MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Cronly Invitational
Cronly Invitational History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2010-04-16

Licensed to ISL/MAC Track Championship          HY-TEK's Meet Manager 4/17/2010
               The Cronly Invitational - 1/16/2010 to 4/16/2010                
                             Episcopal High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dillard, Sarah               Ehs                     129-05    5   
  2 Cottrol, Dora                SSSA                     77-01    3   
  3 Crabill, Lindsay             SSSA                     69-07    2   
  4 Helm, Liz                    Ehs                      69-04    1   
  5 Horan, Crawford              SSSA                     67-02  
  6 Heebe-Russo, Elizabeth       Ehs                      50-06  
 
Event 2  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Mike                  Ehs                     132-03    5   
  2 Lindsay, Joe                 SSSA                    115-02    3   
  3 Gibbons, Tier                Ehs                     114-01    2   
  4 White, Michael               Ehs                     108-07    1   
  5 Green, Amos                  BULL                    106-05  
  6 Williams, Nick               SSSA                     94-03  
  7 Smith, Nick                  SSSA                     88-01  
  8 Tucker-Green, Bryant         BULL                     77-09  
 
Event 3  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillard, Sarah               Ehs                   40-06.00    5   
  2 Griffith, Aliyah             Ehs                   28-05.50    3   
  3 Armstrong, Jasmine           SSSA                  23-01.00    2   
  4 Cottrol, Dora                SSSA                  22-04.25    1   
  5 Crabill, Lindsay             SSSA                  20-03.50  
 
Event 4  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Mike                  Ehs                   46-07.00    5   
  2 Mariano, Vincent             Ehs                   43-05.00    3   
  3 Marshall, Chris              Ehs                   38-01.50    2   
  4 Martinez, Tyler              BULL                  35-03.50    1   
  5 Thermil, Ryan                SSSA                  34-07.50  
  6 Tucker-Green, Bryant         BULL                  33-05.50  
  7 Smith, Nick                  SSSA                  31-02.00  
  8 Buck, Darren                 BULL                  30-06.00  
 
Event 5  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph, Leah                 SSSA                   4-04.00    4   
  1 Schutte, Liz                 Ehs                    4-04.00    4   
 
Event 7  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reid, Mya                    SSSA                  15-04.50    5   
  2 Azarbarzin, Aundya           GV                    14-02.50    3   
  3 Sears, Darien                BULL                  13-06.75    2   
  4 Wiegand, Darby               GV                    13-02.00    1   
  5 Reid, Adhana                 SSSA                  13-01.75  
  6 Lyerly, Haley                Ehs                   13-01.25  
  7 Bull, Tatiana                SSSA                  12-08.00  
  8 Audant, Rachel               GV                    11-05.50  
 -- DiFrancesco, Emma            Ehs                       FOUL  
 
Event 8  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Odenyo, Archie               Ehs                   21-02.25    5   
  2 Hazel, Joe                   BULL                  19-11.50    3   
  3 Spriggs, Robert              BULL                  18-09.00    2   
  4 Kalema, David                Ehs                   18-04.00    1   
  5 Bracey, Brian                SSSA                  18-01.25  
  6 Whitaker, Khaamal            SSSA                  18-00.00  
  7 Warren, David                BULL                  15-02.50  
 
Event 9  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Azarbarzin, Aundya           GV                    29-11.25    5   
  2 Reid, Adhana                 SSSA                  29-06.50    3   
  3 Barnard, Marlana             BULL                  25-11.25    2   
  4 Beidas, Tohfe                SSSA                  23-11.50    1   
 
Event 10  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hazel, Joe                   BULL                  40-06.75    5   
  2 Whitaker, Khaamal            SSSA                  36-06.00    3   
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bullis  'A'                                           51.34    5   
  2 St. Stephen's & Agnes  'A'                            51.94    3   
  3 Episcopal  'A'                                        52.94    2   
  4 Georgetown Visitation Prep  'A'                       55.64  
  5 St. Stephen's & Agnes  'B'                           x56.54  
  6 Georgetown Visitation Prep  'B'                      x58.84  
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bullis  'A'                                           44.84    5   
  2 St. Stephen's & Agnes  'A'                            45.44    3   
  3 Episcopal  'A'                                        46.64    2   
  4 Episcopal  'B'                                       x47.54  
 
