MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




ISL/MAC Championship
ISL MAC Championships Outdoors History
Hosted By: Holton Arms
Bethesda, Maryland
2011-05-14

Licensed to ISL/MAC Track Championship HY-TEK's Meet Manager 5/14/2011 08:16 PM
             2011 ISL MAC Champsionships - 5/13/2011 to 5/14/2011              
                              Holton Arms School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Discus Throw
=======================================================================
 4 Throws
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Simpson, Ryan                Maret                127-09.50   10   
  2 Palmer, Neville              Georgetown D             99-04    8   
  3 Kirsch, Nicky                Sidwell Frie             94-06    6   
  4 Simpson, Ren                 Flint Hill               93-09    4   
  5 Sennett, Josh                St. Andrew's             91-06    2   
  6 Frank, Adam                  Georgetown D             89-08    1   
  7 Rhodes, Jack                 Potomac Scho             88-04  
  8 Weiner, Stephen              Sidwell Frie             86-09  
  9 Sump, Jackson                St. Andrew's             86-01  
 10 Dewberry, Michael            Potomac Scho             84-00  
 11 Mendez, Will                 Sidwell Frie             81-11  
 12 Zavala, Wilson               Flint Hill            78-01.50  
 13 Cowan, Travis                St. Andrew's             75-09  
 14 Marske, Ricky                Flint Hill            68-06.25  
 15 Dick, Zander                 Georgetown D             66-10  
 16 Bidstrip, Brian              Potomac Scho             65-03  
 
Event 2  Girls Discus Throw
================================================================
 Minimum Distance - 60'00
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Helm, Liz                    Episcopal             97-07.75q 
  2 Mizzell, Lauren              St Stephens              94-01q 
  3 Tomdio, Shirley              Georgetown V             89-07q 
  4 Adam, Lisa                   Stone Ridge              88-07q 
  5 Hickman, Andrea              Episcopal             87-05.50q 
  6 Wood, Tiara                  Sidwell Frie          85-00.50q 
  7 Melson, Valerie              Sidwell Frie          84-05.50q 
  8 Kechkian, Cande              Flint Hill               83-01q 
  9 Barnum, Brenda               Madeira               80-09.50q 
 10 Sweatman, Brittany           Flint Hill            79-03.50  
 11 Jones, Dominique             Sidwell Frie          77-08.50  
 12 Cottrol, Dora                St Stephens              76-00  
 13 Schreiner, June              Madeira               72-03.50  
 14 Lindner, Mary Faith          Georgetown V          72-01.50  
 15 Burdett, Elizabeth           Stone Ridge              63-05  
 16 Malikyar, Leila              St Stephens              63-04  
 17 Nwabunnia, Antoinette        Holton-Arms              63-00  
 18 Laryea, Rachel               Madeira               60-10.50  
 19 Roberts, Molly               Georgetown D             57-10  
 20 Butler, Enamarie             Holton-Arms           56-01.50  
 21 Williams, Tatyana            Holton-Arms              52-03  
 22 Mandel, Molly                Potomac Scho             47-07  
 23 McCaffrey, Avery             Potomac Scho          45-05.50  
 24 Saudabayeva, Aidana          National Cat             39-00  
 
Event 2  Girls Discus Throw
=======================================================================
 Minimum Distance - 60'00
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Wood, Tiara                  Sidwell Frie             98-00   10   
  2 Helm, Liz                    Episcopal             97-07.75    8   
  3 Mizzell, Lauren              St Stephens              94-01    6   
  4 Melson, Valerie              Sidwell Frie          91-05.50    5   
  5 Tomdio, Shirley              Georgetown V             89-07    4   
  6 Adam, Lisa                   Stone Ridge              88-07    3   
  7 Hickman, Andrea              Episcopal             87-05.50    2   
  8 Barnum, Brenda               Madeira                  84-00    1   
  9 Kechkian, Cande              Flint Hill               83-01  
 
Event 3  Girls Triple Jump
================================================================
 Minimum distance  25-0
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Brock, Kimora                National Cat          34-00.50q 
  2 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms           33-04.00q 
  3 Williams, Rachel             Holton-Arms           32-09.00q 
  4 Campbell, Dominique          Georgetown D          32-07.00q 
  5 Tramonte, Nada               Georgetown V          31-09.50q 
  6 Bull, Tatiana                St Stephens           31-05.50q 
  7 Tillman, Kelsey              Georgetown V          31-05.00q 
  8 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V          31-03.00q 
  9 Frantz, Mary                 Episcopal             30-03.00q 
 10 Bess, Nora                   Maret                 30-00.50  
 10 Reid, Adhana                 St Stephens           30-00.50  
 12 Jefferies, Courtney          Madeira               29-02.00  
 13 Clancy, Camille              Stone Ridge           28-04.50  
 14 Mitchell, Shelby             Sidwell Frie          28-03.50  
 15 King, Khadija                Sidwell Frie          27-06.00  
 16 Gatten, Jasmine              Holton-Arms           25-04.50  
 -- Hickerson, Jennifer          National Cat              FOUL  
 -- Phoenix, Naaila              Madeira                    DNF  
 -- Brandon, Olivia              St Stephens                DNF  
 
Event 3  Girls Triple Jump
=======================================================================
 Minimum distance  25-0
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Brock, Kimora                National Cat          34-00.50   10   
  2 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms           33-04.00    8   
  3 Williams, Rachel             Holton-Arms           32-09.00    6   
  4 Campbell, Dominique          Georgetown D          32-07.00    5   
  5 Tramonte, Nada               Georgetown V          31-09.50    4   
  6 Bull, Tatiana                St Stephens           31-05.50    3   
  7 Tillman, Kelsey              Georgetown V          31-05.00    2   
  8 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V          31-03.00    1   
  9 Frantz, Mary                 Episcopal             30-03.00  
 
Event 4  Boys Triple Jump
=======================================================================
 4 Jumps
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Campbell, Anthony            Georgetown D          44-10.50   10   
  2 Gainsburg, Jesse             Georgetown D          39-09.00    8   
  3 Mitchell, Brandon            Potomac Scho          39-04.00    6   
  4 Robert, Cameron              Georgetown D          39-00.00    4   
  5 Peatross, John               St. Andrew's          38-05.00    2   
  6 Grimm, Andres                St. Andrew's          36-09.75    1   
  7 Hicks, Maurice               Maret                 35-10.00  
  8 Heyer, Chris                 Flint Hill            35-09.75  
  9 Izadpanah, Arman             St. Andrew's          33-03.00  
 
