MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


Media


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Forum


Links




Waldorf Track Classic
Hosted By: North Point
Waldorf, Maryland
2010-04-17

Licensed to North Point High School    HY-TEK's Meet Manager 4/18/2010 10:44 AM
                   WALDORF TRACK & FIELD CLASSIC - 5/17/2010                   
                                    Results - from runningmaryland.com                                    
 
Event 1  Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 20-04.50  4/12/2008   Tynita Butts, Williams, T. C.            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kiersten LaRoche          12 Bishop McNam          18-00.25   10   
  2 Amanda Mercer             11 Hammond               15-11.75    8   
  3 Danielle Crowley          11 Richard Mont          14-10.00    6   
  4 Jhanell Hutchinson        09 McDonough             14-06.75    5   
  5 Connie Maybin             09 Mt. Hebron            14-06.00    4   
  6 Amadi Phillips            11 Atholton              14-05.25    3   
  7 Nikki White               09 Thomas Stone          13-10.00    2   
  8 Channae Manning           11 Parkdale              13-08.25    1   
  9 Marilyn Rodriguez         09 Richard Mont          13-06.00  
 10 Jermika Miller            09 Hammond               12-10.50  
 11 Brigitta Evans            11 Atholton              12-08.25  
 12 Kristen Beck              11 St. Mary's R          12-01.00  
 13 Ca'ryn Griffin            11 St. Mary's R          11-05.00  
 14 Maya Dickerson            11 Parkdale              10-04.50  
 -- Tiffany Bell              12 WLA                        DNS  
 -- Shanice Goree             12 WLA                        DNS  
 -- Jaleesa Greenley          12 WLA                        DNS  
 -- Chanae Davis              12 Bishop McNam               DNS  
 -- Cierra Butler             09 Bishop McNam               DNS  
 -- Alexus Adams              SO North Point                DNS  
 -- Tabbetha Hodge            12 Parkdale                   DNS  
 -- Jamila Williams           09 Mt. Hebron                 DNS  
 -- Eryn Donaldson            12 Mt. Hebron                 DNS  
 -- Ji Yung Wakaria           11 McDonough                  DNS  
 
Event 2  Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 22-08.50  4/12/2008   Xyan Rose, La Plata                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew King               11 Atholton              22-05.25   10   
  2 Kenneth Thomas            10 Atholton              21-01.25    8   
  3 Malik Mack                JR North Point           20-05.00    6   
  4 DiJoun Davis              12 Mt. Hebron            20-04.00    5   
  5 Hassaun Brightwell        12 WLA                   19-11.50    4   
  6 Curtis Pumphrey           11 Atholton              19-10.75    3   
  7 Demetris Hazly-Ward       10 WLA                   19-08.50    2   
  8 Jonathon Mensah           12 Richard Mont          19-07.00    1   
  9 Aaron Better              12 Mt. Hebron            19-06.00  
 10 Arlton Crawford           09 McDonough             18-07.00  
 11 Nick Hu                   10 Richard Mont          18-06.00  
 12 James McCallister         JR North Point           18-04.00  
 13 Edward Robinson           11 Atholton              18-03.75  
 14 John Clingan              11 McDonough             18-00.00  
 15 Darian Gilbert-Murphy     12 Parkdale              17-10.00  
 16 Matthew Kinnebrew         10 Stone Bridge          17-08.00  
 17 Richard Swann             12 Henry E. Lac          17-03.50  
 18 Kevin Libuit              12 Stone Bridge          16-07.00  
 19 Anthony Holton            10 WLA                   16-00.50  
 20 john beck                 10 St. Mary's R          15-10.00  
 21 Rick Greenfield           10 Thomas Stone          15-09.00  
 22 David Stone               09 Bishop McNam          15-08.00  
 23 Tyler Manion              09 St. Mary's R          15-06.00  
 24 jack donnelly             11 St. Mary's R          14-08.00  
 -- Jason Smith               12 Mt. Hebron                 DNS  
 -- Jaylen Blades             11 Bishop McNam               DNS  
 -- Kentdrick Barnes          12 Williams, T.               DNS  
 -- Mohammed Sesay            10 Williams, T.               DNS  
 -- Darnell Roy               12 Williams, T.               DNS  
 
Event 3  Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 37-06.25  4/12/2008   Geranda Williams, North Point            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brielyn Rogers            09 Bishop McNam          36-08.00   10   
  2 Chioma Odocha             11 Atholton              32-06.00    8   
  3 Maya Lewis                12 Bishop McNam          32-01.75    6   
  4 Nikki White               09 Thomas Stone          31-11.50    5   
  5 Samantha Smith            12 Richard Mont          31-11.00    4   
  6 Alexus Adams              SO North Point           31-10.25    3   
  7 Danielle Crowley          11 Richard Mont          31-10.00    2   
  8 Shanelle Debreaux         11 Bishop McNam          30-10.00    1   
  9 Amy Fissmer               11 Stone Bridge          30-07.50  
 10 Amadi Phillips            11 Atholton              30-07.00  
 11 Kristen Beck              11 St. Mary's R          29-09.50  
 12 Bittany Woods             09 La Plata              27-06.00  
 13 Ca'ryn Griffin            11 St. Mary's R          25-03.00  
 14 Che'z-Marie Franklin      12 La Plata              24-04.50  
 -- Molly Brand               11 Richard Mont               DNS  
 -- Jhanell Hutchinson        09 McDonough                  DNS  
 -- Danielle Baker            FR North Point                DNS  
 
Event 4  Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 46-05  4/12/2008   Marcus Smoot, La Plata                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kenneth Thomas            10 Atholton              44-07.25   10   
  2 Derrick Joseph            12 McDonough             42-10.50    8   
  3 Lonnell Wilson            12 McDonough             42-09.50    6   
  4 Malik Mack                JR North Point           41-10.50    5   
  5 Derechee Nkogallogo       12 Richard Mont          41-09.25    4   
  6 Demetris Hazly-Ward       10 WLA                   41-05.00    3   
  7 Curtis Pumphrey           11 Atholton              40-03.00    2   
  8 Shahidou Mariko           11 Richard Mont          39-07.00    1   
  9 John Clingan              11 McDonough             38-04.50  
 10 Jaylen Blades             11 Bishop McNam          38-01.50  
 11 Anthony Holton            10 WLA                   37-09.75  
 12 Justin Glaze              10 Mt. Hebron            37-09.50  
 13 Richard Swann             12 Henry E. Lac          37-08.75  
 14 Matthew Kinnebrew         10 Stone Bridge          37-02.50  
 15 Maurice Rucker            10 Thomas Stone          36-04.25  
 16 John Bryant               10 Bishop McNam          35-10.25  
 17 Rick Greenfield           10 Thomas Stone          35-08.00  
 18 Kevin Libuit              12 Stone Bridge          34-11.25  
 19 jack donnelly             11 St. Mary's R          33-07.00  
 20 Sonny Kirksey             09 Richard Mont          33-01.75  
 21 john beck                 10 St. Mary's R          32-07.00  
 22 Tyler Manion              09 St. Mary's R          29-08.00  
 -- Patrick Steger            11 La Plata                   DNS  
 -- Tevin Carter              12 La Plata                   DNS  
 -- Jordan Martin             10 Bishop McNam               DNS  
 -- Kentdrick Barnes          12 Williams, T.               DNS  
 -- Mohammed Sesay            10 Williams, T.               DNS  
 -- Darnell Roy               12 Williams, T.               DNS  
 -- Ryan Birney               11 La Plata                   SCR  
 
Event 5  Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: #  5-06  5/7/2009    Eryn Donaldson, Mt. Hebron                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shavon Briscoe            SR North Point            5-06.00#  10   
  2 Eryn Donaldson            12 Mt. Hebron             5-02.00    8   
  3 Brielyn Rogers            09 Bishop McNam           5-00.00    6   
  4 Alexus Adams              SO North Point            4-08.00    5   
  5 Amy Fissmer               11 Stone Bridge          J4-08.00    4   
  6 Jhanell Hutchinson        09 McDonough             J4-08.00    3   
  7 Danielle Baker            FR North Point           J4-08.00    2   
  8 Jackie Palmer             10 Atholton               4-06.00    1   
  9 Samantha Smith            12 Richard Mont           4-04.00  
  9 Dionnah Moore             10 Thomas Stone           4-04.00  
 -- Rebekah Higginson         10 Stone Bridge               DNS  
 -- Bittany Woods             09 La Plata                   DNS  
 -- Janay Graham              10 La Plata                   DNS  
 -- Emily Simmons             11 St. Mary's R               DNS  
 
