahmy          Potomac Falls                             22:36  7:17/M        
   19     18    195  Elaine Harrington     Bishop O'Connell                         22:38  7:18/M        
   20     19   1043  Caitlin McNichol      Loudoun County                            22:46  7:21/M        
   21     20   2142  Amanda Gaylord        Yorktown                                  22:48  7:21/M        
   22  (< 5)   1191  Kayleigh Dolieslager  Osbourn Park                              22:48  7:21/M        
   23     21   2048  Maggie Blondin        Westfield                                 22:50  7:22/M        
   24     22    339  Mallory Shipe         Chantilly                                 22:51  7:22/M        
   25     23   1314  Jenny Baker           Potomac Falls                             22:53  7:23/M        
   26     24   2047  Katie Blondin         Westfield                                 22:54  7:23/M        
   27     25   2025  Sam Mcanallen         West Springfield                          22:56  7:24/M        
   28     26    784  Aissa Martinez        James W. Robinson                         22:56  7:24/M        
   29     27   1906  Isabel Larroca        Washington-Lee                            23:02  7:26/M        
   30     28    311  Amanda Balcells       Chantilly                                 23:02  7:26/M        
   31     29   2029  Natalie Steinberg     West Springfield                          23:03  7:26/M        
   32     30    202  Belen Rogers          Bishop O'Connell                         23:05  7:27/M        
   33     31   1050  Jessica Potter        Loudoun County                            23:17  7:31/M        
   34     32   1051  Melissa Quinones      Loudoun County                            23:19  7:31/M        
   35     33    209  Grace Taneyhill       Bishop O'Connell                         23:20  7:32/M        
   36     34    512  Lizzie Schwein        Flint Hill School                         23:25  7:33/M        
   37     35   1899  Olivia Czerewko       Washington-Lee                            23:26  7:34/M        
   38     36   1777  Nalin Singh           Thomas Jefferson S&T                      23:27  7:34/M        
   39     37    247  Sydney Evans          Centreville                               23:27  7:34/M        
   40     38   1530  Amy Shomberg          South Lakes                               23:28  7:34/M        
   41     39   2063  Amanda Holt           Westfield                                 23:28  7:34/M        
   42  (< 5)   1195  Samantha Hacherl      Osbourn Park                              23:30  7:35/M        
   43     40    908  Taylor Reardon        Lake Braddock                             23:30  7:35/M        
   44     41    325  Elise Kinsey          Chantilly                                 23:32  7:35/M        
   45     42   1158  Louise DiMarco        National Cathedral                        23:33  7:36/M        
   46     43   2054  Danielle Dumas        Westfield                                 23:34  7:36/M        
   47     44   1531  Charlotte Smith       South Lakes                               23:36  7:37/M        
   48     45   1776  Charlotte Sheridan    Thomas Jefferson S&T                      23:39  7:38/M        
   49     46    900  Kristen Monheim       Lake Braddock                             23:42  7:39/M        
   50  (> 7)   2083  Kate Venuto           Westfield                                 23:42  7:39/M        
   51     47    260  Kara Perdue           Centreville                               23:44  7:39/M        
   52  (< 5)   1189  Rachel Conway         Osbourn Park                              23:45  7:40/M        
   53     48   1168  Meredith Hilton       National Cathedral                        23:48  7:41/M        
   54     49   1159  Ellie Durling         National Cathedral                        23:50  7:41/M        
   55     50    800  Corinne Zinser        James W. Robinson                         23:54  7:43/M        
   56  (< 5)    551  Marisa Strang         Forest Park                               23:55  7:43/M        
   57  (< 5)    694  Shelby Brennan        Herndon                                   23:57  7:44/M        
   58     51    200  Maya Retterer         Bishop O'Connell                         23:59  7:44/M        
