MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Knights Invitational
North County Knights Invitational History
Hosted By: North County
Glan Burnie, Maryland
2011-04-15

Licensed to Pikesville High School                        HY-TEK's Meet Manager
2011 Knights Invite - 4/15/2011                        
North County High School                            
Results  - from Md.Milsplit.com                                  

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Meet Record: ! 12.2h  1994        Chanel Lattimer, McDonogh HS                
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
1 Scott, Aneesha               Long Reach               12.11!  8 
2 Parson, Taylor               Old Mill                 12.36   8 
3 Ramsey, Lexus                Bowie                    12.71   8 
4 Smalley, Takera           12 Pikesville               12.89   8 
5 Stickler, Morgan          11 Clarksburg               13.24   5 
6 Gooding, Briana              Bowie                    13.26   8 
7 Frailer, Megan               C. Milton Wr             13.33   8 
8 Smith, Tori                  C. Milton Wr             13.35   7 
9 Mims, Sam                 12 Franklin                 13.49   8 
10 Brown, Markeya               Annapolis                13.49   7 
11 McKinney, Kellie             C. Milton Wr             13.56   6 
12 Stevenson, Taylor            Old Mill                 13.60   5 
13 Jackson-Garrett, Zahni       Bryn Mawr                13.61   7 
14 Howard, Daysia             9 Clarksburg               13.67   5 
15 Adams, Keyona                North Caroli             13.70   7 
16 Conway, Hannah               Chesapeake-A             13.78   6 
17 talley, megan                Long Reach               13.80   4 
18 Littlejohn, Tayler           Bryn Mawr                13.87   5 
19 Dorsey, Tranese              North County             13.91   3 
20 Briscoe, Simone           12 Pikesville               13.97   6 
21 Travis, Martiza              Bowie                    14.02   7 
22 Holt, Cori                   Winters Mill             14.02   4 
23 Dory, Quinn                  Maryvale Pre             14.05   3 
24 Penda, Diane              11 Clarksburg               14.13   5 
25 Ayodoyin, Olorunsola         Perry Hall               14.14   4 
26 Estep, Akela                 Annapolis                14.15   3 
27 Stevens, Taylor              Glen Burnie              14.25   3 
28 Jones, Sydney              9 Pikesville               14.31   5 
29 Thompson, Meghan             John Carroll             14.32   5 
30 Bagby, Brianna               Arundel                  14.47   3 
31 Privette, Raichelle          Annapolis                14.51   7 
32 Loiodice, Alex               John Carroll             14.59   6 
33 Taylor, Alexis               Old Mill                 14.64   4 
34 Spivey, Tia                  Oakland Mill             14.64   4 
35 Charles, Brianna             North Caroli             14.74   7 
36 Hooper, Taylor               John Carroll             14.82   5 
37 Thompson, Koreena            Chesapeake-A             14.87   2 
38 Miller, Allison              Maryvale Pre             14.92   2 
39 Watford, Eboni            10 Franklin                 14.92   6 
40 Burchell, Lucy               Bryn Mawr                14.96   4 
41 Meushaw, Katie               Winters Mill             15.07   2 
42 Rawlings, Naureen            North County             15.14   2 
43 Singleton, Angel             Maryvale Pre             15.16   2 
44 Menakaya, Chigo              Glen Burnie              15.29   3 
45 Ireland, Becky               North Caroli             15.74   6 
46 Yates, Cemone                Glen Burnie              16.28   2 

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Meet Record: ! 25.1h  2000        Michelle Smith, Oakland Mills HS            
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Ramsey, Lexus                Bowie                    25.99   7 
2 Terrell, Kelsey              Old Mill                 26.67   7 
3 Smalley, Takera           12 Pikesville               26.77   7 
4 Shanna, Brooks               Perry Hall               27.23   6 
5 Maynard, Ryan                Bowie                    27.55   7 
6 Mims, Sam                 12 Franklin                 28.07   6 
7 Austin, Crystal            9 Clarksburg               28.25   6 
8 Wright, Kiana                John Carroll             28.40   6 
9 Briscoe, Simone           12 Pikesville               28.51   5 
10 Adams, Keyona                North Caroli             28.51   6 
11 Chamberlin, Erin             Old Mill                 28.56   4 
12 Howard, Daysia             9 Clarksburg               28.71   5 
13 Holt, Cori                   Winters Mill             28.84   4 
14 Dystant, Courtney            Arundel                  29.02   6 
15 Estep, Akela                 Annapolis                29.07   4 
16 Robinson, Trachelle       10 Pikesville               29.11   5 
17 Dorsey, Raenell              North County             29.21   5 
18 Dorsey, Tranese              North County             29.28   5 
19 Cuffee, Alexis               C. Milton Wr             29.45   6 
20 Jones, Jenny                 C. Milton Wr             29.49   5 
21 Conway, Hannah               Chesapeake-A             29.64   5 
22 Morris, Annie                John Carroll             29.68   4 
23 Walker, Shelby               Arundel                  29.95   3 
24 Thompson, Koreena            Chesapeake-A             30.36   2 
25 Stevens, Taylor              Glen Burnie              30.42   3 
26 Knepprath, Lydia             Bryn Mawr                30.57   3 
27 Weiskopf, Maggie             Maryvale Pre             31.04   1 
28 Charles, Brianna             North Caroli             31.31   4 
29 Meyers, Kayla             12 Franklin                 31.51   3 
30 Brager, Ellie                North County             32.07   2 
31 Sarpong-Adu, Stacey          Oakland Mill             32.33   1 
32 Smith, Tinia                 Oakland Mill             32.50   1 
33 Rath, Allison                Winters Mill             32.75   1 
34 Hudak, Morgan                John Carroll             32.84   2 
35 Taylor, Justice              Annapolis                33.00   3 
36 Steward, Jaclyn              North Caroli             33.56   2 
37 Dory, Quinn                  Maryvale Pre             34.87   3 

Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Meet Record: ! 56.87  4/16/2010   Alexis Franklin, Old Mill                   
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 scott, aneesha               Long Reach               58.56   6 
2 Fajuyigbe, Debora            Bowie                    59.76   6 
3 Brannock, Ashley          11 Franklin               1:00.50   6 
4 Shanna, Brooks               Perry Hall             1:01.60   6 
5 Wright, Kiana                John Carroll           1:01.86   6 
6 O'Brien, Jessica          11 Clarksburg             1:02.06   6 
7 Davis, Dominique             Arundel                1:02.22   5 
8 Brand, Sarah                 Oakland Mill           1:04.48   5 
9 Bernal, Rebecca              Winters Mill           1:05.27   5 
10 Amanda, Wang                 Perry Hall             1:05.41   5 
11 Newbold, Morgan              Bowie                  1:05.44   5 
12 Chamberlin, Erin             Old Mill               1:05.50   4 
13 Morris, Annie                John Carroll           1:06.41   4 
14 Kolle, Annie                 Bryn Mawr              1:06.52   4 
15 Tilghman, Taylor             Glen Burnie            1:07.35   3 
16 Brown, Erin               11 Clarksburg             1:07.43   3 
17 Kniesler, Connie             Winters Mill           1:08.57   2 
18 Minnis, Katie                John Carroll           1:09.40   1 
19 Moody, Amy                   South River            1:09.72   3 
20 Volce, Anne                  Old Mill               1:11.48   5 
21 McIver, Irelyn               Winters Mill           1:11.88   1 
22 Lawson, Maddy                Maryvale Pre           1:11.90   2 
23 Bunker, Chelsea              North Caroli           1:12.57   1 
24 Maynard, Ryan                Bowie                  1:13.27   6 
25 Booker, Katie                Chesapeake-A           1:14.98   1 
26 Onayiga, Mercy               Glen Burnie            1:15.20   2 
27 Smith, Alleyah            10 Franklin               1:15.46   1 
28 Singleton, Angel             Maryvale Pre           1:16.23   1 
29 nwogbo, nkem                 Long Reach             1:16.64   5 
30 cadogan, jazmyne             Long Reach             1:17.21   4 
31 Steward, Jaclyn              North Caroli           1:17.91   2 
32 Moyo, Olaide                 Glen Burnie            1:18.49   1 