Event 6  Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: #  6-10  5/7/2009    Tristan Benton, North Point                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 DiJoun Davis              12 Mt. Hebron             6-00.00   10   
  2 Aaron Better              12 Mt. Hebron             5-10.00    8   
  3 Thomas Bradley            12 Richard Mont          J5-10.00    6   
  4 Ryan Birney               11 La Plata              J5-10.00    5   
  5 Matthew Kinnebrew         10 Stone Bridge           5-08.00    4   
  6 Malik Mack                JR North Point           J5-08.00    3   
  7 Tim Wells                 12 Atholton               5-06.00    2   
  8 John Brown                JR North Point           J5-06.00    1   
  9 Patrick Steger            11 La Plata               5-04.00  
  9 DeCion Rolle              12 Hammond                5-04.00  
 -- Brendan Walsh             11 St. Mary's R               DNS  
 -- john beck                 10 St. Mary's R               DNS  
 -- Kentdrick Barnes          12 Williams, T.               DNS  
 -- Percy Haskins             10 Williams, T.               DNS  
 -- Chris White               10 Thomas Stone               DNS  
 -- John Bryant               10 Bishop McNam               DNS  
 -- Tevin Carter              12 La Plata                   DNS  
 -- Jordan Martin             10 Bishop McNam               DNS  
 -- Sonny Kirksey             09 Richard Mont               DNS  
 -- Tyler Manion              09 St. Mary's R               DNS  
 -- Brian Bishop              12 McDonough                  DNS  
 -- Darnell Roy               12 Williams, T.               SCR  
 
Event 7  Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: # 38-02  4/21/2007   Jocelyn Wheeler, Largo                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arnesha Gross             12 Hammond               33-07.50   10   
  2 Gabrielle Stuart          SR North Point           33-00.50    8   
  3 Melissa Thompson          SR North Point           32-10.00    6   
  4 Paige DeMent              09 La Plata              29-10.50    5   
  5 Molly Jones               12 Stone Bridge          29-08.50    4   
  6 Nanaosaa Owusu            11 Stone Bridge          27-09.00    3   
  7 Tochi Ukwu                11 Parkdale              27-00.00    2   
  8 Ayza Ward                 10 Williams, T.          25-11.00    1   
  9 LaTesha Sheff             10 Henry E. Lac          22-03.00  
 10 Sarah Niezelski           10 Mt. Hebron            21-09.00  
 11 Nicole Vleck              11 Mt. Hebron            21-04.00  
 12 Maddie Christy            11 Williams, T.          20-07.00  
 13 Tahjae Reynolds           10 Hammond               20-04.00  
 14 Aia Cryan                 11 St. Mary's R          16-08.00  
 15 Bo-Yoon Kim               11 St. Mary's R          15-01.00  
 16 Candace Davis             10 Thomas Stone          14-09.50  
 -- Domonique Livingston      11 Parkdale                   DNS  
 -- Yetunde Amolegbe          12 McDonough                  DNS  
 -- Shanique Green            12 Parkdale                   DNS  
 -- Jessica Sizemore          10 St. Mary's R               DNS  
 -- Taylor Eshleman           10 Thomas Stone               DNS  
 
Event 8  Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: # 50-04.50  4/21/2007   Turner Coggins, La Plata                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vann Pugh                 12 Bishop McNam          46-03.50   10   
  2 Clifton McManus           JR North Point           44-07.00    8   
  3 Jonathan Anderson         10 Williams, T.          44-04.50    6   
  4 Nnamdi Edokobi            11 Richard Mont          44-04.00    5   
  5 Jose Urritia              10 Williams, T.          44-02.00    4   
  6 Kyle Wrenn                12 Stone Bridge          41-06.50    3   
  7 Robert Allard             11 La Plata              40-01.00    2   
  8 Zak Meszaros              12 La Plata              39-04.00    1   
  9 Dale Wade                 12 Thomas Stone          37-09.50  
 10 David Patrick             11 Hammond               36-07.00  
 11 Joseph Fountain           12 Thomas Stone          35-09.50  
 12 Ty Chase                  12 Richard Mont          35-02.00  
 13 Nicholas Consani          11 Stone Bridge          34-11.00  
 14 Cardel Louis-Jacques      11 McDonough             34-01.50  
 15 Jamie Prior               12 Mt. Hebron            33-09.50  
 16 Michael Johnston          11 St. Mary's R          33-03.00  
 17 Jeffrey Bell              SO North Point           33-01.00  
 18 brian diocla              10 St. Mary's R          32-10.00  
 19 alexander edgar           10 St. Mary's R          32-08.00  
 20 john beck                 10 St. Mary's R          31-10.50  
 21 Jorden Ford               12 Parkdale              30-00.00  
 22 Carlos Likins             10 Thomas Stone          29-11.50  
 23 Brendan Walsh             11 St. Mary's R          29-05.00  
 24 Matt Maguire              10 Archbishop S          28-11.00  
 25 Dalton Dixon              11 St. Mary's R          25-03.50  
 26 Dominique Davis           10 Henry E. Lac          24-08.50  
 -- Marcus Anderson           12 WLA                        DNS  
 -- Joseph Gbassah            09 Parkdale                   DNS  
 -- Malik Affortu             11 WLA                        DNS  
 -- Demilade Padonu           12 Hammond                    DNS  
 -- Durell Thomas             11 Parkdale                   DNS  
 -- Luke Dorris               12 Williams, T.               DNS  
 
Event 9  Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: # 122-06.50  5/7/2009    Abigail Monaghan, La Plata              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haley Springman           11 Stone Bridge            120-07   10   
  2 Arnesha Gross             12 Hammond                 100-00    8   
  3 Paige DeMent              09 La Plata                 87-07    6   
  4 Ayza Ward                 10 Williams, T.          77-11.50    5   
  5 Maddie Christy            11 Williams, T.          71-07.50    4   
  6 Tahjae Reynolds           10 Hammond                  59-07    3   
  7 LaTesha Sheff             10 Henry E. Lac             58-10    2   
  8 Nicole Vleck              11 Mt. Hebron               57-11    1   
  9 Aia Cryan                 11 St. Mary's R          51-02.50  
 10 Candace Davis             10 Thomas Stone             37-11  
 11 Bo-Yoon Kim               11 St. Mary's R          32-11.50  
 -- Taylor Eshleman           10 Thomas Stone               DNS  
 -- Ashley Toye               SR North Point                DNS  
 -- Tochi Ukwu                11 Parkdale                   DNS  
 -- Jessica Sizemore          10 St. Mary's R               DNS  
 -- Shanique Green            12 Parkdale                   DNS  
 -- Domonique Livingston      11 Parkdale                   DNS  
 
