MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




ISL/MAC Championships
ISL MAC Championships Outdoors History
Hosted By: Holton-Arms
Bethesda, Maryland
2010-05-08

Licensed to ISL/MAC Track Championship           HY-TEK's Meet Manager 5/9/2010
       2010 ISL - MAC Track & Field Championships - 5/7/2010 to 5/8/2010       
                              Holton-Arms School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Discus Throw
================================================================
Top 9 Advance by Time
 Minimum 60'
 Meet Record: M 116-11  2009        Sarah Dillard, Episcopal High School       
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Dillard             12 Episcopal               111-03q 
  2 Candace Johnson           12 Potomac Scho             96-10q 
  3 Juju Obioha               12 Holton-Arms              93-00q 
  4 Maya Braxton              12 GDS                      92-00q 
  5 Shirley Ann Tomdio        09 VISI                     84-09q 
  6 Ari Robin                 10 Sidwell Frie             84-06q 
  7 Tiara Wood                09 Sidwell Frie             84-02q 
  8 Britt Sweatman            10 Flint Hill S             80-08q 
  9 Elise Tigani              11 VISI                     78-07q 
 10 Valerie Melson            09 Sidwell Frie             78-06  
 11 Marlo Sweatman            09 Flint Hill S             77-00  
 12 Liz Helm                  10 Episcopal                74-03  
 13 Jasmine Armstrong         10 Sssas                    68-08  
 14 Mary Faith Lindner        09 VISI                     68-06  
 15 Shaina Mack               09 Flint Hill S             68-03  
 16 June Schreiner            10 MAD                      68-01  
 17 Dora Cottrol              11 Sssas                    66-07  
 18 Elena Dowling             09 Maret School             65-02  
 19 Lindsay Crabill           11 Sssas                    64-02  
 20 Tatyana Williams          11 Holton-Arms              62-09  
 21 Malaika Ismail            10 Holton-Arms              59-10  
 22 Elizabeth Burdett         10 Stone Ridge              59-04  
 23 Madeline Ours             11 Stone Ridge              56-00  
 24 Molly Roberts             10 GDS                      55-09  
 25 Lily Moghadam             10 GDS                      55-00  
 26 Elizabeth Heebe-Russo     10 Episcopal                53-06  
 27 Kasya O'Connor-Grant      10 Maret School             39-08  
 -- Nadja Ross                09 Potomac Scho              FOUL  
 
Event 1  Girls Discus Throw
=======================================================================
 Minimum 60'
 Meet Record: M 116-11  2009        Sarah Dillard, Episcopal High School       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sarah Dillard             12 Episcopal               115-04   10   
  2 Maya Braxton              12 GDS                      98-04    8   
  3 Candace Johnson           12 Potomac Scho             96-10    6   
  4 Juju Obioha               12 Holton-Arms              96-04    5   
  5 Ari Robin                 10 Sidwell Frie             91-00    4   
  6 Tiara Wood                09 Sidwell Frie             87-08    3   
  7 Shirley Ann Tomdio        09 VISI                     84-09    2   
  8 Britt Sweatman            10 Flint Hill S             81-01    1   
  9 Elise Tigani              11 VISI                     78-07  
 
Event 2  Boys Discus Throw 4 Throws
=======================================================================
 Meet Record: M 151-02  2000        Summers, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Simpson              11 Maret School            125-05   10   
  2 Ren Simpson               11 Flint Hill S            103-06    8   
  3 Tayo Jimoh                12 GDS                     103-02    6   
  4 Jack Overstreet              Potomac Scho            101-11    4   
  5 Justin Chu                12 Flint Hill S             93-04    2   
  6 Trenton Wells             12 GDS                      92-00    1   
  7 Nicky Kirsch              10 Sidwell Frie             89-00  
  8 Stephen Weiner            10 Sidwell Frie             87-07  
  9 Edmund Opong-Wadee        12 Maret School             86-11  
 10 Funmi Tinubu              10 SAES                     85-05  
 11 Sam Crummer               11 Flint Hill S             84-08  
 12 Jackson Sump              11 SAES                     83-04  
 13 Bacari Boone              11 Maret School             82-05  
 14 Nick Liu                  12 Sidwell Frie             78-00  
 14 Travis Cowan              11 SAES                     78-00  
 16 Joe Ferguson              12 GDS                      60-11  
 
Event 3  Girls Triple Jump
================================================================
Top 9 Advance by Time
 min 25'
 Meet Record: M 38-05  2007        Bianca Williams, Holton Arms                
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Naomi Bates               12 NCS                   35-07.00q 
  2 Natiaha Hinnerichs        09 Holton-Arms           34-06.75q 
  3 Jessie Christian          12 GDS                   34-05.75q 
  4 Nada Tramonte             11 VISI                  33-10.00q 
  5 Briana Redd               12 Holton-Arms           33-06.00q 
  6 Chantay Donaway           12 Stone Ridge           33-03.50q 
  7 Kelsey Tillman            10 VISI                  33-00.50q 
  8 Adhana Reid               09 Sssas                 32-11.25q 
  9 Chloe Grishaw             12 Potomac Scho          32-04.50q 
 10 Tatiana Bull              11 Sssas                 32-03.75  
 11 Sharon Kasasa                Bullis                31-08.75  
 12 Camille Clancy            11 Stone Ridge           31-02.00  
 13 Bridget Coakley           12 VISI                  31-00.50  
 14 Kira Strande              11 MAD                   31-00.00  
 15 Bethany Leidl             10 NCS                   29-07.25  
 16 Kelsey McGillis           11 Flint Hill S          29-01.75  
 17 Mishta Tak                11 Holton-Arms           28-07.50  
 18 Anna Saleh                11 Flint Hill S          28-06.75  
 19 Chandra Christmas-Rouse   10 Sidwell Frie          27-01.75  
 20 June Schreiner            10 MAD                   25-10.50  
 
Event 3  Girls Triple Jump
=======================================================================
 min 25'
 Meet Record: M 38-05  2007        Bianca Williams, Holton Arms                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jessie Christian          12 GDS                   36-08.75   10   
  2 Naomi Bates               12 NCS                   35-10.75    8   
  3 Natiaha Hinnerichs        09 Holton-Arms           34-09.75    6   
  4 Nada Tramonte             11 VISI                  33-10.00    5   
  5 Briana Redd               12 Holton-Arms           33-06.00    4   
  6 Chloe Grishaw             12 Potomac Scho          33-03.75    3   
  7 Chantay Donaway           12 Stone Ridge           33-03.50    2   
  8 Kelsey Tillman            10 VISI                  33-00.50    1   
  9 Adhana Reid               09 Sssas                 32-11.25  
 
Event 4  Boys Triple Jump 4 Jumps
=======================================================================
 Meet Record: M 42-10.50  2009        Alexander Zurn, St. Andrew's Episcopal   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brendan Evans             12 Potomac Scho          45-04.75M  10   
  2 Anthony Campbell          10 GDS                   42-06.00    8   
  3 John Peatross             11 SAES                  40-11.00    6   
  4 Alexander Kur             12 Potomac Scho          40-00.25    4   
  5 Joe Benton                12 Flint Hill S          39-10.00    2   
  6 Cameron Robert            11 GDS                   39-01.00    1   
  7 Ryan Simpson              11 Maret School          38-09.25  
  8 Michael Thomas            12 SAES                  37-07.50  
  9 Ian Kuzmik                11 Potomac Scho          37-06.25  
 10 Robert Augustine          09 GDS                   37-05.50  
 11 Chris Heizer              12 Flint Hill S          35-11.50  
 12 Chris Heyer               11 Flint Hill S          32-06.50  
 13 Henry Baderschneider-Blo  09 Maret School          29-02.00  
 
