MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Heurich Invitational
Charas Heurich Invitational History
Hosted By: Smithsburg
Smithsburg, Maryland
2010-04-10

Licensed to Smithsburg High School     HY-TEK's Meet Manager 4/10/2010 06:07 PM
                       Heurich Invitational - 4/10/2010                        
                                 Smithsburg MD                                 
                     Results - From Tristaterunnur.com                                   
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hosby, Jasmyn                Washington             12.43      12.88Q  5 
  2 Duncan, Abby                 Boonsboro              13.03      13.07Q  1 
  3 Clayborn, Cassie             Damascus               12.50      13.42Q  4 
  4 Hosby, Miyisha               Washington             13.54      13.76Q  3 
  5 Portoghese, Allie            Smithsburg             13.50      14.07Q  2 
  6 Wren, Sarah                  Smithsburg             13.24      13.65q  1 
  7 Rishell, Carrie              Smithsburg             13.54      13.73q  5 
  8 Freeman, Hayley              South Hagerstown       13.82      13.76q  5 
  9 Johnson, Jasmine             South Hagerstown       13.90      14.04q  1 
 10 Batson, Kendra               Brunswick              13.50      14.13q  3 
 11 Solenberger, J               Faith Christian        13.90      14.14q  1 
 12 Gennes, Cierra               South Hagerstown       13.90      14.21q  2 
 13 Kadin, Sharlana              Boonsboro              14.13      14.40q  4 
 14 Steich, Brianna              North Hagertsown       13.90      14.40q  2 
 15 Jackson, Raven               North Hagertsown       13.90      14.51   5 
 16 Thomas, Erica                Washington             13.54      14.63   4 
 17 Carey, V                     Clear Spring           14.10      14.63   3 
 18 Hendje, Ashley               Brunswick              14.00      14.70   5 
 19 Hensman, Hannah              Damascus               13.00      14.89   2 
 20 Szabados, Amy                Catoctin               15.20      14.97   1 
 21 Cornett, Tabitha             James Wood             15.20      15.07   1 
 22 Alexander, J                 Faith Christian        14.90      15.31   2 
 23 Light, Kristin               James Wood             15.20      15.38   3 
 24 Teets, Shelby                James Wood             16.00      15.69   5 
 25 Robinson, Brandy             Frederick              14.00      15.74   4 
 26 Gibbs, Shontara              Frederick              14.30      15.87   3 
 27 Walters, M                   Clear Spring           15.50      16.40   5 
 28 Watson, M                    Hancock                16.30      16.75   3 
 29 Long, H                      Faith Christian        15.50      17.38   4 
 30 Thomas, A                    Hancock                16.30      17.41   4 
 -- Lohman, Victoria             Brunswick              13.50         DQ   4 
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Duncan, Abby                 Boonsboro              13.07      12.66   2  10   
  2 Hosby, Jasmyn                Washington             12.88      12.81   2   8   
  3 Clayborn, Cassie             Damascus               13.42      13.15   2   6   
  4 Freeman, Hayley              South Hagerstown       13.76      13.55   1   4   
  5 Wren, Sarah                  Smithsburg             13.65      13.55   2   2   
  6 Kadin, Sharlana              Boonsboro              14.40      13.89   1   1   
  7 Rishell, Carrie              Smithsburg             13.73      13.93   2 
  8 Hosby, Miyisha               Washington             13.76      13.99   2 
  9 Johnson, Jasmine             South Hagerstown       14.04      14.03   1 
 10 Gennes, Cierra               South Hagerstown       14.21      14.10   1 
 11 Portoghese, Allie            Smithsburg             14.07      14.21   2 
 12 Batson, Kendra               Brunswick              14.13      14.21   1 
 13 Steich, Brianna              North Hagertsown       14.40      14.29   1 
 14 Solenberger, J               Faith Christian        14.14      14.34   1 
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hosby, Jasmyn                Washington             26.90      26.83Q  3 
  2 Duncan, Abby                 Boonsboro              26.63      27.17Q  4 
  3 Cardone, Mia                 Smithsburg             25.50      27.59Q  5 
  4 Carter, Imani                North Hagertsown       27.50      27.68Q  2 
  5 Droe, Marion                 Frederick              28.00      28.52Q  1 
  6 Johnson, Jasmine             South Hagerstown       29.88      28.78q  2 
  7 Batson, Kendra               Brunswick              28.10      28.84q  2 
  8 Solenberger, J               Faith Christian        29.60      29.32q  4 
  9 Craig, Chelsea               Smithsburg             28.64      29.36q  4 
 10 Reynolds, Heather            Washington             29.51      29.51q  5 
 11 Frazee, Sydney               Clear Spring           30.10      29.72q  1 
 12 Lohman, Victoria             Brunswick                         29.81q  3 
 13 Steich, Brianna              North Hagertsown       29.10      29.84q  5 
 14 Moore, Karly                 Catoctin               28.00      30.21q  1 
 15 Gennes, Cierra               South Hagerstown       29.66      30.34   3 
 16 Hendje, Ashley               Brunswick              31.50      30.47   5 
 17 Jackson, Raven               North Hagertsown       28.60      30.57   3 
 18 Trueblood, Emily             Smithsburg             29.94      30.90   1 
 19 Elwood, S                    Clear Spring           30.30      31.05   3 
 20 Hensman, Hannah              Damascus               30.10      31.14   2 
 21 Cornett, Tabitha             James Wood             32.00      31.46   3 
 22 Light, Kristin               James Wood             32.20      31.60   1 
 23 Little, Darian               Frederick              32.20      31.73   5 
 24 Bryan, Kari                  Catoctin               30.50      31.79   5 
 25 Teets, Shelby                James Wood             32.40      32.00   2 
 26 Athey, Amanda                Catoctin               31.00      33.19   4 
 27 Scott, Chloe                 Frederick              33.50      34.40   3 
 28 Grimm, Kayla                 Boonsboro              34.00      35.29   2 
 29 Watson, M                    Hancock                35.70      35.66   5 
 30 Thomas, A                    Hancock                36.70      36.24   4 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Duncan, Abby                 Boonsboro              27.17      26.57   2  10   
  2 Hosby, Jasmyn                Washington             26.83      26.64   2   8   
  3 Carter, Imani                North Hagertsown       27.68      27.59   2   6   
  4 Cardone, Mia                 Smithsburg             27.59      27.81   2   4   
  5 Craig, Chelsea               Smithsburg             29.36      28.90   1   2   
  6 Droe, Marion                 Frederick              28.52      29.13   2   1   
  7 Solenberger, J               Faith Christian        29.32      29.46   1 
  8 Johnson, Jasmine             South Hagerstown       28.78      29.53   2 
  9 Batson, Kendra               Brunswick              28.84      29.68   2 
 10 Steich, Brianna              North Hagertsown       29.84      29.74   1 
 11 Lohman, Victoria             Brunswick              29.81      29.84   1 
 12 Frazee, Sydney               Clear Spring           29.72      30.13   1 
 13 Moore, Karly                 Catoctin               30.21      30.21   1 
 14 Reynolds, Heather            Washington             29.51      30.42   1 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Carroll, Morgan              Frederick              58.50      59.73   4  10   
  2 Anderson, Corie              North Hagertsown       59.70    1:01.87   4   8   
  3 McMinn, Chelsey              Damascus             1:02.00    1:03.09   4   6   
  4 Grant, Jenay                 Washington           1:03.39    1:03.14   3   4   
  5 Thorne, Shannan              James Wood           1:03.20    1:03.47   4   2   
  6 Craig, Morgan                James Wood           1:05.40    1:04.68   3   1   
  7 Ashbaugh, Nikki              Washington           1:06.22    1:04.95   3 
  8 Alston, Lakayja              Damascus             1:03.20    1:05.58   4 
  9 Brugh, Christine             North Hagertsown     1:07.10    1:06.15   3 
 10 Alves, Meghan                Boonsboro            1:05.80    1:06.21   3 
 11 Cronise, Emily               Boonsboro            1:06.80    1:06.63   3 
 12 Nickels, Allie               Smithsburg           1:10.14    1:06.86   2 
 13 Kidwell, Morgan              Washington           1:08.49    1:08.12   2 
 14 Athey, Breauna               Catoctin             1:12.90    1:10.40   1 