Event 10  Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: # 156-08.25  4/12/2008   Matthew Cirillo, Huntingtown            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nnamdi Edokobi            11 Richard Mont            131-02   10   
  2 Zak Meszaros              12 La Plata                128-10    8   
  3 Kyle Wrenn                12 Stone Bridge            119-07    6   
  4 David Patrick             11 Hammond                 118-01    5   
  5 Jeffrey Bell              SO North Point             115-02    4   
  6 Adam Brown                11 Atholton             111-00.50    3   
  7 Vann Pugh                 12 Bishop McNam         110-10.50    2   
  8 Jonathan Anderson         10 Williams, T.         109-00.50    1   
  9 Dalton Dixon              11 St. Mary's R         105-07.75  
 10 Zach Oravec               10 Stone Bridge            105-07  
 11 Carlos Likins             10 Thomas Stone          96-10.50  
 12 Robert Allard             11 La Plata                 96-10  
 13 Brendan Walsh             11 St. Mary's R          80-09.75  
 14 Michael Johnston          11 St. Mary's R             79-00  
 15 Dale Wade                 12 Thomas Stone          78-06.25  
 16 alexander edgar           10 St. Mary's R             78-06  
 17 Matt Maguire              10 Archbishop S             75-04  
 18 Joseph Fountain           12 Thomas Stone             71-03  
 19 Dominique Davis           10 Henry E. Lac             69-07  
 20 Blair Dowdell             SO North Point           66-08.50  
 21 Jose Estrada-Munoz        09 McDonough             61-05.75  
 22 brian diocla              10 St. Mary's R          61-02.50  
 23 Jamie Prior               12 Mt. Hebron               42-04  
 -- Durell Thomas             11 Parkdale                   DNS  
 -- Jose Urritia              10 Williams, T.               DNS  
 -- Malik Affortu             11 WLA                        DNS  
 -- Luke Dorris               12 Williams, T.               DNS  
 -- Damian Hicks              12 McDonough                  DNS  
 -- john beck                 10 St. Mary's R               DNS  
 -- Jorden Ford               12 Parkdale                   DNS  
 -- Joseph Gbassah            09 Parkdale                   DNS  
 -- Demilade Padonu           12 Hammond                    SCR  
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 9:53.11  4/12/2008   Langley, Langley                          
                         C Shaw, V Cook, A Steffy, L Shaw                  
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bishop McNamara  'A'                               10:09.83   10   
  2 Mt. Hebron  'A'                                    10:16.36    8   
  3 North Point  'A'                                   10:22.24    6   
  4 Williams, T. C.  'A'                               10:25.81    5   
  5 Atholton  'A'                                      10:32.97    4   
  6 Stone Bridge  'A'                                  10:36.64    3   
  7 Richard Montgomery  'A'                            10:58.20    2   
  8 Hammond  'A'                                       10:58.21    1   
  9 La Plata  'A'                                      11:19.05  
 10 St. Mary's Ryken  'A'                              11:36.04  
 -- McDonough  'A'                                          DNS  
 -- Thomas Stone  'A'                                       DNS  
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 8:18.42  5/7/2009    Mt. Hebron, Mt. Hebron                    
                         Z Weinstein, C Matsakis, J Brun, R Steinbach      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Montgomery  'A'                             8:12.73#  10   
  2 Williams, T. C.  'A'                                8:14.34#   8   
  3 Atholton  'A'                                       8:15.10#   6   
  4 Parkdale  'A'                                       8:34.59    5   
  5 North Point  'A'                                    8:40.04    4   
  6 Mt. Hebron  'A'                                     8:53.14    3   
  7 Thomas Stone  'A'                                   8:56.89    2   
  8 Westlake  'A'                                       8:58.84    1   
  9 Archbishop Spalding  'A'                            9:27.86  
 10 Hammond  'A'                                        9:30.04  
 11 St. Mary's Ryken  'A'                               9:32.04  
 12 La Plata  'A'                                       9:32.07  
 -- Stone Bridge  'A'                                       DNS  
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 14.18  4/12/2008   Christina Manning, Westlake                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shavon Briscoe            SR North Point              15.30Q  3 
  2 Alexis Stroman            11 Bishop McNam             15.34Q  2 
  3 Brielyn Rogers            09 Bishop McNam             16.34Q  1 
  4 Brittany Schanck          12 Stone Bridge             16.60q  2 
  5 Danielle Crowley          11 Richard Mont             17.90q  1 
  6 Ji Yung Wakaria           11 McDonough                18.23q  2 
  7 Samantha Smith            12 Richard Mont             18.33q  1 
  8 Meredith Scaggs           12 Stone Bridge             18.81q  1 
  9 Kai Young                 10 Hammond                  20.20   3 
 10 Ashley Randall            12 Thomas Stone             20.50   3 
 11 Bittany Woods             09 La Plata                 20.60   1 
 12 Gabriella D'Angelo        09 Mt. Hebron               21.88   2 
 13 Rachel Murphy             09 St. Mary's R             28.11   2 
 14 Jenna Murphy              09 St. Mary's R             30.84   1 
 -- Joi Beckett               12 WLA                        DNS   3 
 -- Molly Brand               11 Richard Mont               DNS   2 
 -- Marilyn Rodriguez         09 Richard Mont               DNS   3 
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 14.18  4/12/2008   Christina Manning, Westlake                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shavon Briscoe            SR North Point              15.25   10   
  2 Alexis Stroman            11 Bishop McNam             15.26    8   
  3 Brielyn Rogers            09 Bishop McNam             16.67    6   
  4 Brittany Schanck          12 Stone Bridge             16.75    5   
  5 Danielle Crowley          11 Richard Mont             17.72    4   
  6 Samantha Smith            12 Richard Mont             18.23    3   
  7 Meredith Scaggs           12 Stone Bridge             18.91    2   
 -- Ji Yung Wakaria           11 McDonough                   FS  
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 14.80  4/21/2007   Zach Ray, Huntingtown                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DeCion Rolle              12 Hammond                  15.96Q  1 
  2 Andre Best                12 Stone Bridge             16.07Q  2 
  3 Edward Robinson           11 Atholton                 16.42Q  3 
  4 Paul Haley                10 Mt. Hebron               16.14q  1 
  5 Cassius Sendish           SR North Point              16.73q  1 
  6 Marquis Bailey            JR North Point              16.96q  3 
  7 Reilly Wall               11 Stone Bridge             17.29q  3 
  8 Matthew Thompson          12 Archbishop S             18.35q  2 
  9 Terrance Curry            09 Williams, T.             18.50   2 
 10 nick Xydis                12 Richard Mont             18.85   3 
 11 Nicholas Houser           12 La Plata                 19.18   1 
 12 Mark Pinkney              10 Thomas Stone             20.24   1 
 13 Justin Ryans              12 McDonough                20.31   3 
 14 Brad Tucker               11 Mt. Hebron               20.37   2 
 15 Matthew Hane              11 St. Mary's R             20.81   3 
 16 Michael Sanders           11 Thomas Stone             20.82   2 
 17 jack donnelly             11 St. Mary's R             21.36   2 
 18 Nick Hu                   10 Richard Mont             21.74   2 
 19 Daniel Sydnor             09 St. Mary's R             23.54   1 
 -- Willie Curry              10 Williams, T.               DNS   1 
 -- Jordan Martin             10 Bishop McNam               DNS   2 
 -- Eric Coleman              11 McDonough                  DNS   1 
 -- Stephon Nelson            11 Thomas Stone               DNS   3 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 14.80  4/21/2007   Zach Ray, Huntingtown                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Andre Best                12 Stone Bridge             15.31   10   
  2 Paul Haley                10 Mt. Hebron               15.93    8   
  3 Marquis Bailey            JR North Point              16.05    6   
  4 DeCion Rolle              12 Hammond                  16.46    5   
  5 Cassius Sendish           SR North Point              16.58    4   
  6 Reilly Wall               11 Stone Bridge             16.98    3   
  7 Edward Robinson           11 Atholton                 17.37    2   
  8 Matthew Thompson          12 Archbishop S             19.34    1   
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 11.80  4/12/2008   Aunye Boone, Calvert                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DaQuanya Byrd-West        11 WLA                      12.66Q  6 
  2 Shaniece Brown            12 Henry E. Lac             12.70Q  2 
  3 Alexis Stroman            11 Bishop McNam             12.81Q  3 
  4 Breanna Sherman           JR North Point              13.00Q  5 
  5 Kisha Allen               09 Henry E. Lac             13.20Q  1 
  6 Ashley Christopher        09 Richard Mont             14.30Q  4 
  7 Dasia Adams               09 Richard Mont             13.00Q  2 
  8 Maya Lewis                12 Bishop McNam             13.30Q  5 
  9 Eboni Graves              JR North Point              13.39Q  3 
 10 Tamarra Okoya             10 Hammond                  13.40Q  1 
 11 Claire Shaw               12 Stone Bridge             14.09Q  6 
 12 Chioma Odocha             11 Atholton                 14.50Q  4 
 13 Channae Manning           11 Parkdale                 13.10q  2 
 14 Amanda Mercer             11 Hammond                  13.56q  3 
 15 Mykea Brown               12 WLA                      13.60q  1 
 16 Chyna Brown               11 Bishop McNam             13.90q  2 
 17 Sheyi Ashiru              12 Parkdale                 13.95   3 
 18 Amanda Morgenthal         11 Stone Bridge             13.98   5 
 19 Lena Carmone              11 Mt. Hebron               14.00   2 
 20 Kidijah Butler            09 La Plata                 14.10   6 
 21 Shanelle Debreaux         11 Bishop McNam             14.32   3 
 22 Alex Jochems              10 Stone Bridge             14.36   3 
 23 Jami Tiller               09 Mt. Hebron               14.40   1 
 24 Michaela Anderson         11 McDonough                14.50   1 
 25 Marquia Whitfield         11 Bishop McNam             14.60   4 
 26 Jamila Williams           09 Mt. Hebron               14.61   6 
 27 Patience Williams         10 Hammond                  14.70   4 
 27 Amadi Phillips            11 Atholton                 14.70   5 
 29 Deandra Lee               11 McDonough                14.90   2 
 29 Jadya Blount              09 McDonough                14.90   4 
 31 Ashley Williams           10 Thomas Stone             14.95   6 
 32 Datrice Hill              11 McDonough                15.20   5 
 33 Jordan Parker             10 Stone Bridge             15.30   4 
 34 Nakoyia Price             09 McDonough                15.34   3 
 35 Faryn Chaney              09 WLA                      15.70   5 
 -- Chanae Davis              12 Bishop McNam               DNS   6 
 -- Cierra Butler             09 Bishop McNam               DNS   1 
 -- Melisa Yates              10 Parkdale                   DNS   6 
 -- Aia Cryan                 11 St. Mary's R               DNS   2 
 -- Victoria Woodland         10 Thomas Stone               DNS   5 
 -- Lynsay Yelder             11 Henry E. Lac               DNS   4 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 11.80  4/12/2008   Aunye Boone, Calvert                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 DaQuanya Byrd-West        11 WLA                      12.74   2  10   
  2 Channae Manning           11 Parkdale                 13.11   1   8   
  3 Alexis Stroman            11 Bishop McNam             13.15   2   6   
  4 Tamarra Okoya             10 Hammond                  13.18   1   5   
  5 Eboni Graves              JR North Point              13.22   1   4   
  6 Amanda Mercer             11 Hammond                  13.26   1   2.50
  6 Maya Lewis                12 Bishop McNam             13.26   2   2.50
  8 Breanna Sherman           JR North Point              13.44   2   1   
  9 Dasia Adams               09 Richard Mont             13.69   2 
 10 Kisha Allen               09 Henry E. Lac             13.70   2 
 11 Mykea Brown               12 WLA                      13.86   1 
 12 Chyna Brown               11 Bishop McNam             13.89   1 
 13 Claire Shaw               12 Stone Bridge             13.92   1 
 14 Chioma Odocha             11 Atholton                 14.01   1 
 15 Ashley Christopher        09 Richard Mont             14.26   2 
 -- Shaniece Brown            12 Henry E. Lac               DNS   2 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 10.64  4/12/2008   Lamaar Thomas, Friendly                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andrew King               11 Atholton                 11.64Q  1 
  2 Stuart Rose               11 WLA                      11.77Q  4 
  3 Oladotun Dada             12 Atholton                 11.99Q  3 
  4 Dexter Rogers             11 Stone Bridge             12.04Q  2 
  5 Carlos Martin             10 McDonough                12.07Q  5 
  6 D'Andre Briscoe           SO North Point              11.73Q  1 
  7 Nicholas Castillo         11 Stone Bridge             11.84Q  4 
  8 Nicholas Feemster         12 WLA                      12.02Q  3 
  9 Christopher Alexander     11 Hammond                  12.09Q  2 
  9 Derogera Tyson            SO North Point              12.09Q  2 
 11 Steven Sommers            10 Bishop McNam             13.30Q  5 
 12 Ayodesi Coker             12 Williams, T.             11.76q  1 
 13 Mark McDowell             11 Henry E. Lac             11.80q  1 
 14 Jaquille Veii             10 Richard Mont             11.82q  1 
 15 Marcell Thompson          11 Archbishop S             11.86q  4 
 16 Robert Sampson            12 La Plata                 11.93q  4 
 17 Christian Cardwell        09 Bishop McNam             12.27   3 
 18 Albert Luu                12 Stone Bridge             12.28   3 
 19 Calvin Whitfield          09 Henry E. Lac             12.33   4 
 20 Connor Belson             11 Atholton                 12.38   2 
 21 Jaylen Blades             11 Bishop McNam             12.46   4 
 22 Arthur Bradley            10 St. Mary's R             12.76   1 
 22 Damian Hicks              12 McDonough                12.76   3 
 24 Brian Crandell            09 Hammond                  12.90   4 
 25 Marc Beatty               10 Parkdale                 12.91   2 
 26 D'Shaun Vance             12 Thomas Stone             13.33   1 
 27 Roland Smallwood          10 Thomas Stone             13.55   5 
 28 dhanesh desai             10 St. Mary's R             14.82   4 
 -- Chad Wilkerson            12 Archbishop S               DNS   5 
 -- Julian Blair              12 WLA                        DNS   5 
 -- Nkonyeasua Uwandi         11 Parkdale                   DNS   5 
 -- Darian Gilbert-Murphy     12 Parkdale                   DNS   3 
 -- Jackson Porter            09 Mt. Hebron                 DNS   2 
 -- DeAndre Thompson          10 McDonough                  DNS   2 
 -- antonio saltaformaggio    11 St. Mary's R               DNS   3 
 -- Darnell Roy               12 Williams, T.               DNS   2 
 -- Brandon Conley            12 La Plata                   DNS   5 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 10.64  4/12/2008   Lamaar Thomas, Friendly                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Oladotun Dada             12 Atholton                 11.58   2  10   
  2 Andrew King               11 Atholton                 11.86   2   8   
  3 Ayodesi Coker             12 Williams, T.             11.88   1   6   
  4 Mark McDowell             11 Henry E. Lac             11.89   1   5   
  5 Jaquille Veii             10 Richard Mont             11.93   1   4   
  6 Stuart Rose               11 WLA                      11.97   2   3   
  7 Dexter Rogers             11 Stone Bridge             12.05   2   2   
  8 D'Andre Briscoe           SO North Point              12.06   2   1   
  9 Derogera Tyson            SO North Point              12.17   1 
 10 Christopher Alexander     11 Hammond                  12.18   1 
 11 Nicholas Castillo         11 Stone Bridge             12.19   2 
 12 Robert Sampson            12 La Plata                 12.24   1 
 13 Marcell Thompson          11 Archbishop S             12.27   1 
 14 Carlos Martin             10 McDonough                12.29   2 
 15 Nicholas Feemster         12 WLA                      12.41   2 
 16 Steven Sommers            10 Bishop McNam             13.45   1 
 
