MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC B Meet
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: Georgetown Prep
North Bethesda, Maryland
2010-05-11

Boys 100 Meter Dash
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Hoover-Hankerson, Bryso	Georgetown P	12.25	  10
	2	Jones, Arthur	St Albans Fo	12.44	  8
	3	Harmon, Josh	St Albans Fo	12.62	  6
	4	Cato, Charles	St Albans Fo	12.63	  5
	5	Rubertone, Vince	Georgetown P	12.69	  4
	6	Gordon, Ben	St Albans Fo	12.77	  2.5
	6	Brunet, Franco	Episcopal	12.77	  2.5
	8	Simpson, Andrew	Episcopal	12.79	  1
	9	Chung, Peter	St Albans Fo	12.86
	10	Klebanoff, Tommy	St Albans Fo	12.93
	11	Barner, Terrance	Episcopal	12.99
	12	Dorsey, Rashad	Georgetown P	13.05
	13	Barse, Will	Georgetown P	13.10
	14	Rice, James	Bullis	13.21
	15	Kamfem, Airton	Georgetown P	13.26
	16	Yang, Derek	Georgetown P	13.36
	17	Stubbs, John	Georgetown P	13.37
	18	Sotela, Jose	Landon	13.50
	19	Fabean-Scotch, Alex	Georgetown P	13.53
	20	Belbe, Marlo	Georgetown P	13.70
	21	Roche, Mike	Georgetown P	13.71
	22	Hillman, Ferino	Georgetown P	13.73
	23	Heo, David	Landon	13.89
	24	McGraw, Connor	Georgetown P	13.97
	25	Paulos, Charlie	Georgetown P	14.46
	26	Bachrach, Pedro	Landon	14.95
	27	Lee, Geon Woo	Georgetown P	15.03

Boys 200 Meter Dash
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Jones, Arthur	St Albans Fo	24.57	  10
	2	McGarry, William	Georgetown P	24.85	  8
	3	Cato, Charles	St Albans Fo	25.00	  6
	4	Brunet, Franco	Episcopal	25.40	  5
	5	Rubertone, Vince	Georgetown P	25.47	  4
	6	Famulare, James	Georgetown P	25.68	  3
	7	Simpson, Andrew	Episcopal	26.01	  2
	8	Klebanoff, Tommy	St Albans Fo	26.40	  1
	9	Ponvert, Alex	Georgetown P	26.43
	10	Zier, Jon	Georgetown P	26.52
	11	Griggs, Rhett	Episcopal	26.63
	12	Chung, Peter	St Albans Fo	26.65
	13	Bae, Han Jun	Episcopal	26.75
	13	Rice, James	Bullis	26.75
	15	Gordon, Ben	St Albans Fo	26.91
	16	Barse, Will	Georgetown P	26.97
	17	Harmon, Josh	St Albans Fo	26.99
	18	Yang, Derek	Georgetown P	27.29
	19	Fabean-Scotch, Alex	Georgetown P	27.32
	20	Duckworth, Michael	Georgetown P	27.35
	21	Chung, Sang	Episcopal	27.93
	22	Hillman, Ferino	Georgetown P	27.94
	23	Stubbs, John	Georgetown P	28.18
	24	Roche, Mike	Georgetown P	28.53
	25	Belbe, Marlo	Georgetown P	29.25
	26	Paulos, Charlie	Georgetown P	29.59
	27	Royer, Matt	Georgetown P	30.69
	28	Lee, Geon Woo	Georgetown P	31.56
	29	Schuler, Chris	Georgetown P	36.87

Boys 400 Meter Dash
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Hosten, Akeda	St Albans Fo	55.75	  10
	2	Larson, Matt	Georgetown P	55.84	  8
	3	McGarry, William	Georgetown P	56.20	  6
	4	Meredith, Jake	Episcopal	56.38	  5
	5	Ponvert, Alex	Georgetown P	58.02	  4
	6	Johnson, Mulindi	St Albans Fo	58.68	  3
	7	Wilford, Kevin	Georgetown P	58.93	  2
	8	Kerry, Josh	St Albans Fo	59.68	  1
	9	Duckworth, Michael	Georgetown P	59.73
	10	Peters, Sope	St Albans Fo	1:00.26
	11	Beresford, Erik	St Albans Fo	1:00.94
	12	Oka-Zeh, Chu Chi	Episcopal	1:02.22
	13	Gross, Bryan	Bullis	1:02.80
	14	Chung, Sang	Episcopal	1:03.07
	15	Hayes, Matt	St Stephens	1:07.44
	16	McCullough, Brad	St Stephens	1:07.87
	17	Latil, Brogan	St Stephens	1:08.04

Boys 800 Meter Run
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Duffy, Andrew	St Albans Fo	2:08.34	  10
	2	Mellody, James	St Albans Fo	2:08.38	  8
	3	Pasco, Kieran	St Albans Fo	2:08.56	  6
	4	Kennedy, Tyler	Episcopal	2:15.07	  5
	5	Jahnig, Peter	St Albans Fo	2:17.50	  4
	6	Togias, Iason	St Albans Fo	2:21.55	  3
	7	Streed, Sam	Episcopal	2:22.07	  2
	8	Steward, Dominic	Georgetown P	2:27.93	  1
	9	Yop, Jason	St Albans Fo	2:29.82
	10	Lim, Wonhee	Episcopal	2:30.00
	11	Adewole, Toby	Bullis	2:30.93
	12	Patton, James	St Albans Fo	2:34.10
	13	Heath, Jared	St Albans Fo	2:34.62
	14	Kellogg, Martin	St Albans Fo	2:36.04
	15	Wang, Hanzi	Georgetown P	2:37.09
	16	Leiken, Sam	St Albans Fo	2:37.16
	17	Pack, Thomas	St Albans Fo	2:48.00
	18	Fisher, Matt	Episcopal	2:51.00
	19	Akinkaye, Mike	Bullis	2:55.00
	20	Truitt, James	St Albans Fo	3:10.00


