MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A West Region Championship
3A West Regional XC History
Hosted By: Watkins Mill
Gaithersburg, Maryland
2010-11-04

Page 1
                   MARYLAND WEST REGION XC CHAMPIONSHIPS
           NOVEMBER 4, 2010, GAITHERSBURG, MD (Watkins Mill HS)
                                  BOYS 3A
                         Results by Pacers Events

   Place TmPl No.   Name                   Yr School               Mile 1     Time       
   ===== ==== ===== ====================== == ==================== ========== ========== 
       1    1   366 Conor Spaulding        SR Quince Orchard          5:16.42   18:08.10 
       2    2   456 Braden Bruning         JR Linganore               5:17.52   18:11.30 
       3    3   457 Patrick Duboyce        SO Linganore               5:18.75   18:19.34 
       4    4   440 Logan Jones            JR Tuscarora               5:23.84   18:29.15 
       5    5   368 Drew Lehner            SR Quince Orchard          5:16.81   18:30.58 
       6    6   446 Andrew Ceruzzi         SR Einstein                5:25.48   18:36.66 
       7    7   397 Alex Arias             SR Damascus                5:28.09   18:39.59 
       8    8   363 George Martinez        SR Frederick               5:37.74   18:47.69 
       9    9   407 Russ Daley             SR Clarksburg              5:33.11   18:49.70 
      10   10   448 Nick Simpson           SO Einstein                5:30.14   18:54.71 
      11   11   367 Evan Laratta           JR Quince Orchard          5:16.88   18:59.03 
      12   12   447 Ben Withbroe           SO Einstein                5:28.62   19:06.14 
      13   13   380 Brandon Horning        SR South Hagerstown        5:40.80   19:10.44 
      14   14   400 Kenny Hunsley          SR Damascus                5:28.88   19:12.18 
      15   15   404 Charlie Ramirez        SR Damascus                5:29.07   19:13.40 
      16   16   396 Lorenzo Acosta         JR Damascus                5:30.99   19:14.11 
      17   17   432 Scott Sullivan         SR Northwood               5:36.84   19:24.32 
      18   18   458 Dan Beck               FR Linganore               5:43.83   19:29.91 
      19   19   373 Bradley Shawen         FR Quince Orchard          5:41.15   19:35.23 
      20   20   365 Joseph Yingling        SR Frederick               5:46.46   19:35.99 
      21   21   459 Rankin Keegan          SR Linganore               5:46.85   19:37.34 
      22   22   371 Alex Moores            JR Quince Orchard          5:39.00   19:40.17 
      23   23   372 Alborz Fakhari         JR Quince Orchard          5:41.55   19:41.32 
      24   24   460 Christian Eisinger     JR Linganore               5:54.96   19:47.07 
      25   25   369 James Ryan             JR Quince Orchard          5:40.68   19:52.72 
      26   26   449 Alex Hevey             JR Einstein                5:35.20   19:54.59 
      27   27   454 Sam Kaiser             SR Einstein                5:40.22   19:56.97 
      28   28   357 Darrian Cate           SR Frederick               5:46.27   20:01.59 
      29   29   437 Matt Bendorf           JR Tuscarora               5:41.49   20:07.07 
      30   30   453 Peter Giblin           JR Einstein                5:52.11   20:09.63 
      31   31   398 Thomas Carlacci        SO Damascus                5:38.55   20:12.70 
      32   32   461 William Gray           SR Linganore               5:46.81   20:16.32 
      33   33   452 Micky Hagos            SR Einstein                5:36.25   20:19.69 
      34   34   442 Jamiel Majett          SR Tuscarora               5:49.53   20:21.54 
      35   35   428 Austin Moore           JR Northwood               5:31.68   20:27.72 
      36   36   462 Nicholaus Kraimer      FR Linganore               6:06.97   20:28.74 
      37   37   426 West Boliek            SO Northwood               5:45.68   20:29.45 
      38   38   403 Ryan Rahimly           SR Damascus                5:47.62   20:29.49 
      39   39   359 Kyle Cooper            SR Frederick               5:47.93   20:33.30 
      40   40   443 Conrad Provan          SO Tuscarora               5:55.87   20:38.58 
