MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




VA Catholic State Championship
VA Catholic State Championship XC History
Hosted By: Benedictine
Richmond, Virginia
2010-05-08

Results from Milestat.com

RaceTab 3 by MileSplit           Registered to: Brandon Miles, MileStat.com

 VA Catholic Schools State Outdoor T&F Championships - 5/8/2010 8:59:26 PM 
                     Benedictine School, Richmond, VA                      

                       Varsity Boys Shot Put Finals                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Patrick McKenna              Benedictine                    44-2    10
  2 Omar Torres                  Benedictine                    40-6     8
  3 Andrew Denny                 Bishop Ireton                  40-3     6
  4 Theo Daubresse               Bishop Ireton                  39-1     4
  5 Todd Durham                  Bishop Sullivan                38-3     2
  6 John Mosier                  Benedictine                    37-8     1
  7 Ryan Lopez                   Bishop Sullivan                37-2      
  8 Jacob Manley                 Bishop Ireton                  32-8      
  9 John Smolak                  Paul VI                        32-5      
 10 Marcus Duquiatan             Pope John Paul                 31-6      
 11 Adam Sout                    Paul VI                        31-0      
 12 Matthew Tanis                Pope John Paul                 29-5      
 13 Chris Ohlhaver               Peninsula Catholic            27-11      
 14 Thomas Davidson              Peninsula Catholic             27-3      
 15 Moses Webb                   Bishop Ireton                  25-9      
 16 Sebastian Ransinghe          Pope John Paul                 24-1      
 17 Patrick Nieves               Peninsula Catholic            23-11      

                      Varsity Girls Shot Put Finals                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Kelly Wojtan                 Paul VI                       25-10    10
  2 Leah Utley                   Paul VI                        25-4     8
  3 Stephanie Guenther           Bishop O'Connell               25-2     6
  4 Katie Garcia                 Bishop O'Connell               24-3     4
  5 Rachel Williams              Peninsula Catholic             23-6     2
  6 Elizabeth Bergeron           Peninsula Catholic             23-0     1
  7 Jackie Salzano               Paul VI                        22-9      
  8 Katerina Axenfeld            Bishop Ireton                  21-9      
  9 Erin O'Connell               Walsingham                     20-8      
 10 Eleyni Rodriguez             Bishop Ireton                  19-9      
 11 Molly Hughes                 Peninsula Catholic             19-4      
 12 Katie Caler                  Bishop Ireton                  15-8      

                     Varsity Boys Discus Throw Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Zach Holland                 Benedictine                   115-3    10
  2 Patrick McKenna              Benedictine                   109-5     8
  3 Ryan Miller                  Bishop Sullivan              105-10     6
  4 Will Toler                   Benedictine                   104-3     4
  5 Theo Daubresse               Bishop Ireton                  97-5     2
  6 Sean Philbrick               Pope John Paul                 96-5     1
  7 Ben Pfenning                 Paul VI                        94-6      
  8 Patrick Nieves               Peninsula Catholic             93-8      
  9 Marcus Duquiatan             Pope John Paul                 88-1      
 10 Jacob Manley                 Bishop Ireton                  84-8      
 11 Max Abbate                   Bishop Sullivan                84-0      
 12 Anthony Ranasinghe           Pope John Paul                82-11      
 13 Andrew Kicinski              Bishop Ireton                  78-4      
 14 Thomas Davidson              Peninsula Catholic             77-2      
 15 Alex Krupski                 Walsingham                    74-11      
 16 Garner Carter                Bishop Sullivan                65-0      
 17 Chris Ohlhaver               Peninsula Catholic             60-2      

