MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




HoCo/MoCo Challenge
HoCo MoCo Challenge History
Hosted By:
Landover Maryland
2005-12-10

Montgomery/Howard County Meet
12/10/2005 - Prince Georges Sports and Learning Center, Landover, Md


Boys Results - From MDRUNNERS.COM 

Boys 4x1600 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Walter Johnson                                 19:19.8   
   2 Quince Orchard                                 19:29.4   
   3 Atholton                                       19:38.9   
   4 Richard Montgomery                             20:12.9   
   5 Churchill                                      20:13.9   
   6 Magruder                                       20:15.0   
   7 Gaithersburg                                   20:17.1   
   8 Northwest                                      20:26.7   
   9 River Hill                                     20:33.0   
  10 Damascus                                       20:51.9   
  11 Einstein                                       20:52.2   
  12 Blake                                          20:55.9   
  13 Long Reach                                     21:08.1   
  14 Kennedy                                        21:10.6   
  15 Whitman                                        21:20.1   
  16 Sherwood                                       21:22.8   
  17 B-CC                                           21:25.8   
  18 Rockville                                      21:58.8   
  19 Reservoir                                      22:09.2   
  20 Oakland Mills                                  22:31.8   
  21 Marriotts Ridge                                22:53.4   
  22 Paint Branch                                   23:07.5   
  23 Wootton                                        23:13.8   
  24 Poolesville                                    23:18.6   
  25 Wheaton                                        23:19.5   
  26 Watkins Mill                                   23:28.6   
  27 Wilde Lake                                     23:51.9   
  28 Blair                                          24:12.4   
  29 Springbrook                                    25:22.1   

Boys 55 Dash Shuttle Relay Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Gaithersburg A                                 26.6      
   2 Atholton A                                     26.9      
   3 Magruder A                                     27.0      
  T4 Long Reach                                     27.1      
  T4 Kennedy A                                      27.1      
  T6 Howard A                                       27.2      
  T6 Churchill A                                    27.2      
   8 Springbrook                                    27.3      
   9 Whitman                                        27.6      
 T10 Quince Orchard A                               27.7      
 T10 Gaithersburg B                                 27.7      
 T10 Watkins Mill A                                 27.7      
  13 Northwood                                      27.9      
  14 Walter Johnson A                               28.0      
 T15 Wootton A                                      28.2      
 T15 Watkins Mill B                                 28.2      
  17 Paint Branch                                   28.3      
 T18 Churchill B                                    28.4      
 T18 Mount Hebron                                   28.4      
 T20 River Hill A                                   28.5      
 T20 Oakland Mills                                  28.5      
 T22 Richard Montgomery A                           28.7      
 T22 B-CC                                           28.7      
 T22 Blair                                          28.7      
 T25 Blake A                                        28.8      
 T25 Walter Johnson B                               28.8      
 T27 Reservoir                                      29.0      
 T27 Seneca Valley B                                29.0      
  29 Wheaton                                        29.1      
 T30 Poolesville                                    29.2      
 T30 Marriotts Ridge A                              29.2      
 T30 Northwest B                                    29.2      
 T33 Einstein A                                     29.4      
 T33 Sherwood A                                     29.4      
 T33 Howard B                                       29.4      
 T33 Atholton B                                     29.4      
  37 Seneca Valley A                                29.5      
  38 Damascus                                       29.7      
  39 Whitman                                        29.9      
  40 Hammond                                        30.0      
  41 Wootton B                                      30.1      
  42 Richard Montgomery B                           30.2      
  43 Quince Orchard B                               30.3      
  44 Rockville                                      30.4      
 T45 River Hill B                                   30.5      
 T45 Northwest C                                    30.5      
  47 Kennedy B                                      30.8      
 T48 Einstein B                                     30.9      
 T48 Magruder B                                     30.9      
  50 Blake B                                        31.7      
  51 Northwest A                                    31.8      
  52 Marriotts Ridge B                              31.9      
  53 Wootton C                                      32.0      
  54 Sherwood B                                     32.1      
  55 Wheaton                                        DNF       

Boys 55 Shuttle Hurdle Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Northwest A                                    34.0      
  T2 Quince Orchard                                 38.5      
  T2 Richard Montgomery                             38.5      
   4 Poolesville                                    38.7      
   5 Magruder                                       39.4      
   6 Kennedy                                        39.9      
  T7 Gaithersberg                                   40.5      
  T7 Long Reach                                     40.5      
   9 Whitman                                        40.6      
  10 Damascus                                       41.2      
  11 Northwest B                                    43.1      
  12 Howard                                         43.3      
  13 Blake                                          46.5      
  14 Churchill                                      DQ        

