MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC MS Championship
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2011-05-13

Licensed to Landon School              HY-TEK's Meet Manager 5/13/2011 08:49 AM
                     IAC MS Meet May 12, 2011 - 5/12/2011                      
                                   5/12/2011                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Holman, Benjamin             Landon                12:16.80    6   
  2 Brown, Alexander             Bullis                13:10.60    4   
  3 Weaver, Paul                 St Albans Sc          13:20.60    3   
  4 Vongkovit, Teerit            Landon                14:06.70    2   
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Ben                   Bullis                   19.40    6   
  2 Collins, Alex                St Stephens              21.70    2   
  3 Vargas, Jesse                St Stephens              26.10  
Section  2  
  1 Bruce, Colin                 St Albans Sc             20.40    4   
  2 Bates, Theo                  St Albans Sc             20.70    3   
  3 Augustine, Jonathan          Landon                   21.90    1   
  4 Feldman, Mo                  Landon                   22.70  
 
Event 3  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Brady, Sam                   Bullis                   12.80    0.33
  2 Martin, Raymond              St Stephens              14.50  
  3 Lowenthal, Nick              Bullis                   15.00  
  4 Bruce, Elijah                St Albans Sc             17.00  
  5 Bullock, Monty               St Albans Sc             18.80  
Section  2  
  1 Reed, Joshua                 St Stephens              14.40  
  2 Preston, Collett             St Albans Sc             14.90  
  3 Hsieh, Jonathan              Landon                   15.00  
  4 Clark, Andrew                Landon                   16.40  
  5 Karsten, Erik                St Stephens              17.50  
Section  3  
  1 Dabney, Ian                  Landon                   12.80    0.33
  2 Ayainian, Justin             St Stephens              14.20  
  3 Edwards, Jordan              St Albans Sc             14.40  
  4 Brown, Jameel                Landon                   15.40  
Section  4  
  1 Moore, Alani                 Landon                   12.30    6   
  2 Osman, Kalil                 Bullis                   12.40    4   
  3 Bullard, Nigel               St Stephens              12.60    3   
  4 Arrate, Miguel               St Stephens              12.70    2   
  5 McKenzie, Kyle               Bullis                   12.80    0.33
  6 David, Jamaal                Bullis                   13.40  
 
Event 4  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Crafton, Chris               Landon                 5:29.40    6   
  2 Leasure, Jack                Bullis                 5:39.20    4   
  3 Krauthamer, Nicholas         Landon                 5:42.60    3   
  4 Holman, Benjamin             Landon                 5:45.70    2   
  5 Dunning, Nathan              St Albans Sc           5:57.10    1   
 
Event 5  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                         52.00    6   
  2 St Albans School  'A'                                 58.30    4   
  3 Landon  'A'                                         1:04.20    2   
  4 St Albans School  'B'                               1:08.10  
 -- Bullis  'A'                                              DQ   Out of lane
 
Event 6  Boys 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matzelevich, Eric            Bullis                 1:02.70    2   
  2 Reed, Joshua                 St Stephens            1:10.70  
  3 Vargas, Jesse                St Stephens            1:12.30  
  4 Ayainian, Justin             St Stephens            1:17.70  
  5 Karsten, Erik                St Stephens            1:18.60  
  6 O'Brien, Chuck               St Stephens            1:21.00  
Section  2  
  1 Tanous, Theodore             Landon                   56.30    6   
  2 Kleiner, Vitaly              Landon                 1:01.40    4   
  3 Meka, Joshua                 Landon                 1:02.40    3   
  4 Kelley, Will                 St Albans Sc           1:02.90    1   
  5 Medish, Nikolai              St Albans Sc           1:06.50  
 
Event 7  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Crafton, Chris               Landon                 2:23.10    6   
  2 Hedden, Philip               St Albans Sc           2:31.00    4   
  3 Leasure, Jack                Bullis                 2:37.10    3   
  4 Miele, Anthony               Landon                 2:38.60    2   
  5 Levinson, Benjamin           Landon                 2:47.80    1   
  6 Collins, Alex                St Stephens            2:48.30  
  7 Dwiggins-Thomason, Wells     Landon                 2:57.70  
  8 Pugh, Evan                   Landon                 2:57.90  
  9 Giles, Logan                 Landon                 3:00.10  
 10 Bolen, Bobby                 Landon                 3:14.60  
 
