MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




VA Catholic Championships
VA Catholic State Championship XC History
Hosted By: Benedictine Abbey
Richmond, Virginia
2011-05-14

Licensed to Atlantic Coast Timing Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/15/2011 10:02 AM
              Virginia Catholic Schools Championship - 5/14/2011               
                               Benedictine Abbey                               
                                 Richmond, VA                                  
                              Results - From Milestat.com                                    
 
Event 1  Girls Long Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Terwilliger, Kate            Bishop O'Con        17-00.00   16-03.00   10   
  2 Schaal, Erin                 Paul VI Cath        15-11.00   15-11.50    8   
  3 Bacon, Jackie                Paul VI Cath        15-02.00   15-00.00    6   
  4 Gordon, Shannon              Bishop Ireto        15-02.00   14-09.00    4   
  5 Sharpe, Kayla                Paul VI Cath        14-08.00   14-08.00    2   
  6 Nardacci, Becky              Bishop O'Con        14-06.00   14-00.00    1   
  7 Hersey, Sarah                Bishop Ireto        14-08.00   13-05.50  
  8 Paegle, Julia                Bishop O'Con        15-06.00   13-02.00  
  9 Graham, Ricca                Bishop Ireto        14-11.00  J13-02.00  
 10 Bergeron, Elizabeth          Peninsula Ca        13-04.00   13-01.50  
 11 Brondyke, Lisette            Walsingham A        12-02.50   12-11.00  
 -- Madril, Tori                 Peninsula Ca        10-02.00         ND  
 
Event 2  Boys Long Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Strickland, Brian            Pope John Pa        19-04.00   19-09.75   10   
  2 Miller, Luke                 Peninsula Ca        17-01.00   18-09.50    8   
  3 O'Hare, Tom                  Pope John Pa        19-03.00  J18-09.50    6   
  4 Butler, Pat                  Bishop Sulli        21-02.00   18-07.50    4   
  5 Townley, Bj                  Bishop Ireto        18-10.00   18-07.00    2   
  6 Hillian, Marcus              Paul VI Cath        18-07.00   17-10.00    1   
  7 Shutt, Mitchell              Benedictine         18-11.00   17-09.00  
  8 Morrow, Manny                Pope John Pa        17-02.00   17-01.00  
  9 Garrettson, Patrick          Paul VI Cath        18-06.00   16-07.00  
 10 Keens, Kevin                 Bishop O'Con        17-02.00   16-06.50  
 11 Daus, Jack                   Paul VI Cath        17-04.00   16-01.00  
 12 Baehre, Andrew               Bishop Ireto        17-02.00   15-01.50  
 13 McNamara, Thomas             Bishop O'Con        15-05.00   13-10.25  
 -- Webb, Moses                  Bishop Ireto        18-00.00         ND  
 
Event 3  Girls Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nnaji, Cassandra             Paul VI Cath        30-02.00   31-10.00   10   
  2 Guenther, Stephanie          Bishop O'Con        27-08.00   30-01.00    8   
  3 Wyatt, Alex                  St. Gertrude        31-04.00   28-04.00    6   
  4 Darang, Ashley               Bishop O'Con        29-09.00   28-03.00    4   
  5 Williams, Rachel             Peninsula Ca        26-03.00   28-00.00    2   
  6 Kruja, Eni                   Walsingham A        25-06.00   27-05.00    1   
  7 Lucas, Carynn                Bishop O'Con        26-00.00   26-06.00  
  8 Utley, Leah                  Paul VI Cath        28-02.00   26-01.00  
  9 Salzano, Jackie              Paul VI Cath        24-02.00   25-04.00  
 10 Bergeron, Elizabeth          Peninsula Ca        25-00.50   24-06.00  
 11 Dobis, Mary                  Pope John Pa        23-10.00   24-04.00  
 12 O'Connell, Erin              Walsingham A        22-00.00   20-03.00  
 13 Gordon, Shannon              Bishop Ireto        16-00.00  J20-03.00  
 14 Ross, Amy                    Pope John Pa        18-09.00   19-02.00  
 15 Caler, Katie                 Bishop Ireto        16-02.00   18-09.00  
 16 Mullen, Veronica             Pope John Pa        20-02.00   17-10.00  
 17 Guillou, Katrina             Bishop Ireto        16-00.00   17-09.00  
 18 Tremo, Gabby                 Peninsula Ca        20-11.00   17-01.00  
 
