MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




PVAC Championship
PVAC XC Championships History
Hosted By: Sandy Spring
Sandy Spring, Maryland
2010-10-27

PVAC BOYS VARSITY

SANDY SPRING SCHOOL

Oct. 28, 2010


Results by runhigh.com

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Edmund Burke School      38    1    4    6   12   15   16   17    19:00    1:26
  2 Field School             43    2    3   11   13   14   29   34    19:05    1:04
  3 Saint Anselm's Abbey     55    7    8    9   10   21   32   33    19:20    1:26
  4 Covenant Life School    110   18   19   22   25   26   38   43    20:17    0:43
  5 Sandy Spring            125    5   24   28   31   37   41   45    20:33    2:39
  6 Jewish Day              151   20   27   30   35   39   44   46    20:59    1:48
  7 McLean School Of Mary   203   23   36   42   48   54   55   56    22:28    4:55
  8 Washington Internatio   237   40   47   49   50   51   52   53    23:18    2:19

Incomplete Teams: Grace Brethren Clinto, Washington Waldorf, Barrie
Individuals
 PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE


1. Edmund Burke School
    1  Colin Hepburn, Sr, Edmund Burke School     18:20    5:55
    4  Jacob Wellner, So, Edmund Burke School     18:42    6:02
    6  Marcelo Jauregui-Volpe, Fr, Edmund Burke School
                                                   18:52    6:05
   12  Lawrence Kirk, Sr, Edmund Burke School     19:19    6:14
   15  Justin Taft-Morales, So, Edmund Burke School
                                                   19:46    6:22
   16  Nick Connolly, Sr, Edmund Burke School     19:48    6:23
   17  Philip Sandstrom, So, Edmund Burke School  19:52    6:25
Total Time = 1:34:57     Total Places = 38

2. Field School
    2  Jay Winkelman, Sr, Field School            18:31    5:58
    3  Roy Seitz-McLeese, So, Field School        18:35    5:59
   11  Daniel Allen, Jr, Field School             19:17    6:13
   13  Harrison Fallon, Jr, Field School          19:24    6:15
   14  Chris Sener, Jr, Field School              19:35    6:19
   29  Adam Banker, Jr, Field School              20:57    6:45
   34  Noah Leavy, So, Field School               21:12    6:50
Total Time = 1:35:21     Total Places = 43

3. Saint Anselm's Abbey
    7  Connor Williamson, Jr, Saint Anselm's Abbey
                                                   18:59    6:07
    8  Jack Anninos, So, Saint Anselm's Abbey     19:01    6:08
    9  Blaise Fortier, Jr, Saint Anselm's Abbey   19:05    6:09
   10  Michael Laskowski, Fr, Saint Anselm's Abbey
                                                   19:10    6:11
   21  Doug Kraft, Sr, Saint Anselm's Abbey       20:24    6:35
   32  Garrett Jansen, Jr, Saint Anselm's Abbey   21:07    6:49
   33  Andrew Houghton, Jr, Saint Anselm's Abbey  21:09    6:49
Total Time = 1:36:37     Total Places = 55

4. Covenant Life School
   18  Stephen Calderone, So, Covenant Life School
                                                   19:54    6:25
   19  Elliot Aguirre, Sr, Covenant Life School   19:58    6:26
   22  Andrew Payne, So, Covenant Life School     20:27    6:36
   25  Sam Hui, Jr, Covenant Life School          20:31    6:37
   26  Joel Pool, Fr, Covenant Life School        20:36    6:39
   38  David Woodward, So, Covenant Life School   21:37    6:58
   43  Matthew Cleveland, Sr, Covenant Life School
                                                   22:01    7:06
Total Time = 1:41:23     Total Places = 110

5. Sandy Spring
    5  Andy Hughes, Jr, Sandy Spring              18:49    6:04
   24  Daniel Kessler, Jr, Sandy Spring           20:30    6:37
   28  Evan Westervelt, Sr, Sandy Spring          20:50    6:43
   31  Charles Hutchison, So, Sandy Spring        21:07    6:49
   37  Taylor Friedman, Jr, Sandy Spring          21:28    6:55
   41  Troy Price, Sr, Sandy Spring               21:53    7:03
   45  Matt Warnick, Fr, Sandy Spring             22:17    7:11
Total Time = 1:42:43     Total Places = 125

6. Jewish Day
   20  Scott Levengard, Jr, Jewish Day            20:01    6:27
   27  Matan Kline, Jr, Jewish Day                20:47    6:42
   30  Jonny Waksman, Sr, Jewish Day              21:03    6:47
   35  David Dabrow, So, Jewish Day               21:14    6:51
   39  Henry Baron, Jr, Jewish Day                21:48    7:02
   44  Josh Boxerman, Sr, Jewish Day              22:03    7:06
   46  Gefen Kabik, Fr, Jewish Day                22:25    7:14
Total Time = 1:44:51     Total Places = 151

7. McLean School Of Mary
   23  Sam Greenberg, Sr, McLean School Of Mary   20:30    6:37
   36  Noah Blough, Jr, McLean School Of Mary     21:14    6:51
   42  Tim Suzich, So, McLean School Of Mary      21:59    7:05
   48  Kyle Halpern, Fr, McLean School Of Mary    23:13    7:29
   54  Joey Yamine, So, McLean School Of Mary     25:25    8:12
   55  Jake Ruppert, So, McLean School Of Mary    26:15    8:28
   56  Tyler Kim, So, McLean School Of Mary       34:09   11:01
Total Time = 1:52:20     Total Places = 203

8. Washington Internatio
   40  Mario Zampaglione, So, Washington Internatio
                                                   21:49    7:02
   47  David Falk, Jr, Washington Internatio      22:30    7:15
   49  Jake Miller, Jr, Washington Internatio     23:59    7:44
   50  Miles Malley, Fr, Washington Internatio    24:04    7:46
   51  Adrian Wowk, Fr, Washington Internatio     24:07    7:47
   52  Jack Lilienthal, Fr, Washington Internatio 24:13    7:49
   53  Teddy Alemu, Fr, Washington Internatio     24:48    8:00
Total Time = 1:56:27     Total Places = 237
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME     PACE        TEAM         

