MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Meet of Miles
Hosted By: Thomas Johnson
Frederick, Maryland
2011-05-06

Licensed to Governor Thomas Johnson H.S.
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/6/2011 09:35 PM
                           Meet of Miles - 5/6/2011                            
                          Governor Thomas Johnson HS                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x1600 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Linganore  'A'                                     24:26.23  
  2 Col. Zadok Magruder  'A'                           24:31.77  
  3 Governor Thomas Johnson  'A'                       27:45.29  
 
Event 2  Boys 4x1600 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Governor Thomas Johnson  'A'                       19:58.15  
  2 South Hagerstown  'A'                              20:01.53  
  3 Col. Zadok Magruder  'A'                           20:53.33  
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Clark, Michelle           12 Linganore                16.47   2 
  2 Brownfield, Breana        11 Gov Thomas Johns         16.81   2 
  3 Henyon, McKenna            9 Linganore                18.68   2 
  4 Cardwell, Nadia           10 Gov Thomas Johns         19.18   2 
  5 Santana, Brenda           11 Magruder                 20.10   2 
  6 Hammond, Jenna             9 South Hag                20.22   1 
  7 Layton, Brittney          11 Catoctin                 20.47   2 
  8 Senghore, Awa             10 South Hag                21.87   1 
  9 Weant, Kylie              10 Catoctin                 22.74   1 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Green, Anthony            12 South Hag                16.13  
  2 Herring, Devon            12 South Hag                16.87  
  3 Holtzinger, William       10 Gov Thomas Johns         18.24  
  4 Martinez, Chris           10 Catoctin                 19.09  
  5 Comer, Brent               9 Gov Thomas Johns         19.66  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mency, Kiona              10 South Hag                12.72   2 
  2 Coston, Camille            9 Gov Thomas Johns         13.53   2 
  3 Johnson, Smanatha         10 Linganore                13.58   2 
  4 Hanniford, Monique         9 Magruder                 13.69   2 
  5 Saylor, ShaLeigh          12 Catoctin                 14.24   2 
  6 Henry, Tiera              12 Gov Thomas Johns         14.29   2 
  7 Desnoyers, Yancie         10 Magruder                 14.34   2 
  8 Evans, Brooke             10 Linganore                14.65   1 
  9 Crum, Hayley               9 Catoctin                 15.39   1 
 10 Ofosu-Ameyaw, Adwaa        9 South Hag                15.47   1 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Johnson, Nico             11 Gov Thomas Johns         11.37  
  2 Alston, Jordan            12 South Hag                11.43  
  3 Lawson, Harlan            11 Catoctin                 11.80  
  4 Hairston, Nate            11 Gov Thomas Johns         12.00  
  5 Moore, Marcus             11 Magruder                 12.11  
  6 Wuya, Anthony             11 Magruder                 12.15  
  7 Davis, Tyler              10 Catoctin                 12.46  
  8 Smith, Isiah               9 South Hag                12.57  
 
Event 7  Girls 2x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Catoctin  'A'                                       5:02.78  
  2 Linganore  'A'                                      5:04.58  
  3 Col. Zadok Magruder  'A'                            5:36.67  
  4 Governor Thomas Johnson  'A'                        5:44.12  
  5 South Hagerstown  'A'                               6:21.81  
 
Event 8  Boys 2x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Governor Thomas Johnson  'A'                        4:05.16  
  2 Catoctin  'A'                                       4:12.28  
  3 South Hagerstown  'A'                               4:16.67  
  4 Col. Zadok Magruder  'A'                            5:01.17  
 
Event 9  Girls 1 Mile Run 9th/10th
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Erb, Mara                  9 Magruder               6:13.85  
  2 Grotte, Paige             10 Linganore              6:17.26  
  3 Eisinger, Elise            9 Linganore              6:18.37  
  4 Hultquist, Hailey          9 Magruder               6:30.17  
  5 Stevenson, Florence        9 Magruder               6:55.97  
  6 Herman, Emily             10 Gov Thomas Johns       7:15.64  
  7 Brown, Katie              10 Gov Thomas Johns       7:19.29  
 