Boys DMR Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Whitman A                                      11:23.7   
   2 Churchill                                      11:42.0   
   3 Sherwood                                       11:51.5   
   4 Blair                                          11:52.6   
   5 Richard Montgomery                             11:59.5   
   6 Quince Orchard A                               12:03.5   
   7 Magruder                                       12:06.1   
   8 Reservoir A                                    12:07.7   
   9 River Hill A                                   12:11.2   
  10 Atholton A                                     12:12.8   
  11 Blake A                                        12:14.2   
  12 Long Reach                                     12:22.1   
  13 Walter Johnson                                 12:26.3   
  14 Wootton                                        12:30.3   
  15 Oakland Mills                                  12:36.5   
  16 Churchill                                      12:37.3   
  17 Paint Branch                                   12:39.5   
  18 Reservoir B                                    12:39.9   
  19 Mount Hebron                                   12:43.1   
  20 Northwest                                      12:43.3   
  21 Magruder                                       12:48.6   
  22 River Hill B                                   12:52.0   
  23 Northwest                                      12:54.8   
  24 Atholton B                                     12:56.4   
  25 Blake B                                        12:59.8   
  26 Northwood                                      13:01.9   
  27 Walter Johnson                                 13:03.6   
  28 Einstein                                       13:04.5   
  29 Damascus                                       13:06.0   
  30 Gaithersburg                                   13:06.1   
  31 Rockville                                      13:07.9   
  32 Quince Orchard B                               13:10.3   
  33 Wilde Lake                                     13:11.3   
  34 Kennedy                                        13:14.2   
  35 B-CC A                                         13:18.4   
  36 Whitman B                                      13:28.3   
  37 Poolesville                                    13:28.5   
  38 Springbrook                                    13:33.4   
  39 Watkins Mill                                   13:34.0   
  40 Marriotts Ridge                                13:40.3   
  41 Howard                                         13:43.6   
  42 Oakland Mills                                  13:50.2   
  43 B-CC B                                         14:01.1   
  44 Paint Branch                                   14:02.5 

Boys 1600 Medley Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Richard Montgomery A                           3:40.1    
   2 Howard                                         3:43.4    
   3 Paint Branch                                   3:44.4    
   4 Walter Johnson A                               3:49.5    
   5 Atholton                                       3:56.0    
   6 Quince Orchard                                 3:57.4    
   7 Blair A                                        4:02.7    
   8 Churchill                                      4:03.4    
   9 Watkins Mill                                   4:04.8    
  10 Wheaton                                        4:08.2    
  11 Blake A                                        4:08.7    
  12 Oakland Mills                                  4:08.9    
  13 Hammond                                        4:11.9    
  14 Wootton                                        4:12.7    
  15 Northwest A                                    4:15.6    
  16 Kennedy                                        4:16.1    
  17 Whitman A                                      4:17.3    
  18 Damascus                                       4:18.6    
  19 Quince Orchard                                 4:18.7    
  20 Richard Montgomery B                           4:19.0    
  21 River Hill A                                   4:19.2    
  22 Sherwood                                       4:21.2    
  23 Walter Johnson B                               4:21.4    
  24 Reservoir                                      4:22.3    
  25 Northwest B                                    4:22.8    
  26 River Hill B                                   4:22.8    
  27 Gaithersburg                                   4:23.5    
  28 Blake B                                        4:31.0    
  29 Einstein                                       4:32.1    
  30 Springbrook                                    4:32.4    
  31 Churchill                                      4:32.7    
  32 Poolesville                                    4:34.3    
  33 Whitman B                                      4:34.4    
  34 Northwood                                      4:34.6    
  35 Rockville                                      4:37.6    
  36 Einstein                                       4:39.4    
  37 Blair B                                        4:39.8    
  38 Howard                                         4:41.2    
  39 Long Reach                                     4:43.1    
  40 Marriotts Ridge A                              4:44.3    
  41 B-CC                                           4:45.7    
  42 Paint Branch                                   4:46.9    
  43 Wheaton                                        4:48.4    
  44 Marriotts Ridge B                              4:49.4    
  45 Magruder A                                     4:59.6    
  46 Magruder B                                     5:08.7    

