MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Nike Southeast Regional
NXN Southeast Regional History
Hosted By: NXN
Cary, North Carolina
2010-11-27

Results from Milesplit.us

RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Brandon Miles, MileStat.com

                Nike Cross Southeast Regional - 11/27/2010                
                     WakeMed Soccer Complex, Cary, NC                     

               Championships Boys 5000 Meter Run                 
=======================================================================
    Name                      Team                           Time   Pts
=======================================================================
  1 Armando Del Valle         Christopher Columbus (FL)  15:14.80     1
  2 Matt Jablonski            Loyola Blakefield (MD)     15:18.50     2
  3 Alec Klassen              Parkview (GA)              15:19.50     3
  4 Tyler Tate                Tatnall (DE)               15:22.80     4
  5 Jacob Burcham             Cabell Midland (WV)        15:23.10     5
  6 Michael Peters            Montgomery Bell Academy (  15:24.70     6
  7 Derek Armstrong           Western Albemarle (VA)     15:24.90     7
  8 Alex Willett              Walter Johnson (MD)        15:25.30     8
  9 Nick Regan                Walter Johnson (MD)        15:28.50     9
 10 Darren Barlow             Midlothian (VA)            15:30.00    10
 11 Steven Spevacek           Parkview (GA)              15:34.60    11
 12 Mark Gulesian             Christopher Columbus (FL)  15:35.21    12
 13 Chris Colo                Marvin Ridge (NC)          15:39.00    13
 14 Austin Boetje             Mill Creek (GA)            15:39.00    14
 15 Daniel Peters             Montgomery Bell Academy (  15:42.10    15
 16 Robby Creese              Glenelg (MD)               15:42.60    --
 17 Ryan Hill                 Montgomery Bell Academy (  15:43.50    16
 18 Griffin Jaworski          Trinity Prep (FL)          15:43.70    17
 19 Connor Sheryak            St. Xavier (KY)            15:43.90    18
 20 Colin Leibold             Gonzaga College (DC)       15:45.70    19
 21 George Carter             Blacksburg (VA)            15:46.00    20
 22 Brayden Burleigh          Midlothian (VA)            15:47.20    21
 23 David Pennesi             Colonial Forge (VA)        15:47.40    22
 24 Mike Crozier              Gonzaga College (DC)       15:48.90    23
 25 Richie Mitten             Delaware Military Academy  15:49.50    --
 26 Zach Weinstein            Winston Churchill (MD)     15:50.60    24
 27 Nicholas Posada           Winter Park (FL)           15:51.00    --
 28 Whitner Chase             Trinity Prep (FL)          15:51.20    25
 29 Jack Riely                Good Counsel (MD)          15:51.70    26
 30 Jackson Wearn             Brookwood (GA)             15:52.50    27
 31 Morgan Malanoski          Brookwood (GA)             15:53.20    28
 32 Zach Link                 Blacksburg (VA)            15:54.10    29
 33 Anthony Noegel            Blacksburg (VA)            15:54.40    30
 34 Sebastian Oja             Archmere Academy (DE)      15:56.40    --
 35 Thomas Delaney            John Handley (VA)          15:56.60    --
 36 Juan Campos               Potomac Falls (VA)         15:56.90    --
 37 Sean Willard              Midlothian (VA)            15:57.40    31
 38 Kevin Pitts               Gonzaga College (DC)       15:57.90    32
 39 Michael Giuliano          Brookwood (GA)             15:58.70    33
 40 Allen Meringolo           Good Counsel (MD)          15:59.00    34
 41 Kyle Villemain            Chapel Hill (NC)           15:59.50    35
 42 Patrick Duboyce           Linganore (MD)             16:00.10    --
 43 Sam Hush                  Midlothian (VA)            16:01.20    36
 44 Matthew McKenna           Salesianum School (DE)     16:02.21    37
 45 Andrew Powell             Montgomery Bell Academy (  16:02.40    38
 46 Josh Ellis                Walter Johnson (MD)        16:02.90    39
 47 David Klimek              Colonial Forge (VA)        16:03.00    40
 48 Hunter Honeycutt          UNA-FL-ST._AUGUSTI-ROGERS  16:03.10    --
 49 Brian O'Loughlin          Colonial Forge (VA)        16:03.20    41
 50 Asher Colburn-Hertzberg   Chapel Hill (NC)           16:03.50    42
 51 Ryan Gousse               Trinity Prep (FL)          16:03.90    43
 52 Jake Wildenmann           UNA-KY-LOUISVI-WILDENMANN  16:04.20    --
 53 Jose Estevez              Christopher Columbus (FL)  16:04.50    44
 54 Joseph Creekmore          UNA-DE-WILMINGT-CREEKMORE  16:04.70    --
 55 Ben Schiller              Western Albemarle (VA)     16:05.00    45
 56 Mitch McLeod              Chapel Hill (NC)           16:05.30    46
 57 Stephen Garrett           Tatnall (DE)               16:08.20    47
 58 Brendan Hoban             St. Piux X (GA)            16:08.81    48
 59 Connor Hatfield           Morristown-West (TN)       16:09.20    --
 60 Matt Barudin              Brookwood (GA)             16:09.40    49
 61 Tyler Oliver              Stafford (VA)              16:09.60    50
 62 Joseph Weiler             Parkview (GA)              16:10.00    51
 63 Tyler Salmons             Cabell Midland (WV)        16:10.40    52
 64 Will Conway               Winston Churchill (MD)     16:11.10    53
 65 Andy Gonzalez             Collins Hill (GA)          16:11.40    54
 66 Brad Viles                Chapel Hill (NC)           16:11.90    55
 67 Louie Roger               Parkview (GA)              16:12.00    56
 68 Kyle McFoy                Tatnall (DE)               16:12.30    57
 69 Dave Taylor               Western Albemarle (VA)     16:12.50    58
 70 Stephen Keith             Walkersville (MD)          16:12.90    --
 71 Connor Wilson             Potomac Falls (VA)         16:13.50    --
 72 Ben Deal                  Albemarle (VA)             16:13.80    59
 73 Mason Rivera              Hereford (MD)              16:14.50    60
 74 Henry Giles               Western Albemarle (VA)     16:14.70    61
 75 Thom Harrington           St. Mark's (DE)            16:15.20    62
 76 Tommy Zabielski           Salesianum School (DE)     16:15.50    63
 77 Kevin Corbusier           Loyola Blakefield (MD)     16:15.80    64
 78 Scott Sheehan             Walter Johnson (MD)        16:16.00    65
 79 David Dickshinski         North Point (MD)           16:16.00    --
 80 Ben Bemis                 Hereford (MD)              16:16.20    66
 81 Evan Rosenberg            Trinity Prep (FL)          16:16.70    67
 82 Austin Carter             St. Xavier (KY)            16:16.90    68
 83 Chris Reeder              Chapel Hill (NC)           16:16.90    69
 84 Ryan Peterson             Midlothian (VA)            16:16.90    70
 85 Brandon Hinton            Stafford (VA)              16:17.80    71
 86 Alex Giacco               Tatnall (DE)               16:18.90    72
 87 Greg Bohmke               Stafford (VA)              16:19.00    73
 88 Kyle Walter               Bearden (TN)               16:19.50    74
 89 Chris Springer            Albemarle (VA)             16:19.70    75
 90 Will Bunch                Chapel Hill (NC)           16:20.11    76
 91 Jose Perez                UNA-FL-ST._AUGUSTI-ROGERS  16:20.40    --
 92 Noah Chodos               UNA-DE-WILMINGTON-CHODOS   16:20.60    --
 93 Drew Vander Wood          Brookwood (GA)             16:21.10    77
 94 Jeremy Waugh              Cabell Midland (WV)        16:21.30    78
 95 Nick Link                 Blacksburg (VA)            16:22.00    79
 96 Scott Davis               Salesianum School (DE)     16:22.70    80
 97 Avery Campbell            Cabell Midland (WV)        16:23.80    81
 98 Thomas Worob              UNA-MD-DENTON-WOROB        16:24.30    --
 99 Connor Ryan               Gonzaga College (DC)       16:25.40    82
100 Daniel Fernandez          Christopher Columbus (FL)  16:25.80    83
101 Kyle Murray               Midlothian (VA)            16:25.80    84
102 Travis Payne              UNA-DE-WILMINGTON-PAYNE    16:26.00    --
103 Caman Skelton             Blacksburg (VA)            16:27.50    85
104 Justin Rheingold          Winston Churchill (MD)     16:29.00    86
105 Daniel Salas              Trinity Prep (FL)          16:29.10    87
106 Wrane White               UNA-FL-ST._AUGUSTI-ROGERS  16:29.20    --
107 Hank Weidefeld            Loyola Blakefield (MD)     16:29.80    88
108 Alex Foss                 UNA-FL-ST._AUGUSTI-ROGERS  16:29.90    --
109 Gabriel Gomez             Brookwood (GA)             16:30.00    89