Event 10  Boys 1 Mile Run 9th/10th
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McGann, Thomas            10 Gov Thomas Johns       5:06.95  
  2 Hockensmith, Daniel       10 South Hag              5:09.80  
  3 Almeida, Lucas             9 Magruder               5:27.76  
  4 Echeverria, Juan          10 Gov Thomas Johns       5:33.15  
  5 Piedramartel, Bryan       10 Magruder               5:33.87  
  6 Mahlandt, Alex             9 Gov Thomas Johns       5:42.38  
  7 Harris, Andrew            10 Catoctin               5:45.88  
  8 Weeks, John                9 Magruder               6:05.98  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sandeen, Jaid             12 South Hag                48.40   1 
  2 Pryor, Rebecca            10 Gov Thomas Johns         48.99   2 
  3 Tregoning, Delaney        10 Linganore                49.90   2 
  4 Morrow, Sophia            10 Gov Thomas Johns         50.85   2 
  5 Demarais, Megan            9 Catoctin                 54.87   2 
  6 Spear, Amber              10 Linganore                55.82   2 
  7 Santana, Brenda           11 Magruder                 56.63   1 
  8 Freeman, Kayla            12 South Hag              1:03.32   2 
  9 Potts, Jessica            12 Catoctin               1:04.59   1 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Newman, Richard           12 Gov Thomas Johns         40.86  
  2 Riley, Akheem             10 Gov Thomas Johns         45.50  
  3 Lizon, Jakub              12 Magruder                 46.25  
  4 Crombie, Shawn            12 South Hag                47.72  
  5 Pulley, Wesley            11 Magruder                 48.26  
  6 Chisom, Shon              12 South Hag                49.32  
 
Event 13  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Streeter, Elizsha         10 South Hag                42.68   2 
  2 Aromolaran, Yeni          11 Gov Thomas Johns         42.79   2 
  3 Permenter, Brianna         9 Linganore                42.85   2 
  4 Juarez, Anicia             9 Magruder                 43.59   2 
  5 Brady, Kelly              11 Linganore                44.39   2 
  6 Gillespie, Dayna          11 Gov Thomas Johns         46.77   1 
  7 Senghore, Sukai           12 South Hag                48.07   2 
  8 Julian, Joy                9 Catoctin                 52.91   1 
  9 Metal, Megan              10 Catoctin                 54.58   1 
 
Event 14  Boys 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rittenhouse, Chip         12 South Hag                36.82  
  2 Lincoln, AC               12 Magruder                 37.63  
  3 Wuya, Anthony             11 Magruder                 37.64  
  4 Reynolds, Tyrone          12 Gov Thomas Johns         38.74  
  5 Ofosu-Ameyaw, Kwasi       11 South Hag                38.76  
  6 Waddy, Brennan            10 Gov Thomas Johns         40.59  
  7 Demarais, Matt             9 Catoctin                 43.52  
  8 Bosche, Marcus            10 Catoctin                 44.35  
 
Event 15  Girls 1600 Meter Dash Relay SprintHurdle
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Linganore, Female 1          Linganore              1:03.38  
  2 TJ, Female 1                 Gov Thomas Johns       1:03.81  
  3 South Hag, Female 1          South Hag              1:10.28  
  4 Catoctin, Female 1           Catoctin               1:12.84  
  5 TJ, Female 2                 Gov Thomas Johns       3:07.40  
  6 Linganore, Female 2          Linganore              3:12.96  
  7 South Hag, Female 2          South Hag              3:22.27  
  8 Catoctin, Female 2           Catoctin               3:46.94  
 -- Magruder, Female 1           Magruder                   DNF  
 
Event 16  Boys 1600 Meter Dash Relay SprintHurdle
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 South Hag, Male 1            South Hag                56.90  
  2 TJ, Male 1                   Gov Thomas Johns       1:01.27  
  3 South Hag, Male 2            South Hag              2:42.62  
  4 TJ, Male 2                   Gov Thomas Johns       2:45.69  
  5 Magruder, Male 2             Magruder               2:49.78  
 -- Magruder, Male 1             Magruder                   DNF  
 -- Catoctin, Male 1             Catoctin                   DNF  
 
Event 29  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stone, Hannah             11 Catoctin               5-04.00  
  2 Pryor, Rebecca            10 Gov Thomas Johns       5-02.00  
  2 Brownfield, Breana        11 Gov Thomas Johns       5-02.00  
  4 Tregoning, Delaney        10 Linganore              4-10.00  
  5 Icard, Jacy                9 Gov Thomas Johns       4-08.00  
  6 Pianta, Alexa              9 Gov Thomas Johns       4-06.00  
  7 Latham, Aislinn            9 Catoctin               4-04.00  
  7 Hammond, Jenna             9 South Hag              4-04.00  
  7 Manning, Elise            12 Catoctin               4-04.00  
 -- Perry, Nicole              9 Linganore                   NH  
 -- Blackmon, Jenaye          12 Magruder                  FAIL  
 
