MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Holton MS Meet
Holton Arms Home TF Meets History
Hosted By: Holton-Arms
Bethesda, Maryland
2011-04-19

Licensed to Landon School              HY-TEK's Meet Manager 4/20/2011 10:05 AM
                       Holton Arms Home Meet - 4/19/2011                       
                          Middle School Track & Field                          
                           Bethesda, Maryland 20817                            
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Fish, Jeryne               8 National Cat             12.90   2   8   
  2 Tamen, Rubii               8 National Cat             13.10   2   6   
  3 Woods, Taylor              7 Riverdale Ba             13.30   1   4   
  4 Mayo, Tonya                8 Riverdale Ba             13.70   1   2   
  5 Robinson, Ana              8 National Cat             14.20   2   1   
  6 Dotson, Taylor             8 Riverdale Ba             14.60   1 
  7 Riggins, Hannah            8 Holton-Arms              14.80   1 
  8 Mensah, Gigi               7 Holton-Arms              15.30   2 
  8 Tanous, Schyler            8 Holton-Arms              15.30   1 
 10 Agurs, Ayanna              8 Riverdale Ba            x15.60   1 
 11 Spirtos, Arianna           8 Holton-Arms             x16.30   2 
 12 Hanley, Libby              8 St Stephens              16.80   2 
 13 Mould, Lesley              8 National Cat            x17.80   2 
 14 Tilmes, Katherine          7 St Andrews E             18.00   2 
 
Girls 200 Meter Run Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Barrow, Lisa-Anne          8 Holton-Arms              26.00   3   8   
  2 Tamen, Rubii               8 National Cat             27.50   1   6   
  3 Torres-Plaza, Adriana      8 Holton-Arms              31.20   1   4   
  4 Spaller, Annie             8 National Cat             31.30   2   2   
  5 Sharp, Ahjai               8 Holton-Arms              31.50   1   1   
  6 Abdul-Barr, Taniyah        8 Riverdale Ba             32.10   3 
  7 Daniel, Krystal            8 Riverdale Ba             32.40   3 
  8 Monroe, Devon              7 Holton-Arms             x33.20   2 
  9 Parrish, Imani             8 Riverdale Ba             34.40   2 
 10 Balkind, Emma              7 National Cat             34.90   3 
 11 Walker, Nazarin            7 Riverdale Ba            x35.20   2 
 12 Hanley, Libby              8 St Stephens              37.20   2 
 13 Godek, Anna                7 St Stephens              42.20   1 
 
Girls 400 Meter Run Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Boyd, Emma                 8 National Cat           1:10.30   2   8   
  2 Midgett, Hunter            8 Holton-Arms            1:11.20   1   5   
  2 Brown, Semira              8 National Cat           1:11.20   2   5   
  4 Walker, Nazarin            7 Riverdale Ba           1:11.60   2   2   
  5 Krasniewski, Linda         8 National Cat           1:13.10   1   1   
  6 Murphy, Simone             8 Riverdale Ba           1:14.50   1 
  7 Parrish, Imani             8 Riverdale Ba           1:18.10   2 
  8 Wang, Julia                7 National Cat          x1:19.00   2 
  9 Abdul-Barr, Taniyah        8 Riverdale Ba          x1:19.60   1 
 10 Godek, Anna                7 St Stephens            1:20.60   2 
 10 Sloter, Andrea             7 Holton-Arms            1:20.60   2 
 12 Brightbill, Maddie         8 St Stephens            1:25.30   1 
 13 Saunders, Emma             8 Holton-Arms            1:27.60   1 
 
Girls 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Krasniewski, Linda         8 National Cat           2:52.60    8   
  2 Perry, Natalie             8 Holton-Arms            3:09.40    6   
  3 Sulzer, Gabby              7 Holton-Arms            3:13.80    4   
  4 Pennington, Molly          7 Holton-Arms            3:26.90    2   
  5 Freeman, Emma              8 Holton-Arms           x3:30.80  
 
Girls 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Katherine           8 National Cat           6:16.90    8   
  2 Lemone, Alexis             7 Holton-Arms            6:21.10    6   
  3 Belt, Natalie              7 National Cat           6:35.10    4   
  4 Brightbill, Maddie         8 St Stephens            6:45.60    2   
  5 Saunders, Megan            7 Holton-Arms            7:03.50    1   
  6 Evans, Sophie              8 National Cat           7:19.50  
 
