MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




New Balance Collegiate
Hosted By: New Balance
New York, New York
2011-02-04

Results from milesplit.us

   The Armory - Site License 
  New Balance Collegiate Invitational - 2/4/2011 to 2/5/2011   
            The New Balance Track and Field Center 
			
Boys 600 Meter Dash Junior
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Livingston, Strymar          Unattached                      1:18.01  
  2 Gaither, Thomas              Unattached                      1:19.78  
  3 Miller, Josh                 Unattached                      1:20.31  
  4 Sainato, Giancarlo           Unattached                      1:20.90  
  5 Samuel, Lyndon               Unattached                      1:21.46
  
  Boys 500 Meter Dash Junior
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glass, Nagee                 Unattached                      1:03.33  
  2 Atkinson, Marquis            Unattached                      1:03.72  
  3 Watkins, Zavon               Unattached                      1:04.23  
  4 Wint, Davion                 Unattached                      1:04.72  
  5 Atkinson, Michael            Unattached                      1:08.57
  
Event 27  Boys 1000 Meter Run Junior
===============================================================
    Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Watkins, Zavon               Unattached             2:27.27
  2 Greewald, Jeremy             Unattached             2:27.45
  3 Delago, Christian            Unattached             2:28.86
  4 Moran, Kyle                  Unattached             2:28.93
  5 Crimmins, Brian              Unattached             2:29.82
  6 Livingston, Strymar          Unattached             2:30.09
  7 Snyder, Cody                 Unattached             2:30.75
  8 Delallo, John                Unattached             2:30.84
  9 Caldwell, Greg               Unattached             2:30.94
 10 Todd, Philip                 Unattached             2:35.60
 
 Boys 4x800 Meter Relay High School
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Abington  'A'                                                7:45.93  
  2 Shaker  'A'                                                  7:46.87  
  3 St. John the Baptist  'A'                                    7:55.62  
  4 Seton Hall Prep  'A'                                         7:56.06  
  5 North Rockland  'A'                                          8:00.08  
  6 Warwick Valley  'A'                                          8:00.48  
  7 Boys & Girls  'A'                                            8:07.74  
  8 Pawling  'A'                                                 8:08.10
  
Event 28  Boys 4x400 Meter Relay High School
===============================================================
    School                                               Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Abington  'A'                                       3:16.78
  2 DeMatha  'A'                                        3:17.41
  3 Knightdale  'A'                                     3:19.22
  4 DeWitt Clinton  'A'                                 3:21.81
  5 Boys & Girls  'A'                                   3:22.63
  6 Middletown  'A'                                     3:23.55
  
  Boys 4x200 Meter Relay High School
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Knightdale  'A'                                              1:29.04  
  2 Sheepshead Bay  'A'                                          1:29.10  
  3 Mount Vernon  'A'                                            1:29.13  
  4 Medgar Evers  'A'                                            1:29.50  
  5 Erasmus Hall  'A'                                            1:30.64
  
Event 83  Boys Shot Put Junior
===============================================================
    Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Enekwechi, Chukwuebuka       Unattached              17.93m
  2 Mozia, Stephen               Unattached              17.83m
  3 Heikkula, Pat                Unattached              16.15m
  4 Riley, Juannell              Unattached              16.07m
  5 Seminaro, Michael            Unattached              15.93m
  6 Favors, Darius               Unattached              15.64m
  7 Farid, Meena                 Unattached              15.45m
  
  
Boys Weight Throw Junior
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Enekwechi, Chukwuebuka       Unattached            21.10m     21.10m  
  2 Uthe, Brian                  Unattached            19.18m     19.18m  
  3 Brentall, Edward             Unattached            19.00m     19.00m  
  4 Roth, J.D.                   Unattached            18.40m     18.40m  
  5 Hand, Chris                  Unattached            17.74m     17.74m
  
Girls 4x200 Meter Relay High School
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Medgar Evers  'A'                                            1:37.73  
  2 Taft  'A'                                                    1:42.70  
  3 Mount Vernon  'A'                                            1:42.78  
  4 DeWitt Clinton  'A'                                          1:43.21  
  5 Sheepshead Bay  'A'    
  
            
 
Event 25  Girls 4x400 Meter Relay High School
===============================================================
    School                                               Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Medgar Evers  'A'                                   3:44.66
  2 Benjamin Cardozo  'A'                               3:53.98
  3 DeWitt Clinton  'A'                                 3:56.46
  4 Abington  'A'                                       3:59.13
  5 Garden City  'A'                                    4:00.49
 -- St. Anthony's  'A'                                      DNF
 
 Girls 4x800 Meter Relay High School
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Shenendehowa  'A'                                            9:10.91  
  2 St. Anthony's  'A'                                           9:13.72  
  3 Red Bank Catholic  'A'                                       9:16.99  
  4 Kellenberg  'A'                                              9:19.39  
  5 Garden City  'A'                                             9:26.53  
  6 Hunterdon Central  'A'                                       9:28.67  
  7 Colonie  'A'                                                 9:30.22  
  8 Bronxville  'A'                                              9:32.55  
  9 Villa  'A'                                                   9:34.02  
 10 Port Richmond  'A'                                           9:35.13  
 11 Midlothian  'A'                                              9:36.14  
 12 Archbishop Wood  'A'                                         9:49.70  

 
 Event 24  Girls 1000 Meter Run Junior
===============================================================
    Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Francis, Claudia             Unattached             2:48.75
  2 McNamara, Molly              Unattached             2:51.80
  3 Amaral, Joelle               Unattached             2:52.19
  4 Gallagher, Emma              Unattached             2:53.19   ***NYS 8th Grade Record
  5 Margey, Kelsey               Unattached             2:54.65
  6 Johnston, Marie              Unattached             2:54.97
  7 Leff, Laura                  Unattached             2:55.41
  8 Johnson, Amirah              Unattached             2:56.00
  9 Hicks, Myah                  Unattached             2:57.32
  
  Girls 300 Meter Dash Junior
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Farquaharson, Sandrae        Unattached                        38.28   2 
  2 Plante, Kyle                 Unattached                        38.87   1 
  3 Yarde, Tanya                 Mount Vernon                      39.19   1 
  4 Bailey, Kimberley            Unattached                        39.28   2 
  5 Baker, Olivia                Unattached                        39.59   2 
  6 Matthews, Jordan   
  
  Girls 600 Meter Dash Junior
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Banks, Anima                 Unattached                      1:32.54  
  2 Moise-Joseph, Nyanka         Unattached                      1:33.56  
  3 Salley, Latitia              Unattached                      1:35.40  
  4 Seaton, Shakele              Unattached                      1:36.11  
  5 Roller, Brie                 Unattached                      1:36.24  
  6 Nugent, Leah                 Unattached                      1:39.51 


Return to Top

Email | About