Event 4  Boys Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Torres, Omar                 Benedictine         48-02.50   46-07.50   10   
  2 Toler, Will                  Benedictine         39-02.00   42-02.00    8   
  3 White, Sam                   Pope John Pa        40-11.00   40-01.00    6   
  4 Brewington, Leon             Benedictine         36-02.00   38-04.00    4   
  5 Anderson, Matt               Bishop O'Con        36-06.00   37-06.00    2   
  6 Rogers, Emonte               Bishop O'Con        36-04.00   37-00.00    1   
  7 Keegan, Jimmy                Bishop Ireto        37-06.00   35-04.50  
  8 Duquiatan, Marcus            Pope John Pa        37-03.00   34-05.50  
  9 Patterson, Mark              Paul VI Cath        37-04.00   33-08.50  
 10 Robinson, Dylan              Pope John Pa        31-08.00   33-01.50  
 11 Suggs, Angelo                Peninsula Ca        31-05.00   32-11.00  
 12 Gauthier, John               Bishop O'Con        26-00.00   32-07.00  
 13 Curry, Ned                   Bishop Ireto        30-00.00   31-06.00  
 14 Ohlhaver, Chris              Peninsula Ca        30-02.00   29-04.50  
 15 Petroff, Matt                Bishop Ireto        27-06.00   26-10.50  
 16 Rogers, Kenny                Peninsula Ca        27-03.00   24-10.50  
 
Event 5  Girls High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Terwilliger, Kate            Bishop O'Con         5-00.00    4-10.00   10   
  2 Robus, Renee                 Bishop Sulli         5-02.00   J4-10.00    8   
  3 Thomas, Hannah               Bishop Ireto         4-10.00    4-08.00    6   
  4 Ross, Kelly                  Pope John Pa         4-10.00   J4-08.00    4   
  5 Paegle, Julia                Bishop O'Con         5-00.00    4-06.00    2   
  6 Gordon, Shannon              Bishop Ireto         4-10.00   J4-06.00    0.50
  6 Nardacci, Becky              Bishop O'Con                   J4-06.00    0.50
 -- McNutt, Kaitlyn              Bishop Ireto         4-00.00         NH  
 
Event 6  Boys High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Butler, Pat                  Bishop Sulli         6-02.00    5-08.00   10   
  2 Townley, Bj                  Bishop Ireto         5-06.00    5-06.00    8   
  3 O'Hare, Tom                  Pope John Pa         5-10.00   J5-06.00    6   
  4 Douglas, George              Bishop O'Con         5-08.00    5-04.00    4   
  5 Stier, Arthur                Bishop Ireto         5-04.00    5-00.00    2   
 -- Gottileb, Steven             Bishop Ireto         5-00.00         NH  
 
Event 7  Girls Discus Throw Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wyatt, Alex                  St. Gertrude           97-04      98-04   10   
  2 Utley, Leah                  Paul VI Cath           78-02      86-11    8   
  3 Williams, Rachel             Peninsula Ca           86-02      81-10    6   
  4 Lucas, Carynn                Bishop O'Con           74-00      81-07    4   
  5 Bergeron, Elizabeth          Peninsula Ca           78-01      80-10    2   
  6 O'Connell, Erin              Walsingham A           71-07      76-03    1   
  7 Salzano, Jackie              Paul VI Cath           68-05      74-02  
  8 Ross, Amy                    Pope John Pa           66-07      67-08  
  9 Nnaji, Cassandra             Paul VI Cath                      64-10  
 10 Kruja, Eni                   Walsingham A           67-05      64-05  
 11 Mullen, Veronica             Pope John Pa           80-11     J64-05  
 12 Tremo, Gabby                 Peninsula Ca           55-07      59-03  
 13 Wissler, Anna                Bishop Ireto           48-00      57-10  
 14 Guenther, Stephanie          Bishop O'Con           50-00      55-10  
 15 Donnelly, Mary               Bishop O'Con           58-04      54-02  
 16 Caler, Katie                 Bishop Ireto           49-07      53-01  
 17 Dobis, Mary                  Pope John Pa           56-06      48-06  
 18 Guillou, Katrina             Bishop Ireto           48-00      31-04  
 
