MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Episcopal Relays
Episcopal Relays XC History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2010-04-09

Licensed to ISL/MAC Track Championship          HY-TEK's Meet Manager 4/10/2010
                          Episcopal Relays - 4/9/2010                          
                             Episcopal High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put Relay 4 Throws
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jones, Mike                  Epis                  46-05.00    5   
  2 Mariano, Vincent             Epis                  42-09.50    5   
  3 Marshall, Chris              Epis                  38-10.00  
  4 Brunet, Franco               Epis                  36-04.50  
  5 Williams, Nick               SSSA                  30-03.50    4   
  6 Westin, Matthew              SSSA                  30-02.50    4   
  7 Smith, Nick                  SSSA                  30-01.00  
  8 Petroff, Matt                Ireton                29-04.00  
  9 Lindsay, Joe                 SSSA                  28-09.00  
 10 Argueta, Roberto             WLAT                  26-06.50    3   
 11 Jones, Josh                  WLAT                  24-11.50    3   
 12 Corrochano, Gabe             Poto                  24-10.00    2   
 13 Liao, Michael                Poto                  23-07.50    2   
 14 Parseghian, Greg             Poto                  22-08.00  
 15 Rush, Derek                  Poto                  17-06.00  
 
Event 2  Girls Shot Put Relay 4 Throws
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillard, Sarah               Epis                  37-07.50    5   
  2 Griffith, Aliyah             Epis                  27-11.00    5   
  3 Cottrol, Dora                SSSA                  22-06.50    4   
  4 Diligenti, Athena            MAD                   21-10.50    3   
  4 Crabill, Lindsay             SSSA                  21-10.50    4   
  6 Parker, Lydia                MAD                   20-08.00    3   
  7 Schreiner, June              MAD                   19-10.00  
  8 Armstrong, Jasmine           SSSA                  19-06.00  
  9 Phoenix, Naila               MAD                   18-11.00  
 10 Garnett, Maya                WLAT                  15-11.50  
 
Event 3  Boys Discus Throw Relay 4 Throws
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Mike                  Epis                    131-04    5   
  2 Gibbons, Tier                Epis                    123-00    5   
  3 White, Mike                  Epis                    116-06  
  4 Lindsay, Joe                 SSSA                    111-03    4   
  5 Cowden, Lee                  Epis                    110-09  
  6 Ince, Rashawn                Epis                     98-06  
  7 Smith, Nick                  SSSA                     90-05    4   
  8 Williams, Nick               SSSA                     80-02  
  9 Westin, Matthew              SSSA                     79-04  
 10 Corrochano, Sebastian        Poto                     60-08    3   
 11 Corrochano, Gabe             Poto                     56-01    3   
 12 Argueta, Roberto             WLAT                     49-03  
 13 Rush, Derek                  Poto                     47-08  
 14 Aynew, Lucas                 Poto                     46-06  
 
Event 4  Girls Discus Throw Relay 4 Throws
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillard, Sarah               Epis                    128-02    5   
  2 Crabill, Lindsay             SSSA                     77-03    4   
  3 Helm, Liz                    Epis                     72-00    5   
  4 Armstrong, Jasmine           SSSA                     69-00    4   
  5 Cottrol, Dora                SSSA                     62-09  
  6 Schreiner, June              MAD                      61-11    3   
  7 Caler, Katie                 Ireton                   52-09    2   
  8 Phoenix, Naila               MAD                      47-02    3   
  9 Rodriguez, Eleyni            Ireton                   47-00    2   
 10 Horan, Crawford              SSSA                     40-07  
 11 Diligenti, Athena            MAD                      37-09  
 12 Barnes, Ignatiusa            WLAT                     36-03  
 13 Raffman, Alison              MAD                      31-06  
 