Event 5  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: M 14.20  1993        Kristen Thorne, Bullis                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sierra DeLeon             12 Maret School             15.18q  2 
  2 Shantel Bingham           11 Episcopal                15.63q  3 
  3 Naomi Bates               12 NCS                      16.00q  1 
  4 Leah Joseph               09 Sssas                    17.43q  2 
  5 Nada Tramonte             11 VISI                     17.63q  1 
  6 Britt Savage              10 Flint Hill S             17.70q  1 
  7 Asha-Kai Grant            10 Sidwell Frie             17.88q  3 
  8 Taylor Jenkins            12 Bullis                   18.28q  1 
  9 Abby Carras               11 Holton-Arms              18.45   2 
 10 Colby Lewis               09 Sidwell Frie             19.21   3 
 11 Katie Pontone             09 MAD                      19.25   2 
 12 Olivia Caron              11 VISI                     19.35   3 
 13 Tasha Belikove            11 SAES                     19.49   1 
 14 Amelia Zhao               09 GDS                      19.82   1 
 15 Amani Hoffman             10 Potomac Scho             19.92   2 
 16 Athenais Lapeyre          10 Stone Ridge              19.93   3 
 17 Aimee Jones Wilkerson     09 Holton-Arms              20.13   2 
 18 Michelle McIntosh-Peters  10 Maret School             20.69   1 
 19 Selly Sallah              09 Sidwell Frie             20.82   1 
 20 Julia Haywood             09 NCS                      20.94   3 
 21 Lilly Mudge               10 Maret School             21.00   2 
 22 Polly Feldman             09 Holton-Arms              21.06   2 
 23 Liz Omenitsch             10 Stone Ridge              21.99   3 
 24 Ellie Bode                11 SAES                     23.25   3 
 
Event 5  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: M 14.20  1993        Kristen Thorne, Bullis                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shantel Bingham           11 Episcopal                14.85   10   
  2 Sierra DeLeon             12 Maret School             15.04    8   
  3 Naomi Bates               12 NCS                      16.52    6   
  4 Leah Joseph               09 Sssas                    17.17    5   
  5 Britt Savage              10 Flint Hill S             17.18    4   
  6 Nada Tramonte             11 VISI                     17.58    3   
  7 Taylor Jenkins            12 Bullis                   18.02    2   
  8 Asha-Kai Grant            10 Sidwell Frie             18.06    1   
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
 Meet Record: M 14.90  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Isaac Sorenson            12 Maret School             15.97q  1 
  2 Garrett Brown             12 Maret School             16.25q  2 
  3 Jamie Sandel              09 Sidwell Frie             17.22q  2 
  4 Andres Grimm              11 SAES                     17.32q  1 
  5 Ben Coleman               10 SAES                     17.40q  2 
  6 Kyle Hardy                09 SAES                     17.62q  1 
  7 Kaihua Zheng              12 Sidwell Frie             18.42   1 
  8 Ben Kunst                 09 GDS                      18.57   2 
  9 Alex Eppler               10 GDS                      18.94   2 
 10 Jeffrey Billingslea       09 Potomac Scho             19.90   1 
 11 Daniel Miller             10 GDS                      20.74   1 
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: M 14.90  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Isaac Sorenson            12 Maret School             15.90   10   
  2 Garrett Brown             12 Maret School             16.65    8   
  3 Jamie Sandel              09 Sidwell Frie             17.13    6   
  4 Kyle Hardy                09 SAES                     17.59    4   
  5 Andres Grimm              11 SAES                     18.10    2   
  6 Ben Coleman               10 SAES                     24.85    1   
 
Event 7  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: M 12.10  1993        Kristen Thorne, Bullis                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kelsey Tillman            10 VISI                     12.75q  4 
  2 Sierra DeLeon             12 Maret School             12.82q  5 
  2 Shantel Bingham           11 Episcopal                12.82q  1 
  4 Jessie Christian          12 GDS                      12.88q  5 
  5 Jasmine Scott             12 Bullis                   12.94q  3 
  6 Alyssa Gill               11 Stone Ridge              12.98q  1 
  7 Terri Bullock             11 VISI                     13.00q  2 
  8 Mya Reid                  12 Sssas                    13.05q  4 
  9 Blake Lindner             11 VISI                     13.12   3 
 10 Natalie Berkman           11 Holton-Arms              13.16   3 
 10 Bria Johnson              10 Holton-Arms              13.16   5 
 12 Ama Osei                  11 Bullis                   13.21   2 
 13 Bethany Robinson          10 Sidwell Frie             13.23   2 
 14 Jessica Frech                HC                       13.49   2 
 15 Alex Long                 10 Flint Hill S             13.54   1 
 16 Ariel Burke               12 Bullis                   13.59   1 
 16 Valerie Salcido           09 NCS                      13.59   4 
 18 Katie Pontone             09 MAD                      13.63   5 
 19 Camille Clancy            11 Stone Ridge              13.69   4 
 20 Jordan Verrilli           12 Sidwell Frie             13.76   1 
 21 Dara Gill                 09 Holton-Arms              13.83   4 
 22 Olivia Griswold           09 Episcopal                13.85   3 
 23 Awa Goodwin               12 NCS                      13.87   1 
 24 Darnee Lawrence           11 MAD                      14.01   2 
 25 Tiana Walker              09 GDS                      14.04   5 
 26 Aja McKeython             09 GDS                      14.06   5 
 26 Milan Flanagan            10 NCS                      14.06   5 
 28 Elena Dowling             09 Maret School             14.09   2 
 29 Haley Lyerly              09 Episcopal                14.14   3 
 30 Lili Davoudian            09 Potomac Scho             14.22   3 
 31 Rebecca Wheeler           10 Potomac Scho             14.26   4 
 32 Julianne Pearson             HC                       14.27   4 
 33 Astrid Lundberg           09 Sidwell Frie             14.39   3 
 34 Churchill O'Connell       12 Potomac Scho             14.40   2 
 35 Paige Cole                10 Flint Hill S             14.52   3 
 36 Mariama Jallow            09 Flint Hill S             14.85   1 
 37 Kathryn Petkevich         10 Maret School             14.97   1 
 
Event 7  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 12.10  1993        Kristen Thorne, Bullis                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shantel Bingham           11 Episcopal                12.26   10   
  2 Sierra DeLeon             12 Maret School             12.53    8   
  3 Jasmine Scott             12 Bullis                   12.54    6   
  4 Terri Bullock             11 VISI                     12.56    5   
  5 Kelsey Tillman            10 VISI                     12.60    4   
  6 Alyssa Gill               11 Stone Ridge              12.71    3   
  7 Jessie Christian          12 GDS                      12.79    2   
  8 Mya Reid                  12 Sssas                    12.88    1   
 
Event 8  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
 Meet Record: M 10.80  2002        Alex Julie, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 John Peatross             11 SAES                     11.31q  1 
  2 Darian Conklin            12 SAES                     11.46q  2 
  3 Walter Simmons            12 Maret School             11.51q  2 
  3 Joey Corso                11 Flint Hill S             11.51q  1 
  5 Isaac Sorenson            12 Maret School             11.63q  1 
  6 Jordan Marion             10 Sidwell Frie             11.90q  1 
  7 Michael Thomas            12 SAES                     12.02   2 
  8 Robert Augustine          09 GDS                      12.06   2 
  9 Ben Phillips              09 GDS                      12.07   2 
 10 Nick Liu                  12 Sidwell Frie             12.09   1 
 11 Lukas Thimm               09 GDS                      12.14   2 
 12 Zach Tamen                09 Maret School             12.26   2 
 13 Ricardo Manosalvas        09 Flint Hill S             12.51   1 
 14 Hooman Azad               09 Flint Hill S             12.67   1 
 
