MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




TC Williams Invitational
TC Williams Invitational History
Hosted By: TC Williams
Alexandria, Virginia
2010-05-01

Licensed to T.C. Williams High School   HY-TEK's Meet Manager 5/1/2010 08:04 PM
                   2010 T.C. WILLIAMS HIGH SCHOOL - 5/1/2010                   
                   28TH ANNUAL TRACK AND FIELD INVITATIONAL                    
                             Alexandria, Virginia                              
                     Results - courtesy of Milestat.com                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 11.95  5/7/2005    Kharya Brown, Brooke Point                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DaQuanya Byrd-West        11 Westlake                 12.54q  5 
  2 Dominique Anderson        12 Dunbar                   12.71q  4 
  3 Jasmine Hankins           10 Tallwood                 12.73q  3 
  4 Maya Lewis                12 Bishop McNamara          12.86q  5 
  5 Ashleigh White            12 West Potomac             12.98q  4 
  6 Atiya Amis                12 Dunbar                   13.05q  3 
  7 Breanna Sherman           11 North Point              13.08q  2 
  8 Cierra Butler             09 Bishop McNamara          13.09q  4 
  9 Manaiza Kelley            11 Dunbar                   13.11   2 
 10 Kiara Artis               12 West Potomac             13.25   5 
 11 Eboni Graves              11 North Point              13.26   4 
 12 Diamond McCoy             12 Dunbar                   13.45   1 
 13 Asia Seymore              12 Tallwood                 13.50   5 
 14 Adrienne Schmidt          09 Langley                  13.52   1 
 15 Tiana Green               10 Laurel                   13.65   1 
 16 Ashley Christopher        09 Richard Montgome         13.87   3 
 17 Tayla Dawson              09 West Potomac             14.01   2 
 18 Ashley Goodrick           10 Potomac Falls            14.07   5 
 19 Miriam Boukira            10 Potomac Falls            14.11   3 
 20 Caitie Simpson            11 Langley                  14.12   2 
 21 Natalie Comfort           10 West Potomac             14.20   3 
 22 Sabie Barry               09 Annandale                14.23   3 
 23 Jamie Hoover              11 Woodson, W. T.           14.31   2 
 24 Monique Diggs             10 Annandale                14.33   1 
 25 Marquisha Poole           11 Woodson, W. T.           14.37   1 
 26 Marina Moore              12 Tallwood                 14.45   2 
 27 Tise Olutisfun            09 Richard Montgome         14.48   5 
 28 Jaraina Jamison           10 Friendship Publi         14.49   4 
 29 Shanice Jones             10 Annandale                14.59   4 
 30 Dominique Smith           11 Friendship Publi         14.67   3 
 31 Carisa Coleman            10 Potomac Falls            14.81   2 
 32 Michelle Park             09 Annandale                14.91   5 
 33 Olivia Browne             09 Woodson, W. T.           15.13   4 
 34 Vichan Cooper             09 Bishop McNamara          15.49   3 
 35 Lasette Sewell            11 Richard Montgome         16.14   1 
 36 Andrea Holtz              10 Friendship Publi         16.34   1 
 37 Ndagha Monique            09 School Without W         16.58   4 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 11.95  5/7/2005    Kharya Brown, Brooke Point                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 DaQuanya Byrd-West        11 Westlake                 12.31   10   
  2 Dominique Anderson        12 Dunbar                   12.55    8   
  3 Jasmine Hankins           10 Tallwood                 12.71    6   
  4 Maya Lewis                12 Bishop McNamara          12.80    4   
  5 Ashleigh White            12 West Potomac             12.92    2   
  6 Atiya Amis                12 Dunbar                   12.93    1   
  7 Breanna Sherman           11 North Point              13.07  
  8 Cierra Butler             09 Bishop McNamara          13.33  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 24.04  5/6/2000    Tysha Colon, H.D. Woodson                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DaQuanya Byrd-West        11 Westlake                 24.97q  7 
  2 Jessica Ewing             10 Tallwood                 25.26q  3 
  3 Maya Lewis                12 Bishop McNamara          25.47q  7 
  4 Dominique Anderson        12 Dunbar                   26.01q  6 
  5 Kalane Abbey              11 Laurel                   26.06q  4 
  6 Shena Brownell            12 Laurel                   26.51q  5 
  7 Destiny Phillips          11 Dunbar                   26.58q  2 
  8 Cierra Butler             09 Bishop McNamara          26.69   2 
  9 Brittany Baker            12 North Point              26.75   7 
 10 Kiara Artis               12 West Potomac             26.93   6 
 11 Dasia Adams               09 Richard Montgome         26.97   2 
 12 Ashleigh White            12 West Potomac             26.97   5 
 13 Jasmine Hankins           10 Tallwood                 27.00   1 
 14 Breanna Sherman           11 North Point              27.31   3 
 15 Eboni Graves              11 North Point              27.33   6 
 16 Tiffany Walters           12 Woodson, W. T.           27.38   4 
 17 Tiana Green               10 Laurel                   27.55   1 
 18 Amara Hamilton            09 Bishop McNamara          27.62   5 
 19 Chyna Brown               11 Bishop McNamara          27.63   4 
 20 Morgan Latillaide         09 Williams, T. C.          27.67   5 
 21 Adrienne Schmidt          09 Langley                  27.82   3 
 22 Abimimbloa Akinduro       12 Potomac Falls            28.13   3 
 23 Courtney Bell             12 Dunbar                   28.33   4 
 24 Sarah Woodford            11 Langley                  28.44   4 
 25 Liana Kramer              09 Langley                  28.54   6 
 26 Ashley Goodrick           10 Potomac Falls            28.69   5 
 27 Nishma Brown              12 West Potomac             28.74   1 
 28 Maddison Abboud           10 Langley                  28.80   2 
 29 Olivia Fischer            09 Woodson, W. T.           28.82   1 
 30 Monique Diggs             10 Annandale                28.83   6 
 31 Kayla Bulluck             10 Friendship Publi         29.03   7 
 32 Sabie Barry               09 Annandale                29.36   7 
 33 Miriam Boukira            10 Potomac Falls            29.38   4 
 34 Indya Weaver              09 Williams, T. C.          29.88   2 
 35 Deborah Thomas            10 Friendship Publi         29.92   3 
 36 Jessica Lee               09 Potomac Falls            30.11   1 
 37 Janai Carter              09 Friendship Publi         30.18   2 
 38 Olivia Browne             09 Woodson, W. T.           30.21   3 
 39 Anne Prosperi             09 Woodson, W. T.           30.34   7 
 40 Carisa Coleman            10 Potomac Falls            30.35   2 
 41 Courtney Williams         10 Laurel                   30.39   7 
 42 Michelle Park             09 Annandale                30.47   3 
 43 Jaraina Jamison           10 Friendship Publi         30.80   5 
 44 Dominique Washington      11 Friendship Publi         31.02   6 
 45 Lasette Sewell            11 Richard Montgome         32.93   1 
 46 Janai Bradley             10 Friendship Publi         34.78   4 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 24.04  5/6/2000    Tysha Colon, H.D. Woodson                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jessica Ewing             10 Tallwood                 25.05   10   
  2 Dominique Anderson        12 Dunbar                   25.71    8   
  3 Maya Lewis                12 Bishop McNamara          25.82    6   
  4 Shena Brownell            12 Laurel                   26.20    4   
  5 Destiny Phillips          11 Dunbar                   26.82    2   
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 53.45  1995        Suziann Reid, Eleanor Roosevelt             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shena Brownell            12 Laurel                   58.67   4  10   
  2 Tamara Bradley            12 Dunbar                   59.38   4   8   
  3 Jaimie Greene             11 North Point            1:02.03   3   6   
  4 Kalane Abbey              11 Laurel                 1:02.16   4   4   
  5 Dale Lescher              10 West Potomac           1:03.03   4   2   
  6 Leia Conrad               09 Bishop McNamara        1:03.10   3   1   
  7 Shenandoah Raycroft       12 Williams, T. C.        1:03.75   3 
  8 Morgan Latillaide         09 Williams, T. C.        1:03.83   3 
  9 Sarah Woodford            11 Langley                1:03.89   4 
 10 Abimimbloa Akinduro       12 Potomac Falls          1:03.90   4 
 11 Megan Panagopoulos        09 West Potomac           1:04.29   3 
 12 Liana Kramer              09 Langley                1:04.59   2 
 13 Torriana Stewart          12 North Point            1:04.63   3 
 14 Nishma Brown              12 West Potomac           1:04.92   2 
 15 Jessica Lee               09 Potomac Falls          1:05.26   2 
 16 Anna Koskinen             10 Yorktown               1:05.61   1 
 17 Maddison Abboud           10 Langley                1:05.69   3 
 18 Oshin Bennett             11 Laurel                 1:06.38   2 