                    Varsity Girls Discus Throw Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Leah Utley                   Paul VI                        86-4    10
  2 Elizabeth Bergeron           Peninsula Catholic             75-6     8
  3 Rachel Williams              Peninsula Catholic             75-2     6
  4 Erin O'Connell               Walsingham                     67-5     4
  5 Eleyni Rodriguez             Bishop Ireton                  63-4     2
  6 Kelly Wojtan                 Paul VI                        63-2     1
  7 Jackie Salzano               Paul VI                        59-0      
  8 Katerina Axenfeld            Bishop Ireton                  56-6      
  9 Katie Caler                  Bishop Ireton                  52-5      
 10 Stephanie Guenther           Bishop O'Connell              48-11      
 11 Molly Hughes                 Peninsula Catholic             48-7      
 12 Katie Garcia                 Bishop O'Connell               39-2      

                      Varsity Boys Long Jump Finals                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Patrick Butler               Bishop Sullivan               21-10    10
  2 Colton Konvicka              Benedictine                    21-3     8
  3 Mark Holmes                  Bishop Ireton                19-9.5     6
  4 James Naylor                 Paul VI                        19-3     4
  5 Doug Vines                   Bishop Ireton                18-7.5     2
  6 Mitchell Shutt               Benedictine                    18-4     1
  7 Bill Long                    Paul VI                       17-11      
  8 BJ Townley                   Bishop Ireton                 17-11      
  9 Tom O'Hare                   Pope John Paul                 17-5      
 10 Evan Greening                Pope John Paul                 17-2      
 11 Brian Strickland             Pope John Paul                 17-0      
 12 Kevin Keens                  Bishop O'Connell               16-2      
 13 Thomas Sherman               Paul VI                        15-2      
 14 George Douglas               Bishop O'Connell               15-0      
 15 Chase Turner                 Bishop O'Connell             13-3.5      
 16 Alex Krupski                 Walsingham                     12-9      

                      Varsity Girls Long Jump Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Kate Terwilliger             Bishop O'Connell            17-1.75    10
  2 Maya Chelsey                 Bishop Sullivan               15-10     8
  3 Shannon Gordon               Bishop Ireton                  15-7     6
  4 Erin Schaal                  Paul VI                     15-1.25     4
  5 Jill Goldstein               Paul VI                     14-5.75     2
  6 Suzy Kenny                   Bishop O'Connell               14-2     1
  7 Elizabeth Bergeron           Peninsula Catholic           13-6.5      
  8 D'Jata Barret                St. Gertrude                12-11.5      
  9 Jessie McFadden              Bishop Ireton                  12-8      
 10 Sophie Madril                Peninsula Catholic             12-6      
 11 Jackie Bacon                 Paul VI                        12-0      
 12 Casey O'Reilly               Bishop O'Connell             11-0.5      

                     Varsity Boys Triple Jump Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Chris Levy                   Bishop Ireton                44-0.5    10
  2 BJ Townley                   Bishop Ireton                  39-5     8
  3 Chase Turner                 Bishop O'Connell               39-3     6
  4 Patrick Butler               Bishop Sullivan                38-5     4
  5 Bill Long                    Paul VI                        38-2     2
  6 Mitchell Shutt               Benedictine                    37-2     1
  7 Brian Strickland             Pope John Paul                 37-2      
  8 Evan Greening                Pope John Paul                 36-6      
  9 James Fune                   Bishop Sullivan               35-11      
 10 Andrew Baehre                Bishop Ireton                 35-11      
 11 Joe Laville                  Pope John Paul                 32-0      
 12 Ben Pfenning                 Paul VI                        31-7      

                     Varsity Girls Triple Jump Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Kate Terwilliger             Bishop O'Connell            36-0.75    10
  2 Julia Paegle                 Bishop O'Connell               33-0     8
  3 Shannon Gordon               Bishop Ireton                31-6.5     6
  4 Katie Sheridan               Paul VI                       29-11     4
  5 Suzy Kenny                   Bishop Ireton                  29-1     2
  6 Jessie McFadden              Bishop Ireton                 24-10     1
  7 Sarah Hersey                 Bishop Ireton                  23-1      