Event 5  Girls High Jump
=======================================================================
 Opening Height 4-2
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms            5-04.00   10   
  2 Brock, Kimora                National Cat           5-00.00    8   
  3 Joseph, Leah                 St Stephens            4-10.00    6   
  4 Bullock, Terri               Georgetown V           4-08.00    5   
  5 Gatten, Jasmine              Holton-Arms           J4-08.00    3.50
  5 Helm, Sophie                 Episcopal             J4-08.00    3.50
  7 Davoudian, Lily              Potomac Scho           4-06.00    2   
  8 Omenitsch, Liz               Stone Ridge            4-04.00    1   
  9 Bloom, Rebecca               Holton-Arms           J4-04.00  
 10 King, Khadija                Sidwell Frie           4-02.00  
 10 Tramonte, Nada               Georgetown V           4-02.00  
 10 Zeiss, Morgan                Georgetown V           4-02.00  
 -- Benson, Julia                Sidwell Frie                NH  
 -- Chen, Sam                    Flint Hill                  NH  
 -- Thompson, Imani              Madeira                     NH  
 -- Stewart, Akhir               Sidwell Frie                NH  
 
Event 6  Boys High Jump
=======================================================================
 Opening Height 5-0
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Campbell, Anthony            Georgetown D           5-06.00   10   
  2 Bindley-Taylor, Stefan       Georgetown D           5-04.00    7   
  2 Simpson, Ryan                Maret                  5-04.00    7   
  4 Rodgers, Greg                Georgetown D           5-02.00    4   
  5 Mitchell, Brandon            Potomac Scho           5-00.00    2   
  6 Grimm, Andres                St. Andrew's          J5-00.00    1   
 -- Izadpanah, Arman             St. Andrew's                NH  
 -- Cole, Michael                Flint Hill                  NH  
 
Event 7  Boys Long Jump
=======================================================================
 4 Jumps
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Peatross, John               St. Andrew's          21-03.25   10   
  2 Campbell, Anthony            Georgetown D          20-01.75    8   
  3 Grimm, Andres                St. Andrew's          20-01.50    6   
  4 Davis, Sean                  Maret                 19-11.50    4   
  5 Seifu, Matthew               Sidwell Frie          19-11.25    2   
  6 Rust-Tierney, Erin           Georgetown D          18-01.50    1   
  7 Robert, Cameron              Georgetown D          17-08.00  
  8 Mitchell, Brandon            Potomac Scho          16-10.00  
  9 Akinsanya, James             St. Andrew's          16-04.25  
 10 Heyer, Chris                 Flint Hill            15-09.25  
 11 Hardin, Eric                 Flint Hill            15-05.25  
 12 Benson, Jack                 Sidwell Frie          15-03.75  
 13 Arene-Morley, Diego          Sidwell Frie          15-01.50  
 -- Kuzmik, Ian                  Potomac Scho               DNF  
 
Event 8  Girls Long Jump
================================================================
 Minimum Distance 12-0
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Bingham, Shantell            Episcopal             17-03.00q 
  2 Bullock, Terri               Georgetown V          16-08.50q 
  3 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms           15-06.50q 
  3 Williams, Rachel             Holton-Arms           15-06.50q 
  5 Bell, Connor                 Georgetown V          15-05.50q 
  6 Cogswell, Sydney             Sidwell Frie          15-05.00q 
  7 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V          15-01.50q 
  7 Savage, Britt                Flint Hill            15-01.50q 
  9 Gill, Dara                   Holton-Arms           14-09.00q 
 10 Thompson, Imani              Madeira               14-06.50  
 11 Bull, Tatiana                St Stephens           14-03.00  
 12 Reid, Adhana                 St Stephens           14-00.00  
 13 Clancy, Camille              Stone Ridge           13-10.50  
 13 Walker, Gloria               Sidwell Frie          13-10.50  
 15 Afsar, Nina                  Sidwell Frie          13-09.50  
 16 Lyerly, Haley                Episcopal             12-09.00  
 17 Case, Katie                  Maret                 12-08.00  
 18 Ernst, Julia                 Georgetown D          11-11.50  
 19 Fasolyak, Anya               Bullis                11-11.00  
 20 Pomper, Anna                 Maret                  9-11.25  
 
Event 8  Girls Long Jump
=======================================================================
 Minimum Distance 12-0
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bingham, Shantell            Episcopal             17-03.00   10   
  2 Bullock, Terri               Georgetown V          16-08.50    8   
  3 Cogswell, Sydney             Sidwell Frie          16-02.25    6   
  4 Bell, Connor                 Georgetown V          15-10.00    5   
  5 Savage, Britt                Flint Hill           J15-10.00    4   
  6 Williams, Rachel             Holton-Arms           15-06.50    3   
  7 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms          J15-06.50    2   
  8 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V          15-01.50    1   
  9 Gill, Dara                   Holton-Arms           14-00.00  
 
Event 9  Girls Shot Put
================================================================
 Minimum Distance 22-0
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Wood, Tiara                  Sidwell Frie          34-02.00q 
  2 Adam, Lisa                   Stone Ridge           31-10.00q 
  3 Griffith, Aliyah             Episcopal             31-03.75q 
  4 Tomdio, Shirley              Georgetown V          31-01.00q 
  5 Kechkian, Cande              Flint Hill            30-01.50q 
  6 Hickman, Andrea              Episcopal             28-06.00q 
  7 Mizzell, Lauren              St Stephens           28-05.00q 
  8 Nwabunnia, Antoinette        Holton-Arms           28-02.00q 
  9 Melson, Valerie              Sidwell Frie          28-01.00q 
 10 Burdett, Elizabeth           Stone Ridge           27-01.00  
 11 Malikyar, Leila              St Stephens           26-09.00  
 12 Williams, Tatyana            Holton-Arms           25-05.00  
 13 Providence, Courteney        Flint Hill            25-02.25  
 14 Laryea, Rachel               Madeira               25-02.00  
 15 Lindner, Mary Faith          Georgetown V          25-01.00  
 16 Jones, Dominique             Sidwell Frie          24-07.50  
 17 Butler, Enamarie             Holton-Arms           24-03.50  
 18 Roberts, Molly               Georgetown D          24-03.25  
 19 Barnum, Brenda               Madeira               24-03.00  
 20 Schreiner, June              Madeira               23-00.00  
 21 Armstrong, Jasmine           St Stephens           22-09.00  
 22 Mandel, Molly                Potomac Scho          19-02.00  
 23 Zeints, Sasha                Maret                 17-02.00  
 24 Murphy, Erin                 National Cat          17-01.50  
 25 McCaffrey, Avery             Potomac Scho          16-10.00  
 -- Meriwether, Joelle           Bullis                     DNF  
 -- Whitlow, Maya                Bullis                     DNF  
 