Event 17  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 5:24.90  5/7/2009    Sarah Bryan, Williams, T. C.              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Page Vane                 11 Mt. Hebron             5:35.41   10   
  2 Emma Bahneman             12 La Plata               5:37.12    8   
  3 Nicole Dawson             10 Hammond                5:38.98    6   
  4 Lisa Toledo               11 Williams, T.           5:41.12    5   
  5 Elizabeth Carino          12 Parkdale               5:43.61    4   
  6 Chelsea Vane              09 Mt. Hebron             5:45.86    3   
  7 Katie Huber               11 La Plata               5:49.18    2   
  8 Adugna Desalgm            11 Williams, T.           5:51.61    1   
  9 Emma Tolerton             09 Richard Mont           5:53.24  
 10 Jessica Nenno             FR North Point            5:55.20  
 11 Esther Omolola            09 Parkdale               5:58.98  
 12 Laura Pagliarulo          09 St. Mary's R           6:01.24  
 13 Ashley Dodson             10 Stone Bridge           6:05.93  
 14 Cayla Jakubowski          10 Richard Mont           6:20.51  
 15 Shealyn Tucker            10 Thomas Stone           6:24.18  
 16 Elizabeth Styles          11 St. Mary's R           6:29.39  
 17 Kimberly Burgess          09 McDonough              7:02.87  
 18 Alison Haley              09 McDonough              7:08.04  
 19 Jenna Murphy              09 St. Mary's R           7:17.47  
 20 Rachel Murphy             09 St. Mary's R           7:38.22  
 -- Fairouz Lamb              10 Henry E. Lac               DNS  
 -- Melissa Kret              09 La Plata                   DNS  
 -- Rachel Murree             09 St. Mary's R               DNS  
 