                      Varsity Boys High Jump Finals                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Patrick Butler               Bishop Sullivan                5-10    10
  2 James Naylor                 Paul VI                         5-8     8
  3 John O'Donnell               Paul VI                         5-8     6
  4 David Salmon                 Paul VI                         5-6     4
  5 Chase Turner                 Bishop O'Connell                5-6     2
  6 George Douglas               Bishop O'Connell                5-6     1
  7 Chris Levy                   Bishop Ireton                   5-4      
  8 Arthur Stier                 Bishop Ireton                   5-4      
  9 BJ Townley                   Bishop Ireton                   5-4      

                      Varsity Girls High Jump Finals                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Julia Paegle                 Bishop O'Connell                5-0    10
  2 Hannah Thomas                Bishop Ireton                  4-10     8
  3 Renee Robus                  Bishop Sullivan                4-10     6
  4 Shannon Gordon               Bishop Ireton                   4-4     4

           Varsity Boys 4x800 Meter Relay Finals            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Paul VI                                    8:19.94    10
  2 Benedictine                                8:23.84     8
  3 Bishop Ireton                              8:41.24     6
  4 Bishop O'Connell                           8:51.14     4
  5 Peninsula Catholic                         9:17.54     2
  6 Walsingham                                10:10.24     1

           Varsity Girls 4x800 Meter Relay Finals           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Bishop O'Connell                          10:16.14    10
  2 Paul VI                                   10:19.64     8
  3 Bishop Ireton                             11:09.14     6

                  Varsity Boys 110 Meter Hurdles Finals                   
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Chase Turner                 Bishop O'Connell              16.04    10
  2 BJ Townley                   Bishop Ireton                 17.44     8
  3 Tom Cussins                  Bishop Sullivan               17.74     6
  4 Chris Levy                   Bishop Ireton                 17.84     4
  5 Will Nixon                   Paul VI                       19.64     2
  6 Andrew Denny                 Bishop Ireton                 19.84     1
  7 AJ Shifferli                 Paul VI                       20.64      

                  Varsity Girls 100 Meter Hurdles Finals                  
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kelly Paige                  Bishop Sullivan               16.54    10
  2 Shannon Gordon               Bishop Ireton                 16.74     8
  3 Julia Paegle                 Bishop O'Connell              17.34     6
  4 Jackie Bacon                 Paul VI                       18.34     4
  5 Renee Robus                  Bishop Sullivan               18.74     2
  6 Katie Sheridan               Paul VI                       19.54     1
  7 Julia Golojuch               Bishop O'Connell              20.14      
  8 Sarah Hersey                 Bishop Ireton                 20.74      
  9 Beatrice Bronner             St. Gertrude                  20.84      
 10 Dymond Tiller                St. Gertrude                  21.04      
 11 Kendall Parker               Pope John Paul                21.44      
 12 Jenny Davis                  Bishop O'Connell              21.84      

                    Varsity Boys 100 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Michael Childress            Benedictine                   11.14    10
  2 Evan Conner                  Pope John Paul                11.14     8
  3 Deon Thomas                  Bishop O'Connell              11.54     6
  4 Charles Kassis               Paul VI                       11.54     4
  5 Patrick Butler               Bishop Sullivan               11.64     2
  6 James Naylor                 Paul VI                       11.64     1
  7 Mark Holmes                  Bishop Ireton                 11.64      
  8 Colton Konvicka              Benedictine                   11.64      
  9 Doug Vines                   Bishop Ireton                 11.64      
 10 George Douglas               Bishop O'Connell              11.94      
 11 Bill Long                    Paul VI                       12.04      
 12 Moses Webb                   Bishop Ireton                 12.04      
 13 Anthony Olmo                 Bishop Sullivan               12.14      
 14 Witold Turkiewicz            Bishop Sullivan               12.44      
 15 Peter St. George             Bishop O'Connell              12.44      
 16 Joe Laville                  Pope John Paul                12.74      
 17 Austin Posey                 Peninsula Catholic            13.14      
 18 Chris Shepard                Pope John Paul                13.64      

