MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Arundel Relays
Arundel Relays History
Hosted By: Arundel
Annapolis, Maryland
2010-05-01

Results published by http://www.hometownannapolis.com 

GIRLS

TEAM SCORES: 
1, Chesapeake, 76 
1, Old Mill, 76 
3, Annapolis, 59 
4, Severna Park, 37 
5, Walter Johnson, 31 
6, Chopticon, 26 
7, Bowie, 22 
8, Broadneck, 22 
9, South River, 15 
10, Walt Whitman, 15 
11, Meade, 14 
12, Fairmont Heights, 9 
13, Crossland, 8 
14, Arundel, 6 
15, La Plata, 1 
16, McDonough 0

EVENT SCORES: 
6,400-meter relay: 
1, Walter Johnson (Spencer, Bouvet, Bosse, Willett), 22:08
2, Severna Park, 22:37.7
3, Chesapeake, 23:31.2

Shuttle hurdle relay: 
1, Annapolis (Wilds, Cannon, Brown, Landell), 1:08.9
2, Old Mill, 1:12.4
3, South River, 1:14.9

400-meter relay: 
1, Old Mill, 47.9
2, Annapolis (Johnson, Parson, Franklin, Rucker), 49.9
3, Chopticon, 51.4

3,200-meter relay: 
1, Severna Park (Patrick, Show, Zell, Hayes), 9:44.3
2, Walter Johnson, 10:12.3
3, Broadneck, 10:43.3

800-meter relay: 
1, Old Mill (Haggerty, Tycko, Straathoff, Campbell), 1:42
2, Meade, 1:47.2
3, Chesapeake, 1:48.6

Distance medley relay: 
1, Walter Johnson (Willett, Dally, Bosse, Bouvet), 12:50.9
2, Severna Park, 13:09.5
3, Broadneck, 13:33.2

Sprint medley relay: 
1, Bowie (Dickens, Louis, Samuels, Barnes), 1:53.3
2, Chopticon, 1:55.4
3, Crossland, 1:57.9

1,600-meter relay: 
1, Old Mill (Freeman, Dell, Terrell, Franklin), 4:02.9
2, Bowie, 4:09.6
3, Fairmont Heights, 4:10.1

Shot put: 
1, Chesapeake (Councill, Smith, Alan), 30.8
2, Annapolis, 26.98
3, Old Mill, 26.81

Discus: 
1, Chesapeake (Rey, Smith, Allam), 90.7 
2, Old Mill, 80.00 
3, Annapolis, 71.30 

Long jump: 
1, Annapolis (Brown, Hawkins, Wild), 14.19
2, Old Mill, 13.76
3, Chesapeake, 13.73 

Triple jump: 
1, Chesapeake (Cluster, Waters, Fitz), 29.63 
2, Annapolis, 29.18 
3, South River, 29.16 

High jump: 
1, Chesapeake (McClosky, Robinson, Frye), 4.31 
2, Walt Whitman, 4.22 
3, Old Mill, 4.14 

Pole vault: 
1, Chesapeake (Herman, Reilly, Lingenfolger), 7.05
2, Francis Scott Key, 5.7 
3, Old Mill, 4.00

BOYS

TEAM SCORES:
1,Gilman, 74
2, Old Mill, 52
3, Chesapeake, 44
4, Walter Johnson, 41
5, Meade, 38
6, Bowie, 37.5
7, Georgetown Prep, 33
8, Francis Scott Key, 28
9, Broadneck, 18.5
10, Archbishop Curley, 14
11, Annapolis, 12
12, Arundel, 12
13, McDonough, 10
14, Severn Park, 8
15, Chopticon, 6
16, Fairmont Heights, 6 
17, Walt Whitman, 2
18, Crossland, 1
19, La Plata, 0 
20, South River 0

EVENT SCORES: 
6,400 relay: 
1, Walter Johnson (Dey, O'Leary, Regan, Willett), 17:55.5
2, Gilman, 18:37.1
3, Annapolis, 18:47.7

