MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Boston Twilight Series
Hosted By: Bentley College
Boston, Massachusetts
2009-06-13

                                       HY-TEK's Meet Manager 6/13/2009 08:41 PM
              2009 New Balance Boston Twilight Series #3 - 6/13/2009               
                                Bentley College                                
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Hafiz Greigre                GBTC                     47.38  
  2 Kobie Fuller                 Central Park             48.29  
  3 Adam Gaudes                  Fast Tracks              48.92  
  4 Craig Bennett                Unatt                    49.00  
  5 Joseph Brennan               GBTC                     50.51  
  6 David Cahill                 GBTC                     51.41  
  7 Andrew Guida                 GBTC                     56.81  
  8 Scott Steeves                Mass Velocity            56.91  
 
Event 1  Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Wilson               UConn                    57.34  
  2 Sara O'Brien                 GBTC                     59.77  
  3 Sarah Bittermann             Unatt                  1:00.18  
  4 christine kloiber            GBTC                   1:01.74  
  5 Indu Conley                  GBTC                   1:05.97  
 
Event 11  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rebecca Donaghue             NB Boston              4:13.78  
  2 Maureen McCandless           New Balance            4:14.01  
  3 Delilah DiCrescenzo          Puma - Riadh           4:14.77  
  4 Marian Burnett               Tiger Olympi           4:20.03  
  5 Amanda LoPiccolo             Syracuse Cha           4:20.31  
  6 Geneviève Lalonde            O2 - Canada            4:21.97  
  7 Shauneen Garrahan            Riadha                 4:22.77  
  8 Neisha Bernard-Thomas        Tiger Olympi           4:23.00  
  9 Carmen Ballard               Unattached-G           4:23.95  
 10 Kate Irvin                   Nike Central           4:28.62  
 11 Jackie Gruendel              Pacers/Brook           4:34.04  
 12 Erin Archard                 NB Boston              4:35.05  
 13 Lauren Penney                Unatt                  4:37.16  
 14 Allison McCabe               GBTC                   4:38.07  
 15 Sarah MacPherson             Fast Tracks            4:38.25  
 16 Caitlin Malloy               NB Boston              4:39.35  
 17 Elizabeth Campbell           Central Jers           4:39.82  
 18 Kate Cushing                 Nike Central           4:40.21  
 19 Kara Haas                    Adidas New E           4:49.75  
 20 Yvonne Mok                   NB Boston              4:52.84  
 21 Jenny Donnelly               Emerging Eli           4:53.35  
 22 Lee Milne                    Emerging Eli           4:53.45  
 23 Hannah Hastings              GBTC                   4:56.44  
 24 Courtney Mortimer            Unatt                  4:57.13  
 25 Jessica Girard               Unatt                  5:03.87  
 26 Rebecca Connolly             Unatt                  5:11.11  
 
Event 7  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mike Rutt                    Unatt                  1:46.47  
  2 Brian Gagnon                 Unatt                  1:46.56  
  3 Gered Burns                  New York AC            1:47.07  
  4 Charles Dewey                Unatt                  1:50.21  
  5 Jean-Marc Doiron             O2 - Canada            1:52.18  
  6 Deon Bascom                  Guyana/Shore           1:52.67  
  7 Ramsey Chapin                Georgetown P           1:53.04  
  8 Brian Vinci                  EKG                    1:53.93  
  9 Philip Mainwaring            NB Boston              1:57.50  
 10 Matt Schiller                GBTC                   1:57.82  
 11 chris simpson                Black and Ta           1:57.95  
 12 Adam Hanely                  Unatt                  1:58.31  
 13 Ryan Hardiman                Unatt                  1:59.08  
 14 Ian Forbes                   Fast Tracks            1:59.19  
 15 Josh Seeherman               GBTC                   1:59.72  
 16 Max Mackinnon                GBTC                   2:01.74  
 17 Stephen Lilja                Unatt                  2:03.10  
 18 Tommy McGinn                 Fast Tracks            2:03.34  
 19 Jim Watts                    GBTC                   2:10.21  
 -- aaron lozier                 indy                       DNF  
 -- Tim Kaijala                  NB Boston                  DNF  
 
Event 12  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Molly Huddle                 Saucony               15:53.91  
  2 Toni Salucci                 Adidas Ralei          16:26.29  
  3 Stephanie McNamara           Unatt                 16:37.09  
  4 katie DiCamillo              Unatt                 16:39.54  
  5 Natasha LaBeaud              Unatt                 16:52.24  
  6 Claudia Becque               Nike/Fleet F          17:28.32  
  7 Meghan Lynch                 GBTC                  17:53.19  
 -- Keely Maguire                Unatt                      DNF  
 
Event 8  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Minori Hayakari              Japan                  9:55.27  
  2 Irene Kimaiyo                Riadha/Kenya          10:05.68  
  3 Mardrea Hyman                Jamaica               10:07.27  
  4 Kristin Anderson             Riadha/USA            10:09.67  
  5 Jenn Donovan                 NB Boston             10:10.99  
  6 Sarah Madebach               Unatt                 10:12.90  
 