Girls 100 Meter Hurdles Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barrow, Lisa-Anne          8 Holton-Arms              15.10    8   
  2 Fish, Jeryne               8 National Cat             16.10    6   
  3 Midgett, Hunter            8 Holton-Arms              20.80    4   
 
Girls 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 National Cathedral Sch for Gir  'A'                   55.60    8   
     1) Boyd, Emma 8                    2) Fish, Jeryne 8                 
     3) Robinson, Ana 8                 4) Tamen, Rubii 8                 
  2 Riverdale Baptist  'A'                                56.00    6   
     1) Woods, Taylor 7                 2) Dotson, Taylor 8               
     3) Mayo, Tonya 8                   4) Abdul-Barr, Taniyah 8          
  3 Holton-Arms  'A'                                      57.40    4   
     1) Riggins, Hannah 8               2) Tanous, Schyler 8              
     3) Torres-Plaza, Adriana 8         4) Lynham, Lilly 8                
  4 Riverdale Baptist  'B'                             x1:03.50  
     1) Hurt, Torye 8                   2) Yorker, Imani 7                
     3) Perry, Jyrea 7                  4) Sigmone, Sierra 8              
  5 Holton-Arms  'B'                                   x1:05.40  
     1) Lal, Suhina 7                   2) Maydanik, Hannah 7             
     3) Perry, Natalie 8                4) Reisenfeld, Julia 8            
 
Girls 1600 Sprint Medley Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 National Cathedral Sch for Gir  'A'                 5:07.90    8   
     1) Tamen, Rubii 8                  2) Evans, Katherine 8             
     3) Balkind, Emma 7                 4) Brown, Semira 8                
  2 Holton-Arms  'A'                                    5:21.90    6   
     1) Barrow, Lisa-Anne 8             2) Jones, Emily 8                 
     3) Sharp, Ahjai 8                  4) Lemone, Alexis 7               
  3 Riverdale Baptist  'A'                              5:41.20    4   
     1) Dotson, Taylor 8                2) Mayo, Tonya 8                  
     3) Woods, Taylor 7                 4) Abdul-Barr, Taniyah 8          
  4 Holton-Arms  'B'                                   x5:43.20  
     1) Afzal, Alizeh 7                 2) Henry, Isabella 7              
     3) Sulzer, Gabby 7                 4) Bradley, Taylor 7              
  5 Riverdale Baptist  'B'                             x5:52.70  
     1) Yorker, Imani 7                 2) Sigmone, Sierra 8              
     3) Perry, Jyrea 7                  4) Murphy, Simone 8               
  6 St Stephens and St Agnes  'A'                       6:19.20    2   
     1) Godek, Anna 7                   2) Hanley, Libby 8                
     3) Harrigald, Megan 8              4) Wren, Charleigh 7              
 
Girls High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dotson, Taylor             8 Riverdale Ba           4-06.00    8   
  2 Midgett, Hunter            8 Holton-Arms            4-00.00    6   
  3 Saunders, Megan            7 Holton-Arms            3-10.00    3   
  3 Saunders, Emma             8 Holton-Arms            3-10.00    3   
 -- Oseni, Tola                8 Holton-Arms                 NH  
 
Girls Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fish, Jeryne               8 National Cat          13-10.50    8   
  2 Sloter, Andrea             7 Holton-Arms           12-00.50    6   
  3 Langster, Avery            8 Riverdale Ba          11-05.50    4   
  4 Reisenfeld, Julia          8 Holton-Arms           11-02.50    2   
  5 Riggins, Hannah            8 Holton-Arms           11-01.00    1   
  6 Kaigler, Ayanna            8 Riverdale Ba          10-02.50  
  7 Hurt, Torye                8 Riverdale Ba           9-06.00  
  8 Brightbill, Maddie         8 St Stephens            9-02.50  
  9 Hanley, Libby              8 St Stephens            8-08.50  
 
Girls Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Simone              7 Riverdale Ba          34-02.00    8   
  2 Harmon, Jarena             8 National Cat          27-04.50    6   
  3 Parker, Avri               8 National Cat          24-11.00    4   
  4 Jones, Emily               8 Holton-Arms           24-10.50    2   
  5 Matthews, Kyla             7 Holton-Arms           24-04.00    1   
  6 Waugh, Kenya               8 National Cat          23-00.00  
  7 Kamara, Haja               8 National Cat         x21-01.00  
  8 Lemone, Alexis             7 Holton-Arms           19-03.00  
  9 Ooi, Li Shen               8 Holton-Arms          x14-05.00  
 