Event 8  Boys Discus Throw Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Toler, Will                  Benedictine           114-00     107-11   10   
  2 Garner, Carter               Bishop Sulli            1-08     107-04    8   
  3 White, Sam                   Pope John Pa          100-06     105-02    6   
  4 Duquiatan, Marcus            Pope John Pa          106-11      99-08    4   
  5 Suggs, Angelo                Peninsula Ca          104-04      94-01    2   
  6 Clark, John                  Benedictine            82-00      92-10    1   
  7 Patterson, Mark              Paul VI Cath           89-04      92-02  
  8 Keegan, Jimmy                Bishop Ireto           90-09      85-11  
  9 Kotwicki, Chris              Pope John Pa           81-07      84-04  
 10 Rogers, Emonte               Bishop O'Con           70-00      81-07  
 11 Anderson, Matt               Bishop O'Con           88-00      81-01  
 12 Curry, Ned                   Bishop Ireto           75-00      78-07  
 13 Stier, Arthur                Bishop Ireto           85-00      78-06  
 14 Gauthier, John               Bishop O'Con           70-00      67-04  
 15 Rogers, Kenny                Peninsula Ca           65-04      66-08  
 16 Yu, Scott                    Peninsula Ca           82-10      59-04  
 
Event 9  Girls Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Terwilliger, Kate            Bishop O'Con        34-11.00   35-02.50   10   
  2 Schaal, Erin                 Paul VI Cath        27-02.00   32-09.50    8   
  3 Paegle, Julia                Bishop O'Con        33-08.00   30-07.00    6   
  4 Bergeron, Elizabeth          Peninsula Ca        30-05.00   30-03.50    4   
  5 Carson, Allie                Paul VI Cath        30-02.00   29-09.00    2   
  6 Gordon, Shannon              Bishop Ireto        31-01.00   29-05.50    1   
  7 Nardacci, Becky              Bishop O'Con        30-03.00   29-05.00  
  8 Sharpe, Kayla                Paul VI Cath        26-05.00   29-04.00  
  9 Hamilton, Sinclaire          Pope John Pa        29-01.00   26-01.50  
 10 Brondyke, Lisette            Walsingham A        28-04.50  J26-01.50  
 11 Gant, Loren                  Bishop Ireto        28-00.00   25-06.00  
 12 McNutt, Kaitlyn              Bishop Ireto        25-00.00   25-02.50  
 
