MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Knights Invitational
North County Knights Invitational History
Hosted By: North County
Glen Burnie, Maryland
2010-04-16

                       2010 Knights Invite - 4/16/2010                        
                           North County High School                            
                Results - From runningmaryland.com                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: ! 12.2h  1994        Chanel Lattimer, McDonogh HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Rucker, Natasha           12 Old Mill               13.20      12.61   5
  2 Parson, Taylor            11 Old Mill               12.90      12.83   6
  3 Gooding, Briana            9 Bowie                  12.60      13.08   6
  4 Downing, Kyera            11 Glen Burnie            12.50      13.09   6
  5 Groves, Prima             12 North County           13.11      13.40   5
  6 Stupi, Sara               10 Mount De Sal           13.56      13.44   5
  7 Dillon, Sashique          12 Glen Burnie            13.50      13.51   5
  8 Anyangwe, Noella          10 Clarksburg             13.60      13.54   5
  9 Johnson, Aubriea          12 Old Mill               13.60      13.56   4
 10 Louis, Kenyetta            9 Bowie                  12.70      13.58   6
 11 Hall, Tiara                9 Clarksburg             13.00      13.61   6
 12 Brown, Ashley             11 Queen Anne             13.60      13.78   5
 13 Kent, Taylor              10 Oakland Mills          13.80      13.95   4
 14 Gwelekai, Princess         9 Clarksburg             14.00      14.02   4
 15 MacKall, Brooke           11 Glen Burnie            14.00      14.05   4
 16 Ruzzie, Rosie              9 Mount De Sal           13.72      14.11   4
 17 Oconnell, Colleen         12 John Carroll           13.70      14.13   4
 18 Guy, Brittany             10 North County           14.90      14.22   2
 19 Thompson, Koreena         11 Chesapeake-AA          14.50      14.38   3
 20 Seldon, Brittany          12 Oakland Mills          14.40      14.40   3
 21 Ayers, Dakota             10 Bowie                  12.80      14.45   6
 22 Cook, Morgan              11 C. M. Wright           14.50      14.50   3
 23 Generette, Leona           9 Northeast-AA           14.80      14.59   2
 24 Jones, Angelica           11 Queen Anne             14.00      14.65   4
 25 Wolf, Emily               12 John Carroll           14.40      14.90   3
 26 Neal, Jasmine             10 Arundel                13.00      14.97   6
 27 Wooten, Alicia             9 Oakland Mills          15.20      14.99   2
 28 Battaglia, Megan          10 John Carroll           14.50      15.02   3
 29 Jones, Jenny              11 C. M. Wright           14.30      15.09   3
 30 Reid, Raelle              10 Arundel                13.00      15.51   6
 31 Taylor, Ashleigh          10 Northeast-AA           16.40      15.61   1
 32 Smith, Devon               9 Northeast-AA           16.80      15.62   1
 33 Daniel, Regina             9 Queen Anne             15.00      15.67   2
 34 Rama, Ashleigh             9 Arundel                           18.89   1
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: ! 25.1h  2000        Michelle Smith, Oakland Mills HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Navas, Jessica            12 Bowie                  25.57      26.94   5
  2 Parson, Taylor            11 Old Mill               26.20      27.07   5
  3 Rucker, Natasha           12 Old Mill               26.20      27.34   5
  4 Brannock, Ashley          10 Franklin               26.40      27.72   5
  5 Gooding, Briana            9 Bowie                  26.60      28.00   5
  6 Dickens, Rashonda         12 Bowie                  26.80      28.09   5
  7 Randall, Taylor           12 Clarksburg             27.00      28.21   5
  8 Battaglia, Megan          10 John Carroll           31.80      28.32   1
  9 Anyangwe, Noella          10 Clarksburg             29.00      28.47   3
 10 Groves, Prima             12 North County           27.10      28.63   4
 11 Fitzmaurice, Erin         12 Chesapeake-AA          27.00      28.67   5
 12 Dillon, Sashique          12 Glen Burnie            27.90      28.84   4
 13 Brown, Ashley             11 Queen Anne             28.70      28.87   3
 14 Feliciano, Alicia         12 C. M. Wright           29.10      29.15   3
 15 Frailer, Megan             9 C. M. Wright           27.20      29.16   4
 16 Thompson, Meghan           9 John Carroll           29.20      29.61   3
 17 Guy, Brittany             10 North County           29.00      29.79   3
 18 Gervin, Ebony              9 North County           30.00      29.85   2
 19 Weathers, Shai            10 Glen Burnie            28.50      29.98   4
 20 Hodak, Lara                9 Old Mill               29.70      30.02   3
 21 Generette, Leona           9 Northeast-AA           31.00      30.93   2
 22 Maiorana, Gina            10 John Carroll           29.90      31.14   3
 23 Scheffel, Katelyn         11 Chesapeake-AA          30.00      31.43   2
 24 Jones, Deanne             11 Chesapeake-AA          31.50      31.56   1
 25 Wooten, Alicia             9 Oakland Mills          31.20      31.73   1
 26 Jones, Angelica           11 Queen Anne             29.90      31.75   2
 27 Ashley, Mykena            11 Glen Burnie            29.90      32.15   2
 28 Daniel, Regina             9 Queen Anne             34.00      33.23   1
 29 Taylor, Ashleigh          10 Northeast-AA           32.10      33.25   1
 30 Neal, Jasmine             10 Arundel                28.00      34.34   4
 31 Porter, Saten              9 Northeast-AA           32.00      36.35   1
 32 Rama, Taylor               9 Arundel                30.00      37.09   2
 
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: ! 58.3h  1995        Tamiko Mack, North County HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Franklin, Alexis          10 Old Mill               58.00      56.87!  5
  2 Fajuyigbe, Deborah        11 Bowie                  57.80      59.23   5
  3 Brannock, Ashley          10 Franklin               59.00    1:00.46   5
  4 Wright, Kiana              9 John Carroll         1:00.20    1:00.85   5
  5 Navas, Jessica            12 Bowie                1:00.00    1:00.86   5
  6 Dickens, Rashonda         12 Bowie                1:00.00    1:02.06   5
  7 Freeman, Jordan           11 Old Mill             1:01.00    1:02.16   5
  8 Obrien, Jessica           10 Clarksburg           1:02.00    1:02.24   4
  9 Ryland, Charnay           12 Clarksburg           1:00.00    1:04.29   5
 10 Bode-George, Yinka        11 Queen Anne           1:03.50    1:06.64   4
 11 Gervin, Ebony              9 North County         1:11.90    1:07.03   2
 12 Celtnieks, Lara            9 Oakland Mills        1:07.00    1:07.06   3
 13 Brown, Kathryn            11 C. M. Wright         1:05.10    1:07.24   4
 14 Morris, Annie              9 John Carroll         1:07.00    1:07.74   4
 14 Forrester, Nichole        10 Chesapeake-AA        1:08.00    1:07.74   3
 16 Borrero, Kayla            11 Northeast-AA         1:08.00    1:08.05   3
 17 Bode-George, Lola         12 Queen Anne           1:07.00    1:08.14   4
 18 Green, Michelle           10 Franklin             1:08.00    1:08.36   3
 19 Parent, Alyssa             9 Clarksburg           1:08.00    1:08.86   3
 20 Taylor, Courtney           9 Franklin             1:09.00    1:10.66   3
 21 Vranish, Zoe              10 Old Mill             1:06.00    1:10.74   4
 22 Booker, Katie             10 Chesapeake-AA        1:10.00    1:10.87   2
 23 Maiorana, Gina            10 John Carroll         1:09.80    1:11.37   3
 24 Johnson, Chelsea          10 Arundel              1:10.00    1:11.69   2
 25 Lampron, Jessica          10 Oakland Mills        1:12.00    1:12.29   2
 26 Dorsey, Raenell            9 North County         1:11.00    1:14.13   2
 27 Parikh, Aashi              9 Arundel                         1:14.98   2
 28 Platt, Sarah              11 Arundel              1:10.00    1:15.15   2
 29 Taylor, Ashleigh          10 Northeast-AA                    1:19.36   1
 30 Butts, Anaryana           10 Northeast-AA         1:29.00    1:26.44   1
 31 Loudon, Julia             11 Chesapeake-AA        1:06.00 1:54:34.00   4
 