Event 8  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 10.80  2002        Alex Julie, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 John Peatross             11 SAES                     11.54   10   
  2 Walter Simmons            12 Maret School             11.60    8   
  3 Darian Conklin            12 SAES                     11.69    6   
  4 Joey Corso                11 Flint Hill S             11.77    4   
  5 Isaac Sorenson            12 Maret School             11.88    2   
  6 Jordan Marion             10 Sidwell Frie             11.98    1   
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: M 55.91  2007        Lola Adetu, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chloe Nickens             10 Stone Ridge              58.27q  3 
  2 Idrienne Walker           09 Bullis                   58.72q  3 
  3 Dominique Campbell        11 GDS                      59.07q  4 
  4 Trish Brandt              12 Potomac Scho             59.98q  1 
  5 Sydney Cogswell           10 Sidwell Frie           1:00.10q  1 
  6 Elise Tigani              11 VISI                   1:00.13q  2 
  7 Steph Kahn                12 Potomac Scho           1:02.25q  2 
  8 Emily Waddell             09 VISI                   1:03.06q  4 
  9 Rachel Williams           10 Holton-Arms            1:03.33   2 
 10 Kate Cullen               10 GDS                    1:04.73   4 
 11 Caroline Toch             10 Potomac Scho           1:04.94   3 
 12 Coles Lawton              12 Episcopal              1:05.41   2 
 13 Jada Scott                10 Sssas                  1:05.50   2 
 14 Sophie Helm               11 Episcopal              1:05.78   4 
 15 Stephanie Altreuter       09 Flint Hill S           1:05.98   3 
 16 Asha White                11 MAD                    1:06.15   1 
 17 Julia Hilliard            10 Stone Ridge            1:06.42   1 
 18 Juliana Canfield          12 NCS                    1:07.23   2 
 19 Scottie Fralin            10 Episcopal              1:07.34   3 
 20 Elisa Magalhaes           12 GDS                    1:08.43   3 
 21 Tess Paoletta             10 NCS                    1:08.75   1 
 22 Lauren Spak               11 Holton-Arms            1:09.82   4 
 23 Kaley Marie Smith         09 VISI                   1:10.03   3 
 24 Mariama Jallow            09 Flint Hill S           1:11.88   4 
 25 Ariel Cohen               12 Holton-Arms            1:17.73   1 
 26 Jhontelle Johnson         10 Maret School           1:53.81   2 
 27 Kasya O'Connor-Grant      10 Maret School           2:07.96   2 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 55.91  2007        Lola Adetu, Sidwell Friends                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dominique Campbell        11 GDS                      58.68   10   
  2 Elise Tigani              11 VISI                     59.69    8   
  3 Sydney Cogswell           10 Sidwell Frie           1:01.26    6   
  4 Trish Brandt              12 Potomac Scho           1:01.44    5   
  5 Idrienne Walker           09 Bullis                 1:01.53    4   
  6 Steph Kahn                12 Potomac Scho           1:02.57    3   
  7 Emily Waddell             09 VISI                   1:02.75    2   
  8 Chloe Nickens             10 Stone Ridge            1:03.15    1   
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
 Meet Record: M 49.48  2006        Delano Merriwether, Sidwell Friends         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mike Klain                10 GDS                      52.63q  1 
  2 John Steele               11 Potomac Scho             52.69q  2 
  3 Garrett Brown             12 Maret School             52.71q  3 
  4 Johnny Lane               12 Flint Hill S             53.06q  3 
  5 AJ Jones                  12 Potomac Scho             53.24q  2 
  6 Ben Max                   11 GDS                      53.36q  3 
  7 Alex Shipley              12 Flint Hill S             54.34   1 
  8 Paul Wasserman            12 Maret School             55.09   1 
  9 Matthew Seifu             09 Sidwell Frie             56.08   2 
 10 Alex Callahan             10 Flint Hill S             56.16   1 
 11 Nelson Auguste            10 GDS                      56.64   3 
 12 Brendan Caldwell          09 Sidwell Frie             59.86   2 
 13 Adam Reid                 09 Maret School           1:00.08   1 
 14 Michael Ninassi           10 Potomac Scho           1:01.20   1 
 15 Harrison Nealley          09 SAES                   1:01.83   3 
 16 Justin Lau                10 Sidwell Frie           1:02.54   3 
 17 Severn Henry              12 SAES                   1:02.62   2 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 49.48  2006        Delano Merriwether, Sidwell Friends         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 AJ Jones                  12 Potomac Scho             52.16   10   
  2 Garrett Brown             12 Maret School             52.22    8   
  3 John Steele               11 Potomac Scho             52.39    6   
  4 Mike Klain                10 GDS                      52.90    4   
  5 Johnny Lane               12 Flint Hill S             53.67    2   
  6 Ben Max                   11 GDS                      59.64    1   
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: M 45.18  2007        Lauren Lewis, Sidwell Friends               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shantel Bingham           11 Episcopal                46.86q  3 
  2 Sierra DeLeon             12 Maret School             47.83q  4 
  3 Britt Savage              10 Flint Hill S             48.98q  2 
  4 Nada Tramonte             11 VISI                     49.63q  1 
  5 Elaine Hynds              11 VISI                     50.00q  1 
  6 Taylor Jenkins            12 Bullis                   50.35q  2 
  7 Liz Omenitsch             10 Stone Ridge              50.94q  3 
  8 Leah Joseph               09 Sssas                    51.11q  3 
  9 Natiaha Hinnerichs        09 Holton-Arms              51.21   4 
 10 Bridget Coakley           12 VISI                     51.27   1 
 11 Chantay Donaway           12 Stone Ridge              52.75   1 
 12 Abby Carras               11 Holton-Arms              53.53   2 
 13 Colby Lewis               09 Sidwell Frie             53.57   1 
 14 Lindsey Gallo             10 Potomac Scho             53.94   4 
 15 Julia Haywood             09 NCS                      53.98   1 
 16 Amelia Zhao               09 GDS                      55.12   2 
 17 Asha-Kai Grant            10 Sidwell Frie             55.37   2 
 18 Lilly Hansen              10 Sidwell Frie             55.58   4 
 19 Athenais Lapeyre          10 Stone Ridge              55.76   3 
 20 Danette Frederique        09 Holton-Arms              55.96   3 
 20 Tasha Belikove            11 SAES                     55.96   2 
 22 Cameron Baker             11 Episcopal                55.99   4 
 23 Michelle McIntosh-Peters  10 Maret School             56.94   4 
 24 Lilly Mudge               10 Maret School             58.70   3 
 25 Ellie Bode                11 SAES                   1:00.71   2 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: M 45.18  2007        Lauren Lewis, Sidwell Friends               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Britt Savage              10 Flint Hill S             47.11   10   
  2 Shantel Bingham           11 Episcopal                47.12    8   
  3 Nada Tramonte             11 VISI                     48.53    6   
  4 Sierra DeLeon             12 Maret School             49.10    5   
  5 Taylor Jenkins            12 Bullis                   49.82    4   
  6 Liz Omenitsch             10 Stone Ridge              50.25    3   
  7 Elaine Hynds              11 VISI                     50.38    2   
  8 Leah Joseph               09 Sssas                    52.22    1   
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
 Meet Record: M 39.90  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Isaac Sorenson            12 Maret School             41.49q  2 
  2 Garrett Brown             12 Maret School             43.72q  1 
  3 Daniel Miller             10 GDS                      44.44q  1 
  4 Ben Coleman               10 SAES                     44.47q  1 
  5 Andres Grimm              11 SAES                     44.59q  2 
  6 Ben Kunst                 09 GDS                      44.97q  1 
  7 Jamie Sandel              09 Sidwell Frie             45.17   2 
  8 Kyle Hardy                09 SAES                     46.70   2 
  8 Alex Shipley              12 Flint Hill S             46.70   1 
 10 Michael Hinz              10 Sidwell Frie             47.31   2 
 11 Kaihua Zheng              12 Sidwell Frie             47.57   2 
 12 Josh Sen                  11 Potomac Scho             50.38   2 
 13 Henry Baderschneider-Blo  09 Maret School             53.84   1 
 14 Sam Tarplin               10 Potomac Scho             57.02   2 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: M 39.90  1997        Marquiss, Mercersburg                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Isaac Sorenson            12 Maret School             40.82   10   
  2 Garrett Brown             12 Maret School             42.78    8   
  3 Ben Coleman               10 SAES                     43.68    6   
  4 Daniel Miller             10 GDS                      43.99    4   
  5 Ben Kunst                 09 GDS                      44.51    2   
  6 Andres Grimm              11 SAES                     44.97    1   
 
