MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


Media


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Forum


Links




Sherwood @ Wheaton
Hosted By: Wheaton
Wheaton, Maryland
2010-04-07

Licensed to Sherwood High School        HY-TEK's Meet Manager 4/8/2010 09:10 AM
                         Wheaton,  Sherwood @Sherwood                          
                            Sherwood HS  - 4/7/2010                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Putman, Evelyn               Sherwood                       15-10.50    5   
  2 Nghiem, Elaine               Sherwood                       12-06.00    3   
  3 Graham, Denique              Wheaton                        11-02.50    1   
 
Event 2  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ramesh, Ricku                Sherwood                       38-11.50    5   
  2 Ribeiro, Randy               Sherwood                       38-10.00    3   
  3 Lenzy, Johnson               Sherwood                       35-10.00    1   
 
Event 3  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Simone                Sherwood                       28-00.00    5   
 
Event 4  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ribeiro, Randy               Sherwood                       19-07.50    5   
  2 Lenzy, Johnson               Sherwood                       18-11.00    3   
  3 Ferguson, Aaron              Wheaton                        17-01.50    1   
  4 Heap, Loren                  Sherwood                       16-04.50  
  5 Kivitz, Scott                Sherwood                       15-08.50  
  6 Herrera, Joshua      M       Sherwood                       14-05.00  
  7 Shoop, Alexander   K         Sherwood                       13-02.50  
 
Event 5  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corbett, Caroline            Sherwood                       64-11.50    5   
  2 Hart, Aimee                  Wheaton                           64-10    3   
  3 Dunn, Olivia                 Sherwood                          63-10    1   
  4 Scanlon, Elizabeth           Sherwood                          59-11  
  5 Littleford, Laura            Sherwood                       53-03.50  
  6 Kamel, Yasmine               Sherwood                       48-07.50  
  7 Carrera, Jessica             Sherwood                       39-05.50  
  8 Berger, Isabel               Sherwood                          34-07  
 
Event 6  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berger, Adam        N        Sherwood                       38-03.00    5   
  2 Oelschlaeger, Keith          Sherwood                       30-11.00    3   
  3 Kamel, Mustafa               Sherwood                       30-06.00    1   
  4 Ledesma, Ricardo             Sherwood                       28-03.50  
  5 Sanna, Tory                  Sherwood                       27-06.00  
  6 Philip, Ntando               Sherwood                       26-04.00  
  7 Park, Sam                    Sherwood                       24-11.50  
  8 Fanelli, Brian               Sherwood                       21-04.00  
  9 Springer, Joseph             Sherwood                       18-09.00  
 
Event 7  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hart, Aimee                  Wheaton                        28-08.00    5   
  2 Dunn, Olivia                 Sherwood                       26-10.00    3   
  3 Olatunde, Azeezat            Sherwood                       26-09.50  
  4 Darrell, Gabrielle           Sherwood                       24-00.00    1   
  5 Littleford, Laura            Sherwood                       20-06.00  
  6 Corbett, Caroline            Sherwood                       19-06.00  
  7 Berger, Isabel               Sherwood                       18-07.00  
  8 Carrera, Jessica             Sherwood                       17-11.00  
  9 Kamel, Yasmine               Sherwood                       16-10.00  
 
Event 8  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Oelschlaeger, Keith          Sherwood                       97-10.50    5   
  2 Kamel, Mustafa               Sherwood                          91-07    3   
  3 Berger, Adam        N        Sherwood                       91-05.50    1   
  4 Ledesma, Ricardo             Sherwood                       74-01.50  
  5 Fanelli, Brian               Sherwood                          67-01  
  6 Sanna, Tory                  Sherwood                          65-05  
  7 Park, Sam                    Sherwood                          62-06  
  8 Springer, Joseph             Sherwood                          62-01  
 
Event 9  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lederer, Allison             Sherwood                        4-08.00    5   
  2 Brown, Simone                Sherwood                        4-02.00    2   
  2 Russell, Teresa  M           Sherwood                        4-02.00    2   
 
Event 11  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Putman, Evelyn               Sherwood                          15.2h    5   
  2 Anderson, Casey              Sherwood                          17.8h    3   
  3 Scanlon, Elizabeth           Sherwood                          19.0h    1   
  4 Lederer, Allison             Sherwood                          19.4h  
  5 Fetty, Hope                  Sherwood                          21.9h  
 
Event 12  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sherwood  'A'                                               11:23.00    5   
  2 Sherwood  'B'                                              x11:52.00  
  3 Sherwood  'C'                                              x12:13.00  
 