 15 Sowers, Desiree              Smithsburg           1:09.00    1:10.49   2 
 16 Johnson, Rachel              James Wood           1:12.20    1:11.37   1 
 17 Mancini, Audrey              Smithsburg           1:13.14    1:12.65   1 
 18 Hensman, Hannah              Damascus             1:09.00    1:13.08   2 
 19 Griffin, Angie               Brunswick            1:12.00    1:14.48   1 
 20 Farahati, Amanda             Frederick            1:15.00    1:16.24   1 
 21 Sadat, Zinab                 Frederick            1:15.00    1:19.34   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carroll, Morgan              Frederick            2:28.00    2:28.01   10   
  2 Carson, Rachel               James Wood           2:30.10    2:29.23    8   
  3 Carroll, Alex                Damascus             2:28.00    2:31.75    6   
  4 Stone, Leah                  Catoctin             2:29.00    2:32.27    4   
  5 Bosco, Kaitlyn               South Hagerstown     2:42.53    2:38.44    2   
  6 Simmons, Emily               North Hagertsown     2:33.00    2:39.47    1   
  7 Ashbaugh, Nikki              Washington           2:46.00    2:39.55  
  8 Reading, Rachel              Frederick            2:33.00    2:41.46  
  9 Doane, Rachel                Boonsboro            2:42.00    2:42.15  
 10 Moore, Amy                   Boonsboro            2:42.00    2:42.83  
 11 Myers, Kristen               Catoctin             2:41.00    2:42.83  
 12 Gardner, Erin                James Wood           2:51.10    2:43.05  
 13 Martin, Amanda               North Hagertsown     2:42.00    2:47.36  
 14 Bradford, Caroline           North Hagertsown     2:52.00    2:48.60  
 15 Cronise, Lauren              Boonsboro            2:58.00    2:53.62  
 16 Delauter, Amy                Catoctin             2:50.00    2:55.88  
 17 Winders, Brittany            Smithsburg           2:55.00    2:56.61  
 18 Wilson, Kaitlyn              Smithsburg           3:02.00    2:58.69  
 19 Ellis, Rhiannon              Washington           2:59.00    2:59.56  
 20 Marella, Allison             Damascus             2:45.00    3:00.49  
 21 Pacotti, Emily               Damascus             3:10.00    3:02.83  
 22 Griffin, Angie               Brunswick                       3:03.38  
 23 Myers, J                     Clear Spring         3:15.00    3:04.22  
 24 Shelton, Mikeala             Clear Spring         3:00.00    3:04.24  
 25 Lim, Leslie                  Frederick            3:07.00    3:07.30  
 26 Bowers, Bethany              Clear Spring         3:10.00    3:07.74  
 27 Hixon, J                     Hancock              3:19.00    3:14.45  
 28 McCormick, C                 Faith Christian      3:25.00    3:14.92  
 29 McGowan, Shawnee             Smithsburg           3:24.00    3:20.13  
 30 Flowers, L                   Hancock              3:25.00    3:20.30  
 31 Didawick, K                  Hancock              3:20.00    3:22.97  
 32 Eckenrode, Ashley            Brunswick            3:25.00    3:32.94  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carson, Rachel               James Wood           5:28.00    5:37.67   10   
  2 Simmons, Emily               North Hagertsown     5:52.00    5:44.68    8   
  3 Carroll, Alex                Damascus             5:40.00    5:50.94    6   
  4 Maher, Gabbi                 Frederick            5:53.00    5:56.19    4   
  5 Johnson, Lauren              Smithsburg           5:56.00    5:57.31    2   
  6 Ruiz, Vivian                 Washington           6:07.00    6:01.16    1   
  7 Breen, Stephanie             Smithsburg           5:59.00    6:03.57  
  8 Moore, Amy                   Boonsboro            6:10.00    6:04.72  
  9 Patton, Kylee                Damascus             5:58.00    6:05.67  
 10 Rickerds, Katie              Boonsboro            6:05.00    6:08.95  
 11 Robinson, Hannah             North Hagertsown     6:15.00    6:14.62  
 12 Valentine, Kelsey            Catoctin             5:59.00    6:17.99  
 13 Murillo, Rhina               Washington           6:30.00    6:21.69  
 14 Bauer, Abbie                 Smithsburg           6:52.00    6:33.75  
 15 Elliott, Victoria            Frederick            6:45.00    6:38.06  
 16 Azadi, Naseen                Frederick            6:45.00    6:39.90  
 17 Pacotti, Emily               Damascus             6:30.00    6:39.96  
 18 Thibodeau, Kaylan            Washington           7:00.00    6:46.26  
 19 Collings, Maddy              Brunswick            7:15.00    7:02.99  
 20 Bowers, Bethany              Clear Spring         7:25.00    7:04.33  
 21 Holmes, Stephanie            North Hagertsown     7:27.00    7:06.29  
 22 Blickenstaff, W              Clear Spring         7:30.00    7:11.07  
 23 Shriver, Liz                 Catoctin             7:43.00    7:38.57  
 24 Munch, K                     Hancock              8:15.00    8:14.48  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harrel, Alison               North Hagertsown    12:01.00   12:01.63   10   
  2 Ratcliffe, Samantha          James Wood          13:04.10   12:54.52    8   
  3 Wills, Caroline              North Hagertsown    13:20.00   12:56.64    6   
  4 Maher, Gabbi                 Frederick           12:40.00   12:57.29    4   
  5 Johnson, Lauren              Smithsburg          13:28.00   12:57.30    2   
  6 Delosier, Lyndsie            Smithsburg          13:10.00   13:13.94    1   
  7 Krossman, Brooke             James Wood          13:12.20   13:21.64  
  8 Najaka, Karly                Damascus            14:00.00   13:25.29  
  9 Grasmick, Erica              Catoctin            13:38.00   13:26.02  
 10 Marella, Allison             Damascus            14:00.00   13:29.12  
 11 Ruiz, Vivian                 Washington          14:01.00   13:33.97  
 12 Innes, Haley                 Frederick           14:00.00   13:34.68  
 13 Pettner, M                   Clear Spring        15:00.00   13:43.53  
 14 Reed, Suzanne                Smithsburg          13:52.00   13:46.91  
 15 Murillo, Rhina               Washington          14:20.00   13:58.08  
 16 Rickerds, Katie              Boonsboro           14:00.00   14:04.99  
 17 Eichelberger, Kelsey         Boonsboro           14:40.00   14:35.78  
 18 Thibodeau, Kaylan            Washington          14:50.00   15:40.09  
 -- Roy, Kirsten                 Brunswick           14:30.00        DNF  
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Wagner, Beth                 North Hagertsown       17.60      16.75Q  1 
  2 Green, Cierra                Smithsburg             17.47      17.36Q  3 
  3 Miller, Katie                Boonsboro              16.84      18.18Q  4 
  4 Parker, Erin                 Damascus               17.50      18.52Q  2 
  5 Smith, Kendra                North Hagertsown       18.20      18.03q  3 
  6 Queen, Teakea                Frederick              18.50      18.56q  4 
  7 Brugh, Christine             North Hagertsown       19.00      18.78q  2 
  8 Sandeen, Jaid                South Hagerstown       19.08      19.04q  1 
  9 Craig, Morgan                James Wood             18.80      20.02q  4 
 10 Himes, L                     Hancock                20.30      20.04q  4 
 11 Eastman, Ella                Washington             20.73      20.17q  4 
 12 Johnson, Miranda             James Wood             18.90      20.17q  3 
 13 Kargbo-Rafell, Karen         South Hagerstown       19.57      20.21   3 
 14 Parrish, Hannah              James Wood             19.00      20.92   1 
 15 Mittag, Diana                Smithsburg             21.20      23.17   3 
 16 Janns, Laura                 Damascus               19.50      23.38   2 
 -- Brandt, Alyssa               Clear Spring           17.60         FS   1 
 -- Evans, Allisha               Frederick              22.00         DQ   2 
 -- Johnson, E                   Hancock                17.90         DQ   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Wagner, Beth                 North Hagertsown       16.75      15.88   2  10   
  2 Green, Cierra                Smithsburg             17.36      16.61   2   8   
  3 Miller, Katie                Boonsboro              18.18      16.79   2   6   
  4 Smith, Kendra                North Hagertsown       18.03      17.70   2   4   
  5 Queen, Teakea                Frederick              18.56      18.31   2   2   
  6 Parker, Erin                 Damascus               18.52      18.33   2   1   
  7 Sandeen, Jaid                South Hagerstown       19.04      18.37   1 
  8 Brugh, Christine             North Hagertsown       18.78      18.40   1 
  9 Craig, Morgan                James Wood             20.02      19.53   1 
 10 Himes, L                     Hancock                20.04      19.57   1 
 11 Eastman, Ella                Washington             20.17      19.85   1 