 19 Nikki Pedowitz            10 Richard Montgome       1:06.44   2 
 20 Ilana Brody               09 Yorktown               1:06.78   1 
 21 Jennifer Dewitt           10 Laurel                 1:08.86   2 
 22 Indya Weaver              09 Williams, T. C.        1:08.93   2 
 23 Barbaretta Short          10 Dunbar                 1:08.97   3 
 24 Ellen Johnson             12 Richard Montgome       1:09.28   1 
 25 Hannah Canty              09 Woodson, W. T.         1:09.32   1 
 26 Kayla Bulluck             10 Friendship Publi       1:09.77   4 
 27 Anne Prosperi             09 Woodson, W. T.         1:11.70   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 2:12.23  5/5/2001    Nicole Cook, Petersburg                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shannon Hall              12 North Point            2:23.69   10   
  2 Kelsey Coia               11 Yorktown               2:25.20    8   
  3 Margaret Haley            12 West Potomac           2:26.84    6   
  4 Angela Bonham             12 Dunbar                 2:28.28    4   
  5 Christina Lee             12 Potomac Falls          2:29.84    2   
  6 Ashley Whatley            10 Woodson, W. T.         2:30.64    1   
  7 Elissa Purdy              09 Langley                2:30.66  
  8 Erica Howes               12 Woodson, W. T.         2:33.48  
  9 Chyna Brown               11 Bishop McNamara        2:35.92  
 10 Taylor Daley              11 West Potomac           2:38.08  
 11 Helen Clark               12 Woodson, W. T.         2:38.92  
 12 Emma Tolerton             09 Richard Montgome       2:39.54  
 13 Anna Saunders             10 Yorktown               2:39.75  
 14 Leah Carr                 11 Dunbar                 2:41.39  
 15 Katherine Freund          09 Yorktown               2:41.98  
 16 Gwen Kennedy              12 Annandale              2:42.28  
 17 Diana Hurtado             09 Annandale              2:42.84  
 18 Elena Bell                10 School Without W       2:43.19  
 19 Genesis Porquin           10 Richard Montgome       2:43.80  
 20 Mariam Oweis              12 Annandale              2:45.84  
 21 Yazmin Dorado             10 Williams, T. C.        2:47.12  
 22 Megan McCoy               09 Woodson, W. T.         2:47.61  
 23 Mariama Taifa-seitu       10 School Without W       2:47.78  
 24 Jenny Baker               09 Potomac Falls          2:49.00  
 25 Krystina Mantzouranis     10 Tallwood               2:49.06  
 26 Austen Hamilton           10 School Without W       2:49.19  
 27 Milvia Herrera            10 Yorktown               2:53.09  
 28 Synquisite Rowsey         10 Tallwood               2:53.86  
 29 Meredyth Gottschall       11 Yorktown               2:55.86  
 30 Cayla Jakubowski          10 Richard Montgome       3:02.33  
 31 Mia Carrington            10 Tallwood               3:03.13  
 32 Elle Dutchmann            11 Tallwood               3:12.49  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 4:49.78  5/4/1996    Sally Glynn, Walter Johnson               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Christina Lee             12 Potomac Falls          5:23.56   10   
  2 Sophia Passacantando      09 West Potomac           5:26.93    8   
  3 Elissa Purdy              09 Langley                5:29.71    6   
  4 Alanna Kelley             10 Woodson, W. T.         5:33.15    4   
  5 Amanda Gunderson          11 West Potomac           5:34.59    2   
  6 Rachel Hagen              11 Potomac Falls          5:37.28    1   
  7 Verkia Smith              10 North Point            5:42.42  
  8 Grace Garrand             10 Williams, T. C.        5:43.40  
  9 Kelsey Rosenberg          12 West Potomac           5:46.27  
 10 Shoshana Oppenheim        11 Woodson, W. T.         5:46.87  
 11 Emma Tolerton             09 Richard Montgome       5:49.31  
 12 Adugna Desalgm            11 Williams, T. C.        5:50.17  
 13 Angela Bonham             12 Dunbar                 5:52.91  
 14 Michelle Sutherland       12 Yorktown               5:58.84  
 15 Allison Brady             10 Langley                5:59.72  
 16 Jessica Nenno             09 North Point            6:00.76  
 17 Christina Vasiloff        12 Tallwood               6:02.72  
 18 Fatima Resendiz           11 Richard Montgome       6:04.10  
 19 Molly Crum                09 Yorktown               6:09.56  
 20 Mariama Taifa-seitu       10 School Without W       6:19.26  
 21 Cayla Jakubowski          10 Richard Montgome       6:19.65  
 22 Claire Shumaker           11 Yorktown               6:20.55  
 23 Victoria Travers          09 Yorktown               6:21.15  
 24 Mia Carrington            10 Tallwood               6:25.84  
 25 Shannon Allen             12 Woodson, W. T.         6:38.26  
 26 Mekenna Ledbetter         12 Tallwood               6:38.29  
 27 Allison Klem              10 Yorktown               6:58.73  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 10:33.04  5/1/1999    Liz Awtrey, Robinson                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Fouse                10 Langley               11:43.46   10   
  2 Katy Bonaro               10 North Point           12:32.47    8   
  3 Lisa Toledo               11 Williams, T. C.       12:41.06    6   
  4 Colleen Boyle             10 West Potomac          12:51.13    4   
  5 Lauren Price              09 West Potomac          14:10.23    2   
  6 Bryn Allston              11 North Point           14:15.38    1   
  7 Margie Delao              09 Richard Montgome      14:54.81  
 -- Natalie Wright            12 Potomac Falls               DQ  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 13.4h  1988        Davida Walker, Green Run                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shavon Briscoe            12 North Point              14.85q  3 
  2 Nicole Fauteux            12 Potomac Falls            15.52q  2 
  3 Brielyn Rogers            09 Bishop McNamara          15.91q  2 
  4 Kiersten LaRoche          12 Bishop McNamara          15.99q  1 
  5 Alita Boston              12 Dunbar                   16.07q  1 
  6 Courtney Mebane           12 Tallwood                 16.14q  3 
  7 Danielle Crowley          11 Richard Montgome         16.53q  2 
  8 Samantha Smith            12 Richard Montgome         17.03q  1 
  9 Jennifer Zhu              10 Williams, T. C.          18.12   1 
 10 Crystal Blount            12 Tallwood                 18.14   2 
 11 Liz Flint                 12 Annandale                18.30   1 
 12 Tyler Jackson             09 School Without W         18.50   3 
 13 Anneke Day                12 Langley                  18.55   1 
 14 Gabriella Jacobson        10 Langley                  18.64   2 
 15 Noora Al-Saadawi          10 West Potomac             19.09   3 
 16 Marilyn Rodriguez         09 Richard Montgome         19.64   3 
 17 Wicksie Tu                10 Annandale                19.80   2 
 18 Christina Alcorta         10 Yorktown                 20.01   1 
 19 Nikki Cheshire            10 Langley                  20.18   3 
 20 Chyna Johnson-Owens       12 West Potomac             20.32   2 
 21 Rachel Clark              10 Tallwood                 21.14   1 
 22 Stephanie Guzman          11 Annandale                21.97   3 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 13.4h  1988        Davida Walker, Green Run                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shavon Briscoe            12 North Point              14.65   10   
  2 Nicole Fauteux            12 Potomac Falls            15.66    8   
  3 Courtney Mebane           12 Tallwood                 15.81    6   
  4 Kiersten LaRoche          12 Bishop McNamara          15.89    4   
  5 Brielyn Rogers            09 Bishop McNamara          15.98    2   
  6 Alita Boston              12 Dunbar                   16.03    1   
  7 Danielle Crowley          11 Richard Montgome         16.51  
  8 Samantha Smith            12 Richard Montgome         16.76  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 40.74  5/6/2000    Sheena Johnson, Garfield                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shavon Briscoe            12 North Point              44.96   4  10   
  2 Destiny Phillips          11 Dunbar                   45.39   4   8   
  3 Nicole Fauteux            12 Potomac Falls            47.99   4   6   
  4 Eileen Fauteux            09 Potomac Falls            48.97   4   4   
  5 Leia Conrad               09 Bishop McNamara          49.15   3   2   
  6 Anneke Day                12 Langley                  50.77   3   1   
  7 Amara Hamilton            09 Bishop McNamara          51.07   4 
  8 Tyler Jackson             09 School Without W         51.63   4 
  9 Jennifer Long             11 West Potomac             51.79   3 
 10 Jennifer Zhu              10 Williams, T. C.          51.84   2 
 11 Jada Gundran              09 Tallwood                 52.29   3 
 12 Marilyn Rodriguez         09 Richard Montgome         52.41   3 
 13 Erin Roberts              11 North Point              53.09   3 
 14 Liz Flint                 12 Annandale                54.18   3 
 15 Noora Al-Saadawi          10 West Potomac             55.16   2 