      41   41   444 Christopher Sander     SO Tuscarora               5:55.98   20:38.60 
      42   42   361 Andrew Leishman        SR Frederick               5:53.23   20:42.34 
      43   43   416 Santon Shagavah        SR Watkins Mill            5:48.59   20:51.12 
      44   44   414 Kenny Tran             SO Clarksburg              5:57.45   20:52.57 
      45   45   362 Jamie Long             SR Frederick               5:59.35   20:57.41 
      46   46   413 Steven Sloan           JR Clarksburg              6:16.76   21:00.68 
      47   47   411 Brian O'Connor         JR Clarksburg              6:08.89   21:04.89 
      48   48   430 Andrew Russo           JR Northwood               6:09.59   21:07.74 
      49   49   439 Jacob Cummings         SR Tuscarora               6:03.16   21:11.18 
      50   50   384 Drew Merrill           JR South Hagerstown        6:07.99   21:17.13 
      51   51   434 Peter Walderhaug       JR Northwood               5:58.19   21:26.23 
      52   52   364 Jacob Slife            FR Frederick               6:22.08   21:37.18 
      53   53   441 Javon Majett           FR Tuscarora               6:06.63   21:49.20 
      54   54   378 Bryan Durboraw         SO South Hagerstown        6:16.88   21:59.59 
      55   55   408 Asanka Ekanayake       JR Clarksburg              6:16.23   22:12.24 
      56   56   484 James Vernon           FR Blake                   6:23.29   22:18.88 
      57   57   409 Dewayne Johnson        SO Clarksburg              6:19.19   22:24.94 
      58   58   386 Cory Moorefield        SR Kennedy                 6:14.30   22:25.06 
      59   59   478 Tony Harris            SO Blake                   6:34.45   22:30.51 
      60   60   466 Bradley Hyde           JR Seneca Valley           6:42.67   22:33.75 
      61   61   433 Andrew VanderWeele     FR Northwood               6:20.43   22:37.28 
      62   62   431 Neil Sauter            SO Northwood               6:19.26   22:41.64 
      63   63   381 Frederick Huang        SR South Hagerstown        6:36.16   22:42.00 
      64   64   388 Damian Roa             SR Kennedy                 6:24.39   23:01.74 
      65   65   482 Danny Lee              SR Blake                   6:29.47   23:04.62 
      66   66   410 Paul Joseph            SO Clarksburg              6:20.73   23:12.91 
      67   67   417 Sterling Cadeau        JR Watkins Mill            6:18.22   23:17.36 
      68   68   385 Sean Przywieczerski    JR South Hagerstown        6:46.24   23:18.41 
      69   69   421 Wagas Janjari          SR Watkins Mill            6:41.40   23:23.20 
      70   70   467 Tyler Spencer          JR Seneca Valley           6:51.40   23:28.79 
      71   71   418 Stephen Briner         JR Watkins Mill            6:54.74   23:32.79 
      72   72   420 Goodridge Mikhail      SR Watkins Mill            6:32.64   24:04.48 
      73   73   470 Matthew Hyde           FR Seneca Valley           7:18.42   24:10.41 
      74   74   379 Daniel Hockensmith     SO South Hagerstown        6:42.86   24:11.04 
      75   75   391 Davarian Brown         SR Kennedy                 6:57.94   24:11.67 
      76   76   476 Joey Cane              SR Blake                   7:14.30   24:19.77 
      77   77   475 Austin Ager            JR Blake                   7:09.20   24:23.68 
      78   78   477 Jake Gordon            JR Blake                   7:07.22   24:29.13 
      79   79   376 Tom Carter             SO South Hagerstown        7:11.43   24:48.56 
      80   80   469 Kenny Breslin          SR Seneca Valley           7:28.66   25:02.09 
      81   81   423 Brandon Martin         SO Watkins Mill            6:52.16   25:05.96 
      82   82   468 Christian Wiggins      SR Seneca Valley           7:28.10   25:09.61 
      83   83   392 Ben Schulman           FR Kennedy                 7:07.45   25:13.61 
      84   84   389 Raymond Trang          SO Kennedy                 6:38.53   25:14.87 
      85   85   393 Cristian Rodas Dohler  FR Kennedy                 7:25.43   25:19.09 
      86   86   479 Grant Konoza           FR Blake                   7:27.27   26:47.45 
      87   87   472 David Costa            JR Seneca Valley           7:36.20   27:43.06 