Event 18  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 4:21.89  5/7/2009    Zach Sullivan, Spalding                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Constantine Matsakis      12 Mt. Hebron             4:29.64   10   
  2 Cullen Moseley            12 Parkdale               4:38.12    8   
  3 Nick Driskill             12 Stone Bridge           4:40.84    6   
  4 Kevin Mertz               11 Mt. Hebron             4:44.62    5   
  5 Kyle Dilling              11 McDonough              4:47.33    4   
  6 Christopher Jones         FR North Point            4:48.74    3   
  7 Mathew Haile              11 Parkdale               4:53.71    2   
  8 Nelson Damachi            12 Parkdale               4:53.79    1   
  9 Kevin Farley              12 La Plata               4:54.31  
 10 Adam Tolnay               10 Richard Mont           4:55.27  
 11 Sean Mcmahon              10 Richard Mont           4:56.64  
 12 Kevin Albano              11 Hammond                4:57.11  
 13 Jason Torres              12 St. Mary's R           4:59.80  
 14 Sean Kwon                 10 Hammond                5:00.78  
 15 Ryan Laychak              11 Williams, T.           5:01.64  
 16 Vien Gopez                JR North Point            5:02.33  
 16 Patrick McCabe            09 Archbishop S           5:02.33  
 18 Brendan Johnson           09 Thomas Stone           5:08.74  
 19 Jeff Corrigan             10 Archbishop S           5:09.53  
 20 Donnie Macary             11 Archbishop S           5:11.56  
 21 Zach Griffitt             11 St. Mary's R           5:14.30  
 22 Justin Stine              12 La Plata               5:19.72  
 23 Brad Leatherbarrow        12 Archbishop S           5:39.50  
 24 Zack Miles                12 St. Mary's R           5:47.60  
 25 Johnathan Hightower       09 Bishop McNam           6:10.84  
 26 neil burke                10 St. Mary's R           6:16.00  
 27 Ian Tivnan                12 St. Mary's R           6:16.23  
 -- Jacob Whiteacre           10 Williams, T.               DNS  
 -- Ryland King               11 Atholton                   DNS  
 -- Ian Vitanovec             11 Thomas Stone               DNS  
 -- Sean Ward                 11 Thomas Stone               DNS  
 -- Jonathan Forbes           09 Williams, T.               DNS  
 
Event 19  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 1:42.65  5/7/2009    Henry E. Lackey, Henry E. Lackey          
                         J Benbow, S Brown, J Wade, L Yelder               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 North Point  'A'                                    1:51.62   2  10   
  2 Hammond  'A'                                        1:52.05   2   8   
  3 Parkdale  'A'                                       1:54.93   1   6   
  4 Westlake  'A'                                       1:55.72   1   5   
  5 Bishop McNamara  'A'                                1:57.28   2   4   
  6 Richard Montgomery  'A'                             1:58.03   1   3   
  7 La Plata  'A'                                       1:59.29   1   2   
  8 Stone Bridge  'A'                                   1:59.46   2   1   
  9 Mt. Hebron  'A'                                     2:00.60   1 
 10 McDonough  'A'                                      2:05.57   1 
 11 St. Mary's Ryken  'A'                               2:08.47   2 
 -- Thomas Stone  'A'                                        DQ   2  zone violation
 
Event 20  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 1:30.19  4/12/2008   Westlake, Westlake                        
                         C Jarvis, J Mitchell, D Smith, G Walker           
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Henry E. Lackey  'A'                                1:30.86   1  10   
  2 Richard Montgomery  'A'                             1:33.80   2   8   
  3 Westlake  'A'                                       1:33.91   1   6   
  4 McDonough  'A'                                      1:35.03   2   5   
  5 Thomas Stone  'A'                                   1:35.32   2   4   
  6 Hammond  'A'                                        1:37.50   2   3   
  7 La Plata  'A'                                       1:39.12   1   2   
  8 St. Mary's Ryken  'A'                               1:42.74   2   1   
 -- Stone Bridge  'A'                                        DQ   2  zone violation
 -- North Point  'A'                                         DQ   1  zone violation
 -- Mt. Hebron  'A'                                          DQ   2  zone violation
 -- Parkdale  'A'                                           DNS   1 
 -- Archbishop Spalding  'A'                                DNS   1 
 -- Williams, T. C.  'A'                                    DNS   1 
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 56.08  4/21/2007   Ambrosia Iwugo, Elizabeth Seton             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Naba Lang                 09 Hammond                1:01.11   5  10   
  2 Maya Lewis                12 Bishop McNam           1:01.65   3   8   
  3 Beatrice Wolo             10 Hammond                1:02.79   5   6   
  4 Leia Conrad               09 Bishop McNam           1:03.23   3   5   
  5 Kayla Broady              10 Hammond                1:03.34   4   4   
  6 Shenandoah Raycroft       12 Williams, T.           1:03.45   4   3   
  7 Djnab Williams            10 Hammond                1:03.85   5   2   
  8 Alyssa Kaiser             11 Atholton               1:04.01   5   1   
  9 Chanel Allen              11 McDonough              1:04.60   4 
 10 Karissa Love              10 Stone Bridge           1:05.03   3 
 11 Meg Marcelli              09 Mt. Hebron             1:05.80   3 
 12 Amy Nellis                11 Atholton               1:06.19   4 
 13 Daniella Tcheussa         10 Parkdale               1:06.39   3 
 14 Carley Flowers            10 McDonough              1:06.63   2 
 15 Mary Freschi              09 Stone Bridge           1:07.33   3 
 16 Dionnah Moore             10 Thomas Stone           1:07.72   2 
 17 Megan Ohlhaver            12 Mt. Hebron             1:08.39   2 
 18 Natalie Diprospero        11 Mt. Hebron             1:08.52   2 
 19 Alexis Murry              09 Henry E. Lac           1:09.72   5 
 20 Chakayla Middleton        09 McDonough              1:12.07   1 
 21 Jackie Palmer             10 Atholton               1:13.26   4 
 22 Tiffany Bell              12 WLA                    1:15.64   3 
 23 Shayla Anderson           10 McDonough              1:16.24   1 
 -- Jamie Green                  North Point                DNS   3 
 -- Rachel Halmon             09 Thomas Stone               DNS   5 
 -- Keyawna Griffith          JR North Point                DNS   4 
 -- Torriana Stewart          SR North Point                DNS   4 
 -- Jaleesa Greenley          12 WLA                        DNS   1 
 -- Brittney Rye              11 La Plata                   DNS   1 
 -- Jessica Gough             10 La Plata                   DNS   2 
 -- Brianna Jenkins           09 La Plata                   DNS   2 
 -- Abigail Green             10 La Plata                   DNS   1 
 -- Saudat Almaroof           11 Parkdale                   DNS   4 
 -- Ella Callahan             10 Thomas Stone               DNS   5 
 -- Shaniece Brown            12 Henry E. Lac               DNS   5 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 48.20  5/7/2009    Jeremy Blair, Richard Montgome              
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Champ Page                10 Henry E. Lac             49.48   6  10   
  2 Brandon Hairston          11 Atholton                 50.23   6   8   
  3 Spencer Wilkins           12 Mt. Hebron               50.25   6   6   
  4 Randall Gross             JR North Point              51.21   6   5   
  5 James Lang                12 Hammond                  51.30   6   4   
  6 Courtney Jarvis           12 WLA                      51.58   5   3   
  7 David Stone               09 Bishop McNam             51.76   3   2   
  8 Shamir Dozier             10 Bishop McNam             51.90   4   1   
  9 Devin Butler              SR North Point              51.96   4 
 10 David Hamilton            10 Richard Mont             52.51   6 
 11 Aaron Kirk-Nichols        12 WLA                      52.74   3 
 12 John Starke               12 Stone Bridge             53.08   3 
 13 Evan Wolfarth             12 Mt. Hebron               53.16   5 
 14 Darren Foreman            11 Williams, T.             53.23   6 
 15 Rodney Brown              SO North Point              53.40   5 
 16 Brian Zohorsky            11 Mt. Hebron               53.50   4 
 17 Karlmichael Bailey        12 Parkdale                 53.58   5 
 18 Kyle Whitehead            12 Williams, T.             53.98   4 
 19 Chris Hairston            12 Atholton                 54.04   5 
 20 William Murphy            12 Williams, T.             54.07   6 
 21 Doug Dale                 09 Archbishop S             54.16   2 
 22 Zachary Angel             11 Richard Mont             54.21   4 
 23 Rai Page                  11 Thomas Stone             54.68   3 
 24 Damon Di Lodovico         11 La Plata                 54.82   3 
 25 Brian Bishop              12 McDonough                55.39   5 
 26 Phillip Gray              11 Henry E. Lac             55.95   4 
 27 Marc Beatty               10 Parkdale                 56.00   3 
 28 Christian Cardwell        09 Bishop McNam             56.08   2 
 29 Humphrey Anuh             09 Hammond                  56.81   5 
 30 Desmond Betts             12 WLA                      57.59   1 
 31 Justin Bellinger          09 Archbishop S             59.43   1 
 32 Veylon Whitehurst         09 Hammond                1:00.33   2 
 33 Michael Deluca            11 St. Mary's R           1:00.54   1 
 34 Kane Roland               11 St. Mary's R           1:01.10   1 
 35 dhanesh desai             10 St. Mary's R           1:08.38   1 
 -- Alpha Jalloh              10 Parkdale                   DNS   4 
 -- Derrick Joseph            12 McDonough                  DNS   5 
 -- Josh Morgan               10 La Plata                   DNS   2 
 -- Shahidou Mariko           11 Richard Mont               DNS   2 
 -- Augustine Adams           10 La Plata                   DNS   1 
 -- Maurice Rucker            10 Thomas Stone               DNS   2 
 