 16 Christina Alcorta         10 Yorktown                 57.49   1 
 17 Stephanie Guzman          11 Annandale                57.96   2 
 18 Gabriella Jacobson        10 Langley                1:00.17   2 
 19 Evelyn Jaramillo          10 Annandale              1:01.92   1 
 20 Nikki Cheshire            10 Langley                1:05.12   2 
 
Girls 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Erica Howes               12 Woodson, W. T.         8:06.57   10   
  2 Ashley Whatley            10 Woodson, W. T.         8:14.48    8   
  3 Allison Brady             10 Langley                8:52.96    6   
  4 Nikki Cheshire            10 Langley                9:35.81    4   
  5 Shelby Neeson             09 Tallwood               9:45.90    2   
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 46.35  5/6/2000    Largo                                       
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dunbar                                                49.18   2  10   
     1) Destiny Phillips 11             2) Dominique Anderson 12          
     3) Atiya Amis 12                   4) Diamond McCoy 12               
  2 Tallwood                                              50.42   2   8   
     1) Marina Moore 12                 2) Jessica Ewing 10               
     3) Asia Seymore 12                 4) Jasmine Hankins 10             
  3 North Point                                           51.05   2   6   
     1) Eboni Graves 11                 2) Brittany Baker 12              
     3) Erin Roberts 11                 4) Breanna Sherman 11             
  4 Langley                                               52.57   2   4   
     1) Sarah Woodford 11               2) Caitie Simpson 11              
     3) Meigan McManus 10               4) Adrienne Schmidt 09            
  5 Richard Montgomery                                    53.22   1   2   
     1) Dasia Adams 09                  2) Tise Olutisfun 09              
     3) Ellen Johnson 12                4) Ashley Christopher 09          
  6 Woodson, W. T.                                        53.41   1   1   
     1) Jamie Hoover 11                 2) Olivia Fischer 09              
     3) Marquisha Poole 11              4) Tiffany Walters 12             
  7 Potomac Falls                                         54.43   1 
     1) Carisa Coleman 10               2) Ashley Goodrick 10             
     3) Eileen Fauteux 09               4) Miriam Boukira 10              
  8 Annandale                                             54.88   1 
     1) Shanice Jones 10                2) Monique Diggs 10               
     3) Sabie Barry 09                  4) Liz Flint 12                   
  9 Friendship Public Charter                             55.92   2 
     1) Deborah Thomas 10               2) Janai Carter 09                
     3) Dominique Washington 11         4) Jaraina Jamison 10             
 10 School Without Walls                                  56.37   1 
     1) Tyler Jackson 09                2) Austen Hamilton 10             
     3) Elena Bell 10                   4) Mariama Taifa-seitu 10         
 -- West Potomac                                            DNF   2 
     1) Lisa Kinston 11                 2) Kiara Artis 12                 
     3) Natalie Comfort 10              4) Ashleigh White 12              
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 3:49.40  5/4/1997    Oxon Hill                                 
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Dunbar                                              4:02.96   10   
     1) Angela Bonham 12                2) Manaiza Kelley 11              
     3) Tamara Bradley 12               4) Diamond McCoy 12               
  2 North Point                                         4:04.04    8   
     1) Brittany Baker 12               2) Jaimie Greene 11               
     3) Torriana Stewart 12             4) Shavon Briscoe 12              
  3 Bishop McNamara                                     4:15.28    6   
     1) Chyna Brown 11                  2) Leia Conrad 09                 
     3) Cierra Butler 09                4) Amara Hamilton 09              
  4 Williams, T. C.                                     4:20.58    4   
     1) Morgan Latillaide 09            2) Adugna Desalgm 11              
     3) Indya Weaver 09                 4) Shenandoah Raycroft 12         
  5 Langley                                             4:27.39    2   
     1) Liana Kramer 09                 2) Maddison Abboud 10             
     3) Meigan McManus 10               4) Anneke Day 12                  
  6 Tallwood                                            4:29.30    1   
     1) Mekenna Ledbetter 12            2) Jessica Ewing 10               
     3) Krystina Mantzouranis 10        4) Jada Gundran 09                
  7 Richard Montgomery                                  4:43.35  
     1) Dasia Adams 09                  2) Tise Olutisfun 09              
     3) Nikki Pedowitz 10               4) Ashley Christopher 09          
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 9:27.90  1991        T.C. Williams                             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, T. C.                                    10:22.40   10   
     1) Grace Garrand 10                2) Lisa Toledo 11                 
     3) Adugna Desalgm 11               4) Shenandoah Raycroft 12         
  2 Dunbar                                             10:33.29    8   
     1) Angela Bonham 12                2) Leah Carr 11                   
     3) Barbaretta Short 10             4) Shelby Lambert 11              
  3 Tallwood                                           11:00.21    6   
     1) Mekenna Ledbetter 12            2) Krystina Mantzouranis 10       
     3) Christina Vasiloff 12           4) Courtney Mebane 12             
  4 School Without Walls                               11:19.88    4   
     1) Mariama Taifa-seitu 10          2) Austen Hamilton 10             
     3) Tyler Jackson 09                4) Elena Bell 10                  
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: #  5-09  5/6/2000    Cynthia Nicholls, Long Reach                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kiersten LaRoche          12 Bishop McNamara        5-04.00   10   
  2 Dennisha Frazier          10 Dunbar                 5-03.00    8   
  3 Shavon Briscoe            12 North Point            5-02.00    6   
  4 Brielyn Rogers            09 Bishop McNamara        4-10.00    4   
  5 Samantha Smith            12 Richard Montgome      J4-10.00    2   
  6 Courtney Mebane           12 Tallwood              J4-10.00    1   
  7 Diamond McCoy             12 Dunbar                 4-08.00  
  8 Barbaretta Short          10 Dunbar                 4-06.00  
  9 Danielle Crowley          11 Richard Montgome      J4-06.00  
  9 Gabriella Jacobson        10 Langley               J4-06.00  
 -- Marina Moore              12 Tallwood                    NH  
 -- Jennifer Zhu              10 Williams, T. C.             NH  
 -- Nikki Cheshire            10 Langley                     NH  
 -- Caitie Simpson            11 Langley                     NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: # 10-06  5/6/2000    Kira Sims, Garfield                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maddie Christy            11 Williams, T. C.        8-06.00   10   
  2 Caitie Simpson            11 Langley                8-00.00    7   
  2 Meigan McManus            10 Langley                8-00.00    7   
  4 Eleanor Kenimer           11 Williams, T. C.        7-06.00    4   
  5 Isabelle Cooksey          10 West Potomac           7-00.00    1.50
  5 Kari Berg                 12 Annandale              7-00.00    1.50
  7 Adrienne Schmidt          09 Langley               J7-00.00  
 -- Anika Barlow              09 Tallwood                    NH  
 -- Caitlyn Purdy             11 Langley                     NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 19-03.75  5/1/1999    Kim Jones, Greenboro Pacesetters         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kiersten LaRoche          12 Bishop McNamara       18-06.00   10   
  2 Brielyn Rogers            09 Bishop McNamara       17-00.00    8   
  3 Dennisha Frazier          10 Dunbar               J17-00.00    6   
  4 Ashleigh White            12 West Potomac          16-08.50    4   
  5 Marina Moore              12 Tallwood              16-02.75    2   
  6 Meigan McManus            10 Langley               16-02.50    1   
  7 Ashley Goodrick           10 Potomac Falls         15-10.00  
  8 Liz Flint                 12 Annandale             15-09.00  
  8 Courtney Mebane           12 Tallwood              15-09.00  
 10 Danielle Crowley          11 Richard Montgome      15-02.50  
 11 Gabriella Jacobson        10 Langley               15-01.00  
 12 Jennifer Long             11 West Potomac          15-00.50  
 13 Alyssa Battle             12 Potomac Falls         14-10.50  
 14 Eileen Fauteux            09 Potomac Falls         14-08.50  
 15 Crystal Blount            12 Tallwood              14-05.00  
 15 Adrienne Schmidt          09 Langley               14-05.00  
