MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Southern Bulldog Invitational
Hosted By: Southern
Lothian, Maryland
2010-10-02

Results from tristaterunnur.com

Cross Country 
2010 Southern Invite
At Southern High School 
Blue & Gold Results
10/2/2010 


Boys 
=======================================================================  
    Name                     YR School                Finals  Points  
======================================================================= 
1   Schuler, Eric            12 Reservoir            16:44.8     1 
2   O'Connor, Ryan           12 Northern             16:47.8     2 
3   Beacham, James           12 Westminster          16:59.1     3 
4   Offenbacherr, Peter      12 Great Mills          17:04.3     4 
5   Cooke, Alex              11 Westminster          17:18.6     5 
6   Wieroniey, Tim           12 Northern             17:19.3     6 
7   Dickshinski, David       12 North Point          17:51.3     7 
8   Sheehy, Chris            12 Reservoir            18:00.1     8 
9   Enerson, Henry           11 Wilde Lake           18:02.6     9 
10  Enerson, Duncan          11 Wilde Lake           18:07.4    10 
11  Valdivia, Kevin          12 Wilde Lake           18:09.7    11 
12  Jones, Patrick           10 North Point          18:17.2    12 
13  Smith, Conor             11 Great Mills          18:19.2    13 
14  Fagan, James             12 Northern             18:20.3    14 
15  Ryder, Jonathan          11 Northern             18:21.4    15 
16  Faulkner, Jodie          11 Wilde Lake           18:23.0    16 
17  Pence, Jeremy            10 Great Mills          18:27.2    17 
18  Spann, Will              12 Northern             18:34.1    18 
19  Keim, Robert             10 North Point          18:35.2    19 
20  Spann, John              12 Westminster          18:37.6    20 
21  March, Ethan             11 Westminster          18:40.1    21 
22  Richardson, Edward       11 Reservoir            18:48.2    22 
23  Strickland, David         9 Great Mills          19:00.7    23 
24  Gartrell, Adam           10 Reservoir            19:01.8    24 
25  Parsons, Matt            12 Westminster          19:06.7    25 
26  O'Connor, Wesley          9 Northern             19:11.7    26 
27  Jacobsen, Alex           11 Huntingtown          19:19.6    27 
28  Chandlee, Joseph         11 Huntingtown          19:20.6    28 
29  Escanilla, Michael       11 North Point          19:21.9    29 
30  Lindsay, Philip          11 Great Mills          19:25.1    30 
31  Kuper, David             12 Reservoir            19:26.6    31 
32  Agnolutto, Scott         12 Northern             19:27.9    32 
33  Smart, David             10 Wilde Lake           19:32.1    33 
34  Rizzi, Anthony           10 Wilde Lake           19:37.4    34 
35  Charvat, Mark            12 Westminster          19:38.8    35 
36  Kayser, Kevin            12 Great Mills          19:40.5    36 
37  Sharkey, Ian             12 Great Mills          19:45.1    37 
38  Gopez, Vien              12 North Point          19:47.2    38 
39  Walther, Mark            10 Westminster          19:48.4    39 
40  Dejausserand, Justin     11 North Point          19:51.8    40 
41  Klein, Danny             11 Reservoir            19:57.8    41 
42  Burns, David             11 Huntingtown          19:59.0    42 
43  Siferd, Logan            10 Wilde Lake           20:24.8    43 
44  Rosario, Ricardo          9 Reservoir            20:40.7    44 
45  Chandlee, Adam           11 Huntingtown          20:47.6    45 
46  Jiroun, Zach             11 Huntingtown          20:51.4    46 
47  Brunner, Steven          12 Huntingtown          21:04.6    47 
48  Davis, Garrett           10 North Point          21:26.2    48 
49  Wiggins, Christian       12 Senaca Valley        21:57.3
50  Core, Michael            10 Huntingtown          22:02.6    49 
51  Breslin, Kenny           12 Senaca Valley        22:07.4
 
