MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Rice Relays
Rice Relays History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2010-04-20

Licensed to ISL/MAC Track Championship          HY-TEK's Meet Manager 4/20/2010
                            RICE RELAYS - 4/20/2010                            
                             Episcopal High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dillard, Sarah               EHS                   39-08.50    2.50
  2 Tomdio, Shirley Ann          GV                    29-04.75    1.50
  3 Griffith, Aliyah             EHS                   29-02.00    2.50
  4 Lindner, Mary Faith          GV                    27-07.50    1.50
  5 Guenther, Stephanie          OC                    27-07.25  
  6 Armstrong, Jasmine           SSSA                  22-04.00    1   
  7 Cottrol, Dora                SSSA                  21-07.50    1   
 
Event 2  Boys Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Mike                  EHS                   44-10.25    2.50
  2 Congo, Grey                  GONZAGA               43-06.50    1.50
  3 Lynch, Thomas                GONZAGA               43-04.50    1.50
  4 Mariano, Vincent             EHS                   42-07.75    2.50
  5 Thermil, Ryan                SSSA                  37-03.00    1   
  6 Smith, Nick                  SSSA                  30-11.00    1   
 
Event 3  Girls Discus Throw Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillard, Sarah               EHS                     111-01    2.50
  2 Crabill, Lindsay             SSSA                     75-06    1.50
  3 Helm, Liz                    EHS                      72-01    2.50
  4 Lindner, Mary Faith          GV                       70-09    1   
  5 Cottrol, Dora                SSSA                     70-06    1.50
  6 Tomdio, Shirley Ann          GV                       62-01    1   
 
Event 4  Boys Discus Throw Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Chris                 GONZAGA                 144-06    1.50
  2 Jones, Mike                  EHS                     141-05    2.50
  3 Gibbons, Tier                EHS                     136-00    2.50
  4 Anderson, Khary              GONZAGA                 115-05    1.50
  5 Lindsay, Joe                 SSSA                    113-04    1   
  6 Smith, Nick                  SSSA                  96-00.50    1   
 
Event 5  Girls High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Paegle, Julia                OC                     4-09.00    1.50
  2 Coakley, Bridget             GV                     4-08.00    2.50
  3 Schutte, Liz                 EHS                    4-04.00  
  4 Tramonte, Nada               GV                     4-02.00    2.50
  5 Davis, Jennifer              OC                     3-10.00    1.50
 
Event 6  Boys High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kalema, David                EHS                    6-00.00    2.50
  2 Adala-Moto, Arnaud           EHS                    5-10.00    2.50
  3 Berman, Jacob                GONZAGA                5-08.00    1.25
  4 Turner, Chase                OC                     5-06.00    1.25
  5 Tidwell, Will                OC                    J5-06.00    1.25
  6 Mitchell, Randall            GONZAGA                5-04.00    1.25
 
Event 7  Girls Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bullock, Terri               GV                    16-02.00    2.50
  2 Tramonte, Nada               GV                    15-05.00    2.50
  3 Reid, Adhana                 SSSA                  14-02.50    1.50
  4 Lyerly, Haley                EHS                   13-05.75    1   
  5 Horton, Lauren               SSSA                  12-05.75    1.50
  6 DiFrancesco, Emma            EHS                   10-02.50    1   
 
Event 8  Boys Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dunbar, Reeja                GONZAGA               19-04.50    2.50
  2 Whitaker, Khaamal            SSSA                  18-04.00    1.50
  3 Edwards, Alex                SSSA                  18-00.00    1.50
  4 Kalema, David                EHS                   17-10.50    1   
  5 Adala-Moto, Arnaud           EHS                   17-07.50    1   
  6 Williams, Derik              GONZAGA               17-00.50    2.50
  7 Keens, Kevin                 OC                    16-04.00    0.50
  8 Concha, Alvaro               OC                    15-02.75    0.50
 
Event 9  Girls Triple Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Paegle, Julia                OC                    32-00.00    1   
  2 Reid, Adhana                 SSSA                  31-09.25    2.50
  3 Tillman, Kelsey              GV                    31-03.00    1.50
  4 Bull, Tatiana                SSSA                  31-01.50    2.50
  5 Coakley, Bridget             GV                    30-10.25    1.50
  6 Kenney, Suzy                 OC                    27-00.00    1   
 
Event 10  Boys Triple Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mitchell, Randall            GONZAGA               41-04.00    2.50
  2 Turner, Chase                OC                    40-05.50    1.50
  3 Pittman, Eric                GONZAGA               38-10.75    2.50
  4 Edwards, Alex                SSSA                  37-03.25    1   
  5 Whitaker, Khaamal            SSSA                  34-11.50    1   
  6 Thomas, Deon                 OC                    33-11.00    1.50
 