 12 Johnson, Miranda             James Wood             20.17      19.86   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wagner, Beth                 North Hagertsown       48.40      50.00   4  10   
  2 Smith, Kendra                North Hagertsown       52.30      51.77   3   8   
  3 Brandt, Alyssa               Clear Spring           55.10      51.79   4   6   
  4 Craig, Morgan                James Wood             53.00      52.19   4   4   
  5 McMinn, Chelsey              Damascus               50.90      52.27   4   2   
  6 Freeman, Kayla               South Hagerstown       55.86      52.35   3   1   
  7 Johnson, E                   Hancock                55.60      53.96   2 
  8 Bosco, Kaitlyn               South Hagerstown       57.01      54.28   2 
  9 Miller, Katie                Boonsboro              52.24      54.77   4 
 10 Heubisch, Katie              Washington             55.18      55.26   3 
 11 Green, Cierra                Smithsburg             56.00      56.23   2 
 12 Gaines, Crystal              Smithsburg             58.85      56.62   3 
 13 Johnson, Miranda             James Wood             56.00      58.45   3 
 14 Martz, Marissa               Smithsburg           1:00.10      58.81   1 
 15 Shelton, Mikeala             Clear Spring                      59.28   1 
 16 O'Connell, Abbie             Frederick              58.00      59.29   2 
 17 Anderson, Serena             North Hagertsown       58.60    1:00.48   2 
 18 Laamanen, Alice              Catoctin             1:00.00    1:00.99   1 
 19 Parrish, Hannah              James Wood             57.00    1:01.43   2 
 20 Kargbo-Rafell, Karen         South Hagerstown     1:00.00    1:02.27   1 
 -- Evans, Allisha               Frederick            1:02.00         DQ   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 North Hagerstown  'A'                               55.20      50.79   2  10   
  2 South Hagerstown  'A'                               52.37      52.74   2   8   
  3 Boonsboro  'A'                                      54.44      53.32   2   6   
  4 Washington  'A'                                     51.70      53.41   2   4   
  5 Catoctin  'A'                                       56.00      57.54   2   2   
  6 Hancock  'A'                                      1:02.30      58.04   1   1   
  7 James Wood  'A'                                     57.00      58.09   1 
  8 Faith Christian Academy  'A'                        56.80      59.31   1 
  9 Clear Spring  'A'                                 1:10.00    1:00.97   1 
 -- Smithsburg  'A'                                     51.94         DQ   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 North Hagerstown  'A'                             1:48.40    1:49.33   2  10   
  2 South Hagerstown  'A'                             1:50.83    1:51.51   2   8   
  3 Washington  'A'                                   1:50.46    1:51.88   2   6   
  4 Smithsburg  'A'                                   1:52.00    1:53.03   2   4   
  5 Damascus  'A'                                     1:55.00    1:54.25   2   2   
  6 Clear Spring  'A'                                 2:01.00    1:58.65   1   1   
  7 Catoctin  'A'                                     2:02.00    2:01.24   1 
  8 Hancock  'A'                                      2:00.70    2:02.56   2 
  9 James Wood  'A'                                   2:10.00    2:06.27   1 
 10 Boonsboro  'A'                                    2:08.00    2:07.73   1 
 -- Brunswick  'A'                                    2:05.00         DQ   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Damascus  'A'                                     4:30.00    4:21.26   2  10   
  2 North Hagerstown  'A'                             4:25.00    4:23.63   2   8   
  3 James Wood  'A'                                   4:25.00    4:26.62   2   6   
  4 Washington  'A'                                   4:26.17    4:29.36   2   4   
  5 Boonsboro  'A'                                    4:37.00    4:30.27   2   2   
  6 Smithsburg  'A'                                   4:43.01    4:34.39   2   1   
  7 Hancock  'A'                                      5:11.00    4:47.71   1 
  8 Catoctin  'A'                                     4:50.00    4:50.07   1 
  9 Clear Spring  'A'                                 4:56.00    4:59.32   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Damascus  'A'                                    10:30.00   10:27.85   10   
  2 Frederick  'A'                                   11:10.00   10:43.17    8   
  3 North Hagerstown  'A'                            11:01.00   11:00.65    6   
  4 Catoctin  'A'                                    11:00.00   11:02.90    4   
  5 Smithsburg  'A'                                  11:29.15   11:18.94    2   
  6 Boonsboro  'A'                                   11:59.00   11:57.96    1   
  7 Clear Spring  'A'                                12:40.00   12:11.65  
  8 Hancock  'A'                                     13:20.00   13:30.90  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Deneseus, N                  Faith Christian      5-05.00    5-02.00   10   
  2 Wagner, Beth                 North Hagertsown     5-03.00    5-00.00    8   
  3 Carroll, Morgan              Frederick            5-04.00   J5-00.00    6   
  4 Rishell, Sara                Smithsburg           4-08.00    4-08.00    4   
  5 Jerwick, Jonelle             Smithsburg           4-08.00   J4-08.00    2   
  6 Kelly, Kristin               North Hagertsown     4-06.00    4-04.00    0.50
  6 Chalkley, Zora               Boonsboro            4-04.00    4-04.00    0.50
  8 Elwood, S                    Clear Spring         4-08.00   J4-04.00  
  9 Lohman, Victoria             Brunswick            4-04.00   J4-04.00  
 10 Reynolds, Heather            Washington           4-04.00   J4-04.00  
 11 Sandeen, Jaid                South Hagerstown     4-04.00    4-02.00  
 11 Najaka, Karly                Damascus             4-02.00    4-02.00  
 11 Thorne, Shannan              James Wood           4-06.00    4-02.00  
 11 Jones, Chelsea               Smithsburg           4-04.00    4-02.00  
 11 Kamakaris, Kayla             Frederick            4-04.00    4-02.00  
 11 Mabey, S                     Hancock              4-02.00    4-02.00  
 11 Elliott, Victoria            Frederick                       4-02.00  
 11 Solenberger, J               Faith Christian      4-06.00    4-02.00  
 19 Athey, Breauna               Catoctin             4-00.00    4-00.00  
 19 Janns, Laura                 Damascus             4-02.00    4-00.00  
 -- Mency, Kiona                 South Hagerstown     4-06.00         NH  
 -- Grizzle, Sophie              Brunswick            4-08.00         NH  
 -- Batson, Kendra               Brunswick            4-00.00         NH  
 -- Carey, V                     Clear Spring         4-08.00         NH  
 -- McNeil, Lela                 North Hagertsown     4-06.00         NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jerwick, Jonelle             Smithsburg           9-02.00    9-00.00   10   
  2 Gerhold, Erika               Smithsburg           8-08.00   J9-00.00    8   
  3 England, Sarah               South Hagerstown     8-08.00   J9-00.00    6   
  4 Deckert, Megan               Boonsboro            8-07.00    8-06.00    4   
  5 Parker, Erin                 Damascus             8-00.00   J8-06.00    2   
  6 Elliott, Amber               North Hagertsown     8-00.00    8-00.00    0.50
  6 Sandeen, Jaid                South Hagerstown     9-08.00    8-00.00    0.50
  8 Burns, Whitley               Boonsboro            7-02.00    7-06.00  
  9 Heubisch, Katie              Washington           7-00.00   J7-06.00  
 10 Hudson, Deanna               South Hagerstown     7-00.00    7-00.00  
 11 Pettite, Gabby               Smithsburg           6-00.00    6-06.00  
 12 Moats, Emily                 Boonsboro            5-06.00    6-00.00  
 13 Myers, Kristen               Catoctin             6-00.00    5-06.00  
 13 Collings, Maddy              Brunswick            6-00.00    5-06.00  
 -- Drenning, Desiree            North Hagertsown     6-00.00         NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Elliott, Amber               North Hagertsown    15-04.00   16-02.75   10   
  2 Alston, Lakayja              Damascus            16-00.00   14-10.75    8   
  3 Freeman, Hayley              South Hagerstown    14-11.25   14-10.50    6   
  4 Green, Cierra                Smithsburg          14-01.00   13-10.25    4   
  5 Carey, V                     Clear Spring        13-03.00   13-08.25    2   
  6 Hendje, Ashley               Brunswick           12-09.00   13-06.50    1   
  7 Grant, Jenay                 Washington          13-07.50   13-04.50  