Boys Sprint Medley Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Richard Montgomery A                           2:03.4    
   2 Springbrook                                    2:09.8    
   3 Howard                                         2:11.6    
   4 Long Reach A                                   2:12.7    
   5 Atholton                                       2:13.0    
   6 River Hill                                     2:13.2    
   7 Blair                                          2:14.7    
   8 Northwest                                      2:14.8    
   9 Walter Johnson A                               2:16.3    
  10 Damascus                                       2:16.5    
  11 Whitman A                                      2:18.8    
  12 Wootton A                                      2:18.9    
  13 Blair                                          2:19.1    
  14 Kennedy A                                      2:19.6    
  15 Northwest                                      2:19.8    
  16 B-CC                                           2:20.6    
  17 Hammond                                        2:21.5    
  18 Long Reach B                                   2:21.8    
  19 Northwood                                      2:22.3    
  20 Magruder A                                     2:22.7    
  21 Walter Johnson B                               2:22.8    
  22 Quince Orchard A                               2:23.2    
  23 Howard                                         2:23.6    
  24 Richard Montgomery B                           2:23.8    
  25 Sherwood A                                     2:24.0    
  26 Einstein                                       2:26.9    
  27 Paint Branch                                   2:28.0    
  28 Atholton                                       2:28.5    
  29 Kennedy B                                      2:29.2    
  30 Reservoir                                      2:29.5    
  31 River Hill                                     2:29.7    
  32 Wootton                                        2:30.2    
  33 Churchill A                                    2:30.5    
  34 Quince Orchard B                               2:30.9    
  35 Whitman B                                      2:31.5    
  36 Einstein                                       2:33.1    
  37 Rockville                                      2:33.3    
  38 Churchill B                                    2:33.7    
  39 Magruder B                                     2:34.2    
  40 Poolesville                                    2:35.4    
  41 B-CC                                           2:35.6    
  42 Wheaton                                        2:36.0    
  43 Sherwood B                                     2:38.9    
  44 Watkins Mill B                                 2:41.2    
  45 Wootton B                                      2:41.9    
  46 Blake                                          2:48.3    
  47 Watkins Mill A                                 DNF       

Boys 4x800 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Quince Orchard A                               8:42.0    
   2 Atholton A                                     8:42.8    
   3 Churchill A                                    8:46.8    
   4 Whitman A                                      8:51.1    
   5 Kennedy                                        8:58.7    
   6 Walter Johnson A                               9:01.4    
   7 Northwest A                                    9:09.8    
   8 Sherwood A                                     9:13.9    
   9 Magruder                                       9:19.6    
  10 Paint Branch                                   9:21.0    
  11 Damascus                                       9:21.0    
  12 Churchill B                                    9:29.2    
  13 Richard Montgomery A                           9:30.3    
  14 River Hill A                                   9:30.5    
  15 Walter Johnson B                               9:42.0    
  16 Blake A                                        9:45.2    
  17 Mount Hebron                                   9:45.4    
  18 Richard Montgomery B                           9:45.5    
  19 Reservoir B                                    9:46.4    
  20 Watkins Mill                                   9:46.8    
  21 Howard A                                       9:47.1    
  22 River Hill B                                   9:50.5    
  23 Northwood                                      9:51.0    
  24 Reservoir A                                    9:54.9    
  25 Atholton B                                     10:00.9   
  26 Whitman B                                      10:02.5   
  27 Sherwood B                                     10:03.6   
  28 Quince Orchard B                               10:23.9   
  29 Northwest B                                    10:27.6   
  30 B-CC                                           10:30.3   
  31 Blair                                          10:36.6   
  32 Paint Branch                                   10:40.9   
  33 Wootton                                        10:44.7   
  34 Blake B                                        10:45.4   
  35 Howard B                                       11:00.7   
  36 Long Reach                                     12:11.9

Boys 4x200 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Long Reach A                                   1:33.6    
   2 Howard                                         1:33.9    
   3 Paint Brance                                   1:36.6    
   4 Northwest A                                    1:36.6    
   5 Kennedy A                                      1:37.3    
   6 Magruder                                       1:37.7    
   7 Quince Orchard A                               1:38.2    
   8 Blair A                                        1:38.9    
   9 Churchill A                                    1:39.0    
  10 Atholton                                       1:39.3    
  11 Walter Johnson A                               1:40.1    
  12 Whitman                                        1:40.7    
  13 River Hill                                     1:40.9    
  14 Wootton                                        1:41.1    
  15 Northwest B                                    1:41.1    
  16 Quince Orchard B                               1:42.2    
  17 Einstein A                                     1:42.7    
  18 Blake                                          1:43.5    
  19 Long Reach B                                   1:43.7    
  20 Howard                                         1:43.9    
  21 Walter Johnson B                               1:44.0    
  22 Watkins Mill                                   1:44.1    
  23 Blair B                                        1:44.6    
  24 Atholton                                       1:45.1    
  25 Paint Branch                                   1:45.8    
  26 Wheaton                                        1:45.9    
  27 Sherwood                                       1:46.7    
  28 Churchill B                                    1:46.7    
  29 Hammond                                        1:46.8    
  30 Kennedy B                                      1:46.9    
  31 Richard Montgomery                             1:47.3    
  32 Magruder                                       1:47.4    
  33 Whitman                                        1:47.6    
  34 Damascus                                       1:48.1    
  35 Wootton                                        1:50.9    
  36 Einstein B                                     1:51.3    
  37 Richard Montgomery                             1:51.3    
  38 Hammond                                        1:51.5    
  39 B-CC                                           1:52.0    
  40 Wootton                                        1:54.6    
  41 Watkins Mill                                   1:59.1    
  42 Blake                                          2:03.9 

