MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




ISL B Meet
ISL MAC Championships Outdoors History
Hosted By: Potomac School
McLean, Virginia
2010-05-03

Particpating Women's Teams in 2010
Team: Place: Total Points:
Stone Ridge 1 120.5
Georgetown Visitation 2 107.75
Maderia 3 46.5
Holton-Arms 4 46.25
Episcopal 5 34
National Cathedral 6 (tie) 30.25
Bullis 6 (tie) 30.25
The Potomac School 8 30
Georgetown Day School 9 22
St. Stephens/St. Agnes 10 9.5
Note: Only top 3 individual finishers (and top relay) per school were eligible to score.
100 Meter Hurdles
Place  Name Team Time Points
1 Rachel Ansley GV 20.0 10
2 Maya Whitlow BU 20.8 8
3 Carrie Williams SR 21.9 6
4 Rousseva HA 22.6 4
5 Lauren Belayneh MAD 23.3 2
6 Fay Loghman BU 24.7 1
Andie Segura SR DNF
4x800 Meter Relay
Place  Name Team Time Points
1 GV-A GV 11:27.6 10
2 Pot-A Pot 11:55.8 8
3 GV-B GV 12:50.5 NS
4 SR-A SR 12:50.7 6
5 BU-A BU 13:17.5 4
4x100 Meter Relay
Place Name Team Time Points
1 GV-A GV 56.2 10
2 SR-A SR 56.4 8
3 NCS-A NCS 57.7 6
4 EHS-A EHS 58.3 4
(tie) 5 MAD-A MAD 59.7 1.5
(tie) 5 SSSAS-B SSSAS 59.7 1.5
7 SSSAS-A SSSAS 60.0
8 Pot-A Pot 61.1
9 GV-B GV 61.8
1600 Meter Run
Place Name Team Time Points
1 Ellie Forman NCS 5:543 10
2 Alessa Karam GDS 6:04.2 8
3 Mary K Fleury GV 6:05.6 6
4 Stuart Agnew EHS 6:07.9 4
5 Eleni Zaras Pot 6:13.0 2
6 Adrienne Larson NCS 6:13.3 1
7 Jessica Cherner GDS 6:13.5
8 Margo Thronson Pot 6:24.9
9 Mary Creel SR 6:31.0
10 Abby Blair BU 6:32.7
11 Margaret Jones SR 6:33.8
12 Caroline Gottlieb GDS 6:34.5
13 Laura Lu BU 6:39.8
14 Carrita Thomas Pot 6:43.7
15 Alison Raffman MAD 6:50.1
16 Maddy Brown MAD 6:51.4
17 Leah Snider GDS 6:54.7
18 Mandi May Pot 6:59.3
19 Claire Malkie SSSAS 7:06.0
20 Lucas HA 7:08.0
21 Rachel Leinson BU 7:15.4
400 Meter Dash
Place Name Team Time Points
1 Lee  HA 1:08.9 10
2 Anike Skeete SR 1:09.6 8
3 Yu HA 1:11.0 6
4 Rachelle Walker SSSAS 1:11.6 4
5 Jill Britton Pot 1:12.3 2
6 Jessi Pascual GV 1:13.1 1
7 Emily Gaietto GV 1:14.6
8 Kelsye Little MAD 1:15.5
9 Zoe Ohaviani GV 1:15.9
10 Soraya Todd GV 1:17.8
11 Zoe Haveles GV 1:19.3
12 Natalie Reynolds GV 1:19.4
13 Summer Delaney Pot 1:23.8
14 Sarah Devine SR 1:26.1
15 Taylor Galloway SSSAS 1:30.7
100 Meter Dash
Place Name Team Time Points
(tie) 1 Nathalie Dagenais SR 13.5 9