Event 9  Girls Shot Put
=======================================================================
 Minimum Distance 22-0
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Wood, Tiara                  Sidwell Frie          34-02.00   10   
  2 Adam, Lisa                   Stone Ridge           33-06.75    8   
  3 Griffith, Aliyah             Episcopal            J33-06.75    6   
  4 Tomdio, Shirley              Georgetown V          32-02.00    5   
  5 Kechkian, Cande              Flint Hill            30-01.50    4   
  6 Hickman, Andrea              Episcopal             28-06.00    3   
  7 Mizzell, Lauren              St Stephens           28-05.00    2   
  8 Nwabunnia, Antoinette        Holton-Arms           28-02.00    1   
  9 Melson, Valerie              Sidwell Frie          28-01.00  
 
Event 10  Boys Shot Put
=======================================================================
 4 Throws
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simpson, Ryan                Maret                 42-08.00   10   
  2 Rhodes, Jack                 Potomac Scho          42-04.00    8   
  3 Simpson, Ren                 Flint Hill            38-10.00    6   
  4 Davidson, Will               Flint Hill            36-03.00    4   
  5 Goldberg, Alex               Georgetown D          35-05.50    2   
  6 Dewberry, Michael            Potomac Scho          34-09.50    1   
  7 Jalaie, Ali                  Flint Hill            34-02.50  
  8 Palmer, Neville              Georgetown D          33-03.25  
  9 Kirsch, Nicky                Sidwell Frie          32-10.50  
 10 Mendez, Will                 Sidwell Frie          32-07.50  
 11 Weiner, Stephen              Sidwell Frie          30-09.75  
 12 Sennett, Josh                St. Andrew's          29-10.75  
 13 Frank, Adam                  Georgetown D          29-07.00  
 14 Sump, Jackson                St. Andrew's          29-05.50  
 15 Cowan, Travis                St. Andrew's          28-09.00  
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                       9:44.25   10   
     1) Lindsay, Alison                 2) Fonvielle, Catherine           
     3) Martin, Lauren                  4) Goolsby, Jazana                
  2 Georgetown Day  'A'                                 9:53.93    8   
     1) Miller, Naomi                   2) Cullen, Kate                   
     3) Dohner, Julia                   4) Krasne, Tess                   
  3 National Cathedral Sch for Gir  'A'                 9:59.03    6   
     1) Leidl, Bethany                  2) Murphy, Cara                   
     3) Gaines, Sararose                4) Brock, Kimora                  
  4 Holton-Arms  'A'                                   10:10.32    5   
     1) Scully, Kathryn                 2) Jackson, Bailey                
     3) Bergamesca, Katie               4) Hurlbut, Molly                 
  5 Sidwell Friends  'A'                               10:14.20    4   
     1) Cunningham, Liz                 2) Gomez-Rexrode, Amalia          
     3) Lessin, Julie                   4) Martin, Eva                    
  6 Georgetown Visitation Prep  'A'                    10:17.10    3   
     1) Jones, Stephanie                2) Waddell, Emily                 
     3) Connelly, Bridget               4) Tigani, Elise                  
  7 Episcopal  'A'                                     10:17.82    2   
     1) Carter, Mary Robert             2) Thomas, Bailey                 
     3) Ollson, Maja                    4) Wright, Virginia               
  8 Potomac School  'A'                                10:59.25    1   
     1) Keller, Julia                   2) Thomas, Carrita                
     3) Toch, Caroline                  4) Yeonas, Tory                   
  9 Madeira  'A'                                       11:26.50  
     1) Landau, Nicole                  2) Raffman, Alison                
     3) Klaff, Maddie                   4) Braun, Krista                  
 10 Bullis  'A'                                        13:13.19  
     1) Uechi, Cami                     2) Hashemi, Lily                  
     3) Kim, Ester                      4) Joo, Alex                      
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends  'A'                                8:30.70   10   
     1) Campbell, Jason                 2) Dock, Chris                    
  2 Georgetown Day  'A'                                 8:31.94    8   
     1) Masurovsky, Jason               2) Balton, Timmy                  
     3) Boardman, Sam                   4) Cox, Billy                     
  3 St. Andrew's Episcopal  'A'                         8:47.73    6   
     1) Agbaniyaka, Boni                2) Ibrahim-Hassan, Ahmed          
     3)                                 4) Kahn, Gabe                     
  4 Potomac School  'A'                                 9:04.59    4   
     1) Johnston, Hunter                2) Ross, Campbell                 
     3) Kaplan, Jack                    4)                                
  5 Flint Hill  'A'                                     9:21.75    2   
     1) Abraham, Alex                   2) Barbalace, Ryan                
     3) Pawlow, Greg                    4) Azad, Hooman                   
  6 Maret  'A'                                          9:49.35    1   
     1) Hicks, Maurice                  2) Schneider, Julian              
     3) Perry, Clayton                  4) Wilson, Jay                    
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                       49.85   2  10   
     1) Tillman, Kelsey                 2) Allen, Destiny                 
     3) Bullock, Terri                  4) Lindner, Blake                 
  2 Georgetown Day  'A'                                   51.01   2   8   
     1) McKeython, Aja                  2) Ford, Simone                   
     3) Nickels, Heather                4) Campbell, Dominique            
  3 Holton-Arms  'A'                                      51.12   2   6   
     1) Gill, Dara                      2) Berkman, Natalie               
     3) Williams, Rachel                4) Johnson, Bria                  
  4 Episcopal  'A'                                        52.97   2   5   
     1) Jones, Jasmine                  2) Griswold, Olivia               
     3) Lyerly, Haley                   4) Bingham, Shantell              
  5 Sidwell Friends  'A'                                  54.00   1   4   
     1) Afsar, Nina                     2) Adetu, Dayo                    
     3) Mitchell, Shelby                4) King, Khadija                  
  6 Madeira  'A'                                          54.17   2   3   
     1) Holder, Brooke                  2) Williamson, Jordan             
     3) White, Asha                     4) Thompson, Imani                
  7 Potomac School  'A'                                   54.25   2   2   
     1) Davoudian, Lily                 2) Dove, Caroline                 
     3) Givens, Olivia                  4) Brandon, Kelsey                
  8 St Stephens and St Agnes  'A'                         55.78   2   1   
     1) Horton, Lauren                  2) Bull, Tatiana                  
     3) Reid, Adhana                    4) Bolding, Raven                 
  9 Maret  'A'                                            57.79   1 
     1) Case, Katie                     2) Bess, Nora                     
     3) Marsh-Coan, Angela              4) Rosenthal, Alex                
 10 National Cathedral Sch for Gir  'A'                   59.13   1 
     1) Dimarco, Louise                 2) Ogunrinde, Tola                
     3) Alcus, Claire                   4) Bryski, Sasha                  
 -- Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                      DQ   2 
     1) Gill, Alyssa                    2) Nickens, Chloe                 
     3) Omenitsch, Liz                  4) Farrell, Jennifer              
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Day  'A'                                   45.53   10   
     1) Phillips, Ben                   2) Oliver, Jibreel                
     3) Thimm, Lukas                    4) Biniaz-Harris, Alex            
  2 Sidwell Friends  'A'                                  45.62    8   
     1) Meyerhoff, Christopher          2) Arene-Morley, Diego            
     3) Flores, Jose                    4) Sandel, Jamie                  
  3 Maret  'A'                                            46.29    6   
     1) Baly, Jared                     2) Tamen, Zach                    
     3) Davis, Sean                     4) Simpson, Ryan                  
  4 St. Andrew's Episcopal  'A'                           48.05    4   
     1) Akinsanya, James                2) Goldstein, Forrest             
     3)                                 4) Agbaniyaka, Boni               
  5 Potomac School  'A'                                   50.65    2   
     1)                                 2) May, Evan                      
     3) Martin, Chris                   4) Ninassi, Michael               
  6 Flint Hill  'A'                                       52.14    1   
     1) Jalaie, Ali                     2) Cole, Michael                  
     3) Abraham, Alex                   4) Azad, Hooman                   
 