                                   Team Scores                        
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5    6    7 
=========================================================================
  1  Northern                    55     2    6   14   15   18   26   32
  2  Westminster                 74     3    5   20   21   25   35   39
  3  Wilde Lake                  79     9   10   11   16   33   34   43
  4  Reservoir                   86     1    8   22   24   31   41   44
  5  Great Mills                 87     4   13   17   23   30   36   37
  6  North Point                105     7   12   19   29   38   40   48
  7  Huntingtown                188    27   28   42   45   46   49
     
Girls
=======================================================================
    Name                     YR School                Finals  Points  
======================================================================= 
1   Gibson, Alyse            12 Reservoir            20:42.6     1
2   Bonaro, Katy             11 North Point          21:04.5     2
3   Alms, Cindy              10 Reservoir            21:09.9     3
4   Eastwood, Natalie        10 Westminster          21:16.3     4
5   Oliver, Amy              10 Reservoir            21:47.9     5
6   Zellman, Rachel          10 Northern             22:19.4     6
7   Weis, Hannah             12 Huntingtown          22:30.9     7
8   Malkin, Abby             11 Wilde Lake           22:32.9     8
9   Boone, Emma              11 Wilde Lake           23:17.4     9
10  Patterson, Erin          12 Northern             23:18.6    10
11  Staver, Erin             11 Northern             23:23.1    11
12  Reese, Alexus            10 North Point          23:29.9    12
13  Sparr, Samantha          11 Great Mills          23:33.1      
14  Schwartz, Maura          10 Northern             23:36.1    13
15  Allston, Bryn            12 North Point          23:44.8    14
16  Springer, Catherine      10 North Point          24:10.4    15
17  Emerson, Hannah          10 Northern             24:18.5    16
18  Aley, Cassidy             9 Huntingtown          24:23.6    17
19  Colgan, Caroline         12 Northern             24:29.1    18
20  Parsons, Anna            10 Westminster          24:30.3    19
21  Ozgun, Katie             11 Westminster          24:31.8    20
22  Wilson, Katie             9 Reservoir            24:33.1    21
23  McHale, Kate              9 Wilde Lake           24:40.1    22
24  Tun, Amanda              10 Reservoir            25:03.4    23
25  Wood, Kelsey             12 Reservoir            25:04.7    24
26  Schnorf, Christi         11 Wilde Lake           25:09.1    25
27  Albro, Alyssa            12 North Point          25:15.5    26
28  Fretz, Megan             10 Northern             25:18.5    27
29  Williams, Alexis          9 Wilde Lake           25:20.1    28
30  Resse, Kenya              9 North Point          25:33.7    29
31  Sheffrin, Hanna          11 Reservoir            25:45.4    30
32  Kenney, Annalise         12 Huntingtown          25:47.4    31
33  Lao, Serena              10 Wilde Lake           25:48.7    32
34  Connor, Mary-Kate        11 Great Mills          25:50.0    
35  Stachura, Devan          10 Senaca Valley        25:57.2    33
36  Olson, Ellen             12 Wilde Lake           26:03.8    34
37  Aley, Holly              11 Huntingtown          26:05.0    35
38  Bucacink, Sara           11 Westminster          26:09.4    36
39  Shriver, Abby            10 Westminster          26:17.9    37
40  Davis, D'Atra            10 North Point          26:37.5    38
41  Austin, Kayleigh         10 Senaca Valley        26:49.2    39
42  O'Brien, Malarie         10 Great Mills          26:50.4      
43  Thatcher, Meghan         12 Senaca Valley        26:51.6    40
44  Wisniewski, Bridgette    10 Huntingtown          27:56.9    41
45  Laslett, Caraline         9 Westminster          28:09.3    42
46  Muscalli, Kami            9 Westminster          28:10.5    43
47  Kilcoyne, Jessica        12 Great Mills          28:29.1    
48  Gushen, Castle           11 Huntingtown          28:39.9    44
49  Masengale, Cassidy       11 Huntingtown          28:57.5    45
50  Shaughnessy, Emily        9 Senaca Valley        29:48.4    46
51  Tukpah, Jamie            10 Senaca Valley        35:40.7    47
 
