MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Mid-Atlantic Prep Classic
Hosted By:
Hagerstown, Maryland
2010-06-12

Licensed to M & D Timing - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager 6/13/2010
                Inaugural Jack Griffin - 6/11/2010 to 6/13/2010                
                    Mid-Atlantic Prep Track & Field Classic                    
                                Hagerstown, MD                                 
                        Results - from tristaterunnur.com                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1   304 Mackey, Miranda     10 Pennington, NJ         12.10      12.43  -1.0 
  2   207 Robinson, Alana     11 Randallstown, MD       12.56      12.80  -1.0 
 
Event 2  Boys 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   167 Roman, Terel        10 Martinsburg, WV        11.52      11.86   0.4 
  2   210 Bailey, Dam         10 Randallstown, MD       11.49      12.05   0.4 
 
Event 3  Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grade 1-3
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   338 Chinn, Ryan         M3 Smithsburg, MD                    16.85   NWI 
  2   342 Horton, Isaiah      M1 Hagerstown, MD                    18.59   NWI 
  3   325 Mills, Chole        W1 Clear Spring, MD                  18.95   NWI 
 
Event 4  Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grade 4
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   329 Lazich, Jaret       M4 Big Pool, MD                      15.27   NWI 
  2   328 Troop, Aubrey       W4 Clear Spring, MD                  16.56   NWI 
  3   324 Hensley, Carissa    W4 Clear Spring, MD                  17.54   NWI 
  4   330 S., Dzmitry         M4 Hagerstown, MD                    19.77   NWI 
 
Event 5  Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grade 5
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   336 Johnson, Nikita     W5 Hagerstown, MD                    15.86   NWI 
  2   337 Spinnler, Jimmy     M5 Hagerstown, MD                    16.06   NWI 
  3   333 DeGrange, Alex      M5 Hagerstown, MD                    16.15   NWI 
  4   335 Shepheard, Mark     M5 Hagerstown, MD                    18.00   NWI 
 
Event 6  Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grades 6-8
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   339 Bembry, Calvin      M7 Hagerstown, MD                    12.99   NWI 
  2   340 Molina, Miguel      M6 Hagerstown, MD                    13.81   NWI 
  3   341 Hensley, Cobin      M6 Clear Spring, MD                  17.50   NWI 
 
Event 7  Girls 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   304 Mackey, Miranda     10 Pennington, NJ         24.80      25.69   0.4 
  2   207 Robinson, Alana     11 Randallstown, MD                  26.43   0.4 
 
Event 8  Boys 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   314 Brown, Jermaine     10 Brooklyn, NY           21.57      21.54   0.4 
  2   351 Patterson, Deven    11 Unattached                        22.48   0.4 
  3   249 Harris, Cortlandt   12 Rockville, MD          21.90      22.80   0.4 
  4   253 Sutton, Sean        11 Rockville, MD          21.80      23.48   0.4 
  5   182 Woods, Julian        9 Sykesville, MD         22.63      23.85   0.4 
  6   211 Belin, Malcolm      11 Randallstown, MD       23.56      24.13   0.4 
  7   350 Kimbers, Rick       11 Randallstown, MD       23.60      24.46   0.4 
  8   251 Seguin, David       12 Rockville, MD                     25.39   0.4 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   208 Robinson, Jasmin    11 Randallstown, MD       56.84      59.45  
  2   206 Parker, Dara        11 Randallstown, MD       58.02    1:00.57  
  3   233 Bard, Amy           11 Needmore, PA         1:00.70    1:00.82  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   295 Higgins, Dijuan     11 Flanders, NJ           49.10      48.95  
  2   118 Dempster, Colin     11 Hatboro, PA            50.06      49.16  
  3   351 Patterson, Deven    11 Unattached                        50.38  
  4   320 McNamee, Michael       Vienna, VA             50.89      50.51  
  5   182 Woods, Julian        9 Sykesville, MD         52.48      51.53  
  6   316 Baugher, Jacob      12 Westminster, MD        52.10      53.79  
  7   321 Pertruncio, Greg       Vienna, VA             53.89      55.72  
 