Event 23  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 11:44.47  5/7/2009    Becky Yep, Mt. Hebron                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Becky Yep                 12 Mt. Hebron            11:03.50#  10   
  2 Rachel Yep                09 Mt. Hebron            11:47.60    8   
  3 Grace Garrand             10 Williams, T.          11:58.60    6   
  4 Liz Tawa                  11 Mt. Hebron            12:18.00    5   
  5 Emma Bahneman             12 La Plata              12:33.40    4   
  6 Nicole Dawson             10 Hammond               12:40.50    3   
  7 Elizabeth Carino          12 Parkdale              12:42.90    2   
  8 Joy Ruiz                  12 Stone Bridge          12:52.23    1   
  9 Katy Bonaro               SO North Point           12:53.10  
 10 Jodie Davis               12 Stone Bridge          13:18.56  
 11 Rachel Murree             09 St. Mary's R          13:21.81  
 12 Bryn Allston              JR North Point           13:25.49  
 13 Rachael Byrnes            11 St. Mary's R          13:29.00  
 14 Sarah LeBarron            11 La Plata              13:59.80  
 -- Tessa Scheckelhoff        11 Atholton                   DNS  
 -- Katie Huber               11 La Plata                   DNS  
 -- Margie Delao              09 Richard Mont               DNS  
 