Shuttle hurdle relay: 
1, Gilman (McMaster, Carpenter-Carter, Fenwick, Modell)
2, Chesapeake, 1:09.5
3, Francis Scott Key, 1:10.3

400-meter relay: 
1, Gilman (Amin, McMaster, Jennings, Karmeen), 42.6
2, Old Mill, 42.9
2, Bowie, 42.9

3,200-meter relay: 
1, Georgetown Prep (Woiwode, Letournean, Chapin, Hornsby), 8:002
2, Walter Johnson, 8:07.8
3, Gilman, 8:17.4

800-meter relay: 
1, Bowie (Eduaordo, Scott Ransom, Rahim, Anderson), 1:29
2, Old Mill, 1:29.5
3, Meade, 1:30

Distance medley relay: 
1, Walter Johnson (Adams, Talen, Delacour, Slepon), 8:17.10
2, Curley, 8:26
3, Gilman, 8:26.9

Sprint medley relay: 
1, Bowie (Nwosu, Edwards, Scott Ransoom, Anderson), 1:32.2
2, Arundel, 1:32.6
3, Annapolis, 1:33.5

1,600-meter relay: 
1, Walter Johnson (Segojane, Li, Smith, Dally), 3.24.4
2, Meade, 3:27.2
3, Gilman, 3:30.1

Shot put: 
1, Bowie (Gillian, Fallin, Bozeman), 39.46
2, Chesapeake, 37.34
3, Broadneck, 36.9

Discus: 
1, Chesapeake (Allam, Sanner, Edmond), 103.84
2, Gilman, 101.71
3, Broadneck, 100.93

Long jump: 
1, Georgetown Prep (Grunwald, Mulchandani, Fawlar), 18.99
2, Meade, 18.5
3, Fairmont Heights, 17.78

Triple jump: 
1, Meade (Holland, Morgan, Phandrom), 153.3
2, Chopticon, 1:55.4
3, Crossland, 1:57.9

High jump: 
1, Francis Scott Key (Thomas, Butler, Jefferson), 5.33
2, Georgetown Prep, 4.95
3, Chopticon, 4.80

Pole vault: 
1, Chesapeake (Adams, Blevins, Hardestly, Tyler), 9.6
2, Old Mill, 9.45
3, Gilman, 9.3