   59     52    735  Mary Margaret Olohan  Holy Family Academy                       23:59  7:44/M        
   60     53    647  Simone Walker         Hayfield                                  23:59  7:44/M        
   61     54    882  Gillian Cannon        Lake Braddock                             24:00  7:45/M        
   62     55    643  Morgan Prewitt        Hayfield                                  24:01  7:45/M        
   63     56    203  Megan Russell         Bishop O'Connell                         24:02  7:45/M        
   64     57    193  Allison Giliot        Bishop O'Connell                         24:02  7:45/M        
   65     58   1528  Anna Pleskow          South Lakes                               24:03  7:45/M        
   66  (< 5)    699  Katie Hinders         Herndon                                   24:05  7:46/M        
   67     59    343  Diana Tsoy            Chantilly                                 24:06  7:46/M        
   68     60   1167  Elinor Hanley         National Cathedral                        24:06  7:46/M        
   69     61    989  Maria Lopez           Langley                                   24:07  7:47/M        
   70     62   1527  Jai Photavath         South Lakes                               24:07  7:47/M        
   71     63   1523  Molly Mason           South Lakes                               24:09  7:47/M        
   72     64    604  Kate Gillespie        Georgetown Visitation Preparatory S       24:09  7:47/M        
   73     65   1774  Kate Sanders          Thomas Jefferson S&T                      24:10  7:48/M        
   74  (< 5)   1984  Kelsey O'Hern         West Potomac                              24:11  7:48/M        
   75     66   1037  Sammy Johnson         Loudoun County                            24:15  7:49/M        
   76     67   2166  Christine Vincent     Yorktown                                  24:16  7:50/M        
   77     68   1154  Lily Bou              National Cathedral                        24:16  7:50/M        
   78     69   1910  Gracia Luoma-overstreeWashington-Lee                            24:16  7:50/M        
   79     70    324  Bryanna Kerbuski      Chantilly                                 24:19  7:51/M        
   80     71    990  Olivia Lynch          Langley                                   24:21  7:51/M        
   81     72    633  Kirsten Hodge         Hayfield                                  24:22  7:52/M        
   82     73    617  Claire Trivisonno     Georgetown Visitation Preparatory S       24:24  7:52/M        
   83     74   1461  Lindsay Klunder       South County                              24:25  7:53/M        
   84     75    920  Emily String          Lake Braddock                             24:27  7:53/M        
   85     76   1030  Anna Bultrowicz       Loudoun County                            24:29  7:54/M        
   86     77   1526  Margaret Obando       South Lakes                               24:29  7:54/M        
   87     78   1126  Paula Villatoro       Mount Vernon                              24:33  7:55/M        
   88     79    510  Madison Oliver        Flint Hill School                         24:35  7:56/M        
   89     80    774  Ava Bergman           James W. Robinson                         24:36  7:56/M        
   90     81    637  Tea Lanfranconi       Hayfield                                  24:39  7:57/M        
   91     82   1459  Amy Jalloh            South County                              24:40  7:57/M        
   92     83    319  Ciana Deveau          Chantilly                                 24:44  7:59/M        
   93     84   2148  Norah McDonald        Yorktown                                  24:46  7:59/M        
   94     85    323  Kathryn Herbert       Chantilly                                 24:46  7:59/M        
   95  (> 7)    338  Kate Scott            Chantilly                                 24:47  8:00/M        
   96     86    877  Rachel Beck           Lake Braddock                             24:48  8:00/M        
   97     87   2147  Elizabeth McDonald    Yorktown                                  24:49  8:00/M        
   98     88   1473  Bailey Rolander       South County                              24:51  8:01/M        
   99     89    513  Abigail Singerling    Flint Hill School                         24:52  8:01/M        