                   MARYLAND WEST REGION XC CHAMPIONSHIPS
           NOVEMBER 4, 2010, GAITHERSBURG, MD (Watkins Mill HS)
                                  BOYS 3A
                         Results by Pacers Events

                     *********** TEAM SCORE **********

  1. Quince Orchard                  
            1    5   11   19   22  (23) (25) =    58
         Conor Spaulding, Drew Lehner, Evan Laratta, Bradley Shawen, Alex
         Moores, Alborz Fakhari, James Ryan
  2. Linganore                       
            2    3   18   21   24  (32) (36) =    68
         Braden Bruning, Patrick Duboyce, Dan Beck, Rankin Keegan, Christian
         Eisinger, William Gray, Nicholaus Kraimer
  3. Einstein                        
            6   10   12   26   27  (30) (33) =    81
         Andrew Ceruzzi, Nick Simpson, Ben Withbroe, Alex Hevey, Sam Kaiser,
         Peter Giblin, Micky Hagos
  4. Damascus                        
            7   14   15   16   31  (38)      =    83
         Alex Arias, Kenny Hunsley, Charlie Ramirez, Lorenzo Acosta, Thomas
         Carlacci, Ryan Rahimly
  5. Frederick                       
            8   20   28   39   42  (45) (52) =   137
         George Martinez, Joseph Yingling, Darrian Cate, Kyle Cooper, Andrew
         Leishman, Jamie Long, Jacob Slife
  6. Tuscarora                       
            4   29   34   40   41  (49) (53) =   148
         Logan Jones, Matt Bendorf, Jamiel Majett, Conrad Provan, Christopher
         Sander, Jacob Cummings, Javon Majett
  7. Northwood                       
           17   35   37   48   51  (61) (62) =   188
         Scott Sullivan, Austin Moore, West Boliek, Andrew Russo, Peter
         Walderhaug, Andrew VanderWeele, Neil Sauter
  8. Clarksburg                      
            9   44   46   47   55  (57) (66) =   201
         Russ Daley, Kenny Tran, Steven Sloan, Brian O'Connor, Asanka Ekanayake,
         Dewayne Johnson, Paul Joseph
  9. South Hagerstown                
           13   50   54   63   68  (74) (79) =   248
         Brandon Horning, Drew Merrill, Bryan Durboraw, Frederick Huang, Sean
         Przywieczerski, Daniel Hockensmith, Tom Carter
 10. Watkins Mill                    
           43   67   69   71   72  (81)      =   322
         Santon Shagavah, Sterling Cadeau, Wagas Janjari, Stephen Briner,
         Goodridge Mikhail, Brandon Martin
 11. Blake                           
           56   59   65   76   77  (78) (86) =   333
         James Vernon, Tony Harris, Danny Lee, Joey Cane, Austin Ager, Jake
         Gordon, Grant Konoza
 12. Kennedy                         
           58   64   75   83   84  (85)      =   364
         Cory Moorefield, Damian Roa, Davarian Brown, Ben Schulman, Raymond
         Trang, Cristian Rodas Dohler
 13. Seneca Valley                   
           60   70   73   80   82  (87)      =   365
         Bradley Hyde, Tyler Spencer, Matthew Hyde, Kenny Breslin, Christian
         Wiggins, David Costa
		 