(tie) 1 Alex Williams GV 13.5 9
3 Dylan Williams SR 13.7 6
4 Marlana Barnard BU 14.1 4
5 Darby Weigand GV 14.2 2
(tie) 6 Grace Rubinger GV 14.4 0.25
(tie) 6 Alexandra Gurley NCS 14.4 0.25
(tie) 6 Morgan HA 14.4 0.25
(tie) 6 Morgan Williams BU 14.4 0.25
10 Sasha Bryski NCS 14.6
11 Meredith Heartfield NCS 14.9
(tie) 12 Jackie Clayton EHS 15.0
(tie) 12 Naaila Phoenix MAD 15.0
(tie) 12 Anduze HA 15.0
(tie) 15 Taylor Barksdale GDS 15.1
(tie) 15 Kira Reinke NCS 15.1
(tie) 15 Kaitlyn Ryan SR 15.1
(tie) 15 Kelsey Litte MAD 15.1
19 Maya Holder MAD 15.3
(tie) 20 Julia Geier GV 15.5
(tie) 20 Avery McCaffrey Pot 15.5
22 Caroline Hagood EHS 15.6
23 Nikki Novak GV 15.9
24 Molli Mandel Pot 16.0
(tie) 25 Kelly Min BU 16.1
(tie) 25 Annie Gray Dixon EHS 16.1
27 Marjorie Carney EHS 16.3
28 Rachel Morrison SR 16.5
29 Rachel Chason Pot 16.7
800 Meter Run
Place Name Team Time Points
1 Alex Covert EHS 2:38.9 10
2 Katherine Bronstein GDS 2:42.1 8
3 Carolyn Gigot NCS 2:44.7 6
4 Claire Pohl GV 2:45.8 4
5 Julia Malloy GV 2:47.5 2
6 Meghan Dalbec GV 2:50.3 1
7 Clare Foley GV 2:53.5
8 Alessa Karam GDS 2:54.8
9 Alice Cammack EHS 2:55.3
10 Meghan Pfeifer SR 2:55.7
11 Walks HA 2:56.0
12 Margo Thronson Pot 2:56.9
13 Anne Hodgson GV 2:57.3
14 Meredith Hilton NCS 2:59.5
15 Margaret Jones SR 3:00.7
16 Lindsey Smith Pot 3:00.8
17 Abby Blair BU 3:02.1
18 Grace Dibari SR 3:04.5
19 Alexi Blair BU 3:06.2
20 Megan Howell SR 3:07.1
21 Aarti Pot 3:07.4
22 Maddy Brown MAD 3:07.6
23 Virginia Feddeman SSSAS 3:07.7
24 Leah Snider GDS 3:08.1
25 Amma Calhoun BU 3:11.9
26 Mandi May Pot 3:13.7
27 Lizzie Beane SSSAS 3:15.6
28 Esther Kim BU 3:16.6
29 Lauren Belayneh MAD 3:18.6
30 Molly Ledwhith GV 3:30.5
31 Claire Malkie SSSAS 3:35.2
32 Taylor Ayre BU 3:47.9
33 Natalie Trone BU 4:24.5
300 Meter Hurdles
Place Name Team Time Points
1 Rachel Ansley GV 55.0 10
2 Marlana Barnard BU 57.3 8
3 Andie Segura SR 1:00.9 6
4 Katarina Williams SSSAS 1:02.8 4
5 Maya Whitlow BU 1:02.9 2
6 Carrie Williams SR 1:04.2 1
7 Lindsey Donohue SSSAS 1:07.1
8 Rousseva HA 1:07.6
9 Kendall Donohue SSSAS 1:09.7
10 Lauren Belayneh MAD 1:11.6
11 Fay Lohman BU 1:17.4
200 Meter Dash
Place Name Team Time Points
1 Dylan Williams SR 28.9 10
2 Alex Williams GV 29.3 8
3 Morgan HA 29.4 6
(tie) 4 Sasha Bryski NCS 30.0 3