  100  (> 7)   2075  Tiffany Pirault       Westfield                                 24:54  8:02/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     90   1919  Rebecca Rhinehart     Washington-Lee                            24:54  8:02/M        
  102  (< 5)   1982  Carolyn Murphy        West Potomac                              24:56  8:03/M        
  103     91   1843  Alexis Curcio         Trinity Christian School                  24:56  8:03/M        
  104     92   1257  Cara Bilbeault        Paul VI Catholic                          24:57  8:03/M        
  105     93    792  Camille Sides         James W. Robinson                         25:00  8:04/M        
  106     94   1452  Michelle Brown        South County                              25:00  8:04/M        
  107     95   1275  Shantel Vogel         Paul VI Catholic                          25:01  8:04/M        
  108  (> 7)   1027  Courtney Amos         Loudoun County                            25:01  8:04/M        
  109     96    780  Camille Helmick       James W. Robinson                         25:02  8:05/M        
  110     97    265  Sabetta Singh         Centreville                               25:03  8:05/M        
  111  (> 7)   1059  Paola Vallejos        Loudoun County                            25:04  8:05/M        
  112     98   1773  Cheyanne Rivera       Thomas Jefferson S&T                      25:05  8:05/M        
  113     99    198  Ana Maria Stella      Bishop O'Connell                         25:06  8:06/M        
  114    100   1170  Charlotte Jeppsen     National Cathedral                        25:12  8:08/M        
  115    101    632  Rebecca Froling       Hayfield                                  25:13  8:08/M        
  116    102   1471  Marissa Resmini       South County                              25:14  8:08/M        
  117    103   1466  Kalle Mace            South County                              25:16  8:09/M        
  118    104    793  Maddie Simpson        James W. Robinson                         25:17  8:09/M        
  119    105    734  Catherine Lyon        Holy Family Academy                       25:18  8:10/M        
  120    106    590  Ava Baker             Georgetown Visitation Preparatory S       25:21  8:11/M        
  121    107   1338  Christina Orlando     Potomac Falls                             25:22  8:11/M        
  122    108   1900  Kaitlyn Dumont        Washington-Lee                            25:22  8:11/M        
  123  (> 7)   1179  Aidana Saudabayeva    National Cathedral                        25:29  8:13/M        
  124    109    621  Abigail Bennsky       Hayfield                                  25:30  8:14/M        
  125    110   1323  Robyn Duke            Potomac Falls                             25:30  8:14/M        
  126    111    981  Emily Flessas         Langley                                   25:38  8:16/M        
  127    112   1421  Eva Sandri            Sidwell Friends  School                   25:38  8:16/M        
  128    113   1333  Charlotte Linza       Potomac Falls                             25:39  8:16/M        
  129    114   1122  Samantha Filyac       Mount Vernon                              25:42  8:17/M        
  130  (> 7)   2081  Kelsey Stanton        Westfield                                 25:42  8:17/M        
  131    115   1928  Belinda Vu            Washington-Lee                            25:44  8:18/M        
  132    116    252  Yoonah Kim            Centreville                               25:44  8:18/M        
  133  (< 5)    743  Isabel Snee           J.E.B. Stuart                             25:44  8:18/M        
  134    117    638  Maiar Mahmoud         Hayfield                                  25:45  8:18/M        
  135    118    588  Rachel Audent         Georgetown Visitation Preparatory S       25:45  8:18/M        
  136    119   1265  Sydney Kristek        Paul VI Catholic                          25:46  8:19/M        
  137    120    597  Meghan Dalbec         Georgetown Visitation Preparatory S       25:49  8:20/M        
  138  (> 7)   1328  Emily Geyer           Potomac Falls                             25:50  8:20/M        
  139    121   1472  Kelsey Rogers         South County                              25:52  8:21/M        
  140    122    615  Madison Sentimore     Georgetown Visitation Preparatory S       25:52  8:21/M        