Event 13  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: M 23.80  2009        Danielle Williams, St. Stephen's & St.Agnes 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mya Reid                  12 Sssas                    25.97q  2 
  2 Sierra DeLeon             12 Maret School             26.30q  5 
  3 Chloe Nickens             10 Stone Ridge              26.32q  3 
  4 Kelsey Tillman            10 VISI                     26.34q  1 
  5 Terri Bullock             11 VISI                     26.45q  4 
  6 Jasmine Scott             12 Bullis                   26.91q  1 
  6 Ama Osei                  11 Bullis                   26.91q  3 
  8 Alyssa Gill               11 Stone Ridge              26.94q  4 
  9 Jennifer Farrell          10 Stone Ridge              27.08   2 
 10 Bria Johnson              10 Holton-Arms              27.09   5 
 11 Natalie Berkman           11 Holton-Arms              27.18   5 
 12 Blake Lindner             11 VISI                     27.21   2 
 13 Naomi Bates               12 NCS                      27.25   3 
 14 Bethany Robinson          10 Sidwell Frie             27.61   4 
 15 Jessica Frech                HC                       27.76   2 
 16 Idrienne Walker           09 Bullis                   27.93   1 
 17 Awa Goodwin               12 NCS                      28.19   1 
 17 Valerie Salcido           09 NCS                      28.19   5 
 19 Courtney Lewis            12 Episcopal                28.40   2 
 20 Mary Frantz               11 Episcopal                28.50   4 
 20 Rachel Williams           10 Holton-Arms              28.50   2 
 22 Caroline Dove             09 Potomac Scho             28.59   5 
 23 Jada Scott                10 Sssas                    28.68   1 
 24 Aja McKeython             09 GDS                      28.79   3 
 25 Stephanie Altreuter       09 Flint Hill S             28.99   5 
 26 Tiana Walker              09 GDS                      29.02   1 
 27 Jordan Williamson         10 MAD                      29.15   2 
 28 Julianne Pearson             HC                       29.19   4 
 29 Elena Dowling             09 Maret School             29.22   4 
 30 Haley Lyerly              09 Episcopal                29.24   2 
 31 Lauren Horton             11 Sssas                    29.54   5 
 32 Darnee Lawrence           11 MAD                      29.65   3 
 33 Diamond Pray              09 Potomac Scho             29.88   3 
 34 Paige Cole                10 Flint Hill S             30.05   1 
 35 Sarah Parker              10 Sidwell Frie             30.10   3 
 36 Asha White                11 MAD                      30.18   3 
 37 Maddie Brennan            12 Potomac Scho             30.30   4 
 38 Lena Jones                10 Maret School             32.76   5 
 
Event 13  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 23.80  2009        Danielle Williams, St. Stephen's & St.Agnes 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Chloe Nickens             10 Stone Ridge              26.13   10   
  2 Mya Reid                  12 Sssas                    26.14    8   
  3 Terri Bullock             11 VISI                     26.65    6   
  4 Jasmine Scott             12 Bullis                   26.75    5   
  5 Kelsey Tillman            10 VISI                     26.94    4   
  6 Ama Osei                  11 Bullis                   27.23    3   
  7 Alyssa Gill               11 Stone Ridge              27.46    2   
 
Event 14  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
 Meet Record: M 21.88  2009        Eric Saleh, Flint Hill Schoo                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 John Peatross             11 SAES                     23.06q  1 
  2 Joey Corso                11 Flint Hill S             23.09q  3 
  3 Brendan Evans             12 Potomac Scho             23.27q  3 
  4 Jamal Lewis               10 Sidwell Frie             23.35q  1 
  5 Walter Simmons            12 Maret School             23.41q  1 
  6 Darian Conklin            12 SAES                     23.45q  2 
  7 AJ Jones                  12 Potomac Scho             23.93   3 
  8 Michael Thomas            12 SAES                     24.38   1 
  9 Jordan Marion             10 Sidwell Frie             24.42   2 
 10 Ian Kuzmik                11 Potomac Scho             24.56   2 
 11 Alex Callahan             10 Flint Hill S             24.66   3 
 12 Ben Phillips              09 GDS                      24.68   1 
 13 Sam Cohen                 12 Flint Hill S             24.79   2 
 14 Paul Wasserman            12 Maret School             24.91   1 
 15 Lukas Thimm               09 GDS                      24.96   3 
 16 Bacari Boone              11 Maret School             26.78   3 
 
Event 14  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: M 21.88  2009        Eric Saleh, Flint Hill Schoo                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jamal Lewis               10 Sidwell Frie             22.85   10   
  2 John Peatross             11 SAES                     22.86    8   
  3 Joey Corso                11 Flint Hill S             23.17    6   
  4 Brendan Evans             12 Potomac Scho             23.24    4   
  5 Walter Simmons            12 Maret School             23.28    2   
  6 Darian Conklin            12 SAES                     23.66    1   
 
Event 15  Girls High Jump Open 4-2
=======================================================================
 Meet Record: M  5-09  2002        Nana Merriwether, Sidwell Friends           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sierra DeLeon             12 Maret School           5-00.00   10   
  2 Natiaha Hinnerichs        09 Holton-Arms            4-10.00    7   
  2 Kimora Brock              11 NCS                    4-10.00    7   
  4 Bridget Coakley           12 VISI                   4-08.00    5   
  5 Chantay Donaway           12 Stone Ridge           J4-08.00    4   
  6 Leah Joseph               09 Sssas                  4-06.00    2.50
  6 Mishta Tak                11 Holton-Arms            4-06.00    2.50
  8 Taylor Jenkins            12 Bullis                 4-04.00    1   
  9 Liz Schutte               12 Episcopal             J4-04.00  
 10 Julia Mulroy              09 Maret School           4-02.00  
 10 Blythe Roberts            12 Potomac Scho           4-02.00  
 10 Nada Tramonte             11 VISI                   4-02.00  
 10 Liz Omenitsch             10 Stone Ridge            4-02.00  
 10 Churchill O'Connell       12 Potomac Scho           4-02.00  
 -- Lili Davoudian            09 Potomac Scho                NH  
 -- Tiana Walker              09 GDS                         NH  
 -- Jasmine Gatten            09 Holton-Arms                 NH  
 -- Aja McKeython             09 GDS                         NH  
 -- Alice Zytek               11 MAD                         NH  
 -- Bishop Reid               11 MAD                         NH  
 