Event 11  Girls 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   140 Dickens, Shanel     10 Milton, DE           2:14.00    2:19.47   3 
  2   280 Sabbers, Cecilia    10 Jersey City, NJ      2:22.00    2:20.60   3 
  3   189 Pepper, Rebecca     12 Lewes, DE            2:20.92    2:21.59   3 
  4   124 Hall, Shannon       12 Waldorf, MD          2:17.00    2:21.78   3 
  5   233 Bard, Amy           11 Needmore, PA         2:25.34    2:22.59   3 
  6   215 Gass, Jessica       12 Leonardtown, MD      2:23.00    2:25.87   3 
  7   206 Parker, Dara        11 Randallstown, MD                2:29.50   2 
  8   222 Hollenshead, Jenna  12 Needmore, PA         2:31.04    2:30.95   2 
  9   156 Ludwig, Nicole       9 Mount Airy, MD       2:35.00    2:33.19   1 
 10   241 Dean, Sophie         9 Rockville, MD        2:35.00    2:35.40   1 
 11   243 Pape-Calabrese, Ca  10 Rockville, MD        2:32.00    2:37.70   2 
 12   142 Foden, Emily        12 Mt. Airy, MD         2:35.00    2:38.09   1 
 13   244 Phillips, Colleen   11 Rockville, MD        2:30.00    2:38.65   2 
 14   272 Boney, Leandra      10 Jersey City, NJ      2:33.00    2:40.50   2 
 15   278 Hurley, Zhamari     10 Jersey City, NJ      2:35.00    2:42.20   1 
 16   283 Whelpley, Kara       9 Jersey City, NJ                 2:43.42   1 
 17   239 Braviak, Lindsey    10 Rockville, MD        2:29.00    2:46.44   2 
 18   159 Melluso, Emily       9 Union Bridge, MD     2:35.00    2:50.06   1 
 
Event 12  Boys 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   292 Oconnor, Ryan       11 Owings, MD           1:55.00    1:55.94  
  2   254 Tallerico, Thomas   11 Rockville, MD        1:55.00    1:57.83  
  3   127 Barnes, Brandon     11 Dover, DE            1:58.00    1:58.75  
  4   322 Hamilton, David        Rockville, MD        2:01.00    2:01.03  
  5   288 Parsons, Danny      10 Wallingford, PA      2:06.00    2:09.23  
  6   323 Angel, Zach            Rockville, MD        2:02.25    2:09.60  
 
Event 13  Girls 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   155 Linde, Maura        11 Sykesville, MD       5:03.90    5:06.07  
  2   131 Bryan, Stephanie    12 Frederick, MD        5:02.50    5:15.62  
  3   202 Dulac, Madeline     11 Randallstown, MD     5:00.73    5:21.96  
  4   276 Donovan, Meghan     12 Jersey City, NJ                 5:37.42  
  5   222 Hollenshead, Jenna  12 Needmore, PA         5:20.10    5:42.41  
  6   135 Colby, Abby         10 Birdsboro, PA        5:32.85    5:42.86  
  7   278 Hurley, Zhamari     10 Jersey City, NJ                 6:40.00  
 
Event 14  Boys 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   297 Schrom, Ed          12 Harrisburg, PA       4:20.09    4:21.36  
  2   292 Oconnor, Ryan       11 Owings, MD           4:17.70    4:25.99  
  3   216 Williamsz, Isaac    12 Dunkirk, MD          4:32.42    4:37.89  
  4   319 Eberhart, Patrick      Vienna, VA           4:36.00    4:42.13  
  5   226 Bruning, Braden     10 Baltimore, MD        4:26.00    4:48.70  
  6   158 McDonald, Cody      11 Martinsburg, WV      4:35.20    4:53.39  
 
Event 15  Girls 1 Mile Run Freshman
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   156 Ludwig, Nicole       9 Mount Airy, MD       5:53.25    5:52.45  
  2   274 Crespo, Raygine      9 Jersey City, NJ      5:54.00    6:07.79  
  3   144 Grotte, Paige        9 Mount Airy, MD       5:59.00    6:11.74  
  4   159 Melluso, Emily       9 Union Bridge, MD     6:15.00    6:12.42  
  5   283 Whelpley, Kara       9 Jersey City, NJ      5:59.00    6:15.58  
  6   273 Campos, Sabrina      9 Jersey City, NJ      5:59.00    6:36.16  
 