                   Varsity Girls 100 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Nicole Bond                  Bishop Ireton                 13.14    10
  2 Jill Goldstein               Paul VI                       13.44     8
  3 Shannon Nasca                Bishop O'Connell              13.64     6
  4 Erin Schaal                  Paul VI                       13.64     4
  5 D'Jata Barrett               St. Gertrude                  13.64     2
  6 Allyson Cowden               Paul VI                       13.74     1
  7 Chelsea Maya                 Bishop Sullivan               13.74      
  8 Rachel Williams              Peninsula Catholic            13.84      
  9 Shannon Gordon               Bishop Ireton                 13.94      
 10 Riley Alexander              St. Gertrude                  14.14      
 11 Sara Sicard                  Bishop Ireton                 14.24      
 12 Brittany McGee               Bishop O'Connell              14.54      
 13 Sophie Madril                Peninsula Catholic            14.64      
 14 Casey O'Reily                Bishop O'Connell              15.24      
 15 Mary Kate Eicher             Pope John Paul                16.94      
 16 Christina Spinetto           Bishop Ireton                 17.14      

                    Varsity Boys 1600 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Murphy Costigan              Bishop Ireton               4:51.04    10
  2 Jack Lonergan                Benedictine                 4:53.54     8
  3 Jonathan Reardon             Benedictine                 4:54.24     6
  4 Collin Fitzpatrick           Pope John Paul              4:59.84     4
  5 Kevin Riley                  Peninsula Catholic          5:02.24     2
  6 Amory Langley                Bishop Sullivan             5:02.74     1
  7 Arthur Stier                 Bishop Ireton               5:03.14      
  8 John Stella                  Bishop O'Connell            5:03.44      
  9 Kevin Corcoran               Bishop Ireton               5:05.34      
 10 Edwin Nieves                 Peninsula Catholic          5:05.54      
 11 Keith Holleran               Bishop O'Connell            5:07.24      
 12 Kevin Reidy                  Bishop O'Connell            5:08.54      
 13 Jack Wessel                  Paul VI                     5:09.44      
 14 Jacob Kingman                Walsingham                  5:10.04      
 15 JC Stohlman                  Paul VI                     5:15.14      
 16 Matt Carlstrom               Paul VI                     5:19.84      
 17 Tyler White                  Pope John Paul              5:27.24      
 18 Jacob Clore                  Peninsula Catholic          5:28.34      
 19 Arthur Wesley                Walsingham                  5:36.74      
 20 Alex Kenney                  Walsingham                  6:03.44      

                   Varsity Girls 1600 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Megan Blackstone             Paul VI                     5:27.04    10
  2 Allison Dommel               Bishop O'Connell            5:28.14     8
  3 Michelle Van Horne           Bishop O'Connell            5:40.44     6
  4 Madeline Thomas              Bishop Ireton               5:43.54     4
  5 Anna Cole                    St. Gertrude                5:48.24     2
  6 Ashley Stumvoll              Bishop O'Connell            5:49.34     1
  7 Catherine Babiec             Bishop Ireton               5:51.54      
  8 Kristy Mylnczak              Peninsula Catholic          6:05.44      
  9 Lyndsay Martini              Bishop Ireton               6:09.94      
 10 Shelby Stohlman              Paul VI                     6:22.24      
 11 Sarah Hencke                 Peninsula Catholic          6:50.64      
 12 Mackenzie Karnes             Walsingham                  7:35.24      

           Varsity Boys 4x100 Meter Relay Finals            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Bishop Ireton                                44.84    10
  2 Paul VI                                      45.24     8
  3 Bishop Sullivan                              45.54     6
  4 Bishop O'Connell                             46.04     4
  5 Pope John Paul                               47.94     2