Event 13  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dan Chenoweth                Unatt                 14:12.75  
  2 Roland Lavallee              NB Boston             14:15.52  
  3 Christopher Clark            unattached/P          14:25.39  
  4 Ari Zamir                    NB Boston             14:31.76  
  5 Jeff Caron                   NB Boston             14:44.20  
  6 Matthew Proctor              Rochdale              14:45.12  
  7 Ryan Moravec                 NO-MAAM               14:47.25  
  8 Atilla Sabahoglu             Nike Central          14:49.62  
  9 Matt Terry                   Unatt                 14:55.16  
 10 Barry Britt                  Saint John T          14:58.28  
 11 Carl Dambkowski              Nike Central          15:02.12  
 12 Giovanni Signoretti          Unatt                 15:07.39  
 13 Ethan Crain                  Gate City St          15:10.30  
 14 Dan Smith                    GBTC                  15:13.59  
 15 Adam Fitzgerald              Unatt                 15:26.83  
 16 Matthew Haringa              GBTC                  15:37.32  
 17 Jesse Efron                  EKG                   15:38.03  
 18 Adam Stacey                  O2 - Canada           15:46.08  
 19 Ioannis Papadopoulos         GBTC                  15:51.71  
 20 Daniel Lounsbury             Unatt                 15:54.95  
 21 Andrew Erwin                 Unatt                 15:58.35  
 22 Jonathan Cleghorn            Motley Crew           16:05.12  
 23 Shawn Rumery                 Unatt                 16:27.06  
 24 David Brown                  FLTC                  16:31.63  
 -- Mario Fraioli                NB Boston                  DNF  
 
Event 3  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Althea Chambers              Unatt                  2:07.06  
  2 Jennifer Metz                Westchester            2:10.03  
  3 Catherine Regan              NB Boston              2:10.10  
  4 Caryn Gehrke                 Central Park           2:13.32  
  5 Ellie Hylton                 Unatt                  2:15.96  
  6 Ronnesia Gaskins             GBTC                   2:16.61  
  7 Camille Murphy               Emerging Eli           2:16.66  
  8 Claire Arthur                Unatt                  2:17.40  
  9 Morgan Hawkes                Fast Tracks            2:19.04  
 10 Aryon Trujillo               Unatt                  2:23.27  
 11 Christiana Gallagher         Unatt                  2:25.55  
 
Event 10  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ben True                     Unatt                  3:42.41  
  2 Dave Juiliano                NB Boston              3:43.18  
  3 Harry Norton                 Unatt                  3:43.44  
  4 Macklin Chaffee              Williams Alu           3:44.71  
  5 Nick Stenuf                  Syracuse Cha           3:46.16  
  6 Mathew Mildenhall            Auckland Cit           3:46.56  
  7 Lee Carey                    Unatt                  3:47.74  
  8 Griff Graves                 Syracuse               3:48.69  
  9 Justin Lutz                  NB Boston              3:49.17  
 10 Brian Gertzen                Nike Central           3:49.77  
 11 Forrest Misenti              Unatt                  3:51.09  
 12 Chris Heibell                Regan TC               3:51.63  
 13 Matt O'Connor                Unatt                  3:52.68  
 14 Alex Grout                   Syracuse Cha           3:53.40  
 15 Chris McCann                 NB Boston              3:57.37  
 16 Tony Orth                    NB Boston              3:58.01  
 17 Jeff Paterno                 NB Boston              3:59.09  
 18 Andrew Wommack               GBTC                   4:00.08  
 19 Jared Reddy                  Unatt                  4:01.43  
 20 Robert Gibson                Unatt                  4:02.00  
 21 John Bleday                  Emerging Eli           4:02.82  
 22 Olivier Babineau             O2 - Canada            4:04.23  
 23 Ryan Cassidy                 O2 - Canada            4:04.46  
 24 Ben Pare                     Unatt                  4:05.05  
 25 Matthew Germain              SISU Project           4:07.91  
 26 William Seidel               Nike Central           4:08.76  
 27 Scott Cole                   Ank's Track            4:09.27  
 28 Edward Breen                 GBTC                   4:09.36  
 29 Chris Pristouris             Danbury Trac           4:10.39  
 30 Andrew Herring               Independent            4:10.61  
 31 Christopher Stonier          EKG                    4:10.74  
 32 Cam Kelley                   Unatt                  4:11.38  
 33 Ryan Eckel                   GBTC                   4:11.52  
 34 John Jantz                   Emerging Eli           4:12.91  
 35 Kenny Byrne                  Unatt                  4:16.42  
 36 Robert Espinosa              GBTC                   4:16.57  
 37 Michael Panas                GBTC                   4:18.84  
 38 Nick Christensen             Unatt                  4:22.19  
 39 Dave Allen                   Unatt                  4:29.44  
 40 William Newsham              GBTC                   4:38.31  
 41 Ed Ellison                   Unatt                  4:50.13  



Return to Top

Email | About