  8 Fiola, Jaclyn                Boonsboro           13-09.00   13-02.50  
  9 Elwood, S                    Clear Spring        14-06.00   13-00.75  
 10 Hall, Taylor                 James Wood          13-00.00   12-08.50  
 11 Shaffer, Heather             James Wood          12-10.00   12-07.50  
 12 Vance, Megan                 South Hagerstown    14-00.00   12-05.25  
 13 Myers, Kristen               Catoctin            13-02.00   12-03.25  
 14 Athey, Breauna               Catoctin            11-07.50   11-11.75  
 15 Sowers, Desiree              Smithsburg          13-01.00   11-10.00  
 16 Athey, Amanda                Catoctin            12-06.00   11-07.25  
 17 Janns, Laura                 Damascus            13-00.00   11-05.50  
 18 Thorne, Shannan              James Wood          15-00.00   10-11.50  
 19 Mabey, S                     Hancock                        10-07.25  
 20 Himes, L                     Hancock             13-01.00   10-05.75  
 21 Long, H                      Faith Christian     10-00.00   10-05.00  
 22 Hollar, Chelsea              Smithsburg           9-04.00   10-01.75  
 23 Alexander, J                 Faith Christian     12-00.00   10-00.50  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Elliott, Amber               North Hagertsown    34-02.00   34-02.25   10   
  2 Vance, Megan                 South Hagerstown    29-00.50   31-01.25    8   
  3 Rishell, Sara                Smithsburg          31-06.00   31-00.50    6   
  4 Black, Colleen               Smithsburg          30-09.00   30-08.75    4   
  5 Parker, Erin                 Damascus            32-00.00   29-11.25    2   
  6 Hull, J                      Hancock             29-01.00   29-09.75    1   
  7 Fiola, Jaclyn                Boonsboro           29-09.00   29-01.00  
  8 Hall, Taylor                 James Wood          27-00.00   28-02.75  
  9 Kargbo-Rafell, Karen         South Hagerstown    28-10.00   27-06.75  
 10 Himes, L                     Hancock             27-02.00   26-09.75  
 11 Shaffer, Heather             James Wood          28-00.00   26-08.50  
 12 Holtzman, L                  Clear Spring        25-00.00   24-10.75  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shirk, Paige                 Clear Spring        42-07.00   39-06.50   10   
  2 McClain, Lakesa              South Hagerstown    37-00.00   35-02.00    8   
  3 Rogers, Hayley               Brunswick           29-01.00   32-11.50    6   
  4 Anderson, Charlotte          North Hagertsown    32-00.00   32-06.00    4   
  5 Lee, Caitlin                 James Wood          31-00.00   32-01.50    2   
  6 Young, Becky                 Boonsboro           32-01.50   31-08.50    1   
  7 Greene, Katina               South Hagerstown    29-02.00   30-07.00  
  8 Lauretti, Alicia             Boonsboro           25-04.00   30-06.50  
  9 Warren, Sheryl               Boonsboro           30-04.25   29-06.00  
 10 Walls, Lindsey               Washington          28-05.00   28-11.00  
 11 Lewis, Kenise                South Hagerstown    27-00.00   28-05.50  
 12 Van Sickler, Kelsey          James Wood          28-00.00   28-02.50  
 13 Schoen, Katie                Smithsburg          26-08.00   28-00.00  
 14 Ellis, Shakara               Washington          27-05.00   27-01.00  
 15 Johnson, Shahirah            Damascus            27-00.00   27-00.50  
 16 Boykin, Deundra              North Hagertsown    25-04.00   26-02.00  
 17 Little, Darian               Frederick           25-11.00   25-08.50  
 18 DeVaughn, Crystal            Washington          27-03.00   25-06.00  
 19 O'Connell, Abbie             Frederick           26-01.00   25-00.00  
 20 Weddle, Kristen              Brunswick           24-01.50   24-10.00  
 21 Hott, Kayla                  Smithsburg          26-07.00   23-07.00  
 22 Myers, K                     Hancock             22-00.00   23-02.50  
 23 Johnson, Taahirah            Damascus            24-00.00   23-01.50  
 24 Davis, Sarah                 Clear Spring        26-04.00   22-11.50  
 25 Robinson, Brandy             Frederick           27-02.00   22-08.00  
 26 Gray, Paige                  Catoctin            23-00.00   22-07.50  
 27 Davis, Biz                   Catoctin            23-00.00   22-06.00  
 28 Slayman, Gabby               Smithsburg          23-01.00   22-05.50  
 29 Thompson, Iquisha            Damascus            24-00.00   22-00.50  
 30 Evans, Taryn                 North Hagertsown    21-00.00   20-08.50  
 31 Lewis, K                     Faith Christian     20-00.00   20-08.00  
 32 Malachi, Mariah              James Wood          22-00.00   20-04.00  
 33 Dreschler, Abbey             Catoctin            20-00.00   19-05.00  
 34 Gonzalez, Maya               Brunswick           17-11.00   19-02.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McClain, Lakesa              South Hagerstown       99-00     115-02   10   
  2 Shirk, Paige                 Clear Spring          119-00     107-07    8   
  3 Warren, Sheryl               Boonsboro              78-00      94-10    6   
  4 Young, Becky                 Boonsboro              92-11      93-07    4   
  5 Rishell, Sara                Smithsburg             60-01      88-02    2   
  6 Anderson, Charlotte          North Hagertsown       77-02      79-04    1   
  7 Cochran, Samantha            Boonsboro              64-11      78-08  
  8 Catheart, Taylor             Washington             76-06      74-03  
  9 Van Sickler, Kelsey          James Wood             80-00      74-00  
 10 Schoen, Katie                Smithsburg             73-01      73-05  
 11 Greene, Katina               South Hagerstown       73-08      72-10  
 12 Thompson, Iquisha            Damascus               78-00      68-10  
 13 Di, Kim                      Washington             68-06      66-08  
 14 Rogers, Hayley               Brunswick              75-04      65-07  
 15 Weddle, Kristen              Brunswick              72-03      65-02  
 16 Lee, Caitlin                 James Wood             70-00      64-04  
 17 Johnson, Shahirah            Damascus               70-00      64-03  
 18 Hott, Kayla                  Smithsburg             68-09      63-04  
 19 Robinson, Brandy             Frederick              80-00      62-10  
 20 Johnson, Taahirah            Damascus               65-00      60-07  
 21 Little, Darian               Frederick                         59-11  
 22 Evans, Taryn                 North Hagertsown       62-00      59-05  
 23 Gray, Paige                  Catoctin               60-00      55-07  
 24 Jackson, Raven               North Hagertsown       66-00      54-11  
 25 Davis, Sarah                 Clear Spring           61-00      54-03  
 26 Malachi, Mariah              James Wood             65-00      53-11  
 27 Scott, Chloe                 Frederick                         53-07  
 28 Myers, K                     Hancock                61-00      53-06  
 29 Munch, K                     Hancock                48-00      52-04  
 30 Lewis, K                     Faith Christian        55-00      51-04  
 31 Poole, Emily                 Catoctin               60-00      50-09  
 32 Axline, Casey                Brunswick              49-04      48-04  
 33 Bosco, Samantha              South Hagerstown       35-03      47-09  
 34 Walls, Lindsey               Washington                        46-06  
 35 Hixon, J                     Hancock                45-00      41-01  
 36 Murphy, Emily                Catoctin               50-00      37-06  
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Gussio, Coby                 Boonsboro              11.14      11.30Q  2 
  2 Smith, Chance                Brunswick              10.90      11.41Q  5 
  3 Simms, John                  James Wood             11.00      11.43Q  4 
  4 Smith, Derek                 Smithsburg             11.14      11.64Q  3 
  5 Owusu-Ayim, Frederic         North Hagertsown       11.30      11.78Q  1 
  6 Alston, Jordan               South Hagerstown       11.60      11.49q  5 
  7 Ross, Joel                   Damascus               11.35      11.78q  2 
  8 Lawson, Harlan               Catoctin               11.84      11.95q  1 
  9 Johnson, Rico                North Hagertsown       11.70      12.00q  4 
 10 Richardson, Xavier           South Hagerstown       12.13      12.03q  4 
 11 Campbell, Robin              Brunswick              11.40      12.08q  3 
 12 Davis, Eric                  South Hagerstown       11.90      12.12q  3 
 13 Etzel, Mike                  Clear Spring           12.10      12.17q  5 
 14 Price, E                     Faith Christian        11.80      12.19q  2 
 15 Gardner, Malcolm             Damascus               11.60      12.22   5 
 16 Butler, Phillip              North Hagertsown       11.90      12.26   2 