Boys 4x400 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Richard Montgomery A                           3:31.7    
   2 Paint Branch A                                 3:36.8    
   3 Northwest A                                    3:42.6    
   4 Kennedy                                        3:43.6    
   5 Howard                                         3:44.1    
   6 Churchill A                                    3:45.6    
   7 Whitman                                        3:47.2    
   8 Magruder A                                     3:47.4    
   9 Watkins Mill A                                 3:49.6    
  10 Sherwood A                                     3:50.9    
  11 Quince Orchard                                 3:51.1    
  12 Wootton A                                      3:54.0    
  13 Long Reach                                     3:56.3    
  14 Northwest B                                    3:57.5    
  15 River Hill A                                   3:57.5    
  16 Churchill B                                    3:57.5    
  17 Poolesville A                                  3:57.8    
  18 Richard Montgomery B                           3:58.0    
  19 Reservoir A                                    4:02.8    
  20 Watkins Mill B                                 4:06.7    
  21 Damascus                                       4:07.0    
  22 Paint Branch B                                 4:08.8    
  23 Sherwood B                                     4:09.5    
  24 Blake A                                        4:10.4    
  25 Long Reach                                     4:10.6    
  26 Einstein                                       4:10.8    
  27 B-CC                                           4:11.4    
  28 Howard                                         4:11.8    
  29 Atholton                                       4:17.6    
  30 Wootton B                                      4:18.7    
  31 Wootton C                                      4:18.7    
  32 River Hill B                                   4:19.8    
  33 Whitman                                        4:22.1    
  34 Magruder B                                     4:27.8    
  35 Quince Orchard                                 4:37.9    
  36 Reservoir B                                    4:38.2    
  37 Blake                                          4:41.1    
  38 Poolesville B                                  4:47.6    

Boys Long Jump Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Kennedy                                        56-06.75  
   2 Gaithersburg                                   55-07.75  
   3 Quince Orchard                                 54-11.50  
   4 Seneca Valley                                  52-09.00  
   5 Churchill                                      49-00.25  
   6 Wootton                                        48-11.00  
   7 Walter Johnson                                 47-10.50  
   8 Mount Hebron                                   47-05.75  
   9 Long Reach                                     36-04.25  
  10 Howard                                         35-06.00  
  11 Magruder                                       34-08.25  
  12 Northwest                                      17-10.00  
  13 B-CC                                           16-04.25  
  14 Atholton                                       16-00.50  
  15 Glenelg                                        16-00.00  
  16 Springbrook                                    15-07.00  
  17 Wheaton                                        14-06.00  

Boys Triple Jump Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Howard A                                       34.58m    
   2 Long Reach                                     33.69m    
   3 Quince Orchard A                               32.4m     
   4 Gaithersburg                                   22.41m    
   5 Mount Hebron                                   22.34m    
   6 Seneca Valley                                  21.94m    
   7 Walter Johnson                                 21.7m     
   8 Wootton                                        21.5m     
   9 Watkins Mill                                   20.0m     
  10 Northwest                                      19.47m    
  11 Howard B                                       10.67m    
  12 River Hill                                     10.23m    
  13 Atholton                                       10.22m    
  14 Chesapeake                                     10.01m    
  15 Quince Orchard B                               8.44m     