Top
    1     1  Colin Hepburn, Sr, Edmund Burke School     18:20    5:55  Edmund Burke School  
    2     2  Jay Winkelman, Sr, Field School            18:31    5:58  Field School         
    3     3  Roy Seitz-McLeese, So, Field School        18:35    5:59  Field School         
    4     4  Jacob Wellner, So, Edmund Burke School     18:42    6:02  Edmund Burke School  
    5     5  Andy Hughes, Jr, Sandy Spring              18:49    6:04  Sandy Spring         
    6     6  Marcelo Jauregui-Volpe, Fr, Edmund Burke School
                                                         18:52    6:05  Edmund Burke School  
    7     7  Connor Williamson, Jr, Saint Anselm's Abbey
                                                         18:59    6:07  Saint Anselm's Abbey 
    8     8  Jack Anninos, So, Saint Anselm's Abbey     19:01    6:08  Saint Anselm's Abbey 
    9     9  Blaise Fortier, Jr, Saint Anselm's Abbey   19:05    6:09  Saint Anselm's Abbey 
   10    10  Michael Laskowski, Fr, Saint Anselm's Abbey
                                                         19:10    6:11  Saint Anselm's Abbey 
   11    11  Daniel Allen, Jr, Field School             19:17    6:13  Field School         
   12    12  Lawrence Kirk, Sr, Edmund Burke School     19:19    6:14  Edmund Burke School  
   13    13  Harrison Fallon, Jr, Field School          19:24    6:15  Field School         
   14    14  Chris Sener, Jr, Field School              19:35    6:19  Field School         
   15    15  Justin Taft-Morales, So, Edmund Burke School
                                                         19:46    6:22  Edmund Burke School  
   16    16  Nick Connolly, Sr, Edmund Burke School     19:48    6:23  Edmund Burke School  
   17    17  Philip Sandstrom, So, Edmund Burke School  19:52    6:25  Edmund Burke School  
   18    18  Stephen Calderone, So, Covenant Life School
                                                         19:54    6:25  Covenant Life School 
   19    19  Elliot Aguirre, Sr, Covenant Life School   19:58    6:26  Covenant Life School 
   20    20  Scott Levengard, Jr, Jewish Day            20:01    6:27  Jewish Day           
   21    21  Doug Kraft, Sr, Saint Anselm's Abbey       20:24    6:35  Saint Anselm's Abbey 
   22    22  Andrew Payne, So, Covenant Life School     20:27    6:36  Covenant Life School 
   23    23  Sam Greenberg, Sr, McLean School Of Mary   20:30    6:37  McLean School Of Mary 
   24    24  Daniel Kessler, Jr, Sandy Spring           20:30    6:37  Sandy Spring         
   25    25  Sam Hui, Jr, Covenant Life School          20:31    6:37  Covenant Life School 
   26    26  Joel Pool, Fr, Covenant Life School        20:36    6:39  Covenant Life School 
   27    27  Matan Kline, Jr, Jewish Day                20:47    6:42  Jewish Day           
   28    28  Evan Westervelt, Sr, Sandy Spring          20:50    6:43  Sandy Spring         
   29    29  Adam Banker, Jr, Field School              20:57    6:45  Field School         
   30    30  Jonny Waksman, Sr, Jewish Day              21:03    6:47  Jewish Day           
   31    31  Charles Hutchison, So, Sandy Spring        21:07    6:49  Sandy Spring         
   32    32  Garrett Jansen, Jr, Saint Anselm's Abbey   21:07    6:49  Saint Anselm's Abbey 
   33    33  Andrew Houghton, Jr, Saint Anselm's Abbey  21:09    6:49  Saint Anselm's Abbey 
   34    34  Noah Leavy, So, Field School               21:12    6:50  Field School         
   35    35  David Dabrow, So, Jewish Day               21:14    6:51  Jewish Day           
   36    36  Noah Blough, Jr, McLean School Of Mary     21:14    6:51  McLean School Of Mary 
   37        John Hamm, Sr, Saint Anselm's Abbey        21:18    6:52  Saint Anselm's Abbey 
   38        Tucker Kelleher-Brozost, Sr, Field School  21:22    6:53  Field School         
   39        Dan Magee, Jr, Saint Anselm's Abbey        21:26    6:55  Saint Anselm's Abbey 
   40    37  Taylor Friedman, Jr, Sandy Spring          21:28    6:55  Sandy Spring         
   41    38  David Woodward, So, Covenant Life School   21:37    6:58  Covenant Life School 
   42        Josh Kohm, So, Edmund Burke School         21:40    6:59  Edmund Burke School  
   43        David Oetjen, Sr, Saint Anselm's Abbey     21:46    7:01  Saint Anselm's Abbey 
   44    39  Henry Baron, Jr, Jewish Day                21:48    7:02  Jewish Day           
   45    40  Mario Zampaglione, So, Washington Internatio
                                                         21:49    7:02  Washington Internatio 
   46    41  Troy Price, Sr, Sandy Spring               21:53    7:03  Sandy Spring         
   47        Reuben Forman, So, Field School            21:53    7:03  Field School         
   48    42  Tim Suzich, So, McLean School Of Mary      21:59    7:05  McLean School Of Mary 
   49    43  Matthew Cleveland, Sr, Covenant Life School
                                                         22:01    7:06  Covenant Life School 
   50    44  Josh Boxerman, Sr, Jewish Day              22:03    7:06  Jewish Day           
   51        Jacob Wasserman, Jr, Saint Anselm's Abbey  22:07    7:08  Saint Anselm's Abbey 
   52        Nick Isaacson, Jr, Field School            22:13    7:10  Field School         
   53    45  Matt Warnick, Fr, Sandy Spring             22:17    7:11  Sandy Spring         
   54        Robel Feleke, Jr, Sandy Spring             22:19    7:12  Sandy Spring         
   55        Alex Girardot, Sr, Saint Anselm's Abbey    22:23    7:13  Saint Anselm's Abbey 
   56    46  Gefen Kabik, Fr, Jewish Day                22:25    7:14  Jewish Day           
   57    47  David Falk, Jr, Washington Internatio      22:30    7:15  Washington Internatio 
   58        Alexander Grimaldi, Fr, Saint Anselm's Abbey
                                                         22:39    7:18  Saint Anselm's Abbey 
   59        Robert Benjamin, So, Covenant Life School  22:47    7:21  Covenant Life School 
   60        Nick Paige, Jr, Sandy Spring               22:50    7:22  Sandy Spring         
   61        Matt Combs, Fr, Covenant Life School       22:57    7:24  Covenant Life School 
   62        Anthony Huff, Fr, Covenant Life School     22:59    7:25  Covenant Life School 
   63        Everitt Tyrie, Jr, Sandy Spring            23:02    7:26  Sandy Spring         
   64        Michael Eskow, So, Jewish Day              23:07    7:27  Jewish Day           
   65    48  Kyle Halpern, Fr, McLean School Of Mary    23:13    7:29  McLean School Of Mary 
   66        Will Rossi, Fr, Field School               23:17    7:31  Field School         