Event 15  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cogswell, Sydney             Sidwell Frie           5:16.60   10   
  2 Scully, Kathryn              Holton-Arms            5:21.47    8   
  3 Terzian, Polly               National Cat           5:21.81    6   
  4 Pressel, Diana               Stone Ridge            5:25.03    5   
  5 Lindsay, Alison              St Stephens            5:25.87    4   
  6 Spruill, Liz                 Episcopal              5:25.98    3   
  7 Connelly, Bridget            Georgetown V           5:26.92    2   
  8 Jones, Stephanie             Georgetown V           5:27.58    1   
  9 Cunningham, Liz              Sidwell Frie           5:28.40  
 10 Bergamesca, Katie            Holton-Arms            5:30.28  
 11 Halm, Abby                   Episcopal              5:38.07  
 12 Krasne, Tess                 Georgetown D           5:41.79  
 13 Kinoshita, Satowa            National Cat           5:45.84  
 14 Daniels, Katie               Georgetown V           5:49.31  
 15 Dohner, Julia                Georgetown D           5:52.41  
 16 Pancake, Alex                Potomac Scho           5:56.86  
 17 Zulauf, Lizzie               St Stephens            5:57.12  
 18 Wilson, Allegra              Potomac Scho           6:02.76  
 19 Oliver, Madison              Flint Hill             6:03.28  
 20 Klaff, Maddie                Madeira                6:04.19  
 21 Guntle, Alex                 Connelly Sch           6:05.79  
 22 Yeonas, Tory                 Potomac Scho           6:07.14  
 23 Specht, Clare                Holton-Arms            6:09.04  
 24 Gerson, Jessie               Georgetown D           6:09.49  
 25 Hastings, Hannah             St. Andrew's           6:16.79  
 26 Adams, Alex                  Maret                  6:17.78  
 27 Brady, Julia                 Bullis                 6:18.38  
 28 Hastings, Dorothy            Connelly Sch           6:20.57  
 29 Uechi, Cami                  Bullis                 6:21.14  
 30 Waldman, Rachel              Maret                  6:22.03  
 31 Werner, Olivia               Flint Hill             6:24.00  
 32 Bell, Caroline               St. Andrew's           6:26.16  
 33 Raffman, Alison              Madeira                6:34.79  
 34 Rivera, Krissia              St. Andrew's           6:42.61  
 35 Zeints, Sasha                Maret                  6:55.15  
 36 Blair, Abi                   Bullis                 6:55.32  
 
Event 16  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph, Ben                  Georgetown D           4:31.16   10   
  2 Metz, Peter                  Georgetown D           4:33.99    8   
  3 Samet, Daniel                Georgetown D           4:34.02    6   
  4 Kim, Matthew                 Sidwell Frie           4:34.27    4   
  5 Ross, Campbell               Potomac Scho           4:36.11    2   
  6 Kensinger, Nick              Potomac Scho           4:39.73    1   
  7 Losey, Colin                 Sidwell Frie           4:40.33  
  8 Armbruster, Alex             St. Andrew's           4:40.34  
  9 Moses, Adam                  Potomac Scho           4:52.75  
 10 Baderschneider Blond, He     Maret                  4:55.59  
 11 Dreo, Alex                   Flint Hill             5:05.94  
 12 Lynch, Anthony               Flint Hill             5:06.94  
 13 Nealley, Harrison            St. Andrew's           5:19.71  
 14 Blackwell, Tommy             Flint Hill             5:20.44  
 15 James, Peter                 St. Andrew's           5:36.19  
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bingham, Shantell            Episcopal                15.68q  3 
  2 Savage, Britt                Flint Hill               16.73q  2 
  3 Grant, Asha-Kai              Sidwell Frie             17.27q  1 
  4 Omenitsch, Liz               Stone Ridge              17.42q  2 
  5 Tramonte, Nada               Georgetown V             17.65q  3 
  6 Allen, Destiny               Georgetown V             18.09q  2 
  7 Dimarco, Louise              National Cat             18.66q  3 
  8 Frederique, Danette          Holton-Arms              19.00q  1 
  9 Alcus, Claire                National Cat             19.08   1 
 10 Belikove, Tasha              St. Andrew's             19.10   3 
 11 Bryski, Sasha                National Cat             19.99   1 
 12 Jones Wilkerson, Aimee       Holton-Arms              20.11   3 
 13 Bess, Nora                   Maret                    20.16   1 
 14 Sallah, Selly                Sidwell Frie             20.23   3 
 14 Fasolyak, Anya               Bullis                   20.23   2 
 16 Feldman, Polly               Holton-Arms              20.32   1 
 17 Jones, Lena                  Maret                    20.72   2 
 18 Ernst, Julia                 Georgetown D             21.00   3 
 19 Benson, Julia                Sidwell Frie             22.66   2 
 20 Loghman, Faye                Bullis                   23.09   1 
 -- Hoffman, Amani               Potomac Scho                DQ   2 
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bingham, Shantell            Episcopal                14.95   10   
  2 Savage, Britt                Flint Hill               16.50    8   
  3 Grant, Asha-Kai              Sidwell Frie             17.28    6   
  4 Omenitsch, Liz               Stone Ridge              17.73    5   
  5 Tramonte, Nada               Georgetown V             17.90    4   
  6 Dimarco, Louise              National Cat             18.63    3   
  7 Allen, Destiny               Georgetown V             19.14    2   
  8 Frederique, Danette          Holton-Arms              19.25    1   
 
Event 18  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hardy, Kyle                  St. Andrew's             16.35q  2 
  2 Sandel, Jamie                Sidwell Frie             16.39q  1 
  3 Grimm, Andres                St. Andrew's             16.65q  1 
  4 Coleman, Ben                 St. Andrew's             17.26q  2 
  5 Kunst, Ben                   Georgetown D             17.49q  1 
  6 Miller, Daniel               Georgetown D             17.88q  2 
  7 Greene, Mike                 Maret                    18.63   1 
  8 Goslinger, Stan              Maret                    19.37   2 
  9 Billingslea, Jeffrey         Potomac Scho             19.79   1 
 10 Eppler, Alex                 Georgetown D             20.07   2 
 