Event 33  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stone, Hannah             11 Catoctin              17-05.25  
  2 Coston, Camille            9 Gov Thomas Johns      16-04.50  
  3 Johnson, Smanatha         10 Linganore             16-00.00  
  4 Aromolaran, Yeni          11 Gov Thomas Johns      15-08.75  
  5 Hugen, Jessica            12 Linganore             14-05.00  
  6 Ngati, Lindzzi            10 Magruder              14-02.25  
  7 Chamoun, Gabby            10 Linganore             13-10.75  
  8 Hammond, Jenna             9 South Hag             13-08.50  
  9 Henry, Tiera              12 Gov Thomas Johns      13-07.75  
 10 Mohar, Kirsten             9 South Hag             12-09.00  
 11 Julian, Joy                9 Catoctin              12-08.50  
 12 Weant, Kylie              10 Catoctin              11-06.50  
 -- Hanniford, Monique         9 Magruder                  FOUL  
 -- Senghore, Awa             10 South Hag                 FOUL  
 
Event 34  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Daniels, Calvin           12 Gov Thomas Johns      20-07.25  
  2 Moody, Reggie             10 South Hag             20-05.75  
  3 Vandiver, Darian          11 Catoctin              20-05.25  
  4 Randolph, Treyvon         12 Gov Thomas Johns      20-02.50  
  5 Herring, Devon            12 South Hag             19-04.25  
  6 Choi, Hyun Jo             11 Magruder              19-01.25  
  7 Johnson, Zavae             9 Magruder              18-02.25  
  8 Oxman, Kenny               9 Magruder              16-06.25  
  9 Kasella, Tim              11 South Hag             16-03.00  
 
Event 38  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Davey, A'Von              11 Gov Thomas Johns     137-04.50  
  2 Uthe, Brian               12 Gov Thomas Johns        135-04  
  3 Silverman, Tyler          11 Catoctin             128-06.50  
  4 Goins, Dylan              11 Catoctin                118-10  
  5 Kaas, Joe                 10 Gov Thomas Johns        118-01  
  6 Palescandolo, Alex        12 Magruder                117-08  
  7 Volz, Andrew              10 South Hag                99-09  
  8 Hashemzadeh, Chris        10 Catoctin                 96-00  
  9 Stokes, Dan               10 South Hag             87-11.50  
 10 Shaer, Griffin            10 Magruder                 85-00  
 11 Kaas, Derrick              9 Catoctin              81-02.75  
 12 Bucher, Jordan            11 South Hag             64-07.75  
 
Event 39  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ovejera, Tamara           10 Gov Thomas Johns      38-11.50  
  2 Smith, Alicia             12 Gov Thomas Johns      31-06.50  
  3 Brown, Janel               9 Magruder              29-09.25  
  4 Evans-Anfom, Leone        11 Gov Thomas Johns      29-07.75  
  5 Clark, Michelle           12 Linganore             29-01.50  
  6 Purtee, Miriah             9 Linganore             28-01.25  
  7 Appleby, Sam              12 Magruder              27-04.00  
  8 Pinkrah, Adjowa            9 Magruder              26-04.75  
  9 Hughes, Alyse             12 South Hag             24-02.00  
 10 Biris, Alex               12 Linganore             23-09.25  
 11 Davis, Biz                11 Catoctin              23-06.75  
 12 Melson, Rashema            9 Magruder              22-03.75  
 13 Mayne, Katie               9 Linganore             21-10.50  
 14 Joy, Taylor                9 Catoctin              21-01.25  
 15 May, Sarah                11 Catoctin              20-02.00  
 16 Bosco, Samantha           10 South Hag             19-06.00  
 
Event 40  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Uthe, Brian               12 Gov Thomas Johns      50-09.75  
  2 Davey, A'Von              11 Gov Thomas Johns      46-07.75  
  3 Kaas, Joe                 10 Gov Thomas Johns      42-03.00  
  4 Palescandolo, Alex        12 Magruder              38-04.50  
  5 Silverman, Tyler          11 Catoctin              37-02.00  
  6 Heaton, Nick              12 Catoctin              35-06.00  
  7 Stokes, Dan               10 South Hag             33-00.50  
  8 DeRoner, Brian            11 Catoctin              32-10.50  
  9 Cook, Christopher         10 South Hag             31-06.25  
 10 Volz, Andrew              10 South Hag             29-07.00  
 11 Shaer, Griffin            10 Magruder              28-02.50  
 
                    Women - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) Governor Thomas Johnson     49        2) Linganore                  38   
    3) Catoctin                    26        4) Col. Zadok Magruder        25   
    5) South Hagerstown             4                                           
 
                     Men - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) Governor Thomas Johnson     56        2) South Hagerstown           21   
    3) Catoctin                    13        4) Col. Zadok Magruder         8   



Return to Top

Email | About