Event 16  Boys 1 Mile Run Freshman
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   229 Cruz, Jose           9 Parkville, MD        5:02.00    5:06.17  
 
Event 19  Girls 2 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   217 Spence, Reynah      10 Shippensburg, PA    11:29.57   11:35.41  
  2   215 Gass, Jessica       12 Leonardtown, MD     11:18.12   11:54.67  
  3   135 Colby, Abby         10 Birdsboro, PA       11:57.00   12:08.64  
  4   302 Stockton, Jessica   11 Front Royal, VA     12:25.00   13:12.30  
  5   142 Foden, Emily        12 Mt. Airy, MD        12:35.00   13:19.76  
  6   153 Levine, Katie       11 Frederick, MD       12:42.00   13:28.56  
 
Event 20  Boys 2 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   181 Wilson, David       12 Smithsburg, MD       9:23.64    9:36.05  
  2   226 Bruning, Braden     10 Baltimore, MD        9:28.00    9:42.07  
  3   214 Keith, Stephen      11 Walkersville, MD     9:40.00    9:45.93  
  4   123 Dickshinski, David  11 Waldorf, MD          9:30.00    9:48.65  
  5   161 Narang, Jatin       12 Germantown, MD       9:39.00    9:49.47  
  6   129 Brillhart, Brian    12 Bristol, VA          9:51.80   10:02.16  
  7   175 Taylor, Ryan        12 Westminster, MD      9:37.40   11:02.75  
 --   293 Mueller, Sean       11 Cheshire, CT         9:26.00        DNF  
 
Event 21  Girls 100 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   201 Brown, Kristen      12 Randallstown, MD       13.85      14.63  +0.0 
  2   203 Franklin, Autumne   10 Randallstown, MD       14.82      15.24  +0.0 
  3   238 Adewole, Tejumade   11 Rockville, MD          14.40      15.42  +0.0 
  4   256 Caldwell, Jessica   10 Randallstown, MD       15.29      15.44  +0.0 
  5   150 Hughes, Shayne      10 Pennington, NJ         15.14      16.11  +0.0 
  6   205 McNeil, Najatee      9 Randallstown, MD       16.02      16.88  +0.0 
  7   308 Grammo, Shelia      10 Sharpsburg, MD         17.50      18.15  +0.0 
  8   275 Davis, Niobe        11 Jersey City, NJ                   18.90  +0.0 
 
Event 22  Boys 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   154 Lewis, Stephen      12 Freemansburg, PA       13.90      14.42   1.3 
  2   128 Bowie, Justin       12 Boonsboro, MD          14.46      14.79   1.3 
  3   224 Dorsey, Jeremy      11 Baltimore, MD          14.93      15.07   1.3 
  4   167 Roman, Terel        10 Martinsburg, WV        15.22      15.44   1.3 
  5   182 Woods, Julian        9 Sykesville, MD         15.69      15.75   1.3 
  6   212 Fletcher-Hill, Pau  11 Randallstown, MD       15.35      15.81   1.3 
  7   287 Galiano-Williams,   10 Pennington, NJ         16.00      17.08   1.3 
  8   250 Philogene, Alix     10 Rockville, MD          15.95      17.71   1.3 
 
Event 23  Girls 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   208 Robinson, Jasmin    11 Randallstown, MD     1:03.00    1:05.33  
  2   203 Franklin, Autumne   10 Randallstown, MD     1:03.79    1:05.81  
  3   147 Hartman, Laura      10 New Market, MD       1:11.00    1:13.34  
 
Event 24  Boys 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   294 Gilson, Aeron       12 Flanders, NJ           54.05      57.58  
  2   182 Woods, Julian        9 Sykesville, MD         55.07    1:00.79  
  3   287 Galiano-Williams,   10 Pennington, NJ         59.00    1:01.08  
  4   126 Bowles, Micah       12 San Antonio, TX      1:01.00    1:03.47  
 
Event 25  Girls 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   218 Spence, Margeaux    10 Shippensburg, PA     7:50.29    7:30.81  
  2   191 McNaughton, Kathry  10 State College, PA    7:56.20    7:41.12  
  3   166 Pokusa, Shannon     11 Cinnaminson, NJ      8:11.13    8:43.61  
 