Event 18  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hardy, Kyle                  St. Andrew's             16.73   10   
  2 Grimm, Andres                St. Andrew's             16.90    8   
  3 Miller, Daniel               Georgetown D             17.38    6   
  4 Kunst, Ben                   Georgetown D             17.50    4   
  5 Sandel, Jamie                Sidwell Frie             21.45    2   
 -- Coleman, Ben                 St. Andrew's                DQ  
 
Event 19  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nickens, Chloe               Stone Ridge              58.71q  5 
  2 Campbell, Dominique          Georgetown D             59.30q  4 
  3 Tigani, Elise                Georgetown V           1:00.09q  2 
  4 Farrell, Jennifer            Stone Ridge            1:00.59q  2 
  5 Wilson, Megan                Sidwell Frie           1:01.25q  3 
  6 Goolsby, Jazana              St Stephens            1:01.93q  1 
  7 Hynds, Elaine                Georgetown V           1:02.14q  4 
  8 Martin, Lauren               St Stephens            1:02.44q  3 
  9 Cullen, Kate                 Georgetown D           1:02.49   5 
 10 Rosse, Lacy                  Potomac Scho           1:02.59   1 
 11 Jones, Jasmine               Episcopal              1:03.84   5 
 12 Moffatt-Darko, Shirah        National Cat           1:04.60   1 
 13 White, Asha                  Madeira                1:04.82   2 
 14 Covington, Lindsay           Holton-Arms            1:04.87   1 
 15 Altreuter, Stephanie         Flint Hill             1:05.02   5 
 16 Brandon, Kelsey              Potomac Scho           1:05.20   2 
 17 Williams, Rachel             Holton-Arms            1:05.65   3 
 17 Gurley, Alexandra            National Cat           1:05.65   3 
 19 Seder, Mia                   Sidwell Frie           1:06.21   4 
 20 Bridgeland, Fallon           Potomac Scho           1:06.67   4 
 21 Pohl, Katie                  Georgetown V           1:07.61   3 
 22 Ollson, Lanier               Episcopal              1:07.96   2 
 23 Murphy, Erin                 National Cat           1:08.30   5 
 24 Bronstein, Katherine         Georgetown D           1:08.45   2 
 25 Nyarko Odoom, Akua           Flint Hill             1:09.72   5 
 26 McDonough, Kate              Holton-Arms            1:10.25   1 
 27 Jefferies, Courtney          Madeira                1:11.55   1 
 28 Ludwig, Olivia               Maret                  1:14.69   5 
 29 Prouvost, Cordelia           Maret                  1:15.11   3 
 30 Calhoun, Amma                Bullis                 1:16.29   4 
 31 Martin-Kovics, Vicky         Connelly Sch           1:17.15   4 
 -- Owens, Dylan                 Bullis                     DNF   3 
 -- Williamson, Jordan           Madeira                    DNF   4 
 
Event 19  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nickens, Chloe               Stone Ridge              57.92   10   
  2 Campbell, Dominique          Georgetown D             58.38    8   
  3 Tigani, Elise                Georgetown V           1:00.26    6   
  4 Wilson, Megan                Sidwell Frie           1:00.68    5   
  5 Farrell, Jennifer            Stone Ridge            1:01.06    4   
  6 Martin, Lauren               St Stephens            1:01.13    3   
  7 Hynds, Elaine                Georgetown V           1:01.98    2   
  8 Goolsby, Jazana              St Stephens            1:02.52    1   
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Steele, John                 Potomac Scho             52.23q  2 
  2 Max, Ben                     Georgetown D             52.35q  2 
  3 Silva-Pinto, Aleck           Georgetown D             53.33q  1 
  4 Pawlow, Greg                 Flint Hill               53.39q  1 
  5 Jones, Khalil                Georgetown D             53.85q  1 
  6 Howard, Jonny                Flint Hill               54.90q  2 
  7 Urbany, Max                  Potomac Scho             55.09   2 
  8 Manosalvos, Ricardo          Flint Hill               55.85   1 
  9 Campbell, Jason              Sidwell Frie             56.32   2 
 10 Wilson, Jay                  Maret                    57.54   2 
 11 Billingslea, Jeffrey         Potomac Scho             58.87   1 
 12 Hicks, Maurice               Maret                    59.43   1 
 13 Page, Robert                 St. Andrew's           1:05.96   2 
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Steele, John                 Potomac Scho             52.20   10   
  2 Max, Ben                     Georgetown D             52.75    8   
  3 Silva-Pinto, Aleck           Georgetown D             53.01    6   
  4 Pawlow, Greg                 Flint Hill               53.21    4   
  5 Jones, Khalil                Georgetown D             54.57    2   
  6 Howard, Jonny                Flint Hill             1:06.98    1   
 
Event 21  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bingham, Shantell            Episcopal                12.57q  1 
  2 Tillman, Kelsey              Georgetown V             12.71q  1 
  3 Adetu, Dayo                  Sidwell Frie             12.73q  3 
  4 Johnson, Bria                Holton-Arms              13.01q  3 
  5 Gill, Alyssa                 Stone Ridge              13.05q  4 
  6 Lindner, Blake               Georgetown V             13.13q  2 
  7 Bullock, Terri               Georgetown V             13.15q  2 
  8 Ford, Simone                 Georgetown D             13.27q  4 
  9 Gill, Dara                   Holton-Arms              13.29   2 
 10 Berkman, Natalie             Holton-Arms              13.41   1 
 10 McKeython, Aja               Georgetown D             13.41   1 
 12 Givens, Olivia               Potomac Scho             13.45   3 
 13 Williamson, Jordan           Madeira                  13.65   2 
 14 Case, Katie                  Maret                    13.70   2 
 15 Afsar, Nina                  Sidwell Frie             13.81   3 
 16 Ogunrinde, Tola              National Cat             13.83   3 
 17 Nickels, Heather             Georgetown D             13.96   3 
 18 Holder, Brooke               Madeira                  13.97   4 
 19 Barnard, Marlana             Bullis                   14.02   1 
 20 Cole, Paige                  Flint Hill               14.14   1 
 21 Marsh-Coan, Angela           Maret                    14.18   1 
 22 Thompson, Imani              Madeira                  14.21   3 
 23 Parker, Sarah                Sidwell Frie             14.22   4 
 24 Davoudian, Lily              Potomac Scho             14.34   4 
 25 Bolding, Raven               St Stephens              14.35   2 
 26 Heartfield, Meredith         National Cat             14.88   2 
 27 Davis, Brianna               Bullis                   15.08   4 
 28 Martin-Kovics, Vicky         Connelly Sch             15.36   1 
 -- Schneeman, Maris             Bullis                     DNF   3 
 -- Dhallan, Sarah               Connelly Sch               DNF   4 
 -- Jessamy, Rachel              Connelly Sch               DNF   4 
 