Girls 800 Meter Run
================================================================
Meet Record: ! 2:16.8h  1992        Stephanie Morningstar, Westminster HS     
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Dystant, Alexandra           Arundel                2:24.67  
2 Barnes, Charde               Bowie                  2:27.61  
3 Brand, Sarah                 Oakland Mill           2:29.33  
4 O'Brien, Jessica          11 Clarksburg             2:29.98  
5 Diffendal, Erica             Winters Mill           2:33.22  
6 Reilly, Jennifer             Chesapeake-A           2:34.49  
7 Young, Jacqui             11 Clarksburg             2:36.69  
8 Keer, Kennedy                Arundel                2:37.01  
9 Chase, Sarah              11 Franklin               2:37.05  
10 rabazza, angelina            Long Reach             2:37.86  
11 Guth, Joanna                 Annapolis              2:38.46  
12 Rhode, Jenna              10 Franklin               2:38.71  
13 Schulties, Natasha           North Caroli           2:39.44  
14 Jennifer, Stachowiak         Perry Hall             2:39.75  
15 Vernon, Caitlyn              Old Mill               2:40.13  
16 Benko, Jill                  Winters Mill           2:40.43  
17 Cash, Alyx                   Chesapeake-A           2:40.77  
18 Gore, Hannah                 Winters Mill           2:41.89  
19 Daniels, Ally                Bryn Mawr              2:43.19  
20 Hong, Gina                   Bryn Mawr              2:43.21  
21 Driver, Sarah                John Carroll           2:43.86  
22 Lampron, Virginia            Oakland Mill           2:47.90  
23 johnston, allie              Long Reach             2:48.07  
24 Prestel, Sam                 Maryvale Pre           2:48.65  
25 Battaglia, Taylor            John Carroll           2:49.08  
26 LaMarsh, Sydney              Chesapeake-A           2:50.67  
27 Cook, Colleen                Maryvale Pre           2:50.73  
28 Wood, Josette                South River            2:52.77  
29 Scott, Rachel                Oakland Mill           2:53.38  
30 Sheets, Tess                 Bryn Mawr              2:54.18  
31 Vranish, Zoe                 Old Mill               2:55.16  
32 Kazanski, Megan              John Carroll           2:55.94  
33 Igoe, Claire                 South River            2:56.26  
34 Duveraux, Ashley             Long Reach             2:56.90  
35 Velazques, Jasmin            Old Mill               3:00.45  
36 Booth, Hannah                North Caroli           3:12.54  
37 Cook, Allie                  Maryvale Pre           3:20.49  
38 Moyo, Olaide                 Glen Burnie            3:38.70  

Girls 1500 Meter Run
================================================================
Meet Record: ! 4:39.6h  2004        Lauren Centrowitz, Broadneck HS           
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Oneda, Hannah                Winters Mill           4:53.81  
2 Barnes, Charde               Bowie                  4:53.86  
3 Dystant, Alexandra           Arundel                5:02.95  
4 Young, Jacqui             11 Clarksburg             5:11.70  
5 Lanphear, Charlee            C. Milton Wr           5:17.86  
5 Cunningham, Morgan           Annapolis              5:17.86  
7 Diffendal, Erica             Winters Mill           5:21.57  
8 Sykora, Sarah                Annapolis              5:22.61  
9 Tauber, Elizabeth            John Carroll           5:22.96  
10 Vernon, Caitlyn              Old Mill               5:24.99  
11 Schulties, Natasha           North Caroli           5:27.05  
12 McCabe, Kaitlin              C. Milton Wr           5:30.45  
13 Battaglia, Taylor            John Carroll           5:31.89  
14 Cash, Alyx                   Chesapeake-A           5:33.02  
15 Hudak, Amanda                John Carroll           5:33.51  
16 Meyers, Kim                  Winters Mill           5:36.03  
17 Neff, Kimberly            11 Clarksburg             5:37.43  
18 vanagas, michelle            Long Reach             5:40.20  
19 Fetsko, Kimberly             South River            5:40.33  
20 Perry, Maya                  Bowie                  5:44.16  
21 McDowell, Claire             Maryvale Pre           5:45.98  
22 Montanye, Lindsay         11 Franklin               5:46.57  
23 Kavanaugh, Tara              South River            5:47.58  
24 Eisenstein, Cara             Bryn Mawr              5:47.69  
25 Wood, Josette                South River            5:47.72  
26 Morgan, Megan                Chesapeake-A           5:49.93  
27 kim, hyundai                 Long Reach             5:54.32  
28 Heller, Carli                Chesapeake-A           5:54.42  
29 Elmoor, Zainab               North County           5:55.72  
30 Salinas, Karen            11 Clarksburg             6:10.55  
31 Tubene, Lydie                Old Mill               6:14.20  
32 Booth, Hannah                North Caroli           6:18.11  
33 Morrison, Julia              Maryvale Pre           6:18.68  
34 Nerenberg, Heather           Maryvale Pre           6:54.67  

Girls 3000 Meter Run
================================================================
Meet Record: ! 10:32.8h  2004        Halsey Sinclair, Montgomery Blair HS     
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Oneda, Hannah                Winters Mill          10:22.18! 
2 Young, Jacqui             11 Clarksburg            11:15.95  
3 Rutherford, Nicole           Winters Mill          11:26.38  
4 Tauber, Elizabeth            John Carroll          11:27.99  
5 O'Neill, Kelley              C. Milton Wr          11:37.22  
6 Madero-Craven, Danielle      Chesapeake-A          11:41.62  
7 Walsky, Tammy             12 Pikesville            11:43.18  
8 Webber, Kerin                South River           11:45.68  
9 Quinn, Catherine             South River           11:47.56  
10 Dermer, Merritt            9 Franklin              12:01.50  
11 Cunningham, Morgan           Annapolis             12:09.36  
12 May-West, Danielle           Winters Mill          12:11.68  
13 Gede, Laura               10 Franklin              12:17.66  
14 Rama, Taylor                 Arundel               12:27.08  
15 Stoots, Kayla                John Carroll          12:29.13  
16 Garbarino, Nicole            Bryn Mawr             12:33.56  
17 Isabelle, Wynn               Perry Hall            12:45.63  
18 Sprecher, Angelina           Old Mill              12:47.31  
19 Lampron, Jessica             Oakland Mill          12:49.70  
20 Skylar, Moore                Perry Hall            12:53.68  
21 Snyder, Mackenzie            Oakland Mill          12:54.09  
22 Salinas, Karen            11 Clarksburg            12:55.66  
23 Glendenning, Erika        11 Franklin              13:11.43  
24 Kress, Karly              11 Clarksburg            13:20.23  
25 Valletta, Anna               Maryvale Pre          13:38.28  
26 Wilson, Nicole               Chesapeake-A          13:42.56  
27 Stracke, Jordan              Chesapeake-A          13:47.01  

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Meet Record: ! 14.61  4/16/2010   Alexis Franklin, Old Mill                   
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Franklin, Alexis             Old Mill                 14.07!  8 
2 Reilly, Ashley               Chesapeake-A             15.93   8 
3 tape, jacqueline             Long Reach               16.41   8 
4 Cannon, Eren                 Annapolis                16.92   8 
5 Lisbon, Tkeyah               John Carroll             16.97   7 
6 Pope, Cassandra              Oakland Mill             17.02   1 
7 Holian, Karie                South River              17.23   6 
8 White, Kasey              12 Clarksburg               17.51   7 
9 Scriven, Heather             Winters Mill             17.68   1 
10 Morris, Sierra            11 Franklin                 17.77   7 
11 Schulz, Brooke               C. Milton Wr             17.97   7 
12 Smith, Carolyn               Winters Mill             18.02   6 
13 Driver, Rebecca              John Carroll             18.06   6 
14 Robinson, Trachelle       10 Pikesville               18.43   5 
15 Woodward-Clark, Nia-Tayl     Bowie                    18.62   8 
16 Bunce, Shelby                C. Milton Wr             18.81   6 
17 Foster, Jasmine              North Caroli             18.82   6 
18 Brame, Aysia                 Bowie                    19.12   5 
19 Ireland, Becky               North Caroli             19.15   4 
20 Powell, Robin                Chesapeake-A             19.22   2 
21 Gielen, Julia                South River              19.48   3 
22 Battaglia, Megan             John Carroll             19.53   4 
23 Cools, Simone                Oakland Mill             19.55   3 
24 Butler, Diane                Glen Burnie              19.61   3 
25 Naff, Emily                  C. Milton Wr             19.96   4 
26 Brager, Ellie                North County             19.97   2 
27 Steward, Jaclyn              North Caroli             20.67   2 
28 Corl, Lindsie                Old Mill                 20.70   4 
29 okoronkwo, uzochi            Long Reach               20.85   7 
30 Strain, Peyton               Chesapeake-A             21.20   6 
31 Taylor, Justice              Annapolis                21.43   5 
32 cadogan, jazmyne             Long Reach               21.95   5 
33 Weiskopf, Maggie             Maryvale Pre             22.00   3 
-- Kennelly, Liz Anne           Maryvale Pre                FS   3 

Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Meet Record: ! 43.26  4/16/2010   Alexis Franklin, Old Mill                   
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Franklin, Alexis             Old Mill                 43.22!  7 
2 tape, jacqueline             Long Reach               47.34   7 
3 Cannon, Eren                 Annapolis                48.33   7 
4 Shimek, Kaitlyn              Winters Mill             49.99   6 
5 Reilly, Ashley               Chesapeake-A             50.46   6 
6 Lisbon, Tkeyah               John Carroll             50.49   6 
7 Schulz, Brooke               C. Milton Wr             50.62   6 
8 White, Kasey              12 Clarksburg               50.78   7 
9 Holian, Karie                South River              51.61   4 
10 Samuels, Natascia            Bowie                    51.81   4 
11 Gielen, Julia                South River              52.10   2 
12 Bunce, Shelby                C. Milton Wr             52.58   5 
13 okoronkwo, uzochi            Long Reach               52.70   7 
14 Garrett, Jessica             Old Mill                 52.74   2 
15 Strain, Peyton               Chesapeake-A             53.37   5 
16 Magino, Natasha           12 Clarksburg               53.49   3 
17 Smith, Carolyn               Winters Mill             53.68   3 
18 Pope, Cassandra              Oakland Mill             54.21   5 
19 Driver, Sarah                John Carroll             54.29   4 
20 Cools, Simone                Oakland Mill             54.40   2 
21 Bagby, Brianna               Arundel                  54.59   3 
22 Federline, Lauren            Maryvale Pre             54.99   5 
23 Naff, Emily                  C. Milton Wr             55.26   3 
24 Powell, Rebekah              Chesapeake-A             56.31   4 
25 Clarke, Sam                  John Carroll             58.44   4 
26 Butler, Diane                Glen Burnie              58.77   5 
27 Ireland, Becky               North Caroli             59.81   2 
28 McQuitty, Cara               Maryvale Pre           1:01.86   2 
29 Steward, Jaclyn              North Caroli           1:06.99   2 

Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
Meet Record: ! 50.03  4/13/2007   Annapolis HS, Annapolis HS                  
T Carpenter, A Cottrell, T Saunders, J Tongue     
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Bowie  'A'                                            51.64   3 
2 C. Milton Wright  'A'                                 52.20   3 
3 Clarksburg  'A'                                       52.77   3 
4 Oakland Mills  'A'                                    52.97   2 
5 Old Mill  'A'                                         53.16   3 
6 Chesapeake-AA  'A'                                    53.64   2 
7 Annapolis  'A'                                        54.43   3 
8 Bryn Mawr  'A'                                        54.47   2 
9 Maryvale Prep  'A'                                    54.91   2 
10 North Caroline  'A'                                   55.20   2 
11 Glen Burnie  'A'                                      56.20   2 
12 Bowie  'B'                                            56.36   1 
13 North County  'A'                                     56.59   1 
14 Winters Mill  'A'                                     56.74   1 
15 Arundel  'A'                                          58.00   2 
16 John Carroll  'A'                                     58.26   1 

Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
Meet Record: ! 1:45.90  4/16/2010   Old Mill, Old Mill                        
M Dell, A Johnson, T Parson, N Rucker             
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Old Mill  'A'                                       1:45.90!  3 
2 Bowie  'A'                                          1:47.22   3 
3 Oakland Mills  'A'                                  1:51.96   3 
4 C. Milton Wright  'A'                               1:54.58   3 
5 Arundel  'A'                                        1:55.12   3 
6 Clarksburg  'A'                                     1:55.96   3 
7 Annapolis  'A'                                      1:56.52   2 
8 Franklin  'A'                                       1:58.10   1 
9 North County  'A'                                   1:58.26   2 
10 Bryn Mawr  'A'                                      1:58.71   2 
11 Winters Mill  'A'                                   1:58.85   2 
12 Long Reach  'A'                                     1:59.13   1 
13 North Caroline  'A'                                 1:59.46   2 
14 Chesapeake-AA  'A'                                  2:00.44   3 
15 John Carroll  'A'                                   2:01.00   2 
16 Glen Burnie  'A'                                    2:03.72   1 
-- Maryvale Prep  'A'                                       DQ   3 

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
Meet Record: ! 4:07.3h  2001        Mervo, Mervo                              
School                                               Finals 
================================================================
1 Old Mill  'A'                                       4:09.20  
2 Bowie  'A'                                          4:12.78  
3 Arundel  'A'                                        4:17.64  
4 Clarksburg  'A'                                     4:25.69  
5 Oakland Mills  'A'                                  4:31.59  
6 Maryvale Prep  'A'                                  4:33.55  
7 John Carroll  'A'                                   4:36.72  
8 Winters Mill  'A'                                   4:37.79  
9 C. Milton Wright  'A'                               4:45.28  
10 Chesapeake-AA  'A'                                  4:57.26  

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
Meet Record: ! 10:05.6h  2003        Broadneck HS, Broadneck HS               
School                                               Finals 
================================================================
1 Winters Mill  'A'                                  10:13.46  
2 C. Milton Wright  'A'                              10:20.94  
3 Franklin  'A'                                      10:22.31  
4 Bryn Mawr  'A'                                     10:24.15  
5 Chesapeake-AA  'A'                                 10:30.94  
6 Maryvale Prep  'A'                                 10:40.16  
7 Long Reach  'A'                                    10:45.00  
8 Oakland Mills  'A'                                 10:54.88  
9 Arundel  'A'                                       10:55.85  
10 South River  'A'                                   11:05.54  
11 Clarksburg  'A'                                    11:13.45  

Girls High Jump 4'4"
================================================================
Meet Record: !  5-10  1998        Shanni Moore, McDonogh HS                   
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Ravenscroft, Kayla           North County           5-02.00  
2 Taylor, Stephanie            Maryvale Pre           4-10.00  
3 Garrett, Jessica             Old Mill               4-08.00  
3 Davis, Dominique             Arundel                4-08.00  
5 Frailer, Megan               C. Milton Wr          J4-08.00  
6 Emily, Lottes                Perry Hall            J4-08.00  
7 Chappell, Evelyn             Bowie                  4-06.00  
8 Brannock, Ashley          11 Franklin              J4-06.00  
9 Holian, Karie                South River           J4-06.00  
10 Louis, Kenyatta              Bowie                 J4-06.00  
11 Kennelly, Liz Anne           Maryvale Pre          J4-06.00  
12 Vinton, Shannon              John Carroll           4-04.00  
12 Myers, Cat                   Winters Mill           4-04.00  
12 Clarke, Sam                  John Carroll           4-04.00  
12 Rehak, Elisa                 John Carroll           4-04.00  
-- Brumback, Casey              Bryn Mawr                   NH  
-- Panek, Jennifer              Arundel                     NH  
-- Hilliard, Karima             Old Mill                    NH  
-- McCallister, Jessica         Old Mill                    NH  
-- Townley, Chris               Annapolis                   NH  
-- Stickler, Morgan          11 Clarksburg                  NH  
-- Martin, Carrie               Winters Mill                NH  
-- Nielsen, Anna                Chesapeake-A                NH  
-- Dorsey, Kayla                North County                NH  
-- Lawson, Maddy                Maryvale Pre                NH  
-- Doggett, Julia               C. Milton Wr                NH  
-- Roland, Lucy                 Bryn Mawr                   NH  
-- Green, Shirley               North County                NH  

Girls Pole Vault 6'6"
================================================================
Meet Record: ! 10-06  2001        Kierney Hiteshew, Oakland Mills HS          
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Smallwood, Sasha          12 Pikesville            10-06.00! 
2 Rampolla, Maggie             Maryvale Pre          10-00.00  
3 Reilly, Ashley               Chesapeake-A           9-00.00  
4 Kirwan, Heather              John Carroll           8-06.00  
5 Terrell, Kelsey              Old Mill               8-00.00  
5 Kammerer, Kathy              C. Milton Wr           8-00.00  
5 Taylor, Sarah                Chesapeake-A           8-00.00  
8 DeAlmeida, Lisa              Maryvale Pre           7-06.00  
9 Jordan, Gabby                C. Milton Wr           7-00.00  
9 Bunker, Chelsea              North Caroli           7-00.00  
11 Stevenson, Taylor            Old Mill               6-06.00  
11 Renes, Megen                 Glen Burnie            6-06.00  
11 Hudak, Morgan                John Carroll           6-06.00  
-- Geissdorfer, Samantha        South River                 NH  
-- Jones, Sydney              9 Pikesville                  NH  
-- Driver, Rebecca              John Carroll                NH  
-- Cook, Colleen                Maryvale Pre                NH  
-- Anspach, Kiana               Oakland Mill                NH  
-- Rucker, Jennie               North County                NH  