Girls 800 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: ! 2:16.8h  1992        Stephanie Morningstar, Westminster HS     
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Barnes, Charde             9 Bowie                2:26.00    2:29.60  
  2 Pownall, Kristen          12 Old Mill             2:28.00    2:30.00  
  3 Brand, Sarah               9 Oakland Mills        2:38.00    2:33.00  
  4 Walker, Kortnie           12 Chesapeake-AA        2:32.00    2:34.60  
  5 Rodenas, Julia            12 C. M. Wright         2:35.00    2:34.90  
  6 Rilee, Katelyn            10 Chesapeake-AA        2:30.00    2:35.20  
  7 Cox, Courtney             12 Bowie                2:28.00    2:35.90  
  8 Jefferson, Maya           11 Queen Anne           2:38.00    2:40.40  
  8 Nalley, Lesley            10 Mount De Sal         2:37.10    2:40.40  
 10 Lanphear, Charlee         10 C. M. Wright         2:35.00    2:40.70 
 11 Driver, Sarah             11 John Carroll         2:37.50    2:41.20  
 12 Borrero, Kayla            11 Northeast-AA         2:53.00    2:42.20  
 13 Dirks, Julianne           12 Clarksburg           2:45.00    2:42.40  
 14 Chase, Sarah              10 Franklin             2:39.00    2:44.30  
 15 Stoots, Kayla             10 John Carroll         2:42.70    2:46.60  
 16 Pickles, Cassidy          12 Clarksburg           2:40.00    2:46.80  
 17 Jeannot, Frantzie          9 Mount De Sal         2:35.60    2:49.00  
 18 Bode-George, Lola         12 Queen Anne           2:42.00    2:49.50  
 19 Doyle, Katie               9 Chesapeake-AA        2:44.00    2:49.70  
 20 Vranish, Zoe              10 Old Mill             2:50.00    2:52.20  
 21 Tubene, Lydie             10 Old Mill             2:55.00    2:54.00  
 22 Reed, Stefanie             9 Northeast-AA         3:08.00    2:55.10  
 23 Salinas, Karen            10 Clarksburg           3:00.00    2:55.70  
 24 Baldwin, Nichole          12 Glen Burnie          3:15.00    2:57.50  
 25 Markley, Ashley           11 John Carroll         2:42.50    3:00.50  
 
Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: ! 4:39.6h  2004        Lauren Centrowitz, Broadneck HS           
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rilee, Katelyn            10 Chesapeake-AA        5:03.00    5:02.09  
  2 Holland, Lindsay          11 North County         5:09.00    5:08.14  
  3 Daley, Abbey               9 Clarksburg           5:00.00    5:11.22  
  4 Pownall, Kristen          12 Old Mill             5:07.00    5:15.24  
  5 Jeannot, Frantzie          9 Mount De Sal         5:15.00    5:23.24  
  6 Walker, Kortnie           12 Chesapeake-AA        5:13.00    5:23.29  
  7 Rodenas, Julia            12 C. M. Wright         5:10.00    5:25.96  
  8 Lanphear, Charlee         10 C. M. Wright         5:10.00    5:25.97  
  9 Lang, Tiffany             10 Oakland Mills        5:38.00    5:32.20  
 10 Paduch, Kelly             12 C. M. Wright         5:10.00    5:33.16  
 11 Battaglia, Taylor         10 John Carroll         5:37.50    5:38.46  
 12 Stifler, Sara             11 John Carroll         5:37.90    5:39.90  
 13 Tucker, Viki              10 Franklin             5:35.00    5:42.29  
 14 Young, Jacqui             10 Clarksburg           6:00.00    5:43.47  
 15 Sturgil, Ashley           12 Northeast-AA         6:12.00    5:45.56  
 16 Perry, Maya                9 Bowie                6:00.00    5:51.46  
 17 Finamore, Maggie          11 Mount De Sal         5:40.00    5:53.28  
 18 Neff, Kim                 10 Clarksburg           6:00.00    5:59.24  
 19 Bond, Jessi               12 Old Mill             6:00.00    6:02.39  
 20 Glendenning, Erika        10 Franklin             6:08.00    6:02.83  
 21 Cox, Courtney             12 Bowie                5:38.00    6:05.18  
 22 Walther, Sarah            12 Mount De Sal         6:00.00    6:05.24  
 23 Davidson-Wolf, Leah       12 Oakland Mills        5:55.00    6:21.24  
 24 Russo, Kristen            12 John Carroll         6:05.50    6:26.27  
 25 Lonczynski, Julia          9 Northeast-AA         6:53.00    6:29.23  
 26 Sumner, MacKenzie          9 Queen Anne           7:00.00    6:35.03  
 27 Stocksdale, Tara          12 Chesapeake-AA        6:45.00    6:36.04  

 
Girls 3000 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: ! 10:32.8h  2004        Halsey Sinclair, Montgomery Blair HS     
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Tauber, Elizabeth         11 John Carroll        10:50.00   10:54.11  
  2 Daley, Abbey               9 Clarksburg          11:00.00   11:02.59  
  3 Hora, Whitney             12 C. M. Wright        11:00.00   11:10.66  
  4 Holland, Lindsay          11 North County        11:01.00   11:18.24  
  5 Gallagher, Erin           12 C. M. Wright        11:20.00   11:51.07  
  6 Fillat, Josie             12 Chesapeake-AA       11:58.00   12:11.02  
  7 Bower, Stephanie          10 C. M. Wright        12:10.00   12:26.40  
  8 Young, Jacqui             10 Clarksburg          11:30.00   12:27.37  
  9 Hemler, Alyssa             9 Oakland Mills       13:00.00   12:34.21  
 10 Gede, Laura                9 Franklin            12:00.00   12:34.25  
 11 Sprecher, Angela          11 Old Mill            10:25.00   12:38.26  
 12 Sturgil, Ashley           12 Northeast-AA        13:58.00   12:40.03  
 13 Goetz, Katharina          11 Oakland Mills       13:00.00   12:40.69  
 14 Neff, Kim                 10 Clarksburg          12:00.00   13:00.69  
 15 Koenig, Kelsey            12 Mount De Sal        13:00.00   13:03.74  
 16 Morgan, Megan              9 Chesapeake-AA       12:00.00   13:09.89  
 17 Popek, Gen                10 Franklin            12:45.00   13:10.16  
 18 Montanye, Lindsay         10 Franklin            12:45.00   13:25.31  
 19 Gelety, Elizabeth         12 Chesapeake-AA       12:30.00   13:46.75  
 