Boys High Jump Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Northwest                                      17-04.00  
  T2 Springbrook                                    17-02.00  
   2 Magruder                                       17-02.00  
   4 Gaithersburg                                   17-00.00  
   5 Quince Orchard                                 16-00.00  
   6 Wootton                                        15-10.00  
   7 Mount Hebron                                   11-04.00  
   8 Richard Montgomery                             11-02.00  
   9 Sherwood                                       10-08.00  
  10 Long Reach                                     05-10.00  
 T11 Churchill                                      05-08.00  
 T11 Howard                                         05-08.00  
 T11 Atholton                                       05-08.00  
 T14 Glenelg                                        05-06.00  
 T14 Reservoir                                      05-06.00  
  16 River Hill                                     05-04.00  
  17 Whitman                                        05-02.00  
  18 Walter Johnson                                 05-00.00  

Boys Shotput Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Gaithersburg A                                 130-08.00 
   2 Richard Montgomery A                           118-00.25 
   3 Howard                                         108-01.25 
   4 Wheaton                                        107-11.25 
   5 Kennedy                                        100-08.25 
   6 Quince Orchard A                               099-11.50 
   7 Northwest                                      099-10.50 
   8 Sherwood                                       098-05.75 
   9 Richard Montgomery B                           095-00.50 
  10 Damascus                                       093-10.00 
  11 Einstein                                       093-00.25 
  12 Gaithersburg B                                 090-09.75 
  13 Magruder                                       090-09.50 
  14 Poolesville                                    090-06.50 
  15 Quince Orchard B                               080-01.00 
  16 Rockville                                      069-00.75 
  17 Wootton                                        063-11.75 
  18 Blake                                          056-11.50 
  19 Watkins Mill                                   053-09.00 
  20 Blair                                          032-02.00 
  21 River Hill                                     031-04.00 
  22 Reservoir                                      030-11.50 
  23 Walter Johnson                                 030-00.00 
  24 Northwood                                      025-09.25 
  25 Springbrook                                    025-04.50 
  26 Paint Branch                                   024-09.25 
  27 Whitman                                        017-04.00 

Boys Pole Vault Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Glenelg                                        23-06.00  
   2 Mount Hebron                                   08-06.00  
   3 Howard                                         08-00.00  
   4 Reservoir                                      06-06.00  


 


Montgomery/Howard County Meet
12/10/2005 - Prince Georges Sports and Learning Center, Landover, Md


Girls Results - From MDRUNNERS.COM

Girls 4x1600 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Northwest                                      23:17.6   
   2 Richard Montgomery                             23:51.5   
   3 Howard                                         24:07.7   
   4 Churchill                                      24:11.2   
   5 Whitman                                        24:16.7   
   6 Atholton                                       24:17.9   
   7 River Hill                                     24:44.7   
   8 Walter Johnson                                 24:45.1   
   9 Magruder                                       24:45.9   
  10 B-CC                                           24:55.8   
  11 Quince Orchard                                 24:56.3   
  12 Damascus                                       24:58.4   
  13 Gaithersburg                                   25:33.1   
  14 Poolesville                                    25:59.4   
  15 Wilde Lake                                     26:21.9   
  16 Einstein                                       26:31.1   
  17 Wootton                                        26:51.9   
  18 Kennedy                                        27:16.7   
  19 Blake                                          27:47.5   
  20 Reservoir                                      27:59.9   

Girls 55 Dash Shuttle Relay Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
  T1 Poolesville A                                  31.0      
  T1 Damascus                                       31.0      
  T1 Howard                                         31.0      
   4 Long Reach                                     31.4      
  T5 Gaithersburg                                   31.6      
  T5 Churchill B                                    31.6      
  T7 Magruder A                                     31.7      
  T7 Wootton                                        31.7      
   9 Atholton A                                     31.9      
  10 Reservoir                                      32.0      
  11 Whitman                                        32.2      
  12 Springbrook                                    32.4      
 T13 River Hill                                     32.5      
 T13 Blair                                          32.5      
 T15 Kennedy                                        32.6      
 T15 Whitman                                        32.6      
 T15 Oakland Mills                                  32.6      
  18 Atholton B                                     32.7      
  19 Churchill A                                    32.8      
  20 Northwood                                      32.9      
 T21 Northwest A                                    33.1      
 T21 B-CC B                                         33.1      
  23 Rockville                                      33.2      
  24 River Hill                                     33.6      
  25 Seneca Valley                                  33.7      
  26 Quince Orchard                                 33.9      
  27 Blake                                          34.1      
  28 Marriotts Ridge                                34.2      
  29 Magruder B                                     34.4      
  30 Wheaton                                        34.5      
  31 Sherwood                                       35.0      
  32 Poolesville B                                  35.1      
  33 Kennedy                                        35.2      
  34 Richard Montgomery                             35.5      
  35 Blair                                          36.0      
  36 Quince Orchard                                 36.8      
  37 Wootton                                        36.9      
  38 Northwest B                                    37.1      
  39 Einstein                                       39.0      
  40 B-CC A                                         DQ        