Girls Long Jump
================================================================
Meet Record: ! 17-03  2003        Jerrie Kumula, Bowie HS                     
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Louis, Kenyatta              Bowie                 16-05.00  
2 Cluster, Morgan              Chesapeake-A          16-04.00  
3 Thomas, Ceaira               Oakland Mill         J16-04.00  
4 fawole, kristen              Long Reach            16-02.50  
5 Ravenscroft, Kayla           North County          16-01.50  
6 Chappell, Evelyn             Bowie                 16-01.00  
7 Reilly, Ashley               Chesapeake-A          15-09.50  
8 McKinney, Kellie             C. Milton Wr          15-09.00  
9 Wright, Kiana                John Carroll          15-07.00  
10 Brown, Jasmine               Maryvale Pre          15-06.50  
11 Stallings, Ashleigh          Maryvale Pre          15-04.00  
12 Garrett, Jessica             Old Mill              15-03.00  
13 Taylor, Brianna              Oakland Mill          15-02.00  
14 Romanchak, Masha             Chesapeake-A          14-07.00  
15 Lisbon, Tkeyah               John Carroll          14-05.00  
16 Gogue, Fayebrina             North County          14-02.00  
16 Penda, Diane              11 Clarksburg            14-02.00  
18 Brumback, Casey              Bryn Mawr             14-01.00  
18 Dorsey, Raenell              North County          14-01.00  
20 Sharesky, Lena               C. Milton Wr          13-09.50  
21 Arroyo, Alexsa               Arundel               13-09.00  
21 Hilliard, Karima             Old Mill              13-09.00  
23 Rehak, Elisa                 John Carroll          13-07.00  
24 Foster, Jasmine              North Caroli          13-04.00  
25 Davis, Alyssa                Arundel               13-02.00  
25 Stevenson, Taylor            Old Mill              13-02.00  
27 Howard, Daysia             9 Clarksburg            13-01.00  
28 okoronkwo, uzochi            Long Reach            13-00.00  
29 Conrad, Jackie               C. Milton Wr          12-11.00  
29 Meushaw, Katie               Winters Mill          12-11.00  
31 Arroyo, Kamilia              Arundel               12-10.00  
32 Erisman, Grace               Winters Mill          12-09.00  
33 Chong, Amy                   Bryn Mawr             12-03.00  
34 Geissdorfer, Samantha        South River           12-00.00  
-- Meyers, Kayla             12 Franklin                  FOUL  

Girls Triple Jump
================================================================
Meet Record: ! 37-04.25  1993        Raina Domneys, Old Mills HS              
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 fawole, kristen              Long Reach            33-08.00  
2 Ravenscroft, Kayla           North County          32-08.00  
3 Stona, Sherice               Bowie                 32-05.00  
4 Rampolla, Maggie             Maryvale Pre          32-01.00  
5 Louis, Kenyatta              Bowie                 31-08.50  
6 Brown, Markeya               Annapolis             31-06.00  
7 Cluster, Morgan              Chesapeake-A          31-05.00  
7 Shimek, Kaitlyn              Winters Mill          31-05.00  
9 Gogue, Fayebrina             North County          30-08.50  
10 McKinney, Kellie             C. Milton Wr          30-07.50  
11 Brumback, Casey              Bryn Mawr             30-06.00  
11 Foster, Jasmine              North Caroli          30-06.00  
13 Taylor, Brianna              Oakland Mill          30-04.00  
13 Taylor, Stephanie            Maryvale Pre          30-04.00  
15 Wright, Kiana                John Carroll          30-02.00  
16 Hilliard, Karima             Old Mill              29-11.00  
17 Garrett, Jessica             Old Mill              29-10.00  
18 Lampron, Jessica             Oakland Mill          29-04.00  
19 Sharesky, Lena               C. Milton Wr          28-08.00  
20 Schulz, Brooke               C. Milton Wr          28-06.50  
21 Williams, Armani             Annapolis             28-06.00  
22 Odejayi, Bilikis             Old Mill              28-02.00  
23 Erisman, Grace               Winters Mill          28-00.00  
24 Penda, Diane              11 Clarksburg            27-07.00  
25 Thompson, Koreena            Chesapeake-A          27-04.00  
26 Arroyo, Alexsa               Arundel               26-09.50  
27 Chong, Amy                   Bryn Mawr             26-01.00  
28 Rehak, Elisa                 John Carroll          26-00.00  

Girls Shot Put 25'0"
================================================================
Meet Record: ! 42-04  4/16/2010   Lauren Allam, Chesapeake-AA                 
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Taylor, Antonella            Bowie                 41-08.25  
2 Butler-Duncan, Marina        Bryn Mawr             36-00.50  
3 Smith, Casey                 Chesapeake-A          35-10.75  
4 Graham, Angel              9 Clarksburg            35-03.50  
5 Stallings, Ashleigh          Maryvale Pre          35-01.25  
6 Arkward, Allana           11 Franklin              32-02.00  
7 Jones, Lauren                Old Mill              30-10.75  
8 Anthony, Keyona           12 Pikesville            29-07.50  
9 Hall, Alyssa                 Annapolis             28-00.50  
10 Baird, Emma                  Maryvale Pre          27-10.50  
11 Agoris, Christine          9 Franklin              27-08.00  
12 Smith, Tyteana               North County          27-07.50  
13 Ross, Blair                9 Franklin              26-11.50  
14 Myers, Cat                   Winters Mill          26-09.00  
15 Taylor, Alexis               Old Mill              26-03.00  
16 De Le Reguera, Mary          Maryvale Pre          26-02.00  
17 Heschl, Anneliese            Winters Mill          26-01.50  
18 Ely, Emily                   Winters Mill          25-09.00  
19 Jones, Alexis                Arundel               25-07.50  
20 McMahon, Whitney             Old Mill              25-04.50  
21 Coates, Ricka                Annapolis             25-04.00  
22 dabo, M'Ballou              Long Reach            25-03.50  
23 Samuels, Natascia            Bowie                 25-03.00  
24 Teare, Mary                  Chesapeake-A          25-00.00  
25 Barretto, Lauren             John Carroll          24-11.00  
26 Colopietro, Jaclyn           C. Milton Wr          24-10.00  
27 Lusk, Amanda                 Chesapeake-A          24-09.50  
28 Fetsko, Kelly                South River           24-08.00  
29 Nesbitt, Khadijah            Annapolis             23-10.00  
30 Scott, Hannah                Oakland Mill          23-03.00  
31 Anderson, Linnea             John Carroll          22-05.00  
32 Minnis, Emma                 John Carroll          21-07.00  
33 Gereli, Ashley               C. Milton Wr          21-02.00  
34 Newsome, Geri                Arundel               21-01.50  
35 Anderson, Maachala           North County          19-02.00  
36 Jimenez, Gloria              North County          18-08.50  
37 Greer, Makelia               Glen Burnie           18-03.50  
38 Martin, Jessica              North Caroli          18-02.00  

Girls Discus Throw 65'0"
================================================================
Meet Record: ! 131-00  4/16/2010   Lauren Allam, Chesapeake-AA                
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Stallings, Ashleigh          Maryvale Pre            113-01  
2 Smith, Casey                 Chesapeake-A            110-09  
3 Taylor, Antonella            Bowie                    97-10  
4 Agoris, Christine          9 Franklin                 93-06  
5 Baird, Emma                  Maryvale Pre             84-05  
6 Anthony, Keyona           12 Pikesville               83-10  
7 Butler-Duncan, Marina        Bryn Mawr                82-00  
8 Holian, Karie                South River              72-06  
9 Jones, Lauren                Old Mill                 71-02  
10 Arkward, Allana           11 Franklin                 70-08  
11 dabo, M'Ballou              Long Reach               69-04  
12 Colopietro, Jaclyn           C. Milton Wr             68-00  
12 Ross, Blair                9 Franklin                 68-00  
14 Graham, Angel              9 Clarksburg               67-09  
15 Gereli, Ashley               C. Milton Wr             65-02  
16 Bair, Carly                  Chesapeake-A             62-11  
17 Smith, Tyteana               North County             61-09  
18 Egonu, Elisa                 Maryvale Pre             59-07  
19 Fetsko, Kelly                South River              56-06  
20 Teare, Mary                  Chesapeake-A             54-11  
21 Jones, Alexis                Arundel                  54-06  
22 Durham, Anissa               Old Mill                 53-04  
23 Newsome, Geri                Arundel                  52-04  
24 Scott, Hannah                Oakland Mill             50-06  
25 Tillman, Jessica             Old Mill                 49-06  
25 Celtnieks, Lara              Oakland Mill             49-06  
27 Anderson, Linnea             John Carroll             47-07  
28 Clarke, Emily                John Carroll             45-09  
29 Minnis, Emma                 John Carroll             37-01  
30 Martin, Jessica              North Caroli             30-11  