Event 13  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Halm, Abby                   Ehs                    5:23.34    5   
  2 Spruill, Liz                 Ehs                    5:25.14    3   
  3 Uechi, Cami                  BULL                   5:48.84    2   
  4 Brady, Julia                 BULL                   6:02.54    1   
  5 Wilbur, Marisel              GV                     6:16.54  
  6 Hodgson, Anne Marie          GV                     6:17.94  
  7 Malkie, Claire               SSSA                   6:48.14  
  8 Hamil, Caroline              SSSA                   7:01.44  
 
Event 14  Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hutcheson, Beirne            Ehs                    4:31.14    5   
  2 Patel, Vishal                Ehs                    4:35.74    3   
  3 Elmaani, Amir                BULL                   4:54.74    2   
  4 Bass, Jeff                   BULL                   5:12.64    1   
  5 Godek, Ben                   SSSA                   5:15.74  
 
Event 15  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bingham, Shantel             Ehs                      17.14    5   
  2 Caron, Olivia                GV                       19.64    3   
  3 Loghman, Faye                BULL                     21.94    2   
 
Event 16  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Molock, Jelani               SSSA                     15.44    5   
  2 Little, KaQuan               BULL                     15.94    3   
  3 Barrera, Thomas              BULL                     21.54    2   
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker, Idrienne             BULL                   1:04.34   2   5   
  2 Holness, Ariel               BULL                   1:05.14   2   3   
  3 Sears, Darien                BULL                   1:05.44   2   2   
  4 Helm, Sophie                 Ehs                    1:07.24   2   1   
  5 Fralin, Scott                Ehs                    1:10.64   1 
  6 Keller, Shannon              GV                     1:16.94   2 
  7 McAndrews, Megan             GV                     1:18.14   1 
 
Event 18  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, Alex                  Ehs                      53.24   2   5   
  2 Green, Aaron                 BULL                     53.74   2   3   
  3 Snow, Chaz                   Ehs                      55.54   1   2   
  4 McCullough, Brad             SSSA                     57.94   1   1   
  5 Hodo, Andre                  BULL                   1:00.14   2 
  6 Reyes, Aires                 SSSA                   1:02.44   1 
  7 Hayes, Matt                  SSSA                   1:08.94   1 
 
Event 19  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bingham, Shantel             Ehs                      12.84   2   5   
  2 Osei, Ama                    BULL                     12.94   2   3   
  3 Scott, Jasmine               BULL                     13.04   2   2   
  4 Burke, Ariel                 BULL                     13.44   1   1   
  5 Williams, Alex               GV                       14.24   1 
  6 Wiegand, Darby               GV                       14.34   2 
  7 Rubinger, Grace              GV                       14.64   1 
  8 Lyerly, Haley                Ehs                      14.94   2 
 
Event 20  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Grant, Justin                BULL                     11.64   2   5   
  2 Spriggs, Robert              BULL                     11.74   2   3   
  3 Middleton, Kyle              BULL                     11.84   2   2   
  4 Deriggs, Anthony             Ehs                      11.94   2   1   
  5 Simpson, Andrew              Ehs                      12.44   1 
  6 Giacoman, Ulises             SSSA                     12.74   1 
  7 Manora, Darius               SSSA                     12.84   1 
 
Event 21  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pohl, Katie                  GV                     2:30.24    5   
  2 Cory, Preston                Ehs                    2:35.74    3   
  3 Olsson, Lanier               Ehs                    2:41.34    2   
  4 Thomas, Bailey               Ehs                    2:41.94    1   
  5 Uechi, Cami                  BULL                   2:42.24  
  6 Malloy, Julia                GV                     2:51.84  
  7 Fleury, Mary Kate            GV                     2:57.74  
  8 Romanin, Maggie              SSSA                   3:02.34  
  9 Beane, Lizzie                SSSA                   3:15.99  
 10 Feddeman, Virginia           SSSA                   3:17.54  
 