Event 24  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 9:31.15  5/7/2009    Solomon Haile, Sherwood                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matt Pacheco              12 Atholton               9:44.32   10   
  2 Russell Buescher          12 Mt. Hebron             9:57.33    8   
  3 David Dickshinski         JR North Point           10:00.31    6   
  4 Andrew Parlette           11 Atholton              10:10.92    5   
  5 Sam Martin                11 Richard Mont          10:13.32    4   
  6 Stuart Russell            12 Mt. Hebron            10:20.11    3   
  7 Connor Belson             11 Atholton              10:42.29    2   
  8 Mathew Haile              11 Parkdale              10:51.87    1   
  9 John McCullough           12 Richard Mont          10:54.63  
 10 James Williams            11 Hammond               11:06.28  
 11 Brendan Johnson           09 Thomas Stone          11:13.98  
 12 Vejay Singh               11 Archbishop S          11:17.89  
 13 Evan Larsson              11 Archbishop S          11:24.46  
 14 David Benjamin            11 Stone Bridge          11:34.94  
 15 Zach Griffitt             11 St. Mary's R          11:40.03  
 16 Redatu Semeon             10 Thomas Stone          12:11.17  
 17 Matt Devlin               09 Archbishop S          12:37.16  
 18 neil burke                10 St. Mary's R          14:50.66  
 -- Kyle Dilling              11 McDonough                  DNS  
 -- Jacob Whiteacre           10 Williams, T.               DNS  
 -- Raymond Jones             12 Parkdale                   DNS  
 -- Matthew Bellerose         10 La Plata                   DNS  
 -- Sean Ward                 11 Thomas Stone               DNS  
 -- Zack Miles                12 St. Mary's R               DNS  
 -- Cullen Moseley            12 Parkdale                   DNS  
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 44.56  5/7/2009    Shavon Briscoe, North Point                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shavon Briscoe            SR North Point              45.69   3  10   
  2 Alexis Stroman            11 Bishop McNam             46.58   3   8   
  3 Paulette Fogle            11 Bishop McNam             48.77   3   6   
  4 Kiersten LaRoche          12 Bishop McNam             50.40   3   5   
  5 Danielle Swasey           10 Stone Bridge             50.76   3   4   
  6 Brielyn Rogers            09 Bishop McNam             50.92   3   3   
  7 Brittany Schanck          12 Stone Bridge             51.79   2   2   
  8 Ashley Randall            12 Thomas Stone             52.75   3   1   
  9 Morgan Bell               12 Hammond                  53.17   3 
 10 Ji Yung Wakaria           11 McDonough                53.75   2 
 11 Marilyn Rodriguez         09 Richard Mont             54.32   1 
 12 Erin Roberts              JR North Point              54.99   2 
 13 Emma Siegel               11 Mt. Hebron               55.20   1 
 14 Bittany Woods             09 La Plata                 56.05   1 
 15 Kai Young                 10 Hammond                  56.54   2 
 16 Shealyn Tucker            10 Thomas Stone             58.51   2 
 17 Joi Beckett               12 WLA                    1:02.86   2 
 18 Jenna Murphy              09 St. Mary's R           1:11.03   1 
 19 Rachel Murphy             09 St. Mary's R           1:13.55   1 
 -- Nia-Taylor Woodard-Clark  10 WLA                        DNS   1 
 -- Molly Brand               11 Richard Mont               DNS   2 
 -- Amara Hamilton            09 Bishop McNam               DNS   2 
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: # 39.50  4/21/2007   Zach Ray, Huntingtown                       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Marquis Bailey            JR North Point              42.09   3  10   
  2 Cassius Sendish           SR North Point              42.24   3   8   
  3 DeCion Rolle              12 Hammond                  42.75   4   6   
  4 Matt Burk                 12 Mt. Hebron               42.96   4   5   
  5 Malcom Cameron            12 Williams, T.             43.99   4   4   
  6 Nick Hu                   10 Richard Mont             44.42   3   3   
  7 Matthew Thompson          12 Archbishop S             44.67   3   2   
  8 Christian Paluzzi         10 Stone Bridge             44.99   3   1   
  9 Paul Haley                10 Mt. Hebron               45.28   4 
 10 nick Xydis                12 Richard Mont             45.31   3 
 11 Hassaun Brightwell        12 WLA                      45.90   2 
 12 Mark Pinkney              10 Thomas Stone             46.24   4 
 13 John Bryant               10 Bishop McNam             46.53   1 
 14 Michael Sanders           11 Thomas Stone             46.75   2 
 15 Edward Robinson           11 Atholton                 47.03   4 
 16 Emmanuel Brightwell       10 WLA                      47.87   2 
 17 Boris Diago               11 McDonough                48.13   2 
 18 Justin Ryans              12 McDonough                49.23   2 
 19 Ben Tutko                 11 Stone Bridge             49.43   2 
 20 jack donnelly             11 St. Mary's R             51.82   1 
 21 Daniel Sydnor             09 St. Mary's R             53.96   1 
 22 Matthew Hane              11 St. Mary's R             55.51   1 
 -- Connor Belson             11 Atholton                   DNS   1 
 -- Demetris Hazly-Ward       10 WLA                        DNS   3 
 -- Nicholas Houser           12 La Plata                   DNS   4 
 -- Nathan Usher              11 Hammond                    DNS   4 
 -- Stephon Nelson            11 Thomas Stone               DNS   2 
 -- Robert Nash               10 La Plata                   DNS   1 
 -- Alpha Jalloh              10 Parkdale                   DNS   3 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 24.83  4/12/2008   Danielle Brock, Westlake                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DaQuanya Byrd-West        11 WLA                      25.34Q  5 
  2 Breanna Sherman           JR North Point              27.01Q  1 
  3 Naba Lang                 09 Hammond                  27.68Q  2 
  4 Karissa Love              10 Stone Bridge             28.08Q  4 
  5 Dasia Adams               09 Richard Mont             28.10Q  3 
  6 Alexis Murry              09 Henry E. Lac             28.06Q  2 
  7 Tamarra Okoya             10 Hammond                  28.13Q  5 
  8 Grace Bondurant           11 Atholton                 28.44Q  1 
  9 Rachel Halmon             09 Thomas Stone             28.51Q  4 
 10 Michaela Wilkins          10 Mt. Hebron               29.49Q  3 
 11 Eboni Graves              JR North Point              28.15q  5 
 12 Kidijah Butler            09 La Plata                 28.85q  2 
 13 Melisa Yates              10 Parkdale                 28.90q  4 
 14 Lynsay Yelder             11 Henry E. Lac             28.98q  1 
 15 Sheyi Ashiru              12 Parkdale                 29.25q  5 
 16 Jackie Dawson             11 Mt. Hebron               29.54q  5 
 17 Mykea Brown               12 WLA                      29.64   2 
 18 Ashley Christopher        09 Richard Mont             29.68   2 
 19 Amanda Morgenthal         11 Stone Bridge             29.84   2 
 20 Lurona Alexander          09 Parkdale                 29.95   1 
 21 Marquia Whitfield         11 Bishop McNam             30.07   4 
 22 Faryn Chaney              09 WLA                      30.18   3 
 23 Patience Williams         10 Hammond                  30.19   4 
 24 Claire Shaw               12 Stone Bridge             30.36   3 
 25 Nikki Pedowitz            10 Richard Mont             30.49   1 
 26 Angie Johnson             12 Mt. Hebron               31.07   1 
 27 Andrea Acosta             09 Stone Bridge             31.11   1 
 28 Michaela Anderson         11 McDonough                31.20   2 
 29 Deandra Lee               11 McDonough                31.21   5 
 30 Cierra Butler             09 Bishop McNam             31.43   3 
 31 Jadya Blount              09 McDonough                32.01   4 
 32 Ashley Saldana            11 La Plata                 32.07   5 
 33 Nakoyia Price             09 McDonough                32.44   3 
 -- Ca'ryn Griffin            11 St. Mary's R               DNS   3 
 -- Shaniece Brown            12 Henry E. Lac               DNS   4 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 24.83  4/12/2008   Danielle Brock, Westlake                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 DaQuanya Byrd-West        11 WLA                      26.10   2  10   
  2 Breanna Sherman           JR North Point              27.65   2   8   
  3 Naba Lang                 09 Hammond                  28.16   2   6   
  4 Dasia Adams               09 Richard Mont             28.17   2   5   
  5 Rachel Halmon             09 Thomas Stone             28.20   1   4   
  6 Alexis Murry              09 Henry E. Lac             28.46   2   3   
  7 Karissa Love              10 Stone Bridge             28.61   2   2   
  8 Lynsay Yelder             11 Henry E. Lac             28.71   1   1   
  9 Eboni Graves              JR North Point              28.76   1 
 10 Grace Bondurant           11 Atholton                 28.87   2 
 11 Tamarra Okoya             10 Hammond                  29.37   2 
 12 Michaela Wilkins          10 Mt. Hebron               29.42   1 
 13 Kidijah Butler            09 La Plata                 29.45   1 
 14 Melisa Yates              10 Parkdale                 30.14   1 
 15 Jackie Dawson             11 Mt. Hebron               30.34   1 
 16 Sheyi Ashiru              12 Parkdale                 30.86   1 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 21.56  4/12/2008   Lamaar Thomas, Friendly                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James Lang                12 Hammond                  22.65Q  4 
  2 Oladotun Dada             12 Atholton                 22.91Q  5 
  3 Lonnell Wilson            12 McDonough                22.99Q  1 
  4 Courtney Jarvis           12 WLA                      23.13Q  6 
  5 Ayodesi Coker             12 Williams, T.             23.37Q  2 
  6 TJ Richardson             12 Thomas Stone             23.39Q  3 
  7 Thomas Bradley            12 Richard Mont             23.19Q  4 
  8 David Stone               09 Bishop McNam             23.49Q  6 
  9 D'Andre Briscoe           SO North Point              23.51Q  5 
 10 Dexter Rogers             11 Stone Bridge             23.72Q  1 
 11 Rodney Brown              SO North Point              23.89Q  3 
 12 Dorian Ridley             12 Mt. Hebron               24.07Q  2 
 13 Andrew Lewis              12 Thomas Stone             23.46q  4 
 14 Andre Best                12 Stone Bridge             23.64q  5 
 15 Rakeem Jones              10 Thomas Stone             23.81q  6 
 16 Marcell Thompson          11 Archbishop S             23.86q  6 
 17 Nicholas Feemster         12 WLA                      23.87   5 
 17 Shamir Dozier             10 Bishop McNam             23.87   4 
 19 Nicholas Castillo         11 Stone Bridge             24.11   6 
 20 Dean Mertz                12 Archbishop S             24.16   3 
 21 Kyle Whitehead            12 Williams, T.             24.30   6 
 22 Jackson Porter            09 Mt. Hebron               24.33   5 
 23 Delonte Brooks            12 Henry E. Lac             24.40   3 
 23 Ademola Akisanya          10 Hammond                  24.40   3 
 25 David Newsome             10 St. Mary's R             24.42   2 
 26 Christian Cardwell        09 Bishop McNam             24.45   3 
 27 Calvin Whitfield          09 Henry E. Lac             24.52   6 
 28 Karlmichael Bailey        12 Parkdale                 24.54   1 
 29 Darian Gilbert-Murphy     12 Parkdale                 24.58   2 
 30 Albert Luu                12 Stone Bridge             24.62   2 
 31 Tyler Fini                12 La Plata                 24.92   4 
 32 Arlton Crawford           09 McDonough                25.18   5 
 33 Malachi Drummer           11 Hammond                  25.31   2 
 34 Steven Sommers            10 Bishop McNam             26.66   2 
 35 thomas munns              11 St. Mary's R             27.48   4 
 36 dhanesh desai             10 St. Mary's R             30.62   1 
 -- Julian Blair              12 WLA                        DNS   3 
 -- Nkonyeasua Uwandi         11 Parkdale                   DNS   5 
 -- Chad Wilkerson            12 Archbishop S               DNS   1 
 -- Wesley Adams              12 Henry E. Lac               DNS   1 
 -- Brandon Conley            12 La Plata                   DNS   1 
 -- Darnell Roy               12 Williams, T.               DNS   4 
 -- Jordan Martin             10 Bishop McNam               DNS   1 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 21.56  4/12/2008   Lamaar Thomas, Friendly                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 James Lang                12 Hammond                  23.19   2  10   
  2 Courtney Jarvis           12 WLA                      23.34   2   8   
  3 Oladotun Dada             12 Atholton                 23.46   2   6   
  4 Ayodesi Coker             12 Williams, T.             23.62   2   5   
  5 David Stone               09 Bishop McNam             23.74   2   4   
  6 TJ Richardson             12 Thomas Stone             23.77   2   3   
  7 Dexter Rogers             11 Stone Bridge             24.10   1   2   
  8 Andrew Lewis              12 Thomas Stone             24.15   1   1   
  9 Thomas Bradley            12 Richard Mont             24.16   2 
 10 D'Andre Briscoe           SO North Point              24.35   1 
 11 Rakeem Jones              10 Thomas Stone             24.44   1 
 12 Rodney Brown              SO North Point              24.69   1 
 13 Marcell Thompson          11 Archbishop S             25.16   1 
 -- Dorian Ridley             12 Mt. Hebron                 DNS   1 
 -- Lonnell Wilson            12 McDonough                  DNS   2 
 -- Andre Best                12 Stone Bridge               DNS   1 
 
Event 29  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 2:20.49  4/21/2007   Erika Weidman, T.C. Williams              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shannon Hall              SR North Point            2:29.40   10   
  2 Caroline Snell            11 Stone Bridge           2:30.92    8   
  3 Karli Buescher            10 Mt. Hebron             2:31.90    6   
  4 Keyawna Griffith          JR North Point            2:35.05    5   
  5 Chelsea Vane              09 Mt. Hebron             2:37.31    4   
  6 Chyna Brown               11 Bishop McNam           2:37.37    3   
  7 Leia Conrad               09 Bishop McNam           2:40.86    2   
  8 Genesis Porquin           10 Richard Mont           2:43.06    1   
  9 Emily Simmons             11 St. Mary's R           2:43.13  
 10 Carley Flowers            10 McDonough              2:45.06  
 11 Emma Tolerton             09 Richard Mont           2:45.45  
 12 Laura Pagliarulo          09 St. Mary's R           2:45.90  
 13 Karimireddy Reddy         10 Richard Mont           2:45.95  
 14 Soshana Yun               11 Richard Mont           2:46.77  
 15 Shannon Hall              12 Stone Bridge           2:47.72  
 16 Esther Omolola            09 Parkdale               2:48.61  
 17 Ena Fonville              11 Thomas Stone           2:50.72  
 18 Molly Albano              09 Hammond                2:52.00  
 19 Elizabeth Styles          11 St. Mary's R           2:54.11  
 20 Cayla Jakubowski          10 Richard Mont           2:56.56  
 21 Rachel Erler              10 La Plata               2:58.35  
 22 Alexis Aquino             12 Parkdale               3:08.58  
 -- Alyssa Kaiser             11 Atholton                   DNS  
 -- Rachael Byrnes            11 St. Mary's R               DNS  
 -- Brittany Wong             11 Thomas Stone               DNS  
 -- Amy Nellis                11 Atholton                   DNS  
 -- Chieva Flowers            12 McDonough                  DNS  
 -- Emma Bahneman             12 La Plata                   DNS  
 -- Chanel Allen              11 McDonough                  DNS  
 -- Katie Huber               11 La Plata                   DNS  
 -- Fairouz Lamb              10 Henry E. Lac               DNS  
 -- Jessica Erler             10 La Plata                   DNS  
 