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: ! 14.4h  1994        Raina Domneys, Old Mill HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Franklin, Alexis          10 Old Mill               14.85      14.61!  5
  2 Wheeler, Tayler           12 Oakland Mills          17.60      15.68   4
  3 Freeman, Bailee           10 Clarksburg             17.00      16.56   5
  4 Pope, Cassandra            9 Oakland Mills          20.40      17.47   2
  5 Washington, Jasmine       11 North County           17.60      17.68   4
  6 Reilly, Ashley            11 Chesapeake-AA          17.96      17.89   4
  7 Lisbon, Tkeyah            10 John Carroll           18.20      18.04   3
  8 Girard, Maddy             11 Mount De Sal           18.20      18.18   3
  9 Duffy, Grace              10 Mount De Sal           17.50      18.24   4
 10 Driver, Rebecca            9 John Carroll           18.10      18.52   3
 11 Claggett, Briani          12 Clarksburg             18.00      19.08   4
 12 Schulz, Brooke            11 C. M. Wright           19.00      19.20   3
 13 Bunce, Shelby             10 C. M. Wright           18.80      19.48   3
 14 Jones, Angelica           11 Queen Anne             20.00      19.72   2
 15 Etinoff, Alesia           12 John Carroll           17.50      20.06   4
 16 Kent, Taylor              10 Oakland Mills          20.90      20.83   2
 17 Kelly, Maggie              9 Northeast-AA           22.70      21.14   1
 18 Hilliard, Karamia         10 Old Mill               21.00      21.53   1
 19 Lonczynski, Julia          9 Northeast-AA           22.50      21.70   1
 20 Natafgi, Nada              9 North County           23.00      21.82   1
 -- White, Kasey              11 Clarksburg             17.00         FS   5
 -- Feliciano, Rebecca         9 Old Mill               19.60         DQ   2  pushed down hurdle
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: ! 46.00  4/13/2007   Torrie Saunders, Annapolis HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Franklin, Alexis          10 Old Mill               43.23      43.26!  5
  2 Wheeler, Tayler           12 Oakland Mills          54.60      49.25   3
  3 White, Kasey              11 Clarksburg             49.00      49.30   5
  4 Reilly, Ashley            11 Chesapeake-AA          51.61      49.60   4
  5 Schulz, Brooke            11 C. M. Wright           50.80      49.98   4
  6 Duffy, Grace              10 Mount De Sal           50.19      51.04   5
  7 Bunce, Shelby             10 C. M. Wright           51.20      51.41   4
  8 Obrien, Jessica           10 Clarksburg             51.00      51.55   4
  9 Lisbon, Tkeyah            10 John Carroll           53.40      52.06   3
 10 Pickles, Cassidy          12 Clarksburg             50.00      52.59   5
 11 Clarke, Sam                9 John Carroll           52.40      52.78   4
 12 Feliciano, Rebecca         9 Old Mill               51.20      52.79   4
 13 Driver, Rebecca            9 John Carroll           53.60      53.64   3
 14 Girard, Maddy             11 Mount De Sal           53.50      54.88   3
 15 Butler, Diane             10 Glen Burnie          1:02.00      55.12   2
 16 Kent, Taylor              10 Oakland Mills        1:01.90      55.94   2
 17 Stewart, Dejah            10 Queen Anne             55.00      57.08   2
 18 King, Jasmine             11 Glen Burnie          1:05.00      58.15   1
 19 Lonczynski, Julia          9 Northeast-AA         1:01.00      58.67   2
 20 Kelly, Maggie              9 Northeast-AA                    1:00.34   1
 21 Hilliard, Karamia         10 Old Mill               58.00    1:00.74   2
 
Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: ! 50.03  4/13/2007   Annapolis HS, Annapolis HS                  
                       T Carpenter, A Cottrell, T Saunders, J Tongue     
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Old Mill  'A'                                       50.20      51.10   2
  2 Bowie  'A'                                          51.00      51.40   2
  3 Glen Burnie  'A'                                    51.00      52.70   2
  4 Mount De Sales  'A'                                 52.00      53.00   2
  5 C. Milton Wright  'A'                               53.60      53.40   2
  6 Old Mill  'B'                                                  54.70   1
  7 John Carroll  'A'                                   53.60      56.00   2
  8 Chesapeake-AA  'A'                                  58.00      56.50   1
  9 Oakland Mills  'A'                                  57.20      56.80   1
 10 North County  'A'                                   59.00      58.00   1
 11 Clarksburg  'A'                                     54.00      58.50   2
 12 John Carroll  'B'                                            1:01.00   1
 
Girls 4x200 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: ! 1:46.7h  2004        Meade HS, Meade HS                        
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Old Mill  'A'                                     1:49.20    1:45.90!  2
  2 Chesapeake-AA  'A'                                1:48.00    1:47.85   2
  3 Bowie  'A'                                        1:47.00    1:48.36   2
  4 Glen Burnie  'A'                                  1:50.00    1:50.84   2
  5 Mount De Sales  'A'                               1:51.00    1:55.11   2
  6 Old Mill  'B'                                                1:58.13   1
  7 John Carroll  'A'                                 1:54.00    1:58.60   2
  8 Chesapeake-AA  'B'                                           2:00.22   1
  9 North County  'A'                                 2:06.00    2:00.79   1
 10 C. Milton Wright  'A'                             1:54.00    2:07.33   2
 11 Clarksburg  'A'                                   1:57.00    2:11.79   1
 12 John Carroll  'B'                                            2:13.86   1
 
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: ! 4:07.3h  2001        Mervo, Mervo                              
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Old Mill  'A'                                     4:12.00    4:09.20   2
  2 Clarksburg  'A'                                   4:10.00    4:11.50   2
  3 Bowie  'A'                                        4:08.00    4:18.40   2
  4 Chesapeake-AA  'A'                                4:24.00    4:22.10   2
  5 Oakland Mills  'A'                                4:25.00    4:24.30   2
  6 North County  'A'                                 4:31.00    4:29.50   1
  7 C. Milton Wright  'A'                             4:40.00    4:31.90   1
  8 Chesapeake-AA  'B'                                           4:33.90   1
  9 John Carroll  'A'                                 4:30.00    4:37.90   2
 10 John Carroll  'B'                                            4:46.40   1
 11 Arundel  'A'                                      4:30.00    4:47.40   1
 12 Franklin  'A'                                     4:32.00    4:47.80   1
 13 Glen Burnie  'A'                                  5:20.00    5:03.90   1
 
Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: ! 10:05.6h  2003        Broadneck HS, Broadneck HS               
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                  10:45.00   10:34.50  
  2 Oakland Mills  'A'                               10:55.00   10:42.90  
  3 Franklin  'A'                                    10:45.00   10:58.60  
  4 Chesapeake-AA  'A'                               11:00.00   11:08.00  
  5 John Carroll  'A'                                10:52.00   11:09.50  
  6 Old Mill  'A'                                    11:00.00   11:11.10  
  7 Arundel  'A'                                     11:30.00   11:55.10  
  8 Mount De Sales  'A'                              11:30.00   12:05.70  
  9 Glen Burnie  'A'                                 13:15.00   13:18.40  

 
Girls High Jump 4'4"
=========================================================================
 Meet Record: !  5-10  1998        Shanni Moore, McDonogh HS                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Frye, Aubree              11 Chesapeake-AA        5-02.00    5-02.00  
  2 Ravenscroft, Kayla        10 North County         5-02.00    5-00.00  
  3 Pickles, Cassidy          12 Clarksburg           5-00.00   J5-00.00  
  4 Louis, Kenyetta            9 Bowie                5-00.00   J5-00.00  
  5 Lilley, Maya              12 Old Mill             4-10.00    4-10.00  
  6 Casey, Caroline           11 Mount De Sal         5-00.00    4-08.00  
  7 Claggett, Briani          12 Clarksburg           5-00.00   J4-08.00  
  8 Leaman, Sarah             12 Clarksburg           5-00.00   J4-08.00  
  9 Brannock, Ashley          10 Franklin             4-08.00    4-06.00  
 10 McClosky, Holly           12 Chesapeake-AA                   4-04.00  
 10 Clarke, Sam                9 John Carroll         4-06.00    4-04.00  
 10 Garrett, Jessica          10 Old Mill             4-06.00    4-04.00  
 -- Bishop, Taylor            11 C. M. Wright         4-00.00         NH  
 -- Vinton, Shannon            9 John Carroll         4-04.00         NH  
 -- Snoddy, Alexandria        10 Old Mill                             NH  
 -- Doggett, Julia             9 C. M. Wright         4-00.00         NH  
 -- Driver, Rebecca            9 John Carroll         4-04.00         NH  
 -- Neff, Bridget              9 C. M. Wright         4-00.00         NH  
 -- Countiss, Anastasia        9 Mount De Sal         4-06.00         NH  
 
Girls Pole Vault 6'6"
=========================================================================
 Meet Record: ! 10-06  2001        Kierney Hiteshew, Oakland Mills HS          
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Reilly, Ashley            11 Chesapeake-AA        9-00.00    8-06.00  
  2 Holland, Jazmine          12 Old Mill             8-06.00    7-06.00  
 -- Lingenfelter, Kara        10 Chesapeake-AA        9-00.00         NH  
 -- Kammerer, Kathy            9 C. M. Wright         6-00.00         NH  
 -- Davis, Ashley             11 Old Mill             7-06.00         NH  
 -- Herman, Megan             12 Chesapeake-AA        6-06.00         NH  
 -- Gudenzi, Rachel           11 C. M. Wright         6-00.00         NH  
 