                                   Team Scores                           
==========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5    6    7
==========================================================================
  1  Reservoir                   53     1    3    5   21   23   24   30
  2  Northern                    56     6   10   11   13   16   18   27
  3  North Point                 69     2   12   14   15   26   29   38
  4  Wilde Lake                  92     8    9   22   25   28   32   34
  5  Westminster                116     4   19   20   36   37   42   43
  6  Huntingtown                131     7   17   31   35   41   44   45
  7  Seneca Valley              205    33   39   40   46   47
 			

2010 Southern Invite
At Southern High School 
Varsity B Results
10/2/2010 


Boys Varsity B
=======================================================================  
    Name                     YR School                Finals  Points  
======================================================================= 
1   Taylor, Kevin            11 Westminster          19:25.4     1
2   Fleming, Colin           10 Northern             19:37.5     2
3   Lindsay, Ryan             9 Great Mills          19:48.8     3
4   Barata, Val              12 Westminster          19:53.5     4
5   Ball, Calvin             12 Westminster          19:56.0     5
6   Luoma, Paul              10 Wilde Lake           20:01.5     6
7   King, Tyler              12 Reservoir            20:02.5     7
8   Lund, John               10 Wilde Lake           20:03.6     8
9   Pochettino, Owen          9 Reservoir            20:04.4     9
10  Mongold, Hunter          10 Westminster          20:05.6    10
11  Arbaugh, Ben              9 Westminster          20:06.8    11
12  Quinn, Jack               9 Wilde Lake           20:16.9    12
13  Hartman, Jeff            11 Westminster          20:26.5    13
14  Little, Zach             12 Wilde Lake           20:34.5    14
15  Saulino, Joey            12 Northern             20:35.6    15
16  Olson, Robbert           12 Northern             20:36.8    16
17  Ostrow, Dan               9 Westminster          20:38.1    17
18  Glazer, John              9 Reservoir            20:46.5    18
19  Shea, David              12 Reservoir            20:51.7    19
20  Bean, Jordan             12 Northern             20:52.9    20
21  Lao, Ben                 11 Wilde Lake           20:59.0    21
22  Ponnuri, Vaibhan          9 Wilde Lake           21:02.3    22
23  Brown, Billy             11 Westminster          21:04.8    23
24  Jones-Robinson, Donovan   9 Wilde Lake           21:13.4    24
25  King, David              11 North Point          21:19.1    25
26  Hancock, Chandler         9 Huntingtown          21:20.2    26
27  Land, Joshua             10 North Point          21:21.2    27
28  Bruce, Ryan              10 North Point          21:22.0    28
29  Winand, Colin             9 Reservoir            21:22.9    29
30  Perdue, Tyler             9 North Point          21:23.5    30
31  Bishop, Robert           11 Great Mills          21:24.4    31
32  Eikenberg, Bryce         12 Northern             21:26.5    32
33  Pariseault, Grant        12 Reservoir            21:27.4    33
34  Carback, Aaron           11 Westminster          21:27.9    34
35  Post, Bradley             9 Great Mills          21:28.9    35
36  Summers, Dominic          9 North Point          21:31.9    36
37  Hoey, Ryan               11 North Point          21:34.7    37
38  Templeton, Anthony       10 Reservoir            21:36.3    38
39  Myers, Jamie             10 Westminster          21:40.1    39
40  DeWitt, Paul             11 Wilde Lake           21:41.5    40
41  Hartman, Jon              9 Westminster          21:42.5    41
42  Swirdovich, Sam          11 Wilde Lake           21:45.8    42
43  Mersinger, Nick          10 Westminster          21:47.0    43
44  Brooks, Alen             11 Great Mills          21:53.0    44
45  Cheng, Keith             12 Reservoir            21:53.8    45
46  Cornish, Cameron          9 Reservoir            21:54.6    46
47  Dinsmore, Ryan           11 Northern             21:59.3    47
48  Jiroun, Adam              9 Huntingtown          22:00.4    48
49  Jones, Kyle              10 North Point          22:04.2    49
50  Ailinger, Ben             9 Reservoir            22:05.0    50
