MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Bullis Tri Meet
Bullis HS Home TF Meets History
Hosted By: Bullis
Potomac, Maryland
2011-04-21

Licensed to Landon School              HY-TEK's Meet Manager 4/21/2011 09:50 PM
                         Bullis Home Meet - 4/21/2011                          
                             Varsity Track & Field                             
                       Bullis School  - Potomac Maryland                       
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Johnson, Bria             11 Holton-Arms              13.20   1   5   
  2 Berkman, Natalie          12 Holton-Arms              13.50   2   2   
  2 Gill, Dara                10 Holton-Arms              13.50   1   2   
  4 Davis, Brianna            10 Bullis                   13.60   1 
  5 Covington, Lindsay         9 Holton-Arms              14.00   2 
  6 Barnard, Marlana          11 Bullis                   14.70   1 
  7 Schneeman, Maris          10 Bullis                   15.30   2 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker, Idrienne          10 Bullis                   27.20   1   5   
  2 Johnson, Bria             11 Holton-Arms              27.50   1   3   
  3 Gill, Dara                10 Holton-Arms              28.40   2   1   
  4 Berkman, Natalie          12 Holton-Arms              28.90   1 
  5 Davis, Brianna            10 Bullis                   29.20   1 
  6 Covington, Lindsay         9 Holton-Arms              29.30   1 
  7 Owens, Dylan               9 Bullis                   30.70   2 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker, Idrienne          10 Bullis                 1:06.90   1   5   
  2 Owens, Dylan               9 Bullis                 1:12.20   2   3   
  3 McDonough, Kate           10 Holton-Arms            1:13.10   2   1   
  4 Jackson, Bailey           11 Holton-Arms            1:14.40   1 
  5 Specht, Clare              9 Holton-Arms            1:16.00   2 
  6 Calhoun, Amma             10 Bullis                 1:17.00   1 
  7 Hayward, Justine           9 Holton-Arms            1:25.10   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bergamesca, Katie          9 Holton-Arms            2:37.80    5   
  2 Uechi, Cami               11 Bullis                 2:45.80    3   
  3 Hulbut, Molly             10 Holton-Arms            2:50.50    1   
  4 Walks, Emani              11 Holton-Arms            3:00.40  
  5 Kim, Ester                10 Bullis                 3:22.10  
  6 Connolly, Aine             9 Holton-Arms            3:24.70  
  7 Dahut, Maddie             11 Bullis                 3:52.20  
  8 Cohen, Amanda              9 Bullis                 4:02.90  
  9 Cohen, Daniele            11 Bullis                 4:14.20  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Scully, Kathryn           12 Holton-Arms            5:59.40    5   
  2 Uechi, Cami               11 Bullis                 6:10.20    3   
  3 Specht, Clare              9 Holton-Arms            6:14.60    1   
  4 Brady, Julia              11 Bullis                 6:15.30  
  5 Hastings, Dorothy          9 Connelly Sch           6:28.40  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thompson, Jamie           11 Holton-Arms           13:58.70    5   
  2 Litschewski, Jeanette     10 Holton-Arms           14:15.80    3   
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jenkins, Taylor           11 Bullis                   18.10   1   5   
  2 Frederique, Danette       10 Holton-Arms              19.30   1   3   
  3 McDonough, Kate           10 Holton-Arms              20.30   2   1   
  4 Jones Wilkerson, Aimee    10 Holton-Arms              20.40   1 
  5 Fasolyak, Anya             9 Bullis                   20.50   1 
  6 Feldman, Polly            10 Holton-Arms              21.20   2 
  7 Loghman, Faye             11 Bullis                   22.60   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha       10 Holton-Arms              50.10    5   
  2 Jenkins, Taylor           11 Bullis                  J50.10    3   
  3 Frederique, Danette       10 Holton-Arms              55.60    1   
  4 Yu, Vivian                10 Holton-Arms              58.70  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Holton-Arms  'A'                                      52.20    5   
     1) Johnson, Bria 11                2) Gill, Dara 10                  
     3) Berkman, Natalie 12             4) Williams, Rachel 11            
  2 Bullis  'A'                                           54.10  
     1) Davis, Brianna 10               2) Walker, Idrienne 10            
     3) Barnard, Marlana 11             4) Jenkins, Taylor 11             
 -- Holton-Arms  'B'                                         DQ  
     1) Covington, Lindsay 9            2) McDonough, Kate 10             
     3) Anduze, Leila 10                4) Yu, Vivian 10                  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Holton-Arms  'A'                                    4:26.70    5   
     1) Bergamesca, Katie 9             2) Johnson, Bria 11               
     3) Hinnerichs, Natiaha 10          4) Williams, Rachel 11            
  2 Bullis  'A'                                         4:49.40  
     1) Calhoun, Amma 10                2) Uechi, Cami 11                 
     3) Walker, Idrienne 10             4) Fasolyak, Anya 9               
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Holton-Arms  'A'                                   11:26.00    5   
     1) Litschewski, Jeanette 10        2) Jackson, Bailey 11             