Girls Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: ! 17-03  2003        Jerrie Kumula, Bowie HS                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Freeman, Bailee           10 Clarksburg          15-00.00   17-00.50  
  2 Waters, Melanie           12 Chesapeake-AA       16-08.00   16-08.50  
  3 Debeary, Crystal          12 Old Mill            14-00.00   15-08.00  
  4 Feliciano, Alicia         12 C. M. Wright        13-11.00   15-06.50  
  5 Edwards, Lanesha          11 Bowie               16-06.00   15-05.00  
  6 Ryland, Charnay           12 Clarksburg          15-00.00   15-04.50  
  7 McKinney, Kelly           11 C. M. Wright        15-00.00   15-03.50  
  8 Wiess, Emily              12 Mount De Sal        14-00.50   15-01.50  
  9 Cluster, Morgan            9 Chesapeake-AA       13-00.00   15-01.00  
 10 Snoddy, Alexandria        10 Old Mill            13-00.00   14-05.00  
 11 Wright, Kiana              9 John Carroll        14-09.00   14-03.00  
 11 Louis, Kenyetta            9 Bowie               14-04.00   14-03.00  
 13 Lisbon, Tkeyah            10 John Carroll        13-04.00   14-02.00  
 14 Girard, Maddy             11 Mount De Sal        14-02.00   13-08.00  
 15 Holland, Jazmine          12 Old Mill            13-00.00   13-05.00  
 16 Brown, Kathryn            11 C. M. Wright        12-06.00   13-03.00  
 17 Connolly, Brooke          12 Chesapeake-AA       13-00.00   13-01.50  
 18 Taylor, Ashleigh          10 Northeast-AA                   13-00.00  
 19 Etinoff, Alesia           12 John Carroll        16-00.00   12-10.50  
 20 Keller, Gina              11 Mount De Sal        13-00.00   12-10.00  
 21 Pickles, Cassidy          12 Clarksburg          13-00.00   12-06.50  
 22 Kelly, Maggie              9 Northeast-AA                   11-04.00  
 
Girls Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: ! 37-04.25  1993        Raina Domneys, Old Mills HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Waters, Melanie           12 Chesapeake-AA       35-00.00   34-08.50  
  2 Wheeler, Tayler           12 Oakland Mills       32-03.00   34-03.50  
  3 Edwards, Lanesha          11 Bowie               34-00.00   33-09.75  
  4 Ryland, Charnay           12 Clarksburg          34-00.00   33-06.50  
  5 Ravenscroft, Kayla        10 North County        32-07.00   32-08.00  
  6 Freeman, Bailee           10 Clarksburg          31-00.00   32-07.50  
  7 Lilley, Maya              12 Old Mill            31-10.00   32-04.75  
  8 Wiess, Emily              12 Mount De Sal        31-08.00   32-04.00  
  9 Cluster, Morgan            9 Chesapeake-AA       32-00.00   32-01.00  
 10 Debeary, Crystal          12 Old Mill            30-02.00   31-02.00  
 11 Wright, Kiana              9 John Carroll        30-05.00   31-01.00  
 12 Fitzmaurice, Erin         12 Chesapeake-AA       32-00.00   30-08.25  
 13 Schulz, Brooke            11 C. M. Wright        26-09.00   29-11.00  
 14 Garrett, Jessica          10 Old Mill                       29-08.25  
 15 Snoddy, Alexandria        10 Old Mill            27-11.00   29-04.50  
 16 Lampron, Jessica          10 Oakland Mills       24-04.00   28-09.50  
 17 Sikora, Jillian           11 C. M. Wright        27-06.00   27-06.00  
 18 McHenry, Kai               9 Clarksburg          28-00.00   26-08.50  
 19 Keller, Gina              11 Mount De Sal                   26-03.75  
 -- Brown, Kathryn            11 C. M. Wright        26-00.00       FOUL  
 
Girls Shot Put 25'0"
=========================================================================
 Meet Record: ! 36-10  1996        Michelle Smith, Old Mill HS                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Allam, Lauren             12 Chesapeake-AA       38-03.00   42-04.00!
  2 Taylor, Antonella          9 Bowie               39-03.00   39-11.00!
  3 Mealer, Ranita            12 Old Mill            37-11.00   39-07.00!
  4 Ndamukong, Georgette      12 Glen Burnie         32-00.00   34-07.00  
  5 Smith, Casey              11 Chesapeake-AA       33-09.00   34-05.00  
  6 Holland, Jazmine          12 Old Mill            30-00.00   32-01.00  
  7 Morrison, Natalia         12 Clarksburg          30-00.00   30-05.00  
  8 Seldon, Brittany          12 Oakland Mills       28-08.00   30-04.00  
  9 Parks, Debra              11 Mount De Sal        30-00.00   28-07.00  
 10 Councill, Taylor          12 Chesapeake-AA       28-00.00   28-05.00  
 11 Oswald, Priscilla         12 Clarksburg          25-00.00   28-04.00  
 12 Knight, Destinee          10 North County        25-00.00   27-03.00  
 12 Feliciano, Alicia         12 C. M. Wright        27-08.00   27-03.00  
 14 Sanderson, Lizzie         12 Queen Anne          27-07.00   27-02.00  
 15 Robbins, Mary             11 Mount De Sal        25-06.00   26-05.00  
 16 Curry, Myka               10 North County        28-00.00   26-04.00  
 17 Beavin, Meredith          11 Franklin            22-05.00   25-11.00  
 18 Scott, Hannah              9 Oakland Mills       21-09.00   25-07.00  
 19 Lew, Rorie                10 Northeast-AA                   25-00.00  
 19 Colopietro, Jaclyn        11 C. M. Wright        24-00.00   25-00.00  
 21 Hook, Kadie               11 John Carroll        22-04.00   22-08.00  
 22 Menakaya, Chigo           10 Glen Burnie         22-00.00   21-09.00  
 22 Edwards, Brianna          11 Northeast-AA                   21-09.00  
 24 Smith, Tyteana            10 North County        25-06.00   21-08.00  
 25 Makinde, Rachel           10 Glen Burnie         20-00.00   21-07.00  
 26 Tillman, Jessica          10 Old Mill            24-00.00   21-05.00  
 27 Timmons, Shelbi           10 Mount De Sal        24-06.00   20-08.00  
 28 Cary, Kyesha               9 Queen Anne          22-00.00   20-05.00  
 29 Solomon, Tanisha          11 Franklin            19-00.00   19-11.00  
 30 Clarke, Emily              9 John Carroll        17-11.00   19-06.00  
 31 Anderson, Linnea          10 John Carroll        18-00.00   17-11.00  
 31 Greenwood, Kaitlyn         9 Northeast-AA                   17-11.00  
 33 Bell, Noni                11 Franklin            19-00.00   17-10.00  
 34 Sinarimbo, Ashreabai      12 Oakland Mills       16-00.00   16-09.00  
 