 17 Chapouris, Anthony           Washington             12.29      12.27   2 
 18 Purnell, Ronnie              James Wood             12.20      12.33   2 
 19 Rito, Andy                   Smithsburg             11.44      12.33   4 
 20 Asante, Kelvin               Frederick              11.24      12.36   1 
 21 Ingram, Orayl                Smithsburg             12.24      12.38   1 
 22 Tucker, ?                    Clear Spring           12.40      12.50   3 
 23 Coates, Nathan               Brunswick              11.80      12.52   1 
 24 Fender, Nigel                Frederick              11.90      12.55   4 
 25 Glass, J                     Hancock                11.90      12.56   5 
 26 Hosby, Marquel               Washington             12.59      12.59   5 
 27 Costello, Tyler              James Wood             12.20      12.61   3 
 28 Yellott, ?                   Clear Spring           12.50      12.67   4 
 29 Bradshaw, Zach               Damascus               11.80      12.78   3 
 30 Scott, P                     Hancock                12.40      12.80   4 
 31 Davis, Tyler                 Catoctin               12.90      12.83   3 
 32 Watkins, Devin               Catoctin               12.80      12.90   5 
 33 Grant, Haquan                Boonsboro              12.20      12.94   1 
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Gussio, Coby                 Boonsboro              11.30      11.07   2  10   
  2 Smith, Chance                Brunswick              11.41      11.22   2   8   
  3 Alston, Jordan               South Hagerstown       11.49      11.43   2   6   
  4 Simms, John                  James Wood             11.43      11.43   2   4   
  5 Lawson, Harlan               Catoctin               11.95      11.58   1   2   
  6 Ross, Joel                   Damascus               11.78      11.59   2   1   
  7 Smith, Derek                 Smithsburg             11.64      11.64   2 
  8 Etzel, Mike                  Clear Spring           12.17      11.87   1 
  9 Richardson, Xavier           South Hagerstown       12.03      11.93   1 
 10 Campbell, Robin              Brunswick              12.08      11.94   1 
 11 Davis, Eric                  South Hagerstown       12.12      11.96   1 
 12 Johnson, Rico                North Hagertsown       12.00      12.05   1 
 
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alston, Jordan               South Hagerstown       23.45      22.88Q  3 
  2 Smith, Chance                Brunswick              22.30      23.10Q  5 
  3 Winter, Anthony              North Hagertsown       23.10      23.25Q  2 
  4 Patterson, Deven             Catoctin               22.42      23.27Q  4 
  5 Asante, Kelvin               Frederick              23.40      24.47Q  1 
  6 Simms, John                  James Wood             22.50      23.53q  3 
  7 Ross, Joel                   Damascus               22.70      23.79q  2 
  8 Ofosu-Ameyaw, Seth           South Hagerstown       23.90      24.02q  5 
  9 Campbell, Robin              Brunswick              23.60      24.23q  4 
 10 Gardenhour, Sawyer           Smithsburg             24.04      24.28q  3 
 11 Pryor, Caleb                 Boonsboro              27.50      24.86q  5 
 12 Purnell, Ronnie              James Wood             24.20      24.86q  1 
 13 Cloonan, Cole                Washington                        24.90q  3 
 14 Etzel, Mike                  Clear Spring           25.40      24.90q  3 
 15 Taylor, Deante               Frederick              24.60      24.93   2 
 16 Lee, Terry                   Frederick              24.80      24.98   3 
 17 Costello, Tyler              James Wood             24.10      25.08   5 
 18 Davis, Eric                  South Hagerstown       25.46      25.13   2 
 19 Asimah, Elvis                North Hagertsown       25.10      25.44   4 
 20 Brown, Alex                  Smithsburg             25.04      25.45   4 
 21 Bradshaw, Zach               Damascus               24.00      25.47   4 
 22 Coates, Nathan               Brunswick              24.00      25.54   2 
 23 Price, A                     Faith Christian        25.10      25.61   5 
 24 Davis, Cody                  Smithsburg             26.50      25.91   1 
 25 Seabright, Charlie           Boonsboro              27.04      26.44   3 
 26 Mullins, ?                   Clear Spring           27.00      27.32   4 
 27 Nowaczyk, Craig              Catoctin               25.00      27.80   5 
 28 Faith, L                     Hancock                27.50      29.04   5 
 29 Jenkins, CJ                  Catoctin               26.80      29.31   2 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Patterson, Deven             Catoctin               23.27      22.35   2  10   
  2 Winter, Anthony              North Hagertsown       23.25      22.75   2   8   
  3 Smith, Chance                Brunswick              23.10      22.83   2   6   
  4 Alston, Jordan               South Hagerstown       22.88      22.89   2   4   
  5 Simms, John                  James Wood             23.53      23.33   2   2   
  6 Ofosu-Ameyaw, Seth           South Hagerstown       24.02      23.56   1   1   
  7 Ross, Joel                   Damascus               23.79      23.67   2 
  8 Gardenhour, Sawyer           Smithsburg             24.28      23.95   1 
  9 Campbell, Robin              Brunswick              24.23      24.03   1 
 10 Asante, Kelvin               Frederick              24.47      24.16   2 
 11 Cloonan, Cole                Washington             24.90      24.59   1 
 12 Etzel, Mike                  Clear Spring           24.90      24.65   1 
 13 Purnell, Ronnie              James Wood             24.86      25.29   1 
 14 Pryor, Caleb                 Boonsboro              24.86      28.22   1 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Patterson, Deven             Catoctin               50.20      49.29   5  10   
  2 Gussio, Coby                 Boonsboro              50.31      49.51   5   8   
  3 Thomas, DeVante              Damascus               49.90      51.16   5   6   
  4 Lawson, Tyrus                Brunswick              52.00      51.50   5   4   
  5 Smith, Mason                 James Wood             53.20      53.73   5   2   
  6 Barretto, Matt               Frederick              51.90      53.78   5   1   
  7 Anderson, Trey               North Hagertsown       54.40      54.18   4 
  8 Thompson, Hunter             Brunswick              54.00      54.89   4 
  9 Rittenhouse, Chip            South Hagerstown       56.08      55.53   3 
 10 Hovermale, Scott             Clear Spring           59.00      55.86   3 
 11 Trettel, Daniel              Brunswick              55.00      56.39   4 
 12 Newman, Malcolm              Washington             55.82      56.53   3 
 13 Johnson, Olympic             North Hagertsown       55.10      56.73   4 
 14 Coles, Aaron                 Frederick              55.00      57.19   4 
 15 Hardy, E                     Smithsburg                        57.36   1 
 16 Testa, Josh                  Boonsboro              56.10      57.64   3 
 17 Boucher, Daniel              Washington             59.10      58.16   2 
 18 Porter, Nick                 Smithsburg           1:05.04      58.79   1 
 19 Gregory, Deon                Frederick              55.90      59.13   3 
 20 Lovett, Omar                 South Hagerstown     1:03.01      59.35   2 
 21 Robinson, Harlan             James Wood             55.10    1:00.28   4 
 22 Stamets, Eli                 Catoctin               59.00    1:00.30   3 
 23 Stover, Devon                Smithsburg                      1:00.93   1 
 24 Gates, B                     Faith Christian      1:03.00    1:01.72   2 
 25 Moser, Andrew                Catoctin             1:02.00    1:01.96   2 
 -- May, Nick                    Damascus               55.00        DNF   4 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Barvir, Joey                 Smithsburg           2:01.48    2:01.92   10   
  2 Woode, Denzel                Damascus             2:04.00    2:03.07    8   
  3 Davis, Josh                  Washington           2:06.10    2:03.52    6   
  4 Wright, Cody                 James Wood           2:08.00    2:06.61    4   
  5 Russell, Cameron             Washington           2:09.20    2:07.79    2   
  6 Lindahl, Graham              Catoctin             2:09.00    2:08.19    1   
  7 Leishman, Andrew             Frederick            2:10.00    2:11.43  
  8 Horning, Brandon             South Hagerstown     2:13.24    2:11.99  
  9 De-Anda, Carlos              Brunswick            2:13.00    2:12.00  
 10 Hill, J                      Clear Spring         2:20.00    2:12.10  
 11 Arias, Alex                  Damascus             2:07.00    2:12.30  