Event 13  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sherwood  'A'                                                9:07.00    5   
  2 Sherwood  'B'                                               x9:44.00  
  3 Sherwood  'C'                                              x10:04.00  
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ribeiro, Randy               Sherwood                          16.48    5   
  2 Abrams, Matt                 Sherwood                          18.67    3   
  3 Gavett, William S            Sherwood                          19.29    1   
  4 Mazur, Eric        V         Sherwood                          21.76  
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Olatunde, Azeezat            Sherwood                          13.62    5   
  2 Glasper, Ashley              Sherwood                          13.87    3   
  3 Hart, Aimee                  Wheaton                           13.93    1   
  4 Tzamaras, Demetra            Sherwood                          14.34  
  5 Anderson, Casey              Sherwood                          14.52  
  6 Ferreira, Carina             Sherwood                          14.69  
  7 Lee, Jess                    Sherwood                          15.19  
  8 Robinson, Kayla              Sherwood                          15.21  
  9 Jakobowski, Nicole           Sherwood                          15.24  
 10 Brown, Simone                Sherwood                          15.41  
 11 Darrell, Gabrielle           Sherwood                          15.42  
 12 Nghiem, Elaine               Sherwood                          15.54  
 13 Ikheloa, Omagluse            Sherwood                          15.99  
 13 Fetty, Hope                  Sherwood                          15.99  
 15 Thorne, Nimma       A        Sherwood                          16.32  
 16 Graham, Denique              Wheaton                           16.34  
 17 Asnake, Hana                 Wheaton                           16.59  
 18 Paese, Lauren                Sherwood                          16.79  
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wubbenhorst, Sumner          Sherwood                          11.50    5   
  2 Ramesh, Ricku                Sherwood                          11.68    3   
  3 McLeodo, Ricardo             Wheaton                           11.84    1   
  4 Lenzy, Johnson               Sherwood                          11.94  
  5 Starks, Aaron                Wheaton                           12.00  
  6 Ferguson, Aaron              Wheaton                           12.10  
  7 Eyo, Etim                    Sherwood                          12.19  
  8 Philip, Ntando               Sherwood                          12.31  
  9 Creppy, Mark                 Sherwood                          12.50  
 10 Grant, Gregory               Sherwood                          12.68  
 11 Charles, Geordan             Sherwood                          12.96  
 12 Bowes, Gerard                Sherwood                          13.07  
 13 Mohamednur, Bilal            Wheaton                           35.20  
 
Event 17  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weiss, Jackie                Sherwood                        6:03.00    5   
  2 Cronin, Teresa               Sherwood                        6:14.00    3   
  3 Mahlmann, Ariel              Sherwood                        6:30.00    1   
  4 Osborne, Morgan              Sherwood                        6:37.00  
  4 Tosatto, Gillian     L       Sherwood                        6:37.00  
  6 Tomlinson, Amanda            Sherwood                        6:46.00  
  7 Shchelokova, Anna            Wheaton                         6:48.00  
  8 Barnard, Tyler               Sherwood                        6:53.00  
  9 Mc Neace, Jessica            Sherwood                        6:56.00  
 10 Ho, Mellownie                Sherwood                        7:02.00  
 11 Molleur, Alexa               Sherwood                        7:06.00  
 12 Molleur, Emily               Sherwood                        7:07.00  
 13 Ben-Yosef, Daniella          Sherwood                        7:12.00  
 14 Golomb, Nikki       E        Sherwood                        7:54.00  
 
Event 18  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reams, Jackson     R         Sherwood                        4:50.00    5   
  2 Hogan, Kevin       J         Sherwood                        5:11.00    3   
  3 Larsen, Christian            Sherwood                        5:14.00    1   
  4 Berger, Jeffrey              Sherwood                        5:27.00  
  5 Johnson, Steven              Sherwood                        5:34.00  
  5 Lutschaunig, Nicholas        Sherwood                        5:34.00  
  7 Witzak, Christopher          Sherwood                        5:39.00  
  8 Reddan, Adam        P        Sherwood                        5:40.00  
  9 Minor, Matthew     B         Sherwood                        5:59.00  
 10 Wagner, Michael              Sherwood                        6:03.00  
 11 Hanlon, John        P        Sherwood                        6:06.00  
 12 Kerns, Bretton     N         Sherwood                        6:19.00  
 
Event 19  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sherwood  'A'                                                2:02.10    5   
  2 Sherwood  'B'                                               x2:16.90  
  3 Sherwood  'C'                                               x2:18.40  
 
Event 20  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sherwood  'A'                                                1:40.20    5   
  2 Wheaton  'A'                                                 1:42.20  
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Putman, Evelyn               Sherwood                        1:01.30    5   
  2 Russell, Teresa  M           Sherwood                        1:02.10    3   
  3 Scotland, Eboni              Wheaton                         1:09.80    1   
  4 Becker, Alexa                Sherwood                        1:11.20  
  5 Witt, Emily       C          Sherwood                        1:14.20  
  6 Gebramariam, Mahlet          Wheaton                         1:32.70  
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Heap, Loren                  Sherwood                          54.20   1   5   
  2 Popeck, Alex                 Sherwood                          54.82   1   3   
  3 Wubbenhorst, Sumner          Sherwood                          56.20   1   1   
  4 Hinds, Jamal                 Wheaton                           58.20   1 
  5 Njerakey, Naimbai            Wheaton                           59.60   1 
  6 Abrams, Matt                 Sherwood                        1:00.70   2 
  7 Charles, Geordan             Sherwood                        1:03.30   2 
  8 Tirado, Trent                Wheaton                         1:06.60   2 
  9 Mollaneda, Patrick           Wheaton                         1:13.20   2 
 