  141    123    258  Rachel Orlowsky       Centreville                               25:52  8:21/M        
  142  (< 5)   1297  Victoria Nagel        Pope John Paul the Great Catholic H       25:55  8:22/M        
  143    124   1924  Ilana Shapiro         Washington-Lee                            25:59  8:23/M        
  144  (< 5)    742  Jennifer Smith        J.E.B. Stuart                             26:00  8:23/M        
  145  (> 7)   1912  Ariana Mazzucchelli   Washington-Lee                            26:00  8:23/M        
  146  (< 5)    741  Hind Nabet            J.E.B. Stuart                             26:04  8:25/M        
  147  (> 7)   1335  Avery McMunn          Potomac Falls                             26:05  8:25/M        
  148  (> 7)    190  Mary Donnelly         Bishop O'Connell                         26:07  8:25/M        
  149    125   1125  Amanda Villatoro      Mount Vernon                              26:07  8:25/M        
  150  (> 7)    649  Cindy Zambrano        Hayfield                                  26:07  8:25/M        
  151    126   1268  Nicole Orie           Paul VI Catholic                          26:14  8:28/M        
  152    127   2157  Allison Pinson        Yorktown                                  26:15  8:28/M        
  153    128    785  Hanna Mikalson        James W. Robinson                         26:16  8:28/M        
  154    129    736  Catherine Olohan      Holy Family Academy                       26:17  8:29/M        
  155  (> 7)    787  Nicole Myers          James W. Robinson                         26:17  8:29/M        
  156  (> 7)    796  Emily Uosseph         James W. Robinson                         26:17  8:29/M        
  157  (> 7)    795  Olivia Spage          James W. Robinson                         26:19  8:29/M        
  158  (> 7)   1031  Jyotiba Chudasama     Loudoun County                            26:20  8:30/M        
  159    130   2160  Amelia Smith          Yorktown                                  26:20  8:30/M        
  160    131    997  Grace Sununu          Langley                                   26:21  8:30/M        
  161  (> 7)   1057  Summer Thompson       Loudoun County                            26:21  8:30/M        
  162  (> 7)   1319  Melissa Casamento     Potomac Falls                             26:24  8:31/M        
  163  (> 7)   1345  Jailene Rodriguez     Potomac Falls                             26:29  8:33/M        
  164  (> 7)   1348  Kavita Sthanamurthy   Potomac Falls                             26:31  8:33/M        
  165  (> 7)   1174  Caroline Lempres      National Cathedral                        26:31  8:33/M        
  166    132    884  Aspen Doran           Lake Braddock                             26:37  8:35/M        
  167    133    507  Kaitlin Corsi         Flint Hill School                         26:39  8:36/M        
  168    134    996  Amelia Sugianto       Langley                                   26:45  8:38/M        
  169    135    889  Lydia Grabski         Lake Braddock                             26:46  8:38/M        
  170  (> 7)   2053  Megan Drechsler       Westfield                                 26:48  8:39/M        
  171    136   1729  Charlotte Ferenbach   The Potomac School                        26:48  8:39/M        
  172    137   1739  Devon Winsor          The Potomac School                        26:48  8:39/M        
  173    138    592  Claire Butler         Georgetown Visitation Preparatory S       26:55  8:41/M        
  174  (> 7)    896  Sarah Lawson          Lake Braddock                             26:55  8:41/M        
  175  (> 7)    788  Carolina Myers        James W. Robinson                         26:58  8:42/M        
  176  (< 5)    550  Nina Saw              Forest Park                               27:01  8:43/M        
  177    139   1419  Lydia Nagelhout       Sidwell Friends  School                   27:03  8:44/M        
  178    140    509  Reagan Fox            Flint Hill School                         27:04  8:44/M        
  179  (> 7)   1180  Kate Smart            National Cathedral                        27:06  8:45/M        
  180  (> 7)    913  Alison Rubenking      Lake Braddock                             27:11  8:46/M        
  181  (> 7)   2046  Ashleigh Bielen       Westfield                                 27:13  8:47/M        