   67        Jake Ross, Jr, Edmund Burke School         23:20    7:31  Edmund Burke School  
   68        Will Haley, Sr, Barrie                     23:28    7:34  Barrie               
   69        David Schonfield, So, Jewish Day           23:33    7:36  Jewish Day           
   70        Hershel Alterman, Jr, Sandy Spring         23:36    7:37  Sandy Spring         
   71        Andrew Cochetti, Sr, Sandy Spring          23:37    7:37  Sandy Spring         
   72        Sam Sherman, Fr, Saint Anselm's Abbey      23:38    7:37  Saint Anselm's Abbey 
   73        Sebastian Mazza, Fr, Saint Anselm's Abbey  23:41    7:38  Saint Anselm's Abbey 
   74        Nick Cannon, So, Edmund Burke School       23:45    7:39  Edmund Burke School  
   75        Reggie Padgett, Jr, Grace Brethren Clinto  23:45    7:40  Grace Brethren Clinto 
   76        Eli Richardson, Jr, Sandy Spring           23:47    7:40  Sandy Spring         
   77        Alex Lemmon, Fr, Saint Anselm's Abbey      23:50    7:41  Saint Anselm's Abbey 
   78        Zane Grey, Fr, Grace Brethren Clinto       23:56    7:43  Grace Brethren Clinto 
   79    49  Jake Miller, Jr, Washington Internatio     23:59    7:44  Washington Internatio 
   80        Josh Paynter, Jr, Sandy Spring             24:02    7:45  Sandy Spring         
   81        Diego Torres, So, Saint Anselm's Abbey     24:02    7:45  Saint Anselm's Abbey 
   82    50  Miles Malley, Fr, Washington Internatio    24:04    7:46  Washington Internatio 
   83    51  Adrian Wowk, Fr, Washington Internatio     24:07    7:47  Washington Internatio 
   84        Pierre De-Dreuzney, So, Saint Anselm's Abbey
                                                         24:08    7:47  Saint Anselm's Abbey 
   85        Steven Brenner, So, Field School           24:09    7:47  Field School         
   86    52  Jack Lilienthal, Fr, Washington Internatio 24:13    7:49  Washington Internatio 
   87        Jamie Anderson, So, Saint Anselm's Abbey   24:18    7:50  Saint Anselm's Abbey 
   88        Andrew Flynn, So, Sandy Spring             24:20    7:51  Sandy Spring         
   89        Josh McPhearson, So, Saint Anselm's Abbey  24:23    7:52  Saint Anselm's Abbey 
   90        Tariq Ford, So, Saint Anselm's Abbey       24:26    7:53  Saint Anselm's Abbey 
   91        Carlos Mejia, Sr, Covenant Life School     24:30    7:54  Covenant Life School 
   92        Theo Hanson, Sr, Sandy Spring              24:41    7:58  Sandy Spring         
   93        Ayal Subar, Fr, Jewish Day                 24:46    7:59  Jewish Day           
   94    53  Teddy Alemu, Fr, Washington Internatio     24:48    8:00  Washington Internatio 
   95        Ilan Rasooly, Sr, Jewish Day               24:50    8:01  Jewish Day           
   96        Farrell Sheehan, Sr, Saint Anselm's Abbey  25:10    8:07  Saint Anselm's Abbey 
   97        John Hill, So, Covenant Life School        25:11    8:07  Covenant Life School 
   98        Matt Roha, Sr, Sandy Spring                25:23    8:11  Sandy Spring         
   99        Michael Greenberg, Jr, Jewish Day          25:24    8:12  Jewish Day           
  100    54  Joey Yamine, So, McLean School Of Mary     25:25    8:12  McLean School Of Mary 
  101        Yuze Le, So, Sandy Spring                  25:30    8:13  Sandy Spring         
  102        Garth Herbert, So, Saint Anselm's Abbey    25:40    8:17  Saint Anselm's Abbey 
  103        Brandon Golden, So, Field School           25:48    8:19  Field School         
  104        Guntis Rutins, Jr, Washington Waldorf      25:48    8:19  Washington Waldorf   
  105        Brandon Li, Sr, Sandy Spring               25:53    8:21  Sandy Spring         
  106        Byran Huang, So, Sandy Spring              25:54    8:21  Sandy Spring         
  107        Sam Felsenthal, So, Sandy Spring           25:57    8:22  Sandy Spring         
  108        Justin Foley, Sr, Sandy Spring             25:58    8:22  Sandy Spring         
  109        Sonam Wang, Sr, Sandy Spring               26:04    8:24  Sandy Spring         
  110        John Biffl, Fr, Saint Anselm's Abbey       26:10    8:26  Saint Anselm's Abbey 
  111    55  Jake Ruppert, So, McLean School Of Mary    26:15    8:28  McLean School Of Mary 
  112        Chris Winn, Jr, Covenant Life School       26:20    8:30  Covenant Life School 
  113        Adam Hickson, So, Grace Brethren Clinto    26:21    8:30  Grace Brethren Clinto 
  114        Alex Gan, Sr, Sandy Spring                 26:34    8:34  Sandy Spring         
  115        Matt Jones, Fr, Saint Anselm's Abbey       26:37    8:35  Saint Anselm's Abbey 
  116        Nick Poche, Fr, Saint Anselm's Abbey       26:47    8:38  Saint Anselm's Abbey 
  117        Zack Werb, Fr, Edmund Burke School         26:47    8:38  Edmund Burke School  
  118        Jacob Kandel, Jr, Field School             26:53    8:40  Field School         
  119        Adam Reed, Jr, Saint Anselm's Abbey        26:58    8:42  Saint Anselm's Abbey 
  120        Ari Silvermetz, Sr, Jewish Day             27:32    8:53  Jewish Day           
  121        Jonathan Wolosky, So, Field School         27:38    8:55  Field School         
  122        Nicky Stares, Fr, Saint Anselm's Abbey     27:56    9:01  Saint Anselm's Abbey 
  123        Kevin Worth, Fr, Saint Anselm's Abbey      28:03    9:03  Saint Anselm's Abbey 
  124        Rick Pfleeger, Fr, Sandy Spring            28:09    9:05  Sandy Spring         
  125        Aidan Craver, So, Saint Anselm's Abbey     28:24    9:10  Saint Anselm's Abbey 
  126        Sam Girdzis, Jr, Washington Waldorf        29:25    9:29  Washington Waldorf   
  127        Malcom Wilson, Fr, Edmund Burke School     29:26    9:30  Edmund Burke School  
  128        Harrison Schutzer, Sr, Field School        30:34    9:51  Field School         
  129        Stradis Alimonis, Fr, Saint Anselm's Abbey 30:37    9:53  Saint Anselm's Abbey 
  130        Eric McAdams, Jr, Sandy Spring             30:45    9:55  Sandy Spring         
  131        Brian Crump, Jr, Saint Anselm's Abbey      32:09   10:22  Saint Anselm's Abbey 
  132        Seamus Kirpatrick, Fr, Saint Anselm's Abbey
                                                         33:47   10:54  Saint Anselm's Abbey 
  133    56  Tyler Kim, So, McLean School Of Mary       34:09   11:01  McLean School Of Mary 
  134        Erik Lund, Jr, Field School                34:55   11:16  Field School         
28 finishers among Men Under 2
38 finishers among Men 2 - 2
38 finishers among Men 3 - 3
29 finishers among Men 4 - 4
1 finishers among Women Under 2
133 male finishers
1 female finishers
134 total finishers