Event 10  Boys Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Townley, Bj                  Bishop Ireto        41-02.00   40-07.25   10   
  2 Strickland, Brian            Pope John Pa        37-09.00   38-10.75    8   
  3 Shutt, Mitchell              Benedictine         37-10.00   37-03.50    6   
  4 Harpen, David                Peninsula Ca        36-02.00   36-11.00    4   
  5 Mulloy, John                 Pope John Pa        36-11.00   36-10.75    2   
  6 Robinson, Khyree             Bishop Ireto        32-00.00   35-09.00    1   
  7 Benjamin, Corey              Pope John Pa        34-10.00   32-10.75  
  8 McNamara, Thomas             Bishop O'Con        34-00.00   30-04.00  
 -- Baehre, Andrew               Bishop Ireto        36-04.00         ND  
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bishop O'Connell  'A'                             9:44.00   10:33.75   10   
  2 Bishop Ireton  'A'                               10:10.00   10:43.12    8   
  3 Peninsula Catholic  'A'                          11:44.44   10:45.22    6   
  4 Paul VI Catholic  'A'                            11:05.50   11:03.25    4   
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bishop O'Connell  'A'                             8:20.00    8:41.22   10   
  2 Bishop Ireton  'A'                                8:30.00    8:47.73    8   
  3 Peninsula Catholic  'A'                           9:01.00    8:53.69    6   
  4 Paul VI Catholic  'A'                             8:40.30    8:54.26    4   
  5 Pope John Paul the Great Catho  'A'               9:28.00    9:42.70    2   
  6 Walsingham Academy  'A'                           9:54.22   10:18.57    1   
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gordon, Shannon              Bishop Ireto           16.20      16.53   2  10   
  2 Bacon, Jackie                Paul VI Cath           17.20      16.81   2   8   
  3 Kelly, Paige                 Bishop Sulli           16.41      16.90   2   6   
  4 Ross, Kelly                  Pope John Pa           17.95      17.19   2   4   
  5 Davis, Kendal                Bishop O'Con           17.30      17.31   2   2   
  6 Hutson, Cali                 Paul VI Cath           17.25      17.32   2   1   
  7 Hersey, Sarah                Bishop Ireto           20.00      19.86   1 
  7 Pleta, Mary                  Paul VI Cath           19.10      19.86   2 
  9 Paegle, Julia                Bishop O'Con           18.01      20.55   2 
 10 Gant, Loren                  Bishop Ireto           21.50      21.54   1 
 11 Nardacci, Becky              Bishop O'Con           20.20      22.77   1 
 12 Watkins, Meredith            Walsingham A           23.04      23.16   1 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Townley, Bj                  Bishop Ireto           15.90      15.87   2  10   
  2 Garrettson, Patrick          Paul VI Cath           16.33      16.24   2   8   
  3 Strickland, Brian            Pope John Pa           16.71      16.32   2   6   
  4 Parker, Marlin               Pope John Pa           18.36      18.45   2   4   
  5 Baehre, Andrew               Bishop Ireto           21.00      19.31   1   2   
  6 Bacon, Jeffery               Paul VI Cath           19.90      19.98   1   1   
  7 Sardegna, Joe                Bishop Ireto           21.00      20.03   1 
  8 Nixon, Will                  Paul VI Cath           19.75      20.63   2 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Davis, Kendal                Bishop O'Con           13.35      12.86   3  10   
  2 Bond, Nicole                 Bishop Ireto           12.94      12.99   3   8   
  3 Sharpe, Kayla                Paul VI Cath           13.20      13.25   3   6   
  4 Guillou, Katrina             Bishop Ireto           13.50      13.63   3   4   
  5 Schaal, Erin                 Paul VI Cath           14.10      13.76   3   2   
  6 Feagin, Samantha             Bishop Sulli           14.10      13.77   2   1   
  7 Bergeron, Elizabeth          Peninsula Ca           13.80      13.80   3 
  8 Eicher, MaryKate             Pope John Pa           14.79      14.44   2 
  9 Luciani, Kelly               Bishop O'Con           14.02      14.57   3 
 10 Walters, Shayna              Peninsula Ca           14.54      14.61   2 
 11 Gutierrez, Illeana           Bishop Ireto           14.51      14.76   2 
 12 Brondyke, Lisette            Walsingham A           14.54      14.90   2 
 13 Carson, Allie                Paul VI Cath           14.50      15.26   2 
 14 Hamilton, Sinclaire          Pope John Pa           15.74      15.27   1 
 15 Ross, Amy                    Pope John Pa           15.70      15.45   1 
 16 Kunn, Laura                  Bishop O'Con           14.23      15.94   2 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Morrow, Manny                Pope John Pa           11.32      11.18   2  10   
  2 O'Hare, Tom                  Pope John Pa           11.59      11.51   2   8   
  3 Webb, Moses                  Bishop Ireto           11.46      11.57   2   6   
  4 Tucker, Brice                Bishop Sulli           11.74      11.61   2   4   
  5 Thomas, Deon                 Bishop O'Con           11.17      11.67   2   2   
  6 Price, Brandon               Bishop Ireto           11.90      11.96   1   0.50
  6 Keens, Kevin                 Bishop O'Con           11.76      11.96   2   0.50
  8 Douglas, George              Bishop O'Con           12.20      11.97   1 
  9 Lee, Daniel                  Paul VI Cath           11.80      12.14   1 
 10 Harpen, David                Peninsula Ca           12.24      12.26   1 
 11 Robinson, Khyree             Bishop Ireto           12.10      12.56   1 
 12 Daus, Jack                   Paul VI Cath           12.40      12.70   1 
 13 Yu, Scott                    Peninsula Ca           12.54      12.71   1 
 14 Hillian, Marcus              Paul VI Cath           11.50      13.07   2 
 -- Conner, Evan                 Pope John Pa           11.09        DNF   2 
 