110 Thomas Arnold             Pensacola Booker T. Washi  16:30.50    90
111 Chris Steenkamer          St. Mark's (DE)            16:30.70    91
112 Jordanis Lozier           Colonial Forge (VA)        16:31.10    92
113 Robert Brown              Walter Johnson (MD)        16:31.90    93
114 Michael Colven            Marvin Ridge (NC)          16:33.10    94
115 Austin Sprague            St. Piux X (GA)            16:34.10    95
116 Ian MacLeod               Stafford (VA)              16:34.40    96
117 Geoffrey Zelek            Christopher Columbus (FL)  16:34.50    97
118 Skyler Winchester         Bearden (TN)               16:34.71    98
119 Sam Parsons               Tatnall (DE)               16:34.71    99
120 Ryan Thomas               Albemarle (VA)             16:35.00   100
121 Braden Bruning            Linganore (MD)             16:36.30    --
122 Michael Fitzgerald        Good Counsel (MD)          16:37.50   101
123 Joey Abbatiello           Stafford (VA)              16:37.50   102
124 Luke Shannon              Winston Churchill (MD)     16:38.60   103
125 Adam Merook               Morristown-West (TN)       16:38.90    --
126 William Plews-Ogan        Western Albemarle (VA)     16:39.50   104
127 Sushen Thiyagarajan       Winston Churchill (MD)     16:40.21   105
128 William Meadows           UNA-MD-BALTIMORE-MEADOWS   16:41.70    --
129 Andrew Gorsuch            Midlothian (VA)            16:42.20   106
130 Zack Beavin               St. Xavier (KY)            16:42.40   107
131 Kyle Gibson               Parkview (GA)              16:43.10   108
132 Fran Lewis                Gonzaga College (DC)       16:44.50   109
133 Matthew Pasier            Blacksburg (VA)            16:45.20   110
134 Bryan Fitzsimmons         Bearden (TN)               16:46.60   111
135 Taylor Martin             Collins Hill (GA)          16:46.90   112
136 Cory Ogema                Bearden (TN)               16:47.70   113
137 Jacob Kotick              Pensacola Booker T. Washi  16:47.70   114
138 Matt Stergill             Bearden (TN)               16:49.10   115
139 Sam Meredith              UNA-KY-TAYLORSVI-MEREDITH  16:49.60    --
140 Alex Kim                  Winston Churchill (MD)     16:49.70   116
141 Paul Noah                 Chapel Hill (NC)           16:50.00   117
142 Noah Tucker               Parkview (GA)              16:50.10   118
143 Sam Goldberg              Trinity Prep (FL)          16:50.40   119
144 Daniel Moniak             Jamestown (VA)             16:50.60    --
145 Manny Garcia              Christopher Columbus (FL)  16:51.20   120
146 Austin McPhillips         Albemarle (VA)             16:51.40   121
147 Ryan McFall               Parkview (GA)              16:52.20   122
148 Pedro Ortega              UNA-FL-MIAMI-PUIG          16:53.00    --
149 Alex Garcia               Collins Hill (GA)          16:53.20   123
150 Matthias Arauco-Shapiro   Salesianum School (DE)     16:54.40   124
151 Nick Reader               St. Xavier (KY)            16:57.10   125
152 Matthew Reyher            Salesianum School (DE)     16:57.60   126
153 Adam Visokay              Albemarle (VA)             16:57.80   127
154 Jon Luckin                Hereford (MD)              16:58.10   128
155 Frank Locascio            Blacksburg (VA)            16:59.10   129
156 Justin Casanova           Tatnall (DE)               16:59.20   130
157 Justin Phillip            Collins Hill (GA)          16:59.40   131
158 Adam Schiller             Western Albemarle (VA)     16:59.70   132
159 Joshua Beaton             Collins Hill (GA)          16:59.80   133
160 Alex Kellams              Collins Hill (GA)          17:01.12   134
161 Chapin Baxter             Stafford (VA)              17:01.60   135
162 David Jobe                Cabell Midland (WV)        17:02.90   136
163 Nate Castaneda            St. Mark's (DE)            17:03.00   137
164 Sean Brennan              Brookwood (GA)             17:03.40   138
165 Kevin Payne               Hereford (MD)              17:04.20   139
166 Jimmy Kazunas             Good Counsel (MD)          17:04.20   140
167 Chris Van Gurp            Marvin Ridge (NC)          17:04.41   141
168 Miles Anderson            Montgomery Bell Academy (  17:04.70   142
169 John Lynagh               Good Counsel (MD)          17:05.10   143
170 Neil Clark                Colonial Forge (VA)        17:05.60   144
171 Will Stratton             Jefferson Forest (VA)      17:05.70    --
172 Christopher Curry         Salesianum School (DE)     17:06.40   145
173 Chris Stuart              UNA-GA-MARIETTA-STUART     17:06.60    --
174 Stephen Bedard            Montgomery Bell Academy (  17:08.10   146
175 Gabe Maslen               Hereford (MD)              17:08.40   147
176 Mark Johnson              St. Xavier (KY)            17:08.90   148
177 Joe Krohn                 Albemarle (VA)             17:09.20   149
178 Andre Bordelon            Pensacola Booker T. Washi  17:09.60   150
179 Chanon Tuntivate          UNA-DE-WILMINGT-TUNTIVATE  17:11.90    --
180 Jared King                Cabell Midland (WV)        17:12.10   151
181 Matt Lazzati              Loyola Blakefield (MD)     17:12.40   152
182 Harrison Gordon           Trinity Prep (FL)          17:12.80   153
183 Daniel Linares            Christopher Columbus (FL)  17:12.90   154
184 Calvin Tirrell            St. Piux X (GA)            17:13.80   155
185 Hugh Monahan              Loyola Blakefield (MD)     17:14.10   156
186 Nathan Thompson           Gonzaga College (DC)       17:14.20   157
187 Ben Crites                Walter Johnson (MD)        17:14.70   158
188 Peter Fricke              Pensacola Booker T. Washi  17:15.10   159
189 Drew Buckley              Marvin Ridge (NC)          17:15.50   160
190 Nathan Brockett           Good Counsel (MD)          17:15.70   161
191 Eric Moore                Salesianum School (DE)     17:18.00   162
192 Collin Crilly             Good Counsel (MD)          17:18.61   163
193 Nick Lindsay              Gonzaga College (DC)       17:21.10   164
194 Pat Finley                Loyola Blakefield (MD)     17:21.60   165
195 Julian Rivera             Hereford (MD)              17:22.60   166
196 Matt Mossman              St. Mark's (DE)            17:23.00   167
197 Kevin O'Donnell           Mill Creek (GA)            17:23.70   168
198 Sam Lewis                 St. Xavier (KY)            17:24.30   169
199 Harrison Edwards          Pensacola Booker T. Washi  17:24.40   170
200 Aaron Graves              St. Xavier (KY)            17:24.90   171
201 Ryan Johnson              Loyola Blakefield (MD)     17:25.10   172
202 Robby Ainsworth           Collins Hill (GA)          17:25.90   173
203 Glen Feller               Mill Creek (GA)            17:26.80   174
204 Ryan Smith                Cabell Midland (WV)        17:27.80   175
205 JJ Shankles               Bearden (TN)               17:28.30   176
206 Andrew Boykin             Colonial Forge (VA)        17:28.70   177
207 Carter Wykoff             Bearden (TN)               17:29.10   178
208 James Sauro               Walter Johnson (MD)        17:29.50   179
209 Chris Beach               St. Piux X (GA)            17:30.40   180
210 Ian Bordelon              Pensacola Booker T. Washi  17:30.60   181
211 Patrick Simmons           Tatnall (DE)               17:32.10   182
212 Alex Smith                Montgomery Bell Academy (  17:32.50   183
213 Paul McNeil               St. Piux X (GA)            17:37.10   184
214 Matt Kogan                Winston Churchill (MD)     17:50.90   185
215 Brandon Gaunt             Mill Creek (GA)            17:52.80   186
216 Kyle Fox                  St. Mark's (DE)            17:53.30   187
217 Dan Harris                St. Mark's (DE)            17:54.10   188
218 Kendon Corbett            Marvin Ridge (NC)          17:59.40   189
219 Thomas Varnson            Mill Creek (GA)            18:02.40   190
220 Lee Kaufman               St. Piux X (GA)            18:04.00   191
221 Sam Cornwell              Hereford (MD)              18:18.30   192
222 Matt Feely                St. Mark's (DE)            18:26.30   193
223 Mitch Flammang            Mill Creek (GA)            18:29.30   194
224 Colin O'Leary             St. Piux X (GA)            18:38.40   195
225 Alec Lane                 Marvin Ridge (NC)          18:43.60   196
226 Sebastian Rodriguez       Marvin Ridge (NC)          18:48.10   197
227 James Putman              Mill Creek (GA)            18:55.80   198
228 Jacob Brown               Stafford (VA)              20:23.90   199