Girls Discus Throw Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Henry, Isabella            7 Holton-Arms           54-06.50    8   
  2 Perry, Natalie             8 Holton-Arms              43-00    6   
  3 Matthews, Kyla             7 Holton-Arms           42-04.50    4   
  4 Tilmes, Katherine          7 St Andrews E             35-02    2   
  5 Currie, Ellie              8 Holton-Arms             x28-09  
 
Boys 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McRae, Christopher         8 Riverdale Ba             12.20   1   6   
  2 Moore, Alani               7 Landon                   13.10   1   4   
  3 Tampubulon, Carlo          8 St Stephens              13.60   1   3   
  4 Meka, Joshua               7 Landon                   13.80   1   2   
  5 Turner, David              7 Riverdale Ba             13.90   2   1   
  6 Arrate, Miguel             8 St Stephens              14.10   2 
  7 Mellon, Brenden            8 Riverdale Ba             14.30   2 
  8 Warner, Evan               7 Riverdale Ba            x14.90   2 
  9 Yeo, William               6 St Andrews E             15.60   1 
 10 Douglas, John              8 St Andrews E             15.90   1 
 11 Brown, Jameel              6 Landon                   16.40   1 
 12 Tommer, Adam               6 St Andrews E             17.00   1 
 13 Martin, Raymond            8 St Stephens              17.20   2 
 14 Karsten, Erik              7 St Stephens             x18.10   2 
 
Boys 200 Meter Run Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tanous, Theodore           8 Landon                   26.30   1   6   
  2 McRae, Christopher         8 Riverdale Ba             26.40   2   4   
  3 Weaver, Ian                8 Riverdale Ba             26.60   1   3   
  4 Moore, Alani               7 Landon                   27.20   1   2   
  5 Dabney, Ian                8 Landon                   28.70   1   1   
  6 Mellon, Brenden            8 Riverdale Ba             31.20   2 
  7 Seigmund, Will             8 St Stephens              34.80   1 
  8 Karsten, Erik              7 St Stephens              41.00   1 
 
Boys 400 Meter Run Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tanous, Theodore           8 Landon                   56.70   1   6   
  2 Harper, Duane              8 Riverdale Ba           1:09.30   2   4   
  3 Davis, Jalen               6 Riverdale Ba           1:10.00   2   3   
  4 Howard, Rodney             7 Riverdale Ba           1:10.60   1   2   
  5 Vongkovit, Teerit          8 Landon                 1:11.00   1   1   
  6 Collins, Alex              8 St Stephens            1:12.60   1 
  7 Karsten, Erik              7 St Stephens            1:32.00   2 
 
Boys 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Crafton, Chris             7 Landon                 2:29.70    6   
  2 Levinson, Benjamin         8 Landon                 2:51.40    4   
  3 Pugh, Evan                 7 Landon                 2:58.00    3   
  4 Giles, Logan               7 Landon                x2:59.40  
  5 McQueen, Parr              8 St Stephens            3:03.40    2   
  6 Dwiggins-Thomason, Wells   6 Landon                x3:06.00  
  7 Werner, TJ                 8 St Stephens            3:07.00    1   
  8 Krauthamer, Nicholas       8 Landon                x3:07.20  
 
Boys 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Crafton, Chris             7 Landon                 5:34.20    6   
  2 Holman, Benjamin           6 Landon                 5:47.10    4   
  3 Krauthamer, Nicholas       8 Landon                 5:49.10    3   
  4 Bouvery, Pierre            8 St Andrews E           5:55.10    2   
  5 McQueen, Parr              8 St Stephens            6:14.50    1   
 
Boys 110 Meter Hurdles Middle School
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Parris, Nicholas           7 Landon                   22.00   1   6   
  2 Collins, Alex              8 St Stephens              22.30   2   4   
  3 Salim, Aden                6 St Andrews E             22.60   2   2.50
  3 Giddings, Calvin           6 St Andrews E             22.60   1   2.50
  5 Feldman, Mo                7 Landon                   22.80   1   1   
  6 Tommer, Adam               6 St Andrews E             27.50   1 
 -- Yeo, William               6 St Andrews E               DNF   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon  'A'                                           52.70    6   
     1) Meka, Joshua 7                  2) Holland, Jonathan 8            
     3) Moore, Alani 7                  4) Dabney, Ian 8                  
  2 Riverdale Baptist  'B'                               x55.00  
     1) Warner, Evan 7                  2) Burns, Justin 6                
     3) Howard, Rodney 7                4) Campbell, Patrick 7            
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                         59.30    4   
     1) Arrate, Miguel 8                2) Ayainian, Justin 7             
     3) Tampubulon, Carlo 8             4) Werner, TJ 8                   
  3 St Stephens and St Agnes  'B'                        x59.30  
     1) Coward, Will 8                  2) O'Brien, Chuck 7               
     3) Vargas, Jesse 8                 4) Martin, Raymond 8              
  5 St Andrews Episcopal  'B'                          x1:04.20  
     1) Douglas, John 8                 2) Giddings, Calvin 6             
     3) Tommer, Adam 6                  4) Yeo, William 6                 
  6 Landon  'B'                                        x1:04.40  
     1) Augustine, Jonathan 6           2) Hsieh, Jonathan 6              
     3) Clark, Andrew 6                 4) Brown, Jameel 6                
 