 12 Noble, Ryan                  North Hagertsown     2:23.00    2:14.34  
 13 Lacey, Arthur                Boonsboro            2:12.00    2:15.13  
 14 Keely, Marshall              Smithsburg           2:19.00    2:17.01  
 15 Davis, Taylor                Frederick            2:17.00    2:17.86  
 16 Stamets, Dustin              Catoctin             2:24.00    2:17.94  
 17 Earl, J                      Faith Christian      2:25.00    2:20.51  
 18 O'Connell, Patrick           Brunswick            2:17.00    2:20.73  
 19 Hovermale, Scott             Clear Spring         2:12.00    2:21.66  
 20 Davis, G                     Clear Spring         2:25.00    2:24.22  
 21 Hawkins, Justin              Catoctin             2:28.00    2:25.45  
 22 Muggenburg, Derek            North Hagertsown     2:31.00    2:26.72  
 23 Bloomfield, Trey             James Wood           2:30.10    2:30.24  
 24 Lacey, Michael               Boonsboro            2:34.00    2:44.49  
 25 Farmer, Nathan               Brunswick                       3:03.45  
 26 Rutherford, Daniel           North Hagertsown     2:52.00    3:12.25  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wilson, David                Smithsburg           4:25.00    4:25.36   10   
  2 Barvir, Joey                 Smithsburg           4:35.00    4:29.93    8   
  3 Davis, Josh                  Washington           4:49.10    4:42.23    6   
  4 Moser, Evan                  Boonsboro            4:40.00    4:43.91    4   
  5 Wright, Cody                 James Wood           4:40.30    4:46.41    2   
  6 Russell, Cameron             Washington           5:02.10    4:51.97    1   
  7 Jerwick, Jason               Smithsburg           4:55.00    4:54.76  
  8 Woode, Denzel                Damascus             4:45.00    4:54.77  
  9 De-Anda, Carlos              Brunswick                       4:59.67  
 10 Martinez, George             Frederick            4:45.00    5:00.22  
 11 Trapane, Nick                Catoctin             4:59.00    5:01.21  
 12 Gibbs-Hill, Nick             James Wood           5:27.10    5:05.72  
 13 Gates, Z                     Faith Christian      5:55.00    5:07.24  
 14 Long, Jamie                  Frederick            5:10.00    5:12.20  
 15 Wilson, Kyle                 Washington           5:21.30    5:24.27  
 16 DuBois, Collin               Catoctin             5:40.00    5:28.38  
 17 O'Connell, Patrick           Brunswick            5:23.00    5:30.74  
 18 Ammons, C                    Clear Spring         5:50.00    5:31.81  
 19 Muggenburg, Derek            North Hagertsown     5:20.00    5:42.30  
 20 Valcarcel, Julio             Catoctin             5:40.00    5:52.00  
 21 Vazquez, Julius              North Hagertsown     6:00.00    6:01.95  
 22 Carlin, C                    Clear Spring         5:45.00    6:07.73  
 23 Rutherford, Daniel           North Hagertsown     6:30.00    6:55.70  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arias, Alex                  Damascus            10:10.00   10:22.05   10   
  2 Moser, Evan                  Boonsboro           10:20.00   10:36.81    8   
  3 Sunderlin, Jacob             James Wood          11:10.00   10:47.86    6   
  4 Ammenheus, Chad              Catoctin            11:25.00   11:00.50    4   
  5 Cate, Darrian                Frederick           11:18.00   11:00.56    2   
  6 DuBois, Jake                 Catoctin            11:25.00   11:01.48    1   
  7 Gates, Z                     Faith Christian     11:15.00   11:03.63  
  8 Mills, B                     Clear Spring        10:50.00   11:15.12  
  9 Stasiak, Nick                James Wood          11:05.30   11:19.72  
 10 Tilden, Nick                 Smithsburg          11:18.00   11:21.14  
 11 Kersting, Tom                Boonsboro           11:20.00   11:22.15  
 12 Stone, Jeff                  Catoctin            11:25.00   11:33.23  
 13 Cooper, Kyle                 Frederick           11:40.00   11:34.03  
 14 Schildtknecht, Brandon       Clear Spring        10:35.00   11:40.27  
 15 Hawk, Greg                   Washington          12:01.10   12:02.07  
 16 Pryor, Nathan                Smithsburg                     12:25.64  
 17 Hockensmith, Daniel          South Hagerstown    12:42.50   12:30.31  
 18 Bucher, Jordan               South Hagerstown    12:13.15   12:32.65  
 19 Rinker, D                    Hancock             12:32.00   12:34.85  
 20 Horning, Greg                Smithsburg          12:51.00   12:36.21  
 21 Green, Ricky                 Brunswick           13:23.00   13:40.15  
 22 Lowenhaupt, M                Clear Spring        11:30.00   13:58.14  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Roman, T                     Faith Christian        15.30      15.84Q  3 
  2 Cruz, Javar                  Frederick              14.80      16.17Q  4 
  3 Johnson, Jamel               James Wood             16.20      16.39Q  1 
  4 Ehabe, Greg                  Frederick              16.02      16.50Q  2 
  5 Shiffler, Aaron              James Wood             16.60      16.31q  3 
  6 Kopp, Kenny                  Boonsboro              16.24      16.57q  2 
  7 Campbell, Luke               Brunswick              16.20      16.78q  1 
  8 Johnson, Sam                 South Hagerstown       17.05      16.88q  4 
  9 Bartlett, James              Damascus               17.80      17.05q  1 
 10 Lohman, Jordan               Brunswick              17.00      17.26q  4 
 11 Green, Anthony               South Hagerstown       19.16      17.37q  4 
 12 Sink, Dominic                North Hagertsown       17.80      17.53q  2 
 13 Norberto, Dacruz             Smithsburg             17.34      17.65   3 
 14 Noble, Ryan                  North Hagertsown       17.40      18.27   2 
 15 Johnson, B                   Hancock                17.40      18.52   1 
 16 King, Tyler                  Frederick              18.40      18.79   3 
 17 Noble, Ramsey                Washington             19.60      18.93   4 
 18 Flincham, Connor             Washington                        20.31   2 
 19 Martinez, Chris              Catoctin               20.00      21.70   1 
 -- Betts, Nate                  Damascus               19.80         DQ   3 
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Cruz, Javar                  Frederick              16.17      14.99   2  10   
  2 Roman, T                     Faith Christian        15.84      15.84   2   8   
  3 Ehabe, Greg                  Frederick              16.50      16.09   2   6   
  4 Shiffler, Aaron              James Wood             16.31      16.15   2   4   
  5 Kopp, Kenny                  Boonsboro              16.57      16.60   2   2   
  6 Johnson, Sam                 South Hagerstown       16.88      16.81   1   1   
  7 Bartlett, James              Damascus               17.05      16.88   1 
  8 Campbell, Luke               Brunswick              16.78      16.92   1 
  9 Lohman, Jordan               Brunswick              17.26      17.07   1 
 10 Johnson, Jamel               James Wood             16.39      17.15   2 
 11 Green, Anthony               South Hagerstown       17.37      17.29   1 
 12 Sink, Dominic                North Hagertsown       17.53      17.51   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cruz, Javar                  Frederick              38.90      39.99   5  10   
  2 Jonas, Cecil                 Damascus               39.50      40.70   5   8   
  3 Ehabe, Greg                  Frederick              40.90      41.99   5   6   
  4 Campbell, Luke               Brunswick              43.00      42.44   5   4   
  5 Land, Demetri                Washington             44.50      42.47   4   2   
  6 Thomas, DeVante              Damascus               40.50      42.49   5   1   
  7 Shiffler, Aaron              James Wood             43.00      43.83   5 
  8 Norberto, Dacruz             Smithsburg             44.14      43.85   4 
  9 Johnson, Jamel               James Wood             44.10      44.39   4 
 10 King, Tyler                  Frederick              45.00      44.46   4 
 11 Noble, Ryan                  North Hagertsown       45.90      44.61   3 
 12 Johnson, Sam                 South Hagerstown       45.32      44.87   3 
 13 Lohman, Jordan               Brunswick              44.00      45.16   4 
 14 Green, Anthony               South Hagerstown       48.29      46.32   2 
 15 Price, A                     Faith Christian        47.50      46.77   3 
 16 Johnson, B                   Hancock                48.30      46.93   2 
 17 Betts, Nate                  Damascus               46.60      47.75   3 
 18 Rouch, Chris                 Washington             47.66      48.86   3 
 19 Martinez, Chris              Catoctin               49.80      49.14   2 