Event 30  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 1:56.75  4/21/2007   Jeff Miller, South County                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 James Macnamara           12 Richard Mont           2:04.23   10   
  2 Chelo Abbe                12 Williams, T.           2:05.01    8   
  3 Constantine Matsakis      12 Mt. Hebron             2:05.26    6   
  4 Connor Belson             11 Atholton               2:06.54    5   
  5 Jacob Cantor              11 Richard Mont           2:07.32    4   
  6 Nelson Damachi            12 Parkdale               2:07.61    3   
  7 Brett Nellis              11 Atholton               2:11.25    2   
  8 Jamal Brooks              11 WLA                    2:11.88    1   
  9 Kyle Jones                FR North Point            2:12.49  
 10 Nick Mburu                11 Mt. Hebron             2:13.29  
 11 Adugna G'Mariam           09 Williams, T.           2:15.68  
 12 Kevin Farley              12 La Plata               2:15.94  
 13 Zachary Maguire           SO North Point            2:16.46  
 14 Austin Carrico            10 Stone Bridge           2:16.56  
 15 Vaughn Walker             09 Thomas Stone           2:18.03  
 16 Jesse Pedroni             12 Stone Bridge           2:18.09  
 17 Matt Rhoades              12 Thomas Stone           2:18.28  
 18 Jeff Corrigan             10 Archbishop S           2:20.32  
 19 Brian Bishop              12 McDonough              2:21.05  
 20 Neil Ray                  11 Hammond                2:21.07  
 21 Johnathan Hightower       09 Bishop McNam           2:22.01  
 22 Gregory Szalkowski        12 Hammond                2:22.31  
 23 Boris Diago               11 McDonough              2:27.32  
 24 Mike Patterson            12 Archbishop S           2:29.51  
 25 Doug Dale                 09 Archbishop S           2:29.70  
 26 Kane Roland               11 St. Mary's R           2:30.11  
 27 Jonathan Demauri          11 St. Mary's R           2:34.06  
 28 Matt Devlin               09 Archbishop S           2:40.57  
 29 Ian Tivnan                12 St. Mary's R           2:45.91  
 30 Nick Jarboe               11 St. Mary's R           2:48.34  
 -- Patrick McCabe            09 Archbishop S               DNS  
 -- Cullen Moseley            12 Parkdale                   DNS  
 -- Paul Romero               11 WLA                        DNS  
 -- Doug McLellan             12 Atholton                   DNS  
 -- Brandon Hairston          11 Atholton                   DNS  
 -- DeAndre Thompson          10 McDonough                  DNS  
 -- Donnie Macary             11 Archbishop S               DNS  
 -- Justin Stine              12 La Plata                   DNS  
 -- Brandon Hall              09 WLA                        DNS  
 -- Jason Torres              12 St. Mary's R               DNS  
 
Event 31  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 47.95  4/21/2007   Elizabeth Seton, Elizabeth Seton            
                       C Bond, A Pedro, D Hayes, A Ajayi                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Parkdale  'A'                                         49.27   2   9   
  1 Bishop McNamara  'A'                                  49.27   2   9   
  3 Hammond  'A'                                          53.69   2   6   
  4 Thomas Stone  'A'                                     54.16   1   5   
  5 North Point  'A'                                      54.19   2   4   
  6 Stone Bridge  'A'                                     54.38   2   3   
  7 Atholton  'A'                                         55.03   2   2   
  8 Richard Montgomery  'A'                               55.99   1   1   
  9 Mt. Hebron  'A'                                       56.68   1 
 10 McDonough  'A'                                        58.20   1 
 11 La Plata  'A'                                       1:00.31   1 
 12 St. Mary's Ryken  'A'                               1:03.59   1 
 -- Henry E. Lackey  'A'                                    DNS   2 
 -- Westlake  'A'                                           DNS   1 
 
Event 32  Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 42.80  4/21/2007   Westlake, Westlake                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Henry E. Lackey  'A'                                  44.50   1  10   
  2 Atholton  'A'                                         44.90   1   8   
  3 Hammond  'A'                                          45.00   2   6   
  4 Stone Bridge  'A'                                     45.16   2   5   
  5 Thomas Stone  'A'                                     45.37   1   4   
  6 Williams, T. C.  'A'                                  45.48   2   3   
  7 Richard Montgomery  'A'                               46.06   2   2   
  8 Mt. Hebron  'A'                                       46.87   2   1   
  9 La Plata  'A'                                         47.24   1 
 10 North Point  'A'                                      48.55   1 
 11 St. Mary's Ryken  'A'                                 50.97   2 
 -- Westlake  'A'                                            DQ   1  zone violation
 -- McDonough  'A'                                          DNS   1 
 -- Parkdale  'A'                                           DNS   2 
 
Event 33  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 4:02.37  4/21/2007   Elizabeth Seton, Elizabeth Seton          
                         A Ajayi, D Hayes, A Iwugo, T Robinson             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hammond  'A'                                        4:13.46   2  10   
  2 North Point  'A'                                    4:15.13   2   8   
  3 Atholton  'A'                                       4:28.58   2   6   
  4 Thomas Stone  'A'                                   4:28.79   2   5   
  5 Stone Bridge  'A'                                   4:41.77   2   4   
  6 Mt. Hebron  'A'                                     4:42.09   1   3   
 -- Westlake  'A'                                           DNS   1 
 -- Williams, T. C.  'A'                                    DNS   1 
 -- McDonough  'A'                                          DNS   1 
 -- La Plata  'A'                                           DNS   1 
 -- Richard Montgomery  'A'                                 DNS   2 
 
Event 34  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 3:24.52  4/12/2008   West Potomac, West Potomac                
                         J McCants, B Comfort, R Byrd, J Bradley           
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 North Point  'A'                                    3:32.68   2  10   
  2 Williams, T. C.  'A'                                3:33.35   2   8   
  3 Atholton  'A'                                       3:34.55   2   6   
  4 Henry E. Lackey  'A'                                3:35.11   1   5   
  5 Mt. Hebron  'A'                                     3:36.40   2   4   
  6 Bishop McNamara  'A'                                3:41.98   1   3   
  7 Richard Montgomery  'A'                             3:42.07   2   2   
  8 Stone Bridge  'A'                                   3:44.08   1   1   
  9 Hammond  'A'                                        3:49.64   2 
 10 Thomas Stone  'A'                                   3:55.52   1 
 11 Archbishop Spalding  'A'                            3:56.91   2 
 12 St. Mary's Ryken  'A'                               4:09.79   1 
 -- Westlake  'A'                                           DNS   1 
 -- La Plata  'A'                                           DNS   1 
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Bishop McNamara            118.50     2) North Point               110   
    3) Hammond                     98.50     4) Mt. Hebron                 70   
    5) Stone Bridge                56        6) Parkdale                   32   
    7) Richard Montgomery          31        8) Williams, T. C.            30   
    9) La Plata                    27       10) Westlake                   25   
   10) Atholton                    25       12) Thomas Stone               22   
   13) McDonough                    8       14) Henry E. Lackey             6   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Atholton                   116        2) North Point                84   
    3) Mt. Hebron                  82        4) Richard Montgomery         74   
    5) Williams, T. C.             53        6) Stone Bridge               43   
    7) Henry E. Lackey             40        8) Hammond                    39   
    9) Westlake                    31       10) McDonough                  23   
   11) Bishop McNamara             22       12) Parkdale                   20   
   13) La Plata                    18       14) Thomas Stone               14   
   15) Archbishop Spalding          3       16) St. Mary's Ryken            1 


Return to Top

Email | About