MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




US Youth Olympic Trials
Hosted By: USATF
Arlington, Texas
2010-04-03

Women  100 Meter 
=================================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jacobs, Myasia               Unattached             11.72      11.96Q  NWI  2 
  2 Reynolds, Robin              Miami Northw           11.56      12.03Q  NWI  1 
  3 Ekpone, Olivia               Unattached             11.60      12.04Q  NWI  1 
  4 Daniels, India               Unattached             11.78      12.14Q  NWI  2 
  5 Jones, Kehri                 Unattached             11.51      12.22Q  NWI  2 
  6 Johnson, Ahtyana             Unattached             11.90      12.24Q  NWI  1 
  7 Gray, Gabrielle              High Point C           11.91      12.28q  NWI  2 
  8 Brown, Bealoved              Unattached             12.12      12.35q  NWI  1 
  9 Obasih, Chidera              Brookfield C           11.84      12.35   NWI  1 
 10 Lowery, Gianna               Tachyon Trac           12.12      12.68   NWI  2 
 
Women  100 Meter 
==============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Jacobs, Myasia               Unattached             11.96      12.13  -4.6 
  2 Ekpone, Olivia               Unattached             12.04      12.19  -4.6 
  3 Daniels, India               Unattached             12.14      12.20  -4.6 
  4 Jones, Kehri                 Unattached             12.22      12.22  -4.6 
  5 Johnson, Ahtyana             Unattached             12.24      12.42  -4.6 
  6 Reynolds, Robin              Miami Northw           12.03      12.58  -4.6 
  7 Brown, Bealoved              Unattached             12.35      12.91  -4.6 
 -- Gray, Gabrielle              High Point C           12.28         FS  -4.6 
Preliminaries
  9 Obasih, Chidera              Brookfield C           12.35                  
 10 Lowery, Gianna               Tachyon Trac           12.68                  
 
Women  200 Meter 
=================================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Reynolds, Robin              Miami Northw           23.37      23.80Q  NWI  2 
  2 Ekpone, Olivia               Unattached             23.83      23.92Q  NWI  1 
  3 Francis, Chamique            Ruff Kutz Tr           24.68      23.88Q  NWI  2 
  4 Daniels, India               Unattached             24.43      24.14Q  NWI  1 
  5 Jacobs, Myasia               Unattached             23.99      23.91Q  NWI  2 
  6 Obasih, Chidera              Brookfield C           23.82      24.42Q  NWI  1 
  7 Brown, Bealoved              Unattached             24.74      24.57q  NWI  2 
  8 Ndipagbor, Akawkaw           Unattached             24.00      24.70q  NWI  2 
  9 Jones, Kehri                 Unattached             24.45      24.70   NWI  1 
 10 Scott, Christine             Unattached             24.95      24.74   NWI  1 
 11 Gray, Gabrielle              High Point C           24.98      24.99   NWI  1 
 12 Lowery, Gianna               Tachyon Trac           24.99      25.00   NWI  2 
 
Women  200 Meter 
==============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ekpone, Olivia               Unattached             23.92      23.64   2.4 
  2 Francis, Chamique            Ruff Kutz Tr           23.88      23.97   2.4 
  3 Daniels, India               Unattached             24.14      24.13   2.4 
  4 Ndipagbor, Akawkaw           Unattached             24.70      24.35   2.4 
  5 Jacobs, Myasia               Unattached             23.91      24.51   2.4 
  6 Obasih, Chidera              Brookfield C           24.42      24.61   2.4 
  7 Brown, Bealoved              Unattached             24.57      24.64   2.4 
  8 Reynolds, Robin              Miami Northw           23.80      25.32   2.4 
Preliminaries
  9 Jones, Kehri                 Unattached             24.70                  
 10 Scott, Christine             Unattached             24.74                  
 11 Gray, Gabrielle              High Point C           24.99                  
 12 Lowery, Gianna               Tachyon Trac           25.00                  
 
Women  400 Meter 
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reynolds, Robin              Miami Northw           52.15      53.48  
  2 Francis, Chamique            Ruff Kutz Tr           53.42      53.86  
  3 Johnson, Ahtyana             Unattached             54.62      54.17  
  4 Ndipagbor, Akawkaw           Unattached             53.12      54.91  
  5 Carter, Tiaira               Unattached             55.80      56.33  
  6 Brown, Felicia               Sprint Athle           55.86      56.91  
  7 Fluker, Nia                  Genesis 248            54.72      59.28  
 
Women  1000 Meter
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Francis, Claudia             Team Evoluti         2:05.47    2:54.15  
 