Event 21  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bingham, Shantell            Episcopal                12.45   10   
  2 Adetu, Dayo                  Sidwell Frie             12.59    8   
  3 Gill, Alyssa                 Stone Ridge              12.79    6   
  4 Tillman, Kelsey              Georgetown V             12.87    5   
  5 Bullock, Terri               Georgetown V             13.09    4   
  6 Johnson, Bria                Holton-Arms              13.21    3   
  7 Lindner, Blake               Georgetown V             13.26    2   
  8 Ford, Simone                 Georgetown D             13.27    1   
 
Event 22  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peatross, John               St. Andrew's             11.19q  3 
  2 Biniaz-Harris, Alex          Georgetown D             11.48q  1 
  3 Marion, Jordan               Sidwell Frie             11.59q  2 
  4 Davis, Sean                  Maret                    11.66q  2 
  5 Phillips, Ben                Georgetown D             11.81q  1 
  6 Howard, Jonny                Flint Hill               11.85q  3 
  7 Seifu, Matthew               Sidwell Frie             11.95   3 
  8 Meyerhoff, Christopher       Sidwell Frie             12.12   2 
  8 Tamen, Zach                  Maret                    12.12   2 
 10 Thimm, Lukas                 Georgetown D             12.18   1 
 11 Goldstein, Forrest           St. Andrew's             12.27   1 
 12 Akinsanya, James             St. Andrew's             12.36   3 
 13 May, Evan                    Potomac Scho             12.89   1 
 14 Baly, Jared                  Maret                    12.95   3 
 15 Martin, Chris                Potomac Scho             13.19   2 
 16 Campbell, Marcus             Potomac Scho             13.21   1 
 17 Cole, Michael                Flint Hill               13.45   2 
 
Event 22  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Peatross, John               St. Andrew's             11.19   10   
  2 Marion, Jordan               Sidwell Frie             11.54    8   
  3 Biniaz-Harris, Alex          Georgetown D             11.67    6   
  4 Davis, Sean                  Maret                    11.68    4   
  5 Howard, Jonny                Flint Hill               11.84    2   
  6 Phillips, Ben                Georgetown D             11.85    1   
 
Event 23  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cogswell, Sydney             Sidwell Frie           2:18.88   10   
  2 Buyck, Elizabeth             Episcopal              2:19.18    8   
  3 Wilson, Kara                 Sidwell Frie           2:21.04    6   
  4 Wyckoff, Sarah               Georgetown V           2:22.16    5   
  5 Fonvielle, Catherine         St Stephens            2:22.36    4   
  6 Leidl, Bethany               National Cat           2:26.37    3   
  7 Dreux, Gabrielle             Madeira                2:27.09    2   
  8 Miller, Naomi                Georgetown D           2:30.59    1   
  9 Jones, Stephanie             Georgetown V           2:30.99  
 10 Spruill, Liz                 Episcopal              2:31.99  
 11 Farrell, Joanna              Stone Ridge            2:33.66  
 12 Gomez-Rexrode, Amalia        Sidwell Frie           2:33.72  
 13 Gaines, Sararose             National Cat           2:35.06  
 14 Lindsay, Alison              St Stephens            2:35.33  
 15 Bergamesca, Katie            Holton-Arms            2:35.85  
 16 Gigot, Carolyn               National Cat           2:38.08  
 17 Emery, Sophie                Georgetown D           2:39.29  
 18 Jackson, Bailey              Holton-Arms            2:40.23  
 19 Hurlbut, Molly               Holton-Arms            2:43.49  
 20 Gilbreath, Linda Kate        Potomac Scho           2:44.22  
 21 Benson-Xu, Emma              Georgetown D           2:45.87  
 22 Guntle, Alex                 Connelly Sch           2:46.35  
 23 Uechi, Cami                  Bullis                 2:46.70  
 24 Chernow, Quinn               St. Andrew's           2:50.43  
 25 Landau, Nicole               Madeira                2:51.38  
 26 Orsini, Stephanie            St. Andrew's           2:52.52  
 27 Chen, Sam                    Flint Hill             2:53.72  
 28 Werner, Olivia               Flint Hill             2:54.23  
 29 Hastings, Dorothy            Connelly Sch           2:58.18  
 30 Adams, Alex                  Maret                  2:58.35  
 31 Haake, Victoria              St. Andrew's           2:59.79  
 32 Waldman, Rachel              Maret                  3:02.52  
 33 Zeints, Sasha                Maret                  3:11.96  
 