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Meet Record: ! 10.7h  2003        Tony Cole, Oakland Mills HS                 
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Harris, John                 Annapolis                11.22   7 
2 brown, matt                  Long Reach               11.27   7 
3 Gilliam, Steven              Bowie                    11.32   7 
4 Hendy, Jeremiah              Bowie                    11.41   7 
5 Petgrave, Jahlil             Arundel                  11.44   5 
6 rhoden, phil                 Long Reach               11.48   7 
7 Haskett, John                Arundel                  11.48   4 
8 Collins, Keith               Annapolis                11.51   7 
9 Garfield, Jonathan           Arundel                  11.53   5 
10 Thompson, Marcell            Archbishop S             11.55   7 
11 Kellogg, Jabril              North County             11.56   6 
12 Shimek, Kyle                 Winters Mill             11.67   4 
13 Decarlo, Zach             12 Franklin                 11.67   6 
14 Parker, Detrick              Glen Burnie              11.68   4 
15 Bowlding, Denzel             Old Mill                 11.71   6 
16 Wagner, Torie                Old Mill                 11.74   7 
17 Akyen, Paul               12 Clarksburg               11.76   5 
18 Childs, Terrence             Oakland Mill             11.77   6 
19 Shaw, Anthony                Annapolis                11.78   6 
20 Bivens, Trey              12 Pikesville               11.81   3 
21 Sanders, Jake                Winters Mill             11.90   3 
22 Moore, De-Von                C. Milton Wr             11.92   6 
23 Marshall, Antonio         11 Franklin                 11.93   4 
24 Daniels, Ashton           12 Pikesville               11.98   4 
25 Walston, Chris               North Caroli             12.17   3 
26 Getz, Taylor                 Winters Mill             12.17   2 
27 Adams, Omar                  North County             12.32   3 
28 Bates, Terrell               North County             12.37   4 
29 Leach, Matt                  South River              12.41   1 
30 Perry, Vince                 John Carroll             12.42   1 
31 Scott, Ronald                John Carroll             12.43   2 
32 Nguyen, Loi                  South River              12.49   1 
33 Rodriquez, Noel              Glen Burnie              12.64   2 
34 De'Andre, Styron             Perry Hall               12.75   1 
35 Stasch, Tyler                Chesapeake-A             12.80   1 
36 Marks, Christian             John Carroll             12.86   2 
37 Hart, Tyler                  Oakland Mill             12.95   2 
38 Hudgins, Matthew             Chesapeake-A             12.95   1 
39 Raccioppi, Jade              C. Milton Wr             12.99   2 
-- Johnson, Marcus              Bowie                       FS   5 

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Meet Record: ! 21.7h  2005        Kevin Teel, Bowie HS                        
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Drew, Terrance               Oakland Mill             22.18   8 
2 Elder, Sterlyn            10 Franklin                 23.14   5 
3 Anderson, Blake              Bowie                    23.25   8 
4 Travon, Chase                Perry Hall               23.33   4 
5 Kellogg, Jabril              North County             23.38   8 
6 Ayers, Malcolm            12 Clarksburg               23.39   8 
7 Petgrave, Jahlil             Arundel                  23.39   5 
8 Jones, Dan                   C. Milton Wr             23.64   6 
9 Williams, Eddie           10 Pikesville               23.96   6 
10 Jones, Torey                 Arundel                  24.20   6 
11 Jamal, Craig                 Perry Hall               24.31   3 
12 Daniels, Anton            11 Pikesville               24.37   5 
13 Ellis, Reggie              9 Franklin                 24.44   5 
14 Young, Malachi               Old Mill                 24.53   4 
15 Jeremiah, Johnson            Perry Hall               24.56   4 
16 Wilson, Shakiir              Arundel                  24.65   6 
17 Pegg, Garrett                Chesapeake-A             24.66   4 
18 Weaver, Adarius              Annapolis                24.79   5 
19 Rodriquez, Noel              Glen Burnie              24.80   3 
20 Adams, Omar                  North County             24.85   4 
21 Wijiegunawardan, Hasika   12 Clarksburg               24.87   4 
22 Walston, Chris               North Caroli             25.49   3 
23 Cornish, Jalen               Annapolis                25.49   5 
24 Bauckman, Daniel             South River              25.52   3 
25 Smalley, Clarence          9 Pikesville               25.69   3 
26 Sanders, Hunter              Winters Mill             25.89   3 
27 Peterson, Jack               South River              26.21   2 
28 Kiebler, John                C. Milton Wr             26.54   5 
29 Hudgins, Matthew             Chesapeake-A             26.98   2 
30 Miller, Ricky                Winters Mill             27.10   1 
31 Pyle, Zach                   Archbishop S             29.94   1 

Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Meet Record: ! 48.5h  1995        Eddie Mackell, North County HS              
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Drew, Terrance               Oakland Mill             48.74   8 
2 Gervin, Cammeron             North County             51.70   8 
3 Ezenwanne, Eric              Oakland Mill             51.94   8 
4 Ayers, Malcolm            12 Clarksburg               52.17   8 
5 Brown, Jerome                Bowie                    52.41   8 
6 Anderson, Blake              Bowie                    52.75   8 
7 timbers, malik               Long Reach               53.60   8 
8 Perry, Vince                 John Carroll             53.68   7 
9 Pineda, Richard              South River              54.16   6 
10 Ekpenyong, Emedi          11 Pikesville               54.17   7 
11 Akeel, Alleyne               Perry Hall               54.23   7 
12 Joseph, Paul              10 Clarksburg               54.47   8 
13 Callahan, Aaron              Arundel                  54.67   7 
14 Bowman, Thomas               Bowie                    54.97   7 
15 Sall, Maury                9 Pikesville               55.35   5 
16 Sanders, Jake                Winters Mill             55.81   5 
17 Thomas, Kyle                 C. Milton Wr             56.13   5 
18 Weaver, Adarius              Annapolis                56.19   6 
19 triplett, keon               Long Reach               56.68   6 
20 Evans, Jacob                 C. Milton Wr             56.78   5 
21 Geraghty, John Michael       Arundel                  57.13   3 
22 Wiggans, Keenan              Annapolis                57.36   4 
23 Gomez, Juan                  North Caroli             57.45   6 
24 Stewart, Jordan              Oakland Mill             57.77   4 
25 Wojciechowski, Matthew       Chesapeake-A             57.94   3 
26 Mathis, Jake               9 Franklin                 58.48   3 
27 Dale, Doug                   Archbishop S             58.49   4 
28 Buss, Paul                   Chesapeake-A             58.59   3 
29 Underdue, Enije              Glen Burnie              58.97   4 
30 Gonzc, Kyle                  Archbishop S             59.08   3 
31 Kantelberg, Lannart          North Caroli             59.78   2 
32 Johnson, Zac                 Old Mill                 59.88   2 
33 Rodriquez, Noel              Glen Burnie            1:01.23   2 
34 Hall, Austin                 North Caroli           1:02.24   2 
35 Wissmann, Conner             Old Mill               1:02.68   2 
36 Jones, Zack                  North County           1:04.78   4 

Boys 800 Meter Run
================================================================
Meet Record: ! 1:58.4h  2002        Izzy Mehmeouic, Oakland Mills HS          
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Spangler, Ryan               Winters Mill           1:58.13! 
2 O'Donnell, Shane             Annapolis              1:58.55  
3 Gervin, Cammeron             North County           2:01.18  
4 Vernon, Cody                 Old Mill               2:02.41  
5 Warfield, Alex               Winters Mill           2:03.79  
6 Schulties, Alex              North Caroli           2:07.04  
7 Jackson, Josh                Glen Burnie            2:07.35  
8 Vincent, Ciattei             Perry Hall             2:07.36  
9 Hedin, Erik                  Archbishop S           2:08.24  
10 Johnson, Dewayne          10 Clarksburg             2:08.57  
11 Guth, Daniel                 Annapolis              2:09.08  
12 Borris, Josh              11 Pikesville             2:09.64  
13 Alban, Derek                 John Carroll           2:09.83  
14 Plumer, Ryan                 Archbishop S           2:11.18  
15 Jones, Zach                  Arundel                2:11.37  
16 Jose, Cruz                   Perry Hall             2:11.67  
17 Ellis, Andrew                John Carroll           2:11.96  
18 Dyson, Bo                    North Caroli           2:12.44  
19 Cox, Reilly                  Winters Mill           2:12.47  
20 Mundela, Laurent          11 Clarksburg             2:12.82  
21 Stewart, Jordan              Oakland Mill           2:13.04  
22 Lefavor, Nicholas            Old Mill               2:13.52  
23 Knaide, Dave                 John Carroll           2:13.59  
24 Plaut, Dan                12 Franklin               2:13.81  
25 Stewart, Mike                Chesapeake-A           2:15.24  
26 Andrews, Sam                 Oakland Mill           2:15.80  
27 Geraghty, John Michael       Arundel                2:16.02  
28 Bogert, Tyler             12 Franklin               2:17.04  
29 Macary, Donnie               Archbishop S           2:17.59  
30 Sterling, Max              9 Pikesville             2:17.82  
31 Brumbaugh, Tom               Oakland Mill           2:18.63  
32 Kleintank, Ryan              South River            2:19.05  
33 Shpuntoff, Martain           Annapolis              2:19.64  
34 Lamarsh, Ripken              Chesapeake-A           2:21.02  
35 Stringfield, Ian             Old Mill               2:21.14  
36 Long, Matt                   South River            2:21.15  
37 Silfies, Dominic             Chesapeake-A           2:21.64  
38 Fisher, Evan              10 Pikesville             2:22.89  
39 Hotsko, Nathan               North Caroli           2:22.99  
40 Snead, Bernard               Glen Burnie            2:24.77  
41 Roman, Scott              11 Franklin               2:28.58  
42 brunner, kyle                Long Reach             2:28.98  
43 Szymanski, Jessop            Glen Burnie            2:29.68  