Boys 1600 Sprint Medley Middle School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Riverdale Baptist  'A'                              5:15.00    6   
     1) Mellon, Brenden 8               2) Davis, Jalen 6                 
     3) Howard, Rodney 7                4) Weaver, Ian 8                  
  2 Landon  'A'                                         5:50.00    4   
     1) Shalloway, Eric 7               2) Shalloway, George 7            
     3) Bolen, Bobby 7                  4) Holman, Benjamin 6             
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                       6:19.00    2   
     1) Reed, Joshua 8                  2) Arrate, Miguel 8               
     3) Ayainian, Justin 7              4) Collins, Alex 8                
 
Boys High Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tampubulon, Carlo          8 St Stephens            4-08.00    6   
  2 Moore, Alani               7 Landon                J4-08.00    4   
  3 Weaver, Ian                8 Riverdale Ba           4-06.00    3   
  4 Hsieh, Jonathan            6 Landon                 4-00.00    2   
  5 Howard, Rodney             7 Riverdale Ba          J4-00.00    0.50
  5 Douglas, John              8 St Andrews E          J4-00.00    0.50
  7 Holman, Benjamin           6 Landon                 3-08.00  
 -- Giddings, Calvin           6 St Andrews E                NH  
 -- Ebo, Mark                  8 Landon                      NH  
 
Boys Long Jump Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McRae, Christopher         8 Riverdale Ba          16-11.50    6   
  2 Tanous, Theodore           8 Landon                14-09.00    4   
  3 Meka, Joshua               7 Landon                14-02.00    3   
  4 Ayainian, Justin           7 St Stephens           13-05.50    2   
  5 Harper, Duane              8 Riverdale Ba          13-03.00    1   
  6 Ebo, Mark                  8 Landon                12-11.00  
  7 Jones, Caderal             8 Riverdale Ba          12-05.50  
  8 Werner, TJ                 8 St Stephens           11-03.00  
 
Boys Shot Put Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Holland, Jonathan          8 Landon                36-07.50    6   
  2 Dabney, Ian                8 Landon                34-02.00    4   
  3 Feldman, Mo                7 Landon                26-10.00    3   
  4 Clark, William             8 Landon               x23-01.00  
  5 Bouvery, Pierre            8 St Andrews E          20-11.00    2   
  6 Fullerton, Andrew          6 St Andrews E          15-09.00    1   
  7 Clark, Trevor              6 St Andrews E          14-10.00  
 
Boys Discus Throw Middle School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tampubulon, Carlo          8 St Stephens              76-06    6   
  2 Seigmund, Will             8 St Stephens              68-08    4   
  3 Gitleman-Fonseca, Benjam   8 Landon                   58-09    3   
  4 Clark, Trevor              6 St Andrews E             54-09    2   
  5 Yeo, William               6 St Andrews E             54-06    1   
  6 Vongkovit, Teerit          8 Landon                   53-07  
  7 Fullerton, Andrew          6 St Andrews E             50-10  
  8 Clark, William             8 Landon                   49-00  
  9 O'Brien, Chuck             7 St Stephens              47-07  
 10 Ebo, Mark                  8 Landon                  x45-05  
 11 Douglas, John              8 St Andrews E            x44-03  
 12 Rogers, Maximilian         7 Landon                  x33-05  
 
            Women - Middle School - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Holton-Arms                101        2) National Cathedral Sch fo  97   
    3) Riverdale Baptist           38        4) St Stephens and St Agnes    4   
    5) St Andrews Episcopal         2                                           
 
            Men - Middle School - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                      94        2) Riverdale Baptist          39.50
    3) St Stephens and St Agnes    35        4) St Andrews Episcopal       13.50



Return to Top

Email | About