Event 16  Boys High Jump Open 5-0
=======================================================================
 Meet Record: M  6-03  2000        Amir Jenkins, Sidwell Friends               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamal Lewis               10 Sidwell Frie           6-00.00   10   
  2 Trent Cummings            12 Sidwell Frie           5-10.00    8   
  3 Ryan Simpson              11 Maret School           5-08.00    6   
  4 Joe Benton                12 Flint Hill S           5-06.00    4   
  5 Anthony Campbell          10 GDS                    5-04.00    2   
  6 Robert Augustine          09 GDS                   J5-04.00    1   
  7 Daniel Giguere            10 Flint Hill S          J5-04.00  
  8 David Sneeringer          12 Maret School           5-02.00  
  9 Brandon Mitchell          11 Potomac Scho          J5-02.00  
 10 Malick Kilkenny-Diaw      11 GDS                   J5-02.00  
 -- Andres Grimm              11 SAES                        NH  
 -- Connor Evans              10 Flint Hill S                NH  
 
Event 17  Girls Long Jump
================================================================
Top 9 Advance by Time
 min 12'
 Meet Record: M 17-03.50  1997        Candace McNamee, Sidwell Friends         
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Shantel Bingham           11 Episcopal             17-00.75q 
  2 Naomi Bates               12 NCS                   16-07.00q 
  3 Terri Bullock             11 VISI                  16-06.50q 
  4 Mya Reid                  12 Sssas                 16-03.25q 
  5 Katie Pontone             09 MAD                   16-00.00q 
  6 Chloe Grishaw             12 Potomac Scho          15-09.50q 
  7 Sharon Kasasa                Bullis                15-07.00q 
  8 Sydney Cogswell           10 Sidwell Frie          15-06.00q 
  9 Camille Clancy            11 Stone Ridge           15-05.50q 
 10 Nada Tramonte             11 VISI                  15-05.00  
 11 Olivia Griswold           09 Episcopal             15-02.75  
 12 Jessie Christian          12 GDS                   15-00.50  
 12 Bridget Coakley           12 VISI                  15-00.50  
 14 Chantay Donaway           12 Stone Ridge           14-11.00  
 15 Trish Brandt              12 Potomac Scho          14-08.00  
 16 Dara Gill                 09 Holton-Arms           14-06.75  
 17 Rachel Williams           10 Holton-Arms           14-06.25  
 18 Kira Strande              11 MAD                   14-06.00  
 19 Adhana Reid               09 Sssas                 14-02.00  
 20 Haley Lyerly              09 Episcopal             14-00.75  
 21 Anna Saleh                11 Flint Hill S          13-10.00  
 22 Calla McCabe              12 Flint Hill S          12-10.00  
 23 Lauren Horton             11 Sssas                 12-06.00  
 
Event 17  Girls Long Jump
=======================================================================
 min 12'
 Meet Record: M 17-03.50  1997        Candace McNamee, Sidwell Friends         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Mya Reid                  12 Sssas                 17-03.50M  10   
  2 Terri Bullock             11 VISI                  17-01.00    8   
  3 Shantel Bingham           11 Episcopal             17-00.75    6   
  4 Naomi Bates               12 NCS                   16-07.00    5   
  5 Chloe Grishaw             12 Potomac Scho          16-03.50    4   
  6 Katie Pontone             09 MAD                   16-00.00    3   
  7 Sydney Cogswell           10 Sidwell Frie          15-09.25    2   
  8 Sharon Kasasa                Bullis                15-07.00    1   
  9 Camille Clancy            11 Stone Ridge           15-05.50  
 
Event 18  Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: M 21-05  2009        Alex Zurn, St. Andrew's Episcopal           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brendan Evans             12 Potomac Scho          20-07.00   10   
  2 John Peatross             11 SAES                  20-04.50    8   
  3 Jamal Lewis               10 Sidwell Frie          19-11.50    6   
  4 Cameron Robert            11 GDS                   19-09.50    4   
  5 Anthony Campbell          10 GDS                   19-04.50    2   
  6 Trent Cummings            12 Sidwell Frie          19-02.00    1   
  7 Alex Shipley              12 Flint Hill S          19-01.00  
  8 Joe Benton                12 Flint Hill S          18-10.00  
  9 Johnny Lane               12 Flint Hill S          18-08.50  
 10 Kyle Graham               12 Maret School          18-03.50  
 11 Matthew Seifu             09 Sidwell Frie          18-03.00  
 12 Aleck Silva-Pinto         10 GDS                   18-00.50  
 13 Michael Thomas            12 SAES                  17-11.75  
 14 Zach Tamen                09 Maret School          17-11.25  
 15 Alexander Kur             12 Potomac Scho          17-11.00  
 16 Andres Grimm              11 SAES                  17-02.00  
 
Event 19  Girls Shot Put
================================================================
Top 9 Advance by Time
 min 22'
 Meet Record: M 39-00.50  1993        Anding Shen, Sidwell Friends             
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Dillard             12 Episcopal             38-11.00q 
  2 Tiara Wood                09 Sidwell Frie          34-00.00q 
  3 Shirley Ann Tomdio        09 VISI                  33-06.00q 
  4 Maya Braxton              12 GDS                   33-02.00q 
  5 Juju Obioha               12 Holton-Arms           33-01.00q 
  6 Candace Johnson           12 Potomac Scho          29-09.00q 
  7 Tatyana Williams          11 Holton-Arms           28-02.00q 
  8 Mary Faith Lindner        09 VISI                  28-01.00q 
  8 Bria Bryant               10 Flint Hill S          28-01.00q 
 10 Aliyah Griffith           11 Episcopal             27-07.00  
 11 Valerie Melson            09 Sidwell Frie          27-04.00  
 12 Courtney Chaplin Provide  09 Flint Hill S          26-02.00  
 13 Elizabeth Burdett         10 Stone Ridge           25-07.00  
 14 Molly Roberts             10 GDS                   24-11.00  
 15 Elise Tigani              11 VISI                  24-09.00  
 16 Madeline Ours             11 Stone Ridge           23-09.00  
 17 Jessica Frech                HC                    23-08.00  
 18 Dora Cottrol              11 Sssas                 22-07.00  
 19 Churchill O'Connell       12 Potomac Scho          22-03.00  
 20 Julia Mulroy              09 Maret School          20-05.00  
 21 Malaika Ismail            10 Holton-Arms           19-11.00  
 22 June Schreiner            10 MAD                   19-01.00  
 23 Lily Moghadam             10 GDS                   18-02.00  
 24 Kasya O'Connor-Grant      10 Maret School          17-11.00  
 25 Kathryn Petkevich         10 Maret School          17-00.00  
 
Event 19  Girls Shot Put
=======================================================================
 min 22'
 Meet Record: M 39-00.50  1993        Anding Shen, Sidwell Friends             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sarah Dillard             12 Episcopal             38-11.00   10   
  2 Juju Obioha               12 Holton-Arms           35-01.00    8   
  3 Tiara Wood                09 Sidwell Frie          34-00.00    6   
  4 Shirley Ann Tomdio        09 VISI                  33-06.00    5   
  5 Maya Braxton              12 GDS                   33-03.00    4   
  6 Candace Johnson           12 Potomac Scho          31-09.00    3   
  7 Bria Bryant               10 Flint Hill S          30-02.00    2   
  8 Mary Faith Lindner        09 VISI                  28-06.00    1   
  9 Tatyana Williams          11 Holton-Arms           28-02.00  
 