             Championships Boys 5000 Meter Run Team Scores             
=======================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=======================================================================
  1 Midlothian (VA)             168    10   21   31   36   70   84   106 
      10    Darren Barlow              15:30.00
      21    Brayden Burleigh           15:47.20
      31    Sean Willard               15:57.40
      36    Sam Hush                   16:01.20
      70    Ryan Peterson              16:16.90
      84    Kyle Murray                16:25.80*
      106   Andrew Gorsuch             16:42.20*
      Total Time: 1:19:33      Average: 15:54.54      1-5 Split: 47
  2 Brookwood (GA)              214    27   28   33   49   77   89   138 
      27    Jackson Wearn              15:52.50
      28    Morgan Malanoski           15:53.20
      33    Michael Giuliano           15:58.70
      49    Matt Barudin               16:09.40
      77    Drew Vander Wood           16:21.10
      89    Gabriel Gomez              16:30.00*
      138   Sean Brennan               17:03.40*
      Total Time: 1:20:15      Average: 16:02.98      1-5 Split: 29
  3 Walter Johnson (MD)         214     8    9   39   65   93   158  179 
      8     Alex Willett               15:25.30
      9     Nick Regan                 15:28.50
      39    Josh Ellis                 16:02.90
      65    Scott Sheehan              16:16.00
      93    Robert Brown               16:31.90
      158   Ben Crites                 17:14.70*
      179   James Sauro                17:29.50*
      Total Time: 1:19:45      Average: 15:56.92      1-5 Split: 1:07
  4 Montgomery Bell Academy (   217     6   15   16   38   142  146  183 
      6     Michael Peters             15:24.70
      15    Daniel Peters              15:42.10
      16    Ryan Hill                  15:43.50
      38    Andrew Powell              16:02.40
      142   Miles Anderson             17:04.70
      146   Stephen Bedard             17:08.10*
      183   Alex Smith                 17:32.50*
      Total Time: 1:19:57      Average: 15:59.48      1-5 Split: 1:40
  5 Parkview (GA)               229     3   11   51   56   108  118  122 
      3     Alec Klassen               15:19.50
      11    Steven Spevacek            15:34.60
      51    Joseph Weiler              16:10.00
      56    Louie Roger                16:12.00
      108   Kyle Gibson                16:43.10
      118   Noah Tucker                16:50.10*
      122   Ryan McFall                16:52.20*
      Total Time: 1:19:59      Average: 15:59.84      1-5 Split: 1:24
  6 Christopher Columbus (FL)   237     1   12   44   83   97   120  154 
      1     Armando Del Valle          15:14.80
      12    Mark Gulesian              15:35.21
      44    Jose Estevez               16:04.50
      83    Daniel Fernandez           16:25.80
      97    Geoffrey Zelek             16:34.50
      120   Manny Garcia               16:51.20*
      154   Daniel Linares             17:12.90*
      Total Time: 1:19:55      Average: 15:58.97      1-5 Split: 1:20
  7 Trinity Prep (FL)           239    17   25   43   67   87   119  153 
      17    Griffin Jaworski           15:43.70
      25    Whitner Chase              15:51.20
      43    Ryan Gousse                16:03.90
      67    Evan Rosenberg             16:16.70
      87    Daniel Salas               16:29.10
      119   Sam Goldberg               16:50.40*
      153   Harrison Gordon            17:12.80*
      Total Time: 1:20:25      Average: 16:04.92      1-5 Split: 45
  8 Blacksburg (VA)             243    20   29   30   79   85   110  129 
      20    George Carter              15:46.00
      29    Zach Link                  15:54.10
      30    Anthony Noegel             15:54.40
      79    Nick Link                  16:22.00
      85    Caman Skelton              16:27.50
      110   Matthew Pasier             16:45.20*
      129   Frank Locascio             16:59.10*
      Total Time: 1:20:24      Average: 16:04.80      1-5 Split: 42
  9 Chapel Hill (NC)            247    35   42   46   55   69   76   117 
      35    Kyle Villemain             15:59.50
      42    Asher Colburn-Hertzberg    16:03.50
      46    Mitch McLeod               16:05.30
      55    Brad Viles                 16:11.90
      69    Chris Reeder               16:16.90
      76    Will Bunch                 16:20.11*
      117   Paul Noah                  16:50.00*
      Total Time: 1:20:37      Average: 16:07.42      1-5 Split: 17
 10 Gonzaga College (DC)        265    19   23   32   82   109  157  164 
      19    Colin Leibold              15:45.70
      23    Mike Crozier               15:48.90
      32    Kevin Pitts                15:57.90
      82    Connor Ryan                16:25.40
      109   Fran Lewis                 16:44.50
      157   Nathan Thompson            17:14.20*
      164   Nick Lindsay               17:21.10*
      Total Time: 1:20:42      Average: 16:08.48      1-5 Split: 59
 11 Western Albemarle (VA)      275     7   45   58   61   104  132   -  
      7     Derek Armstrong            15:24.90
      45    Ben Schiller               16:05.00
      58    Dave Taylor                16:12.50
      61    Henry Giles                16:14.70
      104   William Plews-Ogan         16:39.50
      132   Adam Schiller              16:59.70*
      Total Time: 1:20:37      Average: 16:07.32      1-5 Split: 1:15
 12 Tatnall (DE)                279     4   47   57   72   99   130  182 
      4     Tyler Tate                 15:22.80
      47    Stephen Garrett            16:08.20
      57    Kyle McFoy                 16:12.30
      72    Alex Giacco                16:18.90
      99    Sam Parsons                16:34.71
      130   Justin Casanova            16:59.20*
      182   Patrick Simmons            17:32.10*
      Total Time: 1:20:37      Average: 16:07.39      1-5 Split: 1:12
 13 Colonial Forge (VA)         339    22   40   41   92   144  177   -  
      22    David Pennesi              15:47.40
      40    David Klimek               16:03.00
      41    Brian O'Loughlin           16:03.20
      92    Jordanis Lozier            16:31.10
      144   Neil Clark                 17:05.60
      177   Andrew Boykin              17:28.70*
      Total Time: 1:21:30      Average: 16:18.06      1-5 Split: 1:18
 14 Cabell Midland (WV)         352     5   52   78   81   136  151  175 
      5     Jacob Burcham              15:23.10
      52    Tyler Salmons              16:10.40
      78    Jeremy Waugh               16:21.30
      81    Avery Campbell             16:23.80
      136   David Jobe                 17:02.90
      151   Jared King                 17:12.10*
      175   Ryan Smith                 17:27.80*
      Total Time: 1:21:22      Average: 16:16.30      1-5 Split: 1:40
 15 Winston Churchill (MD)      371    24   53   86   103  105  116  185 
      24    Zach Weinstein             15:50.60
      53    Will Conway                16:11.10
      86    Justin Rheingold           16:29.00
      103   Luke Shannon               16:38.60
      105   Sushen Thiyagarajan        16:40.21
      116   Alex Kim                   16:49.70*
      185   Matt Kogan                 17:50.90*
      Total Time: 1:21:50      Average: 16:21.91      1-5 Split: 50
 16 Stafford (VA)               392    50   71   73   96   102  135  199 
      50    Tyler Oliver               16:09.60
      71    Brandon Hinton             16:17.80
      73    Greg Bohmke                16:19.00
      96    Ian MacLeod                16:34.40
      102   Joey Abbatiello            16:37.50
      135   Chapin Baxter              17:01.60*
      199   Jacob Brown                20:23.90*
      Total Time: 1:21:58      Average: 16:23.66      1-5 Split: 28
 17 Salesianum School (DE)      430    37   63   80   124  126  145  162 
      37    Matthew McKenna            16:02.21
      63    Tommy Zabielski            16:15.50
      80    Scott Davis                16:22.70
      124   Matthias Arauco-Shapiro    16:54.40
      126   Matthew Reyher             16:57.60
      145   Christopher Curry          17:06.40*
      162   Eric Moore                 17:18.00*
      Total Time: 1:22:32      Average: 16:30.49      1-5 Split: 55
 18 Good Counsel (MD)           444    26   34   101  140  143  161  163 
      26    Jack Riely                 15:51.70
      34    Allen Meringolo            15:59.00
      101   Michael Fitzgerald         16:37.50
      140   Jimmy Kazunas              17:04.20
      143   John Lynagh                17:05.10
      161   Nathan Brockett            17:15.70*
      163   Collin Crilly              17:18.61*
      Total Time: 1:22:38      Average: 16:31.50      1-5 Split: 1:13
 19 Loyola Blakefield (MD)      462     2   64   88   152  156  165  172 
      2     Matt Jablonski             15:18.50
      64    Kevin Corbusier            16:15.80
      88    Hank Weidefeld             16:29.80
      152   Matt Lazzati               17:12.40
      156   Hugh Monahan               17:14.10
      165   Pat Finley                 17:21.60*
      172   Ryan Johnson               17:25.10*
      Total Time: 1:22:31      Average: 16:30.12      1-5 Split: 1:56
 20 St. Xavier (KY)             466    18   68   107  125  148  169  171 
      18    Connor Sheryak             15:43.90
      68    Austin Carter              16:16.90
      107   Zack Beavin                16:42.40
      125   Nick Reader                16:57.10
      148   Mark Johnson               17:08.90
      169   Sam Lewis                  17:24.30*
      171   Aaron Graves               17:24.90*
      Total Time: 1:22:49      Average: 16:33.85      1-5 Split: 1:25
 21 Albemarle (VA)              482    59   75   100  121  127  149   -  
      59    Ben Deal                   16:13.80
      75    Chris Springer             16:19.70
      100   Ryan Thomas                16:35.00
      121   Austin McPhillips          16:51.40
      127   Adam Visokay               16:57.80
      149   Joe Krohn                  17:09.20*
      Total Time: 1:22:58      Average: 16:35.54      1-5 Split: 44
 22 Bearden (TN)                511    74   98   111  113  115  176  178 
      74    Kyle Walter                16:19.50
      98    Skyler Winchester          16:34.71
      111   Bryan Fitzsimmons          16:46.60
      113   Cory Ogema                 16:47.70
      115   Matt Stergill              16:49.10
      176   JJ Shankles                17:28.30*
      178   Carter Wykoff              17:29.10*
      Total Time: 1:23:18      Average: 16:39.53      1-5 Split: 30
 23 Hereford (MD)               540    60   66   128  139  147  166  192 
      60    Mason Rivera               16:14.50
      66    Ben Bemis                  16:16.20
      128   Jon Luckin                 16:58.10
      139   Kevin Payne                17:04.20
      147   Gabe Maslen                17:08.40
      166   Julian Rivera              17:22.60*
      192   Sam Cornwell               18:18.30*
      Total Time: 1:23:41      Average: 16:44.28      1-5 Split: 54
 24 Collins Hill (GA)           553    54   112  123  131  133  134  173 
      54    Andy Gonzalez              16:11.40
      112   Taylor Martin              16:46.90
      123   Alex Garcia                16:53.20
      131   Justin Phillip             16:59.40
      133   Joshua Beaton              16:59.80
      134   Alex Kellams               17:01.12*
      173   Robby Ainsworth            17:25.90*
      Total Time: 1:23:51      Average: 16:46.14      1-5 Split: 48
 25 Marvin Ridge (NC)           597    13   94   141  160  189  196  197 
      13    Chris Colo                 15:39.00
      94    Michael Colven             16:33.10
      141   Chris Van Gurp             17:04.41
      160   Drew Buckley               17:15.50
      189   Kendon Corbett             17:59.40
      196   Alec Lane                  18:43.60*
      197   Sebastian Rodriguez        18:48.10*
      Total Time: 1:24:31      Average: 16:54.29      1-5 Split: 2:20
 26 St. Mark's (DE)             644    62   91   137  167  187  188  193 
      62    Thom Harrington            16:15.20
      91    Chris Steenkamer           16:30.70
      137   Nate Castaneda             17:03.00
      167   Matt Mossman               17:23.00
      187   Kyle Fox                   17:53.30
      188   Dan Harris                 17:54.10*
      193   Matt Feely                 18:26.30*
      Total Time: 1:25:05      Average: 17:01.04      1-5 Split: 1:38
 27 St. Piux X (GA)             662    48   95   155  180  184  191  195 
      48    Brendan Hoban              16:08.81
      95    Austin Sprague             16:34.10
      155   Calvin Tirrell             17:13.80
      180   Chris Beach                17:30.40
      184   Paul McNeil                17:37.10
      191   Lee Kaufman                18:04.00*
      195   Colin O'Leary              18:38.40*
      Total Time: 1:25:04      Average: 17:00.85      1-5 Split: 1:28
 28 Pensacola Booker T. Washi   683    90   114  150  159  170  181   -  
      90    Thomas Arnold              16:30.50
      114   Jacob Kotick               16:47.70
      150   Andre Bordelon             17:09.60
      159   Peter Fricke               17:15.10
      170   Harrison Edwards           17:24.40
      181   Ian Bordelon               17:30.60*
      Total Time: 1:25:07      Average: 17:01.46      1-5 Split: 54
 29 Mill Creek (GA)             732    14   168  174  186  190  194  198 
      14    Austin Boetje              15:39.00
      168   Kevin O'Donnell            17:23.70
      174   Glen Feller                17:26.80
      186   Brandon Gaunt              17:52.80
      190   Thomas Varnson             18:02.40
      194   Mitch Flammang             18:29.30*
      198   James Putman               18:55.80*
      Total Time: 1:26:25      Average: 17:16.95      1-5 Split: 2:23


RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Brandon Miles, MileStat.com

                Nike Cross Southeast Regional - 11/27/2010                
                     WakeMed Soccer Complex, Cary, NC        


                    Open Boys 5000 Meter Run Finals                    
=======================================================================
    Name                      Team                           Time   Pts
=======================================================================
  1 Jackson Reams             Sherwood (MD)              15:51.00     1
  2 Kyle Tockman              Sherwood (MD)              16:05.90     2
  3 Ryan O'Connor             Northern High School (MD)  16:19.11     3
  4 Troy Hunsaker             Herndon (VA)               16:28.20    --
  5 Timmy Wieroniey           Northern High School (MD)  16:30.90     4
  6 Zach Nifong               New Hanover (NC)           16:31.80     5
  7 Logan Jones               Walkersville (MD)          16:35.90     6
  8 Chris Brittingham         New Hanover (NC)           16:36.30     7
  9 Daniel Christiansen       Walkersville (MD)          16:39.50     8
 10 Austin Veith              Brookwood (GA)             16:40.10     9
 11 James Kasper              Salem (VA)                 16:47.50    --
 12 Cole Vaughn               New Hanover (NC)           16:50.60    10
 13 Vincent Stephen           St. Xavier (KY)            16:51.30    11
 14 Gerardo Amaya             UNA-MD-BOWIE-AMAYA         16:53.20    --
 15 Chris Miller              Collins Hill (GA)          16:53.90    --
 16 Kyle Dow                  Midlothian (VA)            16:56.10    --
 17 Drew Fagan                Albemarle (VA)             16:56.90    12
 18 Jaymin Modi               Charter School of Wilming  16:57.30    --
 19 Kevin Marsh               Brookwood (GA)             16:59.10    13
 20 Cameron Turner            Norcross (GA)              17:00.10    14
 21 Matthew McClintock        Brookwood (GA)             17:00.20    15
 22 John Raborn               Richlands (NC)             17:01.40    --
 23 Christian Robertson       Blacksburg (VA)            17:03.60    16
 24 Sean Pavia                New Hanover (NC)           17:04.00    17
 25 Noah Fatsi                Midlothian (VA)            17:05.20    --
 26 Luke Phillips             Blacksburg (VA)            17:06.80    18
 27 Russ Daley                UNA-MD-CLARKSBURG-DALEY    17:07.20    --
 28 Sam Todd                  Norcross (GA)              17:07.60    19
 29 Dan Valero                Winston Churchill (MD)     17:08.31    --
 30 Alan Ottenstein           UNA-MD-BOWIE-OTTENSTEIN    17:08.70    --
 31 Arman Rehmann             Norcross (GA)              17:10.90    20
 32 Max Mudd                  St. Xavier (KY)            17:12.10    21
 33 Ricky Cappetta            Colonial Forge (VA)        17:12.50    22
 34 Charlie Hammon            St. Xavier (KY)            17:12.70    23
 35 Jerrod MacFarlane         Salesianum School (DE)     17:14.10    24
 36 Zach Binder               Charter School of Wilming  17:14.50    --
 37 Ben Rachunok              New Hanover (NC)           17:15.50    25
 38 Dallas Pugh               Western Albemarle (VA)     17:16.11    26
 39 Jacob Myers               Walkersville (MD)          17:17.50    27
 40 Trevor Turner             Brookwood (GA)             17:17.70    28
 41 Taylor Payne              Tatnall (DE)               17:17.80    29
 42 Christopher Jones         North Point (MD)           17:19.30    30
 43 Kisean Smith              Brookwood (GA)             17:19.61    31
 44 Nick Wilson               Blacksburg (VA)            17:20.40    32
 45 John Walker               UNA-MD-BOWIE-WALKER        17:20.40    --
 46 Patrick Jones             North Point (MD)           17:20.60    33
 47 Robert Keim               North Point (MD)           17:20.70    34
 48 Riley Saunders            Western Albemarle (VA)     17:21.60    35
 49 Keegan Ranking            Linganore (MD)             17:22.30    36
 50 Cody Wellons              Manchester (VA)            17:22.40    --
 51 Matthew Borny             Blacksburg (VA)            17:24.60    37
 52 Joseph Buda               Brookwood (GA)             17:25.70    38
 53 Chase Hilton              Bearden (TN)               17:27.20    --
 54 Henry Hyman               UNA-FL-ST._AUGUSTI-ROGERS  17:27.40    --
 55 Kevin Leyh                Colonial Forge (VA)        17:27.60    39
 56 Ben Brisley               Hidden Valley (VA)         17:28.20    40
 57 Aaron Elder               Albemarle (VA)             17:29.10    41
 58 Will Spann                Northern High School (MD)  17:29.70    42
 59 Anthony Apastolico        Salesianum School B (DE)   17:30.60    43
 60 Kevin Namey               Colonial Forge (VA)        17:30.70    44
 61 Brennan Pinnock           Colonial Forge B (VA)      17:30.90    --
 62 Robert Parker             New Hanover (NC)           17:31.00    45
 63 James Duncan              Walter Johnson (MD)        17:32.30    46
 64 James Henriksen           Good Counsel (MD)          17:33.10    --
 65 Alex Kallam               Hidden Valley B (VA)       17:33.21    47
 66 Cameron Vaughn            Hidden Valley (VA)         17:33.80    48
 67 Jose Navarrete            A.L. Brown (NC)            17:33.90    --
 68 Eric Staats               Charter School of Wilming  17:34.60    --
 69 David Sidibe              Walter Johnson (MD)        17:37.00    49
 70 Sammy Haugrud             Walter Johnson (MD)        17:37.50    50
 71 Zach Nerenberg            Loyola Blakefield (MD)     17:38.71    51
 72 James Fagan               Northern High School (MD)  17:38.80    52
 73 Patrick Lynch             Tatnall (DE)               17:39.21    53
 74 Colin Williams            Western Albemarle (VA)     17:39.71    54
 75 Eliseo Magallon           Brookwood (GA)             17:39.80    55
 76 Drew Smith                Good Counsel (MD)          17:40.71    --
 77 Nick Paoli                Salesianum School (DE)     17:41.00    56
 78 Justin Cerrito            Northern High School (MD)  17:41.40    57
 79 Ethan Smietana            Midlothian (VA)            17:41.50    --
 80 Nick Eckert               UNA-IN-SELLERSBURG-ECKERT  17:41.80    --
 81 Nick Johnson              Sherwood (MD)              17:42.70    58
 82 Doug Hartley              Hidden Valley (VA)         17:44.20    59
 83 Pat Flaherty              Gonzaga College (DC)       17:45.10    60
 84 Arun Dutta                Western Albemarle (VA)     17:45.50    61
 85 Ryan Hopkins              Trinity Prep (FL)          17:46.30    62
 86 Chris Saldana             St. Xavier (KY)            17:46.90    63
 87 Brian Harris              Morristown-West (TN)       17:47.30    --
 88 Jimmy Paul                St. Xavier (KY)            17:47.50    64
 89 Nick Delguercio           Norcross (GA)              17:48.30    65
 90 Andrew Parola             St. Xavier (KY)            17:48.30    66
 91 Joseph Casini             Salesianum School (DE)     17:49.80    67
 92 Michael Fassulo           Salesianum School B (DE)   17:49.80    68
 93 Patrick Hally             Salesianum School (DE)     17:50.60    69
 94 Noah Long                 Hidden Valley B (VA)       17:52.50    70
 95 Jeremy Lewis              Frederick County Running   17:53.10    --
 96 Alex Popeck               Sherwood (MD)              17:53.70    71
 97 John Mattingly            Blacksburg (VA)            17:53.80    72
 98 Enrique Alonzo            Good Counsel (MD)          17:54.00    --
 99 Andrew Ferguson           Cabell Midland (WV)        17:54.00    --
100 Calvin Wheat              Western Albemarle (VA)     17:54.20    73
101 Jack Hagood               Tatnall (DE)               17:54.30    74
102 Dustin Kang               Sherwood (MD)              17:54.80    75
103 Ted Terpos                Loyola Blakefield (MD)     17:55.10    76
104 Vikram Siberry            Sherwood (MD)              17:55.20    77
105 Matt Gatti                Gonzaga College (DC)       17:55.60    78
106 Cody Earles               Blacksburg (VA)            17:56.20    79
107 Matthew Edmunds           Cabell Midland (WV)        17:57.10    --
108 Ian Forbes                Hidden Valley B (VA)       17:57.20    80
109 Mark Ciritella            Salesianum School B (DE)   17:57.50    81
110 Keith Montminy            Albemarle (VA)             17:57.60    82
111 Steven Sartori            Green Hope (NC)            17:58.00    83
112 William Gray              Linganore (MD)             17:58.20    84
113 Ryan Hinds                New Hanover (NC)           17:58.70    85
114 Connor Deason             Marvin Ridge (NC)          17:59.10    86
115 Nico Herrera              Walter Johnson (MD)        17:59.20    87
116 Rafeh Qureshi             Walter Johnson (MD)        18:00.30    88
117 Kevin Collins             Hereford (MD)              18:01.80    --
118 Jay Larue                 Western Albemarle (VA)     18:02.70    89
119 Jordan Herbert            Norcross (GA)              18:04.20    90
120 Gabe Rivera               Hereford (MD)              18:06.00    --
121 Chris Costin              UNA-NC-CARY-COSTIN         18:06.10    --
122 Luke Bader                Salesianum School (DE)     18:06.60    91
123 Wesley O'Connor           Northern High School (MD)  18:06.90    92
124 Michael Escanilla         North Point (MD)           18:07.20    93
125 Ethan Reuse               Midlothian (VA)            18:07.90    --
126 Colin Fleming             Northern High School (MD)  18:07.90    94
127 Tyler McPhillips          Albemarle (VA)             18:11.90    95
128 Jon Grunewald             Salesianum School (DE)     18:12.20    96
129 Kenny Poole               Blacksburg (VA)            18:12.60    97
130 Will Hodges               Hidden Valley (VA)         18:12.70    98
131 Colin LeNoir              Salesianum School (DE)     18:13.80    99
132 Vien Gopez                North Point (MD)           18:14.00   100
133 Nathaniel Rogers          Good Counsel (MD)          18:15.10    --
134 Henry Meyerson            Gonzaga College (DC)       18:15.40   101
135 Eric Beyerle              St. Xavier (KY)            18:15.50   102
136 Chris Hoyle               Gonzaga College (DC)       18:15.70   103
137 Nick Jennelly             Salesianum School C (DE)   18:16.61    --
138 Tyler Boitnott            Colonial Forge (VA)        18:17.61   104
139 Christian Eisinger        Linganore (MD)             18:18.20   105
140 Marshall Ritter           Blacksburg B (VA)          18:19.20   106
141 Steven DeBussy            St. Mark's (DE)            18:20.11    --
142 Michael Maczis            Linganore (MD)             18:20.50   107
143 Garrett Adams             Brookwood B (GA)           18:21.20    --
144 Nicholas Schofer          UNA-GA-LILBURN-SCHOFER     18:22.10    --
145 Nick Lutschaunig          Sherwood (MD)              18:22.20   108
146 Greg Isales               Loyola Blakefield (MD)     18:23.00   109
147 Eric McClure              Charter School of Wilming  18:24.10    --
148 Patrick Simons            Walkersville (MD)          18:24.50   110
149 Tyler Baldo               Salesianum School B (DE)   18:25.00   111
150 Kevin Kronk               Green Hope (NC)            18:26.60   112
151 Peter Renai               Salesianum School B (DE)   18:27.50   113
152 Corey Colberg             Green Hope (NC)            18:27.90   114
153 Ryan Hefner               Green Hope (NC)            18:28.10   115
154 JP Raynal                 Gonzaga College B (DC)     18:28.70   116
155 Alex Czujko               Good Counsel B (MD)        18:30.00    --
156 Brendan Kelley            Gonzaga College (DC)       18:32.80   117
157 Andrew Bartholomai        St. Xavier B (KY)          18:33.90    --
158 Tyler Ohsfeldt            Ashley Ridge (SC)          18:34.90    --
159 Louis Levine              Frederick County Running   18:35.00    --
160 Sam Millson               Trinity Prep (FL)          18:35.21   118
161 Lucas Liriano             Walkersville (MD)          18:35.71   119
162 Charlie Laatsch           Marvin Ridge (NC)          18:37.50   120
163 Ryan Clark                Colonial Forge (VA)        18:38.30   121
164 Mac Gugerty               Tatnall (DE)               18:39.50   122
165 Baxter Wingfield          Hidden Valley B (VA)       18:40.90   123
166 Conor Waller              Loyola Blakefield (MD)     18:41.90   124
167 Will Cottrell             Marvin Ridge (NC)          18:42.20   125
168 Martin Kelley             Gonzaga College (DC)       18:42.70   126
169 Carter Pennington         Marvin Ridge (NC)          18:43.70   127
170 Gordon Pace               Trinity Prep (FL)          18:44.10   128
171 Robert Memmer             Brookwood B (GA)           18:44.30    --
172 Cam Buss                  Blacksburg B (VA)          18:44.50   129
173 Sachith Gullapalli        Hidden Valley (VA)         18:45.00   130
174 Chip Raque                St. Xavier B (KY)          18:47.20    --
175 Dan Foley                 Salesianum School B (DE)   18:49.30   131
176 Timmy Hall                A.L. Brown (NC)            18:50.10    --
177 Mahmoud Saad              Green Hope (NC)            18:50.20   132
178 Tom Pullano               Gonzaga College B (DC)     18:50.20   133
179 Bryan Hugen               Linganore B (MD)           18:50.50    --
180 Sean Wallisch             Gonzaga College B (DC)     18:51.70   134
181 Jeff Komdat               St. Mark's (DE)            18:53.40    --
182 John Wright               Roanoke Rapids (NC)        18:55.40    --
183 Peter McMilion            Pensacola Booker T. Washi  19:00.50    --
184 Josh Bak-Brevik           Gonzaga College (DC)       19:01.20   135
185 Matthew Connor            Blacksburg B (VA)          19:02.40   136
186 Thomas Fergus             Gonzaga College B (DC)     19:07.10   137
187 Andrew McHugh             Colonial Forge (VA)        19:07.10   138
188 Brian Callinan            Marvin Ridge (NC)          19:07.80   139
189 Jack Curtis               Trinity Prep (FL)          19:08.20   140
190 Jeffrey An                Green Hope (NC)            19:09.60   141
191 Nicholaus Kraimer         Linganore (MD)             19:11.70   142
192 Justin Wilhelm            Good Counsel B (MD)        19:12.00    --
193 Eli Harding               Hidden Valley B (VA)       19:15.50   143
194 Hank Secrist              Blacksburg C (VA)          19:16.11    --
195 Andrew Hisle              Gonzaga College B (DC)     19:17.40   144
196 Tommy Faigle              Blacksburg B (VA)          19:19.80   145
197 Peyton Williams           Hereford (MD)              19:21.00    --
198 Keith Holleran            Bishop O'Connell (VA)      19:22.20    --
199 Chris Wilson              Loyola Blakefield (MD)     19:27.70   146
200 Joe McDonald              Blacksburg B (VA)          19:31.20   147
201 Zack Taylor               Midlothian (VA)            19:35.00    --
202 Drew Dawson               Gonzaga College B (DC)     19:35.80   148
203 Dylan Cerroni             Guest from PA              19:37.21    --
204 Phillip Bale              Salesianum School B (DE)   19:37.90   149
205 Matt Carson               Marvin Ridge (NC)          19:41.00   150
206 John Pilchard             UNA-DE-NEWARK-PILCHARD     19:41.90    --
207 Zach Coffman              Albemarle (VA)             19:42.90   151
208 Alex Jeffs                Green Hope (NC)            19:47.30   152
209 Ryan McGlynn              Gonzaga College B (DC)     19:54.60   153
210 Ben Chase                 Trinity Prep (FL)          19:57.50   154
211 Jason Fisher              Tatnall (DE)               19:58.70   155
212 Ryan McCoy                Loyola Blakefield (MD)     20:05.00   156
213 Zach Durand               Marvin Ridge (NC)          20:05.70   157
214 Rhett Anderson            Tatnall (DE)               20:05.90   158
215 Aiden Thibodeaux          Hereford (MD)              20:09.60    --
216 Jake McDonald             Colonial Forge (VA)        20:16.61   159
217 Miles Green               Norcross (GA)              20:23.20   160
218 Isaiah Ling               Trinity Prep (FL)          20:25.50   161
219 Steven Brennen            Brookwood B (GA)           20:26.90    --
220 Christopher Blagg         UNA-VA-ARLINGTON-BLAGG     20:28.00    --
221 Steven Rainey             Delaware Military Academy  20:36.10    --
222 Max Chandler              A.L. Brown (NC)            20:37.00    --
223 Wyatt Olsen               UNA-DE-WILMINGTON-OLSEN    22:43.30    --