Boys 1500 Meter Run
================================================================
Meet Record: ! 4:05.5h  1999        Victor Thillet, Old Mill HS               
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Spangler, Ryan               Winters Mill           4:03.35! 
2 Vernon, Cody                 Old Mill               4:07.04  
3 O'Donnell, Shane             Annapolis              4:09.42  
4 Alban, Derek                 John Carroll           4:17.20  
5 Cox, Reilly                  Winters Mill           4:18.07  
6 Hedin, Erik                  Archbishop S           4:20.78  
7 Lefavor, Nicholas            Old Mill               4:25.43  
8 Amaya, Gerardo               Bowie                  4:25.92  
9 Love, Alex                   Chesapeake-A           4:28.87  
10 Jose, Cruz                   Perry Hall             4:29.67  
11 Guth, Daniel                 Annapolis              4:30.20  
12 Hoerr, Matt                  C. Milton Wr           4:30.22  
13 Larkin, Jimmy              9 Clarksburg             4:30.60  
14 Kelly, Torrey                Winters Mill           4:33.70  
15 Plumer, Ryan                 Archbishop S           4:35.11  
16 Borris, Josh              11 Pikesville             4:35.37  
17 Schulties, Alex              North Caroli           4:35.53  
18 Macary, Donnie               Archbishop S           4:35.90  
19 Musselman, Brent             South River            4:37.00  
20 Walker, John                 Bowie                  4:37.27  
21 Shpuntoff, Martain           Annapolis              4:37.82  
22 donaldson, robert            Long Reach             4:39.17  
23 Brumbaugh, Tom               Oakland Mill           4:39.57  
24 Kleintank, Ryan              South River            4:41.87  
25 Snyder, Ben               10 Pikesville             4:43.29  
26 Schuman, Dylan            11 Franklin               4:45.01  
27 Meister, Benjamin            Chesapeake-A           4:45.14  
28 Seto, Ben                    North County           4:45.99  
29 Bogert, Tyler             12 Franklin               4:46.02  
30 Nyland, Guy                  North Caroli           4:47.62  
31 Christopher, Vitek           Perry Hall             4:49.97  
32 Ottenstein, Alan             Bowie                  4:50.10  
33 Stringfield, Ian             Old Mill               4:52.47  
34 Clulow, Wesley               Chesapeake-A           4:57.12  
35 Bickerstaff, Gordon          South River            4:59.17  
36 Vassar, Marc              12 Franklin               5:02.55  
37 erickson, ralph              Long Reach             5:02.71  
38 Simpson, Bradley             Arundel                5:09.97  
39 Husodo, Handy                Oakland Mill           5:10.86  
40 Alban, Cole                  John Carroll           5:16.95  
41 Wade, Daniel                 North County           5:21.51  
42 Szymanski, Jessop            Glen Burnie            5:34.10  

Boys 3000 Meter Run
================================================================
Meet Record: ! 8:47.0h  2002        Chris Wright, Mt. St. Joseph HS           
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Bertrand, William         10 Clarksburg             9:08.24  
2 Wilkins, Joshua              Bowie                  9:14.20  
3 Carvalho, Weston             Winters Mill           9:14.56  
4 Vincent, Ciattei             Perry Hall             9:17.60  
5 Hopkins, Zach                Winters Mill           9:18.83  
6 Andrews, Sam                 Oakland Mill           9:21.24  
7 Pickett, Ben                 John Carroll           9:25.85  
8 Love, Alex                   Chesapeake-A           9:27.36  
9 Hart-Moynihan, Luke          Annapolis              9:43.10  
10 Tibert, Edward               Chesapeake-A           9:46.11  
11 Zatyko, Zach                 Arundel                9:47.35  
12 Walker, John                 Bowie                  9:48.66  
13 Devlin, Matt                 Archbishop S           9:48.74  
14 Weisgerber, Will             Winters Mill          10:00.29  
15 Sterling, Max              9 Pikesville            10:07.72  
16 Musselman, Brent             South River           10:10.21  
17 Wade, Daniel                 North County          10:10.66  
18 Sadka, Tyler                 South River           10:13.06  
19 Besser, Jason             12 Franklin              10:13.41  
20 Kane, Logan                  Archbishop S          10:20.76  
21 Solomon, Menelik          10 Pikesville            10:21.64  
22 Malone, Matt                 South River           10:22.56  
23 Ko, Anthony                  Annapolis             10:23.84  
24 Sungenis, Austin             Oakland Mill          10:24.75  
25 Capozzoli, Michael           C. Milton Wr          10:27.12  
26 Holley, Connor               Oakland Mill          10:27.75  
27 Littleton, Alex              John Carroll          10:36.11  
28 McCabe, Patrick              Archbishop S          10:37.20  
29 Ottenstein, Alan             Bowie                 10:37.63  
30 Fontaine, Matthew            Chesapeake-A          10:44.67  
31 Bishop, Wade                 North Caroli          11:04.62  
32 Anderson, Max                C. Milton Wr          11:07.92  
33 Merkle, Michael           11 Franklin              11:19.48  
34 Rogers, Matt               9 Franklin              11:42.17  

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Meet Record: ! 14.2h  2000        Chris Scott, North County HS                
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 freeman, purcell             Long Reach               15.06   6 
2 Ogbe, Esanye              11 Franklin                 15.47   5 
3 Childs, Tenard               Oakland Mill             15.50   6 
4 Gilliam, Steven              Bowie                    15.55   6 
5 Ireland, Thomas              North Caroli             15.60   5 
6 Cunningham, DeAndre          Annapolis                16.11   6 
7 Queen, Ian                   Glen Burnie              16.15   5 
8 Kumbelay, Aaron              Oakland Mill             16.43   6 
9 Ritterpusch, Mark            Chesapeake-A             16.49   4 
10 Smith, Keith                 Old Mill                 16.50   4 
11 Davis, Patrick               Winters Mill             16.56   4 
12 Akeel, Alleyne               Perry Hall               16.62   6 
13 Wu, Strong                12 Clarksburg               16.93   3 
14 Dunbar, Kelonta              C. Milton Wr             16.99   4 
15 harris, elijah               Long Reach               17.24   3 
16 evans, adrian                Long Reach               17.47   5 
17 Daniel, Cagan                Perry Hall               17.88   5 
18 Cloonan, Cameron             C. Milton Wr             18.83   3 
19 Hoerr, Zach                  C. Milton Wr             19.14   3 
20 Wiley, Steve                 Old Mill                 19.14   4 
21 Rogers, Ryan                 Archbishop S             20.07   1 
22 Fullem, Patrick              Archbishop S             21.20   1 
23 DiMartino, Anthony           John Carroll             21.24   1 
24 Kimbrue, Malik               Arundel                  21.29   3 