                                                                         Page 1
                   MARYLAND WEST REGION XC CHAMPIONSHIPS
           NOVEMBER 4, 2010, GAITHERSBURG, MD (Watkins Mill HS)
                                 GIRLS 3A
                         Results by Pacers Events

   Place TmPl No.   Name                   Yr School               Mile 1     Time       
   ===== ==== ===== ====================== == ==================== ========== ========== 
       1    1   175 Abbey Daley            SO Clarksburg              6:10.94   21:08.31 
       2    2   159 Caroline Delany        SR Tuscarora               6:34.82   22:22.17 
       3    3   166 Alex Carroll           SR Damascus                6:36.57   22:31.77 
       4    4   127 Regina Schreiber       FR Quince Orchard          6:41.57   22:32.99 
       5    5   137 Laura Hartman          JR Linganore               6:34.75   22:45.02 
       6    6   176 Jacqui Young           JR Clarksburg              6:35.52   22:54.04 
       7    7   199 Morgan Kershner        SO Northwood               6:42.77   22:56.06 
       8    8   123 Catherine Panasenkov   SO Quince Orchard          6:33.44   23:00.40 
       9    9   173 Kylee Patton           SO Damascus                6:43.93   23:04.83 
      10   10   125 Jade Lebrock           SR Quince Orchard          6:36.25   23:13.24 
      11   11   124 Shannon Wagner         SR Quince Orchard          6:46.58   23:24.29 
      12   12   135 Paige Grotte           SO Linganore               6:54.42   23:26.81 
      13   13   170 Karly Najaka           JR Damascus                6:53.59   23:33.88 
      14   14   169 Allison Marella        SO Damascus                6:51.14   23:39.33 
      15        209 Lauren Logan           FR Einstein                6:52.93   23:40.49 
      16   15   196 Gabbi Maher            SR Frederick               6:43.38   23:41.09 
      17   16   141 Emily Melluso          SO Linganore               6:58.25   23:41.17 
      18   17   194 Haley Innes            SR Frederick               6:53.32   23:50.07 
      19   18   200 Chelsea VanderWeele    JR Northwood               6:46.09   24:00.72 
      20   19   140 Nicole Ludwig          SO Linganore               7:04.42   24:05.96 
      21   20   126 Samantha Griffith      SO Quince Orchard          6:53.22   24:08.99 
      22   21   133 Elise Eisinger         FR Linganore               6:57.31   24:10.86 
      23   22   172 Erin Parker            SR Damascus                6:58.89   24:20.65 
      24   23   130 Julia Shapiro          JR Quince Orchard          6:43.23   24:26.64 
      25   24   167 Natalie Dagher         SO Damascus                6:54.32   24:45.14 
      26   25   138 Jessica Hugen          SR Linganore               7:15.38   25:01.69 
      27   26   197 Kathryn Tross          SO Frederick               6:57.73   25:05.70 
      28   27   192 Victoria Elliott       JR Frederick               7:18.21   25:15.60 
      29   28   128 Tori Galliani          SO Quince Orchard          7:16.71   25:19.68 
      30   29   168 Laura Janss            SO Damascus                7:08.17   25:24.88 
      31   30   161 Melinda Keirn          SO Tuscarora               7:19.73   25:28.21 
      32   31   156 Casey Barr             JR Tuscarora               7:18.51   25:30.66 
      33   32   191 Rachel Dorrian         SR Frederick               7:20.50   25:37.43 
      34   33   177 Lauren Pandes-Carter   SR Clarksburg              7:36.88   25:49.49 
      35   34   153 Fanaye Zewdu           JR Kennedy                 7:39.12   26:01.23 
      36   35   201 Corey Rowley           JR Northwood               7:19.52   26:01.51 
      37   36   150 Samantha Herath        SO Kennedy                 7:22.42   26:04.58 
      38   37   190 Harper Dine            SO Frederick               7:32.91   26:09.39 
      39   38   198 Sydney Walker          JR Frederick               7:20.75   26:25.27 
      40   39   158 Jillian Bullard        SO Tuscarora               7:52.13   26:37.44 
      41   40   139 Charlotte Lambert      SO Linganore               7:51.55   26:58.38 
      42        143 Aysha Mahmood          SR South Hagerstown        7:48.58   26:59.58 
      43   41   203 Anne Chernikoff        SO Northwood               7:56.72   27:00.76 
      44   42   149 Samantha Liming        SO Kennedy                 8:06.27   27:02.94 
      45   43   152 Tracy Morales          JR Kennedy                 7:56.59   27:07.46 
      46        218 Kayleigh Austin        SO Seneca Valley           8:07.25   27:11.17 
      47        216 Meghan Thatcher        SR Seneca Valley           8:06.90   27:14.12 
      48   44   151 Cecile Maurelli        SR Kennedy                 8:06.15   27:23.42 
      49   45   157 Darby Bortz            FR Tuscarora               8:11.93   27:29.87 
      50   46   154 Chi-un Baik            FR Kennedy                 8:11.05   27:30.20 
      51   47   162 Hannah Rimel           SO Tuscarora               7:52.53   27:52.67 
      52   48   179 Cynthia Zhang          FR Clarksburg              8:18.68   27:59.93 
      53   49   202 Vania Lorena Cofre     FR Northwood               7:08.47   28:16.60 
      54        219 Emily Shaughnessy      FR Seneca Valley           8:31.72   28:49.84 
      55   50   178 Erin Brown             JR Clarksburg              7:46.66   28:54.27 
      56        144 Jordan Breeden         FR South Hagerstown        8:11.85   29:28.01 
      57        208 Marcy Goldring         SR Einstein                8:55.75   29:48.17 
      58   51   163 Maggie Rudy            FR Tuscarora               8:12.71   29:53.55 
      59        188 Caroline Monroe        JR Watkins Mill            8:20.14   29:59.18 