 
Boys 1600 Meter Run
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Dragnich, Mike	St Albans Fo	4:54.26	  10
	2	Dodge, Sam	St Albans Fo	4:58.10	  8
	3	Pepelnjak, John	Georgetown P	5:00.02	  6
	4	Hopson, Thomas	St Albans Fo	5:06.17	  5
	5	Campbell, Austin	St Albans Fo	5:09.98	  4
	6	Axelrod, Charlie	St Albans Fo	5:10.72	  3
	7	McKillop, Jess	St Albans Fo	5:13.95	  2
	8	Heartfield, Robbie	St Albans Fo	5:15.70	  1
	9	Bader, Phillip	St Albans Fo	5:24.04
	10	Steward, Dominic	Georgetown P	5:40.08
	11	Fox, Quent	Episcopal	5:42.37
	12	Wang, Hanzi	Georgetown P	5:44.84
	13	Snyder, Logan	Bullis	5:47.90
	14	Mirliani, Matthew	St Stephens	6:18.92
	15	Gerson, Bucky	St Stephens	6:27.80
	16	Gribbon, Connor	St Stephens	6:32.30

Boys 3200 Meter Run
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Pongrace, Aidan	Georgetown P	10:39.56	  10
	2	Pepelnjak, John	Georgetown P	10:55.16	  8
	3	Jalota, Alexander	St Albans Fo	10:57.25	  6
	4	Downie, Alec	St Albans Fo	12:05.77	  5

Boys 110 Meter Hurdles
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Wang, Chen	St Albans Fo	21.35	  10
	2	Gemmell, Nathan	St Albans Fo	21.37	  8

Boys 300 Meter Hurdles
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Wang, Chen	St Albans Fo	51.24	  10
	2	Gemmell, Nathan	St Albans Fo	53.18	  8

Boys 4x100 Meter Relay
	Team	Relay	Finals

Finals
	1	St Albans For Boys	A	48.95	  10
	2	Georgetown Prep	A	49.28	  8

Boys 4x400 Meter Relay
	Team	Relay	Finals

Finals
	1	Georgetown Prep	A	3:52.90	  10
	2	Episcopal	A	3:56.45	  8
	3	Bullis	A	4:03.37	  6
	4	St Albans For Boys	A	4:15.31	  5


 
Boys Long Jump
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Jones, Arthur	St Albans Fo	18-01.00	  10
	2	Rubertone, Vince	Georgetown P	17-01.00	  8
	3	Peters, Sope	St Albans Fo	15-11.00	  6
	4	Smick, Dj	St Albans Fo	15-08.00	  5
	5	Masha, Folabi	Bullis	13-09.50	  4
	6	Masha, Bolaji	Bullis	13-00.00	  3

Boys Triple Jump
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Peters, Sope	St Albans Fo	37-11.50	  10
	2	Smick, Dj	St Albans Fo	34-07.00	  8
	3	Masha, Bolaji	Bullis	26-09.50	  6
	---	Masha, Folabi	Bullis	FOUL

Boys Shot Put
	Name	   School	Finals

Finals
	1	Clancy, Peter	St Albans Fo	35-06.00	  10
	2	Patterson, Sam	St Albans Fo	29-05.00	  8
	3	Hatton, Joe	Episcopal	27-06.00	  6
	4	Rankin, Everett	Landon	27-05.00	  5
	5	Rogers, Teo	Episcopal	27-04.00	  4
	6	Polun, Austin	Landon	27-00.00	  3
	7	Overall, John	Bullis	26-03.00	  2
	8	Larsen, Colin	Georgetown P	25-04.00	  1
	9	Graham, Jordan	Georgetown P	24-11.00
	10	Edwards, Issiah	Landon	23-06.00
	11	Roche, Tim	Georgetown P	23-00.50

Boys Discus Throw
	Name	   School	Finals

Finals
	1	White, Michael	Episcopal	107-11	  10
	2	Ince, Rashawn	Episcopal	105-07	  8
	3	Polun, Austin	Landon	87-07	  6
	4	Rankin, Everett	Landon	87-03	  5
	5	Lockhart, Sam	St Albans Fo	81-11	  4
	6	Larsen, Colin	Georgetown P	77-09	  3
	7	Chang, Ryan	St Albans Fo	77-07	  2
	8	Patterson, Sam	St Albans Fo	76-09	  1
	9	Royer, Matt	Georgetown P	72-01
	10	Roche, Tim	Georgetown P	69-05
	11	Edwards, Issiah	Landon	66-01
	12	VanScoy, Christian	Georgetown P	64-04
	13	Overall, John	Bullis	63-02
	14	Curry, Julian	Georgetown P	56-02
	15	Ghanem, Louis	Bullis	56-00
	16	Graham, Jordan	Georgetown P	51-03




 

	Men - Team Rankings - 15 Events Scored
	1)	St Albans For Boys	242.5
	2)	Georgetown Prep	104
	3)	Episcopal	58.5
	4)	Bullis	21
	5)	Landon	19



Return to Top

Email | About