Event 20  Boys Shot Put 4 Throws
=======================================================================
 Meet Record: M 47-06  2003        Dabreau, Potomac School                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Simpson              11 Maret School          45-07.25   10   
  2 Edmund Opong-Wadee        12 Maret School          44-08.25    8   
  3 Walter Simmons            12 Maret School          43-09.00    6   
  4 Sam Cohen                 12 Flint Hill S          41-05.00    4   
  5 Tayo Jimoh                12 GDS                   38-02.00    2   
  6 Nick Liu                  12 Sidwell Frie          35-11.00    1   
  7 Funmi Tinubu              10 SAES                  35-04.75  
  8 Ren Simpson               11 Flint Hill S          33-09.25  
  9 Baker Leonard             11 SAES                  33-08.00  
 10 Jack Overstreet              Potomac Scho          33-00.00  
 11 Sam Crummer               11 Flint Hill S          32-05.75  
 12 David Dunn                12 SAES                  31-06.00  
 13 Nicky Kirsch              10 Sidwell Frie          30-04.50  
 14 Alex Goldberg             11 GDS                   29-09.25  
 15 Trenton Wells             12 GDS                   29-09.00  
 16 Stephen Weiner            10 Sidwell Frie          29-08.00  
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 11:09.20  1995        Mary Kirsch, Georgetown Visitation       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marisa Repka              12 Sidwell Frie          11:13.59   10   
  2 Grace Carr                10 VISI                  11:38.35    8   
  3 Liz Cunningham            10 Sidwell Frie          11:49.29    6   
  4 Bridget Connelly          11 VISI                  12:00.86    5   
  5 Lottie Hedden             12 NCS                   12:03.22    4   
  6 Marley Cogan              12 GDS                   12:08.23    3   
  7 Diana Pressel             11 Stone Ridge           12:14.32    2   
  8 Alice Zytek               11 MAD                   12:19.64    1   
  9 Alessandra Gavin          10 Episcopal             12:22.58  
 10 Anneka Wilson             12 Potomac Scho          12:26.03  
 11 Hannah Wolfe              12 NCS                   12:26.48  
 12 Maria Aukward             09 VISI                  12:29.91  
 13 Virginia Wright           09 Episcopal             12:34.93  
 14 Maggie Gaffney            11 NCS                   13:01.07  
 15 Maddie Klaff                 MAD                   13:06.67  
 16 Shivani Kochhar           12 Potomac Scho          13:16.73  
 17 Julia Brady               10 Bullis                13:19.13  
 18 Emma Benson-Xu            09 GDS                   13:26.86  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 9:53.31  2006        Johns Ross, Potomac School                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John McGowan              11 Sidwell Frie           9:46.88M  10   
  2 Matthew Kim               10 Sidwell Frie          10:01.44    8   
  3 Campbell Ross             11 Potomac Scho          10:06.20    6   
  4 David Sneeringer          12 Maret School          10:16.23    4   
  5 Daniel Samet              10 GDS                   10:18.69    2   
  6 Peter Metz                10 GDS                   10:25.18  
  7 EJ Douglass               09 SAES                  10:55.47    1   
  8 Eli Robbins               11 SAES                  10:55.48  
  9 Luke Mastalli-Kelly       12 Sidwell Frie          11:10.99  
 10 Matt Taylor               10 Maret School          11:21.78  
 11 Ryan Barbalace            11 Flint Hill S          11:26.46  
 12 Anthony Lynch             10 Flint Hill S          11:29.53  
 13 Alex Milliken             10 Flint Hill S          11:31.50  
 
Event 23  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 5:04.81  2005        Micheline Nelson, Potomac School          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marisa Repka              12 Sidwell Frie           5:10.26   10   
  2 Kara Wilson               10 Sidwell Frie           5:12.68    8   
  3 Stephanie Jones           10 VISI                   5:14.24    6   
  4 Kathryn Scully            11 Holton-Arms            5:18.41    5   
  5 Bridget Connelly          11 VISI                   5:23.73    4   
  6 Grace Carr                10 VISI                   5:23.93    3   
  7 Liz Cunningham            10 Sidwell Frie           5:27.03    2   
  8 Lottie Hedden             12 NCS                    5:31.90    1   
  9 Alice Zytek               11 MAD                    5:41.67  
 10 Hannah Wolfe              12 NCS                    5:43.89  
 11 Abby Halm                 09 Episcopal              5:48.21  
 12 Liz Spruill               09 Episcopal              5:51.35  
 13 Marguerite Epstein-Marti  10 NCS                    5:54.31  
 14 Anneka Wilson             12 Potomac Scho           5:55.58  
 15 Cami Uechi                10 Bullis                 5:56.51  
 16 Linnea Dewees             12 GDS                    5:57.59  
 17 Alex Pancake              09 Potomac Scho           5:58.92  
 18 Olivia Werner             10 Flint Hill S           5:59.28  
 19 Sophie Emery              09 GDS                    5:59.94  
 20 Jamie Thompson            10 Holton-Arms            6:01.26  
 21 Julia Brady               10 Bullis                 6:01.50  
 22 Cat Lipsher               12 Potomac Scho           6:01.95  
 23 Eleanor Choi              10 MAD                    6:02.75  
 24 Marisa Messina            10 GDS                    6:04.56  
 25 Hannah Bredar             10 Maret School           6:06.53  
 26 Caroline Worthy           11 SAES                   6:34.24  
 27 Veronica Garcia           11 Maret School           6:38.58  
 28 Sallie Glover             11 Episcopal              6:38.86  
 29 Jeanette Litschewski      09 Holton-Arms            6:38.95  
 30 Stephanie Orsini          11 SAES                   6:39.21  
 31 Tierney Caulfield            HC                     6:43.92  
 32 Cara Peterson             12 Flint Hill S           6:48.13  
 33 Danae Wheeler             12 SAES                   6:48.78  
 34 Sasha Zeints              09 Maret School           6:49.14  
 
Event 24  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 4:25.10  2007        Johns Ross, Potomac School                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John McGowan              11 Sidwell Frie           4:30.15   10   
  2 David Sneeringer          12 Maret School           4:33.50    8   
  3 Ben Joseph                11 GDS                    4:33.63    6   
  4 Sam Freeling              12 GDS                    4:33.65    4   
  5 Matthew Kim               10 Sidwell Frie           4:34.08    2   
  6 Ben Max                   11 GDS                    4:41.40    1   
  7 Campbell Ross             11 Potomac Scho           4:42.80  
  8 Jack Kaplan               10 Potomac Scho           4:52.55  
  9 Chris Heizer              12 Flint Hill S           4:54.75  
 10 Ben Simpson               09 SAES                   5:01.58  
 11 Cope Whitney              09 Potomac Scho           5:13.36  
 12 Ryan Barbalace            11 Flint Hill S           5:14.73  
 13 Anthony Lynch             10 Flint Hill S           5:16.52  
 14 Julian Weiss              10 Sidwell Frie           5:18.40  
 