Girls Discus Throw 65'0"
=========================================================================
 Meet Record: ! 121-10  1993        Michelle Smith, Old Mill HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Allam, Lauren             12 Chesapeake-AA         135-08     131-00!
  2 Mealer, Ranita            12 Old Mill              106-00     108-04  
  3 Smith, Casey              11 Chesapeake-AA          95-05      92-03  
  4 Taylor, Antonella          9 Bowie                  80-00      91-01  
  5 Robbins, Mary             11 Mount De Sal           78-00      90-07  
  6 Parks, Debra              11 Mount De Sal           89-10      87-06  
  7 Lamb, Alexis              12 Old Mill               72-00      75-10  
  8 Tillman, Allyson          12 Old Mill               75-00      71-02  
  9 Seldon, Brittany          12 Oakland Mills          66-01      71-00  
 10 Randall, Taylor           12 Clarksburg             80-00      68-00  
 11 Parks, Liz                11 Mount De Sal           50-00      67-08  
 12 Lew, Rorie                10 Northeast-AA                      67-07  
 13 Anyangwe, Noella          10 Clarksburg             60-00      66-07  
 14 Sanderson, Lizzie         12 Queen Anne             65-09      64-09  
 15 Beavin, Meredith          11 Franklin               60-00      64-07  
 16 Anderson, Linnea          10 John Carroll           62-00      57-00  
 17 Menakaya, Chigo           10 Glen Burnie            70-00      55-09  
 18 Colopietro, Jaclyn        11 C. M. Wright           60-00      54-09  
 19 Smith, Tyteana            10 North County           50-00      53-10  
 20 Scott, Hannah              9 Oakland Mills          55-00      53-05  
 21 Curry, Myka               10 North County           55-00      52-05  
 22 Bell, Noni                11 Franklin               55-00      47-06  
 23 Solomon, Tanisha          11 Franklin               50-00      47-04  
 24 Hook, Kadie               11 John Carroll           48-00      46-03  
 25 Clarke, Emily              9 John Carroll           37-00      43-08  
 26 Knight, Destinee          10 North County           45-00      43-02  
 27 Greenwood, Kaitlyn         9 Northeast-AA                      42-10  
 28 Cary, Kyesha               9 Queen Anne             58-05      42-09  
 29 Edwards, Brianna          11 Northeast-AA                      41-03  
 -- Langaigne, Sharelle       10 Chesapeake-AA          72-00       FOUL  
 -- Sinarimbo, Ashreabai      12 Oakland Mills          53-00       FOUL  
 -- Makinde, Rachel           10 Glen Burnie            65-00       FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: ! 10.7h  2003        Tony Cole, Oakland Mills HS                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Furman, Josh              12 Old Mill               11.20      11.22   5
  2 Scott-Ransom, Jared       11 Bowie                  10.90      11.34   5
  3 Diggs, Cecil              12 Oakland Mills          11.40      11.55   5
  4 Parker, Detrick           11 Glen Burnie            11.20      11.57   5
  5 Moreno, Devin             12 Clarksburg             11.00      11.57   5
  6 Brown, Demond             11 Old Mill               11.50      11.59   4
  7 Childs, Terrence          10 Oakland Mills          11.40      11.67   4
  8 Hendy, Jeremiah           11 Bowie                  10.90      11.76   5
  9 Kellogg, Jebril           11 North County           11.42      11.82   4
 10 Wagner, Torie             10 Old Mill               11.70      11.89   3
 10 Rover, Mahdi              12 North County           11.43      11.89   4
 12 Moore, Devon              11 C. M. Wright           11.40      11.98   4
 13 Akyen, Paul               11 Clarksburg             11.70      12.01   3
 14 Childs, Tenard            10 Oakland Mills          11.50      12.09   4
 15 Gilmore, Brandon          12 North County           10.80      12.13   5
 16 Johnson, Malique          10 Glen Burnie            11.90      12.26   3
 17 Garrett, Kizon            11 Clarksburg             11.50      12.31   4
 18 Clemson, Thomas           10 Chesapeake-AA          12.51      12.39   1
 19 Murray, Malik             12 Queen Anne             11.80      12.41   3
 20 Travlee, Jerrod           12 Queen Anne             12.00      12.43   2
 21 Proctor, Kevin            10 Northeast-AA           11.90      12.45   3
 22 Hunt, Brian               11 John Carroll           12.20      12.47   2
 23 Marshall, Antonio         10 Franklin               11.70      12.57   4
 24 Jackson, Brandon          12 Arundel                11.80      12.58   3
 25 Hilber, Dylan             11 C. M. Wright           12.20      12.60   2
 26 McKnight, Drew            10 Franklin               12.40      12.63   2
 27 Frazer, Marc              10 Franklin               12.50      12.66   2
 28 Wood, Dylan                9 Northeast-AA           12.80      12.90   1
 29 Heinlein, Jake            10 John Carroll           12.60      13.24   1
 30 Brown, Mike                9 Arundel                12.50      13.25   2
 31 Nguerekata, Gaston         9 Arundel                12.80      13.49   1
 32 Wood, Derrick              9 Northeast-AA           13.50      13.65   1
 33 Long, Kaelan              10 Glen Burnie            13.50      13.67   1
 34 Budka, William            12 Chesapeake-AA                     13.95   1
 -- Bolt, Dean                12 Queen Anne             11.90         FS   3
 
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: ! 21.7h  2005        Kevin Teel, Bowie HS                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mathis, Dominique         12 Old Mill               22.50      22.60   5
  2 Rover, Mahdi              12 North County           22.10      23.20   5
  3 Allen, Markus             12 Glen Burnie            22.50      23.40   5
  4 Furman, Josh              12 Old Mill               23.00      23.70   5
  5 Diggs, Cecil              12 Oakland Mills          23.80      23.80   4
  6 Hughes, Anthony           11 Oakland Mills          24.50      23.90   3
  7 Grant, Bill               12 C. M. Wright           24.00      24.10   4
  8 Bates, Terrell            11 North County           24.60      24.20   3
  9 Childs, Terrence          10 Oakland Mills          24.00      24.40   4
 10 Anderson, Blake           11 Bowie                  22.40      24.50   5
 11 Sandle, Jesse             11 Glen Burnie            23.90      24.60   4
 11 Conway, Devin             11 Chesapeake-AA          24.30      24.60   3
 13 Decarlo, Zach             10 Franklin               23.30      24.70   4
 14 Jones, Dan                11 C. M. Wright           23.40      25.00   4
 15 Ostrowski, Shaun          11 John Carroll           24.30      25.10   3
 16 Jackson, Brandon          12 Arundel                24.00      25.50   3
 16 Travlee, Jerrod           12 Queen Anne             25.30      25.50   2
 18 Solomon, Aris             10 North County           23.90      25.80   4
 19 Proctor, Kevin            10 Northeast-AA           24.20      26.10   3
 20 Murray, Malik             12 Queen Anne             25.60      26.40   1
 21 Zifa, Ibrahim              9 Clarksburg             24.80      26.60   2
 22 Thomas, Chris             10 Chesapeake-AA          26.00      26.80   1
 23 Brown, Mike                9 Arundel                25.00      27.00   2
 24 Wood, Dylan                9 Northeast-AA           26.00      27.20   1
 25 Marshall, Antonio         10 Franklin               25.40      27.50   1
 25 Wilson, Sheldon            9 Clarksburg             25.00      27.50   2
 27 Wood, Derrick              9 Northeast-AA           26.00      29.10   1
 28 Jackson, Jordan           12 Glen Burnie            27.00      29.50   1
 
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: ! 48.5h  1995        Eddie Mackell, North County HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Drew, Terrance            11 Oakland Mills          51.50      48.84   5
  2 Mathis, Dominique         12 Old Mill               50.20      51.43   5
  3 Brown, Jerome             11 Bowie                  51.50      51.49   5
  4 Ealey, Gage               12 Oakland Mills          51.50      51.50   5
  5 Gervin, Cammeron          10 North County           50.10      52.18   5
  6 Hackett, Joel             12 Clarksburg             52.00      52.71   5
  7 Palmer, Jeremy            12 C. M. Wright           57.00      55.15   3
  8 Little, Jaylen             9 Clarksburg             55.40      55.20   4
  9 Spann, Durant             12 Old Mill               56.00      55.73   4
 10 Carroll, Shane            10 C. M. Wright           54.50      55.83   4
 11 Woodlon, Joe              10 North County           57.00      56.00   3
 12 Proctor, Kevin            10 Northeast-AA           57.40      56.57   3
 13 Underdue, Enije           10 Glen Burnie            56.00      56.92   4
 14 Bizzell, Deandrea         12 Old Mill               58.00      56.95   2
 15 Gero, Damien              12 Oakland Mills          57.00      57.08   4
 16 Buss, Paul                10 Chesapeake-AA          58.00      57.53   2
 17 Adewoli, Sulu             10 Bowie                  53.50      57.73   5
 18 Henderson, Richard        12 Glen Burnie            57.00      58.26   3
 19 Evans, Jake                9 C. M. Wright           57.80      58.91   3
 20 Morris, David             12 Chesapeake-AA          59.00      59.93   2
 21 Roman, Scott              10 Franklin               58.00    1:00.25   3
 22 Bagwandeen, Mike          11 Franklin               59.50    1:00.58   2
 23 McKenzie, Glenn           10 Arundel                58.00    1:00.70   2
 24 Perry, Jerome              9 Clarksburg             59.00    1:01.17   2
 25 Paige, Julian              9 Arundel              1:00.00    1:01.51   2
 26 Virtue, Mike              12 Chesapeake-AA        1:03.00    1:03.01   1
 27 Williams, Horane          11 Glen Burnie            59.00    1:03.09   2
 28 Wood, Derrick              9 Northeast-AA         1:06.00    1:03.22   1
 29 Kimbrue, Malik             9 Arundel              1:00.00    1:06.91   1
 30 Barboza, Nick              9 Northeast-AA         1:17.00    1:07.97   1
 -- Gibson-Price, Jordan       9 Queen Anne             57.00         FS   3
 