 17 Indya Weaver              09 Williams, T. C.       14-02.50  
 18 Tayla Dawson              09 West Potomac          14-01.00  
 19 Caitlyn Purdy             11 Langley               14-00.00  
 20 Wicksie Tu                10 Annandale             13-09.50  
 21 Dominique Washington      11 Friendship Publi      13-05.00  
 22 Janai Carter              09 Friendship Publi      13-03.00  
 23 Marilyn Rodriguez         09 Richard Montgome      12-10.50  
 24 Deborah Thomas            10 Friendship Publi      12-02.00  
 25 Vichan Cooper             09 Bishop McNamara       11-06.00  
 26 Rashanelle Becton         09 Tallwood              10-01.00  
 -- Dya'mond Perry            09 Tallwood                  FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 40-11.75  5/2/1998    Yolanda Thompson, West Potomac           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brielyn Rogers            09 Bishop McNamara       35-10.00   10   
  2 Liz Flint                 12 Annandale             35-02.00    8   
  3 Ashley Goodrick           10 Potomac Falls         34-11.75    6   
  4 Crystal Blount            12 Tallwood              34-09.50    4   
  5 Courtney Mebane           12 Tallwood              33-06.00    2   
  6 Maya Lewis                12 Bishop McNamara       33-00.75    1   
  7 Alyssa Battle             12 Potomac Falls         33-00.00  
  7 Indya Weaver              09 Williams, T. C.       33-00.00  
  9 Samantha Smith            12 Richard Montgome      32-01.00  
 10 Danielle Crowley          11 Richard Montgome      32-00.00  
 10 Cornelia Meadows          11 Dunbar                32-00.00  
 12 Gabriella Jacobson        10 Langley               31-09.50  
 13 Marina Moore              12 Tallwood              31-07.00  
 14 Adrienne Schmidt          09 Langley               31-03.00  
 15 Eileen Fauteux            09 Potomac Falls         31-02.00  
 16 Jada Gundran              09 Tallwood              30-10.00  
 17 Dya'mond Perry            09 Tallwood              29-09.50  
 18 Caitlyn Purdy             11 Langley               28-07.00  
 19 Wicksie Tu                10 Annandale             28-05.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: # 45-08.75  5/6/2000    India Odum, Hayfield                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kerchina Johnson          11 Woodson, W. T.        35-04.00   10   
  2 Jennifer Richards         12 Potomac Falls         34-07.00    8   
  3 Lisa Kinston              11 West Potomac          33-09.00    6   
  4 Melissa Thompson          12 North Point           32-06.00    4   
  5 Diarra Molock             10 Bishop McNamara       30-01.00    2   
  6 Gabrielle Stuart          12 North Point           29-11.00    1   
  7 Ashley Rock               10 Yorktown              29-10.00  
  8 Kaitlyn Mann              11 Annandale             28-04.00  
  9 Florena Makuiza           10 Yorktown              27-09.00  
 10 Nicole Bramlett           09 Langley               25-02.00  
 11 Elle Dutchmann            11 Tallwood              24-09.00  
 12 Nora Schafer              10 Annandale             24-08.00  
 13 Rachel Clark              10 Tallwood              24-03.00  
 14 Alyssa Battle             12 Potomac Falls         24-02.00  
 15 Camilla Sanchez           11 West Potomac          24-00.00  
 16 Marie Leano               10 Yorktown              23-09.00  
 16 Darren White-Stone           School Without W      23-09.00  
 18 Maddie Christy            11 Williams, T. C.       23-04.00  
 19 Ayza Ward                 10 Williams, T. C.       23-01.00  
 20 Gabriella Jacobson        10 Langley               22-01.00  
 21 Abby Matzke               10 Langley               21-03.00  
 22 Epiphanie Miskel          10 Tallwood              21-02.00  
 23 Jananel Saunders             School Without W      20-01.00  
 24 Andrea Holtz              10 Friendship Publi      19-05.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: # 150-11.50  5/4/1996    Kristy Martin, Robinson                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lisa Kinston              11 West Potomac             97-07   10   
  2 Jennifer Richards         12 Potomac Falls            95-02    8   
  3 Melissa Thompson          12 North Point              88-02    6   
  4 Diarra Molock             10 Bishop McNamara          85-06    4   
  5 Ashley Rock               10 Yorktown                 84-03    2   
  6 Kerchina Johnson          11 Woodson, W. T.           80-07    1   
  7 Julia Millward            12 Woodson, W. T.           78-04  
  8 Nora Schafer              10 Annandale                77-10  
  9 Emma Schrader             10 Yorktown                 76-09  
 10 Rachel Clark              10 Tallwood                 76-00  
 11 Camilla Sanchez           11 West Potomac             74-02  
 12 Ashley Toye               12 North Point              73-06  
 13 Marie Leano               10 Yorktown                 69-05  
 14 Kaitlyn Mann              11 Annandale                69-02  
 15 Anne Gent                 09 Langley                  68-09  
 16 Ayza Ward                 10 Williams, T. C.          68-06  
 17 Elle Dutchmann            11 Tallwood                 67-02  
 18 Alyssa Battle             12 Potomac Falls            61-06  
 19 Megan Richards            09 Potomac Falls            59-03  
 20 Maddie Christy            11 Williams, T. C.          58-08  
 21 Nicole Bramlett           09 Langley                  56-03  
 22 Abby Matzke               10 Langley                  54-03  
 23 Epiphanie Miskel          10 Tallwood                 50-00  
 24 Gabriella Jacobson        10 Langley                  48-06  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 -- Lisa Gal Aviz                Open Steeplechas      X9:52.10  
 -- Delilah Dicren Scenzo        Open Steeplechas     X10:03.91  
 -- Lennie Waite                 Open Steeplechas     X10:10.92  
 -- Kristin Anderson             Open Steeplechas     X10:31.61  
 -- Masen Cathey                 Open Steeplechas     X10:40.58  
 -- Lesley Higgins               Open Steeplechas     X11:20.08  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 10.38  1992        Jermaine Lewis, Eleanor Roosevelt           
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 L'Zerek Chapman           11 Laurel                   11.12q  5 
  2 Ervin Alston              10 Dunbar                   11.33q  5 
  3 Jayvon Reddick            12 Dunbar                   11.43q  4 
  3 Ayodesi Coker             12 Williams, T. C.          11.43q  3 
  5 Darnell Roy               12 Williams, T. C.          11.45q  1 
  6 Brandon Richardson        12 St. Mary's Ryken         11.50q  2 
  7 Andrew Matzke             12 Langley                  11.55q  4 
  8 Bertrand Ngampa           12 Woodson, W. T.           11.56q  1 
  9 Erick Jackson             12 Dunbar                   11.56   3 
 10 Shamir Dozier             10 Bishop McNamara          11.60   5 
 11 Will Phillips             12 Woodson, W. T.           11.63   2 
 12 Yannick Beete             12 Roosevelt                11.65   1 
 13 Willie Curry              10 Williams, T. C.          11.73   5 
 14 Christian Cardwell        09 Bishop McNamara          11.75   3 
 15 D'Andre Briscoe           10 North Point              11.77   1 
 16 Shaikeem Freeman          11 Tallwood                 11.78   3 
 17 Albert Reid               10 Friendship Publi         11.80   1 
 18 Wesley Scales             12 Annandale                11.86   2 
 19 Derogera Tyson            10 North Point              11.86   5 
 20 Devin Lawrence            11 Annandale                11.89   4 
 21 Quasi Augustin            12 Roosevelt                11.90   3 
 22 David Newsome             10 St. Mary's Ryken         11.97   1 
 23 Vontez Peyton             12 Friendship Publi         12.01   4 
 24 Jonathon Mensah           12 Richard Montgome         12.02   3 
 25 William Penn              11 Tallwood                 12.04   1 
 26 Julian Bryant             11 Tallwood                 12.05   2 
 27 Derechee Nkogallogo       12 Richard Montgome         12.09   2 
 28 Ronniere Whaley           10 Tallwood                 12.11   5 
 29 Jonathan Eaton            11 West Potomac             12.27   5 
 30 Wright Rahsaan            10 School Without W         12.31   4 
 31 Robert Yu                 09 Langley                  12.31   2 
 32 Devonte Davis             11 Friendship Publi         12.37   5 
 33 Donte Davis               11 Friendship Publi         12.38   3 
 34 lawrence forte            10 St. Mary's Ryken         12.67   4 
 35 Edward Thames             12 Friendship Publi         13.94   2 
 36 dhanesh desai             10 St. Mary's Ryken         14.26   3 
 37 jirani lowe                  Tallwood                 15.58   4 
 -- Jaylen Blades             11 Bishop McNamara             FS   4 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 10.38  1992        Jermaine Lewis, Eleanor Roosevelt           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 L'Zerek Chapman           11 Laurel                   11.19   10   
  2 Ayodesi Coker             12 Williams, T. C.          11.29    8   