Event 24  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph, Ben                  Georgetown D           2:02.98   10   
  2 Rotenberg, Chaz              Georgetown D           2:04.35    8   
  3 Auguste, Nelson              Georgetown D           2:04.38    6   
  4 Kensinger, Nick              Potomac Scho           2:05.47    4   
  5 Pawlow, Greg                 Flint Hill             2:06.85    2   
  6 Steele, John                 Potomac Scho           2:08.27    1   
  7 Smith, Colin                 Sidwell Frie           2:08.33  
  8 Armbruster, Alex             St. Andrew's           2:10.96  
  9 Dock, Chris                  Sidwell Frie           2:11.52  
 10 Weiss, Julian                Sidwell Frie           2:12.32  
 11 Womer, Scott                 St. Andrew's           2:14.59  
 12 Barbalace, Ryan              Flint Hill             2:15.47  
 13 Hicks, Maurice               Maret                  2:15.73  
 14 Ibrahim-Hassan, Ahmed        St. Andrew's           2:16.42  
 15 Kensinger, Mark              Potomac Scho           2:22.24  
 16 Baderschneider Blond, He     Maret                  2:29.51  
 17 Azad, Hooman                 Flint Hill             2:31.61  
 18 Perry, Clayton               Maret                  2:39.35  
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Savage, Britt                Flint Hill               48.00q  3 
  2 Tramonte, Nada               Georgetown V             48.97q  2 
  3 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms              49.06q  2 
  4 Omenitsch, Liz               Stone Ridge              50.08q  1 
  5 Waddell, Emily               Georgetown V             50.94q  3 
  6 Alcus, Claire                National Cat             51.02q  1 
  7 Grant, Asha-Kai              Sidwell Frie             51.89q  2 
  8 Allen, Destiny               Georgetown V             51.94q  3 
  9 Wilson, Megan                Sidwell Frie             52.47   2 
 10 Dimarco, Louise              National Cat             52.80   1 
 11 Gallo, Lindsay               Potomac Scho             53.74   3 
 12 Taylor, Sallie               Episcopal                54.13   1 
 13 Heartfield, Meredith         National Cat             54.87   3 
 14 Frederique, Danette          Holton-Arms              55.05   2 
 15 Jones Wilkerson, Aimee       Holton-Arms              56.79   3 
 16 Urbany, Natasha              Potomac Scho             56.86   2 
 17 Ernst, Julia                 Georgetown D             57.18   2 
 18 Bess, Nora                   Maret                    57.39   1 
 19 Jones, Lena                  Maret                    58.03   1 
 20 Baker, Cameron               Episcopal                59.33   1 
 21 Benson, Julia                Sidwell Frie             59.81   3 
 -- Thronoson, Lauren            Potomac Scho               DNF   2 
 -- Fasolyak, Anya               Bullis                     DNF   3 
 -- Jenkins, Taylor              Bullis                     DNF   1 
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Savage, Britt                Flint Hill               48.03   10   
  2 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms              49.99    8   
  3 Tramonte, Nada               Georgetown V             50.05    6   
  4 Omenitsch, Liz               Stone Ridge              50.67    5   
  5 Alcus, Claire                National Cat             51.32    4   
  6 Allen, Destiny               Georgetown V             53.16    3   
  7 Grant, Asha-Kai              Sidwell Frie             53.63    2   
  8 Waddell, Emily               Georgetown V             54.29    1   
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sandel, Jamie                Sidwell Frie             41.90q  2 
  2 Grimm, Andres                St. Andrew's             42.14q  2 
  3 Kunst, Ben                   Georgetown D             42.53q  1 
  4 Miller, Daniel               Georgetown D             43.19q  1 
  5 Coleman, Ben                 St. Andrew's             43.85q  2 
  6 Hardy, Kyle                  St. Andrew's             45.28q  1 
  7 Boardman, Sam                Georgetown D             46.65   2 
  8 Reid, Adam                   Maret                    48.35   2 
  9 Billingslea, Jeffrey         Potomac Scho             48.53   2 
 10 May, Evan                    Potomac Scho             48.66   1 
 11 Goslinger, Stan              Maret                    49.32   1 
 12 Greene, Mike                 Maret                    50.00   1 
 13 Evans, Connor                Flint Hill               53.26   2 
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sandel, Jamie                Sidwell Frie             42.05   10   
  2 Kunst, Ben                   Georgetown D             42.36    8   
  3 Grimm, Andres                St. Andrew's             42.83    6   
  4 Miller, Daniel               Georgetown D             42.87    4   
  5 Coleman, Ben                 St. Andrew's             43.08    2   
  6 Hardy, Kyle                  St. Andrew's             44.28    1   
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nickens, Chloe               Stone Ridge              25.82q  5 
  2 Adetu, Dayo                  Sidwell Frie             25.94q  4 
  3 Bingham, Shantell            Episcopal                26.10q  3 
  4 Bullock, Terri               Georgetown V             26.40q  2 
  5 Tillman, Kelsey              Georgetown V             26.45q  1 
  6 Johnson, Bria                Holton-Arms              26.67q  2 
  7 Campbell, Dominique          Georgetown D             26.71q  1 
  8 Gill, Alyssa                 Stone Ridge              27.07q  5 
  9 Ford, Simone                 Georgetown D             27.08   4 
 10 Wyckoff, Sarah               Georgetown V             27.40   5 
 11 Berkman, Natalie             Holton-Arms              27.73   4 
 12 McKeython, Aja               Georgetown D             27.82   1 
 13 Case, Katie                  Maret                    28.29   4 
 14 Altreuter, Stephanie         Flint Hill               28.35   2 
 15 Dove, Caroline               Potomac Scho             28.50   5 
 16 Gill, Dara                   Holton-Arms              28.53   5 
 17 Holder, Brooke               Madeira                  28.58   1 
 18 Parker, Sarah                Sidwell Frie             28.65   2 
 19 Brandon, Kelsey              Potomac Scho             28.76   3 
 20 Ogunrinde, Tola              National Cat             28.83   3 
 21 Frantz, Mary                 Episcopal                28.91   4 
 22 Barnard, Marlana             Bullis                   29.13   4 
 23 Bryski, Sasha                National Cat             29.36   2 
 24 Belikove, Tasha              St. Andrew's             29.41   1 
 25 Bolding, Raven               St Stephens              29.90   3 
 26 Cole, Paige                  Flint Hill               30.02   5 
 27 Dhallan, Sarah               Connelly Sch             30.04   5 
 28 Walker, Gloria               Sidwell Frie             30.58   1 
 29 Nyarko Odoom, Akua           Flint Hill               30.66   5 
 30 Pomper, Anna                 Maret                    33.17   3 
 31 Martin-Kovics, Vicky         Connelly Sch             33.50   2 
 -- Marsh-Coan, Angela           Maret                      DNF   4 
 -- Davis, Brianna               Bullis                     DNF   3 
 -- Farrell, Jennifer            Stone Ridge                DNF   3 
 -- White, Asha                  Madeira                    DNF   1 
 -- Jessamy, Rachel              Connelly Sch               DNF   4 
 -- Owens, Dylan                 Bullis                     DNF   2 
 -- Williamson, Jordan           Madeira                    DNF   1 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bingham, Shantell            Episcopal                25.33   10   
  2 Adetu, Dayo                  Sidwell Frie             25.50    8   
  3 Nickens, Chloe               Stone Ridge              26.26    6   
  4 Bullock, Terri               Georgetown V             26.42    5   
  5 Tillman, Kelsey              Georgetown V             26.57    4   
  6 Campbell, Dominique          Georgetown D             26.70    3   
  7 Johnson, Bria                Holton-Arms              26.75    2   
  8 Gill, Alyssa                 Stone Ridge              26.91    1   
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Biniaz-Harris, Alex          Georgetown D             22.97q  3 
  2 Peatross, John               St. Andrew's             22.98q  2 
  3 Marion, Jordan               Sidwell Frie             23.44q  2 
  4 Davis, Sean                  Maret                    23.53q  2 
  5 Phillips, Ben                Georgetown D             24.18q  1 
  6 Seifu, Matthew               Sidwell Frie             24.33q  1 
  7 Simpson, Ryan                Maret                    24.84   3 
  8 Tamen, Zach                  Maret                    24.85   1 
  9 Goldstein, Forrest           St. Andrew's             24.89   2 
 10 Akinsanya, James             St. Andrew's             24.93   1 
 11 Oliver, Jibreel              Georgetown D             25.00   3 
 12 Manosalvos, Ricardo          Flint Hill               25.36   1 
 13 Flores, Jose                 Sidwell Frie             25.40   3 
 14 Abraham, Alex                Flint Hill               25.62   1 
 15 Ninassi, Michael             Potomac Scho             27.94   2 
 -- Howard, Jonny                Flint Hill                 DNF   2 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Peatross, John               St. Andrew's             22.85   10   
  2 Biniaz-Harris, Alex          Georgetown D             23.03    8   
  3 Marion, Jordan               Sidwell Frie             23.58    6   
  4 Davis, Sean                  Maret                    23.91    4   
  5 Seifu, Matthew               Sidwell Frie             24.21    2   
  6 Phillips, Ben                Georgetown D             25.09    1   
 