Event 25  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 9:47.60  2009        , Sidwell Friends                         
                         Repka, Sestanovich, Greene, Wilson                
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends                                     9:36.46M  10   
     1) Marisa Repka 12                 2) Amalia Gomez-Rexrode 09        
     3) Sydney Cogswell 10              4) Kara Wilson 10                 
  2 Potomac School                                      9:44.55M   8   
     1) Anneka Wilson 12                2) Katie Chockley 12              
     3) Steph Kahn 12                   4) Trish Brandt 12                
  3 Georgetown Visitation Prep                          9:51.42    6   
     1) Katie Pohl 11                   2) Molly Kiernan 10               
     3) Emily Waddell 09                4) Elise Tigani 11                
  4 National Cathedral                                 10:02.03    5   
     1) Kimora Brock 11                 2) Cara Murphy 10                 
     3) Tess Paoletta 10                4) Bethany Leidl 10               
  5 Holton-Arms                                        10:08.66    4   
     1) Kathryn Scully 11               2) Bailey Jackson 10              
     3) Haley Gordon 10                 4) Sarah Meyerhoff 12             
  6 Episcopal                                          10:14.94    3   
     1) Preston Cory 11                 2) Liz Spruill 09                 
     3) Lanier Olsson 11                4) Virginia Wright 09             
  7 Georgetown Day School                              10:23.12    2   
     1) Julia Dohner 10                 2) Kate Cullen 10                 
     3) Elisa Magalhaes 12              4) Marley Cogan 12                
  8 Stone Ridge of Sacred Heart                        10:24.88    1   
     1) Joanna Farrell 10               2) Gaby Keane 10                  
     3) Diana Pressel 11                4) Chloe Nickens 10               
  9 St. Stephen's & St. Agnes                          10:26.89  
     1) Jazana Goolsby 10               2) Maggie Romanin 09              
     3) Maggie Edmunds 10               4) Catherine Fonvielle 09         
 10 St. Andrew's Episcopal                             11:00.34  
     1) Cara Huskey 11                  2) Hannah Hastings 10             
     3) Danae Wheeler 12                4) Alex Hastings 10               
 11 Madeira School                                     11:14.54  
     1) Sunny Lew 11                    2) Adiya Taylor 10                
     3) Kiana Blake-Chung 10            4) Eleanor Choi 10                
 
Event 26  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 8:21.88  2009        , St. Andrew's Episcopal                  
                         Thayer, Belikkove, Galicia, Gadbaw                
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Potomac School                                      8:30.90   10   
     1) John Bennett 12                 2) Nick Kesinger 09               
     3) James Harter 10                 4) John Steele 11                 
  2 Georgetown Day School                               8:41.46    8   
     1) William Dean 12                 2) Aleck Silva-Pinto 10           
     3) Jason Masurovsky 11             4) Chaz Rotenberg 11              
  3 Flint Hill School                                   9:03.32    6   
     1) Drew Hall 11                    2) Greg Pawlow 10                 
     3) Johnny Lane 12                  4) Daniel Giguere 10              
  4 St. Andrew's Episcopal                              9:08.95    4   
     1) Boni Agbaniyaka 10              2) Zack Horowitz 10               
     3) Hunter Goodrich 10              4) William Royle 11               
  5 Maret School                                       10:04.88    2   
     1) Matt Taylor 10                  2) Henry Baderschneider-Blond 09  
     3) Michael Greene 09               4) Kyle Graham 12                 
 -- Sidwell Friends                                          DQ  
     1) Kyle Wilson 12                  2) Chris Dock 09                  
     3) Luke Mastalli-Kelly 12          4) Daniel Perlis 10               
 
Event 27  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: M 49.70  2009        , St. Stephen's &St. Agne                   
                       Martin, Goolsby, Richardson, Williams             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stone Ridge of Sacred Heart                           50.37   2  10   
     1) Liz Omenitsch 10                2) Jennifer Farrell 10            
     3) Chantay Donaway 12              4) Alyssa Gill 11                 
  2 Georgetown Visitation Prep                            50.38   2   8   
     1) Blake Lindner 11                2) Kelsey Tillman 10              
     3) Elaine Hynds 11                 4) Terri Bullock 11               
  3 Bullis                                                50.96   2   6   
     1) Ariel Holness 12                2) Darien Sears 12                
     3) Ariel Burke 12                  4) Jasmine Scott 12               
  4 Georgetown Day School                                 51.33   2   5   
     1) Jessie Christian 12             2) Aja McKeython 09               
     3) Simone Ford 11                  4) Dominique Campbell 11          
  5 Episcopal                                             51.44   2   4   
     1) Jasmine Jones 11                2) Shantel Bingham 11             
     3) Mary Frantz 11                  4) Olivia Griswold 09             
  6 St. Stephen's & St. Agnes                             51.46   2   3   
     1) Lauren Martin 10                2) Mya Reid 12                    
     3) Briana Richardson 12            4) Jada Scott 10                  
  7 Holton-Arms                                           51.55   2   2   
     1) Dara Gill 09                    2) Rachel Williams 10             
     3) Natalie Berkman 11              4) Bria Johnson 10                
  8 National Cathedral                                    52.26   2   1   
     1) Awa Goodwin 12                  2) Naomi Bates 12                 
     3) Juliana Canfield 12             4) Valerie Salcido 09             
  9 Sidwell Friends                                       53.81   1 
     1) Colby Lewis 09                  2) Asha-Kai Grant 10              
     3) Bethany Robinson 10             4) Jordan Verrilli 12             
 10 Potomac School                                        54.73   1 
     1) Amani Hoffman 10                2) Caroline Dove 09               
     3) Lili Davoudian 09               4) Rebecca Wheeler 10             
 11 Madeira School                                        55.15   1 
     1) Darnee Lawrence 11              2) Jordan Williamson 10           
     3) Asha White 11                   4) Katie Pontone 09               
 12 Maret School                                          58.15   1 
     1) Kathryn Petkevich 10            2) Julia Mulroy 09                
     3) Michelle McIntosh-Peters 10     4) Elena Dowling 09               
 
Event 28  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 44.10  2009        , Sidwell Friends                           
                       Chichester, Lewis, Stebbins, Hall                 
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidwell Friends                                       45.15   10   
     1) Nick Liu 12                     2) Matthew Seifu 09               
     3) Jordan Marion 10                4) Jamal Lewis 10                 
  2 Maret School                                          45.50    8   
     1) Paul Wasserman 12               2) Zach Tamen 09                  
     3) Ryan Simpson 11                 4) Walter Simmons 12              
  3 St. Andrew's Episcopal                                46.36    6   
     1) Michael Thomas 12               2) John Peatross 11               
     3) Andres Grimm 11                 4) Darian Conklin 12              
  4 Flint Hill School                                     47.39    4   
     1) Sam Cohen 12                    2) Alex Callahan 10               
     3) Joey Corso 11                   4) Ricardo Manosalvas 09          
 -- Georgetown Day School                                    DQ  
     1) Ben Phillips 09                 2) Robert Augustine 09            
     3) Cameron Robert 11               4) Lukas Thimm 09                 
 