PVAC GIRLS VARSITY

SANDY SPRING SCHOOL

Oct. 28, 2010


Results by runhigh.com


PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Jewish Day               48    2    7    8   12   19   29   32    24:10    3:16
  2 Edmund Burke School      58    1    3   13   14   27   34   38    24:08    3:59
  3 Covenant Life School     62    4   10   15   16   17   25   28    24:47    2:06
  4 Field School            107    9   11   22   26   39              25:41    3:33
  5 Washington Waldorf      118    5    6   24   35   48   53   55    26:13    6:56
  6 Sandy Spring            148   21   23   31   33   40   44   45    26:35    2:13
  7 Washington Internatio   152   18   20   30   41   43              26:39    2:33
  8 McLean School Of Mary   229   36   37   50   52   54   56         31:08    7:13
  9 Oakcrest                235   42   46   47   49   51              30:19    5:17

Incomplete Teams: Grace Brethren Clinto
Individuals
 PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE


1. Jewish Day
    2  Shira Winston, So, Jewish Day              22:16    7:11
    7  Yaly Levy, So, Jewish Day                  24:07    7:47
    8  Rachel Sniffen, Fr, Jewish Day             24:11    7:48
   12  Haile Zola, So, Jewish Day                 24:42    7:58
   19  Elana Schrager, So, Jewish Day             25:32    8:14
   29  Jamie Strassman, Jr, Jewish Day            26:18    8:29
   32  Danya Czarnolewski, Jr, Jewish Day         26:33    8:34
Total Time = 2:00:46     Total Places = 48

2. Edmund Burke School
    1  Molly McCabe, Jr, Edmund Burke School      22:16    7:11
    3  Mathilde Arandia, Jr, Edmund Burke School  22:31    7:16
   13  Natalie Johnson, Sr, Edmund Burke School   24:48    8:00
   14  Lizzie Bennett, So, Edmund Burke School    24:51    8:01
   27  Charlotte Kerstens, Fr, Edmund Burke School
                                                   26:14    8:28
   34  Thea Bender, 10, Edmund Burke School       27:17    8:48
   38  Lauren Seely, Jr, Edmund Burke School      27:36    8:54
Total Time = 2:00:39     Total Places = 58

3. Covenant Life School
    4  Natalie Somerville, So, Covenant Life School
                                                   23:22    7:32
   10  Noelle Royer, Jr, Covenant Life School     24:18    7:50
   15  Amy Barnett, Jr, Covenant Life School      25:25    8:12
   16  Ellie Berry, Jr, Covenant Life School      25:26    8:12
   17  Alise Montgomery, Fr, Covenant Life School 25:27    8:12
   25  Jenna Fourney, Jr, Covenant Life School    25:50    8:20
   28  Cassidy Vigil, Fr, Covenant Life School    26:16    8:28
Total Time = 2:03:55     Total Places = 62

4. Field School
    9  Kye Toscano, Jr, Field School              24:14    7:49
   11  Yana Mazurkevich, Fr, Field School         24:35    7:56
   22  Lily Adelstein, Jr, Field School           25:44    8:18
   26  Natalie Goodman, So, Field School          26:08    8:26
   39  Sarah Sapirstein, Jr, Field School         27:46    8:57
Total Time = 2:08:25     Total Places = 107

5. Washington Waldorf
    5  Hedda Boege, So, Washington Waldorf        23:39    7:38
    6  Mikaela McCleery, 8, Washington Waldorf    23:39    7:38
   24  Sara Lair, 8, Washington Waldorf           25:49    8:20
   35  Raquel Hakes, Sr, Washington Waldorf       27:25    8:51
   48  Maeve Foley, Sr, Washington Waldorf        30:34    9:52
   53  Isabel Twanmo, Fr, Washington Waldorf      34:38   11:10
   55  Maddie Maurer, Fr, Washington Waldorf      36:22   11:44
Total Time = 2:11:05     Total Places = 118

6. Sandy Spring
   21  Emma O'Donoghue, So, Sandy Spring          25:37    8:16
   23  Gillian Kramer, So, Sandy Spring           25:45    8:18
   31  Amelia Oliver, Sr, Sandy Spring            26:29    8:33
   33  Adriana Rossel, Sr, Sandy Spring           27:12    8:46
   40  Nikki Richards, Sr, Sandy Spring           27:49    8:58
   44  Icy Xiang, So, Sandy Spring                28:13    9:06
   45  Emma Gorin, Sr, Sandy Spring               28:26    9:10
Total Time = 2:12:51     Total Places = 148

7. Washington Internatio
   18  Ariela Levy, Fr, Washington Internatio     25:28    8:13
   20  Amy Major, Fr, Washington Internatio       25:34    8:15
   30  Alessandra Zucchi, Fr, Washington Internatio
                                                   26:20    8:30
   41  Olivia Driscoll, Fr, Washington Internatio 27:51    8:59
   43  Christina St. Clair, Jr, Washington Internatio
                                                   28:01    9:02
Total Time = 2:13:12     Total Places = 152

8. McLean School Of Mary
   36  Becca Gittleson, Jr, McLean School Of Mary 27:28    8:52
   37  Danielle Whitehead, So, McLean School Of Mary
                                                   27:34    8:53
   50  Dina Hershey, Jr, McLean School Of Mary    31:36   10:11
   52  Meghan Reynolds, Jr, McLean School Of Mary 34:19   11:04
   54  Carolyn Duffy, Fr, McLean School Of Mary   34:41   11:11
   56  Julia Barrett, So, McLean School Of Mary   39:16   12:40
Total Time = 2:35:36     Total Places = 229

9. Oakcrest
   42  Paula Kaufman, Jr, Oakcrest                27:51    8:59
   46  Fatima Tundo, Jr, Oakcrest                 29:23    9:28
   47  Rachel Waldon, So, Oakcrest                30:13    9:45
   49  Margaret Gasser, So, Oakcrest              31:00   10:00
   51  Sophie Frelk, Fr, Oakcrest                 33:07   10:41
Total Time = 2:31:33     Total Places = 235
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME     PACE        TEAM         