Women  3000 Meter
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Valenzuela, Hannah           Unattached          10:23.63   11:05.40  
 
Women  5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Townsend, Julia              Unattached          32:18.20   30:29.61  
 -- Dawsey, Critter              Unattached                           DQ  
 
Women  100 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Wilson, Trinity              Unattached             13.51      13.93  -3.5 
  2 Philson, Lateisha            Ruff Kutz Tr           14.31      14.08  -3.5 
  3 Pledger, Le'Tristan          Unattached             14.19      14.33  -3.5 
  4 Gochenour, Alex              Cornhusker F           14.33      14.54  -3.5 
  5 McDougald, Kasha             Unattached             14.16      14.74  -3.5 
  6 Hailey, Nnenya               Unattached             14.22      14.74  -3.5 
 
Women  400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bryant-Brock, Amber          Unattached           1:00.02    1:00.61  
  2 Schilsky, Leslie             Northwest Fl         1:03.01    1:01.73  
  3 Armstead, Krista             Unattached           1:03.63    1:01.82  
  4 Stepter, Jaide               Unattached           1:02.81    1:02.81  
  5 Monteverde, Alyssa           Unattached           1:03.60    1:03.33  
  6 Hailey, Nnenya               Unattached           1:01.77    1:03.36  
  7 Gochenour, Alex              Cornhusker F         1:03.71    1:03.55  
  8 Brown, Anetra                Unattached           1:03.95    1:06.45  
 
Women  2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jenkins, Destiny             Unattached           7:11.73    7:33.48  
  2 Royal, Adrianna              Federal Way          7:35.48    7:50.78  
 
Women  High Jump
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Monteverde, Alyssa           Unattached             1.70m      1.65m  
  2 Strates, Britni              Unattached             1.72m     J1.65m  
  3 Terrell, Jalisa              Sprint Athle           1.75m      1.60m  
  3 Parr, Shannon                Unattached             1.62m      1.60m  
  5 Patrick, Sierra              Unattached             1.62m     J1.60m  
  6 Frazier, Dennisha            DC Speed (Pa           1.52m      1.45m  
 
Women  Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hancock, Hadley              World Class            3.49m      3.50m  
  2 Monteverde, Anginae          Unattached             3.70m      3.35m  
  3 Powell, Kassie               Unattached             3.50m     J3.35m  
  4 Wesley, Victoria             Unattached             3.63m     J3.35m  
  5 Bone, Robin                  Unattached             3.68m      3.20m  
 
Women  Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Pledger, Le'Tristan          Unattached             5.78m      5.74m   0.1 
  2 Jones, Kehri                 Unattached             5.63m      5.54m   1.1 
  3 Carney, Taira                Unattached             5.53m      5.52m   0.4 
  4 Reynolds, Robin              Miami Northw           5.94m      5.32m   0.5 
 
Women  Triple Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Caldwell, Jessica            McDonogh Sch          11.87m     11.56m   0.7 
  2 Carney, Taira                Unattached            11.71m     11.27m   0.5 
 
Women  Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Howard, Sarah                Unattached            13.58m     14.11m  
  2 Ashe, Shelby                 Throw 1 Deep          12.90m     13.86m  
  3 Alexander, Adrienne          Metropolis T          13.55m     13.08m  
  4 Carson, Hannah               Arizona Chee          12.95m     12.77m  
  5 Allgood, Avione              Vegas Valley          13.13m     12.10m  
 
Women  Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tolson, Sarah                Unattached            44.80m     42.89m  
  2 Allgood, Avione              Vegas Valley          41.70m     40.09m  
  3 Carson, Hannah               Arizona Chee          42.06m     37.01m  
 
Women  Hammer Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ashe, Shelby                 Throw 1 Deep          56.54m     55.88m  
  2 Veatch, Ashlen               Unattached            45.27m     46.34m  
  3 McClain, Cara                Unattached            40.08m     40.65m  
 
Women  Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carson, Hannah               Arizona Chee          48.33m     52.36m  
  2 Allgood, Avione              Vegas Valley          45.69m     45.41m  
 
Men  100 Meter 
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Sanders, Brandon             Unattached             10.63      11.05  -3.8 
  2 Freeman, Siddell             Club Elite o           10.81      11.32  -3.8 
  3 Anderson, James              Destined To            10.89      11.35  -3.8 
  4 Mcdaniel, Eric               Unattached             10.98      11.36  -3.8 
  5 Muhammad, Khalfani           Unattached             11.01      11.50  -3.8 
  6 Gillie, Jalen                Silver Sprin           11.09      11.56  -3.8 
  7 Thompson, Kyle               Unattached             10.92      11.90  -3.8 
 