Boys 800 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: ! 1:58.4h  2002        Izzy Mehmeouic, Oakland Mills HS          
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Vernon, Cody              11 Old Mill             2:01.00    2:02.30  
  2 Brown, Jerome             11 Bowie                2:04.00    2:02.50  
  3 Richardson, Ian           12 John Carroll         2:01.50    2:03.70  
  4 Hackett, Joel             12 Clarksburg           2:03.00    2:04.80  
  5 Trainor, Phil             12 Chesapeake-AA        2:04.00    2:07.00  
  6 Trainor, Tyler            12 Chesapeake-AA        2:02.00    2:09.40  
  7 Jackson, Joshua           11 Glen Burnie          2:08.00    2:12.50  
  8 Palmer, Jeremy            12 C. M. Wright         2:07.00    2:13.60  
  9 Kunkel, Chris             12 John Carroll         2:08.50    2:14.90  
 10 Smith, Matt               12 C. M. Wright         2:11.00    2:16.60  
 11 Longenecker, Ian          12 C. M. Wright         2:12.00    2:16.90  
 12 Drew, Dominic             10 Oakland Mills        2:30.00    2:18.90  
 13 Knaide, David              9 John Carroll         2:22.20    2:21.20  
 14 Hudson, Andrew            12 Franklin             2:12.00    2:21.50  
 15 Israel, Noah              10 Franklin             2:22.00    2:22.10  
 16 Silfies, Dominic           9 Chesapeake-AA        2:20.00    2:24.00  
 17 Cronauer, Michael         10 Franklin             2:15.00    2:26.80  
 18 Johnson, William          11 Queen Anne           2:22.00    2:27.80  
 19 Seto, Ben                  9 North County         2:22.00    2:29.00  
 20 Grenagle, Spencer         12 Northeast-AA         2:22.00    2:29.50  
 21 Kerr, Tyler               12 Old Mill             2:10.00    2:29.90  
 22 Ikwubuo, Kennedy          12 Oakland Mills        2:25.00    2:30.00  
 23 Flanagan, Riley            9 Northeast-AA         2:46.00    2:34.90  
 24 Hatfield, Zach            12 Glen Burnie          2:59.00    2:43.40  
 25 Williams, John             9 Arundel              2:20.00    2:59.40  
 
Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: ! 4:05.5h  1999        Victor Thillet, Old Mill HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Vernon, Cody              11 Old Mill             4:11.00    4:09.72  
  2 Narang, Jatin             12 Clarksburg           4:00.00    4:19.35  
  3 Pickett, Ben              10 John Carroll         4:25.00    4:19.41  
  4 Amaya, Gerardo            10 Bowie                4:38.00    4:31.05  
  5 Smith, Matt               12 C. M. Wright         4:30.00    4:31.95  
  6 Ottenstein, Alan           9 Bowie                4:35.00    4:33.40  
  7 Longenecker, Zac          12 C. M. Wright         4:35.00    4:33.55  
  7 Longenecker, Ian          12 C. M. Wright         4:30.00    4:33.55  
  9 Phipps, Sam               10 Chesapeake-AA        4:40.00    4:37.11  
 10 Walker, John              10 Bowie                4:52.00    4:37.18  
 11 Henderson, Richard        12 Glen Burnie          4:59.00    4:45.25  
 12 Drexel, Dj                11 Chesapeake-AA        4:45.00    4:45.39  
 13 Pinto, Eris               12 Old Mill             5:00.00    4:46.00  
 14 Gallen, Dan               12 John Carroll         4:46.00    4:46.23  
 15 Grenagle, Spencer         12 Northeast-AA         5:08.00    4:51.21  
 16 Schuman, Dylan            10 Franklin             5:05.00    4:58.70  
 17 Say, Chris                11 Arundel              5:10.00    5:02.07  
 18 Seto, Ben                  9 North County         5:30.00    5:02.93  
 19 Lampron, Nick             12 Oakland Mills        5:05.00    5:17.13  
 20 Rodgers, Jason             9 Clarksburg           5:30.00    5:18.55  
 21 Smith, Nick               11 Northeast-AA         5:47.00    5:20.56  
 22 Protin, Aj                10 Arundel              5:10.00    5:20.83  
 23 Zietoon, Tareq            11 Clarksburg           5:10.00    5:23.77  
 24 Kellner, Chris            10 North County         5:30.00    5:25.00  
 25 Fidler, Bryan              9 John Carroll         5:15.00    5:27.12  
 25 Smith, Mike               12 Chesapeake-AA        5:15.00    5:27.12  
 27 Alexander, Colin          10 North County         5:30.00    5:27.74  
 28 Flanagan, Riley            9 Northeast-AA         5:45.00    5:31.69  
 29 Shaikh, Samir             12 Franklin             5:45.00    5:40.66  
 30 Sacks, Brandon            10 Franklin             5:45.00    5:44.04  
 31 Taylor, Lenny             11 Glen Burnie          6:20.00    5:50.20  
 32 Fouch, Gilbert            12 Glen Burnie          6:33.00    7:09.90  

 
Boys 3000 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: ! 8:47.0h  2002        Chris Wright, Mt. St. Joseph HS           
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bertrand, William          9 Clarksburg           9:30.00    9:22.27  
  2 Narang, Jatin             12 Clarksburg           9:30.00    9:22.91  
  3 Lamarsh, Ripken           11 Chesapeake-AA        9:35.00    9:39.81  
  4 Ottenstein, Alan           9 Bowie                9:30.00    9:43.18  
  5 Love, Alex                 9 Chesapeake-AA        9:45.00    9:44.28  
  6 Colopietro, Dan           12 C. M. Wright         9:50.00    9:44.80  
  7 Pegg, Dane                12 Chesapeake-AA        9:45.00    9:52.06  
  8 Burke, Luke               12 C. M. Wright         9:50.00    9:52.48  
  9 Amaya, Gerardo            10 Bowie                9:50.00   10:14.01  
 10 Pinto, Eris               12 Old Mill            10:30.00   10:30.67  
 11 Bowling, Cameron           9 Oakland Mills       10:45.00   10:36.59  
 12 Graves, Sam                9 Glen Burnie         11:40.00   10:39.75  
 13 Horn, Will                 9 John Carroll        11:25.00   10:52.04  
 14 Tian, Jacky               10 Oakland Mills       10:50.00   10:53.89  
 15 Besser, Jason             11 Franklin            10:40.00   10:55.52  
 16 Vassar, Marc              11 Franklin            10:55.00   11:11.24  
 17 Hobson, John               9 Northeast-AA        13:50.00   11:33.93  
 18 Stolzenback, Jake          9 North County        12:00.00   11:37.66  
 19 Lavenroth, Justin         10 North County        12:00.00   11:49.41  
 20 Schott, Mike              10 John Carroll        12:00.00   11:49.43  
 21 Diaz, Adam                11 Northeast-AA        14:33.00   13:29.82  
 22 Pomerantz, Matt           12 Glen Burnie         14:00.00   13:52.67  


 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: ! 14.2h  2000        Chris Scott, North County HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Queen, Ian                11 Glen Burnie            14.50      15.99   4
  2 Milligan, Joey            12 Chesapeake-AA          16.61      16.19   4
  3 Gilliam, Steven            9 Bowie                  15.23      16.27   4
  4 Moore, Tevin              10 Chesapeake-AA          17.71      16.32   3
  5 Ogbe, Esanye              10 Franklin               17.00      16.74   3
  6 Robinson, Blair           12 Old Mill               16.20      16.91   4
  7 Thomas, Idris             11 C. M. Wright           18.60      17.60   2
  8 Hunton, Chris             12 C. M. Wright           19.10      17.74   2
  9 Wiley, Steve              11 Old Mill               17.50      17.75   3
  9 Ritterpusch, Mark         10 Chesapeake-AA          19.00      17.75   2
 11 Cloonan, Kyle             12 C. M. Wright           18.10      18.44   3
 12 Wu, Strong                11 Clarksburg             17.90      19.06   3
 13 Lhotsky, Andrew           12 John Carroll           19.10      19.26   2
 14 Kumbelay, Aaron            9 Oakland Mills          22.20      20.85   1
 15 Legare, Terence           12 Oakland Mills          20.00      21.42   1
 16 Smith, Nick               11 Northeast-AA           22.10      22.00   1
 -- Daniel, Chaquille         12 Clarksburg             15.20        DNF   4
 
Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: ! 39.2h  2000        Chris Scott, North County HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Moreno, Devin             12 Clarksburg             40.00      41.21   5
  2 Milligan, Joey            12 Chesapeake-AA          41.50      42.31   5
  3 Gervin, Cammeron          10 North County           41.90      43.05   5
  4 Robinson, Blair           12 Old Mill               44.60      43.21   4
  5 Moore, Tevin              10 Chesapeake-AA          44.50      43.29   4
  6 Ogbe, Esanye              10 Franklin               45.00      44.35   4
  7 Wiley, Steve              11 Old Mill               44.00      44.50   4
  8 Brown, Steven             11 Queen Anne             43.00      44.51   5
  9 Hoerr, Zach               11 C. M. Wright           45.90      45.50   3
 10 Rice, Trequell             9 North County           48.00      45.59   3
 11 Thomas, Idris             11 C. M. Wright           46.80      45.87   3
 12 Ritterpusch, Mark         10 Chesapeake-AA          44.50      46.22   4
 13 Cloonan, Kyle             12 C. M. Wright           45.20      46.78   3
 14 Lhotsky, Andrew           12 John Carroll           47.70      47.62   3
 15 Richburg, Brandon         12 Oakland Mills                     47.89   1
 16 Little, Jaylen             9 Clarksburg             50.00      47.94   2
 17 Kumbelay, Aaron            9 Oakland Mills                     48.65   1
 18 Legare, Terence           12 Oakland Mills                     49.16   1
 19 Jones, Zachary             9 North County           52.00      50.41   2
 20 Bagwandeen, Mike          11 Franklin               48.50      50.63   2
 21 Williams, John             9 Arundel                52.00      51.48   2
 22 Smith, Nick               11 Northeast-AA           52.00      52.65   2
 23 Kirchmann, Jake           11 Northeast-AA                      53.09   1
 24 Carroll, Leo               9 North County           53.00      55.20   1
 
Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: ! 42.8h  2005        Old Mill HS, Old Mill HS                    
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Oakland Mills  'A'                                  46.10      42.80!  2
  2 Old Mill  'A'                                       44.20      43.20   2
  3 Bowie  'A'                                          42.70      43.40   2
  4 North County  'A'                                   43.50      44.60   2
  5 Old Mill  'B'                                                  44.80   1
  6 Glen Burnie  'A'                                    48.00      45.20   1
  7 C. Milton Wright  'A'                               46.70      46.20   2
  8 Queen Anne School  'A'                              49.00      47.40   1
  9 Franklin  'A'                                       49.30      48.60   1
 10 Clarksburg  'A'                                     46.00      49.40   2
 11 Franklin  'B'                                                  50.10   1
 12 Chesapeake-AA  'A'                                  48.00      50.90   2
 
Boys 4x200 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: ! 1:28.4h  2005        Old Mill HS, Old Mill HS                  
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Bowie  'A'                                        1:28.80    1:31.25   2
  2 Old Mill  'A'                                     1:32.20    1:31.59   2
  3 North County  'A'                                 1:32.00    1:32.16   2
  4 Oakland Mills  'A'                                1:33.30    1:34.05   2
  5 C. Milton Wright  'A'                             1:35.50    1:35.86   2
  6 Franklin  'A'                                     1:36.00    1:40.39   1
  7 Clarksburg  'A'                                   1:34.00    1:41.38   2
  8 North County  'B'                                            1:41.82   1
  9 Chesapeake-AA  'A'                                1:34.00    1:42.06   2
 10 Arundel  'A'                                      1:42.00    1:48.13   1
 11 North County  'C'                                            2:03.44   1
 
Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: ! 3:24.3h  2003        Mervo, Mervo                              
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Oakland Mills  'A'                                3:39.70    3:32.70   2
  2 Old Mill  'A'                                     3:36.00    3:37.30   2
  3 Bowie  'A'                                        3:24.00    3:37.90   2
  4 North County  'A'                                 3:32.00    3:38.70   1
  5 Chesapeake-AA  'A'                                3:50.00    3:44.00   2
  6 Clarksburg  'A'                                   3:33.00    3:45.40   2
  7 C. Milton Wright  'A'                             3:46.00    3:46.60   2
  8 John Carroll  'A'                                 3:51.00    3:48.90   1
  9 Glen Burnie  'A'                                  3:58.00    3:49.50   1
 10 Old Mill  'B'                                                3:51.90   1
 11 Queen Anne School  'A'                            3:50.00    3:56.10   2
 12 Chesapeake-AA  'B'                                           4:09.60   1
 13 Arundel  'A'                                      4:00.00    4:29.50   1
 
Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: ! 8:10.7h  4/11/2006   Meade HS, Meade HS                        
                         M Brinkley, J Everett, N Goffart, O Omotosho      
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 Clarksburg  'A'                                   8:30.00    8:27.08  
  2 Chesapeake-AA  'A'                                8:24.00    8:36.24  
  3 John Carroll  'A'                                 8:35.00    8:42.06  
  4 Franklin  'A'                                     9:00.00    9:22.29  
  5 Oakland Mills  'A'                                9:10.00    9:29.67  
  6 Glen Burnie  'A'                                  9:30.00    9:31.31  
  7 Chesapeake-AA  'B'                                           9:52.07  
  8 John Carroll  'B'                                           10:01.62  



 
Boys High Jump 5'4"
=========================================================================
 Meet Record: !  6-07  1997        Mike Hughes, Bowie HS                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mathis, Josh              11 Franklin             6-00.00    5-10.00  
  2 Richburg, Brandon         12 Oakland Mills        5-10.00   J5-10.00  
  3 Hunton, Chris             12 C. M. Wright         5-02.00    5-08.00  
  4 Shaw, Shawandre           10 Old Mill             5-02.00    5-06.00  
  4 Morris, David             12 Chesapeake-AA                   5-06.00  
  6 Thomas, Idris             11 C. M. Wright         5-04.00    5-04.00  
  6 Akyen, Paul               11 Clarksburg           5-00.00    5-04.00  
  8 Clemson, Thomas           10 Chesapeake-AA                  J5-04.00  
 -- Revere, James             12 Old Mill             5-04.00         NH  
 -- Pride, Damien             12 Clarksburg           5-00.00         NH  
 -- Smith, Jordan             12 C. M. Wright         5-00.00         NH  
 -- White, Brent              12 Glen Burnie                          NH  
 -- Fouch, Andrew             11 Glen Burnie          5-04.00         NH  
 -- Hopkins, Evan             12 Oakland Mills        5-02.00         NH  
 -- Ayodeji, Abebe            11 Bowie                5-04.00         NH  
 -- Buss, Paul                10 Chesapeake-AA                        NH  
 -- Akognon, Didas            10 Bowie                5-04.00         NH  
 -- Montgomery, Alonzo         9 Clarksburg                           NH  
 -- Johnson, Malique          10 Glen Burnie          5-00.00         NH  
 
Boys Pole Vault 9'0"
=========================================================================
 Meet Record: ! 14-01  2002        Rob Ludwig                                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Gancarz, Ian              10 Old Mill            11-06.00   11-00.00  
  2 Fox, Jt                   12 C. M. Wright        10-00.00  J11-00.00  
  3 Schultz, Jim              12 John Carroll        10-06.00   10-06.00  
  4 Stocksdale, Tyler         12 Chesapeake-AA       10-06.00  J10-06.00  
  5 Hardesty, Brennan          9 Chesapeake-AA       10-00.00   10-00.00  
  6 Posten, Dillion           10 Old Mill            10-06.00    9-00.00  
  7 Seldon, Etienne           11 Oakland Mills        7-06.00   J9-00.00  
 -- Sparr, Dexter             10 C. M. Wright         8-00.00         NH  
 -- Metzler, Guy              11 Old Mill            11-00.00         NH  
 -- Blevins, Adam             11 Chesapeake-AA       10-00.00         NH  
 -- Pittman, Chaz              9 Oakland Mills                        NH  
 