 20 Forrest, Austin              Brunswick                         50.50   1 
 21 Noble, Ramsey                Washington             50.83      50.63   2 
 22 Jimenez, Derek               North Hagertsown       53.00      51.11   1 
 -- Paguirigan, Zach             Catoctin               44.50         DQ   4 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Brunswick  'A'                                      45.00      45.42   2  10   
  2 South Hagerstown  'A'                               45.40      45.71   2   8   
  3 Frederick  'A'                                      45.20      46.17   2   6   
  4 North Hagerstown  'A'                               46.80      46.42   1   4   
  5 James Wood  'A'                                     44.80      46.61   2   2   
  6 Damascus  'A'                                       45.80      47.09   2   1   
  7 Catoctin  'A'                                       44.20      47.29   2 
  8 Faith Christian Academy  'A'                        47.10      48.21   1 
  9 Hancock  'A'                                        51.00      48.33   1 
 10 Clear Spring  'A'                                   49.00      48.69   1 
 -- Smithsburg  'A'                                     47.04         DQ   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 South Hagerstown  'A'                             1:37.49    1:33.32   2  10   
  2 Brunswick  'A'                                    1:33.00    1:36.21   2   8   
  3 Damascus  'A'                                     1:31.80    1:36.64   2   6   
  4 Washington  'A'                                   1:37.48    1:37.68   2   4   
  5 Frederick  'A'                                    1:38.00    1:37.70   2   2   
  6 Catoctin  'A'                                     1:39.50    1:39.47   1   1   
  7 James Wood  'A'                                   1:40.00    1:39.79   1 
  8 Smithsburg  'A'                                   1:37.78    1:39.83   2 
  9 Faith Christian Academy  'A'                      1:45.10    1:39.88   1 
 10 North Hagerstown  'A'                             1:38.20    1:39.95   2 
 11 Hancock  'A'                                      1:41.00    1:41.72   1 
 12 Clear Spring  'A'                                 1:46.00    1:42.92   1 
 13 Boonsboro  'A'                                    1:45.00    1:45.67   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Damascus  'A'                                     3:33.00    3:30.09   2  10   
  2 Boonsboro  'A'                                    3:40.00    3:37.49   2   8   
  3 James Wood  'A'                                   3:37.00    3:38.56   2   6   
  4 Washington  'A'                                   3:51.95    3:39.14   1   4   
  5 Brunswick  'A'                                    3:38.00    3:40.17   2   2   
  6 South Hagerstown  'A'                             3:40.87    3:42.46   2   1   
  7 North Hagerstown  'A'                             3:47.50    3:43.12   2 
  8 Frederick  'A'                                    3:40.00    3:52.97   2 
  9 Smithsburg  'A'                                   3:52.02    3:55.98   1 
 10 Clear Spring  'A'                                 3:54.00    4:01.81   1 
 11 Hancock  'A'                                      3:55.00    4:07.34   1 
 12 Catoctin  'A'                                     3:55.00    4:09.89   1 
 13 Faith Christian Academy  'A'                      4:00.00    4:26.77   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Damascus  'A'                                     8:15.00    8:25.34   10   
  2 Brunswick  'A'                                    9:22.00    8:45.91    8   
  3 Frederick  'A'                                    8:40.00    8:47.86    6   
  4 Smithsburg  'A'                                   8:58.76    8:51.01    4   
  5 South Hagerstown  'A'                             8:54.15    8:52.32    2   
  6 Catoctin  'A'                                     9:15.00    9:18.81    1   
  7 Boonsboro  'A'                                    9:00.00    9:48.10  
  8 James Wood  'A'                                  10:00.00    9:52.45  
  9 Clear Spring  'A'                                10:00.00    9:58.06  
 -- Washington  'A'                                   8:56.50         DQ  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thorne, James                James Wood           6-00.00    6-03.00   10   
  2 Ehabe, Greg                  Frederick            6-02.00    5-10.00    8   
  3 Kopp, Kenny                  Boonsboro            6-00.00   J5-10.00    6   
  4 Smith, Mason                 James Wood           5-10.00   J5-10.00    4   
  5 Roman, T                     Faith Christian      5-06.00    5-08.00    2   
  6 Johnson, Sam                 South Hagerstown     5-10.00    5-06.00    1   
  7 Shives, Cody                 Smithsburg           5-04.00   J5-06.00  
  8 Funk, Wyatt                  Brunswick            5-10.00   J5-06.00  
  9 Jenkins, William             Brunswick            5-00.00   J5-06.00  
 10 Sanders, Kevin               Damascus             5-10.00    5-04.00  
 10 Sink, Dominic                North Hagertsown     5-01.00    5-04.00  
 10 Price, E                     Faith Christian      5-06.00    5-04.00  
 10 Chapouris, Anthony           Washington           5-06.00    5-04.00  
 14 Bartlett, James              Damascus             5-06.00    5-02.00  
 14 Johnson, Olympic             North Hagertsown     5-04.00    5-02.00  
 16 Thompson, Hunter             Brunswick            5-06.00    5-00.00  
 16 Bradshaw, Zach               Damascus             5-06.00    5-00.00  
 -- Davis, G                     Clear Spring         4-10.00         NH  
 -- Nguema, Malik                North Hagertsown     6-00.00         NH  
 -- Gibson, Kevin                Smithsburg           5-00.00         NH  
 -- Michael, J                   Faith Christian      5-04.00         NH  
 -- Herring, Devon               South Hagerstown     5-02.00         NH  
 -- Hurd, Chris                  Catoctin             4-10.00         NH  
 -- Lovett, Omar                 South Hagerstown     5-00.00         NH  
 -- Martinez, Chris              Catoctin             4-10.00         NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sink, Dominic                North Hagertsown    14-00.00   13-00.00   10   
  2 Rush, Roland                 Washington          11-10.00   12-00.00    8   
  3 Diaz, Nathan                 Brunswick           11-06.00  J12-00.00    6   
  4 Karroll, Jonny               Smithsburg          12-03.00   11-06.00    4   
  5 Shriver, Jacob               Smithsburg          10-00.00   10-06.00    2   
  6 Kopp, Kenny                  Boonsboro           10-00.00   10-00.00    1   
  7 Porter, Nick                 Smithsburg           9-06.00    9-06.00  
  7 Diaz, Renzo                  Washington           9-06.00    9-06.00  
  9 Carroll, Parker              Damascus             8-00.00    9-00.00  
  9 Iker, Andy                   Washington           9-00.00    9-00.00  
  9 Wonderlich, Nate             South Hagerstown     9-02.00    9-00.00  
  9 Savage, David                South Hagerstown     9-02.00    9-00.00  
 13 Schneider, G                 Clear Spring         7-00.00    8-00.00  
 13 Hovermale, Scott             Clear Spring         8-06.00    8-00.00  
 13 Testa, Josh                  Boonsboro            7-00.00    8-00.00  
 16 Jenkins, CJ                  Catoctin             7-00.00    7-06.00  
 16 Cheng, T                     Hancock              8-00.00    7-06.00  
 18 Valcarcel, Julio             Catoctin             7-00.00    7-00.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gussio, Coby                 Boonsboro           22-06.00   21-00.25   10   
  2 Richardson, Xavier           South Hagerstown    19-10.00   19-11.75    8   
  3 Karroll, Jonny               Smithsburg          18-02.00   18-11.00    6   
  4 Cruz, Javar                  Frederick           20-00.00   18-10.00    4   
  5 May, Nick                    Damascus            19-10.00   18-06.00    2   
  6 Gardner, Malcolm             Damascus            17-06.00   18-05.00    1   
  7 Smith, Derek                 Smithsburg          20-00.00   18-04.75  
  8 Thorne, James                James Wood          20-00.00   18-02.00  
  9 Ameyaw, Brian                Frederick           18-04.50   17-08.50  
 10 Robinson, Harlan             James Wood          18-06.00   17-05.25  
 11 Bartlett, James              Damascus                       17-05.00  
 12 Herring, Devon               South Hagerstown    17-05.50   17-03.50  
 12 Noble, Ryan                  North Hagertsown    16-05.00   17-03.50  
 14 Costello, Tyler              James Wood          18-08.00   16-11.75  
 15 Green, Anthony               South Hagerstown    17-05.00   16-11.50  