Girls 55 Shuttle Hurdle Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Churchill A                                    41.5      
   2 Whitman A                                      41.9      
   3 Sherwood                                       43.7      
   4 Damascus                                       43.8      
   5 B-CC                                           44.0      
   6 Northwest                                      45.2      
   7 Quince Orchard                                 45.5      
   8 Blake                                          45.7      
   9 Richard Montgomery                             45.9      
  10 Magruder A                                     46.5      
  11 Whitman B                                      46.6      
  12 Churchill B                                    49.5      
  13 Quince Orchard                                 50.7      
  14 Marriotts Ridge                                53.5      
  15 Reservoir                                      DNF       

Girls DMR Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Whitman A                                      13:12.4   
   2 Churchill A                                    13:12.6   
   3 Blair                                          13:27.8   
   4 Mount Hebron                                   13:36.2   
   5 Northwest A                                    13:45.5   
   6 River Hill A                                   13:45.7   
   7 Quince Orchard                                 14:04.9   
   8 WHITMAN A                                      14:07.8   
   9 Magruder A                                     14:09.0   
  10 ChirchillB                                     14:09.6   
  11 River Hill B                                   14:13.9   
  12 Howard                                         14:20.4   
  13 Sherwood A                                     14:27.8   
  14 Atholton A                                     14:29.3   
  15 Richard Montgomery                             14:29.7   
  16 Poolsville                                     14:48.5   
  17 Marriotts Ridge                                15:01.2   
  18 Long Reach                                     15:04.9   
  19 Oakland Mills                                  15:15.1   
  20 Damascus                                       15:22.9   
  21 Blake                                          15:24.3   
  22 Reservoir A                                    15:25.2   
  23 Richard MontgomeryB                            15:27.4   
  24 Walter Johnson                                 15:35.2   
  25 Wilde Lake                                     15:36.4   
  26 Northwest B                                    15:36.8   
  27 B-CC A                                         15:44.4   
  28 Sherwood B                                     15:46.4   
  29 Magruder                                       15:54.7   
  30 Oakland Mills                                  16:10.2   
  31 B-CC B                                         16:15.5   
  32 Reservoir                                      16:16.5   
  33 Quince Orchard                                 16:18.7   
  34 Atholton B                                     16:43.0   
  35 Springbrook                                    16:43.2   
  36 Gaithersburg                                   17:11.6   
  37 Wilde Lake A                                   17:14.3   
  38 Rockville                                      17:17.9   
  39 Wootton                                        17:39.0   

Girls 1600 Medley Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Walter Johnson                                 4:23.8    
   2 Churchill A                                    4:28.6    
   3 Richard Montgomery A                           4:38.9    
   4 Quince Orchard A                               4:46.7    
   5 Howard                                         4:48.5    
   6 Damascus                                       4:48.8    
   7 Atholton A                                     4:48.9    
   8 B-CC                                           4:50.3    
   9 Marriotts Ridge A                              4:51.3    
  10 Gaithersburg                                   4:52.3    
  11 Wheaton A                                      4:56.6    
  12 Long Reach A                                   4:57.8    
  13 Whitman A                                      4:58.0    
  14 Reservoir                                      4:59.5    
  15 Atholton B                                     4:59.7    
  16 Northwest A                                    5:01.0    
  17 Whitman B                                      5:02.5    
  18 Churchill B                                    5:03.9    
  19 Paint Branch                                   5:07.1    
  20 Wootton                                        5:07.1    
  21 Sherwood                                       5:13.7    
  22 River Hill A                                   5:14.1    
  23 Oakland Mills                                  5:15.9    
  24 Blair A                                        5:17.5    
  25 Springbrook                                    5:18.1    
  26 Einstein A                                     5:18.9    
  27 Poolesville A                                  5:21.4    
  28 Poolesville B                                  5:23.1    
  29 Blake                                          5:28.5    
  30 Northwest B                                    5:30.7    
  31 Richard Montgomery B                           5:34.8    
  32 Marriotts Ridge B                              5:36.1    
  33 Rockville                                      5:40.2    
  34 Magruder B                                     5:40.6    
  35 Blair B                                        5:41.6    
  36 Kennedy                                        5:41.7    
  37 River Hill B                                   5:41.9    
  38 Wheaton B                                      5:44.5    
  39 Long Reach B                                   5:48.0    
  40 Quince Orchard B                               5:57.1    
  41 Einstein B                                     6:07.5    
  42 Magruder A                                     DNF     