  182  (> 7)   1032  Sammy Clark           Loudoun County                            27:13  8:47/M        
  183  (> 7)   1905  Anna Karaglina        Washington-Lee                            27:13  8:47/M        
  184  (> 7)   2079  Hannah Smith          Westfield                                 27:14  8:47/M        
  185    141    248  Sydney Hyland         Centreville                               27:14  8:47/M        
  186  (> 7)   1040  Katherine Knobloch    Loudoun County                            27:15  8:47/M        
  187  (> 7)   2059  Sanaz Ghodsi          Westfield                                 27:15  8:47/M        
  188    142   1417  Emma Marshall         Sidwell Friends  School                   27:16  8:48/M        
  189  (> 7)    263  Kelsey Rivera         Centreville                               27:17  8:48/M        
  190  (> 7)   1181  Danielle Sponseller   National Cathedral                        27:19  8:49/M        
  191    143   1418  Grace Mills           Sidwell Friends  School                   27:20  8:49/M        
  192  (> 7)    240  Veronica Clayberg     Centreville                               27:20  8:49/M        
  193  (> 7)    905  Abigail Phillips      Lake Braddock                             27:21  8:49/M        
  194  (> 7)    192  Megan St. George      Bishop O'Connell                         27:21  8:49/M        
  195  (> 7)    640  Ksenia Pereverzeva    Hayfield                                  27:25  8:51/M        
  196  (< 5)    692  Samantha Allen        Herndon                                   27:31  8:53/M        
  197  (> 7)    264  Kristen Rivera        Centreville                               27:34  8:54/M        
  198  (> 7)    256  Ariella Nelson        Centreville                               27:34  8:54/M        
  199  (< 5)    442  Angelika Dettling     Falls Church                              27:35  8:54/M        
  200  (< 5)   1994  Rosemary Vita         West Potomac                              27:36  8:54/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201    144   2167  Miranda Walls         Yorktown                                  27:36  8:54/M        
  202    145    731  Brianna Flamenco      Holy Family Academy                       27:36  8:54/M        
  203  (> 7)    603  Rose Garrett          Georgetown Visitation Preparatory S       27:43  8:56/M        
  204  (< 5)    382  Juliet Chukwu         Don Bosco Cristo Rey High School          27:44  8:57/M        
  205  (< 5)    544  Sydney Johnson        Forest Park                               27:46  8:57/M        
  206    146   1127  Julia Wendelin        Mount Vernon                              27:49  8:58/M        
  207  (> 7)   1171  Camille Kellogg       National Cathedral                        27:54  9:00/M        
  208  (> 7)    189  Ashley Darang         Bishop O'Connell                         27:56  9:01/M        
  209  (> 7)    639  Elizabeth Mekonnen    Hayfield                                  27:56  9:01/M        
  210  (< 5)    870  Briana Robertson      KIPP DC: College Prep                     28:02  9:03/M        
  211    147    514  Olivia Werner         Flint Hill School                         28:03  9:03/M        
  212  (> 7)   1902  Mora Hav              Washington-Lee                            28:04  9:03/M        
  213  (> 7)   1927  Adriana Thornton      Washington-Lee                            28:06  9:04/M        
  214  (> 7)    916  Abilene Schiefer      Lake Braddock                             28:10  9:05/M        
  215  (> 7)    898  Casey Mattis          Lake Braddock                             28:11  9:05/M        
  216    148   1272  Gabby Swientisky      Paul VI Catholic                          28:12  9:06/M        
  217  (< 5)   1664  Tara Bhat             The Field School                          28:13  9:06/M        
  218    149   1415  Cecilia Laguarda      Sidwell Friends  School                   28:15  9:07/M        
  219    150   1734  Britt Nguon           The Potomac School                        28:18  9:08/M        
  220  (> 7)    911  Ana Rojas             Lake Braddock                             28:19  9:08/M        
  221  (> 7)    624  Anna Biache           Hayfield                                  28:21  9:09/M        