 15 Weller, J                    Hancock             17-11.00   16-11.50  
 17 Paguirigan, Zach             Catoctin            18-06.00   16-03.25  
 18 Land, Demetri                Washington          18-08.50   16-00.00  
 19 Johnson, Heisman             North Hagertsown    17-00.00   15-10.00  
 20 Fender, Nigel                Frederick           18-01.00   14-09.75  
 21 Funk, Wyatt                  Brunswick                      14-07.00  
 22 Winter, Anthony              North Hagertsown    19-03.00   14-01.25  
 23 Hurd, Chris                  Catoctin            17-06.00   13-08.50  
 24 Forrest, Austin              Brunswick                      13-07.50  
 25 Rodenbaugh, Chris            Smithsburg          13-00.00   12-09.75  
 26 Chapouris, Anthony           Washington          17-01.00    6-01.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thorne, James                James Wood          40-01.00   42-07.00   10   
  2 Lawson, Tyrus                Brunswick           37-07.00   41-11.25    8   
  3 Johnson, Sam                 South Hagerstown    40-10.00   40-04.75    6   
  4 Bartlett, James              Damascus            39-00.00   39-08.75    4   
  5 Cruz, Javar                  Frederick           41-04.00   38-11.50    2   
  6 May, Nick                    Damascus            40-00.00   38-08.25    1   
  7 Smith, Mason                 James Wood          40-02.00   38-00.75  
  8 Sink, Dominic                North Hagertsown    37-11.00   37-06.25  
  9 Green, Anthony               South Hagerstown    37-00.00   37-03.25  
 10 Ingle, Anthony               James Wood          36-00.00   37-01.75  
 11 King, Tyler                  Frederick           37-01.00   36-00.75  
 12 Martinez, Lexington          Frederick           37-02.00   35-09.75  
 13 Weller, J                    Hancock             37-11.00   35-05.50  
 14 Porter, Nick                 Smithsburg          34-00.00   33-02.50  
 15 Lowery, Kurtis               Boonsboro           35-08.00   33-02.00  
 16 Gates, Z                     Faith Christian     32-08.00   32-10.75  
 17 Faith, L                     Hancock             34-00.00   31-04.75  
 18 Diaz, Nathan                 Brunswick                      31-04.50  
 19 Hurd, Chris                  Catoctin            34-01.50   28-11.75  
 20 Carlin, C                    Clear Spring        28-00.00   28-08.25  
 21 Rodenbaugh, Chris            Smithsburg                     28-06.50  
 22 Campbell, Diamond            North Hagertsown    30-00.00   28-00.75  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Grant                 Brunswick           55-00.00   54-06.00   10   
  2 Stephen, Mac                 Frederick           46-06.00   48-07.00    8   
  3 Lowery, John                 Boonsboro           46-11.00   46-07.00    6   
  4 Winter, Anthony              North Hagertsown    45-00.00   46-03.00    4   
  5 Furr, Jake                   Damascus            45-00.00   45-10.00    2   
  6 Dobrazanski, Joe             Damascus            42-06.00   44-01.50    1   
  7 Burkett, Dylan               South Hagerstown    41-08.25   42-08.00  
  8 Rowland, Dustin              South Hagerstown    42-03.25   42-03.50  
  9 Lowery, Drew                 Boonsboro           42-06.00   42-00.50  
 10 Lombardi, Andrew             Frederick           37-04.00   41-05.50  
 11 Kretzer, Seyth               North Hagertsown    38-06.00   41-01.00  
 12 Bukasa, Mukamba              Frederick           40-05.00   38-04.00  
 13 Aharmoush, JJ                Damascus            38-00.00   38-03.50  
 14 Newman, Malcolm              Washington          37-05.00   37-03.50  
 15 LeVasseur, Paris             Washington          36-01.00   36-11.50  
 16 Shankle, CJ                  Brunswick           35-11.00   36-06.00  
 17 Martel, E                    Clear Spring        35-04.00   36-05.00  
 18 Gardenhour, Sawyer           Smithsburg          35-00.00   36-00.00  
 19 Tyler, Chase                 James Wood          38-01.00   35-08.50  
 20 McCallum, Stephen            Brunswick           35-04.00   34-08.00  
 21 Barnes, Jesse                James Wood          37-00.00   33-10.00  
 22 Silverman, Tyler             Catoctin            33-00.00   33-09.00  
 23 Mitchell, Chris              Smithsburg          31-00.00   33-03.00  
 24 King, Trey                   North Hagertsown    32-00.00   32-08.00  
 25 Ray, L                       Hancock             34-00.00   32-07.00  
 26 Smith, E                     Hancock             31-00.00   32-01.50  
 27 Winstead, Cody               James Wood          35-00.00   31-06.50  
 28 Davis, Matt                  Smithsburg          32-00.00   31-01.00  
 29 Robair, B                    Hancock             32-00.00   31-00.00  
 30 DeRoner, Brian               Catoctin            32-09.00   30-11.00  
 31 Kopper, Shawn                Catoctin            31-00.00   30-05.00  
 32 Littleton, Michael           Washington          32-08.00   27-07.50  
 33 Myers, Cenneth               Boonsboro           26-03.00   27-05.00  
 -- Kerns, L                     Faith Christian     35-04.00         ND  
 -- Welch, T                     Clear Spring        29-04.00         ND  
 -- Lewis, T                     Faith Christian     36-00.00         ND  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Grant                 Brunswick             155-00     147-11   10   
  2 Lowery, John                 Boonsboro             137-07     132-10    8   
  3 Tyler, Chase                 James Wood            118-00     131-10    6   
  4 Stephen, Mac                 Frederick             135-11     127-10    4   
  5 Bynog, Joey                  James Wood            112-00     115-07    2   
  6 Dobrazanski, Joe             Damascus              110-00     114-11    1   
  7 Furr, Jake                   Damascus              131-00     114-06  
  8 Lowery, Drew                 Boonsboro             116-11     110-10  
  9 Aharmoush, JJ                Damascus              100-00     108-09  
 10 Bukasa, Mukamba              Frederick             113-04     107-06  
 11 Kretzer, Seyth               North Hagertsown      110-00     107-00  
 12 Ray, L                       Hancock               105-00     103-08  
 13 Burkett, Dylan               South Hagerstown      113-03     101-00  
 14 Mitchell, Chris              Smithsburg             96-00      99-08  
 15 Goins, Dylan                 Catoctin              101-08      95-11  
 16 Bartlett, Dakota             South Hagerstown       99-03      95-06  
 17 Horner, Brian                Brunswick              93-06      94-10  
 18 Winstead, Cody               James Wood             90-00      91-04  
 19 Silverman, Tyler             Catoctin               86-00      89-02  
 20 Robair, B                    Hancock                99-05      88-09  
 21 Martel, E                    Clear Spring           75-00      87-02  
 22 Remella, Nick                Brunswick                         84-09  
 23 King, Trey                   North Hagertsown       80-00      74-08  
 24 LeVasseur, Paris             Washington             72-08      74-07  
 25 Smith, E                     Hancock                93-00      73-06  
 26 Hashemzade, Chris            Catoctin               80-00      71-04  
 27 Littleton, Michael           Washington             58-02      65-03  
 28 Rodenbaugh, Chris            Smithsburg                        62-05  
 29 Myers, Cenneth               Boonsboro              62-10      59-02  
 30 White, Jason                 North Hagertsown       64-00      57-10  
 31 Gery, Dan                    Smithsburg             48-00      47-11  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) North Hagerstown           139        2) Smithsburg                 68   
    3) South Hagerstown            61.50     4) Damascus                   61   
    5) Boonsboro                   51.50     6) Frederick                  45   
    7) James Wood                  41        8) Washington                 35   
    9) Clear Spring                27       10) Faith Christian Academy    10   
   10) Catoctin                    10       12) Brunswick                   7   
   13) Hancock                      2                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Brunswick                   84        2) Frederick                  75   
    3) Damascus                    73        4) Boonsboro                  71   
    5) James Wood                  64        6) South Hagerstown           48   
    7) Smithsburg                  44        8) Washington                 33   
    9) Catoctin                    30       10) North Hagerstown           26   
   11) Faith Christian Academy     10                                           



Return to Top

Email | About