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Meet Record: ! 39.2h  2000        Chris Scott, North County HS                
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Childs, Tenard               Oakland Mill             41.69   8 
2 Ireland, Thomas              North Caroli             41.72   6 
3 Cunningham, DeAndre          Annapolis                42.40   7 
4 Davis, Patrick               Winters Mill             42.58   7 
5 Hoerr, Zach                  C. Milton Wr             43.00   8 
6 Akeel, Alleyne               Perry Hall               43.72   6 
7 harris, elijah               Long Reach               43.99   7 
8 Ogbe, Esanye              11 Franklin                 44.16   8 
9 Wiley, Steve                 Old Mill                 44.32   8 
10 Thomas, Romelo               North Caroli             44.51   5 
11 Wu, Strong                12 Clarksburg               44.86   6 
12 Daniel, Cagan                Perry Hall               45.13   1 
13 Ritterpusch, Mark            Chesapeake-A             45.25   5 
14 Rice, Trequel                North County             45.37   7 
15 Dunbar, Kelonta              C. Milton Wr             45.38   7 
16 Kumbelay, Aaron              Oakland Mill             45.60   6 
17 Dhanak, Jaydeep           11 Clarksburg               45.86   5 
18 Rogers, Ryan                 Archbishop S             46.15   5 
19 Cloonan, Cameron             C. Milton Wr             46.59   5 
20 evans, adrian                Long Reach               47.33   6 
21 Ekanayake, Asanka         11 Clarksburg               47.35   5 
22 Richmond, Corey              South River              47.45   6 
23 Nguyen, Brandon              South River              48.32   3 
24 Cobb, Matt                   South River              48.83   3 
25 DeJesus, Danny               Winters Mill             49.71   1 
26 Bagwandeen, Mike          12 Franklin                 49.86   3 
27 Kimbrue, Malik               Arundel                  50.36   3 
28 Brooks, Colin                John Carroll             50.51   3 
29 Strange, Jonathan            Annapolis                51.11   1 

Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
Meet Record: ! 42.8h  2005        Old Mill HS, Old Mill HS                    
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Annapolis  'A'                                        44.69   3 
2 Bowie  'A'                                            45.55   3 
3 Oakland Mills  'A'                                    45.92   2 
4 Pikesville  'A'                                       45.94   3 
5 C. Milton Wright  'A'                                 46.12   3 
6 Winters Mill  'A'                                     46.40   2 
7 Glen Burnie  'A'                                      47.74   3 
8 North County  'A'                                     48.19   3 
9 Clarksburg  'A'                                       48.66   2 
10 Chesapeake-AA  'A'                                    49.82   1 
11 Archbishop Spalding  'A'                              51.17   1 
-- North Caroline  'A'                                     DNF   1 
-- Arundel  'A'                                            DNF   2 

Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
Meet Record: ! 1:28.4h  2005        Old Mill HS, Old Mill HS                  
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Oakland Mills  'A'                                  1:30.20   3 
2 Annapolis  'A'                                      1:31.53   3 
3 Long Reach  'A'                                     1:31.66   3 
4 Arundel  'A'                                        1:32.61   3 
5 John Carroll  'A'                                   1:34.69   2 
6 C. Milton Wright  'A'                               1:35.79   2 
7 Pikesville  'A'                                     1:36.14   2 
8 North County  'A'                                   1:37.99   3 
9 Perry Hall  'A'                                     1:38.16   2 
10 Old Mill  'A'                                       1:38.21   2 
11 Archbishop Spalding  'A'                            1:38.27   2 
12 Winters Mill  'A'                                   1:38.32   1 
13 Clarksburg  'A'                                     1:38.84   3 
14 Bowie  'A'                                          1:40.45   3 
15 North Caroline  'A'                                 1:41.26   1 
16 Glen Burnie  'A'                                    1:41.62   2 
17 South River  'A'                                    1:46.62   1 
-- Franklin  'A'                                            DQ   3 

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
Meet Record: ! 3:24.3h  2003        Mervo, Mervo                              
School                                               Finals 
================================================================
1 Oakland Mills  'A'                                  3:30.43  
2 Perry Hall  'A'                                     3:37.08  
3 North Caroline  'A'                                 3:38.05  
4 Arundel  'A'                                        3:39.66  
5 John Carroll  'A'                                   3:40.54  
6 Clarksburg  'A'                                     3:40.99  
7 North County  'A'                                   3:41.34  
8 Bowie  'A'                                          3:45.57  
9 Pikesville  'A'                                     3:47.24  
10 Annapolis  'A'                                      3:50.53  
11 Archbishop Spalding  'A'                            3:51.71  
12 Chesapeake-AA  'A'                                  3:53.96  
13 Winters Mill  'A'                                   3:54.53  
14 Old Mill  'A'                                       3:56.07  
15 C. Milton Wright  'A'                               4:04.97  
16 Glen Burnie  'A'                                    4:07.19  

Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
Meet Record: ! 8:10.7h  4/11/2006   Meade HS, Meade HS                        
M Brinkley, J Everett, N Goffart, O Omotosho      
School                                               Finals 
================================================================
1 Bowie  'A'                                          8:28.35  
2 Winters Mill  'A'                                   8:37.55  
3 Clarksburg  'A'                                     8:39.52  
4 Franklin  'A'                                       8:49.23  
5 South River  'A'                                    8:53.99  
6 C. Milton Wright  'A'                               8:56.58  
7 North Caroline  'A'                                 8:58.07  
8 Oakland Mills  'A'                                  9:07.81  
9 John Carroll  'A'                                   9:09.85  
10 Arundel  'A'                                        9:10.66  
11 Chesapeake-AA  'A'                                  9:12.02  
12 Archbishop Spalding  'A'                            9:22.58  
13 Old Mill  'A'                                       9:30.75  
14 Annapolis  'A'                                     10:06.63  

Boys High Jump 5'4"
================================================================
Meet Record: !  6-07  1997        Mike Hughes, Bowie HS                       
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Cronauer, Michael         11 Franklin               6-02.00  
2 Akyen, Paul               12 Clarksburg             6-00.00  
3 Mathis, Joshua            12 Franklin               5-10.00  
4 Lane, Julian                 North County           5-08.00  
5 Bryant, Deric                C. Milton Wr           5-06.00  
6 McCargo, Joseph              Old Mill              J5-06.00  
6 Perry, Jerome             11 Clarksburg            J5-06.00  
8 Edwards, Trevon              Old Mill               5-04.00  
8 Howard, Derrell           11 Clarksburg             5-04.00  
8 Smalls, Joshua               Winters Mill           5-04.00  
8 Anderson, Britton            Bowie                  5-04.00  
-- Kleintank, Ryan              South River                 NH  
-- Millberry, Fabian            Winters Mill                NH  
-- Derell, Cooper               Perry Hall                  NH  
-- Cobb, Matt                   South River                 NH  
-- Munro, David                 Arundel                     NH  
-- Hendy, Jeremiah              Bowie                       NH  
-- Overton, Damion              Winters Mill                NH  
-- Herold, Steven               C. Milton Wr                NH  
-- Fouch, Andrew                Glen Burnie                 NH  
-- Olugbemi, Daniel             Arundel                     NH  
-- Akognon, Didas               Bowie                       NH  
-- Thomas, Devon                Arundel                     NH  
-- Gonzalez, Jed                Old Mill                    NH  
-- Buckley, Brett               Chesapeake-A                NH  
-- Scott, James                 Oakland Mill                NH  
-- DiPaola, Andre               Chesapeake-A                NH  

Boys Pole Vault 9'0"
================================================================
Meet Record: ! 14-01  2002        Rob Ludwig                                  
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Hatcher, Jonathan            North Caroli          12-00.00  
2 Fox, JT                      C. Milton Wr          11-06.00  
3 Murphy, Kyle                 C. Milton Wr         J11-06.00  
4 Metlzer, Glenn               Old Mill              11-00.00  
5 Benson, Cole                 Chesapeake-A         J11-00.00  
6 Gancarz, Ian                 Old Mill             J11-00.00  
7 Blevins, Adam                Chesapeake-A          10-06.00  
8 Seldon, Etienne              Oakland Mill         J10-06.00  
9 DiPaola, Andre               Chesapeake-A         J10-06.00  
10 Ramirez, Andrew              Winters Mill          10-00.00  
10 Hancock, Tom                 John Carroll          10-00.00  
12 James, Nicholas              Perry Hall             9-06.00  
12 Markley, Austin              John Carroll           9-06.00  
-- Oland, Nick                  Winters Mill                NH  
-- Gibbons, Matt                Winters Mill                NH  
-- Cale, Steven                 Oakland Mill                NH  
-- Labuskes, Ethan              C. Milton Wr                NH  
-- Callen, Tyler                Old Mill                    NH  
-- Pittman, Chaz                Oakland Mill                NH  