  3 Jayvon Reddick            12 Dunbar                   11.31    6   
  4 Darnell Roy               12 Williams, T. C.          11.46    4   
  5 Andrew Matzke             12 Langley                  11.60    2   
  6 Bertrand Ngampa           12 Woodson, W. T.           11.64    1   
 -- Ervin Alston              10 Dunbar                      FS  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 21.14  1987        Andre Carson, Green Run                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 L'Zerek Chapman           11 Laurel                   22.42q  7 
  2 Brandon Richardson        12 St. Mary's Ryken         22.87q  6 
  3 Darnell Roy               12 Williams, T. C.          22.88q  2 
  4 Shamir Dozier             10 Bishop McNamara          22.96q  1 
  5 Tarrel Owens              12 Potomac Falls            22.97q  1 
  6 Mark Pettaway             12 Friendship Publi         23.00q  1 
  7 Ervin Alston              10 Dunbar                   23.21q  5 
  8 Ayodesi Coker             12 Williams, T. C.          23.29   3 
  9 William Heyward           11 North Point              23.38   1 
 10 Kevin Montgomery          12 Woodson, W. T.           23.41   6 
 11 Joel Roberson             10 Laurel                   23.45   1 
 12 Aswad Nurul-Haqq          09 Roosevelt                23.47   3 
 13 Brandon Chatmon           10 North Point              23.49   3 
 14 Wesley Scales             12 Annandale                23.53   4 
 15 Donte Moten               11 North Point              23.55   4 
 16 Quasi Augustin            12 Roosevelt                23.65   4 
 17 Christian Cardwell        09 Bishop McNamara          23.70   3 
 18 Hyun- Jun Kim             12 Langley                  23.70   7 
 19 D'Andre Briscoe           10 North Point              23.74   5 
 20 Tae Sun Kim               12 Woodson, W. T.           23.75   5 
 21 Chris Marshall            11 Annandale                23.79   3 
 22 Shaikeem Freeman          11 Tallwood                 23.81   6 
 23 Albert Reid               10 Friendship Publi         23.88   5 
 24 Devin Lawrence            11 Annandale                23.88   2 
 25 Chris Dynes               11 West Potomac             24.22   4 
 26 David Newsome             10 St. Mary's Ryken         24.23   2 
 27 Julian Bryant             11 Tallwood                 24.26   5 
 28 Vernon Shepperson         09 Friendship Publi         24.54   3 
 29 Kyle Whitehead            12 Williams, T. C.          24.60   7 
 30 Chris Griggs              12 Friendship Publi         24.65   7 
 31 Alex Bosh                 11 Woodson, W. T.           24.68   3 
 32 Devonte Davis             11 Friendship Publi         24.84   6 
 33 Robert Yu                 09 Langley                  24.89   6 
 34 Donte Davis               11 Friendship Publi         24.90   2 
 35 Tyrone Jenkins            10 West Potomac             24.93   5 
 36 Joel Rasmussen            10 Langley                  24.98   2 
 37 Vontez Peyton             12 Friendship Publi         25.01   6 
 38 Charles Njiande           12 Roosevelt                25.31   6 
 39 Kyle Bell                 12 Dunbar                   25.62   7 
 40 Edward Thames             12 Friendship Publi         26.74   4 
 41 lawrence forte            10 St. Mary's Ryken         27.12   4 
 42 dhanesh desai             10 St. Mary's Ryken         28.90   5 
 43 jirani lowe                  Tallwood                 31.89   1 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 21.14  1987        Andre Carson, Green Run                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 L'Zerek Chapman           11 Laurel                   22.07   10   
  2 Mark Pettaway             12 Friendship Publi         23.15    8   
  3 Tarrel Owens              12 Potomac Falls            23.28    6   
  4 Shamir Dozier             10 Bishop McNamara          23.29    4   
  5 Ervin Alston              10 Dunbar                   23.50    2   
  6 Darnell Roy               12 Williams, T. C.          23.81    1   
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 47.0h  1984        Patrick Mann, Garfield                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Randall Gross             11 North Point              49.55   6  10   
  2 Michael Smith             09 Dunbar                   50.03   4   8   
  3 Patrick Taylor            12 Woodson, W. T.           50.18   6   6   
  4 Jon Steenberg             12 Woodson, W. T.           51.19   6   4   
  5 David Stone               09 Bishop McNamara          51.33   5   2   
  6 DeAngelo Boomer           12 Dunbar                   51.37   5   1   
  7 Joel Roberson             10 Laurel                   51.58   6 
  8 Devin Butler              12 North Point              51.85   5 
  9 Zach Coles                12 Tallwood                 51.87   5 
 10 Kalada Abbey              12 Laurel                   51.96   6 
 11 Shamir Dozier             10 Bishop McNamara          52.30   4 
 12 Ray Acker                 12 Annandale                52.69   5 
 13 William Murphy            12 Williams, T. C.          52.83   6 
 14 Tyler Carnes              11 Tallwood                 52.90   4 
 15 Hyun- Jun Kim             12 Langley                  53.01   3 
 16 Nathan Seeto              11 Annandale                53.29   4 
 17 Andrew Matzke             12 Langley                  53.29   3 
 18 Taylor Davis              12 Potomac Falls            53.47   5 
 19 Shahidou Mariko           11 Richard Montgome         53.53   2 
 20 Chris Dynes               11 West Potomac             53.60   4 
 21 Michael McCoy             11 Laurel                   53.66   1 
 22 Charles Njiande           12 Roosevelt                53.75   4 
 23 Philip Garretson          12 Yorktown                 53.76   3 
 24 Steven Wilson             10 Potomac Falls            53.97   3 
 25 Jeff Peckins              11 Woodson, W. T.           54.44   6 
 26 Wren Rudolph              12 Yorktown                 54.96   4 
 27 Victor Dunbar             09 Friendship Publi         55.05   2 
 28 Aswad Nurul-Haqq          09 Roosevelt                55.41   3 
 29 Hunter Sargent            10 Potomac Falls            55.59   3 
 30 Jordan Ferbrache          09 Potomac Falls            55.62   3 
 31 Joel Rasmussen            10 Langley                  56.24   2 
 32 Peter Scharf              09 Potomac Falls            56.93   2 
 33 Christian Cardwell        09 Bishop McNamara          57.21   1 
 34 Kareem El                 11 School Without W         59.95   5 
 35 Isaiah Graham             09 Friendship Publi       1:01.94   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 1:50.30  1992        Andre Inniss, Paul Robeson                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Imani Kelly               12 Roosevelt              1:58.37   10   
  2 Chelo Abbe                12 Williams, T. C.        2:00.70    8   
  3 Daniel Blasser            12 Annandale              2:01.00    6   
  4 Grant Deker               10 Potomac Falls          2:01.97    4   
  5 Matt Gallaway             09 Potomac Falls          2:03.49    2   
  6 Marcus Rinehart           11 Tallwood               2:03.93    1   
  7 Le Mar Baliwag            12 Potomac Falls          2:04.16  
  8 Rashed Conteh             12 Williams, T. C.        2:04.42  
  9 Marc Dixon                09 Laurel                 2:06.28  
 10 Rennix Offutt             12 Potomac Falls          2:08.08  
 11 Khoki Bernier             11 West Potomac           2:08.37  
 12 Wright Rahsaan            10 School Without W       2:09.14  
 13 Adam Forester             11 Potomac Falls          2:09.23  
 14 Zach Fanelty              11 Tallwood               2:10.56  
 15 Jake Peker                11 Langley                2:11.51  
 16 Patrick Goodman           11 Annandale              2:13.13  
 17 Kyle Jones                09 North Point            2:13.23  
 18 Adam Tolnay               10 Richard Montgome       2:14.46  
 19 Victor Dunbar             09 Friendship Publi       2:14.52  
 20 Olamilekan Ogunlola       12 School Without W       2:15.89  
 21 Anthony Huff              12 School Without W       2:16.61  
 22 Zack Dailey               09 Langley                2:16.92  
 23 Dennis Charles            10 Tallwood               2:19.47  
 24 Justin Tabing             11 Tallwood               2:20.97  
 25 Glenn Rose                10 Tallwood               2:22.54  
 26 Eric Massado              12 Friendship Publi       2:23.13  
 27 Johnathan Hightower       09 Bishop McNamara        2:23.46  
 28 Jeffrey Miller            09 Friendship Publi       2:25.90  
 29 Julian Ortiz              10 St. Mary's Ryken       2:26.05  
 30 Jackson Harris            09 Tallwood               2:48.56  
 31 Ryan Gray                 09 St. Mary's Ryken       2:50.01  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 4:09.55  2/3/1997    Sharif Karie, West Springfield            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ahmed Bile                10 Annandale              4:25.53   10   
  2 Alvaro Morales            12 Potomac Falls          4:26.93    8   
  3 Michael Ejigu             12 Annandale              4:29.40    6   