           Varsity Girls 4x100 Meter Relay Finals           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Paul VI                                      52.44    10
  2 Bishop Sullivan                              53.24     8
  3 Bishop O'Connell                             55.14     6
  4 St. Gertrude                                 57.14     4
  5 Peninsula Catholic                           59.54     2
  6 Bishop Ireton                              1:00.24     1

                    Varsity Boys 400 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Mark Moran                   Bishop O'Connell              50.44    10
  2 Connor McGregor              Walsingham                    51.14     8
  3 Jay Carroll                  Bishop O'Connell              52.64     6
  4 Sam Ferrara                  Bishop Ireton                 53.14     4
  5 Evan Greening                Pope John Paul                54.14     2
  6 Chris Toler                  Benedictine                   54.44     1
  7 CJ Loving                    Paul VI                       55.34      
  8 Jimmy Clifton                Peninsula Catholic            56.04      
  9 Chris Hines                  Bishop Sullivan               56.24      
 10 Robby Reiner                 Bishop O'Connell              56.34      
 11 Sean Powell                  Paul VI                       56.54      
 12 Ross Neary                   Bishop Sullivan               57.94      
 13 Matt Smith                   Bishop Ireton                 58.84      
 14 Jack Youngberg               Bishop Ireton                 58.94      
 15 Nathan Boone                 Bishop Sullivan               59.64      
 16 Colin Meyer                  Peninsula Catholic          1:01.74      
 17 Thomas Davidson              Peninsula Catholic          1:01.94      
 18 Carlo Retta                  Pope John Paul              1:02.84      
 19 James Clark                  Pope John Paul              1:03.14      
 20 Romaric Moncriefe            Paul VI                     1:26.34      

                   Varsity Girls 400 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Bernie Jarvis                Bishop O'Connell            1:04.44    10
  2 Marin Nolan                  Bishop Ireton               1:05.64     8
  3 Nicole Bond                  Bishop Ireton               1:06.84     6
  4 Jessica Wilkens              Peninsula Catholic          1:10.34     4
  5 Bridget Reardon              St. Gertrude                1:10.74     2
  6 Victoria Archbell            Bishop Sullivan             1:11.74     1
  7 Whitney Kiper                Paul VI                     1:12.14      
  8 Mary Kate Eicher             Pope John Paul              1:12.64      
  9 Emily Riley                  Peninsula Catholic          1:12.74      
 10 Casey O'Reilly               Bishop O'Connell            1:12.94      
 11 Natalia Spinetto             Bishop Ireton               1:19.34      

                  Varsity Boys 300 Meter Hurdles Finals                   
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Chase Turner                 Bishop O'Connell              41.14    10
  2 Brian Strickland             Pope John Paul                42.74     8
  3 Chris Levy                   Bishop Ireton                 43.14     6
  4 BJ Townley                   Bishop Ireton                 43.14     4
  5 Tom Cussins                  Bishop Sullivan               44.84     2
  6 Mitchell Shutt               Benedictine                   44.94     1
  7 Ben Marwitz                  Benedictine                   45.64      
  8 Tom O'Hare                   Pope John Paul                46.14      
  9 Will Nixon                   Paul VI                       46.94      
 10 Hunter Wade                  Peninsula Catholic            48.84      
 11 AJ Shifferli                 Paul VI                       50.44      
 12 Thomas Davidson              Peninsula Catholic            52.54      
 13 Dan Cummings                 Bishop Ireton                 53.04      

                  Varsity Girls 300 Meter Hurdles Finals                  
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Julia Paegle                 Bishop O'Connell              49.44    10
  2 Shannon Gordon               Bishop Ireton                 49.64     8
  3 Katie Sheridan               Paul VI                       53.04     6
  4 Kelly Ross                   Pope John Paul                54.04     4
  5 Jackie Bacon                 Paul VI                       54.24     2
  6 Sarah Hersey                 Bishop Ireton                 56.14     1
  7 Jenny Davis                  Bishop O'Connell              57.04      
  8 Julia Golojuch               Bishop O'Connell              58.04      
  9 Sarah Greene                 St. Gertrude                  58.94      
 10 Kendall Parker               Pope John Paul              1:01.64      