Event 23  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weiss, Jackie                Sherwood                       13:35.00    5   
  2 Osborne, Morgan              Sherwood                       13:47.00    3   
  3 Cronin, Teresa               Sherwood                       14:25.00    1   
 
Event 24  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Siberry, Vikram              Sherwood                       11:20.00    5   
  2 Hogan, Kevin       J         Sherwood                       11:31.00    3   
  3 Berger, Jeffrey              Sherwood                       12:00.00    1   
  4 Johnson, Steven              Sherwood                       12:36.00  
  5 Lutschaunig, Nicholas        Sherwood                       12:46.00  
  6 Wagner, Michael              Sherwood                       13:16.00  
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Russell, Teresa  M           Sherwood                          51.00    5   
  2 Fetty, Hope                  Sherwood                          58.80    3   
  3 Paese, Lauren                Sherwood                        1:22.90    1   
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Abrams, Matt                 Sherwood                          48.60    5   
  2 Gavett, William S            Sherwood                          49.40    3   
  3 Mazur, Eric        V         Sherwood                          52.00    1   
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Olatunde, Azeezat            Sherwood                          29.05   1   5   
  2 Tzamaras, Demetra            Sherwood                          29.77   1   3   
  3 Anderson, Casey              Sherwood                          30.08   1   1   
  4 Scotland, Eboni              Wheaton                           31.40   1 
  5 Scanlon, Elizabeth           Sherwood                          31.51   2 
  6 Ferreira, Carina             Sherwood                          31.96   2 
  7 Robinson, Kayla              Sherwood                          32.90   2 
  8 Jakobowski, Nicole           Sherwood                          33.88   2 
  9 Sumner, Nichelle             Sherwood                          34.29   2 
 10 Thorne, Nimma       A        Sherwood                          34.80   2 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McLeodo, Ricardo             Wheaton                           24.31   1   5   
  2 Wubbenhorst, Sumner          Sherwood                          24.57   1   3   
  3 Thomas, Elijah               Wheaton                           25.50   1   1   
  4 Hinds, Jamal                 Wheaton                           25.87   2 
  5 Eyo, Etim                    Sherwood                          25.95   1 
  6 Doris, Matt                  Wheaton                           26.20   1 
  7 Reams, Jackson     R         Sherwood                          26.22   2 
  8 Creppy, Mark                 Sherwood                          26.77   1 
  9 Grant, Gregory               Sherwood                          27.31   2 
 10 Charles, Geordan             Sherwood                          27.85   2 
 11 Tirado, Trent                Wheaton                           34.19   2 
 12 Mohamednur, Bilal            Wheaton                           47.10   2 
 
Event 29  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Witt, Emily       C          Sherwood                        2:42.00    5   
  2 Barnard, Tyler               Sherwood                        2:49.00    3   
  3 Becker, Alexa                Sherwood                        2:53.00    1   
  4 Mahlmann, Ariel              Sherwood                        3:00.00  
  5 Shchelokova, Anna            Wheaton                         3:01.00  
  6 Tosatto, Gillian     L       Sherwood                        3:02.00  
  7 Golomb, Nikki       E        Sherwood                        3:42.00  
 
Event 30  Boys 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Popeck, Alex                 Sherwood                        2:12.00   1   5   
  2 Heap, Loren                  Sherwood                        2:20.00   1   3   
  3 Njerakey, Naimbai            Wheaton                         2:23.00   1   1   
  4 Hill, Stephon                Wheaton                         2:25.00   1 
  5 Siberry, Vikram              Sherwood                        2:30.00   1 
  5 Alemu - Wondima, Dereje      Sherwood                        2:30.00   1 
  7 Minor, Matthew     B         Sherwood                        2:35.00   1 
  8 Hanlon, John        P        Sherwood                        2:40.00   1 
  9 Wagner, Michael              Sherwood                        2:46.00   2 
 10 Mollaneda, Patrick           Wheaton                         2:55.00   2 
 
Event 32  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wheaton  'A'                                                   49.20    5   
 
Event 33  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sherwood  'A'                                                4:36.00    5   
 
Event 34  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sherwood  'A'                                                4:13.00    5   
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Sherwood                   117        2) Wheaton                    11   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Sherwood                   114        2) Wheaton                    14  


Return to Top

Email | About