  4 Max Muir                  12 West Potomac           4:30.62    4   
  5 Connor Wilson             11 Potomac Falls          4:31.52    2   
  6 Ben Aleixo                11 West Potomac           4:32.75    1   
  7 James Macnamara           12 Richard Montgome       4:35.37  
  8 Brady Corum               10 West Potomac           4:36.29  
  9 Yohan Calcuttawalla       12 Annandale              4:37.52  
 10 Corey Rosenberg           09 West Potomac           4:38.23  
 11 Marc Lotterie             09 West Potomac           4:38.63  
 12 Will Crowley              10 Woodson, W. T.         4:43.72  
 13 Jake Peker                11 Langley                4:48.44  
 14 Christopher Jones         09 North Point            4:48.45  
 15 Jason Torres              12 St. Mary's Ryken       4:48.71  
 16 Joseph Shank              11 Tallwood               4:49.06  
 17 Vien Gopez                11 North Point            4:49.87  
 18 Jacob Whiteacre           10 Williams, T. C.        4:50.26  
 19 Adam Bradley              11 Potomac Falls          4:50.53  
 20 Adugna G'Mariam           09 Williams, T. C.        4:52.26  
 21 Alex Barron               11 Woodson, W. T.         4:53.55  
 22 Sean Mcmahon              10 Richard Montgome       4:55.90  
 23 Zack Dailey               09 Langley                4:57.49  
 24 Jacob Cantor              11 Richard Montgome       4:57.82  
 25 Ryan Laychak              11 Williams, T. C.        5:02.26  
 26 Zack Miles                12 St. Mary's Ryken       5:04.51  
 27 Ryan Hart                 09 Yorktown               5:12.97  
 28 Brian Clark               11 St. Mary's Ryken       5:14.22  
 29 Michael Stahr             10 Yorktown               5:15.22  
 30 Ted Jeong                 12 School Without W       5:15.36  
 31 Jacob Landis              12 Yorktown               5:15.84  
 32 Johnathan Hightower       09 Bishop McNamara        5:23.35  
 33 Timur Steis               12 Yorktown               5:23.36  
 34 Angel Lara                11 Tallwood               5:25.24  
 35 Peter Morris              09 Yorktown               5:26.13  
 36 Julian Ortiz              10 St. Mary's Ryken       5:41.00  
 37 neil burke                10 St. Mary's Ryken       5:54.93  
 38 Ian Tivnan                12 St. Mary's Ryken       6:05.71  
 39 Ryan Gray                 09 St. Mary's Ryken       6:06.81  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 9:09.60  5/4/1996    Eric Kweder, Thomas Edison                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Mogensen             11 Potomac Falls          9:59.43   10   
  2 David Dickshinski         11 North Point           10:02.89    8   
  3 Patrick Wilson            11 Potomac Falls         10:05.54    6   
  4 Dan Zimmerman             12 Potomac Falls         10:35.60    4   
  5 Michael Ejigu             12 Annandale             10:42.38    2   
  6 Mike Volaric              11 Potomac Falls         10:42.44    1   
  7 Simon Gigli               10 School Without W      10:46.20  
  8 John McCullough           12 Richard Montgome      10:51.38  
  9 Yohan Calcuttawalla       12 Annandale             10:58.20  
 10 Crispin Bernier           09 West Potomac          11:07.78  
 11 Ryan Laychak              11 Williams, T. C.       11:15.52  
 12 Matthew Deasy             09 Yorktown              11:17.86  
 13 Jacob Whiteacre           10 Williams, T. C.       11:25.85  
 14 Brian Yudkin              09 Woodson, W. T.        11:27.17  
 15 Michael Person            10 Yorktown              11:41.85  
 16 neil burke                10 St. Mary's Ryken      13:10.62  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 13.87  5/1/1999    Ricky Harris, Centreville                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 John Jenkins              11 Annandale                15.01q  3 
  2 Marquis Bailey            11 North Point              15.68q  1 
  3 Ikeem Pingshaw            12 Dunbar                   15.72q  1 
  4 Jack Griffin              12 Annandale                15.72q  2 
  5 Alhaji Bah                12 Annandale                15.75q  1 
  6 Dalton Echard             12 Woodson, W. T.           16.17q  3 
  7 Cassius Sendish           12 North Point              16.31q  3 
  8 Wesley Stephens           12 West Potomac             17.01q  1 
  9 Christopher Hawkins       09 Tallwood                 17.27   1 
 10 Lucas Grim                11 Langley                  17.68   2 
 11 nick Xydis                12 Richard Montgome         18.53   2 
 12 Jonathan Day              10 Langley                  18.97   3 
 13 Onandi Stewart            11 Tallwood                 19.00   2 
 14 Robert Owusu              12 West Potomac             19.82   3 
 15 Trvon Hyman                  Tallwood                 19.90   2 
 16 Ayinde Cunningham         11 School Without W         20.07   2 
 17 Malcolm White             09 Tallwood                 20.88   3 
 18 nathan luke               10 St. Mary's Ryken         21.44   2 
 19 jack donnelly             11 St. Mary's Ryken         21.45   3 
 20 Matthew Hane              11 St. Mary's Ryken         21.83   1 
 21 Daniel Sydnor             09 St. Mary's Ryken         22.96   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 13.87  5/1/1999    Ricky Harris, Centreville                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 John Jenkins              11 Annandale                14.99   10   
  2 Jack Griffin              12 Annandale                15.47    8   
  3 Alhaji Bah                12 Annandale                15.67    6   
  4 Ikeem Pingshaw            12 Dunbar                   15.83    4   
  5 Dalton Echard             12 Woodson, W. T.           15.84    2   
  6 Cassius Sendish           12 North Point              15.85    1   
  7 Marquis Bailey            11 North Point              15.88  
  8 Wesley Stephens           12 West Potomac             17.13  
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 37.32  1995        Rodriques Pfister, Ballou                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 John Jenkins              11 Annandale                41.08   4  10   
  2 Alhaji Bah                12 Annandale                41.09   4   8   
  3 Malcom Cameron            12 Williams, T. C.          41.36   3   6   
  4 Ikeem Pingshaw            12 Dunbar                   42.54   4   4   
  5 Cassius Sendish           12 North Point              43.31   4   2   
  6 Robert Owusu              12 West Potomac             44.14   3   1   
  7 Jack Griffin              12 Annandale                44.36   4 
  8 Willie Curry              10 Williams, T. C.          44.80   3 
  9 John Bryant               10 Bishop McNamara          44.92   1 
 10 Julian Salcedo            11 School Without W         45.49   4 
 11 nick Xydis                12 Richard Montgome         45.57   3 
 12 Jonathan Day              10 Langley                  45.78   2 
 13 Vernon Shepperson         09 Friendship Publi         46.24   1 
 14 Erick Jackson             12 Dunbar                   46.68   3 
 15 Ted Jeong                 12 School Without W         46.99   1 
 16 Marquis Bailey            11 North Point              47.26   4 
 17 Malcolm White             09 Tallwood                 47.31   2 
 18 Ayinde Cunningham         11 School Without W         47.60   2 
 19 Jeoffrey Graham           11 Friendship Publi         47.96   1 
 20 Aman Habte                10 West Potomac             47.97   2 
 21 Trvon Hyman                  Tallwood                 48.21   1 
 22 Joseph Atmore             12 Yorktown                 49.16   2 
 23 Onandi Stewart            11 Tallwood                 50.36   2 
 24 nathan luke               10 St. Mary's Ryken         51.31   2 
 25 Chuka Elue                11 Laurel                   51.68   3 
 26 Daniel Sydnor             09 St. Mary's Ryken         54.27   1 
 -- Christopher Hawkins       09 Tallwood                    FS   3 
 
Boys 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicholas Ahumada          10 Williams, T. C.        6:52.94   10   
  2 Glenn Rose                10 Tallwood               7:11.40    8   
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 41.14  1993        T.C. Williams                               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dunbar                                                43.50   2  10   
     1) Ervin Alston 10                 2) Jayvon Reddick 12              
     3) Erick Jackson 12                4) DeAngelo Boomer 12             
  2 Williams, T. C.                                       43.69   2   8   
     1) Darnell Roy 12                  2) Kyle Whitehead 12              
     3) Kentdrick Barnes 12             4) Ayodesi Coker 12               
  3 Friendship Public Charter                             43.78   2   6   
     1) Mark Pettaway 12                2) Jerrod Worthington 11          
     3) Larenzo Fisher 11               4) Malcolm Crockett 11            
  4 Woodson, W. T.                                        43.99   2   4   
     1) Will Phillips 12                2) Bertrand Ngampa 12             
     3) Charles Basil 12                4) Kevin Montgomery 12            