Event 8  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Westbury, William            Bullis                   27.00    3   
  2 Seigmund, Will               St Stephens              33.00  
  3 O'Brien, Chuck               St Stephens              38.30  
Section  2  
  1 Werner, TJ                   St Stephens              28.20    1   
  2 Martin, Raymond              St Stephens              29.70  
  3 Saint_louis, Jordan          Bullis                   30.40  
  4 Dakaud, Noah                 St Albans Sc             31.00  
  5 Lowenthal, Nick              Bullis                   32.00  
Section  3  
  1 Moore, Alani                 Landon                   26.00    6   
  2 Tanous, Theodore             Landon                   26.20    4   
  3 Kleiner, Vitaly              Landon                   27.80    2   
  4 Coward, Will                 St Stephens              29.40  
 
Event 9  Boys 1600 Sprint Medley
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Bullis  'A'                                         4:38.20    6   
  2 St Albans School  'A'                               4:39.50    4   
  3 Landon  'A'                                         4:53.70    2   
  4 St Albans School  'B'                               5:24.00  
  5 Landon  'B'                                         5:38.50  
 
Event 10  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Flight  1  
  1 Holland, Jonathan            Landon                   95-06    6   
  2 Perry, J.P.                  St Albans Sc             92-01    4   
  3 Simms, Keith                 St Albans Sc             83-01    3   
  4 Tampubulon, Carlo            St Stephens              78-07    2   
  5 Lowenthal, Nick              Bullis                   70-06    1   
  6 Seigmund, Will               St Stephens              67-03  
  7 Westbury, William            Bullis                   67-00  
  8 Kelley, Will                 St Albans Sc             65-08  
  9 Vongkovit, Teerit            Landon                   57-04  
 10 Gitleman-Fonseca, Benjam     Landon                   54-03  
 11 Clark, William               Landon                   50-04  
 12 Rogers, Maximilian           Landon                   42-00  
 
Event 11  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Alani                 Landon                 5-03.00    6   
  2 Arrate, Miguel               St Stephens            5-02.00    4   
  3 David, Jamaal                Bullis                 5-00.00    3   
  3 Brown, Ben                   Bullis                J5-00.00    2   
  5 Coward, Will                 St Stephens            4-08.00    1   
  6 Ebo, Mark                    Landon                 4-06.00  
  6 Austin, Carlos               St Albans Sc           4-06.00  
  8 Kelley, Will                 St Albans Sc           4-04.00  
  9 Bates, Theo                  St Albans Sc          J4-02.00  
  9 Hsieh, Jonathan              Landon                J4-02.00  
  9 Augustine, Jonathan          Landon                 4-02.00  
 12 Martin, Raymond              St Stephens            4-00.00  
 -- Holman, Benjamin             Landon                      NH  
 
Event 12  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McKenzie, Kyle               Bullis                16-02.00    6   
  2 Meka, Joshua                 Landon                16-01.50    4   
  3 Kleiner, Vitaly              Landon                15-09.00    3   
  4 Tanous, Theodore             Landon                15-08.25    2   
  5 Austin, Carlos               St Albans Sc          14-10.00    1   
  6 Dunning, Nathan              St Albans Sc          11-09.00  
  7 Brown, Alexander             Bullis                13-10.00  
  8 Saint_louis, Jordan          Bullis                12-01.00  
  9 Reed, Joshua                 St Stephens           11-00.00  
 12 Vargas, Jesse                St Stephens           10-09.00  
 -- Edwards, Jordan              St Albans Sc          14-08.00  
 -- Ayainian, Justin             St Stephens           13-09.00  
 
Event 13  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Holland, Jonathan            Landon                35-08.50    6   
  2 Osman, Kalil                 Bullis                34-10.00    4   
  3 Bullard, Nigel               St Stephens           33-04.00    3   
  4 Dabney, Ian                  Landon                32-10.00    2   
  5 Uyumazturk, Bora             St Albans Sc          32-06.00    1   
  6 Perry, J.P.                  St Albans Sc          32-05.00  
  7 Simms, Keith                 St Albans Sc          30-00.00  
  8 Seigmund, Will               St Stephens           25-05.50  
  9 Feldman, Mo                  Landon                23-05.00  
 10 Gitleman-Fonseca, Benjam     Landon                21-03.00  
 11 Shalloway, Eric              Landon                20-09.00  
 12 Clark, William               Landon                19-10.00  
 
Event 14  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bruce, Colin                 St Albans Sc          31-09.00    6   
  2 Dakaud, Noah                 St Albans Sc          30-08.00    4   
  3 Meka, Joshua                 Landon                30-04.00    3   
  4 Ebo, Mark                    Landon                28-03.00    2   
  5 Matzelevich, Eric            Bullis                28-01.00    1   
  6 Pugh, Evan                   Landon                24-04.50  
 
                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                      98.33     2) Bullis                     49.66
    3) St Albans School            43        4) St Stephens and St Agnes   24   



Return to Top

Email | About