Event 26  Boys 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   145 Hadley, Greg        10 Rockville, MD        6:49.00    6:51.28  
  2   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD       7:30.00    7:30.55  
 
Event 27  Girls 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   131 Bryan, Stephanie    12 Frederick, MD       18:34.10   18:18.14  
  2   215 Gass, Jessica       12 Leonardtown, MD     19:01.00   19:31.45  
  3   315 Adejumo, Hollie     12 Elkridge, MD        19:30.81   19:37.96  
  4   282 Sisk, Sarah         10 Jersey City, NJ     21:30.00   20:17.32  
  5   274 Crespo, Raygine      9 Jersey City, NJ                21:18.41  
 
Event 28  Boys 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   161 Narang, Jatin       12 Germantown, MD      16:20.00   16:01.93  
  2   132 Christiansen, Pete  11 Frederick, MD       17:18.00   16:27.04  
  3   311 Christiansen, Dani   9 Frederick, MD       17:19.00   16:36.54  
  4   221 Vines, Kyle         10 Mechanicsville, MD  17:00.00   17:45.69  
 
Event 29  Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Good Counsel HS  'A'                                48.50      50.29  
  2 Hawks  'A'                                          51.86      53.02  
 
Event 30  Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Delaware Riders  'A'                                43.29      42.82  
  2 Good Counsel HS  'A'                                           46.45  
 -- Reservoir Track Club  'A'                                         DQ   3rd exchange out of
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dark Horse  'A'                                   3:34.02    3:39.75  
 
Event 34  Boys 4x200 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Delaware Riders  'A'                              1:32.00    1:31.42  
 
Event 38  Boys 1600 Sprint Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Horsham Flash  'A'                                3:32.00    3:37.96  
 
Event 41  Girls Distance Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 St Dominic Academy  'A'                          12:55.00   15:09.87  
 
Event 45  Girls High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   152 Kianka, Emily       10 Titusville, NJ       5-11.00      1.68m    5-06.00 
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.63 1.68 
        P    P    P    O    O    O   XO 
  2   139 Deneseus, Nicole    11 Martinsburg, WV      5-05.00      1.63m    5-04.25 
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.63 1.68 
        P    O    O    O  XXO    O  XXX 
  3   204 Holt, Nancy         10 Randallstown, MD     5-02.00      1.52m    4-11.75 
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    O    O    O  XXX 
  4   160 Meyer, Meredith      9 Titusville,Nj, NJ    5-02.00     J1.52m    4-11.75 
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P   XO    O   XO  XXX 
  5   150 Hughes, Shayne      10 Pennington, NJ       5-02.00     J1.52m    4-11.75 
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    O    O  XXO  XXX 
  6   176 Tiburzi, Olivia     11 Sykesville, MD       5-00.00     J1.52m    4-11.75 
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        O    O   XO  XXO  XXX 
  7   280 Sabbers, Cecilia    10 Jersey City, NJ      5-00.00      1.42m    4-07.75 
     1.37 1.42 1.47 
      XXO    O  XXX 
  8   282 Sisk, Sarah         10 Jersey City, NJ      5-00.00     J1.42m    4-07.75 
     1.37 1.42 1.47 
        O   XO  XXX 
  9   162 Neral, Dannie       11 Eldersburg, MD       4-10.00      1.37m    4-06.00 
     1.37 1.42 
        O  XXX 
 10   275 Davis, Niobe        11 Jersey City, NJ                  J1.37m    4-06.00 
     1.37 1.42 
      XXO  XXX 
 
Event 46  Boys High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   141 Drammeh, Momodou    12 Frederick, MD        6-04.00      1.96m    6-05.00 
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.96 2.03 
        P    P    O    O    O  XXO    O  XXX 
  2   154 Lewis, Stephen      12 Freemansburg, PA     6-10.00     J1.96m    6-05.00 
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.96 2.03 
        P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
  3   298 Shives, Cody        12 Smithsburg, MD       5-08.00      1.78m    5-10.00 
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
       XO   XO    O   XO  XXX 
  4   167 Roman, Terel        10 Martinsburg, WV      6-00.00      1.68m    5-06.00 
     1.63 1.68 1.73 
      XXO   XO  XXX 
  5   125 Bowles, Malcolm     12 San Antonio, TX      5-08.00      1.63m    5-04.25 
     1.63 1.68 
      XXO  XXX 
 