     3) Bergamesca, Katie 9             4) Hulbut, Molly 10               
  2 Bullis  'A'                                        13:55.70  
     1) Hashemi, Lily 11                2) Brady, Julia 11                
     3) Kim, Ester 10                   4) Blair, Abi 12                  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha       10 Holton-Arms            5-02.00    5   
  2 Gatten, Jasmine           10 Holton-Arms            4-10.00    3   
  3 Bloom, Rebecca            10 Holton-Arms            4-06.00    1   
  4 Jenkins, Taylor           11 Bullis                 4-04.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Rachel          11 Holton-Arms           15-06.00    5   
  2 Jenkins, Taylor           11 Bullis                15-03.00    3   
  3 Gill, Dara                10 Holton-Arms           12-01.75    1   
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Rachel          11 Holton-Arms           33-09.25    5   
  2 Hinnerichs, Natiaha       10 Holton-Arms           32-08.00    3   
  3 Gatten, Jasmine           10 Holton-Arms           27-05.00    1   
  4 Gill, Dara                10 Holton-Arms           25-11.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Meriwether, Joelle        11 Bullis                26-06.00    5   
  2 Whitlow, Maya             11 Bullis                26-05.00    3   
  3 Williams, Tatyana         12 Holton-Arms           23-08.00    1   
  4 Nwabunnia, Antoinette     10 Holton-Arms           23-03.00  
  5 Butler, Enamarie          10 Holton-Arms           22-04.00  
  6 Onyejiaka, Tiffany        10 Holton-Arms           18-04.00  
  7 Blair, Alexi              11 Bullis                17-04.00  
  8 Hayward, Justine           9 Holton-Arms           15-00.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitlow, Maya             11 Bullis                   80-06    5   
  2 Butler, Enamarie          10 Holton-Arms              57-00    3   
  3 Nwabunnia, Antoinette     10 Holton-Arms              56-02    1   
  4 Williams, Tatyana         12 Holton-Arms              50-00  
  5 Meriwether, Joelle        11 Bullis                   49-00  
  6 Blair, Alexi              11 Bullis                   45-04  
  7 Onyejiaka, Tiffany        10 Holton-Arms              41-06  
  8 Cohen, Amanda              9 Bullis                   23-07  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Allen, Myles              10 Landon                   11.80   1   5   
  2 Grant, Justin             12 Bullis                  J11.80   1   3   
  3 Hazel, Joe                11 Bullis                   12.20   1   1   
  4 Dyer, Jonathan            10 Bullis                   12.50   1 
  5 Attah, Steven              9 Bullis                   12.60   2 
  5 Jones, Kevin              11 Bullis                   12.60   2 
  5 Armstrong, Lamonte         9 Bullis                   12.60   1 
  5 Thompson, Anthony         10 Bullis                   12.60   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bostic-Watley, Malachi    10 Landon                   23.30   1   5   
  2 Grant, Justin             12 Bullis                   23.90   1   2   
  2 Sharp, Johnny             11 Landon                   23.90   2   2   
  4 Wellington, Deion         11 Landon                   24.30   1 
  5 Allen, Myles              10 Landon                   24.70   2 
  6 Pruitt, Nigel             11 Bullis                   25.60   1 
  7 Armstrong, Lamonte         9 Bullis                   28.30   2 
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Green, Aaron              12 Bullis                   54.80    5   
  2 Gleklen, Brandon          12 Landon                   55.60    3   
  3 Garey, Ryan               12 Bullis                   56.50    1   
  4 Kunkle, Kevin             11 Bullis                 1:02.90  
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hightower, Mac            11 Landon                 2:05.50    5   
  2 Green, Aaron              12 Bullis                 2:16.30    3   
  3 Fatheree, Jack            11 Bullis                 2:33.20    1   
  4 Sensenbrenner, Nico        9 Landon                 2:33.80  
 -- Allen, Tyler              10 Bullis                      NT  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hightower, Mac            11 Landon                 4:51.60    5   
  2 Kuhn, William             11 Landon                 4:58.80    3   
  3 Brill, Adam               10 Landon                 4:59.80    1   
  4 Bass, Jeff                11 Bullis                 5:21.00  
  5 Adewole, Tobi             10 Bullis                 5:59.00  
  6 Micholas, Drew             9 Bullis                 6:04.80  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brill, Adam               10 Landon                11:00.50    5   
  2 Dougherty, Ryan           12 Landon                11:30.90    3   
  3 Bass, Jeff                11 Bullis                11:37.60    1   
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharp, Johnny             11 Landon                   16.70    5   
  2 Barrera, Jay              12 Bullis                   20.20    3   
  3 Sangster, Russell          9 Bullis                   21.30    1   
  4 Wood, Zach                 9 Bullis                   22.50  
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marshall, Jordan          10 Landon                   44.10    5   
  2 Hightower, Oliver          9 Landon                   45.10    3   
  3 Barrera, Jay              12 Bullis                   46.90    1   
  4 Johnson, Tyamonee          9 Bullis                   47.80  