Event 5  Boys Long Jump Relay 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Odenyo, Archie               Epis                  20-05.00    5   
  2 Kalema, David                Epis                  19-02.50    5   
  3 Adala Moto, Arnaud           Epis                  19-01.00  
  4 Vines, Doug                  Ireton                18-09.50    3   
  5 Whitaker, Khaamal            SSSA                  18-04.75    4   
  6 Bracey, Brian                SSSA                  18-03.25    4   
  7 Goldsborough, Justin         SSSA                  17-02.50  
  8 Townley, B.J.                Ireton                16-02.00    3   
  9 Gomez, Darcy                 Ireton                15-02.50  
 10 Baker, Shepsu                WLAT                  14-10.75    2   
 11 Finley, Brian                WLAT                  14-05.00    2   
 12 Lyons, Justin                WLAT                  13-10.00  
 13 Hall, Dario                  Poto                  13-07.75  
 14 Baehre, Andrew               Ireton                13-06.50  
 15 Foster, Darrill              WLAT                  11-03.50  
 
Event 6  Girls Long Jump Relay 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reid, Mya                    SSSA                  15-09.25    5   
  2 Pontone, Katie               MAD                   15-00.25    3   
  3 Reid, Adhana                 SSSA                  14-05.50    5   
  4 Horton, Lauren6              SSSA                  13-09.25  
  5 Griswold, Olivia             Epis                  13-08.75    4   
  6 Joseph, Leah                 SSSA                  13-07.00  
  7 Lyerly, Haley                Epis                  13-03.75    4   
  8 Clement, Kiara               WLAT                  13-00.00    2   
  9 Garcia, Britney              MAD                   11-07.50    3   
 10 DiFrancesco, Emma            Epis                  11-01.00  
 11 Olson, Ana                   MAD                   10-06.50  
 12 Chism, Shade                 WLAT                  10-00.50    2   
 13 Blake - Chung, Kiana         MAD                    9-01.00  
 
Event 7  Boys Triple Jump Relay 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Levy, Chris                  Ireton                40-06.00    5   
  2 Townley, B.J.                Ireton                36-02.50    5   
  3 Whitaker, Khaamal            SSSA                  35-05.00  
  4 Baehre, Andrew               Ireton                34-00.00  
  5 Cummins, Dan                 Ireton                31-02.50  
 
Event 8  Girls Triple Jump Relay 4 Jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bull, Tatiana                SSSA                  31-01.00    5   
  2 Strande, Kira                MAD                   25-09.75    4   
  3 Beidas, Tohfe                SSSA                  25-08.75    5   
  4 Schreiner, June              MAD                   24-06.50    4   
  5 Reid, Bishop                 MAD                   22-08.50  
  6 Olson, Ana                   MAD                   21-01.00  
 
Event 9  Boys High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Badji, Dominique             Epis                   5-06.00    5   
  2 Kalema, David                Epis                   5-04.00    5   
  3 Goldsborough, Justin         SSSA                   5-00.00  
  3 Townley, B.J.                Ireton                 5-00.00    4   
  3 Levy, Chris                  Ireton                 5-00.00    4   
 -- Whitaker, Khaamal            SSSA                        NH  
 -- Hall, Dario                  Poto                        NH  
 
Event 10  Girls High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schutte, Liz                 Epis                   4-06.00    5   
  2 Pontone, Katie               MAD                    4-02.00    4   
  2 Baker, Cameron               Epis                   4-02.00    5   
  4 Zytek, Alice                 MAD                    4-00.00  
  4 Reid, Bishop                 MAD                    4-00.00    4   
  6 Choi, Elle                   MAD                    3-10.00  
  7 Yazdani, A                   Poto                  J3-10.00  
 
Event 11  Girls Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                     14:12.10   10   
  2 Bishop Ireton  'A'                                 14:39.20    8   
  3 Madeira  'A'                                       15:28.20    6   
  4 Potomac  'A'                                       15:37.90    4   
  5 Madeira  'B'                                      x16:46.10  
 -- Episcopal  'B'                                          DNF  
 