(tie) 4 Aundya Azarbazin GV 30.0 3
(tie) 6 Skeete SR 30.3 0.5
(tie) 6 Darby Weigand GV 30.3 0.5
(tie) 8 Morgan Williams BU 30.6
(tie) 8 Rachel Audant GV 30.6
10 Alexandra Gurley NCS 30.8
11 Jackie Clayton EHS 31.4
12 Anduze HA 32.0
(tie) 13 Lindsey Smith Pot 32.2
(tie) 13 Raven Bolding SSSAS 32.2
15 Taylor Barksdale GDS 32.4
16 Caroline Hagood EHS 32.9
17 Erin Duke GV 33.2
18 Britney Garcia MAD 33.3
19 Annie Gray Dixon EHS 33.5
20 Julia Geier GV 33.6
(tie) 21 Avery McCaffrey Pot 33.7
(tie) 21 Molli Mandel Pot 33.7
23 Jenna Franklin BU 34.3
24 Lindsey Donohue SSSAS 34.7
25 Rachel Chason Pot 34.8
26 Kendall Donohue SSSAS 35.0
27 Marjorie Carney EHS 35.3
28 Rachel Morrison SR 35.8
3200 Meter Run
Place Name Team Time Points
1 Ciara McCarthy GV 13:15.9 10
2 Eleni Zaras Pot 14:21.9 8
3 Beth Glowacki SR 14:23.5 6
4 Mary Creel SR 14:39.8 4
5 Alison Raffman MAD 14:55.9 2
6 Laura Lu BU 14:57.3 1
7 Dixi Wu BU 15:50.5
4x400 Meter Relay
Place Time Points
1 EHS-A EHS 4:45.0 10
2 SR-A SR 4:52.8 8
3 GDS-A GDS 5:01.2 6
4 NCS-A NCS 5:02.0 4
5 BU-A BU 5:03.8 2
6 GV-A GV 5:06.2 1
7 GV-C GV 5:16.0
8 GV-B GV 5:21.4
9 SR-B SR 5:28.8
Shot Put
Place Name Team Distance Points
1 Lydia Parker MAD 22'3" 10
2 Naaila Phoenix MAD 21'11.5" 8
3 Christine Antoniou SR 18'10.5" 6
4 Mattie Snider SR 17'10" 4
5 Ashley Brown HA 16'5.5" 2
6 Athena Diligenti MAD 15'3" 1
7 Alicia Hai SR 14'0.5"
Discus Throw
Place Name Team Distance Points
1 Christine Antoniou SR 48'8" 10
2 Ashley Brown HA 46'4" 8
3 Mattie Snider SR 46'2.5" 6
4 Athena Diligenti MAD 44'5" 4
5 Naaila Phoenix MAD 42'1" 2
6 Alison Raffman MAD 39'5" 1
7 Alicia Hai SR 34'0.5"
Long Jump
Place Name Team Distance Points
1 Aundya Azarbarzin GV 13'10.5" 10
2 Anike Skeete SR 12'6" 8
3 Emma Diforcesco EHS 12'3" 6
4 Leigh Maiden MAD 11'8" 4
5 Soroya Batmangheldj Pot 11'5.5" 2
6 Britney Garcia MAD 11'5" 1
7 Shante Kidd SSSAS 11'1.5"
8 Lydia Parker MAD 10'10"
9 Tabitha Core SR 10'7.5"
10 Janelle Boone SR 9'9"
Triple Jump
Place Name Team Distance Points
1 Aundya Azarbarzin GV 29'7" 10
2 Tabitha Core SR 25'1" 8
3 Leigh Maiden MAD 23'3" 6
4 Britney Garcia MAD 22'2.5" 4
5 Naaila Phoenix MAD NM
6 Sarah Devine SR NM
High Jump
Place Name Team Height Points
1 Bloom HA 4'6" 10
2 Hedieh  Pot 3'10" 8
Carrie Williams SR NH


Return to Top

Email | About