51  Chase, Donte             11 North Point          22:06.2    51
52  King, John                9 Huntingtown          22:07.5    52
53  Weber, Eric               9 Wilde Lake           22:09.0    53
54  Sebacher, Matthew         9 Great Mills          22:10.0    54
55  Gray, Aaron              11 North Point          22:11.2    55
56  Ashline, Ken             10 North Point          22:15.9    56
57  Goodwin, Ryan            11 Great Mills          22:25.2    57
58  Ryon, Shane              12 Northern             22:28.1    58
59  Grabow, Paul             10 Reservoir            22:33.2    59
60  Plakkot, Siddarth        12 Huntingtown          22:34.2    60
61  Golba, Justin             9 North Point          22:39.0    61
62  Colvin, Brett            10 Reservoir            22:48.7    62
63  Warshanna, Ahmed          9 Wilde Lake           22:49.6    63
64  Hyde, Griffin             9 Reservoir            22:55.5    64
65  Koetting, Joey           11 Westminster          22:57.0    65
66  Burnett, Patrick         11 North Point          22:58.1    66
67  Rector, Evan             10 Reservoir            23:00.1    67
68  Horvath, Richard (RJ)    10 Reservoir            23:01.1    68
69  Skinner, Brett            9 Huntingtown          23:07.1    69
70  Knight, William          10 North Point          23:07.9    70
71  Volland, Ryan             9 North Point          23:08.5    71
72  King, Tristan             9 Reservoir            23:12.5    72
73  Dinsmore, Drew           11 Northern             23:13.1    73
74  Smith, Sean              12 Reservoir            23:14.0    74
75  Feddersen, Benjamin      11 Great Mills          23:15.2    75
76  Rodriguez, Zach           9 Westminster          23:24.3    76
77  Smith, Connor            11 Huntingtown          23:30.3    77
78  Aubin, Tommy              9 Wilde Lake           23:32.4    78
79  Allston, Ben             10 North Point          23:34.5    79
80  Butler, Reid              9 Reservoir            23:40.7    80
81  Mohn, Ted                 9 Huntingtown          24:00.5    81
82  Weers, Andrew             9 Great Mills          24:19.9    82
83  Rowan, John              10 Northern             24:40.0    83
84  Doyle, Austin            12 Huntingtown          24:45.4    84
85  Brookbank, Stephen       11 North Point          24:59.5    85
86  Jordan, Kyle             12 Great Mills          25:05.4    86
87  Bonds, Matt              10 North Point          25:10.8    87
88  Thornton, Clayton         9 North Point          25:44.9    88
89  Palmer, Harrison          9 North Point          25:47.5    89
90  Agresti, Matthew          9 Reservoir            25:48.5    90
91  Odeyemi, Michael         10 North Point          26:09.6    91
92  Vass, Doug               12 Huntingtown          26:15.5    92
93  Wallace, Andrew          10 North Point          26:34.8    93
94  Kohn, Adam                9 Huntingtown          26:38.2    94
95  Masengale, Darren         9 Huntingtown          26:43.1    95
96  Carlson, Harry           10 Great Mills          27:37.2    96
97  Murphy, Chris             9 Northern             27:40.2    97
98  Corbin, Cody             10 North Point          27:46.8    98
99  Migas, Justin             9 North Point          27:48.7    99
100 Ims, Andy                12 Huntingtown          27:50.3   100
101 DeBenedetto, Micheal     10 Reservoir            27:52.8   101
102 Quinn, Daniel            12 Huntingtown          28:56.5   102
103 Hammer, Thomas (TJ)      10 Reservoir            29:03.4   103
104 Nottingham, Keith         9 North Point          30:19.8   104
105 Sheehy, Brendan           9 Reservoir            31:07.4   105
106 Crouch, Michael           9 Northern             31:23.9   106
107 Christensen, Henry        9 Huntingtown          31:38.2   107
108 White, Nicholas           9 North Point          31:41.9   108
109 Hanners, Woody           11 Huntingtown          31:58.0   109
110 Haninger, Richard        10 Great Mills          32:54.6   110
111 Puglisi, Alex             9 Northern             33:03.0   111
112 Bigsby, Jarret           11 Northern             33:04.2   112
113 Kohn, Devin               9 Huntingtown          33:05.6   113
114 Lineberry, Ian            9 Reservoir            33:25.1   114
115 Stevens, Andrew          11 Northern             35:36.5   115
116 Lee, Nicholas             9 North Point          40:01.1   116
 