Event 29  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 2:19.08  2007        Samantha Adelberg, Potomac School         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kara Wilson               10 Sidwell Frie           2:21.65   10   
  2 Katie Chockley            12 Potomac Scho           2:23.03    8   
  3 Sydney Cogswell           10 Sidwell Frie           2:23.63    6   
  4 Stephanie Jones           10 VISI                   2:23.88    5   
  5 Polly Terzian             09 NCS                    2:27.09    4   
  6 Katie Pohl                11 VISI                   2:27.16    3   
  7 Sarah Meyerhoff           12 Holton-Arms            2:27.24    2   
  8 Catherine Fonvielle       09 Sssas                  2:29.60    1   
  9 Shivani Kochhar           12 Potomac Scho           2:31.19  
 10 Jazana Goolsby            10 Sssas                  2:31.70  
 10 Bethany Leidl             10 NCS                    2:31.70  
 12 Molly Kiernan             10 VISI                   2:33.66  
 13 Julia Dohner              10 GDS                    2:35.79  
 14 Cat Lipsher               12 Potomac Scho           2:36.46  
 15 Joanna Farrell            10 Stone Ridge            2:36.81  
 16 Abby Halm                 09 Episcopal              2:38.69  
 17 Dominique Campbell        11 GDS                    2:39.20  
 18 Cami Uechi                10 Bullis                 2:39.80  
 19 Cara Huskey               11 SAES                   2:40.54  
 20 Alex Hastings             10 SAES                   2:40.73  
 21 Preston Cory              11 Episcopal              2:41.35  
 22 Gaby Keane                10 Stone Ridge            2:41.52  
 23 Lanier Olsson             11 Episcopal              2:42.71  
 24 Olivia Werner             10 Flint Hill S           2:42.88  
 25 Alex Guntle                  HC                     2:44.87  
 26 Elizabeth Cox             11 GDS                    2:45.38  
 27 Jamie Thompson            10 Holton-Arms            2:46.17  
 28 Caroline Inglesby         12 Holton-Arms            2:47.51  
 29 Adiya Taylor              10 MAD                    2:49.38  
 30 Kiana Blake-Chung         10 MAD                    2:49.82  
 31 Eva Martin                09 Sidwell Frie           2:52.29  
 32 Cordelia Prouvost         09 Maret School           2:57.70  
 33 Veronica Garcia           11 Maret School           3:04.12  
 34 Sasha Zeints              09 Maret School           3:09.56  
 
Event 30  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: M 1:59.10  2006        Alex Stern, Georgetown Day School         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John McGowan              11 Sidwell Frie           1:58.43M  10   
  2 David Sneeringer          12 Maret School           2:03.46    8   
  3 Daniel Perlis             10 Sidwell Frie           2:03.94    6   
  4 Sam Freeling              12 GDS                    2:04.50    4   
  5 Ben Joseph                11 GDS                    2:05.09    2   
  6 Kyle Wilson               12 Sidwell Frie           2:06.15    1   
  7 Greg Pawlow               10 Flint Hill S           2:06.22  
  8 Nick Kesinger             09 Potomac Scho           2:10.71  
  9 James Harter              10 Potomac Scho           2:11.57  
 10 Chris Heizer              12 Flint Hill S           2:12.73  
 11 Drew Hall                 11 Flint Hill S           2:14.45  
 12 Kyle Graham               12 Maret School           2:16.69  
 13 Boni Agbaniyaka           10 SAES                   2:17.43  
 14 John Bennett              12 Potomac Scho           2:18.12  
 15 Dominic Pugliaresi        10 SAES                   2:19.99  
 16 William Royle             11 SAES                   2:20.64  
 17 Michael Greene            09 Maret School           2:51.65  
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: M 3:59.56  2008        , Siwell Friends                          
                         Lewis, Baldinger, Verilli, Adetu                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep                          4:05.80   2  10   
     1) Stephanie Jones 10              2) Elaine Hynds 11                
     3) Emily Waddell 09                4) Elise Tigani 11                
  2 St. Stephen's & St. Agnes                           4:09.56   2   8   
     1) Jazana Goolsby 10               2) Mya Reid 12                    
     3) Lauren Martin 10                4) Briana Richardson 12           
  3 Sidwell Friends                                     4:10.38   1   6   
     1) Amalia Gomez-Rexrode 09         2) Sydney Cogswell 10             
     3) Marisa Repka 12                 4) Kara Wilson 10                 
  4 Stone Ridge of Sacred Heart                         4:10.76   2   5   
     1) Jennifer Farrell 10             2) Liz Omenitsch 10               
     3) Joanna Farrell 10               4) Chloe Nickens 10               
  5 Bullis                                              4:11.40   1   4   
     1) Ariel Holness 12                2) Darien Sears 12                
     3) Taylor Jenkins 12               4) Idrienne Walker 09             
  6 Potomac School                                      4:12.72   2   3   
     1) Katie Chockley 12               2) Steph Kahn 12                  
     3) Caroline Toch 10                4) Trish Brandt 12                
  7 Georgetown Day School                               4:13.30   2   2   
     1) Jessie Christian 12             2) Simone Ford 11                 
     3) Kate Cullen 10                  4) Dominique Campbell 11          
  8 Episcopal                                           4:14.40   2   1   
     1) Jasmine Jones 11                2) Olivia Griswold 09             
     3) Coles Lawton 12                 4) Mary Frantz 11                 
  9 Flint Hill School                                   4:18.63   2 
     1) Stephanie Altreuter 09          2) Alex Long 10                   
     3) Britt Savage 10                 4) Mariama Jallow 09              
 10 National Cathedral                                  4:21.01   1 
     1) Juliana Canfield 12             2) Kimora Brock 11                
     3) Cara Murphy 10                  4) Valerie Salcido 09             
 11 Holton-Arms                                         4:21.68   2 
     1) Sarah Meyerhoff 12              2) Rachel Williams 10             
     3) Kathryn Scully 11               4) Bria Johnson 10                
 12 St. Andrew's Episcopal                              4:34.65   1 
     1) Alex Hastings 10                2) Tasha Belikove 11              
     3) Hannah Hastings 10              4) Cara Huskey 11                 
 13 Madeira School                                      4:39.19   1 
     1) Alice Zytek 11                  2) Asha White 11                  
     3) Jordan Williamson 10            4) Eleanor Choi 10                
 14 Maret School                                        4:46.06   1 
     1) Michelle McIntosh-Peters 10     2) Lilly Mudge 10                 
     3) Julia Mulroy 09                 4) Elena Dowling 09               
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: M 3:30.03  2006        , Georgetown Day School                   
                         Campbell, A.Stern, Belew, Levin                   
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Potomac School                                      3:31.84   10   
     1) John Bennett 12                 2) John Steele 11                 
     3) AJ Jones 12                     4) Brendan Evans 12               
  2 Georgetown Day School                               3:34.61    8   
     1) Chaz Rotenberg 11               2) Ben Max 11                     
     3) Lukas Thimm 09                  4) Ben Joseph 11                  
  3 Flint Hill School                                   3:36.30    6   
     1) Alex Shipley 12                 2) Chris Heizer 12                
     3) Greg Pawlow 10                  4) Johnny Lane 12                 
  4 Sidwell Friends                                     3:36.56    4   
     1) Matthew Seifu 09                2) Kyle Wilson 12                 
     3) Daniel Perlis 10                4) John McGowan 11                
  5 Maret School                                        3:41.72    2   
     1) Isaac Sorenson 12               2) Garrett Brown 12               
     3) Paul Wasserman 12               4) David Sneeringer 12            
  6 St. Andrew's Episcopal                              3:51.94    1   
     1) Boni Agbaniyaka 10              2) Ben Coleman 10                 
     3) Darian Conklin 12               4) Gabe Kahn 10                   
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Georgetown Visitation Prep 125        2) Sidwell Friends            90   
    3) Episcopal                   62        4) Georgetown Day School      46   
    5) Holton-Arms                 45.50     6) Stone Ridge of Sacred Hea  43   
    6) Potomac School              43        8) National Cathedral         41   
    9) St. Stephen's & St. Agnes   39.50    10) Bullis                     36   
   11) Maret School                31       12) Flint Hill School          17   
   13) Madeira School               4                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Maret School               128        2) Sidwell Friends           104   
    3) Potomac School              74        4) Georgetown Day School      73   
    5) St. Andrew's Episcopal      65        6) Flint Hill School          48   



Return to Top

Email | About