  5 Wood, Zach                 9 Bullis                   55.20  
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon  'A'                                           44.70    5   
     1) Fullum, Anthony 9               2) Marshall, Jordan 10            
     3) Marshall, Romare 9              4) Wellington, Deion 11           
  2 Bullis  'A'                                           47.00  
     1) Grant, Justin 12                2) Dyer, Jonathan 10              
     3) Hazel, Joe 11                   4) Jones, Kevin 11                
  3 Bullis  'B'                                           51.00  
     1) Thompson, Anthony 10            2) Armstrong, Lamonte 9           
     3) Attah, Steven 9                 4) Barrera, Jay 12                
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bullis  'A'                                         3:42.20    5   
     1) Green, Aaron 12                 2) Garey, Ryan 12                 
     3) Grant, Justin 12                4) Johnson, Tyamonee 9            
  2 Landon  'A'                                         3:45.70  
     1) Seeger, Randall 11              2) Bostic-Watley, Malachi 10      
     3) Gleklen, Brandon 12             4) Hightower, Mac 11              
  3 Bullis  'B'                                         4:06.90  
     1) Wood, Zach 9                    2) Mangat, Vikram 11              
     3) Sangster, Russell 9             4) Attah, Steven 9                
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon  'A'                                         9:21.70    5   
     1) Brill, Adam 10                  2) Dougherty, Ryan 12             
     3) Sensenbrenner, Nico 9           4) Kuhn, William 11               
  2 Bullis  'A'                                         9:35.60  
     1) Garey, Ryan 12                  2) Rice, James 12                 
     3) Green, Aaron 12                 4) Bass, Jeff 11                  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thompson, Anthony         10 Bullis                 5-04.00    5   
  2 Haley, Aiden              11 Bullis                 5-02.00    3   
  3 Fullum, Anthony            9 Landon                 5-00.00    1   
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hazel, Joe                11 Bullis                20-00.25    5   
  2 Marshall, Jordan          10 Landon                19-06.50    3   
  3 Garey, Ryan               12 Bullis                17-11.00    1   
  4 Fullum, Anthony            9 Landon                17-06.25  
  5 Yoeman, Quentin           11 Bullis                17-05.00  
  6 Marshall, Romare           9 Landon                16-05.25  
  7 Sangster, Russell          9 Bullis                16-05.00  
  8 Rankin, Everett           12 Landon                16-04.25  
  9 Tshibuy, Jonathon         11 Bullis                16-00.25  
 10 Haley, Aiden              11 Bullis                15-08.50  
 11 Heo, David                12 Landon                15-02.00  
 12 Masha, Folabi             12 Bullis                14-00.00  
 13 Pruitt, Nigel             11 Bullis                11-09.50  
 -- Colchough, Isaiah            Landon                      ND  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marshall, Jordan          10 Landon                39-09.00    5   
  2 Hazel, Joe                11 Bullis                39-05.50    3   
  3 Sangster, Russell          9 Bullis                37-03.00    1   
  4 Marshall, Romare           9 Landon                37-00.25  
  5 Heo, David                12 Landon                32-00.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Craig, James              12 Landon                38-07.00    5   
  2 Green, Taylor             11 Landon                37-06.00    3   
  3 Fullum, Terrence          12 Landon                36-03.00    1   
  4 Hunter, Mike              10 Landon                36-01.00  
  5 Spiritos, Benjamin        12 Landon                34-03.00  
  6 Martinez, Tyler           12 Bullis                33-11.00  
  7 Henderson, James          11 Bullis                32-04.00  
  8 Li, RuiQi                 11 Bullis                31-01.00  
  9 Flood, David              12 Bullis                29-10.00  
 10 Edwards, Issiah           10 Landon                25-10.00  
 11 Ghanem, Louis             12 Bullis                25-08.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fullum, Terrence          12 Landon                  103-04    5   
  2 Hunter, Mike              10 Landon                   97-02    3   
  3 Craig, James              12 Landon                   96-01    1   
  4 Flood, David              12 Bullis                   91-07  
  5 Fallah, Kayvan               Bullis                   89-00  
  6 Green, Taylor             11 Landon                   87-02  
  7 Spiritos, Benjamin        12 Landon                   86-04  
  8 Martinez, Tyler           12 Bullis                   85-04  
  9 Snyder, Logan             12 Bullis                   81-03  
 10 Tucker-Green, Bryant      12 Bullis                   80-02  
 11 Ghanem, Louis             12 Bullis                   76-09  
 12 Rankin, Everett           12 Landon                   76-07  
 13 Henderson, James          11 Bullis                   73-01  
 14 Edwards, Issiah           10 Landon                   64-10  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Holton-Arms                 88        2) Bullis                     43   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                      87        2) Bullis                     45   



Return to Top

Email | About