Event 17  Girls 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mccarthy, Sarah              Bishop O'Con         5:10.00    5:07.25   10   
  2 Dommel, Alison               Bishop O'Con         5:24.00    5:17.36    8   
  3 Thomas, Madeline             Bishop Ireto         5:25.00    5:17.39    6   
  4 Blagg, Emily                 Bishop O'Con         5:28.00    5:24.81    4   
  5 Blackstone, Meghan           Paul VI Cath         5:22.20    5:27.44    2   
  6 Reilly, Megan                Bishop Ireto         5:49.00    5:57.98    1   
  7 Patrick, Alaina              Paul VI Cath         6:05.50    6:00.17  
  8 Mlynczak, Kristy             Peninsula Ca         6:07.44    6:16.14  
  9 Georgi, Alex                 Bishop Ireto         6:15.00    6:30.16  
 10 Johnson, Jacqueline          Paul VI Cath         6:08.20    6:38.63  
 11 Nagel, Victoria              Pope John Pa         6:43.28    6:42.30  
 
Event 18  Boys 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LaPointe, Jj                 Bishop O'Con         4:51.11    4:41.73   10   
  2 Riley, Kevin                 Peninsula Ca         4:45.34    4:42.60    8   
  3 O'Connor, Liam               Bishop Ireto         4:40.00    4:44.09    6   
  4 Holleran, Keith              Bishop O'Con         4:41.22    4:45.02    4   
  5 Morrison, Nate               Paul VI Cath         4:42.20    4:45.12    2   
  6 Stella, John                 Bishop O'Con         4:49.33    4:51.33    1   
  7 Holman, Matt                 Peninsula Ca         4:48.00    4:52.49  
  8 Link, Adam                   Walsingham A         4:51.92    4:52.98  
  9 Stepka, Andrew               Paul VI Cath         4:51.20    4:53.07  
 10 Burns, Daniel                Bishop Ireto         4:49.00    4:53.91  
 11 Johnson, Sam                 Benedictine          4:54.00    4:55.62  
 12 Beals, Andrew                Peninsula Ca         5:10.44    4:59.98  
 13 McAtee, Collin               Walsingham A         5:05.10    5:03.48  
 14 Danisewicz, Matt             Paul VI Cath         5:04.20    5:06.90  
 15 Langley, Amory               Bishop Sulli         5:16.30    5:07.40  
 16 Moran, Kevin                 Bishop Ireto         4:42.00    5:14.86  
 17 Corbett, Art                 Pope John Pa         5:37.77    5:21.43  
 18 Collier, Jeremy              Pope John Pa         5:27.43    5:23.93  
 19 Julien, Chandler             Walsingham A         5:31.94    5:33.77  
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paul VI Catholic  'A'                               52.90      52.18   10   
  2 Bishop Ireton  'A'                                  51.40      55.83    8   
  3 Bishop O'Connell  'A'                               52.21      57.70    6   
  4 Walsingham Academy  'A'                             56.24    1:01.65    4   
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pope John Paul the Great Catho  'A'                 45.33      45.16   10   
  2 Bishop Ireton  'A'                                  44.80      45.60    8   
  3 Bishop O'Connell  'A'                               48.60      47.20    6   
  4 Paul VI Catholic  'A'                               47.40      48.64    4   
 -- Bishop Sullivan  'A'                                45.79        DNF  
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williams, Rachel             Peninsula Ca         1:02.00    1:02.69   2  10   
  2 Bond, Nicole                 Bishop Ireto         1:01.00    1:02.95   2   8   
  3 Boll, Sydney                 Bishop O'Con         1:04.55    1:04.06   2   6   
  4 Jarvis, Bernadette           Bishop O'Con         1:04.33    1:04.61   2   4   
  5 Wissler, Anna                Bishop Ireto         1:03.00    1:05.03   2   2   
  6 Reardon, Bridget             St. Gertrude         1:08.00    1:08.04   1   1   
  7 Eicher, MaryKate             Pope John Pa         1:11.94    1:09.80   1 
  8 Luu, Natalie                 Paul VI Cath         1:08.50    1:10.94   1 
  9 Fantini, Elizabeth           Bishop O'Con         1:07.22    1:11.92   1 