Event 47  Girls Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   133 Clark, Kaitlyn      10 Shepherdstown, WV   10-06.00      3.05m   10-00.00 
     2.44 2.59 2.74 2.90 3.05 3.20 
        P   XO    O   XO    O  XXX 
  2   151 Igo, Kelsey         12 Frederick, MD        9-06.00      2.90m    9-06.25 
     2.44 2.59 2.74 2.90 3.05 
        P    O   XO   XO  XXX 
 
Event 48  Boys Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   193 Artusio, Erick      12 Frederick, MD       15-04.00      4.57m   15-00.00 
     3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12 4.27 4.42 4.57 4.72 
        P    P    P    P    P    P    P    P  XXO    O    O  XXX 
  2   225 Hollowell, Brad     11 Berlin, MD          14-06.00      4.42m   14-06.00 
     3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12 4.27 4.42 4.57 
        P    P    P    P    P    P    P    O   XO    O  XXX 
  3   170 Shirima, Lewis      11 Frederick, MD       13-06.00      4.12m   13-06.25 
     3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12 4.27 
        P    P    P    P    P   XO   XO  XXO  XXX 
  4   227 Burkhart, Riley     11 Frederick, MD       12-00.00      3.51m   11-06.25 
     3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 
        P    P    O    O  XXX 
  5   299 Savage, David       10 Hagerstown, MD      11-00.00      3.35m   10-11.75 
     3.05 3.20 3.35 3.51 
        O    O   XO  XXX 
 --   291 Williams, Chris     10 Wallingford, PA     15-00.00         NH            
     3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12 
        P    P    P    P    P    P    P  XXX 
 
Event 49  Girls Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1   275 Davis, Niobe        11 Jersey City, NJ     16-02.00      4.82m   NWI  15-09.75 
     4.64m(NWI) 4.82m(NWI) 4.62m(NWI) 4.65m(NWI) FOUL      4.72m(NWI)
 
Event 50  Boys Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1   213 Gross, Justin       12 Randallstown, MD    24-02.00      6.79m   3.1  22-03.50 
     6.53m(1.2) 6.49m(2.2) 6.74m(2.9) 6.79m(3.1) FOUL      6.50m(2.0)
  2   154 Lewis, Stephen      12 Freemansburg, PA    22-06.00      6.39m   2.8  20-11.75 
     6.23m(1.9) 5.93m(2.0) FOUL      6.39m(2.8) 5.43m(1.4) 6.15m(2.0)
  3   231 Daniels, Calvin     11 Frederick, MD       20-00.50      6.06m   2.4  19-10.75 
     FOUL      6.06m(2.4) 5.82m(3.8) 5.41m(2.8) 5.68m(2.6) 6.03m(2.1)
  4   126 Bowles, Micah       12 San Antonio, TX     20-00.00      6.00m   1.8  19-08.25 
     5.56m(2.1) 5.64m(2.1) 5.56m(2.1) 5.79m(2.8) 5.74m(1.6) 6.00m(1.8)
  5   125 Bowles, Malcolm     12 San Antonio, TX     19-00.00      5.45m   2.5  17-10.75 
     FOUL(2.0) FOUL      5.34m(2.3) 5.45m(2.5) 5.07m(3.0) FOUL     
 
Event 51  Girls Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1   150 Hughes, Shayne      10 Pennington, NJ      35-11.75     10.80m   NWI  35-05.25 
     10.74m(NWI) 10.80m(NWI) 0.59m(0.2) 10.55m(NWI) 10.69m(-0.7) 10.60m(-1.5)
  2   190 Pepper, Hannah      11 Lewes, DE           34-07.25     10.31m   NWI  33-10.00 
     10.31m(NWI) 10.03m(NWI) 10.12m(-0.7) FOUL      FOUL      10.21m(-0.3)
  3   173 Snyder, Kylie       11 Monrovia, MD        33-00.00     10.21m  -1.0  33-06.00 
     9.45m(NWI) 10.09m(NWI) 10.14m(-0.3) 9.83m(-0.3) 10.18m(NWI) 10.21m(-1.0)
  4   275 Davis, Niobe        11 Jersey City, NJ                   9.55m  -1.0  31-04.00 
     9.30m(NWI) 9.32m(NWI) 9.55m(-1.0) 9.51m(0.6) 9.21m(0.3) 9.24m(-0.1)
 