Men  200 Meter 
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Sanders, Brandon             Unattached             21.44      21.73   NWI 
  2 Freeman, Siddell             Club Elite o           21.96      21.93   NWI 
  3 Mcdaniel, Eric               Unattached             22.36      22.11   NWI 
  4 Doermann, William Channi     Unattached             21.52      22.24   NWI 
  5 Muhammad, Khalfani           Unattached             22.10      22.48   NWI 
  6 Gillie, Jalen                Silver Sprin           22.23      22.70   NWI 
  7 Johnson, Tyrone Shon         Unattached             22.34      22.81   NWI 
 -- Coleman, Gregory             Unattached             21.92        DNF   NWI 
 
Men  400 Meter 
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glass, Najee                 St. Peter's            47.87      47.72  
  2 Carson, Paris                Unattached             48.30      50.64  
 
Men  1000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Noble, Raynaldo              Unattached           4:11.00    2:35.73  
  2 Everett, Daniel              Westminster          4:14.01    2:36.73  
  3 Worley, Dillon               Northwest Fl         4:10.48    2:39.80  
 
Men  3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clemente, Elliot             Unattached           9:26.15    8:55.61  
  2 Deuel, Parker                Unattached           9:31.01    8:55.78  
 
Men  10000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sorensen, Tyler              Unattached          45:36.65   45:52.61  
  2 Haertel, Joshua              Unattached          50:27.55   58:21.52  
  3 Hallman, Jonathan            Unattached          52:45.00 1:03:35.94  
 -- Napier, Jordan               Running Warr                        DNF  
 
Men  110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Minkah, Kenneth              Unattached             13.75      14.32  -3.1 
  2 Moore, Jordan                Sprint Athle           14.53      14.86  -3.1 
  3 Fellows, Alec                Unattached             14.60      14.94  -3.1 
  4 Williams, Wesley             Unattached             15.21      16.09  -3.1 
 
Men  400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nixon, Gunnar                Eastside Ste           53.95      52.66  
  2 Coleman, Gregory             Unattached             53.27      52.69  
  3 Gonzales, Jarrett            Unattached             54.58      55.67  
  4 Ucherek, Nicholas            Unattached             54.94      59.17  
 
Men  2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wong, Daniel                 Unattached           6:26.46    6:17.47  
  2 Reyen, Chet                  RF United           10:02.00    6:33.19  
  3 Jenkins, Joshua              Unattached           6:28.90    7:14.83  
 
Men  High Jump
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nixon, Gunnar                Eastside Ste           2.08m      2.05m  
  2 Scott, Ryan                  Unattached             2.00m      1.95m  
  3 Crampton, Cody               Unattached             2.03m      1.90m  
  4 Spejcher, Kevin              Unattached             2.00m     J1.90m  
  5 Bell, Trevor                 Beaumont Tra           1.94m      1.80m  
 
Men  Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Watson, Reese                Unattached             4.50m      4.75m  
  2 Kirillov, Nikita             Unattached             4.65m      4.60m  
  3 Ziemek, Zachery              Unattached             4.41m     J4.60m  
  4 Severson, Blair              Texas Elite            4.64m      4.45m  
  5 Sumner, Eli                  Unattached             4.31m      4.30m  
 -- Beck, Joseph                 Unattached             4.57m         NH  
 -- Thompson, Kyle               Unattached             4.80m         NH  
 
Men  Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Carson, Paris                Unattached             6.80m      6.55m   0.2 
  2 Fellows, Alec                Unattached             7.03m      6.54m   0.1 
 
Men  Triple Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ziemek, Zachery              Unattached            13.89m     14.29m   0.6 
 
Men  Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Glauser, Ben                 Throw 1 Deep          18.82m     17.29m  
  2 Block, Gregory               Unattached            16.16m     15.85m  
 
Men  Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Baranchik, Andrey            Unattached            51.68m     50.89m  
  2 Carter, Kirby                Unattached            50.46m     48.06m  
 
Men  Hammer Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Loe, Nathan                  Throw 1 Deep          55.54m     62.60m  
  2 Brentnall, Edward            Throw 1 Deep          53.27m     58.56m  
 
Men  Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bogert, Devin                Northwest Fl          66.04m     70.11m  
  2 Zuidema, Kaleb               Unattached            58.67m     68.07m  
  3 Sandoval-Flores, Paulo       Unattached            54.18m     56.69m


Return to Top

Email | About