MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Maroon and Black Relays
Maroon & Black Classic History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2011-01-14

Licensed to ISL/MAC Track Championship HY-TEK's Meet Manager 1/15/2011 12:37 AM
                       Maroon & Black Relays - 1/14/2011                       
                           Cathcart Dedication Meet                            
                      Flippin Fieldhouse -Cathcart Track                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Grey Congo                   GON                   45-08.00    5   
  2 Jeff Woodson                 GON                   41-01.00    5   
  3 Chris Marshall               EHS                   40-05.50    4   
  4 Rashawn Ince                 EHS                   37-03.50    4   
  5 James Craig                  LAN                   36-03.50    2   
  6 Nick Guthrie                 GP                    35-09.50    3   
  7 Lee Williamson               EHS                   34-05.50  
  8 Stewart Bova                 EHS                   33-07.50  
  9 Derrick Carr                 STA                   32-06.00    1   
 10 Colin Larsen                 GP                    31-08.00    3   
 11 Jack Barbash                 STA                   29-00.50    1   
 12 Everett Rankin               LAN                   28-07.00    2   
 13 Nat Frum                     GDS                   24-02.50    0.50
 14 Sam Gilman                   GDS                   20-11.50    0.50
 
Event 2  Girls Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Ann Tomdio           GV                    31-08.00    4   
  2 Aliyah Griffith              EHS                   28-01.50    5   
  3 Jordan Rose                  EHS                   20-11.50    5   
  4 Sarah Spergel                GDS                   17-00.50  
  5 Joyce Connelly               GV                    12-07.00    4   
 
Event 3  Boys Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Peatross                STA                   20-07.00    5   
  2 Randall Mitchell             GON                   19-07.75    3.50
  3 Patrick Garrettson           PVI                   19-06.50    3.50
  4 Nick Grunewald               GP                    18-10.00    2   
  5 Khalil Jones                 GDS                   18-05.00    1   
  6 Andres Grimm                 STA                   18-02.00    5   
  7 Marcus Hillian               PVI                   17-11.75    3.50
  8 Robert Walker                GON                   17-10.50    3.50
  9 Vince Rubertone              GP                    17-02.00    2   
 10 Gus Youmans                  EHS                   17-01.75    0.50
 11 Lawson Sanford               EHS                   14-08.75    0.50
 11 Aleck Silva-Pinto            GDS                   14-08.75    1   
 
Event 4  Girls Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Terri Bullock                GV                    15-04.00    5   
  2 Kayla Sharpe                 PVI                   15-00.00    4   
  3 Nada Tramonte                GV                    14-04.00    5   
  4 Lallie Lukens                EHS                   13-08.75    3   
  5 Read McNichols               EHS                   13-05.50    3   
  6 Erin Schaal                  PVI                   13-03.50    4   
  7 Julia Dohner                 GDS                   13-01.75  
 
Event 5  Girls High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caroline Henderson           EHS                    4-04.00    5   
  2 Nada Tramonte                GV                     4-02.00  
  3 Summer Thomas                EHS                    3-08.00    5   
 -- Joyce Connelly               GV                          NH  
 
Event 6  Boys High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Grunewald               GP                     5-06.00    4   
  1 Jacob Berman                 GON                    5-06.00    5   
  3 Michael White                EHS                    5-04.00    3   
  3 Randall Mitchell             GON                    5-04.00    5   
  5 Kendrick Sanker              GP                     5-02.00    4   
  5 Ben Phillips                 GDS                    5-02.00    2   
  7 Terence Barner               EHS                    5-00.00    3   
  7 Stefan Bindley-Taylor        GDS                    5-00.00    2   
 
Event 7  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                    10:27.90   10   
  2 Georgetown Day School  'A'                         11:07.00    8   
  3 Episcopal  'A'                                     11:10.70    6   
  4 Paul VI Catholic  'A'                              11:23.60    4   
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                        12:14.30    2   
 
Event 8  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      8:24.96   10   
  2 Gonzaga  'A'                                        8:34.67    8   
  3 Georgetown Prep  'A'                                8:35.22    6   
  4 Georgetown Day School  'A'                          8:35.58    4   
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                         9:39.75    2   
  6 Paul VI Catholic  'A'                              10:11.28    1   
 
Event 9  Girls 55 Meter Hurdles Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shantel Bingham              EHS                       8.28   2   5   
  2 Jackie Bacon                 PVI                       9.98   2   4   
  3 Cali Hutson                  PVI                      10.11   2   4   
  4 Grace Chupka                 STA                      10.30   1   3   
  5 Tasha Belikove               STA                      10.50   1   3   
  6 Cameron Baker                EHS                      11.00   1   5   
  7 Katarina Williams            SSSA                     11.64   2   2   
  8 Lindsey Donohue              SSSA                     12.50   1   2   
 