Event 52  Boys Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1   200 Terrell, Chris      12 Felton, DE          45-01.50     13.75m  -1.7  45-01.50 
     FOUL      FOUL      12.59m(NWI) FOUL      13.35m(-1.9) 13.75m(-1.7)
  2   318 Patterson-Khan, Fa     Vienna, VA          45-02.00     13.60m  -1.2  44-07.50 
     12.99m(NWI) FOUL      13.16m(NWI) 13.14m(-1.7) 13.42m(-1.7) 13.60m(-1.2)
  3   195 Campagnini, James   11 Felton, DE          44-10.00     13.56m   NWI  44-06.00 
     FOUL      13.56m(NWI) 13.36m(NWI) 13.22m(-2.0) FOUL      13.47m(-0.9)
  4   317 Merryman, James     12 Berlin, MD          44-03.00     13.53m  -1.7  44-04.75 
     FOUL      12.03m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      13.53m(-1.7)
  5   126 Bowles, Micah       12 San Antonio, TX     43-00.00     13.05m  +0.0  42-09.75 
     12.91m(NWI) 12.79m(NWI) FOUL      13.05m(+0.0) FOUL      12.98m(-0.2)
  6   125 Bowles, Malcolm     12 San Antonio, TX     42-00.00     11.92m   NWI  39-01.25 
     11.92m(NWI) 11.87m(NWI) FOUL      FOUL      11.66m(2.8) FOUL     
 --   306 Harper, Jason       10 Lincoln, DE         48-02.00       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Event 53  Girls Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   300 Shirley, Melissa    12 Middletown, MD        115-00     117-04     35.76m 
      109-09  117-04  FOUL  FOUL  111-03.50  116-00
  2   157 McCloskey, Anna     11 Glen Mills, PA        119-05     112-08     34.34m 
      FOUL  111-10  105-01  107-08  112-08  FOUL
  3   171 Shirk, Paige        12 Clear Spring, MD      119-08     112-06     34.29m 
      FOUL  FOUL  FOUL  112-06  FOUL  110-00
  4   310 Clay, Samantha      12 Laurel, MD            115-00     106-01     32.33m 
      106-01  FOUL  103-08  FOUL  FOUL  FOUL
  5   277 Feeney, Madeleine   11 Jersey City, NJ        86-03      71-05     21.76m 
      FOUL  71-05  FOUL  FOUL  FOUL  68-09
 
Event 54  Boys Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   313 Adantor, Yao        12 Laurel, MD            170-00     168-06     51.35m 
      164-10  FOUL  166-07  168-06  FOUL  156-11
  2   174 Snyder, Samuel      11 Hopewell, NJ          171-00     159-07     48.64m 
      134-05  148-06  131-01  FOUL  159-07  FOUL
  3   312 Dibattista, Jake    11 Laurel, MD            125-00     115-11     35.33m 
      FOUL  FOUL  FOUL  114-00  115-11  FOUL
 
Event 56  Boys Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   178 Uthe, Brian         11 Frederick, MD         170-00     174-03     53.11m 
      163-07  174-03  165-02  FOUL  FOUL  161-05
  2   232 Serafenas, Thor     12 Marietta, GA          165-00     170-00     51.81m 
      FOUL  FOUL  170-00  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 57  Girls Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   169 Shasteen, Brooke    11 New Galilee, PA       130-07     121-03     36.95m 
      102-06  121-03  111-11  FOUL  107-11  111-08.75
  2   300 Shirley, Melissa    12 Middletown, MD        100-00     103-00     31.39m 
      75-09.50  95-04.50  103-00  89-11.75  85-09.25  89-11
  3   279 Lipyanka, Julie     10 Jersey City, NJ        96-05      90-07     27.60m 
      90-07  80-00  90-04  78-06  88-02.50  90-00
  4   281 Sisk, Megan         10 Jersey City, NJ        85-00   77-11.25     23.75m 
      67-09.25  68-08.50  71-02  73-11.25  73-05.25  77-11.25
 