                                   Team Scores                        
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5    6    7 
=========================================================================
  1  Westminster                 31     1    4    5   10   11   13   17   
  2  Wilde Lake                  61     6    8   12   14   21   22   24   
  3  Reservoir                   82     7    9   18   19   29   33   38   
  4  Northern                    85     2   15   16   20   32   47   58   
  5  North Point                146    25   27   28   30   36   37   49   
  6  Great Mills                167     3   31   35   44   54   57   75   
  7  Huntingtown                255    26   48   52   60   69   77   81   
     
Girls Varsity B
=======================================================================
    Name                     YR School                Finals  Points  
======================================================================= 
1   Kovacs, Brianna          10 Northern             24:12.8      
2   Resse, Miata             10 North Point          24:43.0      1
3   McLaughlin, Kerry        10 North Point          25:19.5      2
4   Bomkamp, Sara             9 North Point          25:26.8      3
5   Van der Gracht, Dana     12 Wilde Lake           25:36.2      
6   Finley, Dionna           10 North Point          25:43.6      4
7   Perkins, Stephanie       12 Reservoir            25:53.8      5
8   Anlage, April            11 Reservoir            25:56.4      6
9   Buccelli, Krysta         10 North Point          25:58.4      7
10  Lynch, Sarah             11 Reservoir            26:45.5      8
11  Malkin, Ilana             9 Wilde Lake           27:02.2      
12  Judd, Miranda             9 Wilde Lake           27:11.6      
13  Selsky, Julia             9 Westminster          28:33.9      9
14  Harter, Rachel            9 Westminster          28:36.1     10
15  Butler, Erika            10 Huntingtown          28:49.3     
16  Milledge, Adrienne       10 North Point          28:50.4     11
17  Boggs, Cathryn           10 North Point          29:17.1     12
18  Curtis, Haley             9 North Point          29:20.5     13
19  Storey, Kirsten          10 Reservoir            29:26.1     14
20  Drury, Jenny             10 Westminster          29:33.1     15
21  Leininger, Alexa         10 Northern             29:37.1     
22  Ball, Lavonne            10 Huntingtown          29:43.1     
23  Wisniewski, Noelle        9 Huntingtown          29:56.8     
24  Williams, Daishea        10 Reservoir            30:08.9     16
25  Smith, Tailor             9 Reservoir            30:13.7     17
26  Dannettel, Rachel        11 Westminster          30:48.3     18
27  Kiffer, Claire           11 Westminster          31:16.4     19
28  Mitchell, Shannon         9 North Point          31:47.5     20
29  Dixon, Sabrina            9 North Point          31:53.3     21
30  Dilley, Erica            11 Westminster          32:14.3     22
31  Auth, Angie               9 Westminster          32:15.6     23
32  White, Meredith           9 Westminster          33:23.7     24
33  Richardson-Lau, Alexis   10 Northern             33:32.6     
34  Bowman, Bethany           9 North Point          35:50.5     25
35  Pickens, Jasmine         10 Reservoir            37:08.7     26
 
                                   Team Scores                           
==========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5    6    7
==========================================================================
  1  North Point                 17     1    2    3    4    7   11   12
  2  Reservoir                   49     5    6    8   14   16   17   26
  3  Westminster                 71     9   10   15   18   19   22   23
 			



Return to Top

Email | About