Top
    1     1  Molly McCabe, Jr, Edmund Burke School      22:16    7:11  Edmund Burke School  
    2     2  Shira Winston, So, Jewish Day              22:16    7:11  Jewish Day           
    3     3  Mathilde Arandia, Jr, Edmund Burke School  22:31    7:16  Edmund Burke School  
    4     4  Natalie Somerville, So, Covenant Life School
                                                         23:22    7:32  Covenant Life School 
    5     5  Hedda Boege, So, Washington Waldorf        23:39    7:38  Washington Waldorf   
    6     6  Mikaela McCleery, 8, Washington Waldorf    23:39    7:38  Washington Waldorf   
    7     7  Yaly Levy, So, Jewish Day                  24:07    7:47  Jewish Day           
    8     8  Rachel Sniffen, Fr, Jewish Day             24:11    7:48  Jewish Day           
    9     9  Kye Toscano, Jr, Field School              24:14    7:49  Field School         
   10    10  Noelle Royer, Jr, Covenant Life School     24:18    7:50  Covenant Life School 
   11    11  Yana Mazurkevich, Fr, Field School         24:35    7:56  Field School         
   12    12  Haile Zola, So, Jewish Day                 24:42    7:58  Jewish Day           
   13        Jasmine Williams, So, Grace Brethren Clinto
                                                         24:48    8:00  Grace Brethren Clinto 
   14    13  Natalie Johnson, Sr, Edmund Burke School   24:48    8:00  Edmund Burke School  
   15    14  Lizzie Bennett, So, Edmund Burke School    24:51    8:01  Edmund Burke School  
   16    15  Amy Barnett, Jr, Covenant Life School      25:25    8:12  Covenant Life School 
   17    16  Ellie Berry, Jr, Covenant Life School      25:26    8:12  Covenant Life School 
   18    17  Alise Montgomery, Fr, Covenant Life School 25:27    8:12  Covenant Life School 
   19    18  Ariela Levy, Fr, Washington Internatio     25:28    8:13  Washington Internatio 
   20    19  Elana Schrager, So, Jewish Day             25:32    8:14  Jewish Day           
   21    20  Amy Major, Fr, Washington Internatio       25:34    8:15  Washington Internatio 
   22    21  Emma O'Donoghue, So, Sandy Spring          25:37    8:16  Sandy Spring         
   23    22  Lily Adelstein, Jr, Field School           25:44    8:18  Field School         
   24    23  Gillian Kramer, So, Sandy Spring           25:45    8:18  Sandy Spring         
   25    24  Sara Lair, 8, Washington Waldorf           25:49    8:20  Washington Waldorf   
   26    25  Jenna Fourney, Jr, Covenant Life School    25:50    8:20  Covenant Life School 
   27    26  Natalie Goodman, So, Field School          26:08    8:26  Field School         
   28    27  Charlotte Kerstens, Fr, Edmund Burke School
                                                         26:14    8:28  Edmund Burke School  
   29    28  Cassidy Vigil, Fr, Covenant Life School    26:16    8:28  Covenant Life School 
   30    29  Jamie Strassman, Jr, Jewish Day            26:18    8:29  Jewish Day           
   31    30  Alessandra Zucchi, Fr, Washington Internatio
                                                         26:20    8:30  Washington Internatio 
   32    31  Amelia Oliver, Sr, Sandy Spring            26:29    8:33  Sandy Spring         
   33    32  Danya Czarnolewski, Jr, Jewish Day         26:33    8:34  Jewish Day           
   34        Elise Benjamin, Sr, Covenant Life School   26:33    8:34  Covenant Life School 
   35    33  Adriana Rossel, Sr, Sandy Spring           27:12    8:46  Sandy Spring         
   36    34  Thea Bender, 10, Edmund Burke School       27:17    8:48  Edmund Burke School  
   37    35  Raquel Hakes, Sr, Washington Waldorf       27:25    8:51  Washington Waldorf   
   38    36  Becca Gittleson, Jr, McLean School Of Mary 27:28    8:52  McLean School Of Mary 
   39    37  Danielle Whitehead, So, McLean School Of Mary
                                                         27:34    8:53  McLean School Of Mary 
   40    38  Lauren Seely, Jr, Edmund Burke School      27:36    8:54  Edmund Burke School  
   41        Rachel Fainchtein, Sr, Jewish Day          27:45    8:57  Jewish Day           
   42    39  Sarah Sapirstein, Jr, Field School         27:46    8:57  Field School         
   43    40  Nikki Richards, Sr, Sandy Spring           27:49    8:58  Sandy Spring         
   44    41  Olivia Driscoll, Fr, Washington Internatio 27:51    8:59  Washington Internatio 
   45    42  Paula Kaufman, Jr, Oakcrest                27:51    8:59  Oakcrest             
   46        Alison Kramer, Fr, Jewish Day              27:59    9:02  Jewish Day           
   47    43  Christina St. Clair, Jr, Washington Internatio
                                                         28:01    9:02  Washington Internatio 
   48        Kendall Glab, Sr, Covenant Life School     28:09    9:05  Covenant Life School 
   49    44  Icy Xiang, So, Sandy Spring                28:13    9:06  Sandy Spring         
   50        Leanne Bissell, Sr, Covenant Life School   28:24    9:10  Covenant Life School 
   51    45  Emma Gorin, Sr, Sandy Spring               28:26    9:10  Sandy Spring         
   52        Orly Faber, Sr, Jewish Day                 28:34    9:13  Jewish Day           
   53        Britney Ruud, Sr, Sandy Spring             28:38    9:14  Sandy Spring         
   54        Lenore Pafford, Sr, Edmund Burke School    28:45    9:16  Edmund Burke School  
   55        Clara Keller, Sr, Sandy Spring             29:02    9:22  Sandy Spring         
   56        Sarah Strohmayer, Sr, Sandy Spring         29:12    9:25  Sandy Spring         
   57        Gracie Mills, So, Sandy Spring             29:14    9:26  Sandy Spring         
   58        Sarah Scheer, Jr, Sandy Spring             29:19    9:27  Sandy Spring         
   59    46  Fatima Tundo, Jr, Oakcrest                 29:23    9:28  Oakcrest             
   60        Toby Wood, Fr, Sandy Spring                29:24    9:29  Sandy Spring         
   61        Emily Kunz, So, Sandy Spring               29:24    9:29  Sandy Spring         
   62        Danielle Clemons, Sr, Jewish Day           29:40    9:34  Jewish Day           
   63        Lauren Portee, So, Sandy Spring            30:09    9:43  Sandy Spring         
   64        Mylz Taylor, Fr, Edmund Burke School       30:11    9:44  Edmund Burke School  
   65    47  Rachel Waldon, So, Oakcrest                30:13    9:45  Oakcrest             
   66        Kelsey Fortier, Sr, Covenant Life School   30:14    9:45  Covenant Life School 
   67        Emily Zhang, Jr, Sandy Spring              30:30    9:50  Sandy Spring         
   68        Grace Hanson, Jr, Sandy Spring             30:30    9:50  Sandy Spring         
   69    48  Maeve Foley, Sr, Washington Waldorf        30:34    9:52  Washington Waldorf   
   70    49  Margaret Gasser, So, Oakcrest              31:00   10:00  Oakcrest             
   71        Emma Burd, 12, Edmund Burke School         31:29   10:09  Edmund Burke School  
   72        Caitlin Connolly, Fr, Edmund Burke School  31:31   10:10  Edmund Burke School  
   73    50  Dina Hershey, Jr, McLean School Of Mary    31:36   10:11  McLean School Of Mary 
   74        Hannah Maka, Jr, Covenant Life School      31:44   10:14  Covenant Life School 
   75        Erin Logan, So, Edmund Burke School        32:06   10:21  Edmund Burke School  
   76        Tani Marcus, Sr, Edmund Burke School       32:29   10:28  Edmund Burke School  
   77    51  Sophie Frelk, Fr, Oakcrest                 33:07   10:41  Oakcrest             
   78        Arielle Oppenheimer, Fr, Jewish Day        33:16   10:44  Jewish Day           
   79        Maria Weiss, So, Edmund Burke School       33:58   10:57  Edmund Burke School  
   80    52  Meghan Reynolds, Jr, McLean School Of Mary 34:19   11:04  McLean School Of Mary 
   81    53  Isabel Twanmo, Fr, Washington Waldorf      34:38   11:10  Washington Waldorf   
   82    54  Carolyn Duffy, Fr, McLean School Of Mary   34:41   11:11  McLean School Of Mary 
   83    55  Maddie Maurer, Fr, Washington Waldorf      36:22   11:44  Washington Waldorf   
   84    56  Julia Barrett, So, McLean School Of Mary   39:16   12:40  McLean School Of Mary 
18 finishers among Women Under 2
21 finishers among Women 2 - 2
22 finishers among Women 3 - 3
19 finishers among Women 4 - 4
4 finishers among Women 5 & Up
0 male finishers
84 female finishers
84 total finishers