Event 58  Boys Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   178 Uthe, Brian         11 Frederick, MD         150-00     155-10     47.49m 
      155-10  FOUL  143-05.75  FOUL  FOUL  146-06
  2   284 Crawford, Andrew    10 Wallingford, PA       141-00  133-00.50     40.55m 
      128-01  133-00.50  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 59  Girls Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   157 McCloskey, Anna     11 Glen Mills, PA      40-11.50   40-01.25     12.22m 
      38-05.25  38-10.25  38-02.75  FOUL  40-01.25  FOUL
  2   171 Shirk, Paige        12 Clear Spring, MD    42-07.00   39-08.25     12.09m 
      38-05.75  39-08  39-08.25  FOUL  FOUL  39-02.25
  3   300 Shirley, Melissa    12 Middletown, MD      38-09.00   34-10.25     10.62m 
      FOUL  34-07.50  FOUL  FOUL  34-10.25  34-09
  4   310 Clay, Samantha      12 Laurel, MD          34-00.00   33-04.25     10.16m 
      32-08.75  30-03.50  33-04.25  32-01.50  32-02.50  31-02.25
  5   277 Feeney, Madeleine   11 Jersey City, NJ     29-02.00   27-07.75      8.42m 
      26-01.25  25-07.25  25-03.50  27-07.75  25-07  FOUL
 
Event 60  Boys Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   178 Uthe, Brian         11 Frederick, MD       54-00.00   52-09.25     16.08m 
      49-07  52-09.25  FOUL  FOUL  51-07.75  FOUL
  2   313 Adantor, Yao        12 Laurel, MD          57-00.00   50-00.50     15.25m 
      48-01.50  FOUL  48-06.50  FOUL  48-10  50-00.50
  3   138 Dayhoff, Lucas      12 Keymar, MD          50-11.00   47-11.00     14.60m 
      44-02  43-04  44-07.25  44-07  47-03  47-11
 
Event 61  Girls Heptathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD            2000       3226  
  2   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD           3100       2402  
 
Event 61  Heptathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD             16.64  -0.1    638
  2   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD            20.54  -0.1    259
 
Event 61  Heptathlon: #2 Girls High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD             1.27m    4-02.00    379
     1.17 1.22 1.27 1.32 
        O    O    O  XXX 
 --   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD               NH            
     1.17 
      XXX 
 
Event 61  Heptathlon: #3 Girls Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD             8.76m   28-09.00    449
  2   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD            8.17m   26-09.75    410
 
Event 61  Heptathlon: #4 Girls 200 Meter Dash Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD            27.97  +0.0    633
  2   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD             29.13  +0.0    545
 
Event 61  Heptathlon: #5 Girls Long Jump Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD             4.16m   NWI  13-07.75    345
     3.78m(NWI) 4.06m(NWI) 4.16m(NWI)            
  2   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD            4.10m   NWI  13-05.50    331
     FOUL      3.82m(NWI) 4.10m(NWI)            
 
Event 61  Heptathlon: #6 Girls Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD            21.83m      71-07    323
  2   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD           17.78m      58-04    248
 
Event 61  Heptathlon: #7 Girls 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   134 Clark, Michelle     11 Mt. Airy, MD           2:42.32     547
  2   194 Young, Chelsea      12 Frederick, MD          2:44.63     521
 
Event 62  Boys Decathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ                     5213  
  2   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ                     4351  
  3   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD                    4160  
  4   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD                     3544  
  5   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD                   3138  
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD                     2561  
 
Event 62  Decathlon: #1 Boys 100 Meter Dash Decathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD          11.96  -1.1    659
  2   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ           12.30  -1.1    593
  3   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ           12.41  -1.1    573
  4   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD         12.99  -1.1    470
  5   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD           13.81  -1.1    340
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD           14.71  -1.1    219
 