 10 Pincus, Celia                Peninsula Ca         1:12.04    1:13.86   1 
 11 Graham, Ricca                Bishop Ireto         1:03.00    1:17.23   2 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Andersen, Michael            Bishop Ireto           52.50      51.58   3  10   
  2 Ferrara, Sam                 Bishop Ireto           52.10      52.30   3   8   
  3 Carroll, Jay                 Bishop O'Con           49.99      53.73   3   6   
  4 Dunlap, Marcus               Paul VI Cath           55.50      55.22   2   4   
  5 Robinson, Khyree             Bishop Ireto           54.00      55.26   3   2   
  6 Byrne, Dan                   Bishop O'Con           52.88      55.32   3   1   
  7 Posey, Austin                Peninsula Ca           55.58      55.41   2 
  8 Rivera, Jose                 Pope John Pa           55.08      55.66   2 
  9 Powell, Sean                 Paul VI Cath           56.50      56.83   2 
 10 Castro, James                Bishop O'Con           53.22      57.11   3 
 11 Curtin, John Paul            Benedictine            58.00      57.56   2 
 12 Sweeney, Connor              Bishop Sulli           56.69      57.95   2 
 13 Retta, Carlo                 Pope John Pa         1:00.57      58.77   1 
 14 Straus, Sam                  Benedictine            58.20      59.06   2 
 15 Ohara, Paul                  Peninsula Ca           59.00      59.66   2 
 16 Holbein, Luke                Paul VI Cath           59.40    1:03.68   1 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kelly, Paige                 Bishop Sulli           47.45      46.55   2  10   
  2 Gordon, Shannon              Bishop Ireto           47.10      48.19   2   8   
  3 Hutson, Cali                 Paul VI Cath           53.80      50.38   2   6   
  4 Ross, Kelly                  Pope John Pa           53.32      52.02   2   4   
  5 Hersey, Sarah                Bishop Ireto           55.20      52.79   2   2   
  6 Paegle, Julia                Bishop O'Con           52.18      55.27   2   1   
  7 Pleta, Mary                  Paul VI Cath           54.80      55.64   2 
  8 Terwilliger, Kate            Bishop O'Con           52.18      56.48   2 
  9 Hong, Lina                   Paul VI Cath           59.50      57.56   1 
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Strickland, Brian            Pope John Pa           42.28      41.27   2  10   
  2 Townley, Bj                  Bishop Ireto           43.10      41.44   2   8   
  3 Fune, James                  Bishop Sulli           43.42      43.17   2   6   
  4 Garrettson, Patrick          Paul VI Cath           43.50      43.53   2   4   
  5 Nixon, Will                  Paul VI Cath           45.70      45.31   2   2   
  6 Bacon, Jeffery               Paul VI Cath           46.40      46.06   2   1   
  7 Sardegna, Joe                Bishop Ireto           49.20      47.81   1 
  8 Zicht, Austin                Pope John Pa           51.50      48.03   1 
  9 Parker, Marlin               Pope John Pa           49.77      48.87   1 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dommel, Alison               Bishop O'Con         2:19.22    2:22.60   10   
  2 Blackstone, Meghan           Paul VI Cath         2:25.80    2:26.79    8   
  3 Nolan, Marin                 Bishop Ireto         2:27.00    2:28.12    6   
  4 Wissler, Anna                Bishop Ireto         2:27.00    2:34.48    4   
  5 Kocis, Erin                  Paul VI Cath         2:35.00    2:38.83    2   
  6 Bennick, Emily               Peninsula Ca         2:37.00    2:39.32    1   
  7 Trinh, Tammy                 Bishop O'Con         2:39.88    2:41.02  
  8 Boll, Sydney                 Bishop O'Con         2:35.00    2:43.74  
  9 Faletti, Joanna              Bishop Ireto         2:33.00    2:44.65  
 10 Cox, Nora                    Paul VI Cath         2:52.00    2:47.62  
 11 Nagel, Victoria              Pope John Pa         2:57.90    2:54.03  
 12 Sydow, Rachel                Pope John Pa         3:02.57    3:05.57  
 13 Leist, Julie                 Pope John Pa         3:13.22    3:18.83  
 