  5 Tallwood                                              44.71   1   2   
     1) Zach Coles 12                   2) William Penn 11                
     3) Julian Bryant 11                4) Shaikeem Freeman 11            
  6 Annandale                                             44.80   1   1   
     1) John Jenkins 11                 2) Wesley Scales 12               
     3) Nick Choung 12                  4) Devin Lawrence 11              
  7 Richard Montgomery                                    45.99   1 
     1) nick Xydis 12                   2) Jonathon Mensah 12             
     3) Derechee Nkogallogo 12          4) Shahidou Mariko 11             
  8 Potomac Falls                                         46.08   1 
     1) Brody Frost 11                  2) Jules Aquino 11                
     3) Steven Wilson 10                4) Tarrel Owens 12                
  9 Roosevelt                                             46.45   2 
     1) Yannick Beete 12                2) Quasi Augustin 12              
     3) Charles Njiande 12              4) Imani Kelly 12                 
 10 West Potomac                                          46.55   1 
     1) Daryl Copeland 11               2) Wesley Stephens 12             
     3) Jonathan Eaton 11               4) Tyrone Jenkins 10              
 11 North Point                                           46.61   1 
     1) Donte Moten 11                  2) Brandon Chatmon 10             
     3) William Heyward 11              4) D'Andre Briscoe 10             
 12 St. Mary's Ryken                                      51.00   2 
     1) dhanesh desai 10                2) john beck 10                   
     3) David Newsome 10                4) lawrence forte 10              
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 3:14.93  5/6/2000    Heritage                                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 North Point                                         3:22.76   2  10   
     1) Devin Butler 12                 2) Brandon Chatmon 10             
     3) Kyle Jones 09                   4) Randall Gross 11               
  2 Williams, T. C.                                     3:23.35   2   8   
     1) Malcom Cameron 12               2) William Murphy 12              
     3) Rashed Conteh 12                4) Chelo Abbe 12                  
  3 Laurel                                              3:24.44   2   6   
     1) Joel Roberson 10                2) Kalada Abbey 12                
     3) L'Zerek Chapman 11              4) Michael McCoy 11               
  4 Annandale                                           3:27.70   2   4   
     1) Alhaji Bah 12                   2) Nick Choung 12                 
     3) Ahmed Bile 10                   4) Daniel Blasser 12              
  5 Tallwood                                            3:31.29   1   2   
     1) Zach Coles 12                   2) Tyler Carnes 11                
     3) Marcus Rinehart 11              4) Zach Fanelty 11                
  6 Richard Montgomery                                  3:32.76   1   1   
     1) Zachary Angel 11                2) Shahidou Mariko 11             
     3) Jacob Cantor 11                 4) James Macnamara 12             
  7 Potomac Falls                                       3:39.50   1 
     1) Steven Wilson 10                2) Le Mar Baliwag 12              
     3) Tarrel Owens 12                 4) Taylor Davis 12                
  8 Friendship Public Charter                           3:41.62   2 
     1) Theo Wright 11                  2) Jerrod Worthington 11          
     3) Larenzo Fisher 11               4) Jeoffrey Graham 11             
  9 School Without Walls                                3:42.92   1 
     1) Anthony Huff 12                 2) Kareem El 11                   
     3) Wright Rahsaan 10               4) Olamilekan Ogunlola 12         
 10 Langley                                             3:46.42   1 
     1) Hyun- Jun Kim 12                2) Jake Peker 11                  
     3) Andrew Matzke 12                4) Zack Dailey 09                 
 11 St. Mary's Ryken                                    4:29.76   1 
     1) Ryan Gray 09                    2) Julian Ortiz 10                
     3) Tyler Manion 09                 4) nathan luke 10                 
 -- Roosevelt                                                DQ   2 
     1) Yannick Beete 12                2) Imani Kelly 12                 
     3) Charles Njiande 12              4) Aswad Nurul-Haqq 09            
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 7:48.75  1991        T.C. Williams                             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, T. C.                                     8:14.11   10   
     1) Adugna G'Mariam 09              2) William Murphy 12              
     3) Rashed Conteh 12                4) Chelo Abbe 12                  
  2 Tallwood                                            8:15.37    8   
     1) Marcus Rinehart 11              2) Joseph Shank 11                
     3) Justin Tabing 11                4) Zach Fanelty 11                
  3 Annandale                                           8:30.28    6   
     1) Nathan Seeto 11                 2) Chris Marshall 11              
     3) Jacky Tan 12                    4) Ray Acker 12                   
  4 School Without Walls                                8:36.23    4   
     1) Anthony Huff 12                 2) Simon Gigli 10                 
     3) Ted Jeong 12                    4) Olamilekan Ogunlola 12         
  5 North Point                                         8:40.30    2   
     1) Kyle Jones 09                   2) Randall Gross 11               
     3) Devin Butler 12                 4) David Dickshinski 11           
  6 Richard Montgomery                                  8:41.87    1   
     1) Zimmin Hang 12                  2) Zachary Angel 11               
     3) Adam Tolnay 10                  4) Sean Mcmahon 10                
  7 Friendship Public Charter                           9:14.97  
     1) Jeffrey Miller 09               2) Theo Wright 11                 
     3) Victor Dunbar 09                4) Eric Massado 12                
  8 West Potomac                                        9:15.78  
     1) Ethan Chaney 10                 2) Patrick Murphy 10              
     3) Christopher Hollingsworth 11    4) Bram Wazl 12                   
  9 St. Mary's Ryken                                    9:37.69  
     1) Jason Torres 12                 2) Nick Jarboe 11                 
     3) Zack Miles 12                   4) Kane Roland 11                 
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: #  7-00  1986        David Dagler, Oakton                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kevin Montgomery          12 Woodson, W. T.         6-02.00   10   
  2 Kentdrick Barnes          12 Williams, T. C.        6-01.00    8   
  3 John Brown                11 North Point            5-10.00    6   
  4 Josh Jean-Jacques         11 Annandale              5-08.00    4   
  5 Dennis Charles            10 Tallwood               5-06.00    2   
  6 Sonny Kirksey             09 Richard Montgome      J5-06.00    0.33
  6 Dalton Echard             12 Woodson, W. T.        J5-06.00    0.33
  6 Fonati Quinn              12 Richard Montgome      J5-06.00    0.33
 -- William Penn              11 Tallwood                    NH  
 -- Tyler Manion              09 St. Mary's Ryken            NH  
 -- Brandon Richardson        12 St. Mary's Ryken            NH  
 -- Darnell Roy               12 Williams, T. C.             NH  
 -- Donnie McQueen            12 Annandale                   NH  
 -- Percy Haskins             10 Williams, T. C.             NH  
 -- Austin Walzl              10 West Potomac                NH  
 -- John Bryant               10 Bishop McNamara             NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: # 15-00  5/6/2000    J.B. Rosson, Spotswood                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stephen Browne            12 Langley               11-06.00   10   
  2 Nicholas Ahumada          10 Williams, T. C.       11-00.00    8   
  3 Justin Dozier             11 Tallwood              10-06.00    6   
  4 Din Thi Nguyen            12 Williams, T. C.       10-00.00    4   
  5 Logan Besougloff          09 Langley              J10-00.00    2   
  6 Scott Young               10 Williams, T. C.      J10-00.00    1   
  7 Jeffrey Tholen            09 Langley                8-06.00  
  8 Ronniere Whaley           10 Tallwood              J8-06.00  
 -- Lucas Grim                11 Langley                     NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 24-00.50  1987        Andre Cason, Green Run                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Malcom Cameron            12 Williams, T. C.       21-10.25   10   
  2 Darnell Roy               12 Williams, T. C.       21-09.00    8   
  3 Ronniere Whaley           10 Tallwood              21-08.75    6   
  4 Rafael Moore              09 Tallwood              21-01.00    4   
  5 Derechee Nkogallogo       12 Richard Montgome      20-10.00    2   