  222  (> 7)    773  Karlee Barber         James W. Robinson                         28:22  9:09/M        
  223  (> 7)   1044  Kathleen Mitchum      Loudoun County                            28:22  9:09/M        
  224    151   1120  Lena Darseng          Mount Vernon                              28:25  9:10/M        
  225  (> 7)   2139  Zoe Dormuth           Yorktown                                  28:29  9:11/M        
  226  (< 5)   1973  Amy Crow              West Potomac                              28:39  9:15/M        
  227    152   1850  Kelly Ragland         Trinity Christian School                  28:40  9:15/M        
  228  (< 5)   1294  MaryKate Eicher       Pope John Paul the Great Catholic H       28:43  9:16/M        
  229  (< 5)   1666  Natalie Goodman       The Field School                          28:48  9:17/M        
  230  (< 5)    408  To Bonnie             Eleanor Roosevelt High School             28:48  9:17/M        
  231  (> 7)    644  Malea Riley           Hayfield                                  29:00  9:21/M        
  232  (> 7)   2143  Marjery Greenwood     Yorktown                                  29:02  9:22/M        
  233    153   1726  Julia Bucholz         The Potomac School                        29:03  9:22/M        
  234  (> 7)    593  Molly Caulfield       Georgetown Visitation Preparatory S       29:07  9:24/M        
  235    154   1727  Grace Cherouny        The Potomac School                        29:07  9:24/M        
  236  (> 7)   2152  Kathryn Mullins       Yorktown                                  29:11  9:25/M        
  237  (< 5)    869  Morgan Lesesne        KIPP DC: College Prep                     29:18  9:27/M        
  238    155    732  Catherine Hall        Holy Family Academy                       29:25  9:29/M        
  239  (> 7)    619  Caitlin Wharton       Georgetown Visitation Preparatory S       29:26  9:30/M        
  240    156    505  Nina Chadab           Flint Hill School                         29:26  9:30/M        
  241    157   1844  Veronica Dimauro      Trinity Christian School                  29:28  9:30/M        
  242  (> 7)   1156  Mattie Clark          National Cathedral                        29:28  9:30/M        
  243  (> 7)   1157  Becky Dayan           National Cathedral                        29:45  9:36/M        
  244    158    733  Veronica Hays         Holy Family Academy                       29:50  9:37/M        
  245  (< 5)    443  Camille Goold         Falls Church                              29:51  9:38/M        
  246    159   1848  Jordyn Kim            Trinity Christian School                  30:01  9:41/M        
  247  (> 7)    925  Emily Troutman        Lake Braddock                             30:02  9:41/M        
  248  (> 7)   2156  Kai Perkuchin         Yorktown                                  30:16  9:46/M        
  249  (> 7)   2158  Julie Schroeder       Yorktown                                  30:17  9:46/M        
  250  (< 5)    410  Tommie Day            Eleanor Roosevelt High School             30:26  9:49/M        
  251  (> 7)   2131  Caroline Alexander    Yorktown                                  30:49  9:56/M        
  252  (> 7)    635  Preksha JayamaruthyramHayfield                                  30:51  9:57/M        
  253  (< 5)    454  Jomara Paredes        Falls Church                              31:10 10:03/M        
  254  (> 7)    789  Tiffany Quach         James W. Robinson                         31:24 10:08/M        
  255  (> 7)    630  Kim Fonseca           Hayfield                                  31:27 10:09/M        
  256    160   1725  Grace Becker          The Potomac School                        31:32 10:10/M        
  257  (> 7)    879  Lauren Bradshaw       Lake Braddock                             31:38 10:12/M        
  258    161   1733  Avery McCaffrey       The Potomac School                        32:07 10:22/M        
  259  (> 7)   1738  Mackenzie Williams    The Potomac School                        32:40 10:32/M        
  260  (> 7)   1730  Linda Kate Gilbreath  The Potomac School                        32:47 10:35/M        
  261  (< 5)    740  Quyen Ha              J.E.B. Stuart                             34:06 11:00/M        
  262    162   1847  Stephanie Gaber       Trinity Christian School                  35:00 11:17/M     

	


Return to Top

Email | About