                 Open Boys 5000 Meter Run Team Scores                  
=======================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=======================================================================
  1 New Hanover (NC)            64      5    7   10   17   25   45   85  
      5     Zach Nifong                16:31.80
      7     Chris Brittingham          16:36.30
      10    Cole Vaughn                16:50.60
      17    Sean Pavia                 17:04.00
      25    Ben Rachunok               17:15.50
      45    Robert Parker              17:31.00*
      85    Ryan Hinds                 17:58.70*
      Total Time: 1:24:18      Average: 16:51.64      1-5 Split: 44
  2 Brookwood (GA)              96      9   13   15   28   31   38   55  
      9     Austin Veith               16:40.10
      13    Kevin Marsh                16:59.10
      15    Matthew McClintock         17:00.20
      28    Trevor Turner              17:17.70
      31    Kisean Smith               17:19.61
      38    Joseph Buda                17:25.70*
      55    Eliseo Magallon            17:39.80*
      Total Time: 1:25:17      Average: 17:03.35      1-5 Split: 40
  3 Northern High School (MD)   158     3    4   42   52   57   92   94  
      3     Ryan O'Connor              16:19.11
      4     Timmy Wieroniey            16:30.90
      42    Will Spann                 17:29.70
      52    James Fagan                17:38.80
      57    Justin Cerrito             17:41.40
      92    Wesley O'Connor            18:06.90*
      94    Colin Fleming              18:07.90*
      Total Time: 1:25:40      Average: 17:07.99      1-5 Split: 1:22
  4 Blacksburg (VA)             175    16   18   32   37   72   79   97  
      16    Christian Robertson        17:03.60
      18    Luke Phillips              17:06.80
      32    Nick Wilson                17:20.40
      37    Matthew Borny              17:24.60
      72    John Mattingly             17:53.80
      79    Cody Earles                17:56.20*
      97    Kenny Poole                18:12.60*
      Total Time: 1:26:49      Average: 17:21.84      1-5 Split: 50
  5 St. Xavier (KY)             182    11   21   23   63   64   66   102 
      11    Vincent Stephen            16:51.30
      21    Max Mudd                   17:12.10
      23    Charlie Hammon             17:12.70
      63    Chris Saldana              17:46.90
      64    Jimmy Paul                 17:47.50
      66    Andrew Parola              17:48.30*
      102   Eric Beyerle               18:15.50*
      Total Time: 1:26:51      Average: 17:22.10      1-5 Split: 56
  6 Sherwood (MD)               207     1    2   58   71   75   77   108 
      1     Jackson Reams              15:51.00
      2     Kyle Tockman               16:05.90
      58    Nick Johnson               17:42.70
      71    Alex Popeck                17:53.70
      75    Dustin Kang                17:54.80
      77    Vikram Siberry             17:55.20*
      108   Nick Lutschaunig           18:22.20*
      Total Time: 1:25:28      Average: 17:05.62      1-5 Split: 2:04
  7 Norcross (GA)               208    14   19   20   65   90   160   -  
      14    Cameron Turner             17:00.10
      19    Sam Todd                   17:07.60
      20    Arman Rehmann              17:10.90
      65    Nick Delguercio            17:48.30
      90    Jordan Herbert             18:04.20
      160   Miles Green                20:23.20*
      Total Time: 1:27:11      Average: 17:26.22      1-5 Split: 1:04
  8 Western Albemarle (VA)      249    26   35   54   61   73   89    -  
      26    Dallas Pugh                17:16.11
      35    Riley Saunders             17:21.60
      54    Colin Williams             17:39.71
      61    Arun Dutta                 17:45.50
      73    Calvin Wheat               17:54.20
      89    Jay Larue                  18:02.70*
      Total Time: 1:27:57      Average: 17:35.43      1-5 Split: 38
  9 Walkersville (MD)           270     6    8   27   110  119   -    -  
      6     Logan Jones                16:35.90
      8     Daniel Christiansen        16:39.50
      27    Jacob Myers                17:17.50
      110   Patrick Simons             18:24.50
      119   Lucas Liriano              18:35.71
      Total Time: 1:27:33      Average: 17:30.63      1-5 Split: 1:60
 10 North Point (MD)            290    30   33   34   93   100   -    -  
      30    Christopher Jones          17:19.30
      33    Patrick Jones              17:20.60
      34    Robert Keim                17:20.70
      93    Michael Escanilla          18:07.20
      100   Vien Gopez                 18:14.00
      Total Time: 1:28:22      Average: 17:40.36      1-5 Split: 55
 11 Salesianum School (DE)      307    24   56   67   69   91   96   99  
      24    Jerrod MacFarlane          17:14.10
      56    Nick Paoli                 17:41.00
      67    Joseph Casini              17:49.80
      69    Patrick Hally              17:50.60
      91    Luke Bader                 18:06.60
      96    Jon Grunewald              18:12.20*
      99    Colin LeNoir               18:13.80*
      Total Time: 1:28:42      Average: 17:44.42      1-5 Split: 53
 12 Walter Johnson (MD)         320    46   49   50   87   88    -    -  
      46    James Duncan               17:32.30
      49    David Sidibe               17:37.00
      50    Sammy Haugrud              17:37.50
      87    Nico Herrera               17:59.20
      88    Rafeh Qureshi              18:00.30
      Total Time: 1:28:46      Average: 17:45.26      1-5 Split: 28
 13 Colonial Forge (VA)         330    22   39   44   104  121  138  159 
      22    Ricky Cappetta             17:12.50
      39    Kevin Leyh                 17:27.60
      44    Kevin Namey                17:30.70
      104   Tyler Boitnott             18:17.61
      121   Ryan Clark                 18:38.30
      138   Andrew McHugh              19:07.10*
      159   Jake McDonald              20:16.61*
      Total Time: 1:29:07      Average: 17:49.35      1-5 Split: 1:26
 14 Hidden Valley (VA)          375    40   48   59   98   130   -    -  
      40    Ben Brisley                17:28.20
      48    Cameron Vaughn             17:33.80
      59    Doug Hartley               17:44.20
      98    Will Hodges                18:12.70
      130   Sachith Gullapalli         18:45.00
      Total Time: 1:29:44      Average: 17:56.78      1-5 Split: 1:17
 15 Albemarle (VA)              381    12   41   82   95   151   -    -  
      12    Drew Fagan                 16:56.90
      41    Aaron Elder                17:29.10
      82    Keith Montminy             17:57.60
      95    Tyler McPhillips           18:11.90
      151   Zach Coffman               19:42.90
      Total Time: 1:30:18      Average: 18:03.68      1-5 Split: 2:46
 16 Salesianum School B (DE)    416    43   68   81   111  113  131  149 
      43    Anthony Apastolico         17:30.60
      68    Michael Fassulo            17:49.80
      81    Mark Ciritella             17:57.50
      111   Tyler Baldo                18:25.00
      113   Peter Renai                18:27.50
      131   Dan Foley                  18:49.30*
      149   Phillip Bale               19:37.90*
      Total Time: 1:30:10      Average: 18:02.08      1-5 Split: 57
 17 Tatnall (DE)                433    29   53   74   122  155  158   -  
      29    Taylor Payne               17:17.80
      53    Patrick Lynch              17:39.21
      74    Jack Hagood                17:54.30
      122   Mac Gugerty                18:39.50
      155   Jason Fisher               19:58.70
      158   Rhett Anderson             20:05.90*
      Total Time: 1:31:30      Average: 18:17.91      1-5 Split: 2:41
 18 Gonzaga College (DC)        459    60   78   101  103  117  126  135 
      60    Pat Flaherty               17:45.10
      78    Matt Gatti                 17:55.60
      101   Henry Meyerson             18:15.40
      103   Chris Hoyle                18:15.70
      117   Brendan Kelley             18:32.80
      126   Martin Kelley              18:42.70*
      135   Josh Bak-Brevik            19:01.20*
      Total Time: 1:30:45      Average: 18:08.92      1-5 Split: 48
 19 Hidden Valley B (VA)        463    47   70   80   123  143   -    -  
      47    Alex Kallam                17:33.21
      70    Noah Long                  17:52.50
      80    Ian Forbes                 17:57.20
      123   Baxter Wingfield           18:40.90
      143   Eli Harding                19:15.50
      Total Time: 1:31:19      Average: 18:15.87      1-5 Split: 1:42
 20 Linganore (MD)              474    36   84   105  107  142   -    -  
      36    Keegan Ranking             17:22.30
      84    William Gray               17:58.20
      105   Christian Eisinger         18:18.20
      107   Michael Maczis             18:20.50
      142   Nicholaus Kraimer          19:11.70
      Total Time: 1:31:11      Average: 18:14.18      1-5 Split: 1:49
 21 Loyola Blakefield (MD)      506    51   76   109  124  146  156   -  
      51    Zach Nerenberg             17:38.71
      76    Ted Terpos                 17:55.10
      109   Greg Isales                18:23.00
      124   Conor Waller               18:41.90
      146   Chris Wilson               19:27.70
      156   Ryan McCoy                 20:05.00*
      Total Time: 1:32:06      Average: 18:25.29      1-5 Split: 1:49
 22 Green Hope (NC)             556    83   112  114  115  132  141  152 
      83    Steven Sartori             17:58.00
      112   Kevin Kronk                18:26.60
      114   Corey Colberg              18:27.90
      115   Ryan Hefner                18:28.10
      132   Mahmoud Saad               18:50.20
      141   Jeffrey An                 19:09.60*
      152   Alex Jeffs                 19:47.30*
      Total Time: 1:32:11      Average: 18:26.16      1-5 Split: 52
 23 Marvin Ridge (NC)           597    86   120  125  127  139  150  157 
      86    Connor Deason              17:59.10
      120   Charlie Laatsch            18:37.50
      125   Will Cottrell              18:42.20
      127   Carter Pennington          18:43.70
      139   Brian Callinan             19:07.80
      150   Matt Carson                19:41.00*
      157   Zach Durand                20:05.70*
      Total Time: 1:33:10      Average: 18:38.06      1-5 Split: 1:09
 24 Trinity Prep (FL)           602    62   118  128  140  154  161   -  
      62    Ryan Hopkins               17:46.30
      118   Sam Millson                18:35.21
      128   Gordon Pace                18:44.10
      140   Jack Curtis                19:08.20
      154   Ben Chase                  19:57.50
      161   Isaiah Ling                20:25.50*
      Total Time: 1:34:11      Average: 18:50.27      1-5 Split: 2:11
 25 Blacksburg B (VA)           663    106  129  136  145  147   -    -  
      106   Marshall Ritter            18:19.20
      129   Cam Buss                   18:44.50
      136   Matthew Connor             19:02.40
      145   Tommy Faigle               19:19.80
      147   Joe McDonald               19:31.20
      Total Time: 1:34:57      Average: 18:59.42      1-5 Split: 1:12
 26 Gonzaga College B (DC)      664    116  133  134  137  144  148  153 
      116   JP Raynal                  18:28.70
      133   Tom Pullano                18:50.20
      134   Sean Wallisch              18:51.70
      137   Thomas Fergus              19:07.10
      144   Andrew Hisle               19:17.40
      148   Drew Dawson                19:35.80*
      153   Ryan McGlynn               19:54.60*
      Total Time: 1:34:35      Average: 18:55.02      1-5 Split: 49


RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Brandon Miles, MileStat.com

                Nike Cross Southeast Regional - 11/27/2010                
                     WakeMed Soccer Complex, Cary, NC      

Championship Girls 5000 Meter Run             
=======================================================================
    Name                      Team                           Time   Pts
=======================================================================
  1 Haley Pierce              Tatnall (DE)               17:14.20     1
  2 Annie LeHardy             Hidden Valley (VA)         17:24.40     2
  3 Lindsey Olivere           UNA-DE-WILMINGTON-OLIVERE  17:33.00    --
  4 Haley Cutright            Hidden Valley (VA)         17:39.90     3
  5 Hannah Jumper             Baylor School (TN)         17:43.50     4
  6 Tenley Godfrey            Baylor School (TN)         17:48.30     5
  7 Lily Williams             Chiles (FL)                17:51.20     6
  8 Julie Macedo              Charter School of Wilming  17:51.40     7
  9 Carly Thomas              Chiles (FL)                17:57.20     8
 10 Megan Moye                Cosby (VA)                 18:06.10    --
 11 Carolyn Hennessey         Herndon (VA)               18:12.50    --
 12 Julie Wollrath            Holy Trinity (FL)          18:14.30     9
 13 Anna Bowles               UNA-GA-MARTINEZ-BOWLES     18:16.20    --
 14 Savanna Plombon           Frederick County Running   18:18.30    10
 15 Teresa Ristow             Holy Trinity (FL)          18:22.70    11
 16 Sarah McCarthy            Bishop O'Connell (VA)      18:24.60    12
 17 Erica Amatori             Green Hope (NC)            18:25.30    13
 18 Jessica Rossabi           Green Hope (NC)            18:26.00    14
 19 Lauren Blackwell          Tatnall (DE)               18:27.80    15
 20 Kieran Hanrahan           Tatnall (DE)               18:29.20    16
 21 Shaina Manuel             Colonial Forge (VA)        18:29.30    17
 22 Claire Benjamin           Midlothian (VA)            18:32.00    18
 23 Adrian Etheridge          Oak Ridge (TN)             18:33.21    --
 24 Reagan Anderson           Tatnall (DE)               18:33.80    19
 25 Olivia Enright            Green Hope (NC)            18:34.21    20
 26 Kara Dickerson            Midlothian (VA)            18:35.90    21
 27 Vanessa Valentine         UNA-FL-WES_MELB-VALENTINE  18:36.40    --
 28 Rachel Byrd               Powhatan (VA)              18:37.40    --
 29 Devin Nihill              Bishop O'Connell (VA)      18:41.90    22
 30 Hannah Brown              Blacksburg (VA)            18:43.70    23
 31 Lilly Moore               Colonial Forge (VA)        18:46.60    24
 32 Emily Frydrych            St. Mark's (DE)            18:47.40    25
 33 Kari Johnston             Midlothian (VA)            18:48.60    26
 34 Anna Bosse                Walter Johnson (MD)        18:49.20    --
 35 Maura McDonnell           Green Hope (NC)            18:49.30    27
 36 Alison Huschke            Albemarle (VA)             18:49.40    28
 37 Carolyn Bethel            Hidden Valley (VA)         18:50.00    29
 38 Amanda Rickert            Charter School of Wilming  18:52.90    30
 39 Julie Williams            Tatnall (DE)               18:54.50    31
 40 Lauren Colberg            Green Hope (NC)            18:55.80    32
 41 Lexi Santer               Charter School of Wilming  18:56.40    33
 42 Sarah Dorrell             Blacksburg (VA)            18:59.70    34
 43 Rebecca Greenwall         Baylor School (TN)         19:00.90    35
 44 Jenna Walker              Colonial Forge (VA)        19:03.00    36
 45 Sarah Bowles              UNA-GA-MARTINEZ-BOWLES     19:03.30    --
 46 Krista Willard            Midlothian (VA)            19:06.10    37
 47 Meredith Steenkamer       Charter School of Wilming  19:08.00    38
 48 Marie Johnston            Midlothian (VA)            19:08.70    39
 49 Abbey Daley               UNA-MD-CLARKSBURG-DALEY    19:11.10    --
 50 Natalie Sukramani         Jamestown (VA)             19:11.90    --
 51 Kate Buss                 Blacksburg (VA)            19:13.00    40
 52 Caroline Kissel           Brookwood (GA)             19:14.90    --
 53 Cara Bottorff             Tatnall (DE)               19:15.10    41
 54 Mackenzie Dummer          Holy Trinity (FL)          19:19.61    42
 55 Ashleigh Torres           Hidden Valley (VA)         19:20.60    43
 56 Meghan Mulroy             Midlothian (VA)            19:21.80    44
 57 Jodi McGuff               Chiles (FL)                19:22.70    45
 58 Makenzie McDonald         Colonial Forge (VA)        19:23.00    46
 59 Erin Causey               Hereford (MD)              19:25.40    47
 60 Shelby Howell             New Hanover (NC)           19:27.40    48
 61 Kristen Galligan          Frederick County Running   19:30.50    49
 62 Rachel Greenwall          Baylor School (TN)         19:31.30    50
 63 Kaili Corcoran            Holy Trinity (FL)          19:31.40    51
 64 Haley Chandler            Baylor School (TN)         19:32.21    52
 65 Kelley Bahn               Chiles (FL)                19:34.10    53
 66 Ruthie Townsend           Baylor School (TN)         19:36.10    54
 67 Hannah Dickinson          Colonial Forge (VA)        19:36.30    55
 68 Sarah Askine              Frederick County Running   19:36.60    56
 69 Kaitlin Bonaro            North Point (MD)           19:36.80    --
 70 Camiile Bouvett           Walter Johnson (MD)        19:37.10    --
 71 Emily Peters              St. Cecilia Academy (TN)   19:37.50    --
 72 Emily Blagg               Bishop O'Connell (VA)      19:39.50    57
 73 Tazzy Kaiser              Blacksburg (VA)            19:41.40    58
 74 Jorden Thornton           Cabell Midland (WV)        19:42.90    --
 75 Caroline Parris           UNA-MD-SAINT_LEONA-PARRIS  19:45.50    --
 76 Greta Weidner             Hidden Valley (VA)         19:47.70    59
 77 Lindsay Voltz             Tatnall (DE)               19:48.10    60
 78 Lori Frazier              Holy Trinity (FL)          19:51.70    61
 79 Lauren Kennedy            Hereford (MD)              19:54.60    62
 80 Ashley Stumvoll           Bishop O'Connell (VA)      19:54.60    63
 81 Lauren Benoit             Colonial Forge (VA)        19:54.90    64
 82 Elizabeth Camilletti      Hidden Valley (VA)         19:59.20    65
 83 Payton Wilson             Brookwood (GA)             19:59.90    --
 84 Sara Carter               Hereford (MD)              20:00.90    66
 85 Stephanie Reynolds        Chiles (FL)                20:07.40    67
 86 Kourtney Sumner           UNA-DE-HOCKESSIN-SUMNER    20:08.31    --
 87 Lauren Jaeger             Blacksburg (VA)            20:09.00    68
 88 Annie Powell              Frederick County Running   20:09.20    69
 89 Ciera Ulan                Albemarle (VA)             20:09.50    70
 90 Nicole Carty              Bishop O'Connell (VA)      20:09.60    71
 91 Taylor Chamness           Bishop O'Connell (VA)      20:10.10    72
 92 Beth Sowden               St. Mark's (DE)            20:11.60    73
 93 Sarah Hencke              Baylor School (TN)         20:12.40    74
 94 Colleen Wade              Colonial Forge (VA)        20:12.70    75
 95 Shewit Weldense           Green Hope (NC)            20:14.30    76
 96 Summer Shepherd           Albemarle (VA)             20:14.50    77
 97 Brianna Wahy              Holy Trinity (FL)          20:15.90    78
 98 Morgan Grange             Blacksburg (VA)            20:17.40    79
 99 Emily Vandewater          Hereford (MD)              20:21.40    80
100 Sara Lane                 Chiles (FL)                20:22.90    81
101 Elizabeth King            St. Mark's (DE)            20:26.40    82
102 Shannon Ropelewski        Midlothian (VA)            20:26.90    83
103 Kendall Savage            Charter School of Wilming  20:27.30    84
104 Ashton McMurray           Chiles (FL)                20:27.40    85
105 Anna Shvygin              Hidden Valley (VA)         20:29.20    86
106 Elizabeth Sinclair        Albemarle (VA)             20:30.60    87
107 Laura Hartman             UNA-MD-NEW_MARKET-HARTMAN  20:34.50    --
108 Alex Nihill               Bishop O'Connell (VA)      20:38.50    88
109 Sarah Alexander           Green Hope (NC)            20:39.50    89
110 Katrina Steenkamer        St. Mark's (DE)            20:40.30    90
111 Bailey Wilhelm            Hereford (MD)              20:44.00    91
112 Danielle Wegrzyn          St. Mark's (DE)            20:51.60    92
113 Abigail Rackley           New Hanover (NC)           20:52.00    93
114 Lexi Little               New Hanover (NC)           20:52.40    94
115 Kerry Leonard             New Hanover (NC)           20:52.70    95
116 Francesca Reyes           Charter School of Wilming  20:52.80    96
117 Belle Burgess             Herndon (VA)               20:54.40    --
118 Jillian Allen             St. Mark's (DE)            20:55.30    97
119 Cailtin Duggan            Unattached                 20:56.20    --
120 Michelle Kauffman         Blacksburg (VA)            20:57.80    98
121 Dana Slomins              Holy Trinity (FL)          21:02.10    99
122 Rachel Zellmen            Northern High School (MD)  21:08.70    --
123 Kristin Weiher            Charter School of Wilming  21:22.90   100
124 Margaret Raney            New Hanover (NC)           21:39.60   101
125 Emily Randall             Hereford (MD)              21:47.60   102
126 Olivia Cantoni            Albemarle (VA)             21:50.30   103
127 Erica Trofa               St. Mark's (DE)            21:53.00   104
128 Rachel Webb               Hereford (MD)              21:56.50   105
129 Monae Boyles              Aynor (SC)                 21:57.20    --
130 Lauren Visokay            Albemarle (VA)             21:57.90   106
131 Lavinia Doan              Northern High School (MD)  21:59.50    --
132 Katie Levine              Frederick County Running   22:05.40   107
133 Erica Nicewarner          Frederick County Running   23:21.50   108