PVAC BOYS JUNIOR VARSITY

SANDY SPRING SCHOOL

Oct. 28, 2010


Results by runhigh.com

JUNIOR VARSITY RESULTS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Saint Anselm's Abbey     26    1    3    5    7   10   11   23    21:48    1:05
  2 Field School             61    2    6    8   18   27   33   36    22:35    2:48
  3 Sandy Spring             81    9   13   16   21   22   25   26    23:05    1:18
  4 Covenant Life School    100   12   14   15   28   31   34         23:41    2:24
  5 Edmund Burke School     120    4   19   24   35   38              25:00    7:46
  6 Jewish Day              128   17   20   29   30   32   37         24:20    2:18

Incomplete Teams: 
Individuals
 PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE


1. Saint Anselm's Abbey
    1  John Hamm, Sr, Saint Anselm's Abbey        21:18    6:52
    3  Dan Magee, Jr, Saint Anselm's Abbey        21:26    6:55
    5  David Oetjen, Sr, Saint Anselm's Abbey     21:46    7:01
    7  Jacob Wasserman, Jr, Saint Anselm's Abbey  22:07    7:08
   10  Alex Girardot, Sr, Saint Anselm's Abbey    22:23    7:13
   11  Alexander Grimaldi, Fr, Saint Anselm's Abbey
                                                   22:39    7:18
   23  Sam Sherman, Fr, Saint Anselm's Abbey      23:38    7:37
Total Time = 1:48:57     Total Places = 26

2. Field School
    2  Tucker Kelleher-Brozost, Sr, Field School  21:22    6:53
    6  Reuben Forman, So, Field School            21:53    7:03
    8  Nick Isaacson, Jr, Field School            22:13    7:10
   18  Will Rossi, Fr, Field School               23:17    7:31
   27  Steven Brenner, So, Field School           24:09    7:47
   33  Brandon Golden, So, Field School           25:48    8:19
   36  Jacob Kandel, Jr, Field School             26:53    8:40
Total Time = 1:52:52     Total Places = 61

3. Sandy Spring
    9  Robel Feleke, Jr, Sandy Spring             22:19    7:12
   13  Nick Paige, Jr, Sandy Spring               22:50    7:22
   16  Everitt Tyrie, Jr, Sandy Spring            23:02    7:26
   21  Hershel Alterman, Jr, Sandy Spring         23:36    7:37
   22  Andrew Cochetti, Sr, Sandy Spring          23:37    7:37
   25  Eli Richardson, Jr, Sandy Spring           23:47    7:40
   26  Josh Paynter, Jr, Sandy Spring             24:02    7:45
Total Time = 1:55:22     Total Places = 81

4. Covenant Life School
   12  Robert Benjamin, So, Covenant Life School  22:47    7:21
   14  Matt Combs, Fr, Covenant Life School       22:57    7:24
   15  Anthony Huff, Fr, Covenant Life School     22:59    7:25
   28  Carlos Mejia, Sr, Covenant Life School     24:30    7:54
   31  John Hill, So, Covenant Life School        25:11    8:07
   34  Chris Winn, Jr, Covenant Life School       26:20    8:30
Total Time = 1:58:21     Total Places = 100

5. Edmund Burke School
    4  Josh Kohm, So, Edmund Burke School         21:40    6:59
   19  Jake Ross, Jr, Edmund Burke School         23:20    7:31
   24  Nick Cannon, So, Edmund Burke School       23:45    7:39
   35  Zack Werb, Fr, Edmund Burke School         26:47    8:38
   38  Malcom Wilson, Fr, Edmund Burke School     29:26    9:30
Total Time = 2:04:57     Total Places = 120

