MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC Invitational Tournament
Hosted By: Georgetown Prep
North Bethesda, Maryland
2011-02-22

Licensed to Walter Johnson High School HY-TEK's Meet Manager 2/22/2011 06:50 PM
                    IAC INVITATIONAL TOURNAMENT - 2/22/2011                    
                                     GPREP                                     
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Richmond, Chanel             Our Lady Of               8.00q 
  2 Waddell, Emily               Georgetown V              8.13q 
  3 Givens, Olivia               Potomac Scho              8.14q 
  4 Jackson, Kayla               Our Lady Of               8.25q 
  5 Alexander, Jane              Holton-Arms               9.56q 
  6 Parker, Jessica              Potomac Scho              9.78q 
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Richmond, Chanel             Our Lady Of               8.00  
  2 Waddell, Emily               Georgetown V              8.13  
  3 Givens, Olivia               Potomac Scho              8.14  
  4 Jackson, Kayla               Our Lady Of               8.25  
  5 Alexander, Jane              Holton-Arms               9.56  
  6 Parker, Jessica              Potomac Scho              9.78  
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Pendergast, Taylor           Our Lady Of              44.73   1 
  2 Waddell, Emily               Georgetown V             45.92   1 
  3 Belikove, Tasha              St. Andrew's             47.15   2 
  4 Brock, Jordyn                Our Lady Of              48.43   1 
  5 Orsini, Stephanie            St. Andrew's             49.61   2 
  6 Urbany, Natasha              Potomac Scho             50.17   1 
  7 Gill, Dara                   Holton-Arms              50.46   2 
  8 Goldman, Alexa               Holton-Arms              52.56   2 
  9 Thronoson, Lauren            Potomac Scho             53.31   2 
 
Girls 500 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jones, Stephanie             Georgetown V           1:23.74   1 
  2 Hynds, Elaine                Georgetown V           1:26.19   1 
  3 Boyd, Maggie                 Our Lady Of            1:27.88   2 
  4 Balkam, Erin                 Our Lady Of            1:29.31   2 
  5 Huskey, Cara                 St. Andrew's           1:39.05   1 
  6 Rushford, Courtney           Holton-Arms            1:44.08   2 
 
Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pape-calabrese, Carravit     Our Lady Of            3:21.67  
  2 Connelly, Bridget            Georgetown V           3:28.52  
  3 Specht, Clare                Holton-Arms            3:36.54  
  4 Chernow, Quinn               St. Andrew's           3:53.36  
 -- Dean, Sophie                 Our Lady Of                DNF  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Scully, Kathryn              Holton-Arms            5:08.42  
  2 Connelly, Bridget            Georgetown V           5:09.97  
  3 Bergamesca, Katie            Holton-Arms            5:27.55  
  4 Hastings, Hannah             St. Andrew's           6:00.73  
  5 Scott, Emma                  Potomac Scho           6:29.95  
  6 Winsor, Devon                Potomac Scho           6:41.66  
  7 Kolberg, Christine           Our Lady Of            6:46.13  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Carr, Grace                  Georgetown V          11:44.12  
  2 McCarthy, Ciara              Georgetown V          13:22.05  
  3 Ahmad, Catherine             St. Andrew's          14:51.44  
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Adewole, Teju                Our Lady Of               8.57q 
  2 Chupka, Grace                St. Andrew's             10.23q 
  3 Tramonte, Nada               Georgetown V             10.27q 
  4 Belikove, Tasha              St. Andrew's             10.73q 
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Adewole, Teju                Our Lady Of               8.57  
  2 Chupka, Grace                St. Andrew's             10.23  
  3 Tramonte, Nada               Georgetown V             10.27  
  4 Belikove, Tasha              St. Andrew's             10.73  
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       1:47.87  
  2 Georgetown Visitation Prep  'A'                     1:54.07  
  3 St. Andrew's Episcopal  'A'                         2:04.94  
  4 Holton-Arms  'A'                                    2:13.48  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       4:21.30  
  2 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:25.60  
  3 Potomac School  'A'                                 4:26.30  
  4 Holton-Arms  'A'                                    4:41.30  
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                         5:17.40  
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                    10:35.08  
  2 Our Lady Of Good Counsel  'A'                      10:42.71  
  3 Potomac School  'A'                                11:23.64  
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms            5-04.00  
  2 Davoudian, Lily              Potomac Scho           4-06.00  
  3 Zeiss, Morgan                Georgetown V           4-04.00  
  4 Bloom, Rebecca               Holton-Arms           J4-04.00  
  5 Bowman, Whitley              Our Lady Of            4-02.00  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Williams, Rachel             Holton-Arms           15-05.50  
  2 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V          14-05.50  
  3 Tramonte, Nada               Georgetown V          14-04.50  
  4 Gill, Dara                   Holton-Arms           14-00.75  
  5 Fischetti, Marie             Our Lady Of           13-05.00  
  6 Fagan, Kiki                  Our Lady Of           12-08.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms           32-11.00  
  2 Tramonte, Nada               Georgetown V          32-02.00  
  3 DeGuzman, Katrina            Our Lady Of           32-01.50  
  4 Campbell, Karynne            Our Lady Of           31-06.00  
  5 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V          30-09.00  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tomdio, Shirley              Georgetown V          31-05.75  
  2 Clayton, Rachel              Holton-Arms           24-04.75  
  3 King, Erin                   Our Lady Of           22-02.50  
  4 Jones, Lindsay               Our Lady Of           20-11.00  
  5 Brown, Ashley                Holton-Arms           20-06.25  
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Peatross, John               St. Andrew's              6.85  
  2 Allen, Myles                 Landon                    6.88  
  3 Ashinugo, Obi                Georgetown P              7.17  
  4 Samuto, Tene                 Georgetown P              7.27  
  5 Banks, Bobby                 St. Andrew's              7.31  
  6 Colbert, Stephon             Our Lady Of               7.37  
 
Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Bostic-Watley, Malachi       Landon                   36.70   1 
  2 Busby, Ron                   Georgetown P             37.29   1 
  3 Peatross, John               St. Andrew's             38.39   1 
  4 Colbert, Stephon             Our Lady Of              38.42   2 
  5 Seeger, Randall              Landon                   38.83   1 
  6 Kelly, Paul                  Georgetown P             38.85   1 
  7 Carr, Chris                  St. Andrew's             40.57   2 
  8 Love, Shamon                 Our Lady Of              41.86   2 
  9 Ninassi, Michael             Potomac Scho             44.10   2 
 
Boys 500 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hornsby, Russell             Georgetown P           1:05.98   1 
  2 Sutton, Sean                 Our Lady Of            1:08.09   1 
  3 Hightower, Mac               Landon                 1:08.55   1 
  4 McIntyre, Thomas             Georgetown P           1:11.74   2 
  5 Grimm, Andres                St. Andrew's           1:11.88   2 
  6 Urbany, Max                  Potomac Scho           1:16.96   2 
 
Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chapin, Joey                 Georgetown P           2:38.49  
  2 Hightower, Mac               Landon                 2:43.01  
  3 Larsen, Aidan                Georgetown P           2:56.39  
  4 Ibrahim-Hassan, Ahmed        St. Andrew's           3:05.10  
  5 Hightower, Oliver            Landon                 3:08.73  
 -- Kazunas, Jimmy               Our Lady Of                DNF  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chapin, Joey                 Georgetown P           4:21.64  
  2 Feegel, Jack                 Georgetown P           4:34.57  
  3 Ross, Campbell               Potomac Scho           4:39.85  
  4 Meringolo, Allen             Our Lady Of            4:48.36  
  5 Liu, Brian                   Landon                 4:49.04  
  6 Reilly, Jack                 Our Lady Of            4:51.14  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gyenis, Andrew               Georgetown P           9:44.82  
  2 Fitzgerald, Michael          Our Lady Of           10:39.51  
  3 Feegel, Jack                 Georgetown P          10:58.52  
  4 Brill, Adam                  Landon                11:43.72  
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Martin, Kyle                 Our Lady Of               8.03  
  2 Hardy, Kyle                  St. Andrew's              8.49  
  3 Kolczynski, Andrew           Georgetown P              9.05  
  4 Busby, Ron                   Georgetown P             10.12  
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Landon  'A'                                         1:37.26  
  2 St. Andrew's Episcopal  'A'                         1:37.91  
  3 Georgetown Prep  'A'                                1:38.01  
  4 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       1:43.89  
  5 Potomac School  'A'                                 1:48.24  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       3:27.03  
  2 Georgetown Prep  'A'                                3:28.73  
  3 Potomac School  'A'                                 3:39.41  
  4 Landon  'A'                                         3:41.30  
  5 Our Lady Of Good Counsel  'B'                       3:42.20  
  6 St. Andrew's Episcopal  'A'                         3:53.69  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel  'A'                       8:31.12  
  2 St. Andrew's Episcopal  'A'                         9:11.48  
  3 Potomac School  'A'                                 9:40.54  
 
Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kuzmik, Ian                  Potomac Scho           6-00.00  
  2 Gruenwald, Nick              Georgetown P           5-10.00  
  3 Sanker, Kendrick             Georgetown P           5-04.00  
  3 Martin, Kyle                 Our Lady Of            5-04.00  
 
Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Peatross, John               St. Andrew's          20-06.50  
  2 Gruenwald, Nick              Georgetown P          20-05.50  
  3 Grimm, Andres                St. Andrew's          18-05.00  
  4 Moore, Kevin                 Our Lady Of           17-11.00  
  4 Rubertone, Vince             Georgetown P          17-11.00  
  6 Parr, Braxton                Our Lady Of           16-05.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Martin, Kyle                 Our Lady Of           39-10.00  
  2 Gruenwald, Nick              Georgetown P          39-03.50  
 -- Sanker, Kendrick             Georgetown P              FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Craig, James                 Landon                38-05.00  
  2 Crutchfield, Eli             Our Lady Of           38-04.50  
  3 Green, Taylor                Landon                36-07.25  
  4 Guthrie, Nick                Georgetown P          35-09.00  
  5 Rankin, Everett              Landon               x33-09.50  
  6 Carr, Derrick                St. Andrew's          32-10.00  
  7 Larsen, Colin                Georgetown P          32-03.00  
  8 Mitchell, Bobby              Our Lady Of           30-06.75  
  9 Portor, Brendan              Our Lady Of          x29-06.25  
 
                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Visitation Prep 140        2) Our Lady Of Good Counsel  111   
    3) Holton-Arms                 81        4) St. Andrew's Episcopal     44   
    5) Potomac School              31                                           
 
                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Prep            144        2) Our Lady Of Good Counsel   89   
    3) Landon                      72        4) St. Andrew's Episcopal     67   
    5) Potomac School              31                                           



Return to Top

Email | About