                    Varsity Boys 800 Meter Run Finals                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Mike Anderson                Bishop Ireton               1:59.54    10
  2 Connor Messercschmidt        Paul VI                     2:00.24     8
  3 Wyatt Haas                   Benedictine                 2:03.94     6
  4 Blaize Johnson               Paul VI                     2:07.34     4
  5 Dan Burns                    Bishop Ireton               2:09.44     2
  6 Colin McAtee                 Walsingham                  2:09.74     1
  7 Jack Weisbrod                Benedictine                 2:10.14      
  8 Andrew Kicinski              Bishop Ireton               2:10.84      
  9 Neil Roberts                 Bishop O'Connell            2:12.54      
 10 Collin Fitzpatrick           Pope John Paul              2:14.64      
 11 Peyton Talbott               Peninsula Catholic          2:15.14      
 12 Mike Muskett                 Paul VI                     2:16.94      
 13 Chris Straus                 Benedictine                 2:17.74      
 14 Keith Holleran               Bishop O'Connell            2:23.24      
 15 Nick Gigliotti               Bishop O'Connell            2:23.54      
 16 Chris Douglas                Bishop Sullivan             2:25.34      
 17 Colin Komp                   Pope John Paul              2:26.14      
 18 Edwin Nieves                 Peninsula Catholic          2:28.44      
 19 Billy Magdycz                Peninsula Catholic          2:28.74      
 20 Ian Gallagher                Walsingham                  2:35.94      

                    Varsity Girls 800 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Allison Dommel               Bishop O'Connell            2:27.34    10
  2 Casey Varnadore              Paul VI                     2:28.84     8
  3 Michelle Van Horn            Bishop O'Connell            2:33.64     6
  4 Megan Blackstone             Paul VI                     2:35.44     4
  5 Joanna Faletti               Bishop Ireton               2:39.84     2
  6 Meaghan Grant                Paul VI                     2:40.74     1
  7 Marin Nolan                  Bishop Ireton               2:42.94      
  8 Joanna Morelli               Walsingham                  2:43.54      
  9 Tammy Trinh                  Bishop O'Connell            2:46.04      
 10 Kristy Mylnczak              Peninsula Catholic          2:49.04      
 11 Tory Nagel                   Pope John Paul              2:59.64      
 12 Meghan O'Hara                Peninsula Catholic          3:01.54      

                    Varsity Boys 200 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Deon Thomas                  Bishop O'Connell              23.54    10
  2 Evan Conner                  Pope John Paul                23.74     8
  3 Patrick Butler               Bishop Sullivan               23.84     6
  4 Mark Holmes                  Bishop Ireton                 23.84     4
  5 Charles Kassis               Paul VI                       23.94     2
  6 Doug Vines                   Bishop Ireton                 24.04     1
  7 Bill Long                    Paul VI                       24.14      
  8 Mark Moran                   Bishop O'Connell              24.54      
  9 Brante McIntyre              Bishop Sullivan               24.64      
 10 Moses Webb                   Bishop Ireton                 24.74      
 11 Jimmy Clifton                Peninsula Catholic            25.14      
 12 James Naylor                 Paul VI                       25.64      
 13 Peter St. George             Bishop O'Connell              26.64      
 14 Tom Sweeney                  Bishop Sullivan               26.84      
 15 Angelo Rogers                Bishop Sullivan               27.54      
 16 Colin Meyer                  Peninsula Catholic            29.34      
 17 Jon Goldman                  Pope John Paul                30.14      