 
ANNE ARUNDEL COUNTY RELAYS
May 1, 2010
Boys' Results
Event First Place (10) Second Place (8) Third Place (6) Fourth Place (4) Fifth Place (2) Sixth Place (1)
6400 m Relay Walter Johnson Gilman Annapolis Severna Park Walt Whitman Chesapeake
17:55.5 18:37.1 18:47.7 18:50.1 19:07.6 19:15.6
SH Relay Gilman Chesapeake Francs Scott Key Old Mill Broadneck Walter Johnson
1:05.9 1:09.5 1:10.3 1:10.9 1:17.7 1:18.7
400 m Relay Gilman Old Mill Bowie Arundel McDonough Meade
42.6 42.9 42.9 43.3 43.7 43.8
Long Jump Relay Georgetown Prep Meade Fairmont Heights Old Mill Gilman Francis Scott Key
18.99 m 18.50 m 17.78 m 17.74 m 17.57 m 17.51 m
Shot Put Relay Bowie Chesapeake Broadneck Gilman A. Curley Severna Park
39.46 m 37.34 m 36.90 m 35.71 m 34.13 m 33.71 m
3200 m Relay Georgetown Prep Walter Johnson Gilman Meade Broadneck Crossland
8:00.2 8:07.8 8:17.4 8:29.8 8:33.4 8:43.9
800 m Relay Bowie Old Mill Meade Gilman Walter Johnson Francis Scott Key
1:29.0 1:29.5 1:30.0 1:30.2 1:31.2 1:32.3
D. Medley Relay Walter Johnson A. Curley Gilman Chesapeake Severna Park Broadneck
8:17.0 8:26.0 8:26.8 8:29.1 8:39.7 8:40.1
Triple Jump Relay Meade McDonough Francs Scott Key Old Mill Gilman Georgetown Prep
38.50 m 37.75 m 37.66 m 36.82 m 35.75 m 35.52
Sp. Medley Relay Bowie Arundel Old Mill Georgetown Prep Chesapeake Meade
1:32.2 1:32.6 1:33.6 1:36.0 1:37.1 1:37.8
Discus Relay Chesapeake Gilman Broadneck A. Curley Old Mill Severna Park
103.84 m 101.71 m 100.93 m 93.09 m 77.34 m 77.23 m
Pole Vault Relay Chesapeake Old Mill Gilman Francis Scott Key    
9.60 m 9.45 m 9.30 m 6.70 m    
1600 m Relay Walter Johnson Meade Gilman Old Mill Broadneck Bowie
3:24.4 3:27.2 3:30.1 3:34.1 3:34.4 (Tie) 3:34.4 (Tie)
High Jump Relay Francis Scott Key Georgetown Prep Chopticon Old Mill Gilman Chesapeake
5.33 m 4.95 n 4.80 m 4.80 m 4.80 m 4.75 m
Girls' Results
Event First Place (10) Second Place (8) Third Place (6) Fourth Place (4) Fifth Place (2) Sixth Place (1)
6400 m Relay Walter Johnson Severna Park Chesapeake Broadneck Walt Whitman Annapolis
22:08.2 22:37.3 23:31.2 24:05.1 24:16.2 24:33.2
SH Relay Annapolis Old Mill South River Severna Park Walt Whitman  
1:08.9 1:12.4 1:14.9 1:20.3 1:20.4  
400 m Relay Old Mill Annapolis Chopticon Arundel Broadneck LaPlata
47.9 49.9 51.4 53.1 53.7 54.0
Pole Vault Relay Chesapeake Francis Scott Key Old Mill      
7.05 m 5.70 m 4.00 m      
Long Jump Relay Annapolis Old Mill Chesapeake Chopticon Meade South River
14.19 m 13.76 m 13.73 m 13.53 m 13.44 m 12.96 m
3200 m Relay Severna Prk Walter Johnson Broadneck Meade Walt Whitman Fairmont Heights
9:44.3 10:12.3 10:43.3 10:51.6 10:54.5 10:58.0
Discus Relay Chesapeake Old Mill Annapolis Chopticon Severna Park South River
90.70 m 80.00 m 71.30 m 59.83 m 57.72 m 54.98 m
High Jump Relay Chesapeake Walt Whitman Old Mill Annapolis Severna Park Broadneck
4.31 m 4.22 m 4.14 m 3.95 m 3.85 m 3.85 m
800 m Relay Old Mill Meade Chesapeake Bowie Fairmont Heights Broadneck
1:42.0 1:47.2 1:48.6 1:49.2 1:49.8 1:52.0
D. Medley Relay Walter Johnson Severna Park Broadneck Chesapeake Arundel South River
12:50.9 13:09.5 13:33.2 13:38.6 13:53.7 14:08.5
Shot Put Relay Chesapeake Annapolis Old Mill Chopticon Crossland South River
30.80 m 26.98 m 26.81 m 25.37 m 21.57 m 20.55 m
Triple Jump Relay Chesapeake Annapolis South River Old Mill Walter Johnson Severna Park
29.63 m 29.18 m 29.16 m 28.36 m 27.70 m 27.21 m
Sp. Medley Relay Bowie Chopticon Crossland Annapolis Broadneck Walt Whitman
1:53.3 1:55.4 1:57.9 1:58.0 1:58.5 2:00.5
1600 m Relay Old Mill Bowie Fairmont Heights Chesapeake Meade Walter Johnson
4:02.9 4:09.6 4:10.1 4:12.7 4:15.5 4:16.0


Return to Top

Email | About