Event 26  Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Andersen, Michael            Bishop Ireto                    2:03.58   10   
  2 Stier, Arthur                Bishop Ireto                    2:03.59    8   
  3 Carroll, Jay                 Bishop O'Con         2:02.00    2:06.47    6   
  4 Sprinkle, Christian          Peninsula Ca         2:09.10    2:07.00    4   
  5 Weisbrod, Jack               Benedictine          2:08.00    2:08.49    2   
  6 Reidy, Kevin                 Bishop O'Con         2:07.22    2:09.84    1   
  7 Carlstrom, Matthew           Paul VI Cath         2:12.20    2:11.56  
  8 Roberts, Neil                Bishop O'Con         2:08.33    2:11.90  
  9 Talbott, Peyton              Peninsula Ca         2:13.84    2:14.09  
 10 Caudill, Zach                Benedictine          2:16.00    2:14.15  
 11 Long, David                  Pope John Pa         2:16.24    2:15.58  
 12 Bonaffini, James             Paul VI Cath         2:20.10    2:16.79  
 13 Gallagher, Ian               Walsingham A         2:21.53    2:16.98  
 14 Douglas, Chris               Bishop Sulli         2:17.30    2:17.90  
 15 Mastaler, Trey               Paul VI Cath         2:22.40    2:19.90  
 16 Moran, Kevin                 Bishop Ireto                    2:20.54  
 17 Shanley, James               Peninsula Ca         2:15.00    2:24.10  
 18 Kotwicki, Cameron            Pope John Pa         2:30.87    2:28.55  
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kelly, Paige                 Bishop Sulli           27.44      26.92   2  10   
  2 Bond, Nicole                 Bishop Ireto           26.40      27.64   2   8   
  3 Bacon, Jackie                Paul VI Cath           27.50      27.69   2   6   
  4 Davis, Kendal                Bishop O'Con           28.49      27.88   2   4   
  5 Nnaji, Cassandra             Paul VI Cath           28.20      28.05   2   2   
  6 Gordon, Shannon              Bishop Ireto           26.50      28.13   2   1   
  7 Sharpe, Kayla                Paul VI Cath           27.90      28.81   2 
  8 Bergeron, Elizabeth          Peninsula Ca           28.80      29.06   2 
  9 Jarvis, Bernadette           Bishop O'Con           28.80      29.10   1 
 10 Luciani, Kelly               Bishop O'Con           29.10      30.19   1 
 11 Eicher, MaryKate             Pope John Pa           31.88      30.39   1 
 12 Walters, Shayna              Peninsula Ca           29.54      30.61   1 
 13 Gutierrez, Illeana           Bishop Ireto           29.00      30.92   1 
 14 Hamilton, Sinclaire          Pope John Pa           31.95      32.14   1 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Morrow, Manny                Pope John Pa           23.47      23.12   2  10   
  2 Thomas, Deon                 Bishop O'Con           22.82      23.22   2   8   
  3 Webb, Moses                  Bishop Ireto           23.60      23.69   2   6   
  4 Shutt, Mitchell              Benedictine            23.70      23.96   2   4   
  5 O'Hare, Tom                  Pope John Pa           23.73      24.05   2   2   
  6 Keens, Kevin                 Bishop O'Con           24.00      24.19   2   1   
  7 Price, Brandon               Bishop Ireto           24.50      24.49   1 
  8 Harpen, David                Peninsula Ca           25.30      25.37   1 
  9 Yu, Scott                    Peninsula Ca           25.74      25.71   1 
 10 Robinson, Khyree             Bishop Ireto           24.50      25.72   1 
 11 Doyle, Brandon               Bishop O'Con           22.99      26.32   2 
 