                   MARYLAND WEST REGION XC CHAMPIONSHIPS
           NOVEMBER 4, 2010, GAITHERSBURG, MD (Watkins Mill HS)
                                 GIRLS 3A
                         Results by Pacers Events

                     *********** TEAM SCORE **********

  1. Quince Orchard                  
            4    8   10   11   20  (23) (28) =    53
         Regina Schreiber, Catherine Panasenkov, Jade Lebrock, Shannon Wagner,
         Samantha Griffith, Julia Shapiro, Tori Galliani
  2. Damascus                        
            3    9   13   14   22  (24) (29) =    61
         Alex Carroll, Kylee Patton, Karly Najaka, Allison Marella, Erin Parker,
         Natalie Dagher, Laura Janss
  3. Linganore                       
            5   12   16   19   21  (25) (40) =    73
         Laura Hartman, Paige Grotte, Emily Melluso, Nicole Ludwig, Elise
         Eisinger, Jessica Hugen, Charlotte Lambert
  4. Frederick                       
           15   17   26   27   32  (37) (38) =   117
         Gabbi Maher, Haley Innes, Kathryn Tross, Victoria Elliott, Rachel
         Dorrian, Harper Dine, Sydney Walker
  5. Clarksburg                      
            1    6   33   48   50            =   138
         Abbey Daley, Jacqui Young, Lauren Pandes-Carter, Cynthia Zhang, Erin
         Brown
  6. Tuscarora                       
            2   30   31   39   45  (47) (51) =   147
         Caroline Delany, Melinda Keirn, Casey Barr, Jillian Bullard, Darby
         Bortz, Hannah Rimel, Maggie Rudy
  7. Northwood                       
            7   18   35   41   49            =   150
         Morgan Kershner, Chelsea VanderWeele, Corey Rowley, Anne Chernikoff,
         Vania Lorena Cofre
  8. Kennedy                         
           34   36   42   43   44  (46)      =   199
         Fanaye Zewdu, Samantha Herath, Samantha Liming, Tracy Morales, Cecile
         Maurelli, Chi-un Baik


Return to Top

Email | About