Boys Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: ! 22-04.50  1995        Damion Moss, Meade HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ealey, Gage               12 Oakland Mills       20-03.00   22-05.50!
  2 Grant, Bill               12 C. M. Wright        18-00.00   19-11.00  
  2 Brown, Steven             11 Queen Anne          20-05.00   19-11.00  
  4 Pindell, Eric             12 Old Mill            21-11.00   19-08.00  
  5 Thompson, Jared            9 Clarksburg          16-00.00   19-07.50  
  5 Nwosu, Bryant             11 Bowie               20-00.00   19-07.50  
  7 White, Brent              12 Glen Burnie                    19-03.00  
  8 Drew, Dominic             10 Oakland Mills       18-00.00   19-00.00  
  9 Clemson, Thomas           10 Chesapeake-AA       19-00.00   18-08.00  
 10 Little, Jaylen             9 Clarksburg          16-00.00   18-07.00  
 11 Dines, Walter             12 North County        18-09.00   18-05.00  
 12 Hunton, Chris             12 C. M. Wright        17-00.00   18-04.00  
 13 Morrison, Jeff            10 Clarksburg          16-00.00   17-10.00  
 14 Proctor, Kevin            10 Northeast-AA                   17-09.00  
 15 Bramble, Lloyd            10 Queen Anne          17-09.00   17-07.50  
 16 Herold, Steve             11 C. M. Wright        18-06.00   17-07.00  
 17 Revere, James             12 Old Mill            17-06.00   17-04.00  
 18 Smith, Keith              11 Old Mill            18-06.00   16-11.75  
 19 Kirchmann, Jake           11 Northeast-AA                   16-06.00  
 20 Grenagle, Spencer         12 Northeast-AA                   16-00.00  
 20 Thomas, Chris             10 Chesapeake-AA                  16-00.00  
 22 Frazer, Marc              10 Franklin            17-00.00   15-10.00  
 
Boys Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: ! 46-02  4/11/2006   Damel Goddard, Bowie HS                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pindell, Eric             12 Old Mill            42-07.00   43-07.00  
  2 Brown, Steven             11 Queen Anne          41-06.00   42-03.00  
  3 Diggs, Cecil              12 Oakland Mills       40-10.50   41-06.00  
  4 Herold, Steve             11 C. M. Wright        36-03.00   38-04.50  
  5 Trainor, Tyler            12 Chesapeake-AA       39-00.00   38-02.50  
  6 Kirchmann, Jake           11 Northeast-AA                   38-00.50  
  7 Bramble, Lloyd            10 Queen Anne          38-11.00   37-07.00  
  8 Trainor, Phil             12 Chesapeake-AA       39-00.00   37-06.00  
  9 Thompson, Jared            9 Clarksburg          34-00.00   36-03.50  
 10 Zifa, Ibrahim              9 Clarksburg          35-00.00   35-09.00  
 11 Smith, Keith              11 Old Mill            37-00.00   35-08.50  
 12 Morris, David             12 Chesapeake-AA       36-00.00   35-00.50  
 13 Sparr, Dexter             10 C. M. Wright        31-02.00   34-04.00  
 14 Moore, Devon              11 C. M. Wright        30-04.00   32-01.50  
 15 Pittman, Chaz              9 Oakland Mills       29-00.00   30-08.50  
 16 Shaw, Shawandre           10 Old Mill                       28-11.00  
 -- Wu, Strong                11 Clarksburg          35-00.00       FOUL  
 
Boys Shot Put 35'0"
=========================================================================
 Meet Record: ! 55-01  1993        Jamal Dixon-Hawkins, Old Mill HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bozeman, Okoye            12 Bowie               49-03.00   52-07.00  
  2 Randall, John             11 Franklin            48-05.00   49-07.00  
  3 Allam, Drew               10 Chesapeake-AA       42-00.00   47-03.00  
  4 Blandon, William          12 North County        48-00.00   47-02.00  
  5 Brown, Kevin              11 Franklin            45-00.00   46-01.00  
  6 Johnson, Rodney           12 North County        45-00.00   45-10.00  
  7 Fallin, Taylor            12 Bowie               41-00.00   44-04.00  
  8 Sanner, Jake              11 Chesapeake-AA       38-09.25   42-09.00  
  9 Milich, Tim               12 C. M. Wright        41-00.00   42-04.00  
 10 Wood, Ryan                10 North County        42-00.00   41-05.00  
 11 Daniel, Chaquille         12 Clarksburg          45-00.00   40-03.00  
 12 Bramble, Lloyd            10 Queen Anne          39-03.00   38-09.00  
 13 Mitchell, Emmanual         9 Old Mill            35-00.00   37-05.00  
 14 Costa, Travis             10 Northeast-AA                   37-02.00  
 15 Ezenwanne, Eric           11 Oakland Mills       34-07.00   36-10.00  
 16 Blankenship, Tyler        10 Chesapeake-AA       35-10.00   36-09.00  
 17 Dembinski, Alex           11 Old Mill            35-00.00   35-11.00  
 18 Campbell, Zachary         11 Old Mill            34-00.00   35-00.00  
 19 Detweiler, Mike           12 Arundel             35-00.00   33-09.00  
 20 Morrison, Jeff            10 Clarksburg          35-00.00   33-03.00  
 21 Hernandez, Miguel         11 Clarksburg          35-00.00   32-07.00  
 22 Pendock, Andrew           12 Arundel             35-00.00   32-00.00  
 23 Violette, Dave            11 C. M. Wright        26-00.00   30-04.00  
 24 Phillips, Donald          12 Oakland Mills       48-02.75   29-09.00  
 25 Howard, George            10 Arundel             25-00.00   24-04.00  
 
Boys Discus Throw 95'0"
=========================================================================
 Meet Record: ! 171-05  2003        Lief Cargo, Bowie HS                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Randall, John             11 Franklin              127-00     126-05  
  2 Kopp, Joe                 12 Arundel                          126-03  
  3 Blandon, William          12 North County          135-00     125-01  
  4 Johnson, Rodney           12 North County          124-00     114-11  
  5 Sanner, Jake              11 Chesapeake-AA         107-05     114-00  
  6 Ezenwanne, Eric           11 Oakland Mills         111-08     113-07  
  7 Hoenig, Mitchell          11 Old Mill              106-00     107-05  
  8 Bozeman, Okoye            12 Bowie                 110-00     106-03  
  9 Carey, Pat                12 North County          120-00     104-07  
 10 Costa, Travis             10 Northeast-AA                     104-04  
 11 Milich, Tim               12 C. M. Wright          106-11     103-05  
 12 Kirchmann, Jake           11 Northeast-AA                     101-00  
 13 Mitchell, Emmanual         9 Old Mill               80-00     100-01  
 14 Allam, Drew               10 Chesapeake-AA         113-05      99-09  
 15 Detweiler, Mike           12 Arundel                           98-09  
 16 Brown, Kevin              11 Franklin              110-00      97-10  
 17 Wood, Ryan                10 North County           90-00      97-00  
 18 Anoh, Moses               11 Clarksburg             96-00      96-05  
 19 Fallin, Taylor            12 Bowie                  80-00      94-06  
 20 Hernandez, Miguel         11 Clarksburg             90-00      92-03  
 21 Pendock, Andrew           12 Arundel                           87-10  
 22 Fouch, Andrew             11 Glen Burnie            97-00      87-09  
 23 Blankenship, Tyler        10 Chesapeake-AA          90-09      86-09  
 24 Hancock, Tom              10 John Carroll           84-00      84-05  
 25 Koomson, Anthony          11 Oakland Mills          77-06      76-01  
 26 Schultz, Jim              12 John Carroll           83-09      61-04  
 27 Pinto, Elizha             12 Old Mill               75-00      59-08  
 28 Johnson, Malique          10 Glen Burnie            78-00      55-09  
 -- Roth, Alex                10 Franklin               90-00         ND  
 -- Violette, Dave            11 C. M. Wright           82-00       FOUL  
 -- Gilliam, Steven            9 Bowie                  80-00       FOUL  
 -- Phillips, Donald          12 Oakland Mills          94-00       FOUL  
 -- King, Kevin               10 Clarksburg             80-00       FOUL 


Return to Top

Email | About