Event 10  Boys 55 Meter Hurdles Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Devin Butler                 GON                       8.42   2   5   
  2 Randall Mitchell             GON                       8.65   2   5   
  3 Kyle Hardy                   STA                       8.81   1   4   
  4 Ron Busby                    GP                        8.99   1   3   
  5 Patrick Garrettson           PVI                       9.06   1   2   
  6 Andrew Kolczynski            GP                        9.20   2   3   
  7 Andres Grimm                 STA                       9.32   2   4   
  8 Will Nixon                   PVI                       9.51   1   2   
 
Event 11  Girls 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:53.00   2  10   
  2 St. Andrew's Episcopal  'A'                         5:06.00   1   8   
  3 Episcopal  'A'                                      5:07.00   2   6   
  4 Georgetown Day School  'A'                          5:12.00   1   4   
 
Event 12  Boys 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Landon  'A'                                         3:48.47   2  10   
  2 Gonzaga  'A'                                        3:59.22   2   8   
  3 Georgetown Prep  'A'                                3:59.87   1   6   
  4 Episcopal  'A'                                      4:12.93   2   4   
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                         4:21.90   1   2   
  6 Georgetown Day School  'A'                          4:23.74   1   1   
 
Event 13  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                     1:53.64   3  10   
  2 Episcopal  'A'                                      1:54.30   3   8   
  3 Georgetown Day School  'A'                          1:56.98   2   6   
  4 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                      1:59.48   3   4   
  5 Paul VI Catholic  'A'                               2:00.18   2   2   
  6 Episcopal  'B'                                     x2:03.24   1 
  7 Georgetown Visitation Prep  'B'                    x2:04.76   1 
  8 Paul VI Catholic  'B'                              x2:12.19   1 
  9 Georgetown Day School  'B'                         x2:21.76   1 
 10 St. Stephen's & St. Agnes  'B'                     x2:22.38   2 
 
Event 14  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gonzaga  'A'                                        1:38.66   5  10   
  2 Landon  'A'                                         1:39.04   4   8   
  3 Georgetown Prep  'A'                                1:39.76   5   6   
  4 Georgetown Day School  'A'                          1:40.37   4   4   
  5 St. Andrew's Episcopal  'B'                        x1:41.24   2 
  6 Paul VI Catholic  'A'                               1:43.08   4   2   
  7 Gonzaga  'B'                                       x1:44.92   3 
  8 St. Stephen's & St. Agnes  'B'                     x1:45.33   1 
  9 Episcopal  'B'                                     x1:46.31   2 
 10 Georgetown Prep  'B'                               x1:50.66   3 
 11 Paul VI Catholic  'B'                              x1:51.75   3 
 12 St. Andrew's Episcopal  'A'                         1:53.05   2   1   
 13 Georgetown Day School  'B'                         x1:53.29   1 
 -- Episcopal  'A'                                           DQ   5 
 
Event 15  Girls Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                    13:38.24   10   
  2 Georgetown Day School  'A'                         14:48.24    8   
  3 Episcopal  'A'                                     14:59.53    6   
  4 Paul VI Catholic  'A'                              15:00.24    4   
 
Event 16  Boys Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                               11:18.37   10   
  2 Episcopal  'A'                                     11:38.37    8   
  3 Gonzaga  'A'                                       11:43.26    6   
  4 Georgetown Day School  'A'                         11:44.21    4   
  5 Landon  'A'                                        12:11.91    2   
  6 Paul VI Catholic  'A'                              12:16.54    1   
  7 St. Andrew's Episcopal  'A'                        12:40.44  
  8 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                     12:47.68  
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:24.85   10   
  2 Episcopal  'A'                                      4:32.58    8   
  3 Georgetown Day School  'A'                          4:43.77    6   
  4 Paul VI Catholic  'A'                               4:52.55    4   
  5 St. Andrew's Episcopal  'A'                         5:01.13    2   
 
Event 18  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gonzaga  'A'                                        3:40.03   2  10   
  2 Georgetown Day School  'A'                          3:40.46   1   8   
  3 Landon  'A'                                         3:40.92   1   6   
  4 Episcopal  'A'                                      3:47.76   2   4   
  5 Georgetown Prep  'A'                                3:48.96   2   2   
  6 St. Andrew's Episcopal  'A'                         3:52.34   1   1   
  7 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                      4:03.78   1 
  8 Paul VI Catholic  'A'                               4:29.11   2 
 
                    Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   70        2) Georgetown Visitation Pre  68   
    3) Georgetown Day School       32        4) Paul VI Catholic           30   
    5) St. Andrew's Episcopal      18        6) St. Stephen's & St. Agnes   8   
 
                     Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Gonzaga                     79        2) Georgetown Prep            54   
    3) Episcopal                   41        4) Landon                     30   
    5) Georgetown Day School       28        6) St. Andrew's Episcopal     26   
    7) Paul VI Catholic            15                                           



Return to Top

Email | About