Event 29  Girls 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mccarthy, Sarah              Bishop O'Con        10:46.00   10:52.84   10   
  2 Thomas, Madeline             Bishop Ireto        11:43.00   11:49.62    8   
  3 Blagg, Emily                 Bishop O'Con        11:49.00   12:11.30    6   
  4 Stumvoll, Ashley             Bishop O'Con        12:00.00   12:44.06    4   
  5 Armstrong, Jessica           Peninsula Ca        13:00.84   12:55.63    2   
  6 Durkin, Kaitlyn              Bishop Sulli        13:17.19   13:19.16    1   
  7 Bilbeault, Cara              Paul VI Cath        13:21.20   14:19.15  
  8 Cox, Nora                    Paul VI Cath        13:28.20   14:43.08  
  9 Georgi, Alex                 Bishop Ireto        13:23.00   14:51.17  
 
Event 30  Boys 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 O'Connor, Liam               Bishop Ireto        10:00.00   10:19.47   10   
  2 Leist, Jim                   Pope John Pa        11:06.38   10:30.78    8   
  3 Link, Adam                   Walsingham A        10:28.36   10:32.12    6   
  4 Robinson, Will               Peninsula Ca        10:51.34   10:49.54    4   
  5 Robinette, Ethan             Pope John Pa        11:09.00   10:51.64    2   
  6 Stella, John                 Bishop O'Con        10:25.00   10:51.91    1   
  7 Harpen, Philip               Peninsula Ca        10:50.94   11:00.52  
  8 Clore, Jacob                 Peninsula Ca        11:05.54   11:19.15  
  9 Pearson, Connor              Bishop Ireto        11:20.00   11:26.96  
 10 Walker, Drew                 Pope John Pa        11:41.00   11:48.97  
 11 Gottileb, Steven             Bishop Ireto        11:30.00   12:00.28  
 12 Mastaler, Trey               Paul VI Cath        10:51.00   12:05.69  
 13 Kenney, Alex                 Walsingham A        12:11.57   12:09.99  
 14 Bonaffini, James             Paul VI Cath        10:45.00   12:31.76  
 15 Brause, Daniel               Walsingham A        12:03.26   12:40.82  
 16 Kvartunas, Michael           Paul VI Cath        12:05.00   13:01.18  
 -- LaPointe, Jj                 Bishop O'Con        10:40.00  X10:25.79  
 -- Holleran, Keith              Bishop O'Con        10:21.00  X10:47.27  
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bishop Ireton  'A'                                4:11.50    4:24.10   10   
  2 Paul VI Catholic  'A'                             4:40.00    4:25.08    8   
  3 Bishop O'Connell  'A'                             4:22.33    4:48.02    6   
  4 Pope John Paul the Great Catho  'A'               4:49.29    5:08.34    4   
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bishop Ireton  'A'                                3:30.00    3:31.09   10   
  2 Bishop Sullivan  'A'                              3:42.98    3:38.94    8   
  3 Peninsula Catholic  'A'                           3:40.00    3:43.70    6   
  4 Bishop O'Connell  'A'                             3:49.22    3:46.22    4   
  5 Pope John Paul the Great Catho  'A'               3:55.79    3:49.70    2   
  6 Benedictine  'A'                                  3:52.00    3:52.56    1   
  7 Paul VI Catholic  'A'                             3:50.00    3:55.66  
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Bishop O'Connell           156.50     2) Bishop Ireton             113.50
    3) Paul VI Catholic           109        4) Bishop Sullivan            36   
    5) Peninsula Catholic          33        6) St. Gertrude               17   
    7) Pope John Paul the Great C  16        8) Walsingham Academy          6   
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Bishop Ireton              135.50     2) Pope John Paul the Great  122   
    3) Bishop O'Connell            68.50     4) Benedictine                46   
    5) Peninsula Catholic          42        6) Bishop Sullivan            40   
    7) Paul VI Catholic            31        8) Walsingham Academy          7   


Return to Top

Email | About