6. Jewish Day
   17  Michael Eskow, So, Jewish Day              23:07    7:27
   20  David Schonfield, So, Jewish Day           23:33    7:36
   29  Ayal Subar, Fr, Jewish Day                 24:46    7:59
   30  Ilan Rasooly, Sr, Jewish Day               24:50    8:01
   32  Michael Greenberg, Jr, Jewish Day          25:24    8:12
   37  Ari Silvermetz, Sr, Jewish Day             27:32    8:53
Total Time = 2:01:38     Total Places = 128
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME     PACE        TEAM         
    1     1  John Hamm, Sr, Saint Anselm's Abbey        21:18    6:52  Saint Anselm's Abbey 
    2     2  Tucker Kelleher-Brozost, Sr, Field School  21:22    6:53  Field School         
    3     3  Dan Magee, Jr, Saint Anselm's Abbey        21:26    6:55  Saint Anselm's Abbey 
    4     4  Josh Kohm, So, Edmund Burke School         21:40    6:59  Edmund Burke School  
    5     5  David Oetjen, Sr, Saint Anselm's Abbey     21:46    7:01  Saint Anselm's Abbey 
    6     6  Reuben Forman, So, Field School            21:53    7:03  Field School         
    7     7  Jacob Wasserman, Jr, Saint Anselm's Abbey  22:07    7:08  Saint Anselm's Abbey 
    8     8  Nick Isaacson, Jr, Field School            22:13    7:10  Field School         
    9     9  Robel Feleke, Jr, Sandy Spring             22:19    7:12  Sandy Spring         
   10    10  Alex Girardot, Sr, Saint Anselm's Abbey    22:23    7:13  Saint Anselm's Abbey 
   11    11  Alexander Grimaldi, Fr, Saint Anselm's Abbey
                                                         22:39    7:18  Saint Anselm's Abbey 
   12    12  Robert Benjamin, So, Covenant Life School  22:47    7:21  Covenant Life School 
   13    13  Nick Paige, Jr, Sandy Spring               22:50    7:22  Sandy Spring         
   14    14  Matt Combs, Fr, Covenant Life School       22:57    7:24  Covenant Life School 
   15    15  Anthony Huff, Fr, Covenant Life School     22:59    7:25  Covenant Life School 
   16    16  Everitt Tyrie, Jr, Sandy Spring            23:02    7:26  Sandy Spring         
   17    17  Michael Eskow, So, Jewish Day              23:07    7:27  Jewish Day           
   18    18  Will Rossi, Fr, Field School               23:17    7:31  Field School         
   19    19  Jake Ross, Jr, Edmund Burke School         23:20    7:31  Edmund Burke School  
   20    20  David Schonfield, So, Jewish Day           23:33    7:36  Jewish Day           
   21    21  Hershel Alterman, Jr, Sandy Spring         23:36    7:37  Sandy Spring         
   22    22  Andrew Cochetti, Sr, Sandy Spring          23:37    7:37  Sandy Spring         
   23    23  Sam Sherman, Fr, Saint Anselm's Abbey      23:38    7:37  Saint Anselm's Abbey 
   24        Sebastian Mazza, Fr, Saint Anselm's Abbey  23:41    7:38  Saint Anselm's Abbey 
   25    24  Nick Cannon, So, Edmund Burke School       23:45    7:39  Edmund Burke School  
   26    25  Eli Richardson, Jr, Sandy Spring           23:47    7:40  Sandy Spring         
   27        Alex Lemmon, Fr, Saint Anselm's Abbey      23:50    7:41  Saint Anselm's Abbey 
   28    26  Josh Paynter, Jr, Sandy Spring             24:02    7:45  Sandy Spring         
   29        Diego Torres, So, Saint Anselm's Abbey     24:02    7:45  Saint Anselm's Abbey 
   30        Pierre De-Dreuzney, So, Saint Anselm's Abbey
                                                         24:08    7:47  Saint Anselm's Abbey 
   31    27  Steven Brenner, So, Field School           24:09    7:47  Field School         
   32        Jamie Anderson, So, Saint Anselm's Abbey   24:18    7:50  Saint Anselm's Abbey 
   33        Andrew Flynn, So, Sandy Spring             24:20    7:51  Sandy Spring         
   34        Josh McPhearson, So, Saint Anselm's Abbey  24:23    7:52  Saint Anselm's Abbey 
   35        Tariq Ford, So, Saint Anselm's Abbey       24:26    7:53  Saint Anselm's Abbey 
   36    28  Carlos Mejia, Sr, Covenant Life School     24:30    7:54  Covenant Life School 
   37        Theo Hanson, Sr, Sandy Spring              24:41    7:58  Sandy Spring         
   38    29  Ayal Subar, Fr, Jewish Day                 24:46    7:59  Jewish Day           
   39    30  Ilan Rasooly, Sr, Jewish Day               24:50    8:01  Jewish Day           
   40        Farrell Sheehan, Sr, Saint Anselm's Abbey  25:10    8:07  Saint Anselm's Abbey 
   41    31  John Hill, So, Covenant Life School        25:11    8:07  Covenant Life School 
   42        Matt Roha, Sr, Sandy Spring                25:23    8:11  Sandy Spring         
   43    32  Michael Greenberg, Jr, Jewish Day          25:24    8:12  Jewish Day           
   44        Yuze Le, So, Sandy Spring                  25:30    8:13  Sandy Spring         
   45        Garth Herbert, So, Saint Anselm's Abbey    25:40    8:17  Saint Anselm's Abbey 
   46    33  Brandon Golden, So, Field School           25:48    8:19  Field School         
   47        Brandon Li, Sr, Sandy Spring               25:53    8:21  Sandy Spring         
   48        Byran Huang, So, Sandy Spring              25:54    8:21  Sandy Spring         
   49        Sam Felsenthal, So, Sandy Spring           25:57    8:22  Sandy Spring         
   50        Justin Foley, Sr, Sandy Spring             25:58    8:22  Sandy Spring         
   51        Sonam Wang, Sr, Sandy Spring               26:04    8:24  Sandy Spring         
   52        John Biffl, Fr, Saint Anselm's Abbey       26:10    8:26  Saint Anselm's Abbey 
   53    34  Chris Winn, Jr, Covenant Life School       26:20    8:30  Covenant Life School 
   54        Alex Gan, Sr, Sandy Spring                 26:34    8:34  Sandy Spring         
   55        Matt Jones, Fr, Saint Anselm's Abbey       26:37    8:35  Saint Anselm's Abbey 
   56        Nick Poche, Fr, Saint Anselm's Abbey       26:47    8:38  Saint Anselm's Abbey 
   57    35  Zack Werb, Fr, Edmund Burke School         26:47    8:38  Edmund Burke School  
   58    36  Jacob Kandel, Jr, Field School             26:53    8:40  Field School         
   59        Adam Reed, Jr, Saint Anselm's Abbey        26:58    8:42  Saint Anselm's Abbey 
   60    37  Ari Silvermetz, Sr, Jewish Day             27:32    8:53  Jewish Day           
   61        Jonathan Wolosky, So, Field School         27:38    8:55  Field School         
   62        Nicky Stares, Fr, Saint Anselm's Abbey     27:56    9:01  Saint Anselm's Abbey 
   63        Kevin Worth, Fr, Saint Anselm's Abbey      28:03    9:03  Saint Anselm's Abbey 
   64        Rick Pfleeger, Fr, Sandy Spring            28:09    9:05  Sandy Spring         
   65        Aidan Craver, So, Saint Anselm's Abbey     28:24    9:10  Saint Anselm's Abbey 
   66    38  Malcom Wilson, Fr, Edmund Burke School     29:26    9:30  Edmund Burke School  
   67        Harrison Schutzer, Sr, Field School        30:34    9:51  Field School         
   68        Stradis Alimonis, Fr, Saint Anselm's Abbey 30:37    9:53  Saint Anselm's Abbey 
   69        Eric McAdams, Jr, Sandy Spring             30:45    9:55  Sandy Spring         
   70        Brian Crump, Jr, Saint Anselm's Abbey      32:09   10:22  Saint Anselm's Abbey 
   71        Seamus Kirpatrick, Fr, Saint Anselm's Abbey
                                                         33:47   10:54  Saint Anselm's Abbey 
   72        Erik Lund, Jr, Field School                34:55   11:16  Field School         
28 finishers among Men Under 2
38 finishers among Men 2 - 2
38 finishers among Men 3 - 3
29 finishers among Men 4 - 4
1 finishers among Women Under 2
133 male finishers
1 female finishers
134 total finishers