Girls Sprint Medley Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Poolesville                                    2:26.0    
   2 Long Reach                                     2:34.5    
   3 Paint Branch                                   2:36.4    
   4 Blair A                                        2:36.7    
   5 Springbrook A                                  2:37.1    
   6 Wootton                                        2:41.3    
   7 B-CC A                                         2:41.6    
   8 Richard Montgomery A                           2:41.7    
   9 Quince Orchard A                               2:41.9    
  10 Whitman B                                      2:42.0    
  11 Oakland Mills                                  2:44.0    
  12 Poolesville                                    2:44.1    
  13 Einstein                                       2:44.3    
  14 Wheaton                                        2:44.3    
  15 River Hill                                     2:45.1    
  16 Sherwood A                                     2:45.2    
  17 Northwest A                                    2:47.3    
  18 Watkins Mill                                   2:47.3    
  19 Atholton                                       2:48.1    
  20 Howard                                         2:49.1    
  21 Whitman A                                      2:49.5    
  22 B-CC B                                         2:52.0    
  23 Reservoir                                      2:52.6    
  24 Rockville                                      2:52.8    
  25 Damascus                                       2:53.6    
  26 Walter Johnson                                 2:54.8    
  27 Kennedy                                        2:55.2    
  28 River Hill                                     2:56.4    
  29 Churchill B                                    2:56.8    
  30 Northwest B                                    2:58.1    
  31 Sherwood B                                     2:59.9    
  32 Blake                                          3:00.7    
  33 Magruder B                                     3:01.6    
  34 Churchill A                                    3:01.8    
  35 Springbrook B                                  3:03.6    
  36 Wootton                                        3:05.8    
  37 Blair B                                        3:08.1    
  38 Magruder A                                     3:09.3    
  39 Richard Montgomery B                           3:10.6    
  40 Quince Orchard B                               3:13.3    

Girls 4x400 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Kennedy A                                      4:15.0    
   2 Whitman                                        4:18.8    
   3 Damascus                                       4:21.2    
   4 Churchill A                                    4:24.3    
   5 Paint Branch                                   4:29.1    
   6 Howard A                                       4:29.5    
   7 Poolesville A                                  4:30.5    
   8 Richard Montgomery A                           4:31.1    
   9 Northwest A                                    4:31.5    
  10 Long Reach                                     4:35.3    
  11 Wheaton                                        4:36.1    
  12 Sherwood A                                     4:41.3    
  13 Quince Orchard A                               4:44.9    
  14 B-CC B                                         4:46.3    
  15 B-CC A                                         4:47.0    
  16 Northwest B                                    4:47.2    
  17 Blake                                          4:47.6    
  18 Wootton                                        4:50.5    
  19 Kennedy B                                      4:50.9    
  20 Damascus                                       4:51.2    
  21 Einstein                                       4:54.3    
  22 Howard B                                       4:55.5    
  23 Churchill B                                    4:56.0    
  24 Magruder                                       4:56.1    
  25 Whitman                                        4:57.7    
  26 River Hill                                     4:58.0    
  27 Reservoir                                      5:00.7    
  28 Richard Montgomery B                           5:01.1    
  29 Sherwood B                                     5:04.5    
  30 Poolesville B                                  5:05.6    
  31 Quince Orchard B                               5:09.7    
  32 Long Reach                                     5:11.2    
  33 Wootton                                        5:21.0    

Girls 4x200 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Churchill A                                    1:49.5    
   2 Kennedy                                        1:50.7    
   3 Poolesville A                                  1:52.2    
   4 Walter Johnson                                 1:53.9    
   5 Northwest                                      1:59.3    
   6 Wootton                                        1:59.7    
   7 Quince Orchard                                 1:59.8    
   8 River Hill A                                   1:59.9    
   9 Poolesville B                                  2:00.5    
  10 Magruder A                                     2:00.6    
  11 Atholton A                                     2:00.7    
  12 Watkins Mill                                   2:00.9    
  13 Howard                                         2:01.1    
  14 Churchill B                                    2:01.8    
  15 Richard Montgomery A                           2:02.3    
  16 Long Reach                                     2:02.4    
  17 Damascus                                       2:02.7    
  18 Paint Branch                                   2:02.8    
  19 Blair A                                        2:02.8    
  20 B-CC A                                         2:03.3    
  21 Whitman A                                      2:04.1    
  22 Sherwood                                       2:05.3    
  23 Atholton B                                     2:06.0    
  24 Whitman B                                      2:06.2    
  25 Northwest                                      2:06.6    
  26 B-CC B                                         2:09.0    
  27 River Hill B                                   2:09.5    
  28 Reservoir                                      2:09.7    
  29 Sherwood                                       2:11.9    
  30 Blair B                                        2:14.8    
  31 Wheaton                                        2:16.3    
  32 Blake                                          2:16.5    
  33 Richard Montgomery B                           2:17.6    
  34 Wootton                                        2:17.7    
  35 Magruder B                                     2:21.5    
  36 Einstein                                       2:31.5    