Event 12  Boys Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bishop Ireton  'A'                                 11:21.00   10   
  2 Episcopal  'A'                                     11:32.90    8   
  3 Episcopal  'B'                                    x12:15.00  
  4 Bishop Ireton  'B'                                x12:19.90  
  5 St. Stephen's/ Agnes  'A'                          12:28.90    6   
  6 Potomac  'A'                                       13:07.50    4   
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                        53.10   10   
  2 St. Stephen's/ Agnes  'A'                             53.40    8   
  3 St. Stephen's/ Agnes  'B'                            x58.90  
  4 Potomac  'A'                                        1:01.40    6   
  5 Madeira  'A'                                        1:01.70    4   
  6 Washington Latin  'A'                               1:02.40    2   
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bishop Ireton  'A'                                    46.30   2  10   
  2 Episcopal  'A'                                        46.50   2   8   
  3 Episcopal  'B'                                       x47.80   1 
  4 St. Stephen's/ Agnes  'B'                            x48.60   1 
  5 Bishop Ireton  'B'                                   x50.50   1 
  6 Washington Latin  'A'                                 52.80   2   6   
 -- Potomac  'A'                                            DNF   2 
 -- St. Stephen's/ Agnes  'A'                               DNF   2 
 
Event 17  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      1:56.50   2  10   
  2 St. Stephen's/ Agnes  'A'                           2:00.10   2   8   
  3 Episcopal  'B'                                     x2:05.50   1 
  4 Potomac  'A'                                        2:09.20   2   6   
  5 St. Stephen's/ Agnes  'B'                          x2:09.40   1 
  6 Madeira  'A'                                        2:09.90   2   4   
  7 Washington Latin  'A'                               2:13.30   2   2   
  8 Madeira  'B'                                       x2:34.10   1 
 
Event 18  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      1:39.50   2  10   
  2 Bishop Ireton  'A'                                  1:41.80   2   8   
  3 St. Stephen's/ Agnes  'A'                           1:41.90   2   6   
  4 Episcopal  'B'                                     x1:48.90   1 
  5 Washington Latin  'A'                               1:59.70   2   4   
  6 St. Stephen's/ Agnes  'B'                          x2:06.40   1 
 -- Potomac  'A'                                            DNF   1 
 
Event 19  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                     11:04.80   10   
  2 St. Stephen's/ Agnes  'A'                          11:15.10    8   
  3 Bishop Ireton  'A'                                 11:37.00    6   
  4 Episcopal  'B'                                    x11:41.50  
  5 Potomac  'A'                                       12:17.40    4   
  6 Madeira  'A'                                       12:39.50    2   
  7 Potomac  'B'                                      x13:19.40  
 
Event 20  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgetown Day School  'A'                          8:15.50   10   
  2 Episcopal  'A'                                      8:41.60    8   
  3 Bishop Ireton  'A'                                  8:56.40    6   
  4 Episcopal  'B'                                    x10:42.20  
  5 Potomac  'B'                                      x11:04.60  
  5 Potomac  'A'                                       11:04.60    4   
  7 Washington Latin  'A'                              11:36.40    2   
 
Event 21  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Stephen's/ Agnes  'A'                           5:04.80   10   
  2 Washington Latin  'A'                               5:27.20    8   
  3 Madeira  'A'                                        5:29.80    6   
  4 Potomac  'A'                                        5:36.30    4   
 -- St. Stephen's/ Agnes  'B'                               DNF  
 -- Episcopal  'A'                                           DQ  
 
Event 22  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      3:45.60   2  10   
  2 Bishop Ireton  'A'                                  3:52.60   2   8   
  3 St. Stephen's/ Agnes  'A'                           4:04.20   2   6   
  4 Bishop Ireton  'B'                                 x4:09.00   1 
  5 Georgetown Day School  'A'                          4:10.20   2   4   
  6 Potomac  'A'                                        4:35.20   2   2   
 -- Potomac  'B'                                            DNF   1 
 -- Washington Latin  'A'                                   DNF   2 
 -- St. Stephen's/ Agnes  'B'                               DNF   1 
 
                    Women - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) EPISCOPAL                   78        2) St. Stephen's/ Agnes       70   
    3) MADEIRA                     56        4) POTOMAC                    24   
    5) BISHOP IRETON               18        6) WASHINGTON LATIN           16   
 
                    Men - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) EPISCOPAL                   84        2) BISHOP IRETON              66   
    3) St. Stephen's/ Agnes        42        4) WASHINGTON LATIN           22   
    5) POTOMAC                     20        6) GEORGETOWN DAY SCHOOL      14   



Return to Top

Email | About