PVAC GIRLS JUNIOR VARSITY

SANDY SPRING SCHOOL

Oct. 28, 2010


Results by runhigh.com


JUNIOR VARSITY RESULTS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Covenant Life School     47    1    4    5   17   20              29:01    5:11
 2* Sandy Spring             49    7    9   10   11   12   13   14    29:05    0:42
 3* Jewish Day               49    2    3    6   15   23              29:27    5:31
  4 Edmund Burke School      82    8   16   18   19   21   22   24    30:49    3:21

Incomplete Teams: 
Individuals
 PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE


1. Covenant Life School
    1  Elise Benjamin, Sr, Covenant Life School   26:33    8:34
    4  Kendall Glab, Sr, Covenant Life School     28:09    9:05
    5  Leanne Bissell, Sr, Covenant Life School   28:24    9:10
   17  Kelsey Fortier, Sr, Covenant Life School   30:14    9:45
   20  Hannah Maka, Jr, Covenant Life School      31:44   10:14
Total Time = 2:25:02     Total Places = 47

2*. Sandy Spring
    7  Britney Ruud, Sr, Sandy Spring             28:38    9:14
    9  Clara Keller, Sr, Sandy Spring             29:02    9:22
   10  Sarah Strohmayer, Sr, Sandy Spring         29:12    9:25
   11  Gracie Mills, So, Sandy Spring             29:14    9:26
   12  Sarah Scheer, Jr, Sandy Spring             29:19    9:27
   13  Toby Wood, Fr, Sandy Spring                29:24    9:29
   14  Emily Kunz, So, Sandy Spring               29:24    9:29
Total Time = 2:25:22     Total Places = 49

3*. Jewish Day
    2  Rachel Fainchtein, Sr, Jewish Day          27:45    8:57
    3  Alison Kramer, Fr, Jewish Day              27:59    9:02
    6  Orly Faber, Sr, Jewish Day                 28:34    9:13
   15  Danielle Clemons, Sr, Jewish Day           29:40    9:34
   23  Arielle Oppenheimer, Fr, Jewish Day        33:16   10:44
Total Time = 2:27:13     Total Places = 49

4. Edmund Burke School
    8  Lenore Pafford, Sr, Edmund Burke School    28:45    9:16
   16  Mylz Taylor, Fr, Edmund Burke School       30:11    9:44
   18  Emma Burd, 12, Edmund Burke School         31:29   10:09
   19  Caitlin Connolly, Fr, Edmund Burke School  31:31   10:10
   21  Erin Logan, So, Edmund Burke School        32:06   10:21
   22  Tani Marcus, Sr, Edmund Burke School       32:29   10:28
   24  Maria Weiss, So, Edmund Burke School       33:58   10:57
Total Time = 2:34:01     Total Places = 82
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME     PACE        TEAM         

Top
    1     1  Elise Benjamin, Sr, Covenant Life School   26:33    8:34  Covenant Life School 
    2     2  Rachel Fainchtein, Sr, Jewish Day          27:45    8:57  Jewish Day           
    3     3  Alison Kramer, Fr, Jewish Day              27:59    9:02  Jewish Day           
    4     4  Kendall Glab, Sr, Covenant Life School     28:09    9:05  Covenant Life School 
    5     5  Leanne Bissell, Sr, Covenant Life School   28:24    9:10  Covenant Life School 
    6     6  Orly Faber, Sr, Jewish Day                 28:34    9:13  Jewish Day           
    7     7  Britney Ruud, Sr, Sandy Spring             28:38    9:14  Sandy Spring         
    8     8  Lenore Pafford, Sr, Edmund Burke School    28:45    9:16  Edmund Burke School  
    9     9  Clara Keller, Sr, Sandy Spring             29:02    9:22  Sandy Spring         
   10    10  Sarah Strohmayer, Sr, Sandy Spring         29:12    9:25  Sandy Spring         
   11    11  Gracie Mills, So, Sandy Spring             29:14    9:26  Sandy Spring         
   12    12  Sarah Scheer, Jr, Sandy Spring             29:19    9:27  Sandy Spring         
   13    13  Toby Wood, Fr, Sandy Spring                29:24    9:29  Sandy Spring         
   14    14  Emily Kunz, So, Sandy Spring               29:24    9:29  Sandy Spring         
   15    15  Danielle Clemons, Sr, Jewish Day           29:40    9:34  Jewish Day           
   16        Lauren Portee, So, Sandy Spring            30:09    9:43  Sandy Spring         
   17    16  Mylz Taylor, Fr, Edmund Burke School       30:11    9:44  Edmund Burke School  
   18    17  Kelsey Fortier, Sr, Covenant Life School   30:14    9:45  Covenant Life School 
   19        Emily Zhang, Jr, Sandy Spring              30:30    9:50  Sandy Spring         
   20        Grace Hanson, Jr, Sandy Spring             30:30    9:50  Sandy Spring         
   21    18  Emma Burd, 12, Edmund Burke School         31:29   10:09  Edmund Burke School  
   22    19  Caitlin Connolly, Fr, Edmund Burke School  31:31   10:10  Edmund Burke School  
   23    20  Hannah Maka, Jr, Covenant Life School      31:44   10:14  Covenant Life School 
   24    21  Erin Logan, So, Edmund Burke School        32:06   10:21  Edmund Burke School  
   25    22  Tani Marcus, Sr, Edmund Burke School       32:29   10:28  Edmund Burke School  
   26    23  Arielle Oppenheimer, Fr, Jewish Day        33:16   10:44  Jewish Day           
   27    24  Maria Weiss, So, Edmund Burke School       33:58   10:57  Edmund Burke School  
18 finishers among Women Under 2
21 finishers among Women 2 - 2
22 finishers among Women 3 - 3
19 finishers among Women 4 - 4
4 finishers among Women 5 & Up
0 male finishers
84 female finishers
84 total finishers






Return to Top

Email | About