Boys Long Jump
================================================================
Meet Record: ! 22-05.50  4/16/2010   Gage Ealey, Oakland Mills                
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Bryant, Deric                C. Milton Wr          21-02.00  
2 Nwosu, Brian                 Bowie                 21-00.00  
3 Gilliam, Steven              Bowie                 19-07.00  
4 Smith, Keith                 Old Mill             J19-07.00  
5 Thompson, Jared           10 Clarksburg            19-03.00  
6 Parker, Matthew              Winters Mill          19-01.00  
7 Herold, Steven               C. Milton Wr          19-00.00  
8 Carlie, Kevin                Arundel               18-11.00  
9 Thompson, Marcell            Archbishop S          18-10.00  
10 Gonzalez, Jed                Old Mill              18-04.00  
10 Cunningham, DeAndre          Annapolis             18-04.00  
12 Griffin, Ryan             12 Pikesville            18-02.00  
13 Brookins, Michael            Old Mill              18-00.00  
14 harris, elijah               Long Reach            17-11.50  
15 Drew, Dominic                Oakland Mill          17-11.00  
16 Tolliver, Chris           10 Pikesville            17-10.00  
17 Laguerre, Wes                C. Milton Wr          17-08.00  
18 Strange, Jonathan            Annapolis             17-07.00  
18 Nguyen, Loi                  South River           17-07.00  
20 Powell, Bakari               South River           17-05.00  
20 Brooks, Delonte              Glen Burnie           17-05.00  
22 Macary, Donnie               Archbishop S          17-02.00  
-- Kimbrue, Malik               Arundel                     ND  
-- Anderson, Blake              Bowie                       ND  
-- Adedeji, Matthew          12 Clarksburg                  ND  
-- Ramirez, Andrew              Winters Mill                ND  
-- Lusk, Brady                  Chesapeake-A                ND  
-- Hart, Tyler                  Oakland Mill                ND  
-- DiPaola, Andre               Chesapeake-A                ND  
-- Hutcheson, Thomas            South River                 ND  

Boys Triple Jump
================================================================
Meet Record: ! 46-02  4/11/2006   Damel Goddard, Bowie HS                     
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Smith, Keith                 Old Mill              41-10.50  
2 Cropper, Gary                Arundel               41-02.00  
3 Akyen, Paul               12 Clarksburg            40-09.00  
4 Bryant, Deric                C. Milton Wr          40-08.00  
5 Carlie, Kevin                Arundel               39-08.00  
6 Boretti, David               Archbishop S          39-06.00  
7 Joseph, Paul              10 Clarksburg            39-04.00  
8 Derell, Cooper               Perry Hall            39-02.00  
9 Galloway, Jackie             Oakland Mill          38-08.00  
10 Shimek, Kyle                 Winters Mill          38-07.00  
11 watkins, mike                Long Reach            38-05.00  
11 Parker, Matthew              Winters Mill          38-05.00  
13 Herold, Steven               C. Milton Wr          38-03.00  
14 Boone, Darian                Old Mill              37-07.00  
15 Kimbrue, Malik               Arundel               37-04.00  
16 Thompson, Jared           10 Clarksburg            36-11.00  
17 Strange, Jonathan            Annapolis             36-10.00  
18 Anderson, Britton            Bowie                 36-07.00  
19 Laguerre, Wes                C. Milton Wr          36-05.00  
20 Griffin, Ryan             12 Pikesville            36-04.50  
21 Kumbelay, Aaron              Oakland Mill          36-03.00  
22 harris, elijah               Long Reach            36-00.00  
23 Ramirez, Andrew              Winters Mill          35-05.00  
24 Lusk, Brady                  Chesapeake-A          35-04.00  
25 Kantelberg, Lannart          North Caroli          35-01.00  

Boys Shot Put 35'0"
================================================================
Meet Record: ! 55-01  1993        Jamal Dixon-Hawkins, Old Mill HS            
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Allam, Drew                  Chesapeake-A          48-03.00  
2 Sanner, Jake                 Chesapeake-A          47-10.00  
3 Randall, John             12 Franklin              45-10.50  
4 Lewis, Braml                 Perry Hall            44-05.00  
5 robinson, dominic            Long Reach            44-04.00  
6 Austin, Robinson             Perry Hall            43-05.25  
7 Holt, Brandon                Winters Mill          41-06.00  
8 Mitchell, Emmanuel           Old Mill              40-10.00  
9 Dembinski, Alex              Old Mill              39-04.00  
10 Morrison, Jeff            11 Clarksburg            39-03.50  
11 Varner, Denzel               John Carroll          39-02.50  
12 adiqwe, odera                Long Reach            38-04.00  
13 williams, dominic            Long Reach            38-01.75  
14 Woodroffe, Brandon           Arundel               37-05.00  
15 Blankenship, Tyler           Chesapeake-A          35-07.50  
16 Wicklein, Matt               Archbishop S          35-06.50  
17 Ouedraogo, Ousseni           John Carroll          35-02.75  
18 Rochester, Ty-jhai           C. Milton Wr          34-06.50  
19 Harman, Peter                Oakland Mill          33-08.00  
20 Melvin, Shaquille         10 Franklin              33-07.00  
21 Lumpkin, Oliver              Bowie                 33-02.00  
22 Kinney, Vicente           11 Clarksburg            32-09.00  
23 Wilson, Colin                South River           32-07.00  
24 Violette, David              C. Milton Wr          32-00.50  
24 Rucker, Derek                North County          32-00.50  
26 Tradwell, Malik              Arundel               31-08.00  
26 Cox, Brennan                 Winters Mill          31-08.00  
28 Bacot, Matthew               North County          30-09.00  
29 Conner, Evan                 Old Mill              30-00.00  
30 Belt, Jared                  Glen Burnie           29-11.25  
31 King, Kevin               11 Clarksburg            29-11.00  
32 Sparr, Dexter                C. Milton Wr          29-03.00  
33 Gardner, Anthony             North Caroli          28-02.00  
34 Brown, Mike                  Arundel               27-11.00  
35 Rubino, Vince                Archbishop S          27-09.00  
36 Celtnieks, Joseph            Oakland Mill          25-04.75  
37 Leete, Bradley               Winters Mill          24-07.00  
38 Whiteley, Ben                North Caroli          23-04.00  
39 Spangler, Adam               Archbishop S          19-03.00  

Boys Discus Throw 95'0"
================================================================
Meet Record: ! 171-05  2003        Lief Cargo, Bowie HS                       
Name                    Year School                  Finals 
================================================================
1 Randall, John             12 Franklin                130-11  
2 williams, dominic            Long Reach              125-01  
3 Ezenwanne, Eric              Oakland Mill            122-01  
4 Sanner, Jake                 Chesapeake-A            117-04  
5 Allam, Drew                  Chesapeake-A            114-09  
6 Kinney, Vicente           11 Clarksburg              113-00  
7 Rochester, Ty-jhai           C. Milton Wr            108-06  
7 adiqwe, odera                Long Reach              108-06  
9 Lewis, Braml                 Perry Hall              107-01  
10 Varner, Denzel               John Carroll            106-10  
11 Morrison, Jeff            11 Clarksburg              105-03  
12 Maddox, Lorenzo              North County            102-07  
13 Wicklein, Matt               Archbishop S            102-05  
14 Owens, Delvin                Annapolis               100-01  
15 King, Kevin               11 Clarksburg               99-09  
16 Austin, Robinson             Perry Hall               97-05  
17 Cox, Brennan                 Winters Mill             93-02  
18 Mitchell, Emmanuel           Old Mill                 92-03  
19 Holt, Brandon                Winters Mill             92-02  
20 Blankenship, Tyler           Chesapeake-A             88-10  
21 Harman, Peter                Oakland Mill             88-09  
22 Murphy, Josh                 Arundel                  88-00  
23 Hancock, Tom                 John Carroll             86-01  
24 McClary, Corbin           11 Franklin                 84-11  
25 Rucker, Derek                North County             82-11  
26 robinson, dominic            Long Reach               81-01  
27 O, Ad                        Arundel                  80-01  
28 Lumpkin, Oliver              Bowie                    79-07  
29 Sparr, Dexter                C. Milton Wr             76-05  
30 Love, Brandon                Old Mill                 76-03  
31 Violette, David              C. Milton Wr             74-02  
32 Gardner, Anthony             North Caroli             73-07  
33 Leach, Matt                  South River              72-06  
34 Wilson, Colin                South River              67-01  
35 Woodroffe, Brandon           Arundel                  65-00  
36 Leete, Bradley               Winters Mill             63-01  
37 Whiteley, Ben                North Caroli             56-05  
38 Celtnieks, Joseph            Oakland Mill             54-00  
39 Lindauer-Kennard, Kody       North County             53-10  
40 Rubino, Vince                Archbishop S             53-05  
41 Nuworsoo, Cyril           11 Franklin                 50-06  
42 Spangler, Adam               Archbishop S             45-03  
-- Ouedraogo, Ousseni           John Carroll              FOUL  
-- Hoenig, Mitchell             Old Mill                  FOUL



Return to Top

Email | About