Event 11  Girls Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GEORGETOWN VISITATION  'A'                         13:12.24    5   
  2 EPISCOPAL  'A'                                     13:54.44    3   
 
Event 12  Boys Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GONZAGA  'A'                                       10:47.70    5   
  2 EPISCOPAL  'A'                                     11:05.20    3   
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 GEORGETOWN VISITATION  'A'                            50.34   2   5   
  2 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                        51.44   2   3   
  3 BISHOP O'CONNELL  'A'                                 54.80   2   2   
  4 GEORGETOWN VISITATION  'B'                           x55.64   1 
  4 EPISCOPAL  'A'                                        55.64   2   1   
  6 EPISCOPAL  'B'                                       x57.64   1 
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GONZAGA  'A'                                          43.34    5   
  2 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                        44.74    3   
  3 EPISCOPAL  'A'                                        45.64    2   
  4 EPISCOPAL  'B'                                       x47.84  
 -- BISHOP O'CONNELL  'A'                                    DQ  
 
Event 15  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Paegle, Julia                OC                       16.74    5   
  2 Caron, Olivia                GV                       19.94    3   
  3 Ansley, Rachel               GV                       20.94    2   
 
Event 16  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Berman, Jacob                GONZAGA                  15.44    5   
  2 Turner, Chase                OC                       15.54    2.50
  2 Molock, Jelani               SSSA                     15.54    2.50
  4 Varma, Arjun                 GONZAGA                  17.71    1   
  5 Manora, Darius               SSSA                     23.94  
 
Event 17  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                      1:49.34    5   
  2 GEORGETOWN VISITATION  'A'                          1:50.84    3   
  3 BISHOP O'CONNELL  'A'                               1:56.04    2   
  4 EPISCOPAL  'A'                                      1:56.34    1   
 
Event 18  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GONZAGA  'A'                                        1:33.94    5   
  2 BISHOP O'CONNELL  'A'                               1:36.34    3   
  3 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                      1:42.24    2   
 -- EPISCOPAL  'A'                                          DNF  
 
Event 19  Girls 1600 Sprint Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GEORGETOWN VISITATION  'A'                          4:36.24    5   
  2 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                      4:45.04    3   
  3 EPISCOPAL  'A'                                      4:48.64    2   
 
Event 20  Boys 1600 Sprint Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GONZAGA  'A'                                        3:44.84    5   
  2 EPISCOPAL  'A'                                      3:53.94    3   
  3 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                      4:08.04    2   
 
Event 21  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bingham, Shantell            EHS                      48.14    5   
  2 Paegle, Julia                OC                       50.24    3   
  3 Caron, Olivia                GV                       53.54    2   
  4 Coakley, Bridget             GV                       53.84    1   
  5 Mcaffrey, Angelines          SSSA                   1:04.04  
  6 Kenney, Suzy                 OC                     1:05.24  
 
Event 22  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Molock, Jelani               SSSA                     40.14    5   
  2 Berman, Jacob                GONZAGA                  42.34    3   
  3 Turner, Chase                OC                       43.64    2   
  4 Varma, Arjun                 GONZAGA                  44.44    1   
  5 Wu, Jun                      EHS                      45.14  
  6 Joseph, Foster               EHS                      46.54  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GEORGETOWN VISITATION  'A'                          4:04.04    5   
  2 GEORGETOWN VISITATION  'B'                         x4:17.24  
  3 EPISCOPAL  'A'                                      4:30.44    3   
  4 EPISCOPAL  'B'                                     x4:31.84  
  5 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                      5:08.64    2   
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 GONZAGA  'A'                                        3:24.04    5   
  2 GONZAGA  'B'                                       x3:25.14  
  3 EPISCOPAL  'A'                                      3:34.04    3   
  4 EPISCOPAL  'B'                                     x3:47.24  
  5 ST. STEPHEN'S & ST. AGNES  'A'                      4:31.34    2   
 -- BISHOP O'CONNELL  'A'                                   DNF  
 
                    Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Visitation       49        2) Episcopal                  27   
    3) St. Stephen's & St. Agnes   26        4) Bishop O'Connell           17   
 
                    Men - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Gonzaga                     53.50     2) Episcopal                  28   
    3) St. Stephen's & St. Agnes   25.50     4) Bishop O'Connell           14   



Return to Top

Email | About