  6 Fonati Quinn              12 Richard Montgome      20-06.75    1   
  7 Devin Lawrence            11 Annandale             20-03.75  
  8 Malik Mack                11 North Point           19-06.00  
  9 Jaylen Blades             11 Bishop McNamara       19-04.00  
 10 Will Phillips             12 Woodson, W. T.        19-03.00  
 11 Ricolis Jones             10 Laurel                19-00.00  
 12 Jonathon Mensah           12 Richard Montgome      18-05.25  
 13 Wesley Stephens           12 West Potomac          18-03.50  
 14 Andrew Chang              09 Woodson, W. T.        18-03.00  
 14 Donnie McQueen            12 Annandale             18-03.00  
 14 Kentdrick Barnes          12 Williams, T. C.       18-03.00  
 17 Wren Rudolph              12 Yorktown              17-11.00  
 18 Vontez Peyton             12 Friendship Publi      17-08.50  
 19 Victor Dunbar             09 Friendship Publi      17-00.00  
 20 Donte Davis               11 Friendship Publi      16-06.00  
 21 john beck                 10 St. Mary's Ryken      16-05.00  
 22 Austin Walzl              10 West Potomac          16-03.00  
 23 Vernon Shepperson         09 Friendship Publi      16-01.50  
 24 Isaiah Graham             09 Friendship Publi      15-09.25  
 25 David Stone               09 Bishop McNamara       15-03.50  
 26 Tyler Manion              09 St. Mary's Ryken      14-11.50  
 27 Edward Thames             12 Friendship Publi      14-09.00  
 28 Devonte Davis             11 Friendship Publi      13-06.00  
 29 Daniel Sydnor             09 St. Mary's Ryken      13-00.75  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 49-11  5/1/1999    Allen Simms, Eleanor Roosevelt              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyrone Jenkins            10 West Potomac          43-10.00   10   
  2 Fonati Quinn              12 Richard Montgome      43-07.00    8   
  3 Darnell Roy               12 Williams, T. C.       41-08.25    6   
  4 Malik Mack                11 North Point           41-06.00    4   
  5 Derechee Nkogallogo       12 Richard Montgome      41-03.75    2   
  6 Kentdrick Barnes          12 Williams, T. C.       41-01.00    1   
  7 Robert Owusu              12 West Potomac          40-06.75  
  8 Shahidou Mariko           11 Richard Montgome      40-01.50  
  9 Rafael Moore              09 Tallwood              40-00.00  
 10 Donnie McQueen            12 Annandale             39-01.00  
 11 Alex Fajardo              12 Annandale             38-09.75  
 12 Ronniere Whaley           10 Tallwood              38-08.50  
 13 Dalton Echard             12 Woodson, W. T.        38-02.00  
 14 John Bryant               10 Bishop McNamara       38-00.25  
 15 Jaylen Blades             11 Bishop McNamara       37-11.75  
 16 Jules Aquino              11 Potomac Falls         37-08.50  
 17 Andrew Chang              09 Woodson, W. T.        37-05.00  
 18 Austin Walzl              10 West Potomac          37-03.50  
 19 Tarrel Owens              12 Potomac Falls         36-05.50  
 20 Stephen Browne            12 Langley               34-06.00  
 21 Justin Dozier             11 Tallwood              34-00.25  
 22 Sonny Kirksey             09 Richard Montgome      33-00.00  
 23 john beck                 10 St. Mary's Ryken      32-11.25  
 24 Tyler Manion              09 St. Mary's Ryken      32-07.00  
 -- Wesley Stephens           12 West Potomac              FOUL  
 -- Ayodesi Coker             12 Williams, T. C.           FOUL  
 -- jack donnelly             11 St. Mary's Ryken          FOUL  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: # 60-06.75  5/3/1997    Rodney Johnson, T.C. Williams            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joel Hoisington           11 Annandale             48-04.00   10   
  2 Jordan Anderson           10 Tallwood              46-05.50    8   
  3 Vann Pugh                 12 Bishop McNamara       44-10.00    6   
  4 James Drasbek             12 Langley               43-10.50    4   
  5 Khalil Doles              11 Yorktown              43-05.00    2   
  6 Nnamdi Edokobi            11 Richard Montgome      43-02.00    1   
  7 Luke Dorris               12 Williams, T. C.      J43-02.00  
  8 Clifton McManus           11 North Point           40-08.00  
  9 Jonathan Anderson         10 Williams, T. C.       40-04.00  
 10 Clifton Jones             10 Tallwood              40-00.75  
 11 Mike Lillie               12 Langley               39-10.00  
 12 Todd Mueller              11 Woodson, W. T.        39-09.00  
 13 Evan Griffin              12 Annandale             39-02.00  
 14 Tate Besougloff           11 Langley               39-00.50  
 14 Paul Phongsaven           11 Annandale             39-00.50  
 16 Sean Bass                 10 Woodson, W. T.        38-05.00  
 16 Zach Duffin               12 Potomac Falls         38-05.00  
 18 Conner Crowell            11 North Point           37-11.00  
 19 Joe Thomas                10 Potomac Falls         37-06.00  
 20 brian diocla              10 St. Mary's Ryken      36-06.50  
 21 john beck                 10 St. Mary's Ryken      34-06.00  
 22 Demonte Cook              11 Laurel                33-09.25  
 23 Jack Howerton             09 Langley               33-06.50  
 24 alexander edgar           10 St. Mary's Ryken      33-00.00  
 25 Sean Lyons                11 Langley               32-04.25  
 26 Michael Johnston          11 St. Mary's Ryken      31-04.00  
 27 Brendan Walsh             11 St. Mary's Ryken      31-01.25  
 28 Michael Wilson            10 West Potomac          30-04.25  
 29 Dalton Dixon              11 St. Mary's Ryken      24-03.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: # 193-02.50  5/1/1999    Nick Welihozkiy, West Springfield       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Anderson           10 Tallwood                140-09   10   
  2 Todd Mueller              11 Woodson, W. T.          138-11    8   
  3 Evan Griffin              12 Annandale               135-00    6   
  4 Nnamdi Edokobi            11 Richard Montgome        132-07    4   
  5 Jose Urritia              10 Williams, T. C.         127-03    2   
  6 Patrick Bulger            12 Woodson, W. T.          125-07    1   
  7 Joe Thomas                10 Potomac Falls           120-08  
  8 Wesley Stephens           12 West Potomac            120-06  
  9 Maurice Scott             12 Langley                 118-06  
 10 James Drasbek             12 Langley                 117-10  
 11 Jeffrey Bell              10 North Point             114-09  
 11 Sean Lyons                11 Langley                 114-09  
 13 Zach Duffin               12 Potomac Falls           113-01  
 14 Maurice Henry             12 Annandale               110-06  
 15 Dalton Dixon              11 St. Mary's Ryken        108-07  
 16 Vann Pugh                 12 Bishop McNamara         107-06  
 17 Kyle Ilgenfritz           11 Potomac Falls           105-03  
 18 Brendan Walsh             11 St. Mary's Ryken        104-02  
 19 Matt Cunningham           12 West Potomac            102-02  
 20 Jonathan Anderson         10 Williams, T. C.         101-01  
 21 Luke Dorris               12 Williams, T. C.          99-04  
 22 Joseph Atmore             12 Yorktown                 95-02  
 23 john beck                 10 St. Mary's Ryken         93-08  
 24 Michael Johnston          11 St. Mary's Ryken         89-03  
 25 Mike Lillie               12 Langley                  83-01  
 26 Michael Wilson            10 West Potomac             82-06  
 27 alexander edgar           10 St. Mary's Ryken         81-03  
 28 Demonte Cook              11 Laurel                   73-03  
 29 Clifton Jones             10 Tallwood                 69-06  
 30 brian diocla              10 St. Mary's Ryken         68-07  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Dunbar                      82        2) North Point                76   
    3) Bishop McNamara             74        4) Potomac Falls              53   
    5) Tallwood                    48        5) Langley                    48   
    7) West Potomac                47.50     8) Woodson, W. T.             35   
    9) Williams, T. C.             34       10) Laurel                     18   
   11) Westlake                    10       11) Yorktown                   10   
   13) Annandale                    9.50    14) Richard Montgomery          4   
   14) School Without Walls         4                                           
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Williams, T. C.            111        2) Annandale                  97   
    3) Tallwood                    57        4) North Point                43   
    4) Potomac Falls               43        6) Woodson, W. T.             36.33
    7) Dunbar                      35        8) Laurel                     26   
    9) Richard Montgomery          20.66    10) Langley                    18   
   11) West Potomac                16       12) Friendship Public Charter  14   
   13) Bishop McNamara             12       14) Roosevelt                  10   
   15) School Without Walls         4       16) Yorktown                    2   


Return to Top

Email | About