Event 62  Decathlon: #2 Boys Long Jump Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ           5.73m   NWI  18-09.75    529
     5.72m(NWI) FOUL      5.73m(NWI)            
  2   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD          5.71m   NWI  18-09.00    525
     5.71m(NWI) 5.33m(NWI) 5.40m(NWI)            
  3   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD           5.05m   NWI  16-07.00    392
     4.74m(NWI) 4.76m(NWI) 5.05m(NWI)            
  4   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD         5.01m   NWI  16-05.25    384
     FOUL      5.01m(NWI) 4.80m(NWI)            
  5   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ           5.00m   NWI  16-05.00    382
     FOUL      5.00m(NWI) 4.98m(NWI)            
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD           4.59m   NWI  15-00.75    306
     4.48m(NWI) 4.59m(NWI) 4.40m(NWI)            
 
Event 62  Decathlon: #3 Boys Shot Put Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ          10.35m   33-11.50    507
      9.64m  10.35m  10.14m            
  2   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ           9.39m   30-09.75    449
      8.31m  9.39m  9.35m            
  3   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD           8.64m   28-04.25    404
      8.64m  8.05m  FOUL            
  4   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD          8.29m   27-02.50    384
      8.29m  8.26m  6.78m            
  5   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD         7.52m   24-08.25    338
      6.51m  7.52m  6.43m            
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD           6.31m   20-08.50    267
      6.31m  5.93m  6.03m            
 
Event 62  Decathlon: #4 Boys High Jump Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ           1.88m    6-02.00    696
  2   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD           1.53m    5-00.25    411
  3   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ           1.48m    4-10.25    374
  4   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD           1.43m    4-08.25    338
  4   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD          1.43m    4-08.25    338
  6   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD         1.22m    4-00.00    200
 
Event 62  Decathlon: #5 Boys 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ           52.83     689
  2   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ           54.22     631
  3   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD          56.87     526
  4   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD         1:01.81     354
  5   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD       1:03.29     308
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD         1:05.85     236
 
Event 62  Decathlon: #6 Boys 110 Meter Hurdles Decathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ           17.62  -1.0    561
  2   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD          19.90  -1.0    357
  3   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ           21.56  -1.0    236
  4   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD           21.79  -1.0    222
  5   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD         22.11  -1.0    202
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD           22.13  -1.0    200
 
Event 62  Decathlon: #7 Boys Discus Throw Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ          26.50m      86-11    396
      26.50m  FOUL  20.24m            
  2   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD          25.58m      83-11    378
      FOUL  25.58m  23.75m            
  3   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ          23.80m      78-01    344
      19.50m  21.50m  23.80m            
  4   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD        21.25m      69-09    296
      20.80m  21.25m  20.93m            
  5   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD         20.55m      67-05    282
      FOUL  20.55m  20.38m            
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD          14.90m      48-11    178
      14.90m  12.90m  14.49m            
 
Event 62  Decathlon: #8 Boys Pole Vault Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Point
=================================================================================
  1   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD          3.89m   12-09.00    587
  2   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD         3.66m   12-00.00    525
  3   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD           3.36m   11-00.25    446
  4   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ           3.20m   10-06.00    406
  5   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ           2.59m    8-06.00    262
  6   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD           1.53m    5-00.25     59
 
Event 62  Decathlon: #9 Boys Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ          34.52m     113-03    363
      34.52m  33.63m  33.90m            
  2   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ          31.95m     104-10    327
      27.76m  31.95m  30.10m            
  3   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD          26.84m      88-01    255
      22.12m  18.82m  26.84m            
  4   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD         22.25m      73-00    192
      22.25m  18.36m  17.36m            
  5   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD          20.60m      67-07    169
      19.94m  19.18m  20.60m            
  6   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD        19.00m      62-04    148
      18.52m  17.50m  19.00m            
 
Event 62  Decathlon: #10 Boys 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   137 Cross, Mike         11 Pennington, NJ         4:41.82     669
  2   230 Daley, Russ         11 Clarksburg, MD         4:55.03     589
  3   168 Roskos, Sam         12 Pennington, NJ         4:56.99     577
  4   220 Sutherland, David   12 Queenstown, MD         5:41.97     342
  5   149 Hoenicke, Nolan     12 Clarksville, MD        5:49.15     310
  6   223 Powell, Steven      12 Stevensville, MD       5:59.24     267



Return to Top

Email | About