               Championship Girls 5000 Meter Team Scores               
=======================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=======================================================================
  1 Tatnall (DE)                82      1   15   16   19   31   41   60  
      1     Haley Pierce               17:14.20
      15    Lauren Blackwell           18:27.80
      16    Kieran Hanrahan            18:29.20
      19    Reagan Anderson            18:33.80
      31    Julie Williams             18:54.50
      41    Cara Bottorff              19:15.10*
      60    Lindsay Voltz              19:48.10*
      Total Time: 1:31:40      Average: 18:19.90      1-5 Split: 1:40
  2 Green Hope (NC)             106    13   14   20   27   32   76   89  
      13    Erica Amatori              18:25.30
      14    Jessica Rossabi            18:26.00
      20    Olivia Enright             18:34.21
      27    Maura McDonnell            18:49.30
      32    Lauren Colberg             18:55.80
      76    Shewit Weldense            20:14.30*
      89    Sarah Alexander            20:39.50*
      Total Time: 1:33:11      Average: 18:38.13      1-5 Split: 31
  3 Hidden Valley (VA)          136     2    3   29   43   59   65   86  
      2     Annie LeHardy              17:24.40
      3     Haley Cutright             17:39.90
      29    Carolyn Bethel             18:50.00
      43    Ashleigh Torres            19:20.60
      59    Greta Weidner              19:47.70
      65    Elizabeth Camilletti       19:59.20*
      86    Anna Shvygin               20:29.20*
      Total Time: 1:33:03      Average: 18:36.53      1-5 Split: 2:23
  4 Midlothian (VA)             141    18   21   26   37   39   44   83  
      18    Claire Benjamin            18:32.00
      21    Kara Dickerson             18:35.90
      26    Kari Johnston              18:48.60
      37    Krista Willard             19:06.10
      39    Marie Johnston             19:08.70
      44    Meghan Mulroy              19:21.80*
      83    Shannon Ropelewski         20:26.90*
      Total Time: 1:34:11      Average: 18:50.26      1-5 Split: 37
  5 Baylor School (TN)          146     4    5   35   50   52   54   74  
      4     Hannah Jumper              17:43.50
      5     Tenley Godfrey             17:48.30
      35    Rebecca Greenwall          19:00.90
      50    Rachel Greenwall           19:31.30
      52    Haley Chandler             19:32.21
      54    Ruthie Townsend            19:36.10*
      74    Sarah Hencke               20:12.40*
      Total Time: 1:33:36      Average: 18:43.25      1-5 Split: 1:49
  6 Holy Trinity (FL)           174     9   11   42   51   61   78   99  
      9     Julie Wollrath             18:14.30
      11    Teresa Ristow              18:22.70
      42    Mackenzie Dummer           19:19.61
      51    Kaili Corcoran             19:31.40
      61    Lori Frazier               19:51.70
      78    Brianna Wahy               20:15.90*
      99    Dana Slomins               21:02.10*
      Total Time: 1:35:20      Average: 19:03.95      1-5 Split: 1:37
  7 Colonial Forge (VA)         178    17   24   36   46   55   64   75  
      17    Shaina Manuel              18:29.30
      24    Lilly Moore                18:46.60
      36    Jenna Walker               19:03.00
      46    Makenzie McDonald          19:23.00
      55    Hannah Dickinson           19:36.30
      64    Lauren Benoit              19:54.90*
      75    Colleen Wade               20:12.70*
      Total Time: 1:35:18      Average: 19:03.64      1-5 Split: 1:07
  8 Chiles (FL)                 179     6    8   45   53   67   81   85  
      6     Lily Williams              17:51.20
      8     Carly Thomas               17:57.20
      45    Jodi McGuff                19:22.70
      53    Kelley Bahn                19:34.10
      67    Stephanie Reynolds         20:07.40
      81    Sara Lane                  20:22.90*
      85    Ashton McMurray            20:27.40*
      Total Time: 1:34:53      Average: 18:58.52      1-5 Split: 2:16
  9 Charter School of Wilming   192     7   30   33   38   84   96   100 
      7     Julie Macedo               17:51.40
      30    Amanda Rickert             18:52.90
      33    Lexi Santer                18:56.40
      38    Meredith Steenkamer        19:08.00
      84    Kendall Savage             20:27.30
      96    Francesca Reyes            20:52.80*
      100   Kristin Weiher             21:22.90*
      Total Time: 1:35:16      Average: 19:03.20      1-5 Split: 2:36
 10 Blacksburg (VA)             223    23   34   40   58   68   79   98  
      23    Hannah Brown               18:43.70
      34    Sarah Dorrell              18:59.70
      40    Kate Buss                  19:13.00
      58    Tazzy Kaiser               19:41.40
      68    Lauren Jaeger              20:09.00
      79    Morgan Grange              20:17.40*
      98    Michelle Kauffman          20:57.80*
      Total Time: 1:36:47      Average: 19:21.36      1-5 Split: 1:25
 11 Bishop O'Connell (VA)       225    12   22   57   63   71   72   88  
      12    Sarah McCarthy             18:24.60
      22    Devin Nihill               18:41.90
      57    Emily Blagg                19:39.50
      63    Ashley Stumvoll            19:54.60
      71    Nicole Carty               20:09.60
      72    Taylor Chamness            20:10.10*
      88    Alex Nihill                20:38.50*
      Total Time: 1:36:50      Average: 19:22.04      1-5 Split: 1:45
 12 Frederick County Running    291    10   49   56   69   107  108   -  
      10    Savanna Plombon            18:18.30
      49    Kristen Galligan           19:30.50
      56    Sarah Askine               19:36.60
      69    Annie Powell               20:09.20
      107   Katie Levine               22:05.40
      108   Erica Nicewarner           23:21.50*
      Total Time: 1:39:40      Average: 19:56.00      1-5 Split: 3:47
 13 Hereford (MD)               346    47   62   66   80   91   102  105 
      47    Erin Causey                19:25.40
      62    Lauren Kennedy             19:54.60
      66    Sara Carter                20:00.90
      80    Emily Vandewater           20:21.40
      91    Bailey Wilhelm             20:44.00
      102   Emily Randall              21:47.60*
      105   Rachel Webb                21:56.50*
      Total Time: 1:40:26      Average: 20:05.26      1-5 Split: 1:19
 14 St. Mark's (DE)             362    25   73   82   90   92   97   104 
      25    Emily Frydrych             18:47.40
      73    Beth Sowden                20:11.60
      82    Elizabeth King             20:26.40
      90    Katrina Steenkamer         20:40.30
      92    Danielle Wegrzyn           20:51.60
      97    Jillian Allen              20:55.30*
      104   Erica Trofa                21:53.00*
      Total Time: 1:40:57      Average: 20:11.46      1-5 Split: 2:04
 15 Albemarle (VA)              365    28   70   77   87   103  106   -  
      28    Alison Huschke             18:49.40
      70    Ciera Ulan                 20:09.50
      77    Summer Shepherd            20:14.50
      87    Elizabeth Sinclair         20:30.60
      103   Olivia Cantoni             21:50.30
      106   Lauren Visokay             21:57.90*
      Total Time: 1:41:34      Average: 20:18.86      1-5 Split: 3:001
 16 New Hanover (NC)            431    48   93   94   95   101   -    -  
      48    Shelby Howell              19:27.40
      93    Abigail Rackley            20:52.00
      94    Lexi Little                20:52.40
      95    Kerry Leonard              20:52.70
      101   Margaret Raney             21:39.60
      Total Time: 1:43:44      Average: 20:44.82      1-5 Split: 2:12


RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Brandon Miles, MileStat.com

                Nike Cross Southeast Regional - 11/27/2010                
                     WakeMed Soccer Complex, Cary, NC 

                   Open Girls 5000 Meter Run Finals                    
=======================================================================
    Name                      Team                           Time   Pts
=======================================================================
  1 Caitlyn Colo              Marvin Ridge (NC)          19:44.50     1
  2 Taylor Buscemi            Green Hope (NC)            19:51.10     2
  3 Dana Cerroni              Guest from PA              19:56.00    --
  4 Alyssa DeVane             Colonial Forge B (VA)      19:58.10    --
  5 Cassidy Burke             Good Counsel (MD)          20:12.10     3
  6 Ashley Buda               Brookwood (GA)             20:17.90     4
  7 Erin Britt                Good Counsel (MD)          20:21.00     5
  8 Elyse Renshaw             Brookwood (GA)             20:23.10     6
  9 Alden Kessenich           Marvin Ridge (NC)          20:25.80     7
 10 D'Atra Davis              North Point (MD)           20:30.70    --
 11 Cary Reynolds             Cosby (VA)                 20:30.70    --
 12 Michelle Van Horn         Bishop O'Connell (VA)      20:33.60    --
 13 Charlotte Brown           Green Hope (NC)            20:36.71     8
 14 Brittany Stumvoll         Bishop O'Connell (VA)      20:38.40    --
 15 Emily Boesch              Green Hope (NC)            20:39.00     9
 16 Claire Ewing-Nelson       Blacksburg (VA)            20:41.90    10
 17 Moriah Gendelman          Walter Johnson (MD)        20:45.10    11
 18 Emma Ryan-Walker          Pensacola Booker T. Washi  20:47.90    --
 19 Laurel Sumner             Brookwood (GA)             20:52.20    12
 20 Lauren Brennan            Brookwood (GA)             20:53.80    13
 21 Lindsay Braviak           Good Counsel (MD)          20:54.50    14
 22 Ellen McCuiston           Brookwood (GA)             20:56.00    15
 23 Emily Beatty              Blacksburg (VA)            21:00.10    16
 24 Kathleen Van Gurp         Marvin Ridge (NC)          21:02.00    17
 25 Nina Thomason             Brookwood (GA)             21:04.91    18
 26 Allie Myers               Brookwood (GA)             21:08.31    19
 27 Shannon Scovel            Green Hope (NC)            21:12.10    20
 28 Rose Kim                  Green Hope (NC)            21:15.70    21
 29 Ailish Dwyer              Marvin Ridge (NC)          21:22.10    22
 30 Rachel McCoy              Blacksburg (VA)            21:24.30    23
 31 Irina Bukharin            Walter Johnson (MD)        21:30.40    24
 32 Tammie Trinh              UNA-VA-VIENNA-TRINH        21:31.20    --
 33 Savannah Lips             Green Hope (NC)            21:34.40    25
 34 Maria Anderson            Charter School of Wilming  21:35.60    --
 35 Amy Gaito                 Tatnall (DE)               21:36.21    --
 36 Ashlee Wilson             Brookwood B (GA)           21:37.30    26
 37 Maggie Underwood          Jamestown (VA)             21:39.90    --
 38 Casey Paton               Hereford (MD)              21:40.80    --
 39 Leila Choucair            Brookwood B (GA)           21:42.80    27
 40 Sophie Dean               Good Counsel (MD)          21:47.00    28
 41 Haley Stumvoll            Bishop O'Connell (VA)      21:47.40    --
 42 Morgan Durand             Marvin Ridge (NC)          21:48.90    29
 43 Karynne Campbell          Good Counsel (MD)          21:52.70    30
 44 Paige Grotte              UNA-MD-MOUNT_AIRY-GROTTE   21:54.10    --
 45 Danielle Trofa            St. Mark's (DE)            21:56.90    31
 46 Bryn Allston              North Point (MD)           21:57.90    --
 47 Sydney Sumner             Blacksburg (VA)            21:59.40    32
 48 Elsa Jaworski             UNA-FL-MAITLAND-JAWORSKI   22:00.80    --
 49 Laura Love                Marvin Ridge (NC)          22:02.90    33
 50 Sami Spelke               Walter Johnson (MD)        22:05.70    34
 51 Jessie Tankersley         Brookwood B (GA)           22:06.70    35
 52 Maria Moersen             Walter Johnson (MD)        22:07.80    36
 53 Rachel Walsh              Charter School of Wilming  22:08.00    --
 54 Jessica Hugen             Una-MD-Linganore           22:09.00    --
 55 Emily Moore               Charter School of Wilming  22:11.30    --
 56 Danielle Jarnagin         Brookwood B (GA)           22:24.30    37
 57 Sarah Sumner              Brookwood B (GA)           22:25.10    38
 58 Mackenzie Smith           Unattached                 22:30.50    --
 59 Emily Melluso             Linganore (MD)             22:32.71    --
 60 Aryn Bradley              Pensacola Booker T. Washi  22:35.60    --
 61 Elise Rudt                Walter Johnson (MD)        22:44.70    39
 62 Meaghan Hanrahan          Tatnall (DE)               22:45.70    --
 63 Jill Cornwell             Hereford (MD)              22:48.80    --
 64 Roseena Hardcastle        St. Mark's (DE)            22:56.90    40
 65 Allison Kamino            Brookwood C (GA)           23:02.70    --
 66 Kerry McLaughlin          North Point (MD)           23:05.70    --
 67 Danielle Ciolek           St. Mark's (DE)            23:06.70    41
 68 Maya Monroe               Blacksburg (VA)            23:15.40    42
 69 Misha Klassen             Walter Johnson (MD)        23:20.50    43
 70 Carin Prechtl             St. Mark's (DE)            23:42.80    44
 71 Marisa Chamness           St. Mark's (DE)            23:45.50    45
 72 Tara Langan               St. Mark's (DE)            24:02.21    46
 73 Mae Langrehr              Charter School of Wilming  24:02.30    --
 74 Kristen Basciani          St. Mark's B (DE)          24:11.10    --
 75 Lauren Clay               Brookwood B (GA)           24:24.60    47
 76 Lauren Carroll            St. Mark's (DE)            24:45.10    48
 77 Sydney Stradling          Broughton XC Club          24:53.60    --
 78 Katy Dowling              Tatnall (DE)               25:18.20    --
 79 Gina Maskell              Hereford (MD)              25:42.30    --
 80 Morgan Conklin            Hereford (MD)              27:01.40    --



                 Open Girls 5000 Meter Run Team Scores                 
=======================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=======================================================================
  1 Brookwood (GA)              50      4    6   12   13   15   18   19  
      4     Ashley Buda                20:17.90
      6     Elyse Renshaw              20:23.10
      12    Laurel Sumner              20:52.20
      13    Lauren Brennan             20:53.80
      15    Ellen McCuiston            20:56.00
      18    Nina Thomason              21:04.91*
      19    Allie Myers                21:08.31*
      Total Time: 1:43:23      Average: 20:40.60      1-5 Split: 38
  2 Green Hope (NC)             60      2    8    9   20   21   25    -  
      2     Taylor Buscemi             19:51.10
      8     Charlotte Brown            20:36.71
      9     Emily Boesch               20:39.00
      20    Shannon Scovel             21:12.10
      21    Rose Kim                   21:15.70
      25    Savannah Lips              21:34.40*
      Total Time: 1:43:35      Average: 20:42.93      1-5 Split: 1:25
  3 Marvin Ridge (NC)           76      1    7   17   22   29   33    -  
      1     Caitlyn Colo               19:44.50
      7     Alden Kessenich            20:25.80
      17    Kathleen Van Gurp          21:02.00
      22    Ailish Dwyer               21:22.10
      29    Morgan Durand              21:48.90
      33    Laura Love                 22:02.90*
      Total Time: 1:44:23      Average: 20:52.66      1-5 Split: 2:04
  4 Good Counsel (MD)           80      3    5   14   28   30    -    -  
      3     Cassidy Burke              20:12.10
      5     Erin Britt                 20:21.00
      14    Lindsay Braviak            20:54.50
      28    Sophie Dean                21:47.00
      30    Karynne Campbell           21:52.70
      Total Time: 1:45:07      Average: 21:01.46      1-5 Split: 1:41
  5 Blacksburg (VA)             123    10   16   23   32   42    -    -  
      10    Claire Ewing-Nelson        20:41.90
      16    Emily Beatty               21:00.10
      23    Rachel McCoy               21:24.30
      32    Sydney Sumner              21:59.40
      42    Maya Monroe                23:15.40
      Total Time: 1:48:21      Average: 21:40.22      1-5 Split: 2:34
  6 Walter Johnson (MD)         144    11   24   34   36   39   43    -  
      11    Moriah Gendelman           20:45.10
      24    Irina Bukharin             21:30.40
      34    Sami Spelke                22:05.70
      36    Maria Moersen              22:07.80
      39    Elise Rudt                 22:44.70
      43    Misha Klassen              23:20.50*
      Total Time: 1:49:14      Average: 21:50.74      1-5 Split: 1:60
  7 Brookwood B (GA)            163    26   27   35   37   38   47    -  
      26    Ashlee Wilson              21:37.30
      27    Leila Choucair             21:42.80
      35    Jessie Tankersley          22:06.70
      37    Danielle Jarnagin          22:24.30
      38    Sarah Sumner               22:25.10
      47    Lauren Clay                24:24.60*
      Total Time: 1:50:16      Average: 22:03.24      1-5 Split: 48
  8 St. Mark's (DE)             201    31   40   41   44   45   46   48  
      31    Danielle Trofa             21:56.90
      40    Roseena Hardcastle         22:56.90
      41    Danielle Ciolek            23:06.70
      44    Carin Prechtl              23:42.80
      45    Marisa Chamness            23:45.50
      46    Tara Langan                24:02.21*
      48    Lauren Carroll             24:45.10*
      Total Time: 1:55:29      Average: 23:05.76      1-5 Split: 1:49



Return to Top

Email | About