                   Varsity Girls 200 Meter Dash Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Allyson Cowden               Paul VI                       27.74    10
  2 Nicole Bond                  Bishop Ireton                 28.34     8
  3 Shannon Nasca                Bishop O'Connell              28.54     6
  4 Jackie Bacon                 Paul VI                       28.84     4
  5 Rachel Williams              Peninsula Catholic            28.94     2
  6 Elizabeth Bergeron           Peninsula Catholic            30.04     1
  7 Jessica Wilkens              Peninsula Catholic            30.94      
  8 Kelly Ross                   Pope John Paul                31.34      
  9 Sara Sicard                  Bishop Sullivan               31.44      
 10 Christie Macey               Bishop Ireton                 31.74      
 11 Mary Kate Eicher             Pope John Paul                32.24      
 12 Victoria Archbell            Bishop Sullivan               32.44      

                    Varsity Boys 3200 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Frank Whitesell              Bishop O'Connell           10:35.04    10
  2 Matthew Reardon              Benedictine                10:38.64     8
  3 Liam O'Connor                Bishop Ireton              10:42.24     6
  4 Billy Burns                  Bishop Ireton              11:01.84     4
  5 Matt Tyrpak                  Bishop O'Connell           11:15.44     2
  6 John Stella                  Bishop O'Connell           11:17.44     1
  7 Brian Rusnak                 Bishop Sullivan            11:21.44      
  8 Jack Lonergan                Benedictine                11:52.14      
  9 Jack Wessell                 Paul VI                    11:59.94      
 10 Phillip Harpen               Peninsula Catholic         12:03.04      
 11 Matt Carlstrom               Paul VI                    12:10.34      
 12 Jason Atkinson               Peninsula Catholic         12:43.74      

                   Varsity Girls 3200 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Emily Blagg                  Bishop O'Connell           12:17.54    10
  2 Lizzie Greene                Paul VI                    12:23.24     8
  3 Anna Cole                    St. Gertrude               12:28.24     6
  4 Gabby Goddette               Bishop Ireton              12:34.04     4
  5 Claire Steindam              Bishop O'Connell           12:52.24     2
  6 Ashley Stumvoll              Bishop O'Connell           13:03.54     1
  7 Jessica Armstrong            Peninsula Catholic         13:27.24      
  8 Colleen Thom                 Peninsula Catholic         13:40.14      

           Varsity Boys 4x400 Meter Relay Finals            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Bishop O'Connell                           3:29.74    10
  2 Bishop Ireton                              3:30.64     8
  3 Paul VI                                    3:40.74     6
  4 Benedictine                                3:41.24     4
  5 Bishop Sullivan                            3:43.94     2
  6 Peninsula Catholic                         3:51.04     1
  7 Pope John Paul                             3:56.94      

           Varsity Girls 4x400 Meter Relay Finals           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Bishop O'Connell                           4:24.44    10
  2 Paul VI                                    4:34.34     8
  3 Bishop Ireton                              4:39.94     6
  4 Peninsula Catholic                         4:51.54     4



                 Varsity Girls Team Scores                  
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
=====================================================================
  1 Bishop O'Connell            157    22   44   16   26   49    0  
  2 Paul VI                     136    27   31   13   26   39    0  
  3 Bishop Ireton               101    32   10   17   13   29    0  
  4 Bishop Sullivan             35      1    0   12    8   14    0  
  5 Peninsula Catholic          30      7    0    0    6   17    0  
  6 St. Gertrude                16      4    8    0    4    0    0  
  7 Walsingham                   4      0    0    0    0    4    0  
  8 Pope John Paul               4      0    0    4    0    0    0  


                  Varsity Boys Team Scores                  
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth 
=====================================================================
  1 Bishop Ireton               126     9   32   23   24   38    0  
  2 Benedictine                 103    11   28    1   12   51    0  
  3 Bishop O'Connell            92     32   13   20   18    9    0  
  4 Paul VI                     69      7   12    2   24   24    0  
  5 Bishop Sullivan             57      8    1    8    8   32    0  
  6 Pope John Paul              33     18    4    8    2    1    0  
  7 Walsingham                  10      8    1    0    1    0    0  
  8 Peninsula Catholic           5      0    2    0    3    0    0  



Return to Top

Email | About