Event 22  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ofray, Sage                  Ehs                    2:03.94    5   
  2 Love, Jake                   Ehs                    2:15.34    3   
  3 Bass, Jeff                   BULL                   2:25.84    2   
  4 Thomas, Solly                Ehs                    2:34.54    1   
  5 Mai, Nam-Tran                SSSA                   2:36.64  
  6 Sullivan, Joe                SSSA                   2:42.54  
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bingham, Shantel             Ehs                      50.74    5   
  2 Joseph, Leah                 SSSA                     53.34    3   
  3 Caron, Olivia                GV                       54.14    2   
  4 McCaffrey, Angelines         SSSA                   1:09.54    1   
  5 Loghman, Faye                BULL                   1:11.64  
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Little, KaQuan               BULL                     41.74    5   
  2 Wu, Jun                      Ehs                      44.54    3   
  3 Kennedy, Tyler               Ehs                      49.34    2   
 
Event 25  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Reid, Mya                    SSSA                     26.14   2   5   
  2 Walker, Idrienne             BULL                     27.74   1   3   
  3 Osei, Ama                    BULL                     27.94   2   2   
  4 Frantz, Mary                 Ehs                      28.24   2   1   
  5 Burke, Ariel                 BULL                     28.94   2 
  6 Williams, Alex               GV                       29.44   1 
  7 Ansley, Rachel               GV                       29.54   1 
  8 Horton, Lauren               SSSA                     30.84   2 
  9 Trivisonno, Claire           GV                       31.14   1 
 10 Bolding, Raven               SSSA                     31.74   1 
 11 Stewart, Rachel              Ehs                      31.84   1 
 
Event 26  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Middleton, Kyle              BULL                     23.84   2   5   
  2 Badji, Dominique             Ehs                      23.94   1   3   
  3 Grant, Justin                BULL                     24.24   2   2   
  4 Kalema, David                Ehs                      24.64   2   1   
  5 Adala-Moto, Arnaud           Ehs                      24.74   2 
  6 Hazel, Joe                   BULL                     25.54   1 
  7 Giacoman, Ulises             SSSA                     26.04   1 
  8 Manora, Darius               SSSA                     26.14   1 
 -- Spence, Max                  SSSA                       DNF   2 
 
Event 27  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aukward, Maria               GV                    11:42.50    5   
  2 Gavin, Alessandra            Ehs                   11:45.70    3   
  3 Wright, Virginia             Ehs                   11:56.80    2   
  4 McCarthy, Ciara              GV                    12:36.40    1   
  5 Brady, Julia                 BULL                  13:15.60  
  6 Lu, Laura                    BULL                  14:12.10  
 
Event 28  Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Peabody, Tom                 Ehs                    9:49.90    5   
  2 Chalkley, Shephard           Ehs                   10:07.60    3   
  3 Elmaani, Amir                BULL                  10:57.50    2   
 
Event 29  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bullis  'A'                                         4:20.64    5   
  2 Episcopal  'A'                                      4:29.14    3   
  3 Episcopal  'B'                                     x4:41.94  
  4 St. Stephen's & Agnes  'A'                          5:09.24    2   
  5 Georgetown Visitation Prep  'A'                     5:12.14  
  6 Georgetown Visitation Prep  'B'                    x5:30.04  
 
Event 30  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bullis  'A'                                         3:35.24    5   
  2 Episcopal  'A'                                      3:36.84    3   
  3 Episcopal  'B'                                     x3:45.94  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   59        2) Bullis                     40   
    3) St. Stephen's & Agnes       35        4) Georgetown Visitation Pre  25   
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   71        2) Bullis                     58   
    3) St. Stephen's & Agnes       15                                           



Return to Top

Email | About