Event 29  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cunningham, Liz              Sidwell Frie          11:48.27   10   
  2 Pressel, Diana               Stone Ridge           11:54.57    8   
  3 Gavin, Alessandra            Episcopal             11:57.78    6   
  4 Kane, Marie Therese          Georgetown V          12:05.64    5   
  5 Gaffney, Maggie              National Cat          12:11.29    4   
  6 Scully, Kathryn              Holton-Arms           12:12.63    3   
  7 Connelly, Bridget            Georgetown V          12:18.93    2   
  8 Wright, Virginia             Episcopal             12:22.99    1   
  9 Halm, Abby                   Episcopal             12:48.44  
 10 Larson, Adrienne             National Cat          12:52.89  
 11 Karam, Alessa                Georgetown D          12:55.10  
 12 Messina, Marisa              Georgetown D          12:56.38  
 13 Lessin, Julie                Sidwell Frie          13:08.92  
 14 Martin, Eva                  Sidwell Frie          13:10.22  
 15 Keller, Julia                Potomac Scho          13:13.30  
 16 Forman, Ellie                National Cat          13:29.41  
 17 Thompson, Jamie              Holton-Arms           13:35.20  
 17 Wilson, Allegra              Potomac Scho          13:35.20  
 19 Oliver, Madison              Flint Hill            14:00.02  
 20 Litschewski, Jeanette        Holton-Arms           14:10.09  
 
Event 30  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kim, Matthew                 Sidwell Frie           9:56.87   10   
  2 Ross, Campbell               Potomac Scho          10:09.84    8   
  3 Samet, Daniel                Georgetown D          10:15.75    6   
  4 Colaizzi, Griffin            Georgetown D          10:18.02    4   
  5 Metz, Peter                  Georgetown D          10:20.41    2   
  6 Losey, Colin                 Sidwell Frie          10:20.59    1   
  7 Douglass, EJ                 St. Andrew's          10:31.50  
  8 Ross, Hale                   Potomac Scho          10:56.20  
  9 Dreo, Alex                   Flint Hill            11:10.53  
 10 Kaplan, Jack                 Potomac Scho          11:17.36  
 11 Robbins, Eli                 St. Andrew's          11:18.42  
 12 Lynch, Anthony               Flint Hill            11:28.85  
 13 Charo, Ben                   Sidwell Frie          11:31.26  
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:07.09   2  10   
     1) Wyckoff, Sarah                  2) Waddell, Emily                 
     3) Tigani, Elise                   4) Hynds, Elaine                  
  2 Georgetown Day  'A'                                 4:08.47   2   8   
     1) Cullen, Kate                    2) McKeython, Aja                 
     3) Ford, Simone                    4) Campbell, Dominique            
  3 Sidwell Friends  'A'                                4:10.47   2   6   
     1) Adetu, Dayo                     2) Seder, Mia                     
     3) Wilson, Kara                    4) Grant, Asha-Kai                
  4 Episcopal  'A'                                      4:13.49   2   5   
     1) Jones, Jasmine                  2) Griswold, Olivia               
     3) Frantz, Mary                    4) Buyck, Elizabeth               
  5 Holton-Arms  'A'                                    4:14.79   2   4   
     1) Covington, Lindsay              2) Hinnerichs, Natiaha            
     3) Johnson, Bria                   4) Williams, Rachel               
  6 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:16.04   2   3   
     1) Fonvielle, Catherine            2) Goolsby, Jazana                
     3) Horton, Lauren                  4) Martin, Lauren                 
  7 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                 4:16.10   2   2   
     1) Farrell, Jennifer               2) Omenitsch, Liz                 
     3) Farrell, Joanna                 4) Nickens, Chloe                 
  8 National Cathedral Sch for Gir  'A'                 4:18.91   1   1   
     1) Gurley, Alexandra               2) Moffatt-Darko, Shirah          
     3) Murphy, Cara                    4) Brock, Kimora                  
  9 Flint Hill  'A'                                     4:20.89   1 
     1) Savage, Britt                   2) Cole, Paige                    
     3) Altreuter, Stephanie            4) Chen, Sam                      
 10 Potomac School  'A'                                 4:24.59   2 
     1) Dove, Caroline                  2) Givens, Olivia                 
     3) Rosse, Lacy                     4) Toch, Caroline                 
 11 St. Andrew's Episcopal  'A'                         4:51.14   1 
     1) Orsini, Stephanie               2) Belikove, Tasha                
     3) Hastings, Hannah                4) Chernow, Quinn                 
 12 Maret  'A'                                          4:53.34   1 
     1) Bess, Nora                      2) Ludwig, Olivia                 
     3) Rosenthal, Alex                 4) Case, Katie                    
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Day  'A'                                 3:33.61   10   
     1) Auguste, Nelson                 2) Campbell, Anthony              
     3) Rotenberg, Chaz                 4) Max, Ben                       
  2 Sidwell Friends  'A'                                3:35.41    8   
     1) Perlis, Daniel                  2) McGowan, John                  
     3) Marion, Jordan                  4) Meyerhoff, Christopher         
  3 Potomac School  'A'                                 3:37.98    6   
     1) Kensinger, Nick                 2) Moses, Adam                    
     3) Kuzmik, Ian                     4) Urbany, Max                    
  4 Flint Hill  'A'                                     3:40.76    4   
     1) Pawlow, Greg                    2) Abraham, Alex                  
     3) Manosalvos, Ricardo             4) Howard, Jonny                  
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                         3:46.12    2   
     1) Agbaniyaka, Boni                2) Coleman, Ben                   
     3) Hardy, Kyle                     4) Akinsanya, James               
  6 Maret  'A'                                          3:46.44    1   
     1) Davis, Sean                     2) Wilson, Jay                    
     3) Reid, Adam                      4) Goslinger, Stan                
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Visitation Prep 117        2) Sidwell Friends           110   
    3) Episcopal                   92.50     4) Holton-Arms                73.50
    5) Stone Ridge Sch Of Sacred   64        6) National Cathedral Sch fo  45   
    7) St Stephens and St Agnes    43        8) Georgetown Day             42   
    9) Flint Hill                  26       10) Madeira                     6   
   11) Potomac School               5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Day             205        2) St. Andrew's Episcopal     81   
    3) Sidwell Friends             77        4) Potomac School             55   
    5) Maret                       47        6) Flint Hill                 30   



Return to Top

Email | About