Girls 4x800 Results
==============================================================
     Team                                           Time      
==============================================================
   1 Whitman A                                      9:59.7    
   2 Churchill A                                    10:04.8   
   3 Mt Hebron                                      10:19.2   
   4 Damascus A                                     10:48.1   
   5 Northwest A                                    10:50.6   
   6 B-CC A                                         10:52.5   
   7 Richard Montgomery A                           10:54.0   
   8 Walter Johnson A                               10:56.9   
   9 River Hill A                                   10:57.6   
  10 Walter Johnson B                               11:02.4   
  11 Whitman B                                      11:03.1   
  12 Atholton A                                     11:06.0   
  13 Churchill B                                    11:10.9   
  14 Quince Orchard A                               11:11.3   
  15 Howard A                                       11:20.0   
  16 Kennedy                                        11:31.9   
  17 Magruder A                                     11:34.1   
  18 Northwest B                                    11:35.6   
  19 Poolesville                                    11:36.0   
  20 Sherwood A                                     11:36.6   
  21 Quince Orchard B                               11:37.8   
  22 Howard B                                       11:51.4   
  23 Damascus B                                     11:52.6   
  24 Wootton                                        11:59.3   
  25 Blake                                          12:03.5   
  26 Richard Montgomery B                           12:03.8   
  27 Poolesville B                                  12:03.9   
  28 Atholton B                                     12:14.2   
  29 Long Reach                                     12:16.7   
  30 River Hill B                                   12:26.4   
  31 Sherwood B                                     12:53.0   
  32 Reservoir B                                    12:53.1   
  33 Magruder B                                     12:53.2   
  34 Blair                                          13:03.4   
  35 B-CC                                           13:18.7   
  36 Reservoir A                                    DQ        

Girls Long Jump Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Long Reach                                     16-02.75  
   2 Kennedy                                        15-01.50  
   3 Wootton                                        14-08.00  
   4 Atholton                                       14-07.00  
   5 Poolesville                                    14-06.25  
   6 Whitman                                        14-04.00  

Girls Triple Jump Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Damascus                                       82-10.00  
   2 Walter Johnson                                 61-11.00  
   3 Whitman                                        59-05.50  
   4 Quince Orchard                                 56-05.00  
   5 Northwest                                      56-04.50  
   6 Poolesville                                    31-09.25  
   7 Watkins Mill                                   30-08.75  
   8 Blair                                          29-07.50  
   9 Richard Montgomery                             27-10.50  
  10 Wheaton                                        26-08.75  

Girls High Jump Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Damascus                                       14-00.00  
   2 Gaithersburg                                   13-04.00  
   3 Long Reach                                     12-10.00  
   4 Churchill                                      09-08.00  
   5 Poolesville                                    09-02.00  
   6 Wootton                                        09-00.00  
   7 Sherwood                                       08-04.00  
   8 Springbrook                                    04-08.00  
   9 Walter Johnson                                 04-06.00  
  10 Quince Orchard                                 04-04.00  

Girls Shotput Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Poolesville A                                  76-00.75  
   2 Kennedy                                        75-05.50  
   3 Damascus                                       74-04.00  
   4 Blake                                          73-10.75  
   5 Atholton                                       72-05.50  
   6 Gaithersburg                                   65-06.25  
   7 Richard Montgomery                             64-07.75  
   8 Howard                                         64-02.50  
   9 Churchill                                      63-03.25  
  10 Northwest                                      62-11.25  
  11 Poolesville B                                  61-11.00  
  12 Quince Orchard                                 60-10.25  
  13 Seneca Valley                                  60-09.75  
  14 Long Reach                                     51-10.00  
  15 Magruder                                       45-07.75  
  16 Reservoir                                      27-10.50  
  17 River Hill                                     20-02.50  
  18 Glenelg                                        19-07.00  
  19 Oakland Mills                                  16-00.50  

Girls Pole Vault Results
==============================================================
     Team                                           Mark      
==============================================================
   